970165 PlusOV Concept jaarrekening 2023
Tekst van het document
CONCEPT Jaarstukken Vervoerscentrale Stedendriehoek 2023
Inhoudsopgave JAARVERSLAG ......................................................................................................................................... 4 Voorwoord .............................................................................................................................................. 4 1.
Overzicht van baten en lasten ...................................................................................................... 5 1.1 Personeelskosten .......................................................................................................................... 7 1.2 Bedrijfsvoering .............................................................................................................................. 7 1.3 Direct materiële kosten ................................................................................................................. 8 1.4 Facilitaire diensten ........................................................................................................................ 9 1.5 Bestuurskosten .............................................................................................................................. 9 1.6 Optimalisatiekosten ...................................................................................................................... 9 1.7 Vervoerskosten............................................................................................................................ 10
2.
Programmaverantwoording ........................................................................................................ 13
3.
Paragrafen ................................................................................................................................... 16 3.1 Weerstandsvermogen ................................................................................................................. 16 3.2 Financiering ................................................................................................................................. 18 3.3 Bedrijfsvoering ............................................................................................................................ 19 3.4 Verbonden partijen ..................................................................................................................... 21
JAARREKENING ..................................................................................................................................... 22 1.
Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling .................................................................. 22
2.
Balans per 31 december 2023 .................................................................................................... 24
3.
Balanstoelichting ......................................................................................................................... 25
4.
Overzicht van baten en lasten .................................................................................................... 31
5.
Rechtmatigheidsverantwoording ............................................................................................... 32
ACCOUNTANTSVERKLARING ................................................................................................................. 33 Bijlage 1: Bijdrage per gemeente .......................................................................................................... 34 Bijlage 2: Saldo bijdrage per gemeente................................................................................................. 35
2
3
JAARVERSLAG Voorwoord Voor u ligt het jaarverslag en de jaarrekening 2023 van PlusOV, de vervoerscentrale Stedendriehoek. Het vraagafhankelijk vervoer (Wmo-vervoer) Reizigers gaven in het continu klanttevredenheidsonderzoek een waardering van 8,3 (8,2 in 2022) als algemeen rapportcijfer voor het vervoer door PlusOV in 2023. Vergeleken met 2022 steeg het aantal ritten (+9%) in 2023. Ook groeide het aantal kilometers (+9%). Het aantal unieke reizigers bleef stabiel op 7.593. Met de toename van het vervoersvolume stegen ook de vervoerskosten voor het vraagafhankelijk vervoer vergeleken met 2022 (circa 25%). Dit komt voor 13,7% door een stijging van de NEA-index. De overige stijging komt door de stijging in het vervoersvolume. Het routegebonden vervoer (leerlingenvervoer, dagbesteding en Jeugdwet) Ouders/verzorgers gaven het leerlingenvervoer een waardering van een 7,3, een stijging van 0,1 ten opzichte van het vorige onderzoek. In het leerlingenvervoer zien we dat de trend van de afgelopen jaren zich in 2023 doorzet. Meer deelnemers maken gebruik van het leerlingenvervoer en het jeugdwetvervoer. We maken meer ritten en rijden meer kilometers. In het dagbestedingsvervoer zien we een afname van het aantal deelnemers en ritten. Ook in het routegebonden vervoer stegen de vervoerskosten vergeleken met 2022 (13%).
Dit kwam door de stijging van de NEA-index en de toename van het aantal ritten. De kostenstijging in 2023 dempen we door een efficiëntere routeplanning en uitvoering van de ritten. Het aandeel van het leerlingenvervoer is met 75% van de vervoerskosten en 90% van de kilometers sterk bepalend voor het totale routegebonden vervoer. De organisatie PlusOV De bezetting van PlusOV is eind 2023 23,1 fte, begroot was 23,3. Hiervan zijn 2,0 fte inleenkrachten. Er is extra inleen geweest als gevolg van een hoog ziekteverzuim bij de Frontoffice. We hebben eerst 22,9 fte begroot bij de start van 2024. Het uitvoeren van alle ritaanvragen met behoud van een hoge klanttevredenheid is voor ons een steeds grotere uitdaging. De medewerkers van PlusOV ervaren deze druk dagelijks Ze blijven zich echter steeds inzetten om de missie van PlusOV waar te maken. De missie van PlusOV is ‘Mensen prettig, betaalbaar en efficiënt vervoeren wanneer er geen vervoersalternatief is’.
Henk Meijer Directeur PlusOV
4
1. Overzicht van baten en lasten Uit het overzicht van baten en lasten blijkt dat zowel de organisatiekosten als de vervoerskosten in 2023 binnen de begroting blijven. Dit leidt tot een positief saldo. Lasten De organisatiekosten zijn in 2023 € 179.000 lager dan begroot. Dit voordeel is hoofdzakelijk het gevolg van lagere bedrijfsvoeringskosten, direct materiele kosten en bestuurskosten. Door een lagere investering dan begroot vielen de optimalisatiekosten lager uit met een bedrag van € 14.200. De totale vervoerskosten zijn € 27.500 lager dan begroot. De kosten voor het vraagafhankelijk vervoer 2023 (VAV) zijn € 298.000 lager dan begroot en de vervoerskosten voor het routegebonden vervoer (RGV) zijn € 270.000 hoger dan begroot. Het voordeel op de vervoerskosten in het VAV is het gevolg van minder ritten in het vraagafhankelijk vervoer dan eerder ingeschat. Na corona is er weer een stijging in het aantal ritten ontstaan. Dit zagen we ook in 2023. De reizigers maken steeds meer gebruik van PlusOV voor het vervoer voor sociaal/recreatieve activiteiten. Het niveau van het aantal ritten in 2023 is in vergelijking met 2019 68% (2019: 386.000 en 2023 264.000 ritten). In de volgende paragrafen lichten we de lasten verder toe. Baten De lagere lasten zorgen direct voor een lagere bijdrage van de gemeenten. Daarnaast zijn er een aantal voordelen aan de batenkant voor de organisatie.
Zoals opbrengsten vervoerspassen en overige (rente) baten. Dit zorgt ook voor een lagere bijdrage van de gemeenten. De gezamenlijke bijdrage door de gemeenten aan organisatie- en vervoerskosten is € 350.000 lager dan begroot. Uiteindelijk resteert er een positief resultaat van bijna € 1.000 De eigen bijdrage van reizigers voor hun rit in het vraagafhankelijk vervoer ter grootte van € 590.000 (ca. 11% van de vervoerskosten) is niet in de baten opgenomen.
5
Lasten Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Subtotaal organisatiekosten
Jaarrekening 2021
Jaarrekening 2022
€ € € € € €
€ € € € € €
Optimalisatiekosten Investering Subtotaal optimalisatiekosten
€ €
Vervoer Vraagafhankelijk vervoer * Leerlingenvervoer ** Dagbestedingsvervoer ** Jeugdwet vervoer ** Aanvullend OV Subtotaal vervoerskosten
€ € € € € €
1.664.370 173.751 133.948 87.071 87.873 2.147.013
61.360 € 61.360 €
3.827.026 3.309.903 735.729 357.119 83.979 8.313.756
€ € € € € €
1.604.470 134.794 176.012 77.499 63.064 2.055.840
Begroot 2023 € € € € € €
34.490 € 34.490 €
4.274.649 2.679.429 582.489 344.138 24.469 7.905.175
€ € € € € €
TOTAAL LASTEN € 10.522.129 € 9.995.505 € * Werkelijke kosten 2021 VAV zijn inclusief corona tegemoetkoming ** Werkelijke kosten 2021 LLV, DB en JW zijn inclusief afrekening 2018-2019.
