12.2 Definitieve begroting RMN 2022
Tekst van het document
Begroting RMN 2022
(vastgesteld AB vergadering d.d. 7 juli 2021)
Inhoudsopgave: 1. 1.1. 1.2. 1.3. 1.4. 1.5. 2. 2.1. 2.2. 2.3. 2.3.1. 2.3.2. 2.3.3. 2.4. 2.5. 2.6. 2.7. 2.8. 2.9. 2.10. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 8.1. 8.1.1. 8.2. 8.3. 8.3.1. 8.3.2. 8.3.3. 8.3.4. 8.3.5. 8.3.6. 8.3.7. 8.3.8. 8.4. 8.4.1. 8.4.2. 8.4.3.
Begroting RMN 2022 .......................................................................................... 1 Algemeen ............................................................................................................. 1 Financieel ............................................................................................................. 1 Overhead ............................................................................................................. 3 Formatie............................................................................................................... 3 In rekening te brengen bijdrage aan de gemeente ........................................... 3 Toelichting RMN begroting ............................................................................... 7 Algemeen ............................................................................................................. 7 Directie en algemeen beheer .............................................................................. 7 Huisvestingskosten .............................................................................................. 9 Locatie Soest ........................................................................................................ 9 Locatie Zeist ........................................................................................................
9 Locatie IJsselstein ............................................................................................. 10 Buitendienst ....................................................................................................... 10 Materieel ............................................................................................................ 10 Recyclingstation en inzamelmiddelen ............................................................. 11 Directe kosten .................................................................................................... 12 Overige directe kosten ...................................................................................... 13 Overhead ........................................................................................................... 14 Additionele taken .............................................................................................. 15 Toelichting RMN begroting, baten ................................................................. 16 Taakvelden ........................................................................................................ 28 Speerpunten RMN ............................................................................................ 30 Staat van personeel 2022 ..................................................................................
32 Staat van investeringen 2022 ........................................................................... 33 Paragrafen ......................................................................................................... 34 Weerstandsvermogen en risicobeheersing ..................................................... 34 Weerstandscapaciteit ........................................................................................ 34 Onderhoud kapitaalgoederen .......................................................................... 37 Financiering....................................................................................................... 38 Rentebeleid ........................................................................................................ 38 Kasgeldlimiet ..................................................................................................... 38 Renterisiconorm ................................................................................................ 38 Financieringsbehoefte en leningenportefeuille............................................... 39 Relatiebeheer ..................................................................................................... 40 Kasbeheer ..........................................................................................................
40 Organisatie ........................................................................................................ 40 Informatievoorziening ...................................................................................... 41 Bedrijfsvoering .................................................................................................. 41 Maatschappelijke verantwoordelijkheid ........................................................ 41 Samenwerking/regionale gebondenheid ......................................................... 41 Milieu ................................................................................................................. 41
8.4.4. 8.4.5. 8.4.6. 9. 10. 11. 12. 13. 13.1. 14. 14.1. 15. 16. 16.1 17. 18.
Personeel ............................................................................................................ 41 Duurzaam werken ............................................................................................ 42 Duurzaam inkopen ........................................................................................... 42 Meerjarenraming 2022 – 2025 ......................................................................... 44 Geprognosticeerde balans 2021-2024 .............................................................. 51 Kengetallen ........................................................................................................ 52 Beleidsindicatoren............................................................................................. 53 Raming reserves 2022 ....................................................................................... 54 Raming reserves 2022-2024 ............................................................................. 54 Raming voorzieningen 2022 ............................................................................. 55 Raming voorzieningen 2022-2024 ................................................................... 55 EMU saldo .........................................................................................................
56 Investeringsplan materieel 2022-2025 (in euro`s) .......................................... 57 Investeringsprogramma inzamelmiddelen 2022-2025................................... 60 Raming afval en grondstofhoeveelheden ........................................................ 61 Geraamde verwerkingskosten afval en grondstoffen .................................... 62
Soest, juli 2021 Rob (R.A.) Schram Directeur
1. Begroting RMN 2022 1.1. Algemeen De kaders uit de kaderbrief zijn toegepast op de begroting. De uitgangspunten met betrekking tot de maatregelen uit het VANG programma zijn overeenkomstig de kaderbrief 2022 gehandhaafd. Uitgangspunt bij het opstellen van de begroting 2022 zijn de in de DVO overeengekomen producten en diensten voor het lopende jaar aangevuld met de separaat ontvangen gemeentelijke opdrachten. De gemeente bepaalt het beleid en verstrekt de daarbij behorende opdracht (budget) aan RMN. Daarna worden de financiële gevolgen ervan in de begroting verwerkt en de financiering geregeld. 1.2. Financieel De in deze begroting opgenomen financiële getallen zijn zoveel als mogelijk afgerond op hele bedragen van respectievelijk € 1.000,- of € 100,- . In de begroting zijn de kaders uit de kaderbrief toegepast. De salarissen zijn gebaseerd op de in de kaderbrief aangegeven prijsindex voor overheidsconsumptie, beloning werknemers van 2,1%. De kosten van de voertuigen stijgen met de in de kaderbrief opgegeven prijsindex voor overheidsconsumptie, netto materieel van 1,5%. Ter verklaring van de stijging in de begroting beperken we ons tot de stijging ten opzichte van de begrotingswijziging 2021.1. In de op de DVO taken gerichte begroting ( RMN omzet) worden de gemeente specifieke zaken nogmaals verklaard.
Vergelijking begroting 2021.1 en 2022 (stijging € 767.000,-) • Kosten van directie en algemeen beheer De kosten stijgen door toevoeging van 1 FTE aan de formatie. Dit betreft een nieuwe functie van gemeenteadviseur. In opvolging van de bevindingen van de rekenkamer om de advieskracht voor de deelnemende gemeenten van RMN te vergroten is het personeelsbestand uitgebreid met de functie van gemeenteadviseur. Op grond van wettelijke voorschriften is RMN verplicht een FG (functionaris gegevensbescherming) aan te stellen. De formatie is hierdoor met 0,05 FTE verder uitgebreid. Daarnaast heeft de afgesproken indexatie van 2,1% plaatsgevonden. In totaal nemen de kosten van directie en algemeen beheer met € 152.000,- toe. • Huisvesting Door indexatie nemen de kosten van huisvesting met € 10.000,- toe. • Personeelskosten De personeelskosten nemen met € 175.000,- toe hoofdzakelijk als gevolg van indexatie van de salarissen. De bij de begrotingswijziging 2021.1 aangevoerde wijziging van de productienorm (1450 naar 1402) is ook in deze begroting van toepassing. De norm is bijgesteld op basis van monitoring van de daadwerkelijke productieve uren. Hierbij is met name ingezoomd op de impact van opleiding, training en zaken rondom veiligheid en arbo maatregelen op de norm.
