CConstaterende datAlbrandswaard
Koppel je AI →
Document · PDF

14. Raadsinformatiebrief 2022 630106 gezamenlijk veiligheidsbeeld 1e helft 2022.pdf

Gemeenteraad AW 19 december 2022, gemeente AlbrandswaardBij agendapunt: 5: Ingekomen stukken29.768 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

- Overlast door verward/overspannen persoon

59

51

52

+2%

+10%

- Melding overlast jeugd

94

80

47

-41%

Overige thema's

0

0

0

=

0

1

0

-100%

+20%

0

3

1

-67%

+111%

- Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

-37%

0,6 0,4 0,2

2019 2020

0,4

0,4 0,2

0,2

0,2

0 Gemeente

72 van 215

Eenheid

0,2

2021

Tabel 2.87 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Delict categorie

Persoonsgerichte aanpak

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

0

0

0

=

n.v.t.

Openbare orde

1

1

1

=

0%

- Alcohol

1

0

0

=

- Openbare orde verstoren

0

0

1

+1

- Verboden toegang

0

1

0

-1

Schoolverzuim

1

0

1

+1

- Leerplicht

1

0

1

+1

Vermogensdelicten

4

0

2

+2

- Diefstal

4

0

1

+1

- Heling

0

0

1

+1

Vernieling

0

0

1

+1

- Vernieling

0

0

1

+1

Vuurwerkovertredingen

0

4

0

-4

- Vuurwerkdelict

0

4

0

-4

Overig

5

0

0

=

- Mishandeling

1

0

0

=

- Overig

3

0

0

=

- Vervalsing ID

1

0

0

=

Totaal verwijzingen

11

5

5

=

In de eerste helft van 2022 zaten er zes personen uit de gemeente Krimpen aan den IJssel in een aanpak van het Zorg- en Veiligheidshuis, zeven minder dan in het voorgaande jaar. Deze daling is vooral te zien in het aantal personen bij de aanpak jeugd (-5), in de eerste helft van 2021 was dit nog de meest voorkomende aanpak. Tabel 2.88 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Krimpen aan den IJssel (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22)

n.v.t. n.v.t.

n.v.t. -100% n.v.t.

0%

Aanpak

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Jeugd

8

5

0

-5

-100%

- nieuw

3

0

0

=

n.v.t.

Volwassenen

2

3

3

=

=

- nieuw

0

1

0

-1

-100%

Huiselijk Geweld

3

3

2

-1

-33%

- nieuw

1

0

1

+1

n.v.t.

EPA-Top

1

1

1

=

=

- nieuw

1

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

14

13

6

-7

-54%

- nieuw

5

1

1

=

=

Unieke personen

14

12

6

-6

-50%

High Impact Targets

4

6

9

+3

+50%

Er stonden 9 personen uit Krimpen aan den IJssel op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2022, 3 meer dan in 2021. ZSM

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

73 van 215

Het aantal aangehouden personen uit Krimpen aan den IJssel dat afgelopen halfjaar door het Openbaar Ministerie is ingestroomd op de ZSM is ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van de eerste helft van 2021 (+3). Ook bij de thema’s zijn de ontwikkelingen beperkt. Er waren in totaal 32 unieke meldingen over 28 verschillende personen. Tabel 2.89 - Aangehouden personen uit Krimpen aan den IJssel (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Thema

In de gemeente Krimpen aan den IJssel waren er op 30 juni 2022 in totaal 2.809 personen aangemeld bij de politie als deelnemer van Burgernet. De dekking van Burgernet is in Krimpen aan den IJssel gelijk gebleven ten opzichte van 2021, en zit rond de 10 procent. De Burgernet app is in Krimpen aan den IJssel in de eerste helft van 2022 in totaal 83 keer gedownload. Tabel 2.90 - Stand deelnemers en downloads Burgernet (meetdatum deelnemers is 30 juni, periode downloads is januari – juni)

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

8

13

13

=

=

- meldingen

8

13

14

+1

+8%

Aantal deelnemers

Volwassenen/18+

10

5

8

+3

+60%

Aantal appdownloads

- meldingen

11

6

9

+3

+50%

Huiselijk Geweld

9

6

6

=

=

- meldingen

9

6

6

=

=

Zorg en Triage

2

1

3

+2

+200%

- meldingen

2

1

3

+2

+200%

Aantal unieke personen

29

25

28

+3

+12%

- totaal personen per thema

29

25

30

+5

+20%

Aantal unieke meldingen

30

26

32

+6

+23%

- totaal meldingen per thema

30

26

32

+6

+23%

Jeugd

Indicatoren

2020

2021

2022

2.902

2.823

2.809

99

197

83

Figuur 2.39 - Dekkingsgraad Burgernet Figuur 2.38 - Downloads (op 30 juni, percentage inwoners) Burgernetapp (januari – juni, per 1.000 inwoners) 2020

2021

2022

20%

2020 8

10%

2022

6,7

7 15%

2021

6 10,0%

9,7%

9,5%

5 4 3

5%

2

0%

0

3,4

2,8

1 Dekkingsgraad

Burgernet

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

74 van 215

Appdownloads

2.14

Gemeente Lansingerland

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Lansingerland is met 8 procent gedaald ten opzichte van de eerste helft van 2021. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 7 procent. •

•

•

High Impact Crime (HIC): Het aantal woninginbraken in Lansingerland laat een stijging zien ten opzichte van de eerst helft van 2021 (+62 procent). Bedreigingen zijn voor het tweede jaar op rij gedaald (-35 procent). Ook in de eenheid is er een daling te zien in het aantal bedreigingen (-11 procent). Vermogenscriminaliteit: Hoewel in de eenheid de meeste vormen van vermogenscriminaliteit toe zijn genomen, zijn deze delicten binnen de gemeente niet beduidend gestegen of gedaald. Alleen winkeldiefstal is substantieel gestegen (+88 procent) ten opzichte van de eerste helft van 2021. Overige thema’s: Bij horizontale fraude is er, net als in de eenheid, sprake van een substantiële daling (-48 procent). Tussen de eerste helft van 2020 en die van 2021 was er juist sprake van een stijging.

