Bijlage 1 Programmabegroting 2024.pdf
Tekst van het document
rekening te houden met deze normstelling. De renterisico norm is bij ministeriële
speelt het debiteurenrisico een ondergeschikte rol. Bij de besluitvorming is aan
regeling vastgesteld op 20% van het begrotingstotaal van het betreffende jaar.
het maatschappelijk belang van het verstrekken van dergelijke leningen een
Onderstaande tabel geeft de ontwikkeling van het renterisico voor de komende
hogere prioriteit toegekend dan aan het daarmee samenhangende financiële
jaren aan. De gevolgen van toekomstige geldopnamen zijn daarin nog niet
risico. Dit geldt overigens ook ten aanzien van gegarandeerde geldleningen.
verwerkt. Uit deze tabel blijkt dat we de komende jaren ruimschoots onder de renterisico norm blijven. Begroting 2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
319.020 63.804
325.899 65.180
331.690 66.338
326.932 65.386
Berekening renterisico Renteherzieningen Aflossingen Renterisico
0 6.925 6.925
0 6.925 6.925
0 5.925 5.925
0 4.925 4.925
Ruimte onder de rente risiconorm
56.879
58.255
60.413
60.461
(Bedragen x € 1.000) Berekening renterisiconorm Begrotingstotaal lasten* Renterisiconorm (20%)
* Stand lasten in de begroting voor het jaar 2024 op 11-9-2023.
142
143
Wet Houdbare Overheidsfinanciën (Wet HOF)
Paragraaf 4. Onderhoud kapitaalgoederen
De in de wet HOF vastgestelde macronorm wordt door vertaald naar individuele
Inleiding
gemeenten in de vorm van een individuele referentiewaarde, die een indicatie Een groot deel van het gemeentelijke vermogen wordt geïnvesteerd in het beheer
geeft van het maximale aandeel in het EMU-saldo.
en onderhoud van onze kapitaalgoederen: groen, grijs (verhardingen, openbare In onderstaande tabel is de berekening opgenomen voor de gemeente
verlichting, verkeersvoorzieningen, straatreiniging en onkruidbestrijding), blauw
Roosendaal. Dit volgens de gegevens zoals die bij ons bekend waren op
(water en riolering), civieltechnische kunstwerken en speelvoorzieningen.
29 augustus 2023. In deze berekeningen zijn de mutaties van de aanbiedingsnota
Onderhoud en tijdige vervanging van deze kapitaalgoederen is een belangrijke
en de amendementen, uiteraard, nog niet verwerkt.
taak van de gemeente. Zorgvuldig beheer is nodig om kapitaalvernietiging te voorkomen en om de veiligheid van onze infrastructuur te waarborgen. Ook
Berekening EMU-saldo* (Bedragen x € 1.000)
onderhouden we kunst in de openbare ruimte en deze kunst zijn we digitaal aan
Begroting 2024
2025
2026
2027
- 5.328
- 1.103
- 11.101
- 10.150
afschrijvingen ten laste van de exploitatie
9.775
11.382
12.408
12.550
bruto dotaties aan voorzieningen t.l.v. exploitatie
10.972
11.487
15.305
12.608
Exploitatiesaldo vóór verrekening met reserves Bij:
bestand aan kapitaalgoederen waarvoor de gemeente verantwoordelijk is duiden we aan met de term areaal. Het beheer en onderhoud van het areaal voeren we uit aan de hand van de door de gemeenteraad vastgestelde kaders ten aanzien van onderhouds- en kwaliteitsniveaus. De feitelijke planning van het beheer en onderhoud is opgenomen in de Beheerkalender.
Af: geactiveerde investeringen in (im)materiële activa
58.191
38.841
24.222
9.303
lasten voorzieningen (transacties met derden)
9.850
10.500
11.057
11.517
-/- 52.622
-/- 27.575
-/- 18.667
-/- 5.812
Berekend EMU-saldo
het ontsluiten om de identiteit van Roosendaal blijvend te versterken. Het totale
Groen Groen betreft het beheer en onderhoud van openbaar groen, bossen en natuurterreinen.
* Stand lasten in de begroting voor het jaar 2023 op 19 augustus 2022
Actuele stand van zaken/ontwikkelingen Wet verplicht Schatkistbankieren (Wet vSB)
In 2023 zijn de voorbereidingen getroffen om een integraal onderhoudsbestek op de markt te zetten. Leerwerkbedrijf WVS krijgt een plek in deze plannen en
De wet vSB (zonder leenfaciliteit) houdt in dat decentrale overheden en door hen
zelf stellen we ook meer plaatsen beschikbaar binnen Openbare Werken voor
opgerichte gemeenschappelijke regelingen, al hun overtollige liquide middelen
arbeidskrachten met een afstand tot de arbeidsmarkt, met een beperking of voor
en beleggingen moeten aanhouden bij het ministerie van Financiën. Er is een
arbeidskrachten vanuit een leer-werktraject.
vrijstellingsgrens voor het afstorten van overtollige liquide middelen (het bedrag
De klimaatveranderingen dwingen ons om de openbare ruimte klimaatbestendig
dat buiten het schatkistbankieren door de gemeente mag worden gehouden).
in te richten en te onderhouden. Waar beplanting slecht groeit en geen
Als het gemiddelde kwartaal bedrag van de positieve tegoeden minder is dan
enkele bijdrage levert aan biodiversiteit vervangen we de beplanting voor
2,00% van het begrotingstotaal, mag dit op de eigen bankrekeningen blijven
kruidenmengsels. In overleg met de beheerders van verhardingen kijken we
staan. De (voorlopige) vrijstellingsgrens voor 2024 is, afgerond, € 6,3 miljoen.
waar we bestrating kunnen vervangen door groen. Bij het toevoegen van groen
(2,00 % van € 318 miljoen).
en bij het vervangen van versleten groen hebben we oog voor het gebruik van andersoortig groen, zoals kruidenmengsels of gazons met daarin extra bomen. Met name kruidenmengsels dragen bij aan het verbeteren van de biodiversiteit.
Grijs Verhardingen Verhardingen betreft het beheer en onderhoud van verhardingen bestaande uit elementen, asfalt, half-verhard en onverhard. Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen In de Beheerkalender zijn de noodzakelijke projecten opgenomen die in het jaar 2024 worden uitgevoerd. Om de kwaliteit van de verhardingen te bepalen, wordt wederom een jaarlijkse weginspectie uitgevoerd.
144
145
Openbare verlichting
Blauw
Openbare verlichting betreft lichtmasten/armaturen en voorzieningen voor bijvoorbeeld het aanlichten van bijzondere gebouwen
Water Water betreft de volgende onderdelen die onder de gemeentelijke
Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen
verantwoordelijkheid vallen:
In de Beheerkalender zijn de in 2024 noodzakelijk te vervangen lichtmasten en
> De ontvangstplicht voor drijfvuil, baggerspecie en maaisel van de watergangen
armaturen opgenomen
die in beheer en onderhoud zijn bij het Waterschap (categorie A watergangen); > Het onderhoud van de overige watergangen (categorie B en C watergangen);
Verkeersvoorzieningen Verkeersvoorzieningen betreft onder meer bebording, bewegwijzering, geleide systemen en verkeersregelinstallaties (VRI’s)
> Het onderhoud van vijvers en andere waterpartijen (inclusief oeverzones, beschoeiingen en retentievoorzieningen); > Vaarwegbeheer voor de haven (vaardiepte op orde); > Beheer van (berm-)sloten.
Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen De aanpassingen aan de VRI's wordt conform het vastgestelde
Actuele stand van zaken/ontwikkelingen
vervangingsprogramma uitgevoerd. Voor 2024 worden op drie kruispunten de
Het Waterschap is verantwoordelijk voor het beheer van het oppervlaktewater,
VRI’s vervangen. De VRI’s worden vervangen door zogenaamde intelligente VRI’s
zowel voor de waterkwaliteit als voor de waterkwantiteit. Voor het onderhoud is
(iVRI’s). Een iVRI is een regelinstallatie die kan communiceren met voertuigen
onderscheid gemaakt in afvoerende functie binnen het regionale watersysteem.
en fietsers. Het vervangingsprogramma is zo goed als mogelijk afgestemd op
Het baggeren van de waterpartijen in het Emile van Loonpark is doorgezet naar
de ruimtelijke ontwikkelingen in Roosendaal. Bij nieuwe iVRI’s worden LED-
2024. Dit om de werkzaamheden in een periode uit te kunnen voeren die een
armaturen toegepast. De lampen hiervan gaan langer mee en hoeven niet elk jaar
laag mogelijke impact op de omgeving geeft. Het bij-en vlindervriendelijke
vervangen te worden. In het kader van duurzaamheid en kostenbesparing worden
maaibeheer van watergangen en sloten wordt voortgezet.
armaturen van de bestaande VRI’s ook vervangen door LED-armaturen.
