CConstaterende datAlbrandswaard
Koppel je AI →
Document · PDF

12. 2023-015530 Raadsvoorstel programmabegroting 2024-2027 en meerjarenraming.pdf

Gemeenteraad AW 6 november 2023, gemeente AlbrandswaardBij agendapunt: 5: Ingekomen stukken30.947 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 4

3c

Het verhogen van de verkeersveiligheid met als focus schoolroutes en omgevingen.

Continu

Vergroten van de verkeersveiligheid en het veiligheidsgevoel bij onze inwoners.

Extra investeringsbudgetten worden gevraagd indien nodig.

3d

Het stimuleren van deelmobiliteit en de Eind 2024 bereikbaarheid van het openbaar vervoer.

Het aanbod van alternatief Binnen begroting. vervoer i.p.v. de auto vergroten. In ieder geval het aanpassen van fietsenstallingen.

3e

De realisatie van een snellaad netwerk Eind 2025 binnen de gemeentegrenzen.

Stimuleren van duurzaam vervoer.

Binnen begroting.

3.2 Kunst & Cultuur Kunst & Cultuur Wat willen we bereiken? Cultuur in Albrandswaard verrijkt, verbindt en versterkt. Cultuur is een onmisbaar onderdeel van de Albrandswaardse samenleving.. Wij koesteren het cultuurhistorische karakter van Albrandswaard en vragen aandacht voor culturele profilering. Wat gaan we doen

Wanneer is het klaar

Wat is het streven

Extra kosten + FTE in 2024

1b

Uitdragen van de doelen en ambities in de kunst- en cultuurnota.

Continu.

Zichtbaarheid en (h)erkenning van kunst en cultuur in Albrandswaard.

Binnen begroting.

1c

De Albrandswaardse monumenten (terug) onder de aandacht brengen. Meedoen aan Monumentendag.

Eind 2024

Zorg en aandacht voor onze monumenten.

Binnen begroting.

1d

Het evenementenbeleid wordt herzien. Eind 2024

Duidelijke kaders en Binnen begroting. subsidiemogelijkheden. Meer evenementen mogelijk maken en de aanvraagprocedure eenvoudiger maken.

- 26 -

Wat mag het kosten? Programma Buitenruimte

Realisatie 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 na wijziging

Lasten 3.1 -Buitenruimte

17.057.817

18.184.300

18.933.200

18.805.700

18.762.100

18.807.800

3.2 - Kunst & Cultuur

442.057

409.000

213.900

198.800

197.000

197.400

Totaal Lasten

17.499.874

18.593.300

19.147.100

19.004.500

18.959.100

19.005.200

Baten 3.1 -Buitenruimte

-8.847.714

-8.725.600

-9.294.600

-9.195.800

-9.163.500

-9.211.800

3.2 - Kunst & Cultuur

-10.659

-13.200

-13.800

-14.300

-14.300

-14.300

Totaal Baten

-8.858.373

-8.738.800

-9.308.400

-9.210.100

-9.177.800

-9.226.100

Saldo baten en lasten

8.641.501

9.854.500

9.838.700

9.794.400

9.781.300

9.779.100

Onttrekkingen

-557.654

-725.100

-260.200

-260.200

-263.200

-263.200

Stortingen

171.500

21.500

21.500

21.500

21.500

21.500

Mutaties reserves

-386.154

-703.600

-238.700

-238.700

-241.700

-241.700

Totaal programma 3

8.255.346

9.150.900

9.600.000

9.555.700

9.539.600

9.537.400

Verklaring van verschillen Verschillen programma 3 ten opzichte van gewijzigde begroting 2023

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Verschil 1e tr 2023 Begroting 2024

Lasten 3.1 - Buitenruimte

18.184.300

18.933.200

748.900

3.2 - Kunst & Cultuur

409.000

213.900

-195.100

18.593.300

19.147.100

553.800

3.1 - Buitenruimte

-8.725.600

-9.294.600

-569.000

3.2 - Kunst & Cultuur

-13.200

-13.800

-600

Totaal Baten

-8.738.800

-9.308.400

-569.600

Saldo baten en lasten

9.854.500

9.838.700

-15.800

Totaal Lasten Baten

Verschilverklaring Hieronder zullen individuele verschillen groter dan € 50.000 nader worden toegelicht. De lasten als gevolg van de BAR-ontvlechting worden apart benoemd. Personeelslasten vanwege BAR-ontvlechting Als gevolg van het inrichten van onze eigen personeelsbegroting vanwege de BARontvlechting, hebben we in de Buitenruimte vanaf 1-1-2024 een team Buitenruimte en Wijkregie. In totaal gaat het om 7,39 fte. Inclusief de bijbehorende teammanager hebben we hier € 689.700 voor begroot vanaf 2024. Lasten 3.1 De lasten voor het onderhoud aan wegen gaat naar verwachting, per saldo, met ongeveer € 70.000 toenemen, om hiermee de wegen op een kwalitatief goed niveau te houden. Aan riolering wordt naar verwachting ongeveer € 60.000 meer uitgegeven, met name door een hogere verwachte storting in de voorziening. Aan milieu wordt ca. € 90.000 meer uitgegeven, met name vanwege extra kosten m.b.t. de extra taken voor de Omgevingswet, en de indexering van de DCMR. Daarnaast leidt de doorbelasting van de BAR, SWO en eigen personeelsbegroting, per saldo, voor dit subprogramma tot een hogere last van ongeveer € 950.000.

- 27 -

Hier staat tegenover dat het onderhoud aan openbare verlichting met ongeveer € 53.000 lager ligt, voornamelijk omdat er minder nieuwe gereedschappen nodig zijn. Aan verkeer wordt ongeveer € 150.000 minder uitgegeven, omdat er in 2023 opgenomen posten uit 2022 in zaten, die er nu uitlopen. Aan openbaar groen incl. bomen wordt ca. € 125.000 minder uitgegeven, deels door minder controles en deels door het niet meer opnemen van incidentele posten uit 2023. Verder dalen de kosten voor de inzameling van huishoudelijk afval met ongeveer € 165.000, met name vanwege een nieuwe vergoedingssystematiek voor PMD. Het restant wordt verklaard door individueel kleinere mutaties dan € 50.000. 3.2 De lagere lasten worden voornamelijk veroorzaakt door een lagere doorbelasting van de BAR, SWO en eigen personeelsbegroting aan dit subprogramma (ca. -/- € 200.000) Baten 3.1 Vanwege een nieuwe vergoedingssystematiek voor de inzameling van afval, en het niet meer ontvangen van huurbaten voor de gemeentewerf, dalen de opbrengsten m.b.t. afval met ca. € 510.000. Hier staat tegenover dat er meer baten volgen vanuit de riolering, wegens een hogere verwachte onttrekking uit de voorziening (ca. € 210.000). Tevens zijn er baten opgenomen voor de middelen die we vanuit het Rijk ontvangen voor de energie- en klimaattransitie (€ 435.000).

Verder zijn er hogere baten begroot vanuit de afvalstoffenheffing (ongeveer € 478.000). Het restant wordt verklaard door individueel kleinere mutaties dan € 50.000. 3.2 Alle mutaties zijn < € 50.000. Beleidsindicatoren Nr. Indicator

Beschrijving indicator

1 Omvang huishoudelijk restafval (bron: CBS)

Aantal kilo niet-gescheiden ingezameld huishoudelijk afval per inwoner.

142

170

2020

2 Hernieuwbare elektriciteit (bron: RWS)

Percentage bekende hernieuwbare elektriciteit.

6,5% 20,0%

2020

Waar staat je gemeente d.d. 18 juli 2023 * Klasse matig stedelijk

- 28 -

AW

NL*

Cijfers over

Programma 4 - Financiën Inleiding en missie Programma 4 Houdbare financiën Dit programma bevat de speerpunten voor de ontwikkeling van de financiële positie en risico’s van gemeente Albrandswaard. De Planning- en Control cyclus is het instrument om zicht te houden op de voortgang van het gevoerde beleid en de financiële gezondheid van de gemeente. Wij geven niet meer uit dan we ontvangen. Onze structurele lasten zijn in evenwicht met de structurele inkomsten. Een gezonde financiële positie is nodig om de gemeentelijke voorzieningen op niveau te houden. Ons doel is de lasten voor inwoners zo laag mogelijk te houden. Daarnaast blijven we verstandig omgaan met de reserve- en schuldenposities van Albrandswaard en proberen we deze in de komende jaren te verbeteren, Zo hopen we onze toenemende risico’s op te kunnen vangen. Er wordt actief onderzoek gedaan naar aanvullende financieringsbronnen, variërend van lokale/regionale fondsen tot Europese subsidies. Wat willen we bereiken? We hebben voldoende reserves nodig die aansluiten bij de verwachtingen. De komende jaren zien we een aantal ontwikkelingen die voor Albrandswaard een financieel risico kunnen zijn. Bij het bepalen van de risicoreservepositie in de begroting houden we rekening met ontwikkelingen die reeds gestart zijn. Denk daarbij bijvoorbeeld aan een energietransitie en woningbouwontwikkelingen.

