1_Jaarrekening - jaarverslag 2023 versie 2.1.pdf
Tekst van het document
Ruimte (+)/ overschrijding (-) (E-C)
19.653
8.3.3
Kasgeldlimiet
De Wet Fido begrenst middels de kasgeldlimiet de maximale kortlopende schuld. Deze limiet bepaalt dat de kortlopende schuld maximaal 8,2% van het begrotingstotaal (het totaal van lasten) mag zijn. De kasgeldlimiet van de veiligheidsregio bedroeg in 2023 € 9,6 miljoen. De gemiddelde liquiditeitspositie van het 1e tot en met het 4e kwartaal in de onderstaande tabel betreft het gemiddelde van de begin- en eindsaldi van het desbetreffende kwartaal. bedragen x € 1.000
Kasgeldlimiet 2023 A. Begrotingstotaal
Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4 113.429
113.429
113.429
113.429
B. Kasgeldlimiet (A*8,2%)
9.301
9.301
9.301
9.301
C. Netto kortlopende schuld
15.190
16.213
13.880
16.850
Ruimte (+) / overschrijding (-)
5.889-
6.912-
4.578-
7.549-
30
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
8.3.4 Renteresultaat Een hoger renterisico leidt tot een hoger risicoprofiel, aangezien de rente op lange termijn een onzekere factor is. Momenteel is de rente laag, maar het tij kan op enig moment keren. Dit wordt ondervangen middels een financieringsstructuur die hier zo min mogelijk gevoelig voor is. Door binnen de voorziening kapitaallasten te rekenen met een hogere rekenrente (1,25%) dan de daadwerkelijke effectieve rente die wordt betaald (1,21% in 2023) wordt het renterisico verlaagd. Het bedrag aan werkelijk betaalde rente op leningen in 2023 bedraagt € 325.750. De veiligheidsregio heeft geen renteresultaat. 8.3.5
Financiering vaste activa
In totaal zijn zes vaste geldleningen afgesloten (in 2016 ging het om een aantal van drie en in 2019 om een aantal van één). Daarnaast is er eind 2022 een lening met een looptijd van 184 dagen afgesloten, die inmiddels is afgelost. In 2023 is één nieuwe lening afgesloten voor een totaal bedrag van € 10,0 miljoen en is er een bedrag van € 23,0 miljoen aan leningen afgelost. De specificaties staan in het onderstaande overzicht weergegeven. De bedragen zijn weergeven in duizenden euro’s. Langlopende schulden (nog voor meer dan 1 jaar) - Detailoverzicht leningen leningnr
Leninggever
40.110960 40.110961 40.110962 40.113266
BNG BNG BNG BNG Totaal
Datum
Hoofdsom
Totale looptijd
Werkelijke rente
x € 1.000
22-dec-16 22-dec-16 22-dec-16 2-dec-19
5.000 8.000 10.000 10.000 33.000
10 jr 15 jr 10 jr 5 jr
Restschuld 31 december 2022
Aflossing in 2023
Restschuld 31 december 2023
x € 1.000
x € 1.000
x € 1.000
0,56% 0,98% 0,99% -0,15%
2.000 4.800 10.000 4.000 20.800
500 533 0 2.000 3.033
1.500 4.267 10.000 2.000 17.767
Werkelijke rente
Restschuld 31 december 2022
Aflossing in 2023
Restschuld 31 december 2023
0,95% 3,25%
10.000 0 10.000
10.000 10.000 20.000
0 0 0
Kortlopende schulden (nog minder dan 1 jaar) - Detailoverzicht leningen leningnr
Leninggever
574889 BNG 592482 BNG Totaal
Datum
Hoofdsom
Totale looptijd
16-aug-22 14-feb-23
10.000 10.000 20.000
184 dagen 6 maanden
8.3.6 EMU-saldo Het EMU-saldo geeft inzicht in hoe de uitgaven zich verhouden tot de inkomsten in een jaar (en hoe investeringen in een jaar zich verhouden tot de afschrijvingen). Bij een negatief EMU-saldo besteedt de veiligheidsregio meer geld dan dat zij ontvangt (en overstijgen de investeringen de afschrijvingen), bij een positief EMU-saldo is dit andersom. In het onderstaande overzicht worden de EMU-saldi van de jaarrekening 2022, gewijzigde begroting 2023 en jaarrekening 2023 weergegeven.
31
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
Bedragen x € 1.000
Rekening 2022
Omschrijving kengetal EMU-Saldo (A+B+C-D+E+F-G+H-I-J-K) A. Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves. B. Afschrijvingen ten laste van de exploitatie. C. Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie minus de vrijval van de voorzieningen ten bate van de exploitatie. D. Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd. E. Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post D. F. Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord. G. Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan) H. Baten bouwgrondexploitatie: Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord. I. Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen. J. Lasten ivm transacties met derden, die niet via de onder post A genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten.
Actualisatie 2023
Rekening 2023
286
-10.185
-4.622
-1.295
-2.644
-139
6.035
7.221
6.555
3.544
1.965
810
7.998
16.727
11.848
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
K. Verwachte boekwinst op exploitatie van verkoop van effecten.
De EMU-saldi voor de jaarrekening 2022, gewijzigd 2023 en jaarrekening 2023 zijn respectievelijk € 0,3 miljoen, minus € 10,2 miljoen en minus € 4,6 miljoen. Het EMU-saldo gaat niet uit van baten en lasten, maar gaat uit van ontvangsten en uitgaven, berekend op transactiebasis en overeenkomstig de voorschriften van het Europese systeem van nationale en regionale rekeningen in de Europese Unie. Investeringen tellen bijvoorbeeld niet mee in het stelsel van baten en lasten, waarbij wordt uitgegaan van de kapitaallasten van de investeringen. Investeringen in een jaar tellen echter wel volledig mee in het EMU-saldo. Bij een sluitende begroting kan een gemeente daardoor toch een negatief EMU-saldo hebben.
32
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
8.4 Onderhoud kapitaalgoederen Het onderhoud van gebouwen wordt uitgevoerd op basis van een meerjarenplanning. Deze is gebaseerd op een uitgevoerde conditiemeting (NEN 2767) van alle gebouwen, een daaropvolgende controle en advies van een bouwkundig adviesbureau en Archidat bouwkosten. De kosten worden geëgaliseerd via de daarvoor gevormde voorziening. Bij de jaarplanning vindt eventuele bijstelling plaats van de meerjarenplanning (eventueel uitstel als er geen noodzaak is). Ook het onderhoud van de voertuigen en overig materieel (bijvoorbeeld pakken en ademluchtapparatuur) vindt plaats op basis van een planning die is vastgelegd in een geautomatiseerd systeem. 8.5 WNT-verantwoording 2023 Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) publiceert jaarlijks een verantwoordingsmodel Wet normering topinkomens (hierna: WNT). Instellingen die onder de reikwijdte van de WNT vallen, kunnen het model gebruiken om aan de openbaarmakingsplicht zoals opgenomen in de WNT te voldoen. De onderstaande tabellen zijn van toepassing op de veiligheidsregio. 1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt.
Gegevens 2023 bedragen x € 1
M.T.C. van Lieshout
Functiegegevens
Directeur
Aanvang en einde functievervulling in 2023
1/1 t/m 31/12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)
1,00
Dienstbetrekking?
ja
Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
188.686
Beloningen betaalbaar op termijn
21.963
Subtotaal
210.649
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
223.000
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag
n.v.t.
Bezoldiging
210.649
33
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
n.v.t.
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
n.v.t.
