CConstaterende datStede Broec
Koppel je AI →
Document · PDF

10A Definitief rapport actualisatie arbeidsmigranten NHN 6 juli 2022

Gemeenteraad 26 januari 2023, gemeente Stede BroecBij agendapunt: GGZ13.465 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Niet gevonden in dit document.

Aantallen Arbeidsmigranten naar werkregio .

aantal

Aantal arbeidsmigranten neemt toe In 2019 werkten er in de regio Westfriesland 8.180 arbeidsmigranten. Dit betekende een gemiddelde jaarlijkse groei van 0,9%. Tussen 2011 en 2018 was er echter sprake van een ‘dip’ van het aantal arbeidsmigranten. Deze daling vond vooral plaats tijdens de economische dipjaren 2012 en 2013 en hangt onder meer samen met macro-economische trends. Tussen 2017 en 2018 groeide het aantal arbeidsmigranten weer naar het niveau van 2011.

. . .

jaar

West riesland Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata

Dynamische database: aanvullen én actualiseren gegevens leidt tot gewijzigde resultaten De gegevens over arbeidsmigranten in dit rapport wijken af van het voorgaande rapport. De reden daarvoor is dat in dit rapport niet alleen gegevens over het jaar 2020 zijn aangevuld, maar dat tevens alle gegevens van 2010 en met 2019 zijn geactualiseerd. Dat bleek nodig omdat het CBS over steeds meer en betere gegevens beschikt. Dit geldt dus ook, met terugwerkende kracht, over gegevens in het verleden. Voor een uitgebreidere uitleg zie dynamische database.

50

A R B E I D S M I G R A N T E N N A A R W E R K LO C AT I E Ruim 50% van de arbeidsmigranten werkt in Medemblik of Koggenland De belangrijkste werkgemeenten zijn Medemblik en Koggenland. Een op de twee arbeidsmigranten in de regio Westfriesland werkt in een van deze gemeenten. Tussen 2010 en 2019 is in vier gemeenten het aantal werkzame arbeidsmigranten gestegen. De gemeente Medemblik kende in absolute zin de grootste stijging met een toename van 1.160 arbeidsmigranten. In de gemeente Hoorn is het aantal werkzame arbeidsmigranten bijna gehalveerd; de zeer sterke daling vond vooral plaats tussen 2015 en 2016. Dit heeft mogelijk te maken met het vertrek van een uitzendorganisatie of een grote werkgever.

Gemeente

Aantal 2010

Aantal 2019

Aantal 2020

Ontwikkeling 2010-2019

Ontwikkeling 2019 -2020

Medemblik Koggenland Drechterland Hoorn Stede Broec Opmeer Enkhuizen Westfriesland

1.475 2.230 1.285 1.635 535 150 260 7.570

2.635 2.200 1.050 860 780 360 295 8.180

2.560 1.910 950 890 640 315 260 7.525

7% 0% -2% -7% 4% 10% 1% 1%

-3% -13% -10% 3% -18% -13% -12% -8%

Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata

In de meeste gemeenten is het aantal arbeidsmigranten in Coronajaar 2020 aanzienlijk gedaald. Voor de gehele regio betekende dit een daling van 8%. Nationaal daalde het aantal arbeidsmigranten in diezelfde periode met 11%. Daarmee is het effect van Corona in Westfriesland minder groot, desondanks is het een stevige daling.

51

A R B E I D S M I G R A N T E N N A A R W E R K LO C AT I E nde cijfers Arbeidsmigranten

Vergelijking met provinciale en Nederlandse ontwikkeling De indexcijfers in de naastgelegen figuur geven we de ontwikkeling van het aantal arbeidsmigranten in de regio Westfriesland weer ten opzichte van het provinciaal en landelijk niveau.

De index cijfers laten zien dat de economische crisis rond 2012 een groot effect heeft op de regio Westfriesland. Tot 2013 daalt het aantal arbeidsmigranten in deze regio fors, terwijl de provincie Noord-Holland en Nederland beperktere daling kennen. Het aantal arbeidsmigranten werkzaam in Noord-Holland en Nederland komt tussen 2015 en 2016 weer op het oude niveau. Bij regio Westfriesland duurt dit herstel langer.