Verschillende onderdelen zijn hierbij van invloed. Sterk wisselende inkomsten vanuit het Rijk, herijking van het gemeentefonds, woningbouw, groei inwoners en lokale ruimte om inkomsten te genereren. De gemeentelijke belastingen voor inwoners en bedrijven proberen we hierbij zo laag mogelijk te houden. In de komende periode is er veel nog onzeker over de wijze van inrichten van onze bedrijfsvoering. Hoe organiseren we onze ambtelijke ondersteuning in relatie tot de te verwachten wijzigingen binnen de GR BAR-organisatie. We gaan dit apart zorgvuldig monitoren en de risico’s voor onze gemeente in kaart brengen en houden. In 2023 gaat de Wetswijziging Rechtmatigheidsverantwoording in. Deze Wet gaat voor een grote verandering zorgen in de manier waarop het college verantwoording aflegt. Op dit moment werken we met een uitvoeringsplan, en is dit al een doorlopend speerpunt in 2023. 4.1 Financiën Maatschappelijk rendement Wat willen we bereiken? Het maatschappelijk rendement van de uitgaven wordt vergroot. Scherpe keuzes maken wij met betrekking tot nut en noodzaak van voorgenomen investeringen. Dit doen wij ook bij vervolgbesluiten van eerder genomen besluiten. Wat gaan we doen 1a

Wanneer is het klaar

In het besluitvormingstraject het Continu maatschappelijk rendement meer mee laten wegen bij de uiteindelijke beslissing.

1b

Wat is het streven

Extra kosten + FTE in 2024

Verhoogd maatschappelijk Binnen begroting. rendement en het voorkomen van onnodige (dubbele) investeringen.

Continu

Meer stabiliteit, continuïteit en evenredigheid in de inkomsten vanuit het Rijk.

Signalerende en acterende rol richting provincie en Rijk over gemeentefonds en kansen/bedreigingen voor onze gemeente.

- 29 -

Binnen begroting.

Financiële positie Wat willen we bereiken? Bij een goede en stabiele financiële positie van de gemeente, hoort ook een actueel financieel beleid. Dit draagt bij aan een goede (financiële) afweging bij de besluitvorming. Wat gaan we doen Wanneer is het Wat is het streven Extra kosten + FTE klaar in 2024 2a

Onderzoek naar inzet en noodzaak verhogen/verlagen van reserves en voorzieningen.

Continu

2b

Frequenter bijstellen van het financieel Eind 2024 beleid (nota’s en verordeningen) naar aanleiding van wijzigingen in de wetgeving (jaarlijks bij wijziging wetgeving) en/of bedrijfsvoering (iedere 3 jaar).

Een actueel en opgeschoond overzicht van de reserves en voorzieningen op basis van aangepaste beleidsvoornemens en maatschappelijke ontwikkelingen.

Binnen begroting.

Voldoen aan rechtmatigheid en doelmatigheid.

Binnen begroting.

Risicobeheersing Wat willen we bereiken? Een meer integrale aanpak van het kwalificeren en kwantificeren van de risico’s die een gemeente loopt en vergroting van de sturing op en beperking van deze risico’s. Wat gaan we doen

Wanneer is het klaar

Wat is het streven

Extra kosten + FTE in 2024

3a

Meer sturen op trends en ontwikkelingen met financiële consequenties aan de hand van de adviezen van de auditcommissie.

Continu

Een tijdige bijstelling en meer actueel overzicht van risico’s ingaande de begroting 2024.

Binnen begroting.

3b

Een ruim voldoende financiële buffer houden om alle risico’s te kunnen opvangen.

Continu

Een weerstandsvermogen met een ratio van minimaal 1,5.

Binnen begroting.

3c

Risico’s van de ontwikkelingen van de Eind 2024 GR BAR-organisatie voor onze gemeente in kaart brengen.

Niet achteraf geconfronteerd worden met (financiële en personele) tekorten en beter kunnen anticiperen op toekomstige ontwikkelingen.

Binnen begroting.

Rechtmatigheid Wat willen we bereiken? De invoering van deze wetswijziging Rechtmatigheidsverantwoording goed voorbereiden en ervoor zorgen dat onze organisatie klaar is voor de verandering in de wijze van het afleggen van verantwoording bij de jaarrekening 2023. Wat gaan we doen

Wanneer is het klaar

Wat is het streven

Extra kosten + FTE in 2024

4b

Continu

Het op orde hebben van de (juridische) basis van de wetswijziging.

Binnen begroting.

Rechtmatigheidsverantwoording invoegen/inbedden in de financiële verordening en actuele beleidsstukken.

- 30 -

Wat mag het kosten? Programma Financiën

Realisatie 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 na wijziging

Lasten 4.1 - Financiën

47.171

819.800

95.000

397.000

397.000

397.000

Totaal Lasten

47.171

819.800

95.000

397.000

397.000

397.000

4.1 - Financiën

-368.939

0

0

0

0

0

Totaal Baten

-368.939

0

0

0

0

0

Saldo baten en lasten

-321.768

819.800

95.000

397.000

397.000

397.000

Onttrekkingen

-511.500

-432.500

-353.500

-275.700

-197.000

-197.000

Baten

Stortingen

10.800

10.800

10.800

10.800

10.800

10.800

Mutaties reserves

-500.700

-421.700

-342.700

-264.900

-186.200

-186.200

Totaal programma 4

-822.468

398.100

-247.700

132.100

210.800

210.800

Verklaring van verschillen Verschillen programma 4 ten opzichte van gewijzigde begroting 2023

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Verschil 1e tr 2023 Begroting 2024

Lasten 4.1 - Financiën

819.800

95.000

-724.800

Totaal Lasten

819.800

95.000

-724.800

Saldo van baten en lasten

819.800

95.000

-724.800

Verschilverklaring Hieronder zullen individuele verschillen groter dan € 50.000 nader worden toegelicht. Lasten 4.1 De afname in de lasten wordt veroorzaakt door de vrijval van diverse, eerder opgenomen stelposten. Voor 2025 en verder staat de opgenomen indexatie (3,2%, conform opgave van het CPB) op de stelposten. Baten 4.1 N.v.t. Kerngegevens Financiële structuur Omvang totale begroting/exploitatieomzet

Jaarrekening 2022

Begroting 2023 na wijziging

€ 77.950.858

€ 69.570.200

Begroting 2024 € 74.151.800

(Begrotings)resultaat

€ 4.583.632

-€ 2.429.500

-€ 1.535.600

Omvang algemene uitkering incl. stelpost Jeugd

€ 37.807.893

€ 37.596.400

€ 40.563.000

Algemene reserve

€ 11.107.725

€ 13.831.693

€ 13.831.693

Beklemde reserves en bestemmingsreserve

€ 19.210.478

€ 19.471.442

€ 19.819.142

Weerstandscapaciteit

€ 14.197.245

€ 16.931.213

€ 16.719.713

Voorzieningen

€ 9.095.528

€ 15.658.620

€ 11.764.720

- 31 -

Programma 5 - Educatie Inleiding en missie Programma 5 Educatie is meer dan onderwijs Onderwijs is onmisbaar voor de ontwikkeling van elk kind. Met goed onderwijs bieden wij onze kinderen de ruimte om zich te ontwikkelen tot zelfstandige volwassenen. Het programma Educatie richt zich op het bevorderen van de ontwikkeling van alle kinderen, het bevorderen van toeleiding naar specifieke activiteiten, de doorgaande leerlijn en doorgaande zorglijn. Het maatschappelijk middenveld is een sterke partner bij het behalen van de doelstellingen. Samenwerking zien wij als een belangrijke voorwaarde om succesvol te kunnen zijn. 5.1 Educatie Educatie Wat willen we bereiken? Ieder kind krijgt les op zijn of haar eigen niveau. De samenwerking met de partners in het onderwijs- en maatschappelijk middenveld wordt geïntensiveerd en over de gehele gemeente is sprake van een netwerk van kwalitatief goede scholen. Wat gaan we doen

Wanneer is het klaar

Wat is het streven

Extra kosten + FTE in 2024

1b

Eind 2023

Het toekomst bestendig maken van de onderwijshuisvesting in Albrandswaard.

Binnen begroting

Een integraal huisvestingsplan vaststellen

Wat mag het kosten? Programma Educatie

Realisatie 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 na wijziging

Lasten 5.1 - Educatie

2.930.663

3.526.900

3.460.100

3.443.800

3.354.300

3.349.800

Totaal Lasten

2.930.663

3.526.900

3.460.100

3.443.800

3.354.300

3.349.800

5.1 - Educatie

-359.832

-568.600

-139.900

-144.100

-144.100

-144.100

Totaal Baten

-359.832

-568.600

-139.900

-144.100

-144.100

-144.100

Saldo baten en lasten

2.570.830

2.958.300

3.320.200

3.299.700

3.210.200

3.205.700

Onttrekkingen

-16.700

Baten

-16.700

-31.700

-16.700

-16.700

-16.700

Stortingen

0

0

1.500.000

0

0

0

Mutaties reserves

-16.700

-31.700

1.483.300

-16.700

-16.700

-16.700

2.554.130

2.926.600

4.803.500

3.283.000

3.193.500

3.189.000

Totaal programma 5

Verklaring van verschillen Verschillen programma 5 ten opzichte van gewijzigde begroting 2023

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Verschil 1e tr 2023 Begroting 2024

