20210503552 2 Bijlage 1 Programmabegroting 2022 - 2026
Tekst van het document
De gemeente zet actief in op dienstverlening aan werkzoekenden, jongeren en zelfstandig ondernemers om te voorkomen dat het aantal uitkeringen oploopt na beëindiging van de rijksregelingen. Mocht het aantal uitkeringen toch oplopen, dan neemt ook het gebruik van de HaarlemPas en minimaregelingen toe en zal het aantal Haarlemmers met geldzorgen en schulden toenemen.
Onderliggende programma's Het cluster Sociaal bestaat uit drie programma’s: Programma 1: Maatschappelijke participatie is gericht op zelfredzaam zijn en regie over het eigen leven hebben, een goede start, gelijke kansen in het onderwijs en het behalen van een startkwalificatie, minder gezondheidsverschillen, sociale samenhang, het hebben van een netwerk en over advies en ondersteuning als iemand zelf minder regie heeft.
Programmabegroting 2022-2026
48
Programma 2: Ondersteuning en zorg is gericht op maatwerk op het gebied van voorzieningen voor jeugd en volwassenen. Die voorzieningen zorgen dat iedereen zoveel mogelijk mee kan doen in de samenleving vanuit eigen kracht. Waar nodig zijn er voorzieningen met verblijf. Programma 3: Werk, inkomen en schulden is gericht op een tijdelijk financieel vangnet en toeleiding naar werk, scholing of participatie, om vanuit eigen kracht zelfredzaam te zijn in de samenleving. Haarlemmers met een minimum inkomen of met schulden worden ondersteund.
Hoofdkoers Maatschappelijke participatie en Ondersteuning en zorg In 2022 wordt passende en betaalbare ondersteuning in de wijk georganiseerd, die laagdrempelig en herkenbaar is. Directe aanleiding voor deze doorontwikkeling is het aflopen van de huidige afspraken en de aanbevelingen die zijn gedaan in de evaluatie van het Sociaal Wijkteam. Met een dialooggerichte aanbesteding (‘Gewoon in de Wijk’) wordt een integrale opdracht gegeven aan een samenwerkingsverband van strategische partners. De opdracht wordt bekostigd met een vast budget voor ruim acht jaar. Met deze stelselwijziging ontstaat een gedeelde verantwoordelijkheid van gemeente en het samenwerkingsverband voor de kwaliteit van ondersteuning én kostenbeheersing. In 2022 wordt passende en betaalbare ondersteuning in de wijk georganiseerd, die laagdrempelig en herkenbaar is. Hiervoor worden nieuwe overeenkomsten gesloten voor de sociale basis, het sociaal wijkteam en begeleiding (‘Gewoon in de wijk'). Hiermee wordt verder vorm gegeven aan de transformatie van het sociaal domein. In de nieuwe overeenkomsten worden heldere afspraken gemaakt over een andere bekostigingssystematiek en organisatievorm. Verder gaat er in 2022 veel veranderen in de relatie met de aanbieders door nieuwe contracten voor Hulp bij het huishouden en Woningaanpassingen.
Daarbij staat goede ondersteuning van inwoners voorop, maar daarnaast is de opdracht van kostenbeheersing en betere sturing ook vormgegeven. Bij Hulp bij het huishouden wordt een groot deel van de ondersteuning algemeen toegankelijk met een lichte toegangstoets. Ook zal met standaardpakketten gewerkt gaan worden. Bij Woningenaanpassingen wordt straks gewerkt met enkele aanbieders die vaste prijzen rekenen voor standaardvoorzieningen. De decentralisatie van de middelen en de verantwoordelijkheid voor de taak beschermd wonen naar afzonderlijke gemeenten moeten er voor zorgen dat gemeenten meer ruimte krijgen om zorg voor hun meest kwetsbare inwoners dichtbij en op maat te organiseren. Haarlem is na deze decentralisatie geen centrumgemeente meer, maar samenwerken met de regio is wel verplicht. Afspraken daarover tussen de gemeenten zijn per januari 2022 gemaakt. In de loop van dat jaar worden afspraken gemaakt tussen gemeenten en de partners. Ook moeten er afspraken gemaakt worden met de regiogemeenten om de druk op de maatschappelijke opvang tegen te gaan door dakloosheid te voorkomen. Momenteel worden de tekorten op de maatschappelijke opvang gedekt uit de middelen van beschermd wonen en door de veranderende situatie vanaf 2023 moeten over de dekking van tekorten nieuwe afspraken worden gemaakt.
Landelijk, en zeker ook in Haarlem, wordt een groeiend beroep gedaan op de Maatschappelijke opvang. Het unieke aantal dak- en thuisloze mensen dat zich nieuw meldt bij de brede centrale toegang stijgt niet fors, maar zij maken wel veel intensiever en veel langer gebruik van de opvangplekken. Dat betekent dat er steeds meer plekken nodig zijn. De coronacrisis heeft dit versterkt. Er zijn onvoldoende vervolgvoorzieningen en woningen om de door- en uitstroom bij de maatschappelijke opvang en beschermd wonen te verbeteren. Enerzijds zijn er te weinig betaalbare woningen waar mensen zelfstandig kunnen wonen en anderzijds een tekort aan gespecialiseerde Programmabegroting 2022-2026
49
(beschermde) woonvormen voor wie zelfstandig wonen (nog) niet mogelijk is. Dat gaat zowel om woonvormen binnen de Wet maatschappelijke ondersteuning als binnen de Wet langdurige zorg. Hierdoor blijven mensen veel langer dan wenselijk aangewezen op de Maatschappelijke waardoor het benodigde aantal maatschappelijke opvangplekken in Haarlem groeit, terwijl dit in feite een tijdelijke noodvoorziening is. Op dit alles is de komende jaren extra inzet nodig. Om de ambitie ‘licht waar kan en zwaar waar nodig’ in het jeugddomein te realiseren, is een strategische keuze nodig welke vormen van jeugdhulp gecontinueerd, geïntensiveerd, anders georganiseerd of afgebouwd moeten worden. Door sterkere sturing en monitoring, waaronder door datagestuurd werken, wordt steeds meer duidelijk hoe de gemeente met betrokken organisaties in de sociale basis integraal kan samenwerken. Op basis van data en ervaringen van de afgelopen jaren worden keuzes gemaakt voor de nieuwe verwerving van de jeugdhulp in 2022. Door de corona-maatregelen in de kinderopvang en het onderwijs zijn er ontwikkelings- en leerachterstanden bij kinderen en jongeren ontstaan.
Om deze zo veel mogelijk weg te nemen en jongeren hun schoolloopbaan te laten afsluiten met minimaal een start- of beroepskwalificatie, worden aanvullende (onderwijs)interventies genomen door de kinderopvang en het onderwijs in samenwerking met de gemeente en andere partners in het sociaal domein. Hierbij is vooral aandacht voor kinderen en jongeren in kwetsbare posities. Voor de onderwijs- en sportaccommodaties zijn steeds strengere eisen op het gebied van duurzaamheid. Ook ligt er een grote opgave voor vernieuwing van onderwijsgebouwen en vergroting van de capaciteit door de groei van de stad. De inkomsten voor onderwijshuisvesting in het gemeentefonds schieten tekort om te kunnen voldoen aan alle eisen. Vanuit de gemeenten (VNG) is, samen met het primair en voortgezet onderwijs (PO raad en VO raad), een lobby bij het Rijk ingezet voor verhoging van het budget. De gemeente zet de komende jaren in op het kwantitatief en kwalitatief verbeteren van het sportareaal. Er wordt een Meerjarig Investeringsplan voor de binnensportaccommodaties en de kleedkamers opgesteld. Ook blijft inzet noodzakelijk voor herstel van de sportverenigingen als gevolg van de sluiting tijdens de coronacrisis. Werk, inkomen en schulden Ook in 2022 worden Haarlemmers met een bijstandsuitkering richting werk en participatie begeleid volgens de principes ‘Ken je klant’ en ‘Ken je stad’.
Haarlemmers met een minimuminkomen of met schulden en geldzorgen worden ondersteund. De Participatiewet biedt de gemeente verschillende instrumenten en voorzieningen om alle doelgroepen daadwerkelijk te laten participeren, bij voorkeur via betaald werk. Het Rijk heeft voor mensen met een arbeidsbeperking het Breed Offensief gelanceerd om hen makkelijker en duurzaam aan het werk helpen en werkgevers zo optimaal mogelijk te ontzorgen. Hiervoor wordt de Participatiewet gewijzigd, naar verwachting per 1 januari 2022. Voor 2022 zijn de economische vooruitzichten gunstig maar bepaalde groepen op de arbeidsmarkt zullen nog gevolgen ondervinden van de coronacrisis. Bijvoorbeeld jongeren, mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt en zelfstandig ondernemers in specifieke sectoren. Als onderdeel van een brede aanpak (regionale en lokale doe-agenda) wordt invulling gegeven aan de uitwerking van landelijke corona herstel maatregelen. Onder andere door het neerzetten van een Regionaal Mobiliteitsteam om mensen die vanwege de coronacrisis werkloos zijn geworden te bemiddelen naar ander werk en werkgevers te helpen bij het invullen van de vacatures.
