Bijlage 1 - Jaarverslag 2022.pdf
Tekst van het document
Baten en lasten 2022 Bijdragen RIEC AA
Levvel Levvel ontving subsidie voor de Intensieve Forensische Aanpak (IFA). Dit is een forensische dwang- en drangaanpak voor jongeren en jongvolwassenen tussen 16 en 24 jaar met een middel- tot hoog risicoprofiel op recidive en vaak een licht verstandelijk beperking. Deze aanpak wordt onder meer ingezet bij Top400/Top600-personen, ex-gedetineerden, en veel- en meerplegers. Dit jaar zijn er 88 IFA-trajecten gestart. Omdat er steeds meer jongeren op jonge leeftijd zeer verhard in de criminaliteit zijn, heeft Levvel in 2022 een module ontwikkeld specifiek op deze groep gericht. Deze module heet IFA-Jong. Binnen deze module is er onder andere extra aandacht voor het verstevigen van de rol van de ouders en het vinden van positieve rolmodellen voor de jongeren. Jaarverslag 2022
Baten
Lasten
Overheveling 2022
1. RIEC reguliere middelen
1.813.402
1.808.144
5.258
2. RIEC structurele middelen
1.710.871
875.798
835.073
3. RIEC incidentele versterking
3.794.396
2.641.003
1.153.393
4. RIEC additionele incidentele middelen
1.597.571
881.771
715.800
5. RIEC structurele middelen extra
1.367.820
-
1.367.820
6. Mainport Noordzeekanaalgebied
1.098.000
107.563
990.437
Totaal
11.382.060
6.314.280
5.067.781
De verschillen tussen de baten en lasten in 2022 komen terug als baten in het jaar 2023. Het grootste gedeelte hiervan was al gepland over te hevelen naar 2023 om de verschillende werkzaamheden te kunnen voortzetten en nieuwe activiteiten te kunnen oppakken. 42
H 3.1.2
Risico's en maatregelen Actuele risico’s
Maatregelen
1. Vermenging onderwereld met bovenwereld
Ontwikkelen en inzetten van nieuwe bestuurlijke instrumenten zoals vergunningplicht (branches, straten en panden) en het uitbreiden van de Bibob-toets inzet. Meer financiële expertise opbouwen, samen werking met partners binnen de driehoek en het RIEC en het analyseren van data.
2. Ingezette trajecten of interventies ter voorkoming van instroom in de criminaliteit terugdringen van recidive en/of begeleiden naar een uitweg uit de criminaliteit hebben niet (altijd) het effect dat iemand duurzaam afziet van criminele activiteiten
Continu leren en verbeteren van ingezette trajecten door middel van evaluaties. Doorlopend professionaliseren en opleiden van regisseurs en interventieplegers. Goede registratie van de in een casus ingezette interventies, maakt bij incidenten uitlegbaar hoe er is gewerkt.
3. Partners geven minder prioriteit aan de huidige (gezamenlijke) aanpak van criminaliteit
Blijven investeren in de samenwerking en de gezamenlijke aanpak, door zowel stimuleren op basis van gedeeld belang als aanspreken van partners op gemaakte afspraken.
Beleidskaders • Algemene plaatselijke verordening • Actieplan Handhaving Openbare Ruimte (ASV) • Kader fietsparkeren • Gemeentelijk Besluit Wegslepen • Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (RVV) • Masterplan Handhaving en Reiniging • Verordening op het Binnenwater (VOB) • Nota Varen deel 1 en deel 2 • Binnenhavengeld Verordening Pleziervaart • Vergoedingsregeling Binnenwaterbeheer • Scheepvaartverkeerswet (SVW) • Binnenvaart Politiereglement (BPR) • Wet personenvervoer 2000 • Besluit personenvervoer 2000
Jaarverslag 2022
43
H 3.2
3.2 Verkeer, vervoer en waterstaat
Samenvatting 3.2.1 Verkeer, vervoer en parkeren
> Varen
> 30 km/u in de stad
We hebben een begin gemaakt met de omzetting van exploitatievergunningen voor passagiersvaart van onbepaalde naar bepaalde tijd. Het gaat om maximaal 550 vergunningen ter bestrijding van drukte op het binnenwater.
Binnen een autoluwe stad is het belangrijk dat alle verkeersdeelnemers zich veilig kunnen verplaatsten. De meest ingrijpende maatregel die we hiervoor nemen, is de invoering van 30 km/u in de stad. Hiermee krijgt de auto een minder belangrijke rol, die beter past binnen de stedelijke omgeving. In december 2022 is dit plan vast gesteld in het college. Er wordt nu toegewerkt naar de invoering in december 2023.
> Bruggen en kademuren In 2022 is een deel van het achterstallig onderhoud weggewerkt, onder andere in Amsterdam Noord. Daar zijn 8 bruggen vervangen. Onderhoud is voorbereid of uitgevoerd aan 3 sluizen, ongeveer 20 beweegbare- en ruim 90 vaste bruggen, een fors aantal kilometer aan oevers en enkele steigers. Duurzaamheid was daarbij een onderdeel van onze contracten. Zo ligt de focus o.a. op materiaalgebruik met een zo laag mogelijke milieubelasting of hergebruik van materiaal met als doel bij te dragen aan een circulaire economie.
We hebben het doorvaartvignet ingevoerd. Het is verplicht voor pleziervaartuigen op het binnenwater over een binnenhavengeld-vignet te beschikken. Zo heeft de gemeente een beter beeld van de verkeersaantallen op het water. Er zijn ruim 10.000 vignetten verkocht.
Samenvatting 3.2.3 Openbaar vervoer > Uitbreiding metronetwerk en verbeteren regionale bereikbaarheid
Samenvatting 3.2.2 Water
Tussen het rijk en de regio Amsterdam zijn november 2022 afspraken gemaakt over een aantal grootschalige investeringen in de infrastructuur om de voorziene groei van Amsterdam en omgeving op te kunnen vangen. Dit is het startpunt voor het door trekken van de Noord/Zuidlijn via Schiphol naar Hoofddorp en het sluiten van de Ringlijn tussen de stations Sloterdijk en Amsterdam Centraal. Er zijn ook middelen voor infrastructuur beschikbaar gesteld door het Rijk voor de noodzakelijke woningbouw in diverse delen van de stad.
> Water
> Toegankelijke en inclusieve mobiliteit
Het assetmanagement van water hebben we is in 2022 verder doorontwikkeld en uitgerold. Hierdoor komt er meer inzicht en meer gecoördineerde sturing op het onderhoud en beheer van de Amsterdamse water assets. Net als in 2021 is hebben we ook in 2022 in het uitvoeringsprogramma geïntensiveerd waardoor we een belangrijke bijdrage leveren aan een veilige en klimaatbestendige stad.
In 2022 hebben de gemeente, Vervoerregio en GVB stappen gezet om de toegankelijkheid van de haltes van het OV te verbeteren. In 2022 zijn tientallen haltes toegankelijk gemaakt.
