Samen Twente ontwerp-programmabegroting 2027
Tekst van het document
Voor de begroting 2027 kijken we dus naar de septembercirculaire 2025. De IMOC wordt voor 2027 ingeschat op 2,20%. Gecombineerde loon- en prijsindex (2,90%) De loonkosten bedragen grofweg 75% van onze lasten en het prijsgevoelige | deel is 25%. Dit leidt tot een gecombineerde index van 2,90%: 0,75 | × 3,13%+ | 0,25 × 2,20% | = 2,90. Uitgangspunten meerjarenraming 202 | 8-2030 Bij de opstelling van de meerjarenraming gaan we uit van de loon | - en prijsontwikkeling meerjarig geraamd door het CPB in verzamelde bijlagen van de MEV | en uiteengezet in onze Ontwikkelingenbrief en kaders begroting 202 | 7: Jaar | Loonindex | Prijsindex | Gecombineerde index | Aantal inwoners | Aantal jeugdigen 0-18 2028 | 4,20% | 2,30% | 3,73% | 643.603 | 117.394 2029 | 4,50% | 2,30% | 3,95% | 643.603 | 117.394 2030 | 4,50% | 2,30% | 3,95% | 643.603 | 117.394 Vervangingsinvesteringen De investeringsruimte blijft op peil door de kapitaaluitgaven die in de begroting zijn afgeschreven, op te voeren als vervangingsinvesteringen. Deze investeringen worden ook gecorrigeerd voor inlatie. Hierbij geldt eveneens het herrekende IMOC-cijfer van het CPB (2,20%). Weerstandsvermogen/reserves en voorzieningen Er wordt weerstandsvermogen aangehouden zodat de organisatie zelf in staat is om risico’s op te vangen. Een kwalitatieve risicoanalyse is de basis voor deze buffers.
Onze gemeenschappelijke regeling beschikt over een nota reserves en voorzieningen die de b | asis vormt voor ons weerstandsvermogen, maar ook regels bevat hoe wij omgaan met reserveringen en voorzieningen. Onvoorziene uitgaven Conform besluit van het algemeen bestuur wordt voor post onvoorzien € 45.000 als last geraamd met een even hoge onttrekking uit de algemene reserve ter dekking. Tarieftaken en baten van derden Voor taken, die niet via de algemene bijdrage van gemeenten worden bekostigd, gelden tarieven die alle bedrijfskosten moeten afdekken. Deze tarieven, gerelateerd aan een reëel te verwachten omzet, dienen tenminste een kostendekkend exploitatieresultaat op | te leveren. Dit sluit aan bij de wet Markt en Overheid. In de risicoparagraaf zijn risico’s benoemd voor de tarieftaken. In de begroting wordt deze verwachte omzet geïndexeerd | op basis van de gecombineerde loon | - en prijsindex, tenzij anders is overeengekom | en. Hiermee wordt voorkomen dat de stijging van de lonen en prijzen volledig op de Twentse gemeenten wordt verhaald. 58 | Terug naar inhoudsopgave 59 Terug naar inhoudsopgave Samenwerking in ‘Coalition of the Willing’ verband De Coalitions of the Willing activiteiten hebben geen invloed op de gemeentelijke bijdrage, omdat de kosten tussen de deelnemende partijen op basis van onderlinge afspraken worden verrekend.
Bijdrage per gemeente De gemeentelijke bijdrage 2027 (excl. de bijdrage jeugdgezondheidszorg) wordt verdeeld over de gemeenten op basis van de inwoneraantallen (in % van totaal) per 1 januari 2025 (CBS-cijfers) en de bijdrage voor de jeugdgezondheidszorg op basis van het aantal jeugdigen 0-18 (in % van totaal) per 1 januari 2025 (cijfers CBS). Volgens het BBV is het niet toegestaan om de gemeentelijke bijdrage voor overhead op te halen via taakveld overhead (voor zover het geen overhead activiteiten betreft). Hierdoor verantwoorden wij sinds 2018 de bijdrage voor overhead onder de baten bij de taakvelden niet zijnde overhead, door taakveld overhead te verdelen over de overige taakvelden. Deze verdeling vindt extracomptabel plaats op basis van lastenomvang van de directe taakvelden. Euregio Vanuit de overgang van Regio Twente heeft SamenTwente per 2027 naar verwachting één medewerker voor rekening van Euregio in dienst. Deze medewerker verricht werkzaamheden volledig ten behoeve van deze organisatie. Alle kosten van deze medewerker, worden net zoals onder Regio Twente, in rekening gebracht bij Euregio. Mocht er voor deze medewerker geen werk meer zijn, ontstaat er bij ons als werkgever de verplichting om een werkloosheidsuitkering (met een bovenwettelijke regeling) te betalen. Deze verplichting wordt volledig ten laste gebracht van Euregio.