inde

Sinds 2010 neemt het aantal arbeidsmigranten in de provincie NoordHolland jaarlijks toe met gemiddeld 5,5% tot 127.540 arbeidsmigranten in 2019. In diezelfde periode nam het aantal arbeidsmigranten in Nederland jaarlijks toe met 6,1% tot een aantal van 609.255 in 2019. De gemiddelde jaarlijkse groei van 0,9% in de regio Westfriesland ligt lager dan de provinciale en landelijke cijfers.

naar werkregio

jaar

West riesland

Noord olland

Nederland

Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata

Tot slot vergelijken we de groei in arbeidsmigranten met de groei in banen binnen de regio. Hierin zien we dat de groei van het aantal arbeidsmigranten de groei van het banen volgt. Tussen 2010 en 2019 groeide het aantal banen binnen Westfriesland jaarlijks gemiddeld 0,8%, dit is dus nagenoeg gelijk aan de groei in arbeidsmigranten. 52

KENMERKEN op herkomstlanden Arbeidsmigranten naar werkregio

Poolse arbeidsmigranten dominant in regio Westfriesland 71% van de in regio Westfriesland werkzame arbeidsmigranten is van Poolse afkomst. In totaal bestaat deze groep uit circa 5.200 arbeidsmigranten. Andere belangrijke groepen zijn de Roemenen, Bulgaren en Hongaren. herkomstland

Vergeleken met Nederland en de provincie NoordHolland is de dominantie van Poolse arbeidsmigranten opvallend. Tussen 2010 en 2020 is het aandeel van Poolse arbeidsmigranten voor zowel Westfriesland, Noord-Holland als Nederland gedaald.

West riesland

Noord olland

Nederland

urks Spaans Slowaaks oemeens ortugees ools onbekend Marokkaans itouws ets taliaans ndonesisch ndiaas ongaars rieks hanees rans ilippijns Chinees Burger Bondsrep. Duitsland Bulgaars Brits burger Belgisch

percentage jaar Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata

53

KENMERKEN op sectoren arbeidsmigranten

Meeste arbeidsmigranten werken in de landbouw en visserij 32% van de in regio Westfriesland werkzame arbeidsmigranten werkt via de landbouw en visserij, daarmee is het de belangrijkste werksector. Het aandeel arbeidsmigranten wat in Westfriesland in de landbouw en visserijsector werkt is aanzienlijk groter dan Noord-Holland en Nederland, 4 en 5% respectievelijk.

naar werkregio

West riesland

Noord olland

Nederland

Zakelijke dienstverlening Uitzendbureaus en detachering ransport en logistiek ersoonlijke dienstverlening Onderwijs andbouw en isserij

In Noord-Holland en Nederland werken de meeste arbeidsmigranten juist via uitzendbureaus. Met een aandeel van 25% werken ook in Westfriesland veel arbeidsmigranten bij Uitzendbureaus. Uit onderzoek blijkt dat uitzendbureaus vooral uitzenden naar de logistiek, tuinbouw, voedingsindustrie, metaalindustrie, landbouw en transport.1

sector

ndustrie: voedings en genotmiddelen ndustrie: raffinaderijen en chemie ndustrie: metalelektro C

telecom en communicatie oreca roothandel ezondheidszorg inanciele dienstverlening Detailhandel

Andere belangrijke werksectoren voor arbeidsmigranten in Westfriesland zijn de groot- en detailhandel. Ruim een op de vijf arbeidsmigranten werkt in een van deze sectoren. Daarmee is dit aandeel groter dan in Noord-Holland en Nederland. 1Bron: https://www.abu.nl/arbeidsmigranten-in-nederland-de-cijfers/

Cultuur sport en recreatie Bouw

percentage

54 Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata

KENMERKEN erblijfsduur van arbeidsmigranten

erblijfsduur van arbeidsmigranten

naar werkregio

naar werkregio

percentage

Noord olland

Noord olland

percentage

West riesland

West riesland

jaar

jaar

jaar

jaar

Verblijfsduur in regio Westfriesland relatief kort Bijna de helft van de arbeidsmigranten verblijft korter dan een jaar. Dit aandeel is groot vergeleken met Noord-Holland en Nederland. Van de arbeidsmigranten die langer dan een jaar verblijven zien we dat 20% langer dan 5 jaar verblijft. Dit is een lager aandeel dan in de provincie Noord-Holland en Nederland. Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata

Nederland

Nederland

jaar

tot

maanden

tot

maanden

tot en met

maanden

Verblijfsduur wordt steeds korter Van de korte verblijvers in 2019 verblijft 41% korter dan 4 maanden. Daarmee is dit aandeel aanzienlijk groter dan bij Noord-Holland en Nederland. Dit is een opvallende ontwikkeling omdat in 2014 de percentages nog vergelijkbaar waren. Verblijfsduren van arbeidsmigranten worden dus steeds korter. 55

A R B E I D S M I G R A N T E N N A A R WO O N LO C AT I E 4.120 geregistreerd woonachtige arbeidsmigranten Op basis van BRP-registraties zijn in 2019 4.120 arbeidsmigranten woonachtig in regio Westfriesland. Dit is naar verwachting een onderschatting van het daadwerkelijke aantal1.