1
• Materieel De kosten van het materieel nemen met € 55.000,- toe als gevolg van prijsindexatie. • Recyclingstation en inzamelmiddelen De kosten stijgen met € 559.000,- als gevolg van hogere kapitaallasten door verdere uitrol van het VANG programma van IJsselstein waarbij de hoogbouw wordt voorzien van ondergrondse containers voor de diverse fracties voor maximale afvalscheiding, conform de met IJsselstein afgesproken invoeringsplanning. Daarnaast zijn de kapitaallasten gestegen als gevolg van vervangingen van oude ondergrondse containers op basis van het vervangingsplan. Door uitbreiding van het aantal ondergrondse containers nemen de onderhoudskosten eveneens toe. • Verwerkingskosten De invoering van VANG trajecten in meerdere gemeenten heeft als gevolg dat dit jaar de verwerkingskosten per saldo afnemen met € 415.000,-. We ramen dat er minder restafval wordt aangeboden en meer inkomsten worden gegenereerd voor PMD en oud papier. •
Besparingen
Als gevolg van het doorvoeren van de onderstaande besparingen ten opzichte van de eerder uitgebrachte concept begroting 2022 neemt de begroting nu per saldo met € 273.000,- toe ten opzichte van de in procedure gebrachte begrotingswijziging 2021.1.
Personele trajecten Personele kosten i.v.m. zaterdagroostering Alternatieve brandstof voertuigpark Verlaging onkruidbestrijding Bunnik Verlaging kolkenreiniging Bunnik Efficiencymaatregelen 2023 eerder ingeboekt
aanpassing begroting 2022 € 192.000 € -50.000 € -50.000 € -50.000 € -21.000 € -368.000 €
-347.000
De efficiencymaatregelen van € 368.000,- zijn verwerkt als taakstelling in de overige kosten van afvalinzameling voor de volgende bedragen:
2
Gemeente Baarn Soest Zeist
deel € 25.000 € 45.000 € 64.000 € 134.000
Bunnik IJsselstein Nieuwegein
€ 30.000 € 68.000 € 136.000 € 234.000
1.3. Overhead De overhead wordt bepaald volgens de afspraken uit het kostenallocatiemodel. Ter dekking van de overhead worden de directe man- en tractie-uren opgehoogd met 25,75% en de verwerkingskosten en overige directe kosten met 5%. Gemiddeld bedraagt het gehanteerde percentage overhead 16,8 %. 1.4. Formatie De berekende formatie in de buitendienst komt overeen met de aanpassingen in de begrotingswijziging 2021.1 en wordt berekend op 103 FTE. De formatie in de binnendienst neemt per saldo met 0,8 FTE toe tot een totaal van 35,3 FTE als gevolg van het toevoegen van de functie van gemeenteadviseur voor 1 FTE en de functionaris gegevensbescherming voor 0,05 FTE aan de formatie en vermindering van de formatie met 0,25 FTE als gevolg van deeltijdwerken. De formatie teamleiders van de buitendienst is met 7,7 fte gelijk gebleven aan die van 2021. De formatie in de werkplaats is met 3,6 FTE onveranderd ten opzichte van 2021. De formatie ten behoeve van de uitvoering van de additionele taken in IJsselstein bestaat uit 24,9 FTE. De totale formatie van RMN komt daarmee uit op 174,5 Fte. Zie ook de staat van personeel op bladzijde 32 voor de ontwikkeling van de formatie. 1.5. In rekening te brengen bijdrage aan de gemeente Bovenstaande ontwikkelingen zijn verwerkt in de bedrijfskosten van RMN en worden doorberekend in de DVO taken van de deelnemende gemeenten.
Voor een toelichting per gemeente verwijzen wij naar de pagina's 18 – 29 waar de DVO taken verder staan uitgewerkt en resulteren in de volgende bijdrage per gemeente: • • • • • •
Gemeente Baarn € 3.234.000,Gemeente Bunnik € 2.378.000,Gemeente IJsselstein € 8.075.000,Gemeente Nieuwegein € 5.840.000,Gemeente Soest € 5.708.000,Gemeente Zeist € 8.005.000,-.
3
Ontwikkeling van de geraamde bijdrage per gemeente periode 2020-2022 in euro’s
4
Alle bedragen in euro's
Omschrijving
Basis taken Gemeente Baarn Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein Gemeente Nieuwegein Gemeente Soest Gemeente Zeist
Additionele taken Gemeente Bunnik Gemeente IJsselstein
Incidentele baten Aanvullende taken en separate afrekeningen
Financiële baten en lasten
Totaal baten
BATEN
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
3.234.000 2.121.000 4.953.000 5.840.000 5.708.000 8.005.000 29.861.000
3.133.000 1.997.000 4.459.000 5.939.000 5.345.000 7.513.000 28.386.000
2.689.700 1.726.900 3.854.800 4.614.100 4.291.100 6.824.500 24.001.100
257.000 3.122.000 3.379.000
238.000 2.977.000 3.215.000
164.800 2.879.100 3.043.900
191.000 191.000
176.000 176.000
1.249.700 1.249.700
38.000 38.000
36.000 36.000
100 100
33.469.000
31.813.000
28.294.800
5
LASTEN
Omschrijving
Alle bedragen in euro's
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
2.990.000 914.000 3.904.000
2.660.000 849.000 3.509.000
2.859.400 1.116.400 3.975.800
612.000 612.000
605.000 605.000
615.600 615.600
7.979.000 4.341.000 2.596.000 14.916.000
7.687.000 4.374.000 1.954.000 14.015.000
8.094.300 4.574.300 1.466.600 14.135.200
9.509.000 1.149.000 10.658.000
9.409.000 1.060.000 10.469.000
5.562.400 969.400 388.200 6.920.000
Additionele taken
3.379.000
3.215.000
3.043.900
Totaal lasten
33.469.000
31.813.000
28.690.500
Totaal van saldo van baten en lasten
-
-
-395.700
Mutaties reserves
-
-
-
Gerealiseerde resultaat
-
-
-395.700
Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Buitendienst Personeelskosten Tractiemiddelen Recyclingstation en inzamelmiddelen
Directe kosten Verwerkingskosten Overige directe kosten Verhaalde kosten
6
2. Toelichting RMN begroting 2.1. Algemeen RMN streeft naar een continue verbetering van haar prestaties op het gebied van de afvalinzameling en het beheer van de openbare ruimte zowel in termen van effectiviteit en efficiency als kwaliteit. Daar waar aanpassingen in de bedrijfsvoering zijn te realiseren en/of adviezen voor verbetering door de opdrachtgever worden overgenomen zijn de resultaten verwerkt in de begroting. In het overzicht van Baten en Lasten en de toelichting geeft de eerste kolom de cijfers van de begroting voor het jaar 2022 weer. De grijs gearceerde kolom geeft de cijfers van de vastgestelde primaire begroting 2021 weer. In de laatste kolom worden de gecontroleerde werkelijke cijfers van 2020 weergegeven. Alle bedragen luiden in euro’s. In de begroting zijn de incidentele baten beperkt tot aanvullende opdrachten van de deelnemende gemeenten. De post voormalig personeel kan gezien worden als incidentele lasten. Overige incidentele lasten zijn niet voorzien en zullen indien deze zich aandienen zoveel als mogelijk binnen de begroting moeten worden opgevangen. 2.2. Directie en algemeen beheer Omschrijving
BASISTAKEN Directie en algemeen beheer Personeelskosten Huidig personeel Voormalig personeel Personeel van derden Vervoerskosten Opleiding Bedrijfsgezondheid Werving en selectie Periodiek medisch onderzoek Overige personeelskosten Aandeel additionele taken
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
2.800.000 242.000
2.658.000 25.000
46.000 39.000 88.000 8.000 5.000 65.000 -303.000 2.990.000
46.000 37.000 81.000 12.000 65.000 -264.000 2.660.000
2.425.300 75.500 492.900 11.300 12.800 76.900 12.500 80.500 -328.300 2.859.400
De kosten van huidig personeel nemen toe als gevolg van salarisstijgingen en door uitbreiding van de formatie van de binnendienst met 1,05 fte. De kosten van voormalig personeel zijn aangepast wegens toegenomen kosten in verband met WW uitkeringen die worden verhaald op RMN van ex werknemers, extra inhuur wegens langdurig ziekte en mobiliteitstrajecten. Onder de kosten voor bedrijfsgezondheid vallen o.a. uitgaven voor de arbodienst en bedrijfsmaatschappelijk werk In de raming van de kosten van bedrijfsgezondheid is een stelpost voor re-integratie trajecten opgenomen.
