21. Raadsinformatiebrief 2023-043913 veiligheidscijfers eerste helft 2023 .pdf
Tekst van het document
- Leerplicht
1
1
1
=
Vermogensdelicten
2
0
1
+1
- Diefstal
2
0
1
+1
Figuur 2.13 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni)
Vernieling
0
1
0
-1
- Vernieling
0
1
0
-1
Vuurwerkovertredingen
1
4
2
-2
- Vuurwerkdelict
1
4
2
-2
Overig
1
0
2
+2
- Belediging
0
0
1
+1
- Mishandeling
1
0
0
=
1 0,8 0,6 0,4
0,3 0,3
0,2
0,2
0,2
0,2
0,2
Delict categorie
2021
- Wapen
0
0
1
+1
2022
Totaal verwijzingen
6
9
7
-2
= = n.v.t. -100% -50% n.v.t.
-22%
2023
0 Gemeente
Eenheid
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
72 van 204
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In de eerste helft van 2023 is er in de gemeente Maassluis een beperkte toename in het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak ten opzichte van het voorgaande jaar (+8). In de aanpakken jeugd (+3), volwassenen (+3) en huiselijk geweld (+2) is er een toename zichtbaar ten opzichte van de EPA-Top. Het aantal nieuwe personen binnen de aanpak jeugd (+1) en volwassenen (+1) is naar verhouding ook toegenomen.
Het aantal aangehouden personen uit Maassluis dat afgelopen halfjaar is ingestroomd op de ZSM is met 25 procent afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022. Ook het aantal personen dat bij de verschillende thema’s is besproken is afgenomen (-11). Er zijn naar verhouding minder personen ingestroomd bij het thema jeugd (-7) en huiselijk geweld (-8) Bij het thema volwassenen/18+ waren er meer meldingen (+10). Er waren in totaal 57 unieke meldingen over 36 verschillende personen.
Tabel 2.76 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanpak
2021
2022
2023
Absoluut
Tabel 2.77 - Aangehouden personen uit Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23)
Relatief
Jeugd
11
1
4
+3
+300%
Thema
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
- nieuw
3
0
1
+1
n.v.t.
Jeugd
11
12
5
-7
-58%
Volwassenen
8
5
8
+3
+60%
- meldingen
11
14
10
-4
-29%
- nieuw
0
1
3
+2
+200%
Volwassenen/18+
19
10
12
+2
+20%
- meldingen
25
10
20
+10
+100%
Huiselijk Geweld
7
1
3
+2
+200%
- nieuw
1
1
1
=
=
Huiselijk Geweld
13
19
11
-8
-42%
EPA-Top
1
1
1
=
=
- meldingen
14
19
13
-6
-32%
- nieuw
0
0
0
=
n.v.t.
Zorg en Triage
7
9
11
+2
+22%
Totaal personen
27
8
16
+8
+100%
- meldingen
7
9
14
+5
+56%
- nieuw
4
2
5
+3
+150%
Aantal unieke personen
47
48
36
-12
-25%
Unieke personen
27
8
14
+6
+75%
- totaal personen per thema
50
50
39
-11
-22%
-33%
Aantal unieke meldingen
66
52
57
+5
+10%
- totaal meldingen per thema
57
52
57
+5
+10%
High Impact Targets
3
3
2
-1
Er stonden 2 personen uit Maassluis op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2023, 1 minder dan in 2022.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
73 van 204
Burgernet In de gemeente Maassluis zijn er 11 digitale buurtonderzoeken (DBO’s) gehouden in de eerste helft van 2023. Er waren 14 Burgernetacties met Maassluis als brongemeente, geen van deze acties is opgelost door een bijdrage van een Burgernetdeelnemer. Daarnaast waren er 4 Burgernetacties met Maassluis als een van de effectgemeenten. Bij de verschillende Burgernetacties zijn de notificaties in de Burgernetapp 9.004 keer door een unieke gebruiker geopend. De informatie over de acties is 225 keer bekeken op de website en er is 62 keer een bericht gedeeld vanuit de Burgernetapp op social media.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
74 van 204
2.14
Gemeente Molenlanden
Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Molenlanden is met 11 procent afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 5 procent.
•
•
•
High Impact Crime (HIC): Het aantal woninginbraken in Molenlanden laat een flinke stijging zien ten opzichte van het voorgaande jaar (van 5 naar 34 misdrijven). Het aantal mishandelingen is na een eerdere stijging tussen de eerste helft van 2021 en 2022 weer gedaald (-54%) in de eerste helft van 2023. Vermogenscriminaliteit: In de gemeente neemt diefstal uit/vanaf een motorvoertuig toe (van 3 naar 13 misdrijven), nadat er tussen de eerste helft van 2021 en 2022 sprake was van een daling. De andere vormen van vermogenscriminaliteit laten geen substantiële ontwikkelingen zien ten opzichte van de eerste helft van 2022. Overige thema’s: Het aantal misdrijven horizontale fraude is afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022 (-13%). Ook tussen 2021 en 2022 was hier al sprake van een afname.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
Tabel 2.78 - Misdrijven in Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’22-’23) Misdrijf
2021
2022
2023
Gemeente
Eenheid
- Diefstal/inbraak woning
8
5
34
+580%
+20%
- Openlijk geweld tegen persoon
2
4
2
-50%
-2%
- Bedreiging
16
17
15
-12%
-8%
- Mishandeling
13
24
11
-54%
+6%
- Straatroof
0
0
0
- Overval
0
1
0
-100%
-41%
11
3
13
+333%
+7%
- Diefstal van motorvoertuigen
0
1
2
+100%
+7%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
13
10
18
+80%
+5%
- Zakkenrollerij
0
0
1
- Vernieling/zaakbeschadiging
51
45
47
+4%
-4%
12
10
4
-60%
+17%
7
4
2
-50%
+19%
2
4
7
+75%
+8%
- Drugshandel
8
9
1
-89%
+8%
- Huiselijk Geweld
13
16
10
-38%
-2%
- Cybercrime
4
7
13
+86%
+25%
- Horizontale fraude
135
107
93
-13%
+3%
Totaal misdrijven
466
484
430
-11%
+5%
HIC en geweld
+10%
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal
+9%
Overige thema's
75 van 204
Incidenten
Jeugdpreventieteam
In de eerste helft van 2023 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Molenlanden gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar, net als in de eenheid Rotterdam.
