1_Jaarverslag en jaarrekening 2024 VrAA.pdf
Tekst van het document
123.786
B. Kasgeldlimiet (A*8,2%)
10.150
10.150
10.150
10.150
C. Netto kortlopende schuld
14.798
1.779
147-
471-
Ruimte (+) / overschrijding (-)
4.647-
8.372
10.298
10.621
8.3.4 Renteresultaat Een hoger renterisico leidt tot een hoger risicoprofiel, aangezien de rente op lange termijn een onzekere factor is. Momenteel is de rente laag, maar het tij kan op enig moment keren. Dit wordt ondervangen via een financieringsstructuur die hier zo min mogelijk gevoelig voor is. Door binnen de voorziening kapitaallasten te rekenen met een hogere rekenrente (1,25%) dan de daadwerkelijke effectieve rente die wordt betaald (1,51% in 2024) wordt het renterisico verlaagd. Het bedrag aan werkelijk betaalde rente op leningen in 2024 bedraagt € 0,725 mln.
33
Jaarverslag en jaarrekening 2024
8.3.5 Financiering vaste activa In totaal zijn zeven vaste geldleningen afgesloten (in 2016 ging het om een aantal van drie en in 2019 om een aantal van één). De belangrijkste mutaties bij de langlopende leningen: Eén van de langlopende leningen is volledig afgelost in 2024. Daarnaast zijn drie langlopende leningen aangetrokken ter financiering van de investeringskalender. Twee van deze leningen zijn afgesloten bij de BNG ter waarde van €10 miljoen en €5 miljoen. Daarnaast is er een lening afgesloten bij de De Nederlandse Waterschapsbank (NWB) ter waarde van €5 miljoen. Tot slot is er in 2024 een kortlopende lening met een looptijd van 6 maanden afgesloten, die inmiddels is afgelost. De specificaties staan in het onderstaande overzicht weergegeven. De bedragen zijn weergeven in duizenden euro’s.
leningnr
Leninggever
Datum
Hoofdsom
Totale looptijd
x € 1.000
40.110.960 BNG 40.110.961 BNG 40.110.962 BNG 40.113.266 BNG 40.117.258 BNG 40.117.259 BNG 1-40341 NWB bank Totaal
22-dec-16 22-dec-16 22-dec-16 2-dec-19 7-mei-24 7-mei-24 7-mei-24
5.000 8.000 10.000 10.000 10.000 5.000 5.000 53.000
10 jr 15 jr 10 jr 5 jr 10 jr 15 jr 20 jr
Werkelijke rente
Restschuld 31 december 2023
x € 1.000
x € 1.000
x € 1.000
x € 1.000
0,56% 0,98% 0,99% -0,15% 3,16% 3,26% 3,29%
1.500 4.267 10.000 2.000 0 0 0 17.767
500 533 0 2000
1.000 3.733 10.000 0 10.000 5.000 5.000 34.733
Kortlopende schulden (nog voor minder dan 1 jaar) - Detailoverzicht leningen Restschuld 31 Totale Werkelijke leningnr Leninggever Datum Hoofdsom december looptijd rente 2023 x €1000
615.892 BNG
16-jan-24
5.000 6 maanden
4,00%
Aflossing in 2024
3.033
Aflossing in 2024
Restschuld 31 december 2024
Restschuld 31 december 2024
x €1000
x €1000
x €1000
0
5.000
0
8.4 Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Het onderhoud van gebouwen wordt uitgevoerd op basis van een meerjarenplanning. Deze is gebaseerd op een uitgevoerde conditiemeting (NEN 2767) van alle gebouwen, een daaropvolgende controle en advies van een bouwkundig adviesbureau en Archidat bouwkosten. Daarnaast worden de kosten voor de tijdelijke huisvesting bij groot onderhoud ook ondergebracht in de voorziening. Dit door de functionele noodzaak om de primaire dienstverlening voor te zetten en de directe relatie tussen groot onderhoud en de tijdelijke huurkosten. De kosten worden geëgaliseerd via de daarvoor gevormde voorziening. Bij de jaarplanning vindt eventuele bijstelling plaats van de meerjarenplanning (eventueel uitstel als er geen noodzaak is). Ook het onderhoud van de voertuigen en overig materieel (bijvoorbeeld pakken en ademluchtapparatuur) vindt plaats op basis van een planning die is vastgelegd in een geautomatiseerd systeem.
34
Jaarverslag en jaarrekening 2024
8.5 WNT-verantwoording 2024 Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) publiceert jaarlijks een verantwoordingsmodel Wet normering topinkomens (hierna: WNT). Instellingen die onder de reikwijdte van de WNT vallen, kunnen het model gebruiken om aan de openbaarmakingsplicht zoals opgenomen in de WNT te voldoen. De onderstaande tabellen zijn van toepassing op VrAA. 1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling Gegevens 2024
M.T.C. van Lieshout
bedragen x € 1
Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2024 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal
Directeur 01/01 t/m 31/12 1,00 Ja
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
233.000
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag
n.v.t.
Bezoldiging
220.971
Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
n.v.t.
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
n.v.t.
35
197.036 23.935 220.971
Jaarverslag en jaarrekening 2024
Gegevens 2023
M.T.C. van Lieshout
bedragen x € 1
Functiegegevens Aanvang en einde functievervulling in 2023 Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte) Dienstbetrekking? Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn Subtotaal
Directeur 01/01 t/m 31/12 1,00 Ja
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
223.000
Bezoldiging
210.649
188.686 21.963 210.649
1d. Topfunctionarissen alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt met een bezoldiging van € 2.100 of minder. Gegevens 2024 NAAM TOPFUNCTIONARIS
FUNCTIE
F. Halsema
Voorzitter Bestuur VrAA
T. Poppens
Plaatsvervangend voorzitter Bestuur VrAA
E. Boog
Lid Bestuur VrAA
P. Heiliegers
Lid Bestuur VrAA
G. Oude Kotte
Lid Bestuur VrAA
J. Langenacker
Lid Bestuur VrAA tot 1 februari 2024
J. Geldhof
Lid Bestuur VrAA vanaf 1 februari 2024 tot 19 december 2024
S. De Roy van Zuidewijn
Lid Bestuur VrAA vanaf 19 december 2024
3. Bezoldiging niet-topfunctionarissen De WNT is ook van toepassing op niet-topfunctionarissen bij een WNT-instelling. Voor niettopfunctionarissen met een dienstbetrekking moeten gegevens over de ontvangen beloningen en vergoedingen worden gepubliceerd in de jaarrekening als deze het toepasselijke drempelbedrag overschrijden. In 2024 zijn er geen niet-topfunctionarissen die het drempelbedrag hebben overschreden.
36
Jaarverslag en jaarrekening 2024
8.6 Paragraaf Verbonden partijen Een verbonden partij is volgens het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) een privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisatie waarin de veiligheidsregio zowel een bestuurlijk als een financieel belang heeft. Bij verbonden partijen gaat het om privaatrechtelijke, publiekrechtelijke organisaties en publiek-private samenwerkingen (PPS). VrAA kent vier verbonden partijen: A. Gemeenschappelijke regelingen Geen B. Vennootschappen en coöperaties Gezamenlijke Brandweer Amsterdam (GBA) C. Stichtingen en verenigingen Werkgeversvereniging WVSV. D. Overige verbonden partijen Geen 8.7 Paragraaf Wet open overheid De Wet open overheid (Woo) heeft op 1 mei 2022 de Wet openbaarheid van bestuur (WOB) vervangen. Het doel van de Woo is een meer transparante en actief openbaar makende overheid. Veel meer dan de WOB, verplicht de Woo tot het actief, uit eigen beweging, openbaar maken van documenten. Daarnaast is er de verplichting tot het op orde brengen van de informatiehuishouding van het bestuursorgaan. Een van de verplichtingen die uit de Woo volgt, is dat bestuursorganen in de jaarlijkse begroting aandacht besteden aan de beleidsvoornemens over de uitvoering van deze wet en in de jaarlijkse verantwoording verslag doen van de uitvoering ervan, mede in relatie tot de beleidsvoornemens.
