04a_Jaarrekening - jaarverslag 2022 versie 2.1.docx
Tekst van het document
8.3 Financiering 8.3.1 Treasuryfunctie Leidend voor de treasuryfunctie is het Treasurystatuut van de Veiligheidsregio, met daarin de volgende uitgangspunten: - het risico wordt laag gehouden door gebruik te maken van een liquiditeitsplanning en niet toestaan van het gebruik van allerlei risicovolle financiële producten; - tijdelijke overschotten worden via Schatkistbankieren ondergebracht bij het ministerie van Financiën. Afhankelijk van de ontwikkelingen in daadwerkelijke investeringen en de ontwikkelingen van reserves en voorzieningen worden extra financiële middelen aangetrokken. 8.3.2 Renterisiconorm De Wet Fido begrenst via de renterisiconorm het deel van de totale langlopende schuld dat in een gegeven jaar een renterisico mag hebben. De renterisiconorm bepaalt dat het bedrag van de langlopende schuld dat binnen een gegeven jaar verplicht moet worden afgelost, of waarvan de 28
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
rente moet worden herzien, maximaal 20% van het begrotingstotaal mag bedragen. Het doel van deze norm is dat de portefeuille van langlopende leningen zodanig over de jaren verdeeld is, dat het renterisico dat voortkomt uit herfinanciering en renteherzieningen gelijkmatig wordt gespreid. Het renterisico van de veiligheidsregio bedraagt in 2022 € 28 miljoen en dit is € 7,6 miljoen boven de renterisiconorm van € 20,478 miljoen.
8.3.3 Kasgeldlimiet De Wet Fido begrenst middels de kasgeldlimiet de maximale kortlopende schuld. Deze limiet bepaalt dat de kortlopende schuld maximaal 8,2% van het begrotingstotaal (het totaal van lasten) mag zijn. De kasgeldlimiet van de veiligheidsregio bedroeg in 2022 € 8,396 miljoen. De gemiddelde liquiditeitspositie van het 1e tot en met het 4e kwartaal in de onderstaande tabel betreft het gemiddelde van de begin- en eindsaldi van het desbetreffende kwartaal. bedragen x € 1.000
Kasgeldlimiet 2022 A. Begrotingstotaal B. Kasgeldlimiet (A*8,2%) C. Netto kortlopende schuld Ruimte (+) / overschrijding (-)
Kwartaal Kwartaal Kwartaal Kwartaal 1 2 3 4 102.388 102.388 102.388 102.388 8.396 8.396 8.396 8.396 973 2.321 1.4712.575 7.423 6.075 9.867 5.820
8.3.4 Renteresultaat Een hoger renterisico leidt tot een hoger risicoprofiel, aangezien de rente op lange termijn een onzekere factor is. Momenteel is de rente laag, maar het tij kan op enig moment keren. Dit wordt ondervangen middels een financieringsstructuur die hier zo min mogelijk gevoelig voor is. Door binnen de voorziening kapitaallasten te rekenen met een hogere rekenrente (1,25%) dan de daadwerkelijke effectieve rente die wordt betaald ( 0,7% in 2022) wordt het renterisico verlaagd. Het bedrag aan werkelijk betaalde rente in 2022 bedraagt € 161.000. De veiligheidsregio heeft geen renteresultaat.
29
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
8.3.5 Financiering vaste activa In totaal zijn zeven vaste geldleningen afgesloten (in 2016 ging het om een aantal van drie en in 2019 om een aantal van één). Daarnaast is er begin 2021 een lening met een looptijd van 3 maanden afgesloten, die inmiddels is afgelost. In 2022 zijn er drie nieuwe leningen afgesloten voor een totaal bedrag van € 35 miljoen en is er een bedrag van € 28,3 miljoen aan leningen afgelost. De specificaties staan in het onderstaande overzicht weergegeven. De bedragen zijn weergeven in duizenden euro’s. leningnr
Leninggever
Datum
Hoofdsom
Totale looptijd
Werkelijke rente
10 jr 15 jr 10 jr 5 jr 3 mnd 1 1 1
0,56% 0,98% 0,99% -0,15% -0,30% 1,00% 1,00% 1,00%
x € 1.000
40.110960 40.110961 40.110962 40.113266 532522
BNG BNG BNG BNG BNG BNG BNG BNG Totaal
22-dec-16 22-dec-16 22-dec-16 2-dec-19 2-mrt-21 1-jan-22 1-jan-22 1-jan-22
5.000 8.000 10.000 10.000 15.000 15.000 10.000 10.000 83.000
Restschuld 31 december 2021
Aflossing in 2022
Restschuld 31 december 2022
x € 1.000
x € 1.000
x € 1.000
2.500 5.333 10.000 6.000 0 15.000 10.000 10.000 58.833
500 533 0 2.000 0 15.000 10.000 0 28.033
2.000 4.800 10.000 4.000 0 0 0 10.000 30.800
8.3.6 EMU-saldo Het EMU-saldo geeft inzicht in hoe de uitgaven zich verhouden tot de inkomsten in een jaar (en hoe investeringen in een jaar zich verhouden tot de afschrijvingen). Bij een negatief EMU-saldo besteedt de veiligheidsregio meer geld dan dat zij ontvangt (en overstijgen de investeringen de afschrijvingen), bij een positief EMU-saldo is dit andersom. In het onderstaande overzicht worden de EMU-saldi van de jaarrekening 2021, actualisatie 2022 en jaarrekening 2022 weergegeven.
30
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
Bedragen x € 1.000
Rekening Actualisatie 2021 2022
Omschrijving kengetal EMU-Saldo (A+B+C-D+E+F-G+H-I-J-K) A. Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves. B. Afschrijvingen ten laste van de exploitatie. C. Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie minus de vrijval van de voorzieningen ten bate van de exploitatie. D. Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd. E. Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post D. F. Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord. G. Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan) H. Baten bouwgrondexploitatie: Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord. I. Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen. J. Lasten ivm transacties met derden, die niet via de onder post A genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten. K. Verwachte boekwinst op exploitatie van verkoop van effecten.
Rekening 2022
-1.786
-12.208
3.887
-4.798 5.418
-1.142 7.515
-97 5.957
4.394
1.071
4.780
6.199
17.207
5.348
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
601
2.445
1.405
-
-
-
-
-
-
De EMU-saldi voor de rekening 2021, actualisatie 2022 en rekening 2022 zijn respectievelijk minus € 1,786 miljoen, minus € 12,218 miljoen en € 3,887 miljoen. Het EMU-saldo gaat niet uit van baten en lasten, maar gaat uit van ontvangsten en uitgaven, berekend op transactiebasis en overeenkomstig de voorschriften van het Europese systeem van nationale en regionale rekeningen in de Europese Unie. Investeringen tellen bijvoorbeeld niet mee in het stelsel van baten en lasten, waarbij wordt uitgegaan van de kapitaallasten van de investeringen. Investeringen in een jaar tellen echter wel volledig mee in het EMU-saldo. Bij een sluitende begroting kan een gemeente daardoor toch een negatief EMU-saldo hebben.
