CConstaterende datAmsterdam
Koppel je AI →
Document · PDF

1.3 Binnenstadsmonitor 2026.pdf

Tijdelijke Algemene Raadscommissie 17 juni 2026, gemeente AmsterdamBij agendapunt: Kennisnemen van de 1 junibrief Toerisme in Balans (VN2026-006404)10.273 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 2

Binnenstadsmonitor 2026 Aanpak Binnenstad

BINNENSTADSMONITOR 2026

Inhoudsopgave

2

3

Inleiding

5

Infographic

6

Ambities

6

Bewoners voelen zich prettig in de binnenstad

7

Amsterdammers komen graag in de binnenstad

10

Beleving binnenstad

12

Transformatiedoelen

12

1. Divers en gebalanceerd horeca-, winkel- en werkaanbod

18

2. Minder bezoekers, respectvolle bezoekers

24

3. Leefbare openbare ruimte in de binnenstad

28

4. Een groene binnenstad

31

5. Een stevig cultureel DNA

36

6. Groter & diverser woningaanbod

40

7. Sterke sociale binnenstad met genoeg voorzieningen

44

Bronnen en definities

45

Maatregelen Uitvoeringsprogramma Aanpak Binnenstad

BINNENSTADSMONITOR 2026

3

Inleiding

Leeswijzer

Voor u ligt de Binnenstadsmonitor 2026. Sinds 2020 werkt de Aanpak Binnenstad aan een duurzame transformatie naar een leefbare en aantrekkelijke binnenstad. Dit doen we met een gebiedsgericht programma bestaande uit maatregelen gericht op zeven transformatiedoelen en onderliggende thema’s. ​ De Binnenstadsmonitor bevat kerncijfers over deze verschillende thema’s en geeft zo een beeld van de stand en ontwikkeling van de binnenstad. Dat doen we aan de hand van statistieken en aan de hand van mening en beleving van Amsterdammers. Samen geeft deze informatie een beeld van hoe het transformatiedoel ervoor staat. De Binnenstadsmonitor is opgesteld door Onderzoek en Statistiek (O&S) in opdracht van stadsdeel Centrum. Het is geen voortgang of evaluatie van de specifieke maatregelen uit het Uitvoeringsprogramma Aanpak Binnenstad. Daarover wordt gerapporteerd in de Voortgangsrapportage Aanpak Binnenstad. De specifieke maatregelen uit het Uitvoeringsprogramma 2026 staan voor de volledigheid in de bijlage vermeld. ​

Voor de Binnenstadsmonitor zijn diverse bronnen gebruikt binnen de gemeente (zie bijlage Bronnen en definities). Daarnaast hebben begin 2026 2.098 Amsterdammers hun mening gegeven over de binnenstad in de tweejaarlijkse BinnenstadsEnquête. In de BinnenstadsEnquête onderscheiden we steeds 3 groepen: binnenstadsbewoners, binnenstadsondernemers en overige Amsterdammers. Waar relevant kijken we naar verschillen tussen de 10 wijken in Centrum. ​De BinnenstadsEnquête 2026 rapportage en de tabellenbijlage met cijfers voor de wijken zijn separaat beschikbaar.​ ​ In deze Binnenstadsmonitor staat steeds aangegeven of het om registraties en statistieken gaat (Wat zeggen de cijfers?) of om enquêteresultaten (Wat vinden Amsterdammers?).​ ​ De Binnenstadsmonitor verbindt geen conclusies aan de gepresenteerde cijfers. Maar het biedt wel belangrijke aanknopingspunten voor het ontwikkelen van een nieuw uitvoeringsprogramma Aanpak Binnenstad.

BINNENSTADSMONITOR 2026

Algemene ambities De Aanpak Binnenstad werkt toe naar een binnenstad: waar bewoners zich prettig voelen en Amsterdammers graag komen.

waar vrijzinnigheid, creativiteit en ondernemerschap ruimte krijgen.

waar bezoekers uit binnen- en buitenland welkom zijn en respect hebben voor de stad.

7 transformatiedoelen van de binnenstad 1

4

Divers en gebalanceerd horeca-, winkel- en werkaanbod

Minder bezoekers, respectvolle bezoekers

Leefbare openbare ruimte in de binnenstad

1.1 | Werkaanbod 1.2 | Horeca-aanbod 1.3 | Winkelaanbod 1.4 | Ondermijning

2.1 | Aantal bezoekers 2.2 | Welkom 2.3 | Respectvolle bezoekers 2.4 | Veilige straten

3.1 | Leefbare openbare ruimte 3.2 | Verkeersoverlast 3.3 | Schoon

5

4

3

2

6

7

Een stevig cultureel DNA

Groter & diverser woningaanbod

5.1 | Culturele identiteit 5.2 | Ruimte voor vrijzinnigheid, creativiteit en ondernemerschap

6.1 | Meer woningen 6.2 | Diverser woningaanbod 6.3 | Iedere woning als woning gebruiken

Sterke sociale binnenstad met genoeg voorzieningen 7.1 | Binding met de buurt 7.2 | Voorzieningenniveau

Een groene binnenstad 4.1 | Meer groen 4.2 | Klimaatadaptatie

BINNENSTADSMONITOR 2026

7 Transformatiedoelen AMSTERDAMSE BINNENSTAD De binnenstad is volop in beweging. Toenemende drukte, veranderend gebruik en nieuwe behoeften vragen om scherpe keuzes. Met zeven transformatiedoelen wordt gewerkt aan een toekomstbestendige binnenstad, waar kwaliteit van leven en aantrekkelijkheid hand in hand gaan.

5

1

Divers en gebalanceerd horeca-, winkel- en werkaanbod

2

Minder bezoekers, respectvolle bezoekers

3

Leefbare openbare ruimte in de binnenstad

4

Een groene binnenstad

5

Een stevig cultureel DNA

6

Groter & diverser woningaanbod

7

Sterke sociale binnenstad met genoeg voorzieningen

Ruim de helft van de Amsterdammers komt (meestal) graag in de binnenstad. Een kwart vermijdt het gebied juist.

Bijna een kwart van de winkels richt zich voornamelijk op bezoekers.

Ruim de helft van de Amsterdammers vindt de drukte in de binnenstad vervelend, en een kwart juist gezellig.

Het aantal woningen in de binnenstad neemt toe. Van bijna 54.000 in 2015 tot 57.000 in 2025

Bewoners geven een onvoldoende voor hoe schoon de straten en stoepen in de binnenstad zijn

5,4

7,7

Het culturele aanbod in de binnenstad krijgt van bewoners verreweg het hoogste cijfer van de stad

Ondernemers en bewoners voelen zich vaak verbonden met hun buurt

86% & 78%

Zeven op de tien bewoners en ondernemers merken niet dat de binnenstad groener wordt.

BINNENSTADSMONITOR 2026

Ambitie: Bewoners voelen zich prettig in de binnenstad Wat vinden Binnenstadsbewoners?

Willen Amsterdammers in de binnenstad wonen?

‘ Bewoners van de binnenstad zijn over het algemeen meer tevreden over hun eigen buurt dan de gemiddelde Amsterdammer. Maar de verschillen tussen wijken zijn groot. ‘ Vanaf 2015, wanneer het toerisme relatief sterk begint toe te nemen, neemt in de meest drukke wijken de tevredenheid met de eigen buurt af. In BurgwallenOude en -Nieuwe Zijde daalt de tevredenheid sterk tot ruim onder het stedelijk gemiddelde. In de periode 2023-2025 bleef de tevredenheid in deze twee wijken ongeveer hetzelfde. ‘ In de Haarlemmerbuurt en Weesperbuurt/Plantage zijn bewoners bovengemiddeld tevreden met hun woonbuurt. ‘ Tot 2023 gold dit ook voor de Jordaan en Grachtengordel-West. Maar in 2025 daalt de tevredenheid hier. Met een 7,7 en 7,5 geven bewoners hun buurt nu gemiddelde cijfers voor Amsterdam. ‘ In het rustige coronajaar 2021 ging het rapportcijfer voor de buurt overal in Centrum tijdelijk omhoog.

‘ De helft van de Amsterdammers zou (waarschijnlijk) wel in de binnenstad willen wonen als ze nu moesten verhuizen. Onder binnenstadsbewoners ligt dit percentage hoger (57%). ‘ In de wijken Haarlemmerbuurt en Weesperbuurt/Plantage zouden bewoners het vaakst opnieuw in de binnenstad willen wonen (65% en 67%). ‘ In Burgwallen-Oude en -Nieuwe Zijde is dit percentage het laagst. Hier zou iets minder dan de helft van de bewoners opnieuw in de binnenstad willen wonen. Rapportcijfer van bewoners voor tevredenheid met hun eigen buurt 2019

2021

2023

2025

trend

Amsterdam

7,5

7,6

7,5

7,4

=

Stadsdeel Centrum

7,8

8,1

7,8

7,7

=

8,1

8,1

8,1

8,1

8,1

=

Haarlemmerbuurt

8,1

8,2

8

8,2

=

Jordaan

8,1

8,2

7,9

7,7

Grachtengordel-West

8,1

8,4

7,8

7,5

Burgwallen-Nieuwe Zijde

6,8

7,2

6,7

6,6

Burgwallen-Oude Zijde

6,5

7,3

6,1

6,2

Nieuwmarkt/Lastage

7,7

8,1

7,6

7,6

=

Grachtengordel-Zuid

7,8

8,4

8

7,8

=

De Weteringschans

8

8,3

8

7,9

=

Weesperbuurt/Plantage

8,2

8,4

8,3

8,2

=

Oostelijke Eilanden/Kadijken

7,7

7,9

7,9

7,9

=

Bewoners dat bij verhuizing (waarschijnlijk) in de binnenstad zou willen wonen

Bewoners binnenstad

57%

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

Ondernemers binnenstad

50%

Overige Amsterdammers

50%

lager Bron: WIA

6

stedelijk gemiddelde

hoger

BINNENSTADSMONITOR 2026

Ambitie: Amsterdammers komen graag in de binnenstad Wat vinden Amsterdammers?