Aantallen Arbeidsmigranten naar woonregio op basis van contract . .

aantal

Tussen 2010 en 2019 neemt het aantal arbeidsmigranten toe, met een gemiddelde jaarlijkse groei van 11%. De Coronacrisis lijkt nauwelijks effect te hebben op het aantal in Westfriesland woonachtige arbeidsmigranten, in 2020 groeit het aantal door naar 4.235.

.

. .

Circa een derde van BRP-geregistreerde arbeidsmigranten woont in Hoorn Gemeente Hoorn is in 2019 de belangrijkste woongemeente voor geregistreerd woonachtige arbeidsmigranten. 33% van de in regio Westfriesland woonachtige arbeidsmigranten woont in deze gemeente. Een andere belangrijke woongemeente is Medemblik waar ongeveer een kwart van de arbeidsmigranten woont.

jaar

West riesland Gemeente

In iedere gemeente is het aantal arbeidsmigranten gegroeid. Zo is in Medemblik het aantal woonachtige arbeidsmigranten het meest toegenomen (+700). Dit komt neer op een totale toename van ruim 200%. De meeste gemeenten zijn ook in Coronajaar 2020 blijven groeien, zo groeide het aantal in de gemeente Opmeer maar liefst 22%.

Hoorn Medemblik Stede Broec Enkhuizen Drechterland Opmeer 1Het komt voor dat het woonadres van een arbeidsmigrant niet bekend is via de CBS Microdata. Bijvoorbeeld doordat de Koggenland arbeidsmigrant, bij seizoensgebonden arbeid, minder dan vier maanden in Nederland verblijft en zich niet bij de gemeente inschrijft (dat is ook geen wettelijke plicht). Of het kan voorkomen dat de arbeidsmigrant onbekend is met het proces van inschrijving en/of zich Westfriesland niet wil inschrijven vanwege de vrees voor het verliezen van rechten in het land van herkomst. Het aantal geregistreerde arbeidsmigranten via de CBS Microdata is waarschijnlijk een onderschatting van het daadwerkelijke aantal wonende arbeidsmigranten. Uit eerder onderzoek is de inschatting dat gemiddeld 45 tot 55% van de arbeidsmigranten zich inschrijft.

Aantal 2010

Aantal 2019

Aantal 2020

Ontwikkeling 2010-2019

Ontwikkeling 2019 -2020

640 350 190 180 120 50 110 1.640

1.380 1.050 465 420 355 270 180 4.120

1.345 1.060 510 440 365 330 185 2.480

9% 13% 11% 10% 13% 21% 6% 11%

-3% 1% 10% 5% 3% 22% 3% 3%

Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata

56

A R B E I D S M I G R A N T E N N A A R WO O N LO C AT I E arbeidsmigranten in West riesland naar pc

Toename in aantallen arbeidsmigranten Op de kaart zien we het aantal woonachtige arbeidsmigranten op postcode niveau voor 2010 en 2020. We zien dat de concentraties woonachtige arbeidsmigranten bij de meeste postcodes groter zijn geworden. Grotere concentraties arbeidsmigranten bestonden al in het noordoosten en zuiden van de regio. Nu zijn daar een aantal postcodes in het westen bijgekomen. In bijvoorbeeld postcodegebied 1715 is het aantal arbeidsmigranten tussen 2010 en 2020 flink gestegen.

Aantal

/Onbekend tot tot tot tot tot meer dan

In de bijlage van dit rapport is een overzicht opgenomen van het aantal arbeidsmigranten naar woonlocatie op 4-positie postcode niveau.

57 Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata

WO O N - W E R K R E L AT I E S nstroom/uitstroom van arbeidsmigranten naar werkregio

.

aantal

West riesland

.