31
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
8.4 Onderhoud kapitaalgoederen Het onderhoud van gebouwen wordt uitgevoerd op basis van een meerjarenplanning. Deze is gebaseerd op een uitgevoerde conditiemeting (NEN 2767) van alle gebouwen, een daaropvolgende controle en advies van een bouwkundig adviesbureau en Archidat bouwkosten. De kosten worden geëgaliseerd via de daarvoor gevormde voorziening. Bij de jaarplanning vindt eventuele bijstelling plaats van de meerjarenplanning (eventueel uitstel als er geen noodzaak is). Ook het onderhoud van de voertuigen en overig materieel (bijvoorbeeld pakken en ademluchtapparatuur) vindt plaats op basis van een planning die is vastgelegd in een geautomatiseerd systeem. 8.5 WNT-verantwoording Het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (BZK) publiceert jaarlijks een verantwoordingsmodel Wet normering topinkomens (hierna: WNT). Instellingen die onder de reikwijdte van de WNT vallen, kunnen het model gebruiken om aan de openbaarmakingsplicht zoals opgenomen in de WNT te voldoen. De onderstaande tabellen zijn van toepassing op de veiligheidsregio. 1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt.
32
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
Op verzoek van het ministerie van BZK is de WNT-opgave over het jaar 2019 gewijzigd. In deze opgave komt nu alleen nog de heer van Lieshout voor als topfunctionaris in de WNTverantwoording.
33
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
1d. Topfunctionarissen alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt met een bezoldiging van € 1.700 of minder.
3. Bezoldiging niet-topfunctionarissen De WNT is ook van toepassing op niet-topfunctionarissen bij een WNT-instelling. Voor niettopfunctionarissen met een dienstbetrekking moeten gegevens over de ontvangen beloningen en vergoedingen worden gepubliceerd in de jaarrekening als deze het algemeen bezoldigingsmaximum overschrijden. Over 2022 is dat niet het geval.
34
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
9. Covid-19 9.1 Meerkosten Covid-19 Bijlage 1: Format verantwoording
Kostensoort
Opgave kosten 2022
Coronahotels/centra €Inkoop en distributie PBM
€ 87,626
Overige specifieke meerkosten
€-
Overige Meerkosten Brandweerzorg repressie/incidentbestrijding Meldkamer ROC (opleidingen) GHOR Preventie Crisisbeheersing & rampenbestrijding
€ 54,417
Risicobeheersing Bevolkingszorg Bedrijfsvoering
€ 96,454
Overige taken/activiteiten Subtotaal
€ 150,871
Minder inkomsten (verrekend met minder kosten) Brandweerzorg repressie/incidentbestrijding Meldkamer ROC (opleidingen) GHOR Preventie Crisisbeheersing & rampenbestrijding Risicobeheersing Bevolkingszorg Bedrijfsvoering Overige taken/activiteiten Subtotaal
€-
Totale kosten 2022
€ 238,497
35
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
10.Geconsolideerde Balans VrAA 10.1 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling 10.1.1 Algemeen De jaarrekening is opgesteld met inachtneming van het “Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten” en de financiële verordening VrAA met de bijbehorende nota’s. 10.1.2 Vaste activa De vaste activa zijn gewaardeerd op basis van historische aanschafwaarde onder aftrek van de afschrijvingen. De afschrijvingen vinden bij de meeste activa lineair plaats en zijn afhankelijk van de verwachte economische levensduur, waarbij geen rekening wordt gehouden met restwaarden. Op grond wordt niet afgeschreven. Op verzoek van de gemeenten Amstelveen en Diemen vindt er annuïtaire afschrijving plaats op het maatwerk om de kapitaallasten gelijkmatig over de tijd te spreiden. 10.1.3 Voorraden De voorraden zijn gewaardeerd tegen een vaste verrekenprijs (v.v.p.), onder aftrek van een voorziening voor incourante voorraden. De investeringen die nog niet opgeleverd zijn in het lopende jaar, worden per ultimo boekjaar als onderhanden werk (activa in uitvoering) in de jaarrekening verantwoord. 10.1.4 Vorderingen De vorderingen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde, onder aftrek van een voorziening voor het risico van oninbaarheid. 10.1.5 Liquide middelen Liquide middelen zijn gewaardeerd tegen nominale waarde.
10.1.6 Eigen vermogen Onder het eigen vermogen zijn opgenomen de algemene reserves, de bestemmingsreserves en het saldo van de rekening van baten en lasten. 10.1.7 Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de voorzienbare verplichting, het verlies en/of risico’s, voor zover de omvang hiervan redelijkerwijs is in te schatten. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. 10.1.8 Vlottende passiva De kortlopende schulden zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde.
36
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
10.2 Geconsolideerde balans VrAA Bedragen x € 1.000
ACTIVA VrAA
Ultimo 2022
Ultimo 2021
Vaste activa Materiële vaste activa A121 Gronden en terreinen A123 Bedrijfsgebouwen A125 Vervoermiddelen A129 Overig
74.879 4.112 51.570 10.908 8.288
75.464 4.191 51.516 12.087 7.670
Vlottende activa Voorraden A213 Onderhanden werk A214 Gereed product en handelsgoederen
11.016 10.473 543
Uitzettingen A221 Vorderingen op openbare lichamen A224 Overige vorderingen A225a Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een looptijd < 1jaar
6.132 5.701 431
16.866
Liquide middelen A23 Liquide middelen (kas- en banksaldi)
3.741
1.808
1.526
15.058
2.215 42
42
Overlopende activa A29b Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk A29c Nog te ontvangen bijdragen van overige overheid A29d Overige overlopende activa
256 256
3.374 3.374
Totaal
106.176
37
1.561 1.561
87.155
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
Bedragen x € 1.000
PASSIVA VrAA
Ultimo 2022
Ultimo 2021
Vaste passiva Eigen vermogen P111 Algemene reserve P112 Bestemmingsreserve P114 saldo van rekeningen
8.621 13.782 1.737
24.140
Voorzieningen P12 Voorzieningen
23.986
24.235 8.620 14.720 895
23.986
Vaste Schuld P135a Onderhandse leningen van openbare lichamen (art. 1a Wet Fido) P136 Financial lease
20.799 20.799
31.039 30.800 239
24.418 23.834 584
Vlottende passiva Vlottende schulden P212 Rood staan op bank P213 Overige schulden
479 21.325
21.803
Overlopende passiva P29c Vooruit ontvangen bijdragen van overige overheid P29d Overige overlopende passiva
5.207
2.533 2.533
5.207
Totaal
15.169 15.169
106.176
10.3 Toelichting op balans VrAA 10.3.1 Materiële vaste activa bedragen x € 1.000
Materiële vaste activa
31-12-2022
31-12-2021
Grond in erfpacht Gebouwen (+ in Erfpacht) Voer- en vaartuigen Overig
4.112 51.570 10.908 8.288
4.191 51.516 12.087 7.670
Totaal
74.879
75.463
In de onderstaande tabel wordt het verloop van de materiële vaste activa nader gespecificeerd.