Ankerpunten in de binnenstad

‘ Bijna alle respondenten van de BinnenstadsEnquête die niet in de binnenstad wonen komen weleens in dit deel van de stad, waarvan 65% minstens 1x per week. ‘ Ruim de helft van de Amsterdammers komt (meestal) graag in de binnenstad. Een kwart vermijdt de binnenstad juist (meestal).

‘ Een ankerpunt is een plek waar men graag terug blijft komen en die men echt bij de binnenstad vindt horen. ‘ Bijna negen op de tien Amsterdammers noemen minstens één ankerpunt. Het gaat om:

De binnenstad bezoeken, 2026

Overige Amsterdammers

Komt (meestal) graag in de binnenstad

52%

Bron: BinnenstadsEnquête

7

Vermijdt de binnenstad (meestal)

24%

Komt minstens 1x per week in de binnenstad

65%

Komt zelden tot nooit in de binnenstad

2%

cultuur

64%

mooie plek

64%

horeca

61% 52%

winkel anders geen ankerpunt/ weetgeen niet

24% 13%

Op de volgende pagina’s is in één oogopslag te zien welke associaties het sterkst leven bij twee van deze ankerpunten: cultuur en winkels.

BINNENSTADSMONITOR 2026

Cultuurankerpunten

kleine komedie stadsarchief frascati oba oosterdok

paleis op de dam

grachten museum

noorderkerk

anne frank huis cinecenter h'art allerlei allard pierson dam galeries h'art museum hortus botanicus

van gogh

alle musea muziekgebouw aan het ij muziek

tuschinski

foam etc

eye rijks

cinemas

markt

felix meritis

etc

carre

dans

theaters en musea

theater en musea centrum

ons lieve heer op solder

art galleries

bitterzoet

amsterdam museum concert

hart

leidseplein

gebouwen

de richel

bios

nieuwe kerk etc

kerk

splendor

pinto huis

musemplein musea bioscopen musea en concerten theater bellevue de movies

bellevue

oude kerk

bioscopen filmtheaters

filmhallen musea in de buurt de kleine komedie

bioscoop foam oba monumenten

hermitage

bibliotheken

westerpark

museums

w139

toneel

de balie movies

all museums

ballet

events

musea

cinema

stadsschouwburg

opera en ballet

t hart

de musea

museumplein

museumkwartier concert venues pathe tuschinski

8

huis marseille

nationale opera

scheepvaartmuseum diverse musea concertzalen westerkerk

de waag

divers

alles

grachtengordel

rijks museum

paradiso the movies theater kriterion concertgebouw muziektheater

onze lieve heer op solder concertpodia musea en theaters

de wallen

de duif

nemo

nieuwe kerk

de grachten nationaal opera&ballet

grachten

kleine comedie

delamar

stedelijkpodia museum melkweg museum balie schouwburg

rode bioscoop

van gogh museum

muziekgebouw de la mar

de roode bioscoop historische panden poppodia boom chicago brakke grond

theaters

architectuur

foam museum de melkweg

tentoonstellingen

bimhuis

onze lieve heer op zolder

embassy of the free mind

artis

stedelijk

diverse

bibliotheek

h’art

rijksmuseum

stopera opera concerten kerken

ita

overal

film hortus

filmhuizen pathe

de nes

roode bioscoop

BINNENSTADSMONITOR 2026

Winkelankerpunten

9straatjes

kleding winkels kaaskamer

bakkerij wolf

dagelijkse boodschappen voor boodschappen

slagers

slijter

concerto

warenhuizen

schoenen

rituals

jodenbreestraat

athenaeum kleine ondernemers

etos

nieuwmarkt

groenteboer

prinsenstraat boekhandel

boodschappen

vishandel tel

kleding

albert hein sieradenwinkels

casa del gusto

ketens

vishandel

9

kalver

lindengracht

diverse

kapper

music shops

c&a

etc

pompadour

kinkerstraat

vet

9 straatjes hema

allerlei

vis

div

elandsgracht de slegte

utrechtsestraat

buurtwinkel

koningsplein

ah

visboer

nieuwe hoogstraat

ekoplaza

kalverstraat

puccini capsicum

tk maxx

uniqlo

cafes

centrum

haarlemmerstraat

viswinkel boekwinkel niche

bakkerijen

dirk

utrechtstraat

slagerij de leeuw dijk kruidvat zara

lindengrachtmarkt english hatter

omgeving

scheltema

bakkers

leidsestraat

delicatessen herenstraat

velour

rokin markten

noordermarkt mode negenstraatjes

damstraat

buurtwinkels

waterlooplein

nine streets

jordaan

clothing

supermarkten

albert heijn

biomarkt nieuwmarkt

dam

diverse winkels

boekwinkels atheneumnieuwendijk

haarlemmerdijk

zeedijk

tikal

oost

de bijenkorf patisserie

straat blokker

nieuwmarktbuurt

drogist

kleine winkels

lambiek supermarkets

cadeau

onafhankelijke winkels

utrechtse straat

waterstones

spui

westerstraat

primark

pantheon tel

holtkamp

markt lindengracht

boeken vlieger

de 9 straatjes slagerij vet de negen straatjes athenaeum boekhandel

retail de pijp

wah nam hong

boekhandel scheltema

antiek

haarlemmerbuurt dun yong

hoogstraat

speciaal zaken

algemeen

speciaalzaken

markt

kunst

bakker

boekhandels

bis

boekenwinkels

slager

de grote tas jumbo aziatische supermarkten

kuyt

oostpoort

jacob hooy

kledingwinkels

design winkels spiegelstraat

arnold cornelis

supermarkt

bijenkorf

vintage shops

peek cloppenburg

czaar peterstraat

BINNENSTADSMONITOR 2026

Beleving binnenstad Wat vinden Amsterdammers? ‘ Grofweg de helft van de Amsterdammers, waaronder bewoners en ondernemers van de binnenstad, vindt dat de binnenstad over het algemeen achteruit gaat. ‘ Ongeveer 1 op de 8 ziet de binnenstad vooruit gaan. Ondernemers vinden dit vaker (19%). ‘ Bijna 9 op de 10 personen die in de binnenstad wonen en/of ondernemen voelen zich (redelijk) sterk verbonden met de binnenstad. Bij de overige Amsterdammers ligt dit lager (71%). ‘ De eigen trots op de binnenstad beoordelen bewoners en ondernemers met respectievelijk een 7,4 en 7,3. Ook de overige Amsterdammers geven een ruime voldoende (7,1).

Amsterdammers over de ontwikkeling van de binnenstad, 2026 De binnenstad gaat vooruit / achteruit

Rapportcijfer trots op onze binnenstad

Bewoners binnenstad

49%

14%

85%

7,4

Ondernemers binnenstad

55%

19%

88%

7,3

Overige Amsterdammers

48%

12%

achteruit vooruit Bron: BinnenstadsEnquête

10

Redelijk / sterk verbonden met binnenstad

71%

7,1

BINNENSTADSMONITOR 2026

Plekken waar mix wonen, werken, vermaak zoek is Plekken in de binnenstad waar de mix tussen wonen, werken en vermaak zoek is volgens Amsterdammers, 2026

oude binnenstad

grachtengordel

wallengebied de nieuwmarkt

de kalverstraat

koningsplein

centrum

waar ik woon hele binnenstad

rozengracht

rembrandtsplein

nieuwe dijk

spui

te druk

leidsestraat de pijp

prinsengracht

runstraat

kalverstraat de wallen kattegat

nieuwe hoogstraat

kalver

negen straatjes

rembrandplein rembrandt plein

de nes

red light district

rondom de dam

leidsebuurt rond de wallen

11

oudezijds

omgeving

warmoestraat

nieuwendijk nieuwezijds voorburgwal

west

de hele binnenstad red light alle grote winkelstraten

de grachtengordel alles rond de dam

wallen

warmoesstraat

gebied rondom dam omstreken oudezijds voorburgwal

bloemenmarkt

zuidas waterlooplein

rokin 9 straatjes leidseplein damstraat damrak spuistraat

de damstraat

de negen straatjes oude hoogstraat

de dam

nieuwezijds

haarlemmerdijk

cs

omgeving dam

oudezijds achterburgwal

rembrandtplein

rondom kalverstraat

winkelgebied kalverstraat

nieuwedijk

nieuwmarktbuurt

expats

de winkelstraten

reguliersbreestraat

leidse straat op de wallen

nieuwmarkt

hoogstraat overal

burgwallen

weesperstraat

vrijwel overal

binnenstad

grachten

de 9 straatjes

jordaan

kalvestraat

oude

etc

zeedijk

kerkstraat

damstraatjes

negenstraatjes

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 1

Divers en gebalanceerd horeca-, winkel- en werkaanbod Wat is het transformatiedoel? In sommige delen van de binnenstad is een economische monocultuur ontstaan waar winkels zich hoofdzakelijk richten op toeristen. Op deze plekken voelen veel Amsterdammers zich niet meer prettig. Om een aantrekkelijke en leefbare stad voor bewoners te blijven, wil de Aanpak Binnenstad het horeca-, winkel- en werkaanbod divers houden.

Wat vinden Amsterdammers? ‘ Ruim de helft van de Amsterdammers ziet geen ontwikkeling op het doel van een divers en gebalanceerd aanbod in de binnenstad. Ruim een derde vindt de binnenstad op dit punt achteruitgaan en ruim een op de tien ziet vooruitgang. ‘ Bewoners van de binnenstad geven de stelling dat de binnenstad een goede mix heeft van wonen, kantoren, winkels, horeca en cultuur gemiddeld een 6,1 en ondernemers een 6,3. De overige Amsterdammers geven een lager cijfer (5,8).