Indien onverhoopt wegens ontoereikende financiële middelen Euregio niet aan deze verplichting kan voldoen, worden deze naar rato van het inwoneraantal verdeeld over de Nederlandse Euregio lidgemeenten. Dit is in overeenstemming met artikel 3 lid 1 van de Overeenkomst tussen Regio Twente en Regio Achterhoek inzake garantstelling financiële verplichtingen Euregio. Invulling taakstellingen Taakstellingen uit de begroting 2026 en de Kerntakendiscussie • In de begroting 2026 is opgenomen dat € 119.000 aan structurele taakstellingen moeten worden ingevuld. In deze voorliggende begroting is daarvan € 49.000 structureel gerealiseerd. Er resteert daarmee nog € 70.000 uit voorgaande jaren. Dit bedrag heeft betrekking op de energiekosten van het Twentehuis. We onderzoeken verschillende maatregelen om deze energiekosten te verlagen. • De bedrijfsmatige keuzes en taakstellingen uit de Kerntakendiscussie ter hoogte van € 525.000 zijn in deze begroting volledig en structureel ingevuld. Aanvullende taakstellingen begroting 2027 • In deze begroting wordt daarnaast circa € 300.000 aan nieuwe structurele taakstellingen opgenomen. Deze vloeien voort uit de Dienstverleningsovereenkomst bedrijfsvoeringsdiensten met Twentse Koers. • Op het moment van schrijven is nog niet duidelijk of en op welke wijze Twentse Koers na 2026 wordt voortgezet.
Het bestuur van Twentse Koers heeft uitgesproken dat er breed draagvlak is voor voortzetting en heeft een richtinggevend besluit genomen. Een definitief besluit moet nog volgen. Daarom zijn de baten en lasten van Twentse Koers niet opgenomen in deze begroting. • De deelnemende partijen in de Samenwerkingsovereenkomst Twentse Koers dragen gezamenlijk het financiële risico dat samenhangt met deze taakstellingen. 8.2 | Specificatie stijging gemeentelijke bijdrage 2027 t.o.v. 2026 Gemeentelijke bijdrage programmabegroting 2026 na wijziging (bedrag in € 1.000) | 43.892 Gemeentelijke bijdrage programmabegroting 2027 | 47.772 Stijging van bijdrage 2027 t.o.v.
2026 na wijziging | 3.880 Specificatie stijging gemeentelijke bijdrage ten opzichte begroting 2026 | Stijging | Daling Loonindexatie 2027 (3,13%) | 1.311 | - Stijging baten van derden | - | -143 Subtotaal loonindexatie | 1.168 Prijsindex (2,20%) | 278 | - Stijging baten van derden (zorgt voor daling van de gemeentelijke bijdrage) | - | -33 Subtotaal prijscompensatie | 245 Subtotaal structurele stijgingen loon- en prijsindexatie | 1.413 Structureel voortzetten Gezonde Schoolaanpak en extra inzet handhaven | 76 | - Structureel voortzetten MBO ziekteverzuimbegeleiding JGZ 18+ | 90 | - Structureel voortzetten Nu Niet Zwanger | 188 | - Subtotaal continueren bestaand beleid door aanpassingsfinancieringswijze | 354 van incidenteel naar structureel Vrijval voorziening 3e WW jaar | 139 | - Vrijval MKB-reserve | 413 | - Subtotaal structurele effecten van incidentele meevallers Kerntakendiscussie | 552 Totaal structureel | 2.319 Prioritaire Agenda Jeugdzorg | 1.561 | - Suïcidepreventie3 | 139 | -139 Subtotaal incidenteel nieuw beleid / versterking bestaand beleid | 1.561 Totaal incidenteel | 1.561 Per saldo stijging gemeentelijke bijdrage | 3.880 Tabel 7 verklaring stijging gemeentelijke bijdrage Voor een toelichting op de stijging van de gemeentelijke bijdrage verwijzen wij u naar hoofdstuk de Begroting in één oogopslag.
