CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

1. Jaarstukken Spaarnwoude 2025.pdf

RAAD 7 mei 2026, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Aanbiedingsbrief van recreatieschap Spaarnwoude inzake financiële jaarstukken recreatieschap Spaarnwoude (VN2026-005175)26.060 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

3 alinea's met “verslag”: 2785 2786 5315

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 29 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting

Paragrafen

2. Beheer en onderhoud

3. Toezicht en veiligheid

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

Specificatie van de resultaatbestemming door mutaties reserves Jaarrekening 2025 Resultaatbestemming (ad 5. mutaties reserves)

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Algemene reserve

-

-

-

-

-

-

-

3.839.027

-3.839.027

Bestemmingsres. Beheer

-

-

-

-

-

-

-

-

-

110.021

-

110.021

105.200

-

105.200

105.690

1.817.960

-1.712.270

-

-

-

-

-

-

-

2.016.615

-2.016.615

Algemene reserve SPW/SGP

739.396

190.546

548.851

562.020

136.460

425.560

4.579.414

2.431.801

2.147.613

Bestemmingreserve UP SPW park

576.677

285.155

291.522

503.100

304.000

199.100

1.918.565

326.472

1.592.093

Best.reserve ecologisch beheer en landschapsherstel

250.000

54.117

195.883

-

-

-

595.836

-

595.836

Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP

295.306

80.527

214.779

250.000

80.400

169.600

3.921.665

80.527

3.841.138

Bestemmingsreserve SMG

180.738

504.050

-323.311

170.600

566.591

-395.991

240.649

519.295

-278.646

Best. reserve SMG beh. monument MH17

25.368

43.653

-18.284

24.000

59.069

-35.069

33.670

70.844

-37.174

Bestemmingsreserve SMG investering

17.323

50.799

-33.476

16.400

79.621

-63.221

21.274

15.606

5.668

Bestemmingsreserve egalisatie SMG

4.651

-

4.651

42.821

-

42.821

7.179

-

7.179

2.199.481

1.208.846

990.635

1.674.141

1.226.141

448.000

11.423.941

11.118.147

305.794

Bestemmingsres. Investeringen Bestemmingsres. Egalisatie Kapitaallasten

Totaal mutaties reserves

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 30 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording 1. Ontwikkeling en inrichting

Paragrafen

2. Beheer en onderhoud

3. Toezicht en veiligheid

4. Bestuur en ondersteuning

5. Algemene dekkingsmiddelen

Ontwikkeling van reserves Stand per 31-12-2025

Stand per 31-12-2024

Verschil

Algemene reserve SPW/SGP

2.696.464

2.147.613

548.851

Bestemmingsreserve SPW/SGP

7.609.962

6.797.757

812.204

Bestemmingsreserve SMG

4.718.041

5.088.461

-370.420

Totaal reserves

15.024.466

14.033.832

990.635

Baten en lasten per taakveld Jaarrekening2025

Begroting na wijziging 2025

Taakveld

Lasten

0.5 treasury

2.601

441.657

2.500

417.200

2.499

663.892

0.8 overige baten en lasten

-

6.661.899

-

6.661.899

-

6.275.272

0.9 vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

2.199.481

1.208.846

1.674.141

1.226.141

11.423.941

11.118.147

-

-

-

-

-

-

2.202.082

8.312.402

1.676.641

8.305.240

11.426.440

18.057.311

0.10 mutaties reserves 0.11 resultaat rekening baten en lasten Totaal

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Baten

Lasten

Jaarrekening 2024

Baten

Lasten

Baten

Pagina 31 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Paragrafen

Molen De Veer

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 32 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

A. Weerstandsvermogen en risicobeheersing Het weerstandsvermogen geeft aan in hoeverre Recreatieschap Spaarnwoude in staat is om middelen vrij te maken en daarmee substantiële tegenvallers op te vangen, zonder dat het beleid veranderd moet worden. Het weerstandsvermogen wordt vergeleken met de weerstandscapaciteit: de mogelijk in te zetten middelen om de risico’s te dragen. De weerstandscapaciteit moet groter zijn dan het berekende weerstandsvermogen.

Weerstandsvermogen Om het weerstandsvermogen te berekenen zijn alle risico's, waarvoor geen maatregelen getroffen zijn en die van materiële betekenis kunnen zijn voor de financiële positie, geïnventariseerd. Belangrijke risico’s voor Spaarnwoude zijn: •

Milieuvervuiling (vervuilde grond/ bodemsanering)

•

Verminderde inkomsten (faillissement, afgelasten evenement, tegenvallend bezoek)

•

Overmacht door Klimaatverandering (langdurige droogte, piekbuien, hogere temperaturen en verzilting)

•

Continuïteit dienstverlening van de uitvoeringsorganisatie

Per risico wordt de kans vermenigvuldigd met de potentiële omvang in euro’s. Het berekende weerstandsvermogen bedraagt op 31-12-2025 € 1.062.500. De onderbouwing hiervan is als bijlage IV opgenomen.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Weerstandscapaciteit De weerstandscapaciteit bij het recreatieschap wordt gevormd door de vrij beschikbare middelen in de reserves. Omdat bestemmingsreserves al voor specifieke doelen zijn bestemd, is in de praktijk alleen de algemene reserve vrij beschikbaar als weerstandscapaciteit. Bestemmingsreserves kunnen echter wel worden ingezet middels een bestuursbesluit. In de begroting is geen post "onvoorzien" opgenomen voor het opvangen van eventuele niet voorziene lasten in de loop van het jaar. Bij Recreatieschap Spaarnwoude heeft iedere onvoorziene last van substantiële betekenis dus directe gevolgen, waardoor de uitvoering van het beleid onder druk kan komen te staan. Ook heeft het recreatieschap geen stille reserves. Stille reserves zijn activa die tegen geen of een te lage waarde zijn gewaardeerd en direct verkoopbaar zijn. Berekende weerstandscapaciteit per begin 2026 Onder weerstandscapaciteit wordt verstaan: het geheel aan beschikbare en vrij aanwendbare financiële middelen om mogelijke “resterende” risico's met financieel gevolg op te kunnen vangen. Met “resterende” risico's worden bedoeld: de risico's die onvoldoende ‘in control’ zijn of beperkt kunnen worden gehouden door stuur- en beheersmaatregelen en/of waarvoor (nog) geen specifieke voorzieningen zijn of kunnen worden getroffen. De bepaling van de weerstandscapaciteit is een momentopname.

De gekozen peildatum is 1 januari 2026. Bij het berekenen van de aanwezige weerstandscapaciteit wordt gekeken naar het “vrije deel” in reserves. De eventuele stille reserves zijn niet bij de weerstandscapaciteit betrokken.