Tabel 2.91 - Misdrijven in Lansingerland (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22) Misdrijf

2020

2021

2022

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

35

21

34

+62%

+7%

- Openlijk geweld tegen persoon

2

4

1

-75%

+29%

- Bedreiging

51

40

26

-35%

-11%

- Mishandeling

55

44

49

+11%

+8%

- Straatroof

7

8

0

-100%

+13%

- Overval

1

0

0

87

73

81

+11%

HIC en geweld

+23%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

+42%

- Diefstal van motorvoertuigen

17

8

12

+50%

+11%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

84

89

92

+3%

+22%

1

4

2

-50%

+74%

119

88

96

+9%

-1%

29

17

15

-12%

+18%

11

7

1

-86%

-32%

11

17

32

+88%

+45%

- Drugshandel

11

5

5

=

=

- Huiselijk Geweld

38

31

36

+16%

-1%

- Cybercrime

21

16

14

-13%

-17%

- Horizontale fraude

167

248

130

-48%

-32%

Totaal misdrijven

994

957

878

-8%

+7%

- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

75 van 215

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Lansingerland gedaald ten opzichte van het voorgaande jaar. In De eenheid bleef het gelijk. •

•

Overlast: Er is een duidelijke toename in overlast door een verward/overspannen persoon in Lansingerland (+51 procent). Hiertegenover staat een daling in verkeersoverlast (-15 procent), burengerucht (-29 procent) en meldingen overlast jeugd (-31 procent). Overige thema’s: Er waren zeven incidenten Veilige Publieke Taak, in de eerste helft van 2020 en 2021 waren er nog geen.

Tabel 2.92 - Incidenten in Lansingerland (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22) Incident

Er waren in totaal 30 aanmeldingen voor jeugdigen uit Lansingerland bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2022, in 2021 waren er 23 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2022 in totaal 25 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en vijfmaal met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie (18). Wel is er een toename in het aantal aanmeldingen die via een onbekende weg plaatsvonden (+8). Bij de aanmeldingen via de politie zaten meer aanmeldingen van kinderen tot 12 jaar dan in 2021 (+3). Tabel 2.93 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Lansingerland (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Aanmelding

2021

2022

Absoluut

Relatief

2020

2021

2022

Gemeente

Eenheid

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

- Drugs/drankoverlast

57

48

40

-17%

+13%

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

0

-1

-100%

- Verkeersoverlast

89

68

58

-15%

-22%

Politie

- Burengerucht

92

116

82

-29%

-5%

- leeftijd tot 12 jaar

1

4

+3

+300%

75

84

127

+51%

+10%

- leeftijd vanaf 12 jaar

17

14

-3

-18%

293

236

163

-31%

-37%

- leeftijd tot 12 jaar

2

1

-1

-50%

0

0

0

=

- leeftijd vanaf 12 jaar

2

11

+9

+450%

5

4

4

=

- leeftijd tot 12 jaar

3

5

+2

+67%

0

0

7

- leeftijd vanaf 12 jaar

20

25

+5

+25%

Overlast

- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

+20% +111%

Halt

Onbekend

Eindtotaal

76 van 215

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar bureau Halt is in de gemeente Lansingerland in de eerste helft van 2022 ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2021 (-2). Tussen de eerste helft van 2020 en die van 2021 was er nog sprake van een substantiële daling in het aantal verwijzingen, al was deze daling groter. Vermogensdelicten zijn de meest voorkomende redenen voor de verwijzing naar Halt (3), in de eerste helft van 2021 waren hier geen verwijzingen voor. Ook bij schoolverzuim zijn er nu een aantal verwijzingen (2), waar er vorig jaar nul van waren. Het aantal verwijzingen voor overige delicten (bedreiging, mishandeling, belediging en overig) is gedaald. Gemiddeld zijn er in Lansingerland 0,1 verwijzingen naar bureau Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,2. Figuur 2.40 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6 0,4

0,4

0,3

0,2

0,2

0,1

0,2

0,1

Tabel 2.94 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Baldadigheid

1

0

0

=

- Baldadigheid

1

0

0

=

Openbare orde

1

1

1

=

- APV-feiten

1

0

0

=

- Openbare orde verstoren

0

1

0

-1

- Verboden toegang

0

0

1

+1

Schoolverzuim

0

0

2

+2

- Leerplicht

0

0

2

+2

Vermogensdelicten

9

0

3

+3

- Diefstal

4

0

3

+3

- Heling

2

0

0

=

- Oplichting

2

0

0

=

- Verkeer

1

0

0

=

Vernieling

0

1

0

-1

- Vernieling

0

1

0

-1

Vuurwerkovertredingen

4

2

0

-2

- Vuurwerkdelict

4

2

0

-2

Overig

5

4

0

-4

- Bedreiging

0

1

0

-1

2019

- Belediging

0

1

0

-1

2020

- Mishandeling

0

1

0

-1

2021

- Overig

4

1

0

-1

- Vervalsing ID

1

0

0

=

20

8

6

-2

Totaal verwijzingen

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

77 van 215

n.v.t. 0%

n.v.t. n.v.t.

-100% -100% -100%

-25%

Persoonsgerichte aanpak

ZSM

In de eerste helft van 2022 is in de gemeente Lansingerland zowel het totaal aantal aanpakken als het aantal unieke personen in een aanpak van het Zorg- en Veiligheidshuis afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (beide -14). Tussen de eerste helft van 2020 en die van 2021 was het nog stabiel. De afname zit vooral in een daling bij het aantal personen in de aanpak jeugd (-8) en huiselijk geweld (-5).

Het aantal door het Openbaar Ministerie aangemelde verdachten uit Lansingerland dat afgelopen halfjaar is ingestroomd op de ZSM is vrijwel gelijk gebleven ten opzichte van de eerste helft van 2021. Wel zijn er verschuivingen tussen de thema’s. Bij het thema zorg en triage is er een substantiële daling, ook in het aantal meldingen (beide -10). Bij het thema huiselijk geweld zien we juist een stijging (+7). Bij de andere thema’s zijn de ontwikkelingen beperkt. Er waren in totaal 58 unieke meldingen over 57 verschillende personen.

