ANONIEM RB20210624 Jaarverslag 2020 en Begroting 2022 GR Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland.pdf
Tekst van het document
Heemstede
Raadsbesluit Raadsvergadering: 24 juni 2021
Zaaknummer Afdeling Portefeuillehouder Openbaarheid
837638 Ruimtelijk Beleid Heemstede N.F. Mulder Actief openbaar
ONDERWERP Jaarverslag 2020 en Begroting 2022 GR Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland
SAMENVATTING Heemstede neemt samen met Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort deel in de Gemeenschappelijke Regeling (GR) Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland. Volgens de Wet Gemeenschappelijke Regelingen biedt het bestuur van de regeling het jaarverslag 2020 (inclusief jaarrekening 2020) en het Jaarplan 2022 (inclusief begroting 2022) aan. De raden van de deelnemende gemeenten kunnen hun zienswijze geven op en het Jaarplan 2022 en de begroting 2022.
JURIDISCH EN BELEIDSKADER • De Wet gemeenschappelijke regelingen • De vigerende Bereikbaarheidsvisie Zuid-Kennemerland uit 2011 (terug te vinden via: httDs://www. heemstede. nl/fileadmin/heemstede/documenten/Proiecten/Ver keer/bereikbaarheidsvisie 27 okt.odf) • Herijking Bereikbaarheidsvisie (lopend traject in 2021)
BESLUIT B&W 1. De raad voor te stellen akkoord te gaan met het ontwerp-jaarverslag en de jaarrekening 2020 van de GR Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland; 2. De raad voor te stellen akkoord te gaan met het ontwerp-jaarplan en begroting 2022 van de GR Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland; 3. De raad voor te stellen dit standpunt als zienswijze aan het Bestuur van de GR Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland mee te delen; 4. Dit besluit voor te leggen aan de commissie Ruimte om advies te geven aan de raad (A-stuk).
BESLUIT RAAD De raad van de gemeente Heemstede; gelezen het voorstel van burgemeester en wethouders van
besluit:
837638
1/8
Raadsbesluit
Heemstede
Raadsvergadering: 24 juni 2021
1. 2.
3.
akkoord te gaan met het ontwerp-jaarverslag en de jaarrekening 2020 van de GR Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland; akkoord te gaan met het ontwerp-jaarplan en begroting 2022 van de GR Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland; dit standpunt als zienswijze aan het Bestuur van de GR Bereikbaarheid Zuid- Kennemerland mee te delen.
vóornoemd,
dekjril
837638
de vooi
2/8
Raadsbesluit
Heemstede
Raadsvergadering: 24 juni 2021
AANLEIDING De gemeente Heemstede neemt samen met de gemeenten Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort deel in de gemeenschappelijke regeling (GR) Bereikbaarheid ZuidKennemerland. Elk jaar doet het Algemeen bestuur (Stuurgroep Regionale Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland) van deze GR verslag van het voorgaande jaar en benoemt zij de voorgenomen acties en projecten in een jaarplan.
In dit jaarverslag over 2020 en het Jaarplan voor 2022 is tevens een overzicht opgenomen van de uitgaven en de begroting ten laste van het Mobiliteitsfonds. In dit mobiliteitsfonds wordt jaarlijks een in 2013 vastgestelde bijdrage gestort door de vier deelnemers. Met de afgegeven zienswijze op de begroting stemt de raad in met de voorgenomen financiering van studies, projecten en overige kosten uit het Mobiliteitsfonds voor het jaar 2022. De begroting 2022 is wederom een overgangsbegroting, gebaseerd op de vigerende visie uit 2011, in relatie tot het lopende proces van de herijking van deze visie.
MOTIVERING Het voorstel past in de vigerende visie van Zuid-Kennemerland Bereikbaar 2011 en zal verwerkt worden in het meerjaren-uitvoeringsprogramma (de Actieagenda van de regio) . Door in te stemmen met het ontwerp jaarplan, inclusief de begroting, kan de stuurgroep de hierin genoemde financiële bijdragen voor projecten en studies, daadwerkelijk besteden in het aanstaande begrotingsjaar. De beoogde bijdrage uit dit mobiliteitsfonds, maakt het in veel gevallen gemakkelijker om een project te initiëren of uit te voeren. Tegelijkertijd fungeert een gemeenschappelijke bijdrage van de samenwerkende gemeenten als opstap naar een potentiële bijdrage van de provincie of het rijk. De gemeenten laten immers zien goed te kunnen samenwerken, zodat de kans op realisatie van een voorgenomen project of studie groot is.
