16. Raadsinformatiebrief 2023 814290 inzake Gezamenlijk Veiligheidsbeeld 2022.pdf
Tekst van het document
•
•
•
High Impact Crime (HIC): Het aantal woninginbraken (+39%) en mishandelingen (+33%) laten een stijging zien ten opzichte van het voorgaande jaar. Dit is vergelijkbaar met de eenheid Rotterdam. Het aantal bedreigingen in Maasluis is afgenomen ten opzichte van vorig jaar (-32%). Vermogenscriminaliteit: Net als in de eenheid, kent ook de gemeente Maassluis een stijging in het aantal diefstallen uit of vanaf motorvoertuigen (van 47 misdrijven naar 99 misdrijven) en het aantal winkeldiefstallen (+49%). Overige thema’s: In de gemeente Maassluis is het aantal misdrijven horizontale fraude, net als in de eenheid, afgenomen (-29%). Ook cybercrime is afgenomen (-59%) ten opzichte van vorig jaar, terwijl dit in de eenheid stabiel is gebleven. Het aantal misdrijven huiselijk geweld is na een eerdere daling weer toegenomen (+38%).
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Tabel 2.84 - Misdrijven in Maassluis meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Misdrijf
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
- Diefstal/inbraak woning
51
46
64
+39%
+13%
- Openlijk geweld tegen persoon
6
8
5
-38%
+10%
- Bedreiging
101
66
45
-32%
-8%
- Mishandeling
83
60
80
+33%
+10%
- Straatroof
4
1
10
+900%
+20%
- Overval
1
1
2
+100%
+9%
53
47
99
+111%
+21%
- Diefstal van motorvoertuigen
31
13
14
+8%
+11%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
167
138
129
-7%
+17%
4
1
4
+300%
+54%
154
112
115
+3%
-3%
16
10
9
-10%
+17%
13
11
15
+36%
-25%
27
41
61
+49%
+27%
- Drugshandel
16
3
3
=
+4%
- Huiselijk Geweld
49
32
44
+38%
+4%
- Cybercrime
16
27
11
-59%
+3%
- Horizontale fraude
228
213
152
-29%
-26%
Totaal misdrijven
1.379
1.182
1.237
+5%
+7%
HIC en geweld
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's
70 van 205
Incidenten
Jeugdpreventieteam / Pak je kans
In 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Maassluis licht afgenomen gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar.
•
•
Er waren in totaal 15 aanmeldingen voor jeugdigen uit Maassluis bij Pak je kans in 2022, in 2021 waren er 18 aanmeldingen.
Overlast: Er is een duidelijke afname in het aantal meldingen overlast door jeugd (-21%) en burgengerucht (-22%). Ook drugsof drankoverlast is afgenomen in de gemeente (-17%), terwijl dit in de eenheid juist is gestegen (+16%). Hiertegenover staat een toename in overlast door een verward/overspannen persoon in Maassluis (+16%) Overige thema’s: Er waren 3 incidenten GTPA en 3 incidenten Veilige Publieke Taak. Dit is niet substantieel anders dan in 2021.
Tabel 2.85 - Incidenten in Maassluis meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Incident
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
Overlast - Drugs/drankoverlast
102
93
77
Pak je kans heeft in 2022 in totaal 14 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en één keer met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie (10). Het aantal aanmeldingen door de politie is onder kinderen tot 12 jaar toegenomen (+1), en onder jeugd vanaf 12 jaar afgenomen (-4). Het aantal aanmeldingen voor jeugd vanaf 12 jaar uit onbekende bron is toegenomen (+2) en onder kinderen tot 12 jaar afgenomen (-1). Tabel 2.86 - Aanmeldingen Pak je kans in Maassluis meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanmelding
2021
2022
Absoluut
Relatief
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
=
n.v.t.
1
0
-1
-100%
Halt
-17%
+16%
- leeftijd vanaf 12 jaar
- Verkeersoverlast
61
57
61
+7%
-17%
Politie
- Burengerucht
113
132
103
-22%
-5%
- leeftijd tot 12 jaar
0
1
+1
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
13
9
-4
-31%
- leeftijd tot 12 jaar
1
0
-1
-100%
- leeftijd vanaf 12 jaar
3
5
+2
+67%
- leeftijd tot 12 jaar
1
1
=
=
- leeftijd vanaf 12 jaar
17
14
-3
-18%
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
200
219
254
+16%
+6%
252
169
134
-21%
-29%
0
0
0
=
17
4
3
-25%
+12%
0
3
3
=
+56%
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Onbekend
Eindtotaal
71 van 205
Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar stichting Halt is in de gemeente Maassluis in 2022 met negen toegenomen ten opzichte van 2021. Tussen 2020 en 2021 was er nog sprake van een daling in het aantal verwijzingen. Vuurwerkovertredingen is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (8), in 2021 was hier maar één verwijzing voor. Daarnaast is ook het aantal verwijzingen voor schoolverzuim (+2) en vernieling (+2) naar verhouding toegenomen. Het aantal verwijzingen voor vermogensdelicten is afgenomen naar nul (-3). Gemiddeld zijn er in Maassluis 0,6 verwijzingen naar stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,5. Figuur 2.37 - Verwijzingen stichting Halt per 1.000 inwoners meetperiode is januari – december
Delict categorie
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Baldadigheid
3
1
2
+1
+100%
- Baldadigheid
3
1
2
+1
Openbare orde
1
0
1
+1
- Openbare orde verstoren
0
0
1
+1
- Verboden toegang
1
0
0
=
Schoolverzuim
1
1
3
+2
- Leerplicht
1
1
3
+2
Vermogensdelicten
9
3
0
-3
- Diefstal
4
2
0
-2
- Heling
5
1
0
-1
Vernieling
2
0
2
+2
1
0
1
+1
- Vernieling
1
0
1
+1
Vuurwerkovertredingen
2
1
8
+7
- Vuurwerkdelict
2
1
8
+7
Overig
2
2
1
-1
- Bedreiging
1
0
0
=
- Openlijke geweldpleging goederen
2,0
1,5 2020
1,0 0,7
0,7
0,5
Tabel 2.87 - Verwijzingen stichting Halt meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22
0,6 0,5 0,3
0,5
2021
- Mishandeling
1
1
1
=
2022
- Wapen
0
1
0
-1
Totaal verwijzingen
20
8
17
+9
n.v.t.
+200% -100%
n.v.t.
+700% -50%
+113%
0,0 Gemeente
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Eenheid
72 van 205
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In 2022 is in de gemeente Maassluis zowel het totaal aantal aanpakken als het aantal unieke personen in een aanpak van het zorgen veiligheidshuis afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (resp. -13 en -11). Tussen 2020 en 2021 was er ook al sprake van een daling. De afname zit in een daling bij het aantal personen in de aanpakken jeugd (-7), volwassenen (-2) en huiselijk geweld (-4). De nieuwe instroom bij volwassenen (+3) en huiselijk geweld (+1) is juist toegenomen ten opzichte van de instroom bij jeugd (-4).
