CConstaterende datBarendrecht
Koppel je AI →
Document · PDF

Jaarstukken 2024.pdf

gemeenteraad 8 juli 2025, gemeente BarendrechtBij agendapunt: Jaarstukken 202434.456 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

12 alinea's met “begrotingswijziging”: 77 196 276 428 550 657 888 1108 1262 1425 1457 1497

De verhoging van de verliesvoorziening Carnisselande is aan de reserve grondbedrijf onttrokken. De hogere baten voor de Zuidpolder zijn in de reserve Zuidpolder gestort. Per saldo zijn de mutaties dus budgettair neutraal. Taakveld 8.3 wonen en bouwen (saldo € 676.970 voordeel) Kosten en advies Omgevingsvergunningen (€ 47.662 nadeel) Er is op dit budget een overschrijding ontstaan door advieskosten van de commissie Ruimtelijke kwaliteit. Dat heeft twee redenen. Ten eerste zijn eind 2023 heel veel grote aanvragen ingediend net voor inwerkingtreding van de Omgevingswet. De adviezen van de commissie en dus ook de advieskosten van deze plannen zijn geland in 2024. Leges omgevingsvergunningen (€ 580.806 voordeel) Dit wordt toegelicht bij de saldoverklaring (nr. 12). Aan dit taakveld is een lager bedrag van € 186.286 aan personeelskosten doorbelast.

78 Programma 9 Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ontwikkeling en Stedelijke Vernieuwing

Jaarstukken 2024

ALGEMENE DEKKINGSMIDDELEN Wat heeft het gekost? Algemene dekkingsmiddelen Overzicht lasten en baten op taakveldniveau

Begroting 2024

Begrotingswijzigingen 2024

Begroting 2024 na wijziging

Werkelijk 2024

Afwijking (voordeel is + nadeel is -)

Lasten 0.3:Beheer overige gebouwen en gronden

2.321.700

-523.300

1.798.400

2.012.082

-213.682

0.4:Overhead

13.100.100

14.236.500

27.336.600

27.999.283

-662.683

0.5:Treasury

-294.100

357.100

63.000

260.996

-197.996

0.61:OZB woningen

381.900

-15.500

366.400

198.450

167.950

0.62:OZB niet-woningen

0

4.400

4.400

4.252

148

0.63:Parkeerbelasting

0

0

0

0

0

0.64:Belastingen overig

122.400

-122.400

0

0

0

0.8:Overige baten en lasten

1.575.000

-1.480.000

95.000

277.129

-182.129

0.9:Vennootschapsbelasting (VpB)

64.700

135.000

199.700

184.999

14.701

17.271.700

12.591.800

29.863.500

30.937.191

-1.073.691

-1.482.000

-69.400

-1.551.400

-1.634.341

82.941

0.4:Overhead

-98.400

-478.500

-576.900

-208.948

-367.952

0.5:Treasury

-571.700

-74.100

-645.800

-720.637

74.837

0.61:OZB woningen

-7.528.000

0

-7.528.000

-7.512.672

-15.328

0.62:OZB niet-woningen

-4.490.300

-481.700

-4.972.000

-4.971.964

-36

0

0

0

-1.890

1.890

Totaal Lasten Baten 0.3:Beheer overige gebouwen en gronden

0.63:Parkeerbelasting 0.64:Belastingen overig

-345.300

0

-345.300

-321.705

-23.595

0.7:Algemene uitkering en overige uitkeringen gemeentefonds

-83.813.000

-2.132.000

-85.945.000

-86.343.724

398.724

0.8:Overige baten en lasten

-50.000

25.000

-25.000

-1

-24.999

Totaal Baten

-98.378.700

-3.210.700

-101.589.400

-101.715.882

126.482

Saldo lasten en baten

-81.107.000

9.381.100

-71.725.900

-70.778.691

-947.209

0.10:Mutaties reserves

-2.682.400

-2.288.600

-4.971.000

-4.743.616

-227.384

Totaal Onttrekkingen

-2.682.400

-2.288.600

-4.971.000

-4.743.616

-227.384

0.10:Mutaties reserves

1.136.400

439.000

1.575.400

1.575.400

0

Totaal Stortingen

1.136.400

439.000

1.575.400

1.575.400

0

Mutaties reserves

-1.546.000

-1.849.600

-3.395.600

-3.168.216

-227.384

Saldo na mutaties reserves

-82.653.000

7.531.500

-75.121.500

-73.946.907

-1.174.593

Onttrekkingen

Stortingen

79 Algemene Dekkingsmiddelen

Jaarstukken 2024

PARAGRAFEN 1. § Lokale heffingen Inleiding In deze paragraaf staat informatie over het gevoerde beleid en de gerealiseerde opbrengsten van de gemeentelijke belastingen en heffingen. Lokale heffingen kunnen worden onderverdeeld in gebonden en ongebonden heffingen. Gebonden heffingen, zoals de afvalstoffenheffing, rioolheffing, leges, begraafrechten en marktgelden, worden besteed aan specifieke (wettelijke) taken van de gemeente en worden daarom niet tot de algemene dekkingsmiddelen gerekend. Aan de andere kant worden ongebonden lokale heffingen, zoals de onroerendezaakbelasting (OZB), hondenbelasting en toeristenbelasting, wel tot de algemene dekkingsmiddelen gerekend, omdat de besteding ervan niet aan een bepaalde taak is gebonden.

Uitgangspunten lokale heffingen 2024 Woonlasten en tarieven In 2024 geldt als uitgangspunt dat de tarieven worden geïndexeerd met maximaal de inflatiecorrectie van 3,9%. Daarnaast is er een wettelijk maximum van 100% kostendekking voor de gebonden heffingen. Verder in deze paragraaf onder 'lokale woonlasten' wordt verder ingegaan op de ontwikkeling van de woonlasten en tarieven in 2024 in vergelijking met 2023. De gemeentelijke woonlasten omvatten de uitgaven van huishoudens aan OZB, afvalstoffenheffing en rioolheffing.

Overzicht gerealiseerde inkomsten lokale heffingen Hieronder bevindt zich een totaaloverzicht van de geraamde en gerealiseerde inkomsten uit de belastingen en de gebonden heffingen. Begroting 2024

Inkomsten lokale heffingen Algemene dekkingsmiddelen Onroerende Zaak Belasting Hondenbelasting Toeristenbelasting Gebonden heffingen Afvalstoffenheffing Rioolheffing Marktgelden Begraafrechten Leges Algemene diensten & Burgerzaken Leges Omgevingsvergunning Leges APV- en overige vergunningen Totaal

Realisatie 2024

Afwijking

primair

na wijziging

12.018.300 345.300 25.000

12.500.000 345.300 25.000

12.484.234 321.705 31.491

-15.766 -23.595 6.491

-0,1% -6,8% 26,0%

6.670.800 3.442.000 71.200 680.200 1.017.500 1.300.000 11.600 25.581.900

7.088.700 3.502.000 71.200 516.700 1.017.500 650.000 11.600 25.728.000

7.083.260 3.534.214 67.992 635.030 1.137.554 1.230.806 21.717 26.548.003

-5.441 32.214 -3.208 118.330 120.054 580.806 10.117 820.003

-0,1% 0,9% -4,5% 22,9% 11,8% 89,4% 87,2% 3,2%

Kostendekkendheid gebonden heffingen Afvalstoffenheffing Rioolheffing Marktgelden Begraafrechten Leges Algemene diensten & Burgerzaken Leges Omgevingsvergunning Leges APV- en overige vergunningen Totaal