Tabel 2.95 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Lansingerland (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Aanpak

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Jeugd

12

12

4

-8

-67%

- nieuw

4

3

0

-3

-100%

Volwassenen

9

7

7

=

=

- nieuw

3

1

0

-1

Huiselijk Geweld

5

7

2

-5

Tabel 2.96 - Aangehouden personen uit Lansingerland (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Thema

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Jeugd

23

19

24

+5

+26%

-100%

- meldingen

30

19

24

+5

+26%

-71%

Volwassenen/18+

9

11

6

-5

-45%

10

11

6

-5

-45%

- nieuw

2

1

0

-1

-100%

- meldingen

EPA-Top

1

1

0

-1

-100%

Huiselijk Geweld

19

14

21

+7

+50%

- nieuw

1

0

0

=

n.v.t.

- meldingen

21

14

21

+7

+50%

28

27

13

-14

-52%

Zorg en Triage

17

17

7

-10

-59%

18

17

7

-10

-59%

Totaal personen - nieuw

10

5

0

-5

-100%

- meldingen

Unieke personen

26

26

12

-14

-54%

Aantal unieke personen

63

60

57

-3

-5%

High Impact Targets

6

6

6

=

=

- totaal personen per thema

68

61

58

-3

-5%

Aantal unieke meldingen

77

60

58

-2

-3%

- totaal meldingen per thema

79

61

58

-3

-5%

Er stonden 6 personen uit Lansingerland op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2022, gelijk aan 2020 en 2021.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

78 van 215

Burgernet In de gemeente Lansingerland waren er op 30 juni 2022 in totaal 3.627 personen aangemeld bij de politie als deelnemer van Burgernet. De dekking van Burgernet is in Lansingerland gelijk gebleven ten opzichte van 2021 en ligt rond de zes procent. De Burgernet app is in Lansingerland in de eerste helft van 2022 in totaal 374 keer gedownload, wat neerkomt op 5,8 downloads per 1.000 inwoners. Tabel 2.97 - Stand deelnemers en downloads Burgernet (meetdatum deelnemers is 30 juni, periode downloads is januari – juni) Indicatoren

2020

Aantal deelnemers Aantal appdownloads

2021

2022

3.739

3.602

3.627

268

569

374

Figuur 2.42 - Dekkingsgraad Burgernet Figuur 2.41 - Downloads (op 30 juni, percentage inwoners) Burgernetapp (januari – juni, per 1.000 inwoners) 2020

2021

2022

20%

2020 10

2021

2022

9,0

8

15%

6

10% 6,3%

6,1%

5,7%

5%

5,8 4,3

4 2

0%

0 Dekkingsgraad

Appdownloads

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

79 van 215

2.15

Gemeente Maassluis

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Maassluis is vrijwel gelijk gebleven ten opzichte van de eerste helft van 2021 (+1 procent). Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 7 procent. •

•

•

High Impact Crime (HIC): Het aantal misdrijven bedreiging laat een verdere daling zien ten opzichte van de eerste helft van 2021 (-43 procent), nadat het vorig jaar ook al was afgenomen. Mishandeling is na een eerdere daling toegenomen (+54 procent). Vermogenscriminaliteit: Veel vermogensdelicten zijn in de gemeente Maassluis niet beduidend toe of afgenomen. Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen vormt de uitzondering hierop (van 21 misdrijven naar 48 misdrijven). Overige thema’s: Het aantal misdrijven huiselijk geweld is in de gemeente Maassluis gestegen tussen de eerste helft van 2021 en die van 2022 (van 14 naar 27). Bij horizontale fraude is er, net als in de eenheid, juist sprake van een daling (-19 procent). Tussen 2020 en 2021 was hier nog sprake van een stijging in Maassluis.

Tabel 2.98 - Misdrijven in Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22) Misdrijf

2020

2021

2022

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

29

26

34

+31%

+7%

- Openlijk geweld tegen persoon

2

5

4

-20%

+29%

- Bedreiging

53

42

24

-43%

-11%

- Mishandeling

41

26

40

+54%

+8%

- Straatroof

1

0

3

+13%

- Overval

1

0

1

+23%

29

21

48

+129%

HIC en geweld

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

+42%

- Diefstal van motorvoertuigen

16

6

5

-17%

+11%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

85

56

49

-13%

+22%

- Zakkenrollerij

2

1

1

=

+74%

- Vernieling/zaakbeschadiging

85

57

61

+7%

-1%

10

3

6

+100%

+18%

8

6

9

+50%

-32%

12

19

27

+42%

+45%

- Drugshandel

10

3

2

-33%

=

- Huiselijk Geweld

20

14

27

+93%

-1%

- Cybercrime

3

14

7

-50%

-17%

- Horizontale fraude

89

104

84

-19%

-32%

Totaal misdrijven

674

597

605

+1%

+7%

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

80 van 215

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Maassluis afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar. In de eenheid bleef het gelijk. •

•

Overlast: Er is een duidelijke afname in incidenten burengerucht (-37 procent), overlast door verwarde/overspanne personen (-15 procent) en meldingen overlast jeugd (-17 procent). Er zijn geen duidelijke stijgingen. Overige thema’s: Het aantal incidenten GTPA en VPT is nagenoeg gelijk gebleven ten opzichte van 2021. In de eenheid is er sprake van een duidelijke toename.

Er waren in totaal 8 aanmeldingen voor jeugdigen uit Maassluis bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2022, in 2021 waren er 7 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2022 in totaal 8 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en, voor het tweede jaar op rij, geen contact met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie (5), maar er waren ook meer aanmeldingen van jeugdigen uit onbekende bron. Tabel 2.100 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22)

Tabel 2.99 - Incidenten in Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22)

Aanmelding

Incident

2021

2022

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

0

-1

-100%

Halt

2020

2021

2022

Gemeente

Eenheid

- Drugs/drankoverlast

46

49

40

-18%

+13%

Politie

- Verkeersoverlast

42

27

31

+15%

-22%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

- Burengerucht

57

75

47

-37%

-5%

- leeftijd vanaf 12 jaar

5

5

=

=

93

120

102

-15%

+10%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

142

89

74

-17%

-37%

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

3

+2

+200%

0

0

0

=

11

1

1

=

+20%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

7

8

+1

+14%

0

2

1

-50%

+111%

Overlast

- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

Onbekend

Eindtotaal

81 van 215

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar bureau Halt is in de gemeente Maassluis in de eerste helft van 2022 met drie toegenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2021. Vuurwerkovertredingen zijn de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (4), in de eerste helft van 2021 was hier één verwijzingen voor. Bij de meeste thema’s zijn er kleine verschuivingen in het aantal verwijzingen ten opzichte van het totaal.