•
•
Overlast: Er is een duidelijke afname in burengerucht (-20%) en overlast door een verward/overspannen persoon (-24%) zichtbaar in Molenlanden. Hiertegenover staat een stijging in meldingen overlast jeugd (+82%). Voor elk van deze ontwikkelingen is dit een beweging richting de uitkomsten van de eerste helft 2021. Overige thema’s: In de eerste helft van 2023 is het aantal incidenten VPT afgenomen van 4 naar 1 en Geweld tegen Politie Ambtenaren van 8 naar 2. In de eenheid is er een toename.
Tabel 2.79 - Incidenten in Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’22-’23) Incident
Er waren in totaal 11 aanmeldingen voor jeugdigen uit Molenlanden bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2023, in 2022 waren er 20 aanmeldingen.
Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2023 in totaal 11 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar. In de meeste gevallen kwam de aanmelding vanuit de politie, hier is een daling zichtbaar ten opzichte van vorig jaar (-4). Ook het aantal aanmeldingen vanuit Veilig Thuis is afgenomen (-5). Tabel 2.80 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanmelding
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
0
0
1
+1
n.v.t.
Onderwijs (ZAT/OT/IB/SMW)
2021
2022
2023
Gemeente
Eenheid
23
23
20
-13%
+11%
- leeftijd tot 12 jaar
1
0
0
=
n.v.t.
- Verkeersoverlast
71
54
59
+9%
-9%
- leeftijd vanaf 12 jaar
10
14
10
-4
-29%
- Burengerucht
54
79
63
-20%
-2%
Sociaal team
63
89
68
-24%
+5%
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
0
1
0
-1
-100%
173
56
102
+82%
+2%
Overlast - Drugs-/drankoverlast
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd
Politie
Veilig Thuis
Overige thema's
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
- Geweld tegen Politie
- leeftijd vanaf 12 jaar
1
5
0
-5
-100%
- leeftijd tot 12 jaar
1
0
0
=
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
11
20
11
-9
-45%
Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
3
8
2
-75%
+20%
2
4
1
-75%
+45%
Eindtotaal
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
76 van 204
Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar bureau Halt is in de gemeente Molenlanden in de eerste helft van 2023 gelijk gebleven aan dezelfde periode in 2022. Openbare orde is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (5), in de eerste helft van 2022 was hier 1 verwijzing voor. Verder zijn de verwijzingen voor baldadigheid (+2) en vuurwerkovertredingen (+2) toegenomen. Gemiddeld zijn er in Molenlanden 0,3 verwijzingen naar bureau Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde ook op 0,3. Figuur 2.14 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6
2021 2022
0,4 0,2
0,3
0,3 0,2
0,2
0,2
2023
Tabel 2.81 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Delict categorie
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Baldadigheid
4
1
3
+2
+200%
- Baldadigheid
4
1
3
+2
Openbare orde
1
1
5
+4
- APV-feiten
0
1
3
+2
- Openbare orde verstoren
1
0
0
=
- Verboden toegang
0
0
2
+2
Schoolverzuim
1
1
2
+1
- Leerplicht
1
1
2
+1
Vermogensdelicten
1
1
1
=
- Diefstal
1
1
1
=
Vernieling
0
0
0
=
n.v.t.
Vuurwerkovertredingen
1
0
2
+2
n.v.t.
- Vuurwerkdelict
1
0
2
+2
Overig
1
2
1
-1
- Belediging
0
1
0
-1
- Mishandeling
0
0
1
+1
- Vervalsing ID
0
1
0
-1
- Wapen
1
0
0
=
Totaal verwijzingen
9
6
14
+8
+400%
+100% =
-50%
+133%
0,1
0 Gemeente
Eenheid
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
77 van 204
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In de eerste helft van 2023 is in de gemeente Molenlanden het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak met 8 afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar. Dit komt vooral door de daling in het aantal aanpakken huiselijk geweld (-6). Het aantal nieuwe personen binnen de aanpak volwassenen (-3) en Huiselijk geweld (-3) is naar verhouding afgenomen, terwijl de nieuwe instroom bij jeugd (+1) is toegenomen.
Het aantal aangehouden personen uit Molenlanden dat afgelopen halfjaar is ingestroomd op de ZSM is met gelijk aan de eerste helft van 2022. De ontwikkelingen op de verschillende thema’s zijn beperkt. Het aantal meldingen binnen het thema huiselijk geweld is relatief afgenomen ten opzichte van de andere thema’s (-4). Er waren in totaal 35 unieke meldingen over 26 verschillende personen. Tabel 2.83 - Aangehouden personen uit Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23)
Tabel 2.82 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanpak
2021
2022
2023
Absoluut
Thema
Relatief
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Jeugd
9
7
9
+2
+29%
10
8
11
+3
+38%
Jeugd
2
3
2
-1
-33%
- meldingen
- nieuw
1
0
1
+1
n.v.t.
Volwassenen/18+
11
8
5
-3
-38%
Volwassenen
1
5
4
-1
-20%
- meldingen
13
10
7
-3
-30%
- nieuw
0
4
1
-3
-75%
Huiselijk Geweld
5
8
5
-3
-38%
Huiselijk Geweld
2
7
1
-6
-86%
- meldingen
5
9
5
-4
-44%
- nieuw
1
4
1
-3
-75%
Zorg en Triage
3
12
11
-1
-8%
Totaal personen
5
15
7
-8
-53%
- meldingen
3
13
12
-1
-8%
33
26
-7
-21%
- nieuw
2
8
3
-5
-63%
Aantal unieke personen
27
Unieke personen
5
15
7
-8
-53%
- totaal personen per thema
28
35
30
-5
-14%
High Impact Targets
0
0
0
=
n.v.t.