.

instroom

Meer uitstroom dan instroom van nieuwe arbeidsmigranten In zowel 2011 als 2019 is er meer uitstroom geweest dan instroom van arbeidsmigranten. Dit betekent dat van de arbeidsmigranten werkzaam in regio Westfriesland er minder nieuwe arbeidsmigranten vanuit het buitenland naar Nederland zijn verhuist (ingeschreven in BRP) dan dat er naar het buitenland vetrokken zijn (uitgeschreven in BRP) . We zien dat het saldo in 2019 fors lager is dan in 2011. Een belangrijke opmerking bij deze cijfers is dat het alleen betrekking heeft op personen die in Nederland zijn ingestroomd of die Nederland hebben verlaten. Het houdt dus geen rekening met in- en uitstroom door binnenlandse veranderingen van werkgemeente. Het saldo komt daardoor niet overeen met de groeicijfers. 60% van arbeidsmigranten woont en werkt binnen Westfriesland Als we kijken naar het woon en werk verkeer zien we dat 60% van de arbeidsmigranten die werken in Westfriesland en waarvan de woongemeente bekend is, daar ook wonen. Verder zijn Dijk en Waard, Purmerend en Hollands Kroon relatief grote woongemeenten voor arbeidsmigranten die werken in Westfriesland.

uitstroom

Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata

58

SEIZOENSPIEKEN Seizoenspieken arbeidsmigranten

/

/

/

/

/

/

/

/

aantal

Zomerse piek in arbeidsmigranten in de regio Westfriesland Het aantal werkzame arbeidsmigranten in de regio Westfriesland piekt in de zomer. Over de periode van 2017 tot en met 2020 laat de figuur structureel een piek zien rond juli. Richting de wintermaanden daalt het aantal arbeidsmigranten weer met januari meestal als dieptepunt. Dit illustreert dat de inzet van arbeidsmigranten seizoensgebonden is. Dit zit hem met name in de sectoren landbouw en visserij en bij de uitzendbureaus. Het dieptepunt rond 31 december valt deels te verklaren doordat het een gangbare einddatum van contracten is.

jaar/maand

West riesland

regio

Regio Westfriesland kent een kortere piek dan Nederland Het aantal arbeidsmigranten in de regio Westfriesland is zeer seizoensgebonden. Rond juli is het hoogtepunt van de zomerpiek in deze regio. Na juli daalt het aantal arbeidsmigranten snel. Daarmee verschilt het patroon van de regio Westfriesland met die van Noord-Holland en Nederland. Noord-Holland en Nederland kennen een meer geleidelijk patroon in pieken van aantal arbeidsmigranten.

/

/

/

/

/

/

/

/

inde

Seizoenspieken arbeidsmigranten

jaar/maand regio

West riesland

Noord olland

Nederland

Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata

59

P RO G N O S E A R B E I D S M I G R A N T E N TOT 2 0 3 0 Op basis van de historische ontwikkeling in de economie en het aantal arbeidsmigranten in de regio Westfriesland zijn prognoses opgesteld van de te verwachten ontwikkeling tot 2030. In onderstaand kader staat een korte toelichting op de methodiek. Achtergrond prognose Voor de prognose baseren we ons op bestaande regionale prognoses van het aantal banen (bron: WLO-scenario’s) en de beroepsbevolking zonder migratieachtergrond (bron: CBS). Door deze prognoses aan elkaar te ‘matchen’ ontstaat het verschil tussen het aantal beschikbare banen in 2030 en het aantal werknemers (zonder migratieachtergrond) dat beschikbaar is om deze banen in te vullen. Hierin is rekening gehouden met verschillende demografische factoren als groei van beroepsbevolking en vergrijzing, maar ook economische ontwikkeling door uit te gaan van een WLO-hoog en WLO-laag scenario.

Prognose van 11 tot 12,5 duizend werkzame arbeidsmigranten in regio Westfriesland in 2030

Het verschil tussen het aantal banen en werknemers zonder migratieachtergrond geeft een indicatie van het aantal internationale werknemers dat nodig is om aan de toekomstige vraag naar werknemers te voldoen. Vervolgens hanteren we een verdeelsleutel op basis van de bestaande verhouding tussen internationale kenniswerkers en arbeidsmigranten.