8.3 | Structurele reserveringen Voor het jaar 2027 en voor de meerjarenraming 2028-2030 zijn geen structurele reserveringen geraamd. 3 Betreft een tijdelijk project voor 2026 en 2027 en wordt via projectfacturatie separaat in rekening gebracht bij gemeenten en | is geen onderdeel van de gemeentelijke bijdrage. 60 | Terug naar inhoudsopgave 8.4 | Overzicht van geraamde incidentele baten en lasten en structureel evenwicht Incidentele baten en lasten Voor de periode 2027 tot en met 2030 zijn de onderstaande incidentele baten en lasten geraamd | : Programma | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (Bedrag in € 1.000) | Baten | Lasten | Baten | Lasten | Baten | Lasten | Baten | Lasten GGD Twente: Suïcidepreventie | 139 | 139 | - | - | - | - | - | - Versterking Infectieziektebestrijding | 947 | 947 | 947 | 947 | - | - | - | - en pandemische paraatheid OZJT: Gemeentelijke bijdrage | Prioritaire | 1.561 | - | - | - | - | - | - | - Agenda Jeugdzorg Bestuur & Ondersteuning | : Post onvoorzien | - | 45 | - | 45 | - | 45 | - | 45 Totaal | 2.647 | 1.131 | 947 | 992 | - | 45 | - | 45 Saldo incidentele baten en last | en | 1.516 | -45 | -45 | -45 Toelichting Suicidepreventie Door het algemeen bestuur op 14 januari 2026 besloten | om in 2026 en 2027 incidenteel in te zetten op de Regionale Aanpak Suicidepreventie Twente | .
Versterking Infectieziektebestrijding en Pandemische Paraatheid Het kabinet is voornemens de eerder aangekondigde bezuinigingen op pandemische paraatheid door te zetten. Dat betekent voor ons dat de extra middelen die we de afgelopen jaren incidenteel hebben ontvangen voor de versterking van de infectieziektebestrijdin | g ook in 2027 en 2028 als incidenteel worden aangemerkt. Deze middelen worden sinds 2023 via een SPUK verstrekt. GGD’en hebben, volgens de landelijke afspraken, personeel aangenomen om de pandemische paraatheid te versterken. We onderzoeken momenteel in ho | everre hierdoor structurele lasten gaan ontstaan | die niet gedekt zijn door structurele baten. Gemeentelijke bijdrage Prioritaire Agenda Jeugdzorg Op 14 januari 2026 heeft het algemeen bestuur het voornemen uitgesproken om de financiering | (gemeentelijke bijdrage) | van de totale prioritaire Agenda Jeugdzorg als incidenteel op te nemen in begroting 2027. Het is een voornemen omdat de gemeenteraden via de begroting 2027 de mogelijkheid hebben hierop een zienswijze in te dienen voordat het definitief wordt. De zienswijze wordt uitgevraagd via deze voorliggende begroting. | Daarnaast is door het algemeen bestuur | de intentie uitgesproken om de financiering vanaf 2028 structureel op te nemen.
Post onvoorzien In overeenstemming met besluitvorming van het algemeen bestuur ramen we jaarlijks € 45.000 aan kosten onvoorzien. De dekking is afkomstig uit de algemene reserve. 61 | Terug naar inhoudsopgave Incidentele reservemutaties Voor de periode 2027 tot en met 2030 zijn de onderstaande incidentele | reservemutaties geraamd: Programma | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 (Bedrag in € 1.000) | Baten | Lasten | Baten | Lasten | Baten | Lasten | Baten | Lasten GGD Twente: Versterking weerstandsvermogen | - | 53 | - | 53 | - | - | - | - Bestuur & Ondersteuning: Post onvoorzien | 45 | - | 45 | - | 45 | - | 45 | - Totaal | 45 | 53 | 45 | 53 | 45 | - | 45 | - Saldo incidentele reservemutaties | -8 | -8 | 45 | 45 Toelichting Versterking weerstandsvermogen Op 16 oktober 2024 heeft het algemeen bestuur besloten om de begroting van de aanbesteding en implementatie van een nieuw digitaal dossier JGZ uit te breiden met € 310.000. Dit bedrag wordt gedekt uit de egalisatiereserve van GGD Twente. Deze reserve is vervolgens aangevuld met € 100.000 vanuit de vrijval van de afwikkeling van het GGiD. Daarnaast wordt de reserve aangevuld door over de jaren 2025 t/m 2028 jaarlijks € 53.000 toe te voegen aan de reserve. Post onvoorzien Post onvoorzien wordt gedekt uit de algemene reserve.
