CConstaterende datBergen (NH)
Koppel je AI →
Document · PDF

bij 1 jaarstukken 2022.pdf

Gemeenteraad 22 juni 2023, gemeente Bergen (NH)Bij agendapunt: 4.6: Vuilverbrandingsinstallatie (VVI)5.407 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen

Niet gevonden in dit document.

Financieel verslag 2022

Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken Alkmaar

Inhoud Jaarverslag

3

Programmaverantwoordmg Paragrafen

3 4

Jaarrekening Balans per 31 december 2022 Programmarekenmg over 2022 Kasstroomoverzicht over 2022 Grondslagen voor de waardering van activa en passiva en bepaling van het resultaat Toelichting op de balans per 31 december 2022 Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen Toelichting op de programmarekenmg over 2022 Begrotingscntenum over 2022 EMU-saldo 2022 Financiële kengetallen 2022 Resultaatbestemmmg Gebeurtenissen na balansdatum Wet Normering Topinkomens (WNT) Ondertekening van de jaarrrekenmg 2022

7 8 9 10 12 14 16 18 19 20 20 20 21 21

Overige Gegevens Controleverklanng van de onafhankelijke accountant

22

Bijlagen I Overzicht aantal inwoners deelnemende gemeenten II Overzicht verwerkingskosten 2022 III Specificatie aandeel deelnemende gemeenten in het nadelig saldo

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

27 27 28

Pagina 2 van 26

Jaarverslag 1.

Programmaverantwoording

1 1 Programma Binnen Wl onderscheiden we één programma, Wl 1 2 Doel De gemeenschappelijke regeling wordt getroffen ter behartiging van het belang van de verwerking van de door de deelnemende gemeenten ingevolge de Wet Milieubeheer verkregen afvalstoffen Het lichaam tracht dit te bereiken door de oprichting, participatie en beheer van voorzieningen voor de verwerking van afvalstoffen alsmede door de gecoördineerde afzet van afvalstromen bij derden De doelstelling is in 2021 geheel gerealiseerd 1 3 Activiteiten Voor de verwerking van huishoudelijk restafval, grof huishoudelijk restafval en GFT worden aan de deelnemende gemeenten op voorcalculatonsche basis de daarvoor geldende tarieven van HVC doorberekend Kostenfluctuaties worden door HVC opgevangen met de daarvoor bestemde algemene reserve In 2022 heeft HVC voor gemeenten waarmee HVC een dienstverlenmgsovereenkomst (DVO) ten behoeve van de afvalinzameling heeft, een andere wijze van verrekening van de aangeboden afvalstromen doorgevoerd Voor de Wl-gemeenten gaat het daarbij om de gemeente Alkmaar (met een dienstverlenmgsovereenkomst per 1 juni 2022) en de gemeenten Bergen en Wormerland (voor het gehele jaar 2022) De verrekening van de relevante afvalstromen vindt rechtstreeks plaats tussen HVC en de betreffende gemeente en loopt met meer via de GR-WI De exploitatierekening sluit zonder saldo, het verschil tussen baten en

lasten is ten laste gebracht van de deelnemende gemeenten Door de Wl-gemeenten zijn in 2022 de volgende afvalstromen voor verwerking aangeboden (in tonnen)

Huishoudelijk restafval Grof huishoudelijk restafval Grof huishoudelijk RAD afval Groente-, fruit- en tuinafval Bedrijfsafval T otaal

Begroting 2022

Rekening 2022

Rekening 2021

49 729 8 752 36 128 1 358 95 967

47.440 2 968 6 280 30 830 6 87 524

51 120 3 351 6 533 34 685 194 95 882

Het aanbod aan van de afvalstromen laat een divers beeld zien Het aanbod aan huishoudelijk restafval en gft is lager dan zowel het aanbod in 2021 als de m de begroting opgenomen verwachting Voor het huishoudelijk restafval zou er sprake kunnen zijn van het ‘wegvallen’ van het over-aanbod aan restafval door corona en een verbeterde afvalscheiding Voor gft lijkt de relatief droge zomerperiode tot een forse reductie van het aanbod van de 'tuinfractie’ in het gft-afval, en daarmee van het totale aanbod, te hebben geleid De verwerkingskosten per ton (inclusief voor zover van toepassing zijnde kosten als overslag, transport en afvalstoffenbelasting) bedragen voor de deelnemende gemeenten

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 3 van 26

Huishoudelijk restafval Grof huishoudelijk restafval Grof huishoudelijk RAD afval Groente-, fruit- en tuinafval Bedrijfsafval