Lasten 5.1 - Educatie

3.526.900

3.460.100

-66.800

Totaal Lasten

3.526.900

3.460.100

-66.800

5.1 - Educatie

-568.600

-139.900

428.700

Totaal Baten

-568.600

-139.900

428.700

Saldo baten en lasten

2.958.300

3.320.200

361.900

Baten

- 32 -

Verschilverklaring Hieronder zullen individuele verschillen groter dan € 50.000 nader worden toegelicht. Lasten 5.1 Voor jeugdwerk is ca. € 90.000 meer aan lasten geboekt t.o.v. 2023, voor de inzet van een extra jongerenwerker. De doorbelasting van de BAR, SWO en de eigen personeelsbegroting leidt tot ongeveer € 555.000 meer lasten in dit programma. Voor Leerlingenvervoer nemen de lasten met ca. € 78.000 af, met name omdat er in 2023 incidentele kosten zijn geraamd voor tariefindexatie en het overhevelen van het resultaat uit 2022. Voor BBS De Wegwijzer is in 2023 een noodlokaal geplaatst. Hierdoor zijn er incidentele lasten geweest van € 41.500, die niet voorkomen in 2024 en verder. Verder is er in 2023 voor ongeveer € 430.000 aan kosten geboekt, voor besteding van ontvangen Rijksuitkeringen (SISA's). Deze uitgaven komen niet voor in 2024. Tot slot nemen de lasten voor de Educatie Agenda met ca. € 89.000 af, als gevolg van een incidentele last in 2023 voor het opstellen van een Integraal Huisvestingsplan. Het restant wordt verklaard door individueel kleinere mutaties dan € 50.000. Baten 5.1 De afname in de baten wordt verklaard doordat er in 2023 een tweetal SISA-uitkeringen in dit programma zijn verwerkt, voor ca. € 430.000. Voor 2024 zijn deze baten er (nog) niet. Beleidsindicatoren Nr. Indicator

Beschrijving indicator

AW

NL*

Cijfers over

1 Absoluut verzuim Er wordt gesproken van absoluut verzuim als een leerplichtige en/of (bron: DUO/Ingrado) kwalificatieplichtige jongere niet op een school of instelling staat ingeschreven. De periodeaanduiding '2021' staat voor schooljaar '2020/2021'. Aantal per 1.000 leerlingen.

2,3

2,7

2021

2 Relatief verzuim Er is sprake van relatief verzuim als een jongere wel op een school staat (bron: DUO/Ingrado) ingeschreven, maar gedurende een bepaalde tijd de lessen/praktijk verzuimt. Ook veelvuldig te laat komen kan hiertoe worden gerekend. De periodeaanduiding '2021' staat voor schooljaar '2020/2021'. Aantal per 1.000 leerlingen.

13

20

2021

1,4% 1,9%

2021

3 Voortijdig Het percentage van het totaal aantal leerlingen van het VO en MBO (12 - 23 schoolverlaters (bron: jaar) dat voortijdig, dat wil zeggen zonder startkwalificatie, het onderwijs DUO/Ingrado) verlaat. De periodeaanduiding '2021' staat voor schooljaar '2020/2021'. Waar staat je gemeente d.d. 18 juli 2023 * Klasse matig stedelijk

- 33 -

Programma 6 - Sport Inleiding en missie Programma 6 Actief en gezond Sporten en bewegen is belangrijk voor een gezond gewicht en een gezonde leefstijl. Iedereen kan daarin meedoen. Daar zorgen we onder andere voor met de regeling ‘Meedoen’. Binnen Albrandswaard is een zeer actief verenigingsleven, waardoor er voor elke inwoner een passende sport of hobby te vinden is. Wij koesteren onze verenigingen, zij brengen saamhorigheid en verbinding. Het is een laagdrempelige ontmoetingsplek voor veel mensen. Sport geeft individuen en groepen een gemeenschappelijke identiteit, van waaruit zij in verbinding kunnen komen met nieuwe ervaringen en andere mensen. Hiervoor zijn gezonde en sterke verenigingen van groot belang, net als culturele initiatieven. Zij verdienen aandacht en ondersteuning van de gemeente, met wederkerigheid als uitgangspunt. Sport en cultuur hebben gedeelde belangen en zijn samen op zoek naar kansrijke lokale verbindingen. Wij trekken met elkaar op in het Akkoord van Albrandswaard. Op dit moment zijn de sterk stijgende energiekosten een grote zorg voor onze verenigingen en culturele instellingen. Wij zijn hierover in gesprek om met elkaar een aanpak te bepalen. 6.1 Sport Sport Wat willen we bereiken? Iedereen in Albrandswaard doet mee met sporten en bewegen. Het is belangrijk voor een gezond gewicht en een gezonde leefstijl. Wat gaan we doen

Wanneer is het klaar Continu

1a

Stimuleren in de uitvoering van het Akkoord van Albrandswaard.

1b

Actief stimuleren rookvrije accommodaties.

1c

Actief stimuleren ‘de gezonde kantine’. Continu

1d

Bewegen in de buitenruimte.

Continu

1e

Actualiseren sportbeleid.

Continu

Continu

- 34 -

Wat is het streven Verenigingen vormen met elkaar een netwerkorganisatie en werken hierin effectief samen.

Extra kosten + FTE in 2024 Binnen begroting

Alle sportaccommodaties in Albrandswaard zijn rookvrij.

Binnen begroting

Alle sportaccommodaties doen mee me het programma ‘de gezonde kantine’. Albrandswaard investeert in voldoende mogelijkheden om te bewegen in de buitenruimte.

Binnen begroting

Een geactualiseerde beleidsnotitie ‘blije gezichten’.

Binnen begroting

Binnen begroting

Wat mag het kosten? Programma Sport

Realisatie 2022

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

6.1 – Sport

1.986.080

1.753.700

1.890.200

1.898.600

1.894.700

1.854.000

Totaal Lasten

1.986.080

1.753.700

1.890.200

1.898.600

1.894.700

1.854.000

6.1 – Sport

-670.761

-411.400

-424.600

-437.800

-437.800

-437.800

Totaal Baten

-670.761

-411.400

-424.600

-437.800

-437.800

-437.800

Saldo baten en lasten

1.315.319

1.342.300

1.465.600

1.460.800

1.456.900

1.416.200

Onttrekkingen

-14.800

0

0

0

0

0

Mutaties reserves

-14.800

0

0

0

0

0

1.300.519

1.342.300

1.465.600

1.460.800

1.456.900

1.416.200

Lasten

Baten

Totaal programma 6

Verklaring van verschillen Verschillen programma 6 ten opzichte van gewijzigde begroting 2023

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Verschil 1e tr 2023 – Begroting 2024

Lasten 6.1 – Sport

1.753.700

1.890.200

136.500

Totaal Lasten

1.753.700

1.890.200

136.500

-411.400

-424.600

-13.200

Baten 6.1 – Sport Totaal Baten

-411.400

-424.600

-13.200

Saldo baten en lasten

1.342.300

1.465.600

123.300

Verschilverklaring Hieronder zullen individuele verschillen groter dan € 50.000 nader worden toegelicht. Lasten 6.1 De afschrijvingslasten voor het sportcomplex Omloopseweg Rhoon zijn met ruim € 76.000 toegenomen t.o.v. 2023, door de renovatie van twee velden op het complex. In 2024 zullen opnieuw twee (andere) velden op dit complex gerenoveerd worden. Het restant komt met name door de nieuwe doorverdeling van de BAR, SWO en eigen personeelsbegroting naar dit programma. Baten 6.1 Alle mutaties zijn < € 50.000. Beleidsindicatoren Nr. Indicator

Beschrijving indicator

AW

1 Niet-sporters (bron: gezondheidsmonitor volwassenen, GGD’en, CBS en RIVM)

Het percentage niet-wekelijkse sporters t.o.v. bevolking van 19 jaar en ouder. Bevolking van 19 jaar en ouder dat niet minstens één keer per week aan sport doet.

42,7% 49,2%

Waar staat je gemeente d.d. 18 juli 2023 * Klasse matig stedelijk

- 35 -

NL*

Cijfers over 2020

Programma 7 Sociaal Domein Inleiding en missie Programma 7 Sociaal en nabij De meeste Albrandwaarders zitten in goed in hun vel en kunnen over het algemeen hun draai goed vinden. We hebben een grote groep vrijwilligers die samen een rijk verenigingsleven mogelijk maken. Met elkaar bouwen we aan een stevige en hechte samenleving. Sommige inwoners hebben een steuntje in hun rug nodig. En dat steuntje is er. Iedereen kan meedoen binnen zijn of haar eigen mogelijkheden. In Albrandswaard staat welzijn en welbevinden van onze inwoners centraal. We zorgen ervoor dat inwoners hun weg weten te vinden naar (welzijns)activiteiten, verenigingen en noodzakelijke zorg. Iedereen hoort erbij, doet er toe, iedereen doet mee. Bijdragen aan de samenleving op je eigen manier vergroot de zingeving en geeft je een goed gevoel. We moedigen inwoners aan om bij elkaar betrokken te zijn, elkaar te respecteren en elkaar te helpen. Inwoners nemen met elkaar verantwoordelijkheid. De informele zorg door inwoners heeft grenzen, daar biedt de gemeente hulp en ondersteuning aan degenen die omzien naar hun naasten. Factoren zoals personeelstekort in de zorg, hoge inflatie en afnemende financiële draagkracht vragen van ons een extra steun in de rug. Wat willen we bereiken Elke inwoner krijgt de kans om zich te ontwikkelen. Iedereen heeft gelijke kansen om mee te doen.