Programmabegroting 2022-2026
50
De afhandeling van de Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers (Tozo) door de gemeente loopt in ieder geval de komende jaren nog door omdat aanvragen moeten worden afgewikkeld en er mogelijk betalingen moeten worden verrekend. Op 1 januari 2022 start het Participatiebedrijf Zuid-Kennemerland. In opdracht van de gemeenten voert zij de organisatie van betaald werk voor de doelgroepen Wet sociale werkvoorziening en (nieuw) beschut werk uit en zij leiden werkzoekenden met een overbrugbare afstand tot de arbeidsmarkt naar betaald werk. Ook richten zij zich op de doelgroep jongeren zonder beroeps-of startkwalificatie (voortijdige schoolverlaters) met baanafspraken en leerwerktrajecten. Het Participatiebedrijf maakt een ontwikkelagenda 2022-2026 zodat zij flexibel kan inspelen op veranderende omstandigheden en daarbij samenwerkt met partners. De nieuwe Wet inburgering treedt per 1 januari 2022 in werking. Met deze wet krijgt de gemeente de regie op de uitvoering van de inburgering. Haarlem bereidt de invoering voor samen met gemeenten in de arbeidsmarktregio Zuid-Kennemerland en IJmond. Dit is nodig vanwege het aantal inburgeraars en de diversiteit in het aanbod dat gemeenten moeten realiseren. Voor de maatschappelijke begeleiding aan statushouders worden lokale organisaties gezocht. De coronacrisis heeft een zware wissel getrokken op ondernemers en zzp’ers.
De gemeente zet aanvullende en brede ondersteuning in voor deze doelgroep. Ook is er begeleiding vanuit de vrijwilligersorganisatie ‘Over Rood’. De gemeente verwacht een groei van het aantal Haarlemmers met een laag inkomen. In deze begroting is daarom structureel budget opgenomen voor de uitvoering van vroegsignalering schulden, het snel en efficiënt schuldenzorgvrij krijgen en het bieden van integrale hulp aan jongeren met schulden. In de Integrale Beleidsvisie Armoede en Schulden: ‘In Haarlem meer kans voor financieel kwetsbaren’ (2020/935630) is opgenomen dat het bestrijden en voorkomen van armoede één van de speerpunten van het beleid is. Het is en blijft belangrijk de bekendheid en het gebruik van de HaarlemPas en van de vele regelingen die er zijn voor inwoners met een laag inkomen te vergroten. Ondersteuning bij geldzorgen vergroot de financiële redzaamheid. Omdat nog altijd veel kinderen opgroeien in armoede, in sommige wijken een kwart tot een derde, wordt ingezet op gezinsondersteuning met regelingen als gratis peuteropvang, tegemoetkoming schoolkosten en deelname aan sport en cultuur. De Kinderopvangtoeslagaffaire heeft in Haarlem meer dan 375 ouders getroffen. Naast de landelijke hersteloperatie vanuit de Belastingdienst biedt de gemeente aanvullende ondersteuning.
Een speciaal team van de gemeente onderhoudt contact met gedupeerde ouders en waar nodig en wenselijk wordt aanvullende hulp geboden bij vragen en problemen rond het inkomen, gezinssituatie, schulden, gezondheid of opvoeding van de kinderen. Ouders kunnen zich tot en met 2023 melden als gedupeerden bij de Belastingdienst. De gemeentelijke ondersteuning zal daarvoor dus ook doorlopen. Financiële ontwikkeling Sociaal Domein In deze paragraaf worden de actuele financiële ontwikkelingen voor Wmo en Jeugd op een rij gezet en wordt zichtbaar gemaakt wat het effect op de Begroting en meerjarenbegroting is. Voor de Kadernota 2022 is de verwachte ontwikkeling van de uitgaven Jeugd en Wmo in beeld gebracht. Daarvoor zijn trendstudies naar volume-ontwikkelingen Jeugd en Wmo gemaakt en financieel vertaald. Deze trends zijn aangevuld met de effecten vanuit de Jaarrekening 2020 en de autonome ontwikkelingen en vertaald in een groeiscenario Jeugd en een groeiscenario Wmo (zie voor de
Programmabegroting 2022-2026
51
uitgebreide analyse en onderbouwing de Kadernota 2022, paragraaf 3, Kostenontwikkelingen Jeugd en Wmo, bladzijde 22-34). De financiële voorstellen in de Kadernota 2022 zijn, door de onzekerheid over met name de ontwikkeling van de inkomstenkant, niet vastgesteld en verwerkt. Dat gebeurt in deze Begroting. De actuele financiële ontwikkelingen die zich tussen Kadernota 2022 en deze begroting hebben voorgedaan, wordt ook verwerkt. In de periode tussen de kadernota en deze begroting is er meer duidelijkheid gekomen over de extra Rijksmiddelen Jeugd. De geraamde groei van de uitgaven Jeugd kan door deze extra middelen gedekt worden. De financiële bijstellingen vanaf 2021 die ten laste van de algemene middelen zijn gebracht kunnen ook gedekt worden waardoor er structureel € 2,5 miljoen ten gunste van de algemene middelen gebracht wordt. Voor 2022 resteert dan een positief saldo van € 6,0 miljoen dat aan de algemene reserve wordt toegevoegd. In de Kadernota 2023 worden de effecten voor 2023 en verder ter besluitvorming voorgelegd. Voor de Wmo is er, mede door het uitblijven van een nieuw kabinet, nog geen duidelijkheid over een vorm van extra middelen. De financiële effecten (€ 4,8 miljoen extra budget) van de scenario-analyse uit de kadernota worden voor het komende jaar 2022 zonder aanvullende maatregelen ten laste van het resultaat gebracht.
In afwachting van een nieuw regeerakkoord worden de effecten voor 2023 en verder in de Kadernota 2023 heroverwogen. Wmo 1. Ontwikkelingen rijksniveau Ten opzichte van het voorjaar 2021 zijn er feitelijk geen nieuwe ontwikkelingen. Tot op heden is er geen zicht op extra rijksmiddelen vanaf 2022, want er is nog geen nieuw kabinet. Ook is er geen nieuwe wet- en regelgeving die het mogelijk maakt om op een andere wijze te sturen op de uitgaven van de Wmo maatwerkingen (via resultaatgericht beschikken of een inkomensafhankelijke eigen bijdrage). Dat betekent dat met de bestaande financiële kaders en wetgeving de Wmo uitgevoerd moet worden en dat het nemen van maatregelen om de uitgaven te beheersen vrijwel onmogelijk is. 2. Ontwikkeling uitgaven In de begroting 2021 is het budget voor de Wmo met bijna € 7,5 miljoen naar boven bijgesteld, dit vooral op basis van de verwachte verdere groei van het aantal cliënten dat gebruik maakt van Wmo voorzieningen. Nu, halverwege 2021, is er sprake van minder groei dan verwacht en zijn de uitgaven € 3,7 miljoen lager dan verwacht (zie ook Bestuursrapportage 2021). Voor deze Programmabegroting 2022 is dit effect niet meegenomen, de lagere uitgaven worden als incidenteel voordeel beschouwd. Daarbij gelden de volgende overwegingen.
De lagere groei doet zich voornamelijk voor bij huishoudelijke ondersteuning, ambulante begeleiding en collectief vervoer. Er is echter nog steeds sprake van een significante groei bij de meeste maatwerkvoorzieningen. Met name het beperkte gebruik van het collectief vervoer is een direct gevolg van de coronacrisis. De lagere uitgaven voor de maatwerkvoorzieningen worden waarschijnlijk veroorzaakt door: • De kostenbesparende maatregelen (onder andere strengere toegang, Begeleiding in de Wijk en een toenemend kostenbewustzijn); en • Een tijdelijk lagere zorgvraag vanwege de coronacrisis. Er bestaat dus een reële kans op een post-coronaeffect of inhaalslag vanaf 2022, mogelijk al vanaf eind 2021, die opgevangen dient te worden binnen de huidige meerjarenbegroting.
