CConstaterende datDinkelland
Koppel je AI →
Document · PDF

Jaarstukken 2025 Dinkelland

Commissie Sociaal Domein & Bestuur 16 juni 2026, gemeente DinkellandBij agendapunt: 7: Voorstel inzake ontwerp-jaarstukken 2025 Dinkelland62.083 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 8

3 alinea's met “vreemd”: 206 208 241

Ook is de Beleidsregels algemene- en bijzondere bijstand | evaluatie van Twentse Koers afgerond. In december 2025 is een richtinggevend De regels zijn geactualiseerd, met name over de draagkracht. De draagkracht- | besluitgenomen,metalsdoeleendefinitiefbesluitop1juli2026.Hetprogramma grens voor alle vormen van bijzondere bijstand is vastgesteld op 120% van de | wordt herzien op basis van de evaluatie en passend gemaakt bij de toekomstige bijstandsnorm. Dit zorgt voor meer uniformiteit en eenvoud. | organisatie en besturing. 59 AZWA | Sluiting JGZ-locatie Weerselo Het AZWA-akkoord is op 8 september 2025 formeel ondertekend. Het is een af- | In nauwe afstemming met de GGD is in 2025 besloten de JGZ-locatie in Weer- spraak tussen het Rijk, zorg- en welzijnsorganisaties en gemeenten, voortkomend | selo te sluiten. Dit is in lijn met het huidige beleid van de GGD met de focus op uit intensieve onderhandelingen. Het bouwt voort op het Integraal Zorgakkoord en | toekomstbestendig werken. richt zich op samenwerking, preventie en betere toegang tot zorg, ook voor kwets- bare groepen. De precieze uitwerking voor gemeenten volgt in 2026. | Preventie -en handhavingsplan Eind 2025 is het ontwikkelen van een preventie -en handhavingsplan opgestart. Transformatieplan Mentaal Gezond Twente | Ambtelijke en bestuurlijke verantwoordelijkheid zijn vastgesteld.

Verdere stappen Het Transformatieplan Mentaal Gezond Twente is een regionaal plan waarin de 14 | volgen in 2026. Twentse gemeenten, zorg- en welzijnsorganisaties, ervaringsdeskundigen, zorg- verzekeraars en andere partners samenwerken om de mentale gezondheid van | Evaluatie Jeugdkamperen inwoners in Twente te versterken. Het plan is in juni 2025 goedgekeurd door de | De evaluatie laat zien dat de voorlichtingsavonden meer aandacht gaan besteden gemeenten en zorgverzekeraars. Gemeente Enschede vervult de kassierfunctie | aan andere onderwerpen naast het onderwerp alcoholgebruik. en de samenwerkingsovereenkomst is ondertekend. Twente ontvangt circa €16,2 miljoen voor uitvoering van juli 2025 tot december 2027. | Beleidsindicatoren De effecten van ons lokale beleid worden toegelicht aan de hand van een vaste Suïcidepreventie | set (verplichte) beleidsindicatoren. Vanaf medio 2025 heeft de GGD, samen met afgevaardigden van Twentse ge- meenten, gewerkt aan het opstellen van een regionaal werkplan suïcidepreventie | Indicator | 2023 | 2024 | 2025 voor een periode van twee jaar. Per 1 januari 2026 treedt de Wet integrale suïci- | Banen (per 1.000 inwoners van 15-64 jaar) | 780,3 | 789,5 | nnb depreventie in werking als onderdeel van de Wet publieke gezondheid.

Met deze | Jongeren met een delict voor de rechter (percentage 12 t/m 21 jaar) | 1,0% | nnb | nnb wetswijziging krijgen gemeenten een wettelijke taak om beleid te ontwikkelen en | Kinderen in uitkeringsgezin (percentage tot 18 jaar) | 3,0% | 3,0% | nnb maatregelen te organiseren ter voorkoming van suïcides. In 2026 stellen gemeen- | Werkloze jongeren (16 t/m 22 jaar als werkzoekend ingeschreven) | 1,0% | 1,0% | nnb ten daarnaast een lokaal beleidsplan suïcidepreventie op. Voor de uitvoering van | Netto arbeidsparticipatie dit lokale beleid ontvangen gemeenten beperkte structurele middelen. | (percentage werkzame beroepsbevolking t.o.v. beroepsbevolking) | 75,2% | 75,3% | nnb Personen met een bijstandsuitkering (aantal per 10.000 inwoners) | 101,5 | 104,7 | 104,8 Gezondheidsmonitor GGD Twente | Lopende re-integratievoorzieningen Kinderen: monitor afgenomen najaar 2025, resultaten volgen maart 2026. Jeugd: | (aantal per 10.000 inwoners van 15-64 jaar) | 66,2 | 73,0 | nnb monitor afgenomen april-juli 2024, resultaten opgeleverd in januari 2025. Vol- | Jongeren met jeugdhulp (percentage van alle jongeren tot 18 jaar) | 9,6% | 9,9% | nnb wassenen/ouderen: afname in het najaar van 2024, resultaten opgeleverd in de | Jongeren met jeugdbescherming zomer van 2025.

De resultaten zijn vertaald naar factsheets en gepresenteerd aan | (percentage van alle jongeren tot 18 jaar) | 0,9% | 1,3% | nnb collega’s, raad en college. | Jongeren met jeugdreclassering | Niet | Niet | Niet (percentage van alle jongeren van 12 t/m 23 jaar) | bekend | bekend | bekend Clienten met een maatwerkarrangement WMO (aantal per 10.000 inwoners) | 660 | 680 | 660 60 Bron: https://noaberkracht.incijfers.nl/dashboard/sociaal-domein | - Deze cijfers | (t.o.v. € 2.738.000 in 2024). Dit betekent een nadeel van € 79.000 in 2025. Het worden periodiek geactualiseerd. Voor de meest actuele cijfers raadpleeg de web- | nadeel ontstaat doordat het aantal cliënten gedurende het jaar gestaag gestegen site. Een vergelijking met landelijke cijfers is ook te vinden op deze website. | is. Vanaf september 2025 is de stijging het sterkst. Het aantal cliënten dat gebruik- maakt van de HO is gedurende het jaar met 25 toegenomen. Overzicht baten en lasten Raming | Raming | Realisatie | Verschil realisatie | Wmo Dakjes (nadeel € 57.000) (Bedragen x € 1.000) | begrotingsjaar | begrotingsjaar | begrotingsjaar | versus begr. na | Voor de Wmo Dakjes is een bedrag begroot van € 123.000. De werkelijke kosten voor wijziging | na wijziging | wijz. Baten | 4.873 | 11.715 | 12.755 | 1.040in 2025 zijn afgerond € 180.000 (t.o.v. € 29.000 in 2024).

Dit betekent een nadeel van € 57.000, dat vooral wordt veroorzaakt door een klein aantal cliënten dat Lasten | 28.470 | 35.499 | 36.773 | - 1.274gedurende het jaar is ingestroomd en deze extra kosten veroorzaakt. Gerealiseerde totaal saldo van baten en | - 23.598 | - 23.784 | - 24.018 | - 234 lasten | Jeugdzorg (nadeel € 475.000) Onttrekkingen aan | In 2025 is de nieuwe inkoop ingegaan. Voorafgaand hieraan is een inschatting reserves | 13 | 257 | 394 | 137 Toevoegingen aan | gemaakt van de hogere kosten als gevolg van de inkoop. Aan de hand hiervan is reserves | 0 | 0 | 0 | 0een stelpost van € 335.000 opgenomen in de begroting van Dinkelland om de ho- Gerealiseerde totaal | gere kosten als gevolg van de inkoop te kunnen dekken. Halverwege het jaar 2025 resultaat van baten en | - 23.585 | - 23.527 | - 23.625 | - 97waren de gemaakte kosten nog nagenoeg gelijk aan de begrote budgetten. De lasten stelpost leek dit jaar niet nodig en is daarom ook vrijgevallen in het resultaat van Hieronder wordt op hoofdlijnen aangegeven hoe de verschillen tussen de gereali- | het programmajournaal 2025. In het tweede half jaar zijn de kosten licht gestegen. seerde bedragen en de begrote bedragen na wijziging zijn ontstaan. | Deze stijging zat niet in het aantal cliënten, maar vooral in de kosten per client.

