2.b. Definitief biz-plan Christian Huygensplein
Tekst van het document
BIZ-plan Winkelgebied Christiaan Huygensplein 2024 - 2029
Opgesteld door: BIZ winkelgebied Christiaan Huygensplein Middenweg 237 1098AP Amsterdam
Contactpersoon: Bianca Gravenmaker, BIZ voorbereider 06-39837558 Eva de Vries – Kooij pleinmanager 06-54682492
1
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
Inhoudsopgave 1 Gebiedsafbakening
3
2 Resultaten afgelopen BIZ periode
4
3 Ambities en doelstellingen, activiteiten, effecten en afspraken 3.1 Algemene (lange termijn) ambities en doelen 3.2 Activiteiten 3.3 Beoogde (meetbare) effecten 3.4 Afspraken
6 6 7 7 8
4 Bijdrageplichtigen en soorten objecten 4.1 Bijdrageplichtigen zijn: 4.2 Soorten objecten die bijdragen 4.3 Aantal bijdragers
8 8 8 9
5 BIZ bijdrage
9
6 Organisatiestructuur en werkwijze 6.1 Rechtsvorm 6.2 De termijn 6.3 Bestuur
9 9 9 9
7 Begroting 7.1 Inkomsten 7.2 Uitgaven 7.3 Overschotten 7.4
11 11 12 12 13
8 Handtekeningen:
14
2
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
1 Gebiedsafbakening De bedrijveninvesteringszone winkelgebied Christiaan Huygensplein omvat het gebied dat is aangegeven op de onderstaande kaart:
Het BIZ-gebied omvat de volgende adressen: Christian Huygensplein Helmholtzstraat Middenweg
3
3 tm 35 en 53 tm 61D en 233 tm 267 en
4 tm 36 32 tm 58 116
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
2 Resultaten afgelopen BIZ periode Wat is er bereikt in de afgelopen BIZ periode (2019 t/m 2023): Het toenmalige bestuur van de BIZ is vol goede moed begonnen. Er is vanuit de winkeliersvereniging door gestart naar de BIZ. Er is nieuwe feestverlichting aangeschaft en er is een begin gemaakt met het bewerkstelligen van een goed contact tussen de ondernemers onderling. Er is een pleinmanager aangesteld voor het onderhouden van contacten onderling en met de gemeente. Het regelen van de feestverlichting. Het organiseren van bijeenkomsten en events hoorde ook bij haar werkzaamheden. Ook hebben we een videograaf filmpjes laten maken van de ondernemers. Deze hebben we gedeeld op de socials en werden goed ontvangen. Helaas is er een bestuurslid overleden. Hierbij is veel documentatie en gegevens verloren gegaan en er moest een nieuw bestuurslid komen. Dit heeft enige tijd nodig gehad en helaas is er hierdoor tijd verloren gegaan. Er is een poging gedaan om e.e.a. te achterhalen, helaas konden we niet meer bij een hoop gegevens. Weer een herstart dus… Het ons gelukt om toch nog een paar keer een event te organiseren. Het Snertdiner en de Huygensdag was een groot succes
Waar is de BIZ tegen aangelopen, wat viel mee, wat viel tegen: Uiteraard heeft de coronacrisis geen goed gedaan. Ondernemingen moesten sluiten en iedereen was druk met het overleven van de crisis. Na de wissel wan pleinmanager bleek dat de afgesproken werkzaamheden niet allemaal correct waren uitgevoerd. Hierdoor is er een negatieve sfeer ontstaan vanuit sommige ondernemers naar het bestuur toe. Ondernemers vonden dat het niet transparant was wat de pleinmanager deed. Het bleek moeilijk om iedereen te overtuigen dat we een nieuwe weg wilde inslaan en het anders wilde gaan doen. De nieuwe pleinmanager Eva, wie ook nieuwe ondernemer was op het plein, heeft alle tijd en moeite gestoken in het weer opbouwen van vertrouwen. Ze heeft veel plannen voor het plein.
