CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

1_Jaarrekening - jaarverslag 2023 versie 2.1.pdf

RAAD 26 juni 2024, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Afzien van een zienswijze ten aanzien van de Jaarstukken 2023 en Ontwerpprogrammabegroting 2025-2028 van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland en instemmen met de gemeentelijke bijdragen (VN2024-006184)16.516 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

Auteur(s):

CIF en D&C

Datum:

14-03-2024

Versienummer:

2.1

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

Revisiehistorie Versie Datum

Omschrijving

1.0

22-02-2024

Versie CIF en D&C t.b.v. MT VrAA 27 februari 2024

2.0

04-03-2024

Versie CIF en D&C t.b.v. Portefeuillehouders en RAO/RTAT

2.1

14-03-2024

Versie CIF en D&C t.b.v. bestuursvergadering 25 maart 2024

2

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

Inhoudsopgave 1.

Inleiding ........................................................................................................................... 6

1.1 1.2 1.3

Bijzonderheden in 2023 .............................................................................................................. 6 Gebeurtenissen na balansdatum ................................................................................................ 7 Financiële samenvatting ............................................................................................................. 7

Jaarverslag................................................................................................................................... 9 2.

Programma Risicobeheersing .......................................................................................... 10

2.1

Wat is het resultaat? ................................................................................................................. 10

2.2

Wat heeft het gekost? .............................................................................................................. 12

3.

Programma Incidentbestrijding ....................................................................................... 13

3.1 3.2

Wat is het resultaat? ................................................................................................................. 13 Wat heeft het gekost? .............................................................................................................. 15

4.

Programma Crisisbeheersing ........................................................................................... 16

4.1 4.2

Wat is het resultaat? ................................................................................................................. 16 Wat heeft het gekost? .............................................................................................................. 17

5.

Programma GHOR........................................................................................................... 18

5.1 5.2

Wat is het resultaat? ................................................................................................................. 18 Wat heeft het gekost? .............................................................................................................. 19

6.

Organisatieontwikkeling ................................................................................................. 20

6.1 Wat is het resultaat? ................................................................................................................. 20 6.2 Wat heeft het gekost? .............................................................................................................. 23 6.3 Overhead................................................................................................................................... 23 6.3.1 Wat verstaan we onder overhead? ...................................................................................... 23 6.3.2 Financiële rapportage overhead ........................................................................................... 24 7.

Algemene dekkingsmiddelen........................................................................................... 25

7.1 7.2

Algemene dekkingsmiddelen .................................................................................................... 25 Belastingen................................................................................................................................ 25

8.

Verplichte paragrafen BBV .............................................................................................. 26

8.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing .............................................................................. 26 8.1.1 Weerstandsvermogen en risico’s.......................................................................................... 26 8.1.2 Financiële kengetallen .......................................................................................................... 26 8.2 Bedrijfsvoering .......................................................................................................................... 28 8.3 Financiering ............................................................................................................................... 29 8.3.1 Treasuryfunctie ..................................................................................................................... 29 8.3.2 Renterisiconorm.................................................................................................................... 30 3

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

8.3.3 Kasgeldlimiet ......................................................................................................................... 30 8.3.4 Renteresultaat ...................................................................................................................... 31 8.3.5 Financiering vaste activa ....................................................................................................... 31 8.3.6 EMU-saldo ............................................................................................................................. 31 8.4 Onderhoud kapitaalgoederen ................................................................................................... 33 8.5 WNT-verantwoording 2023 ...................................................................................................... 33 8.6

Gecorrigeerde WNT-verantwoording 2019 .............................................................................. 35

9.

Regeling CTB, opvang ontheemden Oekraïne en BDuR ..................................................... 37

9.1 9.2 9.3

Bestedingen 2023 ..................................................................................................................... 37 Openstaande voorschotten per einde 2023 ............................................................................. 37 Verwerking openstaande posities in de balans 2023 ............................................................... 38

Jaarrekening .............................................................................................................................. 39 10.

Balans VrAA .................................................................................................................... 40

10.1 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling ................................................................ 40 10.1.1 Algemeen .............................................................................................................................. 40 10.1.2 Vaste activa ........................................................................................................................... 40 10.1.3 Voorraden ............................................................................................................................. 40 10.1.4 Vorderingen .......................................................................................................................... 40 10.1.5 Liquide middelen................................................................................................................... 40 10.1.6 Eigen vermogen .................................................................................................................... 40 10.1.7 Voorzieningen ....................................................................................................................... 40 10.1.8 Vlottende passiva ..................................................................................................................

40 10.2 Balans VrAA ............................................................................................................................... 41 10.3 Toelichting op balans VrAA ....................................................................................................... 42 10.3.1 Vaste activa ........................................................................................................................... 42 10.3.2 Voorraden ............................................................................................................................. 43 10.3.3 10.3.4

Uitzettingen .......................................................................................................................... 44 Liquide middelen................................................................................................................... 44

10.3.5 10.3.6 10.3.7 10.3.8 10.3.9

Overlopende activa ............................................................................................................... 44 Eigen vermogen .................................................................................................................... 45 Voorzieningen ....................................................................................................................... 47 Vaste schuld .......................................................................................................................... 49 Vlottende schulden ............................................................................................................... 49

10.3.10 10.3.11

Overlopende passiva ......................................................................................................... 50 Niet uit de balans blijkende rechten en verplichtingen .................................................... 50

10.3.12

Gebeurtenissen na balansdatum ...................................................................................... 51

11.

Resultatenrekening VrAA ................................................................................................ 52 4

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

11.1 Structureel begrotingssaldo ...................................................................................................... 52 11.2 Toelichting baten ...................................................................................................................... 53 11.2.1 Algemene toelichting (afwijkingen in) baten ........................................................................ 53 11.2.2 Rijksbijdragen ........................................................................................................................ 53 11.2.3 Gemeentelijke bijdragen....................................................................................................... 53 11.3 Toelichting lasten ...................................................................................................................... 54 11.3.1 11.3.2

Algemene toelichting (afwijkingen in) lasten ....................................................................... 54 Kapitaallasten........................................................................................................................ 54

11.4 Toelichting mutaties reserves ................................................................................................... 55 11.4.1 Onttrekkingen ....................................................................................................................... 55 11.4.2 Dotaties ................................................................................................................................. 56 12.

Rechtmatigheidsverantwoording..................................................................................... 57

13.

