CConstaterende datHorst aan de Maas
Koppel je AI →
Document · PDF

0610 RUD LN 24-0164748 (geanonimiseerd)

Gemeenteraad 15 oktober 2024, gemeente Horst aan de MaasBij agendapunt: Ingekomen brieven14.706 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

11 alinea's met “uitwisseling”: 474 546 604 1036 1071 1084 1090 1092 1095 1124 2089

Personeelslasten rekenen wij in principe toe aan het begrotingsjaar waarop ze betrekking hebben. Er geldt echter een formeel verbod om voorzieningen of schulden op te nemen voor jaarlijks terugkerende arbeidskosten en gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume. De referentieperiode is hetzelfde als die van de meerjarenraming. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld door reorganisaties), dan dienen deze als een verplichting opgenomen te worden. Echter, in de CAO van 2021-2022 is vastgesteld dat medewerkers vanaf 1 januari 2022 bovenwettelijke verlofuren mogen sparen (verlofsparen). Met verlofsparen kunnen medewerkers passend bij hun levensfase hun bovenwettelijke verlofuren inzetten op een manier die aansluit bij hun persoonlijke levensen carrièreplanning. Deze uren verjaren niet en de opbouw is onvoorspelbaar. Zodoende dient deze verplichting daarentegen wel conform het BBV in een voorziening opgenomen te worden. Dit is dan ook in de meerjarenbegroting opgenomen.

22

Tabel 7

Omschrijving (bedragen x € 1. 000) Activa

Realisatie

Begroting 31-12

2023

2024*

2025

2026

2027

2028

Vaste activa:

Materiële vaste activa Immateriële vaste activa Financiële vaste activa

€ € €

Totaal vaste activa:

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

-

€

-

€

-

€

-

€

-

€

-

Vlottende activa: Uiteenzettingen met een rente-typische looptijd korter dan één jaar

2. 079

940

946

961

976

991

45

100

100

100

100

100

Liquide middelen Overlopende activa Totaal vlottende activa:

270

275

275

275

275

275

2. 394

1. 315

1. 321

1. 336

1. 351

1. 366

Totaal activa

2. 394

1. 315

1. 321

1. 336

1. 351

1. 366

Eigen vermogen:

721

135

135

135

135

135

Voorzieningen

15

30

36

51

66

81

Totaal vaste passiva:

736

165

171

186

201

216

74

150

150

150

150

150

Passiva Vaste passiva:

Vlottende passiva: Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Overlopende passiva Totaal vlottende passiva:

1584

1000

1000

1000

1000

1000

1. 658

1. 150

1. 150

1. 150

1. 150

1. 150

Totaal passiva

2. 394

1. 315

1. 321

1. 336

1. 351

1. 366

* De begrotingscijfers 2024 zijn aangepast n. a. v. de jaarrekening 2023 m. b. t. de juiste stand van het eigen vermogen

23

Tabel 8 2024*

EMU-SALDO Financiële vaste activa Activa Vlottende activa

Mutaties (1 januari tot 31 december)

Vaste Passiva Passiva

Vlottende passiva

2025

2026

2027

2028

-571

6

15

15

15

0

0

0

0

0

-1139

0

0

0

0

Liquide middelen

55

6

15

15

15

Overlopende activa

5

0

0

0

0

Vaste schuld

0

0

0

0

0

Vlottende schuld

76

0

0

0

0

Overlopende passiva

-584

0

0

0

0

0

0

0

0

0

Kapitaalverstrekkingen en leningen Uitzettingen

Eventuele boekwinst bij verkoop effecten en (im)materiële vaste activa

* De begrotingscijfers 2024 zijn aangepast n. a. v. de jaarrekening 2023 m. b. t. de juiste stand van het eigen vermogen

4. 2 Overzicht van baten en lasten Uitgangspunten 1. De begroting 2025 is gebaseerd op de jaarrekening 2023, de begroting 2024 en de kadernota 2025. 2. Voor de indexering van loon-en prijsstijgingen wordt uitgegaan van de meest actuele raming van het CPB (zijnde de MEV 2024 in augustus 2023). • Loonvoet sector overheid: 5,3% • Prijs overheidsconsumptie, netto materieel: 2,0% 3. Voor de indexering van de bijdrage van de provincie is uitgegaan van het afgesproken DPI-index, de meest actuele raming is van het 3 e kwartaal 2023, zijnde 4,5%. 4. 28 maart is het plan van aanpak naar een robuuste omgevingsdienst door het Algemeen Bestuur vastgesteld. Dit betekende het startsein voor het opstellen van het bedrijfsplan om te komen tot een robuuste omgevingsdienst die daarbij voldoet aan de robuustheidscriteria gesteld vanuit het Interbestuurlijk programma VTH (IBP). De criteria zoals 80% van het personeel in dienst van de RUD Limburg Noord, beschikken over 3% opleidingsbudget, 1% innovatiebudget etc. worden allemaal uitgewerkt in het bedrijfsplan, waarbij de elementen met elkaar in samenhang worden beoordeeld. Om niet vooruit te lopen op de uitwerkingen in besloten om hier nu nog niets van in deze begroting te verwerken.

Dat betekent dat, zoals ook in het Algemeen Bestuur op 28 maart 2024 afgesproken, er een begrotingswijziging wordt voorbereid voor de incidentele kosten in 2024 tot en met 2026 en de structurele kosten in het bedrijfsplan bij de verschillende sporen wordt uitgewerkt en aan de diverse gremia wordt 5.

voorgelegd. De begroting is door ontwikkelingen en nieuwe inzichten op de volgende punten aangepast: • De jaarwedden zijn naar boven bijgesteld in verband met hogere sociale lasten en CAO verhogingen.