Aantal unieke meldingen
30
39
35
-4
-10%
- totaal meldingen per thema
31
40
35
-5
-13%
In het ZHVZHZ worden de High Impact Targets voortaan besproken in de reguliere aanpakken, het aantal HIT is daarom 0.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
78 van 204
Burgernet In de gemeente Molenlanden is er in de eerste helft van 2023 één digitaal buurtonderzoek (DBO’s) gehouden, hier zijn geen relevante reacties op gekomen. Er waren 2 Burgernetacties met Molenlanden als brongemeente, geen van deze acties is opgelost door een bijdrage van een Burgernetdeelnemer. Daarnaast waren er 12 Burgernetacties met Molenlanden als een van de effectgemeenten. Bij de verschillende Burgernetacties zijn de notificaties in de Burgernetapp 1.790 keer door een unieke gebruiker geopend. De informatie over de acties is 24 keer bekeken op de website en er is 11 keer een bericht gedeeld vanuit de Burgernetapp op social media.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
79 van 204
2.15
Gemeente Nissewaard
Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Nissewaard is ongeveer gelijk gebleven aan de eerste helft van 2022. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 5 procent.
•
•
•
High Impact Crime (HIC): Het aantal woninginbraken in Nissewaard laat een daling zien ten opzichte van het voorgaande jaar (-52%). Tussen de eerste helft van 2021 en 2022 was het aantal woninginbraken nog toegenomen. Vermogenscriminaliteit: In de gemeente nemen de misdrijven diefstal uit/vanaf een motorvoertuig (-40%) en vernieling/ zaakbeschadiging (-23%) af. Het aantal winkeldiefstallen neemt na een stijging tussen 2021 en 2022 verder toe (van 73 naar 148). Overige thema’s: Het aantal misdrijven cybercrime is, net als in de eenheid, toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022 (van 19 naar 44). Bij horizontale fraude is er juist sprake van een daling (-13%), ook tussen 2021 en 2022 was hier al sprake van een afname.
Tabel 2.84 - Misdrijven in Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’22-’23) Misdrijf
2021
2022
2023
Gemeente
Eenheid
- Diefstal/inbraak woning
43
62
30
-52%
+20%
- Openlijk geweld tegen persoon
15
15
20
+33%
-2%
HIC en geweld
- Bedreiging
85
84
81
-4%
-8%
- Mishandeling
136
121
132
+9%
+6%
- Straatroof
9
14
13
-7%
+10%
- Overval
1
2
3
+50%
-41%
58
67
40
-40%
+7%
- Diefstal van motorvoertuigen
7
10
18
+80%
+7%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
113
106
116
+9%
+5%
4
3
4
+33%
+9%
181
202
156
-23%
-4%
8
10
10
=
+17%
18
19
21
+11%
+19%
34
73
148
+103%
+8%
41
48
41
-15%
+8%
- Huiselijk Geweld
85
83
78
-6%
-2%
- Cybercrime
26
19
44
+132%
+25%
- Horizontale fraude
388
260
227
-13%
+3%
Totaal misdrijven
1.799
1.838
1.775
-3%
+5%
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's - Drugshandel
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
80 van 204
Incidenten
Jeugdpreventieteam
In de eerste helft van 2023 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Nissewaard gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar, net als in de eenheid Rotterdam.
•
•
Overlast: Er is een duidelijke toename in overlast door een verward/overspannen persoon zichtbaar in Nissewaard (+13%). Hiertegenover staat een daling in meldingen overlast jeugd (-21%). Tussen de eerste helft van 2021 en 2022 was overlast jeugd ook al afgenomen. Overige thema’s: In de eerste helft van 2023 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gestegen van 8 naar 23. In de eenheid is er ook sprake van een duidelijke toename.
Tabel 2.85 - Incidenten in Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’22-’23) Incident
Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2023 in totaal 39 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en 14 keer met kinderen tot 12 jaar. Het totaal aantal aanmeldingen voor jeugd vanaf 12 jaar is toegenomen (+15) ten opzichte van de eerste helft van 2022. Dit komt door een stijging in het aantal aanmeldingen via de politie (+14). Tabel 2.86 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanmelding
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
2
1
2
+1
+100%
Halt
2021
2022
2023
Gemeente
Eenheid
102
129
126
-2%
+11%
- leeftijd tot 12 jaar
11
17
14
-3
-18%
20
22
36
+14
+10%
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
0
1
0
-1
-100%
Overlast - Drugs-/drankoverlast
Er waren in totaal 53 aanmeldingen voor jeugdigen uit Nissewaard bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2023, in 2022 waren er 41 aanmeldingen.
Politie
- Verkeersoverlast
72
55
50
-9%
-9%
- leeftijd vanaf 12 jaar
- Burengerucht
214
228
219
-4%
-2%
Onbekend
200
206
233
+13%
+5%
290
182
144
-21%
+2%
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd
Overig
Overige thema's
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
- Geweld tegen Politie
- leeftijd vanaf 12 jaar
0
0
1
+1
n.v.t.