Bijlagen .......................................................................................................................... 58

13.1 13.2 13.3 13.4

SiSa-bijlage ................................................................................................................................ 58 Baten en laten naar taakvelden ................................................................................................ 59 Risico analyse ............................................................................................................................ 60 Controle verklaring ................................................................................................................... 62

5

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

1. Inleiding Binnen onze veiligheidsregio werken zes gemeenten, brandweer, geneeskundige diensten, politie, Openbaar Ministerie en andere publieke en private (veiligheids-)partners samen aan het beheersen van risico’s, brandweerzorg, hulpverlening en voorbereiding op crises. De zes gemeenten die samen de veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland vormen zijn Aalsmeer, Amstelveen, Amsterdam, Diemen, Ouder-Amstel en Uithoorn. Binnen de veiligheidsregio is de brandweer de grootste uitvoerende organisatie. In dit jaarverslag en jaarrekening 2023 rapporteren we over onze resultaten aan de hand van de indeling van de VrAA programmabegroting: vijf hoofdstukken met onze (wettelijke) taken, prestaties en wat we hebben gedaan aan de programma’s uit Buiten Gewoon Veilig; met de brandweertaken uitgesplitst in Risicobeheersing en Incidentbestrijding:

1.1 Bijzonderheden in 2023 Bevolkingszorg en Crisiscommunicatie In 2023 is het inrichtingsplan voor regionale bevolkingszorg en crisiscommunicatie geïmplementeerd. De operationele wijzigingen zijn doorgevoerd. De gewijzigde afspraken zijn eind 2023 afgerond. Mobiliteit en bereikbaarheid In 2023 zijn er een aantal ontwikkelingen geweest op gebied van mobiliteit en bereikbaarheid. Aanpassingen in de wegenstructuur zoals de proef met de knip in de Weesperstraat en het autoluw maken van gebieden hebben effect op de bereikbaarheid en aanrijtijden van hulpdiensten. Ditzelfde is van toepassing bij ontwikkelingen als het verlagen van de maximumsnelheid in gebieden, de beperkte belastbaarheid van kades en bruggen in Amsterdam en ontwikkelingen op het gebied van woningbouw. Om hier voor de toekomst vroegtijdig op in te spelen is structurele afstemming tussen gemeenten en veiligheidsregio noodzakelijk. Programma terrorismegevolgbestrijding Voor het thema Terrorismegevolgbestrijding (TGB)/ Grof en extreem geweld (GEG) is planvorming geactualiseerd, zijn kennissessie georganiseerd en is er een oefen- en lesprogramma ontwikkeld. Op 29 maart 2023 is dit samengekomen in een grote operationele eindoefening “Pallas Athena” bij het Olympisch Stadion in Amsterdam. Aan deze oefening nam de gehele crisisorganisatie deel inclusief alle netwerkpartners.

6

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

Calamiteitencoördinator (CaCo) Het afgelopen jaar is de rol van de CaCo verder doorontwikkeld. VrAA heeft in 2023 een nieuw organisatieonderdeel t.b.v. de CaCo’s ingericht en de functie omschreven. Eind 2023 zijn de nieuw geworven CaCo’s door middel van een onboarding en opleidingsprogramma gereed gemaakt om de functie uit te kunnen oefenen. Vanaf 2024 zullen de CaCo’s in dienst zijn van de veiligheidsregio en werken zij vanaf de gezamenlijke meldkamer van de brandweer, ambulance en politie. Ziekteverzuim VrAA/BAA Over 2023 is de doelstelling van 1% daling per jaar behaald. Zo is het voortschrijdend verzuim in 2023 8,7% ten opzichte van 2022 10.3%. In 2023 lag de focus op het percentage langdurig verzuim te verlagen. Deze focus heeft eraan bijgedragen dat het percentage langdurig verzuim is afgenomen. In 2024 zal verder worden gewerkt om het verzuimpercentage verder omlaag te brengen volgens de doelstelling. De focus 2024 ligt op vergroten van mentale veerkracht, om verzuim te voorkomen. 1.2 Gebeurtenissen na balansdatum Er zijn geen gebeurtenissen na balansdatum te melden. 1.3 Financiële samenvatting 2023 Het resultaat 2023 van de VrAA is € 1,27 miljoen. Het positieve resultaat is voornamelijk bereikt door hogere baten dan begroot van € 3,3 mln, hogere lasten van € 0,8 mln en een per saldo lagere onttrekking aan de reserves van € 1,2 mln.

Onderdeel van de € 3,3 mln hogere baten is de bijdrage van gemeente Amsterdam van € 1,9 miljoen tegemoetkoming loonkosten en € 0,9 miljoen tegemoetkoming energielasten. De hogere lasten van € 0,8 mln betreft een per saldo nadeel van ingeleend personeel voor onderbezetting in personeel in loondienst. De lagere onttrekking aan de reserves betreft voornamelijk de begrote onttrekking van € 1,4 mln aan de algemene reserve die in werkelijkheid, vanwege het positieve resultaat, niet heeft plaatsgevonden. 2024 en verder De VrAA kent grote maatschappelijke opgaven en moet toekomstige, steeds complexer wordende crises het hoofd bieden. Daarnaast vraagt de modernisering van de brandweerorganisatie structureel om een grote investering in vakmanschap en leiderschap. Ook de ambities om een inclusieve organisatie te worden betekenen een structurele investering. In 2023 is de VrAA met gemeenten overeengekomen dat hiertoe vanaf 2024 het no-regretpakket beschikbaar gesteld wordt. Gezamenlijk met kostenbesparingen is de VrAA in staat om een sluitende begroting vanaf 2024 in te dienen. Voor 2024 worden taken Bevolkingszorg overgeheveld van gemeenten naar de VrAA. Dit leidt tot een stevige mutatie van het takenpakket (financieel uitgedrukt bijna € 0,9 miljoen).

De BDuR verstrekt extra middelen met een stijgende lijn gedurende 2023 tot aan 2026, en vanaf 2026 structureel, voor versterking van crisisbeheersing en de informatievoorziening. Deze 7

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

intensivering wordt zowel in onze organisatie als de te verwachten lasten en baten vanaf 2023 verwerkt. De te verrichten dotaties aan de voorziening verlofsparen waren een punt van zorg voor de VrAA. De nieuwe methodiek van de VrAA voor bepaling van de kosten, gezamenlijk met de BBV regelgeving, leidt ertoe dat er een dotatie is gedaan aan de voorziening verlofsparen. Jaarlijks wordt deze voorziening op basis van de beschikbare informatie en BBV regelgeving opnieuw qua hoogte beoordeeld.

8

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

Jaarverslag

9

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

2. Programma Risicobeheersing 2.1 Wat is het resultaat? Prestatie-indicatoren (wettelijke) reguliere taken • Advies & toezicht Prestatie-indicatoren

Rekening 2023

Begroting 2024/ gewijzigd 2023

Realisatie aantal Seveso (oude BRZO) inspecties

98%

90%

Planvorming bij Seveso (oude BRZO) bedrijven up-to-date

10%

90%

Realisatie aantal geplande bedrijfsbrandweerinspecties

25%

75%

Tijdige afhandeling adviezen brandveiligheid

94%

90%

Toelichting tabel: o Planvorming up-to-date: voor 10 Seveso-bedrijven moet een actueel rampbestrijdingsplan beschikbaar zijn. Voor 9 bedrijven is het plan eind 2023 niet actueel. De niet-actuele plannen zijn wel bruikbaar, maar op punten niet juist. Dit beperkt een effectieve incidentbestrijding. Alle plannen waren eind 2023 inhoudelijk grotendeels bijgewerkt naar de huidige situatie. Naar verwachting worden de plannen in februari 2024 definitief gemaakt en later in Q1 2024 gepubliceerd. o Realisatie bedrijfsbrandweerinspecties: vijf bedrijven zijn aangewezen voor een bedrijfsbrandweer. Voor al deze bedrijven liep in 2023 een traject voor actualisatie van de aanwijzing. Bij één bedrijf is een bedrijfsbrandweerinspectie uitgevoerd. Voor de andere bedrijven was dit vanwege de herziening van de aanwijzing niet mogelijk . Alle bedrijven zijn wel vanuit de Seveso-wetgeving geïnspecteerd, waarbij ook zicht werd gehouden op de noodorganisatie van het bedrijf. Voor één bedrijf (GES) blijkt een aanwijzing niet meer noodzakelijk. Deze aanwijzing zal worden ingetrokken. Wanneer de aanwijsbeschikkingen zijn geactualiseerd worden weer reguliere bedrijfsbrandweerinspecties uitgevoerd. •