De begroting en het ontwerp-jaarplan 2022. Deze stukken zijn anders van opzet dan voorgaande jaren. Allereerst is de opzet langs de lijn van de vier klassieke modaliteiten (fiets, auto, openbaar vervoer en verkeersmanagement) losgelaten en is overgegaan naar vier hoofdopgaven, waaruit zeven programmalijnen (clusters van maatregelen en projecten) zijn gedestilleerd. Deze overgang is vorig jaar aangekondigd en is ook in lijn met het raamwerk van de concept Bereikbaarheidsvisie. De vier hoofdopgaven waarin mobiliteit een cruciale rol speelt, zijn: •
837638
woningbouw
3/8
Raadsbesluit
Heemstede
Raadsvergadering: 24 juni 2021
• • •
klimaat en energie landschap en recreatie economie.
Uit deze hoofdopgaven komen de volgende programmalijnen voort: 1. versterken van het fietspadennetwerk; 2. (meer) benutten van de capaciteit van openbaar vervoer; 3. ontwikkelen van regionale OV-knooppunten; 4. versterken van het MRA-OV netwerk; 5. verbeteren doorstroming onderliggend wegennet; 6. spreiden van pendelstromen (woon-werk); 7. faciliteren van overstappunten. Tot en met 2021 werd elk project individueel benoemd en begroot. Met ingang van 2022 wordt begroot op het niveau van programmalijnen, waaronder verschillende (clusters van) projecten vallen. De programmalijnen krijgen uitwerking en invulling met een actie-agenda, zodra de nieuwe Bereikbaarheidsvisie door alle vier raden is vastgesteld (planning: na het zomerreces 2021).
De nieuwe manier van begroten doet meer recht aan het karakter en het doel van de GR en geeft meer aansluiting op andere beleidsvelden die sterk verweven zijn met bereikbaarheid (de hierboven genoemde vier hoofdopgaven). Het ontwerp-jaarplan 2021 bouwt voort op de plannen zoals beschreven in de Regionale bereikbaarheidsvisie uit 2011 (maar biedt ook een doorkijk naar een geactualiseerde bereikbaarheidsvisie). Met uitzondering van het reserveren van middelen voor een campagne voor het (weer/beter) benutten van de OV-capaciteit (na de Coronacrisis), zijn voor 2022 geen nieuwe projecten opgevoerd.
Een overzichtelijker begrotingsvorm en tussentijds inzicht, maakt budgetbeheer op onderdelen gemakkelijker. Nieuwe projectbegrotingen worden vooraf ter goedkeuring voorgelegd aan de raden. De stuurgroep voorziet dan ook geen financiële risico’s. Enkele voor Heemstede relevante projecten uitgelicht uit het jaarverslag 2020 en jaarplan 2022: • vorig jaar is onderzoek gedaan naar de verbetering van de doorstroming op de Zuidelijke ring bij Haarlem en de aansluiting daarop vanuit Hoofddorp via Heemstede. De kosten voor het onderzoek zijn gedekt uit het Mobiliteitsfonds. De verdere realisatie zal ook kunnen rekenen op een regionale bijdrage. Heemstede loopt daarbij voorop ten opzichte van Haarlem en zal waarschijnlijk al in 2021 tot besteding komen van regionale middelen;
837638
4/8
Raadsbesluit
Heemstede
Raadsvergadering: 24 juni 2021
•
•