Vinden Amsterdammers transformatiedoel 1 vooruit of achteruit gaan?

Wat meet de Binnenstadsmonitor? In dit hoofdstuk kijken we aan de hand van cijfers en meningen van Amsterdammers hoe het met de binnenstad gaat rond de volgende thema’s van het transformatiedoel: 1.1 | Werkaanbod 1.2 | Horeca-aanbod 1.3 | Winkelaanbod 1.4 | Ondermijning

12

Bewoners binnenstad

12%

Ondernemers binnenstad

36%

achteruit vooruit

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

12% achteruit vooruit

Overige Amsterdammers

35%

11% achteruit vooruit

36%

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 1: Divers en gebalanceerd horeca-, winkel-, en werkaanbod

1.1 Werkaanbod Wat zeggen de cijfers? ‘ Het aantal banen in de binnenstad is tussen 2020 en 2024 sterk gegroeid (+11% versus +10% in Amsterdam). ‘ De werkgelegenheid nam het meest toe in de hoofdfunctie kantoor. De functie kantoor verzorgt nu 48% van de werkgelegenheid (was 45%). Het aantal kantoren in de binnenstad steeg met 11% tot 15.613.​ ‘ De totale werkgelegenheid in de horeca is stabiel, maar er zijn verschillen per branche. In restaurants en cafés zijn er in 2024 minder banen dan in 2020 (-5% en -7%). In hotels en overige horeca kwamen er banen bij (+9% en +44%). ‘ Het aantal banen in winkels neemt af. Dit geldt uitsluitend voor winkels in niet-dagelijkse producten (-7%). Bij winkels in dagelijkse producten steeg de werkgelegenheid met 7%. ‘ Begin 2024 zijn er in de binnenstad 120.665 personen werkzaam tegenover 91.014 inwoners. Dit komt neer op 1.315 werkzame personen per 1.000 inwoners. Het hoogste aantal ooit (2020: 1.241). ‘ Het aantal werkzame personen groeide sinds 2020 ruim 2x sneller dan het aantal inwoners (11% versus 5%). ‘ De wijken met verreweg de meeste werkzame personen per 1.000 inwoners zijn Burgwallen-Nieuwe en -Oude Zijde en Grachtengordel-Zuid, met daarin het Rembrandtplein.

Aantal werkzame personen (minstens 12 uur per week) naar hoofdfunctie

48.557

kantoor

58.314 20.369 22.439

voorziening

17.073 17.048

horeca bedrijf

10.792 11.710

winkel

10.531 10.072 1.026 1.054

overig Bron: Lisa

0

2020 10000

20000

30000

40000

50000

Aantal werkzame personen per 1.000 inwoners, 2024 hoger

917 3.562 487 1.742

2.248

2.358 1.343 13

Bron: Lisa/ O&S

1.895

532

1.671

lager

2024

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 1: Divers en gebalanceerd horeca-, winkel-, en werkaanbod

1.2 Horeca-aanbod Wat zeggen de cijfers?

Aantal horecavestigingen en hotelkamers in de binnenstad 2020

460

555

restaurants

cafés

Bron: Lisa

‘ Het horeca-aanbod in de binnenstad krijgt van bewoners het rapportcijfer 8,1.​ ‘ Men is kritischer op de aantrekkelijkheid van het horeca-aanbod. Dit krijgt een 6,7 van bewoners en 6,6 van overige Amsterdammers. Ondernemers zijn positiever en geven gemiddeld een 7.​

Aantal horecavestigingen per 1.000 inwoners, 2024

21

Rapportcijfers voor stelling (1 = helemaal oneens, 10 = helemaal eens) 104 21 Bewoners binnenstad De horeca in de binnenstad is aantrekkelijk Horeca-aanbod Bron: BinnenstadsEnquête 2026 en WIA 2025

14

Ondernemers binnenstad

6,7

2024

2022

807

742

451 hotels

Wat vinden Amsterdammers?

2018

Overige Amsterdammers

7

29

6,6

96

64

22

9

16

41

8,1 lager Bron: Lisa/ O&S

stedelijk gemiddelde

14.635

2016

11.935

2014

338

‘ De binnenstad telt in 2024 451 hotels, 807 restaurants en 460 cafés. ‘ Mede door restrictief beleid neemt het aantal hotels sinds 2021 langzaam af, maar het aantal hotelkamers neemt nog toe. Sinds 2025 is het aantal hotelkamers bevroren. ‘ Het aantal panden waarin horeca is toegestaan, is al jaren ongeveer 1.800. ‘ Tot 2021 nam het aantal restaurants toe. Sindsdien daalt het aantal weer langzaam. Alleen in Burgwallen Oude-Zijde neemt het aantal restaurants nog toe. ‘ Het aantal cafés neemt al jaren af. Alleen in Weesperbuurt/Plantage is een kleine toename te zien. ‘ Per 1.000 inwoners zijn er in de binnenstad 31 horecavestigingen. Dit is bijna 3x zoveel als gemiddeld in Amsterdam (11 per 1.000 inwoners). ​ ‘ De wijken Burgwallen-Nieuwe en -Oude Zijde hebben verreweg de meeste horeca ten opzichte van het aantal inwoners (104 en 96 per 1.000 inwoners).

hoger

hotelkamers

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 1: Divers en gebalanceerd horeca-, winkel-, en werkaanbod

1.3 Winkelaanbod Wat zeggen de cijfers? ‘ De binnenstad telt in 2025 1.893 winkels. Dit zijn er 8% minder dan in 2020 (2.057). De afname in heel Amsterdam was 9%. ‘ De afname van het aantal winkels in de binnenstad vond plaats in de segmenten mode en luxe (-18%), dagelijkse benodigdheden (-14%) en vrije tijd (-12%). ‘ Het aantal winkels dat zich richt op bezoekers steeg met 7% en het segment ‘overige detailhandel’ met 41%. ‘ In 2025 biedt bij benadering 37% van de winkels in de binnenstad mode en luxeproducten aan, 23% richt zich vooral op bezoekers met bv. zoetwaren, cannabis-gerelateerde producten of kaas en 19% verkoopt dagelijkse benodigdheden zoals levensmiddelen en persoonlijke verzorgingsproducten. ‘ De wijk Burgwallen-Nieuwe Zijde telt met 528 verreweg de meeste winkels. Hiervan richt 30% zich vooral op bezoekers. Het aantal winkels voor dagelijkse benodigdheden daalde de laatste 5 jaar relatief sterk. ‘ In Burgwallen-Oude Zijde is 58% van de winkels bezoekersgericht. 15% verkoopt dagelijkse benodigdheden (2020: 21%).

Aantal verkooppunten detailhandel naar wijk en segment, 2025 500 400 300 200 100 0

Aandeel verkooppunten detailhandel naar segment

207

266

528

201

113

274

99

17

42

Haarl. buurt

Jordaan

GG-West

BW-NZ

BW-OZ

Nieuwm. /Lastage

GG-Zuid

De Weesper./ O. Wetering Plantage Eilanden schans /Kadijken

2020

2025

dagelijkse benodigdheden

20%

19%

36

64

35

78

30

24

43

19

7

18

bezoekersgerichte producten*

20%

23%

12

13

19

159

117

23

69

21

4

3

in en om het huis

7%

8%

21

29

17

18

4

15

19

15

2

9

mode en luxe

42%

37%

41

56

166

220

31

25

124

33

3

8

vrije tijd

7%

7%

12

23

13

36

13

9

12

7

0

0

overig

4%

6%

24

22

16

17

6

17

7

4

1

4

Bron: Locatus

15

146

*Winkels met souvenirs, kaas, mini-supermarkten, zoetwaren, CBD, Smart/grow/odd-shops, erotica, ijssalons en crêpes/wafel/donutswinkels. Niet al deze winkels vallen onder de definitie van toeristische winkels zoals die in het bestemmingsplan winkeldiversiteit is beschreven, en kan dus niet als zodanig worden gehandhaafd.

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 1: Divers en gebalanceerd horeca-, winkel-, en werkaanbod

1.3 Winkelaanbod Wat vinden Amsterdammers? ‘ Bewoners van de binnenstad geven het winkelaanbod voor dagelijkse boodschappen in hun eigen buurt een 7,7. Dit is een gemiddeld cijfer voor Amsterdam. Alleen in de wijken Burgwallen-Oude Zijde (6,8) en Weesperbuurt/Plantage (6,9) is het cijfer relatief laag. ‘ Amsterdammers geven de aantrekkelijkheid van de winkels in de binnenstad een ruime 6.

Rapportcijfers voor stelling (1 = helemaal oneens, 10 = helemaal eens), 2026

Bewoners binnenstad De winkels in de binnenstad zijn aantrekkelijk

2023

6,2

2025

Aanbod winkels voor dagelijkse boodschappen BinnenstadsEnquête 2026 en WIA 2025

16

Ondernemers binnenstad

7,7

6,3

Overige Amsterdammers

6,1

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 1: Divers en gebalanceerd horeca-, winkel-, en werkaanbod

1.4 Ondermijning Wat vinden bewoners? ‘ Ondermijning is het vervagen van de grens tussen de legale bovenwereld en de criminele onderwereld. Een voorbeeld is dat criminelen legale bedrijven gebruiken voor illegale activiteiten. ‘ Bewoners van de binnenstad menen vaker dan gemiddeld zeker te weten dat in hun buurt bedrijven zijn waar bijna geen klanten komen, maar die wel blijven bestaan (17% versus 12% in Amsterdam). Daarnaast vermoedt 31% dat dit het geval is (Amsterdam 27%). ‘ Bedrijven met (bijna) geen klanten worden door bewoners het vaakst met zekerheid gesignaleerd in de wijk Burgwallen-Oude Zijde (37%). In Grachtengordel-West, BurgwallenNieuwe Zijde en Nieuwmarkt/Lastage is het percentage twee keer hoger dan gemiddeld. ‘ Andere vormen van mogelijke ondermijning worden ook relatief veel gesignaleerd in Burgwallen-Oude Zijde.

