2026-61 Noaberkracht Woonbehoefte - Rapportage - Dinkelland
Tekst van het document
Voor: mevr. Manon Hochstenbach, dhr. Rob van den Berg, dhr. Guus Staarink, dhr. Nicky Luttikhuis Auteur Pieter Harink Msc, drs. Neil van der Veer, drs. Steven Boekee, Datum: 18-12-2025 Gemeente Dinkelland Woonbehoefte onderzoek Rapportage Inhoud 1. Achtergrond & verantwoording 2. Resultaten A. Resultaten op hoofdlijnen B. Doelgroepen (gedrag en behoefte) C. Verwachtingen, betaalbaarheid en huurders 3. Vertrekpunt
1. Achtergrond & verantwoording Doelstelling en onderzoeksvragen Doelstelling Het onderzoek heeft tot doel om de woonbehoefte van inwoners van de gemeente Dinkelland in kaart te brengen, met aandacht voor: • Vraagomvang: aantal huishoudens per doelgroep nu en in de toekomst. • Voorkeuren: prijsniveau, type woning, woonvorm, locatie. • Knelpunten: beschikbaarheid, betaalbaarheid, doorstroming, wachttijden. • Vertaling: aanbevelingen voor beleid en programmering. Onderzoeksvraag: In hoeverre komt de huidige woningvoorraad overeen met de doelgroep behoeften? Subvragen • Wat zijn de verhuiswensen, -plannen en voorkeuren van jongeren en andere doelgroepen? • Welke woonvormen (bijv. studio’s, flexwoningen) hebben draagvlak? • Welke prijs- en locatievoorkeuren zijn doorslaggevend? • Wat zijn de belangrijkste drempels voor jongeren om zelfstandig te wonen? • Welke beleidsmatige en programmatische maatregelen kunnen de gemeente en partners nemen? Opzet, aanpak en respons 534 inwoners hebben de vragenlijst ingevuld. • Kwantitatief online onderzoek. Online afname vragenlijst. Geautomatiseerde routing. • Op twee manieren zijn inwoners uitgenodigd: • Via brieven van de gemeente aan een random getrokken steekproef van inwoners. • Via het Dinkellandpanel. • Meetmoment: 20 oktober t/m 25 november 2025. • In totaal hebben 534 inwoners deelgenomen.
Het aantal respondenten is op totaalniveau voldoende groot om uitspraken te doen over de populatie. • Er is een weging toegepast op geslacht, kern en leeftijd om te zorgen voor een zo representatief mogelijk beeld. Basis: totale steekproef, gewogen naar geslacht, leeftijd en kernen. 7% 5% 84% Sociale huur (via een woningcorporatie) Particuliere huur Koop Huidige woning (indien niet inwonend bij ouders) 13% 40% 34% 2% 10% Ik woon alleen Ik woon met één andere volwassene samen (zonder kinderen) Ik woon met een andere volwassene samen en (mijn) kind(eren) Ik woon samen met (mijn) kind(eren) (eenoudergezin) Ik woon in bij mijn ouders/verzorgers Huidige woonsituatie Woonsituatie en woning 2A. Resultaten op hoofdlijnen 1. Woonwensen zijn groot, maar de haalbaarheid lijkt kleiner. 1 op de 3 jongeren zoekt eventueel binnen nu en 2 jaar een woning. Verhuisplannen naar leeftijd | 18-29 jaar 30-39 jaar 40-49 jaar 50-64 jaar 65 jaar of ouder 62%61% 51% | 54% 35% | 38% 23% | 19% | 20%17% | 18% 15% 16% | 10% | 10% | 10% 11% 14% 9% | 9% Binnen nu en 2 jaar | Over 2 tot 5 jaar | Over 5 tot 10 jaar | Ik heb geen intentie of wens om binnen nu en 10 jaar te gaan verhuizen of zelfstandig te gaan wonen Basis: totale steekproef Vraag: Binnen welke periode zou u eventueel willen verhuizen/zelfstandig gaan wonen? Algemeen: de voorkeur gaat uit naar een vrijstaande koopwoning in de eigen kern.
• De voorkeur van inwoners gaat vooral uit naar een koopwoning. 7 van de 10 zou naar een bestaande of nieuwe koopwoning willen verhuizen. 12% denkt aan een huurwoning, 16% heeft geen voorkeur. • Inwoners willen ook vooral vrijstaand of levensloopbestendig wonen. 4 van de 10 inwoners wil vrijstaand wonen. 1 op de 5 wil een levensloopbestendige woning. • Driekwart wil in de eigen kern blijven wonen. Ruim 7 van de 10 hebben de voorkeur voor hun eigen kern. Bijna een kwart zou ook een andere kern in de gemeente overwegen. • Winkels en zorgvoorzieningen zijn de belangrijkste voorzieningen in de buurt. 73% vindt winkels voor dagelijkse boodschappen (heel) belangrijk. 70% vindt de aanwezigheid van zorgvoorzieningen belangrijk. Openbaar vervoer (59%) en sport (57%) volgen daarna. Tussen 30 en 49 jaar kan men het meest besteden aan de koopwoning. Draagkracht | voor koopwoning | 18-29 jaar 30-39 jaar 40-49 jaar 78% | 50-64 jaar 65 jaar of ouder 54% 31% | 33% | 36% | 30% 28% | 22% 20% | 15% | 19% | 21% | 19% 9% | 8% | 7% | 12% 0% 2% | 1% € 500 | €500-€750 | €750-€1000 | >€1000 Basis: totale steekproef, voorkeur koopwoning Vraag: Wat kunt u realistisch gezien per maand betalen voor wonen (exclusief energiekosten)? Denk aan hypotheek en belastingen. Zie bijlage voor figuur inclusief weet niet/wil niet zeggen.