Begroting 2022 € 136,89 181,56 -

78,52 115,07

Rekening 2022 € 135,40 170,08 205,08 78,51 115,85

Rekening 2021 € 134,73 164,84 184,84 77,27 113,26

De verwerkmgstaneven worden bepaald door HVC De daadwerkelijke verwerkingskosten bestaan uit het door HVC in rekening gebrachte tarief (be- en verwerking, overslag en transport) vermeerderd met de door de Rijksoverheid in rekening gebrachte afvalstoffenbelasting Het verschil in de tarieven tussen de begroting van 2022 en de rekening 2022 komt met name doordat ten tijde van het opstellen van de begroting nog met duidelijk was wat de nieuwe tarieven voor zowel de verwerkingskosten als de afvalstoffenbelasting (m i v 1 januari 2022) zouden zijn De HVC-taneven voor 2022 zijn in juli 2021 aan de aandeelhouders meegedeeld In de begroting werd uitgegaan van een 'inflatiecorrectie' t o v de tarieven van 2021 terwijl de definitieve verwerkmgstaneven een meer gespreid beeld gaven Daarnaast heeft HVC in 2021 een gedifferentieerd tarief voor grof huishoudelijk afval ingevoerd waarbij het verschil in tarief tussen de twee stromen m lijn is gebracht met de daadwerkelijke verwerkingskosten Dit onderscheid was bij het opstellen/vaststellen van de begroting 2022 nog met bekend De hoogte van de afvalstoffenbelasting wordt door de Rijksoverheid in het najaar voor het daaropvolgende jaar vastgesteld Per saldo zijn de kosten voor verwerking en transport die via Wl worden gefactureerd als volgt

* € 1 000 Huishoudelijk restafval Grof huishoudelijk RAD en restafval Groente-, fruit- en tuinafval Bedrijfsafval

Begroting 2022 € 6 539 1 589 2 837 149

Rekening 2022 € 4 001 1 142 1 617 1

Rekening 2021 € 6 616 1 760 2 680 21

Uit bovenstaand overzicht blijkt een aanzienlijk verschil tussen rekening 2022 en rekening 2021/ begroting 2022 Dit verschil wordt met name veroorzaakt doordat de verrekening van de relevante afvalstromen van de DVO-gemeenten met meer via de GR-WI plaatsvindt 1 4 Middelen Baten en lasten van Wl Een toelichting op deze cijfers is verderop m de jaarrekening opgenomen

2.

Paragrafen

21 Inleiding De paragrafen geven inzicht m de risico’s, die Wl kan lopen bij de realisatie van het programma Voor Wl in de vorm, waarin het in 2022 opereerde, zijn de volgende paragrafen van toepassing Weerstandsvermogen en risicobeheersing Financiering Bedrijfsvoering 22 Paragraaf "Weerstandsvermogen en risicobeheersing" In deze paragraaf geven we inzicht m de omvang van de buffers, die aanwezig zijn om financiële tegenvallers op te kunnen vangen Wl is een gemeenschappelijke regeling waarvoor de gemeenten uitemdelijk het weerstandsvermogen vormen Hiermee is de relevantie van deze paragraaf wellicht iets minder dan door de wetgever wordt beoogd Hieronder geven we een overzicht van de per 31 december 2022 aanwezige reserves en voorzieningen, alsmede van de risico’s, die per programma te onderscheiden zijn

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 4 van 26

(* € 1 000) Algemene reserves Voorzieningen Totaal reserves en voorzieningen

24 24

De algemene reserve dient voor het opvangen van ongewenste schommelingen in de tarieven, die door derden in rekening worden gebracht

Risico's VVI • Ondersteuning Tussen Wl en HVC is het volgende afgesproken, de dagelijkse leiding is opgedragen aan de directeur van HVC Het secretariaat en de financiële administratie worden door HVC ingevuld • Risicoparagraaf De risico’s van de gemeenschappelijke regeling Wl houden hoofdzakelijk verband met (i) de continuïteit van de afvalverwerking en (n) het financiële risico van het aandeelhouderschap A in NV HVC Een ander risico, dat in ogenschouw dient te worden genomen betreft (m) conformiteit met regelgeving op het gebied van staatssteun, mededinging, Wet Markten Overheid en aanbesteding

Ad i Continuïteit van de afvalverwerking

De verwerking van huishoudelijk restafval en gft vindt plaats door HVC Indien door bijzondere omstandigheden, i c calamiteiten, HVC met in staat is uitvoering te geven aan de opgedragen verwerkmgstaken, moet door Wl uitgeweken worden naar alternatieven De huidige markt voor de verwerking van verbrandbaar afVal kenmerkt zich door overcapaciteit Naar verwachting zal daarom voor de verwerking van huishoudelijk restafval een alternatief kunnen worden gevonden Ook voor de verwerking van gft zal dit naar verwachting het geval zijn De continuïteit van de afvalverwerking is daarmee voldoende geborgd Ad n Het financiële risico vanwege het aandeelhouderschap A in NV HVC