Baten Organisatie Bijdr. Prov. Gelderland Wmo Bijdragen gemeenten Opbr. Vervoerpassen/ritoverzichten Overige baten Bijdr. Prov. Gelderland OV Subtotaal organisatie
Jaarrekening 2021
Jaarrekening 2022
€ € € € € €
€ € € € € €
Optimalisatie Bijdrage DAZ gemeenten Subtotaal Optimalisatie
€ €
Vervoer Bijdrage provincie Wmo-vervoer Bijdragen gemeenten Vraagafhankelijk verv. Bijdragen gemeenten Leerlingenvervoer Bijdragen gemeenten Dagbestedingsvervoer Bijdragen gemeenten Jeugdwetvervoer Bijdrage provincie aanvullend OV Subtotaal Vervoer
€ € € € € € €
672.521 3.154.505 3.309.903 735.729 357.119 83.979 8.313.756
TOTAAL BATEN Saldo van baten en lasten
€ €
10.310.768 € -211.361 €
10.161.484 € 165.979 €
Onttrekking optimalisatiereserve (opt.kosten) € Onttrekking optimalisatiereserve (eff. bijdrage) € Toevoeging aan reserve optimalisatiekosten Subtotaal €
85.000 € 150.000 € € 235.000 €
Resultaat
23.639 €
133.881 1.834.510 13.801 14.820 1.997.012
-
€ €
€ € € € € € €
Werkelijk 2023 € € € € € €
1.678.979 € 142.172 € 249.110 € 94.779 € 63.856 € 2.228.895 €
-78.116 44.734 93.584 -2.681 121.706 179.228
100.000 € 100.000 €
85.734 € 85.734 €
14.266 14.266
€ € € € € €
297.766 -359.863 150.975 -61.304 27.573
11.802.759 €
221.066
1.600.863 186.906 342.694 92.098 185.562 2.408.123
5.692.005 2.764.505 734.003 325.189 9.515.702
€ € € € € €
12.023.825 €
Begroot 2023
5.394.239 3.124.368 583.028 386.493 9.488.129
Werkelijk 2023
-322.772 12.346 131.198 -179.228
€ €
-
€ € € € € € €
-297.761 359.863 -150.975 61.304 -27.568
11.873.825 € -150.001 €
11.667.029 € -135.729 €
-206.796 14.271
89.685 € 100.000 € -300.469 -110.784 €
100.000 € 50.000 €
86.680 € 50.000 €
-13.320 -
150.000 €
136.680 €
-13.320
55.195 €
-1 €
951 €
951
300.469 € 300.469 €
459.556 3.815.093 2.679.429 582.489 344.138 24.469 7.905.175
€ € € € € € €
35.165 2.322.958 2.358.123
€ € € € € €
Saldo 2023 € € € € € €
105.768 1.813.148 12.065 20.541 4.318 1.955.840
€ € € € € €
Saldo 2023
€ €
-
235.522 5.456.483 2.764.505 734.003 325.189 9.515.702
€ € € € € € €
35.165 2.000.186 12.346 131.198 2.178.895
-
235.522 5.158.722 3.124.368 583.028 386.493 9.488.134
Mutaties reserves
€
6
1.1 Personeelskosten Werkelijk 2021 € 1.539.633 € 96.588 € 4.212 € 23.937 € 1.664.370
Loonkosten Externe inhuur Opleiding/training Alg personeelskosten Totaal personeelskosten:
Werkelijk 2022 € 1.482.046 € 100.232 € 3.462 € 18.730 € 1.604.470
Begroot 2023 € 1.440.242 € 114.790 € 21.604 € 24.227 € 1.600.863
Werkelijk 2023 € 1.501.920 € 143.676 € 14.604 € 18.779 € 1.678.979
Saldo 2023
€ € € €
-61.678 -28.886 7.000 5.449
€
-78.116
Loonkosten (in dienst en inhuur) Na het vaststellen van de begroting 2023 stegen, als gevolg van nieuwe CAO-afspraken, de loonkosten met 8% (€ 124.400). De hogere kosten van € 91.000 voor loonkosten en externe inhuur verklaren we hiermee. Verhouding directe loonkosten vraagafhankelijk en routegebonden vervoer Een groot gedeelte van de personeelskosten rekenen we direct toe aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De medewerkers Frontoffice werken volledig voor het vraagafhankelijk vervoer. De planners werken óf voor het vraagafhankelijk óf voor het routegebonden vervoer. De verhouding tussen de direct toe te rekenen loonkosten gebruiken we om de organisatiekosten te verdelen die niet direct aan een vervoerssoort toe te rekenen zijn. Aan het eind van het jaar bekijken we wat de werkelijke verhouding is geweest met de werkelijke (directe) loonkosten. De verhouding is: Vervoer Vraagafhankelijk Routegebonden
Begroting 2023: 85,34 % 14,66 %
Werkelijk 2023: 78,22 % 21,78 %
Verdeelsleutel: De organisatiekosten verdelen we naar de verschillende programma’s. Een deel van de kosten rekenen we rechtstreeks toe aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De overige kosten verdeelden we op basis van de verdeelsleutel directe loonkosten. De loonkosten voor directie en staf verdelen we met deze verhouding over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
1.2 Bedrijfsvoering Werkelijk 2021
Ondersteuning PIOFACH Bankkosten Verzekeringen Totaal lasten bedrijfsvoering
Werkelijk 2022
€ 167.649 € 127.750 € 3.354 € 3.817 € 2.748 € 3.228 € 173.751 € 134.794
Begroot 2023
€ 170.923 € € 5.328 € € 10.655 € € 186.906 €
Werkelijk 2023
135.691 3.534 2.947 142.172
Saldo 2023
€ € € €
35.232 1.794 7.708 44.734
Verdeelsleutel: De kosten voor bedrijfsvoering worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
7
1.3 Direct materiële kosten Werkelijk 2021
Werkelijk 2022
Begroot 2023
Werkelijk 2023
Saldo 2023
Vervoerspassen VAV
€ 10.052 €
12.049 €
12.344 €
Klanttevredenheidsonderzoek VAV
€
5.250 €
28.987 €
783 € 28.205
€
5.085 €
-
7.372 €
Klanttevredenheidsonderzoek RGV
13.003 € €
-659 5.085
ICT-Software VAV
€ 71.353 € 116.496 € 235.140 € 158.886 € 76.254
ICT-Software RGV
€ 28.938 €
28.293 €
42.374 €
30.495 € 11.879
ICT-Infra Communicatie
€ 11.571 €
12.672 €
12.951 €
27.597 € -14.646
€
1.252 €
5.813 €
18.347 € -12.534
Totaal Direct materiële kosten
€ 133.948 € 176.012 € 342.694 € 249.110 € 93.584
4.664 €
Klantevredenheidsonderzoek De kosten voor de het klanttevredenheidsonderzoek boekten we in 2023 als optimalisatiekosten. Een voordeel van € 33.000 op de direct materiele kosten. ICT software VAV; Het variabele deel van de licentiekosten voor de plannings-software VAV wordt bepaald door het aantal ritten. Door minder ritten dan oorspronkelijk begroot zijn deze variabele kosten ook lager. Een voordeel van € 76.000. ICT Software RGV; De kosten voor het regieportaal vallen lager uit. Dit wordt deels veroorzaakt doordat de reizigersapp halverwege 2023 in gebruik is genomen. Een voordeel van € 2.500 Communicatie; De hogere kosten komen door een onvoorziene extra mailingactie naar de WMO-pashouders. Een incidenteel nadeel van € 12.000. ICT-Infra Microsoft 365 namen we in 2023 af bij een andere leverancier. Deze kosten zijn nu onderdeel van ICT-infra. Terwijl de kosten begroot waren op ICT onder facilitaire diensten. Dit levert een nadeel op van € 12.000 op ICT-infra. Verdeelsleutel De direct materiele kosten rekenen we allemaal direct toe aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. ICT-infra en communicatie verdelen we met de verhouding directe loonkosten naar RGV en VAV.
8
1.4 Facilitaire diensten Werkelijk 2021
Werkelijk 2022
Begroot 2023
Werkelijk 2023
Saldo 2023
Huisvestingskosten
€ 57.275 € 58.822 € 58.072 €
67.351 €
-9.279
Kantoormiddelen
€
3.222 € 10.655 €
12.288 €
-1.633
ICT
€ 23.040 € 15.456 € 23.371 €
15.140 €
8.231
Totaal lasten fac.diensten € 87.071 € 77.499 € 92.098 €
94.779 €
-2.681
6.756 €
Verdeelsleutel: De kosten voor facilitaire diensten worden op basis van de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
1.5 Bestuurskosten
Representatie/advies Accountantskosten Juridische ondersteuning Onvoorzien Totaal
Werkelijk 2021 € 2.133 € 27.000 € 43.740 € 15.000 € 87.873
Werkelijk 2022 € 6.231 € 27.400 € 21.433 € 8.000 € 63.064
Begroot 2023 € 3.547 € 30.510 € 51.505 € 100.000 € 185.562
Werkelijk 2023 € 2.224 € 29.853 € 31.779 € € 63.856
Saldo 2023 € 1.323 € 658 € 19.726 € 100.000 € 121.706
Onvoorzien Dit budget voor onvoorziene kosten gebruikten we niet. Verdeelsleutel De bestuurskosten worden met de verhouding directe loonkosten verdeeld over het vraagafhankelijk en routegebonden vervoer.