38
87.155
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
bedragen x € 1.000
Materiële vaste activa
Grond in Erfpacht
Gebouwen (+ in Erfpacht)
Voer- en Vaartuigen
Overig Totaal
Boekwaarde per 1 januari Bij: investeringen Af: afschrijvingen Af: buitengebruikstellingen Boekwaarde per 31 december
4.191 0 -79
51.516 2.330 -2.276
12.087 766 -1.945
7.670 2.252 -1.633
4.112
51.570
10.908
8.288
75.464 5.348 -5.933 74.879
Aanschafwaarde Cumulatieve afschrijvingen Boekwaarde per 31 december
4.821 -708 4.112
64.842 -13.272 51.570
32.312 -21.404 10.908
20.062 -11.773 8.288
122.036 -47.157 74.879
10.3.2 Voorraden Onderhanden werk
De post onderhanden werk betreft de uitgaven met betrekking tot investeringen die nog niet zijn afgerond en daarom niet zijn geactiveerd in 2022.
Gereed product en handelsgoederen bedragen x € 1.000
Gereed product en handelsgoederen Kleding Auto-onderdelen Blusbenodigdheden Kantoorbenodigdheden en overige goederen Voorziening incourante voorraden Totaal
31-12-2022
31-12-2021
239 198 243 27 -164 543
192 324 15 80 -180 431
De bovenstaande tabel bevat de specificatie van de voorraad per ultimo boekjaar.
39
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
10.3.3 Uitzettingen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist (looptijd < 1 jaar)
Bij de post Uitzettingen in ’s Rijks schatkist gaat het om de rekening courant schatkistbankieren, waar eind 2022 een bedrag van € 15.058.000 op stond. Dit is altijd een momentopname. Overige vorderingen
10.3.4 Liquide middelen bedragen x € 1.000
Liquide middelen
31-12-2022
31-12-2021
Kruisposten Creditcards Bank
0 42 0
6 0 250
Totaal
42
256
Overige overlopende activa
31-12-2022
31-12-2021
Voorschotten personeel Nog te ontvangen baten Vooruitbetaalde kosten Nog te ontvangen bijdragen
12 615 2.647 100
13 1.017 423 108
Totaal
3.374
1.561
10.3.5 Overlopende activa bedragen x € 1.000
De voorschotten personeel betreffen verrekeningen van voorschotten op kazerneniveau en/of personeelsniveau. 40
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
De nog te ontvangen baten hebben betrekking op de nog niet aan derden gefactureerde posten, die betrekking hebben op het boekjaar 2022. Deze worden in 2023 gefactureerd. Op deze post heeft in 2022 een bedrag van € 0,238 miljoen betrekking op de Corona declaratie bij het ministerie van VWS. 10.3.6 Eigen vermogen Het jaarrekeningresultaat 2022 voor bestemming is voordelig (€ 1,737 mln.). Het hiernavolgend overzicht geeft de stand van het eigen vermogen weer. bedragen x € 1.000
Eigen Vermogen
31-12-2022
31-12-2021
Algemene reserve Bestemmingsreserves Saldo van rekening
8.621 13.782 1.737
8.621 15.615
Totaal
24.140
24.237
In de onderstaande tabel worden het verloop van de algemene reserve en het saldo van rekening weergegeven. bedragen x € 1.000
Algemene reserve en resultaat voor bestemming
saldo per 1 januari
Algemene reserve Saldo van rekening
8.621
Totaal
8.621
Mutaties na bestemming
Bij
Af
saldo per 31 december
0
1.737
0
8.621 1.737
0
1.737
0
10.358
In bovenstaande tabel is de voorgestelde bestemming van het jararekeningresulktaat nog niet verwerkt, hangende de besluitvorming hierover. Bestemmingsreserves Het verloop van de bestemmingsreserves is opgenomen in de onderstaande tabel. bedragen x € 1.000
Bestemmingsreserve
Bestemmingsreserve WW Bestemmingsreserve vastgoed Bestemmingsreserve FLO Amsterdam Bestemmingsreserve Strategisch HRM Bestemmingsreserve Informatiesturing Bestemmingsreserve Innovatie Reserve opleiden en oefenen Reserve Mobiliteit Totaal bestemmingsreserve
saldo per 1 januari
Mutaties na bestemming
Bij
Af
saldo per 31 december
1.247 5.468 4.110 563 1.266 1.015 1051
0 0 0 400 195 0
0 0 1.830
92 0 2.000 424 482 535 367 197 4.097
1.155 5.468 3.940 539 979 914 684 103 13.782
14.720
41
300 895
0 434 0 0 2.264
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
Bestemmingsreserve WW Door de herstructurering van het wachtgeldfonds komen vanaf 1 januari 2006 de kosten voor werkloosheid volledig ten laste van de begroting van de Brandweer Amsterdam-Amstelland. Er is derhalve een bestemmingsreserve gevormd, die bedoeld is om over de jaren heen de kosten voor werkloosheid te kunnen reguleren. In 2022 is € 92.000 onttrokken aan deze bestemmingsreserve ter dekking van betaalde werkloosheidsuitkeringen. Bestemmingsreserve vastgoed Amsterdam Het veiligheidsbestuur heeft op 7 april 2014 besloten het resultaat van de verkoop van Amsterdams vastgoed te laten verlopen via de reserve vastgoed Amsterdam, om het zodanig weer te kunnen (her)investeren in Amsterdamse kazernes. Bestemmingsreserve FLO Amsterdam De bestemmingsreserve FLO is bedoeld om samen met de reguliere maatwerkbijdrage van de gemeente Amsterdam hiervoor, de kosten voor de FLO-regeling te financieren. Bestemmingsreserve Strategische HRM Het Veiligheidsbestuur heeft op 30 maart 2020 ingestemd met het per 1 januari 2020 instellen van de reserve Strategisch HRM. Bestemmingsreserve Informatiesturing Het Veiligheidsbestuur heeft op 30 maart 2020 ingestemd met het per 1 januari 2020 instellen van de reserve Informatiesturing en de reserve Strategisch HRM.