Het totaal aantal aangehouden personen uit Maassluis dat afgelopen jaar door het Openbaar Ministerie is ingestroomd op een thema binnen de ZSM is nagenoeg gelijk gebleven aan 2021. De ontwikkelingen op de verschillende thema’s zijn beperkt. Alleen binnen het thema volwassenen is een substantiële daling (-9), ook in het aantal meldingen (-11). Er waren in totaal 80 unieke meldingen over 68 verschillende personen. Tabel 2.89 - Aangehouden personen uit Maassluis meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22
Tabel 2.88 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Maassluis meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanpak
2020
2021
2022
Absoluut
Thema
Relatief
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Jeugd
21
23
21
-2
-9%
Jeugd
11
12
5
-7
-58%
- meldingen
26
25
24
-1
-4%
- nieuw
2
4
0
-4
-100%
Volwassenen/18+
22
21
12
-9
-43%
Volwassenen
19
10
8
-2
-20%
- meldingen
29
26
15
-11
-42%
- nieuw
4
0
3
+3
n.v.t.
Huiselijk Geweld
30
22
27
+5
+23%
Huiselijk Geweld
10
6
2
-4
-67%
- meldingen
32
25
28
+3
+12%
- nieuw
2
1
2
+1
+100%
Zorg en Triage
17
10
13
+3
+30%
EPA-Top
2
1
1
=
=
- meldingen
17
10
14
+4
+40%
- nieuw
0
0
0
=
n.v.t.
Aantal unieke personen
80
69
68
-1
-1%
Totaal personen
43
29
16
-13
-45%
- totaal personen per thema
90
76
73
-3
-4%
Aantal unieke meldingen
102
84
80
-4
-5%
- totaal meldingen per thema
104
86
81
-5
-6%
- nieuw
8
5
5
=
=
Unieke personen
40
27
16
-11
-41%
7
3
3
=
=
High Impact Targets
Er stonden 3 personen uit Maassluis op de hitlijst van ZVHZRR in 2022, evenveel als in 2021.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
73 van 205
Burgernet In de gemeente Maassluis waren er op 1 januari 2023 in totaal 2.361 personen aangemeld bij de politie als deelnemer van Burgernet. De dekking van Burgernet is met 7 procent gelijk gebleven aan 2021. De Burgernet app is in Maassluis in 2022 in totaal 50 keer gedownload, wat een afname is ten opzichte van 2021. Er zijn 44 digitale buurtonderzoeken (DBO’s) georganiseerd in Maassluis, met name voor woninginbraken (37). Tabel 2.90 - Stand deelnemers en downloads Burgernet meetdatum deelnemers is 31 december, periode downloads is januari – december Indicatoren
2020
Aantal deelnemers Aantal appdownloads
Figuur 2.39 - Dekkingsgraad Burgernet op 31 december, percentage inwoners 2020
2021
10%
2.355
2.362
2.361
120
150
50
2020 5 4
15%
2022
Figuur 2.38 - Downloads Burgernetapp januari – december, per 1.000 inwoners
2022
20%
2021
2021
2022
4,6 3,6
3 7,3%
7,3%
7,0%
5%
2
1,5
1
0%
0 Dekkingsgraad
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Appdownloads
74 van 205
2.14
Gemeente Molenlanden
Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Molenlanden is nagenoeg gelijk aan 2021 (-2%). Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 7 procent.
•
•
•
High Impact Crime (HIC): Het aantal mishandelingen in Molenlanden laat een stijging zien ten opzichte van het voorgaande jaar (+30%). Dit is vergelijkbaar met de eenheid Rotterdam (+10%). In de gemeente is er wel een daling te zien in het aantal bedreigingen (-26%). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente nemen twee vormen van vermogenscriminaliteit af: diefstal uit of vanaf motorvoertuigen (-59%) en vernielingen/zaakbeschadigingen (-12%). Diefstal van brom-, snor- of andere fietsen nam in de gemeente toe (+60%). Ook in de eenheid is dit gestegen (+17%). Overige thema’s: Bij de gemeente Molenlanden is horizontale fraude afgenomen (-29%). De eenheid Rotterdam kent een vergelijkbare daling (-26%). De ontwikkelingen op de overige misdrijven zijn beperkt.
Tabel 2.91 - Misdrijven in Molenlanden meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Misdrijf
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
- Diefstal/inbraak woning
34
17
11
-35%
+13%
- Openlijk geweld tegen persoon
4
5
5
=
+10%
- Bedreiging
36
38
28
-26%
-8%
- Mishandeling
43
33
43
+30%
+10%
- Straatroof
1
0
0
+20%
- Overval
0
0
2
+9%
13
17
7
-59%
+21%
- Diefstal van motorvoertuigen
2
2
6
+200%
+11%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
20
20
32
+60%
+17%
- Zakkenrollerij
3
0
1
- Vernieling/zaakbeschadiging
91
90
79
-12%
-3%
6
17
14
-18%
+17%
22
13
14
+8%
-25%
7
6
7
+17%
+27%
- Drugshandel
16
13
14
+8%
+4%
- Huiselijk Geweld
37
24
22
-8%
+4%
- Cybercrime
19
8
16
+100%
+3%
- Horizontale fraude
275
248
177
-29%
-26%
Totaal misdrijven
979
886
865
-2%
+7%
HIC en geweld
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal
+54%
Overige thema's
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
75 van 205
Incidenten
Jeugdpreventieteam / Pak je kans
In 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Molenlanden gedaald ten opzichte van het voorgaande jaar.
•
•
Overlast: Er is een duidelijke toename in burengerucht in de gemeente Molenlanden (+28%). Net als in de eenheid kent de gemeente kent daarnaast een daling in de meldingen overlast door jeugd (-50%). Overige thema’s: In 2022 is het aantal incidenten geweld tegen politie ambtenaren (11) en veilige publieke taak (4) niet beduidend gedaald of gestegen. In de eenheid is er wel sprake van een duidelijke toename.
Tabel 2.92 - Incidenten in Molenlanden meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Incident
Er waren in totaal 32 aanmeldingen voor jeugdigen uit Molenlanden bij het jeugdpreventieteam in 2022, in 2021 waren er 24 aanmeldingen.
Het jeugdpreventieteam heeft in 2022 in totaal 31 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en één keer met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie (24). Onder jeugdigen is hier een toename te zien (+5), terwijl onder kinderen een lichte daling zichtbaar is (-2). Daarnaast is het aantal aanmeldingen via Veilig thuis voor jeugdigen vanaf 12 jaar ook toegenomen (+4). Tabel 2.93 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Molenlanden meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanmelding
2021
2022
Absoluut
Relatief
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
- leeftijd tot 12 jaar
3
1
-2
-67%
- Drugs/drankoverlast
45
43
51
+19%
+16%
- leeftijd vanaf 12 jaar
18
23
+5
+28%
- Verkeersoverlast
130
101
96
-5%
-17%
Sociaal team
- Burengerucht
87
112
143
+28%
-5%
- leeftijd vanaf 12 jaar
0
1
+1
n.v.t.
174
163
154
-6%
+6%
3
7
+4
+133%
281
285
142
-50%
-29%
0
0
0
=
- leeftijd tot 12 jaar
3
1
-2
-67%
4
5
11
+120%
+12%
- leeftijd vanaf 12 jaar
21
31
+10
+48%
0
3
4
+33%
+56%
Overlast
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Politie
Veilig Thuis - leeftijd vanaf 12 jaar Eindtotaal
76 van 205
Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar stichting Halt is in de gemeente Molenlanden in 2022 stabiel gebleven ten opzichte van 2021 . Tussen 2020 en 2021 was er nog sprake van een daling in het aantal verwijzingen. Openbare orde is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (6), in 2021 was hier maar één verwijzingen voor (+5). Het aantal verwijzingen voor baldadigheid is daarentegen afgenomen (-7).
