CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

2. Monitor Autoluw 2021.pdf

Raadscommissie Mobiliteit, Openbare ruimte en Water 13 april 2023, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Kennisnemen van de derde voortgangsrapportage van de Agenda Amsterdam Autoluw (VN2023-009937)2.071 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Monitor Autoluw Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

Monitor Autoluw 2021 Een samenvatting

De Monitor Autoluw biedt inzicht in de verplaatsingen en het gebruik van verschillende modaliteiten van bewoners en bezoekers in Amsterdam. Voor deze monitor worden data uit 2021 gebruikt, omdat veel gegevens uit 2022 nog niet beschikbaar zijn. De voorlopige inzichten over 2022 (t/m oktober) zijn in de Annex Monitor Autoluw te vinden. De gegevens in de monitor 2021 worden zo veel mogelijk naast gegevens uit 2019 en 2020 getoond om verschillen in verplaatsingen en gebruik van verschillende modaliteiten te tonen. Omdat de coronapandemie van invloed is geweest op de verplaatsingen van bewoners en bezoekers, kan niet goed bepaald worden of de verschillen aan autoluwmaatregelen toe te schrijven zijn. De gegevens van stadsgebied Weesp zijn nog niet in deze monitor opgenomen. In totaal is het aantal verplaatsingen van bewoners met 16% toegenomen. Hierin zien we een licht herstel ten opzichte 2

Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

van de daling in 2020. Lopen (29%) is het meest toegenomen. Nadat het autogebruik vorig jaar fors was gedaald (27%), zien we dit jaar een lichte stijging (17%). De meeste verplaatsingen van bewoners zijn actief (lopen en fietsen) en over een afstand van minder dan 5 kilometer Het totaal aantal verplaatsingen van bezoekers is licht gestegen (3%). Bezoekers komen vaker met de auto (6%) en het OV (4%) en pakken minder vaak de fiets (-11%). Het totaal aantal verplaatsingen van bezoekers is nog lang niet op het pre-coronaniveau. Van de omliggende gemeenten komen de meeste bezoekers uit Amstelveen. Bezoekers komen het vaakst voor werk naar Amsterdam, zij het iets minder vaak dan in 2020. Dit kan betekenen dat thuis werken nog steeds populair is. Hoewel het autobezit in 2021 is toegenomen, groeit het autogebruik niet mee. Het gebruik ligt nog steeds net onder het pre-coronaniveau.

9.436 meer inwoners. De stad is gegroeid naar 881.933 inwoners

250.000 bezoekers krijgt Amsterdam gemiddeld per werkdag. Toename van 6% t.o.v. 2020

11,8 miljoen autokilometers maken de inwoners en bezoekers in totaal per dag (in 2020 was dit nog 11,2 miljoen). Dat is gemiddeld 10,4 autokilometers per inwoner/bezoeker per dag.

Monitor Autoluw 2021 De cijfers samengevat

3

Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

2019

2020

2021

Aantal inwoners:

872.380

872.497

881.933

Aantal bezoekers (werkdag):

445.000

236.000

250.000

Aantal hotelovernachtingen:

18,4 miljoen

5,8 miljoen

5,78 miljoen

Aantal autokilometers per dag:

13,3 miljoen

11,2 miljoen

11,8 miljoen

Autokilometers per inwoner + bezoeker per dag:

10,1 km

10,1 km

10,4 km

Autogebruik inwoners (modal split):

20%

19%

19%

Autogebruik bezoekers (modal split):

45%

53%

55%

Autobezit totaal (excl. lease):

201.826

206.208

209.949

Autobezit per inwoner:

0,23

0,24

0,24

Opgeheven parkeerplekken (2019):

1.173

1.365

1.547

Fiscale parkeerplekken per inwoner:

0,179

0,177

0,174

Rapportcijfer tevredenheid openbare ruimte:

7,4

7,3

*

Rapportcijfer tevredenheid groenvoorziening:

6,9

*

6,9

Rapportcijfer tevredenheid fietsvoorzieningen:

5,6

*

5,7

* Deze indicatoren worden niet elk jaar gemeten.