Tevens is door het bestuur op die datum ingestemd met het per 1 januari 2020 opheffen van de reserve Veiligheidscentrum Haven en het saldo ultimo boekjaar 2019 (€ 1,936 miljoen) te doteren aan de reserve Informatiesturing (€ 1,700 miljoen) en de Reserve Strategisch HRM (€ 0,236 miljoen). Bestemmingsreserve Innovatie Het Veiligheidsbestuur heeft op 30 maart 2020 ingestemd met het per 1 januari 2020 instellen van de reserve Innovatie. Bestemmingsreserve Opleiden en Oefenen Het Veiligheidsbestuur heeft op 29 maart 2021 ingestemd met het per 1 januari 2021 instellen van de reserve Opleiden en Oefenen. Bestemmingsreserve Mobiliteit Het Veiligheidsbestuur heeft op 28 maart 20222 ingestemd met het per 1 januari 2022 instellen van de reserve Mobiliteit.
42
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
10.3.7 Voorzieningen bedragen x € 1.000
Voorzieningen
31-12-2022
31-12-2021
Voorziening egalisatie kap. lasten Voorziening groot onderhoud Overig
18.780 3.323 1.882
16.213 2.716 1.870
Totaal
23.986
20.799
De toekomstbestendigheid van de voorzieningen wordt doorlopend gemonitord. Het verloop van de voorzieningen is in onderstaand overzicht weergegeven. Voorziening egalisatie kapitaallasten bedragen x € 1.000 Voorziening egalisatie kapitaallasten Totaal
saldo per 1 januari 16.213
Dotatie
Aanwending
Vrijval
3.361
-793
0
saldo per 31 december 18.780
De gemeenten betalen jaarlijks een vaste bijdrage voor rente en afschrijving. De kapitaallasten fluctueren daarentegen doordat investeringen niet gelijkmatig over de jaren plaatsvinden. Op basis van de meerjarige investeringsbegroting wordt per gemeente gestuurd op meerjarig evenwicht tussen de bijdragen en de kapitaallasten. Via deze voorziening worden de kapitaallasten geëgaliseerd over de jaren. In 2022 is € 3,361 miljoen aan de voorzieningen toegevoegd. Voorziening egalisatie kosten groot onderhoud bedragen x € 1.000
Voorziening egalisatie kosten groot onderhoud Totaal
saldo per 1 januari 2.717
Dotatie
Aanwending
Vrijval
607
-1
0
saldo per 31 december 3.323
De gemeenten die het onroerend goed hebben overgedragen aan de Veiligheidsregio AmsterdamAmstelland betalen jaarlijks een vast bedrag voor groot onderhoud. Via deze voorziening worden de kosten voor groot onderhoud geëgaliseerd. In 2014 is de basis gelegd voor deze voorziening. Als de werkelijke kosten gedurende het boekjaar afwijken van hetgeen is begroot, wordt het verschil verrekend met deze voorziening. Voorzieningen overig bedragen x € 1.000 Voorzieningen overig Voorzieningen algemeen Personeelsgerelateerd Verlofsparen Totaal
saldo per 1 januari 187 1.682 -
Dotatie
Aanwending
Vrijval
-
187
1.606
1.405 -
-
saldo per 31 december 277 1.606
1.869
1.606
1.405
187
1.882
Voorzieningen algemeen 43
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
De GBA heeft een naheffingsaanslag omzetbelasting over de opstartfase aan de GBA ontvangen. Door GBA is hier bezwaar tegen gemaakt. Dit bezwaar is toegewezen omdat de Belastingdienst van mening is dat de eenmalige bijdragen van 2 leden niet belast zijn met btw. Er is geen sprake van een prestatie door het GBA aan deze twee leden tegen vergoeding. Deze voorziening is daarom vrijgevallen ten gunste van het resultaat. Personeelsgerelateerde voorziening De personeelsgerelateerde voorziening betreft een voorziening voor diverse personele regelingen. In 2022 is hiervan een bedrag van € 1,405 miljoen aangewend. Voorziening Verlofsparen Vanaf 1 januari 2022 is het op basis van de CAO mogelijk om voor verlof te sparen om bijvoorbeeld een sabbatical op te nemen of eerder te stoppen met werken, voorafgaand aan het pensioen. Tot nu toe mocht de VrAA voor verlof geen voorziening treffen op basis van het BBV. Met verlofsparen is de Commissie BBV echter van mening dat hier wel een voorziening voor gevormd moet worden voor het deel van het verlof dat hiervoor in aanmerking komt ( bovenwettelijke uren en compensatieverlof). In het onderstaande overzicht is een specificatie opgenomen van de voorziening verlofsparen naar de verschillende bronnen voor verlofsparen en is tevens een onderscheid aangebracht tussen de uitrukdienst en de staffuncties.
Voorziening Spaarverlof bedragen *1000 Bovenwettelijk verlof 2022 OD Staf
970 205 1.175
Feestdagen compensatie OD Staf
225 0 225
Bevelvoerderscompensatie OD Staf
121 0 121
Compensatieuren oud OD Staf
84 0 84 1.606
Totaal voorziening spaarverlof
44
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
10.3.8 Vaste schuld
De VrAA heeft in 2016 drie langlopende leningen afgesloten met de BNG met een looptijd van 10, 10 en 15 jaar. In 2019 is een aanvullende langlopende lening afgesloten van € 10 mln. met een looptijd van 5 jaar, zoals in de geactualiseerde begroting was aangegeven. In 2022 is in totaal voor een bedrag van € 28,033 mln. afgelost en zijn er voor € 35,000 mln. drie nieuwe leningen afgesloten. Eind 2022 vertegenwoordigen de leningen in totaal een bedrag van € 30,800 mln. In paragraaf 8.3.5 is een specificatie opgenomen.
10.3.9 Vlottende schulden
Eind 2022 staat er voor een bedrag van € 21,355 mln. aan crediteuren op de balans, wat een momentopname is van de facturen die bij VrAA zijn binnengekomen maar eind 2022 nog niet zijn betaald. Van dit bedrag heeft € 10,4 miljoen betrekking op een factuur van de gemeente Amsterdam in verband met de kosten voor de eerste opvang van ontheemden uit de Oekraine, waarvoor de VrAA als penvoerder al de incidentele bijdrage van het ministerie van J&V heeft ontvangen in december 2022.