Tabel 2.94 - Verwijzingen stichting Halt meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Baldadigheid
9
9
2
-7
-78%
- Baldadigheid
9
9
2
-7
Openbare orde
6
1
6
+5
- Alcohol
1
0
3
+3
- APV-feiten
2
0
2
+2
Gemiddeld zijn er in Molenlanden 0,3 verwijzingen naar stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,5.
- Openbare orde verstoren
0
1
0
-1
- Verboden toegang
3
0
1
+1
Schoolverzuim
1
3
2
-1
- Leerplicht
1
3
2
-1
Figuur 2.40 - Verwijzingen stichting Halt per 1.000 inwoners meetperiode is januari – december
Vermogensdelicten
5
4
3
-1
- Diefstal
2
2
1
-1
- Oplichting
0
0
1
+1
- Verduistering
2
0
0
=
- Verkeer
1
2
0
-2
Vernieling
1
0
1
+1
- Vernieling
1
0
1
+1
Vuurwerkovertredingen
4
1
2
+1
- Vuurwerkdelict
4
1
2
+1
2,0
1,5 2020
1,0 0,7
0,5
0,5
0,4 0,3
0,3
0,0 Gemeente
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Eenheid
0,5
Delict categorie
2021
Overig
1
1
1
=
2022
- Belediging
0
0
1
+1
- Overig
1
0
0
=
- Vervalsing ID
0
0
1
+1
- Wapen
0
1
0
-1
Totaal verwijzingen
27
19
17
-2
+500%
-33% -25%
n.v.t. +100% =
-11%
77 van 205
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In 2022 is in de gemeente Molenlanden het aantal unieke personen toegenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (+12). Tussen 2020 en 2021 was dit nog gelijk. Deze toename zit vooral in een stijging bij het aantal (nieuwe) personen in de aanpak volwassenen (beide +6). De nieuwe instroom bij het thema jeugd is afgenomen (-4).
Het totaal aantal aangehouden personen uit Molenlanden dat afgelopen jaar door het Openbaar Ministerie is ingestroomd op een thema binnen de ZSM is niet beduidend toe of afgenomen ten opzichte van 2021. De ontwikkelingen op de verschillende thema’s laten wel een verschuiving zien tussen zorg en triage en volwassenen/18+. Er zijn zeven minder aangehouden personen besproken binnen het thema volwassenen. Het thema zorg en triage laat juist een stijging zien in het aantal aangehouden personen (+11) en het aantal meldingen (+12). Er waren in totaal 57 unieke meldingen over 42 verschillende personen.
Tabel 2.95 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Molenlanden meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanpak
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Jeugd
2
6
6
=
=
- nieuw
1
5
1
-4
-80%
Volwassenen
2
1
7
+6
+600%
- nieuw
2
0
6
+6
n.v.t.
Huiselijk Geweld
7
9
9
=
=
- nieuw
6
8
7
-1
-13%
Totaal personen
11
16
22
+6
- nieuw
9
13
14
+1
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Jeugd
10
12
13
+1
+8%
+38%
- meldingen
10
13
16
+3
+23%
+8%
Volwassenen/18+
12
16
9
-7
-44%
- meldingen
13
20
17
-3
-15%
Huiselijk Geweld
19
9
6
-3
-33%
- meldingen
19
10
7
-3
-30%
Zorg en Triage
5
8
19
+11
+138%
- meldingen
5
8
20
+12
+150%
Aantal unieke personen
42
41
42
+1
+2%
- totaal personen per thema
46
45
47
+2
+4%
Aantal unieke meldingen
44
51
57
+6
+12%
- totaal meldingen per thema
47
51
60
+9
+18%
Unieke personen
10
10
22
+12
+120%
High Impact Targets
0
0
0
=
n.v.t.
Er stonden geen personen uit Molenlanden op de hitlijst van ZVHZHZ in 2022, gelijk aan 2021.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Tabel 2.96 - Aangehouden personen uit Molenlanden meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Thema
78 van 205
Burgernet In de gemeente Molenlanden waren er op 1 januari 2023 in totaal 4.302 personen aangemeld bij de politie als deelnemer van Burgernet. De dekkingsgraad in de gemeente (9,7%) is gelijk aan de voorgaande jaren. De Burgernet app is in Molenlanden in 2022 in totaal 264 keer gedownload, vergelijkbaar aan 2021. Er zijn geen digitale buurtonderzoeken (DBO’s) georganiseerd in Molenlanden. Tabel 2.97 - Stand deelnemers en downloads Burgernet meetdatum deelnemers is 31 december, periode downloads is januari – december Indicatoren
2020
Aantal deelnemers Aantal appdownloads
Figuur 2.42 - Dekkingsgraad Burgernet op 31 december, percentage inwoners 2020
2021
4.301
4.316
4.302
231
276
264
2020
2021
2022
6,3
6,0
10 8
15% 10%
2022
Figuur 2.41 - Downloads Burgernetapp januari – december, per 1.000 inwoners
2022
20%
2021
9,9%
9,8%
9,7%
6
5,3
4 5%
2
0%
0 Dekkingsgraad
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Appdownloads
79 van 205
2.15
Gemeente Nissewaard
Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Nissewaard is met 4 procent toegenomen ten opzichte van 2021. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 7 procent.
•
•
•
High Impact Crime (HIC): Het aantal woninginbraken (+72 misdrijven) en het aantal straatroven (+22 misdrijven) in Nissewaard laat een stijging zien ten opzichte van het voorgaande jaar. Dit is vergelijkbaar met de eenheid Rotterdam. Het aantal bedreigingen is juist afgenomen ten opzichte van 2021 (-16%). Ook tussen 2020 en 2021 was dit gedaald. Vermogenscriminaliteit: Net als in de eenheid kent ook het aantal diefstallen van motorvoertuigen (+63%) en winkeldiefstallen (+83%) een stijging ten opzichte van vorig jaar. Overige thema’s: Het aantal misdrijven horizontale fraude is, net als in de eenheid, afgenomen (-26%). Drugshandel is juist toegenomen in Nissewaard (+22%).
Tabel 2.98 - Misdrijven in Nissewaard meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Misdrijf
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
- Diefstal/inbraak woning
201
75
147
+96%
+13%
- Openlijk geweld tegen persoon
28
33
32
-3%
+10%
- Bedreiging
209
191
161
-16%
-8%
- Mishandeling
258
271
251
-7%
+10%
- Straatroof
28
16
38
+138%
+20%
- Overval
13
3
4
+33%
+9%
124
117
125
+7%
+21%
- Diefstal van motorvoertuigen
29
24
39
+63%
+11%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
310
228
247
+8%
+17%
- Zakkenrollerij
13
9
14
+56%
+54%
436
368
387
+5%
-3%
32
20
19
-5%
+17%
52
32
36
+13%
-25%
121
104
190
+83%
+27%
- Drugshandel
68
68
83
+22%
+4%
- Huiselijk Geweld
213
158
156
-1%
+4%
- Cybercrime
69
44
37
-16%
+3%
- Horizontale fraude
667
670
494
-26%
-26%
Totaal misdrijven
3.954
3.665
3.795
+4%
+7%
HIC en geweld
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
80 van 205
Incidenten
Jeugdpreventieteam / Pak je kans
In 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Nissewaard afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar.