Basis: Inwoners met verhuisplannen en interesse in huurwoning Vraag: Wat zijn de grootste drempels om te verhuizen? Aanbod en prijs zijn de grootste drempels om te verhuizen naar een koop- of huurwoning. Top 4 drempels voor huren Top 4 drempels voor kopen 1. Er is te weinig aanbod in de sociale huursector (65%) 2. De wachttijden zijn te lang bij sociale huurwoningen (47%) 3. De huurprijzen zijn te hoog (37%) 4. Er is te weinig aanbod in de particuliere huursector (34%) 1. Er is te weinig aanbod in mijn prijsklasse (62%) 2. Koopwoningen zijn te duur (51%) 3. Ik kan geen geschikt type woning vinden in verband met de locatie (33%) 4. Ik kan geen geschikt type woning vinden in verband met de grootte (24%) Basis: Inwoners met verhuisplannen en interesse in koopwoning Vraag: Wat zijn de grootste drempels om te verhuizen? 2B. Doelgroepen (gedrag en behoefte) 6 woningmarkt segmenten (Op basis van intentie, type woning, levensfase) Gebondenen | Starters / | Koopdoorstromers zonder | instromers | (30–49 jaar) verhuisintentie | (13%) | (10%) (51%) 63% ouder de 49 jaar. | 97% onder de 30 jaar. | 64% 30-39 jaar. 81% woont samen (met of | 73% woont in. | 71% woont samen met zonder kinderen). | kinderen. Koopdoorstromers | Senioren / | Huurders met (50–64 jaar) | levensfase-movers | doorstroomwens (9%) | (13%) | (<65) (5%) 45% woont samen met een | 97% boven de 65 jaar.
| Alle leeftijden onder de 65 andere volwassene. 43% | 81% woont samen met | (34% 50-64 jaar). 53% idem maar met kinderen. | volwassene zonder | woont alleen. 15% alleen kinderen. | met kind. 2. Levensfase en financiële ruimte bepalen het zoekgedrag; de drempels (prijs en aanbod) zijn voor iedereen hetzelfde. Starters/instromers (<30 jaar) - 13% | doelgroepkaart Jonge woningzoekers met sterke verhuisintentie en beperkte middelen. Vooral geremd door prijs en aanbod. Verhuisintentie | Voorkeur type woning | Drempels verhuizen (top 3) 83% Vrijstaand | 62% | 68% 44% | 43% | Levensloopbestendig | 0% 27% 13% | Appartement | 8% Binnen nu en 2 | Over 2 tot 5 | Over 5 tot 10 | 2-onder-1-kap | 21% | Er is te weinig aanbod in Koopwoningen zijn te duur Ik kan geen geschikt type jaar | jaar | jaar | mijn prijsklasse | woning vinden in verband met de locatie Voorkeur kopen of huren | Redenen verhuizen (top 10) | Draagkracht kopen | Inkomen De woning is niet geschikt | 27% voor mijn (toekomstige)… | 38% 26% | 29% <€1.000 Huur (sociale huurwoning via | De woning is te groot | 0% | 11% | 14% woningcorporatie) | 5% Relatie (bijv.
samenwonen, | 48% | 21% >€5.000 scheiding) | <€500 | €500-€750 | €750-€1000 | >€1000 Huur (particuliere huurwoning via 0% particuliere verhuurder) | Ik wil zelfstandig wonen | 60% Ik wil duurzamer of | Waarop wil men toegeven? energiezuiniger wonen | 4% | 57% Bestaande koopwoning | 49% De woning heeft te veel | 10% | 38% | 32% | 32% | 3% onderhoud nodig Nieuwbouw koopwoning | 43% | Ik wil in een andere buurt | 16% | geeft of omgeving wonen | niets toe De woning is te klein | 15% | Kleiner wonen Toch een andere | Verder van | Naar een andere Ik heb geen voorkeur | 2% | dan u nu zou | woonvorm | voorzieningen af kern verhuizen Gezondheid of zorgsituatie | 0% | willen | kiezen dan uw | wonen vraagt om andere woning | voorkeur Koopdoorstromers (30–49) – 10% | doelgroepkaart Middenfase gezinnen met hoge inkomens die vooral een volgende stap in woonkwaliteit zoeken. Geremd door prijs en aanbod.
Verhuisintentie | Voorkeur type woning | Drempels verhuizen (top 3) Vrijstaand | 19% | 63% 44% | Levensloopbestendig | 15% | 41% 29% | 28% | 34% Appartement | 9% Binnen nu en 2 | Over 2 tot 5 Over 5 tot 10 | 2-onder-1-kap | 24% | Er is te weinig aanbod inKoopwoningen zijn te duur Ik kan geen geschikt type jaar | jaar | jaar | mijn prijsklasse | woning vinden in verband met de locatie Voorkeur kopen of huren | Redenen verhuizen (top 10) | Draagkracht kopen | 71% | Inkomen De woning is niet geschikt | 34% voor mijn (toekomstige)… | €4.500 – 26% | 17% | €5.000 Huur (sociale huurwoning via | De woning is te groot | 12% woningcorporatie) | 0% | 0% | 1% Relatie (bijv.
samenwonen, | 6% | 54% >€5.000 scheiding) | <€500 | €500-€750 | €750-€1000 | >€1000 Huur (particuliere huurwoning via 0% particuliere verhuurder) | Ik wil zelfstandig wonen | 0% Ik wil duurzamer of | Waarop wil men toegeven? energiezuiniger wonen | 31% Bestaande koopwoning | 39% | 44% De woning heeft te veel | 15% | 32% | 10% onderhoud nodig | 30% Nieuwbouw koopwoning | 59% | Ik wil in een andere buurt | 18% | geeft of omgeving wonen | 33% niets toe De woning is te klein | 39% | Kleiner wonen | Toch een andere | Verder van | Naar een andere Ik heb geen voorkeur | 3% | dan u nu zou | woonvorm | voorzieningen af kern verhuizen Gezondheid of zorgsituatie | 6% | willen | kiezen dan uw | wonen vraagt om andere woning | voorkeur Koopdoorstromers (50–64) – 9% | doelgroepkaart Vermogendere doorstromers die willen verbeteren of toekomstbestendig wonen. Missen passend aanbod.