Baten 2024 7.083.260 3.534.214 67.992 635.030 1.137.554 1.230.806 21.717 13.710.573

in Euro

Lasten 2024 7.275.423 3.534.214 71.927 1.229.500 1.193.138 1.657.162 36.581 14.997.945

in %

Dekking in % 97% 100% 95% 52% 95% 74% 59% 91%

80 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Kwijtschelding gemeentelijke belastingen In bepaalde situaties zijn belastingplichtigen niet in staat om hun aanslag gemeentelijke belastingen volledig te betalen. Onder specifieke wettelijke voorwaarden kunnen ze in aanmerking komen voor kwijtschelding van de afvalstoffenheffing en de rioolheffing. Het proces van indiening tot en met de toekenning van kwijtscheldingsverzoeken verloopt via het Samenwerkingsverband Vastgoedinformatie Heffing en Waardebepaling (SVHW). In het onderstaande overzicht is een vergelijking tussen de geraamde en de gerealiseerde kwijtscheldingen van gemeentelijke belastingen te zien. De totaal gerealiseerde kosten van kwijtscheldingen in 2024 bedragen als volgt: Overzicht kwijtscheldingsbedragen Jaar

Begroot

Realisatie

2023

€ 247.000

€ 269.073

2024

€ 267.700

€ 302.801

De toename van de werkelijke kosten is het gevolg van de tariefstijging van de afvalstoffenheffing en de rioolheffing ten opzichte van 2023 van respectievelijk 11,5% en 3%. In 2024 is er een lichte stijging van 9 verzoeken in het aantal ingediende kwijtscheldingsverzoeken. Dit betekent een toename van 1%. Echter het percentage van de verzoeken dat is toegekend, is iets gedaald van 69% naar 68%. Dit betekent dat van de 995 ingediende verzoeken, er 677 zijn gehonoreerd. Overzicht verzoeken kwijtschelding Omschrijving

2023

2024

Gehonoreerd

684

677

Afgewezen

302

318

Totaal

986

995

Lokale woonlasten Het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (Coelo) van de Rijksuniversiteit Groningen houdt elk jaar de ontwikkeling van de lokale lasten in de gaten, zoals OZB, afvalstoffenheffing en rioolheffing. Ze publiceren de 'Atlas van lokale lasten', met informatie over alle gemeenten in Nederland. Hierna wordt de ontwikkeling van de woonlasten in 2024 ten opzichte van 2023 weergegeven. Vervolgens volgt een vergelijking van de lokale lastendruk van de gemeente Barendrecht met die van omliggende gemeenten, evenals een vergelijking met gemeenten die de laagste en hoogste woonlasten in Nederland hebben. Er wordt onderscheid gemaakt tussen de volgende situaties: A. Woonlasten van huishoudens met een koopwoning (eigenaar bewoner) B. Woonlasten van huishoudens met een huurwoning (huurder bewoner)

81 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Woonlastenontwikkeling Barendrecht De woonlasten bestaan uit de onroerende zaakbelastingen woningen, afvalstoffenheffing en rioolheffing. De ontwikkeling van de woonlasten voor de verschillende huishoudens ziet er als volgt uit. Woonlasten Barendrecht

Tariefontwikkeling Lasten 2023 Lasten 2024 Lasten tov 2023 % tov 2023

Onroerende zaakbelastingen*

0,6%

Rioolheffing eenpersoonshuishoudens

2,9%

Rioolheffing tweepersoonshuishoudens

3,0%

Rioolheffing meerpersoonshuishoudens

3,0%

Afvalstoffenheffing eenpersoonshuishoudens

410,26

426,69

16,43

4,0%

65,40

67,32

1,92

2,9%

125,76

129,48

3,72

3,0%

193,20

198,96

5,76

3,0%

11,5%

216,48

241,44

24,96

11,5%

Afvalstoffenheffing tweepersoonshuishoudens

11,5%

338,16

377,04

38,88

11,5%

Afvalstoffenheffing meerpersoonshuishoudens

11,5%

395,76

441,24

45,48

11,5%

Totale woonlasten Eigenaar-bewoner eenpersoonshuishouden

692,14

735,45

43,31

6,3%

Totale woonlasten Eigenaar-bewoner tweepersoonshuishouden

874,18

933,21

59,03

6,8%

Totale woonlasten Eigenaar-bewoner meerpersoonshuishouden

998,62

1066,89

68,27

6,8%

Totale woonlasten Huurder-bewoner eenpersoonshuishouden

281,88

308,76

26,88

9,5%

Totale woonlasten Huurder-bewoner tweepersoonshuishouden

463,92

506,52

42,60

9,2%

Totale woonlasten Huurder-bewoner meerpersoonshuishouden

588,36

640,20

51,84

8,8%

* uit Coelo atlas: gemiddelde OZB-lasten woning

Vergelijkende grafieken Woonlastenvergelijking met omliggende gemeenten In vergelijking met de woonlasten van de omliggende gemeenten laat het Coelo het volgende zien. Grafiek woonlasten van huishoudens met een koopwoning (eigenaar bewoner)

82 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Grafiek woonlasten van huishoudens met een huurwoning (huurder bewoner)

Uit voorgaande overzichten volgt de conclusie dat, in vergelijking met de omliggende gemeenten, de woonlasten voor eenpersoonshuishoudens onder het gemiddelde liggen. Meerpersoonshuishoudens hebben in Barendrecht boven het landelijk gemiddelde aan woonlasten. Woonlastenvergelijking met gemeenten met laagste en hoogste woonlasten. In deze vergelijking is landelijk gezien zowel de gemeente met de laagste woonlasten als de gemeente met de hoogste woonlasten opgenomen. De volgende grafieken laten dit zien.

83 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Grafiek woonlasten van huishoudens met een koopwoning (eigenaar bewoner) De gemeente met de laagste woonlasten is de gemeente Aalten. De hoogste woonlasten worden in de gemeente Bloemendaal betaald. Barendrecht staat landelijk op plek 258 van de 342 gemeenten. Daarmee behoort Barendrecht tot de gemeenten met relatief hogere woonlasten.

Grafiek B. Woonlasten van huishoudens met een huurwoning (huurder bewoner) Nijmegen (1e plaats) blijft nog steeds een erg aantrekkelijke gemeente voor huurders; de woonlasten voor huurders zijn daar het laagst. De gemeente IJsselstein (347e plaats) is in 2024 de duurste gemeente. Barendrecht neemt hierin de 316e plaats in.

De woonlasten voor een éénpersoonshuishouden in Barendrecht zijn lager dan het gewogen landelijk gemiddelde, de woonlasten voor een meerpersoonshuishouden zijn hoger dan het gewogen landelijk gemiddelde. 84 Paragrafen

Jaarstukken 2024

2. § Weerstandsvermogen en risicobeheersing 1. Aanleiding en achtergrond De gemeente Barendrecht voert actief beleid op de beheersing van de risico’s die de gemeente loopt. Gekeken wordt naar de maatregelen die worden getroffen om de risico’s af te dekken. Voor de risico’s waarvoor geen maatregelen getroffen kunnen worden, bijvoorbeeld omdat het verzekeren ervan te duur zou zijn, wordt ingeschat welke buffer noodzakelijk is. Dit is het weerstandsvermogen. Op basis van de continu geïnventariseerde risico’s en de werkelijk beschikbare financiële middelen (weerstandscapaciteit) is het weerstandvermogen berekend. In dit risicoprofiel worden de belangrijkste trends en ontwikkelingen benoemd en meegewogen.

2. Risicoprofiel Door actieve risicobeheersing heeft de gemeente in beeld wat de risico’s zijn en is het mogelijk om het weerstandsvermogen te bepalen. Alle risico’s worden voor zover mogelijk 2 maal per jaar herijkt. Ook wordt er continu geanticipeerd op nieuwe risico’s. Het getoonde risicoprofiel is bepaald vanuit de inventarisatie en analyse zoals uitgevoerd t/m 1 februari 2025. We kijken vanuit de huidige omstandigheden vooruit met als doel een actueel risicoprofiel te presenteren. Hierin wordt rekening gehouden met realistische scenario’s voor de nabije toekomst. De belangrijkste trends en ontwikkelingen die van invloed zijn op het risicoprofiel worden kort toegelicht. De gevolgen van externe invloeden zoals de geopolitieke spanningen, de nog steeds relatief hoge inflatie, de krappe arbeidsmarkt en de brandstofprijzen laten zich zien en voelen over de hele breedte van het risicoprofiel. De geïdentificeerde risico’s met betrekking tot de ondersteunende bedrijfsvoering vallen vanaf 2024 binnen het risicocluster van De BedrijfsvoeringsPartner. Deze zijn zichtbaar in bijgaand overzicht. In het volgende overzicht worden de belangrijkste (geconsolideerde) risico's gepresenteerd die de grootste invloed hebben bij de bepaling van de benodigde weerstandscapaciteit. Bij ieder risico worden kort de beheersmaatregelen weergegeven.