de fietsschakel 2/3, in de bocht bij de Randweg, aftakkend naar station Heemstede - Aerdenhout en langs Haarlem, richting Velsen, wordt aangepast. Er is sprake van een scopewijziging. Dit is op verzoek van de provincie. Dit houdt in dat het tracé zoals dit er tot nu toe lag, verlegd zal gaan worden. In Haarlem sluit dit daardoor beter aan op de ontwikkelzone. Voor Haarlem en Bloemendaal houdt dit in dat er geen bomen en ander groen hoeft te wijken tussen het water en de Randweg. Voor Heemstede betekent het dat het beter zal aansluiten op de reeds bestaande parallelweg Leidsevaartweg en mogelijk geen apart nieuw fietspad door de Vogelwijk nodig zal zijn, terwijl het IC-station Heemstede - Aerdenhout, door de aansluiting van het beoogde fietspad vanuit de nieuwe wijk Haarlem Zuidwest, wel een betere fietsbereikbaarheid zal krijgen. Het oostelijke deel, de verbinding van het Coornhertlyceum naar de Leidsevaartweg, wordt volgens planning aangelegd: het westelijk deel vanaf de aansluiting Leidsevaartweg uiteindelijk richting Velsen, wordt nader onderzocht; het onderzoek HOV-verbinding Zandvoort-Heemstede-Haarlemmermeer, zal worden uitgesteld en worden betrokken bij de concessieperiode van 2027. Met die lijn wordt beoogd om Zandvoort een snellere OV-verbinding te geven met Heemstede-Aerdenhout IC station en samen met Heemstede ook beter aan te sluiten op het ziekenhuis in Hoofddorp.
FINANCIËN Jaarverslag 2020. Het ontwerp-jaarverslag en jaarrekening 2020 wijken niet van de totale bijdrage van 1.562.000,- af. Deze bijdrage is opgebouwd uit eerdere besluitvorming door de gemeenteraad van: • Haarlem over de bijdrage van € 1.090.000,- aan het mobiliteitsfonds. Bloemendaal over de bijdrage van € 161.000,- aan het mobiliteitsfonds. Zandvoort over de bijdrage van € 121.000,- aan het mobiliteitsfonds. Heemstede over de bijdrage van € 190.000,- aan het mobiliteitsfonds.
Jaarlijkse bijdrage Bij de start van de regionale samenwerking in de vorm van een GR is door de deelnemers een afspraak gemaakt over de jaarlijkse bijdrage aan het Mobiliteitsfonds. Deze wordt jaarlijks vastgesteld. De bijdrage is gebaseerd op het inwoneraantal van het jaar van oprichting van deze GR (2013) en past in de kaders van de meerjarenbegroting. De leidt tot een totale bijdrage van 1.562.000,- die is opgebouwd uit de volgende bijdragen: Haarlem over de bijdrage van € 1.090.000,- aan het mobiliteitsfonds. • Bloemendaal over de bijdrage van € 161.000,- aan het mobiliteitsfonds. Zandvoort over de bijdrage van € 121.000,- aan het mobiliteitsfonds Heemstede over de bijdrage van € 190.000,- aan het mobiliteitsfonds.
837638
5/8
O
Raadsbesluit
Heemstede
Raadsvergadering: 24 juni 2021
Op verzoek van de gemeenteraad is in het jaarplan een beknopt onderzoek opgenomen naar het indexeren van de jaarlijkse bijdrage door het wijzigen van de inwonersaantallen per gemeente. De conclusie is dat indexering op grond van inwonersaantallen slechts een zeer geringe wijziging van de bijdrage per gemeente zou betekenen. Wel moet er veel aangepast worden, binnen de GR en aanpassing van de meerjarenbegroting per gemeente. De stuurgroep stelt dan ook voor de jaarlijkse bijdrage niet te wijzigen. Inwonersaantallen gemeenten GR Bereikbaarheid ZKL.
Voor Bloemendaal geldt dat het inwoneraantal is gestegen van 22.023 in 2010 naar 23.571 in 2020 Voor Haarlem geldt dat het inwoneraantal in gestegen van 149.579 in 2010 naar 162.902 in 2020. Voor Heemstede geldt dat het inwoneraantal in gestegen van 26.058 in 2010 naar 27.234 in 2020. Voor Zandvoort geldt dat het inwoneraantal is gestegen van 16.632 in 2010 naar 17.116 in 2020.