7
De overige personeelskosten bestaan o.a. uit kosten voor personeelsbijeenkomsten en kosten in verband met ambtsjubilea. Tevens is rekening gehouden met juridische ondersteuning bij het begeleiden naar ander werk en bij beëindiging van het dienstverband. Omschrijving
Algemene kosten
Afschrijvingen inventaris Rentelasten inventaris Kantoorbenodigdheden Telefoon en porti Automatisering Voorlichting Advieskosten Accountant Accountant advisering Contributie/abonnementen Assurantiën Representatie Salarisadministratie OR kosten Bestuurs- en ontwikkelkosten Duurzaam ondernemen Aandeel additionele taken
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
89.000 2.000 47.000 57.000 458.000 73.000 70.000 64.000 30.000 35.000 5.000 43.000 5.000 21.000 7.000 -92.000 914.000
166.000 5.000 41.000 47.000 340.000 71.000 99.000 60.000 28.000 26.000 3.000 33.000 5.000 4.000 7.000 -86.000 849.000
111.100 3.100 35.700 82.900 519.000 63.400 119.200 87.500 38.600 34.800 100 33.000 85.800 -97.800 1.116.400
De inventaris bestaat uit kantoorinventaris en investeringen in het IT landschap. Een deel van de ICT middelen heeft betrekking op de boordcomputers en wordt doorbelast naar de voertuigen. De kosten van automatisering bestaan uit kosten van onderhoud en licenties van de systemen en applicaties en netwerkbeheer. De afschrijvingen zijn naar beneden bijgesteld doordat gekozen is voor een Saas oplossing in plaats van te investeren in hardware in eigen beheer (on premises). De salarisadministratie wordt extern verzorgd. De begroting is in lijn gebracht met het huidige kostenniveau. De advieskosten zijn verlaagd in verband met minder inzet van externe begeleiding bij het doen van aanbestedingen. De kosten van accountantscontrole zijn gebaseerd op de resultaten uit de Europese aanbesteding.
8
2.3. Huisvestingskosten Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
40.000 2.000 22.000 217.000 54.000 40.000 4.000 5.000 51.000 435.000
20.000 2.000 22.000 210.000 54.000 38.000 4.000 5.000 50.000 405.000
36.400 3.200 35.600 218.500 50.600 51.500 8.500 9.000 49.900 463.200
135.000 40.000 -113.000 62.000
135.000 5.000 38.000 -113.000 65.000
139.000
80.000 50.000 20.000 150.000
82.000 22.000 42.000 20.000 166.000
34.100 4.700 127.600
26.000 26.000
26.000 26.000
24.000 24.000
673.000 -61.000 612.000
662.000 -57.000 605.000
669.600 -54.000 615.600
Huisvestingskosten
Locatie Soest Afschrijvingen Rentelasten Gas, water en electra Huur kantoor Onderhoud Schoonmaak Verzekeringen Belastingen Kantinebeheer
Locatie Zeist Kapitaallasten Schoonmaak Kantinebeheer Doorbelaste huur en kapitaallasten Locatie IJsselstein Huur kantoor Schoonmaak Kantinebeheer Kapitaallasten Locatie Bunnik Huur kantoor
Aandeel additionele taken Totaal huisvestingskosten
32.800 -117.000 54.800 88.800
2.3.1.Locatie Soest De afschrijvingen en rentelasten hebben betrekking op de bouwkundige aanpassingen aan het kantoorpand aan de Lange Brinkweg 81 te Soest. 2.3.2.Locatie Zeist De kapitaallasten van het recyclingstation betreffen de geactiveerde kosten van de grond en bijbehorende opstallen. De kapitaallasten, onder aftrek van een vergoeding voor kantoorruimte en stalling, worden doorbelast naar de taak recyclingstation.
9
2.3.3.Locatie IJsselstein De huur van de werf wordt doorbelast aan huisvesting en tractiemiddelen. De kantine in IJsselstein wordt door eigen personeel geëxploiteerd. De kapitaallasten hebben betrekking op de verbouwing van de kantine. 2.4. Buitendienst Omschrijving
Personeelskosten
Huidig personeel Personeel derden Autokostenvergoeding Opleidingen en seminars Dienstkleding en veiligheidsmiddelen Aandeel additionele taken Totaal Personeelskosten
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
7.774.000 1.393.000
7.361.000 1.424.000
83.000 62.000 -1.333.000 7.979.000
80.000 60.000 -1.238.000 7.687.000
7.095.700 2.203.900 600 54.000 54.000 -1.313.900 8.094.300
De kosten van personeel zijn aangepast in verband met de stijging van de salarissen van de medewerkers en de tarieven van de uitzendkrachten. De flexibele schil bedraagt ongeveer 25% van het totaal aan benodigde medewerkers. Met een goede verhouding voor het aanhouden van een flexibele schil kunnen kostenvoordelen worden gerealiseerd en kunnen efficiencyvoordelen sneller worden vertaald naar de begroting. 2.5. Materieel Omschrijving
Materieel
Kapitaallasten Brandstof en onderhoud Stalling en beheer Inhuur materieel Belastingen en verzekeringen Resutaat bij verkoop materieel Aandeel additionele taken Totaal Materieel
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
1.871.000 2.008.000 430.000 12.000 234.000 -214.000 4.341.000
1.819.000 2.069.000 440.000 31.000 229.000 -214.000 4.374.000
1.583.700 2.182.600 495.300 216.500 239.200 -143.000 4.574.300
De kapitaallasten zijn gebaseerd op het huidige wagenpark met in- en uitstroom op basis van het vervangingsplan. De kapitaallasten nemen toe door verduurzaming van het wagenpark, door aanschaf van duurdere voertuigen rijdend op groengas en elektrisch aangedreven voertuigen. De kosten van brandstof, onderhoud en verzekeringen zijn geïndexeerd op basis prijs overheidsconsumptie, netto materieel. De kosten van brandstof zijn verlaagd met € 50.000,- in verband met de aanschaf van voertuigen die rijden op duurzame HVO diesel. De stallingskosten zijn gebaseerd op huurcontracten met de gemeente Soest, de gemeente IJsselstein en een particuliere partij. Daarnaast worden kapitaallasten doorberekend voor het gebruik van de stalling in Zeist. De huur van de stalling van materieel voor de gladheidbestrijding in Soest is verantwoord onder de kosten van gladheidbestrijding. De kosten van inhuur materieel zijn opgenomen teneinde ondercapaciteit te kunnen opvangen.