Er zaten geen grote uitschieters bij. De verwachting is dat de financiële effecten van Wmo ondersteuning individueel en groep (nadeel €27.000) | de nieuwe inkoop hier toch zichtbaar werden. Voor 2026 en verder verwachten we Voor ondersteuning individueel en groep is een bedrag begroot van € 2.718.000. | dat de kosten op dit niveau blijven, mits er geen uitschieters bij komen. De werkelijke kosten in 2025 zijn afgerond € 2.745.000 (t.o.v. € 2.646.000 in 2024). Dit betekent een nadeel van € 27.000 in 2025. De afgelopen jaren zagen we dat er | Participatiewet (voordeel € 82.000) een verschuiving plaatsvond van groepsondersteuning naar individuele ondersteu- | Het participatiewet-budget bestaat uit het budget voor algemene bijstand, IOAW, ning. Hier hadden we in de nieuwe ramingen voor 2025 al rekening mee gehouden. | IOAZ en loonkostensubsidie. Het totale budget bedroeg in 2025 € 4.614.500. Het We zien dat de verschuiving van groep naar individueel zich ook voortgezet heeft | budget voor loonkostensubsidie is gebaseerd op de werkelijke uitgaven van een in 2025, maar minder hard dan we hadden begroot. Het nadeel op de ondersteu- | aantal jaren eerder, we zien daardoor dat dit budget de laatste jaren stijgt. Dat ning in zijn geheel ontstaat doordat er wat fluctuatie is geweest gedurende het jaar.

| is een goed teken, we hebben de afgelopen jaren meer inwoners aan een baan geholpen met een loonkostensubsidie. Meer dan de helft van het voordeel heeft Wmo huishoudelijke ondersteuning (nadeel € 79.000) | ook betrekking op dit onderdeel, een compensatie voor de tekorten die we hierop In totaal is een bedrag begroot van € 2.820.000 voor alle modules huishoudelij- | de afgelopen jaren hebben gehad doordat wij dit als gemeente moesten ke ondersteuning samen. De werkelijke kosten in het jaar 2025 zijn € 2.902.000 | voorfinancieren. 61 Bijzondere bijstand (voordeel € 65.000) | Mutaties reserves In 2025 is het aantal aanvragen bijzondere bijstand aanzienlijk lager geweest | Het verschil op de mutaties van de reserves betreft voornamelijk lagere onttrek- dan in de jaren daarvoor. Voorgaande jaren waren er ongeveer 162 aanvragen | kingen voor de motie maatwerkbudget minimabeleid voor €20.000 (zie voorstel per jaar, in 2025 waren er maar 125 aanvragen. Dit levert een voordeel op van € | budgetoverheveling en hogere onttrekking voor het AZC voor een bedrag van 65.000. Het is op dit moment nog niet duidelijk of dit een incidentele daling is of | €166.000. dat dit structurele effecten heeft. We monitoren dit de komende tijd.

Een gedetailleerde toelichting op de verschillen tussen gerealiseerde bedragen Bijstandsverlening zelfstandigen (voordeel € 105.000) | en begrote bedragen na wijziging is te vinden in de Jaarrekening 2025 onder Het voordeel is ontstaan doordat in december twee bedrijfskredieten volledig zijn | “Toelichting en analyse op de baten en lasten”. afgelost. Dit leverde een extra inkomst op in 2025. Sociale werkvoorziening (voordeel € 161.000) Het voordeel op de sociale werkvoorziening komt voort uit het positieve resultaat van Stichting Participatie Noaberkracht (SPN) over 2025. 2025 is het laatste jaar waarin de gemeente Dinkelland op voorhand meer dan de rijksbijdrage overmaakt aan SPN, dit omdat SPN de laatste jaren fors positieve resultaten behaalt. In overleg is daarom besloten om per 2026 aan het begin van het jaar een subsidie te verstrekken ter hoogte van maximaal de rijksbijdrage die de gemeente ont- vangt. Een extra gemeentelijke bijdrage wordt dus niet meer gedaan op basis van een begroting van SPN. Kijkend naar de begroting van SPN lijkt dit reeel. Mochten zich gedurende het jaar onvoorziene zaken voordoen dan wordt de bijdrage uiter- aard opnieuw bekeken in overleg met SPN. Participatie en reintegratie (voordeel € 76.000) We zien al een aantal jaren een voordeel op het budget voor participatie en reinte- gratie.

Dit komt enerzijds doordat het aantal inwoners met een loonkostensubsidie toeneemt. Hierdoor belanden ze niet in een re-integratietraject. Een positieve ont- wikkeling. Anderzijds is er in de jaarstukken van 2024 aangegeven dat er in 2024 een bestandsanalyse is gemaakt voor de reintegratie. In 2025 zouden er plannen gemaakt worden om dit verder op te pakken en hierop in te zetten, de kosten zouden daardoor weer stijgen. Dit is ook gebeurd in 2025. Er is extra ingezet en daardoor zien we ook een minder hoog voordeel op dit budget dan eerdere jaren, bijna een halvering. In 2026 wordt dit verder doorgezet. 62 PROGRAMMA MILIEU | Aanbesteding Kringloopactiviteiten en inzameling grof huisvuil en textiel gemeen- Portefeuillehouders | ten Dinkelland en Tubbergen Cel Severijn | Op 31 december 2025 liep het contract met kringloopbedrijf De Beurs voor het aan huis ophalen grof huishoudelijk afval, kringloopgoederen en de inzameling Algemeen | van textiel af. Rova heeft deze werkzaamheden voor een periode van 5 jaar aan- In 2024 heeft de gemeenteraad het gemeentelijk Grondstoffenplan vastgesteld. | besteed, opnieuw aan De Beurs. Na deze periode kan het contract nog twee maal Uitgangspunt is dat we meer grondstoffen van het restafval willen scheiden en | voor een periode van 2 jaar worden verlengd. dat de ingezamelde grondstoffen zo hoogwaardig mogelijk worden verwerkt.

Wij willen de hoeveelheid restafval verder verminderen en de kwaliteit van de ingeza- | Nieuwe samenwerkingsovereenkomst VNG/Verpact melde grondstoffen verbeteren. Voor de inzameling van huishoudelijk afval zijn wij | Voor de inzameling van plastic en metalen verpakkingen en drankenkartons aangesloten bij ROVA. Daarnaast kunnen onze inwoners gebruikmaken van een | (PMD) ontvangen wij een vergoeding van Verpact. In september 2025 heeft de al- gemeentelijk afvalbrengpunt in Tubbergen en particuliere afvalbrengpunten in Til- | gemene ledenvergadering van de VNG ingestemd met de nieuwe samenwerkings- ligte en Denekamp. Kringloopbedrijf De Beurs zamelt textiel en kringloopgoederen | overeenkomst. In december 2025 zijn wij een nieuwe deelnemersovereenkomst in. Ook haalt De Beurs overige grof huishoudelijk afval tegen een kostendekkend | met Verpact aangegaan. Per 1 januari 2026 gelden er nieuwe afspraken voor de tarief aan huis op. | inzameling van PMD. Gemeenten ontvangen een vergoeding voor de inzameling die gebaseerd is op de kwaliteit. Hoe beter die is, hoe hoger de vergoeding. Rova Kengetallen | ondersteunt ons bij het verbeteren van die kwaliteit.

Binnen het programma Milieu maken we gebruik van de volgende kengetallen: • | Restafval per inwoner: 65 kg | Prullenbakkenvergoeding en SUP vergoeding • | GFT per inwoner: 183 kg | Sinds 2024 ontvangen wij een vergoeding voor het beheer en onderhoud van • | PMD per inwoner: 36 kg | de gemeentelijke prullenbakken. De vergoeding wordt betaald door Verpact aan • | Scheidingspercentage: 84 % | gemeenten voor het aandeel verpakkingen in openbare prullenbakken. In 2025 bedroeg de vergoeding € 0,98 per inwoner. Wat hebben we in 2025 gedaan? Inzameling | Huishoudelijk Afval | De producenten van wegwerpplastic producten moeten sinds 2023 meebetalen Rova verzorgt de huis aan huis inzameling van restafval, GFT en PMD. Voor | aan de kosten die gemeenten maken voor het opruimen van zwerfafval zoals bij- grof huishoudelijk afval kunnen inwoners gebruik maken van afvalbrengpunten in | voorbeeldplasticbekers,flesjesenzakjes.DeSUP-vergoedingkomtvoortuitde Denekamp, Tilligte en Tubbergen. Oud papier wordt door scholen en verenigin- | EU-richtlijn Single-Use Plastics. Ook hiervoor krijgen wij een bedrag per inwoner. gen ingezameld. Voor de verwerking van restafval en GFT zijn wij aangesloten bij | In 2025 is de vergoeding over 2023 en 2024 met terugwerkende kracht uitbetaald. Twence.

| Wij gebruiken de bijdrage die wij ontvangen voor extra inzet bij straatreiniging, het faciliteren van onze zwerfvuilvrijwilligers en educatie op scholen. 63 Beleidsindicatoren | Juridische kosten (voordeel €75.000) De effecten van ons lokale beleid worden toegelicht aan de hand van een vaste | Tijdens de raadsvergadering van 24 juni 2024 is de motie klimaatprogramma set (verplichte) beleidsindicatoren. | 2024–2050 aangenomen. In deze motie wordt het college onder andere opgedra- gen om, zolang in afwachting van de nieuwe regering nog niet duidelijk is welke Indicator | 2023 | 2024 | 2025regelgeving zal gaan gelden, tegen initiatieven die niet binnen het huidige ge- Omvang huishoudelijk restafval (kilogram per inwoner) | 70,0 | 68,0 | nnbmeentelijk (wind)beleid passen alle beschikbare rechtsmiddelen in te zetten. Het Hernieuwbare elektriciteit (percentage) | nnb | nnb | nnbinzetten van alle rechtsmiddelen om dergelijke initiatieven tegen te gaan brengt juridische kosten met zich mee. Naar verwachting beslaat de doorlooptijd van Bron: https://noaberkracht.incijfers.nl/dashboard/volksgezondheid-en-milieu | de betreffende procedures de periode 2025–2027, waardoor de kosten zich over Deze cijfers worden periodiek geactualiseerd. Voor de meest actuele cijfers raad- | meerdere jaren uitstrekken. Om deze kosten te kunnen dekken, dient het beschik- pleeg de website.