Riolering Straatreiniging
Riolering betreft het beheer en onderhoud van de voorzieningen voor het
Straatreiniging betreft het vegen van straten
afvalwater, hemelwater en grondwater.
Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen
Actuele stand van zaken/ontwikkelingen
Voor de reiniging van straten is met Saver een dienstverleningsovereenkomst
De focus van het rioleringsbeheer is in de planperiode van het Water-en
gesloten. Saver veegt de straten op basis van een vaste frequentie; iedere
Rioleringsprogramma (WRP) vooral gericht op:
straat in Roosendaal wordt circa zes keer per jaar geveegd. Digitaal wordt bijgehouden wanneer welke straat is geveegd. Voor ontvangen meldingen
> Het in stand houden van het huidige areaal;
rijdt iedere dag een zogenaamde ‘hotspotwagen’. Deze wagen veegt eerst het
> Het voorkomen van wateroverlast en bevorderen van klimaatadaptatie;
centrum van Roosendaal en rijdt daarna langs de ontvangen meldingen in de
> Het beperken van de stijging van de rioolheffing;
buurten en dorpen; iedere buurt en/of dorp komt om de week aan de beurt. Bij
> De samenwerking in de Water- en Klimaatkring West-Brabant
de veegwagen rijdt een gehele ronde een onkruidbestrijdingsmachine mee als
> Monitoren van het Water-en Rioleringsprogramma
proef met als doel een betere kwaliteit te leveren en de meldingenstroom te verminderen
Het rioleringsstelsel in Roosendaal is in voldoende tot goede staat. De geplande maatregelen worden genomen naar aanleiding van inspecties. Waar nodig wordt
Onkruidbestrijding
de riolering vervangen, gerenoveerd of gerepareerd. Gelet op de impact van
Onkruidbestrijding betreft de bestrijding van onkruid op verhardingen binnen de
deze werkzaamheden op de openbare ruimte is de discipline riolering leidend bij
bebouwde kom
de afstemming met de overige beheerdisciplines (met name wegonderhoud/reconstructies). In de Beheerkalender zijn de noodzakelijke projecten
Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen
opgenomen. In 2024 wordt het ingezette proces van data gedreven (risico
Het onkruid op verhardingen wordt bestreden door inzet van hete lucht, borstels,
gestuurd) beheer voor de vrijverval riolering doorgezet. De opgedane ervaringen
een waterunit en bosmaaiers. Verhardingen waar weinig gebruik van wordt
worden gebruikt om de andere beheerprocessen binnen het domein van stedelijk
gemaakt en die moeilijk te onderhouden zijn, worden mogelijk vervangen door
water te verbeteren.
groen of door printbeton.
Civieltechnische kunstwerken Betreft het beheer van bruggen, tunnels, viaducten, keerwanden, damwanden, kademuren, geluidschermen, steigers, vlonders, schanskorven en keermuurtjes. 146
147
Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen
Areaalgegevens (bron: GBI september 2023)
In de afgelopen 10 jaar is geïnvesteerd in het op orde brengen van bruggen, tunnels, geluidschermen, steigers, keerwanden en keermuren. Daarbij is door
eenheid
middel van de afgesloten contracten de onderhoudssituatie verzekerd. Ook
Wegen
is en wordt geïnvesteerd in de vervanging van damwanden. De inschatting is
Wegvakonderdeel
dat de overige kunstwerken op het vastgestelde kwaliteitsniveau gehouden kunnen worden binnen de beschikbaar gestelde kredieten voor civieltechnische kunstwerken. Met uitzondering van de viaducten Nelson Mandelaweg. Mogelijk is
hoeveelheid
m²
5.151483
-waarvan: elementen
m²
2.785.803
-waarvan: asfaltverharding
m²
2.103.509
-waarvan: half verhard
m²
94721
-waarvan: onverhard
m²
103190
komende jaren een nieuw krediet voor herstelwerkzaamheden viaducten Nelson
-waarvan cementbeton
m²
64.260
Mandelaweg benodigd. Schadeontwikkeling aan deze jonge viaducten wordt
Bermen in Buitengebied
m²
919.963
onderzocht.
Speelvoorzieningen Betreft het beheer van uiteenlopende speelvoorzieningen, variërend
Openbare verlichting Masten
stuks
16.963
Armaturen totaal
stuks
18.200
-waarvan conventioneel
stuks
12.542
-waarvan led
stuks
5.658
KW
763,55
Totaal geïnstalleerd vermogen
van afgebakende plekken met speeltoestellen tot trapvelden en
Riolering
jongerenontmoetingsplaatsen.
vrijvervalleiding
m¹
522.600
drainage
m¹
125.600
goot
m¹
3.550
persleiding/drukriolering
m¹
153.400
Actuele stand van onderhoud/ontwikkelingen Doelstelling is om alle locaties veilig in stand te houden. Het onderhoud van
gemalen
stuks
133
de speeltoestellen is gegund aan de WVS. De jaarlijkse verplichte keuring wordt
Mini gemalen
stuks
551
uitgevoerd door een marktpartij. Waar mogelijk worden in overleg en met inzet
infiltratievoorzieningen
stuks
43
van inwoners nieuwe speellocaties aangelegd. Het beschikbare budget voor het
Water
onderhouden van de speeltoestellen is toereikend. Voor het compleet vervangen van speellocaties en uitbreiden van locaties of het aantal locaties dienen indien nodig apart middelen voor te worden aangevraagd.
Gemeentelijke gebouwen
waterloop
m¹
116.000
watervlakte
m²
140.926
Groen boom
stuks
51.790
plantenbak
stuks
236
Straatmeubilair
stuks
750
m²
62.608
haag
Voor de instandhouding van het gemeentelijk vastgoed wordt het vastgoed onderhouden conform de afspraken die worden vastgelegd in huur- en gebruiksovereenkomsten. In de praktijk heeft het vastgoed daarmee
natuurlijke beplanting
m²
1.530.360
gras
m²
4.304.661
cultuurrijke beplanting
m²
540.890
stuks
258
stuks
38
Civieltechnische kunstwerken
conditiescore 2 (goede conditie) of 3 (redelijke conditie) en minimaal 4
civieltechnische kunstwerken
(matige conditie; voor af te stoten gebouwen). Een vastgesteld meerjaren
Verkeersregelinstallaties
onderhoudsplan ligt hieraan ten grondslag.
Verkeersregelinstallaties Hekwerken en poorten
Buitensportaccommodaties
m¹
252
m¹
24.921
m¹
821
stuks
62
Roosendaal heeft acht sportparken met in totaal 39 buitensportvelden (waarvan
Hekwerk draadstaalmat
acht kunstgrasvelden) en een atletiekbaan in eigendom. De verenigingen die deze
Poorten
velden gebruiken, onderhouden de velden en de overige sportvoorzieningen
Buitensportaccommodaties sportparken
stuks
9
verenigingen aangegaan. Verenigingen betalen geen gebruiksvergoeding
natuurgrassportvelden
stuks
31
kunstgrassportvelden
stuks
8
en ontvangen daarnaast een onderhoudsbijdrage. Daarmee moet het
Gebouwen stuks
52
stuks
66
speeltoestellen
stuks
1.136
speellocatie
stuks
244
m²
34.673
in de meeste gevallen zelf. Hiervoor zijn gebruiksovereenkomsten met de
onderhoudsniveau van de velden op het basisniveau gehouden worden.
gebouwen (eigendom)
‘Basis’ betekent dat de accommodaties op een veilige manier gebruikt kunnen
Artistieke kunstwerken
worden voor sportbeoefening. Noodzakelijke vervangingsinvesteringen, zoals natuurgrasrenovaties en het vervangen van kunstgrasvelden, worden door de gemeente uitgevoerd. Het vastgestelde Beheerplan Buitensportaccommodaties ligt daaraan ten grondslag.