Tabel 2.101 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) 2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

3

1

2

+1

100%

- Baldadigheid

3

1

2

+1

Openbare orde

1

0

1

+1

- Openbare orde verstoren

0

0

1

+1

- Verboden toegang

1

0

0

=

Gemiddeld zijn er in Maassluis 0,3 verwijzingen naar bureau Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,2.

Schoolverzuim

1

1

1

=

- Leerplicht

1

1

1

=

Vermogensdelicten

3

2

0

-2

Figuur 2.43 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni)

- Diefstal

2

2

0

-2

- Heling

1

0

0

=

Vernieling

1

0

1

+1

1

0

0

=

- Vernieling

0

0

1

+1

Vuurwerkovertredingen

1

1

4

+3

- Vuurwerkdelict

1

1

4

+3

Overig

0

1

0

-1

- Mishandeling

0

1

0

-1

Totaal verwijzingen

10

6

9

+3

1

Delict categorie

- Openlijke geweldpleging goederen

0,8 0,6 0,4 0,2

2019 2020

0,4 0,3

0,3

2021 0,2

0,2

0,2

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

82 van 215

n.v.t.

0% -100%

n.v.t.

300% -100%

50%

Persoonsgerichte aanpak

ZSM

In de eerste helft van 2022 is in de gemeente Maassluis zowel het totaal aantal aanpakken als het aantal unieke personen in een aanpak van het Zorg- en Veiligheidshuis afgenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2021 (beide -19). De afname is bij bijna alle thema’s te zien: huiselijk geweld (-6), volwassenen (-3) en jeugd (10). Bij het thema jeugd is ook de nieuwe instroom afgenomen (-3), maar bij volwassenen is die toegenomen (+1).

Het aantal aangehouden personen uit Maassluis dat afgelopen halfjaar door het Openbaar Ministerie is ingestroomd op de ZSM is nagenoeg gelijk gebleven ten opzichte van de eerste helft van 2021. Wel waren er minder meldingen (-14). Er zijn naar verhouding minder personen ingestroomd bij het thema volwassenen (-9) en meer bij het thema huiselijk geweld (+6). Bij de andere thema’s zijn de ontwikkelingen beperkt. Er waren in totaal 52 unieke meldingen over 48 verschillende personen.

Tabel 2.102 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Aanpak

2020

2021

2022

Absoluut

Tabel 2.103 - Aangehouden personen uit Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22)

Relatief

Jeugd

10

11

1

-10

-91%

Thema

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

- nieuw

1

3

0

-3

-100%

Jeugd

11

11

12

+1

+9%

Volwassenen

16

8

5

-3

-38%

- meldingen

12

11

14

+3

+27%

- nieuw

2

0

1

+1

n.v.t.

Volwassenen/18+

13

19

10

-9

-47%

- meldingen

16

25

10

-15

-60%

Huiselijk Geweld

6

7

1

-6

-86%

- nieuw

0

1

1

=

=

Huiselijk Geweld

20

13

19

+6

+46%

EPA-Top

1

1

1

=

=

- meldingen

24

14

19

+5

+36%

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Zorg en Triage

15

7

9

+2

+29%

Totaal personen

34

27

8

-19

-70%

- meldingen

15

7

9

+2

+29%

- nieuw

3

4

2

-2

-50%

Aantal unieke personen

58

47

48

+1

+2%

Unieke personen

33

27

8

-19

-70%

- totaal personen per thema

59

50

50

=

=

High Impact Targets

7

3

3

=

=

Aantal unieke meldingen

72

66

52

-14

-21%

- totaal meldingen per thema

67

57

52

-5

-9%

Er stonden 3 personen uit Maassluis op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2022, gelijk aan 2021.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

83 van 215

Burgernet In de gemeente Maassluis waren er op 30 juni 2022 in totaal 2.361 personen aangemeld bij de politie als deelnemer van Burgernet. De dekking van Burgernet is in Maassluis gelijk ten opzichte van vorig jaar en ligt rond de zeven procent. De Burgernet app is in Maassluis in de eerste helft van 2022 in totaal 15 keer gedownload, wat neerkomt op 0,4 downloads per 1.000 inwoners. Tabel 2.104 - Stand deelnemers en downloads Burgernet (meetdatum deelnemers is 30 juni, periode downloads is januari – juni) Indicatoren

2020

Aantal deelnemers Aantal appdownloads

2021

2022

2.452

2.355

2.361

41

97

15

Figuur 2.45 - Dekkingsgraad Burgernet Figuur 2.44 - Downloads (op 30 juni, percentage inwoners) Burgernetapp (januari – juni, per 1.000 inwoners) 2020

2021

2022

20%

2021

2022

5 4

15% 10%

2020

2,9

3 7,6%

7,3%

6,9%

5%

2

1,2

1

0%

0,4

0 Dekkingsgraad

Appdownloads

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

84 van 215

2.16

Gemeente Molenlanden

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Molenlanden is met 3 procent toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2021. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 7 procent. •

•

•

High Impact Crime (HIC): Het aantal misdrijven mishandeling in Molenlanden laat een stijging zien ten opzichte van de eerste helft van 2021 (+85 procent). Het zit hiermee weer op het niveau van de eerste helft van 2020. Vermogenscriminaliteit: In de eenheid laten veel verschillende vormen van vermogenscriminaliteit een stijging zien. Voor de gemeente Molenlanden laten de verschillende vormen van vermogenscriminaliteit laten echter geen substantiële ontwikkelingen zien tussen de eerste helft van 2021 en de eerste helft van 2022 (verschillen kleiner dan 10). Overige thema’s: Net als in de eenheid, is er ook in de gemeente bij horizontale fraude sprake van een daling (-20 procent). Tussen de eerste helft van 2020 en die van 2021 was dit nog gestegen.

