VNOG ZZ Bijlage 1 Jaarstukken VNOG 2021 v 09jun22 incl verklaring
Tekst van het document
De 25 voorzitters van de veiligheidsregio's vormen samen het algemeen bestuur van het IFV. Het bestuur is verantwoordelijk voor alle taken en werkzaamheden die het IFV uitvoert in het kader van de Wet veiligheidsregio’s. Het bestuur stelt jaarlijks de begroting met bijbehorend jaarplan, de jaarrekening en het jaarverslag vast en eens per vier jaar een meerjarenbeleidsplan. Hiermee bepaalt het bestuur de ambitie van het IFV. Ook is het bestuur verantwoordelijk voor concrete zaken als het certificeren van aanbieders van brandweeropleidingen. In de kaderwet ZBO’s wordt geregeld dat het besluit tot vaststelling van de begroting de goedkeuring behoeft van de Minister. Eveneens wordt geregeld dat het besluit tot vaststelling van de jaarrekening de goedkeuring van de Minister behoeft. Indien gedurende het jaar aanmerkelijke verschillen ontstaan of dreigen te ontstaan tussen de werkelijke en de begrote baten en lasten dan wel inkomsten en uitgaven, doet een ZBO daarvan onverwijld mededeling aan de Minister. − De stichting Brandweeropleidingen Gelderland Overijssel (BOGO) ontwikkelt en verzorgt brandweeropleidingen in opdracht van zes veiligheidsregio’s. Het algemeen bestuur bestaat uit drie burgemeesters en de zes regionaal commandanten / directeuren van de aangesloten veiligheidsregio’s. In principe is de stichting zelf aansprakelijk voor de schulden die worden gemaakt.
De bijdrage aan de BOGO is direct gekoppeld aan het soort en aantal afgenomen opleidingen. − De VNOG neemt deel aan het VBC (Veluws Bosbrandweer Comité) en SAMIJ (Samenwerkingsregeling Incidentbestrijding IJsselmeergebied).
Pagina 49 van 96
4.7. Toekomstparagraaf Op 15 januari 2020 heeft het AB de Toekomstvisie voor de VNOG vastgesteld, inclusief bijbehorende Opdrachten om deze Toekomstvisie te realiseren. De Opdrachten moeten in de periode 2020-2026 worden uitgevoerd. In het voortraject van de totstandkoming van de Toekomstvisie zijn de raden nauw betrokken geweest. De Toekomstvisie vormt de basis van het regionaal beleidsplan 2021-2024 (vastgesteld op 10 december 2020 door het AB) en van de begrotingen. De uit te voeren Opdrachten zijn in de begroting verwerkt (de Opdrachten zijn daarin opgenomen bij de betreffende programma’s), alsook de financiële effecten van de Toekomstvisie. De Toekomstvisie beoogt op hoofdlijnen het volgende te realiseren: − De VNOG is dé organisatie in de regio voor samenwerking aan veiligheid. Het is een operationele organisatie, die bij een crisissituatie of ramp nu en in de toekomst garant staat voor professionele hulpverlening aan inwoners en bezoekers van de regio. − De VNOG is een regio waar veilig en gezond gewoond, gewerkt en gerecreëerd kan worden. De VNOG speelt in op demografische en maatschappelijke ontwikkelingen die van invloed zijn op hedendaagse en toekomstige veiligheidsrisico’s. De VNOG is een toekomstbestendige veiligheidsregio.
− De VNOG richt zich op: ▪ Het voorkomen, beperken en bestrijden van incidenten, rampen en crises (maatschappelijke opdracht); ▪ Zelfredzaam en risicobewust; ▪ Vakbekwaam en deskundig; ▪ Sterke informatiepositie; ▪ Een gezonde financiële basis en betrokken medewerkers (randvoorwaarde). Dit zijn de Opgaven van de VNOG. De Opgaven komen als rode draad in de opgavegerichte begrotingen steeds weer terug. De doelstellingen op de programma’s in de programmabegroting zijn gerelateerd aan de Opgaven en in de begroting zijn ook indicatoren opgenomen, waarmee de prestaties op de Opgaven/doelstellingen lopende het jaar periodiek worden gemeten. − De VNOG werkt met compacte en slagvaardige posten met goed getrainde vrijwilligers vanuit een versterkte informatiepositie. − Dit alles moet leiden tot een solide veiligheidsregio voor de lange termijn. Uit de Toekomstvisie volgen intensiveringen op bepaalde beleidsterreinen (bijv. beter geoefend personeel), maar er zijn ook structurele besparingen (bijv. ‘minder rubber en metaal’). Aan het einde van de looptijd van de Toekomstvisie, in 2027, wordt er per saldo structureel ruim 5 ton bezuinigd ten opzichte van de gerepareerde begroting 2019. Daarnáást zijn begin 2020 aanvullende efficiencymogelijkheden gezocht en gevonden. De besparingen zijn verwerkt in de meerjarenbegroting 2021-2024.
De komende jaren kunnen externe autonome ontwikkelingen en nieuw beleid (bijvoorbeeld als gevolg van gewenste aanvullende dienstverlening vanuit de gemeenten, het Rijk of het VNOG bestuur) leiden tot kostenstijgingen, die een stijging van de gemeentelijke bijdragen tot gevolg kunnen hebben. Als dit soort ontwikkelingen zich voordoen, zullen die, als gebruikelijk, éérst in de Kadernota’s worden geschetst, zodat daar dan besluitvorming over kan plaatsvinden. Uitvoering Toekomstvisie-Opdrachten in 2021 Het document Toekomstvisie-Opdrachten bestaat uit 58 punten. De punten 1 t/m 20 bevatten de Toekomstvisie, de punten 21 t/m 58 zijn de Opdrachten. Sommige Opdrachten kennen een subnummer; daardoor zijn er in totaal 41 Opdrachten. De Opdrachten moeten in de periode 2020–2026 worden uitgevoerd. Pagina 50 van 96
Inmiddels zijn 20 Opdrachten van de 41 afgerond, waarvan 7 Opdrachten in 2021. Alle resterende Opdrachten zijn inmiddels in uitvoering. Een aantal Opdrachten heeft vertraging opgelopen, voornamelijk als gevolg van de coronacrisis (12). De andere Opdrachten zijn op schema (8). Eén Opdracht betreft een constatering die via de andere Opdrachten wordt uitgevoerd (1). Bijlage 2 geeft een gedetailleerd overzicht van de stand van alle Opdrachten. In de Inleiding van deze jaarstukken is het algemene beeld geschetst van het inhoudelijke effect van de vertragingen op de dienstverlening door de VNOG. In het kort: − De basis dienstverlening komt voor de korte en middellange termijn door de vertragingen niet in gevaar; − De repressieve medewerkers raakten verminderd vakbekwaam doordat vanwege covid-19 lange tijd niet geoefend kon worden.
Toen de coronamaatregelen versoepeld werden medio 2021 kon worden gestart met het inlopen van de achterstanden; − De in de Toekomstvisie bepaalde impuls op de vakbekwaamheid is in 2021 waar mogelijk voorbereid, maar kan vanwege covid-19 en de achterstanden pas later worden ingezet; naar verwachting medio 2022, mits er zich geen andere onvoorziene omstandigheden voordoen; − Het materieel en de materialen zijn voor dit moment en de nabije toekomst acceptabel, maar uitval van oude voertuigen dreigt op termijn wel; − De in de Toekomstvisie bepaalde mutaties in materieel/materiaal (incl. aanschaf) hebben een vertraging opgelopen door covid-19 en de wereldwijde problematiek rondom grondstoffen. Aanbestedingen verlopen anders/moeizaam; − Het AB heeft medio/eind 2021 maatregelen genomen en besluiten genomen om, via het schuiven in de aanschafplanning, alsnog de aanbestedingen te kunnen doorlopen, de einddatum van de Toekomstvisie alsnog te halen en via overbrugging de uitval van materieel te voorkomen. De betrokken posten zijn geïnformeerd; − Er zijn stappen gezet in het realiseren van de in de Toekomstvisie genoemde internationale kazerne Dinxperlo-Suderwick. Het traject is vertraagd door covid-19, maar in de loop van 2021 kwam er een inhaalslag.
De daadwerkelijke realisatie van de internationale kazerne zal conform planning nog enkele jaren vergen; − Er zijn stappen gezet voor de in de Toekomstvisie genoemde nieuwe centrale brandweerpost in Apeldoorn, gecombineerd met nieuw VNOG-hoofdkantoor. De raad van Apeldoorn heeft hierover in 2021 besluiten genomen voor het vervolgonderzoek; − De in de Toekomstvisie bepaalde organisatieontwikkeling loopt onder de noemer ‘De Expeditie’, zie voor een toelichting de paragraaf Bedrijfsvoering (4.5); − De in de Toekomstvisie bepaalde impuls op de GHOR heeft vertraging opgelopen. De GHOR werd volledig in beslag genomen door de bestrijding van covid-19. De invulling van de vacatures, bestemd voor verdere beleidsontwikkeling, is daardoor vertraagd; − De in de Toekomstvisie bepaalde doorontwikkeling van de afdeling Risico- en Crisisbeheersing, mede nodig vanwege de nieuwe Omgevingswet, heeft wat vertragingen opgelopen vanwege onder andere de inzet vanuit de afdeling voor de bestrijding van de covid-19 crisis. Daarnaast heeft het thuiswerken de onderlinge afstemming met de gemeenten enigszins bemoeilijkt. Het is op dit moment nog te vroeg om te zeggen of door de vertragingen de einddatum van de Toekomstvisie (2026) voor bepaalde Opdrachten mogelijk niet gehaald gaat worden. De einddatum lijkt vooralsnog haalbaar. De VNOG tracht om in 2022 e.v. de vertragingen in te lopen.