1.6 Optimalisatiekosten Werkelijk 2021
Optimalisatiekosten
Investering
€
61.360 €
Werkelijk 2022
Begroot 2023
34.490 €
100.000 €
Werkelijk 2023
85.734 €
We gaven € 85.734 uit aan optimalisatiekosten. Dat is minder dan begroot. Het bestuur besloot in november 2023 om € 86.680 te onttrekken uit de reserve voor de optimalisatiekosten. Het verschil van € 951 is het resultaat van deze jaarrekening.
9
Saldo 2023
14.266
1.7 Vervoerskosten De vervoerskosten splitsen we uit in vervoerskosten voor het vraagafhankelijk en het routegebonden vervoer. In onderstaand overzicht staan de totalen routegebonden vervoer en vraagafhankelijk vervoer weergegeven. Hierna volgt een toelichting per vervoersoort. Werkelijk 2021
Werkelijk 2022
Begroot 2023
Werkelijk 2023
Saldo 2023
Vraagafhankelijk
€
3.911.005 €
4.299.118 €
5.692.005 €
5.394.239 €
297.766
Routegebonden
€
4.402.751 €
3.606.057 €
3.823.697 €
4.093.890 €
-270.193
Totaal
€
8.313.756 €
7.905.175 €
9.515.702 €
9.488.129 €
27.573
Vraagafhankelijk vervoer Wat hebben we bereikt? Mensen met een beperking in hun mobiliteit en waarvoor het openbaar vervoer geen alternatief is, reisden meer dan het jaar ervoor met PlusOV. We voerden 264.200 (2022: 245.200) ritten uit in 2023. Een stijging van 9%. Hiermee leverden we een belangrijke bijdrage aan de mobiliteit van deze kwetsbare inwoners van 9 gemeenten. Zij konden hierdoor naar eigen inzicht en behoefte deelnemen aan de maatschappij. Dat klanten tevreden waren blijkt uit het klanttevredenheidsonderzoek. Elke week interviewen we ongeveer 35 reizigers via de telefoon over hun ervaring met het reizen met PlusOV. Ondanks het chauffeurstekort steeg de klanttevredenheid opnieuw. Klanten gaven een 8,3 (2022: 8,2) als algemene klanttevredenheid voor hun reis en de contacten met PlusOV. 97% van de ondervraagde klanten gaven aan tevreden of zeer tevreden te zijn met het vervoer door PlusOV. In 2023 was het klachtenpercentage 0,16% (2022: 0,13%). Ruim onder de norm van 0,30%. Wat hebben we gedaan? Het afgelopen jaar nam de vraag naar vervoer toe. De taxi's reden in het vraagafhankelijk vervoer in 2023 1.677.200 kilometer (2022 1.560.900). Het aantal unieke reizigers daalde van 7.638 in 2022 naar 7.593 in 2023. Door een tekort aan chauffeurs kunnen we de vervoerscapaciteit minimaal verhogen. In de planning ligt de focus daarom op het uitvoeren van de aantallen ritten.
Dat betekent meer ritten per uur en/of meer reizigers per voertuig. Dit maakt dat het risico op vertragingen groter wordt. Dat zien we terug in de stiptheid die over het hele jaar 92% was (2022: 94%) en daarmee net iets onder de norm van 95% bleef. Het chauffeurstekort samen met de toegenomen vraag naar vervoer is niet alleen zichtbaar in een lichte daling van de stiptheid. Het geeft in de interne organisatie van PlusOV ook meer dynamiek en een grotere werkdruk. Om de kwaliteit van het vervoer op een goed niveau te houden spreken we zeer regelmatig met de taxibedrijven. We monitoren en sturen nadrukkelijk op kwaliteit en overleggen maandelijks over de uitvoering van het vervoer. Daarnaast gebruiken we de feedback van het Reizigerspanel, de ontvangen klachten en de uitkomsten van het klanttevredenheidsonderzoek om de interne organisatie en het vervoer steeds verder te verbeteren. De service aan de telefoon voor het boeken van een rit en het geven van informatie verbeterde in 2023 verder. De gemiddelde wachttijd van de 178.300 inkomende telefoongesprekken was 24 seconden en 76% van de gesprekken beantwoorden we binnen 20 seconden. Om de service aan de klanten verder te verhogen namen we eind maart 2023 een nieuw boekingsportaal in gebruik. Daarmee boeken reizigers zelf, op een voor hun passend moment, online hun ritten.
Sinds de start boekten reizigers al bijna 8% van de ritten online. Het Reizigerspanel heeft door hun ervaringen input
10
gegeven voor verdere verbeteringen in het online boeken. En werkten actief mee in een testperiode. De verbeterde versie gaan we begin 2024 gebruiken. Wat heeft het gekost? Werkelijk 2021
Werkelijk 2022
Begroot 2023
Werkelijk 2023
Saldo 2023
Aanvullend OV
€
83.979 €
Vervoer
€
83.979 €
Wmo vervoer
€
3.827.027
€
4.274.649
€
5.692.005 €
5.394.239 €
297.766
Vervoer
€
3.558.183
€
4.274.649
€
5.692.005 €
5.394.239 €
297.766
Continuïteitsbijdrage
€
248.733
Mondkapjes/handgel
€
20.111
Totaal vervoerskosten
€
3.911.006 €
4.299.118 €
5.692.005 €
5.394.239 €
297.766
24.469 24.469
De vervoerskosten voor het vraagafhankelijk vervoer zijn in 2023 lager dan begroot. Door de forse stijging van de NEA-index stegen de kosten met 13,7%. Begroot: 3,5% stijging. Deze extra kosten vangen we op door een lager vervoersvolume dan begroot.
Routegebonden vervoer Wat hebben we bereikt? Het routegebonden vervoer voeren we uit voor de gemeenten Brummen, Epe, Hattem, Heerde, Lochem, en Voorst. We vervoerden leerlingen, cliënten voor dagbesteding en jeugdigen naar hun dagelijkse bestemming. Het aantal unieke pashouders in 2023 was 1.236 waarvan 791 in het leerlingenvervoer, 296 voor dagbesteding en 149 vanuit de Jeugdwet. We voerden 261.300 ritten uit. Een stijging van bijna 2% (2022: 256.400 ritten). Dat deden we zoveel mogelijk met vaste routes, waarbij we streven naar vaste chauffeurs met veilige en nette voertuigen. In het routegebonden vervoer bleef het percentage gegronde klachten met 0,12% (2022: 0,17%) ruim onder de norm van 0,3%. De stiptheid is gedurende het hele jaar voor de heenrit 79% en voor de terugrit 94% (2022 81% resp. 94%). Dat betekent dat we minder dan 5 minuten afwijken vergeleken met de door PlusOV geplande tijd. Hiermee blijven we onder de norm van 90%. In januari 2024 voerden we een enquête onder de ouders/verzorgers van het leerlingenvervoer uit. We kregen een algemeen tevredenheidscijfer van een 7,3. Dit ondanks de invloed van het chauffeurstekort. Het vorige onderzoek in 2022 leverde een waardering van 7,2 op.
Wat hebben we gedaan? De start van de planning, de afstemming met vervoerders en de communicatie naar ouders/verzorgers voor het nieuwe schoolseizoen ‘23/’24 verliep goed. De app voor het leerlingenvervoer verbetert de informatie en service naar de ouders/verzorgers. De app zorgt voor minder inkomende telefoon bij PlusOV. Hierdoor krijgen de planners meer aandacht voor de monitoring en regievoering van de taxi's. De 15.700 inkomende telefoongesprekken met vragen om informatie of het melden van een absentie kenden een wachttijd van 27 seconden en 77% van de gesprekken werd binnen 20 seconden beantwoord. Als gevolg van het tekort aan chauffeurs samen met een hoog ziekteverzuim onder de chauffeurs is nog intensiever samengewerkt met de vervoerders om aan de vraag naar vervoer te kunnen voldoen. Resultaat is dat we de routes steeds optimaliseren. Daardoor is de bezetting in een voertuig op een route verder toegenomen maar komen er ook meer veranderingen in tijden, medepassagiers en chauffeur. Dit kon het effect van een tekort aan chauffeurs en een toenemende vraag naar vervoer niet volledig compenseren waardoor de stiptheid lager was.