- leeftijd tot 12 jaar
11
17
14
-3
-18%
- leeftijd vanaf 12 jaar
22
24
39
+15
+63%
Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
13
28
29
+4%
+20%
6
8
23
+188%
+45%
Eindtotaal
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
81 van 204
Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar bureau Halt is in de gemeente Nissewaard in de eerste helft van 2023 ongeveer gelijk gebleven aan dezelfde periode in 2022 (+5). Tussen 2021 en 2022 was er nog sprake van een stijging in het aantal verwijzingen. Schoolverzuim (10) en vermogensdelicten (10) zijn de meest voorkomende redenen voor de verwijzing naar Halt. Het aantal verwijzingen voor schoolverzuim (+5) en baldadigheid (+6) zijn toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022. Gemiddeld zijn er in Nissewaard 0,4 verwijzingen naar bureau Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3. Figuur 2.15 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8
Tabel 2.87 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Delict categorie
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Baldadigheid
2
2
8
+6
+300%
- Baldadigheid
2
2
8
+6
Openbare orde
3
3
1
-2
- Drugs
1
0
0
=
- Openbare orde verstoren
2
0
0
=
- Verboden toegang
0
3
1
-2
Schoolverzuim
9
5
10
+5
- Leerplicht
9
5
10
+5
Vermogensdelicten
6
12
10
-2
- Diefstal
4
12
5
-7
- Heling
2
0
3
+3
- Oplichting
0
0
1
+1
- Verkeer
0
0
1
+1
Vernieling
0
3
3
=
- Brandstichting
0
0
1
+1
0
0
2
+2
- Openlijke geweldpleging
0,6 0,4
0,4
0,4 0,3
0,3
0,2
0,2
0,2 0 Gemeente
Eenheid
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
2021
goederen
2022
- Vernieling
0
3
0
-3
Vuurwerkovertredingen
0
4
5
+1
- Vuurwerkdelict
0
4
5
+1
Overig
3
5
2
-3
2023
- Belediging
1
1
0
-1
- Mishandeling
2
3
2
-1
- Overig
0
1
0
-1
Totaal verwijzingen
23
34
39
+5
-67%
+100% -17%
=
+25% -60%
+15%
82 van 204
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In de eerste helft van 2023 is in de gemeente Nissewaard het totaal aantal aanpakken afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (-13). Deze afname komt met name door een afname in de aanpak jeugd (-6) en volwassenen (-6). De daling in unieke personen in een aanpak is van beperkte omvang (minder dan 10 verschil).
Het aantal aangehouden personen uit Nissewaard dat afgelopen halfjaar is ingestroomd op de ZSM (-30) en het aantal unieke meldingen (-51) is afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022. Deze afname komt met name door een daling van het aantal aangehouden personen (-29) en het aantal meldingen (-34) binnen het thema jeugd. Er waren in totaal 177 unieke meldingen over 155 verschillende personen.
Tabel 2.88 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanpak
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Jeugd
25
14
8
-6
-43%
- nieuw
5
3
3
=
=
Volwassenen
34
32
27
-5
-16%
Tabel 2.89 - Aangehouden personen uit Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Thema
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Jeugd
55
76
47
-29
-38%
- meldingen
64
84
50
-34
-40%
Volwassenen/18+
37
50
38
-12
-24%
- meldingen
44
60
43
-17
-28%
- nieuw
4
3
3
=
=
Huiselijk Geweld
17
6
5
-1
-17%
- nieuw
3
1
1
=
=
EPA-Top
1
2
1
-1
-50%
Huiselijk Geweld
49
36
41
+5
+14%
52
38
45
+7
+18%
42
44
37
-7
-16%
- nieuw
0
0
0
=
n.v.t.
- meldingen
Totaal personen
77
54
41
-13
-24%
Zorg en Triage
- nieuw
12
7
7
=
=
- meldingen
45
55
40
-15
-27%
175
185
155
-30
-16%
Unieke personen
75
47
40
-7
-15%
Aantal unieke personen
High Impact Targets
23
15
16
+1
+7%
- totaal personen per thema
183
206
163
-43
-21%
Aantal unieke meldingen
202
228
177
-51
-22%
- totaal meldingen per thema
205
237
178
-59
-25%
Er stonden 16 personen uit Nissewaard op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2023, 1 meer dan in 2022.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
83 van 204
Burgernet In de gemeente Nissewaard zijn er 24 digitale buurtonderzoeken (DBO’s) gehouden in de eerste helft van 2023. Hierop zijn negen relevante reacties gekomen, waarvan twee ook zaakgerelateerd. Er waren 40 Burgernetacties met Nissewaard als brongemeente, zeven van deze acties zijn opgelost door een bijdrage van een Burgernetdeelnemer. Daarnaast waren er 12 Burgernetacties met Nissewaard als een van de effectgemeenten. Bij de verschillende Burgernetacties zijn de notificaties in de Burgernetapp 63.802 keer door een unieke gebruiker geopend. De informatie over de acties is 286 keer bekeken op de website en er is 307 keer een bericht gedeeld vanuit de Burgernetapp op social media.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
84 van 204
2.16
Gemeente Papendrecht
Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Papendrecht is toegenomen met 14 procent ten opzichte van de eerste helft van 2022. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 5 procent.
•
•
•
High Impact Crime (HIC): De misdrijven binnen het thema High Impact Crime laten in de gemeente Papendrecht geen substantiële stijging of daling zien ten opzichte van de eerste helft van 2022. Vermogenscriminaliteit: In de gemeente neemt vernieling/ zaakbeschadiging toe (+19%). Binnen de overige vormen van vermogenscriminaliteit zijn geen substantiële ontwikkelingen zichtbaar, verschuivingen zijn van beperkte omvang (minder dan 10 verschil). Overige thema’s: Het aantal misdrijven drugshandel, huiselijk geweld, cybercrime en horizontale fraude laten ook geen substantiële stijging of daling zien ten opzichte van de eerste helft van 2022.
Tabel 2.90 - Misdrijven in Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’22-’23) Misdrijf
2021
2022
2023
Gemeente
Eenheid
- Diefstal/inbraak woning
7
8
14
+75%
+20%
- Openlijk geweld tegen persoon
2
1
1
=
-2%
HIC en geweld
- Bedreiging
18
16
23
+44%
-8%
- Mishandeling
19
27
22
-19%
+6%
- Straatroof
1
0
1
+10%
- Overval
0
0
0
-41%
22
16
17
+6%
+7%
- Diefstal van motorvoertuigen
2
5
8
+60%
+7%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
29
25
31
+24%
+5%
- Zakkenrollerij
0
1
2
+100%
+9%
- Vernieling/zaakbeschadiging
56
53
63
+19%
-4%
9
5
4
-20%
+17%
6
8
4
-50%
+19%
10
10
14
+40%
+8%
- Drugshandel
7
1
5
+400%
+8%
- Huiselijk Geweld
10
16
12
-25%
-2%
- Cybercrime
6
6
11
+83%
+25%
- Horizontale fraude
102
92
83
-10%
+3%
Totaal misdrijven
430
431
491
+14%
+5%
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
85 van 204
Incidenten
Jeugdpreventieteam
In de eerste helft van 2023 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Papendrecht toegenomen ten opzichte van het voorgaande jaar, in de eenheid Rotterdam bleef dit gelijk.