De gemeenschappelijke regeling Wl participeert voor 14,5 % in NV HVC De aandeelhouders A hebben geen risicodragend kapitaal gestort, maar staan op grond van artikel 9 van de ballotageovereenkomst 'aandeelhouders A' jegens de financiers van HVC pro rata garant voor de financiering van HVC Per ultimo 2022 waren de uitstaande artikel 9 leningen groot € 610 miljoen Deze leningen zijn aangetrokken ter financiering van met name de AEC’s en de BEC, de compostenngs- en vergistingsmstallaties en de warmteactiviteiten Het pro rata deel van de GR-WI bedraagt per ultimo 2022 (derhalve) € 88 miljoen De betreffende kapitaallasten en de variabele kosten van HVC worden voor een belangrijk deel gedekt door inkomsten uit de verwerking van afval (waaronder huishoudelijk en bedrijfsafval en gft) en de levenng van opgewekte energie De activiteiten van HVC op het gebied van zon- en windenergie zijn relatief beperkt en zijn gefinancierd zonder garantstelling De grootste investeringen hierin betreffen het wind op zee project Gemmi alsmede m toenemende mate grootschalige zon-pv toepassingen Het risico van HVC is beperkt tot het reeds ingebrachte en reeds gecommitteerde eigen vermogen voor deze activiteiten De afval mzamelactiviteiten van HVC zijn vrijwel geheel gefinancierd zonder garantstelling De lasten daarvan worden volledig gedekt door inkomsten uit dienstverlemngsovereenkomsten met de

desbetreffende gemeenten De mogelijke risico's voor HVC als bedrijf en de wijze waarop deze worden beheerd, worden vermeld in de risicoparagraaf van HVC in het jaarverslag Het risico, dat de aandeelhouders van HVC door banken worden aangesproken onder de garantie, achten wij minimaal, gelet op enerzijds de waarde van de activa versus de omvang van de leningen, die voor financiering van deze activa zijn aangetrokken, en anderzijds de ook op langere termijn nog essentiele rol van deze activa binnen het (Europese) afvalstoffenbeleid

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 5 van 26

Ad in Risico’s voortvloeiend uit regelgeving op het gebied van staatssteun, mededinging, Wet Markt en Overheid en aanbesteding

Mededinging De tarieven, die HVC hanteert zijn gebaseerd op kostprijsplus en zijn voor het overige marktconform Van het verstoren van de mededinging is derhalve geen sprake Wet Markt en Overheid De Wet Markt en Overheid is van toepassing op overheden, met op HVC Het is overheden met toegestaan om overheidsbedrijven te bevoordelen Dat zou het geval kunnen zijn, indien door de aandeelhouders aan HVC diensten of activa worden geleverd tegen een prijs lager dan de economische waarde Hiervan is geen sprake Bij overname van activa vergoedt HVC altijd de economische waarde en voorzover diensten worden afgenomen, wordt een marktconform tarief door HVC betaald Voor wat betreft de financiering van HVC zijn de staatssteun regels van toepassing (zie hiervoor) Aanbesteding Overheden hoeven diensten, die zij afnemen van hun overheidsbedrijf met aan te besteden, indien er sprake is van een quasi-mhouse structuur (inbesteden) of indien het betreffende overheidsbedrijf een aanbestedende dienst is ten gunste waarvan een alleenrecht is gevestigd HVC heeft de deelnemende gemeenten geadviseerd een dergelyk alleenrecht te vestigen Overigens kan uit een arrest van de Hoge Raad worden afgeleid, dat bij HVC tevens de quasi-mhouse structuur van toepassing is

23 Paragraaf "Financiering" Financieringsbehoefte en lenmgenportefeuille Wl heeft geen kredietfaciliteit noch andere financieringsovereenkomsten met derden De door Wl jaarlijks te betalen kosten worden gedekt uit de van gemeenten ontvangen maandelijkse voorschotten, die gebaseerd zijn op de begroting van Wl van desbetreffend jaar met afrekening na afloop van dat jaar Hierdoor hoeft tussentijds geen financiering te worden aangetrokken Na de invoering van de Wet verplicht schatkistbankieren m december 2013 kan Wl overigens alleen nog gelden van het ministerie van Financiën betrekken Ook moeten 'overtollige' gelden door Wl bij het ministerie van Financiën worden uitgezet Risicobeheer, Kasgeldhmiet en Rente-nsiconorm Ter beperking van het rentensico heeft de wetgever de hoogte van de netto-vlottende schuld voor gemeenschappelijke regelingen gemaximaliseerd op 8,2% van de begrote lasten, het zogenoemde kasgeldlimiet Overschrijding hiervan leidt tot aantrekken van geld met een looptijd > 1 jaar Ter beperking van het rentensico heeft de wetgever de rentensiconorm gemaximaliseerd op 20% van de vaste schuld Dit betekent, dat het totaal aan herfinancieringen en renteherziemngen op de vaste schuld in enig jaar beperkt is tot 20% van de vaste schuld Aangezien er geen vaste schuld aanwezig is, is dit thans met van belang voor