Structureel evenwicht Toelichting (bedrag in € 1.000) | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 Totaal baten | 64.658 | 65.517 | 66.373 | 68.397 Totaal lasten | 64.650 | 65.509 | 66.418 | 68.442 Geraamd totaal saldo baten en lasten | 8 | 8 | -45 | -45 Beoogde onttrekkingen aan reserves | 45 | 45 | 45 | 45 Beoogde toevoegingen aan reserves | 53 | 53 | - | - Geraamd saldo mutaties reserves | -8 | -8 | 45 | 45 Geraamd resultaat | - | - | - | - Waarvan incidentele baten en incidentele onttrekkingen aan | 2.692 | 992 | 45 | 45 reserves Waarvan incidentele lasten en incidentele toevoegingen aan | 1.184 | 1.045 | 45 | 45 reserves Geraamd saldo incidentele baten en lasten | 1.508 | -53 | - | - Geraamd structureel saldo | -1.508 | 53 | - | - Geraamd structureel saldo ten opzichte van de geraamde | -2,3% | 0,1% | 0,0% | 0,0% totale baten Toelichting Het negatieve saldo in 2027 ontstaat doordat de structurele lasten niet worden gedekt door structurele baten, als gevolg van de incidentele financiering van de Prioritaire Agenda Jeugdzorg. | De verwachting is dat dit in de | meerjarenraming wordt opgelost. Het algemeen bestuur heeft op 14 januari 2026 unaniem ingestemd met de | inhoud van de agenda en gevraagd om snel met de uitvoering te starten. Hiervoor moet SamenTwente investeren in vaste medewerkers, wat risico’s op frictiekosten met zich meebrengt als stru | cturele financiering achterblijft.
Het algemeen bestuur heeft hiervoor begrip getoond en de intentie uitgesproken om de financiering vanaf 2028 structureel te maken. | Definitieve besluitvorming hierover volgt nog. 62 | Terug naar inhoudsopgave 9. | Uiteenzetting van de financiële positie en toelichting hierop Deze paragraaf bevat een prognose van de balans en het EMU | -saldo. Daarnaast zal aandacht besteed worden aan de jaarlijkse terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, de investeringen en het verloop van de reserves | en voorzieningen . 9.1 | Geprognosticeerde balans De prognose van de balans bevat tenminste het begrotingsjaar, het voorliggende jaar en de 3 jaren volgend op het begrotingsja | ar.
In het onderstaande overzicht is de geprognosticeerde balans (per 31 | -12) opgenomen: Werkelijkheid | Bijgestelde | Prognose | Prognose | Prognose | Prognose Prognose Balans (bedrag in € 1.000) | Eind | Eind | Eind | Eind | Eind | Eind 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 Materiele vaste activa | 3.127 | 2.989 | 2.669 | 2.186 | 2.517 | 1.841 Financiële vaste activa | - | - | - | - | - | - Vlottende activa | 17.830 | 21.381 | 19.606 | 19.522 | 20.210 | 19.758 Totaal activa | 20.957 | 24.370 | 22.275 | 21.708 | 22.727 | 21.599 Eigen vermogen | 6.558 | 3.447 | 3.455 | 3.463 | 3.418 | 3.373 Voorzieningen | 986 | 946 | 654 | 654 | 654 | 654 Vaste schulden | 623 | 623 | 426 | 218 | - | - Vlottende schulden | 12.789 | 19.353 | 17.740 | 17.373 | 18.655 | 17.572 Totaal passiva | 20.957 | 24.370 | 22.275 | 21.708 | 22.727 | 21.599 Toelichting Materiële vaste activa Deze balanspost is geprognosticeerd door de jaarrekening 202 | 5 als uitgangspunt te nemen. Vervolgens zijn de toekomstige vervangingsinvesteringen eraan toegevoegd. En de begrote afschrijvingen vanuit de activa -administratie zijn hierop in mindering gebracht. 63 | Terug naar inhoudsopgave Vlottende activa Deze balanspost is geprognosticeerd door het gemiddelde te nemen van drie voorliggende jaren. Onder de vlottende activa hoort ook de post liquide middelen.
