13, Monitoring Coronacrisis - Impact van de epidemie op Zuid-Holland Zuid in beeld - Definitief - 05272021.pdf
Tekst van het document
Monitoring Coronacrisis
Impact van de epidemie op Zuid-Holland Zuid in beeld
START
Versie 13.0 31 mei 2021
Partner voor bestuur en beleid
Inhoudsopgave
Partner voor bestuur en beleid
Epidemie in beeld Partner voor bestuur en beleid
Actuele informatie & Cijfers Wijzigingen in rapportage epidemiologische cijfers
Dashboard coronavirus Rijksoverheid
Voor de meest recente cijfers en informatie over de stand van de epidemie verwijzen wij u door naar het nationaal dashboard coronavirus van de rijksoverheid. Het dashboard coronavirus geeft informatie over het aantal positieve testen, de ziekenhuisopnames en het aantal gezette prikken in Nederland, per veiligheidsregio en per gemeente. Door op de monitor te klikken gaat u direct naar het dashboard.
Partner voor bestuur en beleid
Aantal COVID-19 Patiënten Totaalaantal bij de GGD’en gemelde COVID-19 patiënten (per 100.000 inwoners) Cijfers vanaf 24 februari 2020 tot en met 26 mei 2021, absolute aantallen tussen haakjes.
aantallen van Zuid-Holland Zuid 5.599
2.616
(12.745)
(12.937)
3.587
(11.493)
5.283
3.523 3.309
(10.963)
(11.808)
Bron: RIVM
8.400
2.712
4.071
(13.122) (14.823)
(11.000)
14.143 (11.855)
(9.604)
Bron: Allecijfers.nl/RIVM
Partner voor bestuur en beleid
Ontwikkeling afgelopen 2 weken Bij de GGD’en gemelde COVID-19 patiënten (per 100.000 inwoners) Cijfers vanaf 11 tot en met 25 mei 2021
Bron: RIVM
Partner voor bestuur en beleid
Aantal afgenomen tests & uitslagen Cijfers van de afgelopen week, 17 tot en met 23 mei 2021
Aantal tests per GGD-regio waar de patiënt woont (per 100.000 inwoners)
Bron: RIVM
Aantal positieve test per GGD-regio waar de patiënt woont (per 100.000 inwoners)
Bron: RIVM
Partner voor bestuur en beleid
Vaccineren Aantal COVID-19 vaccinaties (afgerond op duizendtallen) Cijfers vanaf 6 januari tot en met 23 mei 2021 Tot en met zondag 23 mei zijn in Nederland naar schatting ruim 8,4 miljoen vaccinaties toegediend. Daarvan zijn er ruim 6,1 miljoen eerste vaccinaties en 2,3 miljoen tweede vaccinaties. Het dagelijks aantal gezette prikken staat op het Coronadashboard. De cijfers zijn berekend op basis van de vaccinaties die tot en met 23 mei zijn toegediend. Meer informatie vind u bij het RIVM
Leeftijdsgroepen
Eerste dosis
Tweede dosis
90-plussers
67.802
62.198
80-89 jarigen
563.788
522.354
70-79 jarigen
1.377.273
797.134
60-69 jarigen
779.993
82.578
50-59 jarigen
730.010
96.431
40-49 jarigen
241.860
56.539
30-39 jarigen
154.615
39.753
20-29 jarigen
143.631
43.856
< 20 jaar
34.312
10.444
Onbekend
833
147
Totaal
6.153.355
2.304.562
Bron: RIVM
Partner voor bestuur en beleid
Sterftecijfers Aantal sterfgevallen per week & per maand (Zuid-Holland Zuid) Aantal sterfgevallen per maand in 2019, 2020 en 2021 De grafiek toont het aantal overlijdens per maand in Zuid-Holland Zuid. We tonen twee lijnen: die van 2019 in geel, 2020 in rood en staven voor 2021 in blauw. De gegevens komen van het CBS. De grootste oversterfte zagen we in april 2020. Maar ook in het najaar van 2020 en afgelopen winter is er duidelijk sprake van een hogere sterfte. In de eerste drie maanden van 2021 overleden in Zuid-Holland Zuid ongeveer 100 mensen meer dan in 2019 of in 2020. Ook in april 2021 is het aantal overlijdens nog hoger dan in april 2019, maar beduidend lager dan in april 2020.
500
450
400
350
300
250
200
150
100
50
0 jan
feb
mrt
apr
mei 2021
jun
jul 2020
aug
sept
okt
nov
dec
2019
Bron: wsjg.nl/CBS Partner voor bestuur en beleid
Nieuws & ontwikkelingen Partner voor bestuur en beleid
Nieuws & ontwikkelingen Berichten van partners uit de regio Miljoenen werknemers ontvangen dit jaar geen vakantiegeld 19 mei.
Het vakantiegeld dreigt deze maand niet te worden uitbetaald aan een op de vijf werknemers, omdat het bedrijf waar ze werken financieel is verzwakt door de coronapandemie. Dat is een ruime verdubbeling ten opzichte van vorig jaar.
Beatrixziekenhuis zet zich in met proeftuin Nationale Zorgreserve 11 mei
Het Rivas Zorggroep Beatrixziekenhuis in Gorinchem neemt met twee verpleegafdelingen deel aan de ‘proeftuin Nationale Zorgreserve’. Het is het tweede ziekenhuis in de regio Zuid-Holland Zuid, na het Albert Schweitzer ziekenhuis, dat deelneemt aan deze proeftuin.
Zo zien we 6 miljoen prikken terug in de positieve testen en ziekenhuisopnames 7 mei.
Op 6 januari is Nederland begonnen met vaccineren, vier maanden later zijn er 6 miljoen prikken gezet en dat is te zien in de cijfers over het aantal positieve testen en ziekenhuisopnames. Groepen die een prik hebben gehad testen minder vaak positief op het coronavirus en komen minder vaak in het ziekenhuis met COVID-19 dan groepen die nog niet gevaccineerd zijn.
Partner voor bestuur en beleid
Welzijn Partner voor bestuur en beleid
Thema’s: Welzijn
Volwassen hulpverlening
Jeugdhulp en -bescherming
Schuldhulpverlening
Partner voor bestuur en beleid
Jeugdhulp Aantal cliënten jeugdhulp
Cliënten Jeugdhulp per maand (Zuid-Holland Zuid)
De figuur hiernaast geeft het aantal cliënten weer op basis van toewijzingen voor jeugdhulp. Het gaat hierbij zowel om Zorg in Natura (ZiN) als zorg uit PGB’s. Dit beeld wijkt af van het gemeentedashboard van de serviceorganisatie, waar het aantal cliënten bepaald is op alleen de declaraties Zorg in Natura (ZiN). In 2020 is het aantal cliënten met jeugdhulp elke maand hoger dan in 2019. De relatieve stijging is in 2020 echter beperkter dan in 2019. De afvlakking van het groeitempo in 2019 zet door in 2020. In februari 2021 zien we het aantal cliënten met jeugdhulp iets teruglopen ten opzichte van januari 2021. In maart 2021 zien we weer een stijging. Het aantal cliënten in het eerste kwartaal van 2021 ligt opnieuw flink hoger dan in het eerste kwartaal van 2020.
8200 8012 8000
8085 7959
7800 7600 7400 7200 7000 6800
Absoluut aantal cliënten per gemeente Apr A 385 D 2.018 G 570 H-G 279 H-I-A 594 HW 1.294 M 707 P 559 S 461 Z 850 Tot. 7.717
2020 Jun Aug 386 390 2.100 2.087 563 531 285 280 620 595 1.324 1.315 718 694 569 559 462 459 855 850 7.882 7.760
Okt 392 2.168 542 286 618 1.359 747 568 477 863 8.020
Dec 387 2.196 544 283 630 1.358 717 573 477 857 8.022
Jan 384 2.204 547 278 639 1.348 703 565 486 858 8.012
2021 Feb 382 2.191 525 280 651 1.351 688 567 474 850 7.959
Mrt 384 2.256 554 276 653 1.367 687 577 481 850 8.085
6600
6400 6200 6000 jan
feb
mrt
apr
mei 2021
jun 2020
jul
aug
sep
okt
nov
dec
2019
Bron: SOJ ZHZ Partner voor bestuur en beleid
Jeugdbescherming
Aantal jeugdigen met een jeugdbeschermingsmaatregel Een jeugdbeschermingsmaatregel wordt dwingend opgelegd door de rechter. Een kind of jongere wordt in zo’n geval 'onder toezicht gesteld' (OTS) of 'onder voogdij' geplaatst. In 2019 en 2020 is er sprake van een afname van het aantal jeugdigen met een jeugdbeschermingsmaatregel. Dit wordt voor een groot deel veroorzaakt door een wijziging van de voorziening 'preventieve jeugdbescherming‘. Deze voorziening wordt op een andere wijze gefinancierd, waardoor de aantallen ‘preventieve jeugdbescherming’ langzaam uit de cijfers verdwijnen. De daling is daarom grotendeels toe te schrijven aan deze verandering. Er zijn ook andere aanpassingen doorgevoerd in de registraties van Jeugdbescherming en Jeugdreclassering. Een aantal producten die onder 'jeugdbescherming' vielen, vallen nu onder 'jeugdreclassering'.