Verhuisintentie | Voorkeur type woning | Drempels verhuizen (top 3) 55% | Vrijstaand | 22% Levensloopbestendig | 46% | 42% | 37% 25% | 30% 20% | Appartement 16% Binnen nu en 2 | Over 2 tot 5 | Over 5 tot 10 | 2-onder-1-kap | 0% | Er is te weinig aanbod inKoopwoningen zijn te duur Ik kan geen geschikt type jaar | jaar | jaar | mijn prijsklasse | woning vinden in verband met de locatie Voorkeur kopen of huren | Redenen verhuizen (top 10) | Draagkracht kopen | Inkomen De woning is niet geschikt | 58% voor mijn (toekomstige)… | €4.500 – 29% | 29% | 11% | €5.000 Huur (sociale huurwoning via | De woning is te groot | 67% | 19% woningcorporatie) | 9% | 5% Relatie (bijv.
samenwonen, | 3% | 35% >€5.000 scheiding) | <€500 | €500-€750 | €750-€1000 | >€1000 Huur (particuliere huurwoning via | 2% particuliere verhuurder) | Ik wil zelfstandig wonen | 3% Ik wil duurzamer of | 60% | Waarop wil men toegeven? energiezuiniger wonen | 27% Bestaande koopwoning | 31% De woning heeft te veel | 27% | 18% onderhoud nodig | 28% Nieuwbouw koopwoning | 48% | Ik wil in een andere buurt | 3% | 16% | 12% | geeft of omgeving wonen | niets toe De woning is te klein 2% | Kleiner wonen | Toch een andere | Verder van | Naar een andere Ik heb geen voorkeur | 9% | dan u nu zou | woonvorm | voorzieningen af kern verhuizen Gezondheid of zorgsituatie | 16% | willen | kiezen dan uw | wonen vraagt om andere woning | voorkeur Senioren / levensfase-movers – 13% | doelgroepkaart Oudere bewoners die vooral vanwege gezondheid, onderhoud en passend wonen willen verhuizen. Beperkte geschikte opties.
Verhuisintentie | Voorkeur type woning | Drempels verhuizen (top 3) Vrijstaand | 12% | 59% 43% | 37% | Levensloopbestendig | 57% 33% | 27% 21% Appartement | 9% Binnen nu en 2 | Over 2 tot 5 | Over 5 tot 10 | 2-onder-1-kap | 6% | Er is te weinig aanbod inKoopwoningen zijn te duur Ik kan geen geschikt type jaar | jaar | jaar | mijn prijsklasse | woning vinden in verband met de locatie Voorkeur kopen of huren | Redenen verhuizen (top 10) | Draagkracht kopen | Inkomen De woning is niet geschikt | 59% voor mijn (toekomstige)… | 33% | €2.500 – 26% | 20% | 51% | €4.500 Huur (sociale huurwoning via | De woning is te groot | 75% | 10% woningcorporatie) | 21% Relatie (bijv.
samenwonen, | 0% | 12% >€5.000 scheiding) | <€500 | €500-€750 | €750-€1000 | >€1000 Huur (particuliere huurwoning via | 5% particuliere verhuurder) | Ik wil zelfstandig wonen | 4% | 78% Ik wil duurzamer of | Waarop wil men toegeven? energiezuiniger wonen | 19% Bestaande koopwoning | 22% De woning heeft te veel | 25% | 5% onderhoud nodig | 23% Nieuwbouw koopwoning | 35% | Ik wil in een andere buurt | 6% | 8% | geeft of omgeving wonen | 5% | niets toe De woning is te klein 0% | Kleiner wonen | Toch een andere | Verder van | Naar een andere Ik heb geen voorkeur | 17% | dan u nu zou | woonvorm | voorzieningen af kern verhuizen Gezondheid of zorgsituatie | 30% | willen | kiezen dan uw | wonen vraagt om andere woning | voorkeur Huurders met doorstroomwens (<65) – 5% | doelgroepkaart Huurders die willen doorgroeien naar koop of betere huur. Geremd door prijs, draagkracht en schaarse passende woningen.
Verhuisintentie | Voorkeur type woning | Drempels verhuizen (top 3) 92% | 79% Vrijstaand | 19% 49% 31% | Levensloopbestendig | 15% | 38% 20% | Appartement 9% Binnen nu en 2 | Over 2 tot 5 Over 5 tot 10 | 2-onder-1-kap | 24% | Er is te weinig aanbod inKoopwoningen zijn te duur Ik kan geen geschikt type jaar | jaar | jaar | mijn prijsklasse | woning vinden in verband met de locatie Voorkeur kopen of huren | Redenen verhuizen (top 10) | Draagkracht kopen | Inkomen De woning is niet geschikt | 38% | 46% voor mijn (toekomstige)… | €3.000 – 26% | 28% | 34% | €3.500 Huur (sociale huurwoning via | De woning is te groot | 5% woningcorporatie) | 27% | 0% Relatie (bijv.
samenwonen, | 45% | 17% >€5.000 scheiding) | <€500 | €500-€750 | €750-€1000 | >€1000 Huur (particuliere huurwoning via | 6% particuliere verhuurder) | Ik wil zelfstandig wonen 0% Ik wil duurzamer of | Waarop wil men toegeven? energiezuiniger wonen | 10% Bestaande koopwoning | 58% | 41% | 48% De woning heeft te veel | 0% | 33% | 4% onderhoud nodig | 22% Nieuwbouw koopwoning | 8% | Ik wil in een andere buurt | 9% | geeft of omgeving wonen | niets toe De woning is te klein | 22% | Kleiner wonen | Toch een andere | Verder van | Naar een andere Ik heb geen voorkeur | 0% | dan u nu zou | woonvorm | voorzieningen af kern verhuizen Gezondheid of zorgsituatie | 19% | willen | kiezen dan uw | wonen vraagt om andere woning | voorkeur 2C. Verwachtingen, betaalbaarheid en huurders 3. Dinkelland heeft vooral betaalbare woningen voor starters en senioren nodig om doorstroming op gang te brengen. De roep is vooral om veel meer bouw, met nadruk op senioren- en starterswoningen, die betaalbaar zijn (doorstroom). • Inwoners vinden dat het woningtekort primair wordt opgelost door veel meer te bouwen, vooral sneller, compacter en betaalbaarder. Men benadrukt dat nieuwbouw in alle kernen nodig is, dat er te veel regels zijn én dat leegstand moet worden omgezet in woningen.
