CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

2.1. Jaarstukken 2023 Spaarnwoude Spaarnwoude.pdf

RAAD 17 juli 2024, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Vaststellen van de zienswijzen op de financiële jaarstukken van de recreatieschappen Groengebied Amstelland, Spaarnwoude Park en Twiske-Waterland. (VN2024-006633)28.488 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 4

1.774.001

124.429

1.813.506

78.236

-39.505

46.193

Reguliere werkzaamh. beheer fysieke bedrijfsinfrastr.

458.830

2.547.419

510.846

2.545.795

-52.016

1.624

Extra capaciteit vastgoed t.b.v. inkomsten SPW (pr 2089)

174.459

-

192.000

-

-17.541

-

Schikking en verhogen budget Watergeus

210.000

-

210.000

-

-

-

Grondruil Zwaanshoek

-

5.500

-

-

-

5.500

Bijdrage gebiedsfonds SPW/SBB pannenkoeken paviljoen GR. Weelde

-

24.875

-

-

-

24.875

2.1.2 2.1.2 2.1.2

Kapitaallasten Subsidie botenhelling Subtotaal taakveld 2.1.2

3.2.2 3.2.2 3.2.2 3.2.2 3.2.2

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 31 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting

2. Beheer en onderhoud

Paragrafen 4. Bestuur en Programma ersteuning

3. Toezicht en veiligheid

5. Algemene dekkingsmiddelen

Taakveld

Projectnaam

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Verschil (realisatie minus begroting)

3.2.2

Subtotaal taakveld 3.2.2

843.289

2.577.794

912.846

2.545.795

-69.557

31.999

3.4

Reguliere werkzaamheden economische promotie

243.850

-

234.630

-

9.220

-

Subtotaal taakveld 3.4

243.850

-

234.630

-

9.220

-

5.3

Reguliere werkzaamheden cultuurpresentatie en productie

221.715

-

307.441

-

-85.726

-

5.3

Evenementen

-

1.438.096

1.219.500

-

218.596

Subtotaal taakveld 5.3

221.715

1.438.096

307.441

1.219.500

-85.726

218.596

5.5.2

Reguliere werkzaamheden cultureel erfgoed

30.833

14.751

26.306

16.591

4.527

-1.840

5.5.2

Molen de Veer

5.497

2.128

4.500

4.500

997

-2.372

Subtotaal taakveld 5.5.2

36.331

16.879

30.806

21.091

5.525

-4.212

5.056.506

304.741

4.570.227

350.970

486.279

-46.229

5.7.2

Reguliere werkzaamheden beheer openbaar groen en openluchtrecreatie

5.7.2

Dotatie voorziening GO/V

547.600

-

547.600

-

-

-

5.7.2

GO/V

488.844

-

1.453.466

-

-964.622

-

5.7.2

Onttrekking voorziening GO/V

-488.844

-

-1.453.466

-

964.622

-

5.7.2

Kapitaallasten

36.824

-

46.658

-

-9.834

-

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 32 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting

2. Beheer en onderhoud

Paragrafen 4. Bestuur en Programma ersteuning

3. Toezicht en veiligheid

5. Algemene dekkingsmiddelen

Taakveld

Projectnaam

Jaarrekening 2023

5.7.2

Verplaatsen vissteiger Zijkanaal C (pr 1990)

188.429

190.769

118.000

118.000

70.429

72.769

5.7.2

Natuurontwikkeling en watercompensatie Veerplas (2105)

3.264

-

10.000

10.000

-6.736

-10.000

5.7.2

Natuurinclusieve bossenrevitalisatie

96.164

96.164

137.698

137.698

-41.534

-41.534

5.7.2

Terreinverbetering Oosterbroek

58.213

-

147.505

-

-89.292

-

5.7.2

Realisatie terreinverbetering Houtrak (pr 1805)

76.040

76.040

41.000

41.000

35.040

35.040

5.7.2

Financiering beheergebieden SBB (pr 2115)

435

-

25.000

-24.565

-

5.7.2

Realisatie Terreinverbetering Mysteryland

26.528

-

-

-

26.528

-

5.72

Vergoeding Gasunie

-

393

-

-

-

393

Subtotaal taakveld 5.7.2

6.090.004

668.107

5.643.688

657.668

446.316

10.439

Totaal

9.209.189

4.825.305

8.942.917

4.522.290

266.272

303.015

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Begroting na wijziging 2023

Verschil (realisatie minus begroting)

Pagina 33 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting

2. Beheer en onderhoud

Paragrafen 3. Toezicht en veiligheid

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

Programma 3. Toezicht en veiligheid Visie

Baten en lasten

Door gastheerschap, het houden van toezicht en handhavend optreden wil het recreatieschap bij bezoekers de gevoelens van sympathie, vertrouwen en veiligheid vergroten.

Programma 3. Toezicht en veiligheid

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Verschil 2023

Jaarrekening 2022

Bedrijfskosten

62.408

43.000

19.408

42.586

Inzet RNH

698.279

693.636

4.643

608.781

Totale lasten

760.687

736.636

24.051

651.367

Opbrengsten

37.780

-

37.780

39.341

Totale baten

37.780

-

37.780

39.341

-722.907

-736.636

13.729

-612.026

Prestaties per taakveld in 2023 Taakveld 1.2 Openbare orde en veiligheid •

Vervullen van de rol van gastheer in de gebieden en verbeteren van de zichtbaarheid.

•

Corrigeren van ongewenst gebruik van de recreatiegebieden.

•

Onderhouden en beheren van het recreatiegebied

•

Bevorderen van de samenwerking met partners (o.a. politie, gemeentelijke handhaving)

Saldo

Baten en lasten per taakveld Begroting na wijziging 2023 Baten Lasten Baten 37.780 736.636 -

Jaarrekening 2023 Het saldo van baten en lasten is € 13.729 hoger ten opzichte van de begroting. Deze financiële afwijking wordt verklaard door: Hogere lasten reguliere inzet De bedrijfskosten zijn hoger dan begroot door een toename van de afschrijvingskosten van toezichtauto’s en het uitvoeren van een WPG-audit (wet politiegegevens).

Taakveld Lasten 1.2 openbare orde 760.687 en veiligheid Totaal 760.687

37.780 736.636

-

Jaarrekening 2022 Lasten 651.367

Baten 39.341

651.367

39.341

Hogere baten vanuit Rijkssubsidie De afwijking van de baten ten opzichte van de begroting liggen in de ontvangst van een Rijkssubsidie ten behoeve van groene boa’s. Het is een tegemoetkoming in de kosten voor eventuele uitbreiding van het boa bestand, opleiding en aanschaf van uitrusting.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 34 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting

2. Beheer en onderhoud

Paragrafen 3. Toezicht en veiligheid

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

Programma 4. Bestuur en ondersteuning Speerpunten •

Aansturen van uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2040.

•

Goede bestuursadvisering, programmasturing en omgevingsmanagement.

•

Aanscherpen planning & controlcyclus.

•

Vernieuwen risicoanalyse.

•

Voorbereiden en uitvoeren van de rechtmatigheidscontrole.

Prestaties per taakveld in 2023 Taakveld 0.1

Bestuur

•

Interim controle en accountantscontrole over jaarrekening.

•

Goedkeurende accountantsverklaring bij de jaarrekening.

•

Kosten voor het bestuursbureau.

regelingen wordt ingezet gepleegd om de tekst van de gemeenschappelijke regeling (GR) van recreatieschap Spaarnwoude aan te passen. Met het oog op flexibiliteit en toekomstig gewenste wijzigingen van financiële afspraken, zijn vrijwel alle financiële bepalingen vanuit de GR regeling overgeheveld naar de Verordening financieel beheer. Beide documenten zijn gecombineerd in procedure gebracht. Deze werkzaamheden vallen onder dit programma en zijn extra ten opzichte van de begroting. Hogere lasten door extra reguliere inzet financiën en programmasturing Vanwege de toename van het aantal projecten (uitvoeringsprogramma) en de hiermee gepaard gaande extra inzet zijn de lasten hoger dan begroot. Vanwege de aankomende pensionering van de huidige controller is extra capaciteit nodig gebleken voor de overdracht. Daarnaast is er structurele onderbezetting vanwege extra eisen aan de verslaglegging en het zelfstandig beoordelen van de rechtmatigheid per 1 januari 2023.