> Touringcar Centraal in 2022 stond het extra stimuleren van parkeren van touringcars in parkeer garages, in het kader van het weren van zware touringcars uit Amsterdam. Eveneens is
Jaarverslag 2022
44
H 3.2
gewerkt aan een systeem om de doorstroming van passagiers naar haltes voor touringcars beter te regelen en de overstap naar het OV te vergemakkelijken.
• Hogere lasten van € 54,6 miljoen als gevolg van de overprogrammering. Deze systematiek wordt onder ‘Financiële toelichting overprogrammering’ verder toegelicht. • Hogere lasten van € 4,1 miljoen als gevolg van correcties op activa en overige afwijkingen.
Financiële toelichting (bedragen x € 1 miljoen) (bedragen x € 1 miljoen)
Rekening Primaire Begroting 2021 2022
Begroting 2022 (Najaarsnota)
Rekening 2022
Verschil Rekening Begroting 2022 (Najaarsnota)
Baten
436,1
373,6
414,4
409,1
-5,3
Lasten
610,1
491,0
503,4
521,7
18,3
Totaal Programma 2 Verkeer, vervoer en waterstaat
-174,0
-117,4
-89,0
-112,6
-23,6
Algemeen resultaat programma 2 Het programma 2 heeft ten opzichte van de begroting (najaarsnota) een negatief resultaat van € 23,6 miljoen. Dit bestaat uit lagere baten van € 5,3 miljoen en hogere lasten van € 18,3 miljoen.
Baten De totale baten van € 409,1 miljoen zijn € 5,3 miljoen lager dan begroot. Dit komt vooral door lagere baten uit ontvangen subsidies waar in de meeste gevallen lagere lasten tegenover staan. Een nadere uitsplitsing van de baten geven we per programma onderdeel.
Lasten De totale lasten van € 521,7 miljoen zijn € 18,3 miljoen hoger dan begroot. Dit verschil kan worden onderverdeeld in een deel financieel technische afwijkingen en een deel dat voortkomt uit de reguliere bedrijfsvoering. De lasten uit niet reguliere bedrijfsvoering zijn € 97,9 miljoen hoger. De voornaamste oorzaken zijn: • De realisatie van de begrote lastencompensatie vanuit het Rijk voor gemiste parkeer inkomsten vanwege Corona is verwerkt in programma A “Algemene Dekkings middelen en niet in programma 2. Daarmee wordt de begrote lastencompensatie niet binnen programma 2 gerealiseerd en leidt tot een afwijking (=overbesteding) van € 36,8 miljoen in programma 2. Jaarverslag 2022
De lasten uit de reguliere bedrijfsvoering zijn € 79,6 miljoen lager.Dit verschil is het saldo van lagere lasten door vertraging in uitvoering en/of hogere lasten door toegenomen complexiteit. Het budgettaire effect van deze lagere lasten is beperkt doordat er voor hetzelfde bedrag minder wordt onttrokken aan de reserves of fondsen.
Toelichting “overprogrammering” Hogere lasten van € 54,6 miljoen als gevolg van de overprogrammering. De systematiek van overprogrammering is geïntroduceerd bij de herziene Verordening op het Stedelijk Mobiliteitsfonds in 2020. Onder overprogrammering wordt verstaan dat de totale waarde van de geprogrammeerde budgetten de beschikbare financiële mogelijkheden overstijgen. Hiertegenover staat dat er niet meer mag worden besteed dan er beschikbaar is. Om dit te bereiken worden de hogere bestedingen in de begroting gecompenseerd door een negatieve stelpost. Op de totale gemeente begroting is dit een sluitend verhaal. Aangezien de bestedingen echter op verschillende programma’s staan en de negatieve stelpost in programma 2, ontstaan er op onderdelen verschillen. De besteding ten laste van het SMF wordt toegelicht in hoofdstuk Stedelijk Mobiliteitsfonds in de bijlagen bij het Jaarverslag 2022. Uitsluitend de werkelijk kosten van de projecten worden verrekend met het fonds. De effecten van de overprogrammering worden toegelicht in de programma 0nderdelen waar de lasten zijn verantwoord. Binnen programma 2 is in 2022 voor circa € 144,4 miljoen projecten geprogrammeerd binnen het kader van het SMF. Bij de najaarsnota is de onttrekking aan het SMF met € 20,2 miljoen naar beneden bijgesteld.
Op basis van de begroting inclusief de wijziging bij de najaarsnota komt het bestedingspercentage ten opzichte van de begroting uit op 91,1 procent. Vorig jaar was dit 121 procent.
Apparaatslasten (bedragen x € 1 miljoen) (bedragen x € 1 miljoen) Apparaatskosten
Rekening Primaire Begroting 2021 2022 134,9
49,3
Begroting 2022 (Najaarsnota)
Rekening 2022
Verschil Rekening Begroting 2022 (Najaarsnota)
58,1
93,3
35,2
45
H 3.2.1
3.2.1 Verkeer, vervoer en parkeren Naar een bereikbare, autoluwe, leefbare en verkeersveilige stad met openbaar vervoer dat voor iedereen betaalbaar is.
Belangrijke ontwikkelingen De stad is continue in ontwikkeling. In 2022 is op regionaal niveau een doorkijk naar de toekomst ontwikkeld; het Multimodaal Toekomstbeeld. In dit beeld neemt het aantal woningen sterk toe en stijgt het aantal banen aanzienlijk. Dit stelt hoge eisen aan het op peil houden van bereikbaarheid en leefbaarheid van de stad. Om als stad bereik baar te blijven zal het autogebruik teruggedrongen worden, het openbaar vervoer gestimuleerd en de fiets en lopen voorrang krijgen.
Groeiende stad In 2022 zijn we gestart met de voorbereidingen van maatregelen uit de mobiliteits plannen Noord, Zeeburgereiland en IJburg, de Zuidoostflank, Nieuw-West en HavenStad Zuid. Hierbij gaat het om maatregelen die bijdragen aan de mobiliteitstransitie en maatregelen op het gebied van verkeersveiligheid. Ook maken we afspraken met bedrijven over spreiden en mijden van de ochtendspits. Om de groei van de stad op lange termijn mogelijk te maken is in 2022 onderzoek gedaan naar de mogelijkheden om de sprong over ‘t IJ te maken.
Autoluw In 2022 hebben we verdere stappen gezet richting een autoluwe binnenstad. Op de Nieuwezijds Voorburgwal Zuid is meer ruimte gemaakt voor fietsers, voetgangers en groen. In het gebied rondom het Muntplein worden de verkeersregels succesvol gehandhaafd met kentekenherkenningscamera’s. De voorbereidingen voor het verbeteren van de fietsroute tussen het oostelijk Pontplein en de Geldersekade én voor de autoluwe noordelijke Van Woustraat zijn bijna afgerond. Naar verwachting start de uitvoering van beide in 2023. Het eerste deel van het kentekenonderzoek voor de knip in de Weesperstraat is afgerond. We maken nog steeds veel ruimte door parkeerplekken op te heffen. In 2022 hebben 1.376 parkeerplekken ruimte gemaakt voor onder andere voetgangers, fietsers en groen. Sinds 2019 hebben nu al 5.461 plekken een andere invulling gekregen.