148
IJzeren sierhekwerk, natuursteen, metselwerk Eenvoudig hekwerk, paal en gaas, hout, harmonica-gaas en hekwerk draadstaalmat
artistieke kunstwerken Speelvoorzieningen
speelondergrond
149
KAPITAALGOED
P.
2024
2025
2026
2027
Groen
4
€ 6.554.967
€ 6.391.279
€ 6.849.736
€ 6.964.347
Wegen
Paragraaf 5. Verbonden partijen
€ 11.151.099
€ 12.014.233
€ 12.720.358
€ 12.933.004
In deze paragraaf wordt inzicht gegeven in de bestuurlijke, beleidsmatige en
Oppervlaktewater/ havens
4
€ 830.581
€ 705.574
€ 719.843
€ 734.507
financiële belangen en risico’s van de gemeente als gevolg van banden met
Riolering/drainage
4
€ 10.785.675
€ 11.217.195
€ 11.664.302
€ 12.124.563
Civieltechnische kunst-werken
4
€ 1.182.683
€ 1.160.844
€ 1.158.741
€ 1.156.723
Speelvoorzieningen
4
€ 410.318
€ 413.714
€ 417.124
€ 420.584
Div. tractiemiddelen OW (IP 2018-2021)
IP
€ 360.000
€ 30.000
€ 392.500
€ 300.000
Storting in reserves (speelgelegenheden, Beheerkalender onderhoud en Beheerkalender kapitaallasten)
6
€ 2.301.250
€ 2.236.137
€ 2.163.879
€ 2.163.879
€ 33.576.573
€ 34.168.976
€ 36.086.483
€ 36.797.607
Totaal
externe rechtspersonen, waarin de gemeente zowel financieel deelneemt als zeggenschap heeft. De gemeente Roosendaal neemt zowel deel in rechtspersonen, tot stand gekomen op grond van de publiekrechtelijke Wet Gemeenschappelijke Regelingen als in rechtspersonen, gestoeld op privaatrechtelijke samenwerkingsvormen.
Visie en doelstellingen Onze ambitie is ervoor te zorgen dat verbonden partijen op effectieve en efficiënte wijze bijdragen aan het realiseren van onze gemeentelijke beleidsdoelstellingen. Uitgangspunten hierbij zijn een heldere verdeling van taken, verantwoordelijkheden en bevoegdheden tussen de gemeente en de verbonden partij door zoveel mogelijk een scheiding van klantrol (vakwethouder) en eigenaarsrol (andere wethouder). Dit wordt onder andere bereikt door het opstellen van dienstverleningsovereenkomsten met prestatieafspraken.
Nota Verbonden Partijen Op 3 december 2015 heeft de Roosendaalse gemeenteraad ingestemd met de nota ‘Verbonden Partijen; zes kaderstellende spelregels’. Deze nota is in regionaal verband opgesteld en is door de gemeenteraden van de 16 Regio West-Brabantgemeenten vastgesteld. In deze nota worden zes spelregels benoemd voor verbonden partijen: 1. Bij het aangaan van een verbonden partij leggen de deelnemers nadrukkelijk vast hoe de informatievoorziening (frequentie, vorm en inhoud) dient te verlopen en welke evaluatiemomenten er zijn. 2. Er dient een tijdige, juiste en volledige (actieve) informatiestroom op gang te worden gebracht, die het mogelijk maakt verantwoording af te leggen en die de gemeenteraad in positie brengt om (gevraagde) nieuwe kaders te stellen. Zowel het college, de verbonden partij als de gemeenteraad zelf dienen hierin hun verantwoordelijkheid te nemen. 3. Gemeenten bundelen de krachten en dragen samen zorg voor integrale aansturing. Zowel ambtelijke als bestuurlijke voorbereiding gebeurt (deels) gezamenlijk met ruimte voor lokale aanvullingen, waarbij één bepaalde gemeente per verbonden partij de leiding neemt. 4. Jaarlijks in november sturen deelnemers van de verbonden partij richtlijnen aan de verbonden partij waarop de beleidsmatige en financiële kaders gebaseerd dienen te worden.
In de kaderbrief geeft de gemeenschappelijke regeling op hoofdlijnen de uitgangspunten voor de begroting aan. Voor NV’s en BV’s gelden uiteraard de bepalingen uit het Burgerlijk Wetboek (BW). 5. D e ontwerpbegroting wordt uiterlijk 15 april door de gemeenschappelijke regeling naar de deelnemers gestuurd. De zienswijzen van de deelnemers dienen uiterlijk 1 juli door de gemeenschappelijke regeling te zijn ontvangen. 6. Vierjaarlijks is de gemeenschappelijke regeling verplicht om een meerjarenbeleidsplan op te stellen. Het meerjarenbeleidsplan, dat bij aanvang van een nieuwe raadsperiode wordt opgesteld, is samen met de jaarrekening de basis om de resultaten van de gemeenschappelijke regelingen over een periode van vier jaar te evalueren. 150
151
Bij vaststelling van de nota Verbonden Partijen werd afgesproken deze na vier jaar
Op de volgende pagina’s is een uitgebreide lijst opgenomen van alle verbonden
te evalueren. De eerste stap van het opstellen van een evaluatieverslag is in 2021
partijen die onze gemeente heeft. Hieronder zijn de verbonden partijen alvast
afgerond. De tweede stap van het actualiseren van de nota Verbonden Partijen is
gegroepeerd volgens bovenstaande indeling.
gestart na de inwerkingtreding van de gewijzigde Wet op de gemeenschappelijke regelingen (Wgr). Aangezien onder de nieuwe Wgr alle gemeenschappelijke
Gemeenschappelijke regelingen
Vennootschappen en coöperaties
regelingen binnen twee jaar aangepast moeten worden, is de nota een belangrijk
1. Veiligheidsregio Midden en West-Brabant
1. NV Monumentenfonds Brabant
instrument om de democratische sturing op de verbonden partijen te borgen en
2. Regio West-Brabant
2. NV Rewin West-Brabant
3. ICT West-Brabant West
3. Roosendaal Borchwerf II BV
4. Regionaal Bureau Leren West-Brabant
4. Borchwerf II BV
5. West-Brabants Archief
5. Borchwerf II CV
6. WVS-Groep
6. Duurzaam Energiebedrijf Roosendaal BV
7. Werkplein Hart van West-Brabant
7. Parkeer Beheer Roosendaal BV
8. Omgevingsdienst Midden- en West-Brabant
8. NV Saver
9. O penbare Gezondheidszorg West-Brabant (GR
9. NV Brabant Water
waar mogelijk te versterken. De belangrijkste wijzigingen van de wet zijn: > Actieve informatieplicht voor bestuur gemeenschappelijke regeling aan gemeenteraad; > Mogelijkheid tot het instellen van een regionale onderzoekscommissie (om het functioneren van de gemeenschappelijke regeling te onderzoeken); > Mogelijkheid tot het instellen van een regionale adviescommissie bestaande uit raadsleden (als klankbord zodat eerder in het besluitvormingsproces de stem van de deelnemers wordt gehoord); > In de aan te passen regelingen moeten afspraken worden vastgelegd over
OGZ) / GGD West-Brabant 10. Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord
11. Publiek Belang Elektriciteitsproductie BV 12. CSV Amsterdam BV
11. Belastingsamenwerking West-Brabant
13. Enexis Holding NV
12. BENEGO
14. Binnenstad Roosendaal BV (voorheen Smart
participatie, evaluatie en uittreding. De werkingsduur van deze nota is verlengd in afwachting van een herijkte nota
10. NV Bank Nederlandse Gemeenten
City Roosendaal BV) Stichtingen en verenigingen
Overige verbonden partijen
1. Stichting Beheer Borchwerf II
N.v.t.
(raadsbesluit 20 mei 2021). In regionaal verband is gewerkt aan het opstellen van een nieuwe nota. Hierbij wordt rekening gehouden met de nieuwe Wgr en invulling gegeven aan de wens meer betrokkenheid te geven aan de raad op
Toekomstige ontwikkelingen
inhoud en cultuur. De nota heeft ook betrekking op samenwerkingen op basis van het burgerlijk wetboek (BW) alsmede op samenwerking buiten de WGR of het
De gemeenschappelijke regelingen worden aangepast van de nieuwe Wgr en deze
BW om. Deze nota zal medio 2024 ter besluitvorming worden aangeboden aan
aanpassingen zullen in 2024 ter besluitvorming worden voorgelegd aan de raad.
de raad. Voor de jeugdzorg geven we de regionale governance verder vorm op basis van Meer informatie hierover is te vinden op de website van de VNG en de
de uitkomsten en leidraad hervormingsagenda en mogelijkheden voor verbreding
Nederlandse Vereniging voor Raadsleden.
binnen het sociaal domein. Implementatie van een nieuwe governance wordt in 2024 niet verwacht, de bestaande structuur lijkt vooralsnog meest adequaat in de
Richtlijnen begrotingen 2024 gemeenschappelijke regelingen
huidige omstandigheden.