Aandeel bewoners dat zeker weet dat de volgende situaties de afgelopen 12 maanden zijn voorgekomen in de buurt, 2025 bedrijven waar bijna geen klanten komen, maar die wel blijven bestaan

bedrijven waar je alleen contant kan betalen

horeca waar criminelen elkaar ontmoeten

(buitenlandse) arbeiders die onder slechte omstandigheden wonen en werken

Amsterdam

12%

8%

4%

2%

Stadsdeel Centrum

17%

10%

4%

3%

0

0%

0%

0%

0%

Haarlemmerbuurt

19%

13%

5%

2%

Jordaan

12%

9%

4%

1%

Grachtengordel-West

26%

11%

1%

1%

Burgwallen-Nieuwe Zijde

24%

10%

8%

7%

Burgwallen-Oude Zijde

37%

30%

11%

10%

Nieuwmarkt/Lastage

24%

11%

6%

5%

Grachtengordel-Zuid

16%

4%

2%

5%

De Weteringschans

15%

8%

3%

7%

Weesperbuurt/Plantage

9%

8%

0%

0%

Oostelijke Oostelijke Eilanden/Kadijken Eilanden/Kadijken

12%

7%

2%

1%

0

Bron: Veiligheidsmonitor

17

10

20

30

0

10

20

30

0

10

20

30

0

10

20

30

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 2

Minder bezoekers, respectvolle bezoekers in de binnenstad Wat is het transformatiedoel? Amsterdam is populair en aantrekkelijk voor bezoekers. De stad bruist, maar dit gaat gepaard met overlast voor bewoners. Tegelijkertijd vermijden Amsterdammers de binnenstad vanwege de drukte. De Aanpak Binnenstad richt zich daarom op het creëren van een evenwichtige en leefbare binnenstad waar ruimte is voor de respectvolle bezoeker.

Wat meet de Binnenstadsmonitor? In dit hoofdstuk kijken we aan de hand van cijfers en meningen van Amsterdammers hoe het met de binnenstad gaat rond de volgende thema’s van het transformatiedoel: 2.1 | Aantal bezoekers 2.2 | Mate waarin bezoekers welkom zijn 2.3 | Respectvolle bezoekers 2.4 | Veilige straten

18

Wat vinden Amsterdammers? ‘ Van de Amsterdammers vindt bijna de helft dat de binnenstad op het transformatiedoel ‘minder bezoekers, respectvolle bezoekers‘ achteruitgaat. ‘ Bewoners van de wijken Grachtengordel-West (met de 9 straatjes), Burgwallen-Nieuwe en -Oude Zijde vinden vaker dat beide doelen achteruitgaan. ‘ Dit geldt ook voor ondernemers in de Haarlemmerbuurt. ‘ Ondernemers in Nieuwmarkt/Lastage vinden relatief vaak het doel respectvolle bezoekers achteruitgaan.

Gaat de binnenstad op het doel vooruit of achteruit?

Bewoners binnenstad

Ondernemers binnenstad

Overige Amsterdammers

minder bezoekers 48%

4%

44%

7%

40%

7%

respectvolle 46% bezoekers

9%

45%

11%

46%

7%

achteruit vooruit

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

achteruit vooruit

achteruit vooruit

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 2: Minder bezoekers, respectvolle bezoekers in de binnenstad

2.1 Aantal bezoekers Wat zeggen de cijfers?

Dagbezoeken aan Amsterdam

‘ Het aantal toeristenovernachtingen in Amsterdam blijft toenemen, maar het groeitempo vlakt af. ‘ Het aantal dagbezoeken blijft onder pre-coronaniveau. Met name regiobewoners bezoeken Amsterdam minder frequent. ‘ In de binnenstad is sprake van 21,8 hotelovernachtingen per 100 inwoners. Dit noemen we een hoge toeristische intensiteit. Het Amsterdams gemiddelde is 6,3 hotelovernachtingen per 100 inwoners (2024).

26M 24M

Voorspelling

22M 20M 18M 16M

Wat vinden Amsterdammers? ‘ Ruim een kwart van de bewoners van de binnenstad en overige Amsterdammers vindt de binnenstad gezellig druk, terwijl ruim de helft de drukte vervelend vindt. ‘ Ondernemers vinden de drukte vaker gezellig (43%). ‘ Vóór 2014, het jaar waarin het toerisme sterk begint toe te nemen, vond ongeveer 1 op de 10 Amsterdammers de drukte in de binnenstad vervelend.

14M 12M '18

'19

'20

'21

'22

'23

'24

'25

'26

'27

'28

Toeristenovernachtingen in Amsterdamse hotels Hoe zou u de drukte in de binnenstad willen omschrijven? Gezellig

30M Voorspelling

Vervelend 25M

Bewoners binnenstad

Ondernemers binnenstad

15M

79%

67%

43%

53% 26%

3%

‘26

‘00

10% ‘00

20M

Overige Amsterdammers

’12

‘19

’24

55%

37% ’12

‘19

’24

‘26

10M

26% ‘00

’12

‘19

’24

‘26

5M '18

19

Drukte Binnenstad (2000 en 2012), Buurtenquête Centrum (2019) en BinnenstadsEnquête (2024 en 2026). De onderzoeken hebben verschillende werkwijzen. De cijfers schetsen globaal een trend.

'19

'20

Bezoekersprognose 2025, O&S

'21

'22

'23

'24

'25

'26

'27

'28

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 2: Minder bezoekers, respectvolle bezoekers in de binnenstad

2.2 Mate waarin bezoekers welkom zijn Wat zeggen de cijfers?

Wat vinden Amsterdammers?

‘ De toeristische draagkracht staat al jaren onder druk in Burgwallen-Oude en -Nieuwe Zijde. Dat wil zeggen dat hier de hoge toeristische druk samengaat met een ongunstige leefbaarheid. ‘ Sinds 2023 staat de toeristische draagkracht ook onder druk in de wijk Nieuwmarkt/Lastage. In 2025 kwam daar de wijk Grachtengordel-West bij, waarin onder andere de 9 straatjes liggen. ‘ In Grachtengordel-Zuid (incl. Rembrandtplein) ging de toeristische draagkracht in 2023 achteruit, maar de leefbaarheid is hier in 2025 weer verbeterd tot het oude niveau.

‘ Amsterdammers vinden over het algemeen dat bezoekers welkom zijn. ‘ Bewoners geven gemiddeld wel een onvoldoende voor de stelling dat bezoekers een positieve bijdrage leveren aan de binnenstad. ‘ Ondernemers zijn positiever over beide stellingen.

Toeristische draagkracht 2025

Rapportcijfers voor stelling (1 = helemaal oneens, 10 = helemaal eens), 2026

vooruit

Bewoners binnenstad

achteruit Bezoekers zijn welkom Bezoekers leveren een positieve bijdrage aan de binnenstad

2023

Ondernemers binnenstad

6,9 5,1

lage druk, gunstige leefbaarheid lage druk, ongunstige leefbaarheid gemiddelde druk, gemiddelde leefbaarheid hoge druk, gunstige leefbaarheid hoge druk, matige leefbaarheid hoge druk, ongunstige leefbaarheid

20

geen data

7,4

7,1

2025

Bron: BinnenstadsEnquête

Bron: O&S

Overige Amsterdammers

6,2

5,6

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 2: Minder bezoekers, respectvolle bezoekers in de binnenstad

2.3 Respectvolle bezoekers Wat vinden bewoners?

Welke overlast ervaren Amsterdammers het meest in de binnenstad?

‘ Van de binnenstadsbewoners zegt 24% veel overlast te ervaren van toeristen (2024) en 10% van toeristenverhuur (2023). Beide percentages lijken te dalen. ‘ In de wijk Burgwallen-Oude Zijde komt de overlast van toeristen het meest voor (65%). ‘ Van de binnenstadbewoners is 72% in 2024 op straat weleens respectloos behandeld door een onbekende. Het is niet bekend of dit door een Amsterdammer of bezoeker was. Respectloos gedrag is gedrag waarbij de grenzen van goed fatsoen worden overschreden. ‘ Respectloos gedrag komt vaker voor dan gemiddeld in de stad (61%, bron: Veiligheidsmonitor). Het percentage is het hoogst in de wijken BurgwallenOude en -Nieuwe Zijde (beide 84%), Grachtengordel-West (80%) en de Haarlemmerbuurt (75%).

Aandeel bewoners dat veel overlast ervaart van... toeristen

Aandeel bewoners dat veel overlast ervaart van toeristen, 2024

‘ Slechts 1% van de bewoners ervaart geen overlast in de binnenstad. ‘ Afval en fatbikes/elektrische fietsen zorgen het vaakst voor overlast. ‘ Bewoners nemen daarna overlast van smerigheid door wangedrag het vaakst op in hun top 3, ondernemers wegopbrekingen en de overige Amsterdammers toeristen op het fietspad. ‘ Bewoners in de Jordaan en Grachtengordel-West (met de 9 straatjes) nemen lange rijen op in hun overlast top 3. In de Burgwallen zorgen luidruchtig gedrag en mensen die na 2 uur nog op straat zijn vaak voor overlast. Daklozen worden relatief vaak genoemd in Nieuwmarkt/Lastage en Weesperbuurt/Plantage. In De Weteringschans (incl. Leidseplein) toeristen op het fietspad. ‘ Ook ondernemers in Grachtengordel-West hebben overlast van lange rijen op de derde plaats staan. In de Burgwallen ondervinden ondernemers minder dan bewoners overlast van bezoekers, en noemen daklozen en straatdealers vaker. In De Weteringschans, met daarin het Leidseplein, staat smerigheid door wangedrag bij de ondernemers op de derde plaats.

toeristenverhuur

26%

2021

Top 3 meest genoemde bronnen van overlast in de binnenstad

12

14% 48

28%

2023

21

28

65

10%

28

Bewoners binnenstad

11

Ondernemers binnenstad

Afval 29

24%

2024

30

n.b.