Jaarverslag 2022
Door de financiële uitdagingen waar de gemeente voor staat, is de doorgaande fietsroute langs de Haarlemmer Houttuinen aangehouden tot na 2025. Ook is de proeftuin Intelligente Toegang Oudezijde uitgesteld.
30 km/u in de stad Binnen een autoluwe stad is het belangrijk dat alle verkeersdeelnemers zich veilig kunnen verplaatsten. De meest ingrijpende maatregel die we hiervoor nemen, is de invoering van 30 km/u in de stad. Hiermee krijgt de auto een minder belangrijke rol, die beter past binnen de stedelijke omgeving. In december 2022 is dit plan vastgesteld in het college.
Verkeersveiligheid Begin 2022 hebben we de uitkomsten van het traject Stadsgesprekken Verkeersveiligheid gepresenteerd. Er zijn met name zorgen van Amsterdammers over te hard rijden, snelheidsverschillen op het fietspad en gedrag van anderen in het verkeer. In 2022 zijn helaas meer ernstige slachtoffers en verkeersdoden gevallen dan in 2021 en 2019 (pre-corona). Ook wordt het verkeer door gebruikers als steeds drukker ervaren. De pilot camerahandhaving snorfietsen op de rijbaan rijden is bezig, om de veiligheid op fietspaden te verbeteren. Overtreders kregen in 2022 een boete thuisgestuurd. De proef met camerahandhaving wordt eind 2022 geëvalueerd.
Fiets Ook in 2022 voerden we het Meerjarenplan Fiets 2017 – 2022 uit, die onderverdeeld is in de drie pijlers: Comfortabel Doorfietsen, Gemakkelijk Fietsparkeren en Het Nieuwe Fietsen. Stadsbreed zijn 5.956 fietsparkeervoorzieningen op knelpuntlocaties gemaakt; hierbij zijn 159 autoparkeervakken opgeheven. De nieuwe Stationsplein-stalling (7.000 plekken) en IJboulevard-stalling (4.000 plekken) bij het Centraal Station zijn afgerond. Ook zijn fietsparkeergarages gebouwd bij Dam/Beursplein, De Hallen, Leidseplein en Van der Helststraat.
46
H 3.2.1
Een klein deel van de fietsers vertoont ongewenst gedrag, zoals door rood fietsen. Op drie verschillende plekken voerden we experimenten uit om het gedrag van fietsers te beïnvloeden. We weten daarmee beter hoe we kunnen sturen op gedrag en gebruiken deze resultaten in komende mobiliteitsprojecten. We startten met zeven fietsstimuleringsprojecten en ondersteunen initiatieven van bewoners. Hierdoor fietsen meer gezinnen, is het fietsbezit groter en het imago van de fiets verbeterd.
Deel- en ketenmobiliteit In 2022 besloten we het experiment met deelfietsen te verlengen en uit te breiden naar de Westelijke Ringlijn. Daarmee zorgen we er voor dat reizigers eenvoudiger vanaf een OV-halte hun bestemming kunnen bereiken. Het aantal commerciële deelauto’s met een autodeelparkeervergunning is gegroeid naar meer dan 2.700. Het aantal deelscooters is licht uitgebreid, van 700 naar 770. Er zijn meer maatregelen genomen om de overlast van deelscooters te verminderen, onder meer door in gesprek te gaan met de aanbieders over betere geofencing. Dat betekent dat we met digitale middelen bepalen waar een scooter wel en niet neergezet mag worden, zonder dat hier een fysieke indicatie zoals een verkeersbord voor nodig is.
opgeschoven naar 2023, vanwege de complexiteit van de technische ontwikkeling van de toegangssystemen voor de zones. Als de zones in actief zijn, vervalt de huidige taxiverordening, en zullen nieuwe regels voor de taxistandplaatsen gaan gelden.
Stedelijke Logistiek Logistiek heeft impact op de leefbaarheid, veiligheid en de infrastructuur in de stad. In januari 2022 heeft het college de logistieke strategie vastgesteld om samen met deze sector te werken aan schonere, veiligere en een meer op de beperkte ruimte gerichte logistiek. Op dit moment vertalen we de logistieke strategie naar een uitvoeringsplan. In 2022 is het eerste jaar van de zone zwaar verkeer geëvalueerd. Het belangrijkste resultaat is dat de naleving van 63 procent naar 93 procent is gegaan. Er is een interactieve bevoorradingskaart beschikbaar gekomen voor chauffeurs en planners met daarop informatie over regels. Er is een gemeente brede aanpak bouwlogistiek gestart. Verder zijn er diverse pilots gestart met horecatransport over water en met licht elektrische vrachtvoertuigen (levv’s), zoals in Amsterdam Zuid en op de Nieuwmarkt.
Smart Mobility
P+R en Hubs
We houden al rekening met de mogelijke gevolgen van nieuwe spelers en mobiliteits concepten in de openbare ruimte en haar gebruikers. In 2022 is dit onder andere gedaan door een proef met deelmobiliteit voor mensen met een laag inkomen, het ontwikkelen van 15 Buurthubs, het werven van gebruikers voor de Amaze MaaS-app en een proef met slimme technologie voor het veilig laten varen van de veren. Ook onderzoeken we op welke manier nieuwe technologieën bijdragen aan een veiliger fietsklimaat.
Op het gebied van P+R startten we een samenwerking met de G5 om P+R te vernieuwen en kostenneutraal te maken. Daarnaast is er vanuit de metropool regio onderzocht hoe om te gaan met het aanbod van hubs in Zuid-Oost en het verder inventariseren van locaties voor regiohubs voor het meer in de regio opvangen van bezoekers en forenzen.
We hebben ervaring opgedaan met het inzetten van data en digitale tools voor het beheersen van drukte door samen te werken met onder andere de NS en GVB. We hebben onderzocht op welke manier publieke informatie over drukte op onze website kan bijdragen aan het verminderen van drukte in de binnenstad. Met het project CDS-M is op landelijk en Europees niveau een praktische handleiding ontwikkeld om veilig en effectief deelmobiliteitsdata uit te wisselen.
Taxi
In 2022 startten we met een uitvoeringsprogramma Hubs, op basis van de ‘Hubsvisie Amsterdam’ en de ‘Amsterdamse P+R maatregelen actualisatie 2021’. Vanuit hieruit zijn initiatieven opgestart, wordt de opgave gecoördineerd en is onderzoek gedaan naar financiering en governance.
Parkeren Doordat er in het eerste kwartaal nog coronamaatregelen actief waren zijn de parkeer opbrengsten lager ten opzichte van dezelfde periode in 2019. Als we kijken naar de ontwikkelingen van de parkeerinkomsten in het laatste half jaar is de verwachting dat de inkomsten het volgend jaar weer op het pre-corona niveau komen.