Bestuursorganen gaan in de openbaarheidsparagraaf in op de beleidsvoornemens (c.q. behaalde resultaten) met betrekking tot de actieve en passieve openbaarmaking en de verbetering van de informatiehuishouding. Passieve openbaarmaking (openbaarmaking op verzoek) VrAA heeft reeds in 2022 een interne functionaris aangewezen als Woo-contactpersoon, deze functionaris fungeert als eerste aanspreekpunt voor de behandeling van Woo-verzoeken. Daarnaast is de interne capaciteit voor de behandeling van Woo-verzoeken in 2024 structureel uitgebreid om de tijdige en behoorlijke afhandeling van dergelijke verzoeken te waarborgen. De VrAA heeft in 2024 zeven verzoeken om informatie op grond van de Woo ontvangen. Er loopt nog een bezwaarprocedure ten aanzien van een Woo-besluit op een van deze verzoeken. Daarnaast hebben gemeenten die deelnemen aan onze gemeenschappelijke regeling en andere bestuursorganen de VrAA aangeschreven met zogeheten zienswijze verzoeken. Wanneer het verzoek (in behandeling bij een ander bestuursorgaan) betrekking had op informatie afkomstig van VrAA (bijvoorbeeld een advies over een bouwvergunning), dan wordt deze informatie voorgelegd aan VrAA voor zienswijze. VrAA kan dan aangeven of er bezwaar is tegen de openbaarmaking van (onderdelen van) deze informatie.
In 2024 heeft VrAA gereageerd op meerdere zienswijze verzoeken, waarbij de meeste zienswijzen hebben geleid tot een ‘geen bezwaar tegen openbaarmaking’. Actieve openbaarmaking VrAA ziet de afgelopen jaren een toename in de vraag naar informatie. Het behandelen van formele verzoeken om informatie kost VrAA veel tijd. Het is dan ook van belang dat VrAA het ontsluiten van informatie goed weet vorm te geven. Daarom is de website van VrAA vorig jaar verder aangevuld 37
Jaarverslag en jaarrekening 2024
met verschillende beleidsdocumenten, regelingen en vergaderstukken. Ook hebben wij een aparte pagina voor de Woo ingesteld met duidelijke informatie over de indiening en afhandeling van een Woo-verzoek. VrAA publiceert alle afgehandelde Woo-verzoeken op een daarvoor ingerichte pagina op de website. VrAA is in 2024 ook opgenomen in de Woo-index. Dit is de locatie waar de contactgegevens van VrAA en de vindplaatsen op de website van VrAA met informatie over de Woo staan geregistreerd.
38
Jaarverslag en jaarrekening 2024
9. Rechtmatigheidsverantwoording In de rechtmatigheidsverantwoording geeft het dagelijks bestuur van VrAA aan in hoeverre de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, en ook de balansmutaties, rechtmatig tot stand zijn gekomen. Dit houdt in dat deze in overeenstemming zijn met de door het algemeen bestuur vastgestelde kaders, zoals de begroting, verordeningen en overige bepalingen. Deze verantwoording betreft de rechtmatige uitvoering van de taken en omvat het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium bij de desbetreffende financiële beheershandelingen en transacties. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag, omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door het algemeen bestuur bepaald en ligt op 3% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan reserves en is daarmee vastgesteld op € 3,847 miljoen. Onderstaande afwijking telt op tot €3,5 miljoen, dat is een onrechtmatigheid van 2,7% en daarmee binnen de gestelde 3% rechtmatigheidsgrens. Bedragen x € 1.000
Voorwaardencriterium Inkopen ten onrechte niet Europees aanbesteed.
3.506
Toelichting Voorwaardencriterium De geconstateerde afwijking in het voorwaardencriterium betreft de inkooprechtmatigheid, specifiek het Europees aanbesteden. Door de krapte op de arbeidsmarkt is er een grote behoefte aan inhuur van expertise. De VrAA heeft in 2024 de aanbesteding voor inhuur derden (>= schaal 10) afgerond en is nu in de implementatiefase. Waarbij bestaande contracten worden overgezet naar de gekozen leverancier. Vanaf dat moment is de nieuwe inhuur rechtmatig, echter blijft de bestaande onrechtmatigheid nog meetellen in de toekomst.
39
Jaarverslag en jaarrekening 2024
10. Regeling CTB, opvang ontheemden Oekraïne en BDuR 10.1 Bestedingen 2024 Voor de regeling ‘Bekostiging eerste opvang ontheemden Oekraïne’ vervulde de veiligheidsregio’s een financieel coördinerende rol tot en met 2023. In 2024 is de financieringsmethodiek aangepast en verloopt de ‘Bekostiging eerste opvang ontheemden Oekraïne’ direct tussen Rijk en Gemeenten. Er zijn geen aanpassingen op de eerder voorschotten en ontvangsten over het jaar 2023. De ontvangen gelden BDuR (brede doeluitkering rampenbestrijding) van € 13.553.558 zijn volledig besteed. 10.2 Openstaande voorschotten per einde 2024 Vanuit de coördinerende rol ontvangt VrAA (SPUK) gelden van het Rijk en verstrekt deze aan gemeenten. In eerste instantie beiden als voorschot. Vervolgens volgt op de gerealiseerde uitgaven een afrekening en verantwoording. Het verschil tussen ontvangen gelden van het Rijk en verantwoorde gelden (via de SiSa verantwoording) dient VrAA aan het Rijk terug te betalen. Hieronder volgt een toelichting op openstaande posities met het Rijk (allen het ministerie van Justitie en Veiligheid) en VrAA: CTB 2021 Eind 2024 heeft VrAA een definitieve vaststelling ontvangen voor de ‘Ondersteuning naleving controle op corona toegangsbewijzen (SPUK A12)’. Door de gemeenten is € 472.606 verantwoord tegenover de totale aanvraag van € 2.759.994.