2025

21

Afval

79%

12

Fatbikes/e-bikes

38%

n.b.

9%

Bron: Veiligheidsmonitor en Wimra

lager

stedelijk gemiddelde

Bron: Veiligheidsmonitor

hoger

Overige Amsterdammers Afval

80% Fatbikes/e-bikes

39%

67% Fatbikes/e-bikes

43%

Smerigheid

Wegopbrekingen

Toeristen op fietspad

23%

27%

24%

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 2: Minder bezoekers, respectvolle bezoekers in de binnenstad

2.4 Veilige straten Wat zeggen de cijfers?

Geregistreerde criminaliteitsindex 2025

‘ In de binnenstad wordt naar verhouding de meeste criminaliteit geregistreerd. Er is met name veel high volume crime, zoals zakkenrollerij en fietsendiefstal. Maar dit neemt wel in aantal af. De High Impact misdrijven, zoals berovingen, laten daarentegen een toename zien. De geregistreerde criminaliteitsindex verbetert sinds 2022 langzaam: van 181 naar 169 in 2024. In 2025 bleef de situatie stabiel (169). In de grafiek is te zien dat de afname van het aantal geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners tijdens corona extra sterk was. ‘ De Burgwallen zijn de wijken met verreweg de meeste geregistreerde criminaliteit (index Nieuwe Zijde 276 en Oude Zijde 258). De index verbetert hier wel, evenals in het naastgelegen Nieuwmarkt/Lastage. ‘ In een aantal wijken is in 2025 een toename te zien van geregistreerde criminaliteit. In Grachtengordel-Zuid (met daarin het Rembrandtplein) verbeterde de situatie tot en met 2024, maar in 2025 zijn er relatief veel High Impact misdrijven. In Grachtengordel-West (met daarin de 9 straatjes) nemen de High Volume misdrijven in aantal toe.

Aantal geregistreerde misdrijven per 1.000 inwoners per jaar

minder

327

Bron: OOV / O&S

217 Centrum 125

88 Amsterdam 2012

Bron: data.politie.nl

22

2024

meer

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 2: Minder bezoekers, respectvolle bezoekers in de binnenstad

2.4 Veilige straten Wat vinden Amsterdammers?

Onveiligheidsbelevingsindex 2025

‘ In de meeste wijken van de binnenstad ervaren bewoners de veiligheid als gemiddeld tot goed voor de regio Amsterdam-Amstelland. Alleen op de Burgwallen is de veiligheidsbeleving laag en gaat achteruit. ‘ In Grachtengordel-Zuid (incl. Rembrandtplein) verbetert de onveiligheidsbelevingsindex sinds 2023 en de score is nu gunstig. ‘ De overlast van verwarde personen neemt de laatste jaren toe. In 2024 ervaart 14% van de bewoners veel overlast van deze groep. De overlast is al jaren stabiel hoog in Burgwallen-Oude Zijde (2024: 39%), en neemt nu toe in bijna alle andere wijken van de binnenstad. ‘ Circa een op de zeven Amsterdammers ervaart veel overlast van straatdealers. Dit is veel meer in Burgwallen-Oude Zijde (40% bewoners en 46% ondernemers).

Veiligheidsbeleving binnenstad

Bewoners binnenstad Voelt zich er (meestal) veilig

2023

Veel overlast van straatdealers

13%

Veel overlast verwarde personen

14%

Ondernemers binnenstad

23

83%

82%

Bron: BinnenstadsEnquête 2026 en Veiligheidsmonitor 2024

Overige Amsterdammers

14%

75% 14%

minder Bron: OOV / O&S

meer

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 3

Leefbare openbare ruimte in de binnenstad Wat vinden Amsterdammers?

Wat is het transformatiedoel? In een dynamische omgeving als de binnenstad van Amsterdam is de druk op de openbare ruimte groot. De Aanpak Binnenstad streeft daarom naar rust, ruime en veiligheid op straat. De smalle straten en grachtjes moeten toegankelijk blijven en vrij van zwaar (logistiek) verkeer en onnodig autoverkeer, en daarmee ruimte creëren voor voetgangers en fietsers.

‘ Ongeveer de helft van de Amsterdammers ziet geen duidelijke ontwikkeling in de leefbaarheid van de openbare ruimte in de binnenstad. Ongeveer een derde vindt dat die achteruitgaat en 12% signaleert vooruitgang. ​ ‘ Ondernemers in de wijken Haarlemmerbuurt en Weesperbuurt/Plantage zien relatief vaak vooruitgang (18%). ‘ Bewoners van Burgwallen-Oude (42%) en Nieuwe Zijde (43%) en Nieuwmarkt/Lastage (40%) vinden vaker dat de leefbaarheid achteruitgaat.

Gaat de binnenstad op het doel vooruit of achteruit?

Wat meet de Binnenstadsmonitor? In dit hoofdstuk kijken we aan de hand van cijfers en meningen van Amsterdammers hoe het met de binnenstad gaat rond de volgende thema’s van het transformatiedoel: 3.1 | Leefbare openbare ruimte 3.2 | Verkeersoverlast 3.3 | Schoon

Bewoners binnenstad leefbare openbare ruimte

35%

12%

achteruit vooruit Bron: BinnenstadsEnquête 2026

24

Ondernemers binnenstad

37%

Overige Amsterdammers

12%

achteruit vooruit

32%

12%

achteruit vooruit

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 3: Leefbare openbare ruimte in de binnenstad

3.1 Leefbare openbare ruimte Wat vinden Amsterdammers? ‘ Amsterdammers beoordelen de meeste leefbaarheidsaspecten van de openbare ruimte in de binnenstad met een voldoende. Het meest positief is men over hoe mooi de straten zijn (rapportcijfer 7,3) en de toegankelijkheid van de openbare ruimte (7,1). ‘ Alleen voor ‘schoon’ geeft men de binnenstad ruime onvoldoendes. Bewoners geven hiervoor een 4,0 en ondernemers een 4,1. Overige Amsterdammers geven een wat hoger, maar nog steeds zeer laag cijfer (4,6). ‘ Bijna zes op de tien Amsterdammers kunnen minstens één commerciële

Rapportcijfers voor leefbaarheidsaspecten van de openbare ruimte, 2026

activiteit noemen die zij te dominant aanwezig vinden in de openbare ruimte. ‘ Het vaakst geeft men een antwoord in de categorie anders (36%). Hier worden vooral allerlei toeristenvoorzieningen genoemd (snoep, badeendjes, rijen). ‘ Bewoners van de binnenstad vinden evenementen twee keer vaker te dominant aanwezig dan de overige Amsterdammers (10% vs. 5%). ‘ Bewoners van de wijk De Weteringschans, met daarin het Leidseplein, vinden terrassen vaker te dominant aanwezig (20%).

Commerciële activiteiten die men te dominant aanwezig vindt in de openbare ruimte van de binnenstad (max 2 antwoorden), 2026 36%

anders Bewoners binnenstad Ik zie op straat hoe mooi het is

Ondernemers binnenstad

Overige Amsterdammers

16%

reclameborden

12%

terrassen

7,5

7,5

7,3

Toegankelijk/openbaar

7,1

7,3

7,1

Veilig

6,9

7

6,7

buurtfeesten

2%

Gemak waarmee je je kan verplaatsen

6,9

6,9

6,7

marktkramen

1%

Prettig om te verblijven

6,4

6,6

6,1

commerciële activiteiten niet te dominant

Schoon

2023

4

4,1

4,6

8%

evenementen

28% 16%

weet niet 0

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

25

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

10

20

30

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 3: Leefbare openbare ruimte in de binnenstad

3.2 Verkeersoverlast Wat vinden Binnenstadsbewoners?

Wat zeggen Amsterdammers?

‘ Bewoners geven in 2025 gemiddeld een 6,3 voor de overlast van verkeersdrukte en een 6,4 voor die van verkeerslawaai. Beide cijfers waren tijdens corona tijdelijk iets hoger. ‘ De overlast van verkeer neemt toe naarmate men dichter bij de oude binnenstad komt. ‘ Veel wijken laten in 2025 een lichte verbetering zien in het cijfer voor verkeersdrukte. Echter in Grachtengordel-West, De Jordaan, De Weteringschans en Weesperbuurt/ Plantage daalde dit cijfer naar respectievelijk een 5,3; 6,0; 6,3 en 6,3. ‘ De overlast van verkeerslawaai verbeterde in 2025 naar het niveau van rond corona in de Haarlemmerbuurt (6,9), Burgwallen-Nieuwe Zijde (6,2) en Grachtengordel-Zuid (6,8).

‘ 83% van de Amsterdammers kan minstens één type verkeer noemen dat ze te dominant aanwezig vinden in de binnenstad. ​ ‘ Meer dan de helft noemt elektrische fietsen en fatbikes (55%). Taxi’s en Biro’s volgen op afstand (19% en 18%). ‘ Ondernemers vinden auto’s, elektrische fietsen en voetgangers minder vaak te dominant aanwezig dan de overige respondenten.