Baten en lasten Taakveld 0.4

Overhead

•

Implementatie van de financiële transitie;

•

Verbeterde bestuurlijke besluitvorming;

Programma 4. Bestuur en ondersteuning

•

Verbeterde planning & control;

Bedrijfskosten

295.970

288.712

7.258

253.076

•

Verbeterd omgevingsmanagement.

Inzet RNH

968.733

866.542

102.191

858.017

Totale lasten

1.264.703

1.155.254

109.449

1.111.094

Opbrengsten

-

-

-

-

Totale baten

-

-

-

-

Saldo

-1.264.703

-1.155.254

-109.449

-1.111.094

Het saldo van baten en lasten is € 109.449 hoger ten opzichte van de begroting, zoals al in de najaarsnotitie als prognose is aangegeven. Deze financiële afwijking wordt verklaard door: Hogere lasten door afhandeling WOO/AVG en wijziging GR De hoge advieskosten hebben betrekking op de inhuurkosten voor de afhandeling van WOB/WOO verzoeken en als gevolg van een wijziging van de wet gemeenschappelijke

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Verschil 2023

Jaarrekening 2022

Pagina 35 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting

Paragrafen

2. Beheer en onderhoud

3. Toezicht en veiligheid

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

Baten en lasten per taakveld Taakveld 0.1 bestuur 0.4 overhead Totaal

Jaarrekening 2023 Lasten 247.586 1.017.117 1.264.703

Begroting na wijziging 2023 Lasten Baten 224.475 930.779 1.155.254

Baten -

Jaarrekening 2022 Lasten 229.312 881.782 1.111.094

-

Baten -

Specificatie taakveld 0.4 overhead Specificatie taakveld 0.4 overhead

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Verschil (realisatie minus begroting)

Lasten

Baten

Lasten

Baten

Lasten

Baten

Bestuursadvisering en programmasturing

435.023

-

386.635

-

48.388

-

Secretariaat

64.573

-

63.599

-

974

-

Financiële controle en administratie

372.456

-

316.627

-

55.829

-

Aansturing beheerteam en toezichthouders

116.339

-

129.681

-

-13.342

-

Kantoor- en bedrijfskosten

28.725

-

34.237

-

-5.512

-

1.017.117

-

930.779

-

86.338

-

Totaal

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 36 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting

2. Beheer en onderhoud

Paragrafen 3. Toezicht en veiligheid

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

Programma 5. Algemene dekkingsmiddelen Gebeurtenissen per taakveld in 2023 Taakveld 0.5

Treasury

De uitvoeringsorganisatie streeft naar de volgende financiële doelstellingen: • De financiering van het vastgestelde beleid • Het minimaliseren van de financieringskosten • Het beperken van de (financiële) risico’s Taakveld 0.8

Het uitvoeren van de beleidsbepalingen conform de Nota reserves en voorzieningen. In onderstaande tabellen zijn de mutaties en de ontwikkeling van de verschillende reserves weergegeven.

Baten en lasten Programma 5. Algemene dekkingsmiddelen

Begroting na wijziging 2023

Afwijking 2023

Jaarrekening 2022

2.076

1.409

667

5.605

-

-

-

-

2.076

1.409

667

5.605

5.797.574

5.797.574

-

5.358.202

Overige baten en lasten

Een groot deel van de kosten worden gedekt door de jaarlijkse financiële bijdrage van de participanten (43%); de deelnemers in de gemeenschappelijke regeling.

Bedrijfskosten Inzet RNH Totale lasten

Taakveld 0.9

Jaarrekening 2023

Vennootschapsbelasting

Participantenbijdragen

De activiteiten van het recreatieschap kunnen als volgt worden omschreven: beleidsbepaling, beheer en onderhoud van recreatieterreinen, genereren van publiciteit en ter beschikking stellen van recreatieterreinen voor openluchtrecreatie en evenementen. Spaarnwoude neemt het standpunt in dat haar activiteiten geen belaste ondernemingsactiviteiten vormen voor de Wet op de Vennootschapsbelasting 1969. Dit wordt jaarlijks beoordeeld. Op grond daarvan is de conclusie dat het recreatieschap ook in 2023 niet Vpb-plichtig is en dus vrijgesteld van vennootschapsbelasting.

Opbrengsten

496.787

70.000

426.787

69.043

Totale baten

6.294.361

5.867.574

426.787

5.427.245

Saldo voor bestemming

6.292.285

5.866.165

426.120

5.421.640

Mutaties reserves

-800.533

-1.016.715

216.182

-566.901

Saldo na bestemming

7.092.818

6.882.880

209.938

5.988.541

Taakveld 0.10

Dit programma heeft per saldo een voordeel van € 426.120 door rente inkomsten op de schatkistrekening dankzij de toegenomen marktrente.

Mutaties reserves

Het recreatieschap heeft verschillende reserves, die elk voor hun eigen doelen worden ingezet. Het doel van elke reserve is nader toegelicht in de paragraaf weerstandsvermogen.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 37 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting

Paragrafen

2. Beheer en onderhoud

3. Toezicht en veiligheid

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Resultaatbestemming (ad 5. mutaties reserves)

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Algemene reserve SPW

3.280

-

3.280

1.000

-

1.000

930

-

930

Bestemmingreserve beheer SPW

23.560

638.311

-614.751

13.700

286.323

-272.623

27.334

356.651

-329.317

Bestemmingsreserve investeringen SPW

36.345

432.705

-396.359

15.300

460.672

-445.372

78.423

276.716

-198.293

Best.reserve beheer CRM tunnel SPW

-

-

-

-

-

-

-

9.905

-9.905

Bestemmingsreserve egalisatie SPW

108.038

76.926

31.112

175.500

76.926

98.574

-

83.834

-83.834

Algemene reserve SGP

607.088

210.675

396.413

12.000

2.015.162

-2.003.162

130.174

56.795

73.379

Best.reserve verv.investeringen SGP

163.626

119.127

44.500

321.558

98.667

222.891

394.586

164.470

230.116

Best. Reserve egalisatie SGP

-

-

-

1.905.050

-

1.905.050

-

-

-

Bestemmingsreserve SMG

188.360

406.683

-218.323

16.200

478.670

-462.470

100.113

291.432

-191.319

Best. reserve SMG beh. monument MH17

17.176

81.554

-64.378

2.400

52.736

-50.336

-

58.658

-58.658

Bestemmingsreserve SMG investering

27.750

59.775

-32.026

1.400

61.667

-60.267

-

-

-

Best. Reserve egalisatie SMG

50.000

-

50.000

50.000

-

50.000

-

-

-

1.225.223

2.025.756

-800.533

2.514.108

3.530.823

-1.016.715

731.560

1.298.461

-566.901

Totaal mutaties reserves

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 38 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Ontwikkeling van reserves Stand per 31-12-2023

Stand per 31-12-2022

Verschil

59.064

55.784

3.280

Bestemmingsreserves SPW

2.024.476

3.004.475

-979.999

Algemene reserve SGP

3.779.964

3.383.550

396.413

Bestemmingsreserve SGP

2.473.099

2.428.599

44.500

Bestemmingsreserve SMG

5.391.435

5.656.162

-264.727

Totaal reserves

13.728.038

14.528.570

-800.533

Algemene reserve SPW

Baten en lasten per taakveld Baten

Begroting Lasten

na wijziging 2023 baten

Jaarrekening Lasten

2.076

536.190

1.409

70.000

5.605

78.472

0.8 overige baten en lasten

-

5.758.172

-

5.797.574

-

5.348.773

0.9 vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

1.225.223

2.025.756

2.514.108

3.530.823

731.560

1.298.461

-

-

-

-

-

-

1.227.299

8.320.117

2.515.517

9.398.397

737.165

6.725.706

Taakveld 0.5 treasury

0.10 mutaties reserves 0.11 resultaat rekening baten en lasten Totaal reserves

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Jaarrekening Lasten

2023

2022 Baten

Pagina 39 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Paragrafen

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 40 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

A. Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen geeft aan in hoeverre Recreatieschap Spaarnwoude in staat is om middelen vrij te maken en daarmee substantiële tegenvallers op te vangen, zonder dat het beleid veranderd moet worden. Het weerstandsvermogen wordt vergeleken met de weerstandscapaciteit: de mogelijk in te zetten middelen om de risico’s te dragen. De weerstandscapaciteit moet groter zijn dan het berekende weerstandsvermogen.