Tabel 2.105 - Misdrijven in Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22) Misdrijf

2020

2021

2022

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

20

8

5

-38%

+7%

- Openlijk geweld tegen persoon

2

2

4

+100%

+29%

- Bedreiging

11

16

17

+6%

-11%

- Mishandeling

26

13

24

+85%

+8%

- Straatroof

0

0

0

+13%

- Overval

0

0

1

+23%

8

11

3

HIC en geweld

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

-73%

+42%

-23%

+22%

- Diefstal van motorvoertuigen

1

0

1

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

12

13

10

- Zakkenrollerij

2

0

0

- Vernieling/zaakbeschadiging

56

51

45

-12%

-1%

2

12

10

-17%

+18%

15

7

4

-43%

-32%

4

2

4

+100%

+45%

- Drugshandel

6

8

9

+13%

=

- Huiselijk Geweld

16

13

16

+23%

-1%

- Cybercrime

13

4

7

+75%

-17%

- Horizontale fraude

119

135

108

-20%

-32%

Totaal misdrijven

479

466

478

+3%

+7%

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal

+11% +74%

Overige thema's

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

85 van 215

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Molenlanden gedaald ten opzichte 2021. In de eenheid Rotterdam is het gelijk gebleven. •

•

Overlast: Net als in de eenheid, is er in de gemeente een duidelijke afname in de verkeersoverlast (-24 procent) en meldingen overlast jeugd (-68 procent). Daarnaast kent de gemeente een duidelijke toename in burgengerucht (+46 procent) en overlast door een verward/overspannen persoon (+41 procent). Overige thema’s: Er waren in Molenlanden acht incidenten GTPA (3 in 2021) en vier incidenten VPT (2 in 2021).

Tabel 2.106 - Incidenten in Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22) Incident

Er waren in totaal 20 aanmeldingen voor jeugdigen uit Molenlanden bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2022, in 2021 waren er 12 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2022 in totaal 20 keer contact gehad met jeugdigen vanaf 12 jaar en geen enkele keer met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie (14), vier keer vaker dan vorig jaar. Ook Veilig thuis heeft vijf jeugdigen aangemeld bij het jeugdpreventieteam, vier meer dan het jaar daarvoor. Tabel 2.107 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Aanmelding

2021

2022

Absoluut

Relatief

2020

2021

2022

Gemeente

Eenheid

- leeftijd tot 12 jaar

1

0

-1

-100%

- Drugs/drankoverlast

23

23

23

=

+13%

- leeftijd vanaf 12 jaar

10

14

+4

+40%

- Verkeersoverlast

69

71

54

-24%

-22%

Sociaal team

- Burengerucht

38

54

79

+46%

-5%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

96

63

89

+41%

+10%

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

1

+1

n.v.t.

187

173

55

-68%

-37%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

0

0

0

=

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

5

+4

+400%

4

3

8

+167%

+20%

- leeftijd tot 12 jaar

1

0

-1

-100%

0

2

4

+100%

+111%

- leeftijd vanaf 12 jaar

11

20

+9

+82%

Overlast

- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

Politie

Veilig Thuis

Eindtotaal

86 van 215

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar bureau Halt is in de gemeente Molenlanden in de eerste helft van 2022 met drie afgenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2021 en zit hiermee weer op hetzelfde aantal als in 2020. Baldadigheid was vorig jaar de meest voorkomende reden voor de verwijzing (4), maar is nu gedaald met nog maar 1 verwijzing. Verder is er een verwijzing bij de categorie overige bij gekomen en verdwenen bij vuurwerkovertredingen.

Tabel 2.108 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) 2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

0

4

1

-3

-75%

- Baldadigheid

0

4

1

-3

Openbare orde

2

1

1

=

- Alcohol

1

0

0

=

- APV-feiten

1

0

1

+1

Gemiddeld zijn er in Molenlanden 0,1 verwijzingen naar bureau Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,2.

- Openbare orde verstoren

0

1

0

-1

Schoolverzuim

1

1

1

=

- Leerplicht

1

1

1

=

Vermogensdelicten

1

1

1

=

Figuur 2.46 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni)

- Diefstal

1

1

1

=

Vuurwerkovertredingen

1

1

0

-1

- Vuurwerkdelict

1

1

0

-1

Overig

1

1

2

+1

- Belediging

0

0

1

+1

- Overig

1

0

0

=

- Vervalsing ID

0

0

1

+1

- Wapen

0

1

0

-1

Totaal verwijzingen

6

9

6

-3

1 0,8 0,6

2019 0,4

0,4 0,2

2020 0,2

0,2 0,1

0,2

Delict categorie

2021

0,1

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

87 van 215

0%

0% 0% -100% 100%

-33%

Persoonsgerichte aanpak

ZSM

In de eerste helft van 2022 is in de gemeente Molenlanden het totaal aantal personen in een aanpak van het Zorg- en Veiligheidshuis toegenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (+10). De toename zit vooral in een stijging bij het aantal personen in de aanpak huiselijk geweld (+5) en volwassenen (+4).

Het aantal door het Openbaar Ministerie aangemelde verdachten uit Molenlanden dat afgelopen halfjaar is ingestroomd op de ZSM is ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van de eerste helft van 2021 (+6). Bij het thema zorg en triage (+9) is er wel een duidelijke stijging, ook in het aantal meldingen (+10) in verhouding tot de andere thema’s. Er waren in totaal 39 unieke meldingen over 33 verschillende personen.

Tabel 2.109 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Aanpak

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Tabel 2.110 - Aangehouden personen uit Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22)

Jeugd

2

2

3

+1

+50%

- nieuw

1

1

0

-1

-100%

Thema

Volwassenen

2

1

5

+4

+400%

Jeugd

4

- meldingen

4

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

9

7

-2

-22%

10

8

-2

-20%

- nieuw

2

0

4

+4

n.v.t.