Rapportcijfer overlast verkeersdrukte, 2025

Rapportcijfer overlast verkeerslawaai, 2025

5,9

6,2

6,2 5,3

5,6

taxi’s

19%

brommobielen/ Biro’s / Canta’s

18%

bestelbusjes

17%

boten

16%

voetgangers

15%

auto’s

15%

brommers/ scooters

14%

6,5

5,9

7,4

6,8

6,3

6,3

10%

zwaar verkeer

6 6

55%

elektrische fietsen/fatbikes

6,9

6.6

6

Commerciële activiteiten die men te dominant aanwezig vindt in de openbare ruimte van de binnenstad

8%

fietsen

6

7,1

touringcars

6%

fietstaxi’s

5%

6,1

3%

motoren

1%

trams

6,4

12%

verkeer niet te dominant aanwezig

6%

anders lager

stedelijk gemiddelde

hoger

4%

weet niet 0

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

26

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

10

20

30

40

50

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 3: Leefbare openbare ruimte in de binnenstad

3.3 Schoon Wat vinden Binnenstadsbewoners?

Wat verwachten bewoners en ondernemers van de nieuwe maatregelen rond afvalinzameling?

‘ Het rapportcijfer voor schoon van de staten en stoepen is gedaald van een 6,9 in 2015 naar een 6,1 in 2023 en daalde in 2025 verder naar een onvoldoende (5,4). ‘ In Burgwallen-Oude en -Nieuwe Zijde is men het minst tevreden (4,4 en 4,2). In de Jordaan daalde het rapportcijfer het meest: van een 6,2 in 2023 naar een 5,2 in 2025. ‘ Voor de overlast van vervuiling geeft men nog lagere cijfers. In BurgwallenOude Zijde een 3,7. Het laagste cijfer van alle wijken in de stad.

Rapportcijfer schone straten en stoepen, 2025

Rapportcijfers overlast vervuiling, 2025

‘ De meerderheid (56%) verwacht dat de overlast van afval zal afnemen wanneer het stadsdeel zoveel mogelijk inzet op ondergrondse containers en waar dat niet mogelijk is, werkt met afvalboten. ‘ In Oostelijke Eilanden/Kadijken en Weesperbuurt/Plantage is men positiever over de containers. ‘ Over het effect van het verwijderen van prullenbakken in drukke gebieden zijn de meningen verdeeld. ‘ In Burgwallen-Nieuwe Zijde (47%) en De Jordaan (46%) verwacht men vaker dat de overlast zal toenemen als er minder prullenbaken zijn.

Verwacht u dat door de maatregel de overlast van afval meer of minder zal worden?

5.1

5,7

5

4,2

ondergrondse afvalcontainers

19%

prullenbakken verwijderen

9% 25%

4.6 5,5

4.5

3.7

4.5

5.8

6,3

0 5,4

5

5,8

5.2

5,8

lager Bron: WIA

27

37%

10% 8%

4.1

4,4 5,2

geen meer antwoord

neutraal

minder

stedelijk gemiddelde

hoger

5.4

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

20

40

21%

16%

60

80

100

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 4

Een groene binnenstad Wat vinden Amsterdammers?

Wat is het transformatiedoel? De gemeente Amsterdam streeft naar een groenere en leefbare stad. De Aanpak Binnenstad wil de leefbaarheid van de binnenstad verbeteren, onder andere door het toevoegen van groen. Daarbij wordt ook gedacht aan de toekomst en de gevolgen van klimaatverandering, zoals extreme hitte en wateroverlast. Het toevoegen van groen in de binnenstad is lastig gezien de beschikbare openbare ruimte, maar essentieel om de binnenstad leefbaar te houden.

‘ Bijna drie op de tien bewoners en ondernemers in de binnenstad vinden dat de binnenstad groener wordt. Ongeveer een kwart vindt juist dat de binnenstad op dit punt achteruit gaat. ‘ De overige Amsterdammers vinden minder vaak dat het groen in de binnenstad toeneemt. ‘ Bewoners van de wijken Weesperbuurt/Plantage en Oostelijke Eilanden/ Kadijken zien het vaakst vooruitgang op het doel een groene binnenstad (33% en 36%). En die van Grachtengordel-West en Burgwallen-Oude Zijde het minst vaak (9% en 15%).

Vinden Amsterdammers het transformatiedoel vooruit of achteruit gaan?

Wat meet de Binnenstadsmonitor? In dit hoofdstuk kijken we aan de hand van cijfers en meningen van Amsterdammers hoe het met de binnenstad gaat rond de volgende thema’s van het transformatiedoel: 4.1 | Meer groen 4.2 | Klimaatadaptatie

Bewoners binnenstad een groene binnenstad

25%

28%

achteruit vooruit Bron: BinnenstadsEnquête 2026

28

Ondernemers binnenstad

23%

Overige Amsterdammers

28%

achteruit vooruit

30%

19%

achteruit vooruit

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 4: Een groene binnenstad

4.1 Meer groen Wat zeggen de cijfers?

Aandeel groen in de publieke ruimte (excl. bomen), 2025

‘ De binnenstad telt begin 2025 73 hectare groen. ‘ Dit is 5 hectare meer dan in 2020. De toename vond vooral plaats in (bedrijfs) tuinen. ‘ In de publieke ruimte van de binnenstad en de aangrenzende 19e-eeuwse gordel ligt het aandeel groen landoppervlak, dus exclusief bomen, op veel plekken onder de 20 procent. ‘ Enkele buurten hebben geen publiek groen landoppervlak. Het gaat om de omgeving van de Oude en Nieuwe Kerk, de winkelgebieden bij de Leidse- en Kalverstraat en een deel van de grachtengordel. ‘ Het meeste groen in de binnenstad bevindt zich in tuinen. De tuinen zijn echter minder vaak groen ingericht dan gemiddeld in Amsterdam. ‘ 1,7% van de daken is bedekt met minstens 30m2 groen. Het stedelijk gemiddelde is 2,2%.

geen groen 0%

100%

Wat vinden Amsterdammers? ‘ Bewoners van de binnenstad geven het groenaanbod in hun eigen buurt gemiddeld een 6,0. Dit is veel lager dan gemiddeld (6,9). Deze cijfers schommelen al jaren rond dit niveau. ‘ De verschillen tussen wijken zijn groot. Binnen de grachtengordel en in De Jordaan geven bewoners onvoldoendes. Het meest in De Burgwallen (Nieuwe Zijde 4,6 en Oude Zijde 4,3). De hoogste cijfers geeft men in Weesperbuurt/Plantage (7,0). ‘ Bewoners van de binnenstad geven relatief vaak aan bereid te zijn hun tuin te vergroenen.

Ontwikkeling hoeveelheid publiek groen, 2023-2025

Aantal hectare groen in de binnenstad 2019

2021

2023

Publiek groen

26

27

27

Privaat groen

42

44

46

Bron: Monitor Groen

afname > 2,5ha Bron: Monitor Groen

29

gelijk

toename > 2,5ha

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 4: Een groene binnenstad

4.2 Klimaatadaptatie Wat zeggen de cijfers? ‘ De schaduw van bomen draagt bij aan het tegengaan van hittestress. ‘ Van de publieke ruimte in de binnenstad is in 2024 20% bedekt met boomkronen. Dit ligt in de buurt van het stedelijk gemiddelde (22,4%). Boomkroonbedekking is het percentage van het grondoppervlak dat van bovenaf gezien wordt bedekt door de kronen (bladerdek) van bomen. ‘ Er zijn plekken waar de boomkroonbedekking gering is; onder andere in de straten tussen het Centraal Station en het Rembrandtplein, de omgeving van het Leidseplein, en een deel van Oostenburg. Boomkroonbedekking binnenstad, 2024 40% - 60% 20% - 40%

in tuinen in publieke ruimten

Bron: Sport & Bos / O&S

30

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 5

Een stevig cultureel DNA

31

Wat is het transformatiedoel?

Wat meet de Binnenstadsmonitor?

Aanpak Binnenstad wil de culturele rijkdom van de binnenstad benadrukken. De focus ligt op zichtbaarheid en toegankelijkheid van kunst en cultuur, en samenwerking met culturele instellingen en ankerinstituten als musea, theaters en bibliotheken. Het culturele DNA in de binnenstad gaat leven door lokale kunst, cultuur en ambachten.

In dit hoofdstuk kijken we aan de hand van cijfers en meningen van Amsterdammers hoe het gaat met de binnenstad rond de volgende thema’s van het transformatiedoel: 5.1 | Culturele identiteit 5.2 | Ruimte voor vrijzinnigheid, creativiteit en ondernemerschap

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 5: Een stevig cultureel DNA

5.1 Culturele identiteit Wat zeggen de cijfers?

Aantal vestigingen creatieve industrie, 2020-2024

2019

1.650

Artis

2.135

1.273

Anne Frank Huis

1.305

1.229

n.b.

Aantal culturele attracties, 2025

Paradiso

n.b.

728

n.b.

58

NEMO Science Museum

665

639

636

Melkweg

539

598

513

ITA

202

468

DeLaMar theater

280

322

348

Koninklijk Paleis

315

312

335

Het Scheepvaartmuseum

299

300

n.b.

Nationale Opera & Ballet

260

242

n.b.

281 0

Bron: Attractiesbestand

500

1500

2000

0

500

Bron: Lisa

centrum

20

museum

2000 0

500

1000

1500

2000

25

theater

Bron: Attractiesbestand

226 1500

overig Amsterdam

33

n.b.

1000

creatieve zakelijke dienstverlening

1.272

228 1000

2.345

media/ entertainment

1.446

n.b.

1.991

1.939

kunsten

2025

OBA

Het Rembrandthuis

32

2024

4.133

3.892

Attracties in de binnenstad met de meeste bezoekers (x1000)

2024

2.741

2020

‘ De binnenstad telt 110 culturele attracties. Dit is ruim de helft (52%) van alle culturele attracties in de stad. ‘ Tussen 2020 en 2024 steeg het aantal creatieve (bedrijfs)vestigingen in de binnenstad van 8.176 naar 8.865 (+8%). Met name de creatieve zakelijke dienstverlening nam in omvang toe (+17%).