Binnen de Agenda Taxi 2020-2025 staan vier doelen centraal: betrouwbaar, veilig, bonafide taxivervoer, in een leefbare stad. We streven ernaar om de taxiluw- en hotspotzones eind 2022 / eerste kwartaal 2023 in te laten gaan. De planning hiervan is Jaarverslag 2022
47
H 3.2.1
We hebben een groot deel van de in het coalitieakkoord aangekondigde maatregelen in gang gezet. Het gaat om voorstellen ten aanzien het verhogen van de kortparkeer tarieven en de vergunningstarieven (binnen de ring), het indexeren van de vergunningstarieven en het invoeren van bloktijden van betaald parkeren. Verder hebben we de bezoekersvergunning vrijgegeven voor advies aan de stadsdeel besturen en er is een beleidsvoornemen vrijgegeven voor inspraak met betrekking tot het uitbreiden van betaald parkeren in Nieuw-West en Zuidoost. We hebben de parkeerduurbeperkingen afgeschaft, in navolging van een uitspraak van de Hoge Raad over onterechte naheffingsaanslagen in Hilversum. Na de bestuurlijke herindeling van Weesp en Amsterdam in maart 2022 heeft de gemeente de Parkeerverordening van Weesp samengevoegd met de Parkeerverordening van Amsterdam en hetzelfde gedaan met de Verordening Parkeerbelastingen en het Uitwerkingsbesluit van de Parkeerverordening.
Stadsbehoud Programma Stadsbehoud richt zich op het beheer en onderhoud van de openbare ruimte. Net zoals afgelopen jaren hebben we in 2022 meer onderhoud uitgevoerd. Door de grootte van de opgave lopen we echter ook tegen de grenzen van onze financiële mogelijkheden aan. In het nieuwe coalitieakkoord is een impuls aan het onderhoud van de bestaande stad gegeven door vanaf 2022 extra middelen vrij te maken voor stadsbehoud. Maar we ervaren op dit moment hinder van de stijgende inflatie en energieprijzen. In 2022 werkten we aan de verduurzaming van de openbare verlichting. Aan het eind van dit jaar is 85 procent van het areaal voorzien van energiezuinige LED-verlichting. Er zijn 95 onderhoudsprojecten aan wegen uitgevoerd. Toch is er sprake van een toename van achterstallig onderhoud bij met name fiets- en voetpaden in de stadsdelen Noord, Nieuw-West, Oost en stadsgebied Weesp. Dit komt onder andere door extra overlast van boomwortelopdruk. Ook zijn er zo’n 380 speeltoestellen vervangen en 6 fonteinen opgeknapt. Daarnaast is er groot onderhoud uitgevoerd aan het Nationaal monument op de Dam.
Jaarverslag 2022
Bruggen en kademuren In 2022 hebben we een deel van het achterstallig onderhoud weggewerkt, onder andere in Amsterdam Noord. Daar zijn acht bruggen vervangen. Onderhoud is voorbereid of uitgevoerd aan drie sluizen, ongeveer twintig beweegbare- en ruim negentig vaste bruggen, een fors aantal kilometer aan oevers en enkele steigers. Duurzaamheid is daarbij een onderdeel van onze contracten. Zo ligt de focus onder andere op materiaalgebruik met een zo laag mogelijke milieubelasting of hergebruik van materiaal met als doel bij te dragen aan een circulaire economie. Over de jaren heen is te zien dat de uitvoering van onderhoud toeneemt door het op stoom komen van de organisatie.
Programma Aanpak Wegtunnels Amsterdam (AWA) We zijn begonnen met de voorbereidingen van de werkzaamheden aan de besturing, bediening en bewaking in de Michiel de Ruijtertunnel. De Piet Heintunnel is na een grondige renovatie in januari 2023 geopend voor het wegverkeer. Dit is later dan gehoopt. De oorzaak voor de vertraging ligt in de afstelling van de vluchtdeuren en het optimaliseren van de stabiliteit van camerabeelden voor de Verkeerscentrale. Voor de vernieuwing van de Verkeerscentrale is in 2022 de voorbereiding vrijwel afgerond en zijn de contractstukken opgesteld voor de aanbesteding in 2023. Ook zijn de laatste juridische stappen doorlopen, zodat de grond beschikbaar is om straks op te bouwen.
Doel 2.1.1 Er is meer ruimte voor leven en spelen op de straten. Indicatoren doel 1
Het percentage plusnet voetganger dat voldoet aan de minimale doorloopruimte van 1,80 meter
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021 65% (2017)
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
74% Zie toelichting
Er hebben in 2022 geen metingen plaatsgevonden van het PlusnetVoetganger, omdat de ruimte op de stoep door coronaterrassen tijdelijk afweek van de reguliere situatie, waardoor de waarden niet vergelijkbaar zijn met eerdere jaren.
48
H 3.2.1
Activiteit 2.1.1.1
Activiteit 2.1.1.2
We maken de stad verder autoluw
We maken meer ruimte voor fietsers, voetgangers en verblijfsruimte.
Indicatoren activiteit
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
1
Opgeheven parkeerplaatsen
n.v.t.
1365
1200
1376
2
Percentage vergunninghouders dat gebruik maakt van garageplekken die voor hen beschikbaar zijn gesteld. Gemiddelde bezettingsgraad van garageplekken in de avonduren
n.v.t
64%
≤ 90%
74%
3
Gemiddelde bezettingsgraad parkeerplaatsen in fiscaal gebied binnen de ring en in fiscaal gebied totaal, gemeten op een maatgevend moment (periode waarin de vraag naar parkeercapaciteit het hoogst is).
Binnen de ring: 72,0%. Totaal: 69,9%
≤ 90%
Binnen de ring: 68,9% Totaal 66%
4
Aantal gereden autokilometers in Amsterdam
Indicatoren activiteit
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
1
Gemiddelde bezettingsgraad Gemiddelde fietsparkeerplekken en gemiddelde parkeerdruk fietsparkeerdruk op de hotspot-locaties uit hotspots = het meerjarenplan fiets. Streven is 195%, bezettingsgraad van maximaal 85% en gemiddelde fietsparkeerdruk van maximaal 125% in bezetting 2022. Tweejaarlijkse meting. 90% (2016)
Bezetting max 85%, fiets parkeerdruk max. 125%
Niet gemeten*
2
Maximaal percentage verwaarloosde 10% (2012) fietsen en wrakken (1 procent) en percentage ongebruikte fietsen (op basis van de maximale parkeerduur van 2 weken en 6 weken) in de rekken (2 procent).