Het restant van € 2.287.388 is via een factuur bij VrAA in rekening gebracht en teruggestort aan het Ministerie van Justitie en Veiligheid. Er is daarom geen openstaand voorschot meer per ultimo 2024. Eerste opvang ontheemden Oekraïne 2022 Ook voor de ‘Bekostiging eerste opvang ontheemden Oekraïne’ over het jaar 2022 heeft VrAA een definitieve vaststelling mogen ontvangen. Door de gemeenten is € 8.176.789 verantwoord tegenover de totale aanvraag van € 10.451.684. Het restant van € 2.274.895 is met een factuur bij VrAA in rekening gebracht en teruggestort aan het Ministerie van Justitie en Veiligheid. Er is daarom geen openstaand voorschot meer per ultimo 2024. Eerste opvang ontheemden Oekraïne 2023 Over de tranche 2023 is nog geen definitieve vaststelling ontvangen door VrAA van het Ministerie van Justitie en Veiligheid. Gedurende 2023 heeft VrAA namens de gemeenten middelen aangevraagd en verstrekt aan gemeenten. De aangevraagde middelen zijn: Eerste opvang ontheemde Oekraine 2023 (Sisa A18) 1e helft 2023
Beschikking eerste helft 2023 Beschikking tweede helft 2023 Totaal
€ €
40
2e helft 2023 totaal ontvangen minJenV 2023 3.301.124 € 3.301.124 € 702.712 € 702.712 3.301.124 € 702.712 € 4.003.836
Jaarverslag en jaarrekening 2024
De in 2023 als voorschot aan gemeenten verstrekte middelen zijn: Eerste opvang ontheemde Oekraine 2023 (Sisa A18) 1e helft 2023
Gemeente Amsterdam GGD Gemeente Amstelveen Gemeenten Diemen Gemeenten Aalsmeer Gemeente Ouder-Amstel Gemeenten Uithoor Veiligheidsregio Amsterdam Amstelland Totaal
€ € € € € € € € €
2e helft 2023 totaal voorschotten verstrekt aan gemeenten 2023 3.198.244 € 595.832 € 3.794.076 80.000 € 84.000 € 164.000 - € - € - € - € - € - € 16.380 € 16.380 € 32.760 6.500 € 6.500 € 13.000 - € - € 3.301.124 € 702.712 € 4.003.836
10.3 Verwerking openstaande posities in de balans 2024 De voorschotten CTB 2021 en Eerste opvang ontheemden Oekraïne 2022 stonden op de balans ultimo 2023 onder overlopende passiva. Na het verrekenen van deze voorschotten met het Ministerie van Veiligheid en Justitie zijn deze posten van de balans gehaald. De in 2023 van het ministerie ontvangen gelden van € 4.003.836 zijn als overlopende passiva opgenomen en verlaagd met de aan gemeenten verstrekte voorschotten van hetzelfde bedrag van € 4.003.836. Beide posten maken onderdeel uit van de overlopende passiva en zijn per saldo dus voor een bedrag van € 0 opgenomen onder de overlopende passiva.
41
Jaarverslag en jaarrekening 2024
Jaarrekening
42
Jaarverslag en jaarrekening 2024
11. Balans VrAA 11.1 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling 11.1.1 Algemeen De jaarrekening is opgesteld met inachtneming van het “Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten” en de financiële verordening VrAA met de bijbehorende nota’s. 11.1.2 Vaste activa De vaste activa zijn gewaardeerd op basis van historische aanschafwaarde onder aftrek van de afschrijvingen. De afschrijvingen vinden bij alle activa lineair plaats en zijn afhankelijk van de verwachte economische levensduur, waarbij geen rekening wordt gehouden met restwaarden. Op grond (niet zijnde in erfpacht) wordt niet afgeschreven. 11.1.3 Voorraden De voorraden zijn gewaardeerd tegen FIFO onder aftrek van een voorziening voor incourante voorraden. Tot 2023 vond de waardering van de voorraden plaats tegen vaste verrekenprijs (v.v.p.). De investeringen die nog niet opgeleverd zijn in het lopende jaar, worden per ultimo boekjaar als onderhanden werk (activa in uitvoering) in de jaarrekening verantwoord. 11.1.4 Vorderingen De vorderingen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, onder aftrek van een voorziening voor het risico van oninbaarheid. 11.1.5 Liquide middelen Liquide middelen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde. 11.1.6 Eigen vermogen Onder het eigen vermogen zijn opgenomen de algemene reserves, de bestemmingsreserves en het saldo van de rekening van baten en lasten.
11.1.7 Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de voorzienbare verplichting, het verlies en/of risico’s, voor zover de omvang hiervan redelijkerwijs is in te schatten. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. 11.1.8 Vlottende passiva De kortlopende schulden zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde.
43
Jaarverslag en jaarrekening 2024
11.2 Balans VrAA Overzicht van de activa per einde en begin 2024: Bedragen x € 1.000
ACTIVA Vaste activa Materiële vaste activa waarvan in erfpacht uitgegeven Vlottende activa Voorraden Gereed product en handelsgoederen Onderhanden werk
31-12-2024
31-12-2023
79.049
81.864
0
0
751 9.809
838 2.446 10.560
Uitzettingen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist Overige vorderingen
7.385 1.186
3.283 177 1.398
8.571 Liquide middelen Overlopende activa Nog te ontvangen bijdragen Overige overlopende activa
61
0 1.667
Totaal
1.575 35
35
0 1.366 1.667
1.366
99.908
88.123
31-12-2024
31-12-2023
Overzicht van de passiva per einde en begin 2024: Bedragen x € 1.000
PASSIVA Eigen vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserves Onbestemd resultaat
10.094 12.069 -1.457
10.094 11.811 0 20.706
21.905
Voorzieningen
30.965
24.910
Vaste schuld Lening binnenlandse banken & ov. fin. instellingen Lease
34.733 0
17.767 0
Vlottende passiva Vlottende schuld Rood staan op bank Overige vlottende schulden
30 4.913
7.802 7.854 4.942
15.656
Overlopende passiva
8.561
7.884
Totaal
99.908
88.123
44
Jaarverslag en jaarrekening 2024
11.3 Toelichting op balans VrAA 11.3.1 Vaste activa Vanaf 2023 worden de activa die eerder annuïtair werden, lineair afgeschreven op basis van de boekwaarde. De afschrijvingstermijnen bleven ongewijzigd. In de activa administratie zijn deze wijzigingen in 2023 doorgevoerd. Op de balans zijn in 2024 alsnog de oorspronkelijke aanschafprijzen minus afschrijvingen gecorrigeerd naar de boekwaarde op 1 januari 2023. Het financiële effect is € 0,00 maar de hoogte van de activa en de afschrijvingen zijn wel voor een gelijk bedrag naar beneden bijgesteld. Er is nu een volledige aansluiting tussen activastaat en balans. bedragen x € 1.000
Vaste activa Immateriele vaste activa Materiële vaste activa
31-12-2024 29 79.020
31-12-2023 87 81.945
79.049
82.032
Totaal
In de onderstaande tabel wordt het verloop van de immateriële en materiële vaste activa nader gespecificeerd. bedragen x € 1.000
Vaste activa
Immateriële vaste activa
Grond (+ in erfpacht
Voer- en vaartuigen
Gebouwen
Machines en installaties Overig
Boekwaarde per 1 januari Bij: Investeringen Af: Buitengebruikstelli ng Af: Afschrijvingen Boekwaarde per 31 december
88 0
4.033 0
56.278 432
10.457 260
3.193 582
-59 29
-79 3.954
-2.499 54.211
-1.718 8.999
Aanschafwaarde Cumulatieve afschrijvi ngen Boekwaarde per 31 december
236 -208 28
4.821 -866 3.955
70.067 -15.856 54.211
30.980 -21.980 9.000
Totaal
-201 3.574
7.814 2.172 0 -1.705 8.281
81.863 3.446 0 -6.261 79.048
4.004 -431 3.573
21.220 -12.937 8.283
131.328 -52.278 79.050
11.3.2 Voorraden Onderhanden werk De post onderhanden werk betreft de uitgaven met betrekking tot investeringen die nog niet zijn afgerond en daarom niet zijn geactiveerd in 2024. bedragen x € 1.000
Onderhanden werk
31-12-2024
31-12-2023
Onderhanden werk
9.809
2.446
Totaal
9.809
2.446
45
Jaarverslag en jaarrekening 2024
De onderstaande tabel bevat de specificatie van de voorraad per ultimo boekjaar. bedragen x € 1.000
Gereed product en handelsgoederen
31-12-2024
31-12-2023
314 291 266 57 -177 751
442 256 258 73 -190 839
31-12-2024
31-12-2023
Debiteuren Voorziening dubieuze debiteuren
1.186 0
1.398 0
Totaal
1.186
1.398
Kleding Auto-onderdelen Blusbenodigdheden Kantoorbenodigdheden en overige goederen Incourante voorraad Totaal
11.3.3 Uitzettingen Vorderingen bedragen x € 1.000
Overige vorderingen
Uitzettingen in Schatkistbankieren (looptijd < 1 jaar)
Bij de post Uitzettingen in Schatkistbankieren gaat het om de rekening courant schatkistbankieren, waar eind 2023 een bedrag van € 177.000 op stond. Overtollige liquide middelen worden automatisch overgeheveld naar deze bankrekening van het rijk. Tekorten uit de liquide middelen kunnen vanuit deze bankrekening ook weer worden aangevuld. 11.3.4 Liquide middelen bedragen x € 1.000
Liquide middelen
31-12-2024
31-12-2023
Bank Kruisposten Creditcards
0 0 61
0 0 35
Totaal
61
35
Het banksaldo fluctueert. Bij positief saldo wordt dit zichtbaar bij de liquide middelen. Bij negatief saldo wordt dit bedrag zichtbaar bij de kortlopende schulden (roodstand).