•
•
Er waren in totaal 61 aanmeldingen voor jeugdigen uit Nissewaard bij Pak je kans in 2022, in 2021 waren er 100 aanmeldingen.
Overlast: Er is een duidelijke afname in verkeersoverlast (-22%) en het aantal meldingen overlast door jeugd (-32%). De eenheid Rotterdam laat hier ook een daling zien. De gemeente kent daarnaast, net als in de eenheid, een stijging in het aantal drugsof drankoverlast (+22%). Overige thema’s: In 2022 is het aantal incidenten geweld tegen politie ambtenaren (+62%) toegenomen. In de eenheid is er ook sprake van een duidelijke toename (+12%).
Tabel 2.99 - Incidenten in Nissewaard meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Incident
Tabel 2.100 - Aanmeldingen Pak je kans in Nissewaard meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanmelding
2021
2022
Absoluut
Relatief
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
=
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
5
3
-2
-40%
Halt
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
189
194
236
+22%
+16%
- leeftijd tot 12 jaar
23
22
-1
-4%
44
36
-8
-18%
Overlast - Drugs/drankoverlast
Pak je kans heeft in 2022 in totaal 39 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en 22 keer met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie (58). Hier is een afname in te zien voor jeugd vanaf 12 jaar ten opzichte van 2021 (-8). In 2022 is het totaal aantal aanmeldingen voor jeugd vanaf 12 jaar afgenomen (-10).
Politie
- Verkeersoverlast
140
132
103
-22%
-17%
- leeftijd vanaf 12 jaar
- Burengerucht
536
471
443
-6%
-5%
Eindtotaal
406
425
432
+2%
+6%
749
511
349
-32%
-29%
0
0
0
=
27
37
60
+62%
+12%
5
19
20
+5%
+56%
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
- leeftijd tot 12 jaar
23
22
-1
-4%
- leeftijd vanaf 12 jaar
49
39
-10
-20%
81 van 205
Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar stichting Halt is in de gemeente Nissewaard in 2022 toegenomen ten opzichte van 2021 (+16). Tussen 2020 en 2021 was dit nagenoeg gelijk gebleven. Vermogensdelicten is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (21). Er zijn geen duidelijke verschuivingen tussen de thema’s, de toename zit geleidelijk over de meeste thema’s verdeeld. Gemiddeld zijn er in Nissewaard 1,9 verwijzingen naar stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,5. Figuur 2.43 - Verwijzingen stichting Halt per 1.000 inwoners meetperiode is januari – december 2,0
1,5
1,9
1,5
1,5
2020
1,0 0,7 0,5
0,5
0,0 Gemeente
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Eenheid
0,5
Tabel 2.101 - Verwijzingen stichting Halt meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Delict categorie
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Baldadigheid
0
6
7
+1
+17%
- Baldadigheid
0
6
7
+1
Openbare orde
4
8
10
+2
- Alcohol
0
0
6
+6
- APV-feiten
0
5
1
-4
- Drugs
1
1
0
-1
- Openbare orde verstoren
0
2
0
-2
- Verboden toegang
3
0
3
+3
Schoolverzuim
5
11
10
-1
- Leerplicht
5
11
10
-1
Vermogensdelicten
20
16
21
+5
- Diefstal
15
14
16
+2
- Heling
4
2
5
+3
- Oplichting
1
0
0
=
Vernieling
2
0
3
+3
- Vernieling
2
0
3
+3
2021
Vuurwerkovertredingen
4
5
6
+1
2022
- Vuurwerkdelict
4
5
6
+1
Overig
15
3
8
+5
- Bedreiging
0
0
1
+1
- Belediging
4
1
1
=
- Mishandeling
5
2
5
+3
- Overig
6
0
1
+1
Totaal verwijzingen
50
49
65
+16
+25%
-9% +31%
n.v.t. +20% +167%
+33%
82 van 205
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In 2022 is in de gemeente Nissewaard zowel het aantal aanpakken als het aantal unieke personen in een aanpak van het zorg- en veiligheidshuis afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (beide -53). De afname zit in een daling bij het aantal personen in de aanpakken jeugd(-23), volwassenen (-18) en huiselijk geweld (-13). Ook het aantal nieuwe personen is afgenomen bij deze thema’s.
Het totaal aantal aangehouden personen uit Nissewaard dat afgelopen jaar door het Openbaar Ministerie is ingestroomd op een thema binnen de ZSM is met 15 procent afgenomen ten opzichte van 2021. Ook het totaal aantal unieke meldingen is afgenomen (-11%). Er zijn geen duidelijke verschuivingen tussen de thema’s, maar bij het thema huiselijk geweld is de afname in verdachte personen en meldingen het grootst (resp. -36% en -35%). Er waren in totaal 315 unieke meldingen over 233 verschillende personen.
Tabel 2.102 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Nissewaard meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanpak
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Tabel 2.103 - Aangehouden personen uit Nissewaard meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22
Jeugd
45
38
15
-23
-61%
- nieuw
27
15
4
-11
-73%
Thema
Volwassenen
34
51
33
-18
-35%
- nieuw
9
9
4
-5
Huiselijk Geweld
21
21
8
-13
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Jeugd
115
110
118
+8
+7%
-56%
- meldingen
136
143
135
-8
-6%
-62%
Volwassenen/18+
52
59
57
-2
-3%
60
76
74
-2
-3%
- nieuw
15
4
2
-2
-50%
- meldingen
EPA-Top
1
1
2
+1
+100%
Huiselijk Geweld
91
74
47
-27
-36%
- nieuw
0
0
0
=
n.v.t.
- meldingen
100
82
53
-29
-35%
103
111
58
-53
-48%
Zorg en Triage
84
61
49
-12
-20%
101
71
69
-2
-3%
-41
-15%
Totaal personen
51
28
10
-18
-64%
- meldingen
Unieke personen
100
103
50
-53
-51%
Aantal unieke personen
309
274
233
High Impact Targets
25
26
15
-11
-42%
- totaal personen per thema
342
304
271
-33
-11%
Aantal unieke meldingen
382
353
315
-38
-11%
- totaal meldingen per thema
397
372
331
-41
-11%
- nieuw
Er stonden 15 personen uit Nissewaard op de hitlijst van ZVHZRR in 2022, 11 minder dan in 2021.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
83 van 205
Burgernet In de gemeente Nissewaard waren er op 1 januari 2023 in totaal 6.374 personen aangemeld bij de politie als deelnemer van Burgernet. De dekking van Burgernet is met 7,5 procent nagenoeg gelijk gebleven aan 2021. De Burgernet app is in Nissewaard in 2022 in totaal 1.269 keer gedownload, wat een afname is ten opzichte van 2021. Er zijn geen digitale buurtonderzoeken (DBO’s) georganiseerd in Nissewaard. Tabel 2.104 - Stand deelnemers en downloads Burgernet meetdatum deelnemers is 31 december, periode downloads is januari – december Indicatoren
2020
2021
2022
Aantal deelnemers
6.594
6.601
6.374
Aantal appdownloads
1.584
1.688
1.269
Figuur 2.45 - Dekkingsgraad Burgernet op 31 december, percentage inwoners 2020
2021
2022
20%
2020
2021
2022
25 20
15% 10%
Figuur 2.44 - Downloads Burgernetapp januari – december, per 1.000 inwoners
15 7,7%
7,8%
7,5%
18,6
19,9 14,8
10
5%
5
0%
0 Dekkingsgraad
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Appdownloads
84 van 205
2.16
Gemeente Papendrecht
Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Papendrecht is met 7 procent toegenomen ten opzichte van 2021. Dit is gelijk aan de ontwikkeling in de eenheid Rotterdam.