Deze bevat normaal gesproken het positieve effect van alle overige activa en passiva posten. Voor deze balans is deze sluitpost opgenomen onder | de vlottende schulden. Eigen vermogen Deze balanspost is begroot op basis van het verloopoverzicht reserves. Bij de begroting is geen rekening gehouden met de resultaatbestemming van de jaarrekening 2025. Besluitvorming hierover vindt in juli 2026 plaats. Voorzieningen Deze prognose is gebaseerd op de verwachte uit te betalen pensioenlasten van voormalige DB | -bestuurders. Er worden geen nieuwe rechten opgebouwd. Per 1 januari 2028 gaat deze pensioen verplichting verplicht over naar het ABP-pensioenfonds. De verlofspaarvoorziening wordt in de prognose niet gemuteerd. Vaste schulden De prognose voor de vaste schulden is gebaseerd op de afloop van de BNG-geldlening uit de leningenadministratie. Per eind 2028 is deze lening volledig afgelost. Vlottende schulden Deze post bevat het netto effect van alle overige geprognosticeerde posten. Berekening EMU-saldo In het Verdrag van Maastricht is afgesproken dat het EMU | -tekort van een bij de euro aangesloten land maximaal 3% van het Bruto Binnenlands Product (BBP) mag bedragen. Het EMU-tekort wordt bepaald door een gezamenlijk tekort van het Rijk, lokale overheden e | n sociale fondsen. Vanuit het BBV is het verplicht om in de begroting een raming van het eigen EMU-saldo op te nemen.
Onze begroting is opgesteld conform een stelsel van baten en lasten. Het EMU saldo gaat niet uit van baten | en lasten maar gaat uit van ontvangsten en uitgaven, berekend op transactiebasis en overeenkomstig de voorschriften van het EU | -systeem van nationale en regionale rekeningen in de EU. | Investeringen tellen bijvoorbeeld niet mee in het stelsel van baten en lasten, daarbij wordt uitgegaan van de jaarlijkse kapitaallasten van | de investeringen. Investeringen in een bepaald jaar tellen echter wel volledig mee in het EMU | -Saldo. Bij een sluiten | de begroting zou het daardoor dus toch kunnen dat er een negatief saldo is. Nr. | Omschrijving (bedrag in € 1.000) | Begroting | Begroting | Raming | Raming | Raming 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 1 | Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q.
onttrekking uit reserves | -405 | 8 | 8 | -45 | -45 2 | Mutaties (im)materiele vaste activa | -138 | -320 | -483 | 331 | -676 3 | Mutaties voorzieningen | -40 | -293 | - | - | - 4 | Verwacht boekwinst/verlies bij verkoop financiële vaste activa, en (im)materiele vaste | - | - | - | - | - activa, alsmede afwaardering van financiële vaste activa Berekend EMU-saldo (1-2+3-4) | -307 | 35 | 491 | -376 | 631 64 | Terug naar inhoudsopgave 9.2 | Arbeidskosten gerelateerde verplichtingen Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen op de balans. Dekking hiervan is in de begroting en in de meerjarenraming voorzien. Deze personele lasten worden via de exploitatie verantwoord in het jaar waarin de uitbetaling plaatsvindt. In onderstaand overzicht zijn de arbeidskosten gerelateerde verplichtingen opgenomen. Arbeid gerelateerde verplichtingen | Bedragen in € 1.000 Salarissen incl. werkgeverslasten maar excl.