46
Jaarverslag en jaarrekening 2024
11.3.5 Overlopende activa bedragen x € 1.000
Overige overlopende activa
31-12-2024
31-12-2023
Voorschotten personeel Nog te ontvangen baten Nog te ontvangen bijdragen Vooruit betaalde kosten
-3 154 0 1.516
-1 87 0 1.279
Totaal
1.667
1.366
De nog te ontvangen baten hebben betrekking op de nog niet aan derden gefactureerde posten, die betrekking hebben op het boekjaar 2024. Deze worden in 2025 gefactureerd. De vooruitbetaalde kosten betreffen betalingen in 2024 die prestaties 2025 betreffen. 11.3.6 Eigen vermogen Het jaarrekeningresultaat 2024 voor bestemming is nadelig (€ 1,457 mln.). Het hiernavolgend overzicht geeft de stand van het eigen vermogen weer. bedragen x € 1.000
Eigen Vermogen
31-12-2024
31-12-2023
Algemene reserve Bestemmingsreserves Saldo van rekening
10.094 12.069 -1.457
10.094 11.811 0
Totaal
20.706
21.905
In de onderstaande tabel worden het verloop van de algemene reserve en het saldo van rekening weergegeven. Het definitieve negatieve resultaat 2024 zal na goedkeuring in mindering worden gebracht op de algemene reserve.
47
Jaarverslag en jaarrekening 2024
11.3.7 Bestemmingsreserves Het verloop van de bestemmingsreserves is opgenomen in de onderstaande tabel.
Bestemmingsreserve WW Door de herstructurering van het wachtgeldfonds komen vanaf 1 januari 2006 de kosten voor werkloosheid volledig ten laste van de begroting van BAA. Er is daarom een bestemmingsreserve gevormd, die bedoeld is om over de jaren heen de kosten voor werkloosheid te kunnen reguleren. In 2024 is € 109.000 onttrokken aan deze bestemmingsreserve ter dekking van betaalde werkloosheidsuitkeringen. Bestemmingsreserve vastgoed Amsterdam Het bestuur VrAA heeft op 7 april 2014 besloten het resultaat van de verkoop van Amsterdams vastgoed te laten verlopen via de reserve vastgoed Amsterdam, om het zodanig weer te kunnen (her)investeren in Amsterdamse kazernes. Bestemmingsreserve FLO Amsterdam De bestemmingsreserve FLO is bedoeld om, samen met de reguliere maatwerkbijdrage van de gemeente Amsterdam, de kosten voor de FLO-regeling te financieren. De dotatie aan de reserve FLO is hoger dan begroot, omdat deze de realisatie volgt. Bij de instelling van de reserve FLO is besloten dat deze bestemmingsreserve een egaliserende werking heeft en dat dotaties en onttrekkingen de werkelijke kosten volgen. De dotatie van 1,3 miljoen aan de bestemmingsreserve FLO is het resultaat van de werkelijk ontvangen maatwerkbijdrage van gemeente Amsterdam voor de FLO van € 7,928 miljoen en de werkelijke kosten FLO van € 6,628 miljoen.
Bestemmingsreserve Strategische HRM Het bestuur VrAA heeft op 30 maart 2020 ingestemd met het per 1 januari 2020 instellen van de reserve Strategisch HRM. De onttrekking betreft een bedrag voor het gevolgde leiderschapsprogramma.
48
Jaarverslag en jaarrekening 2024
Bestemmingsreserve Informatiesturing Het bestuur VrAA heeft op 30 maart 2020 ingestemd met het per 1 januari 2020 instellen van de reserve Informatiesturing. De onttrekking betreft project kosten rondom privacy en informatieveiligheid. Bestemmingsreserve Innovatie Het bestuur VrAA heeft op 30 maart 2020 ingestemd met het per 1 januari 2020 instellen van de reserve Innovatie. De dotatie is volgens begroting gerealiseerd. Ter dekking van de inzet van caco’s en projectleiders op gebied van innovatie. Bestemmingsreserve Opleiden en Oefenen Het bestuur VrAA heeft op 29 maart 2021 ingestemd met het per 1 januari 2021 instellen van de reserve Opleiden en Oefenen. De onttrekking betreft een inhaalslag in opleidingen. In de tweede helft van 2024 is besloten om de begrote onttrekking van € 0,183 miljoen uit de bestemmingsreserve opleiden en oefenen incidenteel niet te benutten, met het oog op de verwachte opleidingsdruk in de komende jaren. Bestemmingsreserve Mobiliteit Het bestuur VrAA heeft op 28 maart 2022 ingestemd met het per 1 januari 2022 instellen van de reserve Mobiliteit. 11.3.8 Voorzieningen Hieronder is het verloop gedurende 2024 van de voorzieningen weergegeven:
Hieronder volgt een specificatie en toelichting per voorziening.
49
Jaarverslag en jaarrekening 2024
Voorziening groot onderhoud
De gemeenten die het onroerend goed hebben overgedragen aan VrAA betalen jaarlijks een vast bedrag voor groot onderhoud. Via deze voorziening worden de kosten voor groot onderhoud geëgaliseerd. In 2014 is de basis gelegd voor deze voorziening. Als de werkelijke kosten gedurende het boekjaar afwijken van hetgeen is begroot, wordt het verschil verrekend met deze voorziening. Voorzieningen kapitaallasten
De gemeenten betalen jaarlijks een vaste bijdrage voor rente en afschrijving. De kapitaallasten fluctueren daarentegen doordat investeringen niet gelijkmatig over de jaren plaatsvinden. Op basis van de meerjarige investeringsbegroting wordt per gemeente gestuurd op meerjarig evenwicht tussen de bijdragen en de kapitaallasten. Via deze voorziening worden de kapitaallasten geëgaliseerd over de jaren.