Programmabegroting 2022-2026
52
Uit onderstaande analyse blijkt dat er op alle Wmo-voorzieningen over de eerste maanden 2021 nog steeds sprake is van hogere groei dan begroot voor 2022; (> 10% groei terwijl in de begroting 2022 rekening gehouden wordt met 4-5% groei). Ontwikkeling volumegroei Wmo
Begroting na Bestuursrapportage 2021
Groei eerste maanden 2021
1.250 910 13.350 8.100
14% 12% 11% 10%
4% 5% 4% 5%
-10% -7% -7% -5%
23.610
11%
4%
-7%
Hulpmiddelen Rolstoelen Huishoudelijke ondersteuning Ambulante begeleiding
Groei 2022 trend HHM
Verschil
Tenslotte is er nog een flink financieel risico bij de lopende aanbesteding Huishoudelijke Ondersteuning. Voor deze aanbesteding is in het kader van de Algemene maatregel van Bestuur Reële prijs Wmo een kostprijsonderzoek uitgevoerd door HHM. Voor deze Programmabegroting 2022 is al rekening gehouden met een significante stijging van de tarieven. De stijging van de tarieven voor huishoudelijke ondersteuning op basis van het onderzoek kan echter hoger zijn dan nu geraamd. Voor de Programmabegroting 2022 en meerjarenbegroting wordt om die reden de reeks die in de Kadernota 2022 is opgenomen nu in de Begroting verwerkt:
Wmo Continuering trend Wmo Volume-effecten Wmo Niet realiseren taakstelling Wmo Scenario analyse Wmo (Kadernota 2022)
2021
2022
2023
2024
2025
-3.583 v -511 v 343 n
970 n -120 v 3.919 n
970 n -120 v 2.935 n
970 n -120 v 3.204 n
970 n -120 v 3.204 n
-3.751 v
4.769 n
3.785 n
4.054 n
4.054 n
3. Maatregelen Sinds 2019 zijn, waar mogelijk, al diverse maatregelen genomen om de kosten binnen de Wmo te beheersen. Het betreft bijvoorbeeld versoberingen van de maatwerkvoorzieningen door middel van het aanscherpen van toegangscriteria, het verlagen van vergoedingen en het afschaffen van bovenwettelijke voorzieningen. Om de maatschappelijke ondersteuning op de lange termijn passend én betaalbaar te houden is echter een stelselwijziging nodig. Belangrijke elementen daarin zijn het meer wijkgericht werken, omvormen van maatwerkvoorzieningen naar algemene voorzieningen en strategische samenwerking met een beperkt aantal aanbieders. Ook de eigen verantwoordelijkheid van inwoners is daarin een belangrijk onderdeel. Deze stelselwijziging wil de gemeente met name realiseren door middel van de verwervingen voor Gewoon in de Wijk (sociale basis, sociaal wijkteam en begeleiding) en de Huishoudelijke Ondersteuning. Vanwege de aanpassingen die deze stelselwijzigingen vragen van aanbieders, van de gemeente en van inwoners zal het financiële effect in 2022 nog niet volledig gerealiseerd worden. Grote onzekerheden voor de korte en middellange termijn zijn de gevolgen van (het opheffen van) de coronamaatregelen en de vraag welke keuzes een nieuw Kabinet zal maken ten aanzien van de wettelijke en financiële kaders voor de Wmo. Programmabegroting 2022-2026
53
In de Kaderbrief 2021 is een taakstelling vanaf 2022 van ruim € 1,0 miljoen voor de Wmo opgenomen. Deze taakstelling wordt met een aantal maatregelen nagenoeg volledig ingevuld. In de Programmabegroting 2021 is vanaf 2022 voor de Wmo een taakstelling opgenomen van € 5.164.000. Van deze taakstelling wordt in 2022 € 1.345.000 ingevuld. Meerjarig wordt ruim € 2.300.000 van de taakstelling ingevuld en ruim € 2.800.000 niet. Dat komt door het uitblijven van aanpassingen van de wet- en regelgeving rond het resultaatgericht beschikken, het meenemen van het inkomen en vermogen binnen de ‘eigen kracht’ en eventuele aanpassingen van het Abonnementstarief Wmo. Hiermee zijn de sturingsmogelijkheden beperkt. De mogelijkheden om nog meer ‘versoberingsmaatregelen’ te nemen zijn er niet. Jeugd 1. Ontwikkelingen rijksniveau Voor 2021 is door het Rijk eenmalig € 613 miljoen beschikbaar gesteld (Meicirculaire 2021), grotendeels door het verhogen van de algemene uitkering (€ 493 miljoen). Voor Haarlem is via de Meicirculaire 2021 een bedrag van +/- € 4,0 miljoen aan de algemene uitkering toegevoegd. In de Septembercirculaire 2021 zal nog een bedrag van € 55 miljoen over de gemeenten verdeeld worden. Eind juni 2021 werd ook bekend welke bedragen voor 2022 beschikbaar komen. Voor Haarlem (vooralsnog) een bedrag van € 11.875 miljoen.
Daarna is door het Rijk, VNG en bevestigd door de provincies, gecommuniceerd over de structurele effecten van deze compensatie. Afgesproken tussen Rijk, IPO en VNG is, dat gemeenten in hun meerjarenraming voor de jaarschijven 2023 tot en met 2025 rekening mogen houden met 75% van de bedragen uit de Hervormingsagenda Jeugd. Dit resultaat komt in de plaats van de stelpost waarbij met structureel € 300 miljoen rekening mocht worden gehouden. In miljoen euro’s Bedrag uit Financiële tabel samenvatting oordeel commissie van Wijzen (arbitragecommissie) Bedrag toegestane stelpost (75%)
2023 1.451
2024 1.365
2025 1.258
1.091
1.024
944
Voor Haarlem betekent dit het volgende: Financieel effect Haarlem
2022
Extra middelen Jeugd Huidige stelpost aframen
-11.875
2023 v
2024
2025
-9.800 2.000
v n
-9.200 2.000
v n
-8.500 2.000
v n
-11.875 v -7.800 Effect extra bijdragen Rijk Bijdrage vanaf 2023 geraamd op basis van standpunt IPO en VNG
v
-7.200
v
-6.500
v
De financiële ontwikkelingen aan de batenkant hebben een forse positieve impact op het tot nu gepresenteerde nadelige saldo Jeugd. 2. Ontwikkeling uitgaven Tot en met 2019 was de reserve Sociaal Domein de financiële buffer voor mee- en tegenvallers binnen het Sociaal Domein (i.c. de daarvoor aangewezen budgetten, Wmo, Jeugd en re-integratie). Tot en met 2019 is in er door het Sociaal Domein geen aanspraak gemaakt op de ‘algemene middelen’. Tekorten (met name in 2018 en 2019) zijn door onttrekkingen aan de reserve Sociaal domein, zelf opgelost. In de Bestuursrapportage 2019 is voorgesteld om ultimo 2019 het hek en de reserve Sociaal Domein op te heffen (zie daarvoor de voorstellen in de Bestuursrapportage 2019).
Programmabegroting 2022-2026
54
De consequentie van het opheffen van de reserve Sociaal Domein is, dat voor- en nadelen vanaf 2020 nu direct ten gunste of laste van de algemene middelen komen. 2020 is daarmee een hard ijkpunt om de financiële effecten in beeld te brengen. De ontwikkeling van uitgaven en de effecten daarvan op die algemene middelen worden daarom vanaf 2020 in beeld gebracht. In onderstaand overzicht is weergegeven welke bijstellingen hebben plaatsgevonden voor Jeugd die ten laste van de algemene middelen zijn gekomen: Ontwikkeling begroting
2020
2021
2022
2023
2024
2025
Voortgangsrapportage 2020/Kaderbrief 2021 Financiële ontwikkelingen Taakstelling
1.915 n -1.643 v
3.685 n -3.025 v
4.750 n -3.150 v
4.750 n -3.150 v
4.750 n -3.150 v
4.750 n -3.150 v
2.900 n
1.840 n -920 v
1.840 n -920 v
1.840 n -920 v
1.840 n -920 v
3.560 n
2.520 n
2.520 n
2.520 n
2.520 n
Begroting 2021 Hogere lasten Taakstelling Bestuursrapportage 2020 Onvermijdelijke uitgaven
2.400 n
Jaarrekening 2020 Onvermijdelijke uitgaven
175 n
Effect op algemene middelen Jeugd
2.847 n
Met de extra middelen Jeugd uit de Meicirculaire 2021 kan het historische beslag op de algemene middelen vanaf 2022, terugvloeien naar de algemene middelen (€ 2,5 miljoen structureel voordeel voor de algemene middelen). Daarnaast zijn de nadelen vanuit de Kadernota 2022 analyse verwerkt in de Bestuursrapportage 2021 en Programmabegroting 2022. Dit leidt tot een structureel nadeel van circa € 3,4 miljoen vanaf 2023: 2021
2022
2023
2024
2025
Jeugd Continuering trend Jeugd Volume-effecten Jeugd
-10 v 70 n
1.460 n -640 v
1.460 n 60 n
1.460 n 60 n
1.460 n 60 n
Niet realiseren taakstelling Jeugd
500 n
1.851 n
1.851 n
1.851 n
1.851 n
Scenario analyse Jeugd (Kadernota 2022)
560 n
2.671 n
3.371 n
3.371 n
3.371 n
Na het opstellen van de Kadernota 2022 is over een tweetal ontwikkelingen meer duidelijk geworden. De financiële consequenties daarvan worden in deze begroting structureel geraamd. • Effect nieuw woonplaatsbeginsel Jeugd: vanaf 1 januari 2022 gaat het nieuwe woonplaatsbeginsel Jeugd in. Voor Haarlem betekent dit op basis van een CBS-simulatie dat er per saldo circa 60 verblijfscliënten en ongeveer 30 Voogdij cliënten zullen bijkomen, tegen de tarieven van de gemeente van herkomst. Dit geeft een hoge onzekerheid in de kosten voor deze cliënten. De Voogdij/18+ uitkering neemt met € 1,5 miljoen toe vanaf 2022. Op
Programmabegroting 2022-2026
55
•
basis van de CBS-cijfers is de verwachting dat de kosten voor Haarlem met € 2,0 miljoen toenemen, per saldo een nadeel van € 0,5 miljoen. Dit effect wordt nu geraamd. Tarief discussie Gecertificeerde Instellingen (GI’s): Er loopt een discussie met de GI’s over de hoogte van de tarieven. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de gemeenten de tarieven gaan verhogen; de hoogte van die tariefstijging is afhankelijk van de lopende gesprekken en onderhandelingen. De verwachting is dat het financiële effect structureel € 0,2 miljoen zal zijn vanaf 2022. Dit effect wordt nu geraamd.