4
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
Als positief resultaat kunnen noteren, o.a. Meer contact tussen ondernemers en gemeente, ondernemers en bewoners en ondernemers onderling. Een voorbeeld hiervan is dat we een buurtbewoner hebben gevonden die wil meehelpen met de herstructurering van onze BIZ. Frank Stork is bestuurslid en of adviserend bij verschillende maatschappelijk betrokken organisaties. Ook is hij voorzitter van de Ouderen Advies Raad, geen onbekende in Oost en wil graag het bestuur bijstaan in hun plannen. Met zijn know how uit Watergraafsmeer, contacten en enthousiasme kan het bestuur alleen maar blij zijn We hebben ondanks alle tegenslagen, in maart 2023 een nieuw fris bestuur weten te vormen. Met vooral nieuwe ondernemers! De ‘Huygensdag’ i.s.m. Dynamo is ondanks alles toch een bekend en herkenbaar event geworden en daar zijn we trots op!
Waar gaan we komende periode verder mee aan de slag? We hebben een duidelijke visie voor het plein in de hopelijk nieuw te realiseren BIZ 2024-2029. O.a. meer groen d.m.v. hanging baskets, betere vindbaarheid online, up to date socials en misschien een facelift van ons logo. Een nieuwe start en meer online zichtbaarheid, daar hoort een up to date uitstraling bij. Samenwerkingen met omliggende BIZ’en sluiten wij zeker niet uit. De gebiedsmakelaar is al langer bezig met een groen plan en heeft toegezegd dat de BIZ hierin mag meedenken en beslissen. Duidelijke taakverdeling en opdracht voor de pleinmanager, goede informatievoorziening naar de ondernemers toe. Regelmatig updates via een nieuwsbrief en een jaarlijkse ALV. Dit alles moet ervoor zorgen dat we weer alle BIZ ondernemers enthousiast krijgen en we ieders vertrouwen terug winnen.
5
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
3 Ambities en doelstellingen, activiteiten, effecten en afspraken 3.1Algemene (lange termijn) ambities en doelen Het realiseren van een representatief en veilige winkelplein met een aangenaam verblijfsklimaat voor ondernemers en consumenten. Daarnaast willen we de eenheid vergroten in uitstraling van het winkelgebied Offline denken we aan; Voor nu uiten we ons enkel nog in de wintermaanden door het ophangen van sfeerverlichting. We willen in de toekomst kijken of we ook op andere tijden gezamenlijk iets kunnen ophangen ter decoratie om zo wederom eenheid uit te stralen. Online denken we aan; Profilering van de winkelstraat d.m.v. professionalisering van website en social media. Wij willen een nieuw logo, meer content op de socials en een eigen website. Daarvoor gaan we kijken of we kunnen samenwerken met een professionele partner. *Hiervoor hebben we in het 1 jaar van de volgende BIZ €2500 begroot, en zullen we de socials grotendeels zelf doen. De jaren erna geven we dat uit handen d.m.v. de €2500 daaraan te besteden. We willen tevens subsidie aanvragen om ons te laten adviseren in een marketingplan. Het verbeteren van de betrokkenheid van de ondernemers blijft ook een doel. We denken dan aan een jaarlijkse borrel of uitje om de banden te versterken. *Dit zal niet uit de begroting van de BIZ komen.
We gaan een eigen bijdrage vragen en of sponsoring van drankjes en hapjes regelen bij de grote ondernemers in ons gebied. Het verbeteren van de kennis en het versterken van de samenwerking door samen te werken met nabijgelegen winkelgebieden gebieden, zoals de BIZ Middenweg e.o., BIZ Knowledge Mile en Oostpoort Vergroening in de straat realiseren, onze gebiedsmakelaar sprak al eerder met ons over een groen plan voor het plein, wij willen daar heel graag over meedenken en mee investeren. *Wij hebben €3500 per jaar begroot voor hanging baskets De BIZ zet zich in voor het behartigen van de ondernemersbelangen bij de gemeente, vastgoedeigenaren, Amsterdam City, Amsterdam&Partners en andere betrokken partijen; 6
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
3.2Activiteiten Verzorgen van sfeerverlichting in de maanden oktober t/m februari. Dit zorgt ervoor dat we meer mensen naar ons gebied trekken. Evenals de hierboven omschreven eventuele andere uitingen. Denk aan vlaggen voor de Pride of versieren i.v.m. Kingsday/WK/750jaar Amsterdam etc. *We hebben €2500 per jaar begroot voor de feestverlichting, de rest van de eventuele aankleding komt uit het potje Events Bij laten houden van verenigingswebsite zal ervoor zorgen dat we online vindbaar blijven. We zullen investeren in social media, door gebruik te maken van professionele ondersteuning die ingezet wordt voor het ontwikkelen van unieke content en het uitzetten van een lange-termijn strategie. Wij proberen hierdoor onderscheidend te blijven, wij merken dat als we events on- en offline koppelen er meer bereik is. Terugkerende events zoals de Huygensdag organiseren werkt voor ons plein. De terugkoppeling van publiek is bijna altijd positief en ze prijzen dat dit past bij ons gebied. *Ook de Huygensdag zal betaald worden door sponsoring en een deel uit het potje Event Op het gebied van schoon, heel en veilig zal de BIZ In overleg met de gemeente verbeterpunten aanpakken zoals de algehele uitstraling van het winkelplein, fietsparkeren en het organiseren van een of meerdere veiligheidstrainingen.