Een vergelijking met landelijke cijfers is ook te vinden op deze | bare saldo uit 2025 te worden overgeheveld. website. Een gedetailleerde toelichting op de verschillen tussen gerealiseerde bedragen en Overzicht baten en lasten | begrote bedragen na wijziging is te vinden in de Jaarrekening 2025 onder “Toelichting en analyse op de baten en lasten”. Raming | Raming | Realisatie | Verschil realisatie (Bedragen x € 1.000) | begrotingsjaar | begrotingsjaar | begrotingsjaar | versus begr. na voor wijziging | na wijziging | wijz. Baten | 2.706 | 2.690 | 2.473 | - 218 Lasten | 2.553 | 2.679 | 2.354 | 324 Gerealiseerde totaal saldo van baten en | 154 | 12 | 11 8 | 106 lasten Onttrekkingen aan reserves | 0 | 0 | 0 | 0 Toevoegingen aan reserves | 0 | 0 | 0 | 0 Gerealiseerde totaal resultaat van baten en | 154 | 12 | 11 8 | 106 lasten Hieronder wordt op hoofdlijnen aangegeven hoe de verschillen tussen de gereali- seerde bedragen en de begrote bedragen na wijziging zijn ontstaan. 64 PROGRAMMA VOLKSHUISVESTING & RUIMTELIJKE ORDENING | Wij hebben ervoor gekozen het omgevingsplan gefaseerd op te stellen en per Portefeuillehouders | deelgebied ter besluitvorming voor te leggen aan de gemeenteraad van de Cel Severijn, Rob Olde Kalter | betreffende gemeente. De werkzaamheden zijn gestart met het gebied “Kernen”.

Vervolgens hebben wij voorbereidingen getroffen voor het gebied “Bedrijfsterrei- Algemeen | nen”, waarna het gebied “Buitengebied” zal volgen. Voor de gemeente is het van groot belang dat de fysieke leefomgeving zodanig is ingericht dat een goed woon- en leefklimaat is gegarandeerd. Het woningaanbod | Volkshuisvesting moet zowel voorzien in een kwantitatieve als een kwalitatieve behoefte van de | In 2025 is gewerkt aan de eerste aanpassing van het Volkshuisvestingsprogram- samenleving. Er moet echter ook ruimte zijn voor bedrijvigheid. Een integrale blik | ma zodat deze nog beter kan functioneren en weer actueel wordt. op de fysieke leefomgeving is hiervoor een vereiste. De inrichting van de fysieke | Daarnaast zijn in verschillende kernen 112 woningen gereed gemeld en aan de leefomgeving raakt in die zin dan ook alle agenda’s die zijn opgenomen in het | woningvoorraad toegevoegd. koersdocument. | Ook is er gewerkt aan diverse woningbouwplannen ter voorbereiding op de proce- dure, maar ook aan de procedures zelf met enkele successen op de versnelling. Kengetallen Binnen het programma Volkshuisvesting & ruimtelijke ordening maken we gebruik | Beleidsindicatoren van de volgende kengetallen: | De effecten van ons lokale beleid worden toegelicht aan de hand van een vaste • | Woningvoorraad: 11.452 (dec 2025 verwachting) | set (verplichte) beleidsindicatoren.

• | Gemiddeld bouwjaar woningvoorraad: 1978 • | Gemiddelde koopprijs woningen: €456.044 | Indicator | 2023 | 2024 | 2025 Gemiddelde WOZ waarde (duizend euro) | 379,0 | 410,0 | 424,0 Wat hebben we in 2025 gedaan? | Nieuw gebouwde woningen (aantal per 1.000 woningen) | 8,9 | 8,8 | nnb Omgevingswet | Demografische druk (percentage) | 80,1 | 80,2 | 81,5 De Omgevingswet is per 1 januari 2024 in werking getreden. In aanloop naar de | Gemeentelijke woonlasten eenpersoonshuishouden (in euro's) | 862,0 | 903,0 | 942,0 inwerkingtreding hebben wij onze werkprocessen volledig ingericht op het behan- | Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden (in euro's) | 890,0 | 931,0 | 972,0 delen en afhandelen van aanvragen onder de Omgevingswet. Vergunningaanvra- gen en meldingen worden sindsdien digitaal ingediend via het landelijke systeem. | Bron: https://noaberkracht.incijfers.nl/dashboard/volkshuisvesting--ro-en-stadsver | - Daarnaast zijn wij gestart met de actualisatie van ons eigen omgevingsplan. Op | nieuwing - Deze cijfers worden periodiek geactualiseerd. Voor de meest actuele dit moment hebben we nog een omgevingsplan van rechtswege die moet worden | cijfers raadpleeg de website. Een vergelijking met landelijke cijfers is ook te vinden omgezet naar een ‘eigen’ omgevingsplan. Het omgevingsplan van rechtsweg | op deze website.

omvat alle vastgestelde bestemmingsplannen, milieuregels en verordeningen. Op uiterlijk 1 januari 2032 moeten we beschikken over één integraal omgevingsplan voor het gehele grondgebied. 65 Overzicht baten en lasten Raming | Raming | Realisatie | Verschil realisatie (Bedragen x € 1.000) | begrotingsjaar | begrotingsjaar | begrotingsjaar | versus begr. na voor wijziging | na wijziging | wijz. Baten | 3.309 | 2.932 | 7.270 | 4.339 Lasten | 4.402 | 4.437 | 9.048 | - 4.611 Gerealiseerde totaal saldo van baten en | - 1.093 | - 1.506 | - 1.777 | - 272 lasten Onttrekkingen aan reserves | 0 | 350 | 790 | 440 Toevoegingen aan reserves | 121 | 28 | 160 | - 132 Gerealiseerde totaal resultaat van baten en | - 1.213 | - 1.184 | - 1.147 | 36 lasten Hieronder wordt op hoofdlijnen aangegeven hoe de verschillen tussen de gereali- seerde bedragen en de begrote bedragen na wijziging zijn ontstaan. Omgevingsvergunningen (voordeel €70.000) De hogere inkomsten uit leges omgevingsvergunningen zijn het gevolg van een incidenteel toename in de vergunningverlening voor projecten waarvoor dit jaar de planologische kaders zijn vastgesteld. De ontwikkeling van een aantal grotere projecten was vooraf niet voorzien. Naast de reguliere vergunningaanvragen heeft dit geleid tot hogere legesinkomsten dan geraamd. De overschrijding heeft een incidenteel karakter en leidt niet tot structureel hogere inkomsten.

Mutaties reserves Het verschil op de mutaties van de reserves betreft voornamelijk hogere mutaties m.b.t. winst- en verliesnemingen en mutatie verliesvoorziening van de grondex- ploitaties voor €308.000. Een gedetailleerde toelichting op de verschillen tussen gerealiseerde bedragen en begrote bedragen na wijziging is te vinden in de Jaarrekening 2025 onder “Toelichting en analyse op de baten en lasten”. 66 4. Paragrafen een capaciteitsafhankelijk tarief per lediging van de restafvalcontainer (grijs) LOK ALE HEFFINGEN | respectievelijk per aanbieding aan de verzamelcontainer. De tarieven zijn In de begroting wordt een uitgebreide beschrijving van en toelichting op de | voor 2025 t.o.v. 2024 verlaagd met € 8,50 tot €149,50; verschillendelokaleheffingengegeven.Dit,omdatbijdevaststellingvande | 3. | Detarievenvanderioolheffingenzijnvoor2025t.o.v.2024verhoogdmet begroting besluiten worden genomen over de gewenste belastingontvangsten | €17,70 tot €298,30; en - in aansluiting daarop - daarbij tariefstructuur en hoogte wordt bepaald. In de | 4. | De tarieven voor leges en rechten zijn afgestemd op de lasten ter zake en zijn jaarrekening wordt verantwoording afgelegd over de wijze waarop de belasting- | kostendekkend. ontvangsten zijn gerealiseerd en in hoeverre daarbij afwijkingen zijn ontstaan ten opzichte van de begroting.

| Onroerendezaakbelasting (ozb) Onder de naam ‘Onroerendezaakbelastingen’ worden van binnen de gemeente Overzicht belastingopbrengsten jaarrekening 2025 | gelegen onroerende zaken twee directe belastingen geheven: • | een gebruikersbelasting van degene die – naar omstandigheden beoordeeld – Soort heffing/belasting (bedragen x € 1.000) | Begroting 2025 na wijzigingen | Werkelijk 2025 | een onroerende zaak die niet in hoofdzaak als woning dient, al dan niet krach- Onroerendezaakbelastingen | 7.654 | 7.733tens eigendom, bezit, beperkt recht of persoonlijk recht gebruikt en Afvalstoffenheffing | • | een eigenarenbelasting van degene die van een onroerende zaak het genot • Basistarief (vast recht) | 1.629 | 1.627heeft krachtens eigendom, bezit of beperkt recht. • Diftar (ledigingen) | De gebruikersbelasting wordt uitsluitend geheven over niet-woningen, terwijl de De aanslagen Diftar worden jaarlijks achteraf opgelegd. | 410 | 537eigenarenbelasting wordt geheven van zowel woningen als niet-woningen. Rioolheffingen | 3.642 | 3.637De tarieven worden jaarlijks (opnieuw) bepaald aan de hand van twee factoren, Toeristenbelasting | te weten: (De aanslagen toeristenbelasting worden jaarlijks achteraf | a. | de waardeontwikkeling van het WOZ-bestand in de gemeente en opgelegd). | 662 | 693b. | de gewenste OZB-opbrengst in het begrotingsjaar.