De lijst met belangrijkste risico’s omvat circa 92% van alle geïdentificeerde risico’s.

85 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Belangrijkste financiële risico’s gemeente Barendrecht Nr.

Risico

Maatregelen/Opmerkingen

Klasse

max. Financieel gevolg +

1 Geconsolideerd risico Project de Stationstuinen

Gecontroleerde projectomgeving, fasering, prioritering, partneroverleg !

5

max. € 4.521.000

2 Risicocluster uitvoering Jeugdwet- tekorten die ontstaan in de uitvoering van de Jeugdwet

Beperkte invloed, transformatie keten, monitoring/ benchmarking, business intelligence

5

max.€ 1.100.000 ~

3 Risicocluster uitvoering wet- en regelgeving Informatiebeveiliging en Privacy

De BedrijfsvoeringsPartner (DBP), Proces meldpunt datalekken, beheer register gegevensverzamelingen, Compliance

5

max.€ 1.000.000 ~

4 Cluster BUIG, (Participatiewet) gerelateerde risico's. Overschrijding van budget(ten)

Optimaliseren uitvoering processen preventie, activering en handhaving

5

max.€ 1.000.000 ~

5 Risico(cluster) dat De BedrijfsvoeringsPartner DBP, monitoring, business intelligence, haar taken niet kan uitvoeren binnen het competentieontwikkeling beschikbaar gestelde budget

4

max.€ 889.000

6 Faillissement van derden of instellingen bij wie borgstellingen, garanties, leningen of vorderingen uitstaan leiden tot onvoorziene uitgaven

Beperkte invloed, DBP, monitoring, business intelligence

3

max.€ 1.000.000 ~

7 Cluster WMO gerelateerde risico's. Overschrijding van budget(ten)

Beperkte invloed, monitoring, business intelligence

5

max.€ 400.000

~

8 Lagere rijksbijdrage door wijzigingen in verdelings-maatstaven en/of bezuinigingen Rijk zorgt na maatregelen voor tekorten

Her-prioritering, bezuinigingen, inkomsten verhogen. ! in 2026 wordt er uitgegaan van een lagere bijdrage die in 2025 al tot noodzakelijke maatregelen kan leiden

5

max.€ 400.000

~

9 Risico’s projecten

Gecontroleerde projectomgeving, scenarioanalyse/ risicoanalyse, DBP

4

max.€ 500.000

~

10 Risicocluster tekorten uitvoering gedecentraliseerde-/nieuwe taken

Monitoring/ benchmarking, business intelligence, competentie-ontwikkeling, SPP. BUIG uit risicocluster (4) gehaald

4

max.€ 300.000

~

11 Risico tekorten Schuldhulpverlening, Nationaal programma Armoede en schulden, Bijzonder bijstand over. open eind regelingen Schulddienstverlening.

4

max.€ 400.000

~

-

Totaal van alle risico 's: € 11.110.000 -

Risico daalt en/of neemt af.

+

Risico stijgt en/of neemt toe.

~

Risico blijft gelijk.

!

Aandachtvestiging/opmerking i.v.m. ontwikkelingen

Het bovenstaande overzicht toont risico’s die incidenteel schade op kunnen leveren met daarbij het maximale financiële gevolg. De tabel hierna geeft aan hoe groot de kans is in lengte van tijd en hoe de spreiding in tijd is terug te vertalen. Kwantiteit Referentiebeelden

Kansklasse Toelichting kansklasse

10%

0 of 1 keer per 10 jaar

1

30%

1 keer per 5 – 10 jaar 2

Deze klasse hanteren we voor risico’s waarvan het niet waarschijnlijk is dat ze zich in het komende jaar voordoen.

50%

1 keer per 2 – 5 jaar

3

Deze klasse hanteren we voor risico’s die zich in het komende jaar wel maar ook niet kunnen voordoen.

70%

1 keer per 1 – 2 jaar

4

Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s waarvan het waarschijnlijk is dat ze zich in het komende jaar zullen voordoen.

90%

1 keer per jaar of meer

5

Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s waarvan het zeer waarschijnlijk is dat ze zich in het komende jaar gaan voordoen.

Deze klasse wordt gehanteerd voor risico’s waarvan het onwaarschijnlijk is dat deze zich in de komende jaren voordoen.

86 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Op basis van de ingevoerde risico's is een zogeheten risicosimulatie uitgevoerd. Wij doen dit met behulp van risicoanalyse software. Hiermee kunnen we met alle risico’s die we lopen 100.000 keer doen alsof deze in meer of mindere mate optreden om zo nauwkeuring mogelijk in te kunnen schatten welke financiële buffer er op dit moment tenminste nodig is. We doen dit vooral omdat het reserveren van het maximale bedrag ongewenst is. De risico's zullen immers niet allemaal tegelijk en in hun maximale omvang optreden.

Benodigde weerstandscapaciteit bij verschillende zekerheidspercentages Percentage

Bedrag

5%

€ 2.339.926

25%

€ 2.802.098

50%

€ 3.326.164

75%

€ 3.983.887

90%

€ 4.318.187

95%

€ 4.591.302

Uit de tabel met zekerheidspercentages volgt dat 75% zeker is dat alle risico's kunnen worden afgedekt met een bedrag van € 3.983.887 (benodigde weerstandscapaciteit).

3. Beschikbare weerstandscapaciteit De beschikbare weerstandscapaciteit van de gemeente Barendrecht bestaat uit het geheel aan middelen dat de organisatie daadwerkelijk beschikbaar heeft om de risico's in financiële zin af te dekken. Beschikbare weerstandscapaciteit Weerstand

Huidige capaciteit

Algemene reserve aanvang 2024

€ 14.115.772

Stortingen in 2024

€ 75.000

Jaarresultaat 2023

-

-€ 3.307.835

Onttrekkingen 2024

-€ 2.958.600

Totale weerstandscapaciteit eind 2024

€ 7.924.337

Saldo Jaarrekening 2024

€ 2.314.406

Budgetoverhevelingen 2024

-€ 256.200

Totale weerstandscapaciteit eind 2025

€ 9.982.543

4. Relatie benodigde en beschikbare weerstandscapaciteit Om te bepalen of het weerstandsvermogen toereikend is, dient de relatie te worden gelegd tussen de gekwantificeerde risico's en de daarbij gewenste weerstandscapaciteit en de beschikbare weerstandscapaciteit. De benodigde weerstandscapaciteit kan worden afgezet tegen de beschikbare weerstandscapaciteit. De uitkomst van die berekening vormt het weerstandsvermogen. Ratio weerstandsvermogen

꓿ Beschikbare weerstandscapaciteit

꓿

Benodigde weerstandscapaciteit Ratio weerstandsvermogen

꓿ Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit

€ 7.924.337 ꓿

1,99

eind 2024

2,51

eind 2025

€ 3.983.887 ꓿

€ 9.982.543 ꓿ € 3.983.887

De ratio weerstandsvermogen van de gemeente Barendrecht bedraagt eind 2024 1,99 en valt hiermee binnen klasse B, wat staat voor een ruim voldoende weerstandsvermogen.