Bouwen / meer woningen realiseren • Er is een groot tekort aan levensloopbestendige seniorenwoningen, waardoor ouderen in te grote huizen blijven wonen. Mensen pleiten massaal voor knarrenhofjes, gelijkvloerse woningen en betaalbare alternatieven dichtbij voorzieningen om de doorstroming op gang te krijgen. Tekort aan levensloopbestendige seniorenwoningen • Starters kunnen nauwelijks een huis vinden of betalen. De oproep: betaalbare starterswoningen bouwen, kleinere kavels, studio’s of flexwoningen, en meer kansen voor lokale jongeren zodat zij in hun eigen dorp kunnen blijven wonen. Betaalbare starterswoningen bouwen • Woningen zijn te duur voor zowel starters als ouderen. Men vraagt om betaalbare koop- en huurwoningen, lagere grondprijzen, beperking van speculatie en meer financiële toegankelijkheid. Betaalbaarheid wordt gezien als sleutel voor doorstroming én behoud van jeugd. Betaalbaarheid (betaalbare huur/koop, lagere grondprijzen) Basis: Totale steekproef Vraag Als u wethouder Wonen in de gemeente Dinkelland was, wat zou u als eerste doen om het woningprobleem aan te pakken? Deze antwoorden zijn met AI verwerkt volgens onze vastgelegde kwaliteitsnormen. De kernbehoeften zijn betaalbaarheid, levensloopbestendigheid en behoud van leefbare dorpen.
Gebondenen zonder | Starters / | Koopdoorstromers verhuisintentie | instromers | (30–49 jaar) (51%) | (13%) | (10%) Dit segment wil vooral behoud van | Starters vragen vooral om meer en | Deze groep zoekt vooral kwaliteit van de huidige leefomgeving, | betaalbare instapwoningen; hun | kwaliteitsverbetering en meer betaalbaarheid en veiligheid. De extra | aanvullende woonbehoeften zijn | ruimte, met nadruk op woonbehoeften zijn sterk dorpsgericht | duidelijk financieel gedreven | wooncomfort en gezinspassend en minder woninggericht. | wonen. Koopdoorstromers | Senioren / | Huurders met (50–64 jaar) | levensfase-movers | doorstroomwens (9%) | (13%) | (<65) (5%) Deze groep zoekt vooral comfort | Senioren zoeken duidelijk | Doorstromers in de huursector en rust, met een beweging richting | levensloopbestendige en | zoeken vooral comfort, gelijkvloers toekomstbestendig wonen, maar | zorgnabije woonvormen, | wonen en betaalbare opties om nog zonder uitgesproken | gecombineerd met rust en | een volgende stap te zetten. zorgvraag. | nabijheid van voorzieningen. Basis: Totale steekproef Vraag Welke woonbehoeften heeft u nog meer? Deze antwoorden zijn met AI verwerkt volgens onze vastgelegde kwaliteitsnormen. 4. 1 op de 5 toekomstige kopers heeft een mismatch op budget, veelal gerelateerd aan de wens tot vrijstaand wonen.
1 op de 5 toekomstige kopers heeft een mismatch tussen budget en koopprijsklasse. Match budget vs. gewenste koopprijsklasse (alleen koopvoorkeur) Budget/prijs mismatch | Kern-gebonden / lage verhuisbereidheid | 62% | 19% | 20% Mismatch betekent dat de | Starters / instromers | 66% | 22% | 13% gewenste woning in een hogere prijsklasse ligt dan wat iemand volgens de eigen betaalbereidheid | Koopdoorstromers (30–49) | 38% | 43% | 19% denkt te kunnen betalen. We vergelijken het maandbudget | Koopdoorstromers (50–64) | 46% | 33% | 21% met de prijsklasse van de gewenste woning om te zien of de wens | Senioren / levensfase-movers | 33% | 44% | 22% realistisch is. Huurders met doorstroomwens (<65) | 71% | 29% Match Lichte mismatch Mismatch Basis: Alleen inwoners die expliciet willen kopen én weten wat ze willen betalen en kopen. Zie tabel bijlage voor bepaling criteria. Over het geheel is de verwachting tussen kopen of huren realistisch. Match inkomen vs. voorkeurssector Inkomen/sector mismatch | Kern-gebonden / lage verhuisbereidheid | 98% | 2% Mismatch betekent dat het | Starters / instromers | 69% | 31% inkomen niet past bij de voorkeur voor huur of koop. Koopdoorstromers (30–49) | 100% Wie wil kopen maar een te laag inkomen heeft om een hypotheek te | Koopdoorstromers (50–64) | 97% | 3% krijgen, heeft een inkomensmismatch.
Senioren / levensfase-movers | 98% | 2% Huurders met doorstroomwens (<65) | 100% Match Mismatch Basis: Inwoners met een duidelijke voorkeur voor huren of kopen én een bekend inkomen. Zie tabel bijlage voor bepaling criteria. Grote mismatch op budget en prijs voornamelijk door de wens om vrijstaand te wonen. Gebondenen zonder | Starters / | Koopdoorstromers verhuisintentie | instromers | (30–49 jaar) (51%) | (13%) | (10%) • 68% wil vrijstaand wonen. | • | 44% wil vrijstaand wonen. | • | 79% wil vrijstaand. • 38% wil helemaal niets | • | 36% wil appartement. | • | Eventueel zou men bij toegeven bij het zoeken | • | 100% wil wel kleiner wonen. | het zoeken toegeven op naar een woning. | • | 56% wil zelfstandig wonen. | verder af wonen van voorzieningen ( 56)% en kleiner wonen (33%). Koopdoorstromers | Senioren / | Huurders met (50–64 jaar) | levensfase-movers | doorstroomwens (9%) | (13%) | (<65) (5%) • 43% wil | • | 60% wil | • | Geen grote mismatch, levensloopbestendige | levensloopbestendige | indien lichte mismatch woning. | woning, 40% wil | dan gaat het vooral om • 37% wil vrijstaand | vrijstaand wonen. | vrijstaand wonen. • 54% zou eventueel wel | • | 84% wil wel eventueel kleiner willen wonen. | wel kleiner wonen. Basis: Mismatch budget prijs 5. Sociale huurders blijven huren; particuliere huurders willen vooral kopen en doorstromen.