10
2.6. Recyclingstation en inzamelmiddelen Omschrijving
Recyclingstation en inzamelmiddelen
Kapitaallasten Onderhoud recyclingstation Onderhoud containers Vervanging containers Aandeel additionele taken Totaal recyclingstation en inzamelmiddelen
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
1.475.000 185.000 701.000 235.000 2.596.000
979.000 197.000 543.000 235.000 1.954.000
550.500 263.000 313.000 340.100 1.466.600
De kapitaallasten bestaan uit rente en afschrijving van persen, afzetbakken en ander terreininventaris op de recyclingstations. Daarnaast bestaan de kapitaallasten uit afschrijving en rente van ondergrondse containers inclusief de elektronica en toegangspassen en van geactiveerde minicontainers verband houdend met de invoering van een vierde minicontainer voor het inzamelen van PMD en van GFT voorzieningen bij hoogbouw. De kapitaallasten en de kosten van onderhoud van minicontainers en ondergrondse containers bij laagbouw en de GFT voorzieningen bij hoogbouw in Soest zijn volledig verwerkt in de begroting. De kapitaallasten en de kosten van onderhoud van minicontainers en ondergrondse containers bij laagbouw in Baarn zijn volledig verwerkt in de begroting. De invoering van VANG maatregelen in IJsselstein laagbouw en Zeist zijn volledig in de begroting verwerkt. De kapitaallasten voor de ondergrondse containers bij hoogbouw in IJsselstein zijn voor drie kwart jaar verwerkt in de begroting. In de post onderhoud recyclingstation is onder andere een dotatie aan de voorziening groot onderhoud van het recyclingstation Zeist opgenomen. De voorziening is gebaseerd op het meerjarenplan voor groot onderhoud van de terreinen en opstallen van het recyclingstation aan de Zandbergenlaan in Zeist.
De onderhoudskosten van de containers betreffen kosten van (preventief) onderhoud en het schoonmaken, wassen van de (ondergrondse) containers. De kosten zijn geraamd op basis de huidige en naar verwachting te bij te plaatsen ondergrondse containers in het verzorgingsgebied. De onderhoudskosten stijgen daarnaast als gevolg van veroudering van de bestaande ondergrondse containers en door invoering van het VANG programma. De vervangingskosten van containers betreffen voornamelijk kosten van vervanging als gevolg van schade, vermissing of omwisseling van inhoud van de minicontainers.
11
2.7. Directe kosten Omschrijving
Directe kosten
Verwerkingskosten
GFT Restafval Grof afval Papier Glas Textiel PMD Kringloopcentra Klein chemisch afval Recyclingstation Straatreinigen Aandeel additionele taken
Totaal verwerkingskosten
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
2.377.000 5.501.000 452.000 -230.000 -250.000 1.000 -1.230.000 128.000 181.000 2.420.000 163.000 -4.000 9.509.000
2.167.000 6.415.000 231.000 -440.000 -235.000 -22.000 -1.025.000 126.000 175.000 1.878.000 143.000 -4.000 9.409.000
1.300.300 4.345.400 -369.600 -345.400 -31.600 -1.252.400 143.700 195.500 1.413.900 162.600 5.562.400
De verwerkingskosten van GFT, rest-, grof afval, papier, glas en kunststof verpakkingen zijn ontleend aan de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. Het tarief voor brandbaar afval is gesplitst in een tarief voor fijn huishoudelijk restafval van € 136,74 per ton en € 248,09 voor grof huishoudelijk afval per ton. In de begroting 2021 was nog sprake van een gemengd tarief voor restafval en grof afval van € 153,78. Werden de verwerkingskosten met de begrotingswijziging 2021.1 door alle marktontwikkelingen nog verhoogd naar € 9.924.000,-, voor 2022 zien we een neerwaartse lijn voor de verwerkingskosten o.a. vanwege de doorgevoerde VANG maatregelen. De kosten van brandbaar afval (restafval en grof afval) zijn in de begroting verdeeld over de taken inzamelen restafval, inzamelen grof afval en recyclingstation. In de begroting is rekening gehouden met de gevolgen van de nieuwe raamovereenkomst voor verpakkingen. Dit levert per saldo een voordeel op door het wegvallen van de post collection kosten. De vergoedingen van het Afvalfonds voor PMD, papier en glas zijn voor alle deelnemende gemeenten opgenomen in de begroting. De kosten van de Kringloopcentra betreffen de Kringloopcentra in Soest en Zeist. Deze centra ontvangen een vergoeding voor ingezamelde hoeveelheden huisraad onder aftrek van de afgevoerde hoeveelheid grof afval en hout.
Op deze wijze wordt een financiële prikkel gegeven om zoveel mogelijk producten en of materialen een tweede leven te geven c.q. te recyclen. De verwerkingskosten van het recyclingstation zijn opgenomen op basis van de huidige tarieven en tonnages. De verwerkingskosten worden op basis van de werkelijke hoeveelheden en prijzen verrekend met de gemeenten.
12
2.8. Overige directe kosten Omschrijving
Overige directe kosten
Afvalinzameling Recyclingstation Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Aandeel additionele taken Totaal overige directe kosten
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
449.000 149.000 208.000 31.000 74.000 238.000 8.000 -8.000 1.149.000
434.000 94.000 191.000 31.000 74.000 236.000 8.000 -8.000 1.060.000
378.400 84.400 184.100 9.700 140.700 167.600 4.500 969.400
De overige directe kosten bestaan hoofdzakelijk uit uitbestede werkzaamheden in verband met het zo optimaal mogelijk inzetten van de beschikbare capaciteit en om overcapaciteit te voorkomen. In de post afvalinzameling zijn de kosten van de afvalkalender en publicaties in de maandrubrieken opgenomen. De inzameling van luiers in de gemeenten is toegevoegd aan deze post. De kosten van het recyclingstation betreffen de doorberekende kapitaallasten van de opstallen en grond van het recyclingstation aan de Zandbergenlaan in Zeist en de huur voor het recyclingstation aan de Schans in Soest. De huur van het recyclingstation de Schans in Soest is verwerkt in deze post op basis van een gemiddeld tarief per m2. De post gladheidbestrijding bestaan uit de kosten van strooizout, de vergoeding voor de consignatiedienst, de huur van stalling van het materieel van Soest en Baarn en de kosten van aansluiting op een gladheidmeldingssysteem. De raming is gebaseerd op ervaringscijfers van de afgelopen winters.
13
2.9. Overhead Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
3.293.000 914.000 4.207.000
2.660.000 849.000 3.509.000
2.859.400 1.116.400 3.975.800
612.000 612.000
605.000 605.000
615.600 615.600
Buitendienst Personeelskosten
799.000
766.000
578.800
Totale overhead
5.618.000
4.880.000
5.170.200
Totale lasten
33.469.000
31.813.000
28.690.500
16,8%
15,3%
18,0%
Directie en algemeen beheer Personeelskosten Administratiekosten
Huisvestingskosten Huisvestingskosten
Overhead percentage
De personeelskosten directie en beheer zijn de kosten van het personeel dat niet direct in de uitvoering werkzaam is. De personeelskosten omvatten zowel intern als extern personeel. De kosten zijn gestegen als gevolg van uitbreiding van de formatie in de binnendienst en de hogere salariskosten. De administratiekosten vallen hoger uit door de gestegen accountantskosten, het aangaan van een samenwerking met een inkoopbureau en hogere lasten van automatisering. De personeelskosten van de buitendienst betreffen de kosten van toezicht en directe leiding van de buitendienst. De kosten van toezicht en directe leiding zijn in de begroting samengevoegd met de kosten van het personeel van de buitendienst maar zijn ten behoeve van de berekening van de overhead in dit overzicht afzonderlijk opgenomen.