•
•
•
High Impact Crime (HIC): Het aantal mishandelingen in Papendrecht laat een stijging zien ten opzichte van het voorgaande jaar (+62%). Ook de eenheid Rotterdam kent een stijging in het aantal mishandelingen. In de gemeente was het aantal mishandelingen tussen 2020 en 2021 nog gedaald. Vermogenscriminaliteit: In de gemeente is het aantal diefstal/inbraak in box, garage, schuur of tuinhuis gestegen tussen 2021 en 2022 (+10 misdrijven). In de eenheid Rotterdam is dit juist gedaald (-25%). De gemeente Papendrecht kent wel een daling in het aantal diefstallen van brom-, snor- of andere fietsen (-39%), terwijl dit in de eenheid juist is gestegen (+17%). Overige thema’s: Net als in de eenheid, nam in Papendrecht horizontale fraude substantieel af (-16%). Huiselijk geweld kent in Papendrecht een substantiële stijging (+58%). Tussen 2020 en 2021 was dit nog gedaald.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Tabel 2.105 - Misdrijven in Papendrecht meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Misdrijf
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
- Diefstal/inbraak woning
35
16
20
+25%
+13%
- Openlijk geweld tegen persoon
7
5
6
+20%
+10%
- Bedreiging
36
34
38
+12%
-8%
- Mishandeling
48
37
60
+62%
+10%
- Straatroof
3
2
1
-50%
+20%
- Overval
0
1
0
-100%
+9%
86
41
45
+10%
+21%
- Diefstal van motorvoertuigen
16
8
12
+50%
+11%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
91
69
42
-39%
+17%
- Zakkenrollerij
8
1
1
=
+54%
167
105
110
+5%
-3%
15
15
12
-20%
+17%
32
8
18
+125%
-25%
22
21
28
+33%
+27%
- Drugshandel
5
9
2
-78%
+4%
- Huiselijk Geweld
42
19
30
+58%
+4%
- Cybercrime
8
9
11
+22%
+3%
- Horizontale fraude
206
198
166
-16%
-26%
Totaal misdrijven
1.121
846
908
+7%
+7%
HIC en geweld
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's
85 van 205
Incidenten
Jeugdpreventieteam / Pak je kans
In 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Papendrecht gelijk gebleven ten opzichte van 2021.
•
•
Er waren in totaal 35 aanmeldingen voor jeugdigen uit Papendrecht bij het jeugdpreventieteam in 2022, in 2021 waren er 49 aanmeldingen.
Overlast: Net als in de eenheid laat de gemeente een stijging zien in de ervaren overlast van drugs/drank (+36 incidenten). Ook de overlast door verwarde personen is gestegen (+42%). De ervaren verkeersoverlast (-24%) en meldingen van overlast door jeugd (-27%) zijn gedaald. Dit is vergelijkbaar met in de eenheid. Overige thema’s: In 2022 is de ontwikkeling binnen dit thema beperkt (verschillen kleiner dan 10). In de eenheid is er wel sprake van een duidelijke toename in Geweld tegen Politie Ambtenaren en Veilige Publieke Taak.
Tabel 2.106 - Incidenten in Papendrecht meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Incident
Tabel 2.107 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Papendrecht meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanmelding
2021
2022
Absoluut
Relatief
0
1
+1
n.v.t.
1
0
-1
-100%
Client zelf - leeftijd vanaf 12 jaar Onderwijs
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
47
28
64
+129%
+16%
Politie
Overlast - Drugs/drankoverlast
Het jeugdpreventieteam heeft in 2022 in totaal 33 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar (-15 ten opzichte van 2021) en twee keer met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie (31). Hier is een afname in te zien ten opzichte van 2021 (-16).
(ZAT/OT/IB/SMW) - leeftijd vanaf 12 jaar
- Verkeersoverlast
96
59
45
-24%
-17%
- leeftijd tot 12 jaar
1
2
+1
+100%
- Burengerucht
127
146
150
+3%
-5%
- leeftijd vanaf 12 jaar
46
29
-17
-37%
200
161
229
+42%
+6%
0
1
+1
n.v.t.
363
297
217
-27%
-29%
1
2
+1
+100%
- leeftijd tot 12 jaar
1
2
+1
+100%
- leeftijd vanaf 12 jaar
48
33
-15
-31%
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd
- leeftijd vanaf 12 jaar
Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
Sociaal team Veilig Thuis - leeftijd vanaf 12 jaar
8
1
8
+700%
+12%
2
1
5
+400%
+56%
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Eindtotaal
86 van 205
Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar stichting Halt is in de gemeente Papendrecht in 2022 gelijk gebleven ten opzichte van 2021. De ontwikkelingen zijn dan ook beperkt. De meeste verwijzingen zijn voor baldadigheid (5), al is dit wel een afname met drie verwijzingen ten opzichte van een jaar eerder. Voor openbare orde zijn er twee verwijzingen bij gekomen ten opzichte van 2021. Gemiddeld zijn er in Papendrecht 0,3 verwijzingen naar stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,5. Figuur 2.46 - Verwijzingen stichting Halt per 1.000 inwoners meetperiode is januari – december 2,0
1,5
1,0 0,7
0,5
0,4
0,5 0,3
0,3
0,5
Tabel 2.108 - Verwijzingen stichting Halt meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Delict categorie
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Baldadigheid
9
8
5
-3
-38%
- Baldadigheid
9
8
5
-3
Openbare orde
2
1
3
+2
- Alcohol
2
0
1
+1
- APV-feiten
0
0
2
+2
- Verboden toegang
0
1
0
-1
Schoolverzuim
1
2
1
-1
- Leerplicht
1
2
1
-1
Vermogensdelicten
2
1
2
+1
- Diefstal
1
1
1
=
- Heling
1
0
1
+1
Vernieling
0
0
1
+1
- Vernieling
0
0
1
+1
Vuurwerkovertredingen
3
1
0
-1
- Vuurwerkdelict
3
1
0
-1
2020
Overig
2
2
3
+1
2021
- Belediging
0
0
1
+1
2022
- Mishandeling
2
2
1
-1
- Overig
0
0
1
+1
Totaal verwijzingen
19
15
15
=
+200%
-50% +100%
n.v.t. -100% +50%
=
0,0 Gemeente
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Eenheid
87 van 205
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In 2022 is in de gemeente Papendrecht het aantal unieke personen toegenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (+13). Tussen 2020 en 2021 was er nog sprake van een daling. Het totaal aantal aanpakken is ook gestegen (+11) en is er een toename in de nieuwe instroom (+15). Dit komt vooral door een toename bij het thema volwassenen (resp. +2 en +3), en huiselijk geweld (resp. +8 en +11).
Het totaal aantal aangehouden personen uit Papendrecht dat afgelopen jaar door het Openbaar Ministerie is ingestroomd op een thema binnen de ZSM is met 20 procent toegenomen ten opzichte van 2021. Ook het aantal unieke meldingen is gestegen (+16). Dit komt met name door een stijging in het aantal meldingen bij het thema volwassenen (+8). Het aantal meldingen ligt in 2022 hiermee weer op het niveau van 2020 (beide 28 meldingen). Binnen het thema zorg en triage is er een toename te zien in het aantal personen (+7).