Huiselijk Geweld

2

2

7

+5

+250%

Volwassenen/18+

7

11

8

-3

-27%

- nieuw

1

1

4

+3

+300%

- meldingen

7

13

10

-3

-23%

Totaal personen

6

5

15

+10

+200%

Huiselijk Geweld

10

5

8

+3

+60%

10

5

9

+4

+80%

6

3

12

+9

+300%

- nieuw

4

2

8

+6

+300%

- meldingen

Unieke personen

5

5

15

+10

+200%

Zorg en Triage

High Impact Targets

0

0

0

=

n.v.t.

- meldingen

6

3

13

+10

+333%

Aantal unieke personen

27

27

33

+6

+22%

- totaal personen per thema

27

28

35

+7

+25%

Aantal unieke meldingen

27

30

39

+9

+30%

- totaal meldingen per thema

27

31

40

+9

+29%

Er stonden geen personen uit Molenlanden op de hitlijst van ZVHZHZ in de eerste helft van 2022, gelijk aan 2021.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

88 van 215

Burgernet In de gemeente Molenlanden waren er op 30 juni 2022 in totaal 4.295 personen aangemeld bij de politie als deelnemer van Burgernet. De dekking van Burgernet is in Molenlanden gelijk gebleven ten opzichte van 2021 en ligt rond de tien procent. De Burgernet app is in Molenlanden in de eerste helft van 2022 in totaal 107 keer gedownload, wat neerkomt op 2,4 downloads per 1.000 inwoners. Tabel 2.111 - Stand deelnemers en downloads Burgernet (meetdatum deelnemers is 30 juni, periode downloads is januari – juni) Indicatoren

2020

Aantal deelnemers Aantal appdownloads

2021

2022

4.390

4.309

4.295

69

139

107

Figuur 2.48 - Dekkingsgraad Burgernet Figuur 2.47 - Downloads (op 30 juni, percentage inwoners) Burgernetapp (januari – juni, per 1.000 inwoners) 2020

2021

2022

20%

2021

2022

5 4

15% 10%

2020

10,1%

9,9%

9,6%

2 5%

3,1

3

2,4 1,6

1

0%

0 Dekkingsgraad

Appdownloads

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

89 van 215

2.17

Gemeente Nissewaard

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Nissewaard is ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van de eerste helft van 2021 (+2 procent). Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 7 procent. •

•

•

High Impact Crime (HIC): Na een daling tussen de eerste helft van 2020 en die van 2021, is het aantal woninginbraken in Nissewaard gestegen in de eerste helft van 2021 (+44 procent). Daarnaast is ook het aantal misdrijven mishandeling gedaald (- 11 procent). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente nemen de misdrijven vernieling/zaakbeschadiging (+12 procent) en diefstal/inbraak in box/garage/schuur/tuinhuis (van 34 naar 72 misdrijven) na een eerdere daling weer toe. Overige thema’s: Net als in de eenheid is in de gemeente Nissewaard bij horizontale fraude sprake van een daling (-33 procent) in het aantal misdrijven. Tussen 2020 en 2021 was hier nog sprake van een stijging.

Tabel 2.112 - Misdrijven in Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22) Misdrijf

2020

2021

2022

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

82

43

62

+44%

+7%

- Openlijk geweld tegen persoon

16

15

15

=

+29%

- Bedreiging

106

85

82

-4%

-11%

- Mishandeling

136

136

121

-11%

+8%

- Straatroof

13

9

14

+56%

+13%

- Overval

9

1

2

+100%

+23%

68

58

67

+16%

+42%

HIC en geweld

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen - Diefstal van motorvoertuigen

14

7

10

+43%

+11%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

116

113

107

-5%

+22%

4

4

3

-25%

+74%

222

181

202

+12%

-1%

18

8

10

+25%

+18%

21

18

19

+6%

-32%

58

34

72

+112%

+45%

35

41

49

+20%

=

- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's - Drugshandel

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

- Huiselijk Geweld

91

85

81

-5%

-1%

- Cybercrime

39

26

19

-27%

-17%

- Horizontale fraude

322

388

260

-33%

-32%

Totaal misdrijven

1.917

1.798

1.834

+2%

+7%

90 van 215

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Nissewaard licht gedaald ten opzichte van het voorgaande jaar. •

•

Overlast: Er is een daling in het aantal incidenten verkeersoverlast (-24 procent) en meldingen overlast jeugd (-27 procent). Wel is er een duidelijke toename in drugs/drankoverlast (+27 procent). Dit beeld is gelijk aan dat van de eenheid. Overige thema’s: In de eerste helft van 2022 is het geweld tegen politie ambtenaren gestegen van 13 naar 28 incidenten. In de eenheid is er ook sprake van een duidelijke toename.

Er waren in totaal 41 aanmeldingen voor jeugdigen uit Nissewaard bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2022, in 2021 waren er 33 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2022 in totaal 24 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en 17 keer met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie (39). Er zijn in de eerste helft van 2022 meer aanmeldingen van kinderen tot 12 jaar door de politie dan een jaar eerder (+6). Tabel 2.114 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22)

Tabel 2.113 - Incidenten in Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22)

Aanmelding

Incident

2021

2022

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

2

1

-1

-50%

Halt

2020

2021

2022

Gemeente

Eenheid

- Drugs/drankoverlast

81

102

130

+27%

+13%

Politie

- Verkeersoverlast

64

72

55

-24%

-22%

- leeftijd tot 12 jaar

11

17

+6

+55%

- Burengerucht

269

214

228

+7%

-5%

- leeftijd vanaf 12 jaar

20

22

+2

+10%

191

200

205

+3%

+10%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

346

290

182

-37%

-37%

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

1

+1

n.v.t.