Een jaarlijkse ‘schouw’ met gemeente, bewoners, winkeliers en politie zal ons leren wat we per jaar specifiek kunnen aanpakken.
3.3Beoogde (meetbare) effecten Als BIZ wil je natuurlijk dat een aantal zaken meetbaar effect hebben. We hebben onderstaande activiteiten benoemd voor beoogde haalbare effecten. Bij keuze nieuwe sfeerverlichting willen we dat meer dan de helft van de stemmende ondernemers voor een gegeven optie stemmen. De opkomst van de algemene ledenvergadering is door 7 verschillende ondernemers bezocht. 5 ondernemers die niet konden komen hebben we vooraf uitgebreid geïnformeerd, dit om voldoende draagvlak te hebben.
7
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
We willen in de toekomst een groter bereik hebben op Social Media. De nulmeting kunnen we doen als we starten met het samenwerken met een professionele partner. Op de laatste algemene ledenvergadering is waardering uitgesproken over de jaarplannen en de ambities van het nieuw bestuur.
3.4Afspraken Het BIZ-bestuur dient te zorgen voor het uitzetten van opdrachten voor uitvoering van de afgesproken activiteiten. Gezamenlijk met de pleinmanager wordt een jaarlijkse verantwoording hierover aan alle bijdrage plichtige ondernemers en de gemeente voorbereidt. Voor thema’s Schoon, Heel en Veilig zullen we jaarlijks een schouw houden in samenwerking met de gemeente en de wijkagent(en). De pleinmanager neemt de organisatie hiervoor op zich Onze gebiedsmakelaar is druk, wij hebben een voorstel gedaan om standaard 1x per 8 weken een contactmoment te hebben om er zo voor te zorgen dat lopende zaken, of ad hoc problemen sneller kunnen worden aangepakt. Hierin heeft zij ingestemd.
4 Bijdrage plichtigen en soorten objecten 4.1Bijdrage plichtigen zijn: Gebruikers (huurders) van een onroerende zaak gekarakteriseerd als niet-woning, vallend binnen de BIZ op de begane grond (inclusief souterrain en beletage). Het betreft dus een gebruikers BIZ.
4.2Soorten objecten die bijdragen De gebruiker van de volgende objectsoorten gaan de BIZ-bijdrage betalen: Horeca (café, bar en restaurant); Winkel, Kantoor, Bedrijfshal en Sport/recreatie. Wij hebben het gebied iets aangepast, de Stomerij op de Curiestraat en de dierenarts op de Middenweg wensen buiten het BIZ gebied te blijven en zitten op de rand van het ‘oude’ gebied. Zij zullen niet meer worden opgenomen worden in het volgende BIZ gebied.
8
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
Uiteraard zullen wij, net als we dat in het verleden hebben gedaan, op zoek gaan naar omliggende bedrijven die ons op vrijwillige bijdrage kunnen ondersteunen door een jaarlijkse of incidentele bijdrage.
4.3Aantal bijdragers De zone telt op 31 maart 2023 totaal 35 bijdrage plichtige gebruikers.
5 BIZ bijdrage De bijdrage plichtigen van de BIZ winkelgebied Christiaan Huygensplein betalen een vast bedrag van € 310 per deelnemer.
6 Organisatiestructuur en werkwijze 6.1Rechtsvorm De BIZ winkelgebied Christiaan Huygensplein is een vereniging.
6.2De termijn De BIZ winkelgebied Christiaan Huygensplein wordt opgericht voor de termijn van 5 jaar.