In het eerste kwartaal van 2021 zien we dat het aantal jeugdigen met een jeugdbeschermingsmaatregel rond het niveau van december 2020 blijft schommelen.
Aantal jeugdigen met jeugdbeschermingsmaatregel per maand (Zuid-Holland Zuid) 1300
1250
1200
1150
1100 1070 1.053 1050
Absoluut aantal cliënten per gemeente Apr A 65 D 287 G 85 H-G 58 H-I-A 57 HW 149 M 121 P 81 S 92 Z 120 Tot. 1.115
2020 Jun Aug 61 59 293 276 83 86 60 60 58 60 143 147 119 125 80 73 88 96 114 112 1.099 1.094
Okt 58 269 87 54 55 140 126 71 104 117 1.081
Dec 53 266 89 49 53 137 124 72 104 115 1.062
Jan 52 270 89 49 53 138 126 73 104 116 1.070
2021 Feb 47 268 89 49 54 141 121 68 99 117 1.053
1.060
Mrt 47 264 88 48 55 144 124 71 103 116 1.060
1000
950 jan
feb
mrt
apr
mei 2021
jun 2020
jul
aug
sep
okt
nov
dec
2019
Bron: SOJ ZHZ Partner voor bestuur en beleid
Hulpverlening voor volwassenen I
Nieuwe aanmeldingen bij de wijk- of sociaal teams De figuur laat het aantal nieuwe cliënten zien waarvoor sinds begin 2020 een dossier is geopend bij een wijk- of sociaal team. Van half maart 2020 tot eind mei 2020 was de fysieke inloop voor cliënten gesloten. Vanaf juni tot en met september neemt het aantal nieuwe cliënten flink toe, behalve in de zomermaand augustus. Vanaf oktober 2020 zien we dat de instroom van nieuwe cliënten de ene maand wat hoger is dan de andere. Gemiddeld schommelt de nieuwe instroom rond de 325 cliënten per maand.
Instroom van cliënten bij wijk- of sociaal teams, per 1.000 inwoners per maand vanaf 2020 (Zuid-Holland Zuid) 12
10
8 Note: In Papendrecht wordt op een andere manier geteld in dossiers. In de dossiers staat ook het aantal trajecten van een cliënt vermeld en die trajecten tellen apart mee.
6
*Geen gegevens beschikbaar
4
Absoluut aantal nieuwe cliënten/dossiers per gemeente, per maand
G H-G H-I-A HW M P
Jun 15 91 17 5 42 13 18 36
2020 Aug Okt 22 18 84 91 14 25 10 12 26 31 17 8 14 19 30 37
Dec 23 73 16 7 17 15 14 36
Jan 34 92 32 17 24 12 20 46
S* Z Tot.
64 288
55 272
69 270
89 366
A D
88 329
2021 Feb Mrt 10 15 104 91 22 26
Apr 23 95 34
23 13 23 33
25 16 19 37
20 15 11 38
78 306
98 327
84 320
2
0
Alblasserdam Hardinxveld-Giessendam Molenlanden Zwijndrecht
Dordrecht Hendrik-Ido-Ambacht Papendrecht
Gorinchem Hoeksche Waard Sliedrecht
Bron: alle gemeenten Zuid-Holland Zuid Partner voor bestuur en beleid
Uitstroom of afsluiting van dossiers bij de wijk- of sociaal teams Naast de registratie van nieuwe cliënten is er ook een registratie van het aantal afgesloten dossiers per maand. Voor zeven van de tien gemeenten zijn hierover cijfers beschikbaar. Als de hulpvraag door het wijk- of sociaal team is afgehandeld wordt het dossier gesloten, ook in de maanden waarin de locaties gesloten waren. Over de hele linie loopt het aantal afgesloten dossiers vooral in april, mei en augustus terug. Vanaf juni worden er weer meer dossiers gesloten omdat er meer cliënten zijn gezien. Na de zomerdip van augustus stijgt het aantal afgesloten dossiers met het hoogste totaal aantal gesloten dossiers in de maand december, vooral in Papendrecht en Zwijndrecht, om in januari 2021 op het oude niveau uit te komen. Het aantal afgesloten dossiers is in maart en april weer toegenomen, in tegenstelling tot een jaar eerder.
Hulpverlening voor volwassenen II Uitstroom van cliënten bij wijk- of sociaal teams per 1.000 inwoners, per maand, vanaf 2020 (Zuid-Holland Zuid) 12
10
8
6
In Papendrecht wordt op een andere manier geteld in dossiers (zie vorige pagina). *Geen gegevens beschikbaar
4
Absoluut aantal afgesloten dossiers/cliënten, per gemeente, per maand A D G H-G* H-I-A HW* M P S* Z Tot.
Jun 5 80 14
2020 Aug Okt 6 13 86 83 10 21
Dec 45 102 28
103
5
58
23 28
12 26
63 316
31 176
2
Jan 10 83 26
2021 Feb Mrt 15 14 102 109 26 34
Apr 53 92 40
66
0
16
20
35
25 40
14 59
11 36
10 43
13 46
17 23
66 306
115 429
49 215
55 267
58 294
58 318
0
Alblasserdam Hardinxveld-Giessendam Molenlanden Zwijndrecht
Dordrecht Hendrik-Ido-Ambacht Papendrecht
Gorinchem Hoeksche Waard Sliedrecht
Bron: alle gemeenten Zuid-Holland Zuid Partner voor bestuur en beleid
Schuldhulpverlening Aantal huishoudens dat een beroep doet op schuldhulpverlening De figuur hiernaast laat het aantal nieuwe aanvragen voor hulp bij schulden zien per maand voor 2020 (gele lijn), 2019 (rode lijn) en voor 2021 (blauwe staven). In 2019 liet het aantal nieuwe aanvragen schuldhulpverlening duidelijk een stijgende lijn zien. Tussen februari en juni 2020 loopt het aantal aanvragen duidelijk terug, om vervolgens tot november 2020 weer te stijgen. In december 2020 zet weer een dalende lijn in. In april 2021 ligt het aantal nieuwe aanvragen schuldhulpverlening met 81 op het laagste niveau sinds begin 2019. De verwachting is nog steeds dat als er weer actiever ingevorderd gaat worden, het aantal beroepen op schuldhulpverlening zal toenemen. Het is waarschijnlijk nog steeds stilte voor de storm.
Absoluut aantal nieuwe aanvragen schuldhulpverlening per maand (Zuid-Holland Zuid) 180 160 140 120 106
103
100
90 81
80
Absoluut aantal aanvragen per gemeente 2020
A D G H-G H-I-A HW M P S Z Tot.
Jun 2 39 12 1 4 7 5 5 2 11 88
Aug 6 46 12 3 4 10 6 5 7 12 111
60
2021 Okt 4 62 22 2 5 15 6 6 0 10 132
Dec 4 59 10 2 6 8 8 6 6 4 113
Jan 6 40 15 3 3 12 8 6 5 8 106
Feb 4 47 14 2 1 13 6 3 3 10 103
Mrt 2 35 13 4 3 16 3 1 2 11 90
Apr 3 28 13 0 1 15 8 0 2 11 81
40 20 0 jan
feb
mrt
apr
mei
jun
2021
jul
2020
aug
sep
okt
nov
dec
2019
Bron: Avres, gemeente Hoeksche Waard en SDD Partner voor bestuur en beleid
Economie Partner voor bestuur en beleid
Thema’s: Economie
WW-uitkeringen
Faillissementen
NOW-regeling
Bijstandsuitkeringen
Vacatures
Tozo-regeling
Bedrijfsbeëindigingen
Startups
TOGS-/TVL-regeling
Partner voor bestuur en beleid
Faillissementen ZHZ - absoluut Vanaf maart 2020 zijn diverse maatregelen ingevoerd om het coronavirus een halt toe te roepen. Na de oproep om zoveel mogelijk thuis te werken en thuis te blijven en het afgelasten van (grotere) evenementen, moesten op zondag 15 maart alle restaurants, cafés, sportclubs, sauna’s, seksclubs en coffeeshops verplicht hun deuren sluiten. Scholen en kinderdagverblijven bleven gesloten en kort daarop mochten ook de contactberoepen zoals kappers en schoonheidsspecialisten hun werkzaamheden -tijdelijkniet meer uitvoeren. Vanaf mei 2020 werden stapsgewijs diverse versoepelingen doorgevoerd, maar de maatregelen hadden en hebben vanzelfsprekend grote impact op ondernemers en bedrijven. De verwachting was dat het aantal faillissementen in de loop van 2020 op zou gaan lopen. Dat zien we niet terug in de cijfers. In het afgelopen half jaar (november 2020 t/m april 2021) werden in de regio Zuid-Holland Zuid 19 faillissementen uitgesproken. Dat zijn er minder dan in dezelfde periode een jaar eerder, toen 33 bedrijven failliet gingen. De introductie en verlenging van verschillende financiële noodmaatregelen voor ondernemers lijken veel ondernemingen vooralsnog op de been te houden. Het aantal faillissementen is een indicator voor de stand van de economie en het perspectief op banenontwikkeling.
Bedrijfsbeëindigingen en overnames spelen hierbij vanzelfsprekend ook een rol.