Monitor Autoluw 2021 Verdeling leeftijd van inwoners

In 2021 zijn er 9.436 Amsterdammers meer dan in 2020 (+1,1%). Amsterdam kent een groot aantal jonge mensen tussen de 20 en 40 jaar (38% van het totaal aantal inwoners), in heel Nederland ligt dit op 26%.

12%

De bevolking van Amsterdam naar leeftijd in % 10%

8%

6%

4%

2%

0% 0-4

4

5-9

10-14

Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

15-19

20-24

25-29

30-34

35-39

40-44

45-49

50-54

55-59

60-64

65-69

70-74

75-79

80+

2020

2021

Aantal inwoners 2020: 872.497; 2021: 881.933 Bron: O&S. Stand per 01-01-2022. CBS. Stand per 01-01-2022

Monitor Autoluw Inwoners per type huishouden

Het aantal huishoudens is gegroeid met 1,8% naar 484.383 huishoudens. De grootste groep Amsterdammers is alleenstaand (54%). In heel Nederland ligt dit aanzienlijk lager, namelijk 39,5%. Gemiddeld bestaat een Amsterdams huishouden uit 1,8 persoon, in Nederland is dit 2,1 persoon.

60%

De bevolking van Amsterdam naar huishoudenstype in % 50%

53.4

54

40%

30%

20%

21.4

21.3 15.7

15.3

10% 8.5

8.3 1.1

1.1

0% alleenstaand

5

Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

paar zonder kinderen

paar met kinderen

eenoudergezin

overig

2020

2021

Aantal huishoudens 2020: 476.008; 2021: 484.383 Bron: O&S. Stand per 01-01-2022. CBS stand per 01-01-2022

Monitor Autoluw Inwoners verplaatsen zich weer meer Onderstaande figuren tonen het gebruik per modaliteit van bewoners op een werkdag. De kaart linksonder toont per stadsdeel de toe- of afname per modaliteit in 2021 ten opzichte van 2020. De verschillen per stadsdeel zijn groot. In stadsdeel Nieuw-West zien we de grootste toename van het aantal verplaatsingen (35%), gevolgd door Zuidoost (20%) en Noord (19%). De meeste stadsdelen laten een herstel zien van de daling in 2020. Zo daalde het autogebruik in stadsdeel Noord in 2020 met 50%, om in 2021 met 46% toe te nemen. Rechtsonder staat de toename per modaliteit voor de hele stad ten opzichte van 2020. Het aantal verplaatsingen van bewoners is gestegen met 16%. Lopen (29%) is het meest toegenomen. Dit is een terugkerende trend, nadat het vorig jaar als enige modaliteit was gestegen (toen met 14%). Nadat het autogebruik vorig jaar fors was gedaald (27%), zien we dit jaar een lichte stijging (17%). 2.000.000