6.3Bestuur Het bestuur van de BIZ winkelgebied Christiaan Huygensplein wordt gevormd door 4 personen. Het bestuur bestaat uit: Abdel Mourabiti, voorzitter Huib van den Akker, penningmeester Tamara Narvaez Puertas - Vasiljevic, secretaris Tymen Joor bestuurslid Het bestuur heeft als taak een BIZ-plan inclusief meerjarenbegroting op te stellen voor de periode van de BIZ 2024-2029. Dit plan ligt nu voor. Op basis van deze begroting zullen wij ook jaarplannen en jaarbegrotingen opstellen, die wij zullen managen en bewaken. Naast de activiteiten is een interne organisatie nodig om deze werkzaamheden uit te voeren. De interne werkzaamheden die door de BIZ winkelgebied Christiaan Huygensplein uitgevoerd worden zijn:
9
● Jaarlijks een activiteitenplan opstellen pleinmanager ● Subsidies voorbereiden en aanvragen pleinmanager/penningmeester ● Nieuwsbrieven: 4 maal per jaar, per e-mail pleinmanager
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
● Ondernemersbijeenkomsten 2 maal per jaar 1x Algemene Ledenvergadering en 1x een borrel) voorbereiding pleinmanager ● Bestuur updates (elk kwartaal), zodat het bestuur kan inzien of de pleinmanager alles op de rit heeft en zelf geüpdatete kan worden voorbereiding pleinmanager ● Overlegstructuur met de gemeente 1x per 8 weken pleinmanager ● Bijwonen bijeenkomsten van alle relevante organisaties en stakeholders pleinmanager ● Aansturen externe in te huren partijen pleinmanager Organiseren van een jaarlijkse ALV voorbereiding pleinmanager waarin o.a. besproken wordt: a. Jaarverslag van het voorafgaande jaar 2024 t/m 2028 (door penningmeester) b. Activiteitenplan van het komende jaar 2024 t/m 2028 (door pleinmanager)
Net als veel andere BIZ’en heeft ook onze BIZ het vaak moeilijk als het gaat om het vinden van bestuursleden. Ondanks dat we op dit moment een nieuw bestuur hebben, blijven we realistisch en kiezen wij ervoor om onze pleinmanager de meest voorkomende werkzaamheden te laten doen en of voorbereiden. Op deze manier waarborgen we de continuïteit van onze BIZ. Zij maakt de plannen en spart met de bestuursleden als er keuzes gemaakt moeten worden. Als er kosten gemaakt moeten worden bespreekt ze dat met de penningmeester. De pleinmanager is niet in het bezit van een bankpas en ook niet van de inlog Eh3+. Hierdoor kunnen er geen handelingen gedaan worden waarvoor het bestuur later aansprakelijk gehouden moet worden. Op de bestuursvergaderingen hoort ze wat haar opdrachten zijn voor de komende periode. Ook bereidt de pleinmanager alle documenten voor om subsidies aan te vragen. Als alles compleet is vraagt zij samen met de penningmeester (die de EH3+ beheert) de desbetreffende subsidies aan. Voor de volgende BIZ periode zullen we het aantal uren van pleinmanager als volgt zijn. Gemiddeld 4 u.p.w. verdeeld over het jaar, afgerond naar boven 200 uur.
10
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
Wij rekenen 52 weken - 4 weken vakantie = 48 werkweken 200 uur x €50 = 10000 Wij zullen hiervoor genoeg geld begroten en ook €5000 winkelstraatmanagementsubsidie aanvragen. Hiermee kunnen we 50% van de kosten dekken.
7 Begroting 7.1Inkomsten De door de gemeente uit te keren BIZ subsidie bestaat uit de opbrengst van de heffing onder de bijdrage plichtigen, verminderd met perceptiekosten (2,5%) die de gemeente rekent. De BIZ-subsidie is niet met BTW belast. In de begroting van het 5 jarenplan is ín de kolom van 2024 bij de inkomsten een bedrag van €6000 opgenomen als ‘meegenomen van vorig jaar” dit bedrag is spaargeld uit de BIZ 2019-2023. Peildatum voor de bepaling wie de BIZ-heffing moet betalen is 1 januari van het betreffende jaar. Zowel bij de draagvlakmetingen die voor als na 1 januari plaats vinden geldt dat het stembiljet op naam moet staan van degene die op het moment van de draagvlakmeting eigenaar of gebruiker is van het betreffende woz object en als zodanig staat ingeschreven bij het handelsregister. In geval van leegstand op 1 januari wordt de eigenaar wel belast. Zodra het pand weer verhuurd of verkocht is, zal in het daar op volgende jaar de nieuwe gebruiker worden belast. In geval van tussentijds vertrek van gebruiker of eigenaar uit het BIZ gebied, krijgt men geen geld terug van BIZ winkelgebied Christiaan Huygensplein Wij zullen de Subsidies winkelstraatmanagement en gebiedsgebonden ondernemersactiviteiten aanvragen en inzetten voor activiteiten. Ook willen wij een subsidie voor gebiedsbranding aanvragen om een marketingstrategie op te zetten i.s.m.