Inwoners kunnen voor zichzelf zorgen en kijken naar elkaar om. Inwoners van jong tot oud, zijn (langer) vitaal, gelukkig en gezond. Inwoners zijn in staat om (langer) (veilig) thuis te (blijven) wonen. Wat doen we al - Centrum voor jeugd en gezin (CJG) o.a. opvoedondersteuning. - Wijkteams (o.a., POH GGZ, medewerker gekoppeld aan school). - Lokale preventieagenda. - Minimaregelingen (o.a. meedoen, schoolkostenregeling etc.). - Schuldhulpverlening, schuldhulpmaatjes, vroegsignalering met partners etc. - Stichting Welzijn Albrandswaard (SWA: Vraagwijzer, vrijwilligers ondersteuning, mantelzorgondersteuning, ouderenwerk, jongerenwerk, buurtsportcoaches, wijkcentra, aanpak eenzaamheid, aanpak dementie, preventie etc.). - Overleg-/adviesorganen: Wonen, Welzijn, Zorg (WWZ), Maatschappelijke Adviesraad Albrandswaard (MAA). - Akkoord van Albrandswaard.

- 36 -

7.1 Maatschappelijke Ondersteuning Maatschappelijke ondersteuning Wat willen we bereiken? Iedereen krijgt mogelijkheden om mee te doen aan werk, onderwijs, activiteiten, sport en cultuur etc. om zijn/haar talenten te ontwikkelen en om plezier te hebben. Wat gaan we doen

Wanneer is het klaar

Wat is het streven

Extra kosten + FTE in 2024 Binnen begroting.

1b

Vergunninghouders en ontheemden zo Eind 2025 spoedig mogelijk aan betaald werk helpen. Lokale beschermd wonen projecten verbinden met onze lokale verenigingen/organisaties/winkeliers en ondernemers.

Percentage (arbeids)participatie onder nieuwkomers met 25% verhogen ten opzichte van 2022.

1d

Inwoners die op dit moment geen betaald werk kunnen doen te stimuleren om vrijwilligerswerk te doen.

Iedere inwoners heeft een nuttige Binnen begroting. tijdsbesteding die voldoening geeft. Betaald werk blijft het uitgangspunt.

Continu

Woningen en voorzieningen Wat willen we bereiken? Woningen en voorzieningen in Albrandswaard helpen inwoners om langer veilig thuis wonen mogelijk te maken. Wat gaan we doen

Wanneer is het klaar

Wat is het streven

Extra kosten + FTE in 2024

2a

De processen bij Jeugdhulp onderzoeken om deze sneller en efficiënter te laten verlopen. Plan van aanpak opstellen en invoeren.

Eind 2025

Wachttijden verkorten, snel de best passende hulp bieden.

Binnen begroting.

2b

De processen bij WMO onderzoeken om deze sneller en efficiënter te laten verlopen. Plan van aanpak opstellen en invoeren.

Eind 2025

Wachttijden verkorten, snel de best passende hulp bieden.

Binnen begroting.

2c

Opstellen van een woonzorgvisie waarin de bijdrage van alle betrokken partijen is vastgelegd.

2e kwartaal 2024

Voldoende woningen waarin inwoners van Albrandswaard tot op hoge leeftijd zelfstandig kunnen blijven wonen.

Binnen begroting.

2d

Concrete (prestatie)afspraken maken Continu met de woningcorporaties over wonen en zorg.

Bij nieuwbouw rekening houden met voorwaarden voor goede zorgverlening aan ouderen (geclusterd wonen).

Binnen begroting.

2e

De mogelijkheden van domotica Eind 2024 stimuleren (technologie en diensten voor een betere kwaliteit van leven om langer thuis wonen mogelijk te maken).

Langer zelfstandig gelukkig thuis Binnen begroting. wonen.

- 37 -

7.2 Kwetsbare Groepen Kwetsbare groepen Wat willen we bereiken? In onze dorpse gemeenschap heeft iedereen oog voor elkaar en helpt elkaar. Wanneer iemand niet meer voor zichzelf kan zorgen en/of (externe) hulp nodig heeft, is die hulp goed vindbaar en bereikbaar. Wat gaan we doen

Wanneer is het klaar

Wat is het streven

Extra kosten + FTE in 2024

1a

We voeren samen met onze partners Eind 2023 een campagne gericht op herkenning, bewustwording, voorlichting van dementie en evalueren die. Trainingsbijeenkomsten voor ketenpartners.

Een dementievriendelijke samenleving.

Binnen begroting.

1b

Ouderen: subsidieregels opnemen voor activiteiten die eenzaamheid verminderen/voorkomen.

Eenzaamheid onder inwoners voorkomen en bestrijden en vervreemding van de samenleving voorkomen.

Binnen begroting.

1d

We verbeteren de samenwerking Eind 2024 tussen GGZ, wijkteam, woningbouwverenigingen en inwoners op het gebied van overlast door verward gedrag in de wijken.

Iedereen moet gelukkig en veilig Binnen begroting. kunnen wonen in Albrandswaard.

1e

Stimuleren dat Stichting Welzijn Albrandswaard en de wijkteams een communicatieplan opstellen om het loket Vraagwijzer van de Stichting Welzijn Albrandswaard en de functie daarvan te optimaliseren.

De vindbaarheid van hulp, Binnen begroting. ondersteuning en zorg vergroten.

Continu

Eind 2024

Zorg en welzijn Wat willen we bereiken? Inwoners van jong tot oud, zijn (langer) vitaal, gelukkig en gezond. Naast actief en gezond, passen mensen in Albrandswaard en Albrandswaard past bij de inwoners. Leef gezond en gelukkig met elkaar, maak plezier met elkaar, help elkaar. Wat gaan we doen 2a

Onze partners stimuleren om een communicatieplan inclusief campagne uit te voeren, gericht op herkenning, bewustwording, voorlichting over gezondheid, bewegen, gezonde voeding en verminderen alcohol- en drugsgebruik.

Wanneer is het klaar Continu

- 38 -

Wat is het streven Bevordering gezondheid en welbevinden van de Albrandswaarders.

Extra kosten + FTE in 2024 Binnen begroting.

7.4 Jeugdzorg Jeugdzorg Wat willen we bereiken? Voor iedereen, zowel jongeren als ouderen, is er werk of een activiteit te vinden die voor de persoon zelf voldoening geeft, die bijdraagt aan zijn/haar welbevinden en die meerwaarde geeft aan de ontwikkeling van de persoon en samenleving. Wat gaan we doen 1c

Jongeren: we verbeteren de verbinding onderwijs/jeugdhulp/welzijn om kinderen de mogelijkheid te bieden hun talenten te ontwikkelen.

Wanneer is het klaar Eind 2024

Wat is het streven Kinderen en jongeren kunnen zichzelf optimaal ontwikkelen.

Extra kosten + FTE in 2024 Binnen begroting.

Wat mag het kosten? Programma Sociaal Domein

Realisatie 2022

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

7.1 Maatschappelijke Ondersteuning

4.640.801

5.213.300

5.350.900

5.347.300

5.366.400

5.368.600

7.2 - Kwetsbare Groepen

1.502.426

3.474.600

727.400

726.100

726.300

726.300

7.3 - Participatie

9.041.561

7.939.300

7.590.800

7.570.900

7.549.800

7.554.600

7.4 - Jeugdzorg

5.248.596

6.117.900

6.949.300

6.947.800

6.947.400

6.947.800

536.659

568.300

633.300

627.100

626.300

625.200

7.6 - Wijkteams

2.269.879

2.472.400

2.308.100

2.266.700

2.208.000

2.210.800

Totaal Lasten

23.239.922

25.785.800

23.559.800

23.485.900

23.424.200

23.433.300

7.1 Maatschappelijke Ondersteuning

-1.811.466

-691.200

-145.100

-148.600

-148.600

-148.600

7.2 - Kwetsbare Groepen

-690.876

-2.726.600

0

0

0

0

7.3 - Participatie

-4.769.422

-4.445.000

-4.445.000

-4.445.000

-4.445.000

-4.445.000

7.4 - Jeugdzorg

-542.956

0

0

0

0

0

7.5 - Zorg & Welzijn

-200.169

-194.000

-199.700

-205.800

-205.800

-205.800

Lasten

7.5 - Zorg & Welzijn

Baten

7.6 - Wijkteams

-39.067

-9.900

-10.200

-10.500

-10.500

-10.500

Totaal Baten

-8.053.956

-8.066.700

-4.800.000

-4.809.900

-4.809.900

-4.809.900

Saldo baten en lasten

15.185.966

17.719.100

18.759.800

18.676.000

18.614.300

18.623.400

Onttrekkingen

-332.600

-112.700

-40.000

-35.000

-35.000

-35.000

Stortingen

361.100

44.000

44.000

44.000

44.000

44.000

Mutaties reserves

28.500

-68.700

4.000

9.000

9.000

9.000

15.214.466

17.650.400

18.763.800

18.685.000

18.623.300

18.632.400

Totaal programma 7

- 39 -

Verklaring van verschillen Verschillen programma 7 ten opzichte van gewijzigde begroting 2023