(Brand) Veilig leven o Ontwikkeling van uitvoeringsplannen voor en door de beroepskazernes met activiteiten waarvan de verwachting is dat ze de meeste (brand)veiligheidswinst in het betreffend verzorgingsgebied opleveren: Corona en de achterstanden die daardoor opgelopen zijn in allerlei onderdelen, die nog ingehaald moeten worden, en het hoge ziekteverzuim hebben vertraging opgeleverd in het maken van de uitvoeringsplannen. Op diverse kazernes zijn wel activiteiten uitgevoerd in het kader van (brand)veilig leven. De samenwerking met de woningcorporaties is voortgezet. De campagne die in 2022 samen met een jongerenpanel gestart is voor brandveilig gedrag onder studenten is voortgezet en er zijn diverse activiteiten ondernomen. Aan het einde van het jaar is de bewustwordingscampagne gelanceerd over brandveilig gedrag, over veilig elektrisch laden, rookmelders en wat te doen bij vlam in de pan: https://www.brandweer.nl/amsterdam-amstelland/duimpje-omhoog-voor-een-veilige-stad/. Deze campagne loopt door in 2024. 10

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

o

Met het convenant brandveiligheid in de zorg 2.0: ‘Duurzaam werken aan brandveiligheid’ continueren we een meerjarige samenwerking tussen zorginstellingen, gemeente Amsterdam, Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied en onze Veiligheidsregio: De samenwerking tussen de partijen verloopt goed. Er zijn in 2023 twee bijeenkomsten geweest met alle betrokkenen om met elkaar te spreken over de brandveiligheid. De kracht van het convenant zit in de samenwerking tussen alle partijen om gezamenlijk het brandveiligheidsbeswustzijn op alle niveaus binnen de instellingen te vergroten. De eerste audits zijn gehouden door het bevoegd gezag, een audit maakt onderdeel uit van de risicogerichte manier van samenwerken. De brandweer wordt geregeld om advies gevraagd.

Prestatie-indicatoren beleidsontwikkeling • VrAA is voorbereid op de inwerkingtreding van de Omgevingswet1: Het project is conform planning verlopen. De Omgevingswet is op 1 januari 2024 inwerking getreden. Op 2 januari 2024 is het zaaksysteem live gegaan. Opdrachten kunnen via de samenwerkingsfunctionaliteit van het Digitaal Stelsel Omgevingswet binnengehaald worden. • We ontwikkelen onze kennis en kunde op het onderdeel ondergrondse bouwwerken: Veel ondergrondse bouwwerken zijn geïdentificeerd en zichtbaar gemaakt op een kaart als onderdeel van het doorlopende project ondergrondse bouwwerken. Het project loopt door in 2024, o.a. ondergrondse brandbestrijding maakt onderdeel uit van het project. • We ontwikkelen onze kennis op het gebied van een veilige energietransitie en benutten deze voor een effectieve incidentbestrijding: o Het project data- en informatieverzameling is gestart waarbij de samenwerking wordt gezocht met netbeheerders en diverse andere stakeholders. o Er is een EV-trainer aangeschaft. Dit is een model van een elektrisch voertuig waarop de operationele dienst kan oefenen. • We verbreden en investeren in ons (veiligheids)netwerk: Ons (veiligheids)netwerk groeit gestaag. De thema’s klimaatadaptatie en energietranistie leveren bijvoorbeeld snel een uitbreiding van het netwerk op.

Ook de oefeningen met ketenpartners in het kader van de Omgevingswet en de brandweeriftar zorgen voor verbreding van het netwerk. Met woningcorporaties, de gemeenten en de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied continueren we de samenwerking op het veiligheidsdomein. • De haalbaarheid en mogelijkheden van het oprichten van een Risk Factory zijn onderzocht en ter besluitvorming voorgelegd aan het bestuur: Het haalbaarheidsonderzoek is afgerond en heeft opgeleverd dat er momenteel onvoldoende financiële middelen voor de Risk Factory beschikbaar zijn.

1

Het invoeren van de Omgevingswet is opnieuw uitgesteld naar 1 januari 2024.

11

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

2.2 Wat heeft het gekost? Programma Risicobeheersing

Rekening 2022

Gewijzigde begroting 2023

Rekening 2023

Afwijking

2.595

3.743

3.403

-339

Bedragen x € 1.000 Programma Risicobeheersing Lasten + dotaties aan reserves

De onderschrijding op de lasten van het programma Risicobeheersing is zo goed als volledig toe te wijzen aan de onderbezetting van personeel in 2023. In de loop van 2023 zijn reeds een aantal vacatures vervult en in 2024 verwacht de afdeling op volle sterkte te zijn en aldus te functioneren. Door de personele onderbezetting zijn ook een aantal andere kosten m.b.t. (risico)voorlichting niet gemaakt. Tegenover deze achterblijvende lasten staat een overschrijding op het ingeleende personeel, te wijten aan het tekort op de vaste formatie.

12

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

3. Programma Incidentbestrijding Met het programma Incidentbestrijding zorgen we voor de uitvoering van de wettelijke taken op het gebied van incidentbestrijding en werken we aan de ontwikkeling naar dynamische brandweerzorg; nodig om aansluiting te houden bij de ontwikkelingen op het gebied van bereikbaarheid, stadsverdichting en –uitbreiding in onze regio. Ook bereiden we ons in dit programma voor op de brandweerinzet van de toekomst en een verbrede en veilige inzet voor onze hulpverleners. 3.1 Wat is het resultaat? Prestatie-indicatoren (wettelijke) reguliere taken De brandweer beoordeelt haar dekkingsprestaties bij bestreden incidenten. Dit geeft inzicht of voldaan wordt aan de prestaties, zoals weergegeven in het Dekkingsplan. De beoordeling wordt gebruikt om van te leren, cyclisch te verbeteren en verantwoording af te leggen. Op basis hiervan kan de brandweer maatregelen voorstellen om de dekking bij te stellen, of afwijkingen verklaren. • Snelheid Sinds 2022 gebruikt de VrAA bij de beoordeling van de operationele prestaties basisbrandweerzorg (TS) de “nieuwe” landelijke methode Gebiedsgerichte Opkomsttijden. Met toestemming van de minister van Justitie & Veiligheid ontwikkelen we - samen met Brandweer Nederland - deze methode tot een volwaardig alternatief voor de oude normen uit het Besluit Veiligheidsregio’s.

BAA loopt landelijk gezien voorop in het implementeren van de nieuwe prestatie-indicatoren en bijbehorende monitoringssystematiek. Het bestuur is hierover geïnformeerd bij de bespreking en vaststelling van het Dekkingsplan 2022-2025. Voor de andere brandweereenheden (zoals hulpverleningsvoertuigen en waterongevallenwagens) zijn de regionale afspraken over operationele prestaties niet veranderd en kan op de dezelfde wijze als voorheen gerapporteerd. Prestatie-indicatoren

Rekening 2023

Begroting 2024/ gewijzigd 2023

Realisatie opkomsttijd WO-voertuigen

97%

95%

Realisatie opkomsttijd HV-voertuigen

92%

95%

• Capaciteit De monitoringsystematiek van het Dekkingsplan is in ontwikkeling. •

Paraatheid Prestatie-indicatoren

Rekening 2023

Begroting 2024/ gewijzigd 2023

Beschikbaarheid autospuiten

92,1%

95%

Beschikbaarheid redvoertuigen

92,9%

95%

Beschikbaarheid WO-voertuigen

95,3%

95%

Beschikbaarheid IBGS-voertuig

99,5%

95%

Beschikbaarheid HV-voertuig

90,8%

90%

13

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

Gelijktijdigheid incidenten autospuit

variabel

n.v.t.