Volgens spelregel 4 uit de hierboven genoemde nota geven de deelnemers van een verbonden partij richtlijnen mee aan een verbonden partij. Hierdoor kunnen de deelnemers sturen op de beleidsmatige en financiële kaders van een verbonden partij. Het opstellen van de richtlijnen gebeurt in overleg met de andere deelnemers van een verbonden partij, zodat het draagvlak voor de richtlijnen groot is. Bij voldoende draagvlak moet een verbonden partij de richtlijnen verwerken in de Kaderbrief, die als opmaat dient voor de begroting. De richtlijnen die we als gemeente meegeven aan onze verbonden partijen worden door de gemeenteraad vastgesteld. Separaat aan onze gemeentebegroting worden deze richtlijnen aan de gemeenteraad aangeboden, zodat de gemeenteraad deze in november kan behandelen. Lijst verbonden partijen van de gemeente Roosendaal De verbonden partijen van onze gemeente zijn, conform het nieuwe BBV, gesplitst in: 1. Gemeenschappelijke regelingen 2. Vennootschappen en coöperaties 3. Stichtingen en verenigingen 4. Overige verbonden partijen
152
153
Uitgebreide lijst van verbonden partijen van de gemeente Roosendaal 1. Gemeenschappelijke regelingen van de gemeente Roosendaal 1.
Veiligheidsregio Midden en West-Brabant (Tilburg)
Programma: 1. Besturen & Samenwerken
Portefeuillehouder:: Burgemeester Van Midden (AB-lid)
Doelstelling: Zorg voor veiligheid: crisisbeheersing, rampenbestrijding, brandweerzorg, geneeskundige hulpverlening bij rampen en handhaving van openbare orde en veiligheid.
Deelnemers: 24 gemeenten
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: € 55.277.000 > Per 31-12-2024: € 59.803.000
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: 2024: € 5.383.947 2025: € 5.610.204 2026: € 5.827.563 2027: € 5.924.912
Portefeuillehouder: Burgemeester Van Midden (AB-lid)
Doelstelling: Versterking van de regio op de gebieden economie en arbeidsmarkt, mobiliteit, duurzaamheid, zorg, welzijn, onderwijs en ruimtelijke ontwikkeling en wonen. Daarnaast is de RWB een strategische gesprekspartner voor o.a. de provincie, de nationale overheid en Europa.
Deelnemers: 16 gemeenten
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2023: € 6.386.000 > Per 31-12-2023: € 6.386.000
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: 2024: € 2.517.450 2025: € 2.550.601 2026: € 2.626.554 2027: € 2.701.377
Portefeuillehouder: Wethouder Van der Star (Lid Bestuur)
Doelstelling: Het realiseren van een bedrijfszekere en veilige ICT-infrastructuur, zodat gemeenten zich kunnen blijven ontwikkelen richting een efficiëntere en digitale overheid.
Deelnemers: 4 gemeenten (Roosendaal, Etten-Leur, Moerdijk, Tholen) en het Werkplein
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: € 6.891.639 > Per 31-12-2024: € 5.850.000
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: 2024: € 2.560.301 2025: € 2.656.484 2026: € 2.648.249 2027: € 2.546.574
Aantal fte’s: 574,92 Aantal vrijwilligers: 1.288
Opgericht per: 1 januari 2010 Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2024: € 5.276.000 > Per 31-12-2024: € 4.912.000
Grootste risico’s in 2024: Het belangrijkste risico betreft de mogelijke aansprakelijkheidsstelling door omliggende bedrijven van Chemie Pack in Moerdijk in verband met de schade als gevolg van de brand op 5 januari 2011. Door de advocaat is in een brief aan de Gemeente Moerdijk en de Veiligheidsregio een bedrag genoemd van € 26 miljoen (exclusief rente en kosten). De Veiligheidsregio heeft geen algemene reserve die kan dienen om de risico’s op te vangen. Daarnaast is een belangrijk risico de WNRA en Europese deeltijdrichtlijn. Het is nog onzeker of het huidige stelsel met vrijwillige brandweerlieden, die alleen voor onkosten worden gecompenseerd kan blijven bestaan. Indien dit niet het geval i, kan dit tot hoge extra structurele lasten leiden.
2.
Regio West-Brabant (Etten-Leur)
Programma: 1. Besturen & Samenwerken
Aantal fte’s: 6 (Bedrijfsvoering RWB) 14,7 (Strategische agenda) 31 (Uitvoeringsgerichte taken)
Opgericht per: 1 januari 2011 Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2024: € 713.000 > Per 31-12-2024: € 692.000
Grootste risico’s in 2024: In de begroting 2024 noemt de RWB een aantal risico’s. De grootste risico’s betreffen uitval van personele capaciteit (langdurig) en het verminderen van subsidiemogelijkheden. De RWB heeft geen reserves opgebouwd die kunnen dienen voor het opvangen van risico’s.
3.
ICT West-Brabant West (Moerdijk)
Programma: 1. Besturen & Samenwerken
Aantal fte’s: 31,74
Opgericht per: 1 augustus 2015 Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2024: € 429.600 > Per 31-12-2024: € 0
Grootste risico’s in 2024: De grootste risico’s hebben betrekking op het kunnen handhaven van het niveau van de dienstverlening en het kunnen werven van voldoende gekwalificeerd personeel. De risico’s zijn niet gekwantificeerd en ICTWBW beschikt niet over reserves om zelf eventuele tegenvallers op te vangen. Dit is in lijn met de (regionale) nota Verbonden Partijen waarbij het weerstandsvermogen wordt aangehouden bij de deelnemers (en niet bij de GR).
154
155
4.
Regionaal Bureau Leren (Breda)
Programma: 2. Leren & Ontwikkelen
Portefeuillehouder: Wethouder Koenraad (lid bestuur)
Doelstelling: Een effectieve en efficiënte leerplichtadministratie waardoor schooluitval en verzuim worden voorkomen.
Deelnemers: 16 gemeenten
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: € 723.301 > Per 31-12-2024: € 723.301
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: 2024: € 52.550 2025: € 54.425 2026: € 56.252 2027: € 58.138
Portefeuillehouder: Wethouder Van der Star
Doelstelling: Het WBA draagt bij aan een efficiënte en effectieve borging van digitale informatie voor de bedrijfsvoering, verantwoording en controleerbaarheid nu en voor erfgoed in de toekomst. Het WBA faciliteert de gemeenten in het maken van een omslag naar digitale archivering en informatievoorziening.
Deelnemers: 9 gemeenten
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: € 465.457 > Per 31-12-2024: € 453.148
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: 2024: € 686.918 2025: € 707.779 2026: € 739.093 2027: € 757.792
Portefeuillehouder: Wethouder Van Ginderen
Doelstelling: Integrale uitvoering van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW), alsmede activiteiten t.b.v. arbeidsintegratie en aangepaste arbeid aan personen uit de deelnemende gemeenten, die op afstand van de reguliere arbeidsmarkt staan.
Deelnemers: 9 gemeenten
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: € 21.673.000 > Per 31-12-2024: € 21.218.000
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: 2024: € 2.394.975 2025: € 2.300.807 2026: € 2.308.845 2027: € 2.296.500
Aantal fte’s: 19,41
Opgericht per: 1 augustus 2012 Verwachte omvang Eigen Vermogen:
> Per 01-01-2024: € 0 > Per 31-12-2024: € 0
Grootste risico’s in 2024: Er zijn momenteel geen specifieke risico’s in beeld.
5.
West-Brabants Archief (Bergen op Zoom)
Programma: 2. Leren & Ontwikkelen
Aantal fte’s: 23
Opgericht per: 1 juli 2016 Verwachte omvang Eigen Vermogen:
> Per 01-01-2024: € 154.810 > Per 31-12-2024: € 154.810
Grootste risico’s in 2024: geen.
6.