Begroting 2023 na wijziging

Verschil 1e tr 2023 – Begroting 2024

Begroting 2024

Lasten 7.1 - Maatschappelijke Ondersteuning

5.213.300

5.350.900

137.600

7.2 - Kwetsbare Groepen

3.474.600

727.400

-2.747.200

7.3 - Participatie

7.939.300

7.590.800

-348.500

7.4 - Jeugdzorg

6.117.900

6.949.300

831.400

568.300

633.300

65.000

7.6 - Wijkteams

2.472.400

2.308.100

-164.300

Totaal Lasten

25.785.800

23.559.800

-2.226.000

7.5 - Zorg & Welzijn

Baten 7.1 - Maatschappelijke Ondersteuning

-691.200

-145.100

546.100

7.2 - Kwetsbare Groepen

-2.726.600

0

2.726.600

7.3 - Participatie

-4.445.000

-4.445.000

0

7.4 - Jeugdzorg

0

0

0

-194.000

-199.700

-5.700

7.5 - Zorg & Welzijn 7.6 - Wijkteams

-9.900

-10.200

-300

Totaal Baten

-8.066.700

-4.800.000

3.266.700

Saldo baten en lasten

17.719.100

18.759.800

1.040.700

Verschilverklaring Hieronder zullen individuele verschillen groter dan € 50.000 nader worden toegelicht. De lasten als gevolg van de BAR-ontvlechting worden apart benoemd. Personeelslasten vanwege BAR-ontvlechting Als gevolg van het inrichten van onze eigen personeelsbegroting vanwege de BARontvlechting, hebben we in het Sociaal Domein vanaf 1-1-2024 twee teams; Team Beleid &Advies Sociaal, en het Wijkteam. In totaal gaat het om 17,49 fte. Inclusief de bijbehorende teammanager hebben we hier € 1.600.900 voor begroot vanaf 2024. Lasten 7.1 In 2024 wordt er ongeveer € 110.000 meer aan kosten verwacht voor de uitvoering van de WMO. Daarnaast wordt er, vanwege het in 2023 in leven roepen van nieuwe taakvelden binnen het Sociaal domein, voor ca. € 614k meer doorverdeeld aan dit subprogramma t.o.v. 2023. Hier staat tegenover dat er in 2024 (nog) geen uitkering van leefgeld aan opgevangen vluchtelingen wordt verwacht. In 2023 hebben we hier ca. € 550.000 aan besteedt, wat overigens geheel vergoed werd door het Rijk. Het restant wordt verklaard door individueel kleinere mutaties dan € 50.000. 7.2 In 2023 hebben we ruim € 2,7 miljoen besteedt aan de opvang van vluchtelingen binnen de gemeente, wat ook weer geheel vergoed werd door het Rijk. Deze kosten zijn niet begroot in 2024.

7.3 De afname wordt voornamelijk veroorzaakt door het ontbreken van de uitvoering van de energietoeslag in 2024. In 2023 was hier € 288.000 voor begroot. Daarnaast wordt er ca. € 95.000 minder doorbelast naar dit subprogramma voor de bijdrage van de BAR, SWO en de eigen personeelsbegroting. Het restant wordt verklaard door individueel kleinere mutaties dan € 50.000. 7.4 De kosten voor de GRJR nemen met ruim € 500.000 toe. Ook voor het CJG nemen de kosten toe t.o.v. 2023, namelijk met ca. € 183.000. Deze verhogingen hangen sterk samen met de indexeringen die over de tarieven zijn doorgevoerd, alsmede door de oplopende zorgvraag. Met deze verhogingen blijven we de begrotingen van deze aanbieders volgen. Daarnaast is de doorbelasting van de bijdrage van de BAR, SWO en de eigen personeelsbegroting met ca. € 120.000 toegenomen t.o.v. 2023. Het restant wordt verklaard door individueel kleinere mutaties dan € 50.000.

- 40 -

7.5 Voor de GGD is de deelnemersbijdrage, vanwege de indexering, toegenomen met ca. € 65.000 t.o.v. 2023. Ook hiervoor geldt dat we met deze verhoging de begroting van de betreffende aanbieder blijven volgen. 7.6 De afname komt met name door de nieuwe doorverdeling van de BAR, SWO en eigen personeelsbegroting (ca. -/- € 165.000). Baten 7.1 In 2023 hebben we een vergoeding (specifieke uitkering) van het Rijk gekregen voor de kosten van het leefgeld van opgevangen vluchtelingen (ca. € 550.000). Voor 2024 is dit (nog) niet aan de orde. 7.2 In 2023 hebben we een vergoeding (specifieke uitkering) van het Rijk gekregen voor de opvang van vluchtelingen, verdeeld over twee locaties. Voor 2024 is dit (nog) niet aan de orde. 7.3 Geen mutaties. 7.4 Geen mutaties. 7.5 Alle mutaties zijn < € 50.000. 7.6 Alle mutaties zijn < € 50.000. Beleidsindicatoren Nr. Indicator

Beschrijving indicator

AW

NL*

1 Banen (bron: CBS/LISA)

Onder een baan wordt een vervulde positie verstaan. Dit betreffen zowel fulltimers, parttimers als uitzendkrachten. Betreft het aantal banen per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15 tot en met 64 jaar.

599,3 825,4

Cijfers over 2022

2 Jongeren met een delict Het percentage jongeren (12 t/m 21 jaar) dat met een delict voor de rechter voor de rechter (bron: CBS) is verschenen.

1%

1%

2021

3 Kinderen in uitkeringsgezinnen (bron: CBS)

Percentage kinderen tot 18 jaar die in een gezin leven dat van een bijstandsuitkering moet rondkomen. Bijstandshuishouden is een huishouden waarvan minimaal één lid een bijstandsuitkering ontvangt.

3%

6%

2021

4 Netto arbeidsparticipatie (bron: CBS)

Het percentage van de werkzame beroepsbevolking ten opzichte van de (potentiële) beroepsbevolking.

75,6% 72,2%

2022

5 Jeugdwerkloosheid (bron: CBS)

Percentage personen van 16 t/m 22 jaar die als werkzoekende staan ingeschreven bij het UWV WERKbedrijf en tegelijkertijd geen baan hebben als werknemer volgens de Polisadministratie.

2%

2021

6 Personen met een bijdtandsuitkering (bron: CBS)

Het aantal personen met een uitkering op grond van de Wet werk en bijstand 304,1 431,7 (WWB, t/m 2014) en de Participatiewet (vanaf 2015), exclusief uitkeringen (leefgeld) aan personen in een instelling en dak- en thuislozen. Betreft het aantal personen per 10.000 inwoners.

2021

7 Aantal reintegratievoorzieningen (bron: CBS)

Het aantal re-integratievoorzieningen, per 10.000 inwoners in de leeftijd van 15-64 jaar.

113,5 197,7

2022

8 Jongeren met jeugdhulp (bron: CBS)

Het percentage jongeren tot 18 jaar met jeugdhulp ten opzicht van alle jongeren tot 18 jaar. Jeugdhulp is de hulp en zorg zoals deze bedoeld en beschreven is in de Jeugdwet (2014).

9,4% 13,2%

2022

9 Jongeren met jeugdbescherming (bron: CBS)

Betreft percentage jongeren tot 18 jaar die op enig moment in de verslagperiode een maatregel door de rechter dwingend opgelegd hebben gekregen. Dat gebeurt als een gezonde en veilige ontwikkeling van een kind of jeugdige wordt bedreigd en vrijwillige hulp niet of niet voldoende helpt.

0,5% 1,2%

2022

10 Jongeren met jeugdreclassering (bron: CBS)

Het percentage jongeren (12-23 jaar) met een jeugdreclasseringsmaatregel ten opzichte van alle jongeren (12-23 jaar).

0,3% 0,3%

2022

11 Wmo-cliënten met een maatwerkarr. (bron: CBS)

Aantal per 10.000 inwoners in de betreffende bevolkingsgroep. Een maatwerkarrangement is een vorm van specialistische ondersteuning binnen het kader van de Wmo.

550

2022

Waar staat je gemeente d.d. 18 juli 2023 * Klasse matig stedelijk

- 41 -

1%

700

Kerngegevens Sociale structuur

Jaarrekening 2022

Begroting 2023

Begroting 2024

Aantal inwoners

26.359

26.210

26.377

Aantal inwoners tot 20 jaar

6.284

6.237

6.185

Aantal inwoners 65 jaar en ouder

4.855

4.805

4.943

- 42 -

Niet in voorgaande programma's verantwoorde baten en lasten Inleiding Met ingang van het begrotingsjaar 2017 is het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (het BBV) gewijzigd. Een van de wijziging betreft het verantwoorden van algemene baten en lasten in de begroting en jaarrekening. Baten en lasten die direct verbandhouden met activiteiten die gericht zijn op de externe klant, worden verantwoord in de programma’s. Dus alleen de baten en lasten die betrekking hebben op het primaire proces worden in de programma’s opgenomen. Baten en lasten die hier niet onder vallen, worden buiten de programma’s gehouden. Het gaat hierbij om overheadkosten, algemene dekkingsmiddelen, Vennootschapsbelasting en onvoorzien. Zo komt er meer inzicht in de omvang van de baten en lasten van het primaire proces in het algemeen en de overhead in het bijzonder.

