- 22 Bouwen en Wonen (25) Monitor Verkamering 2020 tweede halfjaarmonitor d
Tekst van het document
Monitor Verkamering 2020
Tweede halfjaarmonitor College van B&W 17 november 202o
Inhoud Samenvatting............................................................................................................ 1 1 Aanleiding .............................................................................................................. 3 2 Algemeen overzicht verleende vergunningen in de periode 2020 ................................. 5 3 Wijken waar het wijkquotum op 1 oktober 2020 vol is ................................................ 7 4 Totaal overzicht verleende omzettingsvergunningen op 1 oktober 2020..................... 10 5 Uitvoeren moties 2111 en 2112 ............................................................................... 14
Samenvatting
Hieronder volgt een samenvatting met de belangrijkste cijfers uit deze monitor kamerverhuur. Op 1 juli 2020 is de eerste monitor Kamerverhuur bekendgemaakt. Daarin is de stand van het wijkquotum op 1 april 2020 uiteengezet. Op 1 april 2020 waren er in Amsterdam 6.019 vergunningen voor kamerverhuur afgegeven of nog in behandeling 1. In de Tweede halfjaarmonitor wordt gekeken naar de ontwikkelingen van de afgelopen zes maanden (1 april 2020 tot 1 oktober 2020). Op 1 oktober 2020 waren er 6.120 omzettingsvergunningen afgegeven. Feitelijk zijn er echter maar 5.874 wijkquotumplekken gebruikt. Het verschil tussen het aantal afgegeven vergunningen en het aantal gebruikte wijkquotumplekken komt doordat in sommige wijken meer vergunningen zijn afgegeven dan de quota per wijk toe laten. Overschrijding van het wijkquotum in een wijken niet leiden tot afname van het aantal beschikbare quotumplekken in een andere wijk. Omdat het wijkquotum pas per 1 april 2020 in werking is getreden, en veel eigenaren in de laatste maanden van 2019 en de eerste maanden van 2020 nog een aanvraag hebben gedaan, zijn sommige wijken voor meer dan honderd procent vol geraakt. Het gaat in totaal om 246 vergunningen die boven het wijkquotum uitkomen.
Deze vergunningen worden wel meegenomen in de berekening of het wijkquotum van de wijk waar ze in vallen vol is, maar hebben geen effect op de beschikbare quotumplekken van andere wijken. Net als in de eerste monitor wordt alleen ingegaan op de cijfers van het wijkquotum en niet het pandquotum. Belangrijkste conclusies: 1. Tussen 1 april 2020 en 1 oktober 2020 zijn er 332 vergunningaanvragen binnengekomen2. 2. Tot 1 oktober 2020 zijn er 6.120 vergunningen afgegeven (of waren nog in behandeling); a. Dat is een stijging van 101 vergunningen ten opzichte van 1 april 2020. 3. Op 1 oktober 2020 waren 5.874 3 van de 13.404 beschikbare wijkquotumplekken gebruikt; 4. Op 1 oktober 2020 was in 13 wijken het wijkquotum vol, in 8 wijken was dit voor 75% of meer vol. In de resterende 78 wijken was tot maximaal 75% van het beschikbare aantal vergunningen verleend. a. De dertien wijken waar het quotum vol is: Noordelijke IJ-oevers Oost, Chassébuurt, Erasmuspark, Geuzenbuurt, Hoofdweg e.o., Hoofddorpplein, 1
Voor het leesgemak wordt gesproken van verleende omzettingsvergunningen. Daaronder vallen ook alle op 1 oktober 2020 nog lopende aanvragen voor het omzetten. 2 Hoewel de aanvullende regels op 1 april 2020 in werking traden, konden belangstellende pas vanaf 1 juni 2020 een aanvraag indienen. Tussen 1 april 2020 en 1 juni 2020 was er de lotingfase en moesten belangstellende zich eerst aanmelden voor de lotingsfase. De 332 aanvragen zijn allen binnengekomen vanaf 1 juni 2020. 3 6120 – 246=5874
Pagina 1 van 16
Landlust, Van Galenbuurt, Westindische Buurt, IJselbuurt, Rijnbuurt, Schinkelbuurt; IJburg Oost. b. Hoofddorpplein was op 1 april 2020 nog niet vol maar op 1 oktober 2020 wel. c. De Kinkerbuurt was op 1 april 2020 vol maar nu niet meer. Dat komt omdat bij bepaling of het quotum vol is of niet er gekeken wordt naar zowel verleende én nog lopende aanvragen. Als een lopende aanvraag uiteindelijk geweigerd, buiten behandeling of ingetrokken wordt, dan komt de plek weer vrij. Aanvragen worden buiten behandeling gelaten als ze onvolledig zijn en de aanvrager de aanvraag niet tijdig compleet maakt. 5. In dertien wijken waren op 1 oktober 2020 meer vergunningen afgegeven dan het wijkquotum toe laat. Het gaat om 246 omzettingsvergunningen. Gecorrigeerd naar maximaal 100% afgegeven vergunningen per wijk was het wijkquotum op 1 oktober 2020 voor 44% vergeven 4.