21% 15% 5% 59% 25% 15% 16% 44% Binnen nu en 2 jaar Over 2 tot 5 jaar Over 5 tot 10 jaar Ik heb geen intentie of wens om binnen nu en 10 jaar te gaan verhuizen of zelfstandig te gaan wonen Verhuisplannen naar type huurder Op de korte termijn hebben de sociale en particuliere huurder dezelfde verhuisurgentie. Basis: huurders Vraag: Binnen welke periode zou u eventueel willen verhuizen/zelfstandig gaan wonen? Sociale huur Particuliere huur 75% 5% 12% 3% 6%11% 4% 69% 4% 12% Huur (sociale huurwoning via woningcorporatie) Huur (particuliere huurwoning via particuliere verhuurder) Bestaande koopwoning Nieuwbouw koopwoning Ik heb geen voorkeur Voorkeur bij verhuizing De sociale huurder wil vooral sociaal blijven huren, de particulier wil kopen. Basis: huurders Vraag: Wat voor type woning heeft uw voorkeur? Sociale huur Particuliere huur De particuliere huurder vindt de woning te duur of niet passen bij de toekomst.
Redenen verhuizen | Sociale huur Particuliere huur 55% | 55% 47% 40% 27% | 22% | 26% | 26% | 22% | 28% | 26% 7% | 10% | 10% 0% | 0% De woning is te | Relatie | De woning is nietIk wil verhuizenDe woning is teIk wil duurzamerDe woning is teGezondheid of duur | geschikt voorvanwege werk of | groot | of | klein | zorgsituatie mijn | opleiding | energiezuiniger | vraagt om (toekomstige) | wonen | andere woning levensfase Basis: huurders Vraag: Wat zijn voor u de belangrijkste redenen om te verhuizen? 3.Vertrekpunt De hoofdlijnen van het onderzoek Woonwensen zijn groot, maar de haalbaarheid lijkt kleiner. Levensfase en financiële ruimte bepalen het zoekgedrag; de drempels (prijs en aanbod) zijn voor iedereen hetzelfde. Sociale huurders blijven huren; particuliere huurders willen vooral kopen en doorstromen. 1 2 5 4 1 op de 5 toekomstige kopers heeft een mismatch op budget, veelal gerelateerd aan de wens tot vrijstaand wonen. Dinkelland heeft vooral betaalbare woningen voor starters en senioren nodig om doorstroming op gang te brengen. 3 Meer informatie? Neem contact met ons op. 088 – 7704 600 www.newcom.nl service@newcom.nl
Newcom Research & Consultancy is een onafhankelijk bureau dat organisaties met full-service marktonderzoek inzicht geeft in hoe zij optimaal kunnen aansluiten bij de wensen van de doelgroep. Denk aan het testen van concepten, onderzoek naar de behoeften en tevredenheid van klanten en imago onderzoek. Newcom is aangesloten bij de MarktOnderzoekAssociatie (MOA), bestempeld als een Fair Data Company en bovendien is Newcom, NEN-ISO 9001 en ISO27001 gecertificeerd. De certificering van ISO27001 is geregistreerd onder nummer 1281702 en met de scope ‘Het leveren, ontwikkelen en de support van de SAAS-oplossingen onderzoekstool.nl en exploratio.nl en het uitvoeren van klant- en marktonderzoek.
Steekproef Spreiding leeftijd en kernen Dinkelland - | kernen | Dinkelland - | leeftijd Agelo | 2% | 18-29 | 16% Denekamp | 35% Deurningen | 7% Lattrop-Breklenkamp | 4% | 30-39 | 16% Noord Deurningen | 2% Nutter | 1% | 40-49 | 12% Ootmarsum | 15% Oud Ootmarsum | 1% | 50-64 | 28% Rossum | 9% Saasveld | 7% | 65 jaar of ouder | 27% Tilligte 3% Weerselo | 11% Basis: totale steekproef, gewogen naar geslacht, leeftijd en kernen. 54% 26% 9% 4% 3% 1% Vrijstaand 2-onder-1-kap Rijtjeshuis Appartement Levensloopbestendig (gelijkvloers) Beneden-bovenwoning Type woning (indien niet inwonend bij ouders) 26% 32% 23% 18% 1% Voor 1970 1970–1989 1990–2009 2010 of later Weet ik niet Bouwjaar woning (indien niet inwonend bij ouders) Type woning en bouwjaar Basis: totale steekproef, gewogen naar geslacht, leeftijd en kernen.
Huidige woonsituatie en leeftijd Huidige | woonsituatie | naar leeftijd | 18-29 jaar 30-39 jaar 40-49 jaar 77% | 73% | 50-64 jaar 66% | 65 jaar of ouder 55% 38% | 44% 24%22% 16% | 13% | 17% 8% | 10% | 4% | 5% | 5% | 6% 4% 0%0% | 0% | 3% 2% 1% 0% Ik woon alleen | Ik woon met één andere Ik woon met een andere | Ik woon samen met | Ik woon in bij mijn volwassene samen | volwassene samen en | (mijn) kind(eren) | ouders/verzorgers (zonder kinderen) | (mijn) kind(eren) | (eenoudergezin) Basis: totale steekproef Vraag: Hoe ziet uw huidige woonsituatie eruit? Verhuisintentie 15% 19% 15% 51% Binnen nu en 2 jaar Over 2 tot 5 jaar Over 5 tot 10 jaar Ik heb geen intentie of wens om binnen nu en 10 jaar te gaan verhuizen of zelfstandig te gaan wonen Verhuisplannen 1 op de 3 huurders zou eventueel binnen 5 jaar willen verhuizen.