De effecten uit de Kadernota 2022 (verwerkt in deze Programmabegroting 2022) van € 3,4 miljoen kunnen structureel gedekt worden uit de Rijksmiddelen, waardoor deze mutaties geen effect op de algemene middelen hebben. Datzelfde geldt voor de verwachte financiële effecten van het nieuwe woonplaatsbeginsel en de tarievendiscussie van € 0,7 miljoen. Na verwerking van alle mutaties resteert een voor 2022 een positief saldo van circa € 6 miljoen. Deze ruimte valt vrij ten gunste van de algemene reserve. De taakstelling Jeugd blijft bestaan, dat betekent dat jaarlijks nog ongeveer € 2,3 miljoen aan taakstelling gerealiseerd moet worden, grotendeels door de (bestaande) budgetplafonds en afspraken met aanbieders via de verwerving Jeugd. Omdat de voorspelde groei in het aantal cliënten van circa 4% (uitkomst trend, HHM) hoger ligt dan de groei van het aantal jongeren (populatie groei van ongeveer 1%) zit er in het meerjarenbeeld nog wel een aanzienlijk financieel risico. Als de groei niet teruggebracht wordt zullen budgetten opnieuw bijgesteld moeten worden ten laste van de algemene reserve, waarbij bovenstaande dotatie aan die reserve als eerste buffer dient.
Programmabegroting 2022-2026
56
Programma 1 Maatschappelijke participatie Commissie (Coördinerende) Portefeuilles Afdeling(en)
Samenleving Zorg, Welzijn, Volksgezondheid, Jeugd, Onderwijs, Sport, Ouderen Jeugd, Onderwijs, Sport en Maatschappelijke Ondersteuning
Programmadoelstelling (missie) De gemeente stimuleert zoveel mogelijk de zelfredzaamheid van Haarlemmers. Het is van belang dat inwoners, waar mogelijk, regie voeren over hun eigen leven, meedoen in de maatschappij en voelen dat zij erbij horen. Daarvoor zijn goede algemeen toegankelijke voorzieningen nodig vooral op het gebied van welzijn, onderwijs, sport en gezondheid. Aan de inwoners die daar behoefte aan hebben, biedt de gemeente advies en ondersteuning. De gemeente draagt op deze manier bij aan de mate waarin elke Haarlemmer, ongeacht beperking of kwetsbaarheid, meetelt en mee kan doen en wil de inzet van (zwaardere) zorg voorkomen.
Kaderstellende beleidsnota's • • • • • • • • • • • • • • • • • • •
Kaderstelling subsidies sociale basis 2021 (2020/151375) Samen gezond in Kennemerland 2021-2028 (2021/0212250) Transformatieprogramma sociaal Domein Agenda 2018-2020 (2018/432318) Nota Mantelzorg(er) in Balans (2019/144252) Verwervingsstrategie Gewoon in de Wijk Samen voor Jeugd Haarlem (2019/293272) Regionaal Meerjarenplan Aanpak Verbeteren Lage Basisvaardigheden Zuid-Kennemerland en IJmond 2021-2024, inclusief de regionale samenwerkingsagenda (2021/37602) Onderwijskansenbeleid (2019/462550) Meerjarenbeleidsplan Vervolgaanpak voorkomen voortijdig schooluitval van jongeren 2019 t/m 2022 RMC regio West Kennemerland (Zuid-Kennemerland en IJmond) (2018/871454) Aanvullende maatregelen VSV en jongeren in kwetsbare posities 2021 tot en met 2024 (2020/1135473) Agenda voor de Sport 2020+ (2020/915663) Uitvoeringsplan Sportaccommodaties 2018-2028 Sport aan zet (2018/15838) Geactualiseerde Investeringsagenda binnensport 2019 – 2022 (2019/237490) Stad van zaken Investeringsagenda binnensport 2019 – 2022 (2021/90597) Lokale Educatie Agenda 2020-2024 Haarlem (2019/952025) Regionale Educatieve Agenda 2019-2023 (2019/952025) Het Strategisch huisvestingsplan onderwijs 2019-2022 (2019/842178) Verordening voorzieningen huisvesting onderwijs gemeente Haarlem 2015 (2014/361046) Verordening leerlingenvervoer gemeente Haarlem 2015 (2015/127816)
Programmabegroting 2022-2026
57
Doelenboom Programma 1 ‘Maatschappelijke participatie’ Beleidsveld 1.1 Onderwijs & Sport
Doel Meer kansen voor de jeugd in het onderwijs en peuteropvang
Meer Haarlemmers sporten of bewegen
Effectindicator % leerlingen dat voortijdig het VO- en MBO-onderwijs verlaat (BZK)
Prestatie Uitvoeren onderwijskansenbeleid
Aantal leerplichtigen dat ongeoorloofd afwezig is (BZK) Aantal leerplichtigen dat niet op school staat ingeschreven (BZK) % niet wekelijkse sportende inwoners dat niet sport t.o.v. totaal aantal inwoners van 19 jaar en ouder (BZK) % volwassenen (19 – 64) dat voldoende beweegt % kinderen (4 – 11) dat lid is van een sportvereniging
Uitvoeren ‘Vervolgaanpak bestrijding voortijdig schooluitval 2019 t/m 2022 ’
1.2 Sociale basis
Haarlemmers ervaren sociale verbondenheid
Aantal deelnames van (kwetsbare) inwoners van 18+ aan sportactiviteiten
Uitbreiden en (ver)nieuwbouw schoolgebouwen
Aantal gestarte (ver)nieuwbouw- en uitbreidingsprojecten schoolgebouwen
Het oordeel van Haarlemmers over gemeentelijke sportaccommodaties
Zorg voor voldoende en goed onderhouden sportaccommodaties
% goed onderhouden sportaccommodaties
Kencijfer sociale kwaliteit buurt
Zorg voor kwalitatief voldoende ondersteuning van kwetsbare inwoners
% Haarlemmers vindt voldoende ruimte te krijgen om ideeën en initiatieven te realiseren % Haarlemmers dat vrijwillige inzet pleegt
Haarlemmers zijn zo redzaam mogelijk in het dagelijks leven
% Haarlemmers dat zichzelf volledig zelfredzaam beschouwt
Zorg voor voldoende ondersteuning t.b.v. redzaamheid
Inwoners ervaren een goede gezondheid
% Haarlemmers dat de eigen gezondheid (zeer) goed noemt
Zorg voor voldoende ondersteuning t.b.v. gezondheid
Haarlemmers met een afstand tot de arbeidsmarkt doen mee met waardevol werk
% uitkeringsgerechtigden met onoverbrugbare afstand tot de arbeidsmarkt dat participeert
Zorg voor voldoende ondersteuning t.a.v. arbeidsmatige dagbesteding
Programmabegroting 2022-2026
Aantal stage- en leerwerkplekken
Het aantal opgeleverde projecten uit het strategisch huisvestingsplan onderwijs (SHO)
Haarlemmers zetten zich in voor elkaar en voor hun buurt, wijk of stad
Voorkomen van escalatie problematiek op het gebied van welzijn
% jongeren dat voortijdig school heeft verlaten, onderverdeeld naar vooropleiding
Aantal deelnemers van 4 -18 jaar aan sportactiviteiten Uitvoeren van beweeg- en sportprogramma’s, ook voor kwetsbare groepen
% ouderen (65+) dat voldoende beweegt Voldoende goed onderhouden van onderwijs- en sportvoorzieningen
Prestatie-indicator % kinderen dat deelneemt aan peuteropvang met voorschoolse educatieprogramma
Faciliteren bemiddeling tussen inwoners en vrijwilligerswerk, ruimte bieden voor initiatieven en zorgen voor ondersteuning voor mantelzorgers.