•
•
Overlast: Er is een duidelijke toename in drugs-/drankoverlast (+48%), burengerucht (+16%) en meldingen jeugdoverlast (+26%) zichtbaar in Papendrecht. Hiertegenover staat een daling in overlast door een verward/overspannen persoon (-24%). Overige thema’s: In de eerste helft van 2023 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gestegen van 1 naar 4 en Geweld tegen Politie Ambtenaren afgenomen van 4 naar 0.
Tabel 2.91 - Incidenten in Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’22-’23) Incident
Er waren in totaal 14 aanmeldingen voor jeugdigen uit Papendrecht bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2023, in 2022 waren er 25 aanmeldingen.
Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2023 in totaal 14 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie. Het aantal aanmeldingen vanuit de politie is afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022 (-10). Tabel 2.92 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanmelding
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
1
0
1
+1
n.v.t.
Onderwijs (ZAT/OT/IB/SMW)
2021
2022
2023
Gemeente
Eenheid
- Drugs-/drankoverlast
15
27
40
+48%
+11%
- leeftijd tot 12 jaar
2
2
0
-2
-100%
- Verkeersoverlast
26
22
23
+5%
-9%
- leeftijd vanaf 12 jaar
22
23
13
-10
-43%
- Burengerucht
59
77
89
+16%
-2%
Veilig Thuis
73
119
90
-24%
+5%
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
1
0
0
=
n.v.t.
Overlast
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd
Politie
171
88
111
+26%
+2%
Eindtotaal
Overige thema's
- leeftijd tot 12 jaar
2
2
0
-2
-100%
- Geweld tegen Politie
- leeftijd vanaf 12 jaar
24
23
14
-9
-39%
Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
0
4
0
-100%
+20%
1
1
4
+300%
+45%
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
86 van 204
Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar bureau Halt is in de gemeente Papendrecht in de eerste helft van 2023 gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2022. Er waren 3 verwijzingen naar bureau Halt in de gemeente Papendrecht. Dit waren verwijzingen voor baldadigheid, vermogensdelicten en vuurwerkovertreding. Gemiddeld is er in Papendrecht 0,1 verwijzing naar bureau Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3. Figuur 2.16 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6
2021 2022
0,4
0,3 0,2
0,2
0,2
2023
Tabel 2.93 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Delict categorie
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Baldadigheid
2
2
1
-1
-50%
- Baldadigheid
2
2
1
-1
Openbare orde
1
0
0
=
- Verboden toegang
1
0
0
=
Schoolverzuim
1
0
0
=
- Leerplicht
1
0
0
=
Vermogensdelicten
0
2
1
-1
- Diefstal
0
1
1
=
- Heling
0
1
0
-1
Vernieling
0
1
0
-1
- Vernieling
0
1
0
-1
Vuurwerkovertredingen
0
0
1
+1
- Vuurwerkdelict
0
0
1
+1
Overig
2
0
0
=
- Mishandeling
2
0
0
=
Totaal verwijzingen
6
5
3
-2
n.v.t. n.v.t. -50%
-100% n.v.t. n.v.t.
-40%
0,2
0,2 0,1
0 Gemeente
Eenheid
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
87 van 204
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In de eerste helft van 2023 is in de gemeente Papendrecht het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak met zes afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar. In de aanpak volwassenen (-1) en huiselijk geweld (-9) is er een afname, terwijl er binnen de aanpak jeugd (+4) juist een toename is. Ook het aantal nieuwe personen binnen de aanpak volwassenen (-1) en huiselijk geweld (-9) is naar verhouding afgenomen, terwijl dit bij jeugd (+2) is toegenomen.
Het aantal aangehouden personen uit Papendrecht dat afgelopen halfjaar is ingestroomd op de ZSM is gelijk gebleven ten opzichte van de eerste helft van 2022. Het totaal aantal meldingen binnen het thema jeugd is toegenomen (+8). Binnen de overige thema’s zijn de ontwikkelingen beperkt. Er waren in totaal 44 unieke meldingen over 38 verschillende personen. Tabel 2.95 - Aangehouden personen uit Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23)
Tabel 2.94 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanpak
2021
2022
2023
Absoluut
Thema
Relatief
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Jeugd
8
7
15
+8
+114%
8
8
16
+8
+100%
Jeugd
1
0
4
+4
n.v.t.
- meldingen
- nieuw
1
0
2
+2
n.v.t.
Volwassenen/18+
13
10
11
+1
+10%
Volwassenen
1
3
2
-1
-33%
- meldingen
14
12
13
+1
+8%
- nieuw
0
3
1
-2
-67%
Huiselijk Geweld
5
8
8
=
=
Huiselijk Geweld
5
12
3
-9
-75%
- meldingen
5
8
8
=
=
- nieuw
2
12
3
-9
-75%
Zorg en Triage
4
10
8
-2
-20%
EPA-Top
0
0
0
=
n.v.t.
- meldingen
5
10
8
-2
-20%
- nieuw
0
0
0
=
n.v.t.
Aantal unieke personen
30
35
38
+3
+9%
Totaal personen
7
15
9
-6
-40%
- totaal personen per thema
30
35
42
+7
+20%
- nieuw
3
15
6
-9
-60%
Aantal unieke meldingen
32
38
44
+6
+16%
Unieke personen
7
15
9
-6
-40%
- totaal meldingen per thema
32
38
45
+7
+18%
High Impact Targets
0
1
0
-1
-100%
In het ZHVZHZ worden de High Impact Targets voortaan besproken in de reguliere aanpakken, het aantal HIT is daarom 0.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
88 van 204
Burgernet In de gemeente Papendrecht zijn er geen digitale buurtonderzoeken (DBO’s) gehouden in de eerste helft van 2023. Er waren drie Burgernetacties met Papendrecht als brongemeente, geen van deze acties is opgelost door een bijdrage van een Burgernetdeelnemer. Daarnaast waren er 10 Burgernetacties met Papendrecht als een van de effectgemeenten. Bij de verschillende Burgernetacties zijn de notificaties in de Burgernetapp 12.317 keer door een unieke gebruiker geopend. De informatie over de acties is 85 keer bekeken op de website en er is 71 keer een bericht gedeeld vanuit de Burgernetapp op social media.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
89 van 204
2.17
Gemeente Ridderkerk
Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Ridderkerk is gelijk gebleven aan de eerste helft van 2022. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 5 procent.