Gegevens 2022 bedragen x € 1
M.T.C. van Lieshout
Functiegegevens
Directeur
Aanvang en einde functievervulling in 2022
1/1 t/m 31/12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)
1,00
Dienstbetrekking?
ja
Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
165.579
Beloningen betaalbaar op termijn
22.741
Subtotaal
188.320
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
216.000
Bezoldiging
188.320
1d. Topfunctionarissen alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt met een bezoldiging van € 1.900 of minder. Gegevens 2023 NAAM TOPFUNCTIONARIS
FUNCTIE
F. Halsema
Voorzitter Veiligheidsbestuur
T. Poppens
Plaatsvervangend voorzitter Veiligheidsbestuur
E. Boog
Lid Veiligheidsbestuur
P. Heiliegers
Lid Veiligheidsbestuur
G. Oude Kotte
Lid Veiligheidsbestuur
J. Langenacker
Lid Veiligheidsbestuur
3. Bezoldiging niet-topfunctionarissen De WNT is ook van toepassing op niet-topfunctionarissen bij een WNT-instelling. Voor niettopfunctionarissen met een dienstbetrekking moeten gegevens over de ontvangen beloningen en vergoedingen worden gepubliceerd in de jaarrekening als deze het algemeen bezoldigingsmaximum overschrijden. Over 2023 is dat niet het geval.
34
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
8.6 Gecorrigeerde WNT-verantwoording 2019 BZK heeft geoordeeld dat de WNT opgave van de VrAA in 2019 onjuist was. Daarop heeft BZK correctie over 2019 gevraagd in de jaarstukken 2022 van de VrAA. BZK heeft per brief van 6 november 2023 aangegeven dat het herstel in de jaarstukken 2022 onjuist is uitgevoerd. BZK heeft in dezelfde brief aangegeven op welke punten correctie nodig is en het advies gegeven om integraal een gecorrigeerde verantwoording 2019 op te nemen in de jaarstukken 2023. BZK geeft in de brief bovendien aan dat de VrAA in de correctie dient aan te geven wat de correcties zijn ten opzichte van de verantwoording in 2019 inclusief een toelichting op de oorzaak van de fout. In de hieronder volgende gecorrigeerde opgave WNT 2019 zijn de volgende correcties ten opzichte van 2019 uitgevoerd: -
-
L.J. Schaap is uit de verantwoording gelaten omdat L.J. Schaap als commandant van de Brandweer Amsterdam-Amstelland geen topfunctionaris van de VrAA was in de zin van de WNT. Dit betreft dan de onderdelen in de verantwoording 2019: o Bezoldiging; o Uitkering wegens beëindiging dienstverband (onverschuldigde betaling); J.D. van de Ven en N. Jansen-Schoonhoven zijn uit de verantwoording gelaten (onderdeel bezoldiging) omdat zij als Hoofd GHOR en Hoofd Veiligheidsbureau geen topfunctionaris van de VrAA waren in de zin van de WNT;
Oorzaak van de fout in 2019 betrof een verkeerde beoordeling van de definitie van topfunctionaris van de VrAA in de zin van de WNT. Bovenstaande correcties betekenen een volgende gecorrigeerde integrale verantwoording WNT 2019: 1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt. Gegevens 2019 bedragen x € 1
M.T.C. van Lieshout
Functiegegevens
Directeur
Aanvang en einde functievervulling in 2023
1/10 t/m 31/12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)
1,00
Dienstbetrekking?
ja
Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen Beloningen betaalbaar op termijn
45.841 0
Subtotaal
45.841
35
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
48.899
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag
n.v.t.
Bezoldiging
45.841
Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
n.v.t.
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
n.v.t.
Gegevens 2018 bedragen x € 1
n.v.t.
1d. Topfunctionarissen alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt met een bezoldiging van € 1.700 of minder. Gegevens 2019 NAAM TOPFUNCTIONARIS
FUNCTIE
F. Halsema
Voorzitter Veiligheidsbestuur
H.B. Eenhoorn
Plaatsvervangend voorzitter Veiligheidsbestuur (tot 28 mei 2019)
T. Poppens
Plaatsvervangend voorzitter Veiligheidsbestuur (vanaf 28 mei 2019)
J.J. Nobel
Lid Veiligheidsbestuur (tot 16 april 2019)
G. Oude Kotte
Lid Veiligheidsbestuur (vanaf 16 april 2019)
E. Boog
Lid Veiligheidsbestuur
P. Heiliegers
Lid Veiligheidsbestuur
J. Langenacker
Lid Veiligheidsbestuur
36
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
9. Regeling CTB, opvang ontheemden Oekraïne en BDuR 9.1 Bestedingen 2023 De regeling voor naleving controle corona toegangsbewijzen 2021 (CTB) was tijdelijk en is afgerond. In 2023 hebben hier door de VrAA geen bestedingen plaatsgevonden. De regeling Bekostiging eerste opvang ontheemden Oekraïne door de veiligheidsregio loopt. Veiligheidsregio’s hebben hier een (financieel) coördinerende rol. Gedurende 2023 heeft de VrAA geen bestedingen gerealiseerd op deze regeling. De ontvangen gelden BDuR (brede doeluitkering rampenbestrijding) van € 12.610.904 zijn volledig besteed. 9.2 Openstaande voorschotten per einde 2023 Vanuit de coördinerende rol ontvangt de VrAA (SPUK) gelden van het Rijk en verstrekt deze aan gemeenten. In eerste instantie beiden als voorschot. Vervolgens volgt op de gerealiseerde uitgaven een afrekening en verantwoording. Het verschil tussen ontvangen gelden van het Rijk en verantwoorde gelden (via de SiSa verantwoording) dient de VrAA aan het Rijk terug te betalen. Hieronder volgt een toelichting op openstaande posities met het Rijk (allen het ministerie van Justitie en Veiligheid) en de VrAA: CTB 2021 De regeling is afgerond en verantwoord door alle partijen. De VrAA heeft € 2.759.994 aangevraagd en ontvangen van het ministerie. Daarvan is € 281.363 verantwoord door gemeenten (destijds in de SiSa regeling A12).
Per saldo dient de VrAA per 31/12/2023 nog € 2.478.631 terug te betalen aan het ministerie van Justitie en Veiligheid. Eerste opvang ontheemden Oekraïne 2022 De regeling is over 2022 verantwoord door gemeenten en de VrAA in de jaarrekening 2022. Het totaaloverzicht is: Eerste opvang ontheemden Oekraïne 2022 (Sisa A18) Gemeente Amsterdam GGD Gemeente Amstelveen Gemeente Diemen Gemeente Aalsmeer Gemeente Ouder-Amstel Gemeente Uithoorn Veiligheidsregio Amsterdam Amstelland Totaal
Aanvraag Verantwoord € 8.021.142 € € € € € 19.240 € 14.800 € 121.607 € 10.451.684 € 8.176.789 €
Saldo
2.274.895
Per saldo dient de VrAA per 31/12/2023 nog € 2.274.895 terug te betalen aan het ministerie van Justitie en Veiligheid. Eerste opvang ontheemden Oekraïne 2023 De regeling moet over 2023 nog verantwoord worden door gemeenten en de VrAA in de jaarrekening 2023. Daarbij heeft de VrAA in deze jaarrekening bestedingen van € 0 staan. Gedurende 37
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
2023 heeft de VrAA namens gemeenten wel middelen aangevraagd en verstrekt aan gemeenten. De aangevraagde middelen zijn: Eerste opvang ontheemden Oekraïne 2022 (Sisa A18)
1e helft 23
Beschikking eerste helft 2023 Beschikking tweede helft 2023 Totaal
2e helft 23
€
3.301.124
€
€ 3.301.124 €
Totaal ontvangen minJenV 2023 € 3.301.124 702.712 € 702.712 702.712 € 4.003.836
De in 2023 als voorschot aan gemeenten verstrekte middelen zijn: Eerste opvang ontheemden Oekraïne 2023 (Sisa A18)
1e helft 23
Gemeente Amsterdam GGD Gemeente Amstelveen Gemeente Diemen Gemeente Aalsmeer Gemeente Ouder-Amstel Gemeente Uithoorn Veiligheidsregio Amsterdam Amstelland Totaal
€ € € € € € € € €
3.198.244 80.000 16.380 6.500 3.301.124
2e helft 23
€ € € € € € € € €
595.832 84.000 16.380 6.500 702.712
Totaal voorschotten verstrekt aan gemeenten 2023 € 3.794.076 € 164.000 € € € € 32.760 € 13.000 € € 4.003.836
9.3 Verwerking openstaande posities in de balans 2023 De aan het ministerie van Justitie en Veiligheid nog te betalen bedragen van € 2.478.631 (CTB 2021) en € 2.274.895 (“Oekraïne 2022”) maken onderdeel uit van de overlopende passiva in de balans VrAA 2023. De in 2023 van het ministerie ontvangen gelden van € 4.003.836 zijn als overlopende passiva opgenomen en verlaagd met de aan gemeenten verstrekte voorschotten van hetzelfde bedrag van € 4.003.836. Beide posten maken onderdeel uit van de overlopende passiva en zijn per saldo dus voor een bedrag van € 0 opgenomen onder de overlopende passiva.