Periodiek wordt het bestuur geïnformeerd over de voortgang.
Pagina 51 van 96
II. Jaarrekening
Pagina 52 van 96
5. Balans per 31 december 2021 ACTIVA ultimo 2021
ultimo 2020
VASTE ACTIVA
Materiële vaste activa investeringen met een economisch nut Totaal materiële vaste activa
43.109.750
46.557.032
43.109.750
46.557.032
VLOTTENDE ACTIVA Uitzettingen < 1 jaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in 's Rijks schatkist < 1 jaar
889.859
164.310
6.108.938
7.265.431
147.509
159.809
7.146.306
7.589.550
30.747
39.425
2.070.756
1.653.652
Rekening courant verhouding met Rijk Overige vorderingen Totaal Uitzettingen < 1 jaar
Liquide middelen
Overlopende activa Nog te ontvangen bedragen van Overige Nederlandse Overheidslichamen Overige nog te ontvangen bedragen
-
119.652
Vooruitbetaalde bedragen
1.380.506
926.369
Totaal Overlopende activa
3.451.262
2.699.673
TOTAAL VLOTTENDE ACTIVA
10.628.315
10.328.648
53.738.065
56.885.680
TOTAAL ACTIVA
Pagina 53 van 96
PASSIVA ultimo 2021
ultimo 2020
Eigen Vermogen Het gerealiseerde resultaat volgend uit het overzicht van baten en lasten in de jaarrekening
5.255.817
4.929.382
Algemene reserve
1.135.114
1.135.114
Bestemmingsreserves
9.133.557
8.481.358
Totaal Eigen Vermogen
15.524.488
14.545.854
Voorzieningen
1.179.444
1.429.166
24.885.534
28.822.689
3.181.008
4.205.689
Totaal Vaste schulden > 1 jaar
28.066.542
33.028.378
TOTAAL VASTE PASSIVA
44.770.474
49.003.398
Banksaldi
1.093.099
895.209
Overige schulden
1.137.703
1.274.988
Totaal Netto vlottende schulden < 1 jaar
2.230.802
2.170.197
49.078
80.090
VASTE PASSIVA
Vaste schulden > 1 jaar Onderhandse lening binnenlandse banken en overige financiële instellingen Onderhandse lening van openbare lichamen
VLOTTENDE PASSIVA
Netto vlottende schulden < 1 jaar
Overlopende passiva Overige vooruit ontvangen bedragen Overige overlopende passiva
6.687.711
5.631.995
Totaal Overlopende passiva
6.736.789
5.712.085
TOTAAL VLOTTENDE PASSIVA
8.967.591
7.882.282
53.738.065
56.885.680
TOTAAL PASSIVA
Pagina 54 van 96
6. Overzicht van baten en lasten Programma
Begroting na wijziging 2021
Begroting 2021
Realisatie 2021
Verschil 2021
Baten 1.0 Risico- en crisisbeheersing
75.526
0
179.080
179.080
1.232.000
1.482.000
2.236.671
754.671
3.0 GHOR
48.000
48.000
37.331
-10.669
4.0 MON
1.170.000
705.000
708.298
3.298
5.000
5.000
48.688
43.688
2.0 Brandweerzorg
5.0 Bedrijfsvoering 6.0 Directie en control 7.0 Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien
0
33.540
216.431
182.891
55.542.000
57.968.656
55.790.685
-2.177.971
8.0 Kazernes in eigendom en overgangsrecht Totaal Baten
3.093.000
3.291.000
4.626.279
1.335.279
61.165.526
63.533.196
63.843.462
310.266
Lasten 1.0 Risico- en crisisbeheersing
6.575.500
6.859.500
6.639.989
219.511
2.0 Brandweerzorg
31.670.560
31.363.485
28.633.039
2.730.446
3.0 GHOR
1.830.000
1.886.630
1.625.030
261.600
4.0 MON
2.225.000
1.783.000
1.717.433
65.567
5.0 Bedrijfsvoering
12.304.500
13.615.000
13.340.778
274.222
816.000
1.328.540
1.135.880
192.660
2.988.068
8.729.454
5.146.399
3.583.055
6.0 Directie en control 7.0 Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien 8.0 Kazernes in eigendom en overgangsrecht
3.093.000
3.291.000
4.626.279
-1.335.279
61.502.628
68.856.609
62.864.827
5.991.782
-337.102
-5.323.413
978.635
-6.302.048
Onttrekkingen
587.000
6.231.311
5.775.701
-455.610
Toevoegingen
249.898
907.898
1.498.519
-590.621
Saldo reserves
337.102
5.323.413
4.277.182
1.046.231
0
0
5.255.817
5.255.817
Totaal Lasten Totaal saldo baten en lasten
Mutaties reserves
Resultaat
Begrotingsrechtmatigheid De jaarrekening 2021 sluit met een voordelig saldo. De Covid-uitgaven zijn t.o.v. de begroting met € 32.787 overschreden (budget € 219.000, hier tegenover uitgaven ad € 251.787). Deze overschrijding wordt veroorzaakt door het onvoorspelbare karakter van deze uitgaven. De overschrijding is gedekt binnen de programma’s. Alle programma’s zijn binnen de begroting gebleven; er is derhalve geen sprake van begrotingsonrechtmatigheid op programmaniveau. Ook op programma 8 ‘Brandweerkazernes in eigendom en overgangsrecht’ is sprake van een begrotingsoverschrijding. Deze wordt echter 1:1 afgerekend (in lijn met het beleid) met de betreffende gemeenten, zodat dit geen rechtmatigheidsprobleem oplevert. De in het jaarverslag toegelichte activiteiten passen binnen de inhoudelijke doelstellingen van de VNOG, zoals die in de begroting 2021 zijn geformuleerd. Dit lijkt niet te gelden voor toezicht en handhaving (CTB controle); dit is echter begroot en hier staan inkomsten tegenover.
Pagina 55 van 96
6.1. Verklaring resultaat 2021 op hoofdlijnen op kostensoorten Het positief jaarresultaat 2021 bedraagt afgerond € 5.256.000. Hieronder zijn de grootste verschillen tussen de begroting 2021 (na wijzigingen) en de realisatie toegelicht. Deze is zoals gebruikelijk opgesteld voor de hoofdkostensoorten: personeel (incl. inhuur en verhuur), vrijwilligers, exploitatie en kapitaallasten. De uitkomsten komen grotendeels overeen met de prognose bij de Tweede Financiele Verkenning. Toen werd een saldo van € 6.150.000 voorzien; op 9 december heeft het AB budgetoverhevelingen naar 2022 van € 608.000 goedgekeurd. Hiermee resteert ultimo boekjaar slechts een kleine € 3 ton als verschil met de prognose na 6 maanden. Verklaring resultaat op hoofdlijnen Salarissen
2020
2021
1.587.000
1.370.000
Inhuur en detachering
-589.000
-743.000
Vrijwilligers
1.950.000
1.303.000
Exploitatie (excl. Covid-uitgaven)
2.430.000
3.158.000
Covid-19 (voor rekening VNOG
-617.000
-32.000
Renteresultaat
168.000
200.000
4.929.000
5.256.000
Totaal
Salarissen Het overschot op de salarissen c.a. van aanvankelijk € 1,4 miljoen wordt geheel veroorzaakt door vacatures. Van deze € 1,4 miljoen is € 50.000 gestort in de voorzieningen afkoop FLO regeling voor rekening VNOG, waardoor er een saldo resteert van € 1,3 miljoen. Bij het programma algemene dekkingsmiddelen is hiernaast een voordelig prijsverschil van € 0,6 miljoen als gevolg van het late afsluiten van het CAO akkoord verantwoord. Inhuur en detachering (excl. COVID-19) De uitgaven voor de inhuur bedragen € 1.208.000 (begroot € 246.000). De overschrijding is dus € 962.000. Hiertegenover staat het saldo van € 219.000 voor detacheringen van personeel. Begroot € 40.000 versus een realisatie van € 259.000. Het overschot op de kosten van arbeid (salarissen, inhuur en detachering) bedraagt per saldo € 627.000. In de navolgende tabel is dit nader gespecificeerd, uitgesplitst over de drie kostensoorten. De inhuur in 2021 heeft betrekking op de uitvoering van reguliere taken waarvoor op dat moment geen expertise intern beschikbaar was. De grootste uitgavenposten waren: • Medewerker ICT (dekking mede uit vacature). • Adviseur Inkoop (dekking mede uit vacature). • HRM adviseur (deels dekking uit reserve Expeditie). • Personeelsadministratie (dekking mede uit vacature). • Medewerker werkadministratie (dekking uit vacature). • Jurist (dekking uit vacature).