Aantal faillissementen per maand Zuid-Holland Zuid
Bedrijven & instellingen en natuurlijke personen met eenmanszaak 20 18 16 14 12 10 8 6 4
2 0
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M A
Aantal faillissementen Zuid-Holland Zuid
Bron: ArbeidsmarktInZicht & faillissementsdossier.nl Partner voor bestuur en beleid
Vóór de uitbraak van de coronapandemie gingen in Nederland per maand gemiddeld ca. 315 bedrijven failliet (periode januari 2019 t/m februari 2020). Dat zijn 18,4 bedrijven per 100.000 bedrijfsvestigingen in ons land per maand. Het aantal faillissementen was landelijk vrij stabiel. Wanneer we inzoomen op de regio Zuid-Holland Zuid, zien we –als gevolg van de kleinere aantallen- aanzienlijk meer fluctuatie tussen de maanden. Gemiddeld genomen lag het aantal faillissementen in de regio Zuid-Holland Zuid in de periode vóór de coronapandemie met 19,6 per 100.000 bedrijfsvestigingen per maand nét boven het landelijk niveau. In de arbeidsmarktregio Rijnmond lag het aantal faillissementen met 25,3 bedrijven per 100.000 bedrijfsvestigingen per maand duidelijk hoger. De verwachting was dat het aantal faillissementen in de loop van 2020 op zou gaan lopen, als gevolg van de coronacrisis en de door de overheid opgelegde coronamaatregelen. Dit zien we niet terug in de cijfers. Van mei 2020 tot en met april 2021 telde de regio ZuidHolland Zuid per 100.000 bedrijfsvestigingen gemiddeld 11,3 faillissementen per maand. Dit aantal ligt zelfs aanzienlijk lager dan in dezelfde periode een jaar eerder (16,7). Ook landelijk en in de provincie Zuid-Holland lag het aantal faillissementen in het afgelopen jaar lager dan een jaar eerder.
Alleen de arbeidsmarktregio Rijnmond liet aan het begin van de coronacrisis een toename van het aantal faillissementen zien. De introductie en verlenging van verschillende financiële noodmaatregelen voor ondernemers lijken veel ondernemingen vooralsnog op de been te houden. Het is echter ook goed mogelijk dat er vaker sprake is van bedrijfsbeëindigingen en -overnames.
Faillissementen ZHZ - relatief Aantal faillissementen per 100.000 bedrijfsvestigingen Nederland, Zuid-Holland, Rijnmond en Zuid-Holland Zuid 45 40 35 30 25 20 15 10 5 0
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M A
Faillissementen per 100.000 bedrijfsvestigingen
Nederland
Zuid-Holland
Zuid-Holland Zuid
Rijnmond
Bron: ArbeidsmarktInZicht, CBS & faillissementsdossier.nl, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Verdeling faillissementen 2020 naar sector in Nederland In de eerste vier maanden van 2021 gingen in Nederland in totaal 624 bedrijven failliet. Dat zijn er aanzienlijk minder dan in de eerste vier maanden van 2019 (1.296) en 2020 (1.305) toen landelijk ruim twee keer zoveel faillissementen werden uitgesproken. In totaal 37% van de faillissementen in de eerste vier maanden van 2021 werd uitgesproken in de sector financiële en zakelijke dienstverlening. Dit aandeel ligt iets hoger dan in 2019 en 2020. 19% van de faillissementen betrof de sector Handel en 17% de sector Bouwnijverheid. Ook in de sector Bouwnijverheid lag het aandeel faillissementen in de eerste vier maanden van dit jaar wat hoger dan in voorgaande jaren. De sector industrie kende met 4% in de eerste vier maanden van 2021 juist relatief weinig faillissementen. In 2020 kwamen faillissementen relatief veel voor in de sector Horeca (9%) . In de eerste vier maanden van 2021 zien we dat het aandeel faillissementen in de horeca weer terug is op het niveau van 2019 (7%).
Faillissementen NL naar sector Faillissementen januari t/m april 2021 naar sector in Nederland Overig; 8% Industrie; 4% Financiële en zakelijke dienstverlening; 37% Vervoer en opslag; 8%
Horeca; 7%
Sectorverdeling faillissementen Nederland 2020 en referentiejaar 2019 Fin. en zakel. dienstverlening Handel Bouwnijverheid Horeca Industrie Vervoer en opslag Overig Totaalaantal faillissementen
2019
2020
2021 t/m april
34% 22% 13% 7% 7% 6% 11% 3.792
32% 21% 14% 9% 7% 7% 10% 3.178
37% 19% 17% 7% 4% 8% 8% 624
Bouwnijverheid; 17%
Handel; 19%
Bron: CBS/ArbeidsmarktInzicht, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Bedrijfsbeëindigingen ZHZ - relatief Bedrijfsbeëindigingen per 10.000 inwoners Net als het aantal faillissementen is ook het aantal bedrijfsbeëindigingen een indicator voor de stand van de economie en het perspectief op banenontwikkeling. Sinds kort biedt de Kamer van Koophandel cijfers aan over het aantal bedrijfsbeëindigingen per 10.000 inwoners. Het aantal bedrijfsbeëindigingen in de regio ZuidHolland Zuid fluctueert sinds het tweede kwartaal van 2018 tussen 12,7 en 22,5 bedrijfsbeëindigingen per 10.000 inwoners. Een duidelijk patroon valt in de cijfers niet te ontdekken. Het derde kwartaal van 2018 telde de minste bedrijfsbeëindigingen, het eerste kwartaal van 2020 de meeste. In het tweede kwartaal van 2020 daalde het aantal bedrijfsbeëindigingen, om in het derde en vierde kwartaal weer te stijgen. In het eerste kwartaal van 2021 is het aantal bedrijfsbeëindigingen weer iets gedaald.
Aantal bedrijfsbeëindigingen per 10.000 inwoners Nederland, Zuid-Holland en Zuid-Holland Zuid 35 30 25 20 15
Het lijkt er dus op dat we het lage aantal faillissementen niet kunnen verklaren uit een (fors) toegenomen aantal bedrijfsbeëindigingen.
10
In vergelijking met het landelijk beeld en de provincie Zuid-Holland ligt het aantal bedrijfsbeëindigingen in de regio Zuid-Holland Zuid laag. De ontwikkeling sinds 2018 volgt wel eenzelfde patroon.
5
0 2e kw 3e kw 4e kw 1e kw 2e kw 3e kw 4e kw 1e kw 2e kw 3e kw 4e kw 1e kw 2018 2019 2020 2021 Nederland
Zuid-Holland
Zuid-Holland Zuid
Bron: KvK Partner voor bestuur en beleid
Startups Zuid-Holland Zuid per kwartaal In het eerste kwartaal van 2021 telde de regio Zuid-Holland Zuid 1.550 startups*. Dat waren er ruim 120 meer dan in het vierde kwartaal van 2020 (1.428). Waar de Coronacrisis in het tweede kwartaal van 2020 een matigend effect had op het aantal startups in de regio, zien we in het derde en vierde kwartaal weer een stevige groei. Deze groei zet ook in het eerste kwartaal van 2021 door. Met 1.550 nieuwe startups telde de regio in het eerste kwartaal van 2021 ook 135 nieuwe startende ondernemers méér dan in het eerste kwartaal van 2020 (1.415). In heel 2020 telde de regio Zuid-Holland Zuid 5.166 nieuwe startups. Dat waren er -ondanks de terugval in het tweede kwartaal van 2020- toch nog 183 meer dan in 2019, toen de Kamer van Koophandel 4.983 startups registreerde.
Startups ZHZ Aantal startups* per kwartaal 2019 t/m Q1 2021, Zuid-Holland Zuid 2000 1750 1.550
1500
1.428
1.415 1.343 1.266
Volgens de Kamer van Koophandel ligt het aantal nieuwe startende ondernemers landelijk al maanden op rij hoger dan in dezelfde periode een jaar eerder. Het betreft overwegend startende zelfstandigen zonder personeel. Daar staat tegenover dat ook het aantal ondernemers dat is gestopt hoger ligt dan in 2019. Faillissementen spelen hierbij, zoals we ook al eerder zagen, een zeer beperkte rol.
1250
Het aantal nieuwe startups geeft een indicatie van de stand van de economie en het perspectief op banenontwikkeling.
750
1.325
1.195 1.120 1.057
1000
Absoluut aantal startups per gemeente per kwartaal 2020 Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Q1 71 444 140 46 89 215 124 89 68 129 1.415
Q2 53 284 116 33 62 191 79 81 64 94 1.057
Q3 53 376 127 46 96 204 98 80 62 124 1.266
Q4 60 440 145 51 95 253 93 89 74 128 1.428
2021* Q1 60 468 161 72 98 255 129 91 76 140 1.550
500 250 0 Q1
Q2 2019
Q3 2020
Q4
2021
* Alle sectoren, inclusief zelfstandigen Bron: KVK Partner voor bestuur en beleid
Startups Zuid-Holland Zuid relatief De gemeente Dordrecht telde ook in het eerste kwartaal van 2021 met 468 startups de meeste nieuwe startende ondernemers in de regio. Hardinxveld-Giessendam had met 72 nieuwe startups absoluut gezien de minste nieuwe bedrijvigheid. Dat waren er wel aanzienlijk meer dan in het vierde kwartaal van 2020 (51). Ten opzichte van het vierde kwartaal van 2020 is het aantal startups in de regio het sterkst gestegen in Hardinxveld-Giessendam (+41%) en Molenlanden (+39%). Ook ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden (eerste kwartaal 2020) zien we de sterkste stijging van het aantal startende ondernemers in HardinxveldGiessendam (+56%). Alleen in Alblasserdam ligt het aantal startups in het eerste kwartaal van 2021 juist lager dan in dezelfde periode in 2020. De gemeente Gorinchem telde met 43,1 startups per 10.000 inwoners ook in het eerste kwartaal van 2021 relatief de meeste nieuwe bedrijvigheid.