14
2.10.
Additionele taken
Omschrijving
ADDITIONELE TAKEN
Personeelskosten directie en beheer Algemene kosten Financiële baten en lasten Huisvesting Personeelskosten buitendienst Materieel Recyclingstation en inzamelmiddelen Verwerkingskosten Overige directe kosten Totaal additionele taken
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
303.000 92.000 -5.000 61.000 1.333.000 214.000 4.000 1.377.000 3.379.000
264.000 86.000 -4.000 57.000 1.238.000 214.000 4.000 1.356.000 3.215.000
328.300 97.800 54.000 1.313.900 143.000 1.106.900 3.043.900
De additionele taken betreffen taken op het gebied van beheer en uitvoering in de openbare ruimte die door de gemeente Bunnik en IJsselstein zijn ingebracht. Teneinde de deelnemers te vrijwaren van financiële risico’s verbonden aan de uitvoering van deze taken zijn beheersmaatregelen getroffen waaronder het voeren van een strikt gescheiden administratie tussen de basistaken en de additionele taken. Het aandeel in de overhead wordt berekend met behulp van het kostenallocatiemodel en naar rato omgeslagen over de betreffende kostensoorten. Omschrijving
Totale uitgaven
Directie- en algemeen beheer Huisvestingskosten Buitendienst Directe kosten
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
4.294.000 673.000 16.463.000 12.039.000 33.469.000
3.855.000 662.000 15.467.000 11.829.000 31.813.000
4.401.900 669.600 15.592.100 8.026.900 28.690.500
15
3. Toelichting RMN begroting, baten Omschrijving
BASIS TAKEN
Gemeente Baarn
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling snoei afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Baarn
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
562.000 659.000 1.000 6.000 100.000 100.000 -10.000 21.000 913.000 304.000 236.000 149.000 77.000 100.000 16.000 3.234.000
506.000 744.000 4.000 6.000 99.000 157.000 13.000 19.000 814.000 267.000 226.000 91.000 74.000 99.000 14.000 3.133.000
427.900 492.100 4.000 6.000 100.100 106.900 5.700 22.500 756.600 279.800 219.600 90.000 73.000 91.000 14.500 2.689.700
In 2020 is het VANG programma afgesloten waarbij van de laagbouw aansluitingen de grotere percelen zijn voorzien van een vierde container voor het scheiden van PMD en waarbij voor de kleinere percelen de restafval container is ingeleverd voor een PMD container en ondergrondse containers zijn geplaatst voor het wegbrengen van restafval. De gevolgen hiervan zijn door een externe partij in opdracht van de gemeente Baarn tussentijds geëvalueerd waarbij geconcludeerd is dat, geabstraheerd voor de effecten van de Covid-19 pandemie, de financiële doelstellingen zijn behaald en RMN ten opzichte van de benchmark goed presteert. Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. In de begroting zijn de gevolgen verwerkt van verdergaande efficiëntie in de uitvoering door herindeling van de wijken waardoor de zijlader meer adressen kan bedienen.
Hierdoor worden uren bespaard voor de taken inzamelen gft, papier en PMD. Vanwege de effecten door de invoering van het VANG programma zijn de hoeveelheden GFT en PMD met respectievelijk 800 en 200 ton verhoogd. De hoeveelheid restafval is nog eens met 200 ton verder naar beneden bijgesteld. De vergoeding voor het PMD is verlaagd van € 261,- per ton naar € 231,- per ton. De vergoeding voor oud papier is gedaald van € 62,70 naar € 45,- per ton. Vanwege het verminderde aanbod van snoeihout zijn de geraamde uren naar beneden bijgesteld.
16
De hoeveelheden van de diverse afvalstromen op het recyclingstation zijn in lijn gebracht met de gerealiseerde hoeveelheden in 2020. Daarnaast is het tarief voor grof huishoudelijk afval gewijzigd van € 153,78 in € 248,09 per ton. De kosten van het recyclingstation worden op basis van een verdeelsleutel verdeeld over Baarn en Eemnes. De kosten nemen toe onder invloed van de hogere verwerkingstarieven van de af te voeren afvalstromen. Zie onderstaande tabel voor de eerder berekende kosten en de wijze waarop de kosten zijn verwerkt in de begroting 2022.
Exploitatie recyclingstation
Begroting 2022
Aandeel Baarn
Aandeel Eemnes 91.000,00 10.000,00 4.000,00 50.000,00 1.000,00 64.000,00 -12.000,00 208.000,00
Inzet personeel
€
335.000,00
€
Kapitaallasten pers, containers Onderhoud Verwerkingskosten AVU Beheerskosten AVU Vereveningsbijdrage Verwerkingskosten overig Opbrengsten oud ijzer etc.
€ € € € € € € €
38.000,00 16.000,00 185.000,00 2.000,00 1.000,00 236.000,00 -46.000,00 767.000,00
€ € € € € € € €
244.000,00 € € 28.000,00 € 12.000,00 € 135.000,00 € 1.000,00 € 1.000,00 € 172.000,00 € -34.000,00 € 559.000,00 €
€ € €
69.000,00 77.000,00 146.000,00
€ € €
50.000,00 € 56.000,00 € 106.000,00 €
19.000,00 21.000,00 40.000,00
€
913.000,00
€
665.000,00 €
248.000,00
Transport recyclingstation Inzet personeel Inzet materieel
De overige kosten van afvalinzameling bestaan onder andere uit de exploitatielasten van de ondergrondse containers. Deze zijn toegenomen als gevolg van vervanging van 55 ondergrondse containers uit het vervangingsplan van de ondergrondse containers. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag van per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers. In deze post is een taakstelling opgenomen van -/- € 25.000,-. Als gevolg van de verandering van het klimaat duurt het onkruidseizoen langer. Om te kunnen blijven voldoen aan het gewenste beeldkwaliteit gedurende het seizoen zijn hiervoor meer uren inzet geraamd. Hierbij is rekening gehouden met de staat van de trottoirs en verhardingen. Door het wijken van de verbanden en grotere voegen groeit er meer onkruid en door scheef hangende stoeptegels is er meer capaciteit nodig om aan de beeldkwaliteit te kunnen voldoen.
17
Omschrijving
Basis-taken (vervolg)
Gemeente Bunnik
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling PMD Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen Totaal gemeente Bunnik
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
312.000 535.000 46.000 5.000 3.000 85.000 64.000 13.000 15.000 589.000 73.000 192.000 92.000 28.000 65.000 2.000 2.000 2.121.000
311.000 554.000 25.000 5.000 3.000 68.000 68.000 13.000 13.000 495.000 86.000 189.000 73.000 27.000 63.000 2.000 2.000 1.997.000
236.800 384.800 22.500 5.000 2.000 51.700 60.800 10.600 15.300 488.600 76.400 211.300 71.000 23.700 66.400 1.726.900
Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. De hoeveelheid in te zamelen GFT is met 100 ton verlaagd van 2000 naar 1900 ton. De hoeveelheid restafval is met 100 ton gestegen van 2400 ton naar 2500 ton. De hoeveelheid op te halen grof afval is gestegen van 40 ton naar 100 ton. De kosten van grof afval nemen toe vanwege het hogere verwerkingstarief in combinatie met de stijging in tonnage. De hoeveelheid PMD is met 70 ton naar boven bijgesteld van 230 ton naar 300 ton. De vergoeding voor het PMD is verlaagd van € 261,- per ton naar € 231,- per ton. De vergoeding voor oud papier is gedaald van € 62,70 naar € 45,- per ton.