individueel keuzebudget | 42.501 Individueel keuzebudget | 7.246 Thuiswerkvergoeding | 64 Tabel 8 Arbeidskosten gerelateerde verplichtingen 9.3 | Investeringen met een economisch nut Hieronder treft u een overzicht van de verwachte herinvesteringen: Omschrijving (bedrag | in € 1.000) | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 Machines, apparaten en installaties | 198 | 281 | 177 | 508 | 20 Computers (zoals laptops, thin clients) | 16 | 200 | 90 | 332 | - Audiovisuele middelen | (zoals beeldschermen) | 16 | 27 | 13 | 26 | 3 Mobiele apparaten (zoals telefoons en tablets) | 54 | 29 | 73 | 150 | - ICT hardware (zoals dockingsstations) | - | 21 | 1 | - | 18 Röntgenapparatuur | 112 | - | - | - | - Vaccinatie koelkasten | - | 4 | - | - | - Overige materiele vaste activa | 294 | 61 | 9 | 477 | 56 Inventaris / Meubilair Twentehuis | 128 | - | - | 434 | 12 Inventaris / Meubilair JGZ | 166 | 61 | 9 | 43 | 43 Bedrijfsgebouwen | 4 | - | 67 | - | 4 Verbouwing Twentehuis (inrichting) | 4 | - | - | - | - Verbouwing – JGZ locaties | - | - | 67 | - | 4 Totaal | 497 | 342 | 254 | 984 | 80 65 | Terug naar inhoudsopgave 9.4 | Stand en verloop van reserves en voorzieningen Hieronder treft u het verloopoverzicht aan van de mutaties in de reserves en voorzieningen die geraamd zijn.
Reserves (bedrag in € 1.000) | Eindstand | Toevoeging | Onttrekking | Eindstand | Eindstand | Eindstand | Eindstand 2026 | 2027 | 2027 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 Algemene reserve | 293 | - | 45 | 248 | 203 | 158 | 113 Subtotaal | 293 | - | 45 | 248 | 203 | 158 | 113 Bestemmingsreserve: - Egalisatie | 3.154 | 53 | - | 3.207 | 3.260 | 3.260 | 3.260 Subtotaal | 3.447 | 53 | 45 | 3.207 | 3.260 | 3.260 | 3.260 Totaal | 3.998 | 53 | 45 | 3.445 | 3.463 | 3.418 | 3.373 Voorzieningen | Eindstand | Toevoeging | Onttrekking | Eindstand | Eindstand | Eindstand | Eindstand 2026 | 2027 | 2027 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 Voorziening voor | pensioenverplichting voormalige DB leden | 293 | - | 293 | - | - | - | - Voorziening verlofsparen | 654 | - | - | 654 | 654 | 654 | 654 Totaal | 946 | - | 293 | 654 | 654 | 654 | 654 Tabel 9 Verloopoverzicht reserves | en voorzieningen SamenTwente heeft een algemene reserve en enkele egalisatiereserves. Deze reserves zijn bedoeld om eventuele exploitatietekor | ten op te vangen. Daarnaast heeft SamenTwente een pensioenvoorziening, omdat bij onze rechtsvoorgangers dagelijks bestuursleden in | dienst waren en daardoor pensioenverplichtingen zijn ontstaan. Er worden geen nieuwe rechten meer opgebouwd. Door de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel wordt deze verplichting per 1 januari 20 | 28 overgedragen aan het ABP.
Verder heeft SamenTwente op basis van wet- en regelgeving een verlofspaarvoorziening. 