WVS-Groep (Roosendaal)
Programma: 3. Werken & Ondernemen
Aantal fte’s: 45,0
Opgericht per: 1974 Verwachte omvang Eigen Vermogen:
> Per 01-01-2024: € 3.850.000 > Per 31-12-2024: € 3.600.000
Grootste risico’s in 2024: > De rijksbijdrage voor de Wsw laat zich moeilijk voorspellen. Hierdoor kunnen grote fluctuaties ontstaan in het resultaat van de WVS. > De uitstroom van SW-ers wordt niet meer gecompenseerd door nieuwe instroom. Hierdoor komt de uitvoering van opdrachten en daarmee ook de toegevoegde waarde onder druk te staan. > Het achterblijven van het aantal afgenomen leerwerktrajecten door het Werkplein en de ISD Brabantse Wal, waardoor WVS een deel van de opbrengsten niet kan realiseren. In de keten is dit effect echter neutraal, omdat bij het Werkplein en de ISD dan ook geen kosten gemaakt worden.
156
157
7.
Werkplein Hart van West-Brabant (Etten-Leur)
Programma: 3. Werken & Ondernemen
Portefeuillehouder: Wethouder Van Ginderen (AB- en DB lid)
Doelstelling: Zoveel mogelijk inwoners van de deelnemende gemeenten naar vermogen te laten participeren op de reguliere arbeidsmarkt, of - indien dit niet haalbaar is - in de maatschappij.
Deelnemers: 6 gemeenten
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: € 10.784.079 > Per 31-12-2024: € 7.744.943
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal in de uitvoeringskosten 2024: € 8.011.426 2025: € 8.358.670 2026: € 8.692.824 2027: € 9.038.622
Portefeuillehouder: Wethouder Koenraad
Doelstelling: De OMWB werkt aan een leefbare en duurzame regio en maakt omgevingsvergunningen voor de deelactiviteit milieu. Bovendien controleert de OMWB of bedrijven zich aan de regels houden.
Deelnemers: 25 gemeenten + provincie Noord-Brabant
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: € 3.004.000 > Per 31-12-2024: € 5.386.000
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: 2024: € 1.486.975 2025: € 1.542.885 2026: € 1.596.886 2027: € 1.652.778
Portefeuillehouder: Wethouder Van Ginderen (AB lid)
Doelstelling: De GGD verzorgt de openbare gezondheidszorg en heeft als doel het bewaken, beschermen en bevorderen van de gezondheid en veiligheid van alle inwoners van West-Brabant. Daarbij heeft de GGD extra aandacht voor kwetsbare mensen in onze samenleving.
Deelnemers: 16 gemeenten
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: € 10.500.000 > Per 31-12-2024: € 10.500.000
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: 2024: € 1.990.130 2025: € 2.061.974 2026: € 2.136.411 2027: € 2.213.535
Aantal fte’s: 192,4
Opgericht per: 1 januari 2015 Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2024: € 0 > Per 31-12-2024: € 0
Grootste risico’s in 2024: De ontwikkeling van het klantenbestand van het Werkplein wordt als grootste risico beschouwd. Indien het klantenbestand toeneemt, neemt ook de bijdrage aan het Werkplein toe. Het is altijd onzeker in hoeverre het BUIG-budget voldoende zal zijn om deze hogere kosten op te vangen. Door het instellen van een egalisatiereserve vangt de gemeente Roosendaal dit risico op.
8.
Omgevingsdienst Midden- en West-Brabant (Tilburg)
Programma: 4. Wonen & Verblijven
Aantal fte’s: 312
Opgericht per: 1 januari 2013 Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2024: € 2.829.000 > Per 31-12-2024: € 3.148.000
Grootste risico’s in 2024: Per 1 januari 2024 zal de Omgevingswet van kracht zijn. Dit heeft grote gevolgen voor de werkwijze van de Omgevingsdienst. Inzicht in de gevolgen is nog niet mogelijk, wel rekening houden met kostenstijging in 2024. Andere risico’s betreffen de krapte op de arbeidsmarkt en het hoge ziekteverzuim.
9.
GGD West-Brabant (Breda)
Programma: 5. Zorgen & Stimuleren
Aantal fte’s: 304,5
Opgericht per: 1 januari 2000 Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2024: € 6.183.000 > Per 31-12-2024: € 6.106.000
Risico’s in 2024: Gezien de recente ervaring is een voornaam risico de informatiebeveiliging. Hiervoor worden maatregelen getroffen, tot die tijd is het een risico.
158
159
10.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord
Programma: 5. Zorgen & Stimuleren
Portefeuillehouder: Wethouder Van Ginderen
Doelstelling: De RAV verzorgt zowel acute zorgverlening als besteld ambulancevervoer
Deelnemers: 40 gemeenten
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: € 28.702.000 > Per 31-12-2024: € 33.917.000
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: Van de deelnemers wordt geen bijdrage gevraagd.
Portefeuillehouder: Wethouder Van der Star
Doelstelling: De BWB is verantwoordelijk voor de heffing en invordering van waterschapsbelastingen en verschillende gemeentelijke belastingen. Daarnaast geeft de BWB uitvoering aan de wet WOZ.
Deelnemers: 11 gemeenten + waterschap Brabantse Delta
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: € 6.156.000 > Per 31-12-2024: € 6.006.000
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: 2024: € 1.993.000 2025: € 2.074.000 2026: € 2.158.000 2027: € 2.245.000
Portefeuillehouder: Burgemeester Van Midden (AB lid)
Doelstelling: Bevordering grensoverschrijdende samenwerking tussen de deelnemende gemeenten en de behartiging van de gemeenschappelijke belangen van de deelnemende gemeenten
Deelnemers: 25 grensgemeenten in de provincies Antwerpen en Noord-Brabant
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2024: niet beschikbaar > Per 31-12-2024: niet beschikbaar
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal: 2024: € 3.000
Aantal fte’s: 660,3
Opgericht per: 31 oktober 2005 Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2024: € 14.369.000 > Per 31-12-2024: € 14.369.000
Grootste risico’s in 2024: Het weerstandsvermogen is voldoende om de in de beleidsbegroting genoemde risico’s op te vangen.
11.
Belastingsamenwerking West-Brabant
Programma: 6. Betalen & Financieren
Aantal fte’s: 135,5
Opgericht per: 1 januari 2012 Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2024: € 0 > Per 31-12-2024: € 0
Grootste risico’s in 2024: Het belangrijkste risico is het aantal bezwaren dat door No Cure No Pay-bureaus wordt ingediend. Dit zorgt voor hoge proces- en griffiekosten. Daarnaast is het vanwege de nasleep van de coronacrisis en de huidige inflatiecijfers onzeker of de geraamde belastinginkomsten ook daadwerkelijk gerealiseerd zullen worden. Het is niet ondenkbaar dat bedrijven failliet zullen gaan en/of niet meer aan hun betalingsverplichtingen kunnen voldoen. Ook voor particulieren kan dit gelden; het geraamde bedrag aan kwijtscheldingen kan te laag zijn ingeschat.
12.
BENEGO
Programma: 1. Besturen & Samenwerken
Aantal fte’s: Niet beschikbaar
Opgericht per: 1968 Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2024: niet beschikbaar > Per 31-12-2024: niet beschikbaar
Grootste risico’s in 2024: Er zijn momenteel geen risico’s in beeld
160
161
2. Vennootschappen en coöperaties 1.
NV Monumentenbeheer Brabant
Programma: 2. Leren & Ontwikkelen
Portefeuillehouder: Wethouder Van Gestel (Aandeelhouder)
Doelstelling: NV Monumenten Beheer Brabant houdt zich bezig met het verwerven, restaureren, herbestemmen en beheren van monumenten zodat het cultureel erfgoed in Brabant niet verloren gaat. Voor alle aangekochte monumenten wordt een rendabele herbestemming gezocht die past bij het monument en de omgeving en die bijdraagt aan het behoud en versterking van de kwaliteit en belevingswaarde van het historische stads- of dorpsbeeld. De gemeente Roosendaal heeft de voormalige kerk St. Jan op de Markt ingebracht bij Monumentenbeheer.
Aandeelhouders: > Provincie Noord-Brabant > Gemeente Roosendaal > Gemeente Meierijstad > Gemeente Tilburg > CZ Groep
Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 772.636 > Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 8.603.313 > Per 31-12-2022: € 8.749.543 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Verwachte financieel resultaat 2024: nihil
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: N.v.t.