Verwaar Wrakken: loosde 1%, fietsen en ongebruikte wrakken: fietsen: 2% 13,6%. Ongebruik te fietsen: 7%
Jaarverslag 2020: 14%, 7% (hoge percentages vanwege Corona) In 2021: niet gemeten vanwege Corona. In 2022: niet gemeten
2.1.1.1.2 De gemiddelde bezettingsgraad komt dicht in de buurt van de eerder afgegeven prognose van 78 procent. Oorzaken van het verschil kunnen divers zijn. Aspecten die hierbij een rol kunnen spelen zijn onder meer de parkeerdruk op straat, die weer afhankelijk is van het aantal bezoekers in de stad. Ook komt het voor dat garages tijdelijk minder beschikbaar zijn om technische reden of omdat nadere afstemming plaats vindt met exploitanten en VVE’s over het juiste toelatingsbeleid.
3
Percentage Plusnet Fietsroutes dat voldoet Streef aan de minimale streefkwaliteit waarden zijn (gemiddelde trajectsnelheid) uit de in nieuwe MobiliteitsAanpak Amsterdam. Streefcijfer beleids 88%. Trajectsnelheid in km/u binnen Ring kader A10,exclusief Noord: >15,1. Buiten Ring verkeers A10 en Noord >16 netten aangepast t.o.v. eerdere jaren
**
100%
Niet gemeten**
2.1.1.1.3 De gemiddelde bezettingsgraad wordt berekend op basis van de uitkomsten van recente parkeerdrukonderzoeken uitgevoerd in opdracht van de gemeente Amsterdam door verschillende onafhankelijke bureaus. De gemiddelde bezettingsgraad zowel binnen de ring als buiten de ring blijft voor de fiscale gebieden ruimschoots onder de 90 procent.
4
Fietstevredenheidscijfer. Streefwaarde 7,5 in 2025 (fietstevredenheid wordt 2 jaarlijks gemeten)
7,1
7,3
Niet gemeten***
Nog niet bekend, peiljaar is 2019
12,8 miljoen Niet gemeten. km
7,1 (2015)
*Betreft tweejaarlijkse meting. In 2019 en in 2021 is gemeten. In 2022 is niet gemeten. **De bron voor deze indicator was de Nationale Fietstelweek, maar deze wordt niet meer georganiseerd. ***Fietstevredenheid is in 2022 niet gemeten.
2.1.1.1.4 De waarde van deze indicator is pas later in 2023 beschikbaar
Jaarverslag 2022
49
H 3.2.1
Activiteit 2.1.1.3
Activiteit 2.1.2.1
We zorgen voor veiligheid en doorstroming op drukke verblijfsplekken
We maken de stad verder autoluw.
Indicatoren activiteit 1
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
Indicatoren activiteit
≥ 95%
≥95%
Niet beschikbaar
1
Beschikbaarheidspercentage Amsterdamse wegtunnels voor verkeer
2
Het aantal gebieden (van de 22) in Amsterdam dat wordt onderhouden op kwaliteitsniveau Sober, ten aanzien van verhardingen (de cijfers van Groen en de prognose 2020-2023 zijn nog niet bekend)
3
Achterstallig onderhoud ten aanzien van assets groen en verhardingen. Streefwaardes uitgedrukt in € aan achterstallig onderhoud
4
Versnellen van de vervanging van bruggen (aantal per jaar) en kademuren (strekkende meters per jaar)
Inzet crowdmanagement tijdens feestdagen gericht op doorstroming publiek. Inzet crowdmanagement Wallen zorgt voor geen afsluitingen door de politie. Streefwaarde is beschikbaarheid van stegen
Doel 2.1.2 Amsterdam is voor iedereen bereikbaar op een veilige en duurzame manier. Indicatoren doel 1
2
3
Percentage Plusnet auto dat voldoet aan de minimale toetswaarde voor de gemiddelde trajectsnelheid uit het Beleidskader Verkeersnetten Het aantal gebieden (van de 22) in Amsterdam dat wordt onderhouden op kwaliteitsniveau Sober, ten aanzien van verhardingen (de cijfers van Groen en de prognose 2022 zijn nog niet bekend) Achterstallig onderhoud ten aanzien van assets groen en verhardingen. Streef waardes uitgedrukt in € aan achterstallig onderhoud
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021 n.v.t.
70%
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
69%
Niet gemeten*
18
Niet bekend
*Er hebben in 2022 geen metingen plaatsgevonden van het PlusnetVoetganger, omdat de ruimte op de stoep door coronaterrassen tijdelijk afweek van de reguliere situatie, waardoor de waarden niet vergelijkbaar zijn met eerdere jaren.
Jaarverslag 2022
Begroting 2022
99%
98%
10
16
Jaarverslag 2022
€ 10 miljoen € 15 miljoen
19 bruggen 90 bruggen in uitgevoerd of voor in voor bereiding bereiding
Activiteit 2.1.2.2 We zorgen voor een slim en robuust netwerk ten behoeve van de doorstroming. Indicatoren activiteit
€ 10 miljoen Niet gemeten
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021
2
Percentage minder meldingen over ervaren hinder door touringcars in de stad
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021 (2018)
>10%
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
30% Zie toelichting
Vanwege de coronacrisis zijn er veel minder touringcars in Amsterdam geweest en bijna geen meldingen over hinder door touringcars binnengekomen. Deze waarde ligt zo laag dat het niet representatief is deze op te nemen.
50
H 3.2.1
Activiteit 2.1.2.3
Verbonden partijen
We stimuleren duurzamere mobiliteit.
Vervoerregio Amsterdam (VRA) Indicatoren activiteit 1
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
Geen indicatoren. Actieplan Schone Lucht rapporteert in het jaarverslag onder programma 9 met indicatoren voor luchtkwaliteit.
*Bij de Begroting 2023 is een verzoek ingediend om deze activiteit te verwijderen
Activiteit 2.1.2.4
Servicehuis Parkeer en Verblijfsrechten (SHPV)
We maken parkeren van auto en fiets duurzaam en kosteneffectief mogelijk. Indicatoren activiteit
1
Aantal gemeentelijke garages met led-verlichting
2
Aantal garages en stallingen voorzien van laadpalen. In 2019 worden laadpalen aangebracht in 14 garages. In 2022 zijn alle garages en stallingen voorzien van laadpalen
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021 n.v.t.
De Vervoerregio Amsterdam is een samenwerkingsverband van vijftien gemeenten voor verkeer en openbaar vervoer. De belangrijkste taken zijn het opdrachtgeverschap van het openbaar vervoer en het verstrekken van subsidies voor infrastructuur. Dit laatste gebeurt via de Investeringsagenda Mobiliteit. De Vervoerregio is ook een partner in de Metropoolregio Amsterdam (MRA). De Vervoerregio wordt volledig bekostigd uit een Rijksbijdrage (Brede Doeluitkering) van ongeveer € 415 miljoen per jaar. De regioraad stelt de begroting vast. De gemeenteraden van de deelnemende gemeenten kunnen een zienswijze daarover afgeven.