Tabel 2.109 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Papendrecht meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanpak
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Tabel 2.110 - Aangehouden personen uit Papendrecht meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22
Jeugd
1
1
2
+1
+100%
- nieuw
0
1
2
+1
+100%
Thema
Volwassenen
2
1
3
+2
+200%
- nieuw
2
0
3
+3
n.v.t.
Huiselijk Geweld
15
6
14
+8
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Jeugd
18
16
13
-3
-19%
- meldingen
19
18
14
-4
-22%
+133%
Volwassenen/18+
26
19
20
+1
+5%
28
20
28
+8
+40%
- nieuw
11
3
14
+11
+367%
- meldingen
Totaal personen
18
8
19
+11
+138%
Huiselijk Geweld
21
11
16
+5
+45%
- nieuw
13
4
19
+15
+375%
- meldingen
25
11
16
+5
+45%
Unieke personen
12
6
19
+13
+217%
Zorg en Triage
11
6
13
+7
+117%
n.v.t.
- meldingen
13
7
13
+6
+86%
Aantal unieke personen
71
49
59
+10
+20%
- totaal personen per thema
76
52
62
+10
+19%
Aantal unieke meldingen
83
55
71
+16
+29%
- totaal meldingen per thema
85
56
71
+15
+27%
High Impact Targets
2
0
0
=
Er stonden geen personen uit Papendrecht op de hitlijst van ZVHZHZ in 2022, gelijk aan 2021.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
88 van 205
Burgernet In de gemeente Papendrecht waren er op 1 januari 2023 in totaal 4.249 personen aangemeld bij de politie als deelnemer van Burgernet. De dekking van Burgernet in de gemeente is 13,2 procent. De Burgernet app is in Papendrecht in 2022 in totaal 332 keer gedownload, wat een afname is ten opzichte van 2021. Er zijn geen digitale buurtonderzoeken (DBO’s) georganiseerd in Papendrecht. Tabel 2.111 - Stand deelnemers en downloads Burgernet meetdatum deelnemers is 31 december, periode downloads is januari – december Indicatoren
2020
Aantal deelnemers Aantal appdownloads
Figuur 2.48 - Dekkingsgraad Burgernet op 31 december, percentage inwoners 2020
2021
5.001
5.008
4.249
422
442
332
2020
2021
13,1
13,7
2022
20 15,5%
15%
2022
Figuur 2.47 - Downloads Burgernetapp januari – december, per 1.000 inwoners
2022
20%
2021
15,5% 13,2%
15
10,3
10%
10
5%
5
0%
0 Dekkingsgraad
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Appdownloads
89 van 205
2.17
Gemeente Ridderkerk
Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Ridderkerk is met 6 procent afgenomen ten opzichte van 2021. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 7 procent.
•
•
•
High Impact Crime (HIC): Het aantal woninginbraken in Ridderkerk laat een daling zien ten opzichte van het voorgaande jaar (-36%), in de eenheid is dit juist toegenomen (+13%). Ook het aantal mishandelingen is afgenomen (-13%), terwijl dit in de eenheid is toegenomen (+10%). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente nemen diefstal van brom-, snor- of andere fietsen (-13%), diefstal of inbraak van bedrijven en instellingen (-36%) en winkeldiefstal (-41%) af, terwijl dit in de eenheid is toegenomen. Diefstal/inbraak in een box, garage, schuur of tuinhuis is in de gemeente ook afgenomen (-39%). In de eenheid is dit ook afgenomen. Het aantal diefstallen uit/ vanaf motorvoertuigen is, net als in de eenheid, toegenomen (+12%). Overige thema’s: Horizontale fraude is in de gemeente Ridderkerk, net als in de eenheid, afgenomen (-25%). De andere misdrijven binnen de overige thema’s zijn stabiel.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Tabel 2.112 - Misdrijven in Ridderkerk meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Misdrijf
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
- Diefstal/inbraak woning
60
83
53
-36%
+13%
- Openlijk geweld tegen persoon
11
9
13
+44%
+10%
HIC en geweld
- Bedreiging
81
72
66
-8%
-8%
- Mishandeling
103
102
89
-13%
+10%
- Straatroof
12
7
7
=
+20%
- Overval
2
6
2
-67%
+9%
176
138
154
+12%
+21%
- Diefstal van motorvoertuigen
60
30
23
-23%
+11%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
152
117
102
-13%
+17%
6
10
3
-70%
+54%
163
145
152
+5%
-3%
44
33
21
-36%
+17%
49
31
19
-39%
-25%
45
58
34
-41%
+27%
- Drugshandel
10
14
14
=
+4%
- Huiselijk Geweld
85
58
50
-14%
+4%
- Cybercrime
27
26
22
-15%
+3%
- Horizontale fraude
278
314
237
-25%
-26%
Totaal misdrijven
2.062
1.818
1.714
-6%
+7%
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's
90 van 205
Incidenten
Jeugdpreventieteam / Pak je kans
In 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Ridderkerk licht afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar.
•
•
Er waren in totaal 36 aanmeldingen voor jeugdigen uit Ridderkerk bij Pak je kans in 2022, in 2021 waren er 56 aanmeldingen.
Overlast: De gemeente kent een daling in verkeersoverlast (-13%), burengerucht (-34%) en de meldingen overlast door jeugd (-27%). Daarnaast is er een duidelijke toename in drugs/ drankoverlast (+59%). Binnen de eenheid is dit ook toegenomen (+16%). Overlast door verward/ overspannen persoon is ook toegenomen in Ridderkerk (+36%). Overige thema’s: In 2022 is het aantal incidenten GTPA en VPT ongeveer gelijk gebleven. In de eenheid stegen beide wel.
Tabel 2.113 - Incidenten in Ridderkerk meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Incident
Tabel 2.114 - Aanmeldingen Pak je kans in Ridderkerk meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanmelding
2021
2022
Absoluut
Relatief
- leeftijd tot 12 jaar
6
5
-1
-17%
- leeftijd vanaf 12 jaar
47
31
-16
-34%
Politie
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
49
46
73
+59%
+16%
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
=
n.v.t.
1
0
-1
-100%
- leeftijd tot 12 jaar
0
0
=
n.v.t.
- leeftijd vanaf 12 jaar
2
0
-2
-100%
Overlast - Drugs/drankoverlast
Pak je kans heeft in 2022 in totaal 31 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en vijf keer met kinderen tot 12 jaar. In alle gevallen verliep dit contact via de politie. In 2021 waren er ook nog aanmeldingen uit onbekende of overige bronnen. In 2022 is het totaal aantal aanmeldingen voor jeugd vanaf 12 jaar afgenomen (-19).