50
Jaarverslag en jaarrekening 2024
Loongerelateerde voorziening De personeels- of loongerelateerde voorziening betreft een voorziening voor diverse personele regelingen. In 2024 is het benodigde niveau € 78k, €180k is aangewend en €43k is vrijgevallen. Aanvullende WW Voortvloeiend uit de NRGA wordt bij medewerkers een eigen bijdrage ingehouden als aanvullende verzekering op de WW. Voorziening Verlofsparen Vanaf 1 januari 2022 is het op basis van de CAO mogelijk om voor verlof te sparen om bijvoorbeeld een sabbatical op te nemen of eerder te stoppen met werken. Medewerkers moet met een actieve handeling het verlof toevoegen aan het saldo verlofsparen. Met verlofsparen stelt de Commissie BBV dat hier een voorziening voor gevormd moet worden. De €1,278 dotatie verlofsparen en dat brengt de voorziening op €3,575 mln. De commissie BBV geeft verder aan dat voor het bovengemiddelde bovenwettelijke verlof een voorziening getroffen moet worden. De VrAA heeft gekeken naar het bovengemiddelde saldo bij medewerkers en bepaald dat het bovengemiddelde deel €2,587 mln. is. Deze voorziening is noodzakelijk om toekomstige vervangingskosten op te vangen als medewerkers verlof nemen. Voor het bovengemiddelde deel kan dit niet worden opgevangen in de reguliere bedrijfsvoering en uit structurele financiering. 11.3.9 Vaste schuld
VrAA heeft in 2016 drie langlopende leningen afgesloten met de BNG met een looptijd van 10, 10 en 15 jaar. In 2019 is een aanvullende langlopende lening afgesloten van € 10 mln. en de laatste aflossing heeft plaatsgevonden in 2024. In 2024 is naast de eerdergenoemde aflossing ook €1,033 mln. afgelost. Tevens is er in 2024 drie nieuwe leningen aangetrokken voor in totaal 20 miljoen bij de
51
Jaarverslag en jaarrekening 2024
BNG en NWB-bank. De looptijd van deze nieuwe leningen zijn 10, 15 en 20 jaar. 11.3.10 Vlottende schulden
11.3.11 Overlopende passiva
Loongerelateerde verplichtingen De post loongerelateerde verplichtingen is het saldo van de door de administratie uit te betalen loon, het daadwerkelijk uitbetaalde loon en de voorschotten. Nog te betalen belastingen en premies Via het maandelijks loonjournaal wordt het bedrag aan nog te betalen premies en belastingen automatisch geboekt op ‘nog te betalen loonheffing’. Op het moment dat de inkoopfactuur van de Belastingdienst volledig is goedgekeurd, dan vindt de boeking plaats van ‘nog te betalen loofheffing’ aan ‘crediteuren’. In de maand daarop vindt de daadwerkelijke betaling plaats en vindt de boeking plaats van ‘crediteuren’ aan ‘bank’. Overlopende passiva Alle lasten voor zover bekend, die betrekking hebben op het boekjaar 2024 en die nog niet via facturen aan VrAA in rekening zijn gebracht, worden op de rekening ‘overlopende passiva’ gereserveerd.
52
Jaarverslag en jaarrekening 2024
Vooruit ontvangen baten De vooruit ontvangen baten bestaat voor het grootste deel uit het saldo € 785k mentale weerbaarheid. VrAA heeft middelen gehad in het kader van mentale weerbaarheid de besteding daarvan bedroeg €15k., het restant is op de balans gezet als vooruit ontvangen baten. 11.3.12 Niet uit de balans blijkende rechten en verplichtingen FLO VrAA heeft tot en met 2048 FLO-verplichtingen van in totaal € 100 miljoen. Dit is exclusief de bedragen voor de FLO-ers van Amstelveen die volgens de overeenkomst met Amstelveen jaarlijks op nacalculatiebasis met hen worden verrekend. Jaarlijks krijgt VrAA een vaste bijdrage deze FLO verplichting te bekostigen. Het saldo tussen de bijdrage gemeente en de werkelijke kosten worden ten baten of ten laste van de FLO-reserve gebracht. Overige niet uit de balans blijkende verplichtingen Huur start duur eind Schiphol Real Estate 1-10-2006 15 jaar
object
31-12-2026 Bocas
resterende looptijd
Gemeente Aalsmeer 1-1-2008
onbepaald 31-12-2025 Aalsmeer
2 jaar (verlengd per aug 2021) Jaarlijks verlengd
Leaseauto
start
duur
Autolease Midden Nederland Autolease Midden
Verplichting 2025 en verder € 294.030 €
113.400
eind
object
resterende looptijd
2-1-2023 35 31-8-2024 maanden 18
2-12-2025
Seat Tarraco
11 maanden
Verplichting 2025 en verder € 13.735
28-2-2026
Skoda Superb
14 maanden
€
Koffie automaten
start
eind
object
resterende looptijd
Verplichting 2025 en verder
Selecta
1-11-2017 5 jaar
1-11-2023
Koffie automaten
loopt maandelijks door i.v.m. vertraging aanbesteding
€
Kopieerappraten
start
eind
object
resterende looptijd
Ricoh Nederland
1-11-2024 5 jaar
Verplichting 2025 en verder € 162.666
duur
duur
30-10-2029 Multifunctionals 58 maanden
11.3.13 Gebeurtenissen na balansdatum Er zijn geen gebeurtenissen na balansdatum te melden.
53
20.590
-
Jaarverslag en jaarrekening 2024
12. Overzicht van baten en lasten VrAA bedragen x € 1.000
VrAA
Rekening 2023
Gewijzigde begroting 2024
Rekening 2024
410
559
777
Saldo
Baten Uitgeleend personeel Huren Overige goederen en diensten
218
82
112
352
241
4.285
3.054
3.657
603
Rijksbijdragen
12.611
13.447
13.554
106
Gemeentelijke bijdragen
95.236
104.015
104.815
800
Bijdrage veiligheidsregio Kennemerland
1.250
1.250
1.250
0
Rente Totale baten
179
0
418
418
114.052
122.437
124.822
2.385
75.582
81.744
82.718
975
28
30
0
-30
Lasten Salarissen en sociale lasten Belastingen Duurzame goederen
160
124
304
180
Ingeleend personeel
5.817
4.514
5.846
1.332
Overige goederen en diensten
25.325
28.684
27.835
-849
Rente
464
1.019
752
-267
Mutatie egalisatievoorzieningen kapitaallasten
1.377
1.557
2.323
765
Afschrijvingen
6.499
6.114
6.260
146
Overige verrekeningen
-162
0
-17
-17
115.090
123.786
126.021
2.236
-1.038
-1.349
-1.199
150
2.588
2.131
1.476
-655
Totale lasten Saldo van baten en lasten RESERVES Onttrekkingen Dotaties
434
782
1.734
951
Mutaties in reserves
2.154
1.349
-258
-1.607
Resultaat
1.116
-0
-1.457
-1.457
Over 2024 is het saldo van baten en lasten € 0,150 mln. positief en na het effect van de reserves is het resultaat van VrAA € 1,457 mln. negatief. In dit hoofdstuk wordt toegelicht hoe dit resultaat tot stand is gekomen. Daarbij wordt separaat aandacht besteed aan de baten, lasten en reserves. Ook is er een toelichting op de structurele en incidentele effecten in de begroting en jaarresultaat.