Weerstandsvermogen Om het weerstandsvermogen te berekenen zijn alle risico's, waarvoor geen maatregelen getroffen zijn en die van materiële betekenis kunnen zijn voor de financiële positie, geïnventariseerd. Belangrijke risico’s voor Spaarnwoude zijn: •

Verminderde inkomsten/ Geen doorgang evenement door bv. faillissement organisator of een niet- verleende evenementenvergunning

•

Beperkingen ontwikkelingen in landelijk gebied (beschermingsregimes NNN, Natura 2000, PBL en UNESCO)

•

Klimaatverandering (langdurige droogte, piekbuien, hogere temperaturen en verzilting)

•

Vervuilde grond/ bodemsanering

Per risico wordt de kans vermenigvuldigd met de potentiële omvang in euro’s. Het berekende weerstandsvermogen bedraagt op 31-12-2023 € 1.050.000. De onderbouwing hiervan is als bijlage IV opgenomen.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit bij het recreatieschap wordt gevormd door de vrij beschikbare middelen in de reserves en voorzieningen. Omdat bestemmingsreserves en voorzieningen al voor specifieke doelen zijn bestemd, is in de praktijk alleen de algemene reserve vrij beschikbaar als weerstandscapaciteit. Bestemmingsreserves en voorzieningen kunnen echter wel worden ingezet middels een bestuursbesluit. In de begroting is geen post "onvoorzien" opgenomen voor het opvangen van eventuele niet voorziene lasten in de loop van het jaar. Bij Recreatieschap Spaarnwoude heeft iedere onvoorziene last van substantiële betekenis dus directe gevolgen, waardoor de uitvoering van het beleid onder druk kan komen te staan. Ook heeft het recreatieschap geen stille reserves. Stille reserves zijn activa die tegen geen of een te lage waarde zijn gewaardeerd en direct verkoopbaar zijn. Op 1 januari 2004 is het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) in werking getreden. Het BBV verplicht Recreatieschap Spaarnwoude aandacht te besteden aan de risico's. Met de voorliggende 'Nota weerstandsvermogen' wordt het noodzakelijke inzicht in zowel het weerstandsvermogen als de weerstandscapaciteit van Recreatieschap Spaarnwoude gegeven. Deze nota is in vier fasen tot stand gekomen. 1. Inventariseren en kwantificeren risico's 2.

Bepalen minimaal gewenste / benodigde weerstandsvermogen 3. Berekenen aanwezige weerstandscapaciteit 4. Matchen benodigd weerstandsvermogen en aanwezige weerstandscapaciteit

Pagina 41 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

In deze paragraaf worden de uitkomsten van deze fasen beschreven. 1. Inventariseren en kwantificeren risico's In de eerste fase zijn de risico's van Recreatieschap Spaarnwoude geïnventariseerd. Met de programmamanagers en budgethouders zijn deze risico's in beeld gebracht. De geïnventariseerde risico's zijn beschreven en onderverdeeld naar: •

•

Hoog / Midden / Laag (kans) Risico's zijn als 'Hoog' aangemerkt indien de kans van voordoen hoog wordt geacht, enzovoort. Bij een hoog risico is de financiële impact voor 80 procent meegenomen, bij een midden risico voor 50 procent en bij een laag risico voor 20 procent. Structureel / Incidenteel Risico's zijn als incidenteel of structureel aangemerkt. Een structureel risico heeft een financiële impact in meerdere begrotingsjaren. Een incidenteel risico heeft een financiële impact in één begrotingsjaar. De structurele risico's zijn voor twee jaar meegenomen in de risico kwantificering.

Voor het kunnen bepalen van het benodigde weerstandsvermogen is de financiële impact per risico berekend. Risico's zijn per definitie niet goed meetbaar. Dit komt doordat voor voorzienbare en redelijk kwantificeerbare risico's een voorziening moet worden gevormd. Om toch tot een kwantificering te kunnen komen, zijn de bepalende factoren voor een schatting van de kans van optreden (Hoog / Midden / Laag) en de impact van het risico (in euro's) geïdentificeerd. Zoveel mogelijk is de (gemiddelde) omvang van de bij het risico betrokken exploitatielasten en/of investeringsbedragen meegenomen bij de (subjectieve) bepaling van de kans en het effect. Dit betekent dat niet de gehele omvang van de mogelijke financiële impact wordt opgenomen als risicobuffer. Door vermenigvuldiging van de impact met een kans van

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

optreden wordt een onnodig hoge risicobuffer vermeden. Tegelijkertijd wordt door de combinatie van verschillende risico's in de bepaling van de weerstandscapaciteit redelijkerwijs wel gezorgd voor voldoende vermogen voor tegenvallers. Op basis van de risico-inventarisatie zijn de volgende risico's onderkend. De geïnventariseerde risico's zijn gekwantificeerd voor een bedrag van in totaal € 946.000, -. Een nadere specificatie van dit bedrag is opgenomen in de tabel. Risico

kans

Incidenteel / structureel

Financiële impact

Uitgaande van twee jaar

1. Subsidies (risico terugbetalen)

Laag risico

Incidenteel

€ 75.000

€ 15.000

2. Inkoop en aanbestedingsrisico

Midden risico

Structureel

€ 150.000

€ 150.000

3. Vervuilde grond/ bodemsanering

Midden risico

Incidenteel

€ 500.000

€ 250.000

4. Verandering regelgeving (bijv. wijziging zwemwater kwaliteit)

Midden risico

Structureel

€ 25.000

€ 20.000

5. Calamiteiten zwemwater

Laag risico

Structureel

€ 15.000

€ 6.000

6. Verminderde inkomsten (faillissement ondernemers, tegenvallend bezoek evenementen, geen

Hoog risico

Incidenteel

€ 600.000

€ 480.000

Pagina 42 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

evenementen zoals coronacrisis) 7. Opruimen dumping drugs afval

Midden risico

Incidenteel

€ 50.000

€ 25.000

8. Eindwaarde vergoeding opstallen

Laag risico

Incidenteel

€ 200.000

0

9. Beperkingen ontwikkelingen in landelijk gebied (beschermingsregimes NNN, BPL, UNESCO, Natura 2000

Hoog risico

Structureel

€ 300.000

PM

10. Klimaatverandering (langdurige droogte, piekbuien, hogere temperaturen, verzilting)

Midden risico

Structureel

PM

PM

Hoog risico

Structureel

PM

PM

12. Kosten afhandeling WOO-verzoeken

Midden risico

Structureel

PM

PM

13. Verwachtte bezuinigingen gemeentelijk en provinciaal budget in het ravijnjaar (2026) waarbij er een herziening van het provincie- en

Hoog risico

Structureel

PM

PM

11. Continuïteit dienstverlening

Overige gegevens en bijlagen

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

gemeentefonds wordt ingezet (totale korting 3 miljard) daarnaast onzekere toekomst door een nieuw kabinet i.r.t. de aandacht voor natuur en recreatie Totaal