24

• •

•

•

•

Het budget voor de bijzondere ondernemingsraad is iets verhoogd, zodat er een klein budget is voor externe advisering. De afgelopen jaren is gebleken dat het representatiebudget niet toereikend is. Zeker de aankomende periode zal er geïnvesteerd worden in bijeenkomsten die kosten met zich mee zullen brengen. Vandaar dat het budget naar boven is bijgesteld, gebaseerd op de historische uitgaven. De contributie voor ODNL is naar boven bijgesteld. Dit is besloten in de ALV van ODNL, mede door de intensievere en grotere rol die ODNL gaat spelen en het bedrijfsbureau dat is opgericht. Vanaf 1 januari 2022 mogen medewerkers bovenwettelijke verlofuren sparen (verlofsparen). Hiervoor is een voorziening gevormd. Het bovenwettelijk verlof van de medewerkers dient gestort te worden in de voorziening. Uiteraard is voor de toekomst niet te voorspellen wat de stortingen zullen zijn. Om hier toch enigszins rekening mee te houden is meerjarig gerekend met een te storten bedrag gelijk aan 2023. Sinds het 3e kwartaal van 2022 wordt door het rijk rente vergoed over het saldo aangehouden in de schatkist. Door de voorschotten van de twee SPUK regelingen is dit voor 2023 een behoorlijk bedrag geweest. Op basis van de historische gegevens is een inschatting gemaakt van de meerjarige rentevergoeding. Voor 2025 is dit bedrag ingeschat op € 30. 000. De jaren

daarna zal dit afnemen. Het budget overige uitgaven milieu is op basis van de uitgaven in het verleden met een klein budget naar beneden bijgesteld. • Op basis van het nieuw Regionaal UitvoeringsProgramma (RUP 2024) en de historische uitwisselingspercentages, is een nieuwe inschatting gemaakt van de te verwachten uitwisseling op milieu- en Wabo-taken. Dit heeft geen financieel effect op de begroting van de RUD LN, aangezien dit zowel op de baten als lastenkant effect heeft. Uiteraard kan dit wel effect hebben op de begrotingen van de individuele gemeenten. • Er is een geactualiseerd plan voor het project SPUK THE ingediend en akkoord bevonden door het ministerie. De uitgaven en inkomsten voor de jaren 2024, 2025 en 2026 zijn hierop aangepast. Enkele medewerkers zijn reeds in dienst getreden. Enkele functies zijn nog vacant. De medewerkers zijn in vaste dienst genomen. Op dit moment bestaat het risico dat niet alle kosten declarabel zijn voor de SPUK regeling. Hier is rekening mee gehouden in de risicoinventarisatie. Verder loopt de SPUK regeling in 2026 af. De verwachting is dat er een aanvullende regeling zal komen in 2027, of dat partners meer energietaken zullen inbrengen vanaf 2027, of dat deze medewerkers op andere werkzaamheden ingezet kunnen worden. Het blijft echter een risico na 2027. Dit zal tegen die tijd dan ook meegenomen worden in de risico-inventarisatie. 6.

Alle bedragen zijn afgerond op duizendtallen. In het onderstaande overzicht van baten en lasten zijn de lasten en baten meerjarig weergegeven. Tevens is aangegeven op welk taakveld de baten en lasten betrekking hebben. Na de tabel volgt een toelichting. De effecten van bovengenoemde aanpassingen op de bijdrage van de deelnemers is toegelicht in bijlage 1. •

25

Tabel 9 Begroting Lasten 1Programmauitvoering

Openbare orde en veiligheidtaken RUP Basis- en milieutaken RUP Basis- en milieutaken overige Projecten Wonen en Bouwen taken RUP

2Coordinatiecentrum 3Onvoorzien

4Vennootschapsbelasting 5Betalingsverkeer Totaal lasten

Rekening

Begroting

Taakveld

2023

2024*

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Begroting 2028

1. 2 Openbare orde en Veiligheid 7. 4 milieubeheer 7. 4 milieubeheer 7. 4 milieubeheer 8. 3 wonen en bouwen 0. 1 bestuur 0. 4 overhead 0. 8 overige baten en lasten 0. 9 Vpb 0. 5 Treasury

€ € € € 345. 000€ 581. 000€ 302. 000€ 318. 000€ € 181. 000€ 173. 000€ 177. 000€ 182. 000€ € 231. 000€ 511. 000€ 634. 000€ 627. 000€ € 98. 000€ 111. 000€ 111. 000€ 117. 000€ € 29. 000€ 30. 000€ 3 1. 000€ 31. 000€ € 1. 087. 000€ 1. 856. 000€ 1 . 376. 000€ 1. 435. 000€ € € 50. 000€ 5 0. 000€ 50. 000€ € € € € € € € € € € € 1. 971. 000€ 3. 312. 000€ 2 . 681. 000€ 2. 760. 000€

€ 335. 000€ 188. 000€ € 123. 000€ 3 2. 000€ 1 . 497. 000€ 5 0. 000€ € € 2 . 225. 000€

1. 2 Openbare orde en Veiligheid€ € € € € 7. 4 milieubeheer € 310. 000€ 581. 000€ 302. 000€ 318. 000€ € 123. 000€ 173. 000€ 177. 000€ 182. 000€ 7. 4 milieubeheer 7. 4 milieubeheer € 255. 000€ 511. 000€ 634. 000€ 627. 000€ 8. 3 wonen en bouwen € 98. 000€ 111. 000€ 111. 000€ 117. 000€ 0. 1 bestuur € 21. 000€ 30. 000€ 3 1. 000€ 31. 000€ 0. 4 overhead € 1. 412. 000€ 1. 270. 000€ 1 . 346. 000€ 1. 414. 000€ 0. 8 overige baten en lasten € 50. 000€ 50. 000€ 5 0. 000€ 50. 000€ 0. 5 Treasury € 77. 000€ € 3 0. 000€ 21. 000€ € 2. 346. 000€ 2. 726. 000€ 2 . 681. 000€ 2. 760. 000€

€ 335. 000€ 188. 000€ € 123. 000€ 3 2. 000€ 1 . 483. 000€ 5 0. 000€ 1 4. 000€ 2 . 225. 000€