% mantelzorgers dat aangeeft (zeer) vaak overbelast te zijn
% Haarlemmers dat sociaal wijkteam kent Versterken zelfredzaamheid via voorlichting en ondersteuning i.s.m. CJG en SWT % Haarlemse gezinnen dat zelfstandig verder kan
Aantal matches via BUUV Aantal mantelzorgers dat ondersteund wordt
% cliënten dat aangeeft bekend te zijn met cliëntondersteuning
Aantal (nieuw) bereikte kinderen, gezinnen en jongeren door CJG % Haarlemmers dat het CJG kent
58
Beleidsvelden Beleidsveld 11 Onderwijs en sport Wat willen we bereiken en wat gaan we ervoor doen? BV 11
Onderwijs en sport
Doel
Meer kansen creëren voor de jeugd in het onderwijs en peuteropvang.
Effect Voortijdig schoolverlaters: het percentage van het totaal aantal leerlingen (12-23 jaar) dat voortijdig, dat wil indicator zeggen zonder startkwalificatie, het vo- en mbo-onderwijs verlaat (Ingrado t/m 2016 en Verzuimloket Dienst Uitvoering Onderwijs/OCW, 2018)(BZK). Het percentage van 2020 is nog niet gepubliceerd. Vanaf 2021-2024 wordt van rijkswege niet meer gewerkt met percentages. Vooralsnog is het aantal (500) vanaf 2021 in percentages weergegeven. R/S
5,0%
2,1%
2,0%
2,0%
2,3%
nnb
1,9%
1,9%
1,9%
1,9%
1,7%
1,7%
(2007)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Effect Relatief verzuim: het aantal leer- of kwalificatieplichtige jongeren dat wel staat ingeschreven op een school, maar indicator ongeoorloofd afwezig is, per 1.000 leerlingen (Ingrado, t/m 2017 en Dienst Uitvoering Onderwijs/OCW, 2018) (BZK). Het percentage van 2020 is nog niet gepubliceerd. R/S
29
22
21
23
27
nnb
30
30
30
30
25
23
(2014)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Effect Absoluut verzuim: het aantal leerplichtige jongeren tussen de 5 en 16 jaar of jongeren van 16 of 17 jaar die vallen indicator onder de kwalificatieplicht, dat niet is ingeschreven op een school en ook niet is vrijgesteld van de inschrijvingsplicht, per 1.000 leerlingen (Ingrado, t/m 2017 en Dienst Uitvoering Onderwijs/OCW, 2018) (BZK). Het percentage van 2020 is nog niet gepubliceerd. R/S
0,4
0,1
2,2
1,4
1,2
nnb
0,3
0,3
0,3
0,3
0,2
0,2
(2014)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie De gemeente maakt gelijke kansen voor de jeugd in het onderwijs mogelijk zoals beschreven in het vastgestelde onderwijskansenbeleid (2018/695279). Dit gebeurt in samenwerking met partners in de stad, zoals peuteropvang met een voorschools educatieprogramma, (passend) onderwijs met een vroegschools educatieprogramma, Jeugdgezondheidszorg (JGZ) en andere zorg- en welzijnsinstellingen. Prestatie Het percentage kinderen dat deelneemt aan peuteropvang met een voorschoolse educatieprogramma als indicator percentage van de totale geïndiceerde groep VE- kinderen (totaal absoluut aantal: 691 in 2021). In verband met een wijziging in rijksbeleid per 2020 is de definitie van de doelgroep veranderd, waardoor het percentage doelgroepkinderen verlaagd is (Beleidsnota Onderwijskansenbeleid Haarlem; 2018/91353). R/S
80%
80%
85%
75%
65%
70%
70%
70%
75%
75%
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Het percentage jongeren tot 23 jaar dat voortijdig school heeft verlaten, onderverdeeld naar vooropleiding indicator (VMBO, VMBO-t< HAVO, VWO), Vavo en MBO niveaus 1 t/m 4 als percentage van het totaal aantal VSV jongeren van 12 tot 23 jaar. R/S
VO
-
90
90
85
85
80
Vavo
-
30
30
30
25
25
MBO
-
380
380
380
370
370
Totaal
-
500
500
500
500
500
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Programmabegroting 2022-2026
59
VO
18%
18%
17%
17%
16%
Vavo
6%
6%
6%
5%
5%
MBO
76%
76%
76%
77%
77%
Prestatie In opdracht van het bestuur van de gemeenschappelijke Regeling schoolverzuim en Voortijdig schoolverlaten zorgt het RBL Leerplein voor gemeente Haarlem ook voor het voorkomen en bestrijden van voortijdig schoolverlaten door jongeren tot en met 23 jaar, zoals beschreven in het meerjarenbeleidsplan Vervolgaanpak bestrijding voortijdig schooluitval 2019 t/m 2022 RMC regio 'West Kennemerland' (2018/871454). Dit gebeurt in samenwerking met alle betrokken schoolbesturen van het voortgezet onderwijs en middelbaar beroepsonderwijs, re-integratie- en dagbestedingspartners in Haarlem en de regio. Prestatie Het aantal stage- en leerwerkplekken ter versterking van de aansluiting tussen onderwijs en arbeidsmarkt indicator (Gemeentelijke registratie CAReL). Het aantal stage- en leerwerkplekken is door de corona-maatregelen in 2020 sterk gedaald. R/S
Doel
30
80
88
110
115
51
80
115
115
115
115
115
(2012)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Meer Haarlemmers sporten of bewegen.
Effect Percentage niet-wekelijkse sporters ten opzichte van het totaal aantal inwoners van 19 jaar en ouder. (GGD indicator Gezondheidsmeter, CBS en RIVM, vierjaarlijks) (BZK). R/S
40%
42%
-
-
-
43%
-
-
-
44%
-
-
(2012)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Effect Het percentage volwassenen (19-64 jaar) dat voldoende beweegt (GGD Gezondheidsmeter in samenwerking met indicator CBS en RIVM). Beweegrichtlijnnorm is 2,5 uur per week matig intensief bewegen, verspreid over meerdere dagen.
R/S
-
63%
-
-
-
64%
-
-
-
65%
-
-
(2012)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Effect Het percentage kinderen van 4-11 jaar dat lid is van een sportvereniging (GGD Gezondheidsmeter, vierjaarlijks). indicator R/S
79%
-
-
85%
-
-
-
85%
-
-
-
87%
(2014)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Effect Het percentage ouderen (65+) dat voldoende beweegt (GGD Gezondheidsmeter in samenwerking met CBS en indicator RIVM). Beweegrichtlijn is 2,5 uur per week matig intensief bewegen, verspreid over meerdere dagen. R/S
-
37%
-
-
-
46%
-
-
-
47%
-
-
(2012)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie De gemeente voert sport- en beweegprogramma's uit en gebruikt de kracht van sport voor kwetsbare groepen binnen het sociaal domein, zoals genoemd in de nota Agenda voor de Sport Samen bewegen (2015/29476). Dit gebeurt in samenwerking met sportverenigingen, jongerenwerk, onderwijs, zorg- en welzijnsinstellingen en Sportsupport die namens de gemeente breedtesportactiviteiten organiseren. Prestatie Het aantal deelnames van 4 – 18 jaar aan door de gemeente aangeboden sportactiviteiten (SportSupport). indicator R/S
3.316
-
3.500
3.700
3.900
4.100
4.300
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Het aantal deelnames van (kwetsbare) inwoners ouder dan 18 jaar en ouder aan door de gemeente aangeboden indicator sportactiviteiten (SportSupport). R/S
Programmabegroting 2022-2026
410
343
411
400
400
400
400
400
400
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
60
Doel
Voldoende goed onderhouden van onderwijs- en sportvoorzieningen.
Effect Het aantal opgeleverde projecten uit het vastgestelde Strategisch Huisvestingsplan Onderwijs 2019-2022 (SHO) indicator (2019/842178), waardoor schoolgebouwen uitgebreid, nieuw en/of vernieuwd zijn (2019/85960). R/S
7
2
8
3
4
2
6
3
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Effect Oordeel Haarlemmers over gemeentelijke binnen- en buitensportaccommodaties, sporthallen, zwembaden en indicator gymzalen in Haarlem (rapportcijfer) (Inwonerspeiling) R/S
7,5
7,5
7,7
7,7
7,7
7,8
˃7,5
˃7,5
˃7,5
˃7,5
˃7,5
˃7,5
(2015
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie De gemeente zorgt in samenwerking met de schoolbesturen voor primair en voortgezet onderwijs voor uitbreiding en (ver)nieuwbouw van schoolgebouwen, zoals beschreven in het Strategisch Huisvestingsplan Onderwijs 20192022 (2018/734006). Het nieuwe op te stellen SHO geeft het beeld na 2022. Prestatie Het aantal gestarte (ver)nieuwbouw- en uitbreidingsprojecten schoolgebouwen (Jaarlijks indicator Onderwijshuisvestingsplan (2019/842178). R/S
7
3
4
2
6
3
4
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie De gemeente zorgt voor voldoende en goed onderhouden sportaccommodaties, zoals beschreven in het Integraal Uitvoeringsplan Sportaccommodaties 2018 t/m 2028 Sport aan zet (2018/15838), in de nota Toekomstig extra areaal buiten- en binnensportaccommodaties (2017/227826) en de Stand van zaken Investeringsagenda binnensport 2019-2022 (2019/237490). Dit gebeurt in samenwerking met sportverenigingen en SRO die namens de gemeente de sportaccommodaties beheert en onderhoudt. Prestatie Het percentage goed onderhouden sportaccommodaties (Registratie SRO). indicator R/S
93%
95%
95%
95%
94%
95%
95%
95%
95%
95%
95%
95%
(2014)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Beleidsveld 12 Sociale basis Wat willen we bereiken en wat gaan we ervoor doen? BV 12
Sociale basis
Doel
Haarlemmers ervaren sociale verbondenheid.