Restdekking In ontwikkeling n.v.t. o Beschikbaarheid van autospuiten is onder de gestelde norm van 95%. Knelpunten als krapte in de sterkte, de beschikbaarheid van vrijwilligers en de inzet van autospuiten t.b.v. oefeningen hebben invloed op het beschikbaarheidspercentage. o De kans op gelijktijdigheid ligt in lijn met de verwachtingen zoals gepresenteerd in het dekkingsplan. De kans is per kazerne zeer variabel. Zo is de kans op een gelijktijdig incident bij kazerne Hendrik rond 25%, maar bij kazerne Driemond niet groter dan 0,5%. o De methode voor het berekenen van de restdekking is (conform afspraak) in ontwikkeling. Is onderdeel van de ontwikkeling van de monitoringscyclus van het Dekkingsplan en de doorontwikkeling van GGO. •

Werkdruk Prestatie-indicatoren

Rekening 2023

Totaal aantal alarmeringen autospuit Alarmeringen per taakgebied • Brand • Hulpverlening • Incidentbestrijding gevaarlijke stoffen • Waterongevallen

11418* 5924 8685 1208 618

Begroting 2024/ gewijzigd 2023 n.v.t. n.v.t.

*Dit aantal is hoger dan het aantal incidenten die in het bijgaande jaaroverzicht staan opgenomen. Bij een incident kunnen namelijk meerdere autospuiten zijn gealarmeerd, dit verklaart het verschil.

•

Coördinatie en bijzonder optreden Prestatie-indicatoren

Rekening 2023

Begroting 2024/ gewijzigd 2023

Realisatie rijtijd (voorheen opkomsttijd) OvD

11:14

80%

Beschikbaarheid OvD

100%

95%

851

n.v.t.

Realisatie rijtijd (voorheen opkomsttijd) AGS

29:37

80%

Beschikbaarheid AGS

100%

95%

Aantal alarmeringen OvD

Aantal alarmeringen AGS 85 n.v.t. o Er is nu gekozen te werken met rijdtijd i.p.v. opkomsttijd. Opkomsttijden zijn nog niet inzichtelijk. o Genoemde tijd betreft de rijtijd i.p.v. opkomsttijd van de AGS. Prestaties lijken hiermee onder de norm. Dit wordt o.a. verklaard door het interregionale piket van de AGS en de werkwijze dat de AGS in voorkomende gevallen eerst onderzoek/ advies geeft alvorens ter plaatse te gaan. Hierdoor is de opkomsttijd hoger maar start de inzet binnen de gestelde tijden.

14

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

Prestatie-indicatoren beleidsontwikkeling Paraatheid en slagkracht: • Op basis van het dynamisch dekkingsplan monitoren we continu de impact van ontwikkelingen op de dekking; ontwikkelingen in de samenleving, onze veiligheidsregio of onze organisatie: De monitoringscyclus van het Dekkingsplan is (landelijk) nog in ontwikkeling, dit krijgt stapsgewijs al wel steeds verder vorm. Er komen inmiddels steeds meer data beschibaar waardoor er ook steeds meer monitoring, analyse en eventuele bijsturing plaats kan vinden. • We sturen bij daar waar nodig; binnen het mandaat van de commandant of met instemming van het bestuur VrAA: Met name in de zomermaanden zijn extra capaciteitsmaatregelen ingezet, waaronder het inhuren van externen en het meer inzetten van vrijwilligers, om de paraatheid te kunnen garanderen. Onder het programma capaciteitsmaatregelen worden flexibiliseringsmaatregelen onderzocht in lijn met de ambities in het dekkingsplan (o.a. samengesteld uitrukken). • We voorzien aandachtsobjecten en aandachtsgebieden uit het dekkingsplan van preventieve maatregelen: De brandweer heeft de gesignaleerde aandachtsobjecten bezocht en de advisering aangescherpt. Bij sommige objecten worden gezamenlijk ontruimingsoefeningen gehouden. Door middel van artificial intelligence zijn veel ondergrondse objecten in kaart gebracht.

Dit maakt onderdeel uit van het project ondergrondse bouwwerken dat doorloopt in 2024 en waarbinnen onder andere ook de inzetzetprocedures, tactiek en techniek van repressief optreden in zal worden bepaald. 3.2 Wat heeft het gekost? Programma Incidentbestrijding

Rekening 2022

Gewijzigde begroting 2023

Rekening 2023

Afwijking

53.112

58.847

57.567

-1.280

Bedragen x € 1.000 Programma Incidentbestrijding Lasten + dotaties aan reserves

De afwijkingen bestaan uit: - Lagere lasten door onderbesteding op salarissen door vacatureruimte, afwijkingen in formatie vs. bezetting en een hogere uitstroom bij de repressieve dienst. De lagere lasten op deze post worden deels tenietgedaan doordat deze tekorten op de formatie leiden tot hogere lasten voor overwerk; - Lagere lasten voor overige goederen en diensten, welke voornamelijk verklaarbaar zijn door het uitblijven van ruimte in de personeelsrooster voor opleiden en oefenen, de kosten voor het opleiden en oefenplan inclusief de stafopleidingsbudgetten vallen substantieel lager uit dan begroot; - Tegenover de lagere lasten is er één post waarop wordt overschreden, te weten ingeleend personeel. Om de paraatheid te kunnen garanderen is, conform de prestatie indicatoren tijdig bijgestuurd door capaciteitsmaatregelen, waaronder inhuur. 15

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

4. Programma Crisisbeheersing Met het programma Crisisbeheersing werken we de komende jaren aan een stevige basis en een toekomstbestendige crisisbeheersing in onze regio. 4.1 Wat is het resultaat? Prestatie-indicatoren (wettelijke) reguliere taken • Risicobeheersing – VrAA heeft zicht op de generieke en specifieke risico’s voor de veiligheidsregio en onderneemt actie om prioritaire risico’s te reduceren: o De projectgroep is gestart met het actualiseren van het Regionaal Risico Profiel. Bespreking van het eerste concept in het Bestuur VrAA staat gepland voor maart 2024. • Voorbereiding – VrAA is door middel van een parate crisisorganisatie op functieniveau, teamniveau en organisatieniveau voorbereid op generieke en regio specifieke effecten van incidenten en crises: o Algemene planvorming en informatie tijdens een incident is beschikbaar. Handzame risico specifieke informatie en calamiteitenplannen zijn is voor steeds meer risico's beschikbaar. Hier is nog onvoldoende capaciteit voor. Een continue doorontwikkeling vindt plaats over de wijze waarop planvorming op een effectieve manier aangeboden kan worden aan de crisisfunctionarissen. o Voor alle multidisciplinaire piketfuncties is een dekkend piketrooster beschikbaar. o De MOTO-activiteiten zijn voornamelijk gericht op het team en de functionarissen van leiding & coördinatie, informatiemanagement en crisiscommunicatie.