-

353. 000 194. 000 -

130. 000 3 2. 000 1 . 562. 000 5 0. 000 -

2 . 321. 000

Baten 6Programmauitvoering

Openbare orde en veiligheid RUP Basis en milieutaken RUP Basis en milieutaken overige Projecten

Wabotaken Bestuurskosten Overhead Onvoorzien

5Betalingsverekeer Totaal baten Resultaat Resultaat voor bestemming 7Mutatie reserve onttrekkingen

-

130. 000 3 2. 000 1 . 548. 000 5 0. 000 1 4. 000 2 . 321. 000

375. 000€ -586. 000€ € € € 57. 000€ 586. 000€ € € € 7Mutatie reserve storting 50. 000€ € € € € 382. 000€ € € € € Resultaat na bestemming * De cijfers van de begroting 2024 zijn aangepast n. a. v. het besluit in de bestuursrapportage 2023 en rekeninghoudende met de besluiten bij de jaarrekening 2023 0. 10 mutaties reserves 0. 10 mutaties reserves

€ € € €

-

353. 000 194. 000

1. Programma uitvoering De programma uitvoering bestaat deels uit het uitwisselingsdeel van de uitvoering van het Regionale Uitvoeringsprogramma en deels uit projecten en overige taken. Het uitwisselingsdeel van het uitvoeringsprogramma is ingedeeld in drie taakvelden: • Openbare orde en veiligheid. Hiervoor is in 2025 geen uitwisseling begroot. • Basis- en milieutaken. Hiervoor is in 2025 € 302. 000 aan uitwisseling begroot. • Wonen en Bouwen. Hiervoor is in 2025 € 111. 000 aan uitwisseling begroot. Daarnaast bestaat de programma uitvoering nog uit de budgetten voor projecten en voor overige basis- en milieutaken. • Voor de projecten is een bedrag van ruim € 634. 000 geraamd. Dit betreft de inzet vanuit de Specifieke Uitkering Toezicht en Handhaving Energiebesparingsplicht (SPUK THE) 2022-2026. Deze kosten komen uit het aangepaste, goedgekeurde plan bij de •

subsidieaanvraag. Overige basis- en milieutaken beslaat een bedrag van € 177. 000. Dit bestaat uit: • De kosten voor de bereik- en beschikbaarheidsdiensten voor circa € 54. 000;

26

-

• • •

De kosten voor inspectieview milieu voor circa € 27. 000. De hosting en licentiekosten en beheerkosten voor het VTH-systeem voor € 40. 000. Een budget van € 56. 000 voor het aanschaffen en onderhouden van (meet)apparatuur, visualisering van de informatieplicht en overige kosten zoals voor rapporteringstools.

2. Coördinatiecentrum De kosten van het coördinatiecentrum bestaan uit bestuurskosten en overheadkosten. • De bestuurskosten van € 31. 000 hebben betrekking op de inzet van de accountant. • De overheadkosten van € 1. 376. 000 bestaan uit loon- en reiskosten (€ 981. 000), verlofsparen (€ 15. 000), opleidingskosten (€ 107. 000, waarvan € 15. 000 betrekking

heeft op actualisering van EVP’s die doorbelast worden aan de partners), inkoop van PIOCHAF-diensten bij de gastorganisatie (€ 100. 000), contributies (€ 68. 000) en overige kosten, zoals representatiekosten, advieskosten, verzekeringen etc. (€ 105. 000). 3. Onvoorzien Voor onvoorzien is een bedrag van € 50. 000 gereserveerd. 4. Vpb De RUD gaat ervanuit dat zij geen vpb hoeft te betalen aangezien a) de RUD geen winstdoelstelling heeft, b) de kosten via een vaste verdeelsleutel worden verrekend en c) eventuele overschotten normaliter aan het eind van het jaar worden teruggegeven aan

deelnemers. 5. Betalingsverkeer Voor het betalingsverkeer is, in verband met de tot op heden zeer beperkte omvang, geen apart bedrag begroot. 6. Baten De baten zijn in 2025 als volgt onderverdeeld:

27

Tabel 10 A

Onderdeel

Taakveld

Uitwisseling

1. 2 Openbare orde en Veiligheid

werkzaamheden RUP

7. 4 Milieubeheer

Bedrag

Verdeelsleutel € -

Werkelijke afname op basis van uitwisseling vanuit het RUP

€ 302. 000

Werkelijke afname op basis van uitwisseling vanuit het RUP

8. 3 Wonen en bouwen

€ 111. 000

Werkelijke afname op basis van uitwisseling vanuit het RUP

B C

Projecten Overige milieu:

7. 4 Milieubeheer

€ 634. 000

SPUK uitkering

Beschikbaarheidsregeling

7. 4 Milieubeheer 7. 4 Milieubeheer

€ 48. 000

Vast: evenredig Werkelijke afname

7. 4 Milieubeheer

€ 123. 000

0. 1 Bestuur 0. 4 Overhead

€ 31. 000

Bereikbaarheidsregeling D

E

F/5

Apparatuur Coördinatiecentrum

Onvoorzien Betalingsverkeer

€ 6. 000

€ 1. 331. 000

0. 4 Overhead (EVP’s) 0. 8 Overige baten en lasten

€ 15. 000

0. 5 Treasury

€ 30. 000

€ 50. 000

Vast: inwoneraantal Vast: inwoneraantal Vast: inwoneraantal Werkelijke afname Vast: inwoneraantal Op basis van werkelijke rentevergoedingen

Totaal

€ 2. 681. 000

Toelichting: A. Uitwisseling werkzaamheden RUP De uitwisseling van uitvoeringscapaciteit voor de basis en milieutaken zijn geraamd op € 302. 000. Voor de Wabo-taken is de uitwisseling geraamd op € 111. 000. De kosten worden aan de deelnemers doorberekend op basis van daadwerkelijke afname geregistreerd in de voorgangsmonitor, op basis van door het Algemeen Bestuur nog vast te stellen uurtarieven. B. Projecten Het betreft de Specifieke Uitkering Toezicht en Handhaving Energiebesparing en Informatieplicht. De kosten worden via de SISA regeling verantwoord, waarna de subsidie

kan worden vastgesteld. C. Overige milieu: • De kosten voor de beschikbaarheidsregeling van € 48. 000 worden evenredig over de deelnemers verdeeld, met uitzondering van de Provincie. Ieder betaald 1/15 e deel. • De ingeschatte kosten voor de bereikbaarheidsregeling (€ 6. 000) worden achteraf op basis van werkelijke calls met de betreffende partners verrekend. • De kosten voor apparatuur worden verdeeld op basis van het inwoneraantal per gemeente. Hierbij wordt uitgegaan van de meest actuele gegevens. Dit betekent dat de verdeling in de begroting 2024 is gebaseerd op de inwoneraantallen van 1 januari 2023.