11 14

muziek locatie

10

6

beziens waardigheid

9

8

bioscoop

12 2 bibliotheek

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 5: Een stevig cultureel DNA

5.1 Culturele identiteit Wat vinden Amsterdammers? ‘ Bewoners geven het culturele aanbod in de binnenstad een 7,7. Verreweg het hoogste cijfer van de stad (gemiddeld 6,3). ‘ Amsterdammers vinden het culturele aanbod in de binnenstad aantrekkelijk. Ondernemers geven het hoogste cijfer (7,9).

Rapportcijfers cultuuraanbod

Bewoners binnenstad Het culturele aanbod is aantrekkelijk

2023

7,7

2025

Culturele aanbod

Bron: BinnenstadsEnquête 2026 en WIA 2025

33

Ondernemers binnenstad

7,7

Overige Amsterdammers

7,9

7,5

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 5: Een stevig cultureel DNA

5.2 Ruimte voor vrijzinnigheid, creativiteit en ondernemerschap Wat zeggen de cijfers? ‘ In de binnenstad zijn in 2024 88 atelierwoningen in bezit van woningcorporaties die door de stichting CAWA worden toegewezen. ‘ In 2025 telt het stadsdeel 21 broedplaatsen en vrije ruimte (gesubsidieerd en niet-gesubsidieerd). ‘ Er zijn 57 zaken nachtcultuur inclusief feestcafés, horeca met programmering, evenementenlocaties en nachtclubs. ‘ In 2023 waren er 795 startende bedrijven in de creatieve sector, 305 in de horeca en 285 in de detailhandel. Dit is meer dan het aantal opheffingen, respectievelijk 285, 105 en 205.

Nachtzaken in de binnenstad, 2025 Nachtclub Horeca met programmering Feestcafé met programmering Geschikte evenementenlocatie

Bron: dashboard nachtcultuur EZC

34

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 5: Een stevig cultureel DNA

5.2 Ruimte voor vrijzinnigheid, creativiteit en ondernemerschap Wat vinden Amsterdammers?

Wat missen Amsterdammers in de nachtcultuur?

‘ Het nachtleven in de binnenstad krijgt gemiddeld een 6,3. ‘ 50-minners geven gemiddeld een 6,4; 50 tot 65-jarigen een 6,5 en 66-plussers geven een onvoldoende (5,4).

‘ Een kwart van de Amsterdammers mist bepaalde nachtcultuur. ‘ Personen onder de 35 missen vaak iets wat er nog niet is, zoals 24-uurs clubs, late terrassen, meer goede (live)muziek, lokaal publiek, echte clubs, Aziatisch / Latino / Jazz /R&B/ LHBTQIA+ / studenten, ongedwongen, veilig, betaalbaar en niet overvol. ‘ Ook de wensen van 36-tot 49-jarigen zijn zeer divers: laat, dans, clubs, borrelen, mooie uitgaansgelegenheden. Gemist worden onder andere Club 11, Air, Trouw en Winston. ‘ 50-plussers missen vaak iets wat er vroeger wel was, zoals de IT Roxy, Mazzo en Odeon, LHBTQIA+, minder eenheidsworst, avantgarde, Amsterdammers. Een deel geeft aan nu iets te missen dat gericht is op hun leeftijd en/of tot laat open is. ‘ 66-plussers missen minder vaak nachtcultuur (12%). Een deel mist net als jongere Amsterdammers bepaalde clubs en uitgaan tot laat. Maar ook een ouderwetse disco en rustige cafeetjes worden genoemd.

Rapportcijfer voor stelling (1 = helemaal oneens, 10 = helemaal eens), 2026

Bewoners binnenstad Het nachtleven in de binnenstad is aantrekkelijk Het nachtleven in de binnenstad is aantrekkelijk voor allerlei verschillende groepen

2023

Ondernemers binnenstad

Overige Amsterdammers

6,3

6,4

6,2

6,3

6,4

6,2

Mist u bepaalde nachtcultuur in de binnenstad? Amsterdammers naar leeftijd. Bron: BinnenstadsEnquête 2026

goed zoals het is

ja gemiddeld

26

18-25

29

26-35

33

27

36-49

31

20

50-65

25

66+

12

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

35

20

nee, maak ik geen gebruik van

36

28

19 9

66

24 21 28 39

geen antwoord

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 6

Groter en diverser woningaanbod

36

Wat is het transformatiedoel?

Wat meet de Binnenstadsmonitor?

De transformatie van de Amsterdamse binnenstad naar een groter en divers woningaanbod is een cruciale stap in het verbeteren van de leefbaarheid en het aanpakken van de woningkrapte. De vraag naar woningen in Amsterdam is hoog, maar er is onvoldoende aanbod om aan deze vraag te kunnen voldoen en de ruimte is schaars. Een groter en divers woningaanbod kent woningen voor iedereen. Van studenten, starters, jonge gezinnen, alleenstaanden tot ouderen. Een aantrekkelijk woningaanbod en een diversiteit aan bewoners zorgt een levendige en dynamische buurt die sociale cohesie stimuleert. Een mix aan bewoners verrijkt het stadsleven en maakt de binnenstad een aantrekkelijke leefomgeving.

In dit hoofdstuk kijken we aan de hand van cijfers en meningen van Amsterdammers hoe het met de binnenstad gaat rond de volgende thema’s van het transformatiedoel: 6.1 | Meer woningen 6.2 | Diverser woningaanbod 6.3 | Iedere woning als woning gebruiken

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 6: Groter en diverser woningaanbod

6.1 Meer woningen Wat zeggen de cijfers? ‘ Het aantal woningen in de binnenstad neemt toe. Van bijna 54.000 in 2015 tot bijna 55.000 in 2020 en naar ruim 57.000 in 2025. ‘ Naar verwachting blijft het aantal woningen de komende jaren licht toenemen. Rond 2040 wordt volgens de prognose het aantal van 58.000 woningen bereikt. ‘ In alle wijken is een toename te zien. ‘ Er zijn sinds 1985 1.100 woningen boven winkels gerealiseerd. Op dit moment zijn vooral de lastig te realiseren panden nog overgebleven. ‘ In 2025 zijn 14 omgevingsvergunningen verleend voor het realiseren van 36 woningen boven winkels.

Aantal woningen in de binnenstad +1.044 2015

2020

2025

Totaal

53.932

54.976

57.168

Haarlemmerbuurt

5.569

5.653

5.700

Jordaan

12.928

13.195

13.425

Grachtengordel-West

4.297

4.308

4.394

Burgwallen-Nieuwe Zijde

2.753

2.961

3.079

Burgwallen-Oude Zijde

2.839

2.970

3.029

Nieuwmarkt/Lastage

6.034

6.218

6.369

Grachtengordel-Zuid

3.328

3.487

3.635

De Weteringschans

4.553

4.652

4.816

Weesperbuurt/Plantage

4.354

4.291

4.705

7.277

Oostelijke Eilanden/Kadijken Bron: O&S

37

+2.192

0

2000

4000

7.241 6000

8000

10000

12000

0

2000

4000

8.016 6000

8000

10000

12000

0

2000

4000

6000

8000

10000

12000

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 6: Groter en diverser woningaanbod

6.2 Diverser woningaanbod Wat zeggen de cijfers?

Wat zeggen Amsterdammers?

‘ Het aandeel woningen met een sociale huur daalt. In 2015 ging het om 52% van de woningen, in 2019 om 45% en in 2025 om 40%. ‘ Met name particuliere verhuurders bieden hun woningen steeds minder vaak aan onder de sociale huurgrens. ‘ Een kwart van de woningen in de binnenstad wordt in 2025 verhuurd binnen het dure segment. In Amsterdam als geheel gaat het om 17%. ‘ Burgwallen-Nieuwe Zijde heeft het hoogste aandeel dure huurwoningen (41%).

‘ Amsterdammers zijn het over het algemeen niet eens met de stelling dat de binnenstad woningen heeft voor diverse doelgroepen. Overige Amsterdammers geven hiervoor een rapportcijfer 4,1.

Rapportcijfer voor stelling (1 = helemaal oneens, 10 = helemaal eens)

Woningvoorraad binnenstad naar eigendomsverhouding en huur naar prijsklasse

30% koop 28% sociale huur corporatie 24% dure huur particulier

12% sociale huur particulier

6% middelhuur

2015 Bron: WIA

38

2019

1% dure huur corporatie

2025

Bewoners binnenstad De binnenstad heeft woningen voor diverse doelgroepen

2023

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

4,8

Ondernemers binnenstad

5,1

Overige Amsterdammers

4,1

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 6: Groter en diverser woningaanbod

6.3 Iedere woning als woning gebruiken Wat zeggen de cijfers?

Aandeel volledige woningen gelist op Airbnb, 2024

‘ Airbnb vertegenwoordigt naar schatting 80% van het aanbod vakantieverhuur in de stad. Vakantieverhuur wordt ook aangeboden via andere kanalen.​ ‘ Door verscherpte regelgeving is het Airbnb aanbod in de binnenstad in 2022 gedaald van 2.972 naar 1.645 volledige woningen. In 2024 is het aantal licht opgelopen naar 1.734. ‘ In 2024 zijn 864 vergunningen voor vakantieverhuur verstrekt, ofwel voor de helft van het Airbnb aanbod. ‘ In 2021 was 5,4% van de woningen in de binnenstad met een advertentie gelist op Airbnb. In 2025 is dat 3,1%. ‘ Wijk De Weteringschans kent het grootste aandeel geliste woningen (4,4%), gevolgd door Burgwallen-Nieuwe Zijde (4,1%) en Weesperbuurt/Plantage (3,6%).