€ 1.915.000

€ 946.000

Bij de bepaling van de totale financiële impact voor alle risico's worden de incidentele risico's eenmalig meegenomen. Bij structurele risico's wordt de verwachte financiële impact per jaar met 2 vermenigvuldigd.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

2. De gewenste / benodigde omvang van het weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen is in artikel 11 van het BBV gedefinieerd als “De relatie tussen de weerstandscapaciteit, zijnde de middelen en mogelijkheden waarover de gemeente (of de gemeenschappelijke regeling) beschikt of kan beschikken om niet begrote kosten te dekken, en alle risico's waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie”. Het weerstandsvermogen weerspiegelt de mate waarin het recreatieschap in staat is middelen vrij te maken om de risico's, die zich in de praktijk voordoen, op te vangen zonder dat dit betekent dat het beleid verandert dan wel ingekrompen moet worden. Het vermogen om het beleid door te zetten, is afhankelijk van de omvang van de weerstandscapaciteit. Er zijn (nog) geen wetenschappelijke of algemeen geldende normen voor de gewenste omvang van een weerstandsvermogen. Iedere gemeente en gemeenschappelijke regeling moet zelf invulling geven aan de gewenste omvang, gelet op haar eigen situatie en context. De omvang van het weerstandsvermogen moet in verhouding

Pagina 43 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

staan tot de risico's die de organisatie loopt. De risico's moeten niet kunnen worden opgevangen door stuur- en beheersmaatregelen en / of financieel kunnen worden afgedekt door voorzieningen. De uitgevoerde risico-inventarisatie inclusief kwantificering is een logische basis voor het bepalen van het gewenste weerstandsvermogen. Hierbij moet rekening worden gehouden met het feit dat niet alle risico's kunnen worden gekwantificeerd (p.m.posten). 1. Voor de geïdentificeerde en gekwantificeerde risico's worden de uitkomsten van de risico-inventarisatie als norm genomen voor het bepalen van het gewenste minimale weerstandsvermogen. Bij de risico-inventarisatie zijn risico's gekwantificeerd voor een bedrag van € 946.000. 2. Voor de niet-gekwantificeerde risico's wordt uitgegaan van 2% van de structurele inkomsten. Het rijk stelt voor de gemeenten die vallen onder het artikel 12-regime, de minimale buffer van de algemene reserve ook op 2% van de som van de structurele inkomsten te stellen. Voor Recreatieschap Spaarnwoude komt 2% van de structurele inkomsten overeen met een bedrag van € 100.000. Dit bedrag is daarmee het minimaal gewenste / benodigde weerstandsvermogen voor niet gekwantificeerde risico's.

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

onvoldoende “in control” zijn of kunnen worden gehouden door stuur- en beheersmaatregelen en/of waarvoor (nog) geen specifieke voorzieningen zijn of kunnen worden getroffen. De bepaling van de weerstandscapaciteit is een momentopname. De gekozen peildatum is 1 januari 2024. Bij het berekenen van de aanwezige weerstandscapaciteit wordt gekeken naar het “vrije deel” in reserves en voorzieningen. De eventuele stille reserves zijn niet bij de weerstandscapaciteit betrokken. Ad 1. Vrije deel reserves en voorzieningen Bij het bepalen van het vrije deel van de reserves en voorzieningen is voorzichtigheid betracht. Criterium is of het Algemeen Bestuur de betreffende reserve in geval van een calamiteit kan vrijmaken zonder dat hierdoor een exploitatietekort ontstaat. Daarbij komt dat bij gebruik van een reserve, de rente die dit financieringsmiddel genereert tevens structureel gedekt moet worden.

Het totale benodigde weerstandsvermogen komt daarmee op een bedrag van € 1.046.000. In het volgende hoofdstuk wordt de omvang van het weerstandsvermogen gerelateerd aan de aanwezige weerstandscapaciteit. 3. Berekende weerstandscapaciteit per begin 2023 Onder weerstandscapaciteit wordt verstaan: het geheel aan beschikbare en vrij aanwendbare financiële middelen om mogelijke “resterende” risico's met financieel gevolg op te kunnen vangen. Met “resterende” risico's worden bedoeld: de risico's die

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 44 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Reserve

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

Bestemmingsreserve SMG monument MH17

608.429

608.429

-

Bestemmingsreserve SMG Investeringen

384.420

384.420

-

Bestemmingsreserve SMG Egalisatie

50.000

50.000

-

13.728.038

13.728.038

1.050.000

Stand per 31-12-2023

Stand per 01-01-2024

Deel direct beschikbaar voor weerstandscapaciteit

59.064

-

-

Bestemmingsreserve beheer SPW

-

-

-

Bestemmingsreserve investeringen SPW

7.861

-

-

Bestemmingsreserve egalisatie SPW

2.016.615

-

-

Algemene reserve SGP

3.779.964

-

-

Bestemmingsreserve SGP verv investeringen

2.473.099

-

-

Bestemmingsreserve SGP Egalisatie

-

-

-

Algemene reserve SPW/SGP

-

3.839.028

950.000

Bestemmingreserve UP SPW park

-

1.817.960

-

Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP

-

2.016.615

-

663.000

-

Algemene reserve SPW

Bestemmingsreserve verv.investeringen SGP (fietsbrug Zwanenburg) Bestemmingsreserve SMG

4.348.586

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Overige gegevens en bijlagen

4.348.586

100.000

Totaal

E. Grondbeleid

F. Participanten

* In de begrotingswijziging 2024 € 1.905.050 conform bestuursbesluit Groene Weelde overhevelen naar bestemmingsreserve egalisatie SGP

Van de reserves (het eigen vermogen) is € 1.050.000 aangemerkt als direct beschikbare incidentele weerstandscapaciteit. Het vrije deel uit de overige reserves is niet direct beschikbaar. Het Algemeen Bestuur moet hiervoor eerst de bestemming van de reserve wijzigen, hetgeen tot de mogelijkheden behoort. Voorzieningen worden niet meegenomen in de weerstandscapaciteit. In de paragraaf Weerstandsvermogen van de begroting wordt elk jaar de (specificatie van de) weerstandscapaciteit vermeld, in overeenstemming met artikel 11, lid 2a van het BBV. In het jaarverslag wordt op grond van artikel 26 BBV verantwoording afgelegd over de ontwikkelingen in de weerstandscapaciteit. De weerstandscapaciteit wordt elk jaar berekend bij de jaarrekening met als peildatum de balansdatum. De berekeningswijze en de uitgangspunten blijven hierbij ongewijzigd, tenzij het Algemeen Bestuur anders besluit. Peildatum van de weerstandscapaciteit, zoals die in de paragraaf Weerstandsvermogen van de begroting wordt vermeld, is de laatste balansdatum. Dit is 31 december van het jaar voorafgaand aan het jaar waarin de begroting wordt samengesteld.

Pagina 45 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

4. Matching Gewenst weerstandsvermogen – Berekende weerstandscapaciteit De conclusie in deze nota is dat Recreatieschap Spaarnwoude over een weerstandscapaciteit beschikt van € 1.050.000, - om de risico's te dekken. Het gewenste weerstandsvermogen is berekend op € 1.046.000, - .

Bestemmingsreserve verv.investeringen SGP

2.473.099

2.428.599

44.500

-

-

-

Voorgesteld wordt de minimale omvang van de reserve voor het benodigd weerstandsvermogen vast te stellen op € 1.046.000.