- 43 -

1. Algemene dekkingsmiddelen Inleiding Algemene dekkingsmiddelen zijn middelen die geen relatie hebben met een bepaalde activiteit. Onder de algemene dekkingsmiddelen vallen de taakvelden 0.5 Treasury, 0.61 OZB woningen, 0.62 OZB niet-woningen, 0.64 Belasting overig en 0.7 Algemene uitkering en overige uitkeringen Gemeentefonds. Wat mag het kosten? Algemene Realisatie 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 dekkingsmiddelen na wijziging

Begroting 2027

Lasten Algemene dekkingsmiddelen

324.029

142.300

290.400

226.900

184.800

228.100

Totaal Lasten

324.029

142.300

290.400

226.900

184.800

228.100

Algemene dekkingsmiddelen

-45.315.579

-45.413.900

-48.642.400

-50.649.200

-49.816.400

-51.157.500

Totaal Baten

-45.315.579

-45.413.900

-48.642.400

-50.649.200

-49.816.400

-51.157.500

Totaal Algemene dekkingsmiddelen

-44.991.549

-45.271.600

-48.352.000

-50.422.300

-49.631.600

-50.929.400

Baten

Verklaring van verschillen Verschillen algemene dekkingsmiddelen ten opzichte van gewijzigde begroting 2023

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Verschil 1e tr 2023 Begroting 2024

Lasten Algemene dekkingsmiddelen

142.300

290.400

148.100

Totaal Lasten

142.300

290.400

148.100

Algemene dekkingsmiddelen

-45.413.900

-48.642.400

-3.228.500

Totaal Baten

-45.413.900

-48.642.400

-3.228.500

Saldo baten en lasten

-45.271.600

-48.352.000

-3.080.400

Baten

Verschilverklaring Hieronder zullen individuele verschillen groter dan € 50.000 nader worden toegelicht. Lasten 9.1 De deelnemersbijdrage aan de SVHW is verhoogd met ongeveer € 51.000. Daarnaast wordt er minder rente toegerekend aan het programma (-/- € 260.000). Hier staan lagere uitgaven aan rente voor langlopende leningen tegenover; deze lasten nemen met ruim € 100.000 af t.o.v. 2023. Verder is de doorbelasting van de BAR-bijdrage ongeveer € 50.000 lager. Baten 9.1 De toename in de baten komt met name door hogere OZB-opbrengsten van ca. € 298.000, en door de hogere uitkering uit het Gemeentefonds, van (afgerond) € 3 miljoen.

- 44 -

Uitsplitsing lokale heffingen Lokale heffingen

Realisatie 2022

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Lasten

269.916

278.200

311.800

314.800

314.800

314.800

Baten

-7.335.218

-7.596.900

-7.894.800

-8.131.600

-8.375.600

-8.626.900

Saldo lokale heffingen

-7.065.302

-7.318.700

-7.583.000

-7.816.800

-8.060.800

-8.312.000

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Uitsplitsing dividend Dividend

Realisatie 2022

Lasten

16.106

17.800

12.200

12.200

12.200

12.200

Baten

-123.706

-211.500

-175.500

175.500

-175.500

-175.500

Saldo dividend

-107.600

-193.700

-163.300

-163.300

-163.300

-163.300

Saldo financieringsfunctie Het saldo van de betaalde rente en de ontvangen rente wordt door middel van het renteomslagpercentage via de kapitaallasten doorberekend aan de taakvelden. Deze doorberekening is gebaseerd op de boekwaarde van de vaste activa per 1 januari x het renteomslagpercentage. Het percentage wordt berekend bij het opstellen van de begroting, waarbij uitgegaan wordt van de geraamde boekwaarde van de vaste activa en de geraamde rente. Het saldo van de financieringsfunctie betreft het verschil tussen rentelasten van de geldleningen OG (verminderd met de eventueel ontvangen rente) en de doorbelaste rentelasten naar de taakvelden. Uitsplitsing saldo financieringsfunctie Financieringsfunctie

Realisatie 2022

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Lasten

234.271

50.000

229.300

166.100

124.000

167.100

Baten

-45.315.579

-45.413.900

-48.642.400

-50.649.200

-49.816.400

-51.157.500

Saldo financieringsfunctie

-45.081.308

-45.363.900

-48.413.100

-50.483.100

-49.692.400

-50.990.400

Algemene uitkering De verantwoorde algemene uitkering uit het Gemeentefonds is gebaseerd op de ten tijde van het opstellen van de begroting bekende informatie (meicirculaire 2023). Voor een specificatie van de ontwikkeling van de algemene uitkering wordt verwezen naar de verschillenanalyse, die u terug kunt vinden in het onderdeel Financiële begroting. Omschrijving

2024

2025

2026

2027

Meicirculaire 2023

2.233.000

2.321.000

1.383.000

1.444.000

Vrijval stelpost jeugd

-1.132.300

-1.043.500

0

0

Totaal correcties Algemene uitkering

1.100.700

1.277.500

1.383.000

1.444.000

+/+ is positief -/- is negatief

- 45 -

Beleidsindicatoren Nr. Indicator

Beschrijving indicator

1 Gemiddelde WOZ-waarde (bron: CBS)

De gemiddelde WOZ waarde van woningen in duizenden euro's.

431

369

2021

2 Gemeentelijke woonlasten eenpersoonshuishouden (bron: COELO)

Het gemiddelde totaalbedrag in euro’s per jaar dat een éénpersoonshuishouden betaalt aan woonlasten.

876

733

2023

3 Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden (bron: COELO)

Het gemiddelde totaalbedrag in euro’s per jaar dat een meerpersoonshuishouden betaalt aan woonlasten

1.150

905

2022

Waar staat je gemeente d.d. 18 juli 2023 * Klasse matig stedelijk

- 46 -

AW

NL*

Cijfers over

2. Overhead Inleiding Overheadkosten zijn alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces (BBV artikel 1 lid 2). In de notitie Overhead van de commissie BBV is aangegeven welke baten en lasten verantwoord worden onder overheadkosten. In het kort komt het erop neer dat de volgende uitgangspunten gehanteerd kunnen worden: - Directe kosten worden zoveel mogelijk direct toerekenen aan de desbetreffende taakvelden en programma’s; - Ondersteunende taken zijn niet direct dienstbaar aan de externe klant of het externe product en behoren daarom tot de overhead; - Sturende taken vervult door hiërarchische leidinggevende behoren tot de overhead, en - De positionering van een functie binnen de organisatie heeft geen invloed op de beoordeling of er sprake is van overhead. De baten en lasten voor overhead zijn verantwoord op het taakveld 0.4 Overhead. Wat mag het kosten? Overhead

Realisatie 2022

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Overhead

8.677.481

8.702.000

8.777.200

8.721.700

8.608.700

8.606.900

Totaal Lasten

8.677.481

8.702.000

8.777.200

8.721.700

8.608.700

8.606.900

Overhead

-58.643

-23.300

-24.000

-24.700

-24.700

-24.700

Totaal Baten

-58.643

-23.300

-24.000

-24.700

-24.700

-24.700

8.618.838

8.678.700

8.753.200

8.697.000

8.584.000

8.582.200

Lasten

Baten

Saldo Overhead

Verklaring van verschillen Verschillen overhead ten opzichte van gewijzigde begroting 2023

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Verschil 1e tr 2023 Begroting 2024

Lasten Overhead

8.702.000

8.777.200

75.200

Totaal Lasten

8.702.000

8.777.200

75.200

Overhead

-23.300

-24.000

-700

Totaal Baten

-23.300

-24.000

-700

8.678.700

8.753.200

74.500

Baten

Saldo baten en lasten

Verschilverklaring Hieronder zullen individuele verschillen groter dan € 50.000 nader worden toegelicht. Lasten 9.2 De hogere lasten komen met name omdat we vanaf 2024 weer een eigen personeelsbegroting hebben, die deels naar Overhead wordt doorverdeeld. Dit is nieuw t.o.v. 2023, en betreft ongeveer € 1,8 miljoen. Hier staat tegenover dat de lasten met betrekking tot de BAR-bijdrage juist zijn afgenomen, met ongeveer € 1,7 miljoen, omdat de BAR-bijdrage aanzienlijk lager is geworden vanaf 2024.

- 47 -

3. Vennootschapsbelasting (Vpb) Inleiding Door de inwerkingtreding van de Wet modernisering Vennootschapsbelastingplicht overheidsondernemingen zijn gemeenten met ingang van 1 januari 2016 Vpb-plichtig over hun (winstgevende) ondernemersactiviteiten. Doel van deze wet is het scheppen van een gelijk speelveld tussen overheidsondernemingen en private ondernemingen. Omdat de Belastingdienst de gemeente in zijn geheel aanslaat voor de Vpb-heffing en deze heffing niet per overheidsonderneming uitsplitst is, wordt de eventueel af te dragen Vpbheffing van alle ondernemingsactiviteiten opgenomen als één bedrag in het programmaplan en het overzicht van baten en lasten. Het is niet nodig om per programma waarin ondernemingsactiviteiten zijn opgenomen een naar rato-deelbedrag Vpb-heffing te ramen. De Vpb is verantwoord onder het taakveld 0.9. Wat mag het kosten? Vennootschapsbelasting Realisatie 2022 Begroting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026 Begroting 2027 na wijziging Lasten

-37.181

24.600

25.200

24.700

24.700

24.700

Totaal baten en lasten

-37.181

24.600

25.200

24.700

24.700

24.700

Totaal saldo vennootschapsbelasting

-37.181

24.600

25.200

24.700

24.700

24.700

Verschilverklaring Er zijn geen individuele verschillen groter dan € 50.000.