De stijging van de verwerkingskosten van het recyclingstation zijn voor € 78.000,- te verklaren door aanpassing van de hoeveelheid grof afval met 140 ton, de reeds vermelde tariefstijging van het grof afval en door aanpassing van het tonnage aan hout B en het toevoegen van de afvalstromen van gips en bouw- en sloopafval. De overige kosten van afvalinzameling zijn toegenomen door opname van de exploitatielasten van 20 ondergrondse containers uit het vervangingsplan. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag van per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers. In deze post is een taakstelling opgenomen van -/- € 30.000,-.
18
Als gevolg van de verandering van het klimaat duurt het onkruidseizoen langer. Het seizoen vangt eerder aan en loopt langer door. Om te kunnen blijven voldoen aan het gewenste beeldkwaliteit gedurende het seizoen zijn hiervoor meer uren inzet geraamd. Hierbij is ook rekening gehouden met de slechte staat van veel trottoirs en verhardingen. Door het wijken van de verbanden en grotere voegen groeit er meer onkruid en door scheef hangende stoeptegels is er meer capaciteit nodig om aan de gewenste beeldkwaliteit te kunnen voldoen. Omschrijving
Basis-taken (vervolg)
Gemeente IJsselstein
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling overige fracties Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Kolken reinigen Gladheidbestrijding Plaagdieren Huisontruimingen Totaal gemeente IJsselstein
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
578.000 1.041.000 158.000 11.000 192.000 109.000 28.000 1.060.000 656.000 558.000 342.000 76.000 122.000 20.000 2.000 4.953.000
498.000 1.282.000 58.000 8.000 123.000 154.000 28.000 916.000 376.000 513.000 287.000 74.000 120.000 20.000 2.000 4.459.000
370.800 1.077.000 54.600 7.000 123.400 76.600 24.400 884.600 265.500 490.100 280.100 92.500 76.900 29.900 1.400 3.854.800
In het kader van de invoering van de VANG maatregelen (afvalbeleidsplan 2019) zijn in de begroting de volgende uitgangspunten verwerkt. De maatregelen voor de laagbouw d.w.z. de invoering van een vierde minicontainer in combinatie met ondergrondse containers voor kleine percelen zijn voor 100% verwerkt. De maatregelen voor het faciliteren van gescheiden inzameling bij hoogbouw zijn voor 75% opgenomen. Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. Als gevolg van de invoering van de VANG maatregelen is de hoeveelheid GFT met 800 ton naar boven bijgesteld, de hoeveelheid restafval is met 1000 ton verlaagd en de hoeveelheid PMD met 366 ton naar boven bijgesteld. De vergoeding voor het PMD is verlaagd van € 261,- per ton naar € 231,- per ton. De vergoeding voor oud papier is gedaald van € 62,70 naar € 45,- per ton.
Door de verdere invoering van de VANG maatregelen zijn de uren van restafval nog eens met 317 uur verlaagd. De uren van PMD inzamelen zijn met 820 uur verhoogd. De kosten van het 19
inzamelen van restafval nemen, behalve door vermindering van de in te zetten uren, af door een combinatie van lagere tonnages en een lager verwerkingstarief. De kosten van het ophalen van grof afval nemen onder andere toe door uitbreiding van het aantal uren. Dit is het gevolg van het opnemen van een extra route voor het rijden van grof afval en het toevoegen van de hotspots met veel overlast. Hiermee vervalt een groot deel van de, buiten de begroting, gegeven extra opdrachten om grof afval exra in te zamelen In verband daarmee is de raming van de hoeveelheid op te halen grof afval met 70 ton verhoogd van 130 ton naar 200 ton. Tenslotte stijgt hier het verwerkingstarief van grof afval van € 153,78 naar € 248,09 per ton. In verband met de invoering van VANG maatregelen zijn de uren van papier inzamelen bij ondergrondse containers naar boven bijgesteld. In combinatie met de lagere vergoeding voor oud papier resulteert dit in een stijging van € 916.000,- naar € 1.060.000,- voor het inzamelen van oud papier. In deze begroting is nog geen rekening gehouden met de gevolgen van het voorgenomen besluit om de subsidie oud papier aan scholen en vereniging te beëindigen. De kosten van het inzamelen van de overige fracties betreffen de inzameling van glas en het ophalen van PMD. De kosten zijn per saldo gestegen als gevolg van de hierboven beschreven effecten.
De stijging van de verwerkingskosten van het recyclingstation zijn voor € 140.000,- te verklaren door de genoemde tariefstijging van het grof afval en door aanpassing van het tonnage aan hout B en het toevoegen van de afvalstroom bouw- en sloopafval. De overige kosten van afvalinzameling bestaan onder andere uit exploitatielasten van de ondergrondse containers. Deze zijn toegenomen als gevolg van vervanging van 63 ondergrondse containers uit het vervangingsplan van de ondergrondse containers. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag van per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers. De berekende lasten die gemoeid zijn met de VANG operatie zijn voor de laagbouw voor een heel jaar opgenomen en van de hoogbouw 75% voor een heel jaar. In deze post is een taakstelling opgenomen van -/- € 68.000,-. De kosten van straatreinigen nemen toe door het toevoegen van een budget voor het vervangen van afvalbakken als gevolg van vandalisme rondom oud en nieuw en een veegactie na de jaarwisseling. Als gevolg van de verandering van het klimaat duurt het onkruidseizoen langer. Het seizoen begint eerder en loopt langer door. Om te kunnen blijven voldoen aan het gewenste beeldkwaliteit gedurende het seizoen zijn hiervoor meer uren inzet geraamd.
20
Omschrijving
Basis-taken (vervolg)
Gemeente Nieuwegein
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling snoeihout Inzameling kerstbomen Inzameling papier Inzameling glas Inzameling kunststof verpakkingen Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Totaal gemeente Nieuwegein
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
947.000 2.917.000 401.000 17.000 13.000 192.000 1.000 -114.000 44.000 1.134.000 288.000 5.840.000
958.000 2.907.000 273.000 33.000 12.000 121.000 1.000 114.000 44.000 1.050.000 426.000 5.939.000
775.700 2.088.700 251.800 32.000 12.000 132.200 -2.500 84.500 53.300 895.300 291.100 4.614.100
Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. De hoeveelheid in te zamelen Gft is met 200 ton verlaagd van 4400 naar 4200 ton. Door efficiëntie in de uitvoering van de Gft inzameling worden 494 uren bespaard. In de begroting is uitgegaan van de invoering van na-scheiden. Hierdoor is het tonnage PMD toegevoegd aan het restafval. Het tonnage restafval stijgt daardoor van 12.700 naar 13.200 ton. De kosten van grof afval nemen onder andere toe doordat 416 uren zijn toegevoegd voor het ophalen van illegaal gedumpt grof afval naast de ondergrondse containers en bij overige hotspots. De hoeveelheid grof afval is met 100 ton naar boven bijgesteld naar 800 ton. Door uitbreiding van de uren, het hogere tarief voor grof huishoudelijk afval en de bijstelling van de tonnage nemen de kosten toe met circa € 128.000,-.