Effect Kencijfer sociale kwaliteit buurt (Het kencijfer is een combinatie van antwoorden op vier stellingen: 'Mensen gaan indicator hier prettig met elkaar om', 'Ik voel mij thuis in deze buurt', 'Ik woon in een buurt met veel saamhorigheid' en 'Hier kennen mensen elkaar nauwelijks') (Inwonerspeiling) R/S
6,1
6,3
6,3
6,3
6,3
6,4
˃6,3
˃6,3
˃6,4
˃6,5
˃6,6
>6,7
(2014)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie De gemeente zorgt voor kwalitatief voldoende ondersteuning van kwetsbare inwoners, bijvoorbeeld door openstelling van buurt- en wijkcentra en ontmoetingsactiviteiten.
Doel
Haarlemmers zetten zich in voor elkaar en voor hun buurt, wijk of stad
Effect Percentage Haarlemmers dat vindt voldoende ruimte te krijgen om ideeën en initiatieven te realiseren indicator (Inwonerspeiling) R/S
Programmabegroting 2022-2026
38%
43%
>38%
>40%
>40%
>40%
>40%
>40%
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
61
Effect Percentage Haarlemmers dat vrijwillige inzet pleegt (Inwonerspeiling) indicator R/S
55%
55%
48%
49%
50%
43%
˃50%
˃50%
˃50%
˃50%
˃50%
˃50%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Effect Percentage mantelzorgers dat aangeeft (zeer) vaak overbelast te zijn (Inwonerspeiling) indicator R/S
12%
16%
16%
16%
14%
12%
<14%
<12%
<12%
<12%
<12%
<12%
(2009)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie De gemeente faciliteert bemiddeling tussen inwoners en vrijwilligerswerk, biedt ruimte voor initiatieven en zorgt voor ondersteuning voor mantelzorgers. Prestatie Aantal matches via BUUV (registratie BUUV) indicator R/S
1.200
3.230
3.341
2.975
2.936
3.523
3.250
3.250
3.250
3.250
3.250
3.250
(2011)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Aantal mantelzorgers dat ondersteund wordt om overbelasting te verminderen (registratie Tandem) indicator R/S
Doel
584
4.083
4.025
4.041
3.777
3.792
˃5.000
˃4.000
˃4.050
˃4.100
˃4.150
>4.200
(2007)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Haarlemmers zijn zo redzaam mogelijk in het dagelijks leven
Effect Percentage Haarlemmers dat zichzelf volledig zelfredzaam beschouwt (Inwonerspeiling) indicator R/S
85%
84%
86%
86%
85%
86%
˃85%
˃85%
˃85%
˃85%
˃85%
˃85%
(2013)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie De gemeente zorgt voor kwalitatief voldoende ondersteuning van kwetsbare inwoners, zoals klussen in en om het huis, vrijwilligersvervoer en cliëntondersteuning. Prestatie Percentage cliënten dat aangeeft bekend te zijn met de mogelijkheid gebruik te maken van cliëntondersteuning indicator (Cliëntervaringsonderzoek Wmo) R/S
Doel
42%
-
37%
47%
25%
22%
˃40%
˃40%
˃40%
˃40%
˃40%
˃40%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Inwoners ervaren een goede gezondheid
Effect Percentage Haarlemmers dat de eigen gezondheid (zeer) goed noemt (Inwonerspeiling) indicator R/S
76%
76%
75%
72%
74%
73%
˃74%
˃74%
˃74%
˃74%
˃74%
˃74%
(2014)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie De gemeente zorgt voor kwalitatief voldoende ondersteuning van kwetsbare inwoners, bijvoorbeeld door middel van voorlichting op scholen en sport- en beweegactiviteiten.
Doel
Haarlemmers met een afstand tot de arbeidsmarkt doen mee met waardevol werk (werk waar geen loon tegenover staat, maar dat waardevol is voor de deelnemer en de samenleving)
Programmabegroting 2022-2026
62
Effect Percentage uitkeringsgerechtigden met onoverbrugbare afstand tot de arbeidsmarkt dat participeert (Gemeentelijke indicator Registratie) R/S
73%
82%
˃73%
>85%
>85%
>85%
>85%
>85%
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie De gemeente zorgt voor kwalitatief voldoende ondersteuning van kwetsbare inwoners door middel van arbeidsmatige dagbesteding.
Doel
Het voorkomen van escalatie van problematiek bij Haarlemmers op het gebied van welzijn.
Effect Percentage Haarlemmers dat het sociaal wijkteam kent en weet waarvoor je hier terecht kunt (Inwonerspeiling) indicator R/S
20%
24%
24%
25%
22%
˃25%
˃25%
˃25%
˃25%
˃25%
>25%
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Effect Percentage Haarlemse gezinnen dat zelfstandig verder kan met of zonder duurzame hulp. (registratie CJG indicator Kennemerland) R/S
82%
85%
82%
82%
82%
82%
82%
82%
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie De gemeente versterkt Haarlemmers in hun redzaamheid via laagdrempelige, professionele voorlichting, informatie, advisering en ondersteuning door inzet van het Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG) en het sociaal wijkteam (SWT). Prestatie Aantal (nieuw) bereikte kinderen, gezinnen en jongeren door het Centrum voor Jeugd en Gezin (via onder andere indicator haar website, het Informatie- en Adviesteam, de CJG-coaches en de CJG praktijkondersteuners jeugd bij huisartsen) (registratie CJG Kennemerland). Per 2021 wordt gebruik gemaakt van een Vinkapp bij enkele advies- en informatievragen. Deze registraties zijn hierin nog niet meegenomen. Wanneer deze gegevens in het najaar beschikbaar zijn, zal het bereik van het CJG hierdoor groter dan 2500 zijn. R/S
2.394
2.673
>2.600
>2.700
>2.800
>2.800
>2.800
>2.800
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Het percentage Haarlemmers (18+) dat het CJG kent en weet waarvoor je hier terecht kunt (bron: registratie CJG; indicator indicator 35 uitvoeringsplan Samen voor Jeugd) R/S
Programmabegroting 2022-2026
30%
30%
-
30%
35%
35%
35%
35%
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
63
Financiën Progr. Bel. veld
11 12
11 12
Maatschappelijke participatie
Rekening Begroting Begroting Begroting Begroting 2020 2021 2022 2023 2024 na wijz.
Begroting 2025
Begroting 2026
Lasten (exclusief mutaties reserves) Onderwijs en sport Sociale basis Totaal lasten
38.949 30.456 69.406
38.856 33.159 72.015
38.585 31.613 70.198
37.973 31.473 69.446
38.763 31.347 70.110
38.648 31.349 69.997
38.378 31.348 69.727
Baten (exclusief mutaties reserves) Onderwijs en sport Sociale basis Totaal baten
-8.256 -115 -8.371
-8.119 -108 -8.227
-8.339 -259 -8.598
-8.259 -159 -8.418
-8.259 -109 -8.368
-8.259 -109 -8.368
-8.259 -109 -8.368
Saldo (exclusief mutaties reserves) Onderwijs en sport Sociale basis Totaal saldo
30.694 30.341 61.035
30.736 33.052 63.788
30.246 31.354 61.600
29.714 31.314 61.028
30.504 31.238 61.742
30.389 31.240 61.629
30.119 31.239 61.358
50 -621
149 -1.614
50 -345
50 -345
50 -50
50 -50
50 -50
60.464
62.323
61.305
60.733
61.742
61.629
61.358
Lasten
Baten
Saldo
38.856 38.585 -271
-8.119 -8.339 -220
30.736 30.246 -490
tableCell1
11 12 tableCell4
Toevoegingen aan reserves tableCell13Onttrekkingen aan reserves tableCell19
Totaal saldo incl. mutaties reserves
Analyse saldo beleidsveld Onderwijs en sport
Bijgestelde begroting 2021 (exclusief reservemutaties) Begroting 2022 (exclusief reservemutaties) Verschil
1.1 Onderwijs en sport
bedrag
v/n
-271
v
1.032
n
59
n
-210 -140
v v
-156
v
Toelichting lasten De geraamde lasten (exclusief mutaties reserves) zijn in 2022 € 0,3 miljoen lager dan in 2021. Meerjarenraming 2021-2025 In de vorige meerjarenraming werd met hogere lasten gerekend Begroting 2021 aanvullingen Bezuinigingen Voortgangsrapportage 2021 Geactualiseerde kapitaallasten Septembercirculaire 2020 Aanpak Laaggeletterdheid Paragraaf steunmaatregelen corona voor Voortgangsrapportage 2021 Programmabegroting 2022-2026
64
1.1 Onderwijs en sport
bedrag
v/n
Sanering en desinvestering Olympia veld 4 Rijksbeschikking Onderwijsachterstandenbeleid Bestemming resultaat jaarrekening 2020 Aanpak Laaggeletterdheid en Leerwerktrajecten Perspectief Bijstelling budget huur Onderwijshuisvesting
-278 142
v n
-231 600
v n
Onttrekking aan de reserve duurzame sportvoorziening voor LED verlichting
-40
v
Kadernota 2022 Indexatie Kadernota 2022
401
n
Bijstelling budget huur Onderwijshuisvesting
-500
v
Begroting 2022 Geactualiseerde kapitaallasten
-154
v
-1.904 274
v n
Kostenverdeling materiële overhead Ingebruikname nieuw object Vastgoed: Sporthal Sportweg 7
376 417
n n
Diverse verschillen < € 100.000.