Aantal startups per 10.000 inwoners/gemeente per kwartaal* Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Q1 36,7 38,7 40,8 26,2 29,5 25,6 30.1 28,9 28,2 30,4 32,3
2020 Q2 Q3 26,7 27,2 25,1 32,9 32,6 36,7 18,5 24,9 20,2 31,0 22,5 24,1 18,9 22,7 25,2 24,9 26,2 24,9 22,2 29,1 23,9 28,5
Q4 30,7 38,6 42,6 29,3 31,3 30,7 22,5 29,0 31,2 31,6 32,9
2021 Q1 29,7 39,3 43,1 39,0 31,3 29,0 29,3 28,3 29,7 31,2 33,6
Startups ZHZ - relatief Aantal startups per 10.000 inwoners/gemeente in Zuid-Holland Zuid 45,0
40,0
35,0 30,0
25,0
20,0
15,0
10,0 2019 Q1
Q2
Q3
Q4
2020 Q1
Q2
Q3
Q4
Alblasserdam
Dordrecht
Gorinchem
Hardinxveld-Giessendam
Hendrik-Ido-Ambacht
Hoeksche Waard
Molenlanden
Papendrecht
Sliedrecht
2021 Q1
Zwijndrecht
Bron: KVK -
* bron gewijzigd t.o.v. vorige editie Coronamonitor Partner voor bestuur en beleid
Startups ZHZ vergeleken Aantal startups per 10.000 inwoners Zuid-Holland Zuid, Zuid-Holland en Nederland Startups Zuid-Holland Zuid vergeleken In vergelijking met het landelijk beeld telt de regio ZuidHolland Zuid relatief weinig startups. In het eerste kwartaal van 2020 werden in Zuid-Holland Zuid 33,6 nieuwe ondernemingen gestart per 10.000 inwoners. Landelijk lag dit aantal met 41,2 nieuwe ondernemingen per 10.000 inwoners duidelijk hoger. De gehele provincie Zuid-Holland had in het vierde kwartaal van 2020 met 46,1 nieuwe ondernemingen per 10.000 inwoners verhoudingsgewijs juist meer startups dan het landelijke gemiddelde. Ook in eerdere kwartalen zien we dat het aantal startups per 10.000 inwoners in de regio Zuid-Holland Zuid achterblijft bij het landelijke en provinciale beeld. Zowel landelijk als in de provincie Zuid-Holland zien we dezelfde terugval in het aantal startups in het tweede kwartaal van 2020 als in de regio Zuid-Holland Zuid. En net als in Zuid-Holland Zuid wordt deze terugval zowel landelijk als in de provincie gevolgd door een snelle stijging in het derde en vierde kwartaal. In het eerste kwartaal van 2021 lijkt de groei van het aantal startups weer wat af te vlakken. In Zuid-Holland Zuid is deze afvlakking sterker dan in de rest van de provincie en Nederland.
50,0
45,0
40,0
35,0
30,0
25,0
20,0
15,0
Aantal startups per 10.000 inwoners per kwartaal 2019 Q4 Zuid-Holland Zuid 30,2 Zuid-Holland 39,9 Nederland 35,3
2020 Q1 32,3 43,5 38,0
Q2 23,9 32,7 29,4
Q3 28,5 38,2 34,3
2021 Q4 Q1 32,9 33,6 44,0 46,1 39,2 41,2
10,0 2019 Q1
Q2
Q3
Q4
Zuid-Holland Zuid
2020 Q1
Q2
Zuid-Holland
Q3
Q4
2021 Q1
Nederland
Bron: KVK & CBS Partner voor bestuur en beleid
In maart 2021 telde de regio Zuid-Holland Zuid 6.049 WWontvangers. Na de zeer sterke stijging in april 2020 (+16,4%) vlakte de groei van het aantal WW-ontvangers steeds verder af. Vanaf augustus 2020 zagen we het aantal WW-ontvangers weer licht dalen. Ook in de afgelopen twee maanden nam het aantal WW-uitkeringen in de regio iets af (-2,5%). Binnen de regio blijven de verschillen tussen gemeenten bestaan. Dordrecht telde in maart 2021 met 1.906 WWuitkeringen absoluut gezien het hoogste aantal uitkeringen. Dordrecht had in maart 2021 met 16,0 WWuitkeringen per 1.000 inwoners ook relatief de meeste uitkeringen. De noodsteun vanuit de NOW-regeling stelt veel werkgevers in staat hun werknemers in dienst te houden. Desondanks voorspelt het UWV dat het aantal uitkeringsaanvragen na beëindiging van de noodsteun in 2021 alsnog fors zal gaan stijgen. De Werkloosheidswet (WW) is een wet die werkloze werknemers, mits zij over voldoende arbeidsverleden beschikken en beschikbaar zijn voor arbeid, een werkloosheidsuitkering biedt. Het aantal WW-uitkeringen is een indicator voor de stand van de werkloosheid.
Absoluut aantal WW-uitkeringen per gemeente Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Feb 198 1.673 480 124 302 843 325 341 217 549 5.052
2020 Apr 242 2.024 606 148 357 1.005 374 418 244 642 6.060
2021 Juli 260 2.118 632 137 390 1.074 402 417 270 683 6.383
Jan 245 1.948 628 123 363 1.090 408 431 289 676 6.201
Mrt 242 1.906 583 136 354 1.055 393 421 296 663 6.049
WW-uitkeringen ZHZ Aantal WW-uitkeringen per 1.000 inwoners/gemeente in Zuid-Holland Zuid 20 18
16 14 12 10 8 6 4
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M
Lopende WW-uitkeringen ZHZ
Alblasserdam
Dordrecht
Gorinchem
Hardinxveld-Giessendam
Hendrik-Ido-Ambacht
Hoeksche Waard
Molenlanden
Papendrecht
Sliedrecht
Zwijndrecht
Bron: UWV en CBS, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Instroom WW ZHZ - naar sector Verdeling instroom WW naar herkomstsector in Zuid-Holland Zuid
Verdeling instroom WW naar herkomstsector, jan/feb 2021 (Zuid-Holland Zuid)
De regio Zuid-Holland Zuid telde in de eerste twee maanden van 2021 1.538 instromers in de WW. Dat waren er ongeveer evenveel als in de eerste twee maanden van 2020 (1.522). Iets meer dan een derde deel van de instromers in de WW in de regio (35,5%) was begin 2021 afkomstig uit de sector Financiële en zakelijke dienstverlening. 18,4% was afkomstig uit de sector Handel. De instroom vanuit de sector Handel ligt begin 2021 duidelijk hoger dan in eerdere jaren.
Onbekend; 24,8% Financiële en zakelijke dienstverlening; 35,5%
8,6% van de WW-instromers was begin 2021 afkomstig uit de sector Industrie en delfstoffen, 7,7% uit de sector Gezondheidszorg, welzijn en cultuur en 2,9% uit de sector Vervoer en opslag. In 2020 was 4,1% van de instroom in de WW in de regio afkomstig uit de sector Horeca. Hiermee lag de instroom vanuit de Horeca in 2020 aanzienlijk hoger dan in 2019 het geval was (0,3%). Begin 2021 is de instroom vanuit de Horeca weer gedaald naar 2,1%.
Horeca; 2,1%
Van een kwart van de instromers in de WW in de regio (24,8%) is de herkomstsector niet bekend. Vervoer en opslag; 2,9%
Herkomstsector instroom WW ZHZ 2019, 2020 en jan/feb 2021 Fin. en zakelijke dienstverlening Handel Industrie en delfstoffen Gezondheidsz., welzijn en cultuur Vervoer en opslag Onderwijs Horeca Overig/onbekend Totaalaantal WW-instromers
2019 32,2% 13,5% 11,2% 5,5% 4,1% 0,4% 0,3% 32,7% 11.628
2020 34,6% 12,9% 8,0% 6,2% 3,3% 0,0% 4,1% 30,8% 16.614
Jan/feb 2021 35,5% 18,4% 8,6% 7,7% 2,9% 0% 2,1% 24,8% 1.538
Gezondheidszorg, welzijn en cultuur; 7,7%
Industrie en delfstoffen; 8,6%
Handel; 18,4%
Bron: ArbeidsmarktInZicht/UWV, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
WW-uitkeringen ZHZ vergeleken Lopende WW-uitkeringen Zuid-Holland Zuid, Zuid-Holland en Nederland In vergelijking met het landelijk gemiddelde kent de regio Zuid-Holland Zuid relatief weinig WW-ontvangers. Met 13,1 WW-uitkeringen per 1.000 inwoners van de regio scoort Zuid-Holland Zuid in maart 2021 gunstiger dan gemiddeld in Nederland (16,1) en in de totale provincie Zuid-Holland (15,6 WW-uitkeringen per 1.000 inwoners). In april 2020 zien we zowel landelijk als provinciaal en in de regio een sterke stijging van het aantal lopende WW-uitkeringen. Vanaf mei 2020 zien we deze stijging overal afvlakken. In de provincie Zuid-Holland daalde het aantal WW-uitkeringen in juni en juli 2020 zelfs licht. Landelijk daalde het aantal WW-uitkeringen tussen mei en juni 2020 licht, om in juli weer iets te stijgen. In de regio Zuid-Holland Zuid is het aantal WWuitkeringen ook in juni en juli nog licht gegroeid, maar zien we vanaf augustus een lichte daling. Deze daling zet door in september en is ook landelijk en op provinciaal niveau zichtbaar. Vanaf december 2020 zien we het aantal WW-uitkeringen overal weer licht stijgen. In februari en maart 2021 daalt het aantal WWuitkeringen weer licht.