Onze wens is dat we in de toekomst de individuele leerwensen van de crisisfunctionarissen nog meer faciliteren met het MOTO-programma. • Uitvoering – VrAA pakt een incident of crisis doelmatig en in aansluiting op de omgeving aan: o Relevante piketfunctionarissen hebben een actueel beeld van het incident en de incidentbestrijding. o Uit de evaluatie van afgelopen GRIP-incidenten blijkt dat de aansturing en coördinatie van het CoPI efficiënt en doelmatig gebeurt. o Uit de evaluatie van afgelopen GRIP-incidenten blijkt dat zowel de crisisorganisatie als de partners in hun informatiebehoefte konden voorzien vanuit de informatie die tijdens het incident beschikbaar gemaakt is vanuit de multidisciplinaire Informatiemanagementsectie. o Bij afschaling naar GRIP0 worden in de multidisciplinaire crisisteams de doorlopende acties besproken voor de overdracht naar de nafase-organisatie. • Verantwoorden, leren en bijstellen – VrAA verantwoordt zich over de multidisciplinaire taakuitvoering, leert van oefeningen en operationele inzetten en stelt indien nodig de voorbereiding en de aanpak bij: o Alle GRIP-incidenten (12) van dit jaar zijn multidisciplinair geëvalueerd. De evaluatieverslagen worden gedeeld ter verdere verspreiding met kolomvertegenwoordigers en beschikbaar gesteld aan alle crisisfunctionarissen door opname in CrisisConnect.

o Eventuele aandachtspunten worden verwerkt in het Multidisciplinaire Opleiden Trainen en Oefenen (MOTO)-programma. Waar relevant zijn de punten besproken met de

16

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

multidisciplinaire piketfunctionarissen en zoveel mogelijk verwerkt in de beschikbare planvorming. Prestatie-indicatoren beleidsontwikkeling • Implementeren netwerkmanagement – Het netwerk van relevante stakeholders is in beeld. In het platform met de stakeholders is er samenwerking met een verbinding tussen de algemeneen functionele keten. o De thema's Industrie & cyber en Verkeer & vervoer zijn afgerond. o Het thema gezondheid wordt uitgewerkt. Het thema Continuïteit & weerbaarheid is in voorbereiding o Naast de thema's wordt ook meer structureel vormgegeven aan het netwerk met crisispartners (binnen VrAA en NW4) o Van crisispartners leggen we naast contactgegevens ook de belangrijkste afspraken vast in zgn. partnerprofielen. • Verbeteren kwaliteitscyclus – er is een kwaliteitscyclus opgezet voor de multidisciplinaire crisisorganisatie: o Vier van de zeven deelonderwerpen (Eigenaarschap bij de piketfunctionarissen, Evalueren van incidenten, Intervisie en Digitale leermethoden) zijn op voldoende niveau. o Voor Intervisie is opgezet, maar gebleken is dat deze werkwijze niet goed bij de doelgroep past en besloten is in deze vorm niet verder te gaan. Voor 2024 wordt onderzocht hoe dit ingevuld kan worden. o Drie onderwerpen lopen nog door in 2024.

• Laagdrempelige inzet crisisorganisatie – De crisisorganisatie wordt benut bij dreigingen/ in voorbereiding op crises: De crisisorganisatie wordt ingezet bij (de voorbereiding van) evenementen en dreigingen. Het afgelopen jaar is dat op verschillende momenten gedaan. De lessen hiervan nemen we komend jaar mee in de doorontwikkeling van het nieuwe Crisisplan. 4.2 Wat heeft het gekost? Programma Crisisbeheersing

Rekening 2022

Gewijzigde begroting 2023

Rekening 2023

Afwijking

1.613

2.859

2.264

-595

Bedragen x € 1.000 Programma Crisisbeheersing Lasten + dotaties aan reserves

De afwijking betreft de formatie van Crisisbeheersing, die in de begroting 2023 is uitgebreid met 10 fte, maar waar de bezetting (realisatie 2023) lager is dan de formatie (begroting 2023). De extra salarislasten worden door extra middelen uit BDuR gelden gedekt. De salarislasten vallen daardoor lager uit dan begroot. Door de lage bezetting konden bovendien de gewenste opleidingen en/of oefeningen niet georganiseerd worden en werd personeel ingehuurd. 17

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

5. Programma GHOR Met het programma GHOR bevorderen we de continuïteit van zorg bij een (dreigende) crisis en bij grootschalige evenementen. 5.1 Wat is het resultaat? Prestatie-indicatoren (wettelijke) reguliere taken • Risicobeheersing: GHOR signaleert, adviseert en activeert stakeholders om de kans of het effect van de risico’s te reduceren: o De contacten met de zorginstellingen worden, oa via het zorgrisicoprofiel, weer goed aangehaald. Ook vanuit de advisering op evenementen is het contact met oa de ziekenhuizen verbeterd. • Voorbereiding: De GHOR beschikt over een parate crisisorganisatie op functie-, team- en organisatie niveau. De GHOR adviseert rond evenementen t.b.v. vergunningverlener: o Momenteel is het proces gestart om één van de openstaande formatieplaatsen binnen de GHOR te gaan invullen. o Mbt evenementen is de nieuwe regionale evenementenkalender voor 2024 vastgesteld, met enkele zorgen vanuit de zorgketen. Vanuit de GHOR blijft hier aandacht voor en zorgen we voor tijdige afstemming met onze zorgpartners.

• Uitvoering: De GHOR beschikt over een voldoende opgeleide en getrainde piketorganisatie en beschikt over tijdige, actuele en relevante informatie gedurende een incident en (dreigende) crisis en deelt de benodigde informatie met betrokken partners: o In de loop van het jaar zijn er steeds wisselingen gaande in de piketpoules, waardoor ook hier enkele vacatures voor open staan, oa bij de HIN en ACGZ groep en we permanent werven voor de andere functies (HON en OVDG). In ieder geval is het rooster steeds gevuld en zijn alle diensten gedekt. • Verantwoorden, leren en bijstellen: GHOR kent een kwaliteitssysteem met kwaliteitscyclus. De GHOR leert van oefeningen en operationele inzetten (evenementen, incidenten en crises) en stelt indien nodig de voorbereiding en de aanpak bij: o In 2023 hebben we gewerkt met een verbeteractieplanning op basis van inzetten en evaluaties. Ook in 2024 werken we hier verder mee. Prestatie-indicatoren beleidsontwikkeling • Er is een vernieuwd beleid: zorgcontinuïteit in de keten post-Corona: o De landelijke visie op Ketencontinuiteit van Zorg is vastgesteld. Uitwerking voor onze ROAZ regio volgt, dit doen we samen met de andere GHOR-bureau’s in ons ROAZ-gebied.

Een van de onderdelen is het opstellen van het Zorgrisicoprofiel voor onze regio • Er is gestart met een zorgrisicoprofiel (gebaseerd op het regionale risicoprofiel gekoppeld aan de voorbereiding van zorginstellingen), waarmee inzicht kan worden verkregen in de grenzen van de zorgcontinuïteit: o Het project Zorgrisicoprofiel loopt goed. De eerste contacten met de verschillende zorginstellingen in de regio zijn gelegd en de insteek van het project wordt met enthousiasme ontvangen. 18

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

5.2 Wat heeft het gekost? Programma GHOR

Rekening 2022

Gewijzigde begroting 2023

Rekening 2023

Afwijking

2.561

2.933

2.980

47

Bedragen x € 1.000 Programma GHOR Lasten + dotaties aan reserves

De afwijking is zeer beperkt en betreft enigszins hogere incidentele prestaties die de GHOR gedurende 2023 geleverd heeft.