66 | Terug naar inhoudsopgave 10. Bijlagen 10.1 | Bijlage 1 Gemeentelijke bijdrage 2027 per taakveld per gemeente Gemeente | Aantal inw. | Aantal jeugd. | 0.1 | 0.10 | 0.4 | 0.5 | 0.8 (bedrag in €) | 1-1-2025 | 1-1-2025 | Bestuur | Mutaties reserves | Overhead | Treasury | Overige baten en lasten Almelo | 74.776 | 13.617 | 7.223 | 919 | - | - | 45.656 Borne | 24.741 | 5.093 | 2.390 | 569 | - | - | 15.106 Dinkelland | 26.728 | 4.738 | 2.582 | 270 | - | - | 16.319 Enschede | 162.317 | 27.415 | 15.680 | 1.028 | - | - | 99.107 Haaksbergen | 24.225 | 4.294 | 2.340 | 245 | - | - | 14.791 Hellendoorn | 36.213 | 6.783 | 3.498 | 530 | - | - | 22.111 Hengelo | 83.655 | 14.293 | 8.081 | 604 | - | - | 51.078 Hof van Twente | 35.660 | 6.137 | 3.445 | 277 | - | - | 21.773 Losser | 23.469 | 4.177 | 2.267 | 245 | - | - | 14.330 Oldenzaal | 32.021 | 5.726 | 3.093 | 346 | - | - | 19.551 Rijssen-Holten | 38.836 | 8.866 | 3.751 | 1.287 | - | - | 23.712 Tubbergen | 21.507 | 4.040 | 2.078 | 320 | - | - | 13.132 Twenterand | 34.113 | 7.061 | 3.295 | 803 | - | - | 20.829 Wierden | 25.342 | 5.154 | 2.448 | 555 | - | - | 15.473 Totaal | 643.603 | 117.394 | 62.171 | 8.000 | - | - | 392.968 67 | Terug naar inhoudsopgave 6.23 | 6.1.2 | 6.23 | 7.1 | 7.1 | 7.5 Gemeente | Toegang en | Samenkracht en | Toegang en |
Volksgezondheid | Begraafplaatsen en | Totaal (bedrag in €) | eerstelijnsvoorzieningen | burgerparticipatie | eerstelijnsvoorzieningen | Volksgezondheid | JGZ | crematoria Integraal-OZJT | GGD | Integraal-VTT Almelo | 677.658 | 18.773 | 759.349 | 1.001.825 | 2.946.256 | 87.845 | 5.545.504 Borne | 224.215 | 6.211 | 251.245 | 331.472 | 1.101.952 | 29.065 | 1.962.226 Dinkelland | 242.223 | 6.710 | 271.422 | 358.093 | 1.025.142 | 31.399 | 1.954.161 Enschede | 1.470.998 | 40.750 | 1.648.327 | 2.174.672 | 5.931.674 | 190.685 | 11.572.920 Haaksbergen | 219.539 | 6.082 | 246.005 | 324.559 | 929.076 | 28.459 | 1.771.095 Hellendoorn | 328.180 | 9.091 | 367.743 | 485.170 | 1.467.611 | 42.542 | 2.726.476 Hengelo | 758.124 | 21.002 | 849.515 | 1.120.783 | 3.092.519 | 98.275 | 5.999.981 Hof van Twente | 323.169 | 8.952 | 362.127 | 477.761 | 1.327.838 | 41.892 | 2.567.235 Losser | 212.688 | 5.892 | 238.327 | 314.430 | 903.761 | 27.571 | 1.719.510 Oldenzaal | 290.190 | 8.039 | 325.173 | 429.007 | 1.238.912 | 37.617 | 2.351.929 Rijssen-Holten | 351.951 | 9.750 | 394.379 | 520.312 | 1.918.301 | 45.623 | 3.269.068 Tubbergen | 194.907 | 5.399 | 218.403 | 288.144 | 874.119 | 25.266 | 1.621.768 Twenterand | 309.149 | 8.564 | 346.417 | 457.035 | 1.527.760 | 40.075 | 2.713.927 Wierden | 229.662 | 6.362 | 257.348 | 339.524 | 1.115.150 | 29.771 | 1.996.293 Totaal | 5.832.653 | 161.577 | 6.535.780 |
8.622.789 | 25.400.069 | 756.086 | 47.772.092 Volksgezondheid JGZ | Toelichting: 18% | De gemeentelijke bijdrage van taakveld 7.1 Volksgezondheid JGZ is Volksgezondheid | niet te herleiden naar een bijdrage per inwoner, omdat uitgaven in het kader van Jeugdgezondheidszorg op basis van het aantal jeugdigen 14% | van de deelnemende gemeenten worden toegerekend. Geëscaleerde zorg 18- | Volgens het BBV is het niet toegestaan om de gemeentelijke bijdrage voor overhead op te halen via taakveld overhead (voor zover het geen Samenkracht en | overhead activiteiten betreft). Hierdoor verantwoorden wij sinds 2018 12% | burgerparticipatie | de bijdragen voor overhead onder de baten bij de taakvelden niet Begraafplaatsen en crematoria | zijnde overhead, door taakveld-overhead (0.4) te verdelen over de 53% | 1% | overige taakvelden. Deze verdeling vindt extracomptabel plaats op 2% | basis van lastenomvang van de directe taakvelden. Overige taakvelden | Taakveld begraafplaatsen en crematoria betreft de activiteit Forensische geneeskunde van GGD Twente.