38
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
Jaarrekening
39
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
10. Balans VrAA 10.1 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling 10.1.1 Algemeen De jaarrekening is opgesteld met inachtneming van het “Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten” en de financiële verordening VrAA met de bijbehorende nota’s. 10.1.2 Vaste activa De vaste activa zijn gewaardeerd op basis van historische aanschafwaarde onder aftrek van de afschrijvingen. De afschrijvingen vinden bij de meeste activa lineair plaats en zijn afhankelijk van de verwachte economische levensduur, waarbij geen rekening wordt gehouden met restwaarden. Op grond (niet zijnde in erfpacht) wordt niet afgeschreven. 10.1.3 Voorraden De voorraden zijn gewaardeerd tegen FIFO onder aftrek van een voorziening voor incourante voorraden. Eerder vond de waardering van de voorraden plaats tegen vaste verrekenprijs (v.v.p.). De investeringen die nog niet opgeleverd zijn in het lopende jaar, worden per ultimo boekjaar als onderhanden werk (activa in uitvoering) in de jaarrekening verantwoord. 10.1.4 Vorderingen De vorderingen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, onder aftrek van een voorziening voor het risico van oninbaarheid. 10.1.5 Liquide middelen Liquide middelen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde. 10.1.6 Eigen vermogen Onder het eigen vermogen zijn opgenomen de algemene reserves, de bestemmingsreserves en het saldo van de rekening van baten en lasten.
10.1.7 Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de voorzienbare verplichting, het verlies en/of risico’s, voor zover de omvang hiervan redelijkerwijs is in te schatten. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. 10.1.8 Vlottende passiva De kortlopende schulden zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde.
40
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
10.2 Balans VrAA
Overzicht van de activa per einde en begin 2023: Bedragen x € 1.000
ACTIVA VrAA
31-12-2023
31-12-2022
Vaste activa Immateriële vaste activa Bijdragen aan activa in eigendom van derden
88 88
Materiële vaste activa Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen Vervoermiddelen Machines & installaties Overig
-
81.945 4.034 56.278 10.457 3.192 7.984
76.735 4.112 52.126 11.342 9.155
Vlottende activa Voorraden Onderhanden werk Gereed product en handelsgoederen
2.487 838
Uitzettingen Vorderingen Uitzettingen in 's Rijks schatkist looptijd < 1jaar
1.398 177
3.325
7.979 7.436 543
1.575
Liquide middelen Liquide middelen (kas- en banksaldi)
16.866 1.808 15.058
35 35
Overlopende activa Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk Nog te ontvangen bijdragen van overige overheid Overige overlopende activa
42 42
1.326 1.326
Totaal
88.293
41
3.480 3.480 105.101
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
Overzicht van de passiva per einde en begin 2023: Bedragen x € 1.000
PASSIVA VrAA
31-12-2023
31-12-2022
Vaste passiva Eigen vermogen Algemene reserve Bestemmingsreserve Saldo van rekeningen
8.978 12.556 1.270
Voorzieningen Voorzieningen
24.966
Vaste Schuld Leningen openbare lichamen (art. 1a Wet Fido) Financial lease
17.767 -
22.804
22.942 8.977 13.965 0
24.966
24.155 24.155
17.767
20.823 20.800 23
Vlottende passiva Vlottende schulden Rood staan op bank Crediteuren Kortlopende leningen BNG
7.802 7.854 -
Overlopende passiva Overige overlopende passiva
7.100
15.656
31.803 479 21.325 10.000
7.100
Totaal
5.376 5.376
88.293
105.101
10.3 Toelichting op balans VrAA 10.3.1 Vaste activa In de onderstaande tabel wordt het verloop van de immateriële en materiële vaste activa nader gespecificeerd. bedragen x € 1.000
Vaste activa Immateriële vaste activa Materiële vaste activa Totaal
31-12-2023 31-12-2022 88 0 81.945 76.735 82.032
76.735
42
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
bedragen x € 1.000
Vaste activa
Immateriele vaste activa
Grond in Erfpacht
GebouVoer- en Machines, wen (incl. Vaar-tuigen apparaten erfpacht) en instal-
Overig
Totaal
laties Boekwaarde per 1 januari Correcties categorisering Bij: investeringen Correcties categorisering Af: afschrijvingen Af: buitengebruikstellingen Boekwaarde per 31 december
0 676 0 -479 -110
4.112 0 0 0 -79
87
Aanschafwaarde Cumulatieve afschrijvingen Boekwaarde per 31 december
676 -589 87
4.033
52.126 -327 6.815 0 -2.336 0 56.278
11.342 427 920 0 -2.232 0 10.457
0 1.990 2.106 -808 -95 0 3.193
9.155 -2.780 2.007 1.287 -1.685 0 7.984
76.735 -14 11.848 0 -6.537 0 82.032
4.821 -787 4.034
71.875 -15.598 56.277
34.171 -23.713 10.458
4.096 -904 3.192
20.155 -12.172 7.983
135.794 -53.763 82.031
Ten opzichte van de eindbalans 2022 (die gelijk is aan de startbalans 1 januari 2023) heeft in 2023 een hercategorisering plaatsgevonden. Daarbij zijn activa verschoven in bovenstaande categorieën maar ook met het onderhanden werk. Zie het overzicht hieronder waarin de € 14k met tegengesteld teken gecorrigeerd wordt. 10.3.2 Voorraden Onderhanden werk bedragen x € 1.000 Onderhanden werk
31-12-2023
31-12-2022
Onderhanden werk
2.487
Totaal
2.487
7.435 14 7.449
De post onderhanden werk betreft de uitgaven met betrekking tot investeringen die nog niet zijn afgerond en daarom niet zijn geactiveerd in 2023. Gereed product en handelsgoederen bedragen x € 1.000 Gereed product en handelsgoederen
31-12-2023
31-12-2022
442 256 258 73 -190 839
239 198 243 27 -164 543
Kleding Auto-onderdelen Blusbenodigdheden Kantoorbenodigdheden en overige goederen Voorziening incourante voorraden Totaal
De bovenstaande tabel bevat de specificatie van de voorraad per ultimo boekjaar.
43
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
10.3.3 Uitzettingen Vorderingen bedragen x € 1.000 Vorderingen
31-12-2023
31-12-2022
Debiteuren Voorziening dubieuze debiteuren
1.398 0
1.808 0
Totaal
1.398
1.808
bedragen x € 1.000 Uitzettingen in ’s Rijks schatkist (looptijd < 1 jaar)
31-12-2023
31-12-2022
Uitzettingen in ’s Rijks schatkist (looptijd < 1 jaar)
177
15.058
Totaal
177
15.058
Uitzettingen in ’s Rijks schatkist (looptijd < 1 jaar)
Bij de post Uitzettingen in ’s Rijks schatkist gaat het om de rekening courant schatkistbankieren, waar eind 2023 een bedrag van € 177.000 op stond. Wegen behoefte aan liquide middelen zijn de uitzettingen sterk verlaagd ten opzichte van einde 2022.