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
24
15
24
23
37
21
Voor handhaven van het betaald parkeren gebruiken we het Nationaal Parkeer Register (NPR) van de coöperatie Servicehuis Parkeer- en Verblijfsrechten (SHPV). Het SHPV beheert namens de aangesloten gemeenten het NPR. Zo kunnen we op dezelfde landelijke digitale manier parkeren registreren en het register raadplegen voor (digitale) handhaving. Als parkeergarages in eigendom van ons en onderdeel van een gebouwencomplex zijn, dan zijn wij verplicht lid van de Vereniging van Eigenaren (VvE).
Financiële toelichting (bedragen x € 1 miljoen)
2.1.2.4.1 In 2022 stonden 3 garages gepland voor planmatig onderhoud waarbij ook LED wordt aangebracht. De projecten zouden via het nieuwe EWBT contract ingezet worden, maar dat blijk helaas niet haalbaar voor dit jaar. De projecten worden alsnog na augustus aanbesteed en verwachting is Q2 2023 dat deze zijn afgerond.
2.1.2.4.2 In eerste instantie zijn er 31 garages opgegeven, maar dit aantal is niet haalbaar omdat nu is gebleken dat garages/constructies risicovol of juridisch niet haalbaar zijn voor het plaatsen van laadpunten. Dit aantal moet bijgesteld worden naar 23.
Jaarverslag 2022
(bedragen x € 1 miljoen)
Rekening Primaire Begroting 2021 2022
Begroting 2022 (Najaarsnota)
Rekening 2022
Verschil Rekening Begroting 2022 (Najaarsnota)
Baten
293,1
346,8
334,1
336,8
2,7
Lasten
347,3
355,8
321,7
353,6
31,9
Saldo van baten en lasten
-54,2
-9,0
12,5
-16,8
-29,3
Het programmaonderdeel 2.1 heeft ten opzichte van de begroting een negatief resultaat van € 29,3 miljoen. Dit komt door hogere baten van € 2,7 miljoen en hogere lasten van € 31,9 miljoen. Het negatieve resultaat komt vooral door:
51
H 3.2.1
Baten
Activa gerelateerde lasten
De totale baten van € 336,8 miljoen zijn € 2,7 miljoen hoger dan begroot. Dit komt vooral door: • Hogere baten door een niet begrote subsidie van de Europese Unie en een investeringsbijdrage van het Rijk voor project E hubs (€ 2,1 miljoen). • Hogere parkeerbaten door hogere inkomsten uit de bezoekersregeling. De bezoekersvergunningen hebben sinds 2019 een grote vlucht genomen. Niet alleen zijn in dat jaar de tarieven op straat sterk verhoogd, maar ook is de regeling versoepeld. Dat heeft geleid tot meer gebruikers die met korting parkeren en daarmee tot een stijging van de inkomsten. Daarnaast heeft er een inhaalslag plaatsgevonden bij evenementen met extra parkeerinkomsten (€ 2,1 miljoen). • Hogere huuropbrengsten uit reclame (€ 0,8 miljoen). • Lagere baten van € 3,0 miljoen door lagere subsidie inkomsten van voornamelijk de Vervoersregio Amsterdam. Hier staan € 2,2 miljoen lagere lasten tegenover. Deze projecten zijn nog onderhanden. • De overige afwijkingen van hogere baten € 0,7 miljoen lichten we verder niet toe, omdat de afzonderlijke afwijkingen kleiner zijn dan € 0,2 miljoen.
Er zijn hogere lasten doordat het afschrijven van enkele activa met terugwerkende kracht gestart is in januari 2022. Deze activa waren al eerder in gebruik genomen, maar de afschrijving was abusievelijk nog niet gestart. Hierdoor waren de afschrijvingslasten niet begroot (€ 3,3 miljoen). Tevens zijn er hogere lasten doordat de bouw van de Willibrordusgarage definitief niet doorgaat. Voor dit project waren al kosten gemaakt, die geactiveerd waren. Nu het project niet meer afgemaakt gaat worden, moeten de kosten gedesinvesteerd worden en komen ze ten laste van het jaarresultaat (€ 1,7 miljoen). Ten slotte zijn er hogere lasten voor het project Bok de Korverweg omdat deze niet voldoet aan de investeringsgrenzen die de gemeente Amsterdam stelt (€ 0,6 miljoen).
Waternet Hogere lasten doordat nog niet ontvangen facturen van Waternet wel al worden meegenomen in het resultaat. Met deze lasten waren geen rekening gehouden in de begroting door problemen met aanlevering van informatie vanuit Waternet (€ 1,5 miljoen)
Overig Lasten De totale lasten van € 353,6 miljoen zijn € 31,9 miljoen hoger dan begroot. Dit verschil kan worden onderverdeeld in € 97,7 miljoen hogere lasten uit financieel technische afwijkingen, en € 65,8 miljoen lagere lasten uit reguliere bedrijfsvoering.
Afwijkingen door financieel technische afwijkingen Overprogrammering Over- en onderbestedingen die per saldo uitkomen op hogere lasten van € 54,6 miljoen. Deze worden voornamelijk veroorzaakt door de overprogrammering. De methode van overprogrammering wordt toegelicht onder het kopje ‘Financiële toelichting Stedelijk Mobiliteitsfonds’ bij het onderdeel Algemeen resultaat programma 2.
Rijksbijdrage inkomstenderving Parkeren als gevolg van Corona maatregelen De realisatie van de begrote lastencompensatie vanuit het Rijk voor gemiste parkeer inkomsten vanwege Corona is verwerkt in programma A “Algemene Dekkingsmiddelen en niet in programma 2. Daarmee wordt de begrote lastencompensatie niet binnen programma 2 gerealiseerd en leidt tot een afwijking (=overbesteding) van € 36,8 miljoen in programma 2. Jaarverslag 2022
De overige afwijkingen van € 0,2 miljoen lagere lasten lichten we verder niet toe, omdat de afzonderlijke afwijkingen kleiner zijn dan € 0,2 miljoen.
Afwijkingen door reguliere bedrijfsvoering Vertraging in uitvoering Lagere lasten van € 61,2 miljoen doordat projecten vertraagd zijn in uitvoering. Deze vertragingen zijn ontstaan door voornamelijk capaciteitsproblematiek, wachten op voltooiing of start van gerelateerde projecten, bezwaren van bewoners en besluit vorming. Bijvoorbeeld project Fietsroute Nieuwmarkt vanwege voorrang aan raakvlak projecten (€ 2,4 miljoen), Reconstructie Koninginneweg door uitstel van de uitvoering (€ 2,4 miljoen) en Programma Stedelijke Logistiek door achterblijven inzet van Amsterdam (€ 1,4 miljoen). Voor civiele constructies betrof dit € 4,5 miljoen doordat werkzaamheden aan bruggen nog niet zijn afgerond in 2022 maar wel waren begroot. Dit betreft diverse bruggen in Noord, Oost en Zuid. Het werk is uitgesteld/vertraagd door het niet scherp hebben van scope/opdracht, een langere voorbereidingstijd en door gebrek aan capaciteit.