West

64%

31%

19%

Noord

46% 10%

32%

28%

+29%

1%

1.500.000

−1% −11%

Nieuw-West

Centrum

106% 24%

64% 10%

8%

40%

8%

29%

+18%

8%

−14%

Oost

33%

−39%

−10%

31%

1.000.000

−43%

+7%

Zuid 33% 19% −18%

−8%

−31%

Lopen

196%

500.000 +4%

Fiets

Zuidoost Weesp 22%

−7%

6

Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

+17%

35%

24%

Overig

OV Auto

0 2020

2021

Bron: ODiN 2020 en 2021

Monitor Autoluw Verplaatsingen bezoekers stijgt licht Onderstaande figuren tonen het gebruik per modaliteit van bezoekers op een werkdag. Het totaal aantal verplaatsingen is licht gestegen (3%). De kaart linksonder toont per stadsdeel de toe- of afname per modaliteit ten opzichte van 2020. In Zuid zien we de grootste toename van het aantal verplaatsingen door bezoekers (18%), gevolgd door Zuidoost (11%). In Noord (68%) en Zuid (42%) is het grootste herstel van OV-gebruik door bezoekers te zien. Het autogebruik van bezoekers fluctueert, waar dit in Noord afneemt met 41%, neemt het in Centrum weer toe (46%). Rechtsonder staat de toe- of afname voor bezoekers per modaliteit voor de hele stad ten opzichte van 2020. Hierbij is het fietsgebruik gedaald (-11%). West In plaats daarvan maken bezoekers meer gebruik van de auto (6%) en het OV (4%). Het autogebruik is echter bij lange na niet op het pre-coronaniveau.

Noord

219%

Nieuw-West

Centrum

-11%

Noord

West

-11%

Oost 68%

29% −33%

250.000

200.000 1%

−39% −59% −41%

Nieuw-West

Centrum

10% −21%

+4%

Zuid 150.000

46% 3%

−22%

Oost

−37% −61%

−48%

42%

Zuidoost24%

7%

−32%

100.000

Zuid 14%

42%

Lopen −5%

+6%

−12%

Overig

50.000

Zuidoost 15% 0%

12%

Fiets 9%

Weesp

OV Auto

0 7

Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

2020

2021

Bron: ODiN 2020 en 2021

Monitor Autoluw Auto- en OV-gebruik bezoekers

Onderstaande figuren tonen het aantal verplaatsingen van bezoekers uit de top 6 gemeenten met de meeste bezoekers van, naar en in Amsterdam in 2020 en 2021. De figuur linksonder toont het auto- en OV-gebruik. Bezoekers uit Almere laten een relatieve afname in OV-gebruik zien, terwijl de categorie overige vervoersmiddelen (scooter, (elektrische) fiets, anders) is toegenomen. Bezoekers uit Zaanstad en Utrecht komen relatief minder vaak met de auto en vaker met het OV. De figuur rechtsonder toont de absolute verschillen. Vanuit de Haarlemmermeer is het aantal verplaatsingen van bezoekers gedaald (-22%), terwijl het aantal verplaatsingen van bezoekers uit Almere (31%), Utrecht (30%), Zaanstad (29%), Amstelveen (18%) en Diemen (9%) is toegenomen.

Percentage auto-, OV-gebruik en overige modaliteiten van bezoekers

Aantal verplaatsingen van bezoekers 2020

Auto

2021

Overig

OV

100%

20.000

80%

15.000 60%

10.000 40%

5.000

20%

0% 2020

2021

Amstelveen

8

2020

2021

Utrecht

Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

2020

2021

Almere

2020

2021

Zaanstad

2020

2021

Haarlemmermeer

2020

2021

0 Amstelveen

Zaanstad

Almere

Haarlemmermeer

Utrecht

Diemen

Diemen

Percentage en aantal verplaatsingen van bezoekers van/naar/in stadsdelen op werkdagen. Bron: ODiN 2020 en 2021

Monitor Autoluw Verplaatsingsmotieven bezoekers

Onderstaande figuren tonen de verplaatsingsmotieven van bezoekers in 2020 en 2021. Linksonder staan de relatieve verschillen en rechtsonder de absolute. Mensen werken nog steeds veel thuis. Werken blijft op werkdagen het belangrijkste verplaatsingsmotief voor bezoekers, maar neemt af ten opzichte van andere motieven zoals het sociaal recreatieve motief (visite, wandelen, sporten en andere hobbymatige doelen). Het totaal aantal verplaatsingen van bezoekers is op werkdagen met 6% toegenomen ten opzichte van 2020. Op weekenddagen is een stijging van 8% verplaatsingen te zien.