10.3.4 Liquide middelen bedragen x € 1.000 Liquide middelen
31-12-2023
31-12-2022
Kruisposten Creditcards Bank
0 35 0
0 42 0
Totaal
35
42
Op de bank staat een saldo van € 0 omdat we rood stonden. Het negatief saldo staat onder de passiva. 10.3.5 Overlopende activa bedragen x € 1.000 Overige overlopende activa
31-12-2023
31-12-2022
Voorschotten personeel Nog te ontvangen baten Vooruitbetaalde kosten Nog te ontvangen bijdragen
-1 97 1.231 0
12 720 2.648 100
Totaal
1.326
3.480
44
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
De nog te ontvangen baten hebben betrekking op de nog niet aan derden gefactureerde posten, die betrekking hebben op het boekjaar 2023. Deze worden in 2024 gefactureerd. De vooruitbetaalde kosten betreffen betalingen in 2023 die prestaties 2024 betreffen. 10.3.6 Eigen vermogen Het jaarrekeningresultaat 2023 voor bestemming is voordelig (€ 1,270 mln.). Het hiernavolgend overzicht geeft de stand van het eigen vermogen weer. bedragen x € 1.000 Eigen Vermogen
31-12-2023
31-12-2022
Algemene reserve Bestemmingsreserves Saldo van rekening
8.978 12.556 1.270
7.921 13.965 1.056
Totaal
22.804
22.942
In de onderstaande tabel worden het verloop van de algemene reserve en het saldo van rekening weergegeven. Hierin is de voorgestelde bestemming van het jaarrekeningresultaat nog niet verwerkt. Na besluitvorming door het bestuur zal het resultaat lopend boekjaar in de reserves worden verwerkt. bedragen x € 1.000 Algemene reserve en resultaat voor bestemming Algemene reserve Saldo van rekening
saldo per 1 januari
Mutaties na bestemming
Overig Bij
saldo per 31 december
Overig Af
7.921 0
1.057 0
0 1.270
0 0
8.978 1.270
7.921
1.057
1.270
0
10.248
Bestemmingsreserves Het verloop van de bestemmingsreserves is opgenomen in de onderstaande tabel. bedragen x € 1.000 Bestemmingsreserve
saldo per 1 januari
Bestemmingsreserve Bestemmingsreserve vastgoed Bestemmingsreserve FLO Amsterdam Reserve Strategisch HRM Reserve Informatiesturing Reserve Innovatie Bestemmingsreserve WW Reserve opleiden en oefenen Reserve Mobiliteit
0 5.651 3.940 539 978 914 1.155 684 103
Totaal
13.965
Mutaties na bestemming
Bij
saldo per 31 december
Af
117 133 55
0 5.651 2.526 414 978 1.348 1.038 551 48
1.843
12.556
1.414 124 0 434
434
45
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
Bestemmingsreserve WW Door de herstructurering van het wachtgeldfonds komen vanaf 1 januari 2006 de kosten voor werkloosheid volledig ten laste van de begroting van de Brandweer Amsterdam-Amstelland. Er is derhalve een bestemmingsreserve gevormd, die bedoeld is om over de jaren heen de kosten voor werkloosheid te kunnen reguleren. In 2023 is € 117.000 onttrokken aan deze bestemmingsreserve ter dekking van betaalde werkloosheidsuitkeringen. Bestemmingsreserve vastgoed Amsterdam Het bestuur VrAA heeft op 7 april 2014 besloten het resultaat van de verkoop van Amsterdams vastgoed te laten verlopen via de reserve vastgoed Amsterdam, om het zodanig weer te kunnen (her)investeren in Amsterdamse kazernes. Bestemmingsreserve FLO Amsterdam De bestemmingsreserve FLO is bedoeld om samen met de reguliere maatwerkbijdrage van de gemeente Amsterdam hiervoor, de kosten voor de FLO-regeling te financieren. Bestemmingsreserve Strategische HRM Het bestuur VrAA heeft op 30 maart 2020 ingestemd met het per 1 januari 2020 instellen van de reserve Strategisch HRM. De onttrekking betreft een bedrag voor het gevolgde leiderschapsprogramma. Bestemmingsreserve Informatiesturing Het bestuur VrAA heeft op 30 maart 2020 ingestemd met het per 1 januari 2020 instellen van de reserve Informatiesturing en de reserve Strategisch HRM.
Bestemmingsreserve Innovatie Het bestuur VrAA heeft op 30 maart 2020 ingestemd met het per 1 januari 2020 instellen van de reserve Innovatie. De dotatie is conform begroting gerealiseerd. Bestemmingsreserve Opleiden en Oefenen Het bestuur VrAA heeft op 29 maart 2021 ingestemd met het per 1 januari 2021 instellen van de reserve Opleiden en Oefenen. De onttrekking betreft een inhaalslag in opleidingen na het COVID tijdperk. Bestemmingsreserve Mobiliteit Het bestuur VrAA heeft op 28 maart 2022 ingestemd met het per 1 januari 2022 instellen van de reserve Mobiliteit.
46
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
10.3.7 Voorzieningen Hieronder is het verloop gedurende 2023 van de voorzieningen weergegeven: bedragen x € 1.000 P12 Voorzieningen
Voorziening groot onderhoud Voorziening kapitaallasten Loongerelateerde voorzieningen Voorziening aanvullende WW Voorziening verlofsparen
saldo per 1 januari
Dotatie
Aanwending
3.323 18.555 277 0 2.000
1.516 1.398 180 36 297
2.417 22 178 0 0
0 0 0 0 0
2.422 19.931 279 36 2.297
24.155
3.427
2.617
0
24.965
Vrijval saldo per 31 december
Hieronder volgt een specificatie en toelichting per voorziening. Voorziening groot onderhoud bedragen x € 1.000 Voorziening egalisatie kosten groot onderhoud
saldo per 1 januari
Dotatie
Aanwending
Vrijval
saldo per 31 december
Regio Aalsmeer Amstelveen Amsterdam Diemen Ouder-Amstel Uithoorn Boot Bocas
245 0 568 2.150 257 0 -20 0 123
0 0 180 1.234 45 0 57 0 0
0 2 345 1.770 43 5 53 0 199
0 0 0 0 0 0 0 0 0
245 -2 403 1.614 259 -5 -16 0 -76
Totaal
3.323
1.516
2.417
0
2.422
De gemeenten die het onroerend goed hebben overgedragen aan de Veiligheidsregio AmsterdamAmstelland betalen jaarlijks een vast bedrag voor groot onderhoud. Via deze voorziening worden de kosten voor groot onderhoud geëgaliseerd. In 2014 is de basis gelegd voor deze voorziening. Als de werkelijke kosten gedurende het boekjaar afwijken van hetgeen is begroot, wordt het verschil verrekend met deze voorziening.
47
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
Voorzieningen kapitaallasten bedragen x € 1.000 Voorziening egalisatie kapitaallasten
Beginsaldo
Dotatie
Regio Aalsmeer Amstelveen Amsterdam Diemen Ouder-Amstel Uithoorn Boot Bocas
11.490 0 559 4.334 420 0 51 732 969
747
15 12 47
14
Totaal
18.555
1.398
22
75 483 19
Aanwending
8
Vrijval saldo per 31 december 0 0 0 0 0 0 0 0 0
12.237 0 634 4.817 431 0 66 730 1.016
0
19.931
De gemeenten betalen jaarlijks een vaste bijdrage voor rente en afschrijving. De kapitaallasten fluctueren daarentegen doordat investeringen niet gelijkmatig over de jaren plaatsvinden. Op basis van de meerjarige investeringsbegroting wordt per gemeente gestuurd op meerjarig evenwicht tussen de bijdragen en de kapitaallasten. Via deze voorziening worden de kapitaallasten geëgaliseerd over de jaren. Loongerelateerde voorziening De personeels- of loongerelateerde voorziening betreft een voorziening voor diverse personele regelingen. In 2023 is hiervan een bedrag van € 0,178 miljoen aangewend. Aanvullende WW Voortvloeiend uit de NRGA wordt bij medewerkers een eigen bijdrage ingehouden als aanvullende verzekering op de WW. Voorziening Verlofsparen Vanaf 1 januari 2022 is het op basis van de CAO mogelijk om voor verlof te sparen om bijvoorbeeld een sabbatical op te nemen of eerder te stoppen met werken, voorafgaand aan het pensioen. Met verlofsparen is de Commissie BBV van mening dat hier een voorziening voor gevormd moet worden voor het deel van het verlof dat hiervoor in aanmerking komt (bovenwettelijke uren en compensatieverlof). De VrAA heeft in 2023 een berekening gemaakt van de benodigde omvang van de voorziening verlofsparen, rekening houdend met de regelgeving van het BBV. In 2022 is reeds € 2 miljoen aan de voorziening gedoteerd.