19

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

6. Organisatieontwikkeling In dit laatste hoofdstuk over de ontwikkeling van onze organisatie komen de programma’s Verbrede en veilige inzet, Vakmanschap en leiderschap, Informatiegestuurde veiligheid, Diverse en inclusieve organisatie en Excellente bedrijfsvoering uit het Beleidsplan ‘Buiten Gewoon Veilig’ samen. We dragen met de uitvoering van de programma’s bij aan een optimale ondersteuning van onze primaire processen, onze medewerkers (beroeps en vrijwilligers) en managers. 6.1 Wat is het resultaat? Prestatie-indicatoren beleidsontwikkeling Verbrede en veilige inzet: • Het reguliere verzuimpercentage van VrAA is binnen 3 jaar van 10,7% naar 7% verlaagd: - Over 2023 is de doelstelling van 1% daling van het ziekteverzuim per jaar behaald. Zo is het voortschrijdend verzuim in 2023 8,7% ten opzichte van 2022 10.3%. • Ontwikkeling en uitvoering programma mentale weerbaarheid en suïcide preventie, inclusief mentale check-up (naast de fysieke test): - Ten aanzien van het preventie programma ‘mentale veerkracht en Suïcide preventie’ hebben alle collega's workshops gevolgd in 2023. In 2024 zijn er herhaal- en verdiepende workshops gepland. - Tevens zijn verwantenavonden georganiseerd in juni en oktober.

- Een versterkte samenwerking tussen de arbodienst, organisatie en ondernemingsraad is bewerkstelligd, zo is er in 2023 intensief afstemming geweest, in wisselende samenstelling, om zicht te blijven houden op signalen, samenwerking en mentale ondersteuning. • Risico-inventarisaties en -actualisaties (RI&E’s) van de brandweerorganisatie zijn geactualiseerd en blijvend actueel: - In 2023 zijn acht verschillende RI&E’s inclusief plan van aanpak zijn opgesteld en gekoppeld aan een eigenaar-/lijnverantwoordelijke. Vakmanschap en leiderschap: • Leiderschapstraining met een onderdeel over inclusief gedrag aan alle bevelvoerders: - Het leiderschapsprogramma is verlopen zoals gepland. • Ontwikkeling en uitrol leiderschapsprogramma met een onderdeel over inclusief gedrag voor management (MT VrAA en 2e managementlaag) en officieren: - Alle leidinggevenden hebben deelgenomen aan het leiderschapsprogramma. Verbetering van management vaardigheden en het algemene management. Het betreft een continu proces. Informatiegestuurde veiligheid • Digitale VIK omgeving is uitgebreid met data van en voor partners en het beheer ervan is ingeregeld: - De VIK omgeving bevat data van en voor partners over de belangrijkste voorspelbare gebeurtenissen en voorzienbare risico’s. - Het beheer is ingeregeld. Vanaf Q1 2024 wordt deze rol verder opgepakt door de CaCo’s. 20

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

•

•

•

Fysieke VIK ruimte en bemensing is gerealiseerd: - De digitale en fysieke VIK omgeving, inclusief de juiste samenwerking is gerealiseerd en afgerond. Samenwerking met NW4 en landelijk Knooppunt Coördinatie Regio’s Rijk (KCR2) is verder vormgegeven: - Er is in NW4 verband samengewerkt. - Landelijk werkt VrAA mee aan het versterken van de informatiepositie en het inrichten van KCR2. Dit wordt in de komende jaren gecontinueerd. Een nieuw team van calamiteitencoördinatoren (CaCo’s) is in dienst van de VrAA en vanaf 1 januari 2024 24/7 operationeel op de meldkamer: - Het team van CaCo’s (9fte) is geworven en op sterkte. Zij zijn vanaf 1 januari 2024, 24/7 operationeel op de meldkamer.

Diverse en inclusieve organisatie - Alle medewerkers die een rol hebben in de werving en selectie en (training/opleiding) van nieuwe medewerkers hebben de training gericht op diversiteit en inclusie gevolgd. Excellente bedrijfsvoering • Informatiegestuurd werken: o medewerkers hebben een basisvaardighedentraining en/of een gevorderdentraining op het gebied van project-, programma- en/of procesmanagement volbracht: - Projectmatig werken en coaching op projecten wordt op dit moment niet structureel uitgevoerd. - Er wordt gekeken naar het invoeren van Agile /Scum (achtige) werkwijze. Dit is gestart met een pilot op een instroom proces. o kennisgroep van projectmanagers en procesverbeteraars voor delen en toepassen van kennis is operationeel: - LEAN basis trainingen worden goed bezocht en voor 2024 worden er nieuwe momenten ingepland en opgenomen in Onboarding programma. - Door vertrek van collega’s is de LEAN-capaciteit afgenomen. Aanmeldingen voor nieuwe projectmanagers en procesverbeteraars “Green belt” blijven nog uit. - Lean wordt steeds meer gebruikt in ontwar sessies en aanvragen voor begeleiding in ingewikkelde processen komen binnen. - LEAN team heeft herstart nodig in 2024. - Eerste start met Agile / Scrum project matig werken in pilot vorm voor verdere uitwerking in 2024 krijgt beweging.

o dashboards over planning, vakbekwaamheid, personeel, financiën, inzicht in projecten en motoren van verandering gerealiseerd: - De dashboards zijn op operationeel, tactisch en strategisch niveau beschikbaar en deels ingericht. •

Informatiebeveiliging: o VrAA voldoet aan de landelijke afspraken over de Baseline Informatiebeveiliging Overheid (BIO)-richtlijn: 21

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

-

•

•

In 2023 is er vertraging ontstaan met de afronding en implemenatie van BIO. Naar verwachting zal het in Q2 2024 volledig afgerond worden. - BIO-compliancy heeft blijvend de aandacht. o structurele bewaking van de informatiebeveiliging is gerealiseerd: - In 2023 door een extern bureau een RedCell beveiligingsonderzoek uitgevoerd. Dit bracht een aantal aandachtspunten aan het licht die zijn doorgevoerd. - Er is een meerjarig bewustwordingsprogramma rond informatieveiligheid en privacy. Digitalisering ondersteunende processen: o Terugkerende processen bij Bedrijfsvoering zijn tegen het licht gehouden en vastgelegd in een digitaal systeem: - Alle medewerkers van de VRAA gebruiken momenteel actief Microsoft 365. - Microsoft 365 heeft in grote mate bijgedragen aan de efficiëntie en digitalisering van de ondersteunende processen. Duurzaamheid/ emissievrije brandweer: o in alle (bedrijfsvoerings)processen houden we rekening met de duurzame opties die er zijn: - Om de klimaatimpact van de bedrijfsvoering processen te beperken worden verschillende acties genomen die hieraan bijdragen. Zo zijn er diverse initiatieven die bijdragen om de uitstoot te verminderen, bijvoorbeeld het zelf opwekken van duurzame energie op diverse kazernes. o

ontwikkeling naar GreenOffice-VrAA verloopt conform plan: - De Green Office heeft bijeenkomsten georganiseerd die bijdragen aan de verduurzaming van de organisatie en haar medewerkers. - Een vegetarisch cateringaanbod is als standaard ingevoerd.