11
Wat heeft het gekost?
Leerlingenvervoer Vervoer Afrekening 2018-2019 Continuïteitsbijdrage Dagbestedingsvervoer Vervoer Afrekening 2018-2019 Continuïteitsbijdrage Jeugdwetvervoer Vervoer Afrekening 2018-2019 Continuïteitsbijdrage Totaal vervoerskosten
€ € € € € € € € € € € € €
Werkelijk 2021 3.309.903 2.419.345 786.050 104.508 735.729 642.359 80.449 12.921 357.119 284.588 70.670 1.861 4.402.751
Werkelijk Begroot Werkelijk 2022 2023 2023 € 2.679.429 € 2.764.505 € 3.124.368 € € 2.679.429 € 2.764.505 € 3.124.368 €
Saldo 2023 -359.863 -359.863
€ €
582.489 € 582.489 €
734.003 € 734.003 €
583.028 € 583.028 €
150.975 150.975
€ €
344.138 344.138
325.189 € 325.189 €
386.493 € 386.493 €
-61.304 -61.304
3.606.057 € 3.823.697 €
4.093.890 €
-270.193
€
€ €
De kosten voor het routegebonden vervoer komen in 2023 hoger uit dan begroot. De kosten stegen door de forse stijging van de NEA-index met 13,7%. Begroot was 3,5% stijging. Daarnaast maakten we meer ritten voor het leerlingenvervoer en Jeugdwet. De vervoerskosten voor dagbesteding zijn lager door minder deelnemers dan ingeschat.
12
2. Programmaverantwoording Deze jaarrekening bestaat uit de volgende vier programma’s: 1. Vraagafhankelijk vervoer 2. Leerlingenvervoer 3. Wmo-dagbesteding 4. Jeugdwetvervoer De organisatiekosten en vervoerskosten verdelen we over de verschillende programma’s. Vervoerskosten De vervoerskosten rekenen we rechtstreeks toe aan de verschillende programma’s. Organisatiekosten De organisatiekosten reken we deels direct toe aan het vraagafhankelijk of routegebonden vervoer. De kosten voor overhead belasten we door aan de programma’s met de verdeelsleutel “directe loonkosten vraagafhankelijk vervoer: directe loonkosten routegebonden vervoer”. Vervolgens verdelen we de kosten voor het RGV over de drie verschillende vervoersoorten op basis van het aantal unieke reizigers. Optimalisatiekosten De optimalisatiekosten rekenen we niet toe aan de programma’s. Hier staat een onttrekking uit de reserve tegenover. In onderstaand overzicht staan de totale baten en lasten per programma weergegeven (-/- = nadeel). Totaal Overzicht Programma's Lasten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Pr. 5. Aanvullend OV Niet aan programma's toe te rekenen lasten (optimalisatiekosten) Totaal lasten Baten Pr. 1: Vraagafhankelijk vervoer Pr. 2: Leerlingenvervoer Pr. 3: Dagbestedingsvervoer Pr. 4: Jeugdwetvervoer Pr. 5.
Aanvullend OV Niet aan programma's toe te rekenen baten (uittreedsom DAZ gemeenten) Totaal baten Saldo
Jaarrekening 2021
Jaarrekening 2022
Begroting 2023
Werkelijk 2023
Saldo 2023
€ € € € €
5.542.063 € 3.544.722 € 876.233 € 392.972 € 104.779 €
5.946.356 € 2.936.286 € 680.506 € 369.080 € 28.788 €
7.746.616 € 2.994.053 € 830.202 € 352.954 € €
7.201.625 € 3.386.531 € 688.158 € 440.711 € €
544.991 -392.478 142.044 -87.757 -
€ €
61.360 € 10.522.129 €
34.490 € 9.995.506 €
100.000 € 12.023.825 €
85.734 € 11.802.759 €
14.266 221.066
€ € € € €
5.542.062 € 3.544.722 € 876.233 € 392.972 € 104.779 €
5.864.870 € 2.923.766 € 675.728 € 367.864 € 28.787 €
7.746.616 € 2.994.053 € 830.202 € 352.954 € €
7.201.630 € 3.386.530 € 688.158 € 440.711 € €
-544.986 392.477 -142.044 87.757 -
€ €
- € 10.460.768 €
300.469 € 10.161.484 €
100.000 € 12.023.825 €
86.680 € 11.803.709 €
-206.795
€
-61.361 €
165.978 €
-0 €
951 €
14.271
13
Hieronder geven we per programma een overzicht van de baten en lasten (-/- = nadeel). In hoofdstuk 1 zijn de organisatie-, optimalisatie- en vervoerskosten gespecificeerd en de afwijkingen toegelicht. Programma 1: Vraagafhankelijk vervoer Jaarrekening 2021 Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Bijdrage provincie Overige baten Totaal baten Resultaat
Jaarrekening 2022
Begroting 2023
Werkelijk 2023
Saldo 2023
€ € € €
1.129.191 € 585.846 € 3.827.026 € 5.542.063 €
1.111.200 € 560.507 € 4.274.649 € 5.946.356 €
1.324.772 € 729.839 € 5.692.005 € 7.746.616 €
1.193.075 € 614.311 € 5.394.239 € 7.201.625 €
131.697 115.528 297.766 544.991
€ € € € €
4.602.039 € 806.402 € 133.621 € 5.542.062 € -1 €
5.270.743 € 565.324 € 28.803 € 5.864.870 € -81.486 €
7.433.269 € 270.687 € 42.660 € 7.746.616 € €
6.771.666 € 270.687 € 159.277 € 7.201.630 € 5 €
-661.603 116.617 -544.986 5
Programma 2: Leerlingenvervoer Jaarrekening 2021 Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat
Jaarrekening 2022
Begroting 2023
Werkelijk 2023
Saldo 2023
€ € € €
156.232 € 78.587 € 3.309.903 € 3.544.722 €
170.222 € 86.635 € 2.679.429 € 2.936.286 €
148.146 € 81.402 € 2.764.505 € 2.994.053 €
170.771 € 91.391 € 3.124.368 € 3.386.531 €
-22.625 -9.989 -359.863 -392.478
€ € € €
3.528.316 € 16.406 € 3.544.722 € €
2.921.194 € 2.572 € 2.923.766 € -12.520 €
2.989.287 € 4.766 € 2.994.053 € €
3.365.218 € 21.312 € 3.386.530 € -0 €
375.931 16.546 392.477 -0
Programma 3: Wmo-dagbesteding Jaarrekening 2021 Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat
Jaarrekening 2022
Begroting 2023
Werkelijk 2023
Saldo 2023
€ € € €
93.482 € 47.022 € 735.729 € 876.233 €
64.957 € 33.060 € 582.489 € 680.506 €
62.085 € 34.114 € 734.003 € 830.202 €
68.481 € 36.649 € 583.028 € 688.158 €
-6.396 -2.535 150.975 142.044
€ € € €
866.417 € 9.816 € 876.233 € €
674.747 € 981 € 675.728 € -4.778 €
828.204 € 1.997 € 830.202 € -0 €
679.611 € 8.546 € 688.158 € €
-148.593 6.549 -142.044 0
14
Programma 4: Jeugdwetvervoer Lasten Organisatiekosten overhead vervoerskosten Totaal lasten Baten Bijdrage gemeente Overige baten Totaal baten Resultaat
Jaarrekening 2021
Jaarrekening 2022
€ € € €
23.854 11.999 357.119 392.972
€ € € €
16.529 8.413 344.138 369.080
€ € € €
17.919 9.846 325.189 352.954
€ € € €
35.317 18.900 386.493 440.711
€ € € €
-17.398 -9.054 -61.304 -87.757
€ € € €
390.467 2.505 392.972 -
€ € € €
367.614 250 367.864 -1.216
€ € € €
352.378 576 352.954 -
€ € € €
436.303 4.408 440.711 -0
€ € € €
83.925 3.832 87.757 -0
15
Begroting 2023
Werkelijk 2023
Saldo 2023
3. Paragrafen 3.1 Weerstandsvermogen In de Gemeenschappelijke Regeling Basismobiliteit zijn de volgende taken en verplichtingen opgenomen: •
PlusOV heeft als doel de belangen te behartigen van de deelnemers over het tot stand brengen, ontwikkelen en in stand houden van een kwalitatief hoogwaardig, herkenbaar, efficiënt en eenvoudig te gebruiken stelsel van basismobiliteit. Hierbij moet de vervoerscentrale rekening te houden met de mogelijkheden van reizigers en hun sociale netwerk. We zien erop toe dat we het aanvullend openbaar vervoer ook in het buitengebied en de kleine kernen voldoende waarborgen. Het vervoer moet een zo goed mogelijke aansluiting hebben op de belangrijkste knooppunten van het openbaar vervoernetwerk.