Bestemmingsreserve SMG

4.348.586

4.566.910

-218.323

Bestemmingsreserve SMG beheer monument MH17

608.429

672.807

-64.378

Het gewenste / benodigde weerstandsvermogen voor de geïdentificeerde en de gekwantificeerde risico’s worden jaarlijks herzien. Risico's en de omvang van de risico's kunnen derhalve jaarlijks wijzigen. Natuurlijk blijft het signaleren en het beheersen van de risico's een continue proces. Gedurende het jaar wordt het Bestuur geïnformeerd over belangrijke nieuwe risico's gedurende het jaar. De risico's met een hoge kans van voordoen worden als vast onderdeel in de planning & control instrumenten (begroting, bestuursrapportages, jaarrekening) behandeld. En de ontwikkeling van de weerstandscapaciteit.

Bestemmingsreserve SMG investering

384.420

416.445

-32.026

Bestemmingsreserve egalisatie SMG

50.000

-

50.000

13.728.038

14.528.570

-800.533

Bestemmingsreserve egalisatie SGP

Stand per 31-12-2023

Stand per 31-12-2022

Verschil

59.064

55.784

3.280

-

400.745

-400.745

7.861

618.226

-610.365

Bestemmingsreserve egalisatie SPW

2.016.615

1.985.504

31.112

Algemene reserve SGP

3.779.964

3.383.550

396.413

Algemene reserve SPW Bestemmingreserve beheer SPW Bestemmingsreserve investeringen SPW

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Totaal

F. Participanten

Algemene reserve De algemene reserve dient als weerstandscapaciteit voor de financiële risico's die het recreatieschap loopt. Ook worden soms uit de algemene reserve extra incidentele inspanningen gefinancierd omdat de reserve investeringen beperkt is. De aanvullende, incidentele, opdrachten zijn ‘extra’ en afhankelijk van de mogelijkheden om ze te financieren. Er kunnen verschillende soorten incidentele projecten worden uitgevoerd, zoals op het gebied van groot onderhoud, gebiedsontwikkeling, inkomstenwerving of omvormingen. Voor deze projecten wordt dan een aanvullend budget uit de algemene reserve beschikbaar gesteld door het bestuur. Middelen uit de algemene reserve kunnen dus door het bestuur worden ingezet voor allerlei taken van het recreatieschap.

Pagina 46 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen De bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen wordt ingezet voor het investeren in groot onderhoud en vervanging van voorzieningen in het recreatiegebied. Beheer van het gebied vereist een duurzame basis in de begroting, waarbij groot onderhoud en vervangingen van bijvoorbeeld paden en bruggen structureel wordt gedekt. Vanaf 2019 is besloten om de bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen op te heffen en het bedrag uit de bestemmingreserve vervangingsinvesteringen te bestemmen voor de vorming van de Voorziening groot onderhoud. Bestemmingsreserve investeringen De bestemmingsreserve investeringen wordt voornamelijk ingezet voor ontwikkeling van het recreatiegebied door vernieuwing. Vernieuwing is gericht op het aantrekkelijk houden van de gebieden voor de inwoners van de regio, het betaalbaar houden van het beheer en het realiseren van inkomsten. Voorbeelden van vernieuwing zijn onder andere het plaatsen van sporttoestellen en het faciliteren van nieuwe horecagelegenheden.

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

door een extern bureau onderzocht wordt of en hoe de begroting vereenvoudigd kan worden Het bestuur heeft een eerste stap gezet door de algemene reserves en vrij aanwendbare reserves van de deelgebieden SPW en SGP samen te voegen per 1 januari 2024. Door de samenvoeging is het beperkte weerstandsvermogen voor deelgebied SPW tijdelijk opgelost. Echter, zonder extra maatregelen zal binnen enkele jaren ook deze reserve zijn uitgeput.

Kengetallen Conform het BBV worden de kengetallen in onderstaande tabel vermeld. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Wanneer de schuld lager is dan de jaaromzet (<100%) wordt dit als voldoende bestempeld en boven de 130% als onvoldoende. Het recreatieschap heeft geen leningen, vandaar de negatieve ratio. De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin aan de financiële verplichtingen kan worden voldaan. Een ratio >50% wordt in de regel als voldoende beschouwd. Het kengetal "structurele exploitatieruimte" geeft aan hoe groot de structurele vrije ruimte in de begroting is om tegenvallers op te vangen. De commissie BBV geeft aan dat een ratio > 0,6% acceptabel is.

Bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten De reserve is ter dekking van de kapitaallasten van geactiveerde kapitaaluitgaven en dient in stand te worden gehouden ter dekking van de kapitaallasten in de exploitatie. Daarnaast is er ook een begrenzing aan het vormen van de bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten voor zover er een (positieve) reserve is.

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Netto schuldquote

-112%

-91%

-128%

Idem gecorrigeerd voor verstrekte leningen

-112%

-91%

-128%

Conclusie

Solvabiliteitsratio

74%

78%

79%

De omvang huidige reserves ligt boven het weerstandsvermogen voor SPW. Echter voor deelgebied SPW (oud) geldt dat het huidige omvang van het weerstandsvermogen zeer beperkt is. Sinds oktober 2022 loopt een traject waarin

Structurele exploitatieruimte

3%

2%

1%

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Grondexploitatie

n.v.t.

Belastingcapaciteit

n.v.t.

Pagina 47 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

B. Kapitaalgoederen Dagelijks / jaarlijks onderhoud Hieronder wordt een overzicht gegeven van het onderhoud van de kapitaalgoederen, onderscheiden naar de volgende categorieën: •

Verhardingen

•

Civiele kunstwerken

•

Groen

•

Water, oevers en stranden

•

Pontjes

•

Terreinmeubilair

•

Hygiënische maatregelen / nutsvoorzieningen, riolering en reiniging

•

Gebouwen en materieel

Op 13 december 2018 is het beheerplan in het bestuur gepresenteerd en is het gewenste beeldkwaliteitsniveau vastgesteld op basis van de CROW "kwaliteitscatalogus openbare ruimte 2018". De CROW-systematiek heeft kwaliteitsnormen van A+ (top)-A-B-C-D. Als voorbeeld geldt Verhardingen – Onkruid in goten en randstroken: A betekent “weinig onkruid” en B “in beperkte mate onkruid”. Recreatieschap Spaarnwoude weet de beeldkwaliteit momenteel te handhaven op kwaliteitsniveau B op basis van het beschikbare beheerbudget. Alleen monument MH17 wordt conform afspraak beheerd op niveau A+. Bij de instandhouding wordt onderscheid gemaakt tussen dagelijks onderhoud (DO), groot onderhoud (GO) en vervangingen (VV).

DO omvat de reguliere, jaarlijks terugkerende kosten voor de instandhouding. Het DO betaalt het recreatieschap uit de exploitatiebegroting. Groot onderhoud en kleine vervangingen GO omvat de kosten voor instandhouding die niet ieder jaar terugkeren en niet levensduur verlengend zijn. Deze maatregelen worden uitgevoerd op basis van de meerjarenplanning en inspecties. Het GO en kleine VV (vervangingen tot € 100.000) betaalt het recreatieschap uit de voorziening GO. Die voorziening wordt gevoed met een jaarlijkse dotatie vanuit de exploitatiebegroting. De jaarlijkse dotatie is berekend op basis van het werkelijk geplande groot onderhoud en de kleine vervangingen in de komende 10 jaren, zoals dat vastligt in een door het bestuur vastgesteld beheerplan (zie de meerjarenbegroting). De kosten voor GO en kleine VV worden geboekt via de exploitatie, met daar tegenover een even grote onttrekking uit de voorziening. Op deze manier worden de betreffende lasten goed gemonitord. Grote vervangingen Grote VV (maatschappelijke vervangingen boven tot € 100.000 en economische vervangingen van bijvoorbeeld gebouwen en evenemententerreinen) dekt het recreatieschap uit de bestemmingsreserve. Het BBV schrijft voor dat alle investeringen als bezit (materiële vaste activa) op de balans moeten staan. Op de balans is rekening gehouden met een realistische jaarlijkse waardedaling.