45
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
10.3.10 Overlopende passiva
Nog te betalen kosten Alle lasten voor zover bekend, die betrekking hebben op het boekjaar 2022 en die nog niet via facturen aan de VrAA in rekening zijn gebracht, worden op de rekening ‘nog te betalen kosten’ gereserveerd. In de loop van 2023 zal het saldo van € 1,682 mln. van deze rekening worden afgeboekt. Nog te betalen belastingen en premies Via het maandelijks loonjournaal wordt het bedrag aan nog te betalen premies en belastingen automatisch geboekt op ‘nog te betalen loonheffing’. Op het moment dat de inkoopfactuur van de Belastingdienst volledig is goedgekeurd, dan vindt de boeking plaats van ‘nog te betalen loofheffing’ aan ‘crediteuren’. In de maand daarop vindt de daadwerkelijke betaling plaats en vindt de boeking plaats van ‘crediteuren’ aan ‘bank’. Vooruitontvangen baten Dit betreft voor € 2,100 mln. het saldo van het voorschot voor een incidentele bijdrage van het ministerie van J&V voor de ondersteuning van de controle corona toegangsbewijzen (CTB) en de facturen van de gemeenten aan de VrAA hiervoor. 10.3.11 Niet uit de balans blijkende rechten en verplichtingen FLO De VrAA heeft tot en met 2048 FLO-verplichtingen van in totaal € 108 miljoen. Dit is exclusief de bedragen voor de FLO-ers van Amstelveen die volgens de overeenkomst met Amstelveen jaarlijks op nacalculatiebasis met hen worden verrekend. Overige niet uit de balans blijkende verplichtingen
46
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
Verhuurder Schiphol Real Estate Gemeente Aalsmeer
start 1-10-2006 1-1-2008
duur 15 jaar 5 jaar
Leaseauto Autolease Midden Nederland Autolease Midden Nederland
start 2-1-2023 20-3-2020
duur eind object 35 maanden 31-12-2026 Seat Tarraco 36 maanden 20-3-2023 Toyota C hybride
Koffieautomaten Selecta
Kopieerapparaten Konica Minolta
start
duur
1-11-2017
5 jaar
start
duur
1-7-2019
5 jaar
eind object 31-12-2026 Bocas 31-12-2023 Aalsmeer
eind object 1-11-2023 Koffieautomaten
eind object 30-6-2023 Kopieerapparaten
10.3.12 Gebeurtenissen na balansdatum Er zijn geen gebeurtenissen na balansdatum te melden.
47
resterende looptijd kosten 2022 4 jaar (verlengd aug 2021) 130.061 1 (stilzwijgende verlenging jaarlijks) 69.114
resterende looptijd 35 maanden 79 dagen
kosten 2022
resterende looptijd
kosten 2022
0,5 jaar
resterende looptijd 0,5 jaar
12.768
151.013
kosten 2022 47.081
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
11. Resultatenrekening geconsolideerd Voor de toelichting op de geconsolideerde resultatenrekening wordt verwezen naar hoofdstuk 12 waarin het exploitatieoverzicht van Brandweerzorg en Crisisbeheersing is opgenomen, en hoofdstuk 13 waarin het expolitatieoverzicht van de GHOR is opgenomen en toegelicht. bedragen x € 1.000
Rekening 2021
Actualisatie 2022
Rekening 2022
Saldo
3.5.2 Uitgeleend personeel
469
215
443
228-
3.6 huren
341
111
150
39-
3.8 Overige goederen en diensten
4.063
2.945
3.829
884-
4.3.1 Inkomensoverdrachten - Rijk
11.358
9.486
9.968
482-
4.3.2 Inkomensoverdrachten - gemeenten
84.731
87.239
88.421
1.182-
4.3.3 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen
-
1.250
1.250
-
4.3.8 Inkomensoverdrachten - overige instellingen en personen
-
-
-
-
18
-
22
22-
100.980
101.246
104.083
2.837-
VrAA Baten
5.1 Rente Totale baten Lasten 1.1 Salarissen en sociale lasten
72.901
67.237
69.062
1.825-
2.1 Belastingen
24-
30
2
28
3.2 Duurzame goederen
100
113
116
3-
3.5.1 Ingeleend personeel
5.862
4.385
5.299
914-
3.8 Overige goederen en diensten
19.472
23.000
21.604
1.396
162
938
161
777
7.2 Mutaties voorzieningen
1.961
884
2.567
1.683-
7.3 Afschrijvingen
5.418
5.800
5.957
157-
74-
-
590-
590
105.778
102.388
104.179
1.792-
4.798-
1.142-
97-
1.045
6.127
5.290
4.098
1.192
5.1 Rente
7.5 Overige verrekeningen Totale lasten Saldo van baten en lasten RESERVES Onttrekkingen Dotaties Mutaties in reserves Resultaat
434
4.148
2.264
1.884
5.693-
1.142-
1.834-
692
895
0
1.737
1.737
Het saldo van baten en lasten bedraagt over 2022 -/- € 0,097 mln. In dit negatieve saldo zit onder meer de incidentele prijscompensatie van de gemeente Amsterdam van € 1,182 mln. en een positief resultaat van de GHOR van € 0,469 mln., waardoor het werkelijke saldo uit reguliere activiteiten van VrAA/BAA een stuk lager is.
48
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
11.1 Structureel begrotingssaldo In de notitie structurele en incidentele baten en lasten (d.d. 30 augustus 2018) adviseert de commissie BBV het structurele begrotingssaldo te presenteren, zie het onderstaande overzicht. Hiermee wordt inzicht gegeven of de begroting en meerjarenraming structureel in evenwicht zijn. bedragen x € 1.000
Structureel begrotingssaldo Saldo van baten en lasten (+ is batig) Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves (saldo) Begrotingssaldo na bestemming (+ is batig) Waarvan incidentele baten en lasten (saldo) Structureel begrotingssaldo (+ is batig)
49
Rekening 2021
Actualisatie 2022
Rekening 2022
4.7985.693895 1.4652.360
1.1421.1420 755 755-
971.8341.737 3.063 1.326-
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
12.Resultatenrekening VrAA/BAA bedragen x € 1.000
Rekening 2021
Actualisatie 2022
Rekening 2022
Saldo
3.5.2 Uitgeleend personeel
469
215
443
228-
3.6 Huren
341
111
150
39-
3.8 Overige goederen en diensten
4.063
2.945
3.829
884-
4.3.1 Inkomensoverdrachten - Rijk
8.705
7.146
7.526
380-
4.3.2 Inkomensoverdrachten - gemeenten
84.403
86.859
88.041
1.182-
-
938
938
-
BAA
Baten
4.3.3 Inkomensoverdrachten - gemeenschappelijke regelingen 4.3.8 Inkomensoverdrachten - overige instellingen en personen 5.1 Rente Totale baten
-
-
18
-
22
22-
97.999
98.213
100.948
2.735-
72.901
67.237
69.057
1.820-
-24
30
2
28
Lasten 1.1 Salarissen en sociale lasten 2.1 Belastingen 3.2 Duurzame goederen
100
113
116
3-
3.5.1 Ingeleend personeel
4.060
2.703
3.955
1.252-
3.8 Overige goederen en diensten
17.952
21.594
20.411
1.183
162
938
161
777
7.2 Mutaties voorzieningen
1.961
884
2.567
1.683-
7.3 Afschrijvingen
5.392
5.774
5.833
59-
-74
-
590-
590
102.430
99.274
101.513
2.240-
4.431-
1.061-
565-
496
6.127
5.209
4.098
1.111
434
4.148
2.264
1.884
Mutaties in reserves
5.693
1.061
1.834
773
Resultaat
1.262
0
1.269
1.269
5.1 Rente
7.5 Overige verrekeningen Totale lasten Saldo van baten en lasten RESERVES Onttrekkingen Dotaties
12.1 Toelichting resultaat De brandweer sluit het jaar 2022 af met een negatief saldo van baten en lasten van -/- € 0,565 mln. Na de noodzakelijke/begrote onttrekkingen en dotaties aan de bestemmingsreserves resulteert een positief jaarrekeningresultaat van € 1,269 mln.