•
De bedrijfsvoeringsorganisatie heeft de volgende taken: - het organiseren, begeleiden en uitvoeren van het doelgroepenvervoer - het organiseren, begeleiden en uitvoeren van het aanvullend openbaar vervoer in Gelderland. Dit vervoer is op initiatief van de provincie Gelderland sinds april 2022 door de provincie zelf georganiseerd onder de naam HalteRRReis.
•
Afspraken over de uit de taak voortvloeiende werkzaamheden legden we vast in een dienstverleningsovereenkomst tussen de bedrijfsvoeringsorganisatie en de betrokken deelnemers.
•
De gemeenten dragen aan de bedrijfsvoeringsorganisatie en haar bestuur de bevoegdheden over, die nodig zijn voor de uitvoering van de taken.
De deelnemers zorgen ervoor dat PlusOV altijd over voldoende middelen beschikt om aan al haar verplichtingen tegenover derden te kunnen voldoen. Risico’s die we niet in de begroting opnamen en niet gedekt kunnen worden uit de post onvoorzien of de algemene reserve worden gedragen door de deelnemende gemeenten. Dit houdt in dat de deelnemende gemeenten zelf ook maatregelen moeten treffen om eventuele risico’s af te dekken. Risico’s Prijs- en volumerisico Bij het opstellen van de begroting is er vrijwel altijd een prijs- en of volumerisico. De huidige geopolitieke en economische ontwikkelingen maken dat prijseffecten (risico's) moeilijk zijn in te schatten. De onzekerheid van het prijsrisico is groter dan in voorgaande jaren. Personeelskosten en brandstofkosten vormen ongeveer 75% van de vervoerskosten. De personeelskosten in de taxibranche (67% van de vervoerskosten) staan onder druk door tekort op de arbeidsmarkt. De kosten voor brandstof (8% van de vervoerskosten) blijven waarschijnlijk hoog en onvoorspelbaar. De verwachtingen van deskundigen over de inflatie variëren van 2,5 tot 5%. De prijsrisico's zijn zo goed mogelijk ingeschat en opgenomen, maar er blijft altijd een (rest)prijsrisico. Het vervoersvolume in het routegebonden vervoer laat al jaren een trend zien die we voor de toekomst volgen (+7%).
Het begrote vervoersvolume in het vraagafhankelijk vervoer heeft een jaarlijkse groei van 7% als uitgangspunt. Dit zou over meerdere jaren voldoende moeten zijn. Het 16
volumerisico voor het gehele doelgroepenvervoer schatten we met de gehanteerde begrotingsuitgangspunten als gering in.
Financiële kengetallen PlusOV is verplicht om op basis van het BBV (verslaggevingsvoorschriften) een aantal financiële kengetallen op te nemen. Deze kengetallen nemen we zowel in de begroting als in de jaarrekening op. Met de kengetallen maken we de financiële positie inzichtelijk.
Kengetallen Netto schuldquote Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsratio Structurele exploitatieruimte
Realisatie 2023 3,2% 3,2% 18,5% -1,2%
Netto schuldquote Dit kengetal geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de gemeenschappelijke regeling ten opzichte van de omzet. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Zie netto schuldquote. De vervoerscentrale verstrekt geen leningen, waardoor deze ratio niet wijzigt. Solvabiliteitsratio Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin de vervoerscentrale in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. In de gemeenschappelijke regeling is opgenomen dat de omvang van de reserves van PlusOV is gemaximeerd op 5% van de jaarlijkse exploitatielasten. De solvabiliteitsratio berekenen we door het eigen vermogen ten opzichte van het balanstotaal. Door de maximering van 5% zal de solvabiliteitsratio ook nooit heel hoog zijn. Structurele exploitatieruimte Dit kengetal is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte een organisatie heeft om de eigen lasten te dragen. Of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Dit kengetal heeft geen toegevoegde waarde voor PlusOV. Omdat alle structurele en incidentele lasten gedekt worden door bijdragen van de deelnemende gemeenten en de provincie Gelderland. Hierdoor zal dit kengetal altijd de nul benaderen.
17
3.2 Financiering Betalingsverkeer Voor het betalingsverkeer gebruikt PlusOV een bankrekening zonder kredietfaciliteit bij de BNG Bank te Den Haag. Vlottende financiering In 2023 waren er voldoende liquiditeiten om aan alle betalingsverplichtingen te voldoen. Schatkistbankieren Decentrale overheden en ook gemeenschappelijke regelingen moeten geld dat ze niet direct nodig hebben, uitzetten bij de overheid. De overheid geeft hen rente over dat geld. Deze rentevergoeding is gelijk aan de rentes die de Nederlandse staat betaalt als ze geld leent. Alleen het geld van PlusOV boven een bepaald bedrag (drempelbedrag) uitkomt, moet bij de overheid worden bewaard. Het drempelbedrag in 2023 is € 1.000.000. Op 31 december 2023 was er € 1.116.194gestald bij de overheid. De rente die daarover is ontvangen, was € 130.400. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet voor het jaar 2023 bedraagt € 1.022.025. De kasgeldlimiet berekenen we door het totaalbedrag van de primitieve jaarbegroting te vermenigvuldigen met 8,5%. Tot het bedrag van de kasgeldlimiet mogen kortlopende geldleningen worden aangetrokken. In 2023 zijn geen kortlopende middelen opgenomen. Daardoor is de kasgeldlimiet niet overschreden. Renterisiconorm De renterisiconorm is niet van toepassing omdat de Vervoerscentrale geen geldleningen mag opnemen.
18
3.3 Bedrijfsvoering De directeur voert de bedrijfsvoering uit binnen het mandaat van de gemeenten. Organisatieomvang PlusOV Hieronder staat een overzicht van de werkelijke en geplande bezetting in fte aan het begin van het jaar (inclusief inleen). Aantal fte begin van jaar Aantal fte
2021 Werkelijk
2022 Werkelijk
2023 Werkelijk
2024 Werkelijk
2025 Gepland
2026 Gepland
2027 Gepland
2028 Gepland
26,8
24,8
23,9
23,1
23,8
23,4
23,0
23,0
De geplande bezetting begin 2024 was 22,9 fte. De werkelijke bezetting is 23,1 fte (waarvan 2 fte inleenkrachten). Voor 2026 en 2027 begroten we een lichte daling in de bezetting (flexibele schil). We verwachten minder telefoon doordat klanten vaker ritten online zullen boeken. Het ziekteverzuim in 2023 was 13% (2022: 6,25%). Het hoge ziekteverzuim komt voor het grootste deel door langdurig zieke medewerkers. De oorzaken van het verzuim zijn nagenoeg niet werk gerelateerd. In 2023 voerden we een medewerkerstevredenheidsonderzoek uit. Dit onderzoek laat een verbetering zien van de tevredenheid. Medewerkers gaven een waardering van 8,0 (2021: 7,8). Samen hebben we invulling gegeven aan hun eigen plan van aanpak dat ze maakten naar aanleiding van het medewerkerstevredenheidsonderzoek van begin 2023. De genderverdeling bij PlusOV is 55% vrouw en 45% man. In onderstaande grafiek is de leeftijdsopbouw van de medewerkers te zien.
19
Frauderisico De wet vereist dat in het verslag van de accountant bij de jaarrekening uitleg wordt gegeven over mogelijke fraude en hoe de accountant daarmee is omgegaan. Daarom heeft de directie van PlusOV haar zienswijze over frauderisico’s opgenomen. Binnen PlusOV zijn 2 materiële risico’s van fraude onderkend: 1. Het risico op het onttrekken van middelen De omvang van de middelen (activa) bij PlusOV is beperkt en heeft betrekking op laptops, schermen en kantoorinventaris. De laptops en overige hardware die in bruikleen zijn gegeven bij medewerkers worden geregistreerd in een bruikleenovereenkomst. Bij de uitdiensttreding wordt gecontroleerd op het retourneren van de in bruikleen gegeven middelen. 2. Het risico dat een medewerker misbruik maakt van toegekende betalingsbevoegdheden. Zelfstandige betalingen kunnen niet worden uitgevoerd binnen PlusOV omdat er acties moeten worden uitgevoerd door zowel medewerkers van de gemeente Lochem als medewerkers van PlusOV. Er is geen (of schijn van) belangenverstrengeling aanwezig tussen deze personen. In de dienstverleningsovereenkomst tussen de gemeente Lochem en PlusOV zijn afspraken gemaakt over de uitvoering van de betalingsopdrachten. De directie van PlusOV is van mening dat er geen specifieke aanwijzingen zijn voor fraude of vermoedens van fraude ten aanzien van de 2 bovenstaande of andere frauderisico’s.