- 48 -

4. Onvoorzien Inleiding In de begroting is een bedrag opgenomen voor onvoorziene lasten. Er is sprake van onvoorziene lasten wanneer deze onvoorzienbaar, onontkoombaar en onvermijdbaar zijn. Deze post is niet bedoeld om overschrijdingen op bestaande budgetten te dekken. Wat mag het kosten? Onvoorzien

Realisatie 2022

Begroting 2023 na wijziging

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Lasten

0

75.000

75.000

75.000

75.000

75.000

Totaal baten en lasten

0

75.000

75.000

75.000

75.000

75.000

Saldo onvoorzien

0

75.000

75.000

75.000

75.000

75.000

Verschilverklaring Er zijn geen individuele verschillen groter dan € 50.000.

- 49 -

3. PARAGRAFEN

- 50 -

Paragraaf 1 - Lokale heffingen In deze paragraaf treft u informatie aan over de gemeentelijke belastingen en gebonden heffingen. Aan de orde komt het gemeentelijke beleid een overzicht van de tarieven, een beschrijving van het kwijtscheldingsbeleid, en de lokale lastendruk in vergelijking met omliggende gemeenten. Algemene uitgangspunten lokale heffingen De uitwerking van de begroting 2024 vloeit voort uit de Kaderbrief 2023-2024. Ten aanzien van de gemeentelijke belastingen en heffingen geldt een indexering van de (belasting)tarieven en heffingen met een percentage van 3% en/of maximaal kostendekkende tarieven. Woonlasten en tarieven belastingen en heffingen De gemeentelijke woonlasten worden bepaald door de uitgaven van burgers aan Onroerende zaakbelasting (OZB), afvalstoffenheffing en rioolheffing. De OZB is een gemeentelijke belasting waarbij de opbrengsten in de algemene dekkingsmiddelen terecht komen en dus vrij besteedbaar zijn. Daarnaast zijn er gebonden heffingen die volledig bestemd zijn voor de uitvoering van gemeentelijke taken. De gebonden heffingen (afvalstoffenheffing, rioolheffing, leges en retributies) mogen wettelijk maximaal 100% kostendekkend zijn (lager mag ook). Dit is inclusief de toe te rekenen compensabele BTW, mutaties in voorzieningen en toe te rekenen kosten voor overhead.

Albrandswaard kiest voor tarieven die 100% van de kosten dekken, uitgezonderd de tarieven voor lijkbezorgingsrechten. Algemene (beleids)ontwikkelingen Benchmark woonlasten Een vergelijking van de gemeentelijke woonlasten maakt de onderlinge verschillen van de woonlasten tussen Albrandswaard en omliggende gemeenten inzichtelijk. Deze vergelijking is in deze paragraaf opgenomen. Het overzicht vergelijkt de tarieven van de OZB, afvalstoffenheffing en rioolheffing per gemeente en het cumulatieve bedrag van de onroerende zaakbelastingen, de afvalstoffenheffing en de rioolheffing per gemeente Begrotingsregels Het Besluit begroting en verantwoording voor provincies en gemeenten (BBV) schrijft voor dat in de paragraaf Lokale heffingen kostenonderbouwingen voor belastingtarieven zijn opgenomen. Dit geldt met name voor de gebonden heffingen. In deze paragraaf zijn de kostenonderbouwingen opgenomen. Deze geven inzicht in hoe de geraamde baten en de geraamde lasten met elkaar in verhouding staan. Overzicht geraamde belastingen en heffingen Hierna treft u een totaal overzicht aan van in de begroting geraamde opbrengsten van de gemeentelijke belastingen en de gebonden heffingen.

- 51 -

Gemeentelijke belastingen

Begroting 2023

2024

2025

2026

2027

7.596.900

7.894.800

8.131.600

8.375.600

8.626.900

2023

2024

2025

2026

2027

Afvalstoffenheffing

3.942.500

4.326.400

4.326.400

4.326.400

4.326.400

Rioolheffing

3.223.900

3.173.500

3.168.500

3.176.300

3.197.400

Algemene dekkingsmiddelen Onroerende zaakbelastingen Gebonden heffingen

Begroting

De geraamde opbrengsten zijn een gevolg van de tariefstelling en het aantal heffingseenheden. OZB tarieven 2024 Onroerende zaakbelastingen De onroerendezaakbelasting (OZB) wordt berekend naar een percentage van de waarde van de onroerende zaak. Waardepeildatum De waarde van een onroerende zaak wordt vastgesteld conform de Wet waardering onroerende zaken (WOZ). De vastgestelde waarde geldt voor een tijdvak van één jaar en heeft als peildatum 1 januari van één jaar eerder. In 2024 zal de OZB daarom berekend worden op basis van WOZ-waarde met als waardepeildatum 1 januari 2023. Opbrengst OZB Jaarlijks ontvangen we in juli van het SVHW een raming van de heffingsmaatstaven van de verschillende belastingen en heffingen. Op basis hiervan wordt de berekening gemaakt van de opbrengsten en de tarieven voor de lokale heffingen. Bij het bepalen van de opbrengst OZB voor de begrotingsjaren 2024 – 2027 wordt de opbrengstraming van 2023 gecorrigeerd met het stijgingspercentage van 3% exclusief areaaluitbreiding door nieuwbouw. OZB tarieven 2024 Op basis van het voorgaande zien de tarieven OZB voor 2024 er als volgt uit: Onroerende zaakbelastingen

2023

2024

(als percentage van de WOZ-waarde) Eigenaren woningen

0,1038%

0,1006%

Eigenaren niet-woningen

0,3767%

0,3919%

Gebruikers niet-woningen

0,3192%

0,3224%

Afvalstoffenheffing tarieven 2024 Afvalstoffenheffing Afvalstoffenheffing wordt geheven om de kosten te betalen die de gemeente Albrandswaard maakt voor het (laten) inzamelen en verwerken van huishoudelijk afval. Voor de afvalstoffenheffing hanteren wij kostendekkende tarieven in combinatie met een planmatige inzet van de daarvoor gevormde voorzieningen.

- 52 -

Onderbouwing kostendekkende tarieven De in de afvalstoffenheffing te dekken kosten zijn als volgt bepaald: Afvalstoffenheffing Omschrijving

2024

Kosten van de activiteit vanuit de NV BAR Afvalbeheer

2.137.000

Kosten van de activiteit vanuit de gemeente, inclusief omslagrente

1.276.000

Inkomsten van de activiteit, exclusief heffingen Netto kosten van de activiteit

-191.900 3.221.100

Toe te rekenen kosten Vanuit andere activiteiten toe te rekenen kosten

361.628

Overhead, inclusief omslagrente

130.446

BTW

707.700

Totale kosten

4.420.900

Opbrengst afvalstoffenheffing

4.326.445

Onttrekking voorziening beklemde middelen afvalstoffenheffing

94.429

Totale dekking

4.420.900

Dekkingspercentage

100%

Op basis van kostendekkendheid zien de tarieven 2024 er ten opzichte van 2023 als volgt uit: Afvalstoffenheffing

2023

2024

Eenpersoonshuishouden (vast tarief)

243,00

257,04

Tweepersoonshuishouden (vast tarief)

315,00

334,08

Meerpersoonshuishouden (vast tarief)

333,00

353,04

Variabel tarief per zak 60 liter

1,15

1,15

Variabel tarief per zak 30 liter

0,57

0,57

Variabel tarief container 240 liter

4,60

4,60

Rioolheffing tarieven 2024 Rioolheffing Het uitgangspunt van de rioolheffing is om gemeenten in staat te stellen de kosten te verhalen die gepaard gaan met de gemeentelijke wateropgave. De gemeentelijke watertaken die uit de heffing bekostigd mogen worden, zijn de taken die betrekking hebben op: • de inzameling, de berging en het transport van huishoudelijk afvalwater en bedrijfsafvalwater en op de zuivering van huishoudelijk afvalwater door middel van kleinere individuele installaties voor de behandeling van afvalwater (IBA); • de inzameling en de verdere verwerking van afvloeiend hemelwater, en • het treffen van maatregelen ter voorkoming of beperking van nadelige gevolgen van de grondwaterstand voor de aan de grond gegeven bestemming.