87 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Weerstandsnorm Klasse

Ratio

Betekenis

A

> 2,0

Uitstekend

B

1,4 – 2,0

Ruim voldoende

C

1,0 – 1,4

Voldoende

D

0,8 – 1,0

Matig

E

0,6 – 0,8

Onvoldoende

F

< 0,6

Ruim onvoldoende

5. Kengetallen In de paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing in de begroting en het jaarverslag worden kengetallen opgenomen voor de netto schuldquote, de netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen, de solvabiliteitsratio, de structurele exploitatieruimte, de grondexploitatie en de belastingcapaciteit. Deze kengetallen maken het gemakkelijker om inzicht te krijgen in de financiële positie van de gemeente. Realisatie 2023

Prognose 2024

Realisatie 2024

Netto schuldquote

Kengetallen

86,0%

97,8%

83,1%

Netto schuldquote gecorrigeerd

86,0%

97,8%

83,1%

Solvabiliteitsratio

24,2%

22,2%

22,4%

Structurele exploitatieruimte

-3,3%

0,5%

-3,4%

Grondexploitatie

5,7%

1,1%

0,2%

Belastingcapaciteit

105,8%

107,3%

107,3%

De waarden van de kengetallen op de hieronder afgebeelde kengetallenmonitor zijn ingedeeld in 3 categorieën. Deze categorieën sluiten aan bij de landelijk vastgestelde signaleringswaarden. Categorie A is het minst risicovol, categorie C het meest. Categorie A

Categorie B

Categorie C

Netto schuldquote

Kengetal

<90%

90-130%

>130%

Netto schuldquote gecorrigeerd

<90%

90-130%

>130%

Solvabiliteitsratio

>50%

20-50%

<20%

Grondexploitatie

<20%

20-35%

>35%

Structurele exploitatieruimte begroting

>0%

0%

<0%

Belastingcapaciteit

<95%

95-105%

>105%

De netto schuldquote geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast van de gemeente ten opzichte van de eigen middelen. Het geeft zodoende een indicatie in welke mate de rentelasten en aflossingen op de exploitatie drukken. Omdat bij leningen er onzekerheid kan bestaan of ze allemaal terug worden betaald, wordt bij de berekening van de netto schuldquote onderscheid gemaakt door het kengetal zowel inclusief als exclusief de doorgeleende gelden te berekenen. Op die manier wordt duidelijk wat het aandeel van de verstrekte leningen in de exploitatie is en ook wat dat betekent voor de schuldenlast. In 2024 komt de schuldquote onder de 90% uit (categorie A). De berekening van de netto schuldquote ziet er als volgt uit:

88 Paragrafen

Jaarstukken 2024

bedragen * 1.000

Netto schuldquote

Realisatie

Prognose

Realisatie

2023

2024

2024

Vaste schulden

+

105.973

115.983

115.759

Netto vlottende schuld

+

26.180

22.946

11.334

Overlopende passiva

+

Totale bruto schuld Financiële activa (excl. kapitaalverstrekkingen, leningen)

-

33.466

33.466

41.664

165.619

172.395

168.757

1.597

1.597

2.206

0

0

0

Financiële activa (verstrekte leningen) Uitzettingen < 1 jaar

-

21.307

12.852

13.758

Liquide middelen

-

333

0

538

Overlopende activa

-

15.590

15.590

14.740

Totale netto schuld

126.792

142.356

137.515

Totale netto schuld gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

126.792

142.356

137.515

Totale saldo van baten (excl. mutatie reserves)

147.453

145.588

165.541

Netto schuldquote

86,0%

97,8%

83,1%

Netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen

86,0%

97,8%

83,1%

De netto schuld valt in 2024 ca. € 5 miljoen lager uit dan verwacht, met name door meer uitzettingen en het totaal saldo van baten is ca. € 20 miljoen hoger waardoor de schuldquote een stuk lager uitvalt. De solvabiliteit geeft aan welk gedeelte van het bezit met eigen vermogen is gefinancierd. Deze blijft in categorie B. bedragen * 1.000 Solvabiliteit

Realisatie

Prognose

Realisatie

2023

2024

2024

Eigen vermogen

55.654

51.302

51.792

Totaal passiva

229.966

230.886

230.985

Solvabiliteit

24,2%

22,2%

22,4%

De structurele exploitatieruimte is van belang om te kunnen beoordelen welke structurele ruimte de gemeente heeft om de eigen lasten te dragen. Structurele baten zijn bijvoorbeeld de algemene uitkering en opbrengsten uit de onroerendezaakbelasting. Een positief percentage betekent dat de structurele baten toereikend zijn om de structurele lasten (inclusief rente en aflossingen van leningen) te dekken. Deze blijft in categorie C. bedragen * 1.000

Structurele exploitatieruimte

Realisatie

Saldo van baten en lasten

+

Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves

+

Rekeningsaldo Waarvan incidentele lasten en baten

-

Prognose

Realisatie

2023

2024

2024

-1.060

-4.352

-3.862

-2.247

6.902

6.176

-3.307

2.550

2.314

1.497

1.868

8.022

Structureel saldo

-4.804

682

-5.708

Totale saldo van baten (excl. mutatie reserves)

147.453

145.588

165.541

-3,3%

0,5%

-3,4%

Structurele exploitatieruimte

Het kengetal grondexploitatie geeft weer hoe de waarde van de grond zich verhoudt tot de totale (geraamde) baten. De boekwaarde van de voorraden grond is van belang, omdat deze waarde moet worden terugverdiend bij de verkoop. Hoe lager het percentage hoe beter. Bij de grondexploitaties is sprake van een laag risico.

89 Paragrafen

Jaarstukken 2024

bedragen * 1.000 Grondexploitatie

Realisatie

A. Bouwgronden in exploitatie

Realisatie

2023

2024

2024

+

8.354

1.564

402

8.354

1.564

402

/

147.453

145.588

165.541

5,7%

1,1%

0,2%

Totale bouwgronden B. Totale saldo van baten (excl. mutatie reserves)

Prognose

Grondexploitatie

De belastingcapaciteit geeft inzicht hoe de belastingdruk in de gemeente zich verhoudt ten opzichte van het landelijke gemiddelde. Barendrecht zit boven het landelijk gemiddelde met 107,3% in categorie C. Volgens de BBV voorschriften moet dit vergeleken worden met de landelijk gemiddelde woonlasten van het jaar er voor. In onderstaande tabel is ook een vergelijking gemaakt met de landelijk gemiddelde woonlasten van hetzelfde jaar. bedragen * 1.000 Belastingcapaciteit

Realisatie

Prognose

Realisatie

2023

2024

2024

A. OZB-lasten voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde

+

410

427

427

B. Rioolheffing voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde

+

193

199

199

C. Afvalstoffenheffing voor een gezin

+

396

441

441

D. Eventuele heffingskorting voor een gezin

-

Totale woonlasten voor gezin bij gemiddelde WOZ-waarde E. Woonlasten landelijke gemiddelde voor gezin in t-1

/

Woonlasten t.o.v. landelijke gemiddelde jaar er voor E. Woonlasten landelijke gemiddelde voor gezin in t

/

Woonlasten t.o.v. landelijke gemiddelde zelfde jaar

0

0

0

999

1.067

1.067

905

944

944

110,4%

113,0%

113,0%

944

994

994

105,8%

107,3%

107,3%

6. Ontwikkeling risicoprofiel Barendrecht In deze paragraaf worden de belangrijkste trends en ontwikkelingen in relatie gebracht met de (financiële) risico’s. Het weerstandsvermogen van de gemeente staat al een langere periode onder druk en dit zal ook nog wel een periode het geval blijven. De gemeente ontvangt ruim de helft van hun inkomsten via een algemene uitkering uit het gemeentefonds. De meeste gemeenten voorzien vanaf 2026 grote tekorten omdat de algemene uitkering met ingang van 2026 terugloopt. Het weerstandsvermogen kan de komende jaren onder ratio 1 uitkomen. Dit houdt in dat alleen de algemene reserve onvoldoende buffer biedt om alle bekende risico’s af te dekken. Hierdoor moet er mogelijk opnieuw geprioriteerd worden, worden bezuinigingsmogelijkheden onderzocht en wordt er ook naar andere weerstandscomponenten (bijvoorbeeld onbenutte belastingcapaciteit) gekeken om de dekking te herstellen en de dienstverlening op peil te houden. Project De Stationstuinen: De gemeente wil in een periode van 10 tot 12 jaar een moderne wijk met 3.500 woningen realiseren. De ontwikkeling van de risico’s hierbij speelt een belangrijke rol en deze zal fluctueren. In de huidige fase van het project zijn er verschillende scenario’s denkbaar.