50
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
12.2 Toelichting baten 12.2.1 Uitgeleend personeel Op de post uitgeleend personeel is een bedrag van € 0,228 mln. meer aan opbrengsten gerealiseerd dan was begroot als gevolg van de detachering van meer medewerkers bij andere organisaties. 12.2.2 Huren De huuropbrengsten zijn € 0,039 hoger dan begroot. 12.2.3 Overige goederen en diensten De baten overige goederen en diensten zijn € 0,884 mln. hoger dan begroot.
Baten Veiligheids- en Vergunningsadvies De baten Veiligheids- en Vergunningsadvies zijn € 0,157 mln. hoger dan begroot door een hoger aantal adviezen. Externe omzet BOCAS De externe omzet van BOCAS is € 0,122 mln. hoger dan begroot. Baten overige dienstverlening De hogere opbrengsten van € 0,436 mln. hebben voor € 0,238 mln. betrekking op de Corona declaratie bij het ministerie van VWS. Bij brief d.d. 20 juli 2020 van de minister van VWS aan de voorzitter van het Veiligheidsberaad heeft de minister aangegeven bereid te zijn de meerkosten als gevolg van COVID-19 voor GGD-en Veiligheidsregio’s te willen financieren. Extern gefinancierde activiteiten De extern gefinancierde activiteiten kennen in 2022 een € 0,006 mln. hogere opbrengst dan was begroot. Overige baten De overige baten zijn € 0,191 mln. hoger dan begroot, vooral als gevolg van baten uit personeelsuitkeringen.
51
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
Buitengewone baten De buitengewone baten zijn € 0,217 mln. hoger dan begroot. 12.2.4 Inkomensoverdrachten - Rijk
De hogere ontvangen bijdragen van het Rijk van € 0,381 mln. betreffen de loonbijstelling voor de reguliere bijdrage (brief ministerie van J&V d.d. 7 juni 2022) en de specifieke uitkering van het ministerie van J&V voor de eerste opvang ontheemden Oekraïne van € 0,122 mln. De bijzondere bijdrage CBRN is niet geïndexeerd. 12.2.5 Inkomensoverdrachten gemeenten De ontvangen bijdragen van de gemeenten, onderscheiden naar de regionale bijdrage en lokale bijdrage (maatwerk), zijn conform de geactualiseerde begroting. In het overzicht hieronder zijn deze baten per gemeente zichtbaar.
52
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
De bijdragen van de gemeenten zijn conform de begroting met uitzondering van de de extra bijdrage van € 1,182 miljoen van de gemeente Amsterdam als extra loon- en prijscompensatie 2022. 12.3 Toelichting lasten 12.3.1 Salarissen en sociale lasten De categorie Salarissen en sociale lasten kent in 2022 een overschrijding van het budget van per saldo € 1,820 mln. Deze is het resultaat van zowel positieve als negatieve afwijkingen op diverse onderdelen, die op hoofdlijnen het volgende beeld laten zien. - Vacatures (-) en overwerk (+) -/- € 1,819 mln. - Vrijval voorziening CAO -/- € 0,246 mln. - PTSS-uitkeringen € 0,197 mln. - Voorziening spaarverlof € 1,605 mln. - FLO € 2,235 mln. 12.3.2 Belastingen De vennootschapsbelasting komt per saldo € 0,028 mln. lager uit dan was begroot. 12.3.3 Duurzame goederen en diensten Op de post duurzame goederen is sprake van een overschrijding van € 3.000.
53
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
12.3.4 Ingeleend personeel Binnen de categorie Ingeleend personeel is sprake van een overschrijding van € 1,252 mln., mede door de tijdelijke externe invulling van openstaande vacatures. 12.3.5 Overige goederen en diensten De kosten voor overige goederen en diensten zijn € 1,183 mln. lager dan begroot. Overige goederen en diensten x € 1.000,Automatisering en telecommunicatie Brandweerspecifieke kosten Diverse lasten Gebouwgerelateerde kosten Kantoorgerelateerde kosten Opleiden, oefenen en ontwikkeling Overige materiële kosten Personeelsgerelateerde kosten Voertuig gerelateerde kosten Voorraadgerelateerde kosten Totaal
Budget
2.033 598 539 4.900 226 4.542 3.106 3.871 1.769 10 21.594
Realisatie tm Verschil met budget 31-12-2022 2.476 443 411 -187 444 -95 5.160 260 177 -49 3.319 -1.223 2.206 -900 4.520 649 1.751 -18 -53 -63 20.411 -1.183
De belangrijkste oorzaken voor deze onderschrijding zijn: Automatisering en telecommunicatie De overschrijding op de ICT-kosten van € 0,443 mln. komt voornamelijk door de toename van het aantal licenties. Het besluit om de Power BI- licenties uit te breiden voor een grotere aantal medewerkers heeft het grootste effect gehad op de overschrijding. Gebouwgerelateerde kosten De overschrijding van € 0,187 mln. komt voornamelijk door de gestegen kosten voor het onderhoud van de gebouwen. Opleiden, oefenen en ontwikkeling De kosten zijn € 1,223 mln. lager dan begroot doordat: er in het budget 2022 € 1,700 miljoen aan incidentele opleidingen extra is opgenomen in het budget om achterstanden als gevolg van Corona weg te werken. Het is niet volledig gelukt deze achterstanden weg te werken; de MKO-opleiding naar 2023 is doorgeschoven, waardoor het extra aangevraagde budget niet noodzakelijk bleek; blikkie 55 grotendeels intern is opgeleid in plaats van extern; uitgaven als opleidingskosten zijn begroot, maar zijn verantwoord als inhuur derden en overige personeelskosten (maaltijden en verblijfkosten tijdens opleidingen); door een hoge werkdruk en diverse vacatures niet alle ambities zijn gerealiseerd; 54
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
de kosten voor opleidingen die betrekking hebben op 2de loopbaanbeleid achterblijven bij de begroting. Het verloop van deze kosten is moeilijk in te schatten omdat deze afhankelijk is van de individuele keuzes van de werknemers in de uitrukdienst die na 2006 in dienst zijn gekomen.