Programma: 3. Werken & Ondernemen
Portefeuillehouder: Wethouder Vermeulen
Doelstelling: Het versterken van de sociaaleconomische structuur en het bevorderen van de werkgelegenheid in West-Brabant.
Aandeelhouders: De 16 deelnemende gemeenten aan de GR RWB vormen de aandeelhouders van NV Rewin. De gemeente Roosendaal heeft een belang van 9% in NV Rewin.
Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2021: € 1.430.771 > Per 31-12-2021: € 1.548.133 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2021
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2021: € 1.157.976 > Per 31-12-2021: € 1.178.230 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2021
Verwachte financieel resultaat 2024: €0
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: € 287.529 (Rewin is onderdeel van de RWB; de gemeentelijke bijdrage is daarom ook meegenomen in de bijdrage aan de RWB)
Programma: 3. Werken & Ondernemen
Portefeuillehouder: Wethouder Van der Star
Doelstelling: Financiering van Borchwerf II. Deze BV is een stille vennoot in Borchwerf II CV.
Aandeelhouder: Gemeente Roosendaal (100% van de aandelen)
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 2.916.928 > Per 31-12-2022: € 3.755.883 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 1.082 > Per 31-12-2022: € 12 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Verwachte financieel resultaat 2024: Niet bekend.
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: N.v.t.
Grootste risico’s in 2024: Exploitatieresultaat is afhankelijk van grote huurders.
2.
NV REWIN West-Brabant
Grootste risico’s in 2024: Voor de grootste projectrisico’s heeft NV Rewin een voorziening opgebouwd.
3.
Roosendaal Borchwerf II BV
Grootste risico’s in 2024: Zie Borchwerf II CV.
162
163
4.
Borchwerf II BV
Programma: 3. Werken & Ondernemen
Portefeuillehouder: Wethouder Vermeulen
Doelstelling: De exploitatie van Borchwerf II: in deze BV vindt de daadwerkelijke realisatie van het bedrijventerrein plaats. Beherend vennoot van Borchwerf II CV.
Aandeelhouders: > Gemeente Roosendaal (25%) > Gemeente Halderberge (25%) >H eijmans Infrastructuur Ontwikkeling BV (50%)
Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 119.017 > Per 31-12-2022: € 144.008 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022 € 1.284.554 > Per 31-12-2022: € 304.444 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de -jaarrekening 2022.
Verwacht resultaat 2024: Niet bekend.
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: N.v.t.
Programma: 3. Werken & Ondernemen
Portefeuillehouder: Wethouder Van der Star
Doelstelling: Sturend en controlerend orgaan op de exploitatiemaatschappij (zijnde Borchwerf II BV). Financier van Borchwerf II BV.
Aandeelhouders: > Roosendaal Borchwerf II BV (24%) > Halderberge Borchwerf II BV (24%) > Heijmans Infrastructuur BV (48%) > Borchwerf II BV (4%)
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 5.784.246 > Per 31-12-2022: € 1.951.912 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 346.214 > Per 31-12-2022: € 52.654 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Verwachte financieel resultaat 2024: Niet bekend.
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: N.v.t.
Programma: 4. Wonen & Verblijven
Portefeuillehouder: Wethouder Van der Star
Doelstelling: De aanleg en exploitatie van het warmtenet in Stadsoevers.
Aandeelhouders: Gemeente Roosendaal (100%)
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 1.102.080 > Per 31-12-2022: € 739.139 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 1.571.715 > Per 31-12-2022: € 2.247.867 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022
Verwachte financieel resultaat 2024: 0
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: N.v.t.
Programma: 4. Wonen & Verblijven
Portefeuillehouder: Wethouder Vermeulen
Doelstelling: De uitvoering van het parkeerbeleid en de exploitatie van parkeergarages en vrachtwagenparking.
Aandeelhouder: Gemeente Roosendaal (100%)
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2021: € 446.539 > Per 31-12-2021: € - 32.296 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2021.
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 14,8 miljoen > Per 31-12-2022: € 14,1 miljoen Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2021.
Verwachte financieel resultaat 2024: Nihil
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: € 1.859.000
Grootste risico’s in 2024: Zie Borchwerf II CV.
5.
Borchwerf II CV
Grootste risico’s in 2024: De risico’s zijn gering. Alle percelen zijn verkocht. Er loopt nog een bezwaarprocedure over het laatst verkochte perceel (de hotellocatie).
6.
Duurzaam Energiebedrijf Roosendaal BV
Grootste risico’s in 2024: De gemeente Roosendaal heeft een gemeentegarantie verstrekt van € 750.000 ten behoeve van een lening van DER BV bij de BNG. Om het risico voor de gemeente te beperken moet DER BV jaarlijks een risicopremie betalen voor de garantstelling van 2% van de uitstaande lening. Daarnaast is de exploitatie in de toekomst sterk afhankelijk van het bouwtempo in Stadsoevers.
7.
Parkeer Beheer Roosendaal BV
Grootste risico’s in 2024: Toename van de kosten die mogelijk niet te dekken zijn uit de opbrengsten.
164
165
8.
NV SAVER
Programma: 4. Wonen & Verblijven
Portefeuillehouder: Wethouder Koenraad
Doelstelling: Het inzamelen, bewerken en verwerken van afval en het reinigen van de openbare ruimte.
Aandeelhouders per 1-1-2024: >G emeente Roosendaal 2.400 gewone en 2.400 cum. pref. aandelen >G emeente Bergen op Zoom 2.040 gewone en 2.040 cum. pref. aandelen >G emeente Halderberge 900 gewone en 900 cum. pref. aandelen >G emeente Woensdrecht 660 gewone en 660 cum. pref. aandelen >G emeente Rucphen 1.200 gewone aandelen >G emeente Zundert 1.150 gewone aandelen
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 25,6 miljoen > Per 31-12-2022: € 25,4 miljoen Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 12,4 miljoen > Per 31-12-2022: € 13,6 miljoen Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022
Verwachte financieel resultaat 2024: Niet bekend.
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: € 8.300.000
Programma: 6. Betalen & Financieren
Portefeuillehouder: Wethouder Koenraad
Doelstelling: Drinkwatervoorziening in Noord-Brabant.
Aandeelhouders: > Provincie Noord-Brabant (31,6%) > 60 gemeenten (68,4%), waaronder Roosendaal (4,06%)
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 685 miljoen > Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 534 miljoen > Per 31-12-2022: € 576 miljoen Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Verwachte financieel resultaat 2024: Niet bekend.
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: n.v.t.
Programma: 6. Betalen & Financieren
Portefeuillehouder: Wethouder Van der Star
Doelstelling: BNG Bank is de bank van en voor overheden en voor instellingen met een maatschappelijk belang. Het doel daarbij is om duurzaam bij te dragen aan het laag houden van de kosten van maatschappelijke voorzieningen voor de burger.
Aandeelhouders: > Staat der Nederlanden (50%) > Provincies, gemeenten en een hoogheemraadschap (50%), waaronder de gemeente Roosendaal (1%)
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 5.062 miljoen > Per 31-12-2022: € 4.615 miljoen Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 143.995 miljoen > Per 31-12-2022: € 107.459 miljoen Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Verwachte financieel resultaat 2024: Niet bekend.
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: n.v.t.
Grootste risico’s in 2024: De belangrijkste risico’s voor Saver hebben betrekking op de krapte op de arbeidsmarkt, levertijden materieel en prijsontwikkelingen inkoop.
9.
NV Brabant Water
Grootste risico’s in 2024: Brabant Water heeft een aantal strategische risico’s (bijv. verontreiniging van de drinkwaterbron), operationele risico’s (bijv. betrouwbaarheid van de waterleidingen), financiële verslaggevingsrisico’s en compliance risico’s benoemd. Voor alle risico’s zijn beheersmaatregelen getroffen. Het weerstandsvermogen van Brabant NV is ruim voldoende.
10.
NV Bank Nederlandse Gemeenten (BNG)
Grootste risico’s in 2024: De bank beschikt over een uitgebreid risicomodel, waarmee alle risico’s goed in beeld zijn en binnen de (wettelijke) normen blijven. Ook de beheersmaatregelen zijn op orde.
166
167
11.