28

D. Coördinatiecentrum: • De kosten voor bestuur en overhead worden verdeeld op basis van het inwoneraantal per gemeente. Hierbij wordt uitgegaan van de meest actuele gegevens. Dit betekent dat de verdeling in de begroting 2024 is gebaseerd op de inwoneraantallen van 1 januari 2023. Voor de Provincie is een vaste bijdrage overeengekomen. Deze bijdrage is, conform de afspraak uit het inrichtingsplan geïndexeerd met de dienstenprijsindex (jaarmutatie 3 e kwartaal 2023, zijnde 4,5%). • De ingeschatte kosten voor uit te voeren EVP’s (€ 15. 000) worden achteraf op basis van werkelijkheid met de betreffende partners verrekend. E. Onvoorzien: De kosten voor onvoorzien worden verdeeld op basis van het inwoneraantal per gemeente. Hierbij wordt uitgegaan van de meest actuele gegevens. Dit betekent dat de verdeling in de begroting 2024 is gebaseerd op de inwoneraantallen van 1 januari 2023. F. /5 Betalingsverkeer: Sinds het 3e kwartaal van 2022 wordt door het rijk rente vergoed over het saldo aangehouden in de schatkist. Door de voorschotten van de twee SPUK regelingen is dit voor 2023 een behoorlijk bedrag geweest. Op basis van de historische gegevens is een inschatting gemaakt van de meerjarige rentevergoeding. Voor 2025 is dit bedrag ingeschat op € 30. 000. De jaren daarna zal dit afnemen. In bijlage 1 is een overzicht opgenomen van de vaste bijdragen per deelnemer. 7.

Mutatie reserve

Vanaf 2025 zijn er geen stortingen en onttrekkingen voorzien.

4. 3 Overzicht van incidentele baten en lasten In het onderstaande overzicht zijn de incidentele baten en lasten beschreven. Tabel 11 Incidentele lasten en baten Lasten 1Uitvoering 2Coordinatiecentrum 2Coordinatiecentrum 3Onvoorzien 4Vennootschapsbelasting Totaal incidentele lasten Baten 6Programmauitvoering 6Overhead Totaal incidentele baten

Taakveld 7. 4 milieubeheer 0. 1 bestuur 0. 4 overhead 0. 8 overige baten en lasten 0. 9 Vpb

7. 4 milieubeheer 0. 4 overhead

Rekening 2023

Begroting 2024*

Begroting 2025

€ € € € € €

222. 000€

-

€

-

348. 000€

622. 000€

-

€ € €

210. 000€ 271. 000€ 481. 000€

€

-

36. 000€ 36. 000€

-

126. 000€

€ €

Begroting 2026

622. 000€ € €

-

-

€ €

-

-

-

-

€ € € € € €

€ €

Begroting 2027 -

-

€ € € € € €

Begroting 2028 -

€ €

-

€ € € € € €

€ €

-

-

-

Resultaat incidentele baten en lasten Incidenteel resultaat voor bestemming € 132. 000€ -586. 000€ € € € 7Storting reserve 0. 10 mutaties reserves € 50. 000€ € € € € 7Onttrekking reserve 0. 10 mutaties reserves € 57. 000€ 586. 000€ € € € Incidenteel resultaat na bestemming € 139. 000€ € € € € * De cijfers van de begroting 2024 zijn aangepast n. a. v. het besluit in de bestuursrapportage 2023 en rekeninghoudende met de besluiten bij de jaarrekening 2023

29

-

In 2025 zijn er geen incidentele baten en lasten begroot. De cijfers van 2024 zijn aangepast aan de hand van de voorliggende besluiten bij de jaarrekening 2023.

4. 4 Overzicht van reserves en voorzieningen In de financiële verordening is vastgelegd dat in de begroting en jaarrekening een overzicht wordt opgenomen van reserves en voorzieningen. Het overzicht bevat criteria voor de vorming en besteding ervan. Reserves

Algemene reserve Het aanhouden van een algemene reserve heeft als doel: • Te fungeren als weerstandsvermogen om financiële risico’s en tegenvallers op te vangen.

Het voorkomen van administratieve lasten bij het verrekenen van beperkte resultaten.

•

De hoogte van de algemene reserve: De hoogte van de reserve wordt jaarlijks beoordeeld bij de paragraaf weerstandsvermogen. Uitgangspunt is dat het weerstandsvermogen als ratio minimaal “voldoende” is om de mogelijke risico’s op te vangen. Indien het ratio “voldoende” is, wordt als maximum gesteld dat de algemene reserve niet meer bedraagt dan 5% van de totale begroting (totale lasten). Wanneer de gekwantificeerde risico’s echter hoger zijn, dient de algemene reserve daarop te worden aangepast. Gezien de aankomende ontwikkelingen van de RUD Limburg Noord wordt op dit moment geen

bijstelling op de algemene reserve doorgevoerd.