4
(6120 – 246)/13404*100=44,15%
Pagina 2 van 16
1 Aanleiding
In dit hoofdstuk is uiteengezet waarom de monitor kamerverhuur wordt gemaakt en welke informatie in deze monitor te vinden is. Ook wordt aangegeven welke informatie in welk hoofdstuk te vinden is. Waarom deze monitor Op 19 december 2019 heeft de gemeenteraad van Amsterdam de Huisvestingsverordening Amsterdam 2020 vastgesteld. Hierin zijn nieuwe regels voor kamerverhuur opgenomen die op 1 januari 2020 of 1 april 2020 in werking traden. De regels ten aanzien van het wijk- en pandquotum, het individuele huurcontract, het maximum van één volwassene per kamer en het maximaal kunnen omzetten in 6 onzelfstandige woonruimten, zijn op 1 april 2020 in gegaan. Bij het vaststellen van de Huisvestingsverordening Amsterdam 2020 heeft de gemeenteraad middels een motie (Motie 2112, van de leden Hammelburg (D66) en De Jong (GroenLinks)) verzocht om een halfjaarlijkse Monitor Verkamering. De eerste monitor is op 1 juli 2020 gepubliceerd. Daarin wordt een nulmeting weergegeven, waarin de stand van zaken op 1 april 2020 uiteen is gezet. Dit betreft de tweede halfjaar monitor. Welke informatie in deze monitor De monitor bevat vijf hoofdstukken. In hoofdstuk 2 wordt allereerst een algemeen overzicht gegeven van het aantal binnengekomen aanvragen 2020 per maand. Hierbij is ingezoomd op de periode tussen 1 april 2020 en 1 oktober 2020.
In hoofdstuk 2 wordt nog niet gekeken naar de stand van zaken per wijk (zie hiervoor hoofdstuk 4). Vervolgens wordt in hoofdstuk 3 antwoord gegeven op de vraag in welke wijken het wijkquotum op 1 oktober 2020 is verbruikt. Hierin is ook een vergelijking gegeven, ten opzichte van 1 april 2020. In hoofdstuk 4 wordt een lijst van alle wijken gegeven, waarin is uiteengezet hoeveel omzettingsvergunningen per wijk zijn afgegeven (inclusief nog lopende aanvragen) in de periode van 1 april 2020 tot 1 oktober 2020. Ook is hier te vinden hoeveel ruimte er per wijk nog beschikbaar was op 1 oktober 2020. Tot slot wordt in hoofdstuk 5 van deze monitor kamerverhuur ingegaan op de uitvoering van twee moties, zijnde motie 2111 en motie 2112. In motie 2111 wordt gevraagd naar de mogelijkheden voor een database met informatie over vergunningen op adresniveau. In motie 2112 wordt onder andere gevraagd naar het opnemen van cijfers over de voorraad studentenwoningen en de actuele behoefte. Er is toegezegd om in de tweede monitor kamerverhuur in te gaan op de hierboven genoemde punten. Het is belangrijk om te onderstrepen dat de cijfers over het aantal gebruikte quotumplekken bestaan uit reeds verleende vergunningen en nog in behandeling zijnde aanvragen. De nog in behandeling zijnde aanvragen nemen quotumplekken (op volgorde van binnenkomst) in, totdat ze Pagina 3 van 16
geweigerd worden, buiten behandeling gelaten worden of ingetrokken worden. Aanvragen binnengekomen voor 1 april 2020 kunnen worden geweigerd op grond van de leefbaarheid en/of samenstelling van de woonruimtevoorraad. Aanvragen binnengekomen vanaf 1 april 2020 kunnen geweigerd worden als het wijk- of pandquotum vol is. Als de woning niet beschikt over de benodigde gezamenlijke woonruimte dan kan de aanvraag altijd geweigerd worden. Aanvragen worden buiten behandeling gelaten als ze onvolledig zijn. Aanvragers krijgen eerst de gelegenheid om hun aanvraag aan te vullen, maar als ze dat niet doen dan stelt de gemeente de aanvraag buiten behandeling. In sommige gevallen trekt een aanvrager zijn aanvraag in, bijvoorbeeld omdat de aanvraag dubbel is gedaan, of omdat de aanvrager besluit toch niet aan kamerverhuur te doen. Geen cijfers pandquotum De onderliggende monitor betreft de tweede halfjaar Monitor Verkamering 2020 en beslaat de periode van 1 april 2020 tot 1 oktober 2020. In de monitor wordt alleen gekeken naar het wijkquotum. Het pandquotum is lastig in een monitor te vatten, mede omdat er te veel panden en te veel variabelen bestaan. Het is eenvoudigweg niet mogelijk van alle panden in Amsterdam geautomatiseerd een overzicht te genereren. Het pandquotum is ook niet online raadpleegbaar voor eigenaren.