Overige materiele kosten De overige materiele kosten zijn € 0,900 mln. lager dan begroot als gevolg van met name: vrijval van voorziening BTW door uitspraak Belastingdienst inzake de opstartkosten voor de GBA: € 0,187 mln.; lagere bijdrage aan GBA op basis van jaarrrekening GBA 2022: € 0,100 mln.; lagere juridische/belastingadvies kosten: € 0,71 mln.; Overige oorzaken: € 0,542 mln. Personeel gerelateerde kosten De personeel gerelateerde kosten zijn € 0,649 mln. hoger dan begroot als gevolg van met name: de overschrijding van de kosten voor werving & selectie van nieuw personeel van € 0,161 mln. Dit bedrag is inclusief de werving van blikkie 56 die niet was begroot. de kosten voor de arbodienst die ondanks het verhoogde budget toch € 0,123 mnln. hoger zijn uitgevallen. Dit bedrag is inclusief de extra kosten voor verzuimbegeleiding. de parkeerkosten op het museumplein voor de ploeg van kazerne Dirk. Deze zijn wel in de projectbegroting opgenomen, maar kunnen niet geactiveerd worden, en gaan dus ten laste van het resultaat. Dit heeft ene effect van € 0,115 mln. Voorraadgerelateerde kosten Het verschil op de voorraadgerelateerde kosten, betreft het saldo van de mutaties uit de inventarisatie en de herwaardering van de voorraad.
12.3.6 Kapitaallasten Aan het einde van het jaar wordt er voor gezorgd dat de realisatie van de kapitaallasten (afschrijvingen, rente en eventuele boekwinsten/verliezen) in totaal uitkomt op het gebudgetteerde bedrag. Bij een verschil tussen realisatie en budget aan het einde van het jaar, volgt de benodigde toevoeging of onttrekking aan de voorziening egalisatie kapitaallasten. Deze voorziening zorgt op basis van een meerjarige investeringsbegroting voor een evenwichtige spreiding van de kapitaallasten over deze jaren. Dit vindt centraal voor de gehele organisatie plaats op de kostenplaats van de manager CIF. De vaste activa zijn gewaardeerd op basis van historische aanschafwaarde onder aftrek van de afschrijvingen. De afschrijvingen vinden bij de meeste activa lineair plaats en zijn afhankelijk van de verwachte economische levensduur, waarbij geen rekening wordt gehouden met restwaarden. Op grond wordt niet afgeschreven. Op verzoek van de gemeenten Amstelveen en Diemen vindt er annuïtaire afschrijving plaats op het maatwerk om de kapitaallasten gelijkmatig over de tijd te spreiden. De VrAA wijkt voor de volgende investeringen af van de nota Waardering Activering van vaste Activa VrAA 2017-2020 ( WAAVA). De reden voor de afwijking is in de onderstaande tabel toegelicht. 55
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
Investering
Aanschafwaarde
Afschrijvingstermijn in jaren Reden afwijking WAAVA Jaarverslag
Subcategorie WAAVA
Kleinmeubilair, zoals bureaustoelen Gaspakken, valt onder chemicalienpakken Blusslangen Communicatiemiddel voor de snelle interventieeenheid
43.740 Kantoormeubilair 49.105 Chemicalienpakken 135.754 Niet opgenomen
10 5 -
5 Verwachte levensduur is korter 10 De oude pakken zijn 10 jaar gebruikt 5 Verwachte levensduur
13.215 Verbindingsmiddelen
7
Renovatie van kazerne Victor voor de proeftuin kazerne
Verbouwingen en 252.741 aanpasssingen
20
10 Verwachte levensduur is langer Er is afgeweken van de afschrijftermijn omdat nog niet duidelijk is of Victor in het huidig gebouw 10 blijft.
Renovatie van kazerne Diemen
Verbouwingen en 37.717 aanpasssingen
20
Verwachte levensduur is langer. Deze investering wordt annuitair afgeschreven. Betreft achteraf ontvangen kosten. Afschrijvingstermijn is 39 jaar om gelijk met de 39 eerder geactiveerde deel in 2018 te lopen.
Renovatie van Kazerne Nico
Verbouwingen en 2.142.597 aanpassingen
20
Verwachte levensduur is langer. Het repressief deel is een jaar eerder geactiveerd. Om het regionaal deel gelijk met het repressief te laten lopen is ervoor gekozen om dit deel 39 in 39 jaar af te schrijven ipv 40 jaar.
1.701.919 Overige installaties Verbouwingen en 5.033.632 aanpassingen 2.893.782 471.010 Overige installaties
10
VrAA hanteert 15 jaar. Het repressief deel is een jaar eerder geactiveerd waardoor deze kosten in 14 14 jaar worden afgeschreven.
11.880 Grote vaartuigen
30 40 15 15 10 15 7 15
Bedrijfsinstallaties van kazerne Nico Renovatie kazerne Willem Bedrijfsinstallaties Zonnepanelen
Straalpijp blusboot Gebouw VCS
20 10 10
8.433.625 Gebouwen (Casco)
Zonnepanelen VCS
327.913 Gebouwen ( componenten)
Installaties VCS
3.933.464 Gebouwen ( componenten)
ICT VCS
29.915 Netwerkbekabeling
Krachttoestellen VCS
32.099 Krachttoestellen
Cardiotoestellen VCS
28.250 Cardiotoestellen
Wasmachine VCS
15.551 MWI/Inrichting MWI/Hoogwaardig ( hefbruggen, 92.463 draaibanken e.d.)
Hefbruggen VCS Werkplaatsinrichting VCS
15 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair 15 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair 10 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair 15 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair 7 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair 15 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair 20 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
10
10 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
10
10 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair. Verwachte 5 levensduur is korter.
Inrichtingskosten VCS Inrichtingskosten VCS-bureaustoelen
11.642 Kantoormeubilair
Telefoons VCS
12.687 ICT/PDA's en telefoons
10 3
Redvesten
115.668 Diversen
7
Aanpassing A-wagens
30.284 Voertuigen
-
56
40 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
20 15
122.131 MWI/Inrichting Gebouwen 205.963 (componenten/installaties) Gebouwen (componenten/inrichting en 616.435 aankleding)
Bedrijfsinstallaties VCS
40 Verwachte levensduur is langer 15 Verwachte levensduur is langer 15 Verwachte levensduur is langer De blusboot was 3 jaar eerder geactiveerd. Er is voor gekozen om de aanschaf van de straalpijp gelijk met de afschrijving van de blusboot te laten 27 lopen.