De omstandigheden die kunnen bijdragen aan het ontstaan van fraude, zoals stimulansen/druk, gelegenheden, zijn zeer beperkt aanwezig.
Rechtmatigheid (geconstateerde afwijkingen) In de paragraaf bedrijfsvoering de geconstateerde afwijkingen, indien sprake is van afwijkingen > 1% van de totale begrote lasten van de gemeenschappelijke regeling (fouten of onduidelijkheden) nader toegelicht wanneer ze groter zijn dan € 50.000. Dit conform door het bestuur vastgestelde verordening financieel beleid, beheer en organisatie GR Basismobiliteit (artikel 10). Dit is van toepassing op de onderstaande afwijkende posten die reeds in hoofdstuk 1 zijn toegelicht: 1. Organisatiekosten: a) Personeelskosten een nadeel van € 78.116 b) Directe materiële kosten een voordeel van € 93.584 c) Bestuurskosten een voordeel van € 121.706 2. Vervoerskosten: a) Vraagafhankelijk vervoer een voordeel van € 297.766 b) Leerlingenvervoer een nadeel van € 359.863 c) Dagbestedingsvervoer een voordeel van € 150.975 d) Jeugdwetvervoer een nadeel van € 61.304 Een gevolg van deze afwijkingen in de kosten is dat deze ook zorgen voor een lagere bijdrage van de gemeenten. Dat levert eenzelfde voordeel op aan de batenkant. Uitgangspunt is dat iedere afwijking van de begroting als onrechtmatig wordt beschouwd. Afwijkingen worden als acceptabel aangemerkt in de volgende situaties: a. Er is sprake van een overschrijding waarbij direct gerelateerde inkomsten de overschrijding compenseren.
Dit betreffen de vervoerskosten die direct doorbelast worden aan de gemeenten. b. De afwijking ten opzichte van de begroting gaat alleen over het onderdeel organisatiekosten van de Gemeenschappelijke Regeling Basismobiliteit. 20
c. De overschrijding en/of onderschrijding is geautoriseerd door middel van de vaststelling van een tussentijdse rapportage door het bestuur voor het einde van het betreffende begrotingsjaar. Misbruik & oneigenlijk gebruik De directeur van PlusOV heeft het misbruik en oneigenlijk gebruik-beleid (M&O-beleid) vastgesteld. In 2023 werd een onjuistheid ontdekt in de software van het planningspakket voor het vraagafhankelijk vervoer. Dit leidde tot onbedoeld verkeerd gebruik van middelen en was niet in overeenstemming met de wetten en regels, in dit geval bij de aanbesteding. Hierdoor werd ongeveer € 67.000 meer betaald aan de vervoerders dan verschuldigd. Dit bedrag is 0,6 % van de totale begrote kosten van PlusOV en blijft onder de verantwoordingsgrens van 1% voor de rechtmatigheidsverantwoording. Het bedrag terugvorderen is juridisch gezien niet haalbaar. PlusOV heeft maatregelen genomen om vanaf 2024 deze fouten te voorkomen.
3.4 Verbonden partijen De Vervoerscentrale heeft geen bestuurlijke en financiële belangen in privaatrechtelijke of publiekrechtelijk partijen.
21
JAARREKENING 1. Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Algemeen We hebben de jaarrekening opgesteld volgends de regels van het Besluit Begroting en Verantwoording Provincies en Gemeenten (BBV) en de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector (WNT). Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening De waardering van wat we bezitten (activa) en wat we verschuldigd zijn (passiva), en het vaststellen van ons resultaat gebeurt in principe op basis van historische kosten. Activa en passiva nemen we op tegen nominale waarde. Baten en lasten rekenen wij toe aan het jaar waarop zij betrekking hebben, onverschillig of zij tot inkomsten of uitgaven in dat jaar hebben geleid. Baten en lasten verantwoorden we tot het brutobedrag. Personeelslasten rekenen wij in principe toe aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Maar vanwege het formele verbod op het opnemen van voorzieningen of schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personeelslasten toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt. Voorbeelden hiervan zijn ziektekostenpremie voor gepensioneerden en verlofaanspraken. Voor jaarlijks terugkerende personeelslasten van ongeveer hetzelfde bedrag maken we geen voorziening of andere verplichting.
Dit geldt voor een periode van 4 jaar net als onze meerjarenraming. Maar als er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (reorganisaties) nemen we wel een verplichting op. Balans Vaste activa De materiële vaste activa waarderen we tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. De investeringen schrijven wij vanaf het moment van ingebruikneming in beginsel lineair af in de verwachte gebruiksduur. Voor de vaste activa hanteren we de volgende afschrijvingstermijnen: Telefoons (vast) Telefoons (mobiel) Hardware Software Inventaris/meubilair
5 jaar 2 jaar 5 jaar 5 jaar 10 jaar
Vlottende activa Vorderingen De vorderingen waarderen we tegen nominale waarde.
22
Schatkistbankieren In principe moeten alle overtollige middelen in de schatkist worden gestald. Maar er zijn enkele uitzonderingen, waaronder het drempelbedrag. Dat is een minimumbedrag (afhankelijk van de omvang van de decentrale overheid) dat gemiddeld per kwartaal buiten de schatkist mag worden gehouden. Voor de Vervoerscentrale is dat € 1.000.000. Liquide middelen en overlopende activa Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.
23
2. Balans per 31 december 2023 Activa
Balans 01-01-2023
Balans 31-12-2023
Vaste Activa
Materiële vaste activa
9.816
45.175
- Machines, apparaten en installaties
1.788
38.248
- Overig
8.029
6.927
Vlottende Activa
Uitzettingen
5.072.707
- Vorderingen op openbare lichamen - Rekening courant verhouding met het Rijk
1.494.697
365.800
180.878
4.605.820
1.116.194
- Overige vorderingen
2.169
557
- Liquide middelen (kas, banksaldi)
98.918
197.068
Overlopende activa
124.155
- Nog te ontvangen bijdragen van overige overheid
88.836
- Overige overlopende activa
35.319
Totaal Activa
Passiva
834.231 765.534 68.697
5.206.678
Balans 01-01-2023
2.374.103
Balans 31-12-2023
Vaste Passiva
Eigen vermogen
575.538
439.809
- Bestemmingsreserves
520.343
438.858
- Saldo van rekening
55.195
951
Vlottende Passiva
Vlottende schuld
96.574
- Overige vlottende schulden
96.574
Overlopende passiva - Overige overlopende passiva
266.709 266.709
4.534.566 4.534.566
Totaal Passiva
5.206.678
24
1.667.585 1.667.585 2.374.103
3. Balanstoelichting Activa Vaste activa Materiële vaste activa Hieronder geven we het verloop weer van de materiële vaste activa. De bedragen geven we weer in euro’s (€). Boekwaarde 01-01-2023 Machines apparaten installaties • ICT werkplekken Overige materiële vaste activa • Meubilair Totaal
Investeringen 2023
Afschrijvingen 2023
1.788
36.972
513
38.248
8.029 9.816
36.972
1.102 1.614
6.927 45.175
Boekwaarde 31-12-2023
Vlottende activa Vorderingen op openbare lichamen De vorderingen op openbare lichamen van € 180.878 betreft geld dat we nog moeten ontvangen van de Belastingdienst voor de omzetbelasting die we hebben aangegeven. Rekening courant verhouding met het Rijk Gemeenschappelijke regelingen zijn net zoals gemeenten verplicht om overtollige financiële middelen bij het Rijk of bij andere overheden uit te zetten. Het saldo van de schatkistrekening met het Rijk is op 31 december 2023 € 1.116.194. Het drempelbedrag voor het schatkistbankieren voor de PlusOV bedraagt € 1.000.000. De volgende tabel laat zien dat het drempelbedrag niet is overschreden. Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren (bedragen x € 1000) Verslagjaar 2023 1000 Kwartaal 1 Kwartaal 2