Het pandquotum wordt pas getoetst op moment dat de eigenaar een aanvraag voor het omzetten doet. In deze monitor wordt ook niet ingegaan op de vraag waarom aanvragen zijn geweigerd, buiten behandeling gelaten, ingetrokken of vergund. Op dit moment is het niet mogelijk (accurate) gegevens hierover uit de systemen te halen.
Pagina 4 van 16
2 Algemeen overzicht verleende vergunningen in de periode 2020
In dit hoofdstuk is een overzicht gegeven van het aantal binnengekomen aanvragen in 2020. Niet alle binnengekomen aanvragen worden/zijn met een vergunning afgehandeld. Op 1 april 2020 waren in totaal zijn er 6.019 vergunningen afgegeven of nog in behandeling. Op 1 oktober 2020 was het aantal afgegeven vergunningen en nog lopende aanvragen gestegen naar 6.120. De totale stijging is dus 101 vergunningen. Belangrijke kanttekening hierbij is dat niet alle aanvragen die voor 1 april 2020 binnen waren gekomen uiteindelijk ook zijn vergund. Een deel van die aanvragen is geweigerd, buiten behandeling gelaten of ingetrokken. In grafiek 1 is te zien dat met name in maart, de laatste maand voor inwerkingtreding van de nieuwe regels, veel aanvragen binnen zijn gekomen. Het gaat hier om de datum waarop de aanvraag is ingeboekt in het systeem 5 en datum waarop de aanvraag is afgehandeld. Tevens is te zien dat er 40 aanvragen in april 2020 en 5 aanvragen in mei 2020 zijn ingeboekt, het gaat hierbij om aanvragen die eind maart zijn ingediend (en in enkele gevallen om aanvragen die met een papieren aanvraagformulier zijn ingediend). In de periode tussen 1 april 2020 en 1 juni 2020 konden geen aanvragen gedaan worden, omdat belangstellende die een omzettingsvergunning wilden, zich eerst moesten aanmelden.
Indien er minder plekken beschikbaar waren dan het aantal aanmelders, zouden de aanvragers meedoen aan een loting (de zogenaamde lotingfase). Vanaf 1 juni konden ingelote belangstellenden een aanvraag doen. Vanaf 1 juli kon vervolgens iedereen een aanvraag indienen. Vanaf 1 juni 2020 t/m september 2020 zijn 332 vergunningsaanvragen binnengekomen, verdeeld over de maanden juni, juli, augustus en september. In grafiek 1 is tevens te zien dat er in de periode juni 2020 t/m september 2020 meer aanvragen afgehandeld zijn dan binnengekomen, respectievelijk 581 en 332. Dat komt omdat in juni en juli 2020 ook aanvragen afgehandeld zijn, die ingediend zijn voor 1 april 2020. De behandeltermijn voor een aanvraag is standaard 14 weken (8 plus 6 weken), en kan langer uitvallen indien er aanvullende gegevens nodig zijn. Ook als er bezwaar, beroep of een handhavingszaak tegen loopt, zal het dossier nog open blijven.
5
Datum waarop de aanvraag is ingeboekt is anders dan datum van indiening. In de afgelopen jaren kwamen aanvragen voor het omzetten per mail en per post. Vervolgens werden de aanvragen ingeboekt in het werksysteem van de gemeente Amsterdam. Hierdoor is de datum van waarop aanvragen zijn ingeboekt vaak enkele dagen later dan datum van indiening. Per 1 juni 2020 worden aanvragen direct in het systeem ingeboekt na indiening en komen de twee data overeen.
Pagina 5 van 16
Grafiek 1: aantal aanvragen ingeboekt en afgehandeld van januari t/m september 2020.