41
n
bedrag
v/n
-220
v
In de vorige meerjarenraming werd met al met lagere baten gerekend
161
n
Voortgangsrapportage 2021 Rijksbeschikking Onderwijsachterstandenbeleid Paragraaf steunmaatregelen corona voor Voortgangsrapportage 2021
-142
v
80
n
Begroting 2022 Jaarlijkse bijstelling begroting Gemeenschappelijke regeling leerplicht
-292
v
Diverse verschillen < € 100.000.
-27
v
Aanpassen omslagrente van 2% naar 1% en actualiseren financiering Jaarlijkse bijstelling begroting Gemeenschappelijke regeling leerplicht
1.1 Onderwijs en sport Toelichting baten De geraamde baten (exclusief mutaties reserves) zijn in 2022 € 0,2 miljoen hoger dan in 2021. Meerjarenraming 2021-2025
Analyse saldo beleidsveld Sociale basis
Bijgestelde begroting 2021 (exclusief reservemutaties) Begroting 2022 (exclusief reservemutaties) Verschil
Programmabegroting 2022-2026
Lasten
Baten
Saldo
33.159 31.613 -1.546
-108 -259 -152
33.052 31.354 -1.697
65
1.2 Sociale basis
bedrag
v/n
-1.546
v
Meerjarenraming 2021-2025 In de vorige meerjarenraming werd al met lagere lasten gerekend
-145
v
Begroting 2021 aanvullingen Bezuinigingen
-250
v
-1.499
v
-198 -785 -170 194 -325
v v v n v
413
n
813 150 106 155
n n n n
-5
v
bedrag
v/n
-152
v
-150
v
-2
v
Toelichting lasten De geraamde lasten (exclusief mutaties reserves) zijn in 2022 € 1,5 miljoen lager dan in 2021.
Voortgangsrapportage 2021 Herindeling budgetten Sociale Basis 2021 Bestemming resultaat jaarrekening 2020 project Koplopergemeente Cliëntondersteuning en programma transformatie sociaal domein Notitie Coronasteunmaatregelen eerste helft 2021 Paragraaf steunmaatregelen corona voor Voortgangsrapportage 2021 Overhevelen budget 2 DIA medewerkers Statushouders rijksbijdrage 2021 Kadernota 2022 Indexatie Kadernota 2022 Begroting 2022 Nieuwe kostenverdeling 2022-2026 ZonMW subsidie Sociale benadering dementie Bijstellingen op basis van VRK begroting 2022-2025 Meicirculaire 2021 RVP Meningokokken, versterking antidiscriminatievoorziening en prenataal huisbezoek Diverse verschillen < € 100.000.
1.2 Sociale basis Toelichting baten De geraamde baten (exclusief mutaties reserves) zijn in 2022 € 0,2 miljoen hoger dan in 2021. Begroting 2022 Subsidie Sociale benadering dementie Diverse verschillen < € 100.000.
Programmabegroting 2022-2026
66
Reservemutaties per programma Reservemutaties
Toevoegingen
Onttrekkingen
Mutatie 2022
50
345
Reserve Duurzame Sportvoorzieningen
50
50
Reserve Budgetoverheveling
245
Algemene reserve
50
Investeringen programma IP nummer
Omschrijving
Investering 2022
Investeringen waarvoor reeds krediet is verleend 77.01
De Talenten
278
77.01
Internationale Taalklas
190
77.01
JOP 2019: Liduinaschool
150
77.01
JOP 2019: Schoter college
6.761
77.01
JOP 2019: Stedelijk Gymnasium
3.958
77.01
JOP 2020 Nieuwbouw De Wijde Wereld
2.171
77.01
JOP 2020 Permanente uitbreiding Mgr. Huibersschool
77.01
JOP 2020 Permanente uitbreiding Zonnewijzer
77.01
JOP 2020 stelpost prijsverhogingen
77.01
JOP 2020 stelpost versnellingen, aankopen, bouw- en woonrijp
350
77.01
Vilniusstraat 2 Gymzaal de Wijzer (Mgr. Huibersschool)
864
81.06
Renovatie veld Kon. HFC
91
81.27
Vervanging kleedaccommodaties Kon. HFC
648
81.28
Vervanging sportvelden: onderbouw
81.29
Sporthal Sportweg
81.30
Turnhal Jaap Edenlaan
785 473 1.245
145 1.000 873
Investeringen waarover nog een raadsbesluit moet worden genomen 77.01
SHO VO Coornhert Lyceum
2.000
81.06
Vervanging grassportvelden
149
81.27
Accommodaties sport
530
81.28
Vervanging sportvelden: toplagen
691
81.30
Binnen- en buitensportaccomodaties
500
Totaal netto investeringen
23.852
Risico's Er zijn geen risico’s met financieel gevolg geïdentificeerd binnen programma 1. Wel zijn er twee risico’s zonder financieel gevolg geïdentificeerd.
Programmabegroting 2022-2026
67
Programma 2 Ondersteuning en zorg Commissie (Coördinerende) Portefeuilles Afdeling(en)
Samenleving Zorg, Welzijn, Volksgezondheid, Jeugd, Ouderen Maatschappelijke Ondersteuning en Jeugd, Onderwijs en Sport
Programmadoelstelling (missie) De gemeente organiseert specialistische ondersteuning en zorg op maat. Als er sprake is van een beperking, van chronische, psychische of psychosociale problemen bij volwassenen en jeugdigen en/of als jeugdigen opgroeien in een onveilige situatie of een strafbaar feit hebben begaan, biedt de gemeente passende zorg. Deze zorg is zo licht mogelijk en zo dicht mogelijk bij huis, gaat uit van de individuele burger, leefeenheid of gezin en duurt niet langer dan nodig. De zorg heeft tot doel dat Haarlemmers weer zoveel mogelijk kunnen deelnemen aan de maatschappij.