Pagina 56 van 96
bedragen x 1.000 Begroting na wijziging
Werkelijke uitgaven
Saldo
Salarissen + sociale lasten
26.500
25.130
1.370
Inhuur (excl.COVID-19)
246
1.208
-962
Detachering van personeel
-40
-259
219
26.706
26.149
627
Kosten van arbeid
Totaal
Dit saldo is lager dan gemeld in de Tweede Financiële Verkenning 2021. Het verschil heeft drie oorzaken. Ten eerste in getroffen voorzieningen voor twee medewerkers. Ten tweede waren er minder baten voor uitgeleend personeel door ziekte en minder contracturen. Ten derde is om in het kader van ‘De Expeditie’ doorstroming van personeel mogelijk te maken een tijdelijke dubbele bezetting op een enkele functie geaccepteerd (tijdelijke “dakpanconstructies”, 2/3 jaar). Vrijwilligersvergoedingen Er is een voordeel op het vrijwilligersbudget. Om beter te kunnen sturen is het budget extracomptabel onderverdeeld in diverse deelbudgetten. De forse onderschrijding is in hoge mate toe te schrijven aan COVID-19 (minder oefenuren, trainingen, etc.). Het deelbudget voor inzetten (uitrukken) toont ook een onderschrijding. Conform beleid is een deel hiervan in de egalisatiereserve ‘uitrukken’ gestort, € 162.390, namelijk tot het vastgelegde maximum van € 400.000. Hieronder het verloop van het vrijwilligersbudget 2021: Deelbudget Vaste vergoeding Inzeturen Kazernering Vakbkw Blijven Vakbkw Worden Vakbkw Ondersteun PPMO BL Keuringen BVL Vergaderen Onderhoud Declaraties Overig Bijkomende lasten m.n. werkgeverslasten Overheveling budget naar 2022 Totaal
Begroting 2021 € 1.150.000 € 1.815.000 € 1.235.000 € 1.760.000 € 480.000 € 360.000 € 125.000 € 60.000 € 20.000 € 50.000 € 150.000 € 120.000 € 135.000
Registratie 2021 € 1.138.000 € 1.592.000 € 1.114.000 € 1.206.000 € 379.000 € 148.000 € 105.000 € 22.000 €0 € 43.000 € 125.000 € 85.000 € 52.000
€ 495.000
€ 443.000
€ -200.000 € 7.755.000
€ 6.452.000
voordeel: € 1.303.000
Dit is in lijn met de Tweede Financiële Verkenning, toen een resultaat van € 1,4 miljoen werd verwacht. De uitrukcijfers zijn per definitie weinig voorspelbaar; op vakbekwaamheid zijn in de tweede helft van het jaar meer activiteiten geweest dan mogelijk was in de eerste helft.
Pagina 57 van 96
Exploitatie De toelichting per programma is opgenomen in de volgende paragraaf 6.2. Hieronder een samenvatting per programma (afgerond): Programma 1 Risico- en Crisisbeheersing 2. Brandweerzorg
276.000 1.863.000
3. GHOR
37.000
4. MON
27.000
5. Bedrijfsvoering
50.000
6. Directie en Control
300.000
7. Algemene Dekkingsmiddelen Totaal
605.000 3.158.000
Dit is in lijn met de Tweede Financiële Verkenning, toen een resultaat van € 3,5 miljoen werd verwacht. Kapitaallasten (afschrijving en rente) In de begroting 2021 is een budget van € 5.325.000 opgenomen voor kapitaallasten (rente en afschrijving excl. kazernes) en een toevoeging aan de egalisatiereserve afschrijvingen van € 250.000. De werkelijke kapitaallast viel met afgerond € 5.128.000 ongeveer € 197.000 lager uit. De (in de afgelopen jaren) uitgestelde investeringen in brandweermateriaal/- materieel hebben de lagere kapitaalslasten in 2021 hebben veroorzaakt. Het verschil is na aftrek van de begrote toevoeging aan de egalisatiereserve toegevoegd aan deze reserve. Hiernaast is ook de opbrengst van de verkopen materieel toegevoegd aan deze egalisatiereserve afschrijvingen (materieel). In hoofdstuk 13 is een overzicht opgenomen van de af te sluiten en over te hevelen kredieten. Programma Risico- en Crisisbeheersing Brandweerzorg idem extra afschrijving Bedrijfsvoering idem extra afschrijving Totaal Mutatie egalisatiereserve Kazernes in eigendom
Werkelijk Begroting Werkelijk Restant 2020 2021 2021 2021 16.674 53.000 16.706 36.294 3.931.656 4.216.450 4.084.786 131.664 82.605 63.583 -63.583 782.624 912.800 826.110 86.690 143.000 136.742 6.258 4.813.559 5.325.250 5.127.927 197.323 811.441 197.323 5.625.000 5.325.250 5.325.250 677.388 677000 677.997 -997
COVID-19-uitgaven Voor een toelichting op COVID-19-uitgaven wordt verwezen naar paragraaf 4.4.
Pagina 58 van 96
6.2. Specificatie per programma Per programma is er een tabel met de realisatie per product opgesteld en een tabel met een toelichting op overschrijdingen en overschotten vanaf € 25.000. Programma 1. Risico- en Crisisbeheersing Product
01. PERSONELE KOSTEN-Personele kosten
90. OVERIG-Overig
95. RENTE EN AFSCHRIJVING-Rente en afschrijving
L/B
Baten Lasten Saldo Baten Lasten Saldo Baten Lasten Saldo
Totaal saldo baten en lasten
Mutaties reserves 1.0 Risico- en crisisbeheersing
Saldo reserves
Resultaat
Baten Lasten Saldo
Begroting 2021
Begroting na wijziging 2021
Realisatie 2021
Verschil 2021
5.932.000 -5.932.000 75.526 590.500 -514.974
5.897.000 -5.897.000 909.500 -909.500
174.614 5.936.393 -5.761.778 4.466 686.891 -682.425
174.614 -39.393 -135.222 4.466 222.609 -227.075
53.000 -53.000 -6.499.974 nadeel
53.000 -53.000 -6.859.500 nadeel
16.706 -16.706 -6.460.909 nadeel
36.294 -36.294 -398.591 voordeel
152.000 152.000 152.000 voordeel
422.500 90.000 332.500 332.500 voordeel
335.893 126.294 209.599 209.599 voordeel
-86.607 -36.294 122.901 122.901 nadeel
-6.347.974 nadeel
-6.527.000 nadeel
-6.251.311 nadeel
-275.689 voordeel
Toelichting op Voordeel (V)/Nadeel (N) vanaf € 25.000 01. Personele kosten Saldo op salarissen, inhuur en detachering personeel wordt op totalen verantwoord en toegelicht in § 6.1. V 90. Overig - Algemeen - Moto/Multi vakbekwaamheid In verband met corona is een onderschrijding op het budget ontstaan. Een deel van het budget is overgeheveld naar 2022. - Overige processen Crisisbeheersing - Risicobeheersing veranderkosten In 2021 is hiervoor € 64.500 onttrokken aan de reserve. In het onderdeel digitale informatievoorziening is in 2021 voorzien. - Programma zelfredzaam en risicobewust Dit project is ten dele opgepakt, waardoor er een onderschrijding is van het budget. Dit budget zit in een reserve. Alleen dat wat gerealiseerd is, wordt aan de reserve onttrokken. - Risicogericht en informatie gestuurd werken - Brandonderzoek T.o.v. vorig jaar is er deels uitvoering gegeven aan de plannen. Hierdoor is het budget niet volledig benut. Overige verschillen elk kleiner dan 25.000 V 95. Rente en afschrijving V Diverse kleine verschillen kleiner dan 25.000 N Resultaat voor bestemming (V) 1.0 Mutaties reserves - Toevoeging: toevoeging kapitaallasten aan egalisatiereserve afschrijving € 36.300, overheveling multi vakbekwaamheid € 90.000. - Onttrekking: tijdelijke reserve i.vm.