Wl 24 Paragraaf "Bedrijfsvoering" Bestuurlijke organisatie Gemeenschappelijke regelingen dienen te begroten en te rapporteren volgens het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) Ook geldt voor gemeenschappelijke regelingen het verplichte gebruik van de verordeningen 212 en 213 Deze geactualiseerde verordeningen zijn voor Wl m 2018 vastgesteld Ambtelijke organisatie Wl heeft geen personeel m dienst Ondersteuning (secretariaat en financiële administratie) wordt geleverd door personeel van HVC

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 6 van 26

Jaarrekening Balans per 31 december 2022 ACTIVA

Ref.

31 dec. 2022

31 dec. 2021 PASSIVA

Ref.

31 dec. 2021

31 dec. 2022

(*€1000)

Vaste activa Financiële vaste activa - kapitaalverstrekkmg aan deelneming

Vaste passiva 1 22

Eigen vermogen 22 -algemene reserve - resultaat boekjaar

Vlottende activa

24

24 24

24

211

400

713

518

949

942

Vlottende passiva

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan êénjaar -overige vorderingen

2

Liquide middelen - bank- en girosaldi

3

Overlopende activa - nog te ontvangen bedragen

4

Totaal

5 6

38

Netto-vlottende schulden met een 7 rentetypische looptijd korter dan éénjaar 144 -overige schulden

458

Overlopende passiva 368 - nog te betalen bedragen

431

408

949

942 Totaal

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

8

Pagina 7 van 26

Programmarekening over 2022 Binnen zowel de programmabegroting als de programmaverantwoording is Wl als één programma (grondstoffenverwerking) behandeld zonder dat hiervoor aparte sub-programma's en/of producten gedefinieerd zijn Daarnaast is er sprake van één begroting Zodoende is er ook geen begroting vóór en na wijziging opgenomen De totale lasten en baten laten het volgende beeld zien

LASTEN (* €1.000) Cat. Omschrijving 34

42

Ovenqe goederen en diensten Kosten verwerking en transport door HVC Bestuurskosten

11 114 38

6 944 40

11 193 39

Overige inkomstenoverdrachten Van HVC ontvangen garantstellmgsprovisie Transportkostenverevening

1 018 35

852 40

963 43

Totaal lasten

12.205

7.876

12.237

BATEN (*€1.000) Cat. Omschrijving 34

42

Begroting Rekening Rekening 2022 2022 2021

Begroting Rekening Rekening 2022 2022 2021

Overige goederen en diensten Vergoeding gemeenten voor verwerking- en transportkosten HVC en bestuurskosten Wl

11 152

6 984

11 232

Overige inkomstenoverdrachten Aan deelnemende gemeenten uitbetaalde garantstellmgsprovisie T ransportkostenverevenmg

1 018 35

852 40

963 43

Totaal baten

12.205

7.876

12.237

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Resultaat voor resultaatbestemming Toevoeging aan algemene reserve Onttrekking aan algemene reserve

Resultaat na resultaatbestemming

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 8 van 26

Kasstroomoverzicht over 2022

Rekening Rekening 20222021 (*€1000)

Kasstroom uit operationele activiteiten: Resultaat na resultaatbestemming Mutaties werkkapitaal Vorderingen Kortlopende schulden

83 481 ____________ 7__________ 46090 21

Kasstroom uit investeringsactiviteiten:

Mutatie algemene reserve

Kasstroom uit financieringsactiviteiten:

Saldo kasstromen:

Begmstand liquide middelen Eindstand liquide middelen

90

21

368 347 __________ 458__________ 368 90 21

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 9 van 26

Toelichting op de balans en programmarekening 3.

Algemene grondslagen voor de opstelling van de jaarrekening

31 Inleiding De jaarrekening van de gemeenschappelijke regeling is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften, die het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten (BBV) daarvoor geeft Aangezien de gemeenschappelijke regeling zeer beperkte activiteiten ontplooit, is een groot deel van het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten met op haar van toepassing en komt derhalve ook met in deze jaarrekening tot uiting 32 Algemene grondslagen De waardering en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders wordt vermeld, worden activa en passiva opgenomen tegen nominale waarde Baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben Winsten worden slechts opgenomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd Verliezen en risico's, die hun oorsprong vinden voor het einde van het verslagjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden

4.

Grondslagen voor de waardering van activa en passiva

41 Financiële vaste activa De aandelen, die Wl houdt m NV HVC worden gewaardeerd tegen verkrijgingspnjs

42 Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde

43 Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde gewaardeerd De liquide middelen staan ter vrije beschikking

44 Reserve De algemene reserve dient ter egalisatie van tarieven en is tot stand gekomen door toevoeging van het resterende saldo van baten en lasten

45 Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen nominale waarde

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 10 van 26

5.