Forensenbelasting | 93 | 91 Precariobelasting | 30 | 34Opbrengsten onroerende zaakbelastingen (bedragen x €1.000) | 2024 | 2025 BIZ-belasting (Ootmarsum) | 86 | 85Raming OZB | 7.585 | 7.761 Totaal | 14.206 | 14.437Werkelijke opbrengst OZB | 7.554 | 7.733 Verschil tussen werkelijke opbrengst en raming | -/ 31 | -/- 28 Bestaand beleid ten aanzien van de lokale heffingen | Oninbare vorderingen voorgaande dienstjaren | -/ 1 | -/ 6 De belastingenstructuur en de tarieven van de gemeentelijke belastingen zijn voor het belastingjaar 2025 als volgt vastgesteld: 1. | De ozb-tarieven zijn zodanig aangepast dat voor 2025 sprake is van een meeropbrengst (exclusief areaaluitbreiding) van 2%, Ook voor de daaropvol- gende jaren wordt rekening gehouden met een meeropbrengst van 2% per jaar (eveneens exclusief areaaluitbreiding); 2.

| Detarievenafvalstoffenheffingbestaanuiteenbasistariefvermeerderdmet 67 Afvalstoffenheffing Tarieven en opbrengst afvalstoffenheffing (in €) | 2024 | 2025 Dezeheffingheeftalsuitgangspuntdatdelastenvandeafvalinzamelingen -verwerkingvoor100%wordengedektdoordeheffing.Naasteenbasistarief | Basistarief (vast recht) | 158,00 | 149,50 per huishouden betaalt de gebruiker een capaciteitsafhankelijk tarief per lediging | 1 lediging restafvalcontainer (grijs) 240 liter | 10,60 | 10,60 restafval voor het gebruik van een verzamelcontainer, een 140-liter container of | 1 lediging restafvalcontainer (grijs) 140 liter | 6,50 | 6,50 een 240-liter container. Op deze wijze wordt uitvoering gegeven aan het beginsel | 1 lediging bij de verzamelcontainer via een chipkaart met een kleine opening | 1,35 | 1,35 van ‘de vervuiler betaalt’. De opbrengst is bestemd voor de kostendekking van de | 1 lediging bij de verzamelcontainer via een chipkaart afvalinzameling en -verwerking.

| met een grote opening | 2,70 | 2,70 Opbrengsten afvalstoffenheffing Berekening kostendekkende afvalstoffenheffing | (basistarief + ledigingen) (bedragen x € 1.000) | 2024 | 2025 (bedragen x € 1.000) | Begroting 2025 | Werkelijk 2025 | Raming opbrengst basistarief (vast recht) | 1.713 | 1.629 Kosten taakveld(en) | 2.345 | 2.045Werkelijke opbrengst basistarief | 1.709 | 1.627 Inkomsten taakveld(en) exclusief heffingen | 298 | 269Verschil tussen werkelijke opbrengst en raming basistarief | -/ 4 | -/- 2 Netto kosten taakveld | 2.047 | 1.776 Toe te rekenen kosten | 2.047 | 1.776Raming opbrengst ledigingen restafval: | 502 | 410 Overhead incl.

(omslag)rente | 100 | 100Werkelijke opbrengst ledigingen restafval | 552 | 537 BTW | 316 | 316Verschil tussen werkelijke opbrengst en raming ledigingen | 50 | 127 Totale kosten | 2.463 | 2.192Oninbare vorderingen voorgaande dienstjaren | -/ 2 | -/ 2 Opbrengst afvalstoffenheffing | 2.457 | 2.164 Aantal ledigingen bij de verzamelcontainer Dekkingspercentage* | 99,7% | 98,7% (30 liter vulopening) via een chipkaart* | 11.250** | 5.883 Totale kosten | 2.463 | 2.192Aantal ledigingen bij de verzamelcontainer Opbrengst afvalstoffenheffing | 2.457 | 2.164(60 liter vulopening) via een chipkaart * | 6.614 Aantal ledigingen restafvalcontainer (grijs) 140 liter* | 12.697 | 12.784 Dekkingspercentage* | 99,7% | 98,7% Aantal ledigingen restafvalcontainer (grijs) 240 liter * | 40.322 | 42.003 *Als het dekkingspercentage hoger is dan 100% worden de overtollige middelen | *Gegevens verstrekt door Rova aan de voorziening gedoteerd. | ** Ledigingen bij verzamelcontainer voor 30 en 60 liter vulopening samen De opbrengst van het aantal ledigingen is voor 2025 geraamd op een bedrag van € 410.000. De werkelijke opbrengst ad € 537.000 voor 2025 is € 126.000 hoger dan de raming. Dit is deels te verklaren doordat de tarieven bij amendement op het laatste moment zijn gewijzigd en deze verlaging (deels) via de opbrengst van de ledigingen (diftar) is verwerkt.

Het werkelijke verschil bedraagt € 34.000 en is te verklaren doordat feitelijk meer ledigingen hebben plaatsgevonden dan begroot waren. 68 Voorziening afvalstoffenheffing Deze voorziening wordt ingezet om een gelijkmatige ontwikkeling van de afvalstof- | Tarieven rioolheffingen (in €) | 2024 | 2025 fenheffingtewaarborgen.Destandvandezevoorzieningafvalbedraagtper31 | Rioolheffing gebruiker (tot 300 m³) | 280,60 | 298,30 december 2025 € 416.000. | Meerverbruik per 100 m³ of een deel daarvan | 21,30 | 22,64 Agrarisch bedrijf | 323,20 | 343,58 Rioolheffingen De gebruiker van een perceel van waaruit afvalwater direct of indirect op de | Opbrengsten rioolheffingen (bedragen x € 1.000) | 2024 | 2025 gemeentelijkerioleringwordtafgevoerdisbelastingplichtigvoorderioolheffing. | Raming rioolheffing gebruiker | 3.364 | 3.642 Voorderioolheffinggeldteveneensalsalgemeenuitgangspuntdat100%van | Werkelijke opbrengst rioolheffing gebruiker | 3.363 | 3.637 de kosten worden gedekt. De tarieven zijn gebaseerd op de geraamde kosten, | Verschil tussen werkelijke opbrengst en raming | -/ 1 | -/ 5 zoals die zijn opgenomen in het gemeentelijk rioleringsplan. Incidentele over- en | Oninbare vorderingen voorgaande dienstjaren | -/ 3 | -/ 4 onderdekkingwordtverrekendmeteenvoorzieningomsterketarieffluctuatiesop te kunnen vangen.

De tarieven voor het belastingjaar 2024 zijn verhoogd met €15 | De bestaande voorziening gekoppeld aan het huidige GRP bedraagt per 31 de- ten opzichte van 2023. | cember 2025 €4.602.000. Berekening kostendekkende rioolheffing | Bedrijven Investeringszone (BIZ) (bedragen x €1.000) | Begroting 2025 | Werkelijk 2025 Onder de naam ‘BIZ-bijdrage’ wordt jaarlijks een directe belasting geheven ter Kosten taakveld(en) | 2.958 | 2.726dekking van de kosten die zijn verbonden aan activiteiten in de openbare ruimte Inkomsten taakveld(en) exclusief heffingen | 0 | 0en op internet, gericht op het bevorderen van de leefbaarheid, veiligheid, ruimte- Netto kosten taakveld | 2.958 | 2.726 lijke kwaliteit en/of de economische ontwikkeling binnen het daartoe aangewezen Toe te rekenen kosten | 2.957 | 2.726gebied van de bedrijveninvesteringszone. Overhead incl. (omslag)rente | 452 | 452 BTW | 163 | 163De BIZ geldt voor het belastingjaar 2024 alleen nog in Ootmarsum. De BIZ-op- Totale kosten | 3.574 | 3.341 brengsten worden in subsidievorm doorbetaald naar de ‘Stichting BIZ Ootmar- Opbrengst rioolheffing | 3.573 | 3.637sum’. De tarieven, zoals hieronder vermeld, zijn afhankelijk van de WOZ-waarde Dekkingspercentage* | 100,0% | 108,8%van een object en gelden voor de gehele looptijd (2022 2026) van de belas- tingverordening.