Publiek Belang Elektriciteitsproductie BV
Programma: 6. Betalen & Financieren
Portefeuillehouder: Wethouder Van der Star
Doelstelling: Onderdeel van Essent in 2009 bij de verkoop aan RWE, was het 50% aandeel in NV Elektriciteits Productiemaatschappij ZuidNederland (EPZ), o.a. eigenaar van de kerncentrale in Borssele. Het bedrijf Delta N.V., tevens voor 50% eigenaar van EPZ, heeft de verkoop van dit bedrijfsonderdeel van Essent aan RWE in 2009 bij de rechter aangevochten. Als consequentie op deze gerechtelijke procedure is in 2009 het 50%-belang van Essent in EPZ tijdelijk ondergebracht bij Publiek Belang Elektriciteitsproductie BV. In 2011 is, na een bemiddelingstraject, het 50% belang in EPZ alsnog geleverd aan RWE. Het voornemen is om in 2022 te liquideren.
Aandeelhouders: Alle gemeenten en provincies die hun aandelen in het productie- en leveringsbedrijf van Essent hebben verkocht aan energiebedrijf RWE. De gemeente Roosendaal heeft een belang van 0,0157% in Publiek Belang Elektriciteitsproductie BV.
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 1.535.187 > Per 31-12-2022: € 1.480.014 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de voorlopige jaarrekening 2022.
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 6.925 > Per 31-12-2022: € 9.914 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de voorlopige jaarrekening 2022.
Verwachte financieel resultaat 2024: -/- € 75.000
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: N.v.t.
Programma: 6. Betalen & Financieren
Portefeuillehouder: Wethouder Van der Star
Doelstelling: Namens de verkopende aandeelhouders van Essent een eventuele schadeclaimprocedure voeren tegen de Staat als gevolg van de Wet Onafhankelijk Netbeheer.
Aandeelhouders: Alle gemeenten en provincies die hun aandelen in het productie- en leveringsbedrijf van Essent hebben verkocht aan energiebedrijf RWE. De gemeente Roosendaal heeft een belang van 0,0157% in CSV Amsterdam BV.
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 312.379 > Per 31-12-2022: € 210.079 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de voorlopige jaarrekening 2022.
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 22.664 > Per 31-12-2022: € 13.351 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de voorlopige jaarrekening 2022.
Verwachte financieel resultaat 2024: -/- € 100.000
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: N.v.t.
Programma: 6. Betalen & Financieren
Portefeuillehouder: Wethouder Van der Star
Doelstelling: Enexis is verantwoordelijk voor het transport en de distributie van energie en het in stand houden van de netwerken daarvoor.
Aandeelhouders: De gemeente Roosendaal heeft een belang van 0,0157% in Enexis Holding NV.
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 4.241 miljoen > Per 31-12-2022: € 5.441 miljoen Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 5.154 miljoen > Per 31-12-2022: € 4.907 miljoen Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022
Verwachte financieel resultaat 2024: Niet bekend
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: N.v.t.
Grootste risico’s in 2024: Het risico en daarmee de aansprakelijkheid van de aandeelhouders is beperkt tot de hoogte van het nominale aandelenkapitaal van deze vennootschap (totaal € 1.535.187).
12.
CSV Amsterdam BV
Grootste risico’s in 2024: et risico en daarmee de aansprakelijkheid van de aandeelhouders is beperkt tot de hoogte van het nominale aandelenkapitaal van deze vennootschap (totaal € 20.000).
13.
Enexis Holding NV (vh Essent NV)
Grootste risico’s in 2024: Omdat de gemeente Roosendaal maar een klein belang heeft in Enexis, zijn de financiële risico’s zeer gering.
168
169
14.
Binnenstad Roosendaal BV
Programma: 3. Werk & Ondernemen
Portefeuillehouder: Wethouder Vermeulen (commissaris) Wethouder Van der Star (aandeelhouder)
Doelstelling: Het gezamenlijk ontplooien van activiteiten, waarbij technologie in brede zin wordt ingezet om de (binnen) stad Roosendaal te versterken en aantrekkelijker te maken voor consumenten, bewoners, ondernemers en commercieel vastgoed eigenaren.
Aandeelhouders: Gemeente Roosendaal
Omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 27.898 > Per 31-12-2022: € 42.856 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022
Omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2022: € 360.874 > Per 31-12-2022: € 115.655 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de voorlopige jaarrekening 2022
Verwachte financieel resultaat 2024: Niet bekend
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: N.v.t.
Programma: 3. Werken & Ondernemen
Portefeuillehouder: Wethouder Van Gestel
Doelstelling: Beheer Borchwerf II.
Aandeelhouders: >• Gemeente Roosendaal (25%) • Gemeente Halderberge (25%) • Ondernemers Borchwerf II (50%)
Verwachte omvang Eigen Vermogen: > Per 01-01-2022: € 802.170 > Per 31-12-2022: € 829.448 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Verwachte omvang Vreemd Vermogen: > Per 01-01-2019: € 145.326 > Per 31-12-2019: € 195.899 Bovenstaande bedragen betreffen de stand van de jaarrekening 2022.
Verwachte financieel resultaat 2024: Niet bekend
Bijdrage gemeente Roosendaal 2024: Geen gegevens beschikbaar
Grootste risico’s in 2024: N.v.t.
3. Stichtingen en verenigingen 1.
Stichting Beheer Borchwerf II
Grootste risico’s in 2024: N.v.t.
170
171
Paragraaf 6. Grondbeleid
Voor het Vlietpark wordt gewerkt aan een definitief bestemmingsplan, wat aansluit bij het gebied in combinatie met de gestelde ambities in het
Visie en beleid
collegeprogramma. De gemeente is met Alwel de haalbaarheid aan het onderzoeken om woonblokken binnen het gebied te realiseren.
Grondbeleid is gericht op het reguleren van de grondmarkt, op de handel, exploitatie en ontwikkeling van percelen of grondkavels door gemeenten,
Woonbeleid en Woonagenda
projectontwikkelaars, bedrijven en/of particulieren. Het grondbeleid van de gemeente Roosendaal is vastgelegd in de nota Grondbeleid ‘Investeren in ruimte’,
In de Woonagenda zijn drie speerpunten benoemd, die vervolgens zijn
daterend uit 2012. In 2023 zal de nota worden herzien en worden aangepast op
vertaald in de woningbouwprogrammering en in de prestatieafspraken van het
de gestelde ambities vanuit het collegeprogramma.
woonconvenant (woningcorporaties), namelijk differentiatie, doorstroming en verduurzaming van het woonaanbod. Met name een dubbele vergrijzing,
De wijze van grondbeleid van de gemeente Roosendaal wordt situationeel
de toename van kleine 1-2 persoonshuishoudens, de leefbaarheid en
bepaald. Afhankelijk van de locatie, situatie en het doel wordt bepaald welke rol
veiligheid in buurten en buurten en de duurzaamheidsopgaven zijn de
de gemeente hanteert.
onderwerpen die bij nieuwbouwprojecten en aanpassing van bestaande woonvoorraad een belangrijke rol spelen. Niet alleen op nationaal en
Bedrijventerreinen
provinciaal niveau wordt nadrukkelijk ingespeeld op dit soort ontwikkelingen,
De grootste ontwikkellocatie is het bedrijventerrein Majoppeveld. De gemeente
ook op regionaal wordt specifiek aan deze ontwikkelingen aandacht gegeven.
heeft hier gronden verworven, waarvan een gedeelte nog moet worden afgezet.
Zo worden in de subregio West-Brabant-West jaarlijks de gemeentelijke
Hier is ingezet op een actieve aanpak; de grondportefeuille van de gemeente
woningbouwprogramma’s kwantitatief met elkaar afgestemd. Daarnaast worden
is daardoor groot, maar door de hoge vraag naar bedrijventerreinen is sinds de
er op actuele thema’s afspraken gemaakt over de kwalitatieve vertaling van deze
vorige begroting de portefeuille met beschikbare gronden gehalveerd van
woningbouwprogramma’s.
€ 20 miljoen naar circa € 10 miljoen.
Programmabegroting 2023 De Hoogt Er worden voorbereidingen getroffen voor de fase II van het uitleggebied De
Op basis van jaarlijks geactualiseerde begrotingscijfers wordt berekend welk
Hoogt in Wouw. Tegen het vastgestelde wijzigingsplan voor dit gebied is bezwaar
toekomstig resultaat nog gerealiseerd kan worden. Voor de actualisatie wordt
gemaakt, waardoor de realisatie vertraging oploopt. De verkaveling van het
gebruik gemaakt van het meest realistische scenario. In de begroting 2024 en
gebied is bekend. Ook wordt een deel van de kavels mogelijk ontwikkeld door
verder zijn de cijfers en resultaten verwerkt van de grondex¬ploita¬ties die voor
een Collectief Particulier Opdrachtgeverschap (CPO) vanwege een tekort aan
de jaarrekening 2022 zijn geactualiseerd en vastgesteld. Dit levert de volgende
starterswoningen.