Basis: totale steekproef, voorkeur koopwoning Vraag: Binnen welke periode zou u eventueel willen verhuizen/zelfstandig gaan wonen? Intentie tot verhuizen binnen nu en 5 jaar - kernen Binnen nu en 5 jaar verhuizen Binnen nu en 5 jaar 53% 27% 39% | 44% 33% | 15% 33% 15% | 33% 27% 36% 42% 53% Mogelijk gemaakt met Bing © TomTom Basis: totale steekproef Vraag: Binnen welke periode zou u eventueel willen verhuizen/zelfstandig gaan wonen? 73% 24% 17% 2% 6% Binnen mijn huidige kern Elders binnen mijn gemeente Buiten mijn gemeente, maar wel in de regio Buiten de regio / elders in Nederland Ik heb (nog) geen voorkeur Voorkeur locatie (meerdere antwoorden mogelijk) Driekwart blijft bij voorkeur in de eigen kern wonen. Basis: Inwoners met verhuisplannen Vraag: Stel dat u in de toekomst gaat verhuizen, waar zou dan uw voorkeur naar uitgaan? Denekamp heeft vaker de voorkeur als men een andere kern zou overwegen.
Top 5 voorkeur andere kern (Dinkelland) • Denekamp 35% • Ootmarsum 21% • Weerselo 12% • Deurningen 11% • Oud Ootmarsum 9% Basis: Inwoners met verhuisplannen Vraag: Stel u zou naar een andere kern in de gemeente … verhuizen, welke kernen zou u dan overwegen? 65% 47% 37% 34% 15% Er is te weinig aanbod in de sociale huursector De wachttijden zijn te lang bij sociale huurwoningen De huurprijzen zijn te hoog Er is te weinig aanbod in de particuliere huursector Ik kom niet in aanmerking voor sociale huur (te hoog inkomen) Drempels voor huurwoning Prijs en aanbod zijn de grootste drempels om te verhuizen naar een huurwoning. Basis: Inwoners met verhuisplannen en interesse in huurwoning Vraag: Wat zijn de grootste drempels om te verhuizen? 62% 51% 33% 24% 7% 7% 5% 4% Er is te weinig aanbod in mijn prijsklasse Koopwoningen zijn te duur Ik kan geen geschikt type woning vinden in verband met de locatie Ik kan geen geschikt type woning vinden in verband met de grootte Ik krijg de hypotheek niet rond (inkomen te laag of geen vast contract) Ik moet eerst mijn huidige woning verkopen Ik kan geen geschikt type woning vinden in verband met de… Ik vind het risico van een hypotheek te groot Drempels voor koopwoning Aanbod, prijs, locatie en omvang grootste drempels om te verhuizen naar een koopwoning.
Basis: Inwoners met verhuisplannen en interesse in koopwoning Vraag: Wat zijn de grootste drempels om te verhuizen? 43% 35% 19% 18% 17% 17% 14% 14% 14% 8% 7% 6% De woning is niet geschikt voor mijn (toekomstige) levensfase (bijv.… De woning is te groot Relatie (bijv. samenwonen, scheiding) Ik wil duurzamer of energiezuiniger wonen Ik wil zelfstandig wonen De woning heeft te veel onderhoud nodig De woning is te klein Ik wil in een andere buurt of omgeving wonen Gezondheid of zorgsituatie vraagt om andere woning Ik wil dichter bij familie of vrienden wonen Ik wil verhuizen vanwege werk of opleiding De woning is te duur Redenen om te verhuizen Passend wonen is de meest genoemde drijfveer om te gaan verhuizen. Basis: Inwoners met verhuisplannen Vraag: Wat zijn voor u de belangrijkste redenen zijn om te verhuizen? Redenen verhuizen per leeftijd Redenen om te verhuizen | 18-29 jaar 30-39 jaar 40-49 jaar 50-64 jaar 76% | 65 jaar of ouder 57% | 57%59% | 54% 43% | 48% 28%34%28% | 33% | 31% 24% | 23% | 24% | 22%18% | 19% 14% | 14% | 16% 5%0% | 0%5% | 6%5% | 6%0%3%5% | 0%0% | 4%0% De woning is te | De woning is te | De woning is niet | Ik wil in een | Ik wil zelfstandig Gezondheid of | Relatie (bijv. klein | groot | geschikt voor | andere buurt of | wonen | zorgsituatie | samenwonen, mijn | omgeving wonen | vraagt om andere | scheiding) (toekomstige) | woning levensfase (bijv.
ouderdom, Basis: Inwoners met verhuisplannenkinderen) Vraag: Wat zijn voor u de belangrijkste redenen zijn om te verhuizen? Woonvoorkeuren De voorkeur van inwoners gaat vooral uit naar een koopwoning. Basis: totale steekproef Vraag: Als u op termijn zou verhuizen, wat heeft dan uw voorkeur: een huur - of koopwoning? 10% 2% 38% 35% 16% Huur (sociale huurwoning via woningcorporatie) Huur (particuliere huurwoning via particuliere verhuurder) Bestaande koopwoning Nieuwbouw koopwoning Ik heb geen voorkeur Voorkeur: een huur- of koopwoning Onder jongeren is relatief veel behoefte aan een koopwoning. Voorkeur: een huur- | of koopwoning | 18-29 jaar naar leeftijd | 30-39 jaar 40-49 jaar 50-64 jaar 65 jaar of ouder 62% 46%52% 45%45% 35% | 32% | 31% 23% | 20% | 26% 17% | 18% 9%11% | 5% | 10% 4% 0% | 0%0%0%3% | 3% | 3% Huur (sociale | Huur (particuliere Bestaande koopwoning | Nieuwbouw | Ik heb geen voorkeur huurwoning via | huurwoning via | koopwoning woningcorporatie) particuliere verhuurder) Basis: totale steekproef, voorkeur koopwoning Vraag: Wat voor type woning heeft uw voorkeur? Inwoners willen ook vooral vrijstaand of levensloopbestendig wonen. Basis: totale steekproef Vraag: Wat voor type woning heeft uw voorkeur? 43% 21% 8% 8% Vrijstaand Levensloopbestendig (gelijkvloers) Appartement 2-onder-1-kap Voorkeur type woning (top 4) Men heeft meer te besteden aan een koopwoning.