Die waardedaling leidt tot de jaarlijkse afschrijvingslasten, die in de

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 48 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

jaarlijkse exploitatie verwerkt zijn. Omdat de investeringen uit de reserves worden betaald, kunnen deze jaarlijkse afschrijvingslasten worden afgedekt. Op het moment dat een grote vervanging gedaan wordt, wordt de som van die investering vanuit de bestemmingsreserve overgezet naar de bestemmingsreserve egalisatie en vervolgens jaarlijks afgeschreven op de balans. Door het afschrijven veroorzaakt de investering geen hoge piek in de winst- en verliesrekening, maar worden jaarlijkse kapitaallasten opgenomen tijdens de levensduur van het object. Wanneer het recreatieschap een investering niet (geheel) uit de bestemmingsreserve kan dekken, is het (met instemming van het bestuur) mogelijk om het benodigde bedrag voor de bestemmingsreserve egalisatie te dekken uit eenmalige extra bijdragen van de participanten. Een andere optie is in theorie om een investering te betalen uit een lening, maar dat is tegen de uitgangspunten die het recreatieschap zichzelf heeft opgelegd. Bij een lening moet het recreatieschap de jaarlijkse kapitaallasten dekken uit de exploitatie en/of hogere participantenbijdragen, in plaats van dekking uit de reserves. Van de optie om geld te lenen voor een investering wordt nu geen gebruik gemaakt.

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Totale lasten DO, GO en VV Totale lasten kapitaalgoederen (in programma 2)

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Dagelijks onderhoud

3.190.612

2.912.298

2.710.759

Groot onderhoud en kleine vervangingen

1.423.681

1.984.178

1.826.549

106.842

116.718

107.462

4.721.135

5.013.194

4.644.770

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Maatschappelijke vervangingen >100.000

158.038

175.500

-

Economische vervangingen

46.108

-

-

Kapitaallasten Totaal

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

Hieronder worden de kapitaalgoederen per taakveld en categorie verder uitgewerkt.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 49 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen Taakveld 2.1

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

Verkeer en vervoer

Totale lasten 2.1 VERKEER EN VERVOER

D. Bedrijfsvoering VERHARDINGEN

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Verhardingen

833.381

1.181.766

1.067.555

Civiele kunstwerken

496.558

459.410

659.689

Inzet RNH

31.520

59.478

18.437

Overige bedrijfskosten

6.893

15.902

137.372

En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO

405.649

96.950

-54.368

1.774.001

1.813.506

1.828.685

Totaal

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Dagelijks onderhoud

146.872

190.000

189.216

Groot onderhoud en kleine vervangingen

686.509

991.766

878.339

-

-

-

833.381

1.181.766

1.067.555

Kapitaallasten Totaal

Categorie civiele kunstwerken Categorie verhardingen Recreatieschap Spaarnwoude beheert in totaal 94 hectare aan verhardingen in de vorm van gesloten verharding (asfalt) voor rijbanen, parkeerterreinen, fiets- en wandelpaden en half verharding voor de overige wandelpaden. Ook de ruiterpaden zijn in deze categorie opgenomen. De wegen en paden worden periodiek geïnspecteerd om vast te stellen waar onderhoud noodzakelijk is. Omdat de beeldkwaliteit voor verhardingen is vastgesteld op niveau B wordt bij gladheid de verharding niet gestrooid.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Het recreatieschap heeft totaal 486 stuks kunstwerken waarvan 187 bruggen en 299 waterstaatkundige voorzieningen zoals stuwen en duikers. CIVIELE KUNSTWERKEN

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Dagelijks onderhoud

178.212

169.166

155.363

Groot onderhoud en kleine vervangingen

248.328

220.184

434.308

Kapitaallasten

70.018

70.060

70.018

Totaal

496.558

459.410

659.689

Pagina 50 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans) Maatschappelijke vervangingen >100.000

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

108.038

175.500

-

Economische vervangingen

D. Bedrijfsvoering

Taakveld 5.7.2 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

1.886.576

1.500.880

1.545.487

353.512

379.023

281.273

9.286

11.135

9.599

Terreinmeubilair

343.475

508.755

261.830

Hygiënische maatregelen / nuts, riolering en reiniging

550.600

632.669

575.317

Gebouwen en materieel

247.747

339.556

244.020

Overige bedrijfskosten

1.125.347

1.042.832

595.183

Inzet RNH

1.514.705

1.453.466

1.285.804

58.756

-224.628

174.878

6.090.004

5.643.688

4.973.391

Groen Water, oevers en stranden Pontjes

En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO Totaal

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

E. Grondbeleid

F. Participanten

Categorie groen Recreatieschap Spaarnwoude bevat in totaal 635 hectare aan grasvegetatie in de vorm van intensieve- en extensieve grasvegetatie, moeras en rietlanden. Verder heeft het recreatieschap in totaal 398 ha beplanting bestaande uit cultuurlijke en natuurlijke beplanting. GROEN

Totale lasten 5.7.2 OPENBAAR GROEN EN (OPENLUCHT) RECREATIE

Overige gegevens en bijlagen

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Dagelijks onderhoud

1.768.756

1.336.500

1.332.669

Groot onderhoud en kleine vervangingen

117.820

164.380

212.818

-

-

-

1.886.576

1.500.880

1.545.487

Kapitaallasten Totaal

Pagina 51 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering PONTJES

Het recreatiegebied heeft in totaal 277 ha water en in totaal 2 ha zandstrand (voor zover dit onderscheidt te maken is), wat onderdeel uitmaakt van in totaal 14ha aan oevers en stranden. De inrichting van de zwemplekken moeten middels waarschuwingsborden aan de wettelijke eisen voldoen. Ook het zwemwater voldoet aan de minimale wettelijke eisen (Whvbz). WATER, OEVERS EN STRANDEN

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Dagelijks onderhoud

164.596

173.392

148.866

Groot onderhoud en kleine vervangingen

188.915

205.631

132.407

-

-

-

353.512

379.023

281.273

Totaal

E. Grondbeleid

F. Participanten

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Dagelijks onderhoud

728

2.576

1.039

Groot onderhoud en kleine vervangingen

-

-

-

Kapitaallasten

8.559

8.559

8.559

Totaal

9.286

11.135

9.599

Categorie water, oevers en stranden

Kapitaallasten

Overige gegevens en bijlagen

Categorie terreinmeubilair Het recreatieschap heeft totaal 5172 stuks terreinmeubilair, waarvan 97 speeltoestellen en 5075 overig terreinmeubilair zoals picknicksets, banken, antiautopalen, verkeersborden, enzovoorts. TERREINMEUBILAIR

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Dagelijks onderhoud

216.159

227.405

164.608

Groot onderhoud en kleine vervangingen

105.958

259.990

75.864

Kapitaallasten

21.358

21.360

21.358

Totaal

343.475

508.755

261.830

Categorie pontjes Het recreatieschap heeft in de verschillende gebieden in totaal 1 pontje. Het betreft de Opstapper die momenteel niet in de vaart is, en waarvoor een vervangende verbinding en de mogelijkheden om het pondje te verduurzamen onderzocht wordt.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 52 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Maatschappelijke vervangingen >100.000

HYGIËNISCHE MAATR. / NUTS, RIOLERING EN REINIGING

-

-

-

Economische vervangingen

-

-

-

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Dagelijks onderhoud

550.600

632.669

575.317

Groot onderhoud en kleine vervangingen

-

-

-

Kapitaallasten

-

-

-

550.600

632.669

575.317

Categorie hygiënische maatregelen / nutsvoorzieningen, riolering en reiniging Recreatieschap Spaarnwoude heeft in totaal 16 pompen voor de riolering en het doorspoelen van zwemwater, 23 electrakasten, 11.350 meter elektra leidingen en 28.500 meter persriolering. Daarnaast verschillende waterputten, water tappunten en 8425 meter waterleiding.