0

0

0

=

15

13

28

+115%

+20%

1

6

8

+33%

+111%

Overlast

- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

Onbekend

Eindtotaal - leeftijd tot 12 jaar

11

17

+6

+55%

- leeftijd vanaf 12 jaar

22

24

+2

+9%

91 van 215

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar bureau Halt is in de gemeente Nissewaard in de eerste helft van 2022 toegenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2021 (+11). Vermogensdelicten zijn de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (12). Het aantal verwijzingen voor schoolverzuim is met vier gedaald (van negen naar vijf verwijzingen) en voor vuurwerkovertredingen is met hetzelfde aantal gestegen. Gemiddeld zijn er in Nissewaard 0,4 verwijzingen naar bureau Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,2. Figuur 2.49 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6 0,4

0,4 0,3

0,3

0,4 0,2

0,2 0 Gemeente

0,2

Tabel 2.115 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Delict categorie

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

0

2

2

=

0%

- Baldadigheid

0

2

2

=

Openbare orde

0

3

3

=

- Drugs

0

1

0

-1

- Openbare orde verstoren

0

2

0

-2

- Verboden toegang

0

0

3

+3

Schoolverzuim

2

9

5

-4

- Leerplicht

2

9

5

-4

Vermogensdelicten

9

6

12

+6

- Diefstal

5

4

12

+8

- Heling

3

2

0

-2

- Oplichting

1

0

0

=

Vernieling

0

0

3

+3

- Vernieling

0

0

3

+3

Vuurwerkovertredingen

3

0

4

+4

2019

- Vuurwerkdelict

3

0

4

+4

2020

Overig

11

3

5

+2

- Belediging

2

1

1

=

- Mishandeling

5

2

3

+1

2021

- Overig

4

0

1

+1

Totaal verwijzingen

25

23

34

+11

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

92 van 215

0%

-44% 100%

n.v.t. n.v.t. +67%

+48%

Persoonsgerichte aanpak

ZSM

In de eerste helft van 2022 is in de gemeente Nissewaard het aantal aanpakken (-23) alsook het aantal unieke personen in een aanpak van het Zorg- en Veiligheidshuis (-28) afgenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2021. Tussen de eerste helft van 2020 en die van 2021 was dit stabiel. De afname zit vooral in een daling bij het aantal personen in de aanpakken jeugd (-11) en huiselijk geweld (-11).

Het aantal unieke personen uit Nissewaard dat afgelopen halfjaar is ingestroomd op de ZSM door het Openbaar Ministerie is ongeveer gelijk gebleven, maar er is wel een duidelijke toename in het aantal personen dat bij de verschillende thema’s is besproken (+23). Ook is het aantal meldingen toegenomen. Bij het thema jeugd (+21) zien we een substantiële stijging. Er waren in totaal 228 unieke meldingen over 185 verschillende personen.

Tabel 2.116 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Aanpak

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Tabel 2.117 - Aangehouden personen uit Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22)

Jeugd

30

25

14

-11

-44%

Thema

2020

2021

- nieuw

12

5

3

-2

-40%

Jeugd

66

55

72

64

2022

Absoluut

Relatief

76

+21

+38%

84

+20

+31%

Volwassenen

28

34

32

-2

-6%

- meldingen

- nieuw

5

4

3

-1

-25%

Volwassenen/18+

32

37

50

+13

+35%

Huiselijk Geweld

17

17

6

-11

-65%

- meldingen

35

44

60

+16

+36%

- nieuw

10

3

1

-2

-67%

Huiselijk Geweld

52

49

36

-13

-27%

EPA-Top

1

1

2

+1

+100%

- meldingen

59

52

38

-14

-27%

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Zorg en Triage

48

42

44

+2

+5%

Totaal personen

78

77

54

-23

-30%

- meldingen

50

45

55

+10

+22%

185

175

185

+10

+6%

- nieuw

27

12

7

-5

-42%

Aantal unieke personen

Unieke personen

77

75

47

-28

-37%

- totaal personen per thema

198

183

206

+23

+13%

High Impact Targets

23

23

15

-8

-35%

Aantal unieke meldingen

210

202

228

+26

+13%

- totaal meldingen per thema

216

205

237

+32

+16%

Er stonden 15 personen uit Nissewaard op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2022, 8 minder dan in 2021.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

93 van 215

Burgernet In de gemeente Nissewaard waren er op 30 juni 2022 in totaal 6.369 personen aangemeld bij de politie als deelnemer van Burgernet. De dekking van Burgernet is in Nissewaard gelijk gebleven ten opzichte van 2021 en ligt rond de zeven procent. De Burgernet app is in Nissewaard in de eerste helft van 2022 in totaal 624 keer gedownload. Tabel 2.118 - Stand deelnemers en downloads Burgernet (meetdatum deelnemers is 30 juni, periode downloads is januari – juni) Indicatoren

2020

Aantal deelnemers Aantal appdownloads

2021

2022

6.956

6.594

6.369

407

943

624

Figuur 2.51 - Dekkingsgraad Burgernet Figuur 2.50 - Downloads (op 30 juni, percentage inwoners) Burgernetapp (januari – juni, per 1.000 inwoners) 2020

2021

2022

20%

12

2021

2022

11,0

10

15% 10%

2020

7,2

8 8,2%

7,7%

7,4%

6

4,8

4

5%

2

0%

0 Dekkingsgraad

Appdownloads

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

94 van 215

2.18

Gemeente Papendrecht

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Papendrecht is gelijk gebleven ten opzichte van de eerste helft van 2021. Gemiddeld genomen steeg het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam met 7 procent. •

•

•

High Impact Crime (HIC): De misdrijven omtrent High Impact Crime laten in de gemeente Papendrecht geen substantiële stijging of daling zien ten opzichte van de eerste helft van 2021. Vermogenscriminaliteit: Ook op het gebied van vermogenscriminaliteit zijn er geen substantiële stijgingen of dalingen te zien. Overige thema’s: Het aantal misdrijven omtrent drugshandel, huiselijk geweld, cybercrime en horizontale fraude laten geen significante stijging of daling zien ten opzichte van de eerste helft van 2021.