Onder andere het prijsniveau van grond-/ brandstoffen, bouwmateriaal, personeel en de toegang tot overheidssubsidies hebben continu invloed op de hoogte van het risico dat dient te worden beheerst. Momenteel is dit risicocluster met € 4.521.000 (2023: € 9.123.000) aan maximaal berekend risico de grootste in het risicoprofiel van de gemeente. Het risico dat van invloed zal zijn op de weerstandscapaciteit van de gemeente ligt een stuk lager dan voorgaande rapportage. Voor de risico’s op het gebied van de parkeeroplossingen in dit project zijn in die business case passende maatregelen ingezet, gericht op het bereiken van het break even punt. Dit kan nu nog niet gegarandeerd worden (onderdeel van de onderhandelingen). Met Prorail is overeenstemming bereikt over schadeloosstelling, waardoor dit risico niet meer meegenomen is in het weerstandsvermogen. Er wordt in dit project rekening gehouden met diverse scenario’s, waaronder dat het bestemmingsplan onverhoopt vertraging oploopt of in het meest negatieve geval niet goed wordt gekeurd.

90 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Besluitvorming over het integrale meerjarige financiële effect van dit project is onder handen en zal in 2025 plaatsvinden. Onderdeel van de besluitvorming is het inzicht geven in het meest actuele risicoprofiel, hoe deze zich ontwikkelt in de tijd en de daarmee samenhangende weerstandsratio’s. Daarom is de bovenstaande € 4.521.000 niet meegenomen in de calculatie van de gemeentelijke weerstandsratio, die berekend wordt op basis van de (vrije) algemene reserve. Binnen het sociaal domein is in lijn met het landelijke beeld een trend te zien van stijgende zorgwaarde als het gaat om de Wmo, de Jeugdwet en de Participatiewet. De gemeente heeft hierdoor al jaren te maken met groeiende verwachte uitgaven. De toenemende zorgbehoefte in combinatie met een gebrek aan uitvoeringscapaciteit leidt echter tot een mismatch tussen vraag en aanbod in de uitvoerende keten van het sociaal domein. Dit gaat met name om uitvoering van de Jeugdwet. Hierdoor ontstaat een ongewenste zorgachterstand, terwijl budgetten deels onbenut blijven. In het risicoprofiel bij deze jaarrekening worden de risico’s van het sociaal domein vooralsnog onveranderd stevig aangehouden. Bij de uitvoering van de Jeugdwet is de kans op overschrijding van de beschikbaar gestelde budgetten ook komend jaar groot.

De hulpvraag onder jongeren is in aantal cliënten iets afgenomen in vergelijking met voorgaande perioden van stijging. Het blijft echter groot en zeer kostbaar. De daarnaast beperkte beschikbaarheid van passende hulpverlening draagt bij aan het aanhouden van een verstevigd risico in het gemeentelijk risicoprofiel. Het CPB berekent richting 2025 landelijk opnieuw een kostenstijging op de uitvoering van de Jeugdwet oplopend tot ruim 8%. In de uitvoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning blijven de kosten landelijk toenemen. De vraag zal ook hoog blijven. Het CPB berekent tot en met 2026 een toename in kosten van 1,5% per jaar. De invoering van de inkomensafhankelijke eigen bijdrage per 2026 kan gaan leiden tot enige terugdringing van de kosten. De uitvoering van de BUIG (Participatiewet) laat eveneens een negatieve trend zien met een trage maar aanhoudende groei van uitkeringsgerechtigden. Ondanks alle maatregelen op het gebied van preventie, activering en handhaving blijft dit risico stevig in omvang. Ondanks de krapte op de arbeidsmarkt blijkt er in veel gevallen maar beperkt aansluiting te zijn op diezelfde arbeidsmarkt om hier snel positieve verandering in te realiseren. Wet- en regelgeving Informatieveiligheid en Privacy betreft de bescherming van alle gevoelige informatie en het aanbieden van moderne en veilige digitale product- en dienstverlening.

Ook hier ontkomen we niet aan oplopende kosten van noodzakelijk onderhoud, beheer en doorontwikkeling. De kosten voor ICT en informatiebeveiliging lopen de laatste jaren sneller op. Burgers verwachten daarbij steeds meer op het gebied van digitale dienstverlening. De gemiddelde kosten op ICT gebied per inwoner per jaar heeft zich inmiddels ontwikkeld tot circa € 106. Deze risico’s maken voor een belangrijk deel onderdeel uit van processen waar De BedrijfsvoeringsPartner zorg voor draagt. De wetgeving op het gebied van informatiebeveiliging en privacybescherming wijst de gemeente altijd als risico eigenaar aan en stelt harde toenemende eisen aan techniek, inrichting, beschikbare competenties en capaciteit. Dit is noodzakelijk om de dienstverlening op peil te houden, maar helaas ook om kwaadwillenden te weren uit onze digitale omgeving. De gemeente werkt hierin nauw samen met de Informatie beveiligingsdienst en De BedrijfsvoeringsPartner. Per 1 januari 2024 voert De BedrijfsvoeringsPartner de (niet primaire) taken uit die vallen onder het technische beheer en het ondersteunen van de product- en dienstverlening van de gemeente(n). Deze vormen het risicoprofiel voor de Bedrijfsvoeringspartner. De gemeente Barendrecht dekt naar rato een deel van de risico’s af.

Door de technische ontvlechting van de gemeentelijke omgeving naar meerdere omgevingen is de complexiteit van de beheer- controle en beveiligingstaken toegenomen. In lijn met het landelijke beeld is het aanhoudend lastig om te werven op de diverse specialistische functies. De capaciteitsbelasting van de BedrijfsvoeringsPartner is door en tijdens het ontvlechten flink vergroot. Daarentegen ligt er een bezuinigingstaakstelling bij De BedrijfsvoeringsPartner. Met het mogelijk doorvoeren van bezuinigingen op de bedrijfsvoering is het evident dat de risico’s voor de gemeente en De BedrijfsvoeringsPartner toe zullen nemen. De gemeente heeft al jaren, veelal door externe invloeden, te maken met groeiende verwachte uitgaven. De gedecentraliseerde taken bij nieuwe en/of gewijzigde wetgeving zijn een belangrijke oorzaak. Adequate financiering vanuit de rijksoverheid blijft achter, terwijl de ondersteuning voor deze taken blijft toenemen. De gemeente verstrekt garantstellingen en neemt hiermee ook risico’s. Op voorhand worden de risico’s afgewogen en wordt gekeken naar de voordelen die er bereikt kunnen worden. Denk hierbij aan het ondersteunen van de lokale economie en maatschappelijke doelen zoals sociale woningbouw en verduurzamingsprojecten. De gemeenten in Nederland zorgen samen met de rijksoverheid voor degelijke vangnetconstructies. Hierdoor zijn de risico’s relatief klein.