overgehevelde budgetten van 2020 naar 2021: € 118.000, reserve veranderkosten € 64.500, reserve programma zelfredzaamheid € 33.400, reserve frictiekosten € 120.000. N Resultaat na bestemming (V)
Pagina 59 van 96
135.222 -173.300 26.700
39.100 202.200 86.600
28.300 20.300 -2.825 227.075 36.300 -6 398.591 -86.607 -36.294 -122.901 275.689
Programma 2. Brandweerzorg Product
L/B
01. PERSONELE KOSTEN-Brandweerzorg
Baten
02. VRIJWILLIGERS VERGOEDINGEN-Brandweerzorg
08. VRIJWILLIGERS OVERIG-Brandweerzorg
20. OPERATIONELE VOORBEREIDING-Brandweerzorg
21. MATERIEEL EN LOGISTIEK-Brandweerzorg
22. FACILITAIR-Brandweerzorg
23. HUISVESTING-Brandweerzorg
24. VAKBEKWAAM WORDEN EN BLIJVEN-Brandweerzorg
28. REGIONAAL BRANDMELDSYSTEEM-Brandweerzorg
90. OVERIG-Brandweerzorg
95. RENTE EN AFSCHRIJVING-Brandweerzorg
Realisatie 2021
Verschil 2021
377.625
377.625
10.827.000
9.942.800
10.199.948
-257.148
Saldo
-10.827.000
-9.942.800
-9.822.323
-120.477
Baten
1.485
1.485
Lasten
7.955.000
7.755.000
6.453.980
1.301.020
Saldo
-7.955.000
-7.755.000
-6.452.495
-1.302.505
Baten Lasten
192.560
192.560
141.204
51.356
Saldo
-192.560
-192.560
-141.204
-51.356
Baten Lasten
50.000
50.000
34.416
15.584
Saldo
-50.000
-50.000
-34.416
-15.584
2.789
2.789
Lasten
2.828.000
2.575.720
2.521.778
53.942
Saldo
-2.828.000
-2.575.720
-2.518.989
-56.731
Baten
Baten Lasten
304.000
266.500
178.685
87.815
Saldo
-304.000
-266.500
-178.685
-87.815
Baten Lasten
1.257.000
1.668.625
1.573.626
94.999
Saldo
-1.257.000
-1.668.625
-1.573.626
-94.999
Baten Lasten
3.203.000
3.371.530
2.181.026
1.190.504
Saldo
-3.203.000
-3.371.530
-2.181.026
-1.190.504
Baten
1.218.000
1.218.000
1.359.831
141.831
Lasten
810.000
810.000
750.269
59.731
Saldo
408.000
408.000
609.562
-201.562
Baten
14.000
264.000
494.941
230.941
Lasten
105.000
514.300
449.739
64.561
Saldo
-91.000
-250.300
45.203
-295.503
Baten Lasten
4.139.000
4.216.450
4.148.369
68.081
Saldo
-4.139.000
-4.216.450
-4.148.369
-68.081
-30.438.560
-29.881.485
-26.396.368
-3.485.117
nadeel
nadeel
nadeel
voordeel
Baten
660.400
686.583
26.183
Lasten
480.000
941.380
-461.380
Saldo
180.400
-254.797
435.197
180.400
-254.797
435.197
voordeel
nadeel
nadeel
-30.438.560
-29.701.085
-26.651.165
-3.049.920
nadeel
nadeel
nadeel
voordeel
Saldo reserves
Resultaat
Begroting na wijziging 2021
Lasten
Totaal saldo baten en lasten
Mutaties reserves 2.0 Brandweerzorg
Begroting 2021
Toelichting op Voordeel (V)/Nadeel (N) vanaf € 25.000 01. Personele kosten Saldo op salarissen, inhuur en detachering personeel wordt op totalen verantwoord en toegelicht in § 6.1. Diverse verschillen elk voor zich kleiner dan € 25.000. V 02. Vrijwilligersvergoedingen Bij de onder uitputting van het vrijwilligersbudget speelt covid-19 nog steeds een grote rol. Conform de verwachting is in de 2e helft 2021 het oefenprogramma weer opgestart. In verband met maatregelen is er nog steeds terughoudendheid in de uitvoering van activiteiten. Dit treft niet alleen de oefenplanning, maar ook overige activiteiten zoals vergaderingen. Het bedrag van € 1.357.600 ontstaat na toevoeging van € 162.300 aan de egalisatiereserve uitruk. Hierbij komt dat voor zowel Doetinchem als voor Zutphen door covid-19/lockdown/thuiswerken er veel meer beroepsmedewerkers beschikbaar kwamen voor de dagdienstbezetting. Hierdoor was er dus minder inhuur nodig. Hiervoor is € 55.100 uitgegeven. V 08. Vrijwilligers Overig In verband met Covid-19 zijn activiteiten zoals brandweerwedstrijden, open dagen, teambuilding achterwege gebleven. V 20. Operationele voorbereiding Door corona en de daarbij behorende werkzaamheden, beperkingen en uitdagingen heeft het onderwerp
Pagina 60 van 96
103.600 16.877 120.477 1.357.600
-55.100 1.302.500
51.300
innovatie beperkt aandacht kunnen krijgen. Ditzelfde geldt voor implementatie van planvorming en procedures die geheel in het teken hebben gestaan van corona. V 21. Materieel en Logistiek Ten opzichte van de tweede financiële verkenning 2021 is de onderschrijding op materieel en logistiek fors minder. Dit heeft te maken met het feit dat de werkzaamheden meer zijn opgepakt en doorgestart dan aanvankelijk gelet op de covid-19 situatie verwacht werd. Onderhoud wordt vooral gedaan na de zomer. Omdat de ervaring is dat er in het voorjaar en zomer meer risico is op meer incidenten dan in het najaar. De planning van onderhoud is hierop aangepast en de kosten worden vooral in die periode gemaakt. -Onderhoud: • voertuigen • onderhoud ademlucht • materialen • verbindingsmiddelen • brandkranen • CBRNe • Dienst- en uitrukkleding Oefenmaterialen Er heeft een inhaalslag plaatsgevonden aan onderhoud van oefenmaterialen op de posten. Hierdoor is het budget bijna in zijn geheel ingezet. Bijkomende kosten inzet. Dit is altijd een flexibele post: het is erg afhankelijk van de omvang en hoeveelheid (brand)inzetten in een jaar. In 2021 zijn er in Achterhoek Noord en Zuid nauwelijks of geen grote incidenten geweest waarbij kosten moesten worden gemaakt voor inzet van extra middelen (bv. een kraan) of voedsel voor brandweermensen.
Op de Veluwe zijn relatief vaak kranen en shovels ingehuurd, in twee gevallen ook om vastgelopen brandweervoertuigen los te trekken, nadat deze vast waren komen te staan. Al met al hebben de gemaakte kosten in het najaar en de overheveling van budgetten niet tot een overschrijding geleid binnen Materieel en Logistiek. Overige verschillen elk kleiner dan 25.000.
278.300 -6.900 -172.955 -14.300 22.400 62.300 -111.100
-1.014 V
22. Facilitair - Services diensten en middelen: door de grote mate van thuiswerken zijn er voordelen op de kantoorbenodigdheden en facilitaire kosten. - Door het niet doorgaan van bijeenkomsten als gevolg van jubilea is een voordeel te zien. - De voorbereiding op de nieuwe demarcatie-afspraken zorgt nog steeds voor een behoedzaam uitgavenpatroon ten aanzien van duurzame goederen, waardoor een voordeel is ontstaan. - Wel zijn er extra kosten gemaakt voor het wassen van linnengoed voor kazerne Zutphen. - Diverse kleine verschillen elk voor zich kleiner dan 25.000. V 23. Huisvesting - De optimalisatie van de ademluchtwerkplaats loopt nog door in 2022. - Voor het huisvestings- en demarcatieplan is expertise ingekocht. - Verder heeft er een onderzoek nul- en conditiemeting plaatsgevonden op de kazernes. Dit is uitgevoerd door een externe partij. De kosten voor het huisvestings- en demarcatieplan en onderzoek en nulmeting worden gedekt uit desbetreffende reserve. - Kleine verschillen op overige kazernes elk kleiner dan 25.000. V 24. Vakbekwaam worden en blijven - Door corona en de bijbehorende maatregelen (lockdowns, alleen doorgaan noodzakelijke opleidingen en trainingen, minder oefeningen) zijn er in 2021 minder momenten voor (realistisch) oefeningen en opleidingen geweest. Alleen de hoogst noodzakelijke zaken zijn doorgegaan waarbij een splitsing is gemaakt in ‘nice en need’.
Dit heeft gezorgd voor minder oefenmomenten en opleidingen. - Er is wel een overschrijding van € 97.300 op oefeningen specialismen. Dit komt omdat de rijtrainingen die in 2020 niet konden doorgaan door corona in 2021 zoveel als mogelijk zijn ingehaald. Ditzelfde geldt voor trainingen levensreddend handelen. Dit om te voorkomen dat afgegeven certificaten zouden verlopen. Daarnaast zijn er veel digitale bijeenkomsten gehouden wat zorgt voor meer kosten dan begroot. De kosten voor de vakbekwaamheidspleinen werden verantwoord op ‘vakbekwaam algemeen’. Om meer inzicht te krijgen in de kosten en deze te kunnen beheersen is ervoor gekozen om voor de pleinen in Groenlo, Loenen en ASK op aparte grootboekrekeningen te begroten en verantwoorden. V 28. Regionaal brandmeldsysteem - Het positieve resultaat op RBS wordt veroorzaakt door € 207.000 hogere inkomsten abonnementen dan
Pagina 61 van 96
15.600
56.732 23.900 37.600 48.900 -19.200 -3.400 87.800 45.100 -105.100 180.700
-25.700 95.000 1.287.800
-97.300
1.190.500 207.000
begroot. In de begroting 2021 werd al rekening gehouden met een verdergaande daling van het aantal abonnementen in verband met de voorgenomen stopzetting van de OMS activiteit. Deze stopzetting van de activiteiten van RBS is echter vertraagd en de afbouw van het aantal abonnementen zal nu in het jaar 2022 aanvangen. - Diverse kleine verschillen elk voor zich kleiner dan 25.000. V 90. Overig - Ook in 2021 heeft de VNOG materieel verkocht. De opbrengst wordt in de egalisatiereserve gestort cf. beleid. - De kosten rondom jubilea e.d. zijn veelal uitgebleven, omdat dit soort activiteiten nauwelijks hebben plaatsgevonden. Zoals ook de activiteiten van de jeugd brandweer. - Wel zijn er kosten gemaakt i.v.m. covid-19 voor schoonmaak en huur van extra ruimte voor de opslag van meubilair. - Diverse verschillen elk voor zich kleiner dan 25.000. V 95. Rente en afschrijving V Verschillen kleiner dan 25.000. V Resultaat voor bestemming (V) 99. Mutaties reserves - Toevoeging: verkoop materieel € 230.900, toevoeging kapitaallasten aan egalisatiereserve afschrijving cf. beleid € 68.100, storting in reserve nieuwe operationele uniformen € 50.000, overheveling kledingbudget naar tijdelijke reserve € 230.000, overheveling vrijwilligersvergoeding t.b.v. realistisch oefenen naar tijdelijke reserve € 200.000.