Pagina 6 van 16
3 Wijken waar het wijkquotum op 1 oktober 2020 vol is
In dit hoofdstuk is er een overzicht van de wijken waar het wijkquotum vol is, en derhalve op grond van het wijkquotum geen vergunningen afgegeven kunnen worden voor het omzetten van zelfstandige woonruimte in onzelfstandige woonruimte 6. Hieronder is eerst een tabel ingevoegd waarop het quotum te zien is, de vergunningscijfers op 1 april 2020, de cijfers op 1 oktober 2020 en het verschil tussen die twee cijfers. Tevens is aan het eind van dit hoofdstuk (op de volgende pagina) een kaart van de gemeente Amsterdam waarop te zien is welke wijken vol en bijna vol zijn. In totaal zijn dertien wijken op 1 oktober 2020 vol, zoals te zien in tabel 1. In onderstaande cijfers zijn nog lopende en nog te behandelen aanvragen meegenomen in de telling. Het gaat in totaal om drieëntwintig (23) aanvragen. De wijken zijn ook vol als de aanvragen niet mee zouden worden genomen. De Kinkerbuurt is groen gearceerd omdat de wijk niet meer vol is. Hoofddorpplein is nieuw in de lijst en daarom in het rood gearceerd. Tabel 1: Wijken waar het aandeel van het wijkquotum voor 100% of meer is gebruikt op 1-okt-2020. Stadsdeel
Wijk
Noord
Noordelijke IJ-oevers Oost
West
Totaal afgegeven vergunningen plus nog lopende aanvragen op 1 oktober 2020
Verschil
3
Totaal afgegeven vergunningen plus nog lopende aanvragen op 1 april 2020. 6
6
0
Chassébuurt
100
102
104
+2
Erasmuspark
46
71
75
+4
West
Geuzenbuurt
71
118
120
+2
West
Hoofdweg e.o.
62
80
82
+2
West
Kinkerbuurt
77
77
74
-3
Landlust
161
179
183
+4
West
Van Galenbuurt
29
58
62
+4
West
Westindische Buurt
71
90
93
+3
Zuid
IJsselbuurt
99
113
111
-2
Rijnbuurt Schinkelbuurt Hoofddorpplein IJburg Oost
91
130
45 105 0
45 99 0
134 47 112 0
+4 +2 + 13 +0
West
West
Zuid Zuid Zuid Oost
6
Quotum
Alleen nog lopende aanvragen binnengekomen voor 1 april 2020 kunnen nog vergund worden in deze dertien wijken.
Pagina 7 van 16
Zoals te zien in tabel 1 zijn in 12 van de 14 hierboven genoemde wijken het wijkquotum voor meer dan honderd procent vol. Het gaat om in totaal 246 vergunningen (waarvan een deel nog in behandeling is, hierop moet nog besloten worden). Deze overschrijding is mogelijk omdat het wijkquotum alleen geldt voor aanvragen binnengekomen vanaf 1 april 2020. Omdat in de laatste maanden van 2019 en de eerste maanden van 2020 (zie ook hoofdstuk 2, grafiek 1) veel aanvragen binnen zijn gekomen, zijn sommige wijken voor meer dan honderd procent vol geraakt. Aanvragen voor kamerverhuur binnengekomen vanaf 1 april 2020 worden geweigerd zolang het wijkquotum voor honderd procent of meer vol is. Voor de hierboven genoemde 12 wijken moeten dus meerdere vergunningen (eventueel op verzoek van de eigenaar) ingetrokken worden voordat er weer plek is in het wijkquotum. Omdat het wijkquotum per wijk geldt, heeft een overschrijding van het wijkquotum in deze wijken geen gevolgen voor het totaal aantal te vergeven vergunningen in andere wijken. Te zien is dat de meeste wijken waar het wijkquotum volledig is gebruikt zich in de stadsdelen West en Zuid bevinden. Daarnaast komt naar voren dat, in tegenstelling tot de cijfers op 1 april 2020, ook Hoofddorpplein vol is geraakt.
Dit komt mede door actualisatie van de cijfers, maar ook omdat op 1 april 2020 nog niet alle aanvragen die voor 1 april 2020 zijn aangevraagd al waren ingeboekt (zie grafiek 1 hierboven). Daar tegenover staat dat de Kinkerbuurt niet meer vol is. Dit kan komen omdat de op 1 april 2020 nog lopende aanvragen uiteindelijk zijn geweigerd, buiten behandeling zijn gelaten of zijn ingetrokken. Aanvragen binnengekomen voor 1 april 2020 konden geweigerd worden op grond van leefbaarheid en/of samenstelling van de voorraad. Aanvragen worden buiten behandeling gelaten als ze onvolledig zijn en de aanvrager geen aanvullingen levert. Ook die aanvragen worden buiten behandeling gelaten als de aanvrager de machtiging niet kan overhandigen. Dubbele aanvragen of per ongeluk ingediende aanvragen worden (soms op verzoek van aanvrager) ingetrokken. Voor de volledigheid is IJburg Oost als volle wijk meegenomen in de lijst. In IJburg Oost zijn er 0 (nul) vergunningen afgegeven, maar omdat het wijkquotum ook 0 (nul) is, kunnen er geen vergunning voor het omzetten afgegeven worden. Te zien is dat 246 vergunningen zijn afgegeven boven het wijkquotum van de hieronder genoemde wijken (exclusief Kinkerbuurt). Dit komt omdat bij aanvragen binnengekomen voor 1 april 2020 het wijkquota nog geen weigeringsgrond was.