Bestuurlijke en financiële verhoudingen Rijk en decentrale overheden (risico Rijksbijdrage gemeentefonds): Er is al langere tijd sprake van een (toegenomen) disbalans tussen financiële en bestuurlijke verhoudingen tussen 91 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Rijk en decentrale overheden. Zoals eerder aangegeven zorgen de teruglopende bijdragen van het gemeentefonds en de nieuwe verdeel- en berekensystematiek van het gemeentefonds voor grote onzekerheid. De gemeente verstrekt garantstellingen en neemt hiermee ook risico’s. Op voorhand worden de risico’s afgewogen en wordt gekeken naar de voordelen die er bereikt kunnen worden. Denk hierbij aan het ondersteunen van de lokale economie en maatschappelijke doelen zoals sociale woningbouw en verduurzamingsprojecten. De gemeenten in Nederland zorgen samen met de rijksoverheid voor degelijke vangnetconstructies. Hierdoor zijn de risico’s relatief klein. Bestuurlijke en financiële verhoudingen Rijk en decentrale overheden (risico Rijksbijdrage gemeentefonds) zijn al langere tijd in (toegenomen) disbalans. Zoals eerder aangegeven zorgen de teruglopende bijdragen van het gemeentefonds en de nieuwe verdeel- en berekensystematiek van het gemeentefonds voor grote onzekerheid.

92 Paragrafen

Jaarstukken 2024

3. § Onderhoud kapitaalgoederen Algemeen In de openbare ruimte zijn wegen, civiele kunstwerken, openbare verlichting, riolering, groen, straatmeubilair en speelvoorzieningen onze kapitaalgoederen. Om kapitaalvernietiging te voorkomen én veilig gebruik te borgen is verzorgend, klein en groot onderhoud nodig. Aan het eind van de levensduur wacht rehabilitatie of vervanging. Om het beheer en onderhoud van deze kapitaalgoederen beleids- en planmatig te organiseren, zijn beheer- en beleidsplannen essentieel. Onderstaande tabel geeft een overzicht van die beheer- en beleidsplannen. Beheerplan

Jaar van vaststelling

Jaar van herziening

Financiële reserve/ voorziening

Gemeentelijk beleid

Wegen, fiets- en voetpaden

2023

2026

Nee

- Beheerplan Wegen 2022-2026 (2023)

Civiele Kunstwerken

2020

2025

Nee

- Factsheet civiele kunstwerken (2020)

Groen en bomen

2024

2028

Nee

- Groenbeheerplan 2024-2028 gemeente Barendrecht (2024)

- Herijking Integrale Visie Openbare Ruimte (2013)

- Beleidsdoelen en uitgangspunten Bomenverordening (2024) - Groenvisie Barendrecht 2030 (2023) - Groene kaart gemeente Barendrecht (2019) - Bomenverordening gemeente Barendrecht (2013) - Herijking Integrale Visie Openbare Ruimte (2013) - Groenbeleidsplan 'Barendrecht ziet groen' (2008) Verlichting

2020

2026

Nee

- Factsheet openbare verlichting (2020) - Appendix duurzaamheid beleidsplan openbare verlichting(2015) - Beleidsplan openbare verlichting (2004)

Speelvoorzieningen

2024

2034

Nee

- Speelruimteplan 'Spelen met ruimte' (2024) - Factsheet speelvoorzieningen (2020) - Notitie schoolpleinen (2013)

Straatmeubilair

2015

2025

Nee

- Factsheet straatmeubilair (2020)

Riolering

2024

2028

Ja

- Programma Stedelijk Water 2024-2028 (2024)

Water

2020

2025

Nee

- Programma Stedelijk Water 2024-2028 (2024)

- Algemene Plaatselijke Verordening (2020)

- Waterbeheerprogramma 2022-2027 WSHD (2021) - Gewijzigde nota bodembeheer (2021)

Wegen, fiets- en voetpaden (verhardingen) Wegen, fietspaden, trottoirs etc. hebben een cruciale functie in de samenleving. Beheer van deze infrastructuur is dan ook een van onze kerntaken. Ook in 2024 kregen we met periodieke inspecties en lokale metingen informatie over de kwaliteit van onze wegverharding. Met een geautomatiseerd beheerprogramma vertaalden we deze informatie naar klein en groot wegonderhoud. Zo hebben we in 2024 op diverse locaties in de gemeente de elementenverharding vervangen (bijv. in de Prins Bernhardstraat), zijn verschillende voetpaden hertegeld (o.a. op begraafplaats Scheldestraat en bedrijventerrein Cornelisland) en is de verharding van nuts- en telecomsleuven hersteld. Ook vervingen we op de Carnisser Baan een flink stuk geluidsreducerend asfalt en hebben we diverse fietspaden (o.a. Noordersingel) opnieuw geasfalteerd.

Civiele kunstwerken Naast diverse kleine reparaties vervingen we in 2024 van verschillende bruggen de dekplanken (bijv. Wilgenwede), brachten we nieuwe slijtlagen aan (o.a. Klipper en Kreeftwater) of werden geschilderd (van Avenue Carré tot Zoommeer). Sommige civiele kunstwerken zijn helemaal vervangen (zoals de keerwanden

93 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Middeldijk/Ziedewijdse Baan). Ook lieten we in 2024 ons halve civiele kunstwerkenareaal inspecteren en zijn we gestart met het maken van een beheerplan civiele kunstwerken.

Openbaar groen Barendrecht bleef in 2024 een groene gemeente en zorgde ons groen voor een leefbare en gezonde omgeving voor onze inwoners. Uit oogpunt van duurzame instandhouding voerden we diverse onderhoudswerkzaamheden uit (o.a. onkruid bestrijden, beplanting snoeien, hagen knippen, gras maaien etc.) In verband met aflopende contracten hebben we in 2024 het groenonderhoud opnieuw aanbesteed en gegund aan twee lokale bedrijven. Daarnaast vervingen we verspreid over de gehele gemeente dode/beschadigde beplanting en/of bomen met einde levensduur (bijv. Strausslaan, Nassaustraat, Boeier). En net als voorgaande jaren, is ook in 2024 weer ruim een derde van ons bomenbestand geïnspecteerd (in het kader van de zorgplicht) en voerden we de geadviseerde beheer- en onderhoudsmaatregelen uit (zoals snoeien, uitvoeren nader onderzoek, kappen e.d.) Daar waar mogelijk vergrootten we de boomspiegels en/of verbeterden we de groeiplaatsen voorafgaand aan het aanplanten van vervangende bomen.

Openbare verlichting Goede openbare verlichting is van groot belang qua beleving en veiligheid van de openbare ruimte. Onveilige situaties en storingen proberen we daarom zo snel mogelijk op te lossen. Afgelopen jaar zijn er in de wijk Meerwede en bij de revitalisatie van het centrum rond de Middenbaan alle armaturen vervangen door nieuwe, duurzame LED-armaturen. Op de Avenue Carré en Avenue Carnisse zijn alleen de lampen vervangen voor LED. Daarmee is nu ruim 36% van ons verlichtingsareaal verled.

Speelvoorzieningen Speelplaatsen zijn de ontmoetingsplekken voor jong en oud. Om de veiligheid ervan te borgen, inspecteren wij de speelvoorzieningen 4x per jaar. Een gemiddelde speelplek gaat ongeveer 12 jaar mee. In 2024 zijn 14 plekken opnieuw ingericht (bijv. Müllerhaven, Mollenburg, Palmhout, Swarttouwhaven en Albert Schweitzerstraat). Al deze speelplekken zijn integraal en in samenspraak met de gebruikers en buurtbewoners heringericht.

Straatmeubilair Straatmeubilair zijn banken, fietsenrekken, hekwerken, afvalbakken etc. Het onderhoud richt zich op schoon, heel en veilig. Verspreid over de gemeente zijn zitelementen op speelplekken geplaatst. Afvalbakken vervangen door vuurwerkschade en hekwerken gerepareerd.