Uit de prognosescenario’s blijkt voor regio Westfriesland dat het aantal arbeidsmigranten de komende tien jaar blijft toenemen tot een populatie van naar schatting 11 tot 12,5 duizend werkzame arbeidsmigranten in 2030. Dit betekent een jaarlijkse groei van 3,8 tot 6%. 60

BIJLAGE

61

B I J L AG E Methodiek et CBS geeft geaccrediteerde organisaties toegang tot de ‘big data’ bestanden achter de statistieken die het CBS publiceert (CBS Microdata). Decisio heeft toegang tot CBS Microdata en gebruikt dit om de Monitor Internationals op te stellen. Voor de monitor koppelt Decisio binnen CBS Microdata contractinformatie van werknemers in Nederland aan verschillende persoonsgegevens. Daarmee selecteren we de groep werknemers zonder de Nederlandse nationaliteit: de internationale werknemers. Op gemeenteniveau en (deels) op postcodeniveau geeft de monitor onder meer inzicht in: ▪ Het aantal internationale werknemers dat in een regio woont en werkt; ▪ In welke sector zij werkzaam zijn; ▪ Hoe lang zij in Nederland economisch actief zijn, zowel op korte termijn (in maanden) als lange termijn (in jaren); ▪ Waar ze vandaan komen, hoe oud ze zijn en hoe zij wonen: huishoudenssamenstelling, koop-/huurhuis en WOZ-waarde. De data is beschikbaar voor de periode 2010-2020, waardoor niet alleen de huidige situatie maar ook de ontwikkeling in beeld wordt gebracht.

Looneisen definitie kenniswerker of arbeidsmigrant Om binnen de groep internationale werknemers (zie definitie pagina 5) onderscheid te maken tussen kenniswerkers en arbeidsmigranten, hanteren we de volgende looneis: ▪ Kenniswerker: een internationale werknemer, waarbij een minimale looneis is gesteld (fiscaal loon: loon voor belastingen) voor twee leeftijdsgroepen en een minimaal aantal SV-dagen. De minimale looneisen per leeftijdsgroep zijn: 2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

< 30 jaar

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

≥ 30 jaar

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

€

.

▪ Arbeidsmigrant: een internationale werknemer die niet voldoet aan bovenstaande looneis voor kenniswerkers. Meerdere doelgroepen in monitor: voorkomen van dubbeltellingen Vanaf 2022 voert onze Monitor Internationals meer internationale doelgroepen dan alleen de internationale kenniswerkers en arbeidsmigranten. De monitor is verbreed met landelijke gegevens over internationale studenten, statushouders en inkomensafhankelijke partners. Om eventuele dubbeltellingen in de uitkomsten te voorkomen is ervoor gekozen om personen toe te wijzen aan een doelgroep op basis van hun verondersteld hoofdmotief voor verblijf in Nederland. Deze verbreding van onze monitor en de correcties die we daarvoor uitvoeren kunnen tot (kwantitatieve) verschillen in de uitkomsten leiden voor wat betreft de voorgaande monitorrapportages van Decisio. 62

B I J L AG E Aantal arbeidsmigranten naar woonlocatie op postcodeniveau (2020) – Regio Alkmaar Woongemeente Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar Alkmaar

PC4 1483 1484 1486 1488 1636 1703 1811 1812 1813 1814 1815 1816 1817 1821 1822 1823 1824 1825 1826 1827 1829 1831 1841 1846 1847

Aantal 45 NA 15 NA 10 NA 130 NA 175 85 90 135 30 20 30 65 85 115 85 115 20 30 25 NA NA

Woongemeente Bergen (NH.) Bergen (NH.) Bergen (NH.) Bergen (NH.) Bergen (NH.) Bergen (NH.) Bergen (NH.) Castricum Castricum Castricum Castricum Dijk en Waard Dijk en Waard Dijk en Waard Dijk en Waard Dijk en Waard Dijk en Waard Dijk en Waard Dijk en Waard Dijk en Waard Dijk en Waard Dijk en Waard

PC4 1861 1862 1871 1873 1931 1934 1935 1901 1902 1906 1921 1701 1702 1703 1704 1705 1706 1721 1722 1723 1724 1834

Aantal 35 30 20 NA 60 25 NA 60 40 50 20 120 70 260 100 200 NA 35 45 55 35 20

Woongemeente Heiloo Heiloo Heiloo Uitgeest

Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata * Wegens regelgeving van CBS mogen we aantallen minder dan 10 niet laten zien. NA staat dus gelijk aan een getal onder de 10.