• •
•
High Impact Crime (HIC): Het aantal bedreigingen in Ridderkerk laat een daling zien ten opzichte van het voorgaande jaar (-42%). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente nemen diefstal uit/ vanaf motorvoertuigen (+22%), diefstal/inbraak uit box/garage/schuur/ tuinhuis (van 9 naar 30) en winkeldiefstal (van 11 naar 29) toe. Alleen diefstal van brom-, snor-, fietsen (-34) is afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022. Overige thema’s: Het aantal misdrijven horizontale fraude is afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022 (-12%). Ook tussen 2021 en 2022 was hier al sprake van een afname.
Tabel 2.96 - Misdrijven in Ridderkerk (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’22-’23) Misdrijf
2021
2022
2023
Gemeente
Eenheid
- Diefstal/inbraak woning
30
29
21
-28%
+20%
- Openlijk geweld tegen persoon
4
8
10
+25%
-2%
- Bedreiging
43
43
25
-42%
-8%
- Mishandeling
62
32
39
+22%
+6%
- Straatroof
7
5
3
-40%
+10%
- Overval
4
1
2
+100%
-41%
60
73
89
+22%
+7%
- Diefstal van motorvoertuigen
18
14
18
+29%
+7%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
66
53
35
-34%
+5%
- Zakkenrollerij
5
1
2
+100%
+9%
- Vernieling/zaakbeschadiging
76
73
65
-11%
-4%
14
15
14
-7%
+17%
17
9
30
+233%
+19%
28
11
29
+164%
+8%
- Drugshandel
4
10
8
-20%
+8%
- Huiselijk Geweld
34
23
29
+26%
-2%
- Cybercrime
15
12
16
+33%
+25%
- Horizontale fraude
178
124
109
-12%
+3%
Totaal misdrijven
926
872
856
-2%
+5%
HIC en geweld
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
90 van 204
Incidenten
Jeugdpreventieteam
In de eerste helft van 2023 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Ridderkerk afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar, in de eenheid Rotterdam bleef dit gelijk.
•
•
Overlast: Er is een duidelijke afname in verkeersoverlast (-34%) en overlast door een verward/overspannen persoon (-11%) zichtbaar in Ridderkerk. Hiertegenover staat een stijging in meldingen overlast jeugd (+13%). Overige thema’s: In de eerste helft van 2023 is het aantal incidenten Geweld tegen Politie Ambtenaren gestegen van 4 naar 11, er waren 8 incidenten Veilige Publieke Taak. In de eenheid is er juist sprake van een duidelijke toename.
Tabel 2.97 - Incidenten in Ridderkerk (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’22-’23) Incident
Er waren in totaal 20 aanmeldingen voor jeugdigen uit Ridderkerk bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2023, in 2022 waren er 25 aanmeldingen.
Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2023 in totaal 15 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en vijfmaal met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie. Het aantal aanmeldingen vanuit de politie is voor kinderen tot 12 jaar toegenomen (+2), maar voor jeugd vanaf 12 jaar juist afgenomen (-9). Tabel 2.98 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Ridderkerk (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanmelding
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
- leeftijd tot 12 jaar
2
3
5
+2
+67%
- leeftijd vanaf 12 jaar
27
22
13
-9
-19%
Politie
2021
2022
2023
Gemeente
Eenheid
21
38
32
-16%
+11%
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
- Verkeersoverlast
63
50
33
-34%
-9%
- leeftijd vanaf 12 jaar
1
0
1
+1
n.v.t.
- Burengerucht
102
77
81
+5%
-2%
Overig
118
213
189
-11%
+5%
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
1
0
1
+1
n.v.t.
135
104
118
+13%
+2%
Overlast - Drugs-/drankoverlast
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd
Onbekend
Eindtotaal
Overige thema's
- leeftijd tot 12 jaar
2
3
5
+2
+67%
- Geweld tegen Politie
- leeftijd vanaf 12 jaar
29
22
15
-7
-32%
Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
8
4
11
+175%
+20%
2
6
8
+33%
+45%
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
91 van 204
Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar bureau Halt is in de gemeente Ridderkerk in de eerste helft van 2023 gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2022. Vermogensdelicten is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (3), in de eerste helft van 2022 waren hier twee verwijzingen voor. Bij de meeste thema’s zijn er kleine verschuivingen in het aantal verwijzingen ten opzichte van het totaal.
Tabel 2.99 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) 2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Baldadigheid
0
3
2
-1
-33%
- Baldadigheid
0
3
2
-1
Openbare orde
0
0
1
+1
- APV-feiten
0
0
1
+1
Schoolverzuim
0
0
0
=
n.v.t.
Gemiddeld is er in Ridderkerk 0,1 verwijzing naar bureau Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3.
Vermogensdelicten
0
2
3
+1
+50%
- Diefstal
0
1
1
=
- Oplichting
0
1
1
=
Figuur 2.17 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni)
- Verkeer
0
0
1
+1
Vernieling
0
0
0
=
n.v.t.
Vuurwerkovertredingen
2
0
1
+1
n.v.t.
- Vuurwerkdelict
2
0
1
+1
Overig
2
1
0
-1
- Belediging
1
0
0
=
0
0
=
1 0,8 0,6 0,4
0,3 0,2
0,2 0,1
0,1
0,2
Delict categorie
- Mishandeling
1
2021
- Wapen
0
1
0
-1
2022
Totaal verwijzingen
4
6
7
+1
n.v.t.