Kaderstellende beleidsnota's • • • • • • •
Regiovisie verbinden en versterken in de aanpak van huiselijk geweld en kindermishandeling 2020 – 2024 (2020/048818) Beleidskader Opvang, wonen en herstel 2017-2020 (2016/324154) Verordening maatschappelijke ondersteuning gemeente Haarlem 2020 (2020/769491) Transformatieprogramma Sociaal Domein Agenda 2018-2020 (2018/432318) Uitvoeringsprogramma Opvang Wonen en Herstel (2017/131203) Samen voor Jeugd Haarlem (2019/293272) Verordening Jeugdhulp gemeente Haarlem 2029 (2019/228846)
Programmabegroting 2022-2026
68
Doelenboom Programma 2 ‘Ondersteuning en zorg’ Beleidsveld
Doel
Effectindicator
2.1 Voorzieningen volwassenen
Haarlemmers zo lang mogelijk thuis laten wonen, functioneren en maatschappelijk participeren
% cliënten Wmo dat aangeeft zich beter te kunnen redden
2.2 Voorzieningen jeugd
2.3 Opvang wonen en herstel
Tijdige jeugdhulp op maat bieden
% cliënten dat aangeeft betere kwaliteit van leven te hebben
% jongeren met jeugdhulp (BZK)
% jongeren met jeugdbescherming (BZK)
Programmabegroting 2022-2026
% cliënten dat aangeeft dat medewerker gemeente hen serieus nam % cliënten dat kwaliteit zorg goed vindt
Betere aansluiting jeugdhulp op vraag en behoefte jongere/gezin
% beëindigde jeugdhulptrajecten volgens plan
Aantal jongeren in pleegzorg / gezinsvervangende verblijfsvormen
Herstellen veiligheid en voorkomen (verdere) ontsporing jongeren
Stoppen en duurzaam oplossen van huiselijk geweld en kindermishandeling
% cliënten Wmo dat snel geholpen is met aanvraag Verstrekken materiële – en immateriële voorzieningen
% jongeren in pleegzorg / gezinsgerichte omgeving
Terugdringen aantal daklozen
Prestatie-indicator Aantal cliënten maatwerkarrangementen Wmo (BZK)
Jongeren groeien zo veel mogelijk thuis op, in een gezinsvervangend verblijf
Zelfredzaamheid van psychisch kwetsbare Haarlemmers vergroten en waar mogelijk zelfstandig laten wonen
Prestatie
Meer passend en toereikend aanbod voor gezinsvervangende zorgvormen
% cliënten dat jeugdhulp als zeer nuttig ervaart (8 of hoger) % cliënten dat jeugdhulp als niet nuttig ervaart (4 of lager) Aantal (voorlopige) OTS
Verminderen jeugdbeschermings- en jeugdreclasseringsmaatregelen % jongeren met jeugdreclassering (BZK)
Het aantal cliënten beschermd wonen dat bij uitstroom gebruik maakt van een contingentwoning
Zorgen voor passend aanbod bij ondersteuningsbehoefte van cliënten
Het aantal cliënten dat uitstroomt uit de maatschappelijke opvang
Passende begeleiding voor cliënten in de MO en BW
Het aantal feitelijke daklozen
Het voorkomen van huisuitzettingen door huurschuld
Het aantal huisuitzettingen door huurschuld
Passende en tijdige inzet van beoordeling en onderzoek door Veilig Thuis
% onderzoek naar huiselijk geweld en kindermishandeling binnen 10 weken
Passende en tijdige inzet CJG en SWT
% meldingen dat wordt overgedragen naar CJG/SWT
% triage binnen 5 dagen
Aantallen Domus, Skeave Huse, contingent, beschermd en beschut wonen, maatschappelijke opvang, vrouwenopvang Aantallen trajecten in de maatschappelijke opvang Aantal maatwerkarrangementen in beschermd wonen
69
Beleidsvelden Beleidsveld 21 Voorzieningen volwassenen Wat willen we bereiken en wat gaan we ervoor doen? BV 21
Voorzieningen volwassenen
Doel
Haarlemmers zo lang en zelfstandig mogelijk thuis laten wonen, functioneren en maatschappelijk participeren.
Effect Percentage cliënten Wmo dat aangeeft zich beter te kunnen redden door de zorg/ondersteuning die zij krijgen indicator (Cliëntervaringsonderzoek Wmo). R/S
77%
-
82%
86%
82%
80%
˃80%
˃80%
˃80%
˃80%
˃80%
>80%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Effect Percentage cliënten dat aangeeft dat zij een betere kwaliteit van leven hebben door de zorg/ondersteuning die zij indicator krijgen (Cliëntervaringsonderzoek Wmo). R/S
70%
-
74%
78%
75%
77%
>74%
>77%
>77%
>77%
>77%
>77%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Verstrekken materiële en/of immateriële voorzieningen naar tevredenheid van de burger. Prestatie Cliënten met een maatwerkarrangement Wmo per 10.000 inwoners (CBS Monitor Sociaal Domein Wmo) (BZK). indicator R/S
650
660
670
740
720
<750
<750
<750
<750
<750
<750
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Percentage cliënten Wmo dat aangeeft dat zij door de gemeente snel geholpen werden met hun hulpvraag indicator (Cliëntervaringsonderzoek Wmo). R/S
61%
-
73%
68%
77%
84%
>75%
>80%
>80%
>80%
>80%
>80%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Percentage cliënten Wmo dat aangeeft dat de medewerker van de gemeente hen serieus nam indicator (Cliëntervaringsonderzoek Wmo). R/S
81%
-
91%
85%
94%
96%
>90%
>92%
>92%
>92%
>92%
>92%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Percentage cliënten Wmo dat aangeeft dat zij de kwaliteit van de zorg/ondersteuning die zij krijgen goed vinden indicator (Cliëntervaringsonderzoek Wmo). R/S
71%
-
82%
83%
83%
84%
>82%
>84%
>84%
>84%
>84%
>84%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Beleidsveld 22 Voorzieningen jeugd Wat willen we bereiken en wat gaan we ervoor doen? BV 22
Voorzieningen jeugd
Doel
Tijdige jeugdhulp op maat bieden.
Effect Percentage jongeren met jeugdhulp als percentage van alle jongeren tot 18 jaar (CBS)(BZK). indicator R/S
8,1%
8,8%
8,3%
9,0%
9,7%
9,7%
10,6%
11%
11%
11%
11%
11%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Programmabegroting 2022-2026
70
Prestatie De jeugdhulp is toegankelijk en sluit aan op de vraag en behoefte van de jongere en gezin. Er is een verschuiving van residentiële zorg naar ambulante jeugdhulp, zoals beschreven in de beleidsnota Samen voor Jeugd Haarlem (2019/293272). Prestatie Het percentage beëindigde jeugdhulptrajecten volgens plan (CBS). Deze indicator is aangepast, gezien het CBS geen indicator gegevens meer beschikbaar stelt over het aantal uitgevoerde jeugdhulptrajecten. R/S
Doel
86%
71%
81%
87%
86%
87%
87%
87%
87%
87%
87%
87%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Jongeren groeien zo veel mogelijk thuis op, in een gezinsvervangend verblijf.
Effect Het percentage jongeren in pleegzorg of gezinsgerichte omgeving van totaal percentage jeugdhulp met verblijf (CBS) indicator R/S
53,8%
48,2%
58,2%
61,9%
55,0%
62%
62,5%
63%
63%
63%
63%
63%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Meer passend en toereikend aanbod voor gezinsvervangende zorgvormen zoals beschreven in de nota Samen voor Jeugd Haarlem (2019/293272). Dit gebeurt in samenwerking met jeugdhulpaanbieders en aanbieders van pleegzorg. Prestatie Het aantal jongeren in pleegzorg of gezinsvervangende verblijfsvormen (CBS). De realisatiewaarde voor 2020 is nog indicator niet gepubliceerd. R/S
180
200
195
195
205
200
217
225
233
241
250
255
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Tevredenheid van cliënten over het effect van de jeugdhulp: percentage dat het zeer nuttig ervaart (8 of hoger) indicator (bron: registratie aanbieders). De gegevens voor deze indicator moeten worden aangeleverd door de aanbieders. De aanbieders leveren deze onvoldoende aan. In de nieuwe contractering wordt de aanlevering van deze gegevens beter geregeld. Nu de contractering een jaar is uitgesteld zullen deze gegevens voor het eerst in 2023 beschikbaar komen. R/S
-
-
˃70%
˃70%
˃75%
˃75%
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Tevredenheid van cliënten over het/effect van de jeugdhulp: percentage dat het niet nuttig ervaart (4 of lager) (bron: indicator registratie aanbieders). De gegevens voor deze indicator moeten worden aangeleverd door de aanbieders. De aanbieders leveren deze onvoldoende aan. In de nieuwe contractering wordt de aanlevering van deze gegevens beter geregeld. Nu de contractering een jaar is uitgesteld zullen deze gegevens voor het eerst in 2023 beschikbaar komen. R/S
Doel
-
-
30%
<30%
< 25%
<25%
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Herstellen van de veiligheid en voorkomen van (verdere) ontsporing van jongeren, zoals verwoord in de nota Samen voor Jeugd Haarlem (2019/293272).
Effect Percentage jongeren met jeugdbescherming als percentage van alle jongeren tot 18 jaar (CBS). (BZK) indicator R/S
1,1%
0,9%
0,9%
0,8%
0,9%
0,9%
0,9%
0,9%
0,9%
0,9%
1%
0,9%
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Prestatie Het verminderen van het aantal jeugdbeschermings- en jeugdreclasseringsmaatregelen door preventieve maatregelen, samen met het CJG. Het versterken van de vrijwillige hulpverlening en het verminderen van de hulpverlening onder dwang van de rechter, zoals beschreven in de nota Samen voor Jeugd Haarlem (2019/293272). Prestatie Het aantal (voorlopige) onder toezicht stellingen (OTS) (CBS). De realisatiewaarde voor 2020 is nog niet gepubliceerd. indicator R/S
305
260
240
235
260
265
220
220
220
220
210
210
(2015)
(2016)
(2017)
(2018)
(2019)
(2020)
(2021)
(2022)
(2023)
(2024)
(2025)
(2026)
Programmabegroting 2022-2026
71
Prestatie Percentage jongeren met een jeugdreclassering als percentage van alle jongeren van 12 tot 23 jaar (CBS)(BZK) indicator R/S