Totaal

Het recreatieschap heeft totaal 10 toiletgebouwen, die in het seizoen dagelijks schoongemaakt moeten worden. In de verschillende terreinen staan geen ondergrondse afvalcontainers die periodiek leeggezogen worden. Op intensief gebruikte gazons staan geen "hete kolen bakken" voor het barbecueën. Ook het periodiek prikken van zwerfvuil en het verwijderen van illegaal gestort afval op de parkeerterreinen behoort tot deze categorie.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 53 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

Categorie gebouwen en materieel Dit omvat het onderhoud aan de openbare gebouwen, verhuurde gebouwen en materieel zoals voertuigen en grote machines. Het recreatieschap heeft diverse gebouwen in eigen beheer. Niet al deze gebouwen zijn openbaar toegankelijk. Denk aan boerderij Borneohoeve in de Houtrak of de boerderij aan de Lage Dijk 5 bij de Mooie Nel. Beide genoemde gebouwen maken onderdeel uit van het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2020 -2025 waarvoor een nieuwe bestemming gezocht zal worden. GEBOUWEN EN MATERIEEL)

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Dagelijks onderhoud

164.689

180.590

143.682

Groot onderhoud en kleine vervangingen

76.151

142.227

92.812

Kapitaallasten

6.908

16.739

7.527

247.747

339.556

244.020

Totaal

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Overige gegevens en bijlagen

D. Bedrijfsvoering

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

E. Grondbeleid

F. Participanten

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Jaarrekening 2022

Maatschappelijke vervangingen >100.000

50.000

-

-

Economische vervangingen

46.108

-

-

Pagina 54 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

C. Financiering Wet Financiering decentrale overheden

Kasgeldlimiet

De Wet Financiering decentrale overheden (Wet Fido) heeft als uitgangspunt het beheersen van risico's. De belangrijkste kenmerken in dat kader is een tweetal randvoorwaarden voor het treasurybeleid. De eerste is dat het aangaan en verstrekken van geldleningen alsmede het verlenen van garanties allen zijn toegestaan voor de uitoefening van de publieke taak. De tweede houdt in dat uitzettingen een prudent karakter (=met beleid en inzicht bezien) moeten hebben en niet gericht zijn op het genereren van inkomen door het lopen van onnodige risico's. Op 9 december 2022 het Algemeen Bestuur haar verordening financieel beheer vastgesteld in gevolge artikel 59 Wet Gemeenschappelijke Regelingen en de Wet Financiering Decentrale Overheden over de kaders voor de inrichting en uitvoering van de financieringsfunctie. Ook is in deze openbare vergadering de controleverordening vastgesteld in gevolge artikel 59 Wet Gemeenschappelijke Regelingen en de artikelen 190 tot en met 2019 van de Provinciewet.

De kasgeldlimiet is het bedrag ter grootte van 8,2% van het totaal van de jaarbegroting bij aanvang van het jaar. Het doel van de limiet is de vlottende schuld (kortlopende leningen) te beperken. In de onderstaande tabel is de kasgeldlimiet voor het begrotingsjaar bepaald.

Risicobeheer Binnen de Wet Fido zijn 2 normen vermeld waaraan dient te worden voldaan. De normen bestaan uit de kasgeldlimiet en de rente-risiconorm. De kasgeldlimiet heeft betrekking op leningen met een looptijd van maximaal 1 jaar en de renterisiconorm op leningen met een looptijd vanaf 1 jaar. Het doel van deze normen is te voorkomen dat bij herfinanciering van leningen bij (aanzienlijk) hogere rente grote schokken optreden in de hoogte van de rente die het recreatieschap moet betalen. De normen beperken de budgettaire risico’s. Recreatieschap Spaarnwoude is volgens het huidige liquiditeits- en financieringsbeleid binnen de kasgeldlimiet en rente-risiconorm gebleven.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Berekening van de kasgeldlimiet Begrotingstotaal (lasten) Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage Kasgeldlimiet

11.767.636 8,20% 964.900

Rente-risiconorm De renterisiconorm is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de vaste schuld bij aanvang van het jaar. Het doel is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rente lasten van de organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van de vaste schuld in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening. In de onderstaande tabel is de renterisiconorm voor het begrotingsjaar bepaald op € 0. Berekening van de renterisiconorm Stand van de vaste schuld per 1 januari Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage Renterisiconorm

20% 0

Pagina 55 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering Kwartaal

Wet Fido Modelstaat A (x € 1.000)

Maand

E. Grondbeleid

F. Participanten

1e

2e

1 jan

1 feb

1 mrt

1 apr

1 mei

1 jun

Vlottende schuld

0

0

0

0

0

0

Vlottende middelen

0

0

0

0

0

0

Netto vl. schuld

0

0

0

0

0

0

Netto vl. overschot

0

0

0

0

0

0

965

965

Registratie nr.

Toelichting op modelstaat A De Kasgeldlimiet voor het recreatieschap bedraagt op basis van de begroting 2023 € 965.000,-. Het recreatieschap blijft het gehele jaar binnen de limiet.

Datum ontvangst

Gem. schuld

0

0

Gem. overschot

0

0

Kasgeldlimiet

965

965

965

965

Ruimte onder limiet

965

965

Overschrijding

0

0

Kwartaal Maand

3e

4e

1 jul

1 aug

1 sep

1 okt

1 nov

1 dec

Vlottende schuld

0

0

0

0

0

0

Vlottende middelen

0

0

0

0

0

0

Netto vl. schuld

0

0

0

0

0

0

Netto vl. overschot

0

0

0

0

0

0

965

965

Registratie nr. Datum ontvangst

Gem. schuld

0

0

Gem. overschot

0

0

Kasgeldlimiet

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

965

965

965

965

Ruimte onder limiet

965

965

Overschrijding

0

0

Pagina 56 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Modelstaat B Wet Fido Modelstaat B (x € 1.000)

Renteherziening op vaste schuld O/G Renteherziening op vaste schuld U/G

Toelichting op modelstaat B

Renteherziening op vaste schuld

Bij het recreatieschap hebben zich geen renteherzieningen op vaste schulden plaatsgevonden en er zijn geen nieuwe leningen uitgezet of aangetrokken. De rente risiconorm is derhalve nihil.

nieuw aangetrokken vaste schuld nieuw uitgezette lange leningen netto nieuw aangetrokken vaste schuld

(1a-1b)

-

(3a-3b)

Betaalde aflossingen

-

herfinanciering

(laagste van 4 en 5)

-

Renterisico op de vaste schuld

(2+6)

-

Renterisiconorm ruimte onder Overschrijding

-

Renterisiconorm Stand van de vaste schuld Vastgestelde percentage Renterisiconorm

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

(10x11)

-

Pagina 57 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering/ WOO

E. Grondbeleid

F. Participanten

D. Bedrijfsvoering en Openbaarheid WOO Recreatie Noord-Holland NV (RNH) is de uitvoeringsorganisatie voor de recreatieschappen Spaarnwoude, Twiske-Waterland, Alkmaarder- en Uitgeestermeer, Geestmerambacht en Groengebied Amstelland. De provincie Noord-Holland is enig aandeelhouder van RNH, maar de provincie wil de aandelen verkopen aan Staatsbosbeheer.

De dienstverlening wordt afgerekend op basis van werkelijk gemaakte kosten en uren. De inzet van RNH voor het recreatieschap behoort tot de kostencategorie ingeleend personeel. Deze categorie bestaat zowel uit medewerkers met een vast contract als inhuurkrachten. In 2023 was het bedrag voor de inzet RNH € 4.667.548. Dit is € 8.000 hoger dan was begroot (€ 4.659.067).