Naast de hierboven genoemde dertien wijken waar het wijkquotum voor 100 procent of meer is gebruikt, is in drie wijken het aandeel gebruikte wijkquotumplekken hoger dan 90 procent. Het gaat om de Kinkerbuurt (96%), Oude Pijp (96%) en Westlandsgracht (95%).
Pagina 8 van 16
Afbeelding 1: De 99 Amsterdamse wijken op 1 oktober 2020.
Rood geeft de wijken waar het wijkquotum vol is aan, geel waar het wijkquotum bijna vol is (tussen de 90% en 100%), groen waar nog plek in het wijkquotum is (minder dan 90% vol).
Pagina 9 van 16
4 Totaal overzicht verleende omzettingsvergunningen op 1 oktober 2020
In dit hoofdstuk wordt het aantal verleende kamerverhuurvergunningen, inclusief nog lopende aanvragen, in beeld gebracht. Het gaat hier om de cijfers van alle 99 wijken. In totaal zijn er op dit moment 6.120 vergunningen afgegeven of nog in behandeling. Het totale quotum voor omzettingsvergunningen is 13.404. Het aantal gebruikte wijkquotumplekken ligt lager dan de hierboven genoemde 6.120, omdat een deel van die vergunningen in wijken zijn afgegeven waar bij het inwerkingtreding van de quotum regels (1 april 2020) het aantal afgegeven vergunningen hoger lag dan het quotum van die wijk. Het gaat om 246 vergunningen in 13 wijken (inclusief IJburg Oost), waardoor het aantal gebruikte wijkquotumplekken 5.8747 is. Dit betekent dat er per 1 oktober 2020 nog ruimte is voor 7.530 kamerverhuurvergunningen (13.404 – 5.874). In 32 van de wijken is het aantal gebruikte wijkquotumplekken gedaald. Dit komt omdat in de monitor van 1 april 2020 nog lopende aanvragen zijn meegenomen bij de telling, maar deze aanvragen (deels) niet zijn vergund. In de Jordaan en Bijlmer-Centrum (D,F,H) is de grootste daling te zien (beide 26 minder quotumplekken gebruikt). In de overige 67 wijken is het aantal quotumplekken dat gebruikt is ten opzichte van 1 april 2020 gelijk gebleven of toegenomen.
In Bijlmer-Oost (E,G,K) is de grootste toename te zien ten opzichte van 1 april 2020, daar zijn 33 quotumplekken meer gebruikt.
Tabel 2 hieronder is op stadsdeel gesorteerd (Centrum, Noord, Nieuw-West, Oost, West, Westpoort, Zuid, Zuidoost) en vervolgens op alfabetische volgorde van de wijk. De middelste twee kolommen bevatten de cijfers van de eerste en tweede monitor (1 april en 1 oktober 2020) en geven het totaal aantal afgegeven vergunningen weer plus de nog lopende aanvragen per 1 april 2020 en 1 oktober 2020. De twee meest rechter kolommen bevatten het wijkquotum en de nog beschikbare plekken per wijk. Tevens zijn in de meest rechter kolom alle wijken waar het aandeel van het wijkquotum voor 100% of meer is gebruikt licht rood gearceerd. Wijken waar het aandeel van het wijkquotum tussen de 90% en 100% ligt zijn geel gearceerd.