Grondslagen voor bepaling van het resultaat

51 Algemeen Het resultaat wordt bepaald als het verschil tussen de opbrengstwaarde van de geleverde prestatie en de kosten en andere lasten over het jaar De opbrengsten worden verantwoord m het jaar waarin zij zijn gerealiseerd Verhezen worden verantwoord wanneer zij zich voordoen en voor zover deze betrouwbaar ingeschat kunnen worden

52 Vergoeding voor en kosten van verwerking en transport (mcl transportkostenverevening) De vergoeding voor en kosten van de verwerking en het transport van de afval mzamelactiviteiten van HVC zijn hieronder opgenomen 53 Bestuurskosten Hieronder zijn de kosten opgenomen voor secretariaat en administratie, die HVC bij Wl in rekening brengt 54 Garantstellmgsprovisie Overeenkomstig de Ballotageovereenkomst wordt door HVC garantstellmgsprovisie betaald aan de GR-WI vanwege de garantstelling voor de betaling van rente en aflossing van de leningen bij HVC Deze garantstellmgsprovisie wordt door de GR-WI naar rato van het inwoneraantal uitbetaald aan de deelnemende gemeenten

6.

Grondslagen voor de opstelling van het kasstroomoverzicht

Het kasstroomoverzicht wordt opgesteld volgens de indirecte methode De netto kasstroom bestaat uit de netto mutatie tussen de liquide middelen m vergelijking met het voorgaande verslagjaar

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 11 van 26

7.

Toelichting op de balans per 31 december 2022 (*€ 1 000)

1 . Financiële vaste activa

31 dec. 2022

31 dec. 2021

Deelneming HVC te Alkmaar

22

22

Totaal

22

22

31 dec. 2022

31 dec. 2021

Debiteuren Debiteuren (vorderingen op gemeenten)

38

31 113

Totaal

38

144

31 dec. 2022

31 dec. 2021

De samenstelling is als volgt - Rabobank / IBAN NL26 RABO 0136 5601 64 (rekenmg-courant)

458

368

Totaal

458

368

31 dec. 2022

31 dec. 2021

Nog te ontvangen bedragen - HVC afrekening verwerking afvalstoffen - Deelnemers afrekening verwerking afvalstoffen - BTW-aangifte (Q4 2022)

346 85

365 44

Totaal

431

408

2. Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar

3. Liquide middelen

4. Overlopende activa

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

-

Pagina 12 van 26

5. Algemene reserve

31 dec. 2022

31 dec. 2021

Stand per 1 januari Mutaties

24 0

24

Totaal

24

24

Ultimo 2022 bedraagt de algemene reserve € 24K Deze reserve houdt verband met de aanschafwaarde van de aandelen, die Wl houdt in NV HVC Na de verkoop van 20 aandelen van de voormalige gemeente Niedorp aan de gemeente Hollands Kroon m 2014 en de verkoop van 25 aandelen van de voormalige gemeente Harenkarspel aan de gemeente Schagen m 2016 is de algemene reserve thans hoger dan de waarde van de deelneming m NV HVC 6. Resultaat boekjaar

31 dec. 2022

31 dec. 2021

Resultaat Totaal

7. Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar

_

31 dec. 2022

31 dec. 2021

Crediteuren

211

400

T otaal

211

400

31 dec. 2022

31 dec. 2021

8. Overlopende passiva Vooruitgefactureerde posten - Deelnemers voorschot verwerking afvalstoffen januari

296

Nog te betalen posten - Deelnemers afrekening verwerking afvalstoffen -BTW aangifte (Q4 2021)

418

370 149

Totaal

713

518

'Nog te betalen posten' bestaat uit afrekeningen die nog moeten plaatsvinden met de gemeentes voor hetjaar 2022

Jaarverslag 2.022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 13 van 26

8. 81

Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen Garantstelling

Overeenkomstig artikel 9 van de Ballotage-Overeenkomst en sinds de wijziging van hoofdelijk naar pro rata (Algemene Vergadering HVC van 14 december 2017) staan de aandeelhouders van NV HVC pro rata garant voor de rente en aflossing van leningen van NV HVC De deelnemende gemeenten staan pro rata garant voor de betaling van rente en aflossing van de door het lichaam gesloten leningen en van de sommen, welke het lichaam m rekenmg-courant opneemt, alsmede van door anderen aangegane leningen die door het lichaam worden gegarandeerd, naar verhouding van het inwoneraantal op 1 januari, voorafgaande aan het jaar, waarin voor de eerste maal de rente en de aflossing is verschuldigd, uitgedrukt in een veelvoud van 1 000 naar boven afgerond en zoals gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek Per 31 december 2022 is de stand van de gegarandeerde leningen door aandeelhouders A€ 610 101 (x€ 1 000) In de balans van NV HVC is dit bedrag als volgt opgenomen