Riolering Riolering heeft als doel het beschermen van de volksgezondheid, de kwaliteit van de leefomgeving, de bodem en het grond- en oppervlaktewater. Wij zijn daarom verantwoordelijk voor het inzamelen van stedelijk afvalwater en hemelwater. Het beheer en beleid van onze riolering is verankerd in het Programma Stedelijk Water dat in februari 2024 is vastgesteld door de gemeenteraad. In 2024 is volgens ons uitvoeringsprogramma 46 km riolering gereinigd in de wijken Smitshoek, Vrijenburg, Meerwede, Dierenstein en Lagewei. De helft van de gereinigde rioolstrengen is meteen geïnspecteerd. Uit de inspectie is geconstateerd dat er relatief veel wortelgroei in kolk- en huisaansluitingen zit. Voor elke geïnspecteerde rioolstreng wordt apart beoordeeld hoe eventuele schades verholpen worden. In 2024 is om die reden 85 meter buis vervangen in de Lekstraat. Het riool wat aansluit op het gemaal Kuilkant is gerelined, omdat vervanging een te ingrijpende maatregel bleek. Het riool ligt namelijk op 5 meter diepte. Verder zijn in 2024 de volgende rioolvervangingsprojecten voorbereid: Talmaweg, Jaagpad, Oude Dorp en Noord IV. Voor de nieuwbouwontwikkeling Stationstuinen is gewerkt aan het ontwerp van het riolerings- en waterhuishoudingsplan en is nader onderzoek verricht naar de toepassing van diepte-infiltratie.

Wat betreft gemalen zijn in het afgelopen jaar verschillende rioolpompen vervangen en is de besturing van verschillende (tunnel)gemalen aangepast.

94 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Afvalinzameling Sinds 2023 is de nieuwe app BAR Afvalbeheer online gegaan. Hierin kunnen inwoners gemakkelijk inzien waar en wanneer ze hun afval kunnen aanbieden. Ook heeft de app een afvalscheidingswijzer. Daarnaast is het afvalserviceportaal geïntroduceerd, waarin inwoners gemakkelijk hun afvalzaken kunnen regelen. Deze app bleef in 2024 in ontwikkeling en er werd onderzocht hoe de app makkelijker toegankelijk kan worden gemaakt. In 2023 is gewerkt aan het terugdringen van bedrijfsafval op het afvalaanbiedstation, door middel van strengere controle op bedrijfswagens. Ook in 2024 zien we hier nog resultaat van door de vermindering van ingeleverd grof afval. Daarnaast zijn in 2024 verschillende containers, batterijen, containerputten en toegangscontrolesystemen vervangen en geüpgraded. BAR Afvalbeheer heeft daarbij in najaar 2024 het Mobiele Afvalaanbiedstation gerealiseerd, welke nu op vaste dagen op verschillende locaties in het dorp te bezoeken is. Hier kunnen inwoners een boodschappentas aan volume afval inleveren en bovendien kan iedereen hier ook terecht met vragen over afval(scheiding). Ook zijn de openingstijden van het Afvalaanbiedstation aan de Londen verruimd om de service te verbeteren. Tot slot is in 2024 met drie klankbordgroepen en de Maatschappelijke Adviesraad Barendrecht samengewerkt om meer inzichten te verkrijgen voor een gedragen afvalbeleid.

Waterhuishouding Watergangen zijn primair bedoeld om overtollig water voldoende af te voeren. Daarnaast zijn watergangen bijzonder belangrijk voor de biodiversiteit. Om aan de primaire functie te voldoen is in 2024 een lengte van 3,6 kilometer gebaggerd in de gebieden Nieuweland, Koedood, Riederhoek, Vrijenburgbos en Zuidpolder. Ook zijn alle planten in de watergangen één keer gemaaid en afgevoerd. Enkele plekken zijn niet gemaaid om schuil- en foerageermogelijkheden te bieden voor dieren. Beschoeiingen voorkomen dat grond afkalft in de watergang. In 2024 is een totale lengte van 64 meter aan beschoeiing vervangen langs de Middeldijk en Reijerwaardseweg. Tot slot zijn bij de projecten Het Vlak en Onderlangs twee waterbouwkundige elementen gerealiseerd in 2024, een bedriegertje (sierfontein) en een ondergrondse waterberging in de vorm van kratten en fundering.

Onderhoud openbare ruimte onderhoud openbare ruimte

2024

groen

3.544.209

wegen

3.215.341

riolering

1.087.965

straatreiniging

1.038.919

openbare verlichting

813.810

water

481.355

kunstwerken

198.261

gladheidsbestrijding

62.142

totaal

10.442.003

Accommodaties Uitgangspunt voor het beheer en het onderhoud van de gemeentelijke accommodaties is het (blijven) bieden van een hoogwaardig voorzieningenniveau met kwalitatief goede accommodaties. Met deze accommodaties faciliteert de gemeente beleidsdoelstellingen op het gebied van onderwijs, sport, cultuur, welzijn, etc. Het onderhoud is verdeeld in planmatig-, dagelijks- en storingsonderhoud. Het planmatig onderhoud richt zich op het voldoen aan conditiescore 3 (redelijk/schoon heel en veilig) en uiteraard aan de vigerende wet- en regelgeving. Voor ieder gemeentelijk gebouw is een meerjarenonderhoudsprognose (MJOP) opgesteld met "Conditiescore 3" conform de NEN 2767. Om schommelingen in uitgaven voor planmatig onderhoud te compenseren is er een reserve onderhoud gebouwen. Dagelijks onderhoud is onderhoud dat vooraf niet voorzien kan worden en meestal door gebruikers gemeld

95 Paragrafen

Jaarstukken 2024

wordt, ook wel meldingenonderhoud genoemd. Onvoorziene kostbare storingen en of wijzigingen in de bouwregelgeving kunnen grote invloed hebben op het budget voor dagelijks onderhoud. Conditiescore Omschrijving conditie

Toelichting

1

Uitstekend

Incidenteel geringe gebreken

2

Goed

Incidenteel beginnende veroudering

3

Redelijk

Plaatselijk zichtbare veroudering. Functievervulling van gebouw- en installatiedelen niet in gevaar

4

Matig

Functievervulling van bouw- en installatiedelen in gevaar

5

Slecht

De veroudering is onomkeerbaar

6

Zeer slecht

Technisch rijp voor sloop

In dit jaar zijn wij verder gegaan met de integratie van beleid en uitvoering op het gebied van duurzaamheid en energiebesparing. Bij diverse accommodaties zijn hiervoor maatregelen getroffen. Bij de opdracht voor het op te stellen Integraal AccommodatiePlan (IAP) is verduurzaming als specifieke opdracht meegegeven.

96 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Kerncijfers paragraaf kapitaalgoederen Asset

Assetonderdeel

Aantal

Eenheid

Civiele kunstwerken

Fiets-voetgangersbrug

103

stuks

Civiele kunstwerken

Overig kunstwerk

232

stuks

Civiele kunstwerken

Verkeersbrug/viaduct

39

stuks

Gemalen

Bergbezinkvoorziening

1

stuks

Gemalen

Centrale voedingskast

9

stuks

Gemalen

Drukriool

223

stuks

Gemalen

Groot gemaal (droog)

2

stuks

Gemalen

Groot gemaal (nat)

60

stuks

Gemalen

Oppervlaktewatergemaal

3

stuks

Groen

Beplanting

529.762

vierkante meter

Groen

Boom

23.677

stuks

Groen

Gras

2.027.764

vierkante meter

Groen

Haag

54.053

vierkante meter

Openbare verlichting

Armatuur

13.594

stuks

Openbare verlichting

Lamp

13.970

stuks

Openbare verlichting

Lichtmast

13.055

stuks

Riolering

Drukriolering

60.952

strekkende meter

Riolering

Rioolput

8.902

stuks

Riolering

Rioolvoorziening

2

stuks

Riolering

Vrijvervalleiding

343.303

strekkende meter

Spelen

Schoolplein

32

stuks

Spelen

Speel- en sportplek

270

stuks

Spelen

Speeltoestel

1.511

stuks

Spelen

Valondergrond

18.092

vierkante meter

Verkeer

Markering

2.901.861

vierkante meter

Verkeer

Verkeersbord

5.164

stuks

Verkeer

Verkeersteken (paal/drager)

3.831

stuks

Water

Natuurlijke oever

29.691

strekkende meter

Water

Natuurvriendelijke oever

4.394

strekkende meter

Water

Oeverbeschoeiing

89.529

strekkende meter

Water

Watergang

737.528

vierkante meter

Wegen

Asfaltverharding

800.146

vierkante meter

Wegen

Elementenverharding

1.856.991

vierkante meter

Wegen

Goot

4.521

strekkende meter

Wegen

Kolk

32.429

stuks

Wegen

Overige verharding

34.026

vierkante meter

97 Paragrafen

Jaarstukken 2024

4. § Financiering Algemeen In deze financieringsparagraaf beschrijven wij in hoeverre de plannen en acties, die wij in de begroting 2024 hebben beschreven, zijn uitgevoerd. Naast de onderwerpen die verplicht deel uit maken van de financieringsparagraaf, nemen wij u mee in een aantal ontwikkelingen die van belang zijn voor een goede uitvoering van de treasuryfunctie. Treasurystatuut De wettelijke kaders rondom de financieringsfunctie zijn vastgelegd in de Wet Financiering Decentrale Overheden (Fido). Beheersing van de financiële risico’s speelt daarin een belangrijke rol. De uitwerking van deze kaders zijn vastgelegd in de Financiële Verordening 2023 en het Treasurystatuut 2018.