De relatieve verschillen

De absolute verschillen

100%

600.000

500.000

80%

400.000 60% 300.000 40% 200.000 20%

100.000

0%

0 2020

2021

Werkdag

2020

2021

Weekenddag

2020

Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

2020

Weekdag

Werken

9

2021

2021

Werkdag

Onderwijs

Winkelen

Soc. recreatief

2020

2021

Weekenddag

2020

2021

Weekdag

Overig

Bron: ODiN 2020 en 2021

Monitor Autoluw Verplaatsingen door bewoners per afstandsklasse en modaliteit

Onderstaande grafiek geeft inzicht in het type modaliteit dat bewoners kiezen per afstandsklasse in 2020 en 2021. De meeste verplaatsingen in Amsterdam zijn tot 5 km en vinden per fiets of te voet plaats. Dit heeft onder andere te maken met de vele voorzieningen die in de buurt liggen. Bewoners zijn aanzienlijk meer gaan lopen voor een korte afstand. Met name het aantal korte verplaatsingen te voet is gestegen (24%).

Verdeling van verplaatsingen per modaliteit en afstandsklasse door bewoners op weekdagen. 0-5

5-20

20-50

> 50

1.200.000

1.000.000

800.000

600.000

Lopen

400.000

Overig Fiets

200.000

OV 0%

Auto 2020

2021

0 - 5 km 10 Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

2020

2021

5 - 20 km

2020

2021

20 - 50 km

2020

2021

> 50 km

Bron: ODiN 2020 en 2021

Monitor Autoluw Autobezit in Amsterdam

Onderstaande figuur toont het autobezit per inwoner, het autobezit per huishouden en de absolute toename van autobezit in percentages. Het aantal personenauto’s in de stad is gegroeid met 1,8% van 206.208 in 2020 tot 209.949 in 2021. Omdat het aantal inwoners in de stad ook gegroeid is, is het autobezit per inwoner gelijk gebleven. Het aantal auto’s per inwoner in Amsterdam is nog steeds relatief laag (0,24 auto per inwoner) ten opzichte van heel Nederland (0,5 auto per inwoner). Hoewel het autobezit in 2021 is toegenomen, groeit het autogebruik niet mee. Het gebruik ligt nog steeds net onder het pre-coronaniveau.

Totaal

2020

2021

Per inwoner

0,24

0,24

Per huishouden

0,44

0,43

Toename

1,81%

11 Indicatoren 2021 Publicatiedatum: februari 2023

West

2020

2021

Noord

2020

2021

Per inwoner

0,19

0,19

Per inwoner

0,29

0,29

Per huishouden

0,33

0,33

Per huishouden

0,59

0,59

Toename

1,15%

Toename

2,73%

Nieuw-west

2020

2021

Centrum

2020

2021

Per inwoner

0,27

0,27

Per inwoner

0,19

0,19

Per huishouden

0,56

0,56

Per huishouden

0,30

0,30

Toename

2,38%

Toename

1,36%

Zuid

2020

2021

Per inwoner

0,24

0,24

Per huishouden

0,42

0,42

Toename

0,41%

Oost

2020

2021

Per inwoner

0,22

0,22

Per huishouden

0,40

0,41

Absoluut verschil

2,51%

Zuidoost

2020

2021

Per inwoner

0,25

0,26

Per huishouden

0,47

0,48

Toename

2,26%

Bron: RDW, stand van 01-01-2022

Monitoring De monitor is onderdeel van de jaarlijkse voortgangsrapportage die is toegezegd bij de vaststelling van de Agenda Amsterdam Autoluw (januari 2020). De Monitor Autoluw richt zich op verscheidene indicatoren die we meerjarig bijhouden. De gebruikte cijfers zijn gebaseerd op de meest recent beschikbare data. Een groot deel van de data over 2022 komt in het najaar van 2023 beschikbaar. Dit geldt voor diverse OIS-data, alsmede voor de dataset ODiN (Onderweg in Nederland, CBS). Enkele voorlopige inzichten over 2022 vindt u in de annex.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12578194/1