Langlopende leningen Kortlopende leningen

31 dec 2022 (x € 1 000)

31 dec 2021 (x € 1 000)

580 101 30 000

589 158

610 101

589 158

-

De kortlopende leningen hebben betrekking op de contractuele aflossingsverplichtingen binnen één jaar Additionele aflossingen vinden plaats indien de cashflow van NV HVC dat toelaat

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 14 van 26

82

Specificatie garantstelling naar deelnemende gemeente per 31 december 2022

Naar rato van het door de gemeenschappelijke regeling Wl gehouden aantal aandelen A in NV HVC staat de gemeenschappelijke regeling Wl per 31 december 2022 garant voor een bedrag van € 88 224 964

Gemeente

Alkmaar Bergen Castncum Dijk en Waard Heiloo Uitgeest Wormerland

Aantal inwoners per 1 januari 2022

Garantstelling per 31 december 2022

110 783 29 723 36 263 87 695 24 417 13 563 16 381

€ € € € € € €

30 655 771 8 224 922 10 034 664 24 266 881 6 756 650 3 753 141 4 532 935

318 825

€

88 224 964

Gelet op de waarde van de activa van NV HVC enerzijds en de omvang van de gegarandeerde leningen voor financiering daarvan anderzijds, wordt het risico vanwege de garantstelling door de aandeelhouders voor deze leningen en het pro rato deel daarvan voor de gemeenschappelijke regeling Wl thans minimaal geacht

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 15 van 26

9.

Toelichting op de programmarekening over 2022 (*€ 1 000)

LASTEN 3.4. Overige goederen en diensten Kosten verwerking en transport door HVC Huishoudelijk afval Grof huishoudelijk afval Groente-, fruit- en tuinafval Brandbaar bedrijfsafval

Eindafrekening voorgaande jaren Totale kosten verwerking en transport door HVC Bes tuurs kosten Doorberekening van HVC Kosten secretariaat en administratie Overige bes tuurs kosten Rente en bankkosten

4.2. Overige inkomstenoverdrachten Uitkeringen HVC Garantstellmgprovisie

T ransportkostenverevenmg Vergoeding aan deelnemers inzake verevening transportkosten (zie bijlage III)

Begroting Rekening Rekening 2022 2022 2021

6 539 1 589 2 837 149 11 114 -

11 114

4 008 1 149 1 612 1 6 769

6 616 1 760 2 680 21 11 077

175

115

6 944

11 193

38 -

37 -

37 -

38

3 40

2 39

1 018 1 018

852 852

963 963

35

40

43

-

Overzicht incidentele lasten in 2022 In 2022 is er geen sprake geweest van incidentele lasten

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 16 van 26

BATEN 3.4. Overige goederen en diensten Vergoeding gemeenten voor verwerking- en transportkosten HVC en bestuurskosten Wl Transportkostenverevening Vergoeding van deelnemers inzake verevening transportkosten (zie bijlage III)

Begroting Rekening Rekening 2022 2022 2021

11 152

6 984

11 232

35

40

43

De opbrengst is gebaseerd op basis van de werkelijk aangeleverde hoeveelheden tegen de door HVC vastgestelde tarieven Deze tarieven per ton (inclusief voor zover van toepassing zijnde kosten als overslag, transport en afvalstoffenbelasting) waren voor huishoudelijk afval € 135,40 grof huishoudelijk restafval € 170,08, grof huishoudelijk RAD-atval € 205,08, groente-, fruit- en tuinafval € 78,51 en voor bedrijfsafval € 115,85

4.2. Overige inkomstenoverdrachten Uitkeringen HVC Garantstelling provisie

1 018_______852______ 963 1 018 852 963

De garantstellmgprovisie 2022 bedraagt 1% van de stand van de gegarandeerde leningen per 31 december 2021 en bedraagt derhalve € 5 891 580 Op een totaal geplaatste aandelenkapitaal van 3 347 aandelen A per 31 december 2022 houdt Wl 484 aandelen A Op basis van deze verhouding bedraagt de garantstellmgprovisie 2022 voor Wl € 851 965 (€ 1760,26 per aandeel A) Overzicht incidentele baten in 2022

In 2022 is er geen sprake geweest van incidentele baten

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 17 van 26

10.