52
H 3.2.1
Alle vertraagd projecten zijn nog onderhanden, de lasten verschuiven daarom naar komende jaren. De dekking van deze lasten komt vanuit de reserve Achterstallig Onderhoud (€ 7,6 miljoen), Stadsbehoud (€ 0,7 miljoen), het Stedelijk Mobiliteitsfonds (€ 48,8 miljoen) en deels vanuit bijdragen derden zoals de Vervoersregio Amsterdam (€ 4,1 miljoen).
Reserves
Onderhoud
Onttrekkingen reserves
341,3
Toevoegingen reserves Mutatie reserves
De lasten van Parkeren zijn met 5,1 miljoen lager door het terugdraaien van de eenmalige toevoeging aan de voorziening groot onderhoud. De eenmalige toevoeging was niet in lijn met wet- en regelgeving die voorschrijft dat een onderhoudsvoorziening jaarlijks systematisch toegevoegd moet worden op basis van het gemiddeld bedrag van het Meerjarig onderhoudsplan.
Verschuiving tussen programma onderdelen Lagere lasten doordat er voor civiele constructies en Programma Bruggen en Kade muren in de begroting 2022 lasten zijn opgenomen onder programmaonderdeel 2.1 waarbij de realisatie heeft plaatsgevonden in programmaonderdeel 2.2. Er is daarmee sprake van een verschuiving van lasten tussen verschillende programmaonderdelen (€ 3,8 miljoen). Deze lasten worden gedekt vanuit de reserves Achterstallig Onderhoud en Stadsbehoud.
Toegenomen lasten van uitvoering door kostenstijgingen en hogere complexiteit Hogere lasten op projecten door toegenomen complexiteit van uitvoering, met name voor garages en terreinen door prijsindexatie, extra kosten door meer evenementen (beveiliging/schoonmaak) en voor het op peil brengen van het onderhoudsniveau van de garages. (€ 1,5 miljoen). Hogere lasten verhardingen omdat inflatie invloed heeft gehad op de kosten van projecten en een aantal asfaltprojecten in Oost complexer bleken dan voorzien. (€ 3,7 miljoen). Deze lasten worden grotendeels gedekt door de reserves Achterstallig Onderhoud, Stadsbehoud en het Stedelijk Mobiliteitsfonds.
Overig De overige afwijkingen van € 0,9 miljoen lagere lasten lichten we verder niet toe, omdat de afzonderlijke afwijkingen kleiner zijn dan € 0,2 miljoen
Jaarverslag 2022
(bedragen x € 1 miljoen) (bedragen x € 1 miljoen)
Rekening Primaire Begroting 2021 2022
Begroting 2022 (Najaarsnota)
Rekening 2022
Verschil Rekening Begroting 2022 (Najaarsnota)
314,0
305,9
292,0
-13,9
267,2
210,6
217,1
171,2
-45,9
74,1
103,4
88,8
120,8
32,0
Onttrekkingen en toevoegingen reserves De reserves die verantwoord worden onder programmaonderdeel 2.1 hebben niet alleen betrekking op dit programmaonderdeel maar ook op de programmaonderdelen 2.2 en 2.3. Daarnaast hebben deze reserves ook betrekking op andere programma’s en op investeringsuitgaven. Hieronder volgt een kort overzicht van de reserves, hun aard en een korte toelichting op de onttrekkingen en toevoegingen: Reserve Stedelijk Mobiliteitsfonds Dekking van projecten die passen binnen de doelstellingen uit het uitvoeringsbesluit Mobiliteitsfonds. Bij de najaarsnota zijn de onttrekkingen met € 20,2 miljoen verlaagd met name omdat er voor enkele grote projecten werd gerekend op lagere uitgaven. Aan het eind van het jaar bleek dat de aanpassing bij de najaarsnota nog niet voldoende was waardoor de onttrekking aan deze reserve € 6,2 miljoen lager is dan begroot. De dotatie aan de reserve SMF is € 39,7 miljoen lager dan begroot. Dit wordt hoofd zakelijk veroorzaakt door lagere inkomsten vanuit de Rijkscompensatie vanwege Covid-19 (€ 40,0 miljoen). Reserve Programma Stadsbehoud Deze reserve ondersteunt een programmatische aanpak voor het in stand houden van de openbare ruimte en infrastructuur, waaronder de arealen civiele constructies, verhardingen, verkeerssystemen, groen, straatmeubilair, speelvoorzieningen en op termijn wegtunnels.
53
H 3.2.1
Aan de reserve is - in lijn met de begroting - € 68,5 miljoen toegevoegd. Er is € 83,8 miljoen onttrokken, € 2.5 miljoen lager dan begroot. De onttrokken € 83,8 miljoen bestaat vrijwel volledig uit onttrekkingen voor de assets Stedelijk Beheer waarbij Verhardingen (€ 27 miljoen), Civiele Constructies (€ 24.3 miljoen) en Groen (€ 14.4 miljoen) de grootste bestedingen voor hun rekening nemen. Conform de gehanteerde systematiek bij de reserve zijn de diverse onder- en overschrijdingen met elkaar gesaldeerd. Veel projecten zijn uitgesteld vanwege gebrek aan capaciteit, wel uitgevoerde projecten zijn vaak duurder door de inflatie. Zuidelijke IJ-oevers (POR) De reserve is bestemd voor de voorbereiding en uitvoering van het Plan Openbare Ruimte Zuidelijke IJoever (Oosterdok en Stationsplein). Aan deze reserve is conform begroting onttrokken. Zoals begroot is er geen toevoeging aan deze reserve. Leidseplein De gecoördineerde uitvoering van de herinrichting van het Leidseplein en omgeving binnen het samenwerkingsproject Leidseplein. Aan deze reserve wordt € 4,0 miljoen - in lijn met de begroting - onttrokken. Zoals begroot is er geen toevoeging aan deze reserve.
Rode Loper De bouw van vier stations voor de Noord-Zuidlijn in de stadsdelen Centrum en Zuid vraagt om herinrichting van de openbare ruimte rond die nieuwe stations, vanwege de gewijzigde functie van de openbare ruimte en de slijtage door de vele werkzaam heden. Aan deze reserve wordt € 1,4 miljoen minder onttrokken dan begroot. Zoals begroot is er geen toevoeging aan deze reserve. Stationseiland Dekking van de projectkosten Stationseiland / De Entree. De onttrekking aan deze reserve is gelijk aan de begroting. Zoals begroot is er geen toevoeging aan deze reserve. Reserve achterstallig onderhoud, infrastructuur, openbare ruimte en groen Deze reserve ondersteunt een programmatische aanpak voor het wegwerken van grootschalig achterstallig onderhoud in de openbare ruimte en van de infrastructuur.