Uitgangspunten:

Indien de algemene reserve lager is dan het minimum kan een aanvullende bijdrage aan de partners worden gevraagd om de algemene reserve op te hogen tot aan het minimum. In eerste instantie wordt de reserve aangevuld door het rekeningresultaat toe te voegen aan de algemene reserve. Het verloop van de algemene reserve is in onderstaande tabel weergegeven. Tabel 12 primaire

rekening Algemene reserve 1Storting

2Onttrekking resultaatbestemming BI Tooling Totaal mutatie Saldo reserve

begroting Begroting na wijziging 2024* 2023 2024* 2025 2026 2027 2028 € 50. 000€ € € € € € € € € -50. 000€ € € € € 50. 000€ € -50. 000€ € € € € 185. 000€ 185. 000€ 135. 000€ 135. 000€ 135. 000€ 135. 000€ 135. 000

* Het eindsaldo is aangepast naar aanleiding van het werkelijke eindsaldo 2023 nav de jaarrekening

30

Conform het besluit van het Algemeen Bestuur in 2023 is het budget voor de BI Tool in de reserve gestort en is deze in 2024 weer onttrokken ten behoeve van de ontwikkeling van de BI Tool. Bestemmingsreserve VTH-systeem

Bestedingsdoel: bijdrage aan de incidentele implementatiekosten van het nieuwe VTHsysteem. Voor het jaar 2023 werden ook de structurele lasten uit deze reserve gedekt. Zie tabel 13. Tabel 13 primaire rekening begroting Begroting na 2024* Bestemmingsreserve VTH-systeem 2023 wijziging 2024* 1Storting € € € € 2Bijdrage VTH-syteem € -31. 000€ € € 3Licentie en hosting € -26. 000€ € € 4Beheerkosten € € € € 5Toevoeging aan bestemmingsreserve robuuste OD€ € € -154. 000€ Totaal mutatie € -57. 000€ € -154. 000€ Saldo reserve € 1 54. 000€ 154. 000€ €

2025

2026 € € € € € € €

-

2027 € € € € € € €

-

2028 € € € € € € €

-

-

* Het eindsaldo is aangepast naar aanleiding van het werkelijke eindsaldo 2023 nav de jaarrekening

Gezien de implementatiekosten voldaan zijn en de structurele beheerkosten niet gedekt mogen worden uit een reserve wordt dit vanaf 2024 ook niet meer toegepast. Het Algemeen Bestuur is daarom bij de jaarrekening voorgesteld deze reserve om te vormen naar een bestemmingsreserve voor de doorontwikkeling van de RUD naar een robuuste Omgevingsdienst. Op die manier kon direct gestart worden met de doorontwikkeling van de RUD Limburg Noord. Bestemmingsreserve robuuste OD

Bestedingsdoel: bijdrage aan de doorontwikkeling van de RUD naar een robuuste Omgevingsdienst. Zie tabel 14. Tabel 14

rekening Bestemmingsreserve robuuste OD

2023 1Storting € 2Onttrekking uitvoering bedrijfsplan robuuste OD € € Totaal mutatie Saldo reserve € de de * Rekening houdende met besluiten bij jaarrekening 2023

-

primaire begroting 2024*

Begroting na wijziging 2024*

€ € € €

€ € € €

-

536. 000€ -536. 000€ € €

2025 -

2026 € € € €

-

2027 € € € €

-

Het Algemeen Bestuur is bij de jaarrekening voorgesteld om zowel het jaarrekening resultaat 2023 (€ 382. 000) als het restant van de bestemmingsreserve VTH-systeem (€ 154. 000) te storten in een te vormen bestemmingsreserve robuuste OD ten behoeve van een deel van de incidentele kosten in 2024.

31

2028 € € € €

-

Voorziening verlofsparen Tabel 15

Voorziening verlofsparen 1Storting 2Onttrekking Totaal mutatie Saldo reserve

primaire rekening begroting 2023 2024* € € € € € € € 15. 000 € 1 5. 000

Begroting na wijziging 2024* € 15. 000 € € 15. 000 € 30. 000

€ € € €

2025 15. 000 -9. 000 6 000 36. 000 .

€ € € €

2026 15. 000 € € 15. 000 € 51. 000 €

2027 15. 000 € € 15. 000 € 66. 000 €

* Het eindsaldo is aangepast naar aanleiding van het werkelijke eindsaldo 2023 nav de jaarrekening

Per 1 januari 2022 is het mogelijk om bovenwettelijke vakantie-uren te sparen(CAO artikel 6. 3). Aangezien er bij verlofsparen sprake is van arbeidskostengerelateerde verplichtingen die een niet voorspelbare opbouw en afbouw kennen, dient hier een voorziening voor gevormd te worden. In de opbouwjaren zal naar verwachting vooral sprake zijn van toevoegingen en groei van de omvang van het spaarsaldo. In 2025 wordt een onttrekking verwacht. Hoe hoog de opname van het verlof exact zal zijn is uiteraard aan de medewerkers.

32

2028 15. 000 -

15. 000 81. 000

Bijlage

1

Bijdrage

per deelnemer

Tabel 16 Totaal vaste

bijdrage

Deelnemers

per partner

Rekening

2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2027

39.650

[€

37.585

€

€

41.454

[€

43.349

|€

Bergen

€

38.710

[€

36.737

40.519

[€

42.372

|€

Echt-Susteren

€

89.950

[€

93.910

[€

98170E

49.503

|€

| |€ 85.149 |€ 48.668 |€

Begroting 2026

€

53.677

[€

119457[€

115135|€

Beesel Gennep

€

Horstaande

Maas

Leudal

__ ___ 101752|E € 68.500 |€ |€ 24.421 |€ € 49.877 |€ € 122681|E _ 59.246 € € | € 164191/E _ € _ 282994[E € _ 122827[E € _ 140137[E € 87.425 |€ |€ €