Drempelbedrag Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen
160
124
Kwartaal 3 121
Kwartaal 4 170
Ruimte onder het drempelbedrag 840 876 879 830 Overschrijding van het drempelbedrag Berekening drempelbedrag Begrotingstotaal verslagjaar 12.024 Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen 12.024 Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat Drempelbedrag 1.000 Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Kwartaal 1 Kwartaal 2 Kwartaal 3 Kwartaal 4 Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen Dagen in het kwartaal Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen
14.443
11.320
11.139
15.638
90 160
91 124
92 121
92 170
Liquide middelen Het saldo op de bankrekening van PlusOV bij de BNG is op 31 december 2023 € 197.068. 25
Overlopende activa Nog te ontvangen bedragen van overige Nederlandse overheidslichamen In het overzicht hieronder staat een specificatie van de nog te ontvangen bedragen overheidslichamen. De bedragen zijn weergegeven in euro’s (€). Saldo 1-1-2023 Bijdragen gemeenten LLV WMO subsidie Provincie 2021-2023 Rente SKB Bijdrage gemeenten Jeugdwet vervoer Totaal NTO overheidslichamen
Af 2023
43.669 18.513 26.654 88.836
18.513 26.654 45.167
Bij 2023 359.860 270.687 30.013 61.305 721.865
Saldo 31-12-2023 359.860 314.356 30.013 61.305 765.534
Overige overlopende activa De overige overlopende activa zijn opgebouwd uit nog te ontvangen en vooruitbetaalde bedragen. Op 31 december staan er geen bedragen open die wij nog moeten ontvangen. De specificatie van de vooruitbetaalde bedragen staat in onderstaande tabel. Dit betreft diverse facturen die betrekking hebben op 2024, maar in 2023 zijn betaald. Saldo 01-01-2023 8.393 2.588 16.838
Vooruitbetaalde btw afr. Vervoerder Diverse crediteuren 2023 Huur gemeente Lochem 1e kwartaal Diverse crediteuren 2024 Totaal
Af 2023
27.819
Bij 2023
8.393 2.588 16.838 27.819
16.871 51.826 68.697
Saldo 31-12-2023 16.871 51.826 68.697
Passiva Vaste passiva Het positieve resultaat van de jaarrekening 2022 was € 55.195. Dit resultaat is toegevoegd aan de optimalisatiereserve. In het overzicht hieronder staat het verloop van de reserves in 2023. De bedragen zijn weergegeven in euro’s (€). Saldo 01-01-2023 Algemene Reserve Bestemmingsreserves - Optimalisatie - RG6 Totaal Reserves
€ € € €
520.343 € 218.954 € 301.389 520.343 €
Resultaat na bestemming Totaal Eigen Vermogen
€ €
55.195 575.538 €
Resultaat 2022
55.195 €
Saldo Onttrekking 31-12-2023 € € 520.344 € 136.680 € 438.858 € 136.680 € 137.469 € 301.389 520.344 € 136.680 € 438.858
55.195 €
520.344 €
€ 55.195 € 55.195
Dotatie
€ 136.680 €
951 439.809
Optimalisatie reserve Doel: De organisatie was nog niet efficiënt genoeg. Om meer efficiency te bereiken zal er geïnvesteerd moeten worden. Hier zijn financiële middelen voor nodig. De middelen uit deze reserve gebruiken we om de organisatie te hervormen tot een efficiëntere en kwalitatief goede organisatie.
26
Vorming reserve: De optimalisatiereserve is gevormd door het saldo van de algemene reserve en het positieve jaarrekeningresultaat 2019. Daarnaast deden alle deelnemende gemeenten een bijdrage in deze reserve. De bijdrage van de RG6-gemeenten wordt betaald vanuit de RG6-reserve. En de bijdrage van de DAZ-gemeenten door de DAZ-gemeenten zelf. Onttrekkingen en toevoegingen: Onttrekkingen uit deze reserve zijn bedoeld voor investeringen die ervoor zorgen dat de organisatie uiteindelijk efficiënter en dus goedkoper wordt. In de begroting is een raming opgenomen van de verwachte optimalisatiekosten die onttrokken moeten worden uit deze reserve. De werkelijke onttrekkingen gebeuren alleen na goedkeuring door het bestuur. De onttrekking in 2023 betreft € 50.000 voor de efficiency en € 86.680 om de optimalisatiekosten te dekken. Het resultaat van de jaarrekening 2022 € 55.195 is toegevoegd aan deze reserve. RG6-reserve Doel: Er is bij de start van PlusOV afgesproken dat uittreding van gemeenten geen financiële gevolgen mogen hebben voor de andere gemeenten. Door de uittreding van de DAZ-gemeenten voor het routegebonden vervoer mogen de RG6 gemeenten dus geen hogere kosten krijgen dan wanneer de DAZ-gemeenten gewoon hadden deelgenomen aan het routegebonden vervoer. PlusOV heeft al direct wat kosten naar beneden kunnen bijstellen.
Dit zijn vooral personeelskosten: minder fte’s voor planning en frontoffice. Deze reserve is bedoeld om eventuele extra kosten te dekken voor de RG6-gemeenten als gevolg van het vertrek van de DAZ-gemeenten. Vorming reserve: In deze reserve hebben de DAZ-gemeenten geld gestort toen ze zijn uitgetreden, dat hebben ze in 2020 hebben betaald. Bij vaststellen van de jaarrekening 2020 is besloten dit te storten in de RG6reserve. Dat is in 2021 gebeurd. Onttrekkingen en toevoegingen In 2023 waren er geen mutaties in de RG6-reserve.
Vlottende passiva Schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Het saldo van deze schulden is € 266.709. Dit betreffen de facturen 2023 die op 31 december nog niet zijn betaald. En de te betalen loonheffing en afdracht ABP over de maand december. Deze bedragen zijn allemaal in 2024 betaald.
27
Overlopende passiva Vooruit ontvangen bedragen In 2023 hebben we geen vooruit ontvangen bedragen. Overige overlopende passiva Het gaat hier om bedragen die we in 2024 nog moeten betalen en die betrekking hebben op 2023. Hieronder staat een specificatie van de nog te betalen bedragen. De bedragen zijn weergegeven in euro’s (€).
RGV (vervoerders) RGV (gemeenten) VAV (vervoerders) VAV (gemeenten) Diverse crediteuren PIOFAH Lochem 4e kwartaal Ontvangen reizigersbijdragen Organisatiekosten (gemeenten) Totaal
Saldo 1-1-2023 € 766.045 € 425.665 € 402.886 € 2.463.739 € 22.120 € 30.111 € 97.860 € 326.140 € 4.534.566
€ € € € € € € € €
Af 2023 766.045 425.665 402.886 2.463.739 22.120 29.479 97.860 326.140 4.533.934
€ € € € € € € € €
Bij 2023 320.200 150.976 317.848 297.766 15.663 117.994 124.362 322.778 1.667.585
Saldo 31-12-2023 € 320.200 € 150.976 € 317.848 € 297.766 € 15.663 € 118.626 € 124.362 € 322.778 € 1.668.217
Niet uit de balans blijkende verplichtingen Langlopende contracten o Voor het vraagafhankelijk vervoer is een overeenkomst aangegaan voor een planpakket. De overeenkomst ging 11 juni 2021 in met een onbepaalde looptijd en een garantie van afname tot 1 augustus 2025 (onder voorbehoud van verzuim door de leverancier). Na deze periode geldt een opzegtermijn van 12 maanden. De jaarlijkse licentiekosten bevatten een vast en variabel gedeelte. De besparingen uit het planpakket zie je terug in lagere personeelskosten en lagere vervoerskosten. De jaarlijkse kosten kunnen oplopen tot € 200.000. o Voor het vraagafhankelijk vervoer is met vier vervoerders een overeenkomst aangegaan van 1 augustus 2021 tot en met 31 juli 2025. Daarna is de mogelijkheid om tweemaal te verlengen met twee jaar, met een opzegtermijn van 12 maanden. De jaarlijkse kosten zijn afhankelijk van het vervoersvolume. o Voor het routegebonden vervoer is met vijf vervoerders een overeenkomst aangegaan. Deze is verlengd van 31 juli 2023 tot en met 31 juli -7-2025. Wet Normering Topinkomens (WNT) De WNT regelt dat topfunctionarissen in de (semi-) publieke sector niet meer mogen verdienen dan 130% van het salaris van een minister. Dit wordt normering van topinkomens genoemd. De WNT is van toepassing op de Vervoerscentrale Stedendriehoek. De directeur moet worden aangemerkt als topfunctionaris als bedoeld in de WNT.