Hiermee vervalt een groot deel van de, buiten de begroting, gegeven extra opdrachten om grof afval extra in te zamelen. In verband met minder aanbod van snoeihout zijn de uren van de routes voor het inzamelen van snoeihout naar beneden bijgesteld. De kosten voor het inzamelen van oud papier nemen toe door stijging van het aantal uren en vanwege verlaging van de vergoeding voor oud papier van € 62,70 naar € 45,- per ton. De uren van PMD zijn komen te vervallen vanwege de overgang naar na-scheiden. De vergoeding voor het PMD uit na-scheiding is geraamd op 13.500 ton (inclusief restafval van het recyclingstation) tegen € 8,90 per ton. De kosten van het recyclingstation nemen per saldo met circa € 41.000,- toe als gevolg van verlaging van het tonnage grof afval met 200 ton en een stijging van het tarief voor grof afval met
21
€ 94,31 per ton. Daarnaast stijgen de kosten met € 42.000,- door uitbreiding van de transporturen en indexatie van de lonen en verwerkingskosten. In de overige kosten van afvalinzameling zijn de exploitatiekosten verwerkt van de vervanging van 150 ondergrondse containers. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers. In deze post is een taakstelling opgenomen van -/- € 136.000,-. Omschrijving
Basis-taken (vervolg)
Gemeente Soest
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling papier huis-aan-huis Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation de Schans Transport afvalstoffen Recyclingstation Zandbergenlaan Overige kosten afvalinzameling Straatreinigen Weekmarkten reinigen Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Huisontruimingen/overige activiteiten Totaal gemeente Soest
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
1.197.000 1.185.000 52.000 12.000 5.000 -48.000 201.000 -17.000 75.000 141.000 890.000 118.000 147.000 585.000 785.000 109.000 240.000 26.000 5.000 5.708.000
1.146.000 1.386.000 48.000 11.000 13.000 -91.000 192.000 -37.000 75.000 136.000 698.000 111.000 136.000 432.000 721.000 105.000 235.000 24.000 4.000 5.345.000
745.600 1.015.600 39.700 11.000 12.000 117.400 -98.500 66.300 136.400 642.900 108.000 126.100 330.000 738.700 4.000 101.000 180.100 10.500 4.300 4.291.100
In het kader van de invoering van de VANG maatregelen zijn in de begroting de volgende uitgangspunten verwerkt. De maatregelen voor de laagbouw d.w.z. de invoering van een vierde minicontainer in combinatie met ondergrondse containers voor kleine percelen zijn voor 100% verwerkt. In de begroting 2021 was reeds een halfjaar opgenomen van de genoemde maatregelen bij laagbouw. Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. Het tonnage Gft is met 300 ton naar boven bijgesteld als gevolg van de invoering van de voorzieningen voor inzamelen van GFT bij hoogbouw. De logistieke gevolgen alsmede de
22
kapitaallasten die hiermede gemoeid zijn waren al eerder in de begroting verwerkt. Het tonnage restafval is met 500 ton naar beneden bijgesteld waarvan 300 ton als gevolg van de invoering van de gft voorzieningen bij hoogbouw. De kosten van restafval nemen per saldo met € 201.000,af wegens verlaging van het tonnage en doorvoeren van het nieuwe verwerkingstarief. De stijging van de kosten van inzamelen van grof afval als gevolg van het nieuwe verwerkingstarief voor grof huishoudelijk afval wordt deels gecompenseerd door bijstelling naar beneden van het aantal geraamde uren. De kosten van het ophalen van snoeihout zijn in aangepast aan het verminderde aanbod. De kosten voor het inzamelen van oud papier nemen toe door verlaging van de vergoeding voor oud papier van € 62,70 naar € 45,- per ton. De kosten voor het inzamelen van de overige fracties is aangepast op de volgende onderdelen. De uren voor het inzamelen van glas zijn verlaagd, de uren inzamelen van PMD zijn verhoogd. De vergoeding voor het glas is verhoogd, de vergoeding voor PMD is verlaagd van € 261,- per ton naar € 231,-. De hoeveelheid PMD is verhoogd met 300 ton tot 1.500 ton. De kosten van het recyclingstation nemen als gevolg van de tariefstijging van het grof afval en verhoging van de hoeveelheid grof afval met 100 ton toe met € 111.000,-. De overige verwerkingskosten stijgen met € 16.000,-.
De personele kosten stijgen met circa € 11.000,- als gevolg van uitbreiding van het aantal uren en indexatie. Tenslotte is in deze post de huuraanpassing verwerkt als gevolg van de gewijzigde methodiek voor het doorbelasten van de huur op basis van een gemiddeld tarief per m2 over de diverse terreinen. De overige kosten van afvalinzameling bestaan onder andere uit de exploitatielasten van de ondergrondse containers. Deze zijn toegenomen als gevolg van vervanging van 118 ondergrondse containers uit het vervangingsplan van de ondergrondse containers. Dit resulteert in een verhoging van € 107.000,-. De kosten zijn gebaseerd op een vast bedrag per container en is gebaseerd op het totaal aantal in bedrijf zijnde containers met inbegrip van de 144 te plaatsen (semi) ondergrondse gft containers. Dit leidt tot een aanpassing van het budget met € 68.000,-. In de post overige kosten van afvalinzameling zijn verder begrepen de distributie van minicontainers, de controleronde in verband met het opschonen van het CMS bestand, de kosten van de luierinzameling en het budget voor de afvalkalender en specifieke voorlichting in de plaatselijke huis aan huis krant. De geraamde uren van de containerdistributie en CMS ronde zijn naar beneden bijgesteld. Aan deze post is de nieuwe taak van de marktmeester toegevoegd. In deze post is tenslotte een taakstelling opgenomen van -/- € 45.000,-.
Aan de kosten van straatreinigen zijn uren toegevoegd voor het afhandelen van meldingen. De planning van de werkzaamheden is zodanig strak dat het afhandelen van meldingen niet in de begrote uren uitgevoerd kan worden. In verband hiermede is het budget met € 14.000.- euro opgehoogd. Daarnaast zijn de uren van de onkruidbestrijding aangepast. Als gevolg van de verandering van het klimaat duurt het onkruidseizoen langer. Het seizoen begint eerder en loopt langer door. Om te kunnen blijven voldoen aan het gewenste beeldkwaliteit gedurende het seizoen zijn hiervoor meer uren geraamd. De gladheidbestrijding van Baarn en Soest wordt gecoördineerd vanuit Soest uitgevoerd. De uitruklocatie in Soest wordt gezamenlijk gebruikt. De kosten worden naar rato omgeslagen over de beide gemeenten.