een professioneel bedrijf. *Voor de marketingstrategie hebben we bij onze inkomsten €4000 gebieds branding subsidie begroot. Hierbovenop betalen wij minimaal 25% zelf en dus bij de uitgave €5000 begroot.
11
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
7.2Uitgaven De uitgaven hebben betrekking op de in dit BIZ-plan genoemde activiteiten en eventuele loonkosten voor een straatmanager. Daarnaast heeft de BIZ Christiaan Huygensplein te maken met interne kosten zoals het secretariaat, bestuurskosten en andere onkosten. Deze kosten bedragen over de gehele BIZ-periode € 6500,- Dat is 5,1% van de totale begroting. ( 6500/126.360,00 x100) Het tempo van de uitgaven voor activiteiten is zo uitgespreid dat de uitgaven de inkomsten per jaar niet overtreffen en op het eind van de periode op een saldo van nul eindigen.
7.3Overschotten Als aan het eind van een subsidieperiode een deel van de op die periode betrekking hebbende BIZ-subsidie niet is besteed, kan dat deel worden verschoven naar de volgende periode. Als er geen volgende BIZ-periode komt, kan de BIZ winkelgebied Christiaan Huygensplein het niet bestede bedrag, na aftrek van alle door de gemeente goedgekeurde kosten, besteden volgens, in overeenstemming met de statuten van de stichting.
12
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
7.4 Begroting Begroting 2024 tm 2028 Inkomsten
2024
2025
2026
2027
2028
totalen
meegenomen VAN vorig jaar BIZ-bijdrage(35x310) Subsidie winkelstraatmanagement 50% Gebiedsgebonden Subsidie
6.000,00 4.078,75 3.157,50 2.236,25 1.315,00 10.850,00 10.850,00 10.850,00 10.850,00 10.850,00
16.780,00 54.250,00
5.000,00
5.000,00
5.000,00
5.000,00
5.000,00
25.000,00
5.000,00
5.000,00
5.000,00
5.000,00
5.000,00
25.000,00
Gebiedsbranding Subsidie75%
4.000,00
4.000,00
Sponsoring Dynamo
2.500,00
2.500,00
12.500,00
Totaal
33.350,00 27.428,75 26.507,50 25.586,25 24.665,00
2.500,00
2.500,00
2.500,00
137.530,00
Uitgaven
2024
2025
2026
2027
2028
totalen
perceptiekosten
271,25
271,25
271,25
271,25
271,25
1.356,25
2.500,00
2.500,00
2.500,00
2.500,00
2.500,00
12.500,00
3.500,00
3.500,00
3.500,00
3.500,00
3.500,00
17.500,00
3.000,00
3.000,00
3.000,00
3.000,00
3.000,00
15.000,00
Uitstraling en aantrekkelijkheid straat Feestverlichting Vergroening (hanging baskets) Marketing, promotie en events
website en socials geb branding+eigen bijdrage 25% Events Winkelstraatmanager+eigen bijdrage 50%
boekhoudkosten Administratie- en bankkosten Onvoorzien
5.000,00 3.000,00
5.000,00 3.000,00
3.000,00
3.000,00
3.000,00
15.000,00
10.000,00 10.000,00 10.000,00 10.000,00 10.000,00
50.000,00
800,00
800,00
800,00
800,00
800,00
4.000,00
500,00
500,00
500,00
500,00
500,00
2.500,00
700,00
700,00
700,00
700,00
700,00
3.500,00
Totaal uitgave
29.271,25 24.271,25 24.271,25 24.271,25 24.271,25
126.356,25
Resultaat begroting
4.078,75
11.181,25
13
3.157,50
2.236,25
1.315,00
393,75
versie 3 def d.d. 27 aug 2023
1. Handtekeningen:
14
versie 3 def d.d. 27 aug 2023