Renterisicobeheer Risicobeheersing vormt één van de pijlers van de Wet Fido. Voor de bepaling van de renterisico’s die verbonden zijn aan de uitvoering van de treasuryfunctie zijn twee normen verplicht gesteld: De renterisiconorm heeft betrekking op leningen met een looptijd vanaf 1 jaar en de kasgeldlimiet op leningen met een looptijd tot maximaal 1 jaar. Het doel van deze normen is om de budgettaire risico’s als gevolg van rentestijging te beperken. Kasgeldlimiet Met de kasgeldlimiet heeft de wetgever een norm gesteld voor het maximum bedrag aan kortlopende middelen (looptijd tot maximaal een jaar) waarmee de gemeente haar activiteiten mag financieren. Het doel van deze limiet is het risico te voorkomen dat fluctuaties van de korte rente direct grote impact hebben op de rentelasten tijdens het boekjaar. Wanneer in drie opeenvolgende kwartalen de kasgeldlimiet wordt overschreden, dient dit te worden gemeld bij de toezichthouder, de Provincie, inclusief een plan om weer te voldoen aan de kasgeldlimiet. In onderstaand overzicht is de toetsing van de kasgeldlimiet voor het jaar 2024 opgenomen. In het eerste kwartaal van 2024 is de kasgeldlimiet overschreden, in het tweede tot en met het vierde kwartaal was er weer ruimte onder de limiet. Kasgeldlimiet (bedragen x € 1.000 ) Omvang begroting per 1-1-2024

€ 143.033

Kasgeldlimiet in bedrag

€ 12.158

8,50%

Omschrijving

bedragen x 1.000 euro 1e kw.

2e kw.

3e kw.

4e kw.

Totaal vlottende schuld

20.333

9.000

0

0

Totaal vlottende middelen

2.268

7.269

6.624

4.548

Gemiddeld saldo schuld (+) of overschot (-)

18.065

1.731

-6.624

-4.548

Kasgeldlimiet

12.158

12.158

12.158

12.158

0

10.427

18.782

16.706

Ruimte onder kasgeldlimiet

Renterisiconorm De renterisiconorm heeft als doel de risico’s te beperken van een toekomstig stijgende kapitaalmarktrente bij herfinanciering (van aflossingen op bestaande leningen) en renteherzieningen op bestaande langlopende leningen. Door toepassing van deze norm ontstaat een goede spreiding van de langlopende leningenpositie, waardoor dit renterisico gelijkmatig over de jaren wordt verdeeld. Jaarlijks komt maximaal 20% van het begrotingstotaal in aanmerking voor herfinanciering en/of renteherziening. 98 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Van renteherziening is sprake als in de leningsovereenkomst is bepaald dat de rente gedurende de looptijd in een bepaald jaar wordt aangepast. Onder herfinanciering verstaan we het afsluiten van nieuwe leningen ter vervanging van bestaande financieringen en/of aflossingen op de bestaande leningenportefeuille. In het volgende overzicht geven wij u een beeld van de renterisico’s voor de vaste schuld, waarin zichtbaar is dat we ook dit jaar onder de renterisiconorm zijn gebleven. RENTERISICONORM EN RENTERISICO'S VAN DE VASTE SCHULD (bedragen x 1.000) Renterisico op vaste schuld

2024

1. Netto renteherziening op vaste schuld 2. Betaalde aflossingen

10.215

3. Renterisico op vaste schuld (1+ 2)

10.215

Renterisiconorm 4a. Begrotingstotaal 2024

143.033

4b. Het bij ministeriële regeling vastgestelde percentage

20%

4. Renterisiconorm

28.607

Toets Renterisiconorm 5a Ruimte onder renterisiconorm (4 - 3)

18.392

Renteontwikkeling Renteontwikkelingen op de kapitaalmarkt zijn belangrijk vanwege de risico’s die ze voor ons in kunnen houden. Wij volgen de renteontwikkelingen daarom ook nauwlettend. Hiervoor wordt gebruik gemaakt van de informatie van geldverstrekkers, waarbij we op ieder moment van de dag de ontwikkelingen volgen. In onderstaande tabel geven wij u inzicht in het renteverloop van lineaire leningen met een looptijd van 20 jaar in de jaren 2023 en 2024.

99 Paragrafen

Jaarstukken 2024

Liquiditeitsplanning en financieringsbehoefte Algemeen De financieringsbehoefte van de gemeente is afhankelijk van diverse factoren welke de inkomende en uitgaande kasstromen beïnvloeden, zoals de investeringsplanning, de inkomsten en uitgaven van grondexploitaties en mutaties in de geldleningenportefeuille. We maken gebruik van een liquiditeitsplanning om zicht te krijgen en houden op de financieringsbehoefte. Leningenportefeuille In het eerste kwartaal van 2024 is een (tijdelijk) liquiditeitstekort gefinancierd met kortlopende leningen. In het tweede kwartaal van 2024 is een langlopende lening aangetrokken van € 20 miljoen met een looptijd van 20 jaar en een rentepercentage van 3,05%. In onderstaand overzicht is het verloop van de opgenomen langlopende leningen zichtbaar. Het gemiddelde van de rente (op basis van de stand per 1 januari) op langlopende leningen is gedaald naar 1,26 % in 2024 ten opzichte van 1,33% in 2023. Overzicht Langlopende Leningen (bedragen x 1.000)

1-12024

1-12025

1-12026

1-12027

Stand leningen

105.973 115.758 128.543 145.907

Nieuwe lening

20.000

25.000

30.000

10.000

Reguliere aflossingen

10.215

11.215

10.386

9.886

0

1.000

2.250

3.750

Nieuwe aflossingen De cursief weergegeven bedragen betreffen de geprognotiseerde nieuwe leningen en aflossing o.b.v. de begroting 2025.

Liquiditeitsplanning Om de treasuryfunctie adequaat te kunnen invullen is de beschikbaarheid van juiste, tijdige en volledige financiële informatie van essentieel belang. Met behulp van een betrouwbare liquiditeitsplanning krijgen wij een beter beeld van de te verwachten inkomsten en uitgaven en de mogelijke financieringsbehoefte. Het verloop van de inkomsten en uitgaven van investeringen en grondexploitaties blijft echter lastig te voorspellen. Continue verbetering van de sturing op de uitgaven en inkomsten is daarom nog steeds een aandachtspunt. In de tussenrapportage houden we u op de hoogte van relevante ontwikkelingen op dit gebied.

Renteomslag In de paragraaf financiering van de Begroting 2024 heeft u inzicht gekregen in de rentelasten en het renteresultaat. Ook de manier waarop rente wordt toegerekend aan investeringen, programma’s en taakvelden hebben wij daarin beschreven. Bij de Begroting 2024 is de omslagrente vastgesteld op 1,0%. Het werkelijke percentage voor 2024 is 0,86%, zoals in onderstaand overzicht te zien is.

100 Paragrafen

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15764461/1