PC4 1851 1852 1853 1911

Aantal NA 60 NA 90

63

B I J L AG E Aantal arbeidsmigranten naar woonlocatie op postcodeniveau (2020) – Kop van Noord-Holland Woongemeente PC4 Aantal Woongemeente PC4 Aantal Den Helder 1781 180 Schagen 1738 30 Den Helder 1782 145 Schagen 1741 65 Den Helder 1783 15 Schagen 1742 35 Den Helder 1784 85 Schagen 1744 20 Den Helder 1785 40 Schagen 1746 15 Den Helder 1786 NA Schagen 1747 45 Den Helder 1787 NA Schagen 1749 55 Den Helder 1788 85 Schagen 1751 20 Hollands Kroon 1731 60 Schagen 1752 NA Hollands Kroon 1732 25 Schagen 1753 35 Hollands Kroon 1733 40 Schagen 1754 NA Hollands Kroon 1734 NA Schagen 1755 35 Hollands Kroon 1735 55 Schagen 1756 40 Hollands Kroon 1761 55 Schagen 1757 25 Hollands Kroon 1764 120 Schagen 1759 30 Hollands Kroon 1766 50 Texel 1791 55 Hollands Kroon 1767 NA Texel 1792 NA Hollands Kroon 1768 NA Texel 1794 NA Hollands Kroon 1771 280 Texel 1795 10 Hollands Kroon 1773 55 Texel 1796 50 Hollands Kroon 1774 125 Texel 1797 30 Hollands Kroon 1775 690 Hollands Kroon 1777 80 Hollands Kroon 1778 15 Hollands Kroon 1779 105 Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata * Wegens regelgeving van CBS mogen we aantallen minder dan 10 niet laten zien. NA staat dus gelijk aan een getal onder de 10.

64

B I J L AG E Aantal arbeidsmigranten naar woonlocatie op postcodeniveau (2020) – Westfriesland Woongemeente Drechterland Drechterland Drechterland Drechterland Drechterland Drechterland Drechterland Drechterland Enkhuizen Enkhuizen Enkhuizen Hoorn Hoorn Hoorn Hoorn Hoorn Hoorn Hoorn Hoorn Koggenland Koggenland Koggenland Koggenland Koggenland Koggenland Koggenland Koggenland Koggenland

PC4 1606 1607 1608 1609 1616 1617 1696 1697 1600 1601 1602 1621 1622 1623 1624 1625 1628 1689 1695 1633 1634 1641 1643 1645 1647 1648 1711 1713

Aantal 85 70 20 NA 140 20 20 NA NA NA 300 90 200 20 65 95 505 350 25 25 NA 15 NA 20 15 30 30 40

Woongemeente Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Medemblik Opmeer Opmeer Opmeer Opmeer Opmeer Opmeer

PC4 1619 1654 1655 1657 1658 1671 1674 1676 1678 1679 1681 1682 1683 1684 1685 1687 1688 1691 1693 1692 1661 1662 1715 1716 1718 1719

Aantal 225 10 20 30 NA 260 40 20 NA 55 20 15 NA 15 NA 40 50 NA 205 35 NA NA 210 25 75 NA

Woongemeente Stede Broec Stede Broec Stede Broec

PC4 1611 1613 1614

Aantal 225 200 85

Bron: Decisio (2022), via CBS Microdata * Wegens regelgeving van CBS mogen we aantallen minder dan 10 niet laten zien. NA staat dus gelijk aan een getal onder de 10.

65

B I J L AG E Meer informatie? De adviseurs bij Decisio zijn gespecialiseerd in het thema internationalisering in Nederland. In de laatste jaren voerde Decisio verschillende onderzoeken uit aangaande de populatie internationals in Nederland. Als het gaat om hun economische situatie, maar ook op het gebied van onderwijs en huisvesting. Denk bijvoorbeeld aan haalbaarheidsstudies voor internationale scholen of huisvesting van arbeidsmigranten. Naast analyses over de populatie internationale werknemers in Nederland, voert Decisio ook de monitor naar internationale organisaties in Nederland uit.

Gerwin van der Meulen Partner Decisio g.vandermeulen@decisio.nl

Opdrachtgever Provincie Noord-Holland

Projectteam Decisio Gerwin van der Meulen Guus Kersten Contactgegevens Decisio Valkenburgerstraat 212 1011 ND Amsterdam T 020 – 67 00 562 E info@decisio.nl I www.decisio.nl 6 juli 2022

Guus Kersten Adviseur Decisio g.kersten@decisio.nl

66

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12230819/1