(geanonimiseerd) | Mook

Middelaar

en

Nederweert Peel Maas en

Roerdalen Roermond Venlo

Venray

Weert

Provincie

Totaal

€

Hieronder

is de

opbouw

__1561321|E

van

95.871|€

| |€ 47.987 |€ 119335|E 65.469

€

23.699

56.214

|€

| |€ 89.709 |€ 51.267 |€ 39.588 38.695

121305|€

_

_

101006/E 68.971

|

24.957 50.550

|

59.219

45.150 44.134 102.194

|€

58.442

126.979|E

132730|E

138154

105734|E€

110.527|€

| |€

| |€ 55.339 |€ 137570|E

€

72.206

|€

26.140

€

52.926

125730|€

Begroting 2028

56.123

€

75.487

62.000

78.591

27.345

[€

11611|E

|€

_ 115.051

€

[€

64.821

28.498 57.626 143191

[€

67.493

157106|E

165530|E

173266|E

181103|E

188.488

268446|E

282852|E

296.056|E

309.429|E

322.015

117670|E

123976|€

129775|E

135.652|E

141195

133708|E

140876|€

147463|E

154.137|E

160.429

|

€

97.937|€

106.949|E

_ 111762

1502498|E

1582168|E

1731105|E

1.802.413

93.719

de totale vaste

_

_

102344fE 1656059|E

bijdrage weergegeven:

Tabel 17 Overhead: Deelnemers

bijdrage coördinatiecentrum Rekening 2023 Begroting 2024

Beesel

€

Bergen

€

Echt-Susteren

€

Gennep

€

Horst aan de Maas Leudal

€

(geanonimiseerd)

€

en Middelaar Nederweert

|€

Peel

€

Mook

en

Maas

€

€

Roerdalen

€

Roermond

€

Venlo

€

Venray

€

Weert

€

Provincie

€

Totaal

€

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

|€ 32.225 | € 78.058 | € 41.880 | € 104.452 |€ 88.616 | € 58.873 | € 19.444 | € 42.214 | € 107.336 | € 50.595 | € 144.466 | € 250.733 | € 107.467 | € 122.950 | € 87.425 |€

|€ 28.702 | € 69.938 | € 38.864 | € 95.478 |€ 79.070 | € 53.175 | € 17.597 | € 38.285 | € 99.056 | € 45.292 | € 131.227 | € 226.063 | € 97.638 | € 111.299 | € 93.719 | €

|€ 30.479 | € 74.268 | € 41.270 | € 101.390 |€ 83.965 | € 56.467 | € 18.686 | € 40.655 | € 105.188 | € 48.096 | € 139.352 | € 240.058 | € 103.683 | € 118.189 | € 97.937 |€

|€ 32.045 | € 78.085 | € 43.391 | € 106.600 |€ 88.280 | € 59.369 | € 19.646 | € 42.744 | € 110.594 | € 50.568 | € 146.513 | € 252.395 | € 109.011 | € 124.263 | € 102.344 | €

1369800|€

1254826|€

1.330.927|€

1.398700|E€

33.066

29.424

31.246

32.851

34.475

Begroting 2028 |€

35.993

| |€ 45.537 | € 111.870 |€ 92.645 | € 62.304 | € 20.618 | €

35.110

33.630

€

81.945

44.857

85.553 47.541 116.796 96.723 65.047 21.525

|€

46.832

| |€ 153.756 | € 264.873 | € 114.400 | € 130.406 | € 106.949 | €

121.171

1.467395|E€

1.532.104

116.061

€

53.068

55.404 160.526 276.535 119.437 136.148 111.762

33

Tabel 18 Bestuur:

bijdrage coördinatiecentrum Rekening 2023 Begroting Deelnemers

Beesel

€

Bergen

€

Echt-Susteren

€

Gennep

Horst Leudal

€

de

aan

Maas

€

(geanonimiseerd)

€

Mooken Middelaar

[€

|€ 323 |€ 701 |€ 782 | € 840 | € 2.398 | € 4,163 |€ „784 | € 2.041 | €

Nederweert Peel

€

en

Maas

Roerdalen

€

Roermond

€

Venlo

€

Venray

€

Weert

€

Provincie

€

Totaal

€

760

535

A71 977

21.289

€

|

€

2025 775

30.000

|

€

€

2.611}

| |€ 5.958 |€ 2.573 | € 2.933 | € 3.458

30.600

€

|

€

2027

|E

| |€ 1.918 | € 1.066 | € 2.618 | € 2.168 | € 1.458 | € 482 |€ 1.050 | € 2.716 | € 1.242 | € 3.598 | € 6.198 |€ 2.677 | € 3.052 | €

31.212

|

€

2028

€

823

787

€

-

Begroting

807

|€ 1.880 | € 1.045 | € 2.567 | € 2.125 | € 1.429 | € 473 |€ 1.029 | € 2.663 | € 1.218 | € 3.528 | € 6.077 |€ 2.625 | € 2.992 | €

€

>

Begroting

772

€

1.194

2026 791

756

€

=

Begroting

| |€ 1.843 | € 1.024 |€ 2.516 | € 2.084 | € 1.401 | € 464 |€ 1.009 |€

€

742

|E

-

Begroting

| |€ 1.807 | € 1.004 |€ 2.467 | € 2.043 | € 1.374 | € 455 |€ 989 |€ 2.559 | € 1.170 | € 3.391 | € 5.841 |€ 2.523 | € 2.876 | €