23
Omschrijving
Basis-taken (vervolg)
Gemeente Zeist
Inzameling GFT Inzameling restafval Inzameling grof afval Inzameling kerstbomen Inzameling snoeihout Inzameling papier Inzameling overige fracties Kringloopcentrum Zeist Inzameling klein chemisch afval Recyclingstation Overige kosten afvalinzameling Straatreiniging Onkruidbestrijding Hondenuitlaatstroken Zaterdag vegen Vegen Oranjemarkt Reinigen goten Slotlaan Kolkenreiniging Gladheidbestrijding Plaagdierbestrijding Totaal gemeente Zeist
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
1.277.000 2.030.000 443.000 22.000 5.000 281.000 203.000 53.000 162.000 1.251.000 541.000 891.000 326.000 39.000 40.000 8.000 8.000 161.000 239.000 25.000 8.005.000
1.223.000 2.308.000 204.000 14.000 10.000 198.000 141.000 51.000 152.000 1.159.000 538.000 745.000 293.000 37.000 38.000 8.000 8.000 107.000 234.000 45.000 7.513.000
970.400 2.059.000 185.000 14.000 10.000 218.500 5.600 75.200 153.800 1.033.800 634.300 741.700 284.000 36.000 37.000 7.000 7.000 105.000 210.100 37.100 6.824.500
In het kader van de invoering van de VANG maatregelen zijn in de begroting de volgende uitgangspunten verwerkt. De maatregelen voor de laagbouw d.w.z. de invoering van een vierde minicontainer in combinatie met ondergrondse containers voor kleine percelen zijn voor 100% verwerkt. In de begroting 2021 was reeds een halfjaar opgenomen van de genoemde maatregelen bij laagbouw. Het tarief van brandbaar afval is in de begroting 2022 gesplitst in een afzonderlijk tarief voor fijn huishoudelijk restafval en grof huishoudelijk afval. Het tarief voor fijn huishoudelijk afval is gewijzigd van een gemiddeld tarief van € 153,78 in € 136,74 per ton. Het tarief voor grof huishoudelijk afval is daarentegen verhoogd van een gemiddeld tarief van € 153,78 naar € 248,09 per ton. Alle hoeveelheden van de AVU stromen (brandbaar afval, gft, papier en glas) zijn afgestemd met de AVU. De gehanteerde tarieven voor deze stromen zijn ontleend uit de ontwerpbegroting 2022 van de AVU. De tonnage gft is naar boven bijgesteld met 600 ton tot een totaal van 7.200 ton. De uren zijn door verdere efficiëntie met 180 uur verminderd. De tonnage restafval is naar beneden bijgesteld met 400 ton, de uren zijn nog eens met 671 uur verminderd als gevolg van verdere implementatie van de VANG maatregelen.
In combinatie met de tariefsverlaging resulteert dit in een verlaging van de post inzamelen restafval van € 279.000,-. De invoering van VANG in Zeist levert een besparing op aan verwerkingskosten c.q. inzamelvergoedingen. Daar tegenover staan hogere logistieke kosten en kosten van
24
inzamelmiddelen voor PMD, deze worden weer gecompenseerd door de frequentieverlaging voor restafvalinzameling. Als de gemeente Zeist niet was overgegaan op het omgekeerd inzamelen en de aparte inzameling van PMD was de begroting voor 2022 met de huidige tarieven per saldo € 832.000,- hoger uitgevallen. Daarnaast levert het VANG traject een milieuwinst van 54 kg restafval per inwoner per jaar op. De kosten van grof afval inzamelen zijn opgehoogd in verband met het toevoegen van een extra route op afroep. Daarnaast zijn afspraken gemaakt over extra inzet voor het weghalen van grof afval bij zogenaamde hotspots. Door deze uren in de begroting op te nemen komen de meerwerkopdrachten en de losse facturen voor deze inzet te vervallen en resulteert per saldo een besparing op de inzamelkosten. Tenslotte nemen de kosten met € 72.000,- toe als gevolg van toename van het grof afval met 100 ton en het hogere tarief van € 248,09 per ton voor grof huishoudelijk afval. De kosten van het inzamelen van papier zijn in lijn gebracht met de lagere vergoeding uit de AVU begroting voor oud papier. Het tarief is bijgesteld van € 62,70 per ton naar € 45,- per ton. Daarnaast zijn meer uren geraamd voor het ledigen van de ondergrondse containers van papier in verband met de toegenomen aantallen ondergrondse containers voor papier.
Als gevolg van de verdere implementatie van de VANG maatregelen zijn de uren voor het inzamelen van PMD met 1.638 uur gestegen. De hoeveelheid in te zamelen PMD is met 400 ton hoger geraamd. De vergoeding voor PMD is verlaagd van € 261,- naar € 231,- per ton. De verwerkingskosten van het recyclingstation zijn met € 104.000,- toegenomen als gevolg van het hogere tarief van € 248,09 per ton voor grof huishoudelijk afval en aanpassing van de tonnages van de matrassen en bouw- en sloopafval. De dotatie aan de voorziening groot onderhoud is verlaagd van € 18.000,- naar € 5.000,-. De uren van containerdistributie en de controleronde zijn naar beneden bijgesteld als gevolg van efficiëntie in de uitvoering. De exploitatielasten van de ondergrondse containers zijn omgezet naar een vast tarief per container. In de begroting is uitgegaan van een totaal van 374 ondergrondse containers. De lasten van de VANG maatregelen zijn voor een volledig jaar opgenomen. In de begroting 2021 waren de lasten voor een half jaar opgenomen. De exploitatielasten van de ondergrondse containers zijn aangepast aan de vervangingen uit het investeringsplan. In de post overige kosten van afvalinzameling is tenslotte een taakstelling opgenomen van -/- € 45.000,-. De warme zomers van de afgelopen jaren hebben direct invloed op de bomen.
Een lange periode van droogte / hoge temperaturen geeft vroegtijdig bladval, vruchtval. Dat vraagt meer inzet van medewerkers met bladblazers en veegmachines. In verband hiermee zijn de uren van machinaal vegen naar boven bijgesteld. Daarnaast zijn de uren voor het ledigen van de prullenbakken aangepast. Bij een laatste telling werden 850 prullenbakken geteld. De uren zijn in het verleden gebaseerd op ruim 600 prullenbakken. De kosten van onkruidbestrijding zijn aangepast. De laatste jaren hebben wij te maken met veranderingen in het klimaat. De winterperiode zijn korter, de temperatuur is hoger. De invloed van het klimaat heeft (in)direct effect op het beheer van ongewenste kruiden op en langs de bestrating. Het seizoen om de ongewenste kruiden te bestrijden begint eerder maar loopt ook langer door tot eind oktober, begin november. De uren voor het bestrijden van ongedierte is naar beneden bijgesteld in verband met het afschaffen van de bestrijding van muizen.
25
Omschrijving
Geraamd 2022
Geraamd 2021
Werkelijk 2020
76.000 5.000 21.000 7.000 5.000 9.000 87.000 37.000 10.000 257.000
73.000 4.000 20.000 6.000 4.000 9.000 83.000 13.000 26.000 238.000
46.800 6.100 17.000 7.600 700 12.500 73.600 500 164.800
ADDITIONELE TAKEN
Gemeente Bunnik
Algemeen beheer openbare ruimte Onderhoud speeltoestellen Onderhoud verkeersborden en belijning Verplaatsen smiley borden Onderhoud bruggen Onderhoud straatmeubilair Onderhoud openbaar groen Riolering, pompen en gemalen Hand- en spandiensten Overige activiteiten Totaal gemeente Bunnik