Voor de periode 2022-2026 is in overleg met de Stichting BIZ *Als het dekkingspercentage hoger is dan 100% worden de overtollige middelen | Ootmarsum een nieuwe BIZ-verordening vastgesteld. De tarieven, zoals hieron- aan de voorziening gedoteerd. | der vermeld, zijn afhankelijk van de WOZ-waarde van een object en gelden voor de gehele looptijd (2022-2026) van de belastingverordening. Omdat in de nieuw vastgestelde BIZ-verordening de werkplaatsen en dergelijke m.i.v. 2022 niet meer als belastbaar object worden aangemerkt ligt de opbrengst lager dan in de vorige BIZ-periode (2017-2021). 69 Opbrengstraming BIZ-belasting Ootmarsum (in €) | 2024 | 2025 | Toeristenbelasting Deze belasting wordt geheven ter zake van het houden van verblijf met overnach- Bij een WOZ-waarde van: | ting binnen de gemeente tegen vergoeding in welke vorm dan ook door perso- € 100.000 of minder | 500 | 500nen, die niet in de gemeentelijke ‘Basisregistratie personen’ zijn opgenomen. De meer dan € 100.000 en minder dan € 200.001 | 615 | 615toeristenbelasting is een algemeen dekkingsmiddel. De belasting vindt plaats op meer dan € 200.000 en minder dan € 300.001 | 730 | 730basis van aangifte. meer dan € 300.000 en minder dan € 750.000 | 845 | 845 € 750.000 of meer | 1190 | 1.190De aangiftes worden jaarlijks steekproefsgewijs gecontroleerd.

Niet alleen om de Opbrengstraming BIZ-belasting Ootmarsum (bedragen x €1.000) | 2024 | 2025 | aangiftes op juistheid en volledigheid te controleren, maar ook om de exploitan- Raming opbrengst BIZ-belasting | 82 | 86ten, daar waar nodig, te adviseren bij een doelmatiger opzet van de administratie, Werkelijke opbrengst BIZ-belasting | 82 | 85zodat het invullen van de aangifte toeristenbelasting eenvoudiger en sneller kan Verschil tussen werkelijke opbrengst en raming | - | -/- 1geschieden. De tarieven zijn al een aantal jaren niet gewijzigd. Oninbare vorderingen (voorgaande) dienstjaren | - | - Tarieven toeristenbelasting (prijs per persoon per nacht in €) | 2024 | 2025 Precariobelasting | Hotels, pensions, appartementen, boerderijkamers, etc. | 1,60 | 1,60 Deze directe belasting wordt geheven voor het hebben van voorwerpen onder, op | Recreatiewoningen respectievelijk niet beroepsmatig verhuurde ruimten | 1,00 | 1,00 of boven voor de openbare dienst bestemde gemeentegrond. De raad heeft beslo- | Kampeermiddelen: mobiele kampeeronderkomens en stacaravans | 0,60 | 0,60 ten om de precariobelasting te beperken tot de horecaterrassen. Bij de precario- | Groepsaccommodaties (o.a.

kampeerboerderijen) | 0,60 | 0,60 belasting wordt (tarief-)onderscheid gemaakt tussen enerzijds de binnenstad van | Opbrengst toeristenbelasting (bedragen x €1.000) | 2024 | 2025 Ootmarsum en de overige terrassen in de gemeenten en anderzijds tussen vaste | Raming toeristenbelasting | 551 | 662 terrassen en tijdelijke terrassen. | Werkelijke opbrengst toeristenbelasting | 795 | 693 Verschil tussen werkelijke opbrengst en raming | 244 | 31 Tarieven precariobelasting (in €) | 2024 | 2025Oninbare vorderingen voorgaande dienstjaren | -/ 2 | - a. Vaste terrassen | 14,15 | 14,15*raming 2025 op basis van werkelijke aantallen 2023. - Binnenstad Ootmarsum | 11,20 | 14,15 - Overige delen van de gemeente | Deaanslagentoeristenbelastingwordeneerstnaafloopvanhetbelastingjaar b. Tijdelijke terrassen | opgelegd, omdat deze gebaseerd wordt op het aantal overnachtingen in het belas- - Binnenstad Ootmarsum | 4,75 | 14,15tingjaar (=kalenderjaar). Dit betekent, dat bij het opmaken van de jaarrekening een Opbrengstraming precariobelasting (bedragen x € 1.000) | 2024 | 2025 | schatting moet worden gemaakt van de opbrengst. Deze schatting wordt door- Raming precariobelasting | 16 | 30gaans gebaseerd op het meest recente kohier, rekening houdend met eventueel Werkelijke opbrengst precariobelasting | 16 | 34gewijzigde omstandigheden.

Verschil tussen werkelijke opbrengst en raming | - | 4 70 Forensenbelasting Deze belasting wordt geheven van natuurlijke personen die, zonder in de gemeen- | Eigen woning | 2024 | 2025 | Verschil | Verschil In % te hoofdverblijf te hebben, er op meer dan negentig dagen van het belastingjaar | OZB | 410,11 | 418,31 | 8,20 | 2 % voor zich of hun gezin een gemeubileerde woning beschikbaar te houden. De | Rioolheffing (tot 300 m3 waterverbruik): | 280,60 | 298,30 | 17,70 | 6,3 % forensenbelasting is een algemeen dekkingsmiddel. | Afvalstoffenheffing: a. basistarief (vast recht) | 158 | 149,5 | -/ 8,5 | -/ 5,4% Tarieven forensenbelasting (in €) | 2024 | 2025b. 4 ledigingen restafval (container 240 liter) | 42,4 | 42,4 | 0 | 0 Forensenbelasting: vast bedrag per gemeubileerde woning | 285 | 285 | Eenmalige korting | 26,00 | 0,00 | 26,00 | n.v.t. Opbrengst forensenbelasting (bedragen x €1.000) | 2024 | 2025 | Totaal | 865,11 | 908,51 | 43,40 | 5% Raming opbrengst forensenbelasting | 120 | 93 Werkelijke opbrengst forensenbelasting | 92 | 91Kwijtscheldingsbeleid Verschil werkelijke opbrengst en raming | -/ 28 | -/ 2Kwijtschelding is één van de wijzen waarop een schuld teniet gaat. Kenmerk van Oninbare vorderingen (voorgaande) dienstjaren | - | -/- 1kwijtschelding is, dat het gaat om belastingschuldigen die niet in staat zijn anders dan met buitengewoon bezwaar de belasting te betalen.

Op grond van artikel 255 Lokale lastendruk | van de Gemeentewet bestaat de mogelijkheid om belastingplichtigen, die een Om een indruk te geven van de lastendrukontwikkeling op basis van aanvaard | inkomen en een vermogen beneden bepaalde minimum normen hebben, kwijt- beleid worden hierna de gevolgen belastingplichtigen met of zonder eigen woning | schelding te verlenen van hun belastingschuld. Gemeenten beschikken hierin over weergegeven. Deze vergelijking is gebaseerd op de onroerendezaakbelastingen | een zekere mate van beleidsvrijheid. Gemeenten mogen ook zelf bepalen welke (alleenvoorbezittersvaneeneigenwoning),deafvalstoffenheffingenderioolhef | -belastingsoorten in aanmerking komen voor kwijtschelding. fing.Bijdeafvalstoffenheffingisuitgegaanvaneengemiddeldevan4ledigingen. | Dinkellandpastkwijtscheldingtoevoordevolgendeheffingen: De ontwikkeling van de lokale lastendruk in de gemeente Dinkelland is als volgt: | • | Afvalstoffenheffing:basistarief+variabeltarief (maximaal 5 ledigingen van een 240-liter container restafval); • | Rioolheffing;en Geen eigen woning* (in €) | 2024 | 2025 | Verschil | Verschil in %• | Onroerendezaakbelastingen Rioolheffing (tot 300 m³ waterverbruik) | 280,6 | 298,3 | 17,7 | 6,3% Afvalstoffenheffing: | Aantal Kwijtscheldingsverzoeken | 2024 | 2025 a.

basistarief (vast recht) | 148 | 149,5 | -/ 8,5 | -/ 5,4%Aanvragen: volledige afwijzing | 65 | 76 b. 4 ledigingen restafval (container 240 liter) | 42,4 | 42 | 0 | 0Aanvragen: gedeeltelijke toewijzing | 0 | 3 Eenmalige heffingskorting | 26,00 | 0,00 | 26,00 | n.v.t.Aanvragen: volledige toewijzing | 230 | 209 Totaal | 455,00 | 490,20 | 35,20 | 7,7%Totaal aantal aanvragen | 295 | 288 Kwijtscheldingsbedragen (bedragen x €1.000) | 2024 | 2025 Bij de berekening van de lokale woonlasten is uitgegaan van een gemiddelde | Raming kwijtschelding gemeentelijke belastingen en heffingen | 101 | 101 woningwaarde van € 413.000 in 2024 respectievelijk € 424.000 in 2025, conform | Werkelijke kwijtschelding gemeentelijke belastingen en heffingen | 95 | 95 de uitgangspunten van de Waarderingskamer. | Verschil tussen werkelijke kwijtschelding en raming | 6 | 6 71 RISICOBEHEERSING | EN WEERSTANDSVERMOGEN | over risico’s is een essentieel onderdeel van integraal risicomanagement. Trans- Op 24 november 2021 is door de raad de Kadernota Integraal Risicomanagement | parantieishierbijhetuitgangspunt.Risico’skunnenfinanciëleconsequentiesmet en Weerstandsvermogen 2021 vastgesteld.