Begrotingscriterium over 2022

De in de programmarekemng opgenomen afwijking ten opzichte van de begroting is getoetst op het punt van rechtmatigheid In onderstaand overzicht is de begrotmgsafwijkmg weergegeven Afwijking

Overschrijding Toelichting

(*€1.000) Verwerking en transportkosten HVC

€

Onrechtmatig, Onrechtmatig, maar telt niet mee en telt mee voor het oordeel voor het oordeel

4 518 Dit verschil wordt met name veroorzaakt doordat de verrekening van de relevante afvalstromen van de DVO-gemeenten met meer via de GRWI plaatsvindt

Begrotmgsafwijkmgen bij zowel de baten als de lasten zijn veroorzaakt door de verrekening van de relevante afvalstromen van DVO-gemeenten met meer via de GR-WI plaatsvinden dan waar bij het opstellen van de begroting van werd uitgegaan

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 18 van 26

11.

EMU-saldo 2022

Om het financieringstekort van de totale overheid te kunnen bepalen moet het EMU-saldo van de gemeenschappelijke regeling Wl in de jaarrekening worden opgenomen Het EMU-saldo 2022 van de gemeenschappelijke regeling Wl is op de volgende manier berekend

2021 (*€1.000)

2022 (*€1.000)

Saldo van baten en lasten vóór toevoeging aan c q onttrekking uit reserves

0

0

2 Afschrijvingen ten laste van de exploitatie

0

0

3

Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie

0

0

4

Investeringen in (im)matenele vaste activa die op de balans worden geactiveerd

0

0

5

Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die met op de exploitatie zijn verantwoord

0

0

6

Baten uit desinvesteringen in (im)matenele vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover met op exploitatie verantwoord

0

0

7

Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonnjp maken e d die met op de exploitatie staan

0

0

8

Baten bouwgrondexploitatie voor zover met in de exploitatie verantwoord

0

0

9

Lasten op balanspost voorzieningen voor zover deze transacties met derden betreffen

0

0

10 Lasten 1 v m transacties met derden, die met via exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves worden gebracht

0

0

11 De bij verkoop van effecten te verwachten boekwinst

0

0

0

0

Omschrijving 1

Berekend EMU-saldo

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina ig van 26

12.

Financiële kengetallen 2022

Kengetallen

2022

2021

Netto schuldquote

0,0%

0,0%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

0,0%

0,0%

Solvabiliteitsnsico

2,5%

2,6%

Structurele exploitatieruimte

0,0%

0,0%

De kengetallen Grondexploitatie en Belastmgcapaciteit zijn met opgenomen in bovenstaand overzicht, omdat deze kengetallen met van toepassing zijn op de gemeenschappelijke regeling Wl Toelichting bij de kengetallen;

Solvabiliteitsnsico De relevantie van dit kengetal is gering, omdat de algemene reserve verband houdt met de aanschafwaarde van de aandelen, die de gemeenschappelijke regeling Wl houdt in NV HVC

13.

Resultaatbestemming

Het resultaat over 2022 bedraagt nihil Een voorstel voor resultaatbestemming is daarom met opgenomen

14.

Gebeurtenissen na balansdatum

Er zijn m 2022 geen gebeurtenissen na balansdatum die nadere informatie geven over de situatie per balansdatum

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 20 van 26

15.

Wet Normering Topinkomens (WNT)

Conform de Wet Normering bezoldiging Topfunctionarissen Publieke en Semi-publieke sector dienen van onderstaande functies de volgende gegevens gepubliceerd te worden Geen van de bestuursleden ontvangt een vergoeding Topfunctionarissen m het kader van de Wet Normering Topinkomens (WNT) bij de gemeenschappelijke regeling Wl zijn de leden van het Algemeen en Dagelijks Bestuur De samenstelling van het Algemeen Bestuur is in 2022 veranderd, in onderstaand overzicht is de samenstelling op 31/12/2022 weergegeven met, indien van toepassing, tussen haakjes de vertrokken bestuurder Door de fusie van de gemeenten Heerhugowaard en Langedijk tot de gemeente Dijk en Waard is de omvang van het AB met één lid afgenomen

Algemeen Bestuur De heer J Hagens (*1) (de heer R te Beest), voorzitter Mevrouw A Groot (*2) De heer R Ossendorp (De heer H Halewijn) De heer E Bnet (De heer E Bekkering) De heer R Opdam (De heer P van Diepen) De heer V Brouwer (de heer F Binnendijk) De heer J Schouten (de heer J Brouwer) Dagelijks Bestuur De heer J Hagens, voorzitter De heer V Brouwer, waarnemend voorzitter De heer R Ossendorp

*1 Ten tijde van de goedkeuring van het jaarverslag is de heer Hagens geen wethouder meer in de gemeente Alkmaar en daarmee ook geen lid meer van de Algemeen Bestuur Er is nog met in zijn opvolging voorzien *2 Na de bestuurlijke fusie tussen gemeenten Heerhugowaard en Langedijk is mevrouw Groot tevens de opvolgster van de heer Nieuwenhuizen van de voormalige gemeente Langedijk Tot 1 januari 2022 was de heer Nieuwenhuizen tevens lid van het dagelijks bestuur