Aantal WW-uitkeringen per 1.000 inwoners regio Zuid-Holland Zuid, Provincie Zuid Holland en Nederland 20 18 16 14 12 10 8 6 4 2
2020 2021 Feb Apr Juli Sept Nov Maart Zuid-Holland Zuid 5.052 6.060 6.383 6.056 5.991 6.049 Zuid-Holland 48.722 60.388 62.335 57.398 57.532 60.088 Nederland 240.158 292.065 300.801 278.413 276.369 288.523
0
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F M
Absoluut aantal WW-uitkeringen Zuid-Holland Zuid, Zuid-Holland en Nederland
Zuid-Holland Zuid
Zuid-Holland
Nederland
Bron: UWV en CBS, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Instroom WW ZHZ - naar leeftijd Vóór de uitbraak van de coronapandemie (periode januari 2019 t/m februari 2020) was ca. 13% van de instromers in de WW jonger dan 27 jaar. Het grootste deel van de instromers (59%) was tussen 27 en 50 jaar oud, 29% was 50 jaar of ouder. Direct na de invoer van de eerste maatregelen om verdere verspreiding van het virus tegen te gaan, zien we dat het aandeel jongeren onder de instromers in de WW fors toeneemt. In maart 2020 was 31% van de WW-instromers jonger dan 27 jaar. In april bedroeg dit aandeel 28%. Na april zien we het aandeel instromende jongeren weer dalen. In februari 2021 ligt het aandeel jongeren onder de instromers in de WW met 18% nog steeds iets hoger dan vóór de uitbraak van de coronapandemie De coronacrisis lijkt jongeren in de regio, zeker in de beginperiode na afkondiging van de eerste maatregelen om verdere verspreiding van het virus tegen te gaan, onevenredig hard getroffen te hebben. Landelijk zien we hetzelfde beeld. Volgens het UWV gebruiken werkgevers de noodsteun vooral om werknemers met een vast contract in dienst te kunnen houden. Jongeren hebben relatief vaak een tijdelijk dienstverband. Bovendien zijn jongeren meer dan gemiddeld werkzaam in de horeca en de uitzendbranche, sectoren die hard getroffen zijn.
Het UWV zag in de eerste maanden van de crisis vooral veel WW-aanvragen van jongeren met een tijdelijk dienstverband en/of werkzaam in één van deze sectoren.
Verdeling instroom WW naar leeftijdscategorie (Zuid-Holland Zuid) 70%
60%
50%
40%
30%
20%
10%
0%
2019 J F M A M J J A S O N D 2020 J F M A M J J A S O N D 2021 J F
Ontwikkeling instroom WW naar leeftijd
<27 jaar
27 - 50 jaar
>=50 jaar
Bron: ArbeidsmarktInZicht Partner voor bestuur en beleid
400
458 447 404
391
371
359
376 333
328
368 346
300
293
304
234
200
230 209
177
100 42
17
14
11
8
5
2
52
49
46
43
40
37
34
31
28
0
25
2020 2021 Week 10 Week 20 Week 40 Week 10 Week 18 Alblasserdam 21 16 24 15 12 Dordrecht 147 57 130 158 118 Gorinchem 54 34 67 52 54 Hardinxveld-Giessendam 10 4 8 7 11 Hendrik-Ido-Ambacht 15 5 18 20 10 Hoeksche Waard 46 28 79 56 15 Molenlanden 30 8 30 19 2 Papendrecht 20 18 22 29 28 Sliedrecht 26 9 27 23 15 Zwijndrecht 22 30 48 47 39 Totaal 391 209 453 426 304
487
500
22
Nieuwe online vacatures per week Zuid-Holland Zuid
554
19
Het totaalaantal vacatures is een indicator voor de stand van de werkgelegenheid. De nieuwe online vacatures laten echter maar een deel van het beeld zien. Veel vacatures zouden niet meer (online) geplaatst worden, maar ‘achter de schermen’ worden ingevuld.
600
16
In de eerste vier maanden van 2021 varieert het aantal nieuwe online vacatures in de regio sterk van week tot week. In week 9 verschenen de meeste nieuwe vacatures online, in totaal 554. In week 13 daarentegen telde de regio slechts 42 nieuwe online vacatures.
Ontwikkeling aantal nieuwe online vacatures per week (Zuid-Holland Zuid)
13
Sinds week 10 van 2020 houden we het aantal nieuwe online vacatures in regio bij. Gemiddeld verschenen in Zuid-Holland Zuid in het afgelopen (ruime) jaar 328 nieuwe vacatures per week online. Het aantal vacatures in de regio liet na de invoering van de eerste coronamaatregelen een daling zien. Na week 20 zagen we, met de versoepeling van verschillende maatregelen, weer een stijging van het aantal nieuwe online vacatures.
Week 10
Aantal nieuwe online vacatures per week ZHZ
Nieuwe online vacatures ZHZ - totaal
Bron: ArbeidsmarktInZicht/Textkernel Partner voor bestuur en beleid
Nieuwe online vacatures ZHZ - naar sector Aantal nieuwe online vacatures per week naar sector in Zuid-Holland Zuid
Ontwikkeling aantal nieuwe online vacatures per week naar sector (ZHZ)
De meeste nieuwe online vacatures in de regio betreffen functies in de sectoren Financiële & zakelijke dienstverlening Handel en Zorg & welzijn, gevolgd door de sector Industrie. Het aantal vacatures dat in de verschillende sectoren online verschijnt, fluctueert sterk van week tot week.
100
60 40 20
Financiële en zakelijke dienstverlening
Handel
Zorg en welzijn
17
15
13
9
11
7
5
3
1
52
50
48
46
44
42
40
38
36
34
32
30
28
26
24
22
20
18
16
12 12
14
week 10
0
week 10
Het aantal vacatures in de sector Horeca is in de eerste weken na de eerste gedwongen sluiting duidelijk gedaald.
80
Industrie
100 80
Nieuwe online vacatures per week naar sector Zuid-Holland Zuid
20
Bouwnijverheid
Horeca
17
15
13
9
11
7
5
3
1
52
50
48
46
44
42
40
38
36
34
32
30
28
26
24
0
22
18 46 101 34 32 8 9 5 69 304
20
10 61 76 76 47 30 16 11 109 426
18
53 47 30 40 12 7 2 5 34 177
40
16
2021
14
Handel Fin. /zakelijke dienstverl. Zorg en welzijn Industrie Bouwnijverheid Vervoer en opslag Horeca Overig/onbekend Totaal
10 58 60 48 38 21 13 29 124 391
2020 Week 20 40 45 86 31 80 23 35 14 19 2 17 7 14 9 1 78 201 209 453
60
Vervoer en opslag
Bron: ArbeidsmarktInZicht/Textkernel Partner voor bestuur en beleid
Nieuwe online vacatures ZHZ vergeleken Nieuwe online vacatures per 1.000 personen potentiële beroepsbevolking In week 18 (3 t/m 9 mei 2021) verschenen er in de regio Zuid-Holland Zuid 0,9 nieuwe vacatures per 1.000 personen potentiële beroepsbevolking online. Hiermee komt het aanbod aan nieuwe online vacatures in de regio per 1.000 personen potentiële beroepsbevolking in week 18, zoals gebruikelijk, lager uit dan in de gehele provincie Zuid-Holland (1,48) en de Metropoolregio Rotterdam en Den-Haag (MRDH; 1,75). Hierbij past opnieuw de kanttekening dat de nieuwe online vacatures maar een deel van het vacaturebeeld laten zien. Het effect van Corona op de nieuwe online vacaturemarkt in de regio Zuid-Holland Zuid wijkt niet af van het beeld in de provincie Zuid-Holland en de MRDH. De ontwikkelingen sinds week 10 van 2020 volgen eenzelfde patroon.