Draagkracht | voor | koopwoning | en | huurwoning 42% 24% | 25% | 23% | 22% 15% | 12% | 17% 8% | 10% 2% < €500 €500-€750 | €750- | >€1000 | Weet ik niet | <€680 | €680-€730 €731-€900 | €900- | >€1.180 Weet ik niet €1000 | / Wil ik niet | €1.180 | / wil ik niet zeggen | zeggen Draagktracht koopwoning | Draagkracht huurwoning Basis: totale steekproef, voorkeur koopwoning versus voorkeur huurwoning Vraag: Wat kunt u realistisch gezien per maand betalen voor wonen (exclusief energiekosten)? Denk aan hypotheek en belastingen/Wat kunt u realistisch gezien per maand betalen voor wonen (exclusief energiekosten)? Denk aan huur, servicekosten en gemeentelijke heffingen. Tussen 30 en 49 jaar kan men het meest besteden aan de koopwoning. Draagkracht | voor koopwoning | 18-29 jaar 30-39 jaar 40-49 jaar 78% | 50-64 jaar 65 jaar of ouder 54% 31% | 33% | 36% | 30% 28% | 22% | 22% 20% | 15% | 19% | 21% | 19% | 17% 9% | 8% | 7% | 12% | 11% 0% 2% | 1% | 0%4% € 500 | €500-€750 | €750-€1000 | >€1000 | Weet ik niet / Wil ik niet zeggen Basis: totale steekproef, voorkeur koopwoning Vraag: Wat kunt u realistisch gezien per maand betalen voor wonen (exclusief energiekosten)? Denk aan hypotheek en belastingen. Onder de 29 jaar heeft men het minst te besteden aan een huurwoning.
Draagkracht | voor huurwoning | 18-29 jaar 30-39 jaar 40-49 jaar 50-64 jaar 65 jaar of ouder 100% 51% 25%27% | 28%17% | 22%29% | 25% | 23% 15% | 10% | 3%3% | 10%13% 0% | 0%0% | 0%0%0% | 0%0% | 0%0%0% | 0%0%0% <€680 | €680-€730 | €731-€900 | €900-€1.180 | >€1.180 | Weet ik niet / wil ik niet zeggen Basis: totale steekproef, voorkeur huurwoning Vraag: Wat kunt u realistisch gezien per maand betalen voor wonen (exclusief energiekosten)? Denk aan huur, servicekosten en gemeentelijke heffingen. Waarde gewenste koopwoning ligt vaak tussen €350K en €600K. Koopwoning: gewenste waarde 26% | 29% 16% | 10% 4% | 7% | 9% tot € 250.000 € 250.000 - € € 350.000 - € € 450.000 - € € 600.000 - € Hoger dan € | Weet ik niet 350.000 | 450.000 | 600.000 | 750.000 | 750.000 Basis: totale steekproef, voorkeur koopwoning Vraag: Wat zou ongeveer de waarde moeten zijn van de woning die u graag zou willen hebben? Jongeren zoeken vaker een koopwoning tussen €350K en €450K Koopwoning: gewenste waarde 38% | 33% | 38%32% 27% | 27%30% 21% 19% 22% | 21% | 19% | 20% | 17% | 16% 6% | 5% | 9% | 11% | 9% | 8% 11%8% | 9%6% | 8% 6% 9% 4%3% 1% | 2% | 0% | 4% | 3% tot €250.000 € 250.000 - € € 350.000 - € € 450.000 - € € 600.000 - € Hoger dan € | Weet ik niet 350.000 | 450.000 | 600.000 | 750.000 | 750.000 Basis: totale steekproef, voorkeur koopwoning Vraag: Wat zou ongeveer de waarde moeten zijn van de woning die u
graag zou willen hebben? 48% 23% 19% 16% 7% 8% 20% Kleiner wonen dan u nu zou willen Toch een andere woonvorm kiezen dan uw voorkeur Verder van voorzieningen af wonen Naar een andere kern verhuizen Een woning delen met iemand (vriend(in), familielid, etc) Weet ik niet Ik wil helemaal nergens in toegeven Waar zou men het makkelijkst in toegeven bij het zoeken naar een woning? De ruimte van de woning is onderhandelbaar. Basis: totale steekproef Vraag: Bij het zoeken naar een woning moet u soms keuzes maken. Waar zou u het makkelijkst in toegeven? 73% 70% 59% 57% 49% 46% 40% 39% Winkels voor dagelijkse boodschappen (Gezondheids-) zorgvoorzieningen (zoals huisartsenpost, gezondheidscentrum, centrum voor jeugd en gezin, verzorgingstehuis) Openbaar vervoer Sportvoorzieningen Welzijnsvoorzieningen (helpen van buurtbewoners) Ontmoetingsplekken (plekken in de buurt voor sociaal contact zoals buurthuis, activiteitencentrum, plein of buurttuin) Culturele voorzieningen (zoals bibliotheek, muziekschool, theater) Speelvoorzieningen (kinderen tot 12 jaar) Belang voorzieningen in de buurt - % (heel) belangrijk Winkels en zorg zijn het meest van belang als voorziening in de buurt.
Basis: totale steekproef Vraag: Hoe belangrijk is het dat onderstaande voorzieningen in uw buurt zijn? Belang voorzieningen per leeftijd Belang voorzieningen in de buurt - | % (heel) belangrijk | 18-29 jaar 30-39 jaar 84% | 85%90% | 40-49 jaar 82% | 82% | 50-64 jaar 75% | 74%75% | 73% | 75% 66% | 65 jaar of ouder 57% | 63% | 58%60% 55% | 56% | 55% | 51% | 55% | 56% 49%43% 47% | 47% | 45% 38%37% | 36% | 40% 33% | 31% | 31% | 32% 21% Winkels voor dagelijkse(Gezondheids-)WelzijnsvoorzieningenOntmoetingsplekkenSpeelvoorzieningenSportvoorzieningenOpenbaar vervoer boodschappen | zorgvoorzieningen | (kinderen tot 12 jaar) Basis: totale steekproef Vraag: Hoe belangrijk is het dat onderstaande voorzieningen in uw buurt zijn? Mismatch tabellen Tabel mismatch tussen budget en koopprijsklasse Budget/prijs mismatch Mismatch betekent dat de gewenste woning in een hogere prijsklasse ligt dan wat iemand volgens de eigen betaalbereidheid denkt te kunnen betalen. We vergelijken het maandbudget met de prijsklasse van de gewenste woning om te zien of de wens realistisch is.