Volgens de berekening 2023 moest aanvullend € 3 ton aan de voorziening worden toegevoegd.
48
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
10.3.8 Vaste schuld bedragen x € 1.000 Langlopende lening BNG Saldo per 1 januari Bij: nieuwe leningen Af: saldo aflossing
31-12-2023 20.800 0 -3.033
31-12-2022 23.833 0 -3.033
Stand per 31 december
17.767
20.800
De VrAA heeft in 2016 drie langlopende leningen afgesloten met de BNG met een looptijd van 10, 10 en 15 jaar. In 2019 is een aanvullende langlopende lening afgesloten van € 10 mln. met een looptijd van 5 jaar. In 2023 is in totaal voor een bedrag van € 3,033 mln. Afgelost op de langlopende leningen. bedragen x € 1.000 Financial lease Financial lease Aflossing termijnen Totaal
31-12-2023 0 0
31-12-2022 23 0
0
23
De lease van de elektrische tankautospuit is met ingang van 16 februari 2023 beëindigd omdat deze niet operationeel inzetbaar bleek. 10.3.9 Vlottende schulden bedragen x € 1.000 Overige vlottende schulden Rood staan op de bank Crediteuren Kortlopende lening BNG Totaal
31-12-2023 7.802 7.854 0
31-12-2022 479 21.325 10.000
15.656
31.803
Eind 2023 staat er voor een bedrag van € 15,656 mln. aan kortlopende schulden op de balans. Verloop kortlopende lening BNG: bedragen x € 1.000 Kortlopende lening BNG Saldo per 1 januari Bij: nieuwe leningen Af: saldo aflossing
31-12-2023 10.000 0 -10.000
31-12-2022 10.000 0 0
Stand per 31 december
0
10.000
De VrAA heeft in 2022 één kortlopende lening afgesloten bij de BNG met een looptijd van 184 dagen. Deze is volledig afgelost begin 2023. In 2023 is in totaal voor een bedrag van € 10 mln. afgelost op de kortlopende leningen.
49
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
10.3.10 Overlopende passiva bedragen x € 1.000 Overlopende passiva Nog te betalen kosten Nog te betalen belastingen en premies Loongerelateerde verplichtingen Vooruitontvangen baten Vooruitontvangen bedragen overheden Totaal
31-12-2023 1.703 185 0 5.213 0
31-12-2022 1.620 611 143 3.004 0
7.100
5.377
Nog te betalen kosten Alle lasten voor zover bekend, die betrekking hebben op het boekjaar 2023 en die nog niet via facturen aan de VrAA in rekening zijn gebracht, worden op de rekening ‘nog te betalen kosten’ gereserveerd. In de loop van 2023 zal het saldo van € 1,703 mln. van deze rekening worden afgeboekt. Nog te betalen belastingen en premies Via het maandelijks loonjournaal wordt het bedrag aan nog te betalen premies en belastingen automatisch geboekt op ‘nog te betalen loonheffing’. Op het moment dat de inkoopfactuur van de Belastingdienst volledig is goedgekeurd, dan vindt de boeking plaats van ‘nog te betalen loofheffing’ aan ‘crediteuren’. In de maand daarop vindt de daadwerkelijke betaling plaats en vindt de boeking plaats van ‘crediteuren’ aan ‘bank’. Vooruitontvangen baten Dit betreft onder meer het saldo van het voorschot voor een incidentele bijdrage van het ministerie van J&V voor de ondersteuning van de controle corona toegangsbewijzen (CTB) en eerste opvang ontheemden Oekraïne en de facturen van de gemeenten aan de VrAA hiervoor. 10.3.11 Niet uit de balans blijkende rechten en verplichtingen FLO De VrAA heeft tot en met 2048 FLO-verplichtingen van in totaal € 100 miljoen. Dit is exclusief de bedragen voor de FLO-ers van Amstelveen die volgens de overeenkomst met Amstelveen jaarlijks op nacalculatiebasis met hen worden verrekend.
50
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
Overige niet uit de balans blijkende verplichtingen Huur Schiphol Real Estate Gemeente Aalsmeer
start duur 1-10-2006 15 jaar 1-1-2008 5 jaar
eind object 31-12-2026 Bocas 31-12-2024 Aalsmeer
Leaseauto start duur eind object Autolease Midden Nederland 2-1-2023 35 maanden 31-12-2026 Seat Tarraco
resterende looptijd Verplichting 2024 en verder 3 jaar (verlengd per aug 2021) € 370.500 € Jaarlijks verlengd 264.000 resterende looptijd 3 jaar
€
Verplichting 2024 en verder 45.000
Koffie automaten Selecta
start duur 1-11-2017 5 jaar
eind object resterende looptijd 1-11-2023 Koffie automaten 10 maanden
€
Verplichting 2024 en verder -
Kopieerappraten Konica Minolta
start duur 1-7-2019 5 jaar
eind object resterende looptijd 1-7-2024 Kopieerapparaten 6 maanden
€
Verplichting 2024 en verder 28.500
10.3.12 Gebeurtenissen na balansdatum Er zijn geen gebeurtenissen na balansdatum te melden.
51
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
11. Resultatenrekening VrAA bedragen x € 1.000
Rekening 2022
Gewijzigde begroting 2023
Rekening 2023
Baten Uitgeleend personeel Huren Overige goederen en diensten Rijksbijdragen Gemeentelijke bijdragen Bijdrage veiligheidsregio Kennemerland Rente
443 150 4.151 9.968 88.421 1.250 22
389 112 4.080 12.611 92.344 1.250 -
410 82 4.285 12.611 95.236 1.250 179
21 30205 02.892 179
Totale baten
104.405
110.786
114.052
3.266
Lasten Salarissen en sociale lasten Belastingen Duurzame goederen Ingeleend personeel Overige goederen en diensten Rente Mutatie egalisatievoorzieningen kapitaallasten Afschrijvingen
69.689 2 116 5.244 22.109 161 2.342 6.035
77.071 30 92 2.390 26.074 1.081 5307.221
74.912 28 160 5.817 24.878 464 1.377 6.555
2.159268 3.427 1.1966171.907 666-
Totale lasten
105.699
113.429
114.191
762
Saldo van baten en lasten
1.294-
2.644-
139-
2.505
RESERVES Onttrekkingen Dotaties Mutaties in reserves
4.798 2.447 2.351
3.329 685 2.644
1.843 434 1.409
1.4862511.235-
Resultaat
1.057
-
1.270
1.270
VrAA
Saldo
Het resultaat van de VrAA bedraagt over 2023 € 1,270 mln positief. 11.1 Structureel begrotingssaldo In de notitie structurele en incidentele baten en lasten (d.d. 30 augustus 2018) adviseert de commissie BBV het structurele begrotingssaldo te presenteren, zie het onderstaande overzicht. Hiermee wordt inzicht gegeven of de begroting en meerjarenraming structureel in evenwicht zijn. Onderstaande analyse is niet op details van incidentele en structurele posten ingegaan. De belangrijkste incidentele post in 2023 betrof voor de begroting een onttrekking aan de Algemene reserve van 1,443 miljoen. Deze post is niet in de realisatie opgenomen. De belangrijkste incidentele post in de rekening 2023 betreft de eenmalige bijdrage van gemeente Amsterdam van € 2,3 miljoen.