7
6.120-246=5.874 Pagina 10 van 16
Tabel 2: Overzicht gebruikte wijkquotumplekken van alle 99 de wijken op meetpunt 1 oktober 2020 Stads Wijk Totaal afgegeven Totaal afgegeven Quotum Nog beschikbare deel vergunningen vergunningen quotumplekken plus nog lopende plus nog lopende aanvragen op 1 aanvragen op 1 april 2020. oktober 2020
Burgwallen-Nieuwe Zijde
44
52
69
Burgwallen-Oude Zijde
60
17
53
72
De Weteringschans
71
19
63
125
C
Grachtengordel-West
30
62
31
144
113
C
Grachtengordel-Zuid
51
58
116
58
C
Haarlemmerbuurt
31
40
166
126
C
Jordaan
145
119
274
155
C
Nieuwmarkt/Lastage
71
64
175
111
C
Oostelijke Eilanden/Kadijken
57
47
232
185
C
Weesperbuurt/Plantage
30
33
122
89
N
Banne Buiksloot
56
63
247
184
N
Buikslotermeer
92
99
220
121
Elzenhagen
6
1
49
48
IJplein/Vogelbuurt
56
56
117
61
Kadoelen Nieuwendammerdijk/ Buiksloterdijk Noordelijke IJ-oevers Oost
0
0
56
56
N
Noordelijke IJ-oevers West
1
N
Oostzanerwerf
32
N
Tuindorp Buiksloot
2
N
Tuindorp Nieuwendam
0
N
Tuindorp Oostzaan
N
C C C
N N N N
1
28 2
26
6
3
-3
6
49
43
37
164
127
2
23
21
1
31
30
19
21
163
142
Volewijck
28
28
116
88
Waterland
0
0
37
37
Waterlandpleinbuurt
70
72
229
157
NW
Bedrijventerrein Sloterdijk
0
0
2
2
NW
De Punt
30
32
85
53
NW
Eendracht
3
3
47
44
NW
Geuzenveld
42
47
237
190
NW
Lutkemeer/Ookmeer
2
1
14
13
N
N N
6
Pagina 11 van 16
Middelveldsche Akerpolder
56
Osdorp-Midden
187
53
266
213
183
278
Osdorp-Oost
150
95
130
296
NW
Overtoomse Veld
102
166
100
197
NW
Sloter/Riekerpolder
48
97
44
277
NW
Slotermeer-Noordoost
68
233
67
92
NW
Slotermeer-Zuidwest
174
25
172
229
NW
Slotervaart Noord
39
57
38
132
94
NW
Slotervaart Zuid
54
Westlandgracht
144
56
170
114
144
152
Betondorp
4
8
4
57
O
Dapperbuurt
80
53
75
160
O
Frankendael
30
85
31
142
O
IJburg Oost
0
111
0
0
O
IJburg West
30
0
31
272
241
O
IJburg Zuid
6
6
138
132
O
Indische Buurt Oost
53
59
153
94
Indische Buurt West
82
79
159
80
Middenmeer
145
167
295
128
O
Omval/Overamstel
9
8
44
36
O
Oostelijk Havengebied
81
91
411
320
O
Oosterparkbuurt
89
92
162
70
O
Transvaalbuurt
77
85
133
48
O
Weesperzijde
28
33
81
48
O
Zeeburgereiland/ Nieuwe diep
5
6
48
42
Centrale Markt
3
1
48
47
Chassébuurt
102
104
100
-4
W
Da Costabuurt
47
51
88
37
W
De Kolenkit
38
42
121
79
W
Erasmuspark
71
75
46
-29
W
Frederik Hendrikbuurt
48
52
99
47
W
Geuzenbuurt
118
120
71
-49
W
Helmersbuurt
86
90
124
34
Hoofdweg e.o.
80
82
62
-20
Houthavens
3
5
22
17
W
Kinkerbuurt
77
74
77
3
W
Landlust
179
183
161
-22
W
Overtoomse Sluis
77
83
109
26
W
Sloterdijk Spaarndammer- en Zeeheldenbuurt
0
1
10
9
NW NW NW
NW O
O O
W W
W W
W
36
132 43
89 Pagina 12 van 16
Staatsliedenbuurt
65
Van Galenbuurt
58
67
157
90
62
29
Van Lennepbuurt
44
-33
43
86
W
Vondelbuurt
10
43
11
34
W
Westindische Buurt
90
23
93
71
WP
Westelijk Havengebied
0
-22
0
2
Z
Apollobuurt
50
2
49
187
Z
Buitenveldert-Oost
77
138
75
183
108
Z
Buitenveldert-West
125
Hoofddorppleinbuurt
99
125
307
182
112
105
IJsselbuurt
113
-7
111
99
Z
Museumkwartier
51
-12
48
279
Z
Nieuwe Pijp
122
231
121
152
Z
Oude Pijp
195
31
199
208
Z
Prinses Irenebuurt e.o.