Pagina 33 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

Ad 1. Vrije deel reserves en voorzieningen Bij het bepalen van het vrije deel van de reserves en voorzieningen is voorzichtigheid betracht. Criterium is of het Algemeen Bestuur de betreffende reserve in geval van een calamiteit kan vrijmaken zonder dat hierdoor een exploitatietekort ontstaat. Daarbij komt dat bij gebruik van een reserve, de rente die dit financieringsmiddel genereert tevens structureel gedekt moet worden. Reserve

Stand per 0101-2026

Stand per 31-12-2024

Deel direct beschikbaar voor weerstandscapaciteit

Algemene reserve SPW/SGP

2.696.464

2.147.613

1.000.000

Bestemmingreserve UP SPW park

1.883.615

1.592.093

-

Best.reserve ecologisch beheer en landschapsherstel

791.719

595.836

-

Best.reserve verv.investeringen SGP

878.711

768.690

-

Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP

4.055.917

3.841.138

-

Bestemmingsreserve SMG

3.746.629

4.069.940

100.000

Best. reserve SMG beh. monument MH17

552.971

571.255

-

Bestemmingsreserve SMG investering

356.612

390.088

-

Bestemmingsreserve egalisatie SMG

61.830

57.179

-

15.024.466

14.033.832

1.100.000

Totaal

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Van de reserves (het eigen vermogen) is € 1.100.000 aangemerkt als direct beschikbare incidentele weerstandscapaciteit. Het vrije deel uit de overige reserves is niet direct beschikbaar. Het Algemeen Bestuur moet hiervoor eerst de bestemming van de reserve wijzigen, hetgeen tot de mogelijkheden behoort. Voorzieningen worden niet meegenomen in de weerstandscapaciteit. In de paragraaf Weerstandsvermogen van de begroting wordt elk jaar de (specificatie van de) weerstandscapaciteit vermeld, in overeenstemming met artikel 11, lid 2a van het BBV. In het jaarverslag wordt op grond van artikel 26 BBV verantwoording afgelegd over de ontwikkelingen in de weerstandscapaciteit. De weerstandscapaciteit wordt elk jaar berekend bij de jaarrekening met als peildatum de balansdatum. De berekeningswijze en de uitgangspunten blijven hierbij ongewijzigd, tenzij het Algemeen Bestuur anders besluit. Peildatum van de weerstandscapaciteit, zoals die in de paragraaf Weerstandsvermogen van de begroting wordt vermeld, is de laatste balansdatum. Dit is 31 december van het jaar voorafgaand aan het jaar waarin de begroting wordt samengesteld. Algemene reserve De algemene reserve dient als weerstandscapaciteit voor de financiële risico's die het recreatieschap loopt. Ook worden soms uit de algemene reserve extra incidentele inspanningen gefinancierd omdat de reserve investeringen beperkt is.

De aanvullende, incidentele, opdrachten zijn ‘extra’ en afhankelijk van de mogelijkheden om ze te financieren. Er kunnen verschillende soorten incidentele projecten worden uitgevoerd, zoals op het gebied van groot onderhoud, gebiedsontwikkeling, inkomstenwerving of omvormingen. Voor deze projecten wordt dan een aanvullend budget uit de algemene reserve beschikbaar gesteld door het bestuur. Middelen uit de algemene reserve

Pagina 34 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

kunnen dus door het bestuur worden ingezet voor allerlei taken van het recreatieschap. Vanaf 1 januari 2024 (conform besluit 2023/ABSPW27) zijn de algemene reserves van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd. Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen De bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen wordt ingezet voor het investeren in groot onderhoud en vervanging van voorzieningen in het recreatiegebied. Beheer van het gebied vereist een duurzame basis in de begroting, waarbij groot onderhoud en vervangingen van bijvoorbeeld paden en bruggen structureel wordt gedekt. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) is de bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen SGP gedeeltelijk opgeheven en is samengevoegd tot één bestemmingsreserve UP Spaarnwoude Park. De bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen is vanaf 1 januari 2024 nu volledig bestemd t.b.v. vervanging fietsbrug Zwanenburg.

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten De reserve is ter dekking van de kapitaallasten van geactiveerde kapitaaluitgaven en dient in stand te worden gehouden ter dekking van de kapitaallasten in de exploitatie. Daarnaast is er ook een begrenzing aan het vormen van de bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten voor zover er een (positieve) reserve is. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de bestemmingsreserve egalisatie van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd.

Bestemmingsreserve Uitvoeringsprogramma SPW Park De bestemmingsreserve Uitvoeringsprogramma SPW Park wordt voornamelijk ingezet om jaarlijks de netto uitgaven te onttrekken van de exploitatielasten van het uitvoeringsprogramma. Een deel van de renteopbrengst wordt toegevoegd aan deze reserve. Bestemmingsreserve ecologisch beheer en landschapsherstel Dit is een gelabelde reserve voor ontvangen gelden van derden, waarbij geld gereserveerd is voor meerjarig dagelijks onderhoud (2024/ABSPW12). Jaarlijks worden aan de bestemmingsreserve ecologisch beheer en landschapsherstel de netto uitgaven voor dagelijks onderhoud onttrokken

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Lentefeest Boerenerf Spaarnwoude

Pagina 35 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Kengetallen Conform het BBV worden de kengetallen in onderstaande tabel vermeld. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Wanneer de schuld lager is dan de jaaromzet (<100%) wordt dit als voldoende bestempeld en boven de 130% als onvoldoende. Het recreatieschap heeft geen leningen, vandaar de negatieve ratio. De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin aan de financiële verplichtingen kan worden voldaan. Een ratio >50% wordt in de regel als voldoende beschouwd. Het kengetal "structurele exploitatieruimte" geeft aan hoe groot de structurele vrije ruimte in de begroting is om tegenvallers op te vangen. De commissie BBV geeft aan dat een ratio > 0,6% acceptabel is.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Netto schuldquote

-109%

-104%

-108%

Idem gecorrigeerd voor verstrekte leningen

-109%

-104%

-108%

Solvabiliteitsratio

62%

74%

71%

Structurele exploitatieruimte

5%

1%

2%

Grondexploitatie

n.v.t.

Belastingcapaciteit

n.v.t.

Pagina 36 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

B. Kapitaalgoederen Grote vervangingen Het onderhoud vindt plaats op basis van het actuele beheerplan. De CROWsystematiek heeft kwaliteitsnormen van A+ (top)-A-B-C-D. Recreatieschap Spaarnwoude weet de beeldkwaliteit momenteel te handhaven op kwaliteitsniveau B op basis van het beschikbare beheerbudget. Alleen monument MH17 wordt conform afspraak beheerd op niveau A+. Bij de instandhouding wordt onderscheid gemaakt tussen dagelijks onderhoud (DO), groot onderhoud (GO) en vervangingen (VV). Dagelijks / jaarlijks onderhoud DO omvat de reguliere, jaarlijks terugkerende kosten voor de instandhouding. Het DO betaalt het recreatieschap uit de exploitatiebegroting. Groot onderhoud en kleine vervangingen GO omvat de kosten voor instandhouding die niet ieder jaar terugkeren en niet levensduur verlengend zijn. Deze maatregelen worden uitgevoerd op basis van de meerjarenplanning en inspecties. Het GO en kleine VV (vervangingen tot € 100.000) betaalt het recreatieschap uit de voorziening GO. Die voorziening wordt gevoed met een jaarlijkse dotatie vanuit de exploitatiebegroting. De jaarlijkse dotatie is berekend op basis van het werkelijk geplande groot onderhoud en de kleine vervangingen in de komende 10 jaren, zoals dat vastligt in een door het bestuur vastgesteld beheerplan (zie de meerjarenbegroting).

De kosten voor GO en kleine VV worden geboekt via de exploitatie, met daar tegenover een even grote onttrekking uit de voorziening. Op deze manier worden de betreffende lasten goed gemonitord.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Grote VV (maatschappelijke vervangingen boven tot € 100.000 en economische vervangingen van bijvoorbeeld gebouwen en evenemententerreinen) dekt het recreatieschap uit de bestemmingsreserve. Het BBV schrijft voor dat alle investeringen als bezit (materiële vaste activa) op de balans moeten staan. Op de balans is rekening gehouden met een realistische jaarlijkse waardedaling. Die waardedaling leidt tot de jaarlijkse afschrijvingslasten, die in de jaarlijkse exploitatie verwerkt zijn. Omdat de investeringen uit de reserves worden betaald, kunnen deze jaarlijkse afschrijvingslasten worden afgedekt. Op het moment dat een grote vervanging gedaan wordt, wordt de som van die investering vanuit de bestemmingsreserve overgezet naar de bestemmingsreserve egalisatie en vervolgens jaarlijks afgeschreven op de balans. Door het afschrijven veroorzaakt de investering geen hoge piek in de winst- en verliesrekening, maar worden jaarlijkse kapitaallasten opgenomen tijdens de levensduur van het object. Wanneer het recreatieschap een investering niet (geheel) uit de bestemmingsreserve kan dekken, is het (met instemming van het bestuur) mogelijk om het benodigde bedrag voor de bestemmingsreserve egalisatie te dekken, bijvoorbeeld uit eenmalige extra bijdragen van de participanten.