€

€

€

2024

| |€ „296 | € 695 |€ 734 | € 549

1.087 2.670 2.211 1.487 492 1.071 2.770 1.267 3.670 6.322 2.731 3.113

€

-

31.836

803 1.956

|

-

€

32.473

Tabel 19 Overige baten

en

lasten: onvoorzien

Deelnemers

Rekening

2023

Begroting

2024

Begroting

2025

Beesel

€

1.289

[€

1.267

|€

1.267

Bergen

€

1.256

[€

1.236

|€

1.236

Echt-Susteren

€

3.044

[€

3.012

|€

€

1.633

[€

1.674

€

[€

4.073

[€

4112

|€

Gennep Horstaande

Maas

Leudal

|€ |€ 758 |€

Begroting

2026

Begroting

2027

Begroting

2028

| |€ 3.012 |€ 1.674 |€

1.267

[€

1.267

[€

1.267

1.236

[€

1.236

|€

1.236

3.012

[€

3.012

|€

3.012

1.674

[€

1.674

€

1.674

4.112

4112

[€

4112

[€

4,112

€

|€

|€ |€ 4.205 | €€ 4.793 |

|€ |€ 758 |€ 1.649 |€ 4.266 |€ 1.950 |€ 5.651 |€ 9.735 |€ 4.205 | €€ 4.793 |

-__|£

-_|£

|€ |€ 758 |€

|€ |€ 758 |€

€

3.455

[€

3.405

3.405

3.405

3.405

3.405

(geanonimiseerd) |

€

2.295

€

2.290

2.290

2.290

2.290

Mook

|€

758

| |€

2.290

€

1.646

[€

1.649

|€

€

4.185

[€

4.266

Roerdalen

|€

€

1.973

[€

1.950

[€

Roermond

€

5.633

[€

5.651

Venlo Venray Weert

€

9.776

[€

9.735

€

4.190

[€

€

4.794

[€

Provincie

€

-_

|£

Totaal

€

en Nederweert Peel

en

Middelaar

Maas

50.000

|

€

50.000

|

€

50.000

|

[€

1.649

|€

1.649

4.266

|€

4.266

|€

4.266

1.950

[€

1.950

|€

1.950

5.651

[€

5.651

|€

5.651

9.735

[€

9.735

|€

9.735

4.205

[€

4.205 4.793

|€ |

4.205

€

4.793

|

|£

-_

€

758

1.649

50.000

|

€

€

4.793

-_|£ 50.000

|

-

€

50.000

34

20

Tabel

Milieubeheer: apparatuur Deelnemers

Rekening

2023

Beesel

€

2.063

Bergen

€

2.011

Echt-Susteren

€

Gennep

€

Horst aan de Leudal

Maas

Mook

Middelaar

en

Nederweert Peel

en

Maas

Begroting 2026

| |€ 7.398 |€ 4.111 | € 10.100 |€ 8.364 |€

€

3.672

5.501

5.625

€

| |€ 6.695 |€ 3.156 |€ 9.011 | € 15.639 |€ 6.703 |€ 7.669 | €

€ €

Roerdalen

€

Roermond

€

Venlo

€

Venray

€

Weert

€

Provincie

€

Totaal

€

Tabel

2025

| |€ 7.353 | € 4.086 | € 10.038 |€ 8.313 |€

€

|

Begroting

| |€ 4.869 |€ 2.612 | € 6.515 |€ 5.527 |€

€

(geanonimiseerd) |

Begroting 2024

1.213

€

| €€

2.633

€

-

79.988

|

€

3.094

€

3.113

3.018

3.036

| €€

| |€ 10.414 |€ 4.762 |€ 13.797 | € 23.768 |€ 10.265 |€ 11.702 | € 1.850

122.076

|

| €€

| |€ 10.478 |€ 4.791 |€ 13.882 | € 23.914 |€ 10.328 |€ 11.774 | € 1.861

4.025

-

€

4.050

|E

€

€

122.826

Begroting 2027

| |€ 7.577 | € 3.188

€

3.110

4211)

€

10.344

| |€

8.567 5.761

€

| €€

| |€ 10.732 |€ 4.907 |€ 14.218 | € 24.492 |€ 10.578 |€ 12.058 | € 1.906

4.148

€

5

|

€

125.798

|

€

Begroting

| |€ 7.762 |€ 4.313 | € 10.596 |€ 8.775 |€ 3.265

€

3.185

5.901

3.263 7.951 4.419 10.855 8.990

| €€

6.046

| |€ 10.993 |€ 5.026 |€ 14.563 | € 25.088 |€ 10.836 |€ 12.352 | € 1.953

2.001

4.249

128.858

4.353 11.262 5.149 14.919 25.701 11.101 12.654

€

D

|

€

2028 3.345

n

132.008

21

Milieubeheer: beschikbaarheidsdienst Deelnemers

Rekening

2023

Begroting 2024

Beesel

€

2.683

|€

3.040

Bergen

€

2.683

|€

3.040

Echt-Susteren

€

2.683

|€

Gennep

€

2.683

|€

€

2.683

€

2.683

(geanonimiseerd) |

€

2.683

Mook

[€

2.683

|€

Nederweert

€

2.683

|€

Peel

€

2.683

|€

Roerdalen

€

2.682

|€

Roermond

€

2.683

|€

Venlo

€

2.683

|€

Venray

€

2.683

|€

Weert

€

2.683

|€

Provincie

€

Totaal

€

Horst

aan

de Maas

Leudal

Middelaar

en

en

Maas

|

|

40.244

2025

Begroting 2026

Begroting 2027

| | €€ 3.040 |€ 3.040 |

3.188

[€

3.357

|€

3.534

| €[€ 3.188

3.357

|€

3.534

3.357

|€

3.188

[€

3.357

|€

€

3.040

€

3.188

€

3.357

|€

3.040

[€

3.357

€

|€ | 3.040 | €€ 3.040 |€ 3.040 | 3.040 | €€ 3.040 | 3.040 | €€ 3.040 |€ 3.040 |

3.188

3.040

| 3.188 | €[€ 3.188

3.357

|É

-_

|

€

Begroting €

|

€

|K

-

45.596

|

€

3.188

3.188

|

€

|

| | €€ 3.534 |€ 3.534 |

[€

3.534

€

3.722

|€

3.534

|€ | 3.534 € | 3.534 | €€ 3.534 | 3.534 | €€ 3.534 | 3.534 | €€ 3.534 |€ 3.534 |

3.722

€

3.534

|€

3.357

|€

| | €[€ 3.188

3.357

|€

3.357

|€

3.357

|€ |€

3.188

| [€

3.357 3.357

|€

3.188

[€

3.357

|€

-_

[€

-_

|É

€

3.188

3.188

47.815

€

|€

50.349

|

2028 3.722

3.357

3.188

Begroting

€

-

53.017

€

|

3.722 3.722 3.722

€

3.722 3.722 3.722 3.722 3.722 3.722 3.722 3.722 3.722

|É

-

|€

55.827

35

Tabel 22 Vergelijking begroting 2025 met begroting 2024 jaarschijf 2025 en verder meerjarenbegroting 2025 2025 2026 2027 lasten € 2. 680. 843€ 2. 760. 566€ 2. 225. 163 baten € 2. 680. 843€ 2. 760. 566€ 2. 225. 163 meerjarenbegroting 2024 lasten baten