Uitgegaan is van de idee, dat niet het totale spaarbedrag (de jaarlijkse bijdrage) zal moeten bijgesteld, maar de verdeling over de deelnemers*. Dit levert de volgende verdeling op: Inwoners Nieuw Huidig Verschil € Verschil % 2020 bedrag € bedrag € 159.507,08' Bloemendaal 23.571 161.000 -1.492,92 99.1 Heemstede 27.234 184.294,93 190.000 -5.705,07 97,0 Zandvoort 17.116 115.825,51 121.000 -5.174,49 95,7 Haarlem 162.902 1.102.372,48 1.090.000 12.372,48 101.1 230.823 1.562.000 *) Alternatief was dat de bijdrage per inwoner gelijk zou zijn gebleven en het totaal bedrag aangepast zou worden. Hierdoor zou iedereen iets meer gaan betalen en het spaardoel verhoogd worden.
In de GR-regeling, zoals die door de vier gemeenteraden is afgesproken, is in artikel 15 (lid 1 t/m 3), de bijdrage per deelnemer vastgesteld en ook vastgelegd gedurende de gehele periode waarover de GR-afspraken zijn gemaakt. Deze afspraken zijn gekoppeld aan een spaardoel voor het fonds (of inleg), dat aan het einde van de looptijd van het Fonds bereikt dient te worden (tot 2028). Deze afspraken kunnen vanzelfsprekend door deelnemers aangepast worden (artikel 1, lid 3). Hiertoe zouden de vier gemeenteraden een met een meerderheid aangenomen en gelijkluidend amendement vaststellen. Bij aanpassing van de
837638
6/8
Heemstede
Raadsbesluit Raadsvergadering: 24 juni 2021
bedragen dienen ook alle deelnemers haar meerjarenbegroting aan te passen aan deze nieuwe afdracht. Bij financiële noodzaak om bijvoorbeeld eventuele oplopende kosten te kunnen blijven dekken, zou hiertoe een gegronde aanleiding kunnen ontstaan.
Die financiële nood is er echter niet, het Mobiliteitsfonds is immers een spaarfonds. Daarnaast zijn er binnen deze GR geen vaste of meerjarige kosten die indexering behoeven. Er is binnen deze GR sprake van zogenaamde projectfinanciering, waarbij iedere deelnemer een of meerdere projecten die bijdragen aan de verbetering van de regionale bereikbaarheid een financiële bijdrage uit het fonds kan krijgen. Die financiering verloopt via een aanvraag uit het fonds. Er is een post die, kort na vaststelling van de GR door het bestuur wel langdurig is vastgelegd: management van de DVM-regeling (rte fase), maar ook die is zo afgesproken dat daarop ook geen indexering plaatsvindt. Indexering is derhalve ook vanuit boekhoudkundig oogpunt niet nodig.
Herbestemming deel Spoorse Maatregelen De raden van Zuid-Kennemerland zijn tussentijds geraadpleegd over een nieuwe uitgavenpost: de Spoorse Maatregelen voor€ 1.400.000,-. Hiervoor waren voldoende middelen beschikbaar op de meerjarenbegroting omdat een reservering voor project Duinpolderweg kon worden herbestemd. U ziet deze post nu terug op de begroting van 2021.
PLANNING/UITVOERING Het bestuur van de GR Bereikbaarheid Zuid-Kennemerland zal na ontvangst van de zienswijzen van de deelnemende gemeenten de documenten vaststellen, rekening houdend met de ingebrachte zienswijzen. De vastgestelde stukken worden uiterlijk 15 juli 2021 aangeboden aan de financieel toezichthouder, de provincie Noord-Holland.
PARTICIPATIE EN COMMUNICATIE De zienswijze van de raad moet schriftelijk worden ingediend bij de stuurgroep, door tussenkomst van de voorzitter (gemeente Haarlem).
DUURZAAMHEID Niet van toepassing
BIJLAGEN 1. Aanbiedingsbrief jaarstukken 15 april 2021 (kenmerk: PG/2021/220843) 2. Jaarverslag 2020 3. Jaarplan 2022
837638
7/8
Ofc Heemstede
Raadsbesluit Raadsvergadering: 24 juni 2021
837638
8/8