2,8

4,1 3,3

3,2

2,3

3,4 Aantal listings (via advertenties) van woningen op Airbnb

2,4

1,9

3,6

4,4

4.329 3.308

lager

2.972

2019 Bron: O&S

39

2020

2021

Bron: O&S

1.645

1.599

2022

2023

1.734

2024

stedelijk gemiddelde

hoger

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 7

Sterke sociale binnenstad met genoeg voorzieningen Wat is het transformatiedoel? Een sterke sociale binnenstad met voldoende voorzieningen is essentieel voor het creëren van een prettige leefomgeving voor de bewoners van de binnenstad. Met toereikende voorzieningen binden zij zich sneller voor langere tijd aan hun woonomgeving. Dit heeft een positief effect op de sociale cohesie en verbondenheid. Toegang tot voorzieningen als bijvoorbeeld kinderopvang, scholen, speelplaatsen, gezondheidszorg, maar ook plekken om te recreëren zijn daarvoor noodzakelijk en dragen bij aan het welzijn.

Wat vinden bewoners? ‘ De meeste bewoners (68%) zien geen duidelijke ontwikkeling op het doel voldoende sociale voorzieningen voor bewoners. Een kwart vindt dat de binnenstad op dit punt achteruit gaat en 8% ziet vooruitgang. ‘ In de wijken Burgwallen-Oude en -Nieuwe Zijde ziet men vaker achteruitgang van de sociale voorzieningen (30% en 37%).

Vinden bewoners transformatiedoel 7 vooruit of achteruit gaan?

Bewoners binnenstad

Wat meet de Binnenstadsmonitor? In dit hoofdstuk kijken we aan de hand van cijfers en meningen van Amsterdammers hoe het met de binnenstad gaat rond de volgende thema’s van het transformatiedoel: 7.1 | Binding met de buurt 7.2 | Voorzieningenniveau

40

Voldoende sociale voorzieningen voor bewoners

24%

8% achteruit vooruit

Bron: BinnenstadsEnquête 2026

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 7: Sterke sociale binnenstad met genoeg voorzieningen

7.1 Binding met de buurt Wat vinden bewoners en ondernemers in de binnenstad? ‘ Bijna acht op de tien bewoners van de binnenstad voelen zich (redelijk) sterk verbonden met hun buurt. Dit percentage is hoger bij ondernemers (86%). ‘ Onder bewoners is de verbondenheid met de buurt hoger in de Haarlemmerbuurt (88%) en lager in Burgwallen-Nieuwe Zijde (68%) en De Weteringschans (70%). ‘ In de wijken Jordaan (98%), Grachtengordel-West (92%), Burgwallen-Oude Zijde (94%), Nieuwmarkt/Lastage (95%) en Weesperbuurt/Plantage voelen ondernemers zich vaak verbonden met de buurt. De verbondenheid is minder in De Weteringschans (78%) en Oostelijke Eilanden/Kadijken (78%).

Bewoners en ondernemers over binding met de buurt, 2026

Bewoners binnenstad (redelijk) sterk verbonden met de buurt

Ondernemers binnenstad

78%

86%

Rapportcijfers over stelling (1 = helemaal oneens, 10 = helemaal eens) ‘ Bewoners geven een 6,5 voor de mate waarin buurtbewoners elkaar helpen. Tijdens corona lag dit cijfer iets hoger (6,7). ‘ De contacten in de buurt beoordeelt men gemiddeld met een 6,3. ‘ Beide rapportcijfers liggen in de buurt van het stedelijk gemiddelde, maar zijn wel net iets hoger (Amsterdam: 6,4 en 6,1).

Bewoners binnenstad

Bewoners helpen elkaar

Sociale cohesie

2021

6,7

6,3

6,1

2023

6,6

6,3

6

2025

6,5

6,3

6

Bron: Veiligheidsmonitor

41

Contact in de buurt

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 7: Sterke sociale binnenstad met genoeg voorzieningen

7.1 Binding met de buurt Hoe beoordelen bewoners de sociale cohesie?

Wat zeggen de cijfers?

‘ Sociale cohesie beschrijft de onderlinge verbondenheid tussen bewoners en de mate waarin zij elkaar vertrouwen. Op basis van de reacties van bewoners op een aantal stellingen krijgt de sociale cohesie in de binnenstad een 6,0. Dit is gemiddeld voor Amsterdam (5,9). ‘ De sociale cohesie in de binnenstad was iets hoger tijdens corona (2022: 6,2) en lag met een 5,7 lager in de periode 2017-2019. ‘ De verschillen tussen de wijken zijn groot.

‘ In 2025 verhuisde 22% van alle inwoners van de binnenstad. Dit is meer dan gemiddeld in Amsterdam (18%). ‘ De mutatiegraad is het hoogst in Burgwallen-Nieuwe Zijde (30%) en Grachtengordel-West (27%) en -Zuid (28%).

Rapportcijfer bewoners voor sociale cohesie, 2025 sporttoestel speeltoestel

6,2

4,9 6,1 5,8

5,4

5,8

6,2

6,1

6,1

5,9

lager Bron: Veiligheidsmonitor

42

stedelijk gemiddelde

hoger

BINNENSTADSMONITOR 2026

Transformatiedoel 7: Sterke sociale binnenstad met genoeg voorzieningen

7.2 Voorzieningenniveau Wat zeggen de cijfers?

Wat vinden bewoners?

‘ Het aantal kindplaatsen voor kinderdagverblijven en buitenschoolse opvang is sinds 2020 met 15% afgenomen tot 1.985. ‘ Sinds 2015 neemt het aantal kinderen tot en met 12 jaar af in de binnenstad: van 7.485 tot 5.470 begin 2025. ‘ In Centrum zijn ca. 80 speeltoestellen, waarvan er bijna 30 liggen in de Oostelijkeen Westelijke Eilanden. We kijken in de kaart hieronder specifiek naar voorzieningen voor kinderen tot en met 12 jaar, omdat zij meestal afhankelijk zijn van een speelplek in de buurt. In de kaart is de ongelijke spreiding én een groot gat in het aanbod te zien in de wijken Grachtengordel-West en -Zuid, en Burgwallen Oude- en Nieuwe Zijde. Hier zijn vrijwel geen speel- of sporttoestellen te vinden. Deze zone loopt van het Centraal Station tot ongeveer het Vondelpark. Speel- en sporttoestellen voor kinderen t/m 12 jaar en het aantal 0 t/m 12-jarigen in de buurt aantal kinderen 0 t/m 12 jaar geen kinderen 1-15 15-100 100-205 205> sporttoestel speeltoestel

‘ Bewoners van de binnenstad geven het aanbod van speelvoorzieningen in 2025 gemiddeld een 5,9. Veel lager dan gemiddeld in de stad (6,6). ‘ Het rapportcijfer daalde de laatste jaren langzaam. In 2015 was het een 6,5. ‘ Van de bewoners mist 12% voorzieningen voor kinderen in hun buurt. Het gaat vooral om ruimte om buiten te kunnen spelen. Bijvoorbeeld in een speeltuin, een autovrije straat of groen. Ook geven enkele ouders aan dat ze behoefte hebben aan schone en veilige plekken voor kinderen. ‘ 8% mist voorzieningen voor jongeren. Het gaat meestal om plekken waar jongeren elkaar kunnen ontmoeten. Voorbeelden zijn buurthuizen, betaalbare en/of alcoholvrije horeca, buitensportplekken of een zwembad. Meerdere bewoners geven aan dat jongeren nu nergens naartoe kunnen.

Rapportcijfer bewoners voor aanbod spelen, 2025

6,3

4,4 5,7

5,5

4,3

5,9

5,9

6,6

6,6

6,5

lager Bron: Sport & Bos / O&S

43

Bron: WIA

stedelijk gemiddelde

hoger

BINNENSTADSMONITOR 2026

Bronnen

Definities

Onderzoeken: ‘ Bezoekersprognose 2025, Onderzoek en Statistiek (O&S) ‘ BinnenstadsEnquête (2024 en 2026), O&S ‘ Buurtenquête Centrum 2019, O&S ‘ Drukte in de Binnenstad (2000 en 2012), O&S ‘ Monitor Groen 2025, O&S ‘ Toeristische draagkracht in wijken, (2023 en 2025), O&S ‘ Veiligheidsindex 2026, O&S, OOV ‘ Veiligheidsmonitor 2025, O&S, CBS, Ipsos I&O ‘ Wonen in Amsterdam 2025 (en voorgaande edities), directie Wonen

Winkels Het aantal winkels in de binnenstad is gebaseerd op tellingen van Locatus. De schouwer maakt een inschatting van het segment waarin een winkel werkzaam is. Hierin kunnen jaarlijks kleine verschillen ontstaan. De data is voor de Binnenstadsmonitor als volgt ingedeeld: ‘ Dagelijkse producten: winkels die levensmiddelen en persoonlijke verzorgingsartikelen verkopen. ‘ Bezoekersgericht: winkels die zich meer richten op bezoekers zoals winkels met souvenirs, kaas, mini-supermarkten, zoetwaren, CBD, Smart/grow/odd-shops, erotica, ijssalons en crêpes/wafel/donutswinkels. ‘ Mode en luxe: winkels die kleding, lederwaren, sieraden, brillen of antiek en kunst verkopen. ‘ In en om het huis: winkels die producten voor plant & dier, bruin & witgoed, auto & fiets, doe het zelf of woonartikelen verkopen. ‘ Vrije tijd: winkels die sport & spel, hobby of mediaproducten verkopen. ‘ Overig: winkels die niet in bovenstaande categorieën passen, zoals tweedehands kleding, boeken of andere tweedehands winkels.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/17041089/1