52
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
Het structureel saldo ligt daarmee op afgerond € 1 miljoen negatief. Voor de begroting 2024 en verder zijn maatregelen getroffen en verwerkt om het structureel saldo licht positief te maken. bedragen x € 1.000
Structureel begrotingssaldo Saldo van baten en lasten (+ is batig) Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves (saldo) Begrotingssaldo na bestemming (+ is batig) Waarvan incidentele baten en lasten (saldo) Structureel begrotingssaldo (+ is batig)
Rekening 2022
Actualisatie 2023
Rekening 2023
1.2942.351 1.057 3.384 2.327-
2.6442.644 3.743 3.743-
1391.409 1.270 2.300 1.030-
11.2 Toelichting baten 11.2.1 Algemene toelichting (afwijkingen in) baten De hogere baten van € 3,3 mln. zijn met name ontstaan door: • Extra bijdrage van gemeente Amsterdam voor loonbijstelling van € 1,9 miljoen; • Extra bijdrage van gemeente Amsterdam voor tegemoetkoming hogere kosten energie van € 0,9 miljoen; • Extra rentebaten van € 0,2 miljoen, deze zijn ontstaan door leningen in 2023 met een negatief rentepercentage; • Buitengewone baten € 0,2 miljoen. 11.2.2 Rijksbijdragen bedragen x € 1.000 Rijksbijdragen
BdUR Totaal
Gewijzigde Werkelijk begroting 2023 2023 12.611 12.611 12.611 12.611
Saldo 0 0
11.2.3 Gemeentelijke bijdragen De ontvangen bijdragen van de gemeenten, onderscheiden naar de regionale bijdrage en lokale bijdrage (maatwerk), zijn conform de gewijzigde begroting. In het overzicht hieronder zijn deze baten per gemeente zichtbaar. bedragen x € 1.000 Gemeentelijke bijdragen (Regionaal+GHOR) Gewijzigde Werkelijk begroting 2023 2023 Gemeente Aalsmeer 1.242 1.242 Gemeente Amstelveen 4.901 4.901 Gemeente Amsterdam 71.296 74.117 Gemeente Diemen 1.221 1.221 Gemeente Ouder-Amstel 662 662 Gemeente Uithoorn 1.310 1.310 Totaal 80.632 83.453
Saldo 0 0 2.821 0 0 0 2.821
De afwijking betreft (afgerond) de ontvangen bijstelling voor lonen en prijzen van Amsterdam (ruim € 1,9 mln) en tegemoetkoming kosten energie (€ 0,9 mln). Samen afgerond € 2,8 mln. 53
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
bedragen x € 1.000 Gemeentelijke bijdragen (maatwerk)
Gemeente Aalsmeer Gemeente Amstelveen Gemeente Amsterdam Gemeente Diemen Gemeente Ouder-Amstel Gemeente Uithoorn Totaal
Gewijzigde Werkelijk begroting 2023 2023 68 68 637 637 10.699 10.774 197 197 0 0 107 107 11.708 11.783
Saldo 0 0 75 0 0 0 75
11.3 Toelichting lasten 11.3.1 Algemene toelichting (afwijkingen in) lasten Aan de zijde van de lasten is sprake van een overschrijding van € 0,8 mln. De belangrijkste afwijkingen zijn: • • •
Lagere salarissen en sociale lasten wegens onderbezetting personeel: € 2,2 mln.; Hogere kosten van ingeleend personeel, mede wegens de onderbezetting op personeel: € 3,4 mln.; Lagere kosten van overige goeden en diensten: € 1,2 mln . Dit komt vooral door een onderschrijding op energie.
Hogere kapitaallasten van € 0,6 mln. Dit betreft extra investeringen en rentestijgingen die niet via de voorzieningen kapitaallasten geëgaliseerd worden. 11.3.2 Kapitaallasten In beginsel wordt aan het einde van het jaar er voor gezorgd dat de realisatie van de kapitaallasten (afschrijvingen, rente en eventuele boekwinsten/verliezen) in totaal uitkomt op het gebudgetteerde bedrag. Bij een verschil tussen realisatie en budget aan het einde van het jaar, volgt de benodigde toevoeging of onttrekking aan de voorziening egalisatie kapitaallasten. Deze voorziening zorgt op basis van een meerjarige investeringsbegroting voor een evenwichtige spreiding van de kapitaallasten over deze jaren. In 2023 zijn een aantal posten van activeringen en rentelasten buiten de egalisatie gebleven. Daardoor is alsnog een resultaat ontstaan (realisatie ten opzichte van begroting) van € 625k negatief (hogere werkelijke lasten dan begroot). Dit getal wordt berekend door voor de begroting en de rekening 2023 de posten van rente, afschrijvingen en mutatie egalisatievoorzieningen kapitaallasten bij elkaar op te tellen. De vaste activa zijn gewaardeerd op basis van historische aanschafwaarde onder aftrek van de afschrijvingen. De afschrijvingen vinden bij de meeste activa lineair plaats en zijn afhankelijk van de verwachte economische levensduur, waarbij geen rekening wordt gehouden met restwaarden.
Op grond (niet zijnde in erfpacht) wordt niet afgeschreven. Op verzoek van de gemeenten Amstelveen en Diemen vindt er annuïtaire afschrijving plaats op het maatwerk om de kapitaallasten gelijkmatig over de tijd te spreiden. 54
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
De VrAA wijkt voor de volgende investeringen af van de nota Waardering Activering van vaste Activa VrAA 2017-2020 ( WAAVA). De reden voor de afwijking is in de onderstaande tabel toegelicht. Investering
AanschafSubcategorie WAAVA waarde
Afschrijvingstermijn in Reden afwijking jaren WAAVA Jaarverslag
Adembescherming maskers, toestellen en cilinders Kleinmeubilair, zoals bureaustoelen 43.740 Kantoormeubilair Gaspakken, valt onder chemicalienpakken 49.105 Chemicalienpakken Blusslangen 135.754 Niet opgenomen Communicatiemiddel voor de snelle 13.215 Verbindingsmiddelen interventieeenheid Renovatie van kazerne Victor voor de Verbouwingen en 252.741 proeftuin kazerne aanpasssingen
Ademlucht cilinders
Renovatie van kazerne Diemen
143.156
Verbouwingen en 37.717 aanpasssingen
8
10
10 5 -
5 10 5
Ademlucht cilinders worden in 2 termijnen van 5 jaar gekeurd. Verwachte levensduur is korter De oude pakken zijn 10 jaar gebruikt Verwachte levensduur
7
10
Verwachte levensduur is langer
20
10
Er is afgeweken van de afschrijftermijn omdat nog niet duidelijk is of Victor in het huidig gebouw blijft.
20
39
Verwachte levensduur is langer. Deze investering wordt annuitair afgeschreven. Betreft achteraf ontvangen kosten. Afschrijvingstermijn is 39 jaar om gelijk met de eerder geactiveerde deel in 2018 te lopen.
Renovatie van Kazerne Nico
2.142.597 Verbouwingen en aanpassingen
20
39
Verwachte levensduur is langer. Het repressief deel is een jaar eerder geactiveerd. Om het regionaal deel gelijk met het repressief te laten lopen is ervoor gekozen om dit deel in 39 jaar af te schrijven ipv 40 jaar.
Bedrijfsinstallaties van kazerne Nico
1.701.919 Overige installaties
10
14
VrAA hanteert 15 jaar. Het repressief deel is een jaar eerder geactiveerd waardoor deze kosten in 14 jaar worden afgeschreven.