- Onttrekking: overgehevelde budgetten van 2020 naar 2021: materialen Oost en West € 40,000, rij – opleiding € 50.000, onderzoek nul- en conditiemeting kazernes € 400.000, inhuur t.b.v. demarcatie € 27.000, leergang bevelvoerder € 106.000. N Resultaat na bestemming (V)
Pagina 62 van 96
-5.438 201.562 230.900 93.500 -31.600 2.700 295.500 68.081 66 3.485.118 26.183
-461.380
435.197 3.049.020
Programma 3. GHOR Product
L/B
01. PERSONELE KOSTEN-GHOR
Baten
90. OVERIG-GHOR
Begroting na wijziging 2021
Realisatie 2021
Verschil 2021
Lasten
1.189.000
1.213.630
989.333
224.297
Saldo
-1.189.000
-1.213.630
-989.333
-224.297 -10.669
Baten
48.000
48.000
37.331
Lasten
641.000
673.000
635.697
37.303
Saldo
-593.000
-625.000
-598.366
-26.634
-1.782.000
-1.838.630
-1.587.699
-250.931
nadeel
nadeel
nadeel
voordeel
Baten
33.630
33.630
Lasten
21.000
21.000
-
Saldo
12.630
12.630
-
Totaal saldo baten en lasten
Mutaties reserves 3.0 GHOR
Begroting 2021
Saldo reserves
Resultaat
-
12.630
12.630
voordeel
voordeel
-1.782.000
-1.826.000
-1.575.069
-250.931
nadeel
nadeel
nadeel
voordeel
Toelichting op Voordeel (V)/Nadeel (N) vanaf € 25.000 01. Personele kosten - Saldo op salarissen, inhuur en detachering personeel wordt op totalen verantwoord en toegelicht in § 6.1. - Overige personeelskosten kleiner dan 25.000. V 90. Overig Diverse overige verschillen elk voor zich kleiner dan 25.000.
V Resultaat voor bestemming (V)
26.634 250.931 -
Resultaat na bestemming (V)
250.931
3.0 Mutaties reserves Toevoeging overheveling kledingbudget naar tijdelijke reserve € 21.000. Onttrekking: overgehevelde budgetten van 2020 naar 2021 € 33.630.
Pagina 63 van 96
208.461 15.836 224.297
Programma 4. MON Product
L/B
01. PERSONELE KOSTEN-MON
Baten
1.170.000
705.000
708.298
3.298
Lasten
2.068.350
1.693.350
1.668.496
24.854
Saldo
-898.350
-988.350
-960.198
-28.152
48.937
40.713 -40.713
90. OVERIG-MON
Begroting na wijziging 2021
Baten
-
-
Lasten
156.650
89.650
Saldo Totaal saldo baten en lasten
Mutaties reserves 4.0 MON
Begroting 2021
Realisatie 2021
Verschil 2021
-
-156.650
-89.650
-48.937
-1.055.000
-1.078.000
-1.009.135
-68.865
nadeel
nadeel
nadeel
voordeel
-1.055.000
-1.078.000
-1.009.135
-68.865
nadeel
nadeel
nadeel
voordeel
Baten Lasten Saldo
Saldo reserves Resultaat
Toelichting op Voordeel (V)/Nadeel (N) vanaf € 25.000 01. Personele kosten Saldo op salarissen, inhuur en detachering personeel wordt op totalen verantwoord en toegelicht in § 6.1. V 90. Overig Diverse overige verschillen elk voor zich kleiner dan 25.000 V Resultaat voor bestemming (V) 4.0 Mutaties reserves Resultaat na bestemming (V)
Pagina 64 van 96
28.152 40.713 68.865 68.865
Programma 5. Bedrijfsvoering Product
L/B
01. PERSONELE KOSTEN-Bedrijfsvoering
Baten
61. COMMUNICATIE-Bedrijfsvoering
62. MIDDELEN-Bedrijfsvoering
63. VERZEKERINGEN-Bedrijfsvoering
64. PERSONEELSZAKEN-Bedrijfsvoering
65. INFORMATIE-Bedrijfsvoering
66. ARBO-Arbo
89. OVERIG-Bedrijfsvoering
95. RENTE EN AFSCHRIJVING-Bedrijfsvoering
99. MUTATIE(S) RESERVE(S)-Mutatie(s) reserve(s)
Begroting 2021 5.000
Begroting na wijziging 2021 5.000
Realisatie 2021 29.731
Verschil 2021 24.731
Lasten
6.868.500
7.495.200
7.327.562
167.638
Saldo
-6.863.500
-7.490.200
-7.297.830
-192.370
Baten Lasten
67.000
67.000
49.770
17.230
Saldo
-67.000
-67.000
-49.770
-17.230
Baten Lasten
50.000
50.000
33.527
16.473
Saldo
-50.000
-50.000
-33.527
-16.473
Baten Lasten
737.000
737.500
776.549
-39.049
Saldo
-737.000
-737.500
-776.549
39.049
Baten
5.845
5.845
Lasten
1.004.500
954.700
541.673
413.027
Saldo
-1.004.500
-954.700
-535.828
-418.872
Baten
10.612
10.612
Lasten
1.853.000
2.290.600
2.388.750
-98.150
Saldo
-1.853.000
-2.290.600
-2.378.138
87.538
Baten Lasten
154.500
186.500
70.069
116.431
Saldo
-154.500
-186.500
-70.069
-116.431
Baten
-
-
2.500
2.500
Lasten
654.000
777.700
1.190.027
-412.327
Saldo
-654.000
-777.700
-1.187.527
409.827
Baten Lasten
916.000
1.055.800
962.852
92.948
Saldo
-916.000
-1.055.800
-962.852
-92.948
-12.299.500
-13.610.000
-13.292.091
-317.909
nadeel
nadeel
nadeel
voordeel
435.000
735.400
340.215
-395.185
67.000
159.948
-92.948
435.000
668.400
180.267
488.133
435.000
668.400
180.267
488.133
voordeel
voordeel
voordeel
nadeel
-11.864.500
-12.941.600
-13.111.824
170.224
nadeel
nadeel
nadeel
nadeel
Baten Lasten Saldo
Totaal saldo baten en lasten
Mutaties reserves 6.0 Bedrijfsvoering
Baten Lasten Saldo
Saldo reserves
Resultaat
Toelichting op Voordeel (V)/Nadeel (N) vanaf € 25.000 01. Personele kosten - Saldo op salarissen, inhuur en detachering personeel wordt op totalen toegelicht in § 6.1. - Door covid-19 is op het budget Zorg voor Personeel weinig uitgegeven. V 63. Verzekering Door covid-19 hebben veel activiteiten stilgelegen waardoor er ook minder dossiers waren en de kosten binnen het budget bleven. Wel deden zich meer schades voor met een eigen risico dan gebruikelijk. Door een correctie op de BTW van € 55.300 voor de jaren 2017 tot en met 2021 is het budget overschreden. Dit is destijds verzuimd in rekening te brengen door VR Twente. Zie voor meer toelichting over verzekeringen § 4.5. Bedrijfsvoering. N 64. Personeelszaken - De expeditie/veranderkosten: Leiderschapsprogramma, Professionele vaardigheden, Ontwikkel- en loopbaanadvies, duurzaam inzetbaarheid en Mobiliteit: minder uitgegeven dan begroot (blijft in reserve organisatieontwikkeling). - HRM advies. Daar waar noodzakelijk is in 2021 voor enkele zaken expertise ingekocht; voor enkele complexe personeelsdossiers een juridisch adviesbureau en expertise op het gebied van FLO. Dit laatste loopt nog door tot 2023. En daarnaast expertise voor het onderhoud van het functiegebouw van de VNOG. Al deze kosten hebben tot een overschrijding geleid.
- Werving en selectie beroepspersoneel Naast de reguliere werving via sociale media zijn wervingsbureaus ingeschakeld. Dit gebeurt pas als reguliere werving niet tot succes leidt. Het gaat om de functies controller en teamleider. Dit heeft tot hogere kosten geleid.
Pagina 65 van 96
164.600 27.800 192.400
-39.000 349.600
-50.900
-48.200
-Tweede loopbaanbeleid. Er is hier een start mee gemaakt. Vanwege de pandemie heeft het uitvoeren van portfoliotrainingen vertraging opgelopen. Er wordt landelijk wel onderzocht waarom het een moeizaam traject is, veel regio’s kampen ermee. Veel repressief beroepspersoneel houdt van het vak en wil dit graag blijven uitoefenen; ook na 20 jaar repressief te zijn geweest. Met het GO is afgesproken in gesprek te gaan met desbetreffende beroepsgroep, om bij die groep na te gaan wat ze nodig hebben hierin. - Mobiliteit: personeelsontwikkeling. Door de pandemie hebben opleiding/trainingen stilgelegen. - Diverse verschillen elk voor zich kleiner dan 25.000. V 65. Informatie -Licenties Netwerk- en systeembeheer Naast de forse prijsstijging van licenties hebben de volgende zaken tot overschrijding van het budget geleid. Als gevolg van de hack is een extern bureau ingeschakeld dat de VNOG monitort. Voor een deel is hierin voorzien in de middelen, voor een deel niet, € 95.000. Voor de komende jaren is dekking geregeld. Verder is de VNOG geholpen door een externe bij de aanbesteding van de MS optimalisatie, incidenteel € 20.000. Bepaalde licenties worden ingekocht en in één keer betaald, € 25.000. Voor BI is meer vraag naar licenties dan verwacht. De licenties voor de firewall zijn voorheen betaald vanuit het krediet. Deze kosten waren niet meegenomen als beheerkosten, € 25.700.