22

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

6.2 Wat heeft het gekost? Organisatieontwikkeling

Rekening 2022

Gewijzigde begroting 2023

Rekening 2023

Afwijking

43.890

40.028

40.906

877

28.237

23.433

23.774

341

4.291

6.940

6.708

-232

1.862

884

1.464

580

9.500

8.771

8.961

189

Bedragen x € 1.000 Programma Organisatieontwikkeling

Bedrijfsvoering Lasten + dotaties aan reserves

Directie & Communicatie (incl. I&I) Lasten + dotaties aan reserves

Projecten Lasten + dotaties aan reserves

FLO Lasten + dotaties aan reserves

De hogere realisatie van lasten wordt vooral veroorzaakt door een negatieve balans van lagere kosten van personeel in loondienst en hogere kosten van inhuur. 6.3 Overhead Het doel van het overzicht overhead is om het bestuur op eenvoudige en eenduidige wijze meer inzicht te geven in de totale kosten van de overhead voor de gehele organisatie en ook meer zeggenschap over die kosten te geven. In de programma’s zijn de kosten opgenomen die betrekking hebben op het primaire proces. 6.3.1

Wat verstaan we onder overhead?

Om te kunnen vaststellen welke kosten verband houden met de sturing en ondersteuning van het primaire proces en zodoende gerekend kunnen worden tot de overhead, is door de commissie BBV een definitie van overhead geïntroduceerd: “Alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van medewerkers in het primaire proces”. Volgens de verdere uitwerking over de toepassing van de definitie in de praktijk bestaat overhead, naast de ondersteunende PIOFACHfuncties ook uit alle leidinggevende in het primaire proces, bestuursadvisering en management ondersteuning.

23

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

6.3.2 Financiële rapportage overhead De overhead van de VrAA bedraagt in 2023 € 20,261 miljoen, wat op de totale lasten van € 114,625 miljoen (inclusief dotaties aan reserves) gelijk is aan 17,7%. In de huidige programma begroting maakt overhead onderdeel uit van Organisatieontwikkeling.

24

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

7. Algemene dekkingsmiddelen 7.1 Algemene dekkingsmiddelen Algemene Dekkingsmiddelen

Rekening 2022

Gewijzigde begroting 2023

Rekening 2023

Afwijking

9.968

12.611

12.611

0-

Rijksbijdragen (basis) 9.671 Incidentele bijdrage eerste opvang ontheemden Oekraïne 122

12.436

12.436

-

-

-

-

Bedragen x € 1.000 Rijksbijdragen

Bijzondere bijdrage CBRN risico's Gemeentelijke bijdrage

175

175

175

-

88.421

92.344

95.236

2.892

Bijzondere bijdragen interregionale samenwerking

1.250

1.250

1.250

-

Bijdragen Rijk, Gemeenten+VR Kennemerland

99.639

106.205

109.097

2.892

2

30

28

2-

99.637

106.175

109.069

2.894

Belastingen

De afgerond € 2,9 miljoen extra ontvangen bijdragen betreffen extra bijdragen van gemeente Amsterdam voor aanvullende loonbijstelling van ruim € 1,9 mln, de tegemoetkoming in energielasten van € 0,9 mln en een hogere maatwerkbijdrage dan begroot van bijna € 0,1 mln. 7.2 Belastingen De Vennootschapsbelasting wordt in de huidige systematiek ook onder de Algemene Dekkingsmiddelen (als negatieve post) verantwoord. Er wordt telkens € 30k begroot aan Vennootschapsbelasting. De belasting is voornamelijk gekoppeld aan opbrengsten en winst van BOCAS opleidingen. De realisatie 2023 was afgerond € 28k

25

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

8. Verplichte paragrafen BBV2 8.1 Weerstandsvermogen en risicobeheersing 8.1.1 Weerstandsvermogen en risico’s Het weerstandsvermogen wordt gedefinieerd als de weerstandscapaciteit in relatie tot de ongedekte risico’s (niet begrote kosten en kosten waarvoor geen voorziening is gevormd). Er is geen wettelijke norm voor het weerstandsvermogen, de relevantie van de resterende risico’s en wat mag worden meegeteld als weerstandscapaciteit. Het beleid en de ratio van het weerstandsvermogen is daarom iets dat door het bestuur van de gemeenschappelijke regeling zelf bepaald moet worden. In de notitie weerstandsvermogen van de VrAA die op 25 september 2017 door het Veiligheidsbestuur is vastgesteld, is dit beleid uitgewerkt. De ratio van het weerstandsvermogen wordt bepaald door de bestaande weerstandscapaciteit te delen op de benodigde weerstandscapaciteit. In de notitie weerstandsvermogen wordt voorgesteld een ratio na te streven met een bandbreedte tussen de 1 en de 1,4. Ultimo 2023 is de ratio weerstandsvermogen gestegen naar 1,5. Dit komt vooral door de extra bijdrage voor versterking van de algemene reserve van de gemeente Amsterdam. De algemene reserve staat einde 2023 op € 10,25 mln. De benodigde capaciteit op basis van een risico analyse is € 6,78 mln. De risico analyse is opgenomen in de bijlage.

bedragen x € 1.000 Verwachte stand Beschikbare weerstandscapaciteit (=algemene reserve VrAA)* Benodigde weerstandscapaciteit (=totaal aantal risico's) Ratio

per 31-12-2022 8.977 6.953

per 31-12-2023 10.248 6.781

1,29

1,51

*) na resultaatbestemming

8.1.2 Financiële kengetallen In het BBV Wijzigingsbesluit van 15 mei 2015 is in artikel 11 een nieuw onderdeel over (financiële) kengetallen toegevoegd. Het opnemen van kengetallen in de begroting en rekening past in het streven naar meer transparantie en omdat daarmee wordt beoogd provinciale staten, de raad en besturen van openbare lichamen in staat te stellen gemakkelijker inzicht te krijgen in de financiële positie en over de baten en de lasten. De kengetallen vormen een verbinding tussen de verschillende de aspecten die het bestuur en de gemeenteraden in hun beoordeling van de financiële positie moeten betrekken om daar een verantwoord oordeel over te kunnen geven. Voor veiligheidsregio’s zijn de volgende kengetallen relevant: • Netto schuldquote; • Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen; • Solvabiliteitsratio; • Structurele exploitatieruimte.

2

Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten

26

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

Netto schuldquote en netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Bedragen x € 1.000

Rekening 2022

Omschrijving kengetal

Gewijzigd 2023

Rekening 2023

Ratio netto schuldquote (A+B+C-D1-E-F-G)/H*100%

36,0%

36,4%

33,0%

Ratio netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen (A+B+C-D2-E-F-G)/H*100%

36,0%

36,4%

33,0%

A. Een raming van het totaal van de vaste schulden.

20.823

25.278

17.767

31.803

13.000

15.656

5.376

5.500

7.100

-

-

-

-

-

-

16.866

1.526

1.575

B. Een raming van het totaal van de netto vlottende schulden. C. Een raming van het totaal van de overlopende passiva. D1. Het totaal saldo van de financiële vaste activa, genoemd in artikel 36, onderdelen d,e en f, van het BBV provincies en gemeenten. D2. Het totaal saldo van de financiële vaste activa, genoemd 36, onderdelen b,c,d,e en f, van het BBV provincies en gemeenten. E. Een raming van het totaal van de uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar. F. Een raming van het totaal van alle liquide middelen.