Renovatie kazerne Willem
5.033.632 Verbouwingen en aanpassingen
20
40
Verwachte levensduur is langer
Bedrijfsinstallaties Zonnepanelen
2.893.782 471.010 Overige installaties
10 10
15 15
Straalpijp blusboot
11.880 Grote vaartuigen
30
27
Inrichtingskosten VCS-bureaustoelen
11.642 Kantoormeubilair
10
5
Redvesten
115.668 Diversen
7
7
Aanpassing A-wagens
30.284 Voertuigen
-
5
Verwachte levensduur is langer Verwachte levensduur is langer De blusboot was 3 jaar eerder geactiveerd. Er is voor gekozen om de aanschaf van de straalpijp gelijk met de afschrijving van de blusboot te laten lopen. Verwachte levensduur is korter. Er is in het MT van 10-12-2019 toestemming gevraagd om de afschrijvingstermijn te verruimen van 7 jaar naar 10 jaar. In 2021 is met 7 jaar afgeschreven. De vervanging van de A-voertuigen op Amstelveen en Driemond zijn met 5 jaar uitgesteld. Deze zijn aangepast tbv de Rehab functie.
11.4 Toelichting mutaties reserves 11.4.1 Onttrekkingen Er is voor een bedrag van € 1,486 mln. minder aan reserves onttrokken. Er is een onttrekking aan de algemene reserve begroot van € 1,443 miljoen. Deze onttrekking heeft niet plaatsgevonden wegens het positieve resultaat.
55
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
bedragen x € 1.000 Onttrekkingen
Gewijzigde Werkelijk begroting 2023 2023
Saldo
Algemene reserve Bestemmingsreserve Vastgoed Bestemmingsreserve FLO Amsterdam Bestemmingsreserve Strategisch HRM Bestemmingsreserve Informatiesturing Bestemmingreserve Innovatie Bestemmingsreserve WW Bestemmingsreserve opleiden en oefenen Bestemmingsreserve Mobiliteit Reserve GHOR
1.443 0 896 126 0 0 125 684 55 0
0 0 1.414 124 0 0 117 133 55 0
-1.443 0 518 -2 0 0 -8 -551 0 0
Totaal
3.329
1.843
-1.486
De onttrekkingen vallen in het algemeen lager uit dan begroot omdat de onttrekkingen de werkelijke kosten volgen. Op het moment dat lagere kosten gerealiseerd worden, wordt ook de bestemmingsreserve voor een lager bedrag onttrokken. De onttrekking aan de reserve FLO is hoger dan begroot. Dit komt omdat deze onttrekking de realisatie volgt. Bij de instelling van de reserve FLO is besloten dat deze bestemmingsreserve een egaliserende werking heeft en dat dotaties en onttrekkingen de werkelijke kosten volgen. De onttrekking van 1,414 miljoen aan de bestemmingsreserve FLO is het resultaat van de werkelijk ontvangen maatwerkbijdrage van gemeente Amsterdam voor de FLO van € 7,500 miljoen en de werkelijke kosten FLO van € 8,914 miljoen. 11.4.2 Dotaties bedragen x € 1.000 Dotaties
Gewijzigde Werkelijk begroting 2023 2023
Saldo
Algemene reserve Bestemmingsreserve Vastgoed Bestemmingsreserve FLO Amsterdam Bestemmingsreserve Strategisch HRM Bestemmingsreserve Informatiesturing Bestemmingreserve Innovatie Bestemmingsreserve WW Bestemmingsreserve opleiden en oefenen Bestemmingsreserve Mobiliteit Reserve GHOR
0 0 0 0 0 434 0 0 0 251
0 0 0 0 0 434 0 0 0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0 -251
Totaal
685
434
-251
Er is een dotatie aan de reserve GHOR begroot van 251k. Dit is een reserve die onderdeel uitmaakt van de algemene reserve van de VrAA. Deze dotatie heeft in werkelijkheid niet plaatsgevonden. 56
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
12. Rechtmatigheidsverantwoording In de rechtmatigheidsverantwoording geeft het dagelijks bestuur van de VrAA aan in hoeverre de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties, rechtmatig tot stand zijn gekomen. Dit houdt in dat deze in overeenstemming zijn met de door het algemeen bestuur vastgestelde kaders, zoals de begroting, verordeningen en overige bepalingen. Deze verantwoording betreft de rechtmatige uitvoering van de taken en omvat het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium bij de desbetreffende financiële beheershandelingen en transacties. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag, omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door het algemeen bestuur bepaald en ligt op 1% van de totale lasten, inclusief mutaties in de reserves en is daarmee vastgesteld op € 1,146 miljoen. <Volgt in definitieve jaarrekening>
57
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
13. Bijlagen 13.1 SiSa-bijlage
Ontvanger
A2
Juridische grondslag
Uitkeringscode
JenV
Specifieke uitkering
Verstrekker
SiSa bijlage verantwoordingsinformatie 2023 op grond van artikel 3 van de Regeling informatieverstrekking sisa - d.d. 07-02-2024
Indicator Besteding (jaar T)
Brede Doeluitkering Rampenbestrijding (BDUR)
Indicator
Indicator
Indicator Indicator Indicator
Besluit veiligheidsregio's Veiligheidsregio's
JenV
Aard controle R Indicator: A2/01 € 12.610.904 Naam Kostensoort Besteding per kostensoort (zelfstandige uitvoering inclusief uitvoering door andere partijen, niet zijnde medeoverheden, jaar T)
A18 Bekostiging eerste opvang ontheemden Oekraïne door Veiligheidsregio’s
Cumulatieve besteding per kostensoort (t/m jaar T inclusief uitvoering door andere medeoverheden vanaf SiSa 2023)
Veiligheidsregio’s Aard controle n.v.t. Aard controle R Aard controle R Indicator: A18/01 Indicator: A18/02 Indicator: A18/03 1 Meerkosten coördinerende €0 € 8.176.789 gemeente 2 Hotels/centra €0 €0 3 Overige specifieke meerkosten €0 €0 4 Overige Meerkosten €0 €0 Berekening totale besteding Eindverantwoording (Ja/Nee) Eventuele toelichting als bij de Volledig (zelfstandige uitvoering inclusief vorige indicator “nee” is ingevuld zelfstandi uitvoering door andere partijen, ge niet zijnde medeoverheden, jaar T) uitvoering (Ja/Nee) Som indicator 02 Aard controle n.v.t. Indicator: A18/04 1
Aard controle n.v.t. Indicator: A18/05 Nee
€0
58
Aard controle n.v.t. Aard Indicator: A18/06 Indicator: Het bovenstaande bedrag betreft totaalbedrag 2022 medeoverheden incl. VrAA 2022 (€ Nee 121.607).
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
13.2 Baten en laten naar taakvelden Bedragen x € 1.000 0 Bestuur en ondersteuning 0.4 Overhead 0.9 Vennootschapsbelasting 0.10 Mutatie reserves 1 Veiligheid 1.1 Crisisbeheersing en brandweer 7 Volksgezondheid en Milieu 7.1 Volksgezondheid Totaal lasten en mutatie reserves Dekkingsbronnen 0 Bestuur en ondersteuning 0.11 Resultaat
lasten
2023 baten
20.430
877
434
1.843
-19.553 0 1.409
90.752
4.077
-86.675
2.980
0
-2.980
114.596
6.797
-107.799
0
109.070
109.070
114.596
115.866
1.270
59
saldo
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
13.3 Risico analyse Bedragen x € 1.000
Kwantificeerbare risico's Kans 100%
Effect 878
Benodigde weerstandscapaciteit 878
100%
439
439
10%
2.340
234
7%
9.000
630
10%
2.100
210
Gewogen TCF
204
204
Financiële consequenties, in de vorm van bijkomende kosten door geen maatregelen op te nemen ter afdekking van het risico aan de voorkant.
10%
2.000
200
Indien door derden schade wordt geleden bij of door het optreden van de brandweer en er is sprake van (vermeend) inadequaat optreden door de BAA, dan kunnen daar schadeclaims uit volgen. De BAA kan te maken krijgen met cybercrime of gevolgen De gevolgschade op (ict-)infrastructuur moet van terrorisme. Molest en rampen zijn uitgesloten van hersteld worden. een aansprakelijks- of schadeverzekering.