Een andere optie is in theorie om een investering te betalen uit een lening, maar dat is tegen de uitgangspunten die het recreatieschap zichzelf heeft opgelegd. Bij een lening moet het recreatieschap de jaarlijkse kapitaallasten dekken uit de exploitatie en/of hogere participantenbijdragen, in plaats van dekking uit de reserves. Van de optie om geld te lenen voor een investering wordt nu geen gebruik gemaakt.

Pagina 37 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Totale lasten kapitaalgoederen (in programma 2)

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Dagelijks onderhoud

3.233.991

3.281.257

3.182.504

Groot onderhoud en kleine vervangingen

2.059.714

2.931.930

1.862.586

126.014

132.160

110.865

5.419.719

6.345.347

5.155.955

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Maatschappelijke vervangingen >100.000

269.622

1.926.271

103.248

Economische vervangingen

136.709

130.000

81.244

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Totale lasten DO, GO en VV

Kapitaallasten Totaal

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

Hieronder worden de kapitaalgoederen per taakveld en categorie verder uitgewerkt.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 38 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen Taakveld 2.1

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

Verkeer en vervoer

Totale lasten 2.1 VERKEER EN VERVOER

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

1.314.734

1.375.390

1.233.922

Civiele kunstwerken

619.807

723.137

566.185

Inzet RNH

47.581

83.335

53.864

Overige bedrijfskosten

8.319

7.500

6.983

En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO

323.378

-127.050

80.471

2.313.820

2.062.312

1.941.426

Totaal

D. Bedrijfsvoering VERHARDINGEN

Jaarrekening 2025

Verhardingen

Categorie verhardingen Recreatieschap Spaarnwoude beheert in totaal 92 hectare aan verhardingen in de vorm van gesloten verharding (asfalt) voor rijbanen, parkeerterreinen, fiets- en wandelpaden en half verharding voor de overige wandelpaden. Ook de ruiterpaden zijn in deze categorie opgenomen. De wegen en paden worden periodiek geïnspecteerd om vast te stellen waar onderhoud noodzakelijk is. Omdat de beeldkwaliteit voor verhardingen is vastgesteld op niveau B wordt bij gladheid de verharding niet gestrooid.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Overige gegevens en bijlagen

E. Grondbeleid

F. Participanten

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Dagelijks onderhoud

252.915

203.090

183.149

Groot onderhoud en kleine vervangingen

1.061.819

1.172.300

1.050.773

-

-

-

1.314.734

1.375.390

1.233.922

Kapitaallasten Totaal

Categorie civiele kunstwerken Het recreatieschap heeft totaal 442 stuks kunstwerken waarvan 183 bruggen en 259 waterstaatkundige voorzieningen zoals stuwen en duikers. CIVIELE KUNSTWERKEN

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Dagelijks onderhoud

190.585

191.637

178.310

Groot onderhoud en kleine vervangingen

355.603

458.000

314.256

Kapitaallasten

73.619

73.500

73.619

Totaal

619.807

723.137

566.185

Pagina 39 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Taakveld 5.7.2 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Totale lasten 5.7.2 OPENBAAR GROEN EN (OPENLUCHT) RECREATIE

GROEN

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

1.726.780

1.804.936

1.728.303

243.145

606.443

236.965

-

-

-

Terreinmeubilair

507.843

769.082

478.299

Hygiënische maatregelen / nuts, riolering en reiniging

670.933

671.597

608.203

Gebouwen en materieel

336.475

394.762

304.077

Overige bedrijfskosten

1.017.751

1.068.583

897.721

Inzet RNH

1.585.710

1.593.878

1.578.274

En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO

-107.292

-531.630

333.443

Totaal

5.981.347

6.377.651

6.165.285

Groen Water, oevers en stranden Pontjes

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Dagelijks onderhoud

1.562.593

1.612.306

1.642.894

Groot onderhoud en kleine vervangingen

164.187

192.630

85.409

-

-

-

1.726.780

1.804.936

1.728.303

Kapitaallasten Totaal

Categorie water, oevers en stranden Het recreatiegebied heeft in totaal 321 hectare water en in totaal circa 15 hectare aan oevers en stranden. De inrichting van de zwemplekken moeten middels waarschuwingsborden aan de wettelijke eisen voldoen. Ook het zwemwater voldoet aan de minimale wettelijke eisen. WATER, OEVERS EN STRANDEN

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Categorie groen

Dagelijks onderhoud

157.623

184.443

172.751

Recreatieschap Spaarnwoude bevat in totaal 605 hectare aan grasvegetatie in de vorm van intensieve- en extensieve grasvegetatie, moeras en rietlanden. Verder heeft het recreatieschap in totaal 393 ha beplanting bestaande uit cultuurrijke en natuurlijke beplanting.

Groot onderhoud en kleine vervangingen

85.522

422.000

64.215

-

-

-

243.145

606.443

236.965

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Kapitaallasten Totaal

Pagina 40 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

Categorie pontjes

Categorie terreinmeubilair Het recreatieschap heeft in totaal ruim 6.000 stuks terreinmeubilair, zoals speeltoestellen, picknicksets, banken, anti-autopalen, verkeersborden, enzovoorts.

Dagelijks onderhoud

E. Grondbeleid

F. Participanten

het verwijderen van illegaal gestort afval op de parkeerterreinen behoort tot deze categorie. Het recreatieschap ziet een stijging hiervan in de afgelopen jaren.

Het recreatieschap heeft geen pontjes.

TERREINMEUBILAIR

D. Bedrijfsvoering

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

234.219

259.722

241.755

HYGIËNISCHE MAATR. / NUTS, RIOLERING EN REINIGING

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Dagelijks onderhoud

653.827

636.597

608.203

Groot onderhoud en kleine vervangingen

17.106

35.000

-

-

-

-

670.933

671.597

608.203

Kapitaallasten Groot onderhoud en kleine vervangingen

252.267

488.000

215.187

Kapitaallasten

21.357

21.360

21.358

Totaal

507.843

769.082

478.299

Totaal

Categorie hygiënische maatregelen / nutsvoorzieningen, riolering en reiniging Recreatieschap Spaarnwoude heeft in totaal 16 pompen voor de riolering en het doorspoelen van zwemwater, 23 electrakasten, 10.000 meter elektra leidingen en 17.000 meter persriolering. Daarnaast verschillende waterputten, water tappunten en 8.732 meter waterleiding.

Categorie gebouwen en materieel Dit omvat het onderhoud aan de openbare gebouwen, verhuurde gebouwen en materieel zoals voertuigen en grote machines. Het recreatieschap heeft diverse gebouwen, totaal 127 gebouwen, waarvan 38 in eigen beheer. Niet al deze gebouwen zijn openbaar toegankelijk.