Het voor de Vervoerscentrale Stedendriehoek toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2023 € 223.000. Dit betreft het algemeen WNT-bezoldigingsmaximum. In 2023 zijn door Vervoerscentrale Stedendriehoek geen salarissen betaald die boven deze norm uitkomen.
28
1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling inclusief degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt3 Gegevens 2023
bedragen x € 1
H.H. Meijer
Functiegegevens
Directeur
Aanvang en einde functievervulling in 2023
01/01 t/m 31/12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)
1,0
Dienstbetrekking?
Ja
Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
108.221
Beloningen betaalbaar op termijn
17.575
Subtotaal
125.796
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
223.000
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag
N.v.t.
Bezoldiging
125.796
Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
N.v.t.
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
N.v.t.
Gegevens 2022 bedragen x € 1
H.H. Meijer
Functiegegevens
Directeur
Aanvang en einde functievervulling in 2022
01/01 t/m 31/12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)
1,0
Dienstbetrekking?
ja
Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
102.110
Beloningen betaalbaar op termijn
18.212
Subtotaal
120.322
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
216.000
Bezoldiging
120.322
29
1d. Topfunctionarissen met een totale bezoldiging van € 1.900 of minder Topfunctionarissen inclusief degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt met een totale bezoldiging van € 1.900 of minder Gegevens 2023 NAAM TOPFUNCTIONARIS
FUNCTIE
L. de Waard
Voorzitter1
A. Prins
Lid
I. Timmer
Lid
E.G. Grijsen
Lid
T. Siderius
Lid
W. van Ommen
Lid
W. Goodin
Lid
P. Wormskamp
Lid
E. Boswinkel
Lid
L.H. Wijnhoud
Lid
G. van den Berg
Voorzitter2
J. Bloem
Lid
3. Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen met een dienstbetrekking die in 2023 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.
1 2
L. de Waard was voorzitter t/m juli 2023 G. van den Berg is voorzitter vanaf september 2023
30
4. Overzicht van baten en lasten Lasten Organisatiekosten 1. Personeelskosten 2. Bedrijfsvoering 3. Direct materiële kosten 4. Facilitaire diensten 5. Bestuurskosten Subtotaal organisatiekosten
Jaarrekening 2021
Jaarrekening 2022
€ € € € € €
€ € € € € €
Optimalisatiekosten Investering Subtotaal optimalisatiekosten
€ €
Vervoer Vraagafhankelijk vervoer * Leerlingenvervoer ** Dagbestedingsvervoer ** Jeugdwet vervoer ** Aanvullend OV Subtotaal vervoerskosten
€ € € € € €
1.664.370 173.751 133.948 87.071 87.873 2.147.013
1.604.470 134.794 176.012 77.499 63.064 2.055.840
61.360 € 61.360 €
3.827.026 3.309.903 735.729 357.119 83.979 8.313.756
€ € € € € €
Begroot 2023 € € € € € €
34.490 € 34.490 €
4.274.649 2.679.429 582.489 344.138 24.469 7.905.175
€ € € € € €
TOTAAL LASTEN € 10.522.129 € 9.995.505 € * Werkelijke kosten 2021 VAV zijn inclusief corona tegemoetkoming ** Werkelijke kosten 2021 LLV, DB en JW zijn inclusief afrekening 2018-2019.
Baten Organisatie Bijdr. Prov. Gelderland Wmo Bijdragen gemeenten Opbr. Vervoerpassen/ritoverzichten Overige baten Bijdr. Prov. Gelderland OV Subtotaal organisatie
Jaarrekening 2021
Jaarrekening 2022
€ € € € € €
€ € € € € €
Optimalisatie Bijdrage DAZ gemeenten Subtotaal Optimalisatie
€ €
Vervoer Bijdrage provincie Wmo-vervoer Bijdragen gemeenten Vraagafhankelijk verv. Bijdragen gemeenten Leerlingenvervoer Bijdragen gemeenten Dagbestedingsvervoer Bijdragen gemeenten Jeugdwetvervoer Bijdrage provincie aanvullend OV Subtotaal Vervoer
€ € € € € € €
672.521 3.154.505 3.309.903 735.729 357.119 83.979 8.313.756
TOTAAL BATEN Saldo van baten en lasten
€ €
10.310.768 € -211.361 €
10.161.484 € 165.979 €
Onttrekking optimalisatiereserve (opt.kosten) € Onttrekking optimalisatiereserve (eff. bijdrage) € Toevoeging aan reserve optimalisatiekosten Subtotaal €
85.000 € 150.000 € € 235.000 €
Resultaat
23.639 €
133.881 1.834.510 13.801 14.820 1.997.012
-
€ € € € € € €
€ € € € € €
1.678.979 € 142.172 € 249.110 € 94.779 € 63.856 € 2.228.895 €
-78.116 44.734 93.584 -2.681 121.706 179.228
100.000 € 100.000 €
85.734 € 85.734 €
14.266 14.266
€ € € € € €
297.766 -359.863 150.975 -61.304 27.573
11.802.759 €
221.066
1.600.863 186.906 342.694 92.098 185.562 2.408.123
5.692.005 2.764.505 734.003 325.189 9.515.702
€ € € € € €
12.023.825 €
Begroot 2023 € € € € € €
Saldo 2023
5.394.239 3.124.368 583.028 386.493 9.488.129
Werkelijk 2023
-322.772 12.346 131.198 -179.228
€ €
-
€ € € € € € €
-297.761 359.863 -150.975 61.304 -27.568
11.873.825 € -150.001 €
11.667.029 € -135.729 €
-206.796 14.271
89.685 € 100.000 € -300.469 -110.784 €
100.000 € 50.000 €
86.680 € 50.000 €
-13.320 -
150.000 €
136.680 €
-13.320
55.195 €
-1 €
951 €
951
300.469 € 300.469 €
459.556 3.815.093 2.679.429 582.489 344.138 24.469 7.905.175
€ € € € € € €
35.165 2.322.958 2.358.123
€ € € € € €
Saldo 2023 € € € € € €
105.768 1.813.148 12.065 20.541 4.318 1.955.840
€ €
Werkelijk 2023
€ €
-
235.522 5.456.483 2.764.505 734.003 325.189 9.515.702
€ € € € € € €
35.165 2.000.186 12.346 131.198 2.178.895
-
235.522 5.158.722 3.124.368 583.028 386.493 9.488.134
Mutaties reserves
€
31
5. Rechtmatigheidsverantwoording Inleiding: De baten en lasten alsmede de balansmutaties moeten getrouw in de jaarrekening worden opgenomen. Uit het getrouw opnemen van de baten en lasten alsmede de balansmutaties, blijken een drietal rechtmatigheidscriteria niet expliciet. Dit betreffen het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium. In deze rechtmatigheidsverantwoording licht de directie van Plus OV toe in hoeverre bij de in de jaarrekening verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties het begrotings-, voorwaarden-, en misbruik- en oneigenlijk gebruik criterium zijn nageleefd. Dit houdt in dat de verantwoorde baten en lasten, alsmede de balansmutaties in overeenstemming zijn met door het bestuur vastgestelde kaders zoals de begroting en met bepalingen in de relevante wet- en regelgeving. Bij de waarderingsgrondslagen in de jaarrekening is het door het bestuur op 28 maart 2024 vastgestelde normenkader van de relevante wet- en regelgeving verder toegelicht. Deze verantwoording hanteert een grensbedrag omdat alleen de van belang zijnde aspecten in de verantwoording hoeven te worden betrokken. Deze grens is door het bestuur bepaald en bedraagt 1% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan de reserves en is daarmee vastgesteld op € 120.238.
Bevinding De directeur is van mening dat de in deze jaarrekening verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen binnen de daarvoor gestelde grens.
32
ACCOUNTANTSVERKLARING Op de volgende pagina’s vindt u de verklaring van de accountant.
33
Bijlage 1: Bijdrage per gemeente In dit overzicht staat de totale bijdrage per gemeente voor PlusOV in 2023.. • •
Alle bedragen zijn weergegeven in euro’s (€) exclusief btw. De gemeenten moeten in hun eigen jaarrekening rekening houden met een extra last voor de btw-kosten op het routegebonden vervoer. Hiervoor geldt het lage btw-percentage van 9%.