Wanneer is er match of mismatch? Match: gewenste prijsklasse ≤ betaalbereidheidscode Lichte mismatch: gewenste prijsklasse = betaalbereidheidscode + 1 Grote mismatch: gewenste prijsklasse > betaalbereidheidscode + 1 Match Lichte mismatch Mismatch <€500 €500–€750 €750–€1000 €1000 tot €250.000 €250.000– €350.000 €350.000– €450.000 €450.000– €600.000 €600.000– €750.000 €750.000 Wat iemand per maand aan koop denkt te kunnen betalen (betaalbaarheidsscore) De prijsklasse van de gewenste koopwoning Tabel mismatch tussen Match inkomen vs. voorkeurssector Match Mismatch Huur Koop Alleen Huur haalbaar (€0–€2.000) Huur + beperkte Koop haalbaar (€2.000–€3.500) Koop haalbaar (€3.500 +) Wat men wilWat men kan betalen (inkomen)Inkomen/sector mismatch Mismatch betekent dat het inkomen niet past bij de voorkeur voor huur of koop. Wie wil kopen maar een te laag inkomen heeft om een hypotheek te krijgen, heeft een inkomensmismatch. Segmenten Driekwart van de jongeren onder de 29 jaar zijn starters of instromers.
Segmenten binnen de leeftijdsgroepen 5% | 1% | Gebondenen zonder verhuisintentie 6% | 9% | 5% | Starters / instromers Koopdoorstromers (30–49) Koopdoorstromers (50–64) 41% | 30% | 33% | 46% | Huurders met doorstroomwens (<65) Senioren / levensfase-movers 76% | 3% | 0%0% 62% | 61% | 54% 51% 18% 18-29 | 30-39 | 40-49 | 50-64 | 65 jaar of ouder Basis: totale steekproef, Driekwart van de jongeren van de starters of instromers woont nog in. Segmenten en huidige woonsituatie 1% | 0% | Ik woon alleen 5% | 4% | Ik woon met één andere volwassene 15% | samen (zonder kinderen) 7% | Ik woon met een andere volwassene 42% | 43% | samen en (mijn) kind(eren) 71% | 25% | Ik woon samen met (mijn) kind(eren) 73% | (eenoudergezin) 81% | Ik woon in bij mijn ouders/verzorgers 39% 0% | 45% | 53% 3% 16% | 23% 13% | 8% | 6% | 6% | 14% Gebondenen zonder | Starters / instromersKoopdoorstromers | Koopdoorstromers | Huurders met | Senioren / verhuisintentie | (30–49) | (50–64) | doorstroomwens | levensfase-movers (<65) Basis: totale steekproef, Huurder analyse De sociale huurder is ouder dan de particuliere huurder.
Huurders - | leeftijd en kernen | Sociale huur Particuliere huur 53% 41% | 36% | 37% 22% | 21% | 23% | 23% | 25% 15% | 10% | 14% | 10%11% | 10% | 11% 8% | 7% | 5% | 4% 0% 18-29 | 30-39 | 40-49 | 50-64 | 65 jaar of | Denekamp DeurningenOotmarsum Rossum | Saasveld Weerselo ouder Basis: huurders Leeftijd en huidige woonkern De particuliere huurder betaalt ruim meer dan de sociale huurder. Huidige huurlasten | Sociale huur Particuliere huur 37% | 42% 27% | 28% 20% | 17% 4% | 2% | 6% | 2% | 8% 7% <€680 | €680-€730 | €730-€900 | €901-€1180 | >€1.180 | Weet ik niet / wil ik niet zeggen Basis: huurders Leeftijd en huidige woonkern Analyse geen voorkeur voor kopen of huren 25% 2% 3% 9% 17% 0% Kern-gebonden / lage verhuisbereidheid Starters / instromers Koopdoorstromers (30–49) Koopdoorstromers (50–64) Senioren / levensfase-movers Huurders met doorstroomwens (<65) % Geen voorkeur voor type woning binnen de segmenten Als men geen voorkeur heeft voor koop of huur komt dat voornamelijk door lage verhuisbereidheid. Basis: segmenten Kerngebonden zonder voorkeur: oudere, stabiele, honkvaste huishoudens met lage woonlasten en weinig prikkel om te kiezen. Kerngebonden segment dat geen voorkeur heeft omvat 12 % van de steekproef en kenmerkt zich onder andere door: Woonsituatie • Hoog aandeel senioren-achtige huishoudens (42% gepensioneerd). Type woning nu • 58% vrijstaand. • 17% 2-onder-1-kap.
• 10% levensloopbestendig. Woonlasten • 37% onder €500 per maand. Woonduur • 80% woont al langer dan 10 jaar in de kern. Toekomst & behoeften Dinkelland – scenario’s woonwensen en doorstroming Toekomst scenario's - | Dinkelland Vrijstaand wonen | 68% | 9% Groot en ruim | 34% | 40% Rustig en afgelegen | 36% | 34% Behoud van dorpsgezicht bij nieuwbouw | 37% | 26% Bouwen binnen de kern | 46% | 25% Bouwen voor de jongeren | 36% | 30% Meer ruimte om te wonen | 26% | 36% Comfort bij verhuizen | 38% | 17% Ouderen wonen tussen alle leeftijden | 54% | 16% Starters moeten kunnen kopen | 64% | 11% Basis: totale steekproef Vraag: We laten u een aantal verschillende woon-scenario’s zien en vragen u telkens aan te geven welke optie het beste bij uw wensen past. Het gaat bijvoorbeeld om het type woning, de ligging, de ruimte en de manier waarop nieuwbouw of doorstroming plaatsvindt.