42

250

35

G. Een raming van het totaal van de overlopende activa.

3.481

1.675

1.326

H. Het geraamde totaal saldo van de baten, exclusief de mutaties reserves.

104.404

110.785

114.052

De twee kengetallen 'netto schuldquote' en de 'netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen' zijn voor VrAA identiek aangezien zij geen leningen aan derden verstrekt. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van de veiligheidsregio ten opzichte van de eigen middelen en geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie (Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, jaargang 2015, 206). De netto schuldquote (en ook de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen) van de veiligheidsregio voor de rekening 2022, actualisatie 2023 en rekening 2023 zijn respectievelijk 36,0%, 36,4% en 33,0%. In de VNG-uitgave ‘Houdbare Gemeentefinanciën’ (2013) is aangegeven dat wanneer een schuld lager is dan het begrotingstotaal (de quote is <100%) dit als voldoende kan worden bestempeld en boven de 130% als onvoldoende. De percentages van de veiligheidsregio liggen ruim binnen de normen van de VNG. Solvabiliteitsratio De solvabiliteitsratio drukt het eigen vermogen uit als een percentage van het totale vermogen en geeft daarmee inzicht in de mate waarin de veiligheidsregio in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen (Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, jaargang 2015, 206). Hoe hoger de solvabiliteitsratio, hoe groter de weerbaarheid van veiligheidsregio.

De solvabiliteitsratio’s van de veiligheidsregio voor de rekening 2022, gewijzigde begroting 2023 en rekening 2023 zijn respectievelijk 21,8%, 22,5% en 25,8%. In de VNG-uitgave ‘Houdbare 27

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

Gemeentefinanciën’ (2013) is aangegeven dat wanneer een solvabiliteitsratio hoger is dan 30% dit als voldoende kan worden bestempeld en lager dan 20% als onvoldoende. Het percentage van de veiligheidsregio in de rekening 2023 ligt tussen de 20% en 30% en is daarmee volgens de norm van de VNG aan de lage kant, maar nog niet onvoldoende. Omschrijving kengetal

Rekening 2022

Gewijzigd 2023

Rekening 2023

Solvabiliteitsratio A/B*100%

21,8%

22,5%

25,8%

A. Een raming van het totale eigen vermogen.

22.942

20.298

22.804

B. Een raming van het totaal van de passiva.

105.101

90.196

88.293

Gewijzigd 2023

Rekening 2023

-4,1%

-3,9%

-1,2%

105.339

113.429

114.191

100.660

108.485

111.752

2.264

434

434

2.627

1.021

1.530

104.404

110.785

114.052

Structurele exploitatieruimte Bedragen x € 1.000

Omschrijving kengetal Ratio structurele exploitatieruimte ((B-A)+(D-C))/E*100% A. Structurele lasten = (het totaal van de geraamde lasten minus het geraamde totaal van de incidentele lasten per programma. B. Structurele baten = (het geraamde totaal van de baten minus het geraamde totaal van de incidentele baten per programma C. Het beoogde totaal van de structurele toevoegingen aan de reserves voor het overzicht. D. Het totaal van de structurele onttrekkingen aan de reserves voor het overzicht. E. Het geraamde totaal van de baten, exclusief de mutaties reserves.

Rekening 2022

De structurele exploitatieruimte wordt bepaald door de optelsom van het saldo van de structurele baten en lasten en het saldo van de structurele onttrekkingen en toevoegingen aan reserves te delen door de totale baten, uitgedrukt in een percentage. Een positief percentage betekent dat de structurele baten toereikend zijn om de structurele lasten te dekken (Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden, jaargang 2015, 206). De ratio’s structurele exploitatieruimte van de veiligheidsregio voor de rekening 2022, gewijzigde begroting 2023 en rekening 2023 zijn respectievelijk -4,1%, -3,9% en -1,2%. Dit betekent dat de structurele baten in 2023 niet toereikend zijn om de structurele lasten te dekken. Dit is een zorgelijke situatie, die reeds met het bestuur is gedeeld. 8.2 Bedrijfsvoering Bedrijfsvoering betreft de bedrijfsprocessen binnen een organisatie om de beleidsdoelstellingen te kunnen realiseren evenals de sturing en beheersing daarvan (Artikel 14 BBV). In de onderstaande 28

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

tabellen wordt de formatie, bezetting en het verschil per weergegeven. De bezettingsgegevens in de onderstaande tabel betreffen de bezettingscijfers van december 2022 en 2023. Personeel in loondienst VrAA (in fte)

einde 2022

einde 2023

Formatie

762,5

773,3

Bezetting

743,1

767,8

Verschil (onderbezetting)

19,4

5,5

Over 2023 is de doelstelling van 1% daling van het ziekteverzuim per jaar behaald. Zo is het voortschrijdend verzuim in 2023 8,7% ten opzichte van 2022 10.3%. In het vierde kwartaal van 2023 is een stijging te zien in het ziekteverzuim. Dit betrof een landelijke griepgolf, de stijging komt overeen met de landelijke cijfers. In 2023 lag de focus op het percentage langdurig verzuim te verlagen. Deze focus heeft eraan bijgedragen dat het percentage langdurig verzuim is afgenomen. Echter, is de meldingsfrequentie is nog erg hoog, veel medewerkers laten frequent verzuim zien. In 2024 zal verder worden gewerkt om het verzuimpercentage verder omlaag te brengen volgens de doelstelling. De focus 2024 ligt op vergroten van mentale veerkracht, om verzuim te voorkomen. Verloop totaal verzuimpercentage per maand in 2023 11,0% 10,5%

10,0% 9,5% 9,0% 8,5% 8,0% 7,5% 7,0% jan-23

feb-23

mrt-23

apr-23 mei-23 jun-23 percentage maand

jul-23 aug-23 sep-23 okt-23 Voortschrijdend Verzuim

nov-23

dec-23

8.3 Financiering 8.3.1 Treasuryfunctie Leidend voor de treasuryfunctie is het Treasurystatuut van de Veiligheidsregio, met daarin de volgende uitgangspunten: - het risico wordt laag gehouden door gebruik te maken van een liquiditeitsplanning en niet toestaan van het gebruik van allerlei risicovolle financiële producten; 29

Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2023

-

tijdelijke overschotten worden via Schatkistbankieren ondergebracht bij het ministerie van Financiën. Afhankelijk van de ontwikkelingen in daadwerkelijke investeringen en de ontwikkelingen van reserves en voorzieningen worden extra financiële middelen aangetrokken. 8.3.2 Renterisiconorm De Wet Fido begrenst via de renterisiconorm het deel van de totale langlopende schuld dat in een gegeven jaar een renterisico mag hebben. De renterisiconorm bepaalt dat het bedrag van de langlopende schuld dat binnen een gegeven jaar verplicht moet worden afgelost, of waarvan de rente moet worden herzien, maximaal 20% van het begrotingstotaal mag bedragen. Het doel van deze norm is dat de portefeuille van langlopende leningen zodanig over de jaren verdeeld is, dat het renterisico dat voortkomt uit herfinanciering en renteherzieningen gelijkmatig wordt gespreid. Het renterisico van de veiligheidsregio bedraagt in 2023 € 3,0 miljoen en dit is € 19,7 miljoen onder de renterisiconorm van € 22,7 miljoen. bedragen x € 1.000

Renterisiconorm

2023

A. Renteherzieningen B. Herfinanciering C. Renterisico (A+B)

3.033 3.033

D

Begrotingstotaal (A)

113.429

E

Renterisiconorm (20% van A)

22.686

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14296785/1