- Overige overschrijdingen kwamen door de extra ingekochte hardware t.b.v. het thuiswerken, zoals koptelefoons e.d. Ook is een aantal keren expertise ingeschakeld om bepaalde updates uit te voeren. Hierbij is in 2021 een cyber security assessment uitgevoerd door externen. - De implementatie van het Procesbeheerssysteem Risicobeheersing heeft vertraging opgelopen en loopt nog door in 2022. Dit budget dient te worden overgeheveld naar 2022 via resultaatbestemming. VNOG gaat eerst haar juridische standpunt bepalen richting de leverancier, samen met een extern juridisch bureau. Een deel van de kosten is reeds betaald, maar er heeft nog geen implementatie plaatsgevonden. - Van de overige voordelen die er zijn binnen Informatie, dient opnieuw bekeken te worden hoe ze het beste ingezet kunnen worden. Zodat dit meer aansluit bij onze huidige ICT omgeving. - Diverse verschillen elk voor zich kleiner dan 25.000. N 66. Arbo: Het budget binnen ARBO voor arbeidsmiddelen is een budget, dat voor de uitputting afhankelijk is van het aantal aanvragen voor steunzolen, computerbrillen, aangepaste bureaustoelen, maskerbrillen, veiligheidsbrillen, muizen, etc. Daarnaast zijn nog een aantal verdiepende RIE’s nog niet uitgevoerd. De vaccinatie inhaalslag valt binnen het Arbo contract. Er was ruime belangstelling voor de vaccinatie inhaalslag.
Met Arbo moest de beschikbare capaciteit afgestemd worden. Qua capaciteit is het beter dit door te schuiven naar 2022. Binnen de regio worden straks 3 locaties in oost en 3 in west opgezet voor de vaccinaties. Een deel van de middelen, € 32.000, is overgeheveld naar 2022. Het overige deel zal voorgelegd worden aan het bestuur als bestemming van het jaar resultaat, € 90.000. V 89.Overig - De overschrijding wordt veroorzaakt door ingeleend personeel (HRM, Inkoop, IT). Deze kosten worden centraal toegelicht bij de personeelskosten, § 6.1. - Het aantal wachtgeld verplichtingen is lager dan voorgaande jaren. Hierbij komen de WAZO uitkeringen. - Niet alle opleidingen konden worden gestart vanwege covid-19. - In 2020 is, met name door corona, slechts 10% van het begrote bedrag van ‘bijkomende kosten uitvoering materieel spreidingsplan’ uitgegeven. Veel van deze kosten zijn naar achter verschoven. Hierdoor is het budget in 2021 overschreden. Ook de komende jaren zal deze verschuiving nog effect hebben. Deze kosten worden gedekt uit een reserve. - Ook in 2021 heeft de VNOG kosten gemaakt voor covid-19. Deze kosten zijn niet declarabel. Voor verdere toelichting zie paragraaf Covid (§ 4.4). - Diverse verschillen elk voor zich kleiner dan 25.000. N 98.
Rente en afschrijving V Diverse kleine verschillen kleiner dan 25.000, overige producten en afrondingsverschillen V Resultaat voor bestemming (V) 99. Mutaties reserves - Storting: toevoeging aan egalisatiereserve afschrijvingen € 93.000, overheveling budget naar 2022 voor nieuwe website € 35.000 en inhaalslag vaccinaties € 32.000. - Onttrekking: € 224.240 voor ‘de Expeditie’, € 64.000 overheveling budget 2020 naar 2021, € 52.000 bijkomende kosten MSP. N Resultaat na bestemming (N)
Pagina 66 van 96
56.600
79..500 32.272 418.872
-188.300
-35.000
81.400
59.000 -4.638 -87.538 53.800
62.600
116.400 -536.800 98.500 22.100
6.400 -409.800 92.948 33.628 317.910 -92.948 -395.185 -488.133 -170.223
Programma 6. Directie en control Product
L/B
01. PERSONELE KOSTEN-Directie en control
Baten
-
Lasten
275.000
779.000
781.359
-2.359
Saldo
-275.000
-779.000
-666.465
-112.535
51. BESTUUR-Bestuur
52. DIRECTIE OVERIG-Directie en control
53. CONTROL-Control
Begroting na wijziging 2021 -
Realisatie 2021 114.894
Verschil 2021 114.894
Baten Lasten
30.000
40.000
35.796
4.204
Saldo
-30.000
-40.000
-35.796
-4.204
33.540
101.537
67.997
Lasten
429.000
427.540
261.928
165.612
Saldo
-429.000
-394.000
-160.391
-233.609
Baten
Baten Lasten
82.000
82.000
56.797
25.203
Saldo
-82.000
-82.000
-56.797
-25.203
-816.000
-1.295.000
-919.450
-375.550
nadeel
nadeel
nadeel
voordeel
-816.000
-1.295.000
-919.450
-375.550
nadeel
nadeel
nadeel
voordeel
Totaal saldo baten en lasten
Mutaties reserves 5.0 Directie en control
Begroting 2021
Baten Lasten Saldo
Saldo reserves Resultaat
Toelichting op Voordeel (V)/Nadeel (N) vanaf € 25.000 01. Personele kosten Saldo op salarissen, inhuur en detachering personeel wordt op totalen verantwoord en toegelicht in § 6.1. V 52. Directie Overig Het ontwikkelbudget is beperkt aangesproken. Door eigen inzet via het MD traject "professionals voor de toekomst" zijn vernieuwende projectresultaten opgeleverd op het gebied van innovatie, huisvesting, interne informatievoorziening en early warning. V 53. Control Inventarisatie van risico's in de bedrijfsvoering zijn intern opgesteld. V Diverse verschillen, elk voor zich kleiner dan 25.000 V Resultaat voor bestemming (V) 5.0 Mutaties reserves Resultaat na bestemming (V)
Pagina 67 van 96
112.500
233.600 25.200 4.250 375.550 375.550
Programma 7. Algemene Dekkingsmiddelen Product
01. PERSONELE KOSTEN-Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien 71. TREASURY-Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien
72. LOON- EN PRIJSCOMPENSATIE-Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien 73. BIJDRAGEN RIJK EN GEMEENTEN-Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien
L/B
Saldo reserves
Resultaat
Realisatie 2021
Verschil 2021
Lasten
600.000
600.000
600.000
Saldo
-600.000
-600.000
-600.000
Baten
583.000
584.700
524.818
-59.882
Lasten
583.000
584.700
311.766
272.934
Saldo
-
-
213.052
-213.052
Baten Lasten
1.396.068
1.021.000
422.060
598.940
Saldo
-1.396.068
-1.021.000
-422.060
-598.940
Baten
54.959.000
55.243.246
55.258.294
15.048
4.379.381
4.379.381
-0
50.863.865
50.878.913
-15.048
Lasten 54.959.000
Baten
2.140.710
7.573
-2.133.137
Lasten
409.000
2.144.373
33.192
2.111.181
Saldo
-409.000
-3.663
-25.618
21.955
52.553.932
49.239.202
50.644.286
-1.405.084
voordeel
voordeel
voordeel
voordeel
Totaal saldo baten en lasten
Mutaties reserves 7.0 Algemene dekkingsmiddelen en onvoorzien
Begroting na wijziging 2021
Baten
Saldo 88. ALGEMEEN-Algemeen
Begroting 2021
Baten
4.379.381
4.379.381
Lasten
249.898
249.898
249.898
Saldo
-249.898
4.129.483
4.129.483
-249.898
4.129.483
4.129.483
-0
nadeel
voordeel
voordeel
voordeel
52.304.034
53.368.685
54.773.770
-1.405.085
voordeel
voordeel
voordeel
voordeel
Toelichting op Voordeel (V)/Nadeel (N) vanaf € 25.000 01. Personeelskosten De stelpost bovenschaligheid is onderdeel van de salaris begroting en is toegelicht in de analyse in § 6.1. V 71. Treasury Evenals in 2020 is een voordelig renteresultaat gerealiseerd, dat in § 4.3 wordt toegelicht. V 72. Loon- en prijscompensatie De stelpost looncompensatie werd slechts ten dele benut doordat de CAO onderhandelingen pas laat tot uitkomsten leidden. V Diverse verschillen elk voor zich kleiner dan 25.000. N Totaal Voordeel
Pagina 68 van 96
0 -0
600.000 213.100
599.000 -7.015 1.405.085
Programma 8. Brandweerkazernes in eigendom en overgangsrecht Product L/B Begroting 2021 81. APELDOORN
82. DOETINC HEM
83. HARDERWIJK
84. EPE
85. ZUTPHEN
Baten
1.761.000
Begroting na wijziging 2021 1.761.000
Lasten
1.761.000
1.761.000
Verschil 2021
2.940.950
1.179.950
2.940.950
-1.179.950
Saldo
-
-
-
-
Baten
685.000
743.000
821.719
78.719
Lasten
685.000
743.000
821.719
-78.719
Saldo
-
-
-
-
Baten
591.000
591.000
585.119
-5.881
Lasten
591.000
591.000
585.119
5.881
Saldo
-
-
-
-
Baten
56.000
56.000
129.647
73.647
Lasten
56.000
56.000
129.647
-73.647
Saldo
-
-
-
-
Baten
140.000
148.844
8.844
Lasten
140.000
148.844
-8.844
Saldo
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Totaal saldo baten en lasten Mutaties reserves 8.0 Kazernes in eigendom en overgangsrecht
Realisatie 2021
Baten Lasten Saldo
Saldo reserves Resultaat
Toelichting Binnen dit programma wordt een aantal specifieke producten verantwoord die de VNOG voor een beperkt aantal gemeenten uitvoert. Programma 8 sluit altijd op nihil aangezien alle kosten en opbrengsten met de desbetreffende gemeenten worden verrekend. Per product van het programma 8 is een verantwoording samengesteld ten behoeve van de desbetreffende gemeente. In deze verantwoording zijn de belangrijkste afwijkingen van de begroting nader toegelicht. Deze verantwoordingen zijn reeds met de (financieel) ambtenaren van de desbetreffende gemeenten besproken. Kazernes. De voorschotten die de VNOG bij de gemeenten in rekening brengt, zijn sinds 2014 ongewijzigd gebleven terwijl als gevolg van gestegen kostenontwikkelingen de werkelijke uitgaven voor de exploitatie van de kazernes jaarlijks toenemen. Aanpassing van de hoogte van de bevoorschotting was uitgesteld in afwachting van de besluiten over demarcatie waarmee helder wordt wie nu welke exploitatie uitgaven gaat betalen en dus ook gaat begroten. De demarcatie-afspraken zijn in december 2021 vervat in een Regeling die het algemeen bestuur heeft vastgesteld en die aan de colleges ter instemming is voorgelegd; definitieve afronding volgt begin 2022. Aangezien de VNOG de exploitatie voor de betreffende gemeenten uitvoert, worden alle uitgaven doorberekend wat ook leidt tot extra inkomsten op dit programma dan begroot.