54
Jaarverslag en jaarrekening 2024
12.1 Structureel begrotingssaldo In de notitie structurele en incidentele baten en lasten (d.d. 30 augustus 2018) adviseert de commissie BBV het structurele begrotingssaldo te presenteren, zie het onderstaande overzicht. Hiermee wordt inzicht gegeven of de begroting en meerjarenraming structureel in evenwicht zijn. Onderstaande analyse is niet op details van incidentele en structurele posten ingegaan. Het saldo incidentele opbrengsten en kosten zijn per saldo nul. Er zijn twee posten die als incidenteel worden gekenmerkt, namelijk (1) de compensatie energielasten en (2) bijdrage mentale weerbaarheid. De incidentele baten voor de compensatie energielasten en bijhorende lasten zijn ook in de gewijzigde begroting 2024 verwerkt. Daarnaast is er door de Gemeente Amsterdam in het kader van mentale weerbaarheid een bijdrage gedaan van €800k. De lasten zijn in overeenstemming met de baten geboekt en het onbenutte deel staat op de balans. bedragen x € 1.000
Structureel begrotingssaldo Saldo van baten en lasten (+ is batig) Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves (saldo) Begrotingssaldo na bestemming (+ is batig) Waarvan incidentele baten en lasten (saldo) Structureel begrotingssaldo (+ is batig)
Rekening 2023
Gewijzigde begroting 2024
Rekening 2024
-1.038 2.154 1.116 2.300 -1.184
-1.349 1.349 -0 0 -0
-1.199 -258 -1.457 0 -1.457
12.1.1 Algemene toelichting (afwijkingen in) baten De hogere baten van € 2,4 mln. zijn met name ontstaan door: Verhoging dienstverleningsovereenkomst Stichting Risicobeheer en Waarborgfonds €0,1 miljoen. Teruggave BTW door pro-ratasystematiek van €0,2 miljoen; Ontvangen sociale verzekeringsgelden van €0,8 miljoen; Lagere externe opbrengsten opleidingscentrum (opleiden en verhuur) van -/- €0,2 miljoen; Ontvangen verzekeringsgelden i.h.k.v. schades €0,1 miljoen; Hogere vaststelling BDuR gelden €0,1 miljoen; Extra bijdrage van gemeente Amsterdam voor mentale weerbaarheid van € 0,8 miljoen; Extra rentebaten van € 0,4 miljoen, deze zijn ontstaan door leningen met een negatief rentepercentage en rente over het saldo schatkistbankieren; 12.1.2 Rijksbijdragen bedragen x € 1.000 Rijksbijdragen BdUR
Gewijzigde Werkelijk 2024 begroting 2024 13.447 13.554
Totaal
13.447
55
13.554
Saldo 106 106
Jaarverslag en jaarrekening 2024
12.1.3 Gemeentelijke bijdragen De ontvangen bijdragen van de gemeenten, onderscheiden naar de regionale bijdrage en lokale bijdrage (maatwerk), zijn in overeenstemming met de gewijzigde begroting. In het overzicht hieronder zijn deze baten per gemeente zichtbaar. bedragen x € 1.000 Gemeentelijke bijdragen (Regionaal+GHOR) Gemeente Aalsmeer
Gewijzigde Werkelijk 2024 begroting 2024 1.414 1.414
Saldo 0
Gemeente Amstelveen
5.605
5.605
0
Gemeente Amsterdam
79.231
79.231
0
Gemeente Diemen
1.399
1.399
0
751
751
0
Gemeente Ouder-Amstel Gemeente Uithoorn
1.493
1.493
0
Totaal
89.893
89.893
0
bedragen x € 1.000 Gemeentelijke bijdragen (maatwerk) Gemeente Aalsmeer
Gewijzigde Werkelijk 2024 begroting 2024 95 95
Saldo 0
Gemeente Amstelveen
763
763
0
Gemeente Amsterdam
12.923
13.723
800
Gemeente Diemen
193
193
0
Gemeente Ouder-Amstel
12
12
0
Gemeente Uithoorn Totaal
136
136
0
14.122
14.922
800
De afwijking op de maatwerkbijdrage betreft de bijdrage van de Gemeente Amsterdam voor Mentale weerbaarheid (€0,8 miljoen). 12.2 Toelichting lasten 12.2.1 Algemene toelichting (afwijkingen in) lasten Aan de zijde van de lasten is sprake van een overschrijding van € 2,2 mln. De belangrijkste afwijkingen zijn: Lagere salarislasten wegens onderbezetting personeel: € 1,7 mln.; Lagere salarislasten door een lager gewogen cao-indexatiepercentage: €1,1 mln.; Hogere salarislasten door een dotatie verlofsparen: €1,2 mln.; Hogere salarislasten door een dotatie bovengemiddeld bovenwettelijk verlof: €2,6 mln.; Hogere kosten van ingeleend personeel, mede door onderbezetting op personeel: €1,3 mln.; Hogere kosten op overige goederen en diensten door extra lasten in het kader van mentale weerbaarheid €0,8 mln.; Lagere kosten van overige goeden en diensten van €2,0 mln. Door een combinatie van lagere opleidingskosten, energielasten, 2e loopbaan, blusmateriaal en overige brandweer specifieke kosten. Hogere kapitaallasten van € 0,6 mln. Dit betreft extra investeringen en rentestijgingen die niet via de voorzieningen kapitaallasten geëgaliseerd worden.
56
Jaarverslag en jaarrekening 2024
12.2.2 Kapitaallasten In beginsel wordt aan het einde van het jaar ervoor gezorgd dat de realisatie van de kapitaallasten (afschrijvingen, rente en eventuele boekwinsten/verliezen) in totaal uitkomt op het gebudgetteerde bedrag. Bij een verschil tussen realisatie en budget aan het einde van het jaar, volgt de benodigde toevoeging of onttrekking aan de voorziening egalisatie kapitaallasten. Deze voorziening zorgt op basis van een meerjarige investeringsbegroting voor een evenwichtige spreiding van de kapitaallasten over deze jaren. De vaste activa zijn gewaardeerd op basis van historische aanschafwaarde onder aftrek van de afschrijvingen. De afschrijvingen van de activa vindt lineair plaats en zijn afhankelijk van de verwachte economische levensduur, waarbij geen rekening wordt gehouden met restwaarden. Op grond (niet zijnde in erfpacht) wordt niet afgeschreven. VrAA wijkt voor de volgende investeringen af van de nota Waardering Activering van vaste Activa VrAA 2024 (WAAVA). De reden voor de afwijking is in de onderstaande tabel toegelicht.
57
Jaarverslag en jaarrekening 2024
Investerings Investering jaar
Aanschaf- Categorie WAAVA waarde
2022 Ademlucht cilinders
143.156 Overig
2019 Communicatiemiddel voor de snelle interventieeenheid 2019 Renovatie van kazerne Victor voor de proeftuin kazerne
13.215 Inventaris gebouwen en apparatuur
Afschrijvingstermijn Reden afwijking in jaren WAAVA Jaarverslag 8 10 Ademlucht cilinders worden in 2 termijnen van 5 jaar gekeurd. 7 10 Verwachte levensduur is langer
252.741 Gronden, bedrijfgebouwen en installaties
20
37.717 Gronden, bedrijfgebouwen en installaties
20
2019 Renovatie van Kazerne Nico
2.142.597 Gronden, bedrijfgebouwen en installaties
20
39 Verwachte levensduur is langer. Het repressief deel is een jaar eerder geactiveerd. Om het regionaal deel gelijk met het repressief te laten lopen is ervoor gekozen om dit deel in 39 jaar af te schrijven ipv 40 jaar.
2019 Bedrijfsinstallaties van kazerne Nico
1.701.919 Gronden, bedrijfgebouwen en installaties
10
14 VrAA hanteert 15 jaar. Het repressief deel is een jaar eerder geactiveerd waardoor deze kosten in 14 jaar worden afgeschreven.