1%
117.126
1.171
10%
1.400
140
Medewerkers nemen verlof niet Medewerkers krijgen niet genoeg mogelijkheden om Doteren aan een voorziening waar geen budget voor op en doteren het in verlofsparen. verlof op te nemen. Daarnaast is het aantrekkelijk om het is opgenomen. AOW gat in te lopen door verlof op te nemen in het verlofsparen. Dit risico is niet begroot. Risico op prijsstijgingen specifiek Externe factoren als vertragingen, inflatie, (energie)crisis, Overschrijdingen op begrootte kapitaallasten. voor de sector, met als gevolg tekort aan bouwmaterialen, oorlog, etc. hogere investeringen en daarmee kapitaalslasten dan begroot. Renterisico op financiering van Rente van de financiering stijgt harder of ligt hoger dan Hogere rentelasten dan begroot investeringen. de interne rekenrente. Voorwaarden contracten leveranciers Taak/Functie worden nietbelegd gemonitord. bij FB, maar blijkt moeilijk te Kosten VrAA lopen langer door (opzegtermijn), vervullen en staat nog open. worden hoger (indexatie) of overig. ATW - ATB overschrijding Het rond krijgen van het rooster staat, door hogere Om geen kazerne buiten dienst te laten gaan en de uitstroom dan instroom en het ziekteverzuim, onder paraatheid te garanderen wordt de mogelijkheid druk waardoor een capaciteitsprobleem ontstaat binnen geboden in overwerk te gaan e /of mensen uit de de uitrukdienst om de paraatheid te garanderen. ROP ingeschakeld.
Dit kan leiden tot overschrijding van de Arbeidstijdenwet en Arbeidstijdenbesluit. Dit kan leiden tot een boete van de Arbeidsinspectie.
16%
2.300
371
20%
4.500
900
In- en uitlenen van arbeidskrachten
Risico Niet binnen begroting kunnen opvangen van personele kosten buiten nominale ontwikkeling Niet binnen begroting kunnen opvangen van materiële kosten buiten nominale ontwikkeling Wegvallen, danwel afname van opbrengsten uit dienstverlening
Beroepsziekten
Wet normalisering rechtspositie ambtenaren (Wnra)
Oorzaak Door de nieuwe systematiek van het toekennen van nominale ontwikkeling bestaat de mogelijkheid dat de nominale ontwikkeling niet voldoende is om de werkelijke loon- en prijsontwikkeling te compenseren. Door de nieuwe systematiek van het toekennen van nominale ontwikkeling bestaat de mogelijkheid dat de nominale ontwikkeling niet voldoende is om de werkelijke loon- en prijsontwikkeling te compenseren. Concurrentie/marktomstandigheden. Bij de BAA gaat het onder andere om inkomsten uit dienstverlening van het opleidingscentrum BOCAS en uit advisering over omgevingswet door Risicobeheersing
Fluctuaties moeten binnen de begroting van het boekjaar worden opgevangen. Het effect betreft 1,5% van de totale lasten van de begroting.
Wegvallen of verlaging van algemene dekkingsmiddelen in het lopende boekjaar. Het effect is gesteld op €1.513k uit overige dienstverlening BOCAS en €827k uit advisering Risicobeheersing i.h.k.v. de Omgevingswet. Als gevolg van de blootstelling aan gevaarlijke stoffen of Het is denkbaar dat dit leidt tot extra kosten voor traumatische gebeurtenissen bestaat het risico op de brandweer, hetzij door het moeten vergoeden beroepsziekten en bv. PTSS. van geleden schade door de medewerker, hetzij door de werkgever (in het geval van vrijwilligers). Een belangrijk gevolg van de Wnra is de veranderde De positie van vrijwilligers is mogelijk in strijd met positie van vrijwilligers. Europese en interne regelgeving, dit leidt tot hogere (loon-)kosten. Het restrisico na beheersmaatregelen door menselijk Bij het vinden van een aantal fouten boven een handelen in processen en de mogelijkheid tot het maken bepaalde grens kan dit leiden tot een naheffing, van fouten. boete en (8% heffingsrente)
Kans op afwijkingen op de totale stroom van loonbelasting, werkkostenregeling, omzetbelasting en vennootschapsbelasting. (Totaal €28 miljoen) Onrechtmatige aanbesteding en Inkopen gebeurt veelal buiten afdeling inkoop om en/of inkoop. We lopen het risicio dat er niet confrom VrAA inkoopbeleid. sprake is van onvoldoende zekerheden rondom leveringsvoorwaarden, het failissement van een leverancier of het onvoldoende zorgvuldig doorlopen van een Europees aanbestedingstraject. Leveranciers met grote mate van afhankelijkheid zullen eerder procederen om omzet niet te verliezen. Aansprakelijkheid voor De BAA is gehouden aan beroepsmatige handelwijze bij onrechtmatig overheidsoptreden het optreden bij incidenten. Het kan in de praktijk voorkomen dat deze niet worden gevolgd. Gevolgen van terrorisme en cybercrime
Gevolg Fluctuaties moeten binnen de begroting van het boekjaar worden opgevangen. Het effect betreft 1% van de totale lasten van de begroting.
Op grond van de Wet Allocatie Arbeidskrachten Door Niet naleven van deze verplichting kan leiden tot Intermediairs (WAADI) (per 1 juli 2012)is het een ieder het opleggen van een bestuurlijke boete aan degene verboden in Nederland arbeidskrachten door middel van waaraan verplichtingen voortvloeiende uit de wet een onderneming of rechtspersoon ter beschikking te zijn opgelegd. stellen (uitlener) als deze activiteit niet is geregistreerd in Beheersmaatregel is goede check bij Inkoop, CIF én het Handelsregister. P&O en geen inhuur derden zonder toestemming Tevens is de inlener ook verplicht zich te registeren bij vooraf. het Handelsregister. BAA is als inlenende organisatie geregistreerd bij het Handelsregister. Het risico bestaat dat, indien bij de uitlenende organisatie een WAADI registratie voor de betreffende medewerker ontbreekt en om die reden een boete riskeert, BAA eveneens een boete kan verwachten.
Subtotaal kwantificeerbare risico's
10%
100
10
2%
6.000
120
10%
642
64
50%
76
38
5.610
60
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
Bedragen x € 1.000 Niet-kwantificeerbare risico's Risico Overige (onvoorziene) exploitatierisico's VRAA
Dekking operationele dienst
Imagoschade voor VrAA.
Oorzaak Onvoorziene omstandigheden ten aanzien van de reguliere exploitatie. Naast het wegvallen van baten kan de veiligheidsregio worden geconfronteerd met onvoorziene kosten, zoals bijvoorbeeld claims, onbekende gebreken aan gebouwen en andere risico’s. Realiseren dekkingsplan van operationele dienst staat onder druk door hoog ziekteverzuim, Corona, uitstroom, daling van aantal vrijwilligers, achterstand in opleidingen en trainingen en andere roosters. VrAA of 1 van de Veiligheidsregio's komt op een slechte manier in het nieuws. Snel veranderende wet- en regelgeving.
Niet volledig voldoen aan de weten regelgeving. Subtotaal niet kwantificeerbare risico's
Gevolg Mogelijk negatief exploitatiesaldo boekjaar. Overschrijding van de norm van max 1% is niet toegestaan.
Percentag Bedrag e begroting 1% 117.126
Benodigde weerstandscapaciteit 1.171
Opkomsttijden worden niet gerealiseerd en andere afgesproken taken worden ook niet volledig gerealiseerd. Veiligheidsregio's worden minder aantrekkelijk als werkgever. VrAA voldoet niet (volledig) aan bepaalde aspecten van wet- en regelgeving.
1.171
Totaal kwantificeerbare en niet kwantificeerbare risico's
6.781
61
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023
13.4 Controle verklaring
<Volgt in definitieve jaarrekening>
62
Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland Bezoekadres: Ringdijk 98, 1097 AH Amsterdam Postadres: Postbus 92171, 1090 AD Amsterdam Telefoon: 020 555 6550 Website: veiligheidsregioaa.nl