€ €

2025 2. 807. 215€ 2. 807. 215€

2026 2. 923. 661€ 2. 923. 661€

2027 2. 507. 535 2. 507. 535

verschil lasten baten

€ €

2025 -126. 372€ -126. 372€

2026 -163. 095€ -163. 095€

2027 -282. 372 -282. 372

Tabel 23 Oorzaken verschillen lasten begroting 2025 tov begroting 2024 Bijstellingen lasten begroting 2025 tov begroting 2024 2025 2026 index loon € 1. 667€ 3. 466€ index materieel € -9. 179€ -18. 899€ CAO en sociale lasten € 24. 191€ 25. 449€ Budget BOR € 1. 021€ 1. 041€ Budget representatie € 18. 001€ 18. 361€ Budget contributie ODNL € 29. 962€ 30. 561€ Verlofsparen € 15. 000€ 15. 000€ Rente kosten € 300€ 312€ Overige uitgaven milieu -2. 182€ -2. 226€ € Wachtdienstregeling € - 197€ -208€ Uitwisseling milieu* € -264. 617€ -278. 642€ Uitwisseling Wabo* € -5. 651€ -5. 951€ UE Roermond* € - 44. 805€ -47. 135€ Actualisering project SPUK THE* € 110. 118€ 95. 774€ Totaaltelling bijstellingen€ -126. 372€ -163. 096€

2027 5. 449 -29. 186 26. 772 1. 122 18. 728 31. 172 15. 000 324 -2. 270 -220 -293. 410 -6. 266 -49. 587 -

-282. 372

* deze bijstellingen hebben geen effect op de deelnemersbijdrage omdat hier gelijke inkomsnten tegenoverstaan vanuit subsidies dan wel werkelijke afname productie door partners. Tabel 24 Effect op de vaste bijdrage deelnemers Totaal vaste bijdrage deelnemers begroting 2025 begroting 2024 Hogere bijdrage

€ € €

Hoger bijdrage door: Bijstellingen bovengenoemde budgetten vanuit tabel 23€ Rente opbrengen verrekening met bijdrage partners € Deel indexering van posten die niet behoren tot de vaste bijdrage deelnemers (grijs gearceerd in tabel 23) € Totaal €

2025 1. 582. 168€ 1. 533. 879€ 48. 289€

2026 1. 656. 059€ 1. 604. 796€ 51. 263€

2027 1. 731. 105 1. 679. 158 51. 947

2025 78. 583€ -30. 000€

2026 72. 858€ - 21. 000€

2027 66. 891 -14. 000

- 294€ 48. 289€

- 594€ 51. 264€

- 944 51. 947

36

Bijlage 2 geactualiseerde risico-inventarisatie

37

38

Bijlage 3 Berekening kengetallen De wijze waarop de kengetallen worden berekend is in de ministeriele regeling van juni 2015 vastgelegd. Netto schuldquote: De netto schuldquote geeft de verhouding van de schuldenlast van de RUD Limburg Noord ten opzichte van de eigen middelen weer. Tabel 25 (Netto) Schuldquote (bedragen x € 1. 000) Vaste schulden Netto vlottende schulden Overlopende passiva Financiële activa exclusief verstrekte leningen Uitzettingen < 1 jaar Liquide middelen Overlopende activa Saldo

Jaarrekening 2023Begroting Begroting 2025Begroting 2026Begroting 2027Begroting 2028 2024* 15 30 36 51 66 81 74 150 150 150 150 150 1. 584 1. 000 1. 000 1. 000 1. 000 1. 000 0

0

0

0

0

0

2. 079 45 270 -721

940 100 275 -135

946 100 275 -135

961 100 275 -135

976 100 275 -135

991 100 275 -135

Totale baten (excl. Mutatie reserve)

2. 346

2. 726

2. 681

2. 760

2. 225

2. 321

(Netto) schuldquote

-30,74%

-4,95%

-5,04%

-4,89%

-6,07%

-5,82%

* De begrotingscijfers 2024 zijn aangepast n. a. v. de jaarrekening 2023 m. b. t. de juiste stand van het eigen vermogen.

De netto schuldquote geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op

de exploitatie.

39

Solvabiliteitsratio: Het solvabiliteitsratio betreft het eigen vermogen als percentage van het balanstotaal. Tabel 26 Solvabiliteitsratio (bedragen x € 1. 000)

Jaarrekening 2023Begroting Begroting 2025Begroting 2026Begroting 2027Begroting 2028 2024*

Eigen vermogen

721

135

135

135

135

135

Balanstotaal

2. 394

1. 315

1. 321

1. 336

1. 351

1. 366

Totaal

30,10%

10,27%

10,22%

10,10%

9,99%

9,88%

Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de RUD Limburg Noord in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen.

Structurele exploitatieruimte: Tabel 27 Structurele exploitatieruimte

Jaarrekening 2023Begroting Begroting 2025Begroting 2026Begroting 2027Begroting 2028

(bedragen x € 1. 000)

2024*

Totale structurele lasten

1623

2690

2681

2760

2225

2321

Totale structurele baten

1865

2690

2681

2760

2225

2321

Totale structurele toevoegingen reserves

0

0

0

0

0

0

Totale structurele onttrekkingen reserves

0

0

0

0

0

0

Gerealiseerde totaal saldo baten

2346

2726

2681

2760

2225

2321

Totaal:

10,32%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

0,00%

40

41

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14615465/1