Onbekend
- Verkeersoverlast
97
106
92
-13%
-17%
- leeftijd vanaf 12 jaar
- Burengerucht
205
242
159
-34%
-5%
Overig
175
271
368
+36%
+6%
281
258
188
-27%
-29%
0
0
0
=
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
15
14
10
-29%
+12%
0
5
8
+60%
+56%
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Eindtotaal - leeftijd tot 12 jaar
6
5
-1
-17%
- leeftijd vanaf 12 jaar
50
31
-19
-38%
91 van 205
Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar stichting Halt is in de gemeente Ridderkerk in 2022 gelijk aan 2021 en 2020. Vermogensdelicten zijn de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (6), in 2021 was hier maar één verwijzingen voor. Het aantal verwijzingen voor vuurwerkovertredingen (-3) en overige delicten (-2) is afgenomen. Gemiddeld zijn er in Ridderkerk 0,2 verwijzingen naar stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,5. Figuur 2.49 - Verwijzingen stichting Halt per 1.000 inwoners meetperiode is januari – december 2,0
1,5 2020
1,0
2021 0,7
2022 0,5
0,5 0,1
0,2
0,5
Tabel 2.115 - Verwijzingen stichting Halt meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Delict categorie
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Baldadigheid
2
4
4
=
=
- Baldadigheid
2
4
4
=
Openbare orde
1
0
0
=
- APV-feiten
1
0
0
=
Schoolverzuim
0
0
0
=
n.v.t.
Vermogensdelicten
7
1
6
+5
+500%
- Diefstal
6
1
4
+3
- Heling
1
0
1
+1
- Oplichting
0
0
1
+1
Vernieling
1
1
1
=
- Vernieling
1
1
1
=
Vuurwerkovertredingen
0
4
1
-3
- Vuurwerkdelict
0
4
1
-3
Overig
1
3
1
-2
- Belediging
0
2
0
-2
- Mishandeling
0
1
0
-1
- Overig
1
0
0
=
- Wapen
0
0
1
+1
Totaal verwijzingen
12
13
13
=
n.v.t.
= -75% -67%
=
0,2
0,0 Gemeente
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Eenheid
92 van 205
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In 2022 is in de gemeente Ridderkerk het aantal aanpakken van het zorg- en veiligheidshuis afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (-10). Deze afname zit vooral in een daling bij het aantal aanpakken binnen de aanpak jeugd (-8). Het aantal nieuwe personen binnen de aanpak volwassenen is toegenomen ten opzichte van vorig haar (+3).
Het totaal aantal aangehouden personen uit Ridderkerk dat afgelopen jaar door het Openbaar Ministerie is ingestroomd op een thema binnen de ZSM is met 15 verdachten toegenomen ten opzichte van 2021. De stijging komt met name door een stijging binnen het thema zorg en triage (+13). Ook het aantal meldingen binnen dit thema zijn gestegen (+14). Er waren in totaal 118 unieke meldingen over 102 verschillende personen.
Tabel 2.116 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Ridderkerk meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanpak
2020
2021
2022
Absoluut
Tabel 2.117 - Aangehouden personen uit Ridderkerk meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22
Relatief
Jeugd
19
16
8
-8
-50%
Thema
2020
2021
- nieuw
7
2
3
+1
+50%
Jeugd
32
33
- meldingen
37
40
2022
Absoluut
Relatief
41
+8
+24%
44
+4
+10%
Volwassenen
14
17
16
-1
-6%
- nieuw
2
2
5
+3
+150%
Volwassenen/18+
26
18
22
+4
+22%
Huiselijk Geweld
5
6
5
-1
-17%
- meldingen
33
21
24
+3
+14%
- nieuw
2
2
2
=
=
Huiselijk Geweld
34
26
20
-6
-23%
EPA-Top
0
0
0
=
n.v.t.
- meldingen
35
28
21
-7
-25%
- nieuw
0
0
0
=
n.v.t.
Zorg en Triage
39
18
31
+13
+72%
Totaal personen
39
39
29
-10
-26%
- meldingen
43
22
36
+14
+64%
122
87
102
+15
+17%
- nieuw
11
6
10
+4
+67%
Aantal unieke personen
Unieke personen
37
37
28
-9
-24%
- totaal personen per thema
131
95
114
+19
+20%
High Impact Targets
15
18
15
-3
-17%
Aantal unieke meldingen
145
106
118
+12
+11%
- totaal meldingen per thema
148
111
125
+14
+13%
Er stonden 15 personen uit Ridderkerk op de hitlijst van ZVHRR in 2022, 3 minder dan in 2021.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
93 van 205
Burgernet In de gemeente Ridderkerk waren er op 1 januari 2023 in totaal 3.236 personen aangemeld bij de politie als deelnemer van Burgernet. De dekking van Burgernet is in Ridderkerk met 6,9 procent gelijk aan 2021. De Burgernet app is in Ridderkerk in 2022 in totaal 481 keer gedownload, wat een afname is ten opzichte van 2021 (-40%). Er zijn elf digitale buurtonderzoeken (DBO’s) georganiseerd in Ridderkerk, met name voor woninginbraak (7). Tabel 2.118 - Stand deelnemers en downloads Burgernet meetdatum deelnemers is 31 december, periode downloads is januari – december Indicatoren
2020
Aantal deelnemers Aantal appdownloads
Figuur 2.51 - Dekkingsgraad Burgernet op 31 december, percentage inwoners 2020
2021
2021
2022
3.260
3.284
3.236
700
804
481
Figuur 2.50 - Downloads Burgernetapp januari – december, per 1.000 inwoners
2022
2020
20%
20
15%
15
10%
10
2021
2022
17,6 15,2 10,3
7,2%
7,2%
6,9%
5%
5
0%
0 Dekkingsgraad
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Appdownloads
94 van 205
2.18
Gemeente Rotterdam
Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Rotterdam is met 11 procent toegenomen ten opzichte van 2021. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 7 procent.
•
•
•
High Impact Crime (HIC): Het aantal woninginbraken (+14%), mishandelingen (+15%) en straatroof (+15%) in Rotterdam laat, net als in de eenheid, een stijging zien ten opzichte van het voorgaande jaar. Het aantal misdrijven openlijk geweld tegen een persoon is ook toegenomen (+19%). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente nemen diefstal uit/ vanaf motorvoertuigen (+25%), diefstal van brom-, snor- of gewone fietsen (+19%), zakkenrollerij (+64%), diefstal/ inbraak van bedrijven en instellingen (+35%) en winkeldiefstel (+31%) toe ten opzichte van 2021. Diefstal/inbraak in een box, garage, schuur of tuinhuis is, net als in de eenheid, afgenomen (-31%). Overige thema’s: Van de overige misdrijven is alleen horizontale fraude afgenomen (-26%) ten opzichte van 2021.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Tabel 2.119 - Misdrijven in Rotterdam meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Misdrijf
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
1.447
1.012
1.153
+14%
+13%
295
290
344
+19%
+10%
HIC en geweld - Diefstal/inbraak woning - Openlijk geweld tegen persoon - Bedreiging
2.232
2.161
2.043
-5%
-8%
- Mishandeling
2.735
2.621
3.014
+15%
+10%
- Straatroof
369
265
304
+15%
+20%
- Overval
107
80
86
+8%
+9%
3.974
3.597
4.486
+25%
+21%
- Diefstal van motorvoertuigen
748
636
683
+7%
+11%
- Diefstal brom-, snor-, fietsen
5.646
4.804
5.734
+19%
+17%
451
438
719
+64%
+54%
4.275
4.039
3.841
-5%
-3%
917
539
728
+35%
+17%
805
797
547
-31%
-25%
2.098
1.970
2.585
+31%
+27%
Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen
- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's - Drugshandel
794
780
767
-2%
+4%
- Huiselijk Geweld
1.747
1.659
1.684
+2%
+4%
- Cybercrime
296
381
372
-2%
+3%
- Horizontale fraude
5.622
5.130
3.793
-26%
-26%
Totaal misdrijven
50.362
47.691
52.796
+11%
+7%
95 van 205
Incidenten
•
•
Jeugdpreventieteam / Pak je kans
In 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Rotterdam gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar.