68 | Terug naar inhoudsopgave 10.2 Bijlage 2 Overzicht gemeentelijke bijdrage per gemeente begroting 2026 na wijziging Gemeente | Gemeentelijk bijdrage 2026 | Gemeentelijke bijdrage 2027 | Verschil | % (bedrag in €) | actueel Almelo | 5.088.873 | 5.545.504 | 456.631 | 9,0% Borne | 1.805.443 | 1.962.226 | 156.783 | 8,7% Dinkelland | 1.810.174 | 1.954.161 | 143.987 | 8,0% Enschede | 10.597.015 | 11.572.920 | 975.905 | 9,2% Haaksbergen | 1.635.223 | 1.771.095 | 135.872 | 8,3% Hellendoorn | 2.516.252 | 2.726.476 | 210.224 | 8,4% Hengelo | 5.504.413 | 5.999.981 | 495.567 | 9,0% Hof van Twente | 2.343.873 | 2.567.235 | 223.362 | 9,5% Losser | 1.582.778 | 1.719.510 | 136.732 | 8,6% Oldenzaal | 2.171.700 | 2.351.929 | 180.229 | 8,3% Rijssen-Holten | 3.030.283 | 3.269.068 | 238.785 | 7,9% Tubbergen | 1.488.626 | 1.621.768 | 133.142 | 8,9% Twenterand | 2.511.499 | 2.713.927 | 202.428 | 8,1% Wierden | 1.806.024 | 1.996.293 | 190.269 | 10,5% Totaal | 43.892.175 | 47.772.092 | 3.879.917 | 8,8% 69 | Terug naar inhoudsopgave 10.3 Bijlage 3 Overzicht van baten en lasten per taakveld per programma Code | Taakveld (bedrag in €1.000) | Baten | Lasten | Gem. bijdrage 6.1.2 | Samenkracht en burgerparticipatie GGD | 1.442 | 1.146 | 295- 7.1 | Volksgezondheid | 7.323 | 29.565 | 22.242 7.5 | Begraafplaatsen en crematoria | 587 | 961 | 373 Totaal excl.
overhead | 9.352 | 31.672 | 22.320 0.4 | Programma overhead | 377 | 4.115 | 3.738 0.10 | Mutatie reserve | - | 53 | 53 Totaal GGD Twente | 9.729 | 35.840 | 26.111 Code | Taakveld | Baten | Lasten | Gem. bijdrage 6.2 | Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Integraal-OZJT | - | 4.162 | 4.162 Totaal excl. overhead | - | 4.162 | 4.162 0.4 | Overhead | - | 503 | 503 Totaal OZJT | - | 4.665 | 4.665 Code | Taakveld | Baten | Lasten | Gem. bijdrage 6.2 | Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Integraal-VTT | 3.149 | 6.917 | 3.767 Totaal excl. overhead | 3.149 | 6.917 | 3.767 0.4 | Overhead | - | 828 | 828 Totaal Veilig Thuis Twente | 3.149 | 7.745 | 4.596 Code | Taakveld | Baten | Lasten | Gem. bijdrage 0.1 | Bestuur | 104 | 130 | 26 0.8 | Overige baten en lasten | - | 307 | 307 Totaal excl. Overhead, mutaties reserves en treasury | 104 | 437 | 333 0.5 | Treasury | - | - | - 0.10 | Mutatie reserve | 45 | - | 45- 0.4 | Overhead | 974 | 13.087 | 12.112 Totaal Bestuur en ondersteuning | 1.123 | 13.523 | 12.400 Code | Taakveld | Baten | Lasten | Gem. bijdrage 3.1 | Economische ontwikkeling (Kennispunt Twente) | 2.335 | 1.772 | 562- 0.4 | Overhead (Kennispunt Twente) | - | 562 | 562 Totaal Kennispunt Twente | 2.335 | 2.335 | - Code | Taakveld | Baten | Lasten | Gem.
bijdrage 7.1 | Volksgezondheid (Twentse Koers) | - | - | - 0.4 | Overhead (Twentse Koers) | - | - | - Totaal Twentse Koers | - | - | - Code | Taakveld | Baten | Lasten | Gem. bijdrage 6.2 | Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Integraal-COW OZJT | 595 | 595 | - Totaal Toezicht en kwaliteit | 595 | 595 | - Code | Taakveld | Baten | Lasten | Gem. bijdrage Totaal Coalitions of the Willing | 2.930 | 2.930 | - Totaal SamenTwente | 16.931 | 64.703 | 47.772 70 | Terug naar inhoudsopgave