Risicomanagement omvat alles wat | zichmeebrengen.Definanciëlegevolgenvanderisico’swordenperiodiektijdens we doen om risico’s, kansen en onzekerheden in beeld te brengen en te beheer- | de P&C-Cyclus inzichtelijk gemaakt in de paragraaf Weerstandsvermogen en sen. Risicomanagement moet onze organisatie in staat stellen doelstellingen | Risicobeheersing.Naastfinanciëleconsequentieswordendanookdeimpactvan optimaal te realiseren. Dit impliceert prioriteiten stellen en sommige risico’s bewust | imagoschade en de impact op de realisatie van onze organisatiedoelstellingen ge- accepteren. Daartoe is het noodzakelijk gedetailleerd inzicht te hebben in alle | wogen. Het weerstandsvermogen kunnen we bepalen door onderstaande stappen risico’s die samenhangen met alle gemeentelijke activiteiten en processen. De | te doorlopen: uitdaging is om binnen de organisatie het risicomanagement niet alleen onbewust | 1.Eeninventarisatievanderisico’s(risicoprofiel); onderdeel van ons werkproces te laten zijn maar risico’s en kansen en de wijze | 2. Benodigde weerstandscapaciteit; waarop we daarmee om willen gaan juist ook expliciet en transparant te betrekken | 3. Beschikbare weerstandscapaciteit; bij de realisatie van onze doelen als ook bij bestuurlijke besluitvorming Hierbij is | 4. Relatie benodigde en beschikbare weerstandscapaciteit.

een voortdurende balans tussen de systeemwereld en de leefwereld van groot be- lang. Hierin is de belangrijkste uitdaging binnen de organisatie dat we deze twee | Risicoprofiel en weerstandscapaciteit werelden samenbrengen in wat gemeenten doen, hoe zij dat doen en hoe ze hier- | In onderstaande tabel worden de tien risico’s gepresenteerd met de hoogste bij- in omgaan met de samenleving en de kracht van de samenleving en de inwoners | drage aan de berekening van de benodigde weerstandscapaciteit. benutten. Kortom: Nevenheid waar het kan, overheid waar het moet. Integraal risicomanagement kan hierin bijdragen door het in balans brengen/houden van | Risico | Kans | Maximaal | Effect deze twee werelden en daardoor een verbetering te bewerkstelligen in geprofessi- | Verhoogde vraag naar voorzieningen met een open-eind karakter onaliseerde sturing en een verbeterde borging en bestendiging van de organisatie | zoals WMO, Jeugd en WWB | 70 | 800.000 | 8,61 te creëren. Met deze kadernota zetten we een belangrijke stap in het versterken | Grondbedrijf: Als gevolg van onvoorzienbare zaken (vooraf) bestaat de kans op extra kosten met als gevolg tegenvallers bouw- en woon- | 50 | 1.000.000 | 7,71 van risicomanagement, met als doel het bewust en verantwoord omgaan met | rijp maken (o.a. bodem) risico’s door een open en transparante manier van samenwerken.

| Datalek: Als gevolg van onjuist en onzorgvuldig handelen van me- dewerkers en/of systemen bestaat de kans op het weglekken of het onjuist/ongewild verspreiden van informatie aan onbevoegde partijen/ | 30 | 810.000 | 3,83 Integraal risicomanagement is de nieuwe manier van denken over risico’s, kansen | individuen ( Noaberkracht werken / privacy en informatiebeveiliging), en onzekerheden. Het doel van deze integrale aanpak is het vergroten van het | waardoor en een boete of aansprakelijkstelling volt vanuit AP risicobewustzijn van organisatie en bestuur, zodat een goede en verantwoorde ba- | Als gevolg van het verliezen van bezwaar- en beroepsprocedures lans ontstaat tussen risico’s nemen en risico’s beheersen. Het continu organiseren | inzake ruimtelijke (bestemmings)plannen bestaat de kans op over- | 40 | 500.000 | 3,06 schrijden van termijnen en budgetten waardoor de gemeente extra van aandacht voor en het gesprek over risico’s vormt de basis van deze aanpak. | kosten moet maken. Door regelmatig het gesprek te voeren - zowel op ambtelijk als bestuurlijk niveau | Bezittingen/Kunstobjecten: Als gevolg van onvolledige en niet-ac- - over (strategische) risico’s, ontstaat een gezamenlijk beeld.

Niet door te zenden, | tueel registratie van bezittingen/kunstobjecten bestaat de kans dat te vertellen en voor te lichten, maar door te delen, te bespreken en de dialoog | op onrechtmatige wijze bezittingen/kunstobjecten aan de gemeente | 30 | 500.000 | 2.35 worden onttrokken of op onrechtmatige wijze gebruik worden gemaakt aan te gaan. De risicodialoog is een open gesprek met als doel het gezamenlijk | van bezittingen, met als gevolg dat wij onvolledig zijn verzekerd voor bepalen van een constructieve risico-aanpak. Het gesprek en de communicatie | mogelijke schade 72 Risico | Kans | Maximaal | EffectRiciso’sWeerstandscapaciteit Grondbedrijf: Als gevolg van economische groei bestaat de kans op | Bedrijfsproces schaarste met als gevolg Kostenstijging bouw- en woonrijpmaken | 30 | 500.000 | 2.30 | Financieel (stijging > cbs index en voor een periode van 2 jaar) | Imago / Politiek Proces Subsidies: Als gevolg van foutieve beoordeling van juridische | Informatie / Strategie aspecten bestaat de kans op onrechtmatig buiten behandeling stellen | 50 | 250.000 | 1.98 | Juridisch / aansprakeliijkheid | Algemene reserve Subsidieverlening: Het risico dat subsidiegelden niet worden verant- | Letsel / Veiligheid woord en/of ontvangen door de organisatie.

| 50 | 250.000 | 1.94Materieel Proces Subsidies: Als gevolg van foutieve beoordeling van juridische | Milieu aspecten bestaat de kans op onrechtmatige weigeringsgronden. | 50 | 250.000 | 1,93 | Personeel | / Arbo Subsidieverlening: Het risico dat subsidievoorwaarden niet worden | Product nageleefd en/of subsidies onrechtmatig worden gedeclareerd. | 50 | 250.000 | 1,93 WEERSTANDSVERMOGEN Benodigde weerstandscapaciteit | De benodigde weerstandscapaciteit die uit de risicosimulatie voortvloeit, kan Op basis van de ingevoerde risico’s is een risicosimulatie uitgevoerd (Monte Car- | worden afgezet tegen de beschikbare weerstandscapaciteit. De uitkomst van die lo). Hieruit volgt dat 90% zeker is dat alle risico’s kunnen worden gedekt met een | berekening vormt het weerstandsvermogen. bedrag van €4,15 miljoen (benodigde weerstandscapaciteit). beschikbare weerstandscapaciteit | €7.605.000 Beschikbare weerstandscapaciteit | Ratio weerstandsver- | 1,8 De beschikbare weerstandscapaciteit van de gemeente bestaat uit het geheel | mogen | = | benodigde weerstandscapaciteit | €4.150.000= aan middelen dat de organisatie daadwerkelijk beschikbaar heeft om de risico’s infinanciëlezinaftedekken.Inonderstaandetabelwordtdetotaleweerstands- | De normtabel is ontwikkeld in samenwerking met de Universiteit Twente. Het biedt capaciteit weergegeven. | een waardering van het berekende ratio.

Hieronder is de normtabel weergegeven. Beschikbare weerstandscapaciteit ( x €1.000) | Weerstandsnorm Weerstand | CapaciteitWaarderingscijfer | Ratio | Betekenis 2025A | > 2.0 | uitstekend Algemene reserve | 7.605B | 1.4 - 2.0 | ruim voldoende Totale weerstandscapaciteit | 7.605C | 1.0 - 1.4 | voldoende D | 0.8 - 1.0 | matig Relatie benodigde en beschikbare weerstandscapaciteit | E | 0.6 - 0.8 | onvoldoende Om te bepalen of het weerstandsvermogen toereikend is, dient de relatie te wor- | F | < 0.6 | ruim onvoldoende dengelegdtussendefinancieelgekwantificeerderisico’sendedaarbijgewenste weerstandscapaciteit en de beschikbare weerstandscapaciteit. De relatie tussen | Het ratio valt dan in klasse B Dit duidt op een ruim voldoende voor het weer- beidecomponentenwordtinonderstaandefiguurweergegeven. | standsvermogen. 73 Kengetallen | 1b. Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Omdefinanciëlepositievandegemeenteinbeeldtebrengen,steltdegemeente | Zienettoschuldquote,maardangecorrigeerdvoordedoorgeleendegelden. Dinkelland jaarlijks een balans en een overzicht van de exploitatie in baten en las- tenop.Maarvooreengoedoordeeloverdezefinanciëlepositiezijnaanvullende | (bedragen x € 1.000) | Jaarrekening 2024 | Begroting 2025 | Jaarrekening 2025 kengetallen nodig.

