2023-Q1 WPI voortgangsrapportage.pdf
Tekst van het document
WPI VOORTGANGSRAPPORTAGE KERNCIJFERS WERK, PARTICIPATIE, INKOMEN Q1-2023
vrijdag 2 juni 2023
Weekcijfers bijstand Doel factsheet: Doel van deze factsheet is een aantal feitelijke cijfers te delen die inzicht geven van de directies Werk, Participatie en Inkomen om hiermee de raad actief op de hoogte te houden. Periodiciteit getoonde resultaten: Het rapport toont maandcijfers vanaf 2021 t/m maart 2023. Bijstand: De cijfers laten de ontwikkelingen zien van het werkzoekenden bestand. Dit omvat de volgende regelingen: - WWB-Levensonderhoud, WWB-Levensonderhoud Krediethypotheken, IOAW & IOAZ. BBZ transitie: De ontwikkelingen van de transitie BBZ wordt separaat vermeld. Jongeren: De ontwikkelingen van jongeren worden weergegeven op persoonsniveau. Parttime werk: De ontwikkelingen van parttime werk zijn op uitkeringsniveau. Bestand: het aantal uitkeringen met inkomstenkortingen uit arbeid. Instroom nieuw: voorwaarde is dat in de voorgaande 12 maanden er geen parttime inkomsten aanwezig zijn. Uitstroom naar werk: betreft klanten met een parttime baan tijdens de uitkering en uitstromen naar werk. Sociaal Werk: Inzichtelijk wordt gemaakt hoeveel Amsterdammers werkzaam zijn die (nu) niet zelfstandig het wettelijk minimumloon kunnen verdienen en waarbij veelal loonkostensubsidie en/of extra begeleiding wordt ingezet. Hierin zitten ook de Amsterdammers uit de voormalige wet sociale werkvoorziening en doelgroep banenafspraak.
2
Maandcijfers bijstand De ontwikkelingen van het totale bijstandsbestand werkzoekenden Bestand per 31 maart 2023: 35.461
Werkvoorraad per 31 maart’23: 620
Cumulatief 2023: < 3 weken= 78,2% / < 8 weken= 96,6%
Cumulatief 2023: Werk= 27,1%; MaxWW= 9,8%
Ontwikkeling #cum. uitstroom naar werk (=50,1%)
Bestand&ontwikkeling pt-werk t/m maart 2023 (=7,1%)
Voetnoot
3
Maandcijfers bijstand Bbz transitie
Aantal jongeren in de bijstand per 31 maart 2023: 2.021
Aanvragen / besluiten transitie Bbz
Aantal aanvragen uitkeringen Aantal uitkeringen toegekend Aantal aanvragen bedrijfskapitaal Aantal bedrijfskapitaal toegekend
deel 1 01-10-2021 31-12-2021 4.902 4.617 300 13
Verstrekte bedragen Bbz transitie cumulatief Bbz uitkeringen
deel 1 deel 2 € 14.933.312 € 24.443.582
Bbz transitie cumulatief
deel 2 01-01-2022 31-03-22 6.331 6.074 256 11
Totaal aantal unieke klanten transitie Bbz Bbz uitkeringen (aantal unieke klanten Deel 1 & 2 samen) Totaal aantal klanten transitie Bbz per 31-03-2022
6.914 5.295
De opvolging na de transitie Bbz periode (na 31-03-2022)
De opvolging van de transitie Bbz Totaal aantal Bbz Transitie klanten Aantal Bbz openstaande aanvragen Aantal Bbz toekenningen Aantal Bbz niet toekenningen* Aantal P-wet toekenningen Aantal geen nieuwe uitkeringsaanvraag data t/m 6 april'23
# 5.295 7 659 925 223 3.481
% 100% 0,1% 12,4% 17,5% 4,2% 65,7%
4
Sociaal Werk
5
Duiding cijfers en grafieken Bijstand: Het bijstandsbestand kent eind Q1-2023 35.461 uitkeringen. Het bestand is in het 1e kwartaal met 42 uitkeringen (0,1%) gedaald. De lichte daling wordt verklaard door met name een lagere uitstroom. De daling in lijn is met het landelijke beeld; het bestand lijkt zich in dit kwartaal te stabiliseren. In 2023 is de AOW leeftijd verhoogd met 3 maanden. Daardoor is er in het eerste kwartaal geen uitstroom naar de AOW.