15 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair
3 Annuïtaire afschrijving i.p.v. lineair Er is in het MT van 10-12-2019 toestemming gevraagd om de afschrijvingstermijn te verruimen van 7 jaar naar 10 7 jaar. In 2021 is met 7 jaar afgeschreven. De vervanging van de A-voertuigen op Amstelveen en Driemond zijn met 5 jaar uitgesteld. Deze zijn aangepast 5 tbv de Rehab functie.
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
12.4 Toelichting mutaties reserves 12.4.1 Onttrekkingen Er is voor een bedrag van € 1,111 mln. minder aan reserves te onttrokken, dit is per saldo het gevolg van: Onttrekking reserves ( *1000)
Budget
Realisatie
Verschil
Bestemmingsreserve 1. Strategisch HRM 2. Innovatie 3. Informatiesturing 4. Opleiden & Oefenen
447 753 268 915
424 535 482 367
-23 -218 214 -548
5. WW
125
92
-33
0
197
197
2.000
2.000
0
6. Mobiliteit 7. FLO
0
Ontrekking algemene reserve Algemene reserve 1. BAA
700
Totaal
5.208
0
-700
4.097
-1.111
De onttrekkingen aan de bovengenoemde reserves zijn gebruikt om de in programmabegroting 2023 & actualisatie 2022 opgenomen doelstellingen te kunnen uitvoeren. De onttrekking aan de reserve FLO van € 2 mln. is conform het besluit van het veiligheidsbestuur gebruikt voor het sluitend krijgen van de begroting 2022.
12.4.2 Dotaties De dotaties aan de reserves zijn € 1,884 mln. lager dan begroot als gevolg van een lagere dotatie aan de reserve FLO. Dotatiereserves ( *1000) Bestemmingsreserve 1. Innovatie 2. FLO Totaal
57
Budget
Realisatie
Verschil
434 3.714 4.148
434 1.830 2.264
0 -1.884 -1.884
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
13.Resultatenrekening GHOR
13.1 Toelichting baten Het voordeel van € 0,102 mln. op de baten is gerealiseerd door de indexatie van de Rijksbijdrage voor loon- en prijsbijstellingen 2022. Zie ook de toelichting bij paragraaf 6.2 Rijksbijdragen. De gemeentelijke bijdragen en de bijdrage van de gemeenschappelijke regeling zijn conform de begroting gerealiseerd.
58
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
13.2 Toelichting lasten De realisatie van de lasten is € 0,448 mln. lager dan begroot. Dit wordt verklaard door de volgende posten: Ingeleend personeel € 0,338 mln. lager dan begroot, door een lagere personeelsbezetting; Overige goederen en diensten € 0,213 mln. lager dan begroot, vooral door een lagere aanrekening van Ambulancezorg Amsterdam dan voorzien. Kapitaallasten € 0,098 mln. hoger dan begroot. 13.3 Toelichting mutaties reserves In de begroting was uitgegaan van een negatief saldo van baten en lasten van € 0,081 mln. en een onttrekking aan de reserve voor hetzelfde bedrag om zo op een resultaat van nihil uit te komen. In de realisatie is het saldo van baten en lasten echter positief, waardoor er geen onttrekking aan de reserve nodig is. Hierdoor komt het resultaat uit op € 0,469 mln.
59
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
14.Bijlagen 14.1 Reserves en voorzieningen bedragen x € 1.000
mi n d Ver
st a n
d
erin ge n
me e rd e ri n gen Ver
st a n
d
Be s te res m min ul ta g at 2 021
Reserves & Voorzieningen
31-12-2021 Algemene reserve BAA Algemene reserve GHOR Totaal algemene reserves
5.646 2.977 8.623
WW Vastgoed Amsterdam FLO Amsterdam Strategische HRM Informatiesturing Innovatie Opleiden & Oefenen Mobiliteit Totaal bestemmingsreserves
1.247 5.468 4.110 562 1.266 1.015 1.051
31-12-2022 400 195
-
-
-
92
1.830
2.000 424 482 535 367 197 4.097
434
14.720
300 895
2.264 2.264
Totaal reserves Voorziening algemeen Personeelsgerelateerd Voorziening verlofsparen Egalisatie kapitaallasten Egalisatie kosten groot onderhoud Totaal voorzieningen
23.343 187 1.682
895
16.213 2.717 20.799
-
Saldo van reserves & voorzieningen
44.141
1.606 2.567 607 4.780
4.097 187 1.405
1.592
5.646 2.977 8.623 1.155 5.468 3.940 538 979 914 684 103 13.782 22.404 276 1.606 18.780 3.324 23.986 46.391
60
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
14.2 SiSa-bijlage
14.3 Incidentele baten en lasten 14.3.1 Overzicht en toelichting incidentele lasten bedragen x € 1.000
Incidentele baten en lasten incidentele baten: onttrekkingen aan reserves /aanwending van voorzieningen incidentel baten: overig incidentele laten: dotaties aan reserves en voorzieningen incidentele lasten: overig Incidentele baten en lasten (saldo)
Rekening Actualisatie 2021 2022 298 5.898 1.269 -154 1.583 0 1.449 4.989
Rekening 2022 3.063 360 0 360
755
3.063
-1.465
61
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
14.4 Baten en laten naar taakvelden (functies IV3 2018) Taakvelden rekening 2022 - baten
732
1.823
237
3.135
87.894
10.263
Totaal
Organisatieontwikkeling
Algemene dekkingsmiddelen
GHOR
Crisisbeheersing
Risicobeheersing
Taakveldnr. Omschrijvingtaakveld Crisisbeheersing en brandweer 1.1
Programma's Incidentbestrijding
Taakvelden
104.083
bedragen x € 1.000
Taakvelden rekening 2022 - lasten
Crisisbeheersing en brandweer
2.595
62
Organisatieontwikkeling
GHOR
Crisisbeheersing
0 -50.663
10 0 0 0 -1.376
0 0 0 0 469
0 0 0 0 84.740
50 21.519 2 -1.833 -31.405
52.485
1.613
2.665
3.154
21.930
Totaal
1.1
0 0 0 -1.863
Algemene dekkingsmiddelen
Omschrijvingtaakveld Bestuur Overhead Vennootschapsbelasting (VpB) Mutaties reserves Resultaat van de rekening van baten en lasten
Risicobeheersing
Taakveldnr. 0.1 0.4 0.9 0.10 0.11
Programma's Incidentbestrijding
Taakvelden
60 21.519 2 -1.833 -97 0 84.443
Jaarverslag en jaarrekening VrAA 2022
14.5 Controle verklaring
63
Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland Bezoekadres: Ringdijk 98, 1097 AH Amsterdam Postadres: Postbus 92171, 1090 AD Amsterdam Telefoon: 020 555 6550 Website: veiligheidsregioaa.nl