Het recreatieschap heeft totaal 14 toiletgebouwen, die in het seizoen dagelijks schoongemaakt moeten worden. Kosten voor het periodiek prikken van zwerfvuil en

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 41 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Dagelijks onderhoud

182.228

193.462

155.443

Groot onderhoud en kleine vervangingen

123.210

164.000

132.747

Kapitaallasten

31.037

37.300

15.888

Totaal

336.475

394.762

304.077

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Jaarrekening 2024

Maatschappelijke vervangingen >100.000

269.622

1.926.271

103.248

Economische vervangingen

136.709

130.000

81.244

GEBOUWEN EN MATERIEEL)

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Overige gegevens en bijlagen

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Hotel Fletcher Spaarnwoude

Pagina 42 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Totale lasten

Jaarrekening 2025

Begroting voor wijziging 2026

Programmabegroting 2027

Raming 2028

Raming 2029

Raming 2030

Categorie verhardingen

1.314.734

1.584.867

1.722.632

1.397.611

951.876

991.346

Categorie civiele kunstwerken

619.807

991.956

811.289

960.891

1.112.650

1.150.572

Categorie groen

1.726.780

1.790.577

1.858.571

1.909.188

2.233.148

2.301.489

Categorie water, oevers en stranden

243.145

475.876

386.936

326.291

292.798

301.460

Categorie pontjes

-

-

-

-

-

-

Categorie terreinmeubilair

507.843

809.522

524.290

609.800

679.522

703.461

Categorie hygiënische maatregelen / riolering en reiniging

670.933

692.195

727.715

747.052

810.935

834.378

Categorie gebouwen en materieel

336.475

384.889

354.311

432.253

473.187

479.289

Totaal

5.419.719

6.729.882

6.385.744

6.383.086

6.554.116

6.761.995

Begroting voor wijziging 2026

Programmabegroting 2027

Raming 2028

Raming 2029

Raming 2030

Totale investeringen

Jaarrekening 2025

Categorie verhardingen

-

-

-

-

-

-

Categorie civiele kunstwerken

-

-

-

-

-

-

Categorie groen

-

-

-

-

-

-

Categorie water, oevers en stranden

-

-

-

-

-

-

Categorie pontjes

-

-

-

-

-

-

Categorie terreinmeubilair

-

-

-

-

-

-

Categorie hygiënische maatregelen / riolering en reiniging

-

-

-

-

-

-

Categorie gebouwen en materieel

406.332

2.041.431

1.104.648

483.400

518.100

520.000

Totaal

406.332

2.041.431

1.104.648

483.400

518.100

520.000

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 43 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

C. Financiering Wet Financiering decentrale overheden De Wet Financiering decentrale overheden (Wet Fido) heeft als uitgangspunt het beheersen van risico's. De belangrijkste kenmerken in dat kader is een tweetal randvoorwaarden voor het treasurybeleid. De eerste is dat het aangaan en verstrekken van geldleningen alsmede het verlenen van garanties alleen zijn toegestaan voor de uitoefening van de publieke taak. De tweede houdt in dat uitzettingen een prudent karakter (=met beleid en inzicht bezien) moeten hebben en niet gericht zijn op het genereren van inkomen door het lopen van onnodige risico's. Op 29 mei 2024 heeft het Algemeen Bestuur haar verordening financieel beheer vastgesteld in gevolge artikel 59 Wet Gemeenschappelijke Regelingen en de Wet Fido over de kaders voor de inrichting en uitvoering van de financieringsfunctie. De controleverordening is vastgesteld op 9 december 2022 in gevolge artikel 59 Wet Gemeenschappelijke Regelingen en de artikelen 190 tot en met 2019 van de Provinciewet.

Risicobeheer Binnen de Wet Fido zijn 2 normen vermeld waaraan dient te worden voldaan. De normen bestaan uit de kasgeldlimiet en de rente-risiconorm.

betalen. De normen beperken de budgettaire risico’s. Recreatieschap Spaarnwoude is volgens het huidige liquiditeits- en financieringsbeleid binnen de kasgeldlimiet en rente-risiconorm gebleven. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het bedrag ter grootte van 8,2% van het totaal van de jaarbegroting bij aanvang van het jaar. Het doel van de limiet is de vlottende schuld (kortlopende leningen) te beperken. In de onderstaande tabel is de kasgeldlimiet voor het begrotingsjaar bepaald.

Kasgeldlimiet Kasgeldlimiet per kwartaal 2025

Kwartaal 1

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

Omvang primaire begroting (excl. reserves)

12.560.573

12.560.573

12.560.573

12.560.573

Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage

8,20%

8,20%

8,20%

8,20%

Kasgeldlimiet

1.029.964

1.029.964

1.029.964

1.029.964

Vlottende schuld

-

-

-

-

Vlottende middelen

-

-

-

-

Ruimte onder de kasgeldlimiet

1.029.964

1.029.964

1.029.964

1.029.964

De kasgeldlimiet heeft betrekking op leningen met een looptijd van maximaal 1 jaar en de renterisiconorm op leningen met een looptijd vanaf 1 jaar. Het doel van deze normen is te voorkomen dat bij herfinanciering van leningen bij (aanzienlijk) hogere rente grote schokken optreden in de hoogte van de rente die het recreatieschap moet

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 44 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Renterisiconorm De renterisiconorm stelt een limiet aan het renterisico voor de lange termijn financiering. Het renterisico is het totaal van aflossingen en mogelijke renteherzieningen. De renterisiconorm is voor gemeenschappelijke regelingen 20% van het begrotingstotaal bij aanvang van het jaar, waarbij een minimumbedrag van € 2.500.000 geldt. Het doel van deze norm is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rentelasten van de organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van het begrotingstotaal, met een minimum van € 2.500.000, in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening. Uit onderstaande tabel blijkt dat de rente-risico-norm voor het begrotingsjaar € 2.500.000 is.

Renterisiconorm

Berekening van de renterisiconorm Omvang primaire begroting (excl. reserves)

2025 12.560.573 20,00%

Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage

2.512.100 2.500.000 2.512.100

Berekende renterisiconorm Minimumbedrag renterisiconorm Renteherzieningen Aflossingen Ruimte / Overschot

Jaarrekening

Begroting

Begroting

Begroting

Begroting

2025

2026

2027

2028

2029

12.560.573

12.975.510

13.380.948

13.333.943

13.643.194

20,00%

20,00%

20,00%

20,00%

20,00%

Berekende renterisiconorm

2.512.100

2.595.100

2.676.200

2.666.800

2.728.600

Minimumbedrag renterisiconorm

2.500.000

2.500.000

2.500.000

2.500.000

2.500.000

Renteherzieningen

-

-

-

-

-

Aflossingen

-

-

-

-

-

Ruimte / Overschot

2.512.100

2.595.100

2.676.200

Omvang primaire begroting (excl. reserves) Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

2.666.800

2.728.600

Pagina 45 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering/ WOO

E. Grondbeleid

F. Participanten

D. Bedrijfsvoering en Openbaarheid WOO Uitvoeringsorganisatie Recreatie Noord-Holland NV (RNH) is de uitvoeringsorganisatie voor de recreatieschappen Spaarnwoude, Twiske-Waterland, Alkmaarder- en Uitgeestermeer, Geestmerambacht en Groengebied Amstelland. De provincie Noord-Holland is enig aandeelhouder van RNH. De samenwerkingsrelatie tussen RNH en de recreatieschappen is beschreven in een raamcontract. In de laatste vergadering van 2024 heeft het algemeen bestuur besloten tot verlenging van de bestaande overeenkomst, die nu tot wederopzegging stilzwijgende wordt verlengd met een opzegtermijn van één heel kalenderjaar. De dienstverlening wordt afgerekend op basis van werkelijk gemaakte kosten en uren. De inzet van RNH voor het recreatieschap behoort tot de kostencategorie ingeleend personeel. Deze categorie bestaat zowel uit medewerkers met een vast of tijdelijk contract als inhuurkrachten van RNH. In 2025 was het bedrag voor de inzet RNH € 4.757.369. Dit is € 276.386 lager dan was begroot (€ 5.033.755), zoals per programma is verantwoord. Daarnaast is voor investeringsprojecten in 2025 het bedrag voor de inzet RNH € 178.596. Op basis van door het bestuur vastgestelde investeringskredieten lopen deze kosten via de balans, waardoor deze inzet RNH niet expliciet zichtbaar is in de begroting.

Om transparant te zijn, wordt deze categorie van de jaaropdracht aan RNH in het vervolg wel expliciet vermeld in de paragraaf bedrijfsvoering, ook in de begrotingen. Voor de werkzaamheden die het Routebureau van RNH in opdracht van het recreatieschap verricht, zijn vaste bedragen in de begroting opgenomen. Deze bedragen dekken de inzet van RNH en de bedrijfskosten die gemiddeld worden

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

gemaakt voor de beschreven werkzaamheden aan routebeheer en -ontwikkeling. In 2025 waren de kosten € 69.659 en dat is conform de begroting. Overkoepelend voor alle recreatieschappen werkt RNH aan de volgende prestaties: •

HR-management en BHV

•

Training en opleiding van het personeel

•

Professioneel contractbeheer vastgoed en evenementen

•

Modern ingerichte ICT voor projectadministratie, financiële administratie en factuurafhandeling

•

Archivering

•

Natuurinclusief kennisnetwerk

•

Omgevingsmanagement

•

Planning en control

•

Voorbereidend werk om aan nieuwe wetten en regelgeving te gaan voldoen, zoals digitale toegankelijkheid en modernisering van elektronisch bestuurlijk verkeer (om burgers de mogelijkheid voor digitaal contact te bieden).

Operationele doelen Ter verbetering van de bedrijfsvoering zijn de volgende maatregelen genomen: •

Verbeteringen zijn doorgevoerd in de ICT, digitale veiligheid en gegevensbescherming.

•

De archivering is verder gedigitaliseerd.

•

Een geactualiseerde financiële prognose is gemaakt voor de laatste ABvergadering in het jaar.

•

Het kader voor de beoordeling van begrotingsrechtmatigheid is aangepast.

Pagina 46 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

•

De financiële rechtmatigheidscontrole is uitgevoerd, waarbij de aanbevelingen leiden tot het aanscherpen van bedrijfsprocessen.

•

De accountantsdiensten voor komende jaren zijn Europees aanbesteed.

•

Diverse trainingen en opleidingen van medewerkers van RNH, onder andere gericht op het interne opdrachtgeverschap.

•

De online keuzehulp voor natuurinclusief ondernemen (https://www.natuurinclusieverecreatie.nl/) is door RNH ontwikkeld en in gebruik genomen.

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

Kantoor- en bedrijfskosten

F. Participanten

28.393

39.843

Totaal

1.095.030

1.176.520

Totale lasten

12.090.316

12.560.573

9,00%

9,00%

Percentage overhead

Meldingen- en klachtenregistratie

Flexibele schil/ inhuur Bij de uitvoering van onderhoudswerk huurt recreatieschap Spaarnwoude de inzet van het werkvoorzieningsschap in.

Het recreatieschap biedt op de website de mogelijkheid om een informatieverzoek, melding of klacht in te dienen. In 2025 zijn in totaal 515 meldingen via telefoon, meldformulier of mail gedaan. Hierbij zijn geen klachten ontvangen over het handelen of functioneren van medewerkers die namens het recreatieschap optreden.

Percentage overhead Maatregelen bij begrotingsafwijkingen

Deze overhead bestaat uit de volgende posten: Opbouw van de overhead

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Bestuursadvisering en programmasturing

498.491

513.889

Secretariaat

103.203

93.543

Financiële controle en administratie

341.682

383.484

Aansturing beheerteam en toezichthouders

123.260

145.761

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Materiële afwijkingen (beleidsmatig en/of financieel) ten opzichte van de begroting moeten door het bestuur worden geautoriseerd. Als een wijziging niet in het jaar zelf is voorgelegd, dan zijn bestedingen boven het begrotingsbedrag strikt genomen mogelijk onrechtmatig. Daarom worden de afwijkingen tijdig, en in elk geval in het begrotingsjaar zelf, aan het bestuur voorgelegd. Dit gebeurde conform het vastgestelde kader begrotingsrechtmatigheid in de vorm van: •

de begrotingswijziging;

•

separate bestuursvoorstellen;

•

de najaarsnotitie;

•

en een geactualiseerde prognose in de laatste vergadering van het jaar.

Pagina 47 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

Het recreatieschap streeft ernaar om begrotingsafwijkingen boven de grens van 2% van de totale lasten (exclusief toevoegingen aan de reserves) te voorkomen. Dit geldt in sterkere mate voor rechtmatigheidsafwijkingen zoals beschreven in de Kadernotarechtmatigheid-2025.

Rechtmatigheidsverantwoording In de jaarrekening is de rechtmatigheidsverantwoording van het dagelijks bestuur opgenomen. Zoals daar weergegeven is het dagelijks bestuur van mening dat de verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen. De materialiteitsgrens is 2% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan reserves volgens de begroting na wijziging (voor 2025 een bedrag van € 251.211). Interne controle Het dagelijks bestuur komt tot haar mening omdat ze jaarlijks, op basis van het interne controleplan, expliciet onderzoek laat doen naar de rechtmatigheid van haar beheerhandelingen. Ook dit jaar zijn deze controlewerkzaamheden uitgevoerd en gedocumenteerd vastgelegd. Over detailbevindingen is intern op managementniveau gerapporteerd. Waar nodig zijn of worden corrigerende maatregelen genomen. Zoals afgesproken in de Verordening financieel beheer wordt in deze paragraaf gerapporteerd over de belangrijkste bevindingen. Materiële bevindingen Bevindingen die zouden leiden hebben tot de conclusie dat mutaties in 2025 niet rechtmatig tot stand gekomen zijn, worden specifiek benoemd. In 2025 zijn geen materiële bevindingen ten aanzien van de rechtmatigheid naar voren gekomen.

Dit komt vooral door de vaststelling van het kader voor de begrotingsrechtmatigheid, waarin het algemeen bestuur heeft bepaald welke categorieën over- en onderschrijdingen als rechtmatig beschouwd mogen worden.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Overige gegevens en bijlagen

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Opvolging bevindingen 2024 Bij de jaarrekening over het vorig boekjaar is gerapporteerd over een aantal bevindingen en adviezen uit de verbijzonderde interne controle en de externe accountantscontrole. Daarbij zijn de ondernomen acties benoemd en in de najaarsnotitie is de stand van zaken weergegeven. Onderstaand wordt in het kort de actuele stand van zaken benoemd. • Controleverordening: het advies is opgevolgd; de controleverordening is voor meerdere jaren vastgesteld. • Kader begrotingsrechtmatigheid: het advies is opgevolgd; het algemeen bestuur heeft het kader vastgesteld en daarin bepaald wat een tijdige melding is en welke categorieën over- en onderschrijdingen als rechtmatig beschouwd mogen worden. Dit kader is verwerkt in de Verordening financieel beheer die medio 2026 ter vaststelling aan het algemeen bestuur wordt voorgelegd. • Tijdige actualisatie prognose: het advies is opgevolgd; in november 2025 is de prognose geactualiseerd en aan het algemeen bestuur voorgelegd, zodat de materiële verwachte overschrijdingen tijdig zijn gemeld. • Paragraaf Kapitaalgoederen: het advies is opgevolgd; in de paragraaf Kapitaalgoederen is een meerjarenperspectief opgenomen.

• Categorieën materiële vaste activa: het advies is opgevolgd; de volgens het BBV artikel 52 lid 1voorgeschreven indeling van categorieën is toegepast in de specificatie van de materiële vaste activa (in de bijlage van de Jaarstukken). Hetzelfde geldt voor de specificatie van de netto vlottende schulden (conform artikel 47 van het BBV) wanneer dit voor het recreatieschap van toepassing is. • Afschrijvingstermijnen: het advies is opgevolgd; de Nota activering, waardering en afschrijving is zowel in 2025 als 2026 geactualiseerd.

Pagina 48 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

• Voorziening groot onderhoud en vervangingsinvesteringen: het advies is opgevolgd; de actualisatie van beheerinformatie wordt nauwkeurig gemonitord, zodat de impact op het meerjarenonderhoudsplan (MJOP) tijdig wordt beoordeeld. De uitvoeringsorganisatie is met dit belangrijke onderdeel voortvarend aan het werk, omdat een betrouwbare onderhoudsplanning en de financiële voorspelbaarheid van grote waarde is voor het recreatieschap. Het actuele MJOP is daarom in de eerste vergaderronde van 2026 ter vaststelling aan het algemeen bestuur voorgelegd, waarbij ook is aangegeven op welke wijze wordt toegewerkt naar een verbeterd beheerplan voor het recreatieschap. • Aanbestedingen: de adviezen van de accountant worden opgevolgd; de procesbeschrijvingen en interne aanbestedingsrichtlijnen worden actueel bijhouden en voordat een offerteaanvraag wordt uitgestuurd wordt indien relevant een kostenraming gemaakt. • Wijziging van bankrekeningen van crediteuren: het advies is opgevolgd; bij het invoeren van bankrekeningnummers wordt een extra controle uitgevoerd. • Memoriaalboekingen: het advies is opgevolgd; door de memoriaalboekingen intern te laten goedkeuren is meer functiescheiding doorgevoerd. • Wetgeving duurzaamheid: De aanbeveling van de accountant wordt niet opgevolgd.

Voor gemeenschappelijke regelingen is het momenteel niet verplicht om duurzaamheidsbeleid expliciet te maken volgens ESG-doelstellingen (Environmental, Social, Governance) en in een vrijwillige rapportage inzichtelijk te maken. Het recreatieschap wacht af welke ervaringen RNH opdoet met haar eigen duurzaamheidsrapportage. • Veranderingen in arbeidsrelaties: het advies is opgevolgd; de werkrelaties van het recreatieschap met zelfstandigen zijn geëvalueerd in relatie tot de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Overige gegevens en bijlagen

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Misbruik en oneigenlijk gebruik Vast onderdeel van de gehele interne controle op zowel de processen als balansposten is het onderkennen van misbruik en oneigenlijk gebruik van (financiële) middelen (fraude). Uit de controle is dit verslagjaar niet gebleken dat misbruik of oneigenlijk gebruik heeft plaatsgevonden. Overige bevindingen Uit de interne controle bleken verder geen bijzondere zaken.

Openbaarheidsparagraaf Wet open overheid (Woo) Dit is een nieuwe paragraaf in de jaarstukken. Met ingang van verslagjaar 2022 dient jaarlijks aandacht te worden besteed aan de uitvoering van de Woo, mede in relatie tot de beleidsvoornemens. De Wet open overheid (Woo) heeft als doel een transparante en actief openbaar makende overheid. De Woo is de opvolger van de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) en is op 1 mei 2022 in werking getreden.

De drie hoofddoelen van de Woo zijn: •

Actieve openbaarmaking;

•

Passieve openbaarmaking;

•

Verbetering van de informatiehuishouding.

Omdat er nog geen format beschikbaar is, zal de uitwerking van deze paragraaf werkenderwijs plaatsvinden. Deze eerste openbaarheidsparagraaf zal ook tegen deze achtergrond moeten worden bezien.

Pagina 49 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

Eind 2022 is het Woo-proces geëvalueerd. Op basis daarvan is opnieuw gekeken naar het proces-schema met de verschillende rollen en verantwoordelijkheden. Het nieuwe processchema Woo is in het voorjaar van 2023 vastgesteld. De AB-stukken van de recreatieschappen worden actief openbaar gemaakt via de website (iBabs).

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

.

Informatie over Woo-verzoeken 2025 In 2025 zijn een aantal Woo-verzoeken bij recreatieschap Spaarnwoude ingediend. Deze hebben vooralsnog geen grote impact. Archiveren Eind 2025 heeft RNH Microsoft Teams ingevoerd als centrale omgeving voor documentbeheer en archivering. Deze overstap betekent dat alle relevante documenten voortaan digitaal worden opgeslagen binnen de Cloud omgeving. Hierdoor is informatie beter vindbaar, toegankelijk en uniform georganiseerd. Teams ondersteunt versiebeheer en samenwerking, waardoor documenten niet langer verspreid raken over e-mail of lokale schijven. Dit vermindert het risico op mogelijk verlies van informatie en zorgt voor één betrouwbare bron. Daarnaast draagt de centralisatie bij aan transparantie en naleving van wettelijke archiefverplichtingen. Door digitale opslag en duidelijke structuur wordt het beheer van informatie efficiënter en toekomstbestendig

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 50 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

E. Grondbeleid Gronden in eigendom en uitgegeven Spaarnwoude voert een transparant, doelmatig en gestructureerd uitgiftebeleid van onroerend goed. Alle gronduitgiftes zijn digitaal op kaart verwerkt in het beheersysteem GeoVisia en van alle contracten is een digitaal archief. De meeste gronden van het recreatieschap zijn in blooteigendom van Staatsbosbeheer, waarbij het recreatieschap het economisch eigendom heeft. Namens het recreatieschap Spaarnwoude en Staatsbosbeheer, zijn het gewenste erfpachtcontract- en de bijbehorende samenwerkingsafspraken voorbereid. Binnen de bestuurlijk afgesproken kaders is overeenstemming is bereikt over onder andere; een langdurige looptijd, het tijdig kunnen inroepen van een verlengingsrecht, concrete privaatrechtelijke uitgiftekaders voor de instandhouding en ontwikkeling van de recreatiegebieden, efficiënte samenwerking- en uitvoeringsafspraken en tenslotte transparante financiële kaders die voldoen aan de Europese staatsteunwetgeving. Daarnaast is overeenstemming bereikt over de uitgifte van de ‘beheer zonder titel’ gebieden, die wel door Spaarnwoude werden beheerd, maar waar geen formele overeenkomst aan ten grondslag lag. Naar verwachting zal het nieuwe erfpachtcontract in de loop van 2026 van kracht zijn.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Oppervlaktes en hoeveelheden Gronden Beleidsgebied gemeenschappelijke regeling

6.000

Hectare

Oppervlakte in economisch eigendom

Ca. 2500

Hectare

Aantal contracten

Ca. 450

Gebouwen Aantal gebouwen*

38

*Betreft opstallen waar het recreatieschap onderhoudsverplichtingen heeft

Pagina 51 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Gebouwen in eigendom Soort object

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Commerciële activiteiten Aantal

Big Spotters Hill

1

Fort

2

Horeca / recreatieobject

3

Kantoor

2

Kiosk - toiletgebouw

Om voldoende baten te halen uit de gronden zijn sommige percelen voor commerciële activiteiten of bewoning uitgegeven. Hierbij wordt gewerkt met standaardcontracten en voorwaarden. Er is sprake van actief accountmanagement waardoor contracten regelmatig worden herzien of gecontroleerd op oneigenlijk gebruik.

1

Baten uit commerciële activiteiten

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Molen

1

Baten uit (erf)pachten

2.358.360

2.431.700

Munitiecomplex

1

Baten uit verhuren

530.291

461.100

Schuur / Stal / Opslag

5

Toiletgebouw

13

Vacuumstation

1

Woonhuis

5

Zorgvrij

3

Totaal

38

Natuur Netwerk Nederland (NNN) Bijna alle gronden van het recreatieschap maken deel uit van het NatuurNetwerk Nederland (NNN). Dit stelt natuurdoelen veilig, maar niet op alle gronden zijn wezenlijke natuurwaarden aanwezig, terwijl andere gronden met meer natuurwaarden niet de beschermingsstatus van NNN genieten. Door uitwisseling met ontgrenzing en begrenzing kan de NNN geoptimaliseerd worden ten gunste van de natuur. Dit voorkomt ook knelpunten tussen de natuurwaarden en recreatief gebruik.

Kavelpaspoorten Voor nieuwe ontwikkelingen worden kavelpaspoorten opgesteld, waarop marktpartijen kunnen inchrijven.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 52 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

F. Participanten Vanwege de bestuurlijke, beleidsmatige en financiële belangen voor elke participant is inzicht in en actieve deelname aan de gemeenschappelijke regeling noodzakelijk. Door effectief te sturen op de doelstellingen en prestaties kunnen participanten de gemeenschappelijke regeling maximaal laten bijdragen aan eigen bestuurlijke ambities.

Naam verbonden partij

Recreatieschap Spaarnwoude

Vestigingsplaats

Velsen-Zuid

Rechtsvorm

Gemeenschappelijke regeling

Deelnemende partijen

Provincie Noord-Holland en de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Haarlemmermeer en Velsen.

Bestuurlijke vertegenwoordiging

E.A.S. Rommel Provincie Noord-Holland V. Valk Provincie Noord-Holland N. Korf gemeente Velsen S. van Weyenberg gemeente Amsterdam (vertegenwoordigd door de heer N. Türkkol) R. Berkhout gemeente Haarlem M. Sedee-Schuitemaker gemeente Haarlemmermeer

Doelstelling en openbaar belang (BBV 15, 2a en 2b)

Het besturen en beheren van het recreatiegebied. Gezien de ligging en het gebruik van het gebied door de inwoners heeft de provincie/gemeente een direct maatschappelijk belang bij het realiseren van de doelen en neemt daarom deel aan de gemeenschappelijke regeling.

Activiteiten

Het recreatieschap voert de ontwikkeling en het beheer van het recreatiegebied uit,

Participantenbijdragen Zoals afgesproken wordt de participantenbijdrage jaarlijks geïndexeerd. Totaaloverzicht Participant

Bijdragenverdeling

Bijdrage in 2024

Bijdrage in 2025

Provincie Noord Holland

52,20%

3.275.346

3.478.418

Gemeente Amsterdam

18,70%

1.169.299

1.241.795

Gemeente Haarlem

13,40%

842.398

894.626

Gemeente Haarlemmermeer

10,30%

645.500

685.521

Gemeente Velsen

5,40%

340.432

361.539

100,00%

6.272.975

6.661.899

Totaal

Informatie over verbonden partijen Deze paragraaf geeft de informatie weer, die elke participant volgens het BBV moet opnemen in haar paragraaf ‘Verbonden partijen’. Deze gegevens hebben betrekking op de geconsolideerde begroting.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 53 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

b.

c. Beleidsvoornemens 2021-2024 (BBV 15, 1a)

•

Spaarnwoude is ingericht als recreatiegebied om steden en natuurgebieden te ontlasten en aantrekkelijke recreatiemogelijkheid te bieden aan recreanten uit omliggende gemeenten en de regio. Het recreatieschap heeft drie hoofdactiviteiten: a.

•

•

•

E. Grondbeleid

•

conform de kaders van de gemeenschappelijke regeling. Visie op de verbonden partij (BBV 15, 1a)

Overige gegevens en bijlagen

•

Beheren en in stand houden van de ingerichte gebieden en voorzieningen. Actueel houden en vernieuwen van het aanbod om aan te sluiten bij wensen en behoeften van de recreant. Uitvoeren van het inrichtingsplan en investeringsprogramma.

•

Schone, hele, veilige en bruikbare recreatieve gebieden die tevens aantrekkelijk zijn door de ligging in de natuur Voorzien in de groeiende behoefte aan openluchtrecreatie en natuur en daarmee versterken van het woonen werkklimaat in de groeiende omliggende steden Een evenwichtige balans openluchtrecreatie en commerciële vormen van recreatie

•

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

•

•

(Wijziging) financieel belang (BBV 15, 2b-d)

F. Participanten

Het ontwikkelen van een duurzaam stad - land netwerk met: goed bereikbare, herkenbare en vindbare ontvangstgebieden aan de stedelijke randen én in het gebied waar voorzien wordt in alle behoeften van de recreant rustieke gebieden waar het landschap, de natuur en de cultuurhistorie prevaleren die onderling (vooral voor langzaam verkeer) verbonden zijn Ontwikkelen en aanhelen van natuurgebieden, vergroten van de biodiversiteit en de belevingswaarde ervan voor de recreant Ontwikkelen en behoud van waardevolle en aantrekkelijke agrarische landschappen en erfgoed Inzet op sociaal-maatschappelijke meerwaarden Spaarnwoude profileren en positioneren aan de hand van bovengenoemde doelstellingen

Voor financiering van het jaarlijkse exploitatietekort zijn de participanten verantwoordelijk. Provincie Noord-Holland 52,20% Gemeente Amsterdam 18,70% Gemeente Haarlem 13,40% Gemeente Haarlemmermeer 10,30% Gemeente Velsen 5,40%

Pagina 54 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

Het doel van de GR is de belangen te behartigen bij: • het bevorderen van een evenwichtige ontwikkeling van de openluchtrecreatie; • het tot stand brengen en bewaren van een evenwichtig natuurlijk milieu; • het tot stand brengen en onderhouden van een landschap, dat is afgestemd op het onder sub a en b geformuleerde alsmede;

Financieel resultaat voor bestemming

31-12-2022 31-12-2023 31-12-2024 31-12-2025

Website

https://www.spaarnwoudepark.nl/

Risicoprofiel

Hoog/middel/laag

Bestuurlijke invloed

Jaarlijks kan Provinciale Staten / de raad haar gevoelens uitspreken over de begroting en kennisnemen van de jaarrekening en eventuele beleidsdocumenten. In de gemeenschappelijke regeling zijn de bevoegdheden vastgelegd. Voor aanpassing van de regeling is de instemming van alle participanten vereist.

Beleidsverslag / Ontwikkelingen De belangrijkste ontwikkelingen van 2025 zijn op de eerste pagina’s van deze jaarrekening benoemd.

Eigen vermogen

31-12-2022 31-12-2023 31-12-2024 31-12-2025

€ 14.528.570 € 13.728.038 € 14.033.832 € 15.024.466

Vreemd vermogen

31-12-2022 31-12-2023 31-12-2024 31-12-2025

€ 3.860.853 € 4.829.403 € 5.660.194 € 9.295.995

Bestuurlijk belang

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

C. Financiering

F. Participanten

€ -566.901 € -800.533 € 305.794 € 990.635

Risico’s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen (BBV 15, 2e)

Golfbaan Spaarnwoude

Pagina 55 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Jaarrekening

INCIDENTEEL

Overzicht van baten en lasten

Overige gegevens en bijlagen

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Verschil

Lasten

892.858

968.445

-75.587

Resultaat totaal 2025

Baten

1.258.727

1.340.785

-82.058

Het saldo van de baten en lasten ligt in totaal € 542.635 hoger dan begroot, zoals in onderstaande tabel is weergegeven.

Saldo

365.869

372.340

-6.471

TOTAAL

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Verschil

Lasten

12.090.316

12.560.573

-470.257

Baten

13.080.951

13.008.573

72.378

Saldo

990.635

448.000

542.635

Bovenstaande drie tabellen worden op de volgende pagina’s in uitgebreide vorm weergegeven, met specificatie van de incidentele baten en lasten per programma, waarbij per programma de belangrijkste posten afzonderlijk worden gespecificeerd, en een specificatie van de structurele / reguliere en incidentele toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves. Gebeurtenissen na balansdatum

Het saldo van de reguliere baten en lasten ligt € 549.106 hoger dan begroot, zoals in onderstaande tabel is weergegeven.

Tussen het boekjaar waar de jaarstukken betrekking op hebben en het moment van de accountantscontrole, kunnen gebeurtenissen plaatsvinden die relevant zijn om een verantwoord oordeel te kunnen vormen over de financiële positie en over de baten en de lasten.

REGULIER

Resultaat reguliere werkzaamheden

Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Verschil

Zie bijlage III  voor een verdere uitwerking van de gebeurtenissen na balansdatum.

Lasten

11.197.458

11.592.128

-394.670

Baten

11.822.224

11.667.788

154.436

Het overzicht van baten en lasten en de balans worden vastgesteld met inachtneming van deze gebeurtenissen.

Saldo

624.766

75.660

549.106

Resultaat incidentele werkzaamheden Het saldo van de incidentele baten en lasten ligt € 6.471 lager dan begroot, zoals in onderstaande tabel is weergegeven.

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 56 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Overzicht van baten en lasten over het begrotingsjaar 2025 Jaarrekening 2025

Begroting na wijziging 2025

Begroting voor wijziging 2025

Programma

Lasten

Baten

Saldo

Lasten

Baten

Saldo

Lasten

Baten

Saldo

1. Ontwikkeling en inrichting

401.143

85.655

-315.488

495.443

117.500

-377.943

596.165

108.629

-487.536

2. Beheer en onderhoud

9.496.360

5.891.740

-3.604.620

9.825.543

5.811.974

-4.013.569

9.289.352

5.260.876

-4.028.476

3. Veiligheid en toezicht

770.996

-

-770.996

763.779

-

-763.779

770.783

-

-770.783

4. Bestuur en ondersteuning exclusief overhead

324.186

-

-324.186

296.788

-

-296.788

226.037

-

-226.037

5. Algemene dekkingsmiddelen exclusief mutaties reserves en heffing vennootschapsbelasting

2.601

7.103.556

7.100.955

2.500

7.079.099

7.076.599

2.499

6.939.163

6.936.665

1.095.030

-

-1.095.030

1.176.520

-

-1.176.520

1.118.039

-

-1.118.039

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten

12.090.316

13.080.951

990.635

12.560.573

13.008.573

448.000

12.002.874

12.308.668

305.794

Resultaatbestemming (mutaties reserves)

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Algemene reserve SPW

-

-

-

-

-

-

-

3.839.027

-3.839.027

Bestemmingreserve beheer SPW

-

-

-

-

-

-

-

-

-

110.021

-

110.021

105.200

-

105.200

105.690

1.817.960

-1.712.270

-

-

-

-

-

-

-

2.016.615

-2.016.615

Algemene reserve SGP

739.396

190.546

548.851

562.020

136.460

425.560

4.579.414

2.431.801

2.147.613

Best.reserve verv.investeringen SGP

576.677

285.155

291.522

503.100

304.000

199.100

1.918.565

326.472

1.592.093

Overhead Heffing vennootschapsbelasting

Bestemmingsreserve investeringen SPW Bestemmingsreserve egalisatie SPW

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 57 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Bestemmingsreserve egalisatie SGP

250.000

54.117

195.883

-

-

-

595.836

-

595.836

Algemene reserve SPW/SGP

295.306

80.527

214.779

250.000

80.400

169.600

3.921.665

80.527

3.841.138

Bestemmingsreserve SMG

180.738

504.050

-323.311

170.600

566.591

-395.991

240.649

519.295

-278.646

Best. reserve SMG beh. monument MH17

25.368

43.653

-18.284

24.000

59.069

-35.069

33.670

70.844

-37.174

Bestemmingsreserve SMG investering

17.323

50.799

-33.476

16.400

79.621

-63.221

21.274

15.606

5.668

Bestemmingsreserve egalisatie SMG

4.651

-

4.651

42.821

-

42.821

7.179

-

7.179

Totaal mutaties reserves

2.199.481

1.208.846

990.635

1.674.141

1.226.141

448.000

11.423.941

11.118.147

305.794

Gerealiseerd resultaat

14.289.796

14.289.796

-

14.234.714

14.234.714

-

23.426.816

23.426.816

-

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 58 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Voor verdere toelichting bij de cijfers van de jaarrekening 2025: zie de programmaverantwoording in het jaarverslag. • De kosten van de overhead zijn opgenomen in programma 4. • Het bedrag van de heffing voor de vennootschapsbelasting is opgenomen in programma 5. De cijfers van de begroting na wijziging 2025 zijn verantwoord in het besluit van het algemeen bestuur op 2 juli 2026. De cijfers van de begroting voor wijziging 2025 zijn vastgelegd in het besluit van het algemeen bestuur op 11 juli 2025. Onvoorzien Het recreatieschap had geen kosten ‘onvoorzien’ begroot. WNT verantwoording De informatie van de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector is opgenomen in bijlage V .

Jaarstukken 2025 Recreatieschap Spaarnwoude

Pagina 59 van 93

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Balans Onderstaand volgt de balans per 31 december 2025, een overzicht van de waarderingsgrondslagen en de toelichting op de balans. ACTIVA

31-12-2025

31-12-2024

PASSIVA

31-12-2025

31-12-2024

Algemene reserve SPW/SGP

2.696.464

2.147.613

Bestemmingreserve UP SPW park

1.883.615

1.592.093

Best.reserve ecologisch beheer en landschapsherstel

791.719

595.836

Best.reserve verv.investeringen SGP

878.711

768.690

VASTE ACTIVA

VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN

Materiële vaste activa

Eigen vermogen

Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut Investeringen met een economisch nut Subtotaal materiële vaste activa

2.216.259

2.041.613

293.123

187.452

2.509.382

2.229.065

Financiële vaste activa Effecten

32.689

32.689

Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP

4.055.917

3.841.138

Hypothecaire leningen u/g

414.044

425.612

Bestemmingsreserve SMG

3.746.629

4.069.940

Subtotaal financiële vaste activa

446.733

458.302

Best. reserve SMG beh. monument MH17

552.971

571.255

2.956.115

2.687.367

Bestemmingsreserve SMG investering

356.612

390.088

Bestemmingsreserve egalisatie SMG

61.830

57.179

-

-

15.024.466

14.033.832

1.510.022

-

TOTAAL VASTE ACTIVA VLOTTENDE ACTIVA

Gerealiseerd resultaat

Vorderingen en overlopende activa

Subtotaal eigen vermogen

Vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen

11.333

6.308

Overige nog te ontvangen bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen

494.715

178.312

Overige vorderingen

471.073

243.171

Voorziening groot onderhoud SPW

-

950.418

977.121

427.791

Voorziening groot onderhoud SGP

-

429.656

Voorziening groot onderhoud SMG

672.753

586.616

2.182.776

1.966.690

-

-

17.207.242

16.000.521

1.134.396

875.517

1.134.396

875.517

76.990

75.712

5.249.025

2.025.113

Investeringssubsidies

2.201

2.201

Investeringsbijdragen

650.607

714.962

Subtotaal overlopende passiva

5.978.823

2.817.988

TOTAAL VLOTTENDE PASSIVA

7.113.219

3.693.504

Totaal

24.320.461

19.694.026

Subtotaal vorderingen en overlopende activa

Voorziening groot onderhoud SPW/SGP

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan een jaar Subtotaal uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar

20.372.157

16.526.931

Subtotaal voorzieningen

20.372.157

16.526.931

Schulden op lange termijn Subtotaal schulden op lange termijn

Liquide middelen ING bank Kas Subtotaal liquide middelen TOTAAL VLOTTENDE ACTIVA

Voorzieningen

14.766

50.397

TOTAAL VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN

301

1.539

VLOTTENDE PASSIVA

15.067

51.936

Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar

21.364.346

17.006.659

Overige schulden Subtotaal netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16873654/1