Ontwikkeling aantal nieuwe online vacatures per 1.000 personen potentiële beroepsbevolking
2,0 1,8 1,6 1,4 1,2 1,0 0,8 0,6 0,4 0,2
10 MRDH 2.656 Prov. Zuid-Holland 3.819 Regio Zuid-Holland Zuid 391
2020 Week 20 30 40 1.600 1.761 2.408 2.301 2.517 3.606 209 259 453
2021 53 1.121 1.600 177
18 3.137 4.109 304
Metropoolregio Rotterdam Den-Haag
Provincie Zuid-Holland
17
15
13
11
9
7
5
3
1
52
50
48
46
44
42
40
38
36
34
32
30
28
26
24
22
20
18
16
14
12
0,0 week 10
Nieuwe online vacatures per week MRDH, Zuid-Holland en Zuid-Holland Zuid
Regio Zuid-Holland Zuid
Bron: ArbeidsmarktInZicht/Textkernel en CBS, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Bijstandsuitkeringen Zuid-Holland Zuid In maart 2020 werden diverse maatregelen ingevoerd om verspreiding van het coronavirus tegen te gaan. Tot dat moment was het aantal bijstandsuitkeringen in de regio Zuid-Holland Zuid al geruime tijd gestaag aan het dalen. Met de invoer van de maatregelen zien we dat aan deze daling abrupt een einde komt. Tussen 1 maart en 1 april 2020 nam het aantal bijstandsuitkeringen in de regio met meer dan 200 uitkeringen toe. Tussen 1 april en 1 juni 2020 zien we opnieuw een stijging met meer dan 200 uitkeringen. Daarna vlakt de stijging van het aantal bijstandsuitkeringen steeds verder af. Tussen 1 augustus en 1 september zien we weer een lichte daling. Tussen 1 september en 1 december 2020 bleef het aantal bijstandsuitkeringen in de regio vrij stabiel. Vanaf januari 2021 stijgt het aantal bijstandsuitkeringen weer. Op 1 mei 2021 telde de regio 8.447 lopende bijstandsuitkeringen, het hoogste aantal sinds begin 2019. De verwachting is dat het aantal bijstandsuitkeringen in de regio verder zal stijgen, wanneer het ontslagen werknemers met korte WW-rechten niet (snel genoeg) lukt om weer werk te vinden. Het aantal bijstandsuitkeringen is hiermee een goede indicator voor de stand op de arbeidsmarkt.
Bijstandsuitkeringen ZHZ - absoluut Totaalaantal bijstandsuitkeringen per eerste van de maand (Zuid-Holland Zuid) 8500
8.447 8.386
8400 8.295
8300 8.267 8200
8.253 8.152
8100 8.009
8.080 8.028
8000 7900
7.951
Absoluut aantal bijstandsuitkeringen per gemeente Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
1 Mrt 311 3.526 761 133 302 753 285 431 405 960 7.867
2020 1 Juli 338 3.700 781 146 325 787 297 472 440 1.009 8.295
1 Sept 329 3.663 784 141 326 783 294 469 450 1.005 8.244
2021 1 Feb 1 mei 321 317 3.690 3.708 839 824 147 153 327 334 792 800 308 302 481 488 446 454 1.035 1.065 8.386 8.447
7800
7.867
7700 7600 7500
Bron: SDD, Avres, gemeente Hoeksche Waard Partner voor bestuur en beleid
Bijstandsuitkeringen ZHZ - relatief Bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners Wanneer we naar het aantal bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners kijken, valt op dat er duidelijke verschillen zijn en blijven tussen de gemeenten in ZuidHolland Zuid. De gemeente Dordrecht heeft met 31,1 bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners zowel absoluut als relatief de meeste bijstandsklanten. De gemeente Molenlanden heeft met 6,9 bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners relatief de minste bijstandsklanten. Ook Hardinxveld-Giessendam, Hoeksche Waard en HendrikIdo-Ambacht tellen relatief weinig bijstandsklanten. Omdat de figuur hiernaast aantallen bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners toont, is de ontwikkeling sinds de uitbraak van de Coronacrisis hierin niet heel duidelijk zichtbaar. Gemiddeld telt de regio Zuid-Holland Zuid per 1 mei 2021 18,3 bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners.
Bijstandsuitkeringen per 1.000 inw./gemeente Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
1 Mrt 15,4 29,6 20,6 7,3 9,7 8,7 6,5 13,4 16,1 21,5 17,1
2020 1 Juli 16,8 31,0 21,1 8,0 10,4 9,0 6,8 14,7 17,4 22,6 18,0
1 Sept 16,3 30,7 21,2 7,7 10,4 9,0 6,7 14,6 17,8 22,5 17,9
2021 1 Feb 1 Mei 15,9 15,8 31,0 31,1 22,4 22,0 8,0 8,3 10,5 10,7 9,0 9,1 7,0 6,9 15,0 15,2 17,4 17,7 23,1 23,8 18,2 18,3
Aantal bijstandsuitkeringen per 1.000 inwoners/gemeente (Zuid-Holland Zuid) 34,00
29,00
24,00
19,00
14,00
9,00
4,00
Alblasserdam
Dordrecht
Gorinchem
Hardinxveld-Giessendam
Hendrik-Ido-Ambacht
Hoeksche Waard
Molenlanden
Papendrecht
Sliedrecht
Zwijndrecht
Bron: SDD, Avres, gemeente Hoeksche Waard & CBS Partner voor bestuur en beleid
Toekenningen NOW 3.2 Zuid-Holland Zuid Ondernemers met personeel die gedurende drie maanden minimaal 20% omzetverlies verwachtten, konden binnen het eerste noodpakket een aanvraag indienen voor de Tijdelijke Noodmaatregel Overbrugging Werkgelegenheid (NOW). Hiermee bood de overheid voor de maanden maart t/m mei een tegemoetkoming in de loonkosten, zodat zoveel mogelijk werknemers in dienst konden blijven. Met ingang van 6 juli 2020 is de eerste NOW-regeling opgevolgd door NOW 2.0. Met ingang van 1 oktober 2020 is de tweede NOW-regeling opgevolgd door NOW 3. NOW 3 kon vanaf 16 november 2020 worden aangevraagd. De derde NOW-regeling komt in grote lijnen overeen met NOW 2.0, maar kent tot 1 juli 2021 drie tijdvakken met aangepaste voorwaarden per tijdvak en o.a. een afbouw in vergoedingspercentages. Het tweede tijdvak (NOW 3.2) liep van 15 februari t/m 14 maart 2021. In de regio Zuid-Holland Zuid werd de derde NOW-regeling in het tweede tijdvak 1.714 keer toegekend, waarvan 436 keer in Dordrecht en 309 keer in de gemeente Hoeksche Waard. Landelijk werd 96% van de aanvragen voor de NOW 3regeling in het eerste tijdvak toegekend. Regionale cijfers hierover zijn niet beschikbaar, maar er is geen aanleiding om te veronderstellen dat dit in Zuid-Holland Zuid anders ligt.
Aantal toekenningen NOW 3.2-regeling per gemeente; eindstand Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
119 436 184 67 116 309 96 87 112 188 1.714
Toekenningen NOW 3.2 ZHZ - absoluut Toekenningen NOW 3.2-regeling per gemeente (Zuid-Holland Zuid; eindstand)
Alblasserdam Dordrecht Gorinchem
Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden
Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
50
100
150
200
250
300
350
400
450
500
Bron: UWV Voor toekenningen NOW 1.0, NOW 2.0 en NOW 3.1; zie eerdere edities van de Coronamonitor Zuid-Holland Zuid Partner voor bestuur en beleid
Toekenningen NOW 3.2 naar sector Landelijk werd de derde NOW-regeling in het tweede tijdvak door bijna 77.500 bedrijven aangevraagd en aan iets meer dan 74.000 bedrijven toegekend. Het ging daarbij om ca. 1.270.000 betrokken werknemers. Bij de NOW 1.0 kwamen de meeste aanvragen vanuit de sector Detailhandel. Bij NOW 2.0 was Overige commerciële dienstverlening de grootste sector en bij NOW 3.1 de sector Horeca en catering. Bij NOW 3.2 komen nog steeds de meeste aanvragen vanuit de sector Horeca en catering. Een kwart van de NOW 3.2toekenning (25,3%) betrof deze sector. Detailhandel komt met 23,9% van de toekenningen op de tweede plaats. Gemiddeld gaven aanvragers van NOW 3.2 een omzetverlies op van 58,7%. Dit ligt iets hoger dan in het eerste tijdvak (51,5%) Binnen de sector Horeca & catering (73%) ligt het gemiddelde omzetverlies aanzienlijk hoger. Het zijn nog steeds vooral de kleine bedrijven die gebruik maken van de derde NOW-regeling. 66% van de landelijke NOW 3.2-toekenningen betrof werkgevers met minder dan 10 werknemers.
Toekenningen NOW 3.2 NL – naar sector Toekenningen NOW 3.2-regeling naar sector (Nederland; eindstand)
Overig; 14,3%
Horeca & catering; 25,3%
Groothandel; 6,7%
Metaalindustrie, installatie, voertuigen; 7,8%
Zorg & welzijn; 8,3%
Detailhandel; 23,9%
Overige commerciële dienstverlening; 13,7%
Bron: UWV Partner voor bestuur en beleid
Aanvragen Tozo 3-regeling levensonderhoud Zuid-Holland Zuid De Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers (Tozo) is een van de maatregelen van het kabinet om ondernemers te ondersteunen tijdens de coronacrisis. De regeling is bedoeld voor zelfstandig ondernemers, waaronder zzp’ers. De regeling voorziet in een aanvullende uitkering voor levensonderhoud als het inkomen door de coronacrisis tot onder het sociaal minimum daalt. Daarnaast voorziet de regeling ook in een lening voor bedrijfskapitaal om liquiditeitsproblemen als gevolg van de coronacrisis op te vangen.