Overgangsrecht. Sinds eind 2017 wordt invulling gegeven aan de uitwerking van het Akkoord Reparatie FLOovergangsrecht. Periodiek worden richtlijnen verstrekt vanuit het landelijke LOGA met betrekking tot de uitwerking van onderdelen van dit akkoord. In 2021 zijn evenals vorig jaar aanzienlijke kosten verantwoord in verband met de afspraken met betrekking tot de opbouw van een netto-spaartegoed tot 225% van het nettoinkomen op de leeftijd van 55 jaar. Doordat het te sparen bedrag hoger is (225% van het netto-inkomen in plaats van 210% bruto) en het moment waarop het spaarbedrag moet worden bereikt eerder ligt (55 jaar in plaats van 59 jaar) moet voor een grote groep medewerkers versneld gespaard worden. Op landelijk niveau is afgesproken dit versneld sparen in 2020 en 2021 te laten plaatsvinden. Dit betekent hogere lasten aan levensloop in de kalenderjaren 2020 en 2021 dan in de begroting opgenomen was. Over de werkzame tijd van de werknemer leidt dit niet tot meerkosten, omdat een deel van de kosten in de tijd naar voren wordt gehaald. Aangezien de VNOG deze regeling voor de gemeente Apeldoorn uitvoert, worden alle uitgaven doorberekend wat ook leidt tot extra inkomsten op dit programma dan begroot. De gemeente is hierover in 2020 en 2021 steeds geïnformeerd. Totaal
Pagina 69 van 96
0
7. Waarderingsgrondslagen Materiële vaste activa Materiële vaste activa worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs (dit omvat de inkoopprijs en de bijkomende kosten) onder aftrek van de cumulatieve afschrijvingen. Disagio wordt niet geactiveerd. De gehanteerde afschrijvingsmethoden staan beschreven in de Financiële Verordening. De VNOG schrijft af volgens de lineaire methode op al haar reguliere activa en annuïtair op de gebouwen. Aan investeringen die gedurende het boekjaar worden aangeschaft wordt wel rente toegerekend, maar er wordt daarvoor geen afschrijving berekend. De eerste afschrijving vindt plaats in het boekjaar volgend op het jaar van aanschaf. De afschrijving wordt gebaseerd op de levensduur van de activa. Verkort overzicht afschrijvingstermijnen Waardering en afschrijving vaste activa: 1. Activa met een verkrijgingprijs van minder dan € 10.000 worden niet geactiveerd. 2. Afschrijving van gebouwen vindt plaats op basis van de annuïtaire methode, op gronden wordt niet afgeschreven. Op alle overige activa wordt lineair afgeschreven. 3. De rente voor de toerekening van de kapitaallasten wordt bepaald door het AB bij de vaststelling van de begroting. Voor enkele projecten (aankoop van kazernes Doetinchem, Harderwijk en Apeldoorn SABA) is een projectrente vastgesteld die gekoppeld is aan het rentepercentage van de voor de financiering aangetrokken leningen. 4.
De materiële vaste activa met economisch nut, zoals bedoeld in artikel 35 van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeente, worden afgeschreven volgens de afschrijvingstermijnen zoals vastgesteld in de vergadering van het DB van 29 november 2018. Het vaststellen van de lijst met afschrijvingstermijnen is, op grond van de huidige Financiële Verordening, een bevoegdheid van het DB. Aanvullend op de vastgestelde lijst zijn de volgende uitgangspunten vastgesteld: a. Tweedehands aangekochte activa worden afgeschreven op basis van de geschatte resterende economische levensduur; b. Investeringen die in voorgaande leden niet specifiek zijn benoemd worden afgeschreven op basis van de verwachte economische levensduur. Vorderingen Vorderingen zijn opgenomen tegen de nominale waarde. Liquide middelen Liquide middelen zijn opgenomen tegen de nominale waarde. Overlopende activa Overlopende activa zijn opgenomen tegen de nominale waarde. Algemene reserve Algemene reserves zijn reserves waaraan het Algemeen Bestuur geen specifieke bestemming heeft gegeven. Bestemmingsreserves Bestemmingsreserves zijn reserves waaraan het Algemeen Bestuur een specifiek doel heeft gegeven. Binnen deze reserves is onderscheid mogelijk in wettelijke, egalisatie en overige bestemmingsreserves.
Pagina 70 van 96
Stelsel van baten en lasten De baten en lasten zijn toegerekend aan het jaar waarin de diensten of goederen zijn geleverd. Eventuele verliezen en in redelijkheid te berekenen risico’s, die hun oorsprong vinden in of voor het verslagjaar zijn verwerkt in de jaarrekening. De baten en lasten waartussen een causaal verband bestaat zijn in hetzelfde jaar verantwoord. De programmarekening 2021 is opgesteld over de periode 1 januari 2021 – 31 december 2021. Resultaat bestemming Conform BBV worden de mutaties in de reserves zowel bij de begroting als in de rekening, separaat verantwoord. Hierdoor is het jaarrekeningresultaat zowel voor als na bestemming inzichtelijk. Voorzieningen Voorzieningen kunnen gevormd worden wegens: a. verplichtingen en verliezen waarvan de omvang op de balansdatum onzeker is, doch redelijkerwijs te schatten; b. op de balansdatum bestaande risico’s ter zake van bepaalde te verwachten verplichtingen of verliezen waarvan de omvang redelijkerwijs is te schatten; c. kosten die in een volgend begrotingsjaar zullen worden gemaakt, mits het maken van die kosten zijn oorsprong mede vindt in het begrotingsjaar of in een voorafgaand begrotingsjaar en de voorziening strekt tot gelijkmatige verdeling van lasten over een aantal begrotingsjaren. De voorzieningen worden gevormd tegen nominale waarde.
Langlopende schulden De langlopende schulden zijn opgenomen tegen nominale waarde. Van langlopende schulden is spraken wanneer de oorspronkelijke looptijd één jaar of langer is. Kortlopende schulden en vlottende passiva Kortlopende schulden zijn opgenomen tegen nominale waarde.