2019 Renovatie kazerne Willem
5.033.632 Gronden, bedrijfgebouwen en installaties
20
40 Verwachte levensduur is langer
2019 Zonnepanelen
471.010 Gronden, bedrijfgebouwen en installaties
20
2019 Straalpijp blusboot
11.880 Vervoer
30
2019 Renovatie van kazerne Diemen
10 Er is afgeweken van de afschrijftermijn omdat nog niet duidelijk is of Victor in het huidig gebouw blijft. 39 Verwachte levensduur is langer. Deze investering wordt annuitair afgeschreven. Betreft achteraf ontvangen kosten. Afschrijvingstermijn is 39 jaar om gelijk met de eerder geactiveerde deel in 2018 te lopen.
8.433.625 Gronden, bedrijfgebouwen en installaties
40
15 In 2019 was vanuit gegaan dat zonnepanelen 15 jaar meegaan. 27 De blusboot was 3 jaar eerder geactiveerd. Er is voor gekozen om de aanschaf van de straalpijp gelijk met de afschrijving van de blusboot te laten lopen. 40 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
2020 Zonnepanelen VCS
327.913 Gronden, bedrijfgebouwen en installaties
20
15 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
2020 Installaties VCS
3.933.464 Gronden, bedrijfgebouwen en installaties
15
15 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
29.915 Inventaris gebouwen en apparatuur
10
10 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
2020 Krachttoestellen VCS
32.099 Inventaris gebouwen en apparatuur
15
15 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
2020 Cardiotoestellen VCS
28.250 Inventaris gebouwen en apparatuur
7
7 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
2020 Wasmachine VCS
15.551 -
15
15 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
2020 Hefbruggen VCS
92.463 Inventaris gebouwen en apparatuur
20
20 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
2020 Werkplaatsinrichting VCS
122.131 Inventaris gebouwen en apparatuur
15
15 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
2020 Bedrijfsinstallaties VCS
205.963 Gronden, bedrijfgebouwen en installaties
10
10 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
2020 Inrichtingskosten VCS
616.435 Inventaris gebouwen en apparatuur
10
10 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
2020 Inrichtingskosten VCSbureaustoelen 2020 Redvesten
11.642 Inventaris gebouwen en apparatuur
10
115.668 Vervoer
10
2020 Aanpassing A-wagens
30.284 Vervoer
-
2023 Kettingzagen 2023 Uitrukkleding BOCAS
47.739 Niet opgenomen 39.575 Overig
6
2023 Hefkussensets 2023 Schermen 75 inch 2024 Midlife-update JIM
47.409 Niet opgenomen 15.783 Niet opgenomen 79.180 Vervoer
-
5 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair. Verwachte levensduur is korter. 7 Er is in het MT van 10-12-2019 toestemming gevraagd om de afschrijvingstermijn te verruimen van 7 jaar naar 10 jaar. 5 De vervanging van de A-voertuigen op Amstelveen en Driemond zijn met 5 jaar uitgesteld. Deze zijn aangepast tbv de Rehab functie. 5 Verwachte levensduur 3 De uitrukpakken op BOCAS slijten sneller door het veelvuldig gebruik 10 Verwachte levensduur 4 Verwachte levensduur 6 Dit betreft een technische update van de JIM.
2024 Vervanging sportkleding
55.638 Niet opgenomen
2024 Balaclava
32.972 Niet opgenomen
2020 Gebouw VCS
2020 ICT VCS
-
58
5 Verwachte levensduur 5 Verwachte levensduur
Jaarverslag en jaarrekening 2024
12.3 Toelichting mutaties reserves 12.3.1 Onttrekkingen Er is voor een bedrag van € 0,655 mln. minder aan reserves onttrokken. bedragen x € 1.000 Gewijzigde begroting 2024
Werkelijk 2024
Algemene reserve
0
0
0
Bestemmingsreserve Vastgoed
0
0
0
Bestemmingsreserve FLO Amsterdam
0
0
0
Bestemmingsreserve Strategisch HRM
319
91
-228
Onttrekkingen
Bestemmingsreserve Informatiesturing
Saldo
371
357
-14
Bestemmingsreserve Innovatie
1.132
919
-213
Bestemmingsreserve WW
125
109
-16
Bestemmingsreserve opleiden en oefenen
184
0
-184
0
0
0
2.131
1.476
-655
Bestemmingsreserve Mobiliteit Totaal
Voor een toelichting per bestemmingsreserve verwijzen wij naar paragraaf 10.3.6. onder het kopje bestemmingsreserve. 12.3.2 Dotaties bedragen x € 1.000 Gewijzigde begroting 2024
Werkelijk 2024
Algemene reserve
0
0
0
Bestemmingsreserve Vastgoed
0
0
0
Bestemmingsreserve FLO Amsterdam
348
1.300
952
Bestemmingsreserve Strategisch HRM
0
0
0
Dotaties
Bestemmingsreserve Informatiesturing
Saldo
0
0
0
434
434
0
Bestemmingsreserve WW
0
0
0
Bestemmingsreserve opleiden en oefenen
0
0
0
Bestemmingsreserve Mobiliteit
0
0
0
782
1.734
952
Bestemmingreserve Innovatie
Totaal
Voor een toelichting per bestemmingsreserve verwijzen wij naar paragraaf 10.3.6. onder het kopje bestemmingsreserve.
59
Jaarverslag en jaarrekening 2024
13. Bijlagen 13.1 SiSa-bijlage
60
Jaarverslag en jaarrekening 2024
13.2 Baten en laten naar taakvelden Bedragen x € 1.000
2024 lasten
baten
saldo
20.599
675
-19.924
0 Bestuur en ondersteuning 0.4 Overhead 0.9 Vennootschapsbelasting 0.10 Mutatie reserves
0 1.734
1.476
-258
102.249
11.755
-90.495
3.173
0
-3.173
127.755
13.905
141.660
0
112.392
112.392
127.755
126.298
-1.457
1 Veiligheid 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 7 Volksgezondheid en Milieu 7.1 Volksgezondheid Totaal lasten en mutatie reserves Dekkingsbronnen 0 Bestuur en ondersteuning 0.11 Resultaat
61
Jaarverslag en jaarrekening 2024
13.3 Risicoanalyse Bedragen x € 1.000
Kwantificeerbare risico's
Benodigde weerstandsEffect capaciteit 817 817
Risico Niet binnen begroting kunnen opvangen van personele kosten buiten nominale ontwikkeling
Oorzaak Gevolg Door de nieuwe systematiek van het toekennen van Fluctuaties moeten binnen de begroting van het nominale ontwikkeling bestaat de mogelijkheid dat de boekjaar worden opgevangen. Het effect betreft 1% nominale ontwikkeling niet voldoende is om de van de totale lasten van de begroting. werkelijke loon- en prijsontwikkeling te compenseren.
Kans 100%
Niet binnen begroting kunnen opvangen van materiële kosten buiten nominale ontwikkeling
Door de nieuwe systematiek van het toekennen van Fluctuaties moeten binnen de begroting van het nominale ontwikkeling bestaat de mogelijkheid dat de boekjaar worden opgevangen. Het effect betreft 1,5% nominale ontwikkeling niet voldoende is om de van de totale lasten van de begroting. werkelijke loon- en prijsontwikkeling te compenseren.
100%
631
631
Wegvallen, danwel afname van opbrengsten uit dienstverlening
Concurrentie/marktomstandigheden. Bij de BAA gaat het onder andere om inkomsten uit dienstverlening van het opleidingscentrum BOCAS en uit advisering over omgevingswet door Risicobeheersing
Wegvallen of verlaging van algemene dekkingsmiddelen in het lopende boekjaar. Het effect is gesteld op €1.528k uit overige dienstverlening BOCAS en €531k uit Veiligheidsadvies.