Aanvragen Tozo 3 ZHZ Aanvragen Tozo 3-regeling levensonderhoud per gemeente (ZuidHolland Zuid; eindstand) Alblasserdam Dordrecht
Met ingang van oktober 2020 is de Tozo 2-regeling opgevolgd door de Tozo 3. De uitgangspunten zijn in principe hetzelfde als bij Tozo 2.
Gorinchem
Tozo 3 is in totaal 2.562 keer aangevraagd in de regio Zuid-Holland Zuid.
Hardinxveld-Giessendam
Op basis van gegevens van de gemeenten Gorinchem en Molenlanden weten we dat de Tozo 3 bij 95% van de aanvragen ook daadwerkelijk is toegekend. Op basis van gegevens van de Drechtsteden weten we dat 38% van de aanvragen een verlenging van een eerdere aanvraag betreft.
Aantal aanvragen Tozo-3-regeling levensonderhoud per gemeente, eindstand Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Tozo 3 91 1.062 223 71 144 272 120 185 103 291 2.562
Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden
Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
100
200
300
400
500
600
700
800
900
1000
Bron: SDD, Avres, RBZ NB: Betreft aantal aanvragen, aanvrager kan meerdere aanvragen gedaan hebben voor verschillende maanden
Voor aanvragen Tozo 1 en Tozo 2; zie eerdere edities van de Coronamonitor Zuid-Holland Zuid Partner voor bestuur en beleid
Aanvragen Tozo 3-regeling Drechtsteden naar branche De Sociale Dienst Drechtsteden heeft bij de digitale aanvragen voor Tozo 3 de branche geregistreerd waarin de aanvrager werkzaam is. De meeste aanvragen betreffen nog steeds ondernemers in de branche Horeca, toerisme, sport en vrije tijd (16%). 13% van de aanvragen is afkomstig van ondernemers uit de bouw, infra, afbouw en/of schilders, 10% van ondernemers uit de retail, handel en/of groothandel, 5% vanuit de zakelijke dienstverlening, eveneens 5% vanuit zorg en welzijn en 4% vanuit transport en logistiek. Vier op de tien aanvragen (41%) zijn toegedeeld aan de branche ‘overig’. Van het overgrote deel van deze ondernemers is de branche waarin zij actief zijn onbekend.
Aantal aanvragen Tozo-3-regeling levensonderhoud Drechtsteden naar branche, eindstand Horeca, toerisme, sport, vrije tijd Bouw, infra, afbouw, schilders Retail, handel, groothandel Zakelijke dienstverlening, administratief, banken, ICT Zorg en welzijn Transport en logistiek Techniek, maritieme maakindustrie, metaal Facilitaire dienstverlening, schoonmaak, beveiliging Productie en industrie Personeelsdiensten, uitzend, detachering, re-integratie Overig Totaal Drechtsteden
Tozo 3 302 251 187 100 94 69 44 27 14 12 779 1.879
Tozo 3 Drechtsteden naar branche Aanvragen Tozo 3-regeling Drechtsteden naar branche (eindstandstand) Horeca, toerisme, sport, vrije tijd
16%
Bouw, infra, afbouw, schilders
13%
Retail, handel, groothandel
10%
zakelijke dienstverlening, administratief, banken, ICT
5%
Zorg en welzijn
5%
transport en logistiek
4%
Techniek, maritieme maakindustrie, metaal
2%
Facilitaire dienstvl., schoonmaak, beveiliging
1%
Productie en industrie
1%
Personeelsdiensten, uitzend, detachering, reintegratie
1%
Overig
41% 0%
5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45%
Bron: SDD, bewerking OCD NB: Betreft aantal aanvragen, aanvrager kan meerdere aanvragen gedaan hebben voor verschillende maanden
Partner voor bestuur en beleid
Aanvragen Tozo 4 ZHZ Aanvragen Tozo 4-regeling levensonderhoud Zuid-Holland Zuid Met ingang van april 2021 is de Tozo 3-regeling opgevolgd door de Tozo 4. Tozo 4 was begin mei 2021 in de regio Zuid-Holland Zuid -exclusief de gemeente Hoeksche Waard- in totaal 702 keer aangevraagd. Voor de gemeente Hoeksche Waard waren op het moment van verschijnen van deze editie van de Coronamonitor Zuid-Holland Zuid helaas nog geen cijfers over de Tozo 4 beschikbaar. *totaal Zuid-Holland Zuid excl. Hoeksche Waard
Aanvragen Tozo 4-regeling levensonderhoud per gemeente (ZuidHolland Zuid; stand per begin mei 2021) Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht
Hoeksche Waard Molenlanden
Aantal aanvragen Tozo-4-regeling levensonderhoud per gemeente, stand per begin mei ‘21 Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Tozo 4 22 294 107 14 41 nnb 74 41 22 87 702*
Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
50
100
150
200
250
300
Bron: SDD, Avres, RBZ NB: Betreft aantal aanvragen, aanvrager kan meerdere aanvragen gedaan hebben voor verschillende maanden
Partner voor bestuur en beleid
Aanvragen en Toekenningen TOGS Zuid-Holland Zuid
Aanvragen en toekenningen TOGS ZHZ
De Tegemoetkoming Ondernemers Getroffen Sectoren COVID-19 (TOGS) was één van de negen noodmaatregelen uit het eerste pakket van het kabinet om ondernemers te ondersteunen tijdens de coronacrisis. De TOGS was bedoeld voor ondernemers die directe schade ondervonden van diverse kabinetsmaatregelen om het COVID-19 virus in te dammen. Via de regeling TOGS kon deze specifieke groep ondernemers een eenmalige tegemoetkoming van € 4.000 netto krijgen, waarmee ze hun vaste lasten konden betalen, zoals bijvoorbeeld de huur van een bedrijfspand.
De TOGS-regeling liep van 15 maart tot 15 juni 2020 en is inmiddels opgevolgd door de Tegemoetkoming Vaste Lasten MKB (TVL), waarover verderop in deze monitor meer. De TOGS-regeling werd in Zuid-Holland Zuid 4.317 keer toegekend. In totaal werd hiermee een bedrag van €17.268.000 uitgekeerd. Bijna 98% van alle aanvragen in de regio is gehonoreerd.
Aanvragen/toekenningen TOGS-regeling per gemeente; eindstand Aangevraagd Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
188 1.306 473 128 248 904 291 263 195 417 4.413
Toegekend 185 1.266 463 126 242 894 283 257 191 410 4.317
Aandeel toegekend 98,4% 96,9% 97,9% 98,4% 97,6% 98,9% 97,3% 97,7% 97,9% 98,3% 97,8%
Aanvragen en toekenningen TOGS-regeling per gemeente (Zuid-Holland Zuid, eindstand) Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
200
400
toegekend
600
800
1000
1200
1400
aangevraagd
Bron: RVO, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Toekenningen TOGS ZHZ - relatief Toekenningen TOGS Zuid-Holland Zuid als aandeel van aantal bedrijfsvestigingen Wanneer we kijken naar het aantal toekenningen van de TOGS-regeling als aandeel van het aantal vestigingen van bedrijven en instellingen met minder dan 250 werkzame personen in de regio, zien we dat de regeling aan 11,7% van alle bedrijven in de regio is toegekend. In de gemeente Dordrecht ligt dit aandeel met 14,1% iets hoger dan het gemiddelde. In de gemeente Hardinxveld-Giessendam (9,2%) en vooral in de gemeente Molenlanden (6,7%) is juist wat minder vaak gebruik gemaakt van de TOGS-regeling. Landelijk kregen ca. 200.000 ondernemers de TOGSregeling toegekend. Dat komt neer op 11,8% van alle bedrijven (<250 werkzame personen) in Nederland, een aandeel dat vergelijkbaar is met dat van de regio ZuidHolland Zuid.
Aanvragen TOGS-regeling als aandeel van aantal vestigingen bedrijven en instellingen (<250 wp), per gemeente (Zuid-Holland Zuid, eindstand) Alblasserdam
11,8%
Dordrecht
14,1%
Gorinchem
13,1%
Hardinxveld-Giessendam
9,2%
Hendrik-Ido-Ambacht
12,3%
Hoeksche Waard
Toekenning TOGS-regeling als aandeel van aantal bedrijfsvestigingen (<250 wp) per gemeente
Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Vestigingen 1.1.2019 Aantal 1.573 8.962 3.527 1.372 1.974 8.191 4.240 2.058 1.747 3.161 36.805
Toekenningen Eindstand Aantal Aandeel 185 11,8% 1.266 14,1% 463 13,1% 126 9,2% 242 12,3% 894 10,9% 283 6,7% 257 12,5% 191 10,9% 410 13,0% 4.317 11,7%
10,9%
Molenlanden
6,7%
Papendrecht
12,5%
Sliedrecht
10,9%
Zwijndrecht
13,0%
Zuid-Holland Zuid
11,7%
0%
3%
6%
9%
12%
15%
Bron: RVO, Bedrijven en Instellingenregister MRDH en LISA Partner voor bestuur en beleid
Aanvragen en Toekenningen TVL Zuid-Holland Zuid
Aanvragen en toekenningen TVL ZHZ
De TOGS-regeling is inmiddels opgevolgd door de Tegemoetkoming Vaste Lasten MKB (TVL). Bedrijven met minder dan 250 medewerkers kunnen met behulp van de TVL-regeling, afhankelijk van de hoogte van hun vaste lasten en hun omzetverlies (minimaal 30%), een subsidie voor hun vaste lasten krijgen. De subsidie bedraagt minimaal €1.000 en maximaal € 50.000 en is, na een eerste periode van 1 juni tot en met 30 september 2020, inmiddels verlengd tot en met 30 juni 2021. De subsidie voor vaste lasten komt bovenop de tegemoetkoming in de loonkosten (NOW). Tot en met 13 mei 2021 werd de TVL-regeling 4.316 keer aangevraagd in de regio Zuid-Holland Zuid. 3.608 aanvragen werden inmiddels al toegekend (84%). In de gemeente Dordrecht werd de TVL-regeling met 1.328 keer het meest aangevraagd. De gemeente Hardinxveld-Giessendam kent met 130 aanvragen het laagste aantal TVL-aanvragen in de regio.