-100%
+17%
2023
0,1
0 Gemeente
Eenheid
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
92 van 204
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In de eerste helft van 2023 is in de gemeente Ridderkerk het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar (-4). In de aanpak volwassenen is er wel een afname (-4). Het aantal nieuwe personen binnen de aanpak volwassenen (-1) is naar verhouding afgenomen, terwijl de nieuwe instroom bij huiselijk geweld (+2) is toegenomen.
Het aantal aangehouden personen uit Ridderkerk dat afgelopen halfjaar is ingestroomd op de ZSM is gelijk gebleven aan de eerste helft van 2022. Ook het aantal unieke meldingen laat geen ontwikkeling zien. Alleen het aantal meldingen binnen het thema huiselijk geweld is toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022 (+7). De ontwikkelingen op de overige thema’s zijn beperkt. Er waren in totaal 65 unieke meldingen over 56 verschillende personen.
Tabel 2.100 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Ridderkerk (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanpak
2021
2022
2023
Absoluut
Tabel 2.101 - Aangehouden personen uit Ridderkerk (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23)
Relatief
Jeugd
13
4
4
=
=
- nieuw
1
0
0
=
n.v.t.
Thema
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Jeugd
19 19
22
21
-1
-5%
23
23
=
=
Volwassenen
15
15
11
-4
-27%
- meldingen
- nieuw
3
4
3
-1
-25%
Volwassenen/18+
14
14
10
-4
-29%
Huiselijk Geweld
6
5
5
=
=
- meldingen
16
15
11
-4
-27%
- nieuw
1
2
4
+2
+100%
Huiselijk Geweld
15
10
14
+4
+40%
EPA-Top
0
0
0
=
n.v.t.
- meldingen
16
10
17
+7
+70%
- nieuw
0
0
0
=
n.v.t.
Zorg en Triage
10
16
14
-2
-13%
Totaal personen
34
24
20
-4
-17%
- meldingen
11
17
15
-2
-12%
57
59
56
-3
-5%
- nieuw
5
6
7
+1
+17%
Aantal unieke personen
Unieke personen
33
23
19
-4
-17%
- totaal personen per thema
58
62
59
-3
-5%
High Impact Targets
15
20
12
-8
-40%
Aantal unieke meldingen
62
64
65
+1
+2%
- totaal meldingen per thema
62
65
66
+1
+2%
Er stonden 12 personen uit Ridderkerk op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2023, 8 minder dan in 2022.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
93 van 204
Burgernet In de gemeente Ridderkerk zijn er in de eerste helft van 2023 vier digitale buurtonderzoeken (DBO’s) gehouden. Hierop zijn geen relevante reacties binnengekomen. Er waren 6 Burgernetacties met Ridderkerk als brongemeente, een van deze acties is opgelost door een bijdrage van een Burgernetdeelnemer. Daarnaast waren er 22 Burgernetacties met Ridderkerk als een van de effectgemeenten. Bij de verschillende Burgernetacties zijn de notificaties in de Burgernetapp 8.668 keer door een unieke gebruiker geopend. De informatie over de acties is 34 keer bekeken op de website en er is 38 keer een bericht gedeeld vanuit de Burgernetapp op social media.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
94 van 204
2.18
Gemeente Rotterdam
Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in gemeente Rotterdam is met 7 procent toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 5 procent.
•
•
•
High Impact Crime (HIC): Het aantal woninginbraken in de gemeente Rotterdam laat, net als in de eenheid, een stijging zien ten opzichte van het voorgaande jaar (+31%). Het aantal overvallen in de gemeente is juist afgenomen (-47%). Ook in de eenheid nam dit af. Vermogenscriminaliteit: In de gemeente nemen diefstal uit/vanaf motorvoertuigen (+17%) diefstal/inbraak bij bedrijven en instellingen (+25%) en diefstal/inbraak uit box/garage/schuur/ tuinhuis (+12%) toe. De laatste twee zijn binnen de eenheid ook toegenomen. Overige thema’s: De ontwikkelingen in overige thema’s zijn van beperkte omvang.
Tabel 2.102 - Misdrijven in Rotterdam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’22-’23) Misdrijf
2021
2022
2023
Gemeente
Eenheid
- Diefstal/inbraak woning
453
500
655
+31%
+20%
- Openlijk geweld tegen persoon
135
188
192
+2%
-2%
HIC en geweld
- Bedreiging
1.113
989
931
-6%
-8%
- Mishandeling
1.269
1.465
1.515
+3%
+6%
- Straatroof
116
135
146
+8%
+10%
- Overval
41
45
24
-47%
-41%
1.348
2.149
2.517
+17%
+7%
- Diefstal van motorvoertuigen
301
345
343
-1%
+7%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
1.971
2.624
2.645
+1%
+5%
171
326
349
+7%
+9%
1.962
2.000
1.945
-3%
-4%
236
308
385
+25%
+17%
453
292
327
+12%
+19%
865
1.307
1.230
-6%
+8%
411
399
436
+9%
+8%
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's - Drugshandel
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
- Huiselijk Geweld
871
831
768
-8%
-2%
- Cybercrime
223
167
177
+6%
+25%
- Horizontale fraude
2.950
1.937
2.017
+4%
+3%
Totaal misdrijven
22.478
25.405
27.205
+7%
+5%
95 van 204
Incidenten
Jeugdpreventieteam
In de eerste helft van 2023 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Rotterdam toegenomen ten opzichte van het voorgaande jaar. In de eenheid Rotterdam bleef dit gelijk.
• •
Overlast: Er is een duidelijke toename in drugs-/drankoverlast zichtbaar in Rotterdam (+11%). Ook in de eenheid nam dit toe. Overige thema’s: In de eerste helft van 2023 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gestegen (+43%). Het aantal incidenten Geweld tegen Politie Ambtenaren nam toe met 18 procent. In de eenheid is er ook sprake van een duidelijke toename.
Tabel 2.103 - Incidenten in Rotterdam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’22-’23) Incident
Er waren in totaal 183 aanmeldingen voor jeugdigen uit Rotterdam bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2023, in 2022 waren er 237 aanmeldingen.
Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2023 in totaal 158 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en 25 keer met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie, dit is wel afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2022. Daarnaast is het aantal aanmeldingen van kinderen tot 12 jaar uit onbekende bron afgenomen (-8). Tabel 2.104 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Rotterdam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanmelding
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
2021
2022
2023
Gemeente
Eenheid
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
0
=
n.v.t.
2.066
2.378
2.762
+16%
+11%
- leeftijd vanaf 12 jaar
5
5
7
+2
+40%
- Verkeersoverlast
787
623
592
-5%
-9%
Politie
- Burengerucht
1.641
1.525
1.511
-1%
-2%
- leeftijd tot 12 jaar
56
48
22
-26
-54%
3.614
3.937
4.175
+6%
+5%
- leeftijd vanaf 12 jaar
103
160
130
-30
+55%
2.457
1.731
1.801
+4%
+2%
- leeftijd tot 12 jaar
3
11
3
-8
-73%
- leeftijd vanaf 12 jaar
10
9
15
+6
+67%
- leeftijd tot 12 jaar
0
2
0
-2
-100%
- leeftijd vanaf 12 jaar
1
2
6
+4
+200%
- leeftijd tot 12 jaar
59
61
25
-36
-59%
- leeftijd vanaf 12 jaar
119
176
158
-18
-10%
Overlast - Drugs-/drankoverlast
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
281
326
386
+18%
+20%
123
257
367
+43%
+45%
Halt
Onbekend
Overig
Eindtotaal
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
96 van 204
Jeugdproblematiek
Openbare orde
Het totaal aantal verwijzingen naar bureau Halt is in de gemeente Rotterdam in de eerste helft van 2023 toegenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2022 (+66). Tussen 2021 en 2022 was er ook al sprake van een stijging in het aantal verwijzingen. Schoolverzuim is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (89). Het aantal verwijzingen voor vermogensdelicten is toegenomen van 31 in de eerste helft van 2022 naar 58 in de eerste helft van 2023. Verder zijn de verschuivingen beperkt.
32
16
-16
- Alcohol
1
0
2
+2
- APV-feiten
3
0
5
+5
- Drugs
0
0
0
=
- Openbare orde verstoren
7
26
7
-19
- Verboden toegang
1
6
2
-4
Schoolverzuim
60
77
89
+12
- Leerplicht
60
77
89
+12
Vermogensdelicten
39
31
58
+27
- Diefstal
26
26
33
+7
- Heling
8
1
17
+16
- Oplichting
0
0
0
=
- Verduistering
1
1
2
+1
- Verkeer
4
3
6
+3
Vernieling
7
9
8
-1
- Brandstichting
0
0
0
=
3
5
6
+1
- Vernieling
4
4
2
-2
2022
Vuurwerkovertredingen
10
8
19
+11
2023
- Vuurwerkdelict
10
8
19
+11
Overig
22
14
33
+19
- Bedreiging
0
0
2
+2
- Belediging
2
4
4
=
- Mishandeling
8
8
20
+12
- Overig
5
2
1
-1
- Vervalsing ID
1
0
0
=
- Wapen
6
0
6
+6
167
187
253
+66
Gemiddeld zijn er in Rotterdam 0,4 verwijzingen naar bureau Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3. Figuur 2.18 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1
- Openlijke geweldpleging
0,8 0,6 0,4
12
2021 0,4
0,3
0,3
0,3
0,2
0,2
0,2 0 Gemeente
Eenheid
Tabel 2.105 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Delict categorie
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Baldadigheid
17
16
30
+14
+88%
- Baldadigheid
17
16
30
+14
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
goederen
Totaal verwijzingen
-50%
+16% +87%
-11%
+138% +136%
+35%
97 van 204
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In de eerste helft van 2023 is in de gemeente Rotterdam het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar. Het aantal nieuwe personen binnen de aanpak jeugd (-12) is naar verhouding afgenomen, terwijl de nieuwe instroom bij volwassenen (+13) is toegenomen.
Het aantal aangehouden personen uit Rotterdam dat afgelopen halfjaar is ingestroomd op de ZSM is vrijwel gelijk gebleven ten opzichte van de eerste helft van 2022. De verschuivingen tussen de verschillende thema’s zijn beperkt. Ten opzichte van de eerste helft van 2022 is het aantal personen en meldingen bij zorg en triage wel afgenomen. Er waren in totaal 2827 unieke meldingen over 2338 verschillende personen.
Tabel 2.106 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Rotterdam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23) Aanpak
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
Tabel 2.107 - Aangehouden personen uit Rotterdam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’22-’23)
Jeugd
183
129
98
-31
-24%
- nieuw
23
31
19
-12
-39%
Thema
424
321
315
-6
-2%
Jeugd
418
411
417
+6
+1%
451
434
468
+34
+8%
Volwassenen
2021
2022
2023
Absoluut
Relatief
- nieuw
63
47
60
+13
+28%
- meldingen
Huiselijk Geweld
124
104
91
-13
-13%
Volwassenen/18+
1056
1013
934
-79
-8%
- nieuw
34
24
29
+5
+21%
- meldingen
1301
1285
1197
-88
-7%
EPA-Top
112
40
50
+10
+25%
Huiselijk Geweld
557
543
540
-3
-1%
577
590
586
-4
-1%
612
653
552
-101
-15%
4
2
3
+1
+50%
- meldingen
Totaal personen
853
594
554
-40
-7%
Zorg en Triage
- nieuw
124
104
111
+7
+7%
- meldingen
636
690
579
-111
-16%
2502
2482
2338
-144
-6%
- nieuw
Unieke personen
831
578
535
-43
-7%
Aantal unieke personen
High Impact Targets
408
360
252
-108
-30%
- totaal personen per thema
2643
2620
2443
-177
-7%
Aantal unieke meldingen
2938
2970
2827
-143
-5%
- totaal meldingen per thema
2965
2999
2830
-169
-6%
Er stonden 252 personen uit Rotterdam op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2023, 108 minder dan in 2022.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2023
98 van 204