Er waren in totaal 359 aanmeldingen voor jeugdigen uit Rotterdam bij Pak je kans in 2022, in 2021 waren er 384 aanmeldingen.
Overlast: Er is een duidelijke toename van drugs/ drankoverlast (+18%) in Rotterdam. De gemeente kent daarnaast een daling in verkeersoverlast (-17%) en de meldingen overlast door jeugd (-26%), net als de eenheid. Overige thema’s: In 2022 is het aantal incidenten veilige publieke taak (+62%) toegenomen. Het aantal incidenten GTPA bleef ongeveer gelijk, terwijl hier in de eenheid juist sprake is van een substantiële toename.
Pak je kans heeft in 2022 in totaal 272 keer contact gehad met jeugdigen en 87 keer met kinderen. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie (312). Hier is een afname in te zien in het aanmeldingen voor kinderen ten opzichte van 2021 (-33). Het totaal aantal aanmeldingen voor kinderen is ook afgenomen (-37).
Tabel 2.120 - Incidenten in Rotterdam meetperiode is januari–december, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22 Incident
Aanmelding
2021
2022
Absoluut
Relatief
6
8
+2
+33%
Halt - leeftijd vanaf 12 jaar
2020
2021
2022
Gemeente
Eenheid
- leeftijd tot 12 jaar
106
73
-33
-31%
4.377
4.274
5.061
+18%
+16%
- leeftijd vanaf 12 jaar
214
239
+25
+12%
Overlast - Drugs/drankoverlast
Tabel 2.121 - Aanmeldingen Pak je kans in Rotterdam meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22
Politie
- Verkeersoverlast
1.312
1.453
1.199
-17%
-17%
Onbekend
- Burengerucht
3.222
3.126
3.068
-2%
-5%
- leeftijd tot 12 jaar
18
11
-7
-39%
6.127
7.568
7.868
+4%
+6%
- leeftijd vanaf 12 jaar
36
23
-13
-36%
5.339
4.630
3.404
-26%
-29%
- leeftijd tot 12 jaar
0
3
+3
n.v.t.
0
0
0
=
- leeftijd vanaf 12 jaar
4
2
-2
-50%
- leeftijd tot 12 jaar
124
87
-37
-30%
- leeftijd vanaf 12 jaar
260
272
+12
+5%
- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)
531
591
623
+5%
+12%
228
359
582
+62%
+56%
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
Overig
Eindtotaal
96 van 205
Jeugdproblematiek
Delict categorie
Het totaal aantal verwijzingen naar stichting Halt is in de gemeente Rotterdam in 2022 toegenomen ten opzichte van 2021 (+59). Tussen 2020 en 2021 was er nog sprake van een daling in het aantal verwijzingen. Schoolverzuim is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (121). De verschuivingen tussen thema’s zijn beperkt, maar de toename in verwijzingen is vooral zichtbaar bij de categorieën openbare orde (+36) en schoolverzuim (+31). Gemiddeld zijn er in Rotterdam 11,5 verwijzingen naar stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,5. Figuur 2.52 - Verwijzingen stichting Halt per 1.000 inwoners meetperiode is januari – december 14
13,2 11,5
12 9,6
10
2020
2021
2022
Absoluut
- Baldadigheid
34
38
39
+1
Openbare orde
43
21
57
+36
- Alcohol
7
4
1
-3
- APV-feiten
19
7
5
-2
- Drugs
3
1
3
+2
- Openbare orde verstoren
0
7
40
+33
- Verboden toegang
14
2
8
+6
Schoolverzuim
58
90
121
+31
- Leerplicht
58
90
121
+31
Vermogensdelicten
138
88
73
-15
- Diefstal
102
59
62
+3
- Heling
19
18
5
-13
- Oplichting
3
3
0
-3
- Verduistering
8
1
1
=
- Verkeer
6
6
5
-1
Vernieling
28
16
22
+6
- Brandstichting
0
1
0
-1
13
6
12
+6
8
2020
6
2021
goederen
4
2022
- Vernieling
15
9
10
+1
Vuurwerkovertredingen
34
19
26
+7
- Vuurwerkdelict
34
19
26
+7
Overig
90
38
31
-7
5
3
1
-2
2
0,7
0,5
0,5
0 Gemeente
Eenheid
- Openlijke geweldpleging
- Bedreiging
Tabel 2.122 - Verwijzingen stichting Halt meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Delict categorie Baldadigheid
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
34
38
39
+1
+3%
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
- Belediging
11
6
8
+2
- Mishandeling
17
15
15
=
- Overig
57
6
5
-1
- Vervalsing ID
0
1
0
-1
- Wapen
0
8
2
-6
425
310
369
+59
Totaal verwijzingen
Relatief +171%
+34% -17%
+38%
+37% -18%
+19%
97 van 205
Persoonsgerichte aanpak
ZSM
In 2022 is in de gemeente Rotterdam het aantal unieke personen en het aantal aanpakken van het zorg- en veiligheidshuis gedaald ten opzichte van 2021 (resp. -265 en -289). Deze afname zit vooral in een daling bij het aantal aanpakken volwassenen (-141), waar ook de nieuwe instroom is afgenomen (-27).
Het totaal aantal aangehouden personen uit Rotterdam dat afgelopen jaar door het Openbaar Ministerie is ingestroomd op een thema binnen de ZSM is met 9 procent afgenomen ten opzichte van 2021. De verschuivingen tussen de verschillende thema’s zijn beperkt, maar de afname zit vooral bij de thema’s jeugd (-13%) en volwassenen (-14%). Er waren in totaal 3609 unieke meldingen over 2818 verschillende personen.
Tabel 2.123 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Rotterdam meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Aanpak
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Jeugd
356
237
178
-59
-25%
- nieuw
131
52
52
=
=
Volwassenen
478
608
467
-141
-23%
Tabel 2.124 - Aangehouden personen uit Rotterdam meetperiode is januari–december; ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22 Thema
2020
2021
2022
Absoluut
Relatief
Jeugd
719
726
811
831
630
-96
-13%
723
-108
-13%
- nieuw
111
131
104
-27
-21%
- meldingen
Huiselijk Geweld
232
179
144
-35
-20%
Volwassenen/18+
1047
1112
951
-161
-14%
- nieuw
105
66
50
-16
-24%
- meldingen
1369
1467
1294
-173
-12%
EPA-Top
64
113
59
-54
-48%
Huiselijk Geweld
753
789
761
-28
-4%
827
839
834
-5
-1%
724
755
725
-30
-4%
11
5
4
-1
-20%
- meldingen
Totaal personen
1162
1137
848
-289
-25%
Zorg en Triage
- nieuw
359
254
210
-44
-17%
- meldingen
834
854
819
-35
-4%
3002
3084
2818
-266
-9%
- nieuw
Unieke personen
1128
1056
791
-265
-25%
Aantal unieke personen
High Impact Targets
474
467
379
-88
-19%
- totaal personen per thema
3243
3382
3067
-315
-9%
Aantal unieke meldingen
3781
3891
3609
-282
-7%
- totaal meldingen per thema
3841
3991
3670
-321
-8%
Er stonden 379 personen uit Rotterdam op de hitlijst van ZVHRR in 2022, 88 minder dan in 2021.
Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 2022
98 van 205