De samenwerkingsrelatie is beschreven in een raamcontract. Vanaf 2009 waren dat vijfjarige contracten. In 2017 is de dienstverlening van RNH geëvalueerd. Daarna heeft RNH een verbeterplan uitgevoerd naar tevredenheid van zowel ambtelijke als bestuurlijke vertegenwoordigers van (de participanten van) de vijf recreatieschappen waar RNH de uitvoeringsorganisatie voor is. Op initiatief van de provincie is in 2020 onderzoek uitgevoerd naar de uitvoeringstaken van RNH in combinatie met de governance structuur van de recreatieschappen. Daarom hebben de recreatieschappen voor 2021 een contractverlenging van één jaar afgesproken. In 2021 is besloten om met ingang van 1 januari 2022 een bestuursbureau op te richten met medewerkers die rechtstreeks in dienst staan van de recreatieschappen, zodat een betere scheiding van opdrachtgeverschap en opdrachtnemerschap ontstaat. In het licht daarvan hebben de vijf recreatieschappen in 2021 besloten dat RNH ook in 2022 en 2023 als uitvoeringsorganisatie wordt gecontracteerd, met een opzegtermijn van één jaar. In 2022 is enerzijds besloten een werkgroep in te stellen om samen met de andere recreatieschappen te werken aan vernieuwing van de meerjarige overeenkomsten met RNH en anderzijds om nog eenmaal de bestaande overeenkomst te verlengen voor 2024, met een opzegtermijn van één jaar.

In december 2023 heeft het recreatieschap de overeenkomst opgezegd in de verwachting dat in de loop van 2024 de nieuwe meerjarige overeenkomst definitief wordt en per 1 januari 2025 kan ingaan. Indien de nieuwe overeenkomst voor het einde van 2024 nog niet is gesloten, wordt de opzegging eenmalig opgeschort met één jaar.

Voor de werkzaamheden die het Routebureau van RNH in opdracht van het recreatieschap verricht zijn vaste bedragen in de begroting opgenomen. Deze bedragen dekken de inzet van RNH en de bedrijfskosten die gemiddeld worden gemaakt voor de beschreven werkzaamheden aan routebeheer en -ontwikkeling. In 2023 was de opdrachtsom € 77.000. Het recreatieschap ontving € 21.000 aan bijdragen van gemeenten.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Overkoepelend voor alle recreatieschappen werkt RNH aan de volgende prestaties: •

HR management

•

Training en opleiding van het personeel

•

Professioneel contractbeheer vastgoed en evenementen

•

Modern ingerichte ICT voor projectadministratie, financiële administratie en factuurafhandeling

•

Archivering

•

Natuurinclusief kennisnetwerk

•

Omgevingsmanagement

•

Planning en control

Voortgang verbetering planning en control cyclus

Pagina 58 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

De planning en control cyclus wordt continue verbeterd. Ook wordt opvolging gegeven aan de aanbevelingen van de accountant. • Begin 2023 zijn de gewijzigde inkoop- en aanbestedingsrichtlijn en de algemene inkoopvoorwaarden vastgesteld. • De processen rondom autorisaties in digitale systemen zijn aangescherpt. • De verplichte rechtmatigheidsverantwoording is ingebed in de bedrijfsvoering van het recreatieschap, waarvoor begin 2023 het normenkader en controleplan zijn vastgesteld. Tot en met 2022 gaf de externe accountant een rechtmatigheidsoordeel bij de jaarrekening. Door een wetswijziging is vanaf 2023 het dagelijks bestuur van het recreatieschap verantwoordelijk voor het afgeven van de rechtmatigheidsverantwoording. Dit betekent dat voortaan het dagelijks bestuur in de jaarrekening een rechtmatigheidsverantwoording moet opnemen.

D. Bedrijfsvoering/ WOO

E. Grondbeleid

F. Participanten

Aansturing beheerteam en toezichthouders

116.339

129.681

Kantoor- en bedrijfskosten

28.725

34.237

Totaal

1.017.117

930.779

Totale lasten

12.124.524

11.767.636

8,00%

8,00%

Percentage overhead

Klachtenregistratie

Bij de uitvoering van onderhoudswerk huurt Recreatieschap Spaarnwoude de inzet van het werkvoorzieningsschap in.

Het recreatieschap biedt op de website de mogelijkheid om een informatieverzoek, melding of klacht in te dienen. In 2023 zijn in totaal 461 meldingen via telefoon, meldformulier of mail gedaan. Hierbij zijn geen klachten ontvangen over het handelen of functioneren van medewerkers die namens het recreatieschap optreden.

Percentage overhead

Maatregelen bij begrotingsafwijkingen

Deze overhead bestaat uit de volgende posten:

Materiële afwijkingen (beleidsmatig en/of financieel) ten opzichte van de begroting moeten door het bestuur worden geautoriseerd. Als een wijziging niet in het jaar zelf is voorgelegd, dan zijn bestedingen boven het begrotingsbedrag strikt genomen mogelijk onrechtmatig. Daarom worden de afwijkingen tijdig, en in elk geval in het begrotingsjaar zelf, aan het bestuur voorgelegd. Dit gebeurde in de vorm van:

Flexibele schil / inhuur

Opbouw van de overhead

Jaarrekening 2023

Begroting na wijziging 2023

Bestuursadvisering en programmasturing

435.023

386.635 •

de begrotingswijziging 2023;

Secretariaat

64.573

63.599

•

separate bestuursvoorstellen;

Financiële controle en administratie

372.456

316.627

•

de najaarsnotitie 2023.

Jaarstukken 2023 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 59 van 109

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

Het recreatieschap streeft ernaar om begrotingsafwijkingen boven de grens van 3% van de totale lasten (inclusief toevoegingen aan de reserves) te voorkomen. Dit geldt in sterkere mate voor rechtmatigheidsafwijkingen zoals beschreven in de kadernotarechtmatigheid-2024.

D. Bedrijfsvoering/ WOO

E. Grondbeleid

F. Participanten

Vervolg bevindingen 2022 Bij de jaarrekening over het vorig boekjaar is gerapporteerd over een aantal bevindingen en de ondernomen acties. Onderstaand een korte terugkoppeling van het vervolg van deze acties.

Rechtmatigheidsverantwoording In de jaarrekening is de rechtmatigheidsverantwoording van het dagelijks bestuur opgenomen. Zoals daar weergegeven is het dagelijks bestuur van mening dat de verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de vastgestelde materialiteitsgrens van 3% (voor 2023 een bedrag van € 422.287). Interne controle Het dagelijks bestuur komt tot haar mening omdat ze jaarlijks, op basis van het interne controleplan, expliciet onderzoek laat doen naar de rechtmatigheid van haar beheerhandelingen. Ook dit jaar zijn deze controlewerkzaamheden volledig uitgevoerd en gedocumenteerd vastgelegd. Over detailbevindingen is intern op managementniveau gerapporteerd. Waar nodig zijn of worden corrigerende maatregelen genomen. Zoals afgesproken in de financiële verordening wordt in deze paragraaf gerapporteerd over de belangrijkste bevindingen.

Verwerken inkoopfacturen De externe accountant adviseert om de huidige werkwijze voor factuurafhandeling en het vastleggen van prestatiebewijzen door te zetten en de naleving te controleren. Als uitvoeringsorganisatie neemt Recreatie Noord-Holland het advies over en ook bij de verbijzonderde interne controle wordt de naleving gecontroleerd. Betalingen De accountant adviseert door te gaan om het 4-ogen beginsel te implementeren in het betaalsysteem van ING en adviseert om een transactielimiet in te stellen. Ook dit advies is overgenomen en in 2024 wordt een ander betaalpakket van ING hierop ingericht. Begrotingsrechtmatigheid Beoordeling van overschrijding van de begroting op programma-niveau is volgens de BBV-aanwijzingen onderdeel van de rechtmatigheidstoets. Uit deze beoordeling bleek dat zich geen onrechtmatige afwijkingen hebben voorgedaan.

Materiële bevindingen Bevindingen die geleid hebben tot de conclusie dat mutaties in 2023 niet rechtmatig tot stand gekomen zijn, worden specifiek benoemd. In 2023 zijn geen materiële bevindingen ten aanzien van de rechtmatigheid naar voren gekomen.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14382228/1