Transitie Bbz: Q4 van 2021 en Q1 van 2022 waren de transitieperiode van de Tozo terug naar het reguliere Bbz. In die periode konden zelfstandigen een beroep doen op zogenaamde Bbz light (minder strenge voorwaarden dan reguliere Bbz). In totaal deden 6.914 unieke klanten een beroep op het Bbz light. Eind maart hadden 5.295 zelfstandigen nog een lopende uitkering. Van deze groep is tot nu toe 12,4% ingestroomd in het reguliere Bbz en 4,2% in de bijstand. Op 6 april 2023 had 65,7% geen nieuwe aanvraag Bbz of bijstand gedaan.
Jongeren: In de laatste 2 kwartalen neemt het aantal jongeren in de bijstand licht toe. Deze stijging wordt onder andere verklaard door seizoensinvloeden en het groeiend aantal voortijdig schoolverlaters (VSV-ers).
Parttime werk: Na de daling van het bestand parttime werk in Q3 en Q4 -2022 laat Q1-2023 weer een stijging zien. Het parttimewerk-bestand kent seizoensinvloeden, jaarlijks is er in januari een daling.
Aanvraag bijstand: Vanaf het 2e kwartaal van 2022 zien we een stijging in het aantal aanvragen bijstand. Het aantal aanvragen per kwartaal ligt nu op een lager niveau dan voor corona. Ook het uitkeringsvolume is gedaald. Wanneer het aantal aanvragen wordt afgezet tegen het volume dan is het aantal ook naar verhouding lager dan voor corona. De aanvragen schommelen in die zin op een laag niveau. Of dit zal overgaan in een stijgende trend is op dit moment nog niet te zeggen. Reden van instroom: In het 1e kwartaal van 2023 heeft 27,1% een instroomreden “verlies van werk” en 9,8% doorstroom vanuit “max-WW”. Dit is een stijging ten opzichte van dezelfde periode in 2022 (“verlies van werk” 18,3% en “max-WW” 8,8%). Amsterdammers die om de werkgerelateerde redenen instromen in de bijstand hebben een grotere kans om (snel) weer uit te stromen. Uitstroom redenen: Van alle uitstroom in 2023-Q1 is 50,1% bemiddeld naar (betaald) werk en 2,7% naar school. 15,0% van de uitkeringen zijn beëindigd met reden “handhaven”, bijvoorbeeld door het vaststellen van geen recht of fraude. De in- en uitstroom hangen met elkaar samen. Zo is er in 2020 een piek in de instroom en in 2021 een piek in de uitstroom (met name werk). Over het geheel is er (met uitzondering van de coronaperiode) een geleidelijke daling. De uitstroom naar werk is momenteel ongeveer op het niveau van voor corona.
Aandeel parttime werk: eind maart 2023 had 7,1% van de bijstandsgerechtigden parttime inkomsten uit werk. Aandeel parttime werkenden in uitstroom naar werk : van alle bijstandsgerechtigden die tot nu toe in 2023 uitstroomden naar werk had 18,6% al parttime werk, in dezelfde periode vorig jaar was dat 13,8%. Het stijgend aantal uitstromers via parttime werk is het effect van het project Intensivering Uitstroom. Sociaal Werk: Op 1 april 2023 zijn 4.240 Amsterdammers werkzaam in Sociaal Werk, waarvan 2.426 in de sociale werkvoorziening en 1.814 met de instrumenten van de Participatiewet (jobcoaching, loonwaardesubsidie of beschut werk). Dit is een stijging van ongeveer 16 % ten opzichte van begin 2022. Daarmee zet de trend van voor de Coronaperiode (met een tijdelijke dip in die periode) zich verder door. Beschut Werk De inzet is er op gericht, in intensieve samenwerking met maatschappelijke organisaties, zorginstellingen en onderwijsinstellingen, zo veel mogelijk Amsterdammers met een arbeidsbeperking aan het werk te helpen. Tijdens het voorschakeltraject voor het tot stand laten komen van een succesvolle match, wordt werkgevers daarbij een begeleidingssubsidie geboden. Vanaf het moment van indiensttreding start de reguliere begeleidingssubsidie. Vanaf 2015 tot heden zijn er 551 nieuwe Beschut Werk arbeidsovereenkomsten gerealiseerd.
Hiervan zijn er 204 beëindigd en nog 347 actief. Per saldo betekent dat een verdere groei van Nieuw Beschut.
6