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 21 van 26

Ondertekening van de jaarrekening 2022

Alkmaar, 6 april 2023 openbaar lichaam vuilverbrandingsinstallatie alkmaar en omstreken

W Bosma, Secretaris

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 22 van 26

Overige gegevens Controleverklanng van de accountant

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 23 van 26

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Pagina 24 van 26

Bijlage 1 Overzicht van het aantal inwoners van de deelnemende gemeenten

Deelnemende gemeenten

1-1-2021

1-1-2022

Alkmaar Bergen Castncum Dijk en Waard Heiloo Uitgeest Wormerland

109 896 29 715 36 086 86 722 24 144 13 632 16 333

110 783 29 723 36 263 87 695 24 417 13 563 16 381

T otaal

316.528

318.825

Bijlage 2 Overzicht verwerkingskosten 2022 Deelnemende gemeente

Tomen

Verwerkmaskosten Eigen bedrijfskosten

Huisvuil

Grofvuil

Grotanl RAD

GFT Bedrufevuil

Tolaal

Huisvuil 135 40

Verwerking

Grofruil (Inleqraal)

GFT

170 08

206 67

78,51

656

656

6 r 12 918 17147 9100 9 040 26030 6 285 2 904 4100

1 104 726 1 481 168 599 188 487 379 2 081 051 335 092 165 383 203 712

108 722 ' 142 901 27 760 16 692 18015 52 252 52 868 85 380

168151 208 687 113 661 132 124 524 652 75166

366

3 300 4 358 3 962 4 702 8 016 3139 372 727

75 647

259103 342 125 311 065 369168 629 326 246468 107728 135604

6 280

30 577

6 r 87 524

6 457 699

504 791

1 297 989

2.400 588

Alkmaar tm mei AJkmaar vanaf ju Bergen Castncum Dijk en Waard Heiloo Utgeesl Wormerland

8159 10 939 4 425 3 600 15 370 2 475 1 221 1 505

639 840 163 99 106 307 311 502

814 010 549 639 2 539 364

Totaal Wl

47 693

2 968 r

-

_r r r

Bednrfsvuil

Grofvuil RAD

-

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Totaal in €

Belast 115,85 21%

-

-

Onbelast 6%

5 459 7 249 3 847 3 822 11 005 2 657 1 228 1 733

37 000

- r

499 662 351 349 1 005 243 112 158

1 647 315 7911 4199 1 009 735 3 265 054 711 878 327 319 1 692

3480

6 975 302

Pagina 25 van 26

Bijlage 3 Specificatie aandeel deelnemende gemeenten in het nadelig saldo met verrekening van transportkosten Deelnemende gemeente

Hoeveelheden (ton)

Alkmaar tm mei Alkmaar vanaf juni Bergen Castncum Dijk en Waard Heiioo Utgeest Wormerland

awsma—Bmr

Totaal

Gemiddelde Transportkosten nitnd W Totale nitnd

Verrekening transportkosten in € Tlidsvefschii Verdehnq 5 294 r 7 030 r 6 370 r 6419 r 15618 r 2703 r

1539r 3280 r 87 519 r

0.551

48 253

0,141 r 0,141 ' (0149)r (0 159)r (0,049)’' 0,121 , 0 021 ’ (0,249)’'

Voorstel

1825 r 2 424 r (1 353)r (1 434)r (1267)r 763 ' 62 r (1 0191’ !2!

Totaal

17,99%r 23,89%’' -1333%’' -14,14%f -1248%'’ 7 52% ’ 061%r -10 05%r

Verwerk) ngskosten 2022 in € (zie biilaae II)

Totaal te verrekenen met gemeenten in 2022 in €

Teruggaaf Voorschotten afvalstoffen2022 belasting 2022 m€

14383 r 19100 r (10 661) r (11 304] r (9 982) F 6 010 r 468 r (6 034) r

1 647 315 r 7911 ’ 4199 r 1 009 735 r 3 265 054 ' 711 878 r 327 319 r 1 892 '

1 661 698 ’’ 27 011 ’ (6 463) 998431 r 3 255 072 ' 717 888 r 327 807 r (6143)

(43 867) 0 0 (19 340) (82 578) (13 297) (6 563) 0

!2L_______ ® r

6 975 302 r

6 975 302 r

(165644)

Jaarverslag 2022 Vuilverbrandingsinstallatie Alkmaar en Omstreken, Alkmaar

Afrekening 2022 m€

1 740 090 -

399120 r 0 r

(122 258) 27 011 (6 463) (77 733) (23 160) (48 509) (77 875) (6 143)

7 144 789 -

(335131)

r r 753101 r -

0 r 1 056 825 3 195 654 r

Pagina 26 van 26

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://www.raadbergen-nh.nl/api/v1/meetings/4974/documents/36998