Tabel 2.119 - Misdrijven in Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22) Misdrijf

2020

2021

2022

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

17

7

8

+14%

+7%

- Openlijk geweld tegen persoon

5

2

1

-50%

+29%

HIC en geweld

- Bedreiging

17

18

16

-11%

-11%

- Mishandeling

20

19

27

+42%

+8%

- Straatroof

2

1

0

-100%

+13%

- Overval

0

0

0

31

22

16

-27%

+23%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

+42%

- Diefstal van motorvoertuigen

5

2

5

+150%

+11%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

45

29

25

-14%

+22%

- Zakkenrollerij

5

0

1

- Vernieling/zaakbeschadiging

62

56

53

-5%

-1%

9

9

5

-44%

+18%

8

6

8

+33%

-32%

7

10

10

=

+45%

- Drugshandel

2

7

1

-86%

=

- Huiselijk Geweld

17

10

16

+60%

-1%

- Cybercrime

4

6

6

=

-17%

- Horizontale fraude

86

102

94

-8%

-32%

Totaal misdrijven

498

430

432

+0%

+7%

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal

+74%

Overige thema's

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

95 van 215

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2022 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Papendrecht gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar, net als in de eenheid Rotterdam. •

•

Overlast: Er is een duidelijke toename in drugs/drankoverlast (+87 procent), burengerucht (+27 procent) en overlast door een verward/overspannen persoon zichtbaar in Papendrecht (+62 procent). Hiertegenover staat, voor het tweede jaar op rij, een daling in meldingen overlast jeugd (-49 procent). Overige thema’s: Het aantal incidenten GTPA en VPT zijn gelijk gebleven ten opzichte van 2021.

Tabel 2.120 - Incidenten in Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’21-’22) Incident

Er waren in totaal 25 aanmeldingen voor jeugdigen uit Papendrecht bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2022, in 2021 waren er 26 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2022 in totaal 23 keer contact gehad met jeugdigen vanaf 12 jaar en tweemaal met kinderen tot 12 jaar. In alle gevallen verliep dit contact via de politie. Tabel 2.121 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Aanmelding

2021

2022

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

0

-1

-100%

Onderwijs (ZAT/OT/IB/SMW)

2020

2021

2022

Gemeente

Eenheid

- leeftijd tot 12 jaar

2

2

=

=

- Drugs/drankoverlast

15

15

28

+87%

+13%

- leeftijd vanaf 12 jaar

22

23

+1

+5%

- Verkeersoverlast

55

26

22

-15%

-22%

Veilig Thuis

- Burengerucht

58

59

75

+27%

-5%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

0

-1

-100%

Overlast

- Overlast door verward/overspannen persoon - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

88

73

118

+62%

+10%

194

171

88

-49%

-37%

0

0

0

=

6

0

4

n.v.t.

+20%

0

1

1

=

+111%

Politie

Eindtotaal

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

- leeftijd tot 12 jaar

2

2

=

=

- leeftijd vanaf 12 jaar

24

23

-1

-4%

96 van 215

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar bureau Halt is in de gemeente Papendrecht in de eerste helft van 2022 ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2021 (-1). Er zijn in de eerste helft van 2022 naar verhouding meer verwijzingen voor vermogensdelicten (+2) en vernieling (+1) dan een jaar eerder. Verder zijn de verwijzingen voor openbare orde (-1), schoolverzuim (-1) en mishandeling (-2) afgenomen. Gemiddeld zijn er in Papendrecht 0,2 verwijzingen naar bureau Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,2. Figuur 2.52 - Verwijzingen bureau Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6 0,4 0,2

2019

0,2

Delict categorie

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

3

2

2

=

0%

- Baldadigheid

3

2

2

=

Openbare orde

1

1

0

-1

- Alcohol

1

0

0

=

- Verboden toegang

0

1

0

-1

Schoolverzuim

1

1

0

-1

- Leerplicht

1

1

0

-1

Vermogensdelicten

1

0

2

+2

- Diefstal

1

0

1

+1

- Heling

0

0

1

+1

Vernieling

0

0

1

+1

- Vernieling

0

0

1

+1

Vuurwerkovertredingen

2

0

0

=

- Vuurwerkdelict

2

0

0

=

Overig

1

2

0

-2

- Mishandeling

1

2

0

-2

Totaal verwijzingen

9

6

5

-1

2020

0,4 0,3

Tabel 2.122 - Verwijzingen bureau Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22)

0,2

0,2

2021

0,2

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

97 van 215

-100%

-100% n.v.t.

n.v.t. n.v.t. -100%

-17%

Persoonsgerichte aanpak

ZSM

In de eerste helft van 2022 zaten er 15 personen uit Papendrecht in een aanpak van het Zorg- en Veiligheidshuis, 8 meer dan in 2021. De nieuwe instroom is duidelijk toegenomen (+12). De toename van de nieuwe instroom zit vooral in een stijging bij de aanpakken huiselijk geweld (+10) volwassenen (+3).

Het aantal door het Openbaar Ministerie aangemelde verdachten uit Papendrecht dat afgelopen halfjaar is ingestroomd op de ZSM is met vijf toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2021. Er zijn naar verhouding meer personen besproken bij het thema zorg en triage (+6). Bij de andere thema’s zijn de ontwikkelingen beperkt. Er waren in totaal 38 unieke meldingen over 35 verschillende personen.

Tabel 2.123 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22) Aanpak

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

Tabel 2.124 - Aangehouden personen uit Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’21-’22)

Jeugd

2

1

0

-1

-100%

Thema

2020

2021

2022

Absoluut

Relatief

- nieuw

0

1

0

-1

-100%

Jeugd

12

8

7

-1

-13%

Volwassenen

2

1

3

+2

+200%

- meldingen

12

8

8

=

=

- nieuw

2

0

3

+3

n.v.t.

Huiselijk Geweld

7

5

12

+7

+140%

Volwassenen/18+

19

13

10

-3

-23%

- meldingen

19

14

12

-2

-14%

- nieuw

3

2

12

+10

+500%

Huiselijk Geweld

15

5

8

+3

+60%

Totaal personen

11

7

15

+8

+114%

- meldingen

17

5

8

+3

+60%

8

4

10

+6

+150%

- nieuw

5

3

15

+12

+400%

Zorg en Triage

Unieke personen

9

7

15

+8

+114%

- meldingen

8

5

10

+5

+100%

High Impact Targets

2

0

1

+1

n.v.t.

Aantal unieke personen

51

30

35

+5

+17%

- totaal personen per thema

54

30

35

+5

+17%

Aantal unieke meldingen

55

32

38

+6

+19%

- totaal meldingen per thema

56

32

38

+6

+19%

Er stond één persoon uit Papendrecht op de hitlijst van ZVHZHZ in de eerste helft van 2022, in 2021 waren er nul.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld regio Rotterdam 1e helft 2022

98 van 215

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.albrandswaard.nl/api/v1/meetings/3434/documents/28360