Pagina 71 van 96
8. Toelichting op de balans Activa Materiële vaste activa 87.659.748 41.102.716 46.557.032 2.108.824 -275.000 -11.619.945
Aanschafwaarde per 1-1-2021 Af: Afschrijving per 1-1-2021 Stand per 1-1-2021 Bij: Investeringen 2021 Af: Bijdragen derden Af: Desinvestering 2021 Bij: cum afschrijvingen des-investeringen 2021
11.619.945 -5.080.782 -200.324 43.109.750
Af: Afschrijvingen 2021 Af: Afwaarderingen 2021 Totaal saldo activa per 31-12-2021
De stand per 1-1-2021 bestaat uit de boekwaarde van de gehele VNOG. De VNOG kent alleen investeringen met economisch nut. De activa van de VNOG bestaan uit vijf categorieën, namelijk gronden & terreinen, bedrijfsgebouwen, vervoermiddelen, apparatuur en overige activa. In 2021 is het activabestand gescreend en opgeschoond tot een (oorspronkelijke) aanschafwaarde van 11,6 mln. Hiermee is beoogt te komen tot een administratief juiste weergave op de balans van de bezittingen en de afschrijvingen daarop. De opgeschoonde activa-items (m.n. vervoermiddelen, brandweermaterialen zoals ademlucht en ICT middelen) waren afgeschreven en afgestoten, maar stonden nog met aanschafwaarde en afgeschreven waarde op de balans van de VNOG. Bij de opschoning is getoetst of de afstoot (in het verleden) conform de geldende interne afspraken heeft plaatsgevonden. Hieronder de stand van de balans per categorie. Verloopstaat investeringen 2021: Categorie Boekwaarde per 1-1-2021
Gronden & Terreinen 1.875.000
Bij: investering 2021 Af : bijdragen derden Af: desinvestering 2021 Bij: cum afschrijvingen des-investeringen 2021
Machines & apparaten & installaties
Overige materiele vaste activa
12.430.701
19.494.476
9.548.612
3.208.243
46.557.032
56.514
1.340.967 -275.000 -2.040.832 2.040.832
407.168 -7.681.012 7.681.012
304.175 -1.784.239 1.784.239
2.108.824 -275.000 -11.619.945 11.619.945
-113.862 113.862
Af: Afschrijving 2021 Subtotaal Af: Afwaarderingen 2021 Totaal saldo activa per 31-12-2021
Vervoermiddelen
Bedrijfsgebouwen
1.875.000 1.875.000
Totaal
-563.576
-2.324.296
-1.533.513
-659.397
-5.080.782
11.923.639 11.923.639
18.236.147 -31.527 18.204.620
8.422.267 -18.303 8.403.964
2.853.021 -150.494 2.702.527
43.310.074 -200.324 43.109.750
Toelichting op de afschrijvingen De gehanteerde afschrijvingsmethoden staan beschreven in de Financiële Verordening, titel 2, artikel 10. Op gronden & terreinen wordt niet afgeschreven, op bedrijfsgebouwen wordt annuïtair afgeschreven. Alle overige activa schrijft de VNOG met ingang vanaf 2017 af volgens de lineaire methode. Aan investeringen die gedurende het boekjaar worden aangeschaft, wordt wel rente toegerekend, maar geen afschrijving berekend. De eerste afschrijving vindt plaats het boekjaar volgend op het jaar van aanschaf. Het DB heeft een nieuwe afschrijvingstermijn tabel vastgesteld die met ingang van 2019 wordt toegepast. In het jaar 2021 heeft de VNOG voor € 1,8 miljoen geïnvesteerd. De gerealiseerde investeringen zijn lager dan het toegekende investeringsbudget, dit is vooral veroorzaakt doordat de aanbesteding en aanschaf van materieel/materialen wordt vertraagd door schaarste van grondstoffen en oplopende prijzen. Veel investeringen zijn uitgesteld naar de komende jaren. Pagina 72 van 96
De duurzame waardeverminderingen bedragen € 200.324. De gemeente Apeldoorn heeft € 275.000 bij gedragen aan een redvoertuig. Deze bijdrage is in mindering gebracht op de investering. Restantkredieten 2021 In hoofdstuk 13 staan de kredieten die in 2021 niet (geheel) zijn uitgevoerd. De uitvoering vindt plaats in 2022 of later. Gevraagd wordt om deze kredieten over te hevelen naar 2022. Vlottende activa Vorderingen < 1 jaar Onder vorderingen op korte termijn vallen vorderingen die binnen een jaar afgehandeld worden. In onderstaande tabel staan de vorderingen op korte termijn aangegeven. Uitzettingen < 1 jaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in 's Rijks Schatkist met een rente typische looptijd < 1 jaar Overige vorderingen Totaal uitzettingen < 1 jaar
31-12-2021 889.859
31-12-2020 164.310
Mutatie 725.549
6.108.938 147.509 7.146.306
7.265.431 159.809 7.589.550
-1.156.493 -12.300 -443.244
Vorderingen op openbare lichamen Dit betreft vorderingen op diverse openbare lichamen die in 2022 worden afgewikkeld. Schatkistbankieren Met ingang van 1 januari 2014 heeft het Ministerie van Financiën het voor overheidslichamen verplichte schatkistbankieren ingevoerd. De VNOG is hierdoor verplicht om overtollige middelen in rekening-courant aan te houden bij het Ministerie van Financiën. Als overtollig wordt aangemerkt alle middelen die een drempelbedrag overschrijden. Voor de VNOG is het drempelbedrag voor 2021 bepaald op € 463.144. De VNOG legt in navolgende tabel verantwoording af over de wijze waarin in 2021 de regels over schatkistbankieren zijn nageleefd. Kwartaal Op dagbasis buiten 's Rijks schatkist gehouden Drempelbedrag Ruimte onder drempelbedrag Overschrijding van het drempelbedrag
1 255.339 463.144 207.805 -
2
3 208.011 463.144 255.133 -
230.472 463.144 232.672 -
4 163.621 463.144 299.523 -
Uit voorgaande staat blijkt dat de VNOG in 2021 de regels voor het schatkistbankieren volledig heeft nageleefd. Rekening – courantverhouding met het Rijk Als rekening courant met het Rijk wordt de zero-balancerekening gebruikt. Via dit rekeningnummer verlopen de afromingen naar en de opnames uit ’s Rijks schatkist van en naar de rekening courant VNOG. Het saldo van de zero balance-rekening is altijd € 0. Overige vorderingen Het totaal van overige vorderingen € 147.509,- betreft hoofdzakelijk declaraties van kosten en RBS vorderingen. Liquide middelen Liquide middelen staan ter vrije beschikking:
Pagina 73 van 96
Liquide middelen Simpled C ard Bank BNG NOG zerobalancing rekening Bank BNG NOG paraplurekening Girorekening Postbank NOG Postbank NOG Totaal liquide middelen
31-12-2021 14.343 13.306 401 2.697 30.747
31-12-2020 22.735 13.426 484 2.780 39.425
Mutatie -8.392 -120 -83 -83 -8.678
Overlopende activa Overlopende activa Nog te ontvangen bedragen van Overige Nederlandse Overheidslichamen Overige nog te ontvangen bedragen Vooruitbetaalde bedragen Totaal overlopende activa
31-12-2021
31-12-2020
Mutatie
2.070.756 1.380.506 3.451.262
1.653.652 119.652 926.369 2.699.673
417.104 -119.652 454.137 751.589
Overige nog te ontvangen bedragen Onder de post ‘Overige nog te ontvangen bedragen’ staan de opbrengsten die de VNOG als baten heeft opgenomen in de exploitatie, maar die nog niet zijn ontvangen. Vooruitbetaalde bedragen Het bedrag aan vooruitbetaalde kosten heeft betrekking op opleidingskosten die reeds in rekening zijn gebracht, maar waarvan de opleidingstrajecten pas in de komende jaren worden afgerond. Voor het overige zijn het facturen die betaald zijn in 2021 maar betrekking hebben op 2022.
Pagina 74 van 96
Passiva Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit de algemene reserve en bestemmings- en egalisatiereserves en het gerealiseerd resultaat over het boekjaar. Verloopstaat reserves Vermeerdering Omschrijving
Saldo 1-1-2021
Terugbetaling aan gemeenten
als gevolg van bestemming
Vermeerde-
Verminde-
Verminderingen
Toevoeging
Saldo per
resultaat 2020
ringen
ringen
ivm afschrijving
rente 2021
31-12-2021
Bestemming rekeningresultaat 2020
4.929.382
Algemene Reserve
1.135.114
1.135.114
3.000.000
3.000.000
4.379.000
-550.000
382
-
Bestemmingsreserves Bedrijfsvoeringreserve Jeugdbrandweer Oost-Gelre
5.436
Tijdelijke reserve Egalisatiereserve afschrijvingen
5.436
838.630
608.000
2.291.982
678.130
838.630
608.000 63.583
2.906.529
Bestemmingsreserve Frictiekn LMO Tijdelijke reserve incidentele veranderkosten
500.000 723.208
288.740
434.468
Reserve frictiekosten risicobeheersing Tijdelijke reserve flankerende kn dekkings- spreidingsplan
485.000
120.000
365.000
349.492
51.975
297.517
Reserve vervanging operationeel uniform
50.000
50.000
Egalisatiereserve inzetten(uitruk)
237.610
162.390
500.000
Reserve zelfredzaamheid en risicobewust Totaal Reserves
550.000 14.545.854
4.379.000
-
100.000 400.000 33.393
1.498.520
1.333.120
516.607 63.583
-
10.268.671
Algemene reserve Deze reserve behoort tot het weerstandsvermogen. Bedrijfsvoeringsreserve Deze reserve behoort tot het weerstandsvermogen. Jeugdbrandweer Oost-Gelre Van de voormalige Stichting Jeugdbrandweer Oost-Gelre heeft de VNOG, na het opheffen van deze stichting, de reserve ontvangen. Deze reserve is voor de nieuwe jeugdgroep Oost-Gelre binnen de Jeugdbrandweer VNOG. Tijdelijke reserve Via deze reserve zijn via een besluit van het algemeen bestuur budgetten overgeheveld van 2021 naar 2022. Verloop van de tijdelijke reserve