Meerjaren Prognose Grondexploitaties op:
Gebrande Hoef Voor de locatie Gebrande Hoef in Moerstraten staat een derde fase gepland. In 2010 is besloten om Gebrande Hoef III gelet op de toenmalige crisis niet in ontwikkeling te nemen. Dit deel maakte oorspronkelijk wel deel uit van het
Project
Netto contante waarde
Eindwaarde
Netto contante waarde
Eindwaarde
Netto contante waarde
Eindwaarde
Begroting 2023
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2024
Jaarrekening 2022
Jaarrekening 2022
Majoppeveld
5.042
6.146
3.156
3.771
3.156
3.771
Bedrijventerreinen
5.042
6.146
3.156
3.771
3.156
3.771
beeldkwaliteitsplan en de eerste contouren van het bestemmingsplan. Omdat
Groot Mariadal
255
288
301
332
301
332
alle kavels nu verkocht zijn, is er ruimte om de komende jaren nog grond uit te
Stadsoevers
-2.401
-2.704
-2.865
-3.163
-2.865
-3.163
geven. Momenteel worden er planvoorbereidingen getroffen om deze fase van
‘t Zand
497
507
-1
-1
-1
-1
Gebrande Hoef
-122
-148
-174
-208
-174
-208
de ontwikkeling te realiseren. Onduidelijk is nog wanner de grond in de grond zal
Dunantstraat
-
-
4
5
-
-
-1.771
-2.057
-2.735
-3.035
-2.739
-3.040
verkoop gaan.
Wonen
3
4
414
448
414
448
Stadsoevers en Vlietpark
Vlietpark
2.401
2.704
-214
-250
-214
-250
Diverse
2.404
2.708
200
198
200
198
Totaal
5.675
6.797
621
934
617
929
De Hoogt, Wouw
Stadsoevers wordt gefaseerd ontwikkeld. Ook hier heeft de gemeente de ontwikkeling overgenomen van projectontwikkelaars. De locatie kent verschillende eigenaren. De gesprekken om tot verwerving te komen, zijn in 2022 met een adviseur opgepakt. Eind 2022 is de bouw van het Beekkwartier aangevangen, die naar verwachting eind 2024 opgeleverd worden. Voor de tweede fase van het Beekkwartier zijn de verkopen gestart, alsook voor de woningen in het Vlietkwartier. Tevens is er interesse vanuit Alwel voor Stadsoevers om woningen te bouwen.
172
173
Voorlopige winstnemingen
Paragraaf 7. Bedrijfsvoering
De voorlopige winstneming is gebaseerd op eindwaarde en conform het
Bedrijfsvoering betreft de manier waarop we onze mensen, middelen en
gemeentelijk beleid en de regelgeving in het BBV is de voorlopig bepaalde winst
processen inzetten om het mogelijk te maken onze maatschappelijke doelen
opgenomen in de bestemmingsreserve Grondexploitatie. In 2023 zal de winst van
te realiseren. Vanuit onze Routekaart organisatieontwikkeling en ambitie
de grondexploitatie van ’t Zand voor rond € 0,9 miljoen vrijvallen. Verder wordt
Bedrijfsvoering zijn we continu alert naar verbetermogelijkheden om zo optimaal
voor de Hoogt een winst voorzien in 2024 (€0,4 miljoen). De grondexploitatie van
mogelijk in te spelen op de ontwikkelingen in de wereld om ons heen.
de bedrijventerreinen op Majoppeveld loopt tot 2031 of zoveel te eerder als alle gronden zijn verkocht. De overige grondexploitaties zijn verlieslatend.
Visie en Kernwaarden In 2023 hebben we onze visie aangescherpt naar: Om de beste resultaten te halen voor Roosendaal werken we samen en zetten de leefwereld van inwoners centraal. We leren hierbij elke dag en bouwen vol ambitie aan een toekomstbestendig Roosendaal. Wij weten daarbij allemaal aan welke opgaven ons werk bijdraagt en dat motiveert. Wij geloven bovendien dat je meer werkplezier ervaart en tot betere resultaten komt als je zélf verantwoordelijkheid wilt en kunt nemen voor je eigen werk. Nu sluit de visie nog beter aan bij het uitgangspunt dat we werken vanuit de leefwereld van onze inwoners. Dat past ook bij het ambitieakkoord. Onze kernwaarden resultaatgericht, samen en de ander centraal blijven in 2024 ongewijzigd. We houden aandacht voor deze kernwaarden door bijvoorbeeld te investeren in leren en ontwikkelen. Door onze manier van werken te toetsen aan deze kernwaarden sluiten we optimaal aan bij de behoefte van het bestuur en onze inwoners.
Vier doelen voor ontwikkeling: In de routekaart organisatieontwikkeling hebben we 4 doelen vastgesteld waar we van 2023 t/m 2025 aan gaan werken, om de organisatie nog verder te ontwikkelen en aan te blijven sluiten bij wat de maatschappij van ons vraagt: 1.
Meer aandacht voor mensen
2.
Samen (bij)sturen en prioriteiten stellen
3.
Groeien naar een lerende organisatie
4.
De juiste mensen aan boord houden en krijgen
In 2024 pakken we een aantal acties op die bijdragen aan het realiseren van deze doelen. Hieronder noemen we enkele hoofdlijnen: We voeren vanaf begin 2024 een nieuwe versie van een gesprekkencyclus in. Doel van de gesprekkencyclus is vooral dat iedereen bewust stil staat bij zijn of haar ontwikkeling. We maken in 2024 een nieuwe strategische personeelsplanning met een werkwijze die we periodiek kunnen herhalen, zodat we meer zicht hebben op ontwikkelpotentieel van de gehele organisatie in combinatie met ontwikkelingen die op ons afkomen (zoals wetgeving, grote projecten en maatschappelijke trends). Daarnaast verstevigen we onze sturing door meer inzicht te creëren in wie waaraan werkt, waar verbindingen liggen en waar mogelijk prioritering nodig is. In 2023 is hiermee al een start gemaakt, in 2024 zetten we deze werkwijze voort.
174
175
CAO
Paragraaf 8. Subsidieverstrekkingen
De inzet van de nieuwe CAO per 2024 focust zich op drie pijlers: arbeidsmarkt,
In 2024 subsidiëren we activiteiten die een aantoonbare bijdrage leveren aan
vitaliteit en voortzetting modernisering arbeidsvoorwaarden. Daarbij wordt
het realiseren van gewenste gemeentelijke beleidsdoelen en maatschappelijke
ingezet op versoepeling 40-urige werkweek, aanpassingen op het gebied van de
effecten. We verstrekken subsidies op basis van de Algemene subsidieverordening
na-wettelijke werkeloosheidsuitkeringen en verplicht beleid op het gebied van
(ASV) Roosendaal.
werkdruk en strategische personeelsplanning. De gemeente kan ervoor kiezen het beleid zelf uit te voeren, samen te werken in
Privacy en informatiebeveiliging
de regio, activiteiten te subsidiëren of de uitvoering in te kopen. Het is belangrijk een bewuste afweging te maken tussen de verschillende mogelijkheden.
Privacy en informatiebeveiliging zijn van groot belang, omdat inwoners en partners erop moeten kunnen vertrouwen dat we zorgvuldig omgaan met
Subsidiebeleid en subsidieregelingen 2024
hun gegevens. We hebben de wettelijke en maatschappelijke plicht om uiterst zorgvuldig om te gaan met privacygevoelige gegevens van onze inwoners
In 2019 is het subsidiebeleid ‘Open en transparant subsidiëren’ vastgesteld.
en deze goed te beveiligen. Daarom is in 2024 ook aandacht voor privacy en
Ook in 2024 geven we uitvoering aan de algemene subsidieverordening en aan
informatiebeveiliging in de applicaties, processen en procedures. Door trainingen,
het nieuwe subsidiebeleid ‘Open en transparant subsidiëren’ met vernieuwde
workshops en e-learning blijven we investeren in het verhogen van het
subsidieregels. Dat betekent dat regelingen voor meerjaren zijn uitgezet, waarvan