5
9
4
32
28
Z
Rijnbuurt
130
134
91
-43
Z
Scheldebuurt
249
246
320
74
Schinkelbuurt
45
47
45
-2
Stadionbuurt
64
78
184
106
Z
Willemspark
33
37
121
84
Z
Zuid Pijp
37
40
101
61
Z
Zuidas
2
1
41
40
ZO
Amstel III/Bullewijk
0
0
1
1
ZO
Bijlmer-Centrum (D,F,H)
222
196
368
172
ZO
Bijlmer-Oost (E,G,K)
257
290
519
229
0
30
30
44
212
168
77
338
261
13
76
63
W W W
Z Z
Z Z
ZO
Driemond Gein
0 37
ZO
Holendrecht/Reigersbos
82
ZO
Nellestein
15
ZO
Pagina 13 van 16
5 Uitvoeren moties 2111 en 2112
In deze monitor kamerverhuur wordt in gegaan op de uitvoering van twee moties. Motie 2111 waarin gevraagd wordt naar de mogelijkheden voor een database met informatie over vergunningen op adresniveau. En motie 2112, waarin onder andere wordt gevraagd naar het opnemen cijfers over de voorraad studentenwoningen en de actuele behoefte in de monitor Kamerverhuur. Motie 2111, van de leden Hammelburg (D66) en De Jong (GroenLinks) (Omzettingsvergunning: mogelijkheid om op te vragen en database) 1. Dispuutshuizen en woongroepen de mogelijkheid te geven bij de gemeente op te vragen of er reeds een vergunning is aangevraagd voor hun woningcomplex; 2. Te onderzoeken of en hoe een database met aangevraagde en uitgegeven omzettingsvergunningen kan worden gepubliceerd binnen de kaders van privacywetgeving. Motie 2112, van de leden Hammelburg (D66) en De Jong (GroenLinks) (Halfjaarlijkse monitor woningdelen. Eerste eind maart 2020) 1. Een halfjaarlijkse monitor woningdelen uit te brengen met daarin in ieder geval verwerkt: • Ontwikkeling van de voorraad studentenwoningen en de actuele behoefte; • Status verleende vergunningen/afgewezen vergunningen woningdelen; • Actief informeren van de raad wanneer quotum in een buurt is bereikt. 2.
Te beginnen met de eerste monitor eind maart 2020 Afhandeling moties 2111 en 2112 Het college heeft in de raadsbrief van 24 maart 2020 in reactie op de aangenomen moties bij de HVV 2020 het volgende geantwoord: ‘Het college laat onderzoeken of het mogelijk is op adresniveau met één druk op de knop op de gemeentelijke website in te zien of en welke vergunningen er zijn afgegeven. Het college onderzoekt ook de mogelijkheid of via de database voor omzettingsvergunningen ook de mogelijkheid kan worden gecreëerd voor bewoners om van meerdere adressen in één keer op te vragen of een omzettingsvergunning is afgegeven. In deze database worden de quota voor kamerverhuur bijgehouden. Ten slotte wordt onderzocht of indien een vergunning is afgegeven de bewoners een afschrift kunnen krijgen van de vergunning. Het college onderzoekt of en hoe de ontwikkeling van de voorraad studentenwoningen kan worden opgenomen in de monitor kamerverhuur. Hierover zal u bij het tweede monitormoment worden geïnformeerd. De actuele behoefte aan studentenwoningen en
Pagina 14 van 16
de geplande en gerealiseerde nieuwbouw studentenwoningen komt reeds aan de orde in de jaarlijkse rapportage Jongeren- en studentenhuisvesting.’ Uitvoering motie 2111: database vergunningen Dispuutshuizen, woongroepen en andere bewoners van Amsterdam kunnen reeds informatie inwinnen of voor hun woning of wooncomplex een omzettingsvergunning is aangevraagd of afgegeven. In de raadsbrief bij de afhandeling van de moties is aangegeven hoe dit in zijn werk gaat. Het college heeft onderzocht of het opvragen van informatie kan worden vergemakkelijkt en of een database met afgegeven vergunningen kan worden gepubliceerd. Ook is onderzocht of belanghebbenden een afschrift kunnen krijgen van de verleende vergunningen. De gemeente heeft de wettelijke plicht recent afgegeven vergunningen dan wel weigeringen van vergunningaanvragen voor kamerverhuur bekend te maken. Het doel hiervan is het voor belanghebbenden mogelijk te maken kennis te nemen van deze besluiten en eventueel bezwaar in te dienen. Hiertoe is de huidige wijze van bekendmaken door de gemeente op de website ingericht. Uit een eerste analyse blijkt dat de gemeente op dit moment gegevens over afgegeven vergunningen mag verstrekken met als doel: Belanghebbenden de mogelijkheid geven zich op de hoogte te stellen van afgegeven vergunningen en om eventueel bezwaar in te dienen.