- 53 -

De in de rioolheffing te dekken kosten zijn als volgt bepaald: Rioolheffing Omschrijving

2024

Kosten riolering en gemalen

833.400

Kosten personeel en kapitaallasten, inclusief omslagrente

742.300

Inkomsten van de activiteit, exclusief heffingen

-38.900

Dotatie aan voorziening vervanging riolering

1.105.000

Netto kosten van de activiteit

2.641.800

Toe te rekenen kosten Vanuit andere activiteiten toe te rekenen kosten

334.500

Overhead, inclusief omslagrente

209.200

BTW

509.600

Totale kosten

3.695.100

Opbrengst rioolheffing

3.173.500

Dekkingspercentage

86%

Op basis van kostendekkendheid zien de tarieven 2024 er ten opzichte van 2023 als volgt uit: Rioolheffing

2023

2024

Eenpersoonshuishouden

220,44

220,44

Meerpersoonshuishouden

294,00

294,00

Lijkbezorging tarieven 2024 Lijkbezorging Voor het verlenen van diensten door en/of het gebruik van de faciliteiten van de begraafplaatsen in Rhoon en Poortugaal worden rechten geheven voor onder andere begraven, onderhoudsrechten en andere lijkbezorgingsrechten. De in de lijkbezorgingsrechten te dekken kosten zijn als volgt bepaald: Lijkbezorgingsrechten Omschrijving

2024

Lasten personeel en materieel

207.700

Directe kosten begraafplaatsen Netto lasten taakveld Begraafplaatsen

268.700 476.400

Toe te rekenen kosten Overhead, inclusief omslagrente Totale kosten taakveld Begraafplaatsen

161.400 637.800

Opbrengst lijkbezorgingsrechten

214.400

Dekkingspercentage

34%

Op basis van kostendekkendheid zien de tarieven 2024 er ten opzichte van 2023 als volgt uit: Lijkbezorging

2023

2024

Particulier graf in Poortugaal (1 diep) voor een periode van 20 jaar

1.760

1.815

Particulier dubbel graf in Poortugaal (1 diep) voor een periode van 20 jaar

3.515

3.620

Particulier graf in Rhoon (2 diep) voor een periode van 20 jaar

2.885

2.970

Begraafkosten (personen vanaf 18 jaar)

1.365

1.405

900

925

Afkoop van verplichte onderhoudskosten 1 diep (20 jaar)

- 54 -

Leges De algemene verhoging als gevolg van prijsindexering van de overige gemeentelijke heffingen bedraagt in beginsel 3% met dien verstande dat de opbrengst maximaal kostendekkend mogen zijn. Leges Voor producten en diensten die de gemeente aan burgers, bedrijven en anderen verleent, worden leges in rekening gebracht. De belangrijkste hiervan zijn de leges voor burgerzaken (paspoort, rijbewijs, huwelijksvoltrekking, enz.), aanvraag APV-vergunningen en omgevingsvergunningen. Bij de bepaling van de hoogte van de legestarieven wordt gekeken naar de kostendekkendheid. De leges worden geheven voor verstrekte diensten en producten. Een aantal tarieven van leges zijn wettelijk gemaximeerd, zoals het tarief voor paspoorten, aanwezigheidsvergunning speelautomaten of bijvoorbeeld een uittreksel Burgerlijke stand. Voor het overige geldt ook hier dat de tarieven van leges maximaal kostendekkend mogen zijn. Volgens de gemeentewet mag de legesverordening als geheel bezien maximaal kostendekkend zijn. Het is mogelijk om kruissubsidiëring toe te passen. Daarmee wordt verstaan: het hoger stellen van tarieven van leges voor sommige diensten om daarmee de tarieven voor andere diensten laag te kunnen houden. De kosten en opbrengsten van de leges zien kunt u in tabelvorm zien op de volgende bladzijde.

- 55 -

Leges Hoofdstuk 1 ALGEMENE DIENSTVERLENING

Kosten taakveld

Taakveld Overhead Totale Kosten

Totale Kostendekking Opbrengsten

paragraaf

1 Burgerlijke stand

50.419

23.354

73.773

43.931

60%

paragraaf

2 Reisdocumenten en Nederlandse identiteitskaart

357.403

113.390

470.793

428.820

91%

paragraaf

3 Rijbewijzen

69.404

35.591

104.995

102.324

97%

paragraaf

4 Verstrekkingen i.h.k.v. de basisregistratie persoonsgegevens

4.913

424

5.337

3.949

74%

paragraaf

5 Bestuursstukken

0

0

0

0

0%

paragraaf

6 Vastgoedinformatie

0

0

0

0

0%

paragraaf

7 Overige publiekszaken

7.883

2.537

10.420

9.512

91%

paragraaf

8 Gemeentearchief

0

0

0

0

0%

paragraaf

9 Bijzondere wetten

19.553

17.675

37.228

40.823

110%

paragraaf Totaal LEGES ALGEMENE DIENSTVERLENING

10 Diversen

0 509.600

0 193.000

0 702.500

0 629.400

0% 90%

Hoofdstuk2 OMGEVINGSWET

Taakveld Overhead Totale Kosten

paragraaf

1 Algemene bepalingen

paragraaf

2 Voorfase

paragraaf

3 Bouwactiviteiten

paragraaf

0

0

Totale Kostendekking Opbrengsten 0

0

0

0

0

0

526.081

407.847

933.928

392.025

4 Activiteiten mbt cultureel erfgoed en werelderfgoed

0

0

0

0

paragraaf

5 Milieubelastende activiteiten

0

0

0

0

paragraaf

6 Overige activiteiten

0

0

0

0

paragraaf

7 Maatwerkvoorschriften

0

0

0

0

paragraaf

8 Gelijkwaardigheid

0

0

0

0

paragraaf

9 Overige tarieven

0

0

0

0

paragraaf

10 Modaliteiten

0

0

0

0

paragraaf

11 Vermindering

0

0

0

0

paragraaf

12 Teruggaaf

0

0

0

0

526.081

407.847

933.928

392.025

Totaal LEGES OMGEVINGSWET Hoofdstuk 3 EUROPESE DIENSTENRICHTLIJN

Taakveld Overhead Totale Kosten 1 Horeca

4.590

2.256

6.846

2.648

paragraaf

2 Gereserveerd

3.072

0

3.072

0

paragraaf

3 Winkeltijdenwet

paragraaf

4 Organiseren evenement of markt

paragraaf paragraaf paragraaf

7 In dit hoofdstuk niet benoemd besluit

KOSTENDEKKING LEGES TOTALE TARIEVENTABEL

42%

Totale Kostendekking Opbrengsten

paragraaf

Totaal LEGES DIENSTEN EUROPESE RICHTLIJN

42%

0%

0

0

0

0

0%

3.725

591

4.316

457

11%

5 Standplaatsen

0

0

0

0

0%

6 Huisvestingswet 2014

0

0

0

0

0%

1.852

1.034

2.886

2.334

81%

13.200

3.900

17.100

5.400

32%

604.747 1.653.528

1.026.825

62%

1.048.881

- 56 -

Gemeentelijk kwijtscheldingsbeleid Indien de belastingplichtige niet, of slechts met veel moeite, de aanslag kan betalen, kan deze onder wettelijk vastgestelde voorwaarden in aanmerking komen voor gehele of gedeeltelijke kwijtschelding. De kwijtscheldingen lopen via het SVHW. De kwijtscheldingen hebben betrekking op de afvalstoffenheffing en rioolheffing. De kosten van verleende kwijtscheldingen worden doorberekend in de tarieven van de betreffende heffingssoorten. In de begroting 2024 zijn de volgende bedragen voor kwijtschelding opgenomen: Kwijtschelding

2023

2024

2025

2026

2027

Afvalstoffenheffing

98.600

98.600

98.600

98.600

98.600

Rioolheffing

100.000

100.000

100.000

100.000

100.000

Totaal

198.600

198.600

198.600

198.600

198.600

Overzicht belastingdruk Tot de woonlasten worden gerekend de OZB, de afvalstoffenheffing en de rioolheffing. De woonlasten vormen het grootste deel van de opbrengst uit de gemeentelijke heffingen en daarmee grotendeels de lokale lastendruk. Hierna worden de woonlasten inzichtelijk gemaakt.

- 57 -

Omschrijving

2022

2023

2024

+ = stijging en - = daling van lasten

Afwijking Absoluut

In %

Eénpersoonshuishouden met een huurwoning Rioolgebruik

€ 202,86 € 220,50 € 220,50

€ 0,00

0%

Afval**

€ 274,92 € 243,00 € 257,04

€ 14,04

5%

Totaal

€ 202,86 € 463,50 € 477,54

€ 14,04

7%

Rioolgebruik

€ 270,48 € 294,00 € 294,00

€ 0,00

0%

Afval (tweepersoons)**

€ 366,60 € 315,00 € 334,08

€ 19,08

5%

Totaal

€ 637,08 € 609,00 € 628,08

€ 19,08

3%

Rioolgebruik

€ 270,48 € 294,00 € 294,00

€ 0,00

0%

Afval (meerpersoons)**

€ 366,60 € 333,00 € 353,04

€ 20,04

5%

Totaal

€ 637,08 € 627,00 € 647,04

€ 20,04

3%

Tweepersoonshuishouding met een huurwoning

Meerpersoonshuishouding met een huurwoning

Eénpersoonshuishouding met een koopwoning met een WOZ-waarde van € 345.300* Rioolgebruik

€ 202,86 € 220,50 € 220,50

€ 0,00

0%

Afval**

€ 274,92 € 243,00 € 257,04

€ 14,04

5%

OZB-eigendom

€ 365,66 € 344,62 € 347,37

€ 2,75

1%

Totaal

€ 843,44 € 808,12 € 824,91

€ 16,79

2%

Tweepersoonshuishouding met een koopwoning met een WOZ-waarde van € 345.300* Rioolgebruik

€ 270,48 € 294,00 € 294,00

€ 0,00

0%

Afval (tweepersoons)**

€ 347,28 € 315,00 € 334,08

€ 19,08

5%

OZB-eigendom

€ 365,66 € 344,62 € 347,37

€ 2,75

1%

Totaal

€ 983,42 € 953,62 € 975,45

€ 21,83

2%

Meerpersoonshuishouding met een koopwoning met een WOZ-waarde van € 345.300* Rioolgebruik

€ 270,48 € 294,00 € 294,00

€ 0,00

0%

Afval (meerpersoons)**

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.albrandswaard.nl/api/v1/meetings/3511/documents/30472