Aanvragen en toekenningen TVL-regeling per gemeente (Zuid-Holland Zuid, stand per 13 mei 2021) Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard
Aanvragen/toekenningen TVL-regeling per gemeente; stand per 13 mei 2021 Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal Zuid-Holland Zuid
Aangevraagd
Toegekend
193 1.328 421 130 244 856 264 221 193 466 4.316
175 1.044 375 105 197 744 219 186 164 399 3.608
Aandeel toegekend 90,7% 78,6% 89,1% 80,8% 80,7% 86,9% 83,0% 84,2% 85,0% 85,6% 83,6%
Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht
0
250
500
toegekend
750
1000
1250
1500
aangevraagd
Bron: RVO, bewerking OCD Partner voor bestuur en beleid
Veiligheid Partner voor bestuur en beleid
Politie meldingen inbraak & geweld Meldingen woninginbraken per week (Zuid-Holland Zuid)
Aantal meldingen woninginbraak In de eerste vier maanden van 2021 zijn er in de regio Zuid-Holland Zuid veel minder inbraken geregistreerd dan een jaar eerder. Dit valt samen met de avondklok die van kracht was. Het aantal woninginbraken toont het aantal (pogingen tot) inbraken in woningen, garages en schuurtjes.
120
100 80 60 40 20 0 jan
feb
mrt
apr
mei
jun
2019
jul 2020
aug
sep
okt
nov
dec
nov
dec
2021
Bron: Politie Rotterdam-Rijnmond
Aantal meldingen huiselijk geweld per week Het aantal gevallen van huiselijk geweld ligt - volgens de registraties van de politie - op hetzelfde niveau als in de afgelopen twee jaar. In januari ligt het aantal meldingen van huiselijke geweld gewoonlijk wat hoger dan in de rest van het jaar. Dit jaar, in 2021, is dat ook het geval. In april 2021 ligt het aantal meldingen hoger dan in dezelfde maand in de afgelopen twee jaar.
Meldingen huiselijk geweld per week (Zuid-Holland Zuid) 120 100 80 60 40 20 0 jan
feb
mrt
apr
mei 2019
jun
jul 2020
aug
sep
okt
2021
Bron: Politie Rotterdam-Rijnmond Partner voor bestuur en beleid
Politie meldingen overlast & hard rijden Aantal meldingen overlast
Aantal meldingen overlast (Zuid-Holland Zuid) 1800
Vanaf het uitbreken van corona hebben mensen duidelijk meer overlast gemeld dan een jaar eerder. En dit verschil is begin 2021 nog steeds zichtbaar. De avondklok leidt er ogenschijnlijk wel toe dat de overlast iets lager uitvalt dan tijdens de 'corona-maanden' van 2020. Dit aantal is wel duidelijk hoger dan twee jaar geleden.
1600
Onder overlast verstaan we de meldingen vanwege de ervaren overlast van buren, geluidsoverlast, overlast door drank of drugs, overlast van verkeer of overlast in het algemeen.
400
1400 1200 1000 800 600
200 0 jan
feb
mrt
apr
In de eerste maanden van 2021 zien we dat minder mensen worden betrapt op het rijden onder invloed of te hard rijden. De avondklok kan hier een mogelijke oorzaak van zijn.
jun
2019
Bron: Politie Rotterdam-Rijnmond
Aantal meldingen onder invloed en te hard rijden
mei
jul 2020
aug
sep
okt
nov
dec
2021
Aantal meldingen hard rijden & onder invloed rijden (Zuid-Holland Zuid) 140
120 100 80 60 40 20 0 jan
feb
mrt
apr
mei 2019
jun
jul 2020
aug
sep
okt
nov
dec
2021
Bron: Politie Rotterdam-Rijnmond Partner voor bestuur en beleid
Overtreding COVID-19 maatregelen per gemeenten Aantal COVID-19 overtredingen per gemeente Als we kijken naar het aantal overtredingen van coronaregels sinds week 42 van 2020, zien we duidelijke verschillen tussen gemeenten. In Dordrecht zijn relatief (per 1.000 inwoners) de meeste bekeuringen gegeven, in Papendrecht de meeste waarschuwingen. In HendrikIdo-Ambacht worden er zowel weinig waarschuwingen als weinig bekeuringen gegeven. In totaal zijn er in ZuidHolland Zuid, sinds week 42 van 2020, 2.313 bekeuringen en waarschuwingen gegeven.
Totaal aantal COVID-19 overtredingen per 1.000 inwoners sinds week 42 van 2020 tot 20 mei 2021 (Zuid-Holland Zuid)
Zwijndrecht
Sliedrecht Papendrecht Molenlanden Hoeksche Waard
Absolute aantal overtredingen per gemeente Alblasserdam Dordrecht Gorinchem Hardinxveld-Giessendam Hendrik-Ido-Ambacht Hoeksche Waard Molenlanden Papendrecht Sliedrecht Zwijndrecht Totaal
Sinds week 42 van 2020 tot 20 mei 2021 Bekeuring waarschuwing Eindtotaal 58 51 109 700 215 915 116 39 155 56 13 69 36 30 66 268 58 326 182 51 233 91 88 179 99 19 118 88 55 143 1.694 619 2.313
Hendrik-IdoAmbacht HardinxveldGiessendam Gorinchem Dordrecht Alblasserdam 0
1
2
3
4
bekeuring
waarschuwing
5
6
7
Bron: Politie Rotterdam-Rijnmond Partner voor bestuur en beleid
Bekeuringen Covid-19 regels per maand naar soort Bekeuringen Covid-19 regels per maand naar soort Het aantal bekeuringen lag in januari 2021 iets hoger dan in april 2020. De politie registreert sinds december ook het soort overtreding waarvoor een bekeuring wordt uitgeschreven. De meeste bekeuringen zijn gegeven voor het overtreden van de avondklok (die inging op 23 januari 2021). De gegevens laten zien dat in de laatste acht dagen van januari ruim 100 bekeuringen meer zijn uitgeschreven dan in de eerste acht dagen van februari (data geactualiseerd t/m medio maart 2021).
Aantal Covid-19 bekeuringen per maand naar soort tot en met medio maart 2021 (Zuid-Holland Zuid)
Bekeuringen Covid-19 regels per maand naar soort okt
avondklok mondkapjesplicht (publ. ruimte) veilige afstand verbod alcohol verbod groepsvorming in strijd met alg. voorschr. van politie
2021 nov
dec
jan 267
2021 feb 445
mrt 543
5
82
60
10 5
52 8
18 4
13
29
84
30
21
2
2
Bron: Politie Rotterdam-Rijnmond Partner voor bestuur en beleid
Bronnenlijst & afkortingen Overzicht databronnen in Nederland https://www.databronnencovid19.nl/ Statistieken over het Coronavirus en COVID-19 https://allecijfers.nl/nieuws/statistieken-over-het-corona-virus-encovid19/ Tabel met het aantal in het ziekenhuis opgenomen COVID-19 patiënten, naar rapportagedatum, per dag voor Nederland en per provincie en gemeente op basis van de dagelijkse cijfers van het RIVM https://allecijfers.nl/nieuws/corona-virus-covid19-opgenomenpati%C3%ABnten-per-dag-nederland-provincie-gemeente/ Aantal bij de GGD gemelde patiënten naar meldingsdatum
CBS SOJ ZHZ GGD GBD SDD BRP RIVM KVK UWV SVHW
https://www.rivm.nl/coronavirus-covid-19/grafieken
RVO RBZ
Statistieken over het COVID-19 in Zuid-Holland Zuid
Fotografie:
https://www.dienstgezondheidjeugd.nl/aantal-positief-getestemensen-in-regio-zuid-holland-zuid
Hannah Busing Johan Taljaard
Interactieve kaart met cijfers COVID-19
Remi Walle
https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/cfc2084c9 95c40e7ae72254029bf6251
Hakan Nural Pixabay.com
Centraal Bureau voor de Statistiek Service Organisatie Jeugd Zuid-Holland Zuid Gemeentelijke Gezondheidsdienst Gemeentebelastingen en Basisinformatie Drechtsteden Sociale Dienst Drechtsteden Basisregistratie Persoonsgegevens Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu Kamer van Koophandel Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen Samenwerkingsverband Vastgoedinformatie Heffing en Waardebepaling Rijksdienst voor Ondernemend Nederland Regionaal Bureau Zelfstandigen