Deze kengetallen bieden u ondersteuning bij uw kaderstellende | A | Vaste schulden | 19.003 | 15.723 | 15.723 en controlerende rol. Bovendien kan met deze kengetallen de gemeente Dinkel- | B | Netto vlottende schuld | 4.928 | 5.654 | 6.189 land goed worden vergeleken met andere gemeenten. Eén afzonderlijk kengetal | C | Overlopende passiva | 11.029 | 29.242 | 11.747 zegt niet alles en moet altijd in relatie worden gezien met andere kengetallen. | D | Financiële vaste activa | 2.803 | 2.803 | 2.803 We onderscheiden vijf kengetallen: | E | Uitzettingen < 1 jaar | 20.039 | 17.762 | 15.192 1a.nettoschuldquote | F | Liquide middelen | 421 | 488 | 486 1b.nettoschuldquotegecorrigeerdvooralleverstrekteleningen 2. | solvabiliteitsratio | G | Overlopende activa | 2.474 | 1.090 | 4.392 3. | grondexploitatie | H | Totale baten | 91.579 | 77.530 | 96.202 4. | structurele exploitatieruimte | Netto schuldquote gecorri- geerd voor alle verstrekte | 10,1 | 36,7 | 11.2 5. | belastingcapaciteit: woonlasten meerpersoonshuishouden | leningen (A+B+C-D-E-F-G)/H x 100% 1a. Netto schuldquote Ditkengetalzegthetmeestoverdefinanciëlevermogenspositievandegemeen | -2.

Solvabiliteitsratio te.Hoehogerdeschuld,hoemeerkapitaallasten(renteenaflossing)erzijn.De | De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin de gemeente in staat is aan nettoschuldquotegeefteenindicatievandedrukvanderentelastenendeaflos | -haarfinanciëleverplichtingentevoldoen.Hieronderwordtverstaanheteigen sing op de exploitatie. | vermogen als percentage van het totale vermogen. Hoe hoger het aandeel, hoe gezonder de gemeente. (bedragen x € 1.000) | Jaarrekening 2024 | Begroting 2025 | Jaarrekening 2025 A | Vaste schulden | 19.003 | 15.723 | 15.723 | (bedragen x € 1.000) | Jaarrekening 2024 | Begroting 2025 | Jaarrekening 2025 B | Netto vlottende schuld | 4.928 | 5.654 | 6.189A | Eigen vermogen | 49.772 | 40.926 | 51.843 C | Overlopende passiva | 11.029 | 29.242 | 11.747B | Balanstotaal | 92.875 | 99.455 | 94.264 D | Financiële vaste activa | 8.310 | 6.429 | 10.843 | Solvabiliteit (A/B) x 100% | 53,6 | 41,2 | 55,0 E | Uitzettingen < 1 jaar | 20.039 | 17.762 | 15.192 F | Liquide middelen | 421 | 488 | 486 G | Overlopende activa | 2.474 | 1.090 | 4.392 H | Totale baten | 91.579 | 77.530 | 96.201 Netto schuldquote (A+B+C-D-E-F-G)/H x 100% | 4,1 | 32,1 | 2,9 74 3.

Grondexploitatie | (bedragen x € 1.000) | Jaarrekening 2024 | Begroting 2025 | Jaarrekening 2025 Dit kengetal geeft aan hoe groot de grondpositie (boekwaarde) is ten opzichte | OZB-lasten voor gezin bij van de jaarlijkse baten. Deze boekwaarde van de voorraden grond is van belang, | gemiddelde WOZ-waarde omdat deze waarde moet worden terugverdiend bij de verkoop. | A | OZB-lasten voor een gezin | 423 | 431 | 431 bij gemiddelde WOZ-waarde (bedragen x € 1.000) | Jaarrekening 2024 | Begroting 2025 | Jaarrekening 2025 | (uitgangspunt COELO-atlas) B | Rioolheffing voor gezin bij A | Niet in exploitatie genomen bouwgronden | 0 | 0 | 0gemiddelde WOZ-waarde | 281 | 298 | 298 C | Afvalstoffenheffing voor een B | Bouwgronden in exploitatie | 1.117 | 1.336 | 2.707 | gezin | 200 | 222 | 222 C | Totale baten | 91.579 | 77.530 | 96.201D | Eventuele heffingskorting | 26 | 0 | 26 Grondexploitatie (A+B)/C | E | Totale woonlasten (A+B+C+D) | 878 | 951 | 951 x 100% | 1,2 | 1,7 | 2,8 F | Woonlasten landelijk gemid-delde | 994 | 1.052 | 1.052 4. Structurele exploitatieruimte | Woonlasten t.o.v. landelijke Hetfinanciëlekengetalstructureleexploitatieruimtegeeftaanhoegrootde(struc | -gemiddelde (E/F) x 100% | 88,3% | 90,4% | 90.4% turele) vrije ruimte binnen de vastgestelde begroting is.

Daarnaast geeft het ook | Totaal tabel kengetal en uitkomst aan of de gemeente in staat is om structurele tegenvallers op te vangen, dan wel | Opbasisvanonderstaandoverzichtblijktdatquasignaleringswaardenvande of er nog ruimte is voor nieuw beleid. | kengetallen de gemeente Dinkelland zich in de categorie “minst risicovol” bevindt. (bedragen x € 1.000) | Jaarrekening 2024 | Begroting 2025 | Jaarrekening 2025 A | Totale structurele lasten | 78.966 | 72.342 | 77.213 | Kengetal | JRK 2024 | Beg. 2025 | JRK 2025 | Minst risicovol | Neutraal | Meest risicovol B | Totale structurele baten | 81.093 | 72.853 | 80.307 | Netto schuldquote | 4,1 | 32,1 | 2,9 | <90 | 90 - 130 | >130 C | Totale structurele toevoegin-gen aan de reserves | 0 | 0 | 0Netto schuldquote gecorrigeerd voor | 10,1 | 36,7 | 11,2 | <90 | 90 - 130 | >130 D | Totale structurele onttrekkin- | verstrekte geldleningen gen aan de reserves | 283 | 833 | 326 E | Totale Baten | 91.579 | 75.530 | 96.202Sovabiliteit | 53,6 | 41,2 | 55,0 | >50 | 20 - 50 | <20 Grondexploitatie | 1,2 | 1,7 | 2,8 | <20 | 20 - 35 | >35 Structurele exploitatieruimte (B-A)+(D-C)/E x 100% | 2,6 | 1,7 | 3,6Structurele exploitatieruimte | 2,6 | 1,7 | 3,6 | >0 | 0 | <0 5.

Belastingcapaciteit | Belastingcapaciteit | 88,3 | 90,4 | 90,4 | <95 | 95 - 105 | >105 Dit kengetal geeft de ruimte weer die de gemeente Dinkelland heeft om zijn belas- tingen te verhogen. De O.Z.B. is voor gemeenten de belangrijkste eigen belas- tinginkomst. Een hoog tarief ten opzichte van het landelijk gemiddelde geeft aan in hoeverre de gemeente al gebruikt heeft moeten maken van deze optie. 75 Jaarstukken 2025 I Gemeente Dinkelland 76 651 72 3 4 ONDERHOUD KAPITAALGOEDEREN De paragraaf kapitaalgoederen gaat in op de manier waarop het op duurzame wij- ze in stand houden van kapitaalgoederen (de fysieke gemeentelijke infrastructuur) is geborgd. Onder kapitaalgoederen verstaan we wegen (inclusief kunstwerken), riolering, water, groen en gebouwen. Voor het geformuleerd doel zijn en worden onderhoudsplannen opgesteld waarin we aangeven op welk kwaliteitsniveau kapitaalgoederen worden onderhouden. Als introductie op deze paragraaf staat hieronder het overzicht van de beheerplannen voor de kapitaalgoederen: Beheerplannen Vaststelling door raad in jaar Looptijd Financiële vertaling in begroting Uitgesteld onderhoud Wegen 2016 n.v.t.

ja nee Riolering 2025 5 jaar ja nee Groen beeldkwaliteitsplan en KOG 2020 4 jaar ja nee Gebouwen 2025 4 jaar ja nee Civiele kunstwerken 2025 5 jaar ja nee KADERS EN CIJFERS Kaders Wettelijk De relevante wettelijke kaders zijn: • Gemeentewet: waarin door de gemeenteraad is vastgelegd welke regels voor de waardering en afschrijving van activa gelden. De in artikel 212 Gemeente- wet bedoelde verordening is de ‘Financiële verordening gemeente Dinkelland (2024)’. • Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV): op grond van artikel 12 moeten de kapitaalgoederen wegen, riolering, water, groen en gebouwen in deze paragraaf aan de orde komen. • Burgerlijk Wetboek: waarin opgenomen de gemeentelijke taak als ‘goed wegbe- heerder’ om te zorgen dat het gebruik van de weg geen risico oplevert voor de weggebruiker (wettelijke aansprakelijkheid). • Omgevingswet (en voorheen Wet milieubeheer): Gemeenten hebben een wette- lijke zorgplicht voor de inzameling en transport van stedelijk afvalwater, afvloei- end hemelwater en de grondwaterstand. Het Water en rioleringsrioleringspro- gramma (vroeger het gemeentelijk rioleringsplan, GRP) het beleidsdocument waarin de gemeente invulling geeft aan deze zorgplichten. • Gemeentewet (art. 228a): De basis voor de rioolheffing, waarmee de kosten van het rioleringsprogramma worden gedekt.