Jaarverslag 2022
Aan de reserve is € 28.3 miljoen conform begroting toegevoegd. De onttrekking van € 84,9 miljoen heeft voornamelijk betrekking op het Programma Bruggen & Kademuren (€ 59,3 miljoen), Stedelijk Beheer (€ 18,5 miljoen) en op Stadswerken (€ 6,8 miljoen) en is € 5,2 miljoen lager dan begroot. De onttrekking van Programma Bruggen & Kademuren is € 1,8 miljoen hoger dan begroot. Er zijn meer onderzoeken aan bruggen en kades uitgevoerd dan bij de najaarsnota verwacht. De onderschrijding van € 7 miljoen op de uitgaven en daarmee de onttrekkingen bij Stedelijk Beheer zijn grotendeels toe te rekenen aan asset Civiele constructies. Diverse projecten zijn aan vervanging toe waardoor het groot onderhoud vervalt. Andere projecten zijn wegens capaciteitsissues uitgesteld naar 2023. De onttrekking voor Stadswerken is conform begroting. Conform het raadsbesluit van 20 april 2022 is de reserve omgezet naar een systeemreserve. Financieringsreserve activa met maatschappelijk nut Inzet van de eigen bijdrage van de gemeente voor de dekking van investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut. De onttrekking aan deze reserve wijkt niet af van de begroting. Aan deze reserve wordt € 6,2 miljoen minder toegevoegd dan begroot vanwege lagere investeringsuitgaven. De investeringsuitgaven vormen geen onderdeel van de baten en lasten van programma 2.
Reserve Busstation / autodoorgang Centraal Station Deze reserve ondersteunt de realisatie van een autotunnel, een busstation met over kapping, ondergrondse fietsenstalling met aanvaarbescherming en de herinrichting van de openbare ruimte aan de IJzijde van het Stationseiland. De onttrekking aan deze reserve is gelijk aan de begroting . Zoals begroot is er geen toevoeging aan deze reserve. Reserve vervanging IJveren Deze reserve is gevormd voor incidentele vervangingsinvesteringen in de veer verbindingen over het IJ. De onttrekking aan deze reserve is € 0,3 miljoen lager dan begroot. Zoals begroot is er geen toevoeging aan deze reserve.
54
H 3.2.1
Reserve IJ-oever verbinding De reserve wordt gebruikt om de eerste IJ-oeververbinding voor te bereiden tot aan de fase voorkeursbesluit. De begrotingsdoelstelling waarme de IJoeververbinding een relatie heeft is “We zorgen voor integrale en kwalitatieve afwegingen bij inzet en prioritering ruimtelijke ontwikkeling”. De onttrekking aan deze reserve is € 0,5 miljoen lager dan begroot. Zoals begroot is er geen toevoeging aan deze reserve.
Subsidies van betekenis Er zijn in dit programmaonderdeel geen subsidies van betekenis toegekend
Risico’s en maatregelen Actuele risico’s
Maatregelen
1. Door schaarste op de arbeidsmarkt lukt het niet om voldoende (gekwalificeerd) personeel aan te trekken, waardoor uitvoering van projecten en bouwwerkzaamheden onderdruk komen te staan
We zetten in op een brede en tijdige werving van nieuw personeel. Ook starten we met een technische traineeship, waarmee pas afgestudeerden aantrekken. Ook passen we Campusrecruitment toe, waarmee we studenten trachten te interesseren voor het werken bij de gemeente Amsterdam.
2. Doordat er beperkte nieuwe investeringen mogelijk zijn in stad verbeteren, bestaat het risico dat beleidsdoelstellingen onder druk komen te staan (bijv. autoluw, verkeersveiligheid en duurzaamheid).
Monitoren van de voortgang en waar nodig keuzes voorleggen gericht op het aanpassen van de beleidsdoelstellingen.
3. De hoge inflatie, met name in de sector Grond, Het doorgaan met versoberen, temporiseren en Weg- en Waterbouw, blijft aanhouden, waardoor eventueel schrappen van projecten en het actief wij minder kunnen investeren voor hetzelfde geld. monitoren van de projecten, zodat we herprioriteren als zich knelpunten voordoen. 4. Omdat meer thuisgewerkt wordt neemt de Een actieve lobby richting rijk draagt bij aan een vraag naar OV af. Wij willen de fijnmazigheid en hogere bijdrage voor de Vervoerregio. frequentie van het netwerk behouden. Dit betekent dat de Vervoerregio meer moet bijdragen aan het OV. Dit kan ten koste gaan van investeringen van de VRA in de infrastructuur van Amsterdam. 5. Veren kunnen de groeiende passagiersstroom niet aan.
Jaarverslag 2022
Actieve monitoring van de reizigersstromen, (versnelde) aanschaf pontveren en maatregelen aan de wal.
Beleidskaders • Verlenging Meerjarenprogramma Verkeersveiligheid 2016-2023 • Het Programmaplan Bruggen en Kademuren (2020) is het overkoepelende kader voor het Programma en geeft invulling aan de organisatie en de aanpak. • Programma Stadsbehoud. • Programma aanpak wegtunnels Amsterdam. • Beleidskader ‘1Amsterdam Heel & Schoon’ (2017). • Agenda Autoluw (2020) is het overkoepelend kader voor leefruimte en schone lucht. • Agenda Autodelen (2019) biedt een integrale visie op autodelen. • Nota Deelmobiliteit (2019) biedt voor de komende jaren (t/m 2023) duidelijkheid over hoe de gemeente richting geeft aan deelvervoer (alle modaliteiten behalve de deelauto). • De Agenda Touringcar 2020-2025 (2020) schetst het kader voor de manier waarop de gemeente omgaat met touringcars. Dit moet leiden tot een (grotendeels) touringcarvrij stadshart in 2023; een maximaal touringcarluw gebied binnen de s100 in 2023, en een touringcarluw gebied tussen S100 en de Ring A10 in 2025. • Agenda Taxi 2020-2025 beschrijft de ambities en het eindbeeld voor de taxi in Amsterdam voor de komende jaren. • Mobiliteitsaanpak 2030 (2013) is het overkoepelende kader voor het Mobiliteits beleid van de gemeente Amsterdam in de periode tot 2030. • Programma Stad in Balans 2018-2022 (2019) is het kader voor het evenwicht tussen bezoekers en bewoners van Amsterdam.
• Beleidskader Verkeersnetten (2018) waarin de belangrijkste netwerken voor de bereikbaarheid van en in de stad zijn aangegeven, inclusief de bijbehorende eisen en richtlijnen. • Meerjarenprogramma Fiets 2017-2022 (2017), waarin is beschreven hoe we omgaan met de fietsers en hun fietsen. • Meerjarenprogramma Verkeersveiligheid 2016-2022, een geactualiseerd programma over de verkeersveiligheid in Amsterdam dat is vastgesteld door de gemeenteraad in 2016. • Uitvoeringsagenda Mobiliteit (2015), de agenda houdt Amsterdam bereikbaar en aantrekkelijk. Concrete maatregelen die meer ruimte creëren en de doorstroming verbeteren. Voor voetganger, fietser, ov-reiziger en de automobilist. • Uitvoeringsagenda Stedelijke Logistