1. Jaarstukken Spaarnwoude 2024
Tekst van het document
Algemene reserve SGP Aan de algemene reserve wordt het exploitatieoverschot of -tekort toegevoegd. Een deel van de renteopbrengst wordt toegevoegd aan deze reserve. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de algemene reserves van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen SGP Jaarlijks wordt een bedrag conform de begroting toegevoegd aan deze reserve ter financiering van in de toekomst te plegen vervangingsinvesteringen. Een deel van de renteopbrengst wordt eveneens toegevoegd. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) is de bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen SGP gedeeltelijk opgeheven en is samengevoegd tot één bestemmingsreserve UP Spaarnwoude Park. De bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen is vanaf 1 januari 2024 nu volledig bestemd t.b.v. vervanging fietsbrug Zwanenburg. Bestemmingsreserve egalisatie SGP De bestemmingsreserve dient ter dekking van de kapitaallasten van geactiveerde kapitaaluitgaven. Deze bestemmingsreserves dienen in stand te worden gehouden ter dekking van de kapitaallasten in de exploitatie. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de bestemmingsreserve egalisatie van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd. Algemene reserve SPW/SGP Aan de algemene reserve wordt het exploitatieoverschot of -tekort toegevoegd. Een deel van de renteopbrengst wordt toegevoegd aan deze reserve. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de algemene reserves van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd. Bestemmingreserve UP SPW park Jaarlijks worden aan de bestemmingsreserve UP SPW Park de netto uitgaven onttrokken van de exploitatielasten van het uitvoeringsprogramma.
Een deel van de renteopbrengst wordt toegevoegd aan deze reserve. Bestemmingreserve ecologisch beheer en landschapsherstel Dit is een gelabelde reserve voor ontvangen gelden van derden, waarbij geld gereserveerd is voor meerjarig dagelijks onderhoud (04a Voorstel AB SPW najaarsnotitie (2024/ABSPW12). Jaarlijks worden aan de bestemmingsreserve
Pagina 66 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
ecologisch beheer en landschapsherstel de netto uitgaven voor dagelijks onderhoud onttrokken Bestemmingsreserve egalisatie Spaarnwoude De bestemmingsreserve is per 01-01-2019 ingesteld. De reserve is ter dekking van de kapitaallasten van geactiveerde kapitaaluitgaven en dient in stand te worden gehouden ter dekking van de kapitaallasten in de exploitatie. Daarnaast is er ook een begrenzing aan het vormen van de bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten voor zover er een (positieve) reserve is. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de bestemmingsreserve egalisatie van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd. Bestemmingsreserve SMG Jaarlijks wordt aan de bestemmingsreserve SMG een bedrag onttrokken ter dekking van de exploitatielasten voor het beheer van het gebied, zoals overeengekomen met Stichting Mainport Groen. Het exploitatieoverschot en een deel van de renteopbrengst wordt toegevoegd aan deze reserve. Bestemmingsreserve investeringen SMG Jaarlijks wordt een bedrag conform de begroting toegevoegd aan deze reserve ter financiering van in de toekomst te plegen vervangingsinvesteringen. Een deel van de renteopbrengst wordt eveneens toegevoegd. Bestemmingsreserve beheer Nationaal Monument MH17 SMG Jaarlijks wordt aan de bestemmingsreserve beheer nationaal monument MH17 SMG een bedrag onttrokken ter dekking van de exploitatielasten voor het beheer van het monument.
Bestemmingsreserve egalisatie SMG De bestemmingsreserve dient ter dekking van de kapitaallasten van geactiveerde kapitaaluitgaven. Deze bestemmingsreserves dienen in stand te worden gehouden ter dekking van de kapitaallasten in de exploitatie.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Voorzieningen Spaarnwoude Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting of het voorzienbare verlies. Onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenramingen van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen. Voorzieningen SMG Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting of het voorzienbare verlies. Onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenramingen van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen. Voorzieningen SGP Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting of het voorzienbare verlies. Onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenramingen van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen. Overige balansposten Alle overige balansposten zijn, tenzij anders vermeld, gewaardeerd tegen nominale waarde. Bepaling van het resultaat Toerekening zal geschieden o.b.v. de periode waarop zij betrekking hebben (lasten) of waarin zij gerealiseerd worden (baten). Subsidies en bijdragen van derden Ontvangsten inzake subsidies en bijdragen van derden voor de realisatie van specifieke projecten, en de daarmee samenhangende uitgaven, worden in de programmarekening verantwoord in het jaar van realisatie.
Pagina 67 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Toelichting op de balans Boekwaarde per 31 december
ACTIVA VASTE ACTIVA Materiële vaste activa 31-12-2024
Bruto investeringen tot boekjaar
2.361.571
2.203.533
Bruto investeringen boekjaar
379.800
198.834
Specificatie:
Bijdrage derden
-276.552
-40.796
Netto investering
2.464.819
2.361.571
Afschrijvingen tot boekjaar
328.228
236.852
Afschrijvingen lopend boekjaar
94.977 423.205
Financiële vaste activa
2.041.613
282.281
187.452
129.096
Investering betreft verbouwing melktanklokaal Zorgvrij n BIJLAGE II is een specificatie van de materiële vaste activa is opgenomen in de staat van geactiveerde investeringen tot en met 2024
Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut
Boekwaarde per 31 december
31-12-2023
275.993
31-12-2024
31-12-2023
32.689
32.689
Campina obligaties / ledencertificaten
32.689
32.689
91.376
Hypothecaire leningen
425.612
438.381
328.228
Specificatie: De Ettingen BV
81.352
83.708
Koningshoeve BV
317.476
327.163
St. Agrarische bedrijven
26.785
27.510
2.033.343
Investering betreffen uitvoering van de projecten Plesmanhoek en ontvangstgebied Groene Weelde.
Effecten
Investeringen met een economisch nut
31-12-2024
31-12-2023
Netto investeringen tot boekjaar
411.377
365.268
omschrijving
rente
vervaldatum
Netto investeringen boekjaar
81.244
46.108
0,80
doorlopend
Desinvesteringen boekjaar
-29.176
-
Campina obligaties / ledencertificaten
463.444
411.377
Afschrijvingen tot boekjaar
282.281
266.814
Hypothecaire leningen
Afschrijvingen lopend boekjaar
15.888
15.467
Afschrijvingen desinvesteringen boekjaar
-22.176
-
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
effecten
2024
2023
32.689
32.689
32.689
32.689
rente %
2024
2023
De Ettingen BV
4,00
81.352
83.708
Koningshoeve BV
4,00
317.476
327.163
Totaal effecten
Pagina 68 van 98
Samenvatting
St. Agrarische bedrijven
Jaarverslag
Jaarrekening
4,00
Totaal hypothecaire leningen
26.785
27.510
425.612
438.381
2024
2023
Nadere specificatie hypothecaire leningen:
Overige nog te ontvangen bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
Overige gegevens en bijlagen
178.312
236.714
-
4.973
Specificatie:
Project RWS verplaatsen steiger
omschrijving
looptijd
einddatum
De Ettingen BV, Leningdeel II
30 jaar
1-1-2026
19.534
20.100
Bijdrage watercompensatie Veerplas
14.976
-
De Ettingen BV, leningdeel V
30 jaar
1-1-2026
61.818
63.608
Subsidie Provincie NH damsluis fort bezuiden
18.500
-
81.352
83.708
Tegemoetkoming Groene Boa
-
37.780
Afrekening evenementen vergoeding
-
29.819
144.441
163.179
-
964
396
-
Totaal nog te ontvangen bedragen
178.312
236.714
Overige vorderingen
243.171
483.345
Debiteuren algemeen
241.452
466.868
1.719
16.477
Friesland Campina
1.687
16.477
Totaal overige vorderingen
1.687
16.477
omschrijving
looptijd
einddatum
Koningshoeve BV, leningdeel I
30 jaar
1-1-2029
-
1.651
Koningshoeve BV, leningdeel II
30 jaar
1-1-2029
56.821
58.259
Koningshoeve BV, leningdeel V
30 jaar
1-1-2029
260.656
267.253
317.476
327.163
omschrijving
looptijd
einddatum
St. Agrarische bedrijven
30 jaar
1-1-2029
26.785
27.510
26.785
27.510
Rente 4e kw Schatkist Vergoeding terreinmeubilair Overig
CAMPINA leden reserve rekening Specificatie:
VLOTTENDE ACTIVA Vorderingen en overlopende activa Vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
31-12-2024
31-12-2023
6.308
4.085
De vooruitbetaalde bedragen per 31 december 2024 bestaan uit kosten abonnementen 2025 voorschot termijnen electra/water.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Overige vorderingen op Friesland Campina in verband met de melkleveringsovereenkomsten € 1.687.
Pagina 69 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar Uitzettingen in ’s Rijks schatkist SPW
Rijks schatkist Drempelbedrag 01-01-2024 t/m 31-12-2024
Jaarrekening
31-12-2024
31-12-2023
16.526.931
15.154.050
1.000.000
Het bedrag aan middelen per kwartaal dat buiten ’s Rijks schatkist is gehouden: Kwartaal 1
Kwartaal 2
Kwartaal 3
Kwartaal 4
Buiten schatkist gehouden
21.855
50.499
39.506
50.397
Ruimte onder drempelbedrag
978.145
949.501
960.494
949.603
Overschrijding van het drempelbedrag
Liquide middelen
31-12-2024
31-12-2023
ING bank r/c
50.397
44.979
Kas
1.539
759
51.936
45.738
Totaal liquide middelen
PASSIVA VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN Reserves
Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de algemene reserves van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd. Bestemmingsres. Beheer SPW
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
-
400.745
Bij: Dotatie rente
-
23.560
Bij: Overheveling tekort best. res. beheer naar best. res. invest.
-
214.006
Af: Saldo onttrekking projecten
-
-230.000
Af: Saldo exploitatie
-
-408.311
Saldo per 31 december
-
-
Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de bestemmingsreserve Beheer SPW, bestemmingsreserve investeringen SPW en bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen SGP wordt samengevoegd tot één bestemmingsreserve UP Spaarnwoude Park Bestemmingsres. Investeringen SPW
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
7.861
618.226
Bij: Dotatie rente
-
36.345
Af: Saldo onttrekking
-
-432.705
Af: Overheveling tekort best. res. beheer naar best. res. invest.
-
-214.006
-7.861
-
-
7.861
Algemene reserve SPW
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
59.064
55.784
Af: Onttrekking naar nieuw te vormen bestemmingsreserve UP SPW Park
Bij: Dotatie rente
-
3.280
Saldo per 31 december
-59.064
-
Af: Onttrekking naar nieuw te vormen algemene reserve SPW/SGP Saldo per 31 december
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
-
59.064
Overige gegevens en bijlagen
Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de bestemmingsreserve Beheer SPW, bestemmingsreserve investeringen SPW en bestemmingsreserve
Pagina 70 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
vervangingsinvesteringen SGP wordt samengevoegd tot één bestemmingsreserve UP Spaarnwoude
Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de algemene reserves van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd. Best. Reserve verv. Investeringen SGP
Bestemmingsres. Egalisatie Kapitaallasten SPW
31-12-2024
31-12-2023
2.016.615
1.985.504
Bij: Saldo toevoeging
-
108.038
Af: Saldo onttrekking
-
-76.926
-2.016.615
-
-
2.016.615
Saldo per 1 januari
Af: Onttrekking naar nieuw te vormen bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP Saldo per 31 december
Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de bestemmingsreserve egalisatie SGP en SPW worden samengevoegd tot één bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP Bestemmingsres. Algemene reserve SGP
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
3.779.964
3.383.550
Bij: Dotatie rente
-
139.553
Bij: Saldo exploitatie
-
467.535
Af: Bijdrage Tuinen van West
-
-953
Af: Onttrekking uitvoeringsprogramma SPW / SGP
-
-55.957
Af: Bijdrage Vaste stroomaansluiting Mysteryland
-
-126.802
Af: Financiering beheergebieden SBB
-
-435
Af: Terreinverbetering Mysteryland
-
-26.528
-3.779.964
-
-
3.779.964
Af: Onttrekking naar nieuw te vormen algemene reserve SPW/SGP Saldo per 31 december
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Overige gegevens en bijlagen
31-12-2024
31-12-2023
2.473.099
2.428.599
Bij: Saldo toevoeging
69.000
63.460
Bij: Dotatie rente
36.690
100.166
Af: Onttrekking naar nieuw te vormen bestemmingsreserve UP SPW Park
-1.810.099
-
Af: Onttrekking uitvoeringsprogramma SGP
-
-28.316
Af: MTB route
-
-81.036
Af: Saldo onttrekking
-
-9.775
Saldo per 31 december
768.690
2.473.099
Saldo per 1 januari
Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) is de bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen SGP gedeeltelijk opgeheven en is samengevoegd tot één bestemmingsreserve UP Spaarnwoude Park. De bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen is vanaf 1 januari 2024 nu volledig bestemt t.b.v. vervanging fietsbrug Zwanenburg. Best.reserve Egalisatie Kapitaallasten SGP
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
-
-
Bij: Saldo toevoeging
-
-
Af: Saldo onttrekking
-
-
Saldo per 31 december
-
-
Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de bestemmingsreserve egalisatie SGP en SPW worden samengevoegd tot één bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP
Pagina 71 van 98
Samenvatting
Algemene reserve SPW/SGP Saldo per 1 januari Bij: Overheveling algemene reserve SPW Bij: Overheveling algemene reserve SGP Bij: Dotatie rente Bij: Explitatiesaldo SPW/SGP Af: Onttrekking 2021ABSPW42 Ontvangstgebied De Groene Weelde Af: Onttrekking 2022ABSPW21 Nieuwe evenementenafrit A22 Af: Onttrekking 2016ABSPW11 sgp_erfpacht_tvw
Jaarverslag
Jaarrekening
31-12-2024
31-12-2024
-
-
3.779.964 231.004 166.994 1.905.050 62.334 58.881
-
31-12-2024
-
-
Bij: Overheveling bestemmingsres. Investeringen SPW
7.861
-
Bij: Overheveling bestemmingsres. Investeringen SGP
1.810.099
-
100.605 326.472
-
1.592.093
-
Af: Saldo onttrekking
-
Saldo per 31 december
-
-
Af: Onttrekking 2024ABSPW04 Wijziging Gemeenschappelijke regeling en zienswijzen Verordening financieel beheer
15.964
-
Af: Onttrekking 2024ABSPW13 Aanpassing Algemene Verordening en Legesverordening
4.970
-
Af: Onttrekking 2022ABSPW16/Integrale begrotingsherziening SPW/SGP
-1.659
Af: Onttrekking 2024ABSPW11 Stand van zaken voorbereiding vernieuwde erfpachtovereenkomst met Staatsbosbeheer
9.900
-
-
-
Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de bestemmingsreserve Beheer SPW, bestemmingsreserve investeringen SPW en bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen SGP wordt samengevoegd tot één bestemmingsreserve UP Spaarnwoude Park. Jaarlijks worden aan de bestemmingsreserve UP SPW Park de netto uitgaven onttrokken van de exploitatielasten van het uitvoeringsprogramma. Een deel van de renteopbrengst wordt toegevoegd aan deze reserve. Best.reserve ecologisch beheer en landschapsherstel Saldo per 1 januari
Aan de algemene reserve wordt het exploitatieoverschot of -tekort toegevoegd. Een deel van de renteopbrengst wordt toegevoegd aan deze reserve. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de algemene reserves van de deelgebieden SPW en SGP
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
31-12-2024
-
30.655
2.147.613
Bestemmingreserve UP SPW park
Bij: Dotatie rente
Af: Onttrekking 2024ABSPW01 Ureninzet opgavemanager SPW Regiodeal en overall kwartiermaker Regiodeal
Saldo per 31 december
samengevoegd. Verder worden in 2024 diverse onttrekkingen gedaan conform AB besluiten.
Saldo per 1 januari
59.064
Overige gegevens en bijlagen
Bij: Tennetgelden landschapsplan SPW Bij: Tennetgelden landschapsplan Bij: Bijdrage Hoogheemraadschap tbv natuurvriendelijke oevers Af: Saldo onttrekking
31-12-2024
31-12-2024
-
-
144.483
-
296.777
-
154.576
-
-
-
Pagina 72 van 98
Samenvatting
Saldo per 31 december
Jaarverslag
Jaarrekening
Saldo per 31 december
595.836
-
Bij: Saldo toevoeging Bij: Saldo toevoeging Af: Saldo onttrekking Saldo per 31 december
Best.reserve SMG beh. Monument MH17
31-12-2024
31-12-2023
-
-
2.016.615
-
1.905.050 80.527
-
3.841.138
-
Saldo per 1 januari
-
De reserve is ter dekking van de kapitaallasten van geactiveerde kapitaaluitgaven en dient in stand te worden gehouden ter dekking van de kapitaallasten in de exploitatie. Daarnaast is er ook een begrenzing aan het vormen van de bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten voor zover er een (positieve) reserve is. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de bestemmingsreserve egalisatie van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd. Bestemmingsreserve SMG
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
4.348.586
4.566.910
Bij: Dotatie rente
240.649
188.360
Af: Saldo exploitatie
-519.295
-406.683
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
4.069.940
4.348.586
De toevoeging aan de bestemmingsreserve betreft een dotatie rente 2024 (240.649). Resterend onttrekking exploitatieresultaat van (519.295).
Dit is een gelabelde reserve voor ontvangen gelden van derden, waarbij geld gereserveerd is voor meerjarig dagelijks onderhoud (04a Voorstel AB SPW najaarsnotitie 2024 (2024/ABSPW12). Jaarlijks worden aan de bestemmingsreserve ecologisch beheer en landschapsherstel de netto uitgaven voor dagelijks onderhoud onttrokken Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP
Overige gegevens en bijlagen
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
608.429
672.807
Bij: Dotatie rente
33.670
17.176
Af: Saldo exploitatie
-70.844
-81.554
Saldo per 31 december
571.255
608.429
De toevoeging aan de bestemmingsreserve betreft een dotatie rente 2024 (33.670). De onttrekking aan de reserve betreft kosten beheer van het Nationaal Monument MH17 (70.844). Bestemmingsreserve SMG Investering
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
384.420
416.445
Bij: Dotatie rente
21.274
27.750
Af: Saldo onttrekking
-8.427
-9.775
Af: Investering naar best.res. egalisatie
-7.179
-50.000
390.088
384.420
Saldo per 31 december
De toevoeging aan de bestemmingsreserve betreft een dotatie rente 2024 (21.274). Het saldo onttrekking betreft vooral de uitgaven aan de natuurtuintuin park Vijfhuizen (8.427) en overheveling van Plesmanhoek uitwerking Basis Plus/investering naar egalisatiereserve (7.179). Bestemmingsres.Egalisatie Kapitaallasten SMG
31-12-2024
31-12-2023
Pagina 73 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Saldo per 1 januari
50.000
-
Bij: Saldo toevoeging
7.179
50.000
Af: Saldo onttrekking
-
-
Saldo per 31 december
57.179
50.000
Het saldo toevoeging betreft Plesmanhoek uitwerking Basis Plus/investering (7.179). Voorzieningen Voorziening groot onderhoud SPW
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
619.911
369.163
Bij: Saldo toevoeging
1.914.100
1.543.500
Af: Saldo onttrekking
-1.583.594
-1.292.752
Saldo per 31 december
950.418
619.911
De onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen. Voorziening groot onderhoud SGP
Saldo per 31 december
Overige gegevens en bijlagen
586.616
505.431
De onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen.
VLOTTENDE PASSIVA Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar
31-12-2024
31-12-2023
Overige schulden
875.517
1.049.748
De overige schulden bestaan uit crediteuren en nog te betalen bedragen, die in onderstaande tabellen worden gespecificeerd.
875.517
1.049.748
31-12-2024
31-12-2023
Recreatie Noord-Holland NV
379.444
380.519
Peter Heeremans Hoveniers
-
146.543
Strukton Civiel B.V.
-
132.887
Specificatie Crediteuren
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
427.434
282.214
Belastingdienst BTW 4e kwartaal
4.303
83.473
Bij: Saldo toevoeging
225.000
208.000
Verhart Groen
23.283
33.185
Af: Saldo onttrekking
-222.778
-62.780
LV-Infra B.V.
-
13.052
Saldo per 31 december
429.656
427.434
B&D Natuuradvies
32.564
12.573
Mysteryland holding B.V.
-
11.162
Pot Jonker
-
9.802
BK Ingenieurs B.V.
-
7.651
Spaarne werkt
11.101
1.224
IJmond Groen
27.192
-
RvR hoofddorp B.V.
18.323
-
HB Adviesbureau B.V.
30.058
-
De onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen. Voorziening groot onderhoud SMG
31-12-2024
31-12-2023
Saldo per 1 januari
505.431
436.994
Bij: Saldo toevoeging
113.000
105.000
Af: Saldo onttrekking
-31.815
-36.564
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 74 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Belastingsamenwerking Gouwe-Rijnland
9.262
-
Maatschap Petrie
22.073
-
Huren / pachten Schadeherstel beplantingen
Schut van de Ven notariskantoor
44.576
DVC Sign
52.807
Thomas Cultuurtechniek
10.880
Overige crediteuren
32.790
51.630
Nationaal restauratiefonds molen de Veer
698.656
883.701
Voorschotten nutsvoorzieningen
Totaal crediteuren
Awakenings investeringsbijdrage Mysteryland investeringsbijdrage DDL investeringsbijdrage
Gebiedsfonds Spaarnwoude Nog te betalen bedragen
Borg
31-12-2024
31-12-2023
Kosten beheer en bediening fietsbrug Zwanenburg
97.000
86.000
Afrekening gas/electra/water
7.531
13.912
Bijdrage Veerplas
Afrekening bestuursbureau
8.883
10.631
Bijdrage Groene Weelde
Kosten dagelijks/groot onderhoud
33.003
37.869
Bijdrage Plesmanhoek
Advieskosten
11.734
6.817
Bijdrage bezoekersdek Big Spotters Hill
Reservering accountantskosten
7.000
-
Taxatiekosten
8.992
-
Kosten UP SPW Park
1.634
9.066
Overig
1.084
1.752
176.860
166.047
Totaal nog te betalen bedragen
Overlopende passiva Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend boekjaar tot betaling komen
31-12-2024
31-12-2023
75.712
64.905
Herstel liniedijken Bijdrage Bosrevitalisatie
Bijdrage Natuurtuin Park Vijfhuizen Totaal vooruit ontvangen bedragen
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
32.310 143.499 70.457 214.738 60.000 5.158 10.773 13.020 29.100 77.407 630.952 370.000 192.700 150.000 25.000
21.065 176.951 83.960 179.680 40.000 8.073 287.728 12.270 102.534 91.000 409.204 -
2.025.113
1.412.466
31-12-2024
31-12-2023
Provincie - Investeringssubsidies
2.201
2.201
Specificatie: Subsidie veerpont de Opstapper
2.201
2.201
Totaal Provincie - Investeringssubsidies
2.201
2.201
Derden - Investeringsbijdrage Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van het volgende begrotingsjaar komen
Overige gegevens en bijlagen
31-12-2024
31-12-2023
specificatie
2.025.113
1.412.466
Bijdrage de groene F200
31-12-2024
31-12-2023
714.962
747.308
221.577
230.638
Pagina 75 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Bijdrage aanleveren grond
25.030
25.030
Rechtmatigheidsverantwoording
Verbetering Plesmanhoek
-
3.765
Verantwoordelijkheid dagelijks bestuur
Bijdrage Amsterdam baggeren Kluur
60.000
60.000
Bijdrage Gem. Haarlemmermeer
266.143
266.143
Bijdrage gem. Haarlem Opstapper
55.000
55.000
Verplaatsen Opstapper (verkoop)
34.500
34.500
Verplaatsen Opstapper (verkoop)
34.500
-
-
881
Geboortebos SGP
52.712
72.232
Totaal Derden-investeringsbijdrage
714.962
747.308
De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht het dagelijks bestuur toe in hoeverre bij de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door het algemeen bestuur vastgestelde kaders zoals de begroting en verordeningen en met bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het door het algemeen bestuur op 29 mei 2024 vastgestelde normenkader van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicht. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door het algemeen bestuur bepaald en bedraagt 3% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee vastgesteld op van € 686.906.
Bijdrage gem. Haarlem Zonneweiden
Niet uit de balans blijkende verplichtingen Recreatie Noord-Holland NV (RNH) werkt als uitvoeringsorganisatie en opdrachtnemer voor het bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude. De samenwerkingsrelatie is beschreven in een raamcontract. Meer informatie hierover staat in de paragraaf bedrijfsvoering. De Stichting Mainport en Groen (SMG) heeft zich vanaf 1996 bezig gehouden met de uitvoering van het Convenant Mainport Schiphol en Groen. Daarbij heeft de stichting gronden laten verwerven en inrichten. In het Convenant is bepaald dat de provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlemmermeer verantwoordelijk zijn voor het beheer van de ingerichte terreinen. Deze partijen hebben de uitvoering van het operationeel beheer toegewezen aan het Recreatieschap Spaarnwoude, conform het bij het Convenant behorende uitvoeringsplan. De beschikbaar gestelde afkoopsom bedraagt € 7.266.000,-. De afkoop is berekend over een periode van 25 jaar. Overeenkomstig de gemaakte afspraken staan zowel de provincie Noord-Holland als de gemeente Haarlemmermeer op de langere termijn elk voor 50% garant voor de voortzetting van het beheer van de gebieden.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Bevinding Het dagelijks bestuur is van mening dat de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens. Er zijn geen afwijkingen vastgesteld boven genoemde grens van € 686.906. In de paragraaf bedrijfsvoering is op basis van de Kadernota rechtmatigheid van de commissie BBV en op basis van de afspraken met het algemeen bestuur aanvullende informatie opgenomen over de financiële rechtmatigheid. In deze paragraaf heeft het dagelijks bestuur ook beschreven welke actie hij onderneemt om vermelde afwijkingen in de toekomst te voorkomen.
Pagina 76 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Overzicht van baten en lasten per taakveld Nr.
Lasten per taakveld
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging2024
Verschil
Nr.
Baten per taakveld
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging2024
Verschil
0.1
Bestuur
226.037
250.903
-24.866
0.1
Bestuur
-
-
-
0.4
Overhead
1.118.039
1.045.984
72.055
0.4
Overhead
-
-
-
0.5
Treasury
2.499
1.525
974
0.5
Treasury
663.892
550.000
113.892
0.8
Overige baten en lasten
-
-
-
0.8
Overige baten en lasten
6.275.272
6.272.975
2.297
0.9
Vennootschapsbelasting
-
-
-
0.9
Vennootschapsbelasting
-
-
-
0.10
Mutaties reserves
11.423.941
10.547.195
876.746
0.10
Mutaties reserves
11.118.147
11.148.929
-30.782
0.11
Resultaat van de rekening van baten en lasten
-
-
-
0.11
Resultaat van de rekening van baten en lasten
-
-
-
1.2
Openbare orde en veiligheid
770.783
722.468
48.315
1.2
Openbare orde en veiligheid
-
-
-
2.1
Verkeer en vervoer
1.950.487
1.948.184
2.303
2.1
Verkeer en vervoer
126.501
189.651
-63.150
3.1
Economische ontwikkeling
348.080
598.259
-250.179
3.1
Economische ontwikkeling
60.048
200.000
-139.952
3.2
Fysieke bedrijfsinfrastructuur
650.495
659.541
-9.046
3.2
Fysieke bedrijfsinfrastructuur
2.706.643
2.666.981
39.662
3.3
Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen
10.395
20.770
-10.375
3.3
Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen
-
-
-
3.4
Economische promotie
250.803
251.635
-832
3.4
Economische promotie
-
-
-
5.3
Cultuurpresentatie, -productie en -participatie
249.249
247.967
1.282
5.3
Cultuurpresentatie, -productie en -participatie
1.304.076
1.274.653
29.423
5.5
Cultureel erfgoed
137.345
124.325
13.020
5.5
Cultureel erfgoed
16.507
22.451
-5.944
5.7
Openbaar groen en openluchtrecreatie
6.288.665
6.478.109
-189.444
5.7
Openbaar groen en openluchtrecreatie
1.155.730
571.225
584.505
Totaal lasten
23.426.816
22.896.865
529.950
Totaal baten
23.426.816
22.896.865
529.950
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 77 van 98
Samenvatting
Saldo van baten en lasten per taakveld
Jaarverslag
Jaarrekening
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Verschil
Totaal baten
23.426.816
22.896.865
529.950
Totaal lasten
23.426.816
22.896.865
529.950
-
-
-
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Verschil
1.169.299
-
Saldo Specificatie van taakveld 0.8 Overige baten en lasten
Overzicht van baten en lasten per kostensoort
1.169.299
bijdrage participant gemeente Haarlem
842.398
bijdrage participant gemeente Haarlemmermeer
645.500
645.500
-
bijdrage participant provincie Noord Holland
3.275.346
3.275.346
-
bijdrage participant gemeente Velsen
340.432
340.432
-
overige exploitatieinkomsten
-
-
-
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Verschil
Belastingen
-
-
-
Grond
-
-
-
1.735.608
2.562.700
-827.092
4.384
2.526
1.858
4.861.295
4.815.828
45.467
-
-
-
4.874.310
5.214.581
-340.271
2.499
1.525
974
Mutatie voorzieningen
413.914
-360.500
774.414
Afschrijvingen
110.865
113.010
-2.145
-
-
-
12.002.874
12.349.670
-346.796
Duurzame goederen
2.297
-
2.297
6.275.272
6.272.975
2.297
Ingeleend personeel Huren
-
Overige goederen en diensten Rente
overige verrekeningen Totaal
Lasten per kostensoort
Pachten
bijdrage participant gemeente Amsterdam
842.398
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Overige gegevens en bijlagen
Overige verrekeningen Totaal lasten
Pagina 78 van 98
Samenvatting
Baten per kostensoort
Jaarverslag
Jaarrekening
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Verschil
-
-
-
Pachten
2.199.533
2.168.000
31.533
Huren
465.246
449.245
16.001
8.375
15.192
-6.817
1.719.805
1.710.720
9.085
60.008
134.704
-74.696
Inkomensoverdrachten
7.189.513
6.720.075
469.438
Kapitaaloverdrachten
-
-
-
663.892
550.000
113.892
2.297
-
2.297
Totaal baten
12.308.668
11.747.936
560.732
Saldo van baten en lasten per kostensoort
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Verschil
Totaal lasten
12.002.874
12.349.670
-346.796
Totaal baten
12.308.668
11.747.936
560.732
305.794
-601.734
907.528
Grond
Leges en andere rechten Overige goederen en diensten Subsidies
Rente Overige verrekeningen
Saldo
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Overige gegevens en bijlagen
Pagina 79 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Overige gegevens Samenstelling van het algemeen bestuur per 31 december 2024 Provincie Noord-Holland
mevrouw E.A.S. Rommel (vicevoorzitter)
Provincie Noord-Holland
mevrouw A. den Boer
Gemeente Velsen
De heer B. Diepstraten (voorzitter)
Gemeente Amsterdam
De heer R. van Dantzig (vertegenwoordigd door de heer N. Türkkol)
Gemeente Haarlem
de heer R. Berkhout
Gemeente Haarlemmermeer mevrouw
mevrouw M. Sedee-Schuitemaker
Controleverklaring De controleverklaring van de accountant is hieronder ingevoegd.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 80 van 98
Samenvatting
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Pagina 81 van 98
Samenvatting
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Pagina 82 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Vaststelling door het algemeen bestuur Deze jaarrekening wordt/is vastgesteld door het algemeen bestuur van Recreatieschap Spaarnwoude in de openbare vergadering van 10 juli 2025.
Voorzitter, De heer B. Diepstraten
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 83 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Bijlagen Bijlage I
Investerings- en financieringsstaat over 2024
Bijlage II
Staat van geactiveerde investeringen tot en met 2024
Bijlage III
Gebeurtenissen na balansdatum
Bijlage IV
Risicoanalyse 2024
Bijlage V
WNT-verantwoording
Bijlage VI
Sisa verklaring
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 84 van 98
Samenvatting
Bijlage I nr
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Investerings- en financieringsstaat over 2024 Omschrijving
Stand per 1-1-2024
Vermeerderingen 2024
Verminderingen 2024
Afschrijvingen 2024
Stand per 31-12-2024
2.162.439
184.491
-7.000
110.865
2.229.065
ACTIVA 1
Onroerende en roerende bezittingen
2
Investeringsuitgaven die gedekt worden uit reserves
-
-
3
Financiële vaste activa
-
-
Totaal activa
2.162.439
184.491
-7.000
110.865
2.229.065
59.064
-
-59.064
-
-
-
-
-
-
-
7.861
-
-7.861
-
-
PASSIVA 1
Algemene reserve SPW
2
Bestemmingreserve beheer SPW
3
Bestemmingsreserve investeringen SPW
4
Bestemmingsreserve egalisatie SPW
2.016.615
-
-2.016.615
-
-
5
Algemene reserve SGP
3.779.964
-
-3.779.964
-
-
6
Best.reserve verv.investeringen SGP
2.473.099
105.690
-1.810.099
-
768.690
7
Bestemmingsreserve egalisatie SGP
-
-
-
-
-
8
Algemene reserve SPW/SGP
-
4.237.025
-2.089.412
2.147.613
9
Bestemmingreserve UP SPW park
-
1.918.565
-326.472
1.592.093
10
Best.reserve ecologisch beheer en landschapsherstel
-
595.836
-
595.836
11
Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP
-
3.921.665
-80.527
3.841.138
12
Bestemmingsreserve SMG
4.348.586
240.649
-519.295
-
4.069.940
13
Best. reserve SMG beh. monument MH17
608.429
33.670
-70.844
-
571.255
14
Bestemmingsreserve SMG investering
384.420
21.274
-15.606
-
390.088
15
Bestemmingsreserve egalisatie SMG
50.000
7.179
-
-
57.179
13.728.038
11.081.553
-10.775.759
-
14.033.832
Totaal reserves 16**
Voorziening groot onderhoud SPW
619.911
1.914.100
-1.583.594
-
950.418
17**
Voorziening groot onderhoud SGP
427.434
225.000
-222.778
-
429.656
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 85 van 98
Samenvatting
18**
Voorziening groot onderhoud SMG
19
Aangegane langlopende leningen
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
505.431
113.000
-31.815
-
586.616
-
-
-
-
-
Totaal passiva
15.280.814
13.333.653
-12.613.945
-
16.000.521
Bruto werkkapitaal (totaal passiva – totaal activa)
13.118.375
13.149.161
-12.606.945
-110.865
13.771.456
Omschrijving
Stand per 1-1-2024
Vermeerderingen 2024
Verminderingen 2024
Stand per 31-12-2024
240.309
761.600
-1.001.566
344
5.437
450.500
-189.882
266.055
245.746
1.212.100
-1.191.448
266.399
16** Specificatie voorziening groot onderhoud SPW verkeer & vervoer: Categorie verhardingen Categorie civiele kunstwerken
openbaar groen en (openlucht)recreatie: Categorie groen
61.071
85.800
-60.369
86.502
Categorie water, oevers en stranden
25.385
211.800
-39.978
197.207
Categorie terreinmeubilair
220.235
255.600
-159.361
316.474
-
-
-
-
67.474
148.800
-132.437
83.837
374.165
702.000
-392.146
684.019
619.911
1.914.100
-1.583.594
950.418
Categorie hygiënische maatregelen / riolering en reiniging Categorie gebouwen
Totaal
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 86 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Omschrijving
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Stand per 1-1-2024
Vermeerderingen 2024
Verminderingen 2024
Stand per 31-12-2024
Categorie verhardingen
111.145
28.000
-42.967
96.178
Categorie civiele kunstwerken
102.487
113.000
-103.721
111.766
213.632
141.000
-146.688
207.944
Categorie groen
74.663
34.000
-16.748
91.915
Categorie water, oevers en stranden
40.383
6.000
-24.237
22.146
Categorie terreinmeubilair
94.949
26.000
-35.105
85.843
-
-
-
-
3.808
18.000
-
21.808
213.802
84.000
-76.090
221.712
427.434
225.000
-222.778
429.656
17** Specificatie voorziening groot onderhoud SGP verkeer & vervoer:
openbaar groen en (openlucht)recreatie:
Categorie hygiënische maatregelen / riolering en reiniging Categorie gebouwen
Totaal
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 87 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Omschrijving
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Stand per 1-1-2024
Vermeerderingen 2024
Verminderingen 2024
Stand per 31-12-2024
Categorie verhardingen
233.974
52.000
-340
285.634
Categorie civiele kunstwerken
82.244
16.000
-2.153
96.091
316.218
68.000
-2.493
381.725
Categorie groen
77.802
18.000
-8.602
87.200
Categorie water, oevers en stranden
12.949
2.000
-
14.949
Categorie terreinmeubilair
98.462
25.000
-20.720
102.742
Categorie hygiënische maatregelen / riolering en reiniging
-
-
-
-
Categorie gebouwen
-
-
-
-
189.213
45.000
-29.322
204.891
505.431
113.000
-31.815
586.616
18** Specificatie voorziening groot onderhoud SMG verkeer & vervoer:
openbaar groen en (openlucht)recreatie:
Totaal
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 88 van 98
Samenvatting
Bijlage II
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Staat van geactiveerde investeringen tot en met 2024
Omschrijving
Jaar van inv.
Geactiv. t/m 2023
Investering
Desinvestering
Bijdrage derden
Geactiv. t/m 2024
Termijn
Boekwaarde 1-1-2024
Afschr. t/m 2023
Afschr. 2024
Afschr. desinv. 2024
Boekwaarde 31-12-2024
30 30 30 30 30
814.832 189.226 420.640 407.891 108.038
-159.171 -29.112 -46.738 -29.135 -
32.593 7.278 15.579 14.568 3.601
-
782.239 181.948 405.061 393.323 104.437
1.940.628
-264.155,3
73.619
-
1.867.008
42.715 42.715
-64.073 -64.073
21.358 21.358
-
21.357 21.357
Investeringen maatschappelijk nut Civiele Kunstwerken Bruggen 157/158/162/604 Bruggen 154 Civiele kunstwerken Civiele kunstwerken Civiele kunstwerken
Terreinmeubilair Divers terreinmeubilair
2018 2019 2020 2021 2023
2020
UP SPW Park Ontvangstgebied Haarlem Veerplas 2024 t/m 2027 Plesmanhoek uitwerking Basis Plus 2023/2024 Ontvangstgebied Haarlemmermeer | Groene Weelde2024
974.003 218.338 467.378 437.026 108.038
-
-
974.003 218.338 467.378 437.026 108.038
2.204.783
-
-
2.204.783
106.788 106.788
-
-
106.788 106.788
50.000 -
60.048 223.683 96.069
50.000
379.800
2.361.571
-
5
-60.048 -216.504
57.179 96.069
50.000 -
-
-
-
57.179 96.069
-
-276.552
153.248
50.000
-
-
-
153.248
379.800
-
-276.552
2.464.819
2.033.343
-328.228
94.977
-
2.041.613
29.176 15.852 51.068 37.161 44.900 178.157
-
-29.176
7.000 44.900 51.900
-22.176 -15.852 -51.068 -37.161 -126.257
8.980 8.980
-22.176
-22.176
35.920 35.920
2009
128.392 128.392
2019 2023/2024
Totaal Investeringen maatschappelijk nut Investeringen economisch nut Vervoermiddelen Mercedes 44-VTJ-6 Fiat Qubo 65-XDH-9 Iveco Daily VN-446-V Mitsubishi Outlander NB-933-T Beheerauto VOLVO 536 XC40 T-122-LP
Vaartuigen Pont De Opstapper
Diverse voorzieningen Zonne-Panelen Vervanging melktanklokaal Zorgvrij
2008 2012 2015 2017 2023
Totaal Investeringen economisch nut Totaal Investeringen maatschappelijk/economisch nut
5 5 5 5 5
-29.176
15.852 51.068 37.161 44.900 148.981
-
-
128.392 128.392
15
-
-128.392 -128.392
-
-
-
103.619 1.208 104.828
81.244 81.244
-
103.619 82.452 186.071
15 10
75.988 1.208 77.196
-27.632 -27.632
6.908 6.908
-
69.080 82.452 151.532
411.377
81.244
-29.176
-
463.444
129.096
-282.281
15.888
-22.176
187.452
2.772.947
461.044
-29.176
-276.552
2.928.263
2.162.439
-610.509
110.865
-22.176
2.229.065
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 89 van 98
Samenvatting
Bijlage III
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Gebeurtenissen na balansdatum
In november 2024 is het convenant Regiodeal MRA West Beter in Balans getekend. Er is in totaal voor de regio €20 miljoen aan Rijkssubsidie toegekend. Voor Spaarnwoude zal op basis van het convenant circa €3 miljoen beschikbaar komen voor projecten in drie verschillende ‘Cases for Change’ en voor de thema’s Duurzame gebiedsfinanciering en ‘Leren en Ontwikkelen’. De looptijd van dit programma is vooralsnog vier jaar vanaf 1 januari 2025. Er is vereist dat er minimaal 50% cofinanciering vanuit de regio plaatsvindt. Dit kan voor het recreatieschap plaatsvinden met middelen die in de Kadernota reeds waren voorzien.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 90 van 98
Samenvatting
Bijlage IV
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Risicoanalyse 2024
Recreatieschap Spaarnwoude vindt het belangrijk om voldoende aandacht te besteden aan de risico’s, zoals ook wordt verplicht in het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV). Deze nota geeft het noodzakelijke inzicht en wordt in de paragraaf weerstandsvermogen gebruikt en vergeleken met de beschikbare weerstandscapaciteit. Belang van de risico-analyse De begroting en de begrotingswijziging worden opgesteld met de kennis van vandaag. De onzekerheden over conflicten in de wereld kunnen uiteraard betekenis hebben voor de uitvoering en de financiële huishouding. De afgelopen jaren hebben het belang aangetoond van een goede risico-inventarisatie. Ondanks dat een gebeurtenis met de impact van de coronacrisis niet was te voorspellen, bood de inventarisatie aanknopingspunten bij het inschatten van de financiële gevolgen van de coronacrisis.
3. 4. 5. 6.
Milieuvervuiling (vervuilde grond/ bodemsanering) Zwemwater: kwaliteit Zwemwater: Calamiteiten Verminderde inkomsten (faillissement ondernemers, tegenvallend bezoek evenementen, geen evenementen zoals coronacrisis) 7. Onkosten vanwege vandalisme, brandstichting en drugsdumping 8. Eindwaarde vergoeding opstallen 9. Beperkingen ontwikkelingen in landelijk gebied (beschermingsregimes NNN, BPL, UNESCO, Natura 2000 10. Overmacht door Klimaatverandering (langdurige droogte, piekbuien, hogere temperaturen, verzilting) 11. Continuïteit dienstverlening 12. Kosten afhandeling WOO-verzoeken 13. Verminderde inkomsten door beleid (Verwachtte bezuinigingen gemeentelijk en provinciaal budget)
Op basis van de kans van voorkomen en de gevolgen/impact als het risico zich voordoet zijn de risico’s geplaatst in de onderstaande matrix. Lage scores (groen gekleurd) geven kleine risico's weer. Deze behoeven weinig tot geen aandacht. Hoge scores (rood gekleurd) geven grote risico's weer. Deze risico's zijn niet aanvaardbaar. Voor deze risico's moeten beheersmaatregelen worden getroffen. De vermenigvuldiging van de kansen met de financiële gevolgen leidt tot de positionering in de matrix.
De verdere uitwerking van deze risico’s staan hieronder. Alleen de risico’s met het grootste gevolg zijn in detail uitgewerkt.
Geïnventariseerde risico’s Begin 2025 zijn de risico’s voor Recreatieschap Spaarnwoude in kaart gebracht. Hieronder zijn de risico’s benoemd. 1. 2.
Gevolg / impact Kans
1= 0 – 100.000
2= 100.000- 300.000
1 = < 10%
1
4,5,8
2 = 10 – 40 %
12
2,7, 9, 13
3, 6
11
10
3 = > 40 %
3= > 300.000
Inkoop en aanbestedingsrisico: Subsidies (risico terugbetalen) Inkoop en aanbestedingsrisico: onrechtmatige facturen
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 91 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
3. Milieuvervuiling (van bv. grond/water) door bijvoorbeeld zware metalen/ chroom/ asbest/ PFAS Dit risico omvat het scenario dat de grond of water vervuild is, waardoor hoge kosten ontstaan voor het recreatieschap. Deze vervuiling kan al aanwezig zijn of worden veroorzaakt door derden. Risico/kans: Milieuvervuiling
Kans(cijfer): 2 < 40%
Oorzaak: Vervuiling vanwege verouderde bouw, grondgebruik van derden of historisch grondgebruik. Gevolg(cijfer): 3 > € 300.000
Gevolg/impact: ▪ Hoge kosten opruimen ▪ Ruimtelijke ontwikkeling vertraagt ▪ Kwijtraken van investeerders vanwege de hoge kosten;
Beheersmaatregel: ▪ Onderzoek naar bodemverontreiniging (bij ontwikkellocatie) ▪ Gericht toezicht (in avonduren) ▪ Samenwerking bevorderen politie en buurtpreventie (app)
6: Verminderde inkomsten Dit risico omvat het scenario waarbij externe factoren invloed hebben op de inkomsten van het recreatieschap. Het gaat hierbij om gemiste inkomsten door bijvoorbeeld geplande evenementen niet doorgaan of een contractant niet meer kan voldoen aan zijn betalingsverplichting.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Risico/kans: Verminderde inkomsten door het niet doorgaan van evenementen.
Oorzaak: Externe omstandigheden zoals pandemie, prijsstijgingen, personeelstekorten, faillissement contractant, niet verleende vergunning etc. en Hogere lasten door inflatie of effecten van de klimaatverandering op ruimtelijke condities.
Kans(cijfer): 3 > 40%
Gevolg/impact: ▪ Organisatoren in steeds mindere mate bereid om evenementen te organiseren; ▪ Vermindering van het recreatief aanbod; ▪ Het schap mist een cruciale bindingsfactor met het jongere publiek; ▪ Het schap mist cruciale inkomsten die ten gunste van het beheer en onderhoud zouden kunnen komen; ▪ Vertraging in procesvorming en onbegrote procedurekosten.
Gevolg(cijfer): 3 > € 300.000
Beheersmaatregel: ▪ Verhaal Spaarnwoude Park blijven vertellen ▪ Participantenbijdrage verhogen of bezuinigen ▪ Evenemententerreinen goed borgen in omgevingsplannen ▪ Compensatiemaatregelen treffen voor contractanten ▪ Onderzoek naar effecten klimaatverandering
Pagina 92 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
10. Overmacht door klimaatverandering Dit zijn de risico’s die samenhangen met de klimaatveranderingen dan wel weersextremen die leiden tot acuut ingrijpen. Zaken die hieronder gekwantificeerd worden zijn storm, brand, (vogel)ziektes en plagen, flora en fauna. Vanwege het ongrijpbare en meervoudige karakter van dit risico is dit voor het recreatieschap een van de hoogst gekwalificeerde dreigingen. Risico/kans: Extreem weer, brand, (vogel)ziektes en plagen, flora en fauna.
Kans(cijfer): 3 > 40 %
Gevolg(cijfer): 3 300.000
Oorzaak: Extreem weer over langere periode (hitte, droogte, extreme neerslag) , brand door blikseminslag in gebouwen en eventueel mensenmenigte bij evenementen/veel bezoek en acute weersextremen zoals storm, hitte, neerslag) Gevolg/impact: ▪ Extra kosten en personele inzet voor beveiligen, bestrijding en opruiming; ▪ Inzet derden voor bestrijding en opruiming/herstelwerkzaamheden; ▪ Bestrijden invasieve exoten; ▪ Droogte, hitte en/of stormschade; ▪ Oxidatie veengrond en bodemdaling ▪ Vergrote kans op verminderend zwemwaterkwaliteit; ▪ Uitstel of afstel uitvoering onderhoud, projecten of evenementen met mogelijke schadeclaims.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Beheersmaatregel: ▪ Kostenpost opnemen in exploitatie bij het aannemen van structurele vormen ▪ Toekomstbestendigheid beheersplan updaten waar nodig ▪ Niet toegankelijkheidsmaatregelen zoals zwem- en gebiedsverboden ▪ Meer inzet op toezicht en handhaving ▪ Beheerplan voor extreme weerssituaties ▪ Communicatieplan bij risico’s
11. Continuïteit dienstverlening: uitvoeringsorganisatie Dit omvat het risico dat de dienstverlening niet gegarandeerd kan worden. De continuïteit kan in het geding komen door bijvoorbeeld krapte op de arbeidsmarkt of (langdurige) ziekte van medewerkers waardoor bijvoorbeeld externen ingehuurd moeten worden. Risico/kans: Continuïteit dienstverlening uitvoeringsorganisatie
Oorzaak: Door ziekte en/of krapte op de arbeidsmarkt kunnen de kosten voor de dienstverlening verhogen.
Kans(cijfer): 3 > 40%
▪ De beoogde dienstverlening kan niet worden gerealiseerd; ▪ Projecten en evenementen lopen vertraging op; ▪ Extra kosten vanwege inhuur van externe krachten;
Gevolg(cijfer): 1 € 100.000
Beheersmaatregel:
Pagina 93 van 98
Samenvatting
▪ ▪ ▪
Jaarverslag
Samenwerking bevorderen overheden en regionale spelers, initiatiefnemers Anticiperen op de arbeidsmarkt; Archiveringsnorm instellen voor overdracht;
Berekening gewenst weerstandsvermogen De kwantificering van de risico’s leidt tot een gewenst weerstandsvermogen van € 1.062.500. Bij deze berekening is rekening gehouden met de niet in detail uitgewerkte risico’s. Voor de geïdentificeerde en gekwantificeerde risico's worden de uitkomsten van de risico-inventarisatie als norm genomen voor het bepalen van het gewenste minimale weerstandsvermogen. Bij de risico-inventarisatie zijn risico's gekwantificeerd voor een bedrag van € 962.500. Voor de niet-gekwantificeerde risico's wordt uitgegaan van 2% van de structurele inkomsten. Het rijk stelt voor de gemeenten die vallen onder het artikel 12-regime, de minimale buffer van de algemene reserve ook op 2% van de som van de structurele inkomsten te stellen. Voor Recreatieschap Spaarnwoude komt 2% van de structurele inkomsten overeen met een bedrag van € 100.000. Dit bedrag is daarmee het minimaal gewenste / benodigde weerstandsvermogen voor niet gekwantificeerde risico's. Het totale benodigde weerstandsvermogen komt daarmee op een bedrag van € 1.062.500.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Jaarrekening
Risico
Overige gegevens en bijlagen
Kans(factor)
Gewenst weerstandsvermogen
3. Milieuvervuiling (vervuilde grond/ bodemsanering)
>40 % (0,50)
€ 250.000
6. Verminderde inkomsten (faillissement ondernemers, tegenvallend bezoek evenementen, geen evenementen zoals coronacrisis)
>40 % (0,50)
€ 300.000
10. Overmacht door Klimaatverandering (langdurige droogte, piekbuien, hogere temperaturen, verzilting)
>40 % (0,50)
€ 100.000
10 - 40% (0,25)
€ 37.500
11. Continuïteit dienstverlening Overige risico’s Totaal
€ 375.000 € 1.062.500
Matching Gewenst weerstandsvermogen – Berekende weerstandscapaciteit De conclusie in deze nota is dat Recreatieschap Spaarnwoude over een weerstandscapaciteit beschikt van € 1.050.000, - om de risico's te dekken. Het gewenste weerstandsvermogen is berekend op € 1.062.500, - .
Pagina 94 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Voorgesteld wordt de minimale omvang van de reserve voor het benodigd weerstandsvermogen vast te stellen op € 1.062.500. Het gewenste / benodigde weerstandsvermogen voor de geïdentificeerde en de gekwantificeerde risico’s worden jaarlijks herzien. Risico's en de omvang van de risico's kunnen derhalve jaarlijks wijzigen. Natuurlijk blijft het signaleren en het beheersen van de risico's een continue proces. Gedurende het jaar wordt het bestuur geïnformeerd over belangrijke nieuwe risico's gedurende het jaar. De risico's met een hoge kans van voordoen worden als vast onderdeel in de planning & control instrumenten (begroting, bestuursrapportages, jaarrekening) behandeld. En de ontwikkeling van de weerstandscapaciteit.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 95 van 98
Samenvatting
Bijlage V
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
WNT-verantwoording 2024
Deze verantwoording is opgesteld op basis van de volgende op Recreatieschap Spaarnwoude van toepassing zijnde regelgeving: “het algemene WNT-maximum”. In mei 2017 is door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties besloten om in het financieel verslaggevingsdocument de vermelding van iedere topfunctionaris van wie de bezoldiging €2.100 of minder per kalenderjaar bedraagt te wijzigen. In de jaarrekening kan volstaan worden met de naam en de functie. De bestuursfuncties van het recreatieschap betreffen onbezoldigde functies. Overzicht van de bestuurders over het verantwoordingsjaar 2024 Naam Provincie Noord-Holland Provincie Noord-Holland Gemeente Velsen Gemeente Amsterdam Gemeente Haarlem Gemeente Haarlemmermeer
Functie Mevrouw E.A.S. Rommel (vicevoorzitter) Mevrouw A. den Boer De heer B. Diepstraten (voorzitter) De heer R. van Dantzigt (vertegenwoordigt door dhr. N. Türkkol) De heer R. Berkhout Mevrouw M. Sedee-Schuitemaker
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Uitbetaalde beëindigingsvergoeding 2024 Er zijn geen uitkeringen gedaan wegens beëindiging dienstverband aan top functionarissen. Rapportageverplichtingen overige functionarissen Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen die in 2024 een bezoldiging boven het toepasselijke WNT-maximum hebben ontvangen, of waarvoor in eerdere jaren een vermelding op grond van de WNT heeft plaatsgevonden of had moeten plaatsvinden. Er zijn in 2024 geen ontslaguitkeringen aan overige functionarissen betaald die op grond van de WNT dienen te worden gerapporteerd.
Pagina 96 van 98
Samenvatting
Bijlage VI
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Sisa verantwoording 2024
ocw
Specifieke uitkering
J4B
Regiodeals 5e tranche
Ontvanger
Uitkeringscode
VRO
Juridische grondslag
Verstrekker
SiSa bijlage verantwoordingsinformatie 2024 op grond van artikel 3 van de Regeling informatieverstrekking sisa - d.d. 7-01-2025
Indicator Hieronder per regel één code selecteren en in de kolommen ernaast de verantwoordingsinformatie voor die medeoverheid invullen
Indicator Kenmerk/ beschikkingsnummer
Indicator Naam actielijn/ programmalijn/ pijler
Indicator Besteding van de Rijksbijdrage per actielijn/ programmalijn/ pijler (jaar T)
Indicator Besteding regionale financiering (jaar T) per actielijn/ programmalijn/ pijler.
Indicator
SiSa tussen medeoverheden Aard controle n.v.t. Aard controle n.v.t. Aard controle n.v.t. Indicator: J4B/01 Indicator: J4B/02 Indicator: J4B/03 1 060453 Gemeente Velsen 050449 Recreatieschap Cases for change Gemeente €0 Spaarnwoude Velsen 2 060394 Gemeente 050449 Recreatieschap Cases for change Gemeente €0 Haarlemmermeer Spaarnwoude Haarlemmermeer 3 060392 Gemeente Haarlem 050449 Recreatieschap Cases for change Gemeente €0 Spaarnwoude Haarlem 100 Hieronder verschijnt de code Totale cumulatieve besteding van Totale cumulatieve besteding Toelichting conform de keuzes gemaakt bij de Rijksbijdrage per actielijn/ regionale financiering (t/m jaar T) indicator C96B/01 programmalijn/ pijler (t/m jaar T) per actielijn/ programmalijn/ pijler. In de kolommen hiernaast de verantwoordingsinformatie voor die medeoverheid invullen Aard controle n.v.t. Aard controle R Indicator: J4B/06 Indicator: J4B/07 1 060453 Gemeente Velsen €0 €0 2 060394 Gemeente €0 €0 Haarlemmermeer 3 060392 Gemeente Haarlem €0 €0 100 Totale compensabele BTW (t/m Eindverantwoording (Ja/Nee) jaar T) deel rijksbijdrage
Aard controle R Indicator: J4B/10 LVVN
L16B
Eenmalige specifieke uitkering Provinciaal Uitvoeringsprogramma Natuur
Hieronder per regel één code selecteren en in de kolommen ernaast de verantwoordingsinformatie voor die medeoverheid invullen
Aard controle R Indicator: J4B/08
Aard controle R Indicator: J4B/04
Aard controle R Indicator: J4B/05 €0 €0 €0
Aard controle n.v.t. Indicator: J4B/09
Aard controle n.v.t. Indicator: J4B/11 Naam uitvoeringsprogramma
Besteding (jaar T) per uitvoeringsprogramma
Cumulatieve besteding (t/m jaar T) per uitvoeringsprogramma
Cumulatieve besteding apparaatskosten (t/m jaar T) per uitvoeringsprogramma
Uitvoeringsprogramma volgens projectplan uitgevoerd (Ja/Nee)
SiSa tussen medeoverheden Aard controle n.v.t. Aard controle n.v.t. Aard controle R Indicator: L16B/01 Indicator: L16B/02 Indicator: L16B/03 1 030007 Provincie Noord-Holland 050449 Recreatieschap € 180.427 € 276.591 Spaarnwoude 2 100 Kopie uitvoeringsprogramma Uitvoeringsprogramma afgerond Toelichting per (Ja/Nee) uitvoeringsprogramma
Aard controle n.v.t. Indicator: L16B/07 1 050449 Recreatieschap Spaarnwoude Nee
Aard controle n.v.t. Indicator: L16B/08
Aard controle n.v.t. Indicator: L16B/04
Aard controle n.v.t. Indicator: L16B/05 € 22.787
Aard controle n.v.t. Indicator: L16B/06 Ja
Aard controle n.v.t. Indicator: L16B/09
2 100
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 97 van 98
versie DB 19 maart 2025