Algemeen financieel De kosten van het reguliere en ‘groot’ onderhoud van de kapitaalgoederen wegen, bruggen, duikers, groen en gebouwen zijn in het algemeen gedekt via structurele onderhoudsmiddelen in de begroting. Vervangingsinvesteringen en onderhoudskosten van de riolering dekken we via de rioolheffing. Grotere vervangingsinvesteringen voor kapitaalgoederen, uitgezonderd riolerin- gen, staan in het algemeen als incidentele investeringen opgenomen in de begro- ting. De raad stelt de incidentele vervangingsinvesteringen vast. Voor gebouwen stelt de raad de kosten van het groot onderhoud uit de reserve ‘Onderhoud gebouwen’ beschikbaar. Algemeen technisch/inhoudelijk Voor het beheer van wegen en groen wordt de (beeld)kwaliteitscatalogus open- bare ruimte van CROW (de onafhankelijke kennisorganisatie voor infrastructuur, openbare ruimte, verkeer en vervoer en werk en veiligheid) toegepast. Bij het onderdeel ‘beleid en beheer’ gaan we hier nader op in. In het Water en Riolerings Programma 2025 2030 zijn de kaders en verplichtingen aangegeven voor riolering en water. In het WRP is vastgelegd hoe we verbe- teringsmaatregelen op het rioolsysteem toepassen en hoe we onze wettelijke zorgplichten (bijv. onderhoud) uitvoeren. Het WRP is door de raad vastgesteld.

Voor het beheer van gebouwen is een meerjaren onderhoudsprogramma (MOP) vastgesteld, waarin de onderhoudsniveaus zijn aangegeven. Kerncijfers | BELEID EN BEHEER Voor de onderscheiden kapitaalgoederen zijn in de tabel hieronder de kerncijfers | Algemeen vermeld. | Het onderhoudsniveau van de openbare ruimte is vastgesteld in het beleidsplan Inte- graal Beheer Openbare Ruimte (IBOR). Dit plan, dat uitgaat van de systematiek om Aspect | Binnen de kom | Buiten de komte werken volgens zogeheten beeldkwailteit, is door de raad vastgesteld in 2014. Wegen | Weglengte totaal | 139 km | 446 km Oppervlakte elementenverharding | 84,7 ha | 4,6 haVoor het beheer van de wegen en het groen maken we gebruik van de (beeld) Oppervlakte asfaltverharding | 29,1 ha | 127,4 hakwaliteitscatalogus openbare ruimte van CROW en de systematiek rationeel Oppervlakte betonverharding | 0,4 ha | 5,9 hawegbeheer. Oppervlakte overige | 1,5 ha | 40,9 ha Aantal bruggen | 29 st | 59 stIn de catalogus is met foto’s aangegeven wat de relatie is tussen beeldkwaliteit Aantal duikers | 1.148(foto) en het onderhoudsniveau (A, B, enz.). De raad heeft daarmee vastgesteld Riolering | Gemengde hoofdriolering | 98 km | op welk niveau de verschillende kapitaalgoederen of delen van de openbare (verbeterd) Gescheiden stelsel hoofdriolering | 58 km | ruimte worden onderhouden.

Daarbij is desgewenst voor de onderscheiden ge- Kolken | 10.000biedstypen (binnen of buiten de kom; hotspots) per beheergroep/kapitaalgoed het Pompunits drukriolering buitengebied | 1200 | onderhoudsniveau vastgelegd. Drukriool buitengebied | 380 km. Rioolgemalen | 61Hulpmiddel bij het beheer en onderhoud van de kapitaalgoederen zijn de beheer- Persleidingen | 15 kmsystemen en de koppeling tussen de beheersystemen en de Basisregistratie IT riolen | 17 km.Grootschalige | Topografie(BGT).Doorhetintegralekaraktervanhetsysteemis Wadi’s | 75het een sterk instrument voor het opstellen van beleid voor de openbare ruimte en Bergbezinkbassins | 10we kunnen hierdoor optimaal met kosten omgaan. Externe overstorten | 44 Interne overstorten, stuwputten, wervelventielen, etc. | 37Wat de gebouwen betreft is de gemeente Dinkelland in veel gevallen verantwoor- Groen | Beplantingsoppervlakte (natuurlijk) | 28 ha | 17 ha | delijk voor het groot onderhoud. De verantwoordelijkheden voor het dagelijks Beplantingsoppervlakte (in cultuur) | 13 ha | -(klein) en groot onderhoud zijn vastgelegd in huurcontracten of gebruiksovereen- Oppervlakte gazon | 46 ha | 2 hakomsten. Daar waar sprake is van leegstand, draagt de gemeente als eigenaar Aantal bomen | 9.911 st | 20.391 stweer de verantwoordelijkheid voor ook het klein onderhoud.

Voor de schoolgebou- Gebouwen | wen heeft de stichting Katholiek Onderwijs Noordoost-Twente (KONOT) en in een 14 | Schoolgebouwen | enkel geval stichting Consent, de verantwoordelijkheid over het dagelijks, klein 7 | Sportaccommodaties | 13.077 m² | en groot onderhoud. Het dagelijks en klein onderhoud van de gebouwen voor de 3 | Maatschappelijke/culturele doeleinden | 1.179 m² | eigen bedrijfsvoering valt onder de verantwoordelijkheid van de gemeenschappe- 3 | Monumentale gebouwen | 4.273 m² | lijke regeling Noaberkracht. 2 | Eigen bedrijfsvoering | 12.564 m² 2 | Overige gebouwen | 4.269 m² 77 Jaarstukken 2025 I Gemeente Dinkelland 78 651 72 3 4 Wegen Voor het beheer van de wegen gebruiken we de (beeld)kwaliteitscatalogus |openbare ruimte van de CROW en de systematiek Rationeel wegbeheer. Jaarlijks beoordelen we de wegen in kwalitatieve zin met een visuele inspectie. Op basis van de resultaten uit de visuele inspecties en de gewenste kwaliteitsniveaus worden onderhoudsmaatregelen bepaald. Om onderhoudsmaatregelen te prioriteren zijn de arealen onderverdeeld in struc- tuurelementen. Dat zijn wegvakken met een min of meer vergelijkbare gebruiks- functie. Als structuurelement zijn gebruikt de categorieën Hoofdweg, Buitengebied, Woongebied, Bedrijventerrein en Centrum.

Binnen de categorie buitengebied is onderverdeling gemaakt in klassen Standaard, Fietsroute en Extensief (wegen van laagste orde). Binnen Centra is ook de categorie Hot-Spot onderscheiden. Ook is een onderscheid gemaakt naar de aard van de verharding. Gesloten ver- hardingen als asfalt of beton vergen een geheel andere wijze van onderhoud dan elementenverhardingen en worden daarom afzonderlijk benaderd. Daarnaast is een onderscheid gemaakt naar verhardingsfunctie (rijbaan, fietspad, voetpad en overige (inritten, parkeervakken etc.). Door gebruik te maken van de genoemde indelingen wordt de mogelijkheid geboden om gedifferentieerd om te gaan met kwaliteit voor de verschillende categorieën. Het kwaliteitsniveau is aangeduid tussen niveau A (goed) en D (slecht). In 2016 hebben we een meerjaren onderhoudsprogramma voor de kapitaalgoederen we- gen en kunstwerken vastgesteld. Daarbij is vastgesteld dat we het wegenonder- houd gedifferentieerd gaan uitvoeren op basis van de reeds vermelde functionele indeling van wegen. Daarbij is vastgesteld de hieronder staande kwaliteit te gaan hanteren.

Scenario 3B: Alles C met Hot-spots /centra A en voetpaden B Gewenste kwaliteit Bedrijven- terrein Buiten- gebied Buiten- gebied extensief Fiets- paden/ recreatief Centra Hotspot Hoofd- weg Woon- gebied Asfalt Rijbanen C C C C A A C C Fietspad C C C Voetpaden Overige C C Beton Alle C C C C C C Elementen Rijbanen C C C C A A C C Fietspad C Voetpaden C C A A C B Overige C C C C A C C Kwaliteitsniveau A B C D Asfalt/beton Aanzien/uitstraling Hoog Standaard Sober Verloedering Kapitaalvernietiging Matig Nihil Groot Zeer groot Beheerbaarheid Voldoende Goed Matig Slecht Veiligheid/ Aansprakelijkheid Veilig Grotendeels veilig Beperkt Veilig Onveilig Hinder/Overlast Nauwelijks Incidenteel Regelmatig Constant Elementen Aanzien/uitstraling Hoog Standaard Sober Verloedering Kapitaalvernietiging Matig Nihil Matig Groot Beheerbaarheid Voldoende Goed Matig Slecht Veiligheid/ Aansprakelijkheid Veilig Grotendeels veilig Beperkt Veilig Heel onveilig Hinder/Overlast Nauwelijks Incidenteel Regelmatig Constant Bij de keuze voor deze kwaliteitsniveaus horen de effecten zoals weergegeven in de tabel. Het meerjaren onderhoudsprogramma betreft ook de civiele kunstwerken. We hebben in dat programma vastgelegd dat we voor de bruggen en duikers een beheer- en monitoringsprogramma gaan toepassen voor het gepland onderhoud.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://gemeenteraad.dinkelland.nl/api/v1/meetings/1046/documents/25412