10%
2.059
206
Beroepsziekten
Als gevolg van de blootstelling aan gevaarlijke stoffen Het is denkbaar dat dit leidt tot extra kosten voor de of traumatische gebeurtenissen bestaat het risico op brandweer, hetzij door het moeten vergoeden van beroepsziekten en bv. PTSS. geleden schade door de medewerker, hetzij door de werkgever (in het geval van vrijwilligers). Een belangrijk gevolg van de Wnra is de veranderde De positie van vrijwilligers is mogelijk in strijd met positie van vrijwilligers. Europese en interne regelgeving, dit leidt tot hogere (loon-)kosten. Het restrisico na beheersmaatregelen door menselijk Bij het vinden van een aantal fouten boven een handelen in processen en de mogelijkheid tot het bepaalde grens kan dit leiden tot een naheffing, maken van fouten. boete en (8% heffingsrente)
7%
10.350
725
10%
2.100
210
Gewogen TCF
204
204
Financiële consequenties, in de vorm van bijkomende kosten door geen maatregelen op te nemen ter afdekking van het risico aan de voorkant.
5%
2.000
100
Indien door derden schade wordt geleden bij of door het optreden van de brandweer en er is sprake van (vermeend) inadequaat optreden door de BAA, dan kunnen daar schadeclaims uit volgen. De gevolgschade op (ict-)infrastructuur moet hersteld worden.
1%
123.786
1.238
10%
1.400
140
Doteren aan een voorziening waar geen budget voor is opgenomen.
20%
2.488
486
Overschrijdingen op begrootte kapitaallasten. Geen risico.
20%
4.500
900
Hogere rentelasten dan begroot. Loopt via de voorziening kapitaallasten die dan sneller leegloopt dan begroot. Kosten VrAA lopen langer door (opzegtermijn), worden hoger (indexatie) of overig.
10%
100
10
2%
6.000
120
Om geen kazerne buiten dienst te laten gaan en de paraatheid te garanderen wordt de mogelijkheid geboden in overwerk te gaan e /of mensen uit de ROP ingeschakeld. Dit kan leiden tot overschrijding van de Arbeidstijdenwet en Arbeidstijdenbesluit. Dit kan leiden tot een boete van de Arbeidsinspectie. Niet naleven van deze verplichting kan leiden tot het opleggen van een bestuurlijke boete aan degene waaraan verplichtingen voortvloeiende uit de wet zijn opgelegd. Beheersmaatregel is goede check bij Inkoop, CIF én P&O en geen inhuur derden zonder toestemming vooraf. Bocas heeft nog geen oplossing en blijft voor 2025 (voorlopig) nog gebruik maken van de huidige afspraken met inhuur Het risico bestaat dat de BDUR met 10% wordt gekort
10%
606
61
50%
76
38
50%
150
75
1.355
1.355
Wet normalisering rechtspositie ambtenaren (Wnra)
Kans op afwijkingen op de totale stroom van loonbelasting, werkkostenregeling, omzetbelasting en vennootschapsbelasting. (Totaal €28 miljoen) Onrechtmatige aanbesteding en Inkopen gebeurt veelal buiten afdeling inkoop om inkoop. We lopen het risicio dat er en/of niet confrom VrAA inkoopbeleid. sprake is van onvoldoende zekerheden rondom leveringsvoorwaarden, het failissement van een leverancier of het onvoldoende zorgvuldig doorlopen van een Europees aanbestedingstraject. Leveranciers met grote mate van afhankelijkheid zullen eerder procederen om omzet niet te verliezen. Aansprakelijkheid voor De BAA is gehouden aan beroepsmatige handelwijze onrechtmatig overheidsoptreden bij het optreden bij incidenten. Het kan in de praktijk voorkomen dat deze niet worden gevolgd. Gevolgen van terrorisme en cybercrime
De BAA kan te maken krijgen met cybercrime of gevolgen van terrorisme. Molest en rampen zijn uitgesloten van een aansprakelijks- of schadeverzekering. Medewerkers nemen verlof niet Medewerkers krijgen niet genoeg mogelijkheden om op en doteren het in verlofsparen. verlof op te nemen. Daarnaast is het aantrekkelijk om het AOW gat in te lopen door verlof op te nemen in het verlofsparen. Dit risico is niet begroot. Risico op prijsstijgingen specifiek Externe factoren als vertragingen, inflatie, voor de sector, met als gevolg (energie)crisis, tekort aan bouwmaterialen, oorlog, hogere investeringen en daarmee etc. kapitaalslasten dan begroot. Renterisico op financiering van investeringen.
Rente van de financiering stijgt harder of ligt hoger dan de interne rekenrente.
Voorwaarden contracten leveranciers worden niet gemonitord.
Taak/Functie belegd bij FB, maar blijkt moeilijk te vervullen en staat nog open. Is in 24 vervuld maar contract van deze persoon wordt in 25 niet verlengd.
ATW - ATB overschrijding
Het rond krijgen van het rooster staat, door hogere uitstroom dan instroom en het ziekteverzuim, onder druk waardoor een capaciteitsprobleem ontstaat binnen de uitrukdienst om de paraatheid te garanderen.
In- en uitlenen van arbeidskrachten
Het risico bestaat dat, indien bij de uitlenende organisatie een WAADI registratie voor de betreffende medewerker ontbreekt en om die reden een boete riskeert, BAA eveneens een boete kan verwachten.
Wet DBA
Belastingdienst gaat strenger controleren op schijnzelfstandigheid.
BDUR
Afname BDUR 10%
Subtotaal kwantificeerbare risico's
7.315
62
Jaarverslag en jaarrekening 2024
Bedragen x € 1.000 Niet-kwantificeerbare risico's Risico Overige (onvoorziene) exploitatierisico's VRAA
Oorzaak Gevolg Onvoorziene omstandigheden ten aanzien van de Mogelijk negatief exploitatiesaldo boekjaar. reguliere exploitatie. Naast het wegvallen van baten Overschrijding van de norm van max 1% is niet kan de veiligheidsregio worden geconfronteerd met toegestaan. onvoorziene kosten, zoals bijvoorbeeld claims, onbekende gebreken aan gebouwen en andere risico’s. Dekking operationele dienst Realiseren dekkingsplan van operationele dienst staat Opkomsttijden worden niet gerealiseerd en andere onder druk door hoog ziekteverzuim, Corona, afgesproken taken worden ook niet volledig uitstroom, daling van aantal vrijwilligers, achterstand gerealiseerd. in opleidingen en trainingen en andere roosters. Imagoschade voor VrAA. VrAA of 1 van de Veiligheidsregio's komt op een Veiligheidsregio's worden minder aantrekkelijk als slechte manier in het nieuws. werkgever. Niet volledig voldoen aan de wet- Snel veranderende wet- en regelgeving. VrAA voldoet niet (volledig) aan bepaalde aspecten en regelgeving. van wet- en regelgeving.
Benodigde Percentag Bedrag weerstandse begroting capaciteit 1% 123.786 1.238
-
Subtotaal niet kwantificeerbare risico's
1.238
Totaal kwantificeerbare en niet kwantificeerbare risico's
8.553
Verwachte stand Beschikbare weerstandscapaciteit (=algemene reserve VrAA)
per 31-12-2024 8.637
Benodigde weerstandscapaciteit (=totaal aantal risico's)
8.553
Ratio
1,01
13.4 Controle verklaring <Volgt in definitieve jaarrekening>
63
Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland Bezoekadres: Ringdijk 98, 1097 AH Amsterdam Postadres: Postbus 92171, 1090 AD Amsterdam Telefoon: 020 555 6550 Website: veiligheidsregioaa.nl