Het publiceren van een database met alle verleende vergunningen, of een database die met een druk op de knop toegankelijk is, wordt voor dit doel als disproportioneel gezien in het kader van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG). Uit nader onderzoek moet blijken of publicatie van de gegevens voor een ander doel, namelijk het verstrekken van informatie aan bewoners zodat zij eventueel een verzoek tot handhaving kunnen indienen, wel mogelijk is binnen de regels van de AVG. Om te kunnen beoordelen of het mogelijk is gegevens te verstrekken over verleende vergunningen anders dan met het wettelijk doel ‘bekendmaking’, zal het college een adviesaanvraag indienen bij de Commissie Persoonsgegevens Amsterdam (CPA). Hierbij zal ook de vraag betrokken worden in welke vorm dergelijke gegevens mogen worden gepubliceerd. Het college zal u hierover in het voorjaar van 2021 nader informeren. Het college ziet af van het eigen voorstel in de raadsbrief om belanghebbenden een afschrift te geven van afgegeven vergunningen, behalve de aanvrager zelf (als primaire belanghebbende). De reden hiervoor is dat het ondoenlijk blijkt voor de gemeente voor elke aanvraag te beoordelen wie de belanghebbenden zijn en hen per email, of op analoge wijze per post, een afschrift van de vergunning te zenden. De uitvoeringskosten hiervan wegen niet op tegen het primaire doel.
Bekendmaking van de verleende vergunningen via de website voldoet voor dit doel. Hiermee zijn ook de belangen van de andere partijen dan de aanvrager voldoende gedekt. Uitvoering motie 2112: voorraad studentenwoningen en de actuele behoefte
Pagina 15 van 16
Motie 2112 verzoekt het college onder andere de ontwikkeling van de voorraad studentenwoningen en de actuele behoefte aan deze woningen, op te nemen in de monitor Kamerverhuur. In de raadsbrief van maart 2020 over het afhandelen van de motie, is aangegeven dat de actuele behoefte aan studentenwoningen en de geplande en gerealiseerde nieuwbouw van studentenwoningen reeds aan de orde komen in de jaarlijkse rapportage studentenhuisvesting van Kences. De monitor Kamerverhuur gaat over alle woningen in de stad waarvoor een vergunning voor kamerverhuur is afgegeven. Van woningen of kamers met een kamerverhuurvergunningen wordt niet bijgehouden aan wat voor type bewoners deze worden verhuurd. Omdat voor particuliere kamerverhuur niet wordt bijgehouden voor welke bewoners de kamers bestemd zijn, kan op basis van de verleende vergunningen Kamerverhuur geen inzicht worden gegeven in de omvang van de particuliere voorraad studentenwoningen in de stad. Bij de behandeling van de eerste monitor Kamerverhuur in de commissie Bouwen en Wonen van 23 september 2020 heeft het college toegezegd dat in de tweede monitor Kamerverhuur algemene cijfers worden opgenomen uit het Kences rapport over de woonbehoefte van studenten. Met het publiceren van deze informatie in onderhavige monitor beschouwt het college deze toezegging als afgedaan.
In de beantwoording van de schriftelijke vragen over het aantal studentenwoningen in Amsterdam (Néhmé, 2 oktober 2020) is hier al deels op in gegaan: ‘Amsterdam stuurt op basis van het tekort aan studentenwoningen dat jaarlijks berekend wordt door Kences. Exacte cijfers over het totaal aantal woningen dat door studenten bewoond wordt kunnen niet gegeven worden. Dit is allereerst afhankelijk van de definitie van een studentenwoning en de afbakening van de regio Amsterdam. Daarnaast wonen studenten niet alleen in studentencomplexen, maar ook in verkamerde situaties, deelwoningen, bij hun ouders, et cetera. Welk deel van deze woningen aan studenten wordt verhuurd is daarom niet in beeld te brengen. Deze woningvoorraden en de studentenpopulatie zijn dynamisch.’ De gemeente houdt de tekorten aan die jaarlijks worden gepubliceerd door Kences. De afgelopen jaren was het tekort als volgt: Collegejaar 2018/2019 2017/2018
Tekort 3.900 6.580
Naast het algemene tekort aan studentenwoningen geeft Kences in de jaarlijkse Lokale Monitor Studentenhuisvesting ook inzicht in het aantal studenten (excl. MBO-studenten) dat in Amsterdam op kamers woont. In de afgelopen jaren ging het over de volgende aantallen: Collegejaar 2018/2019 2017/2018 2016/2017
Aantal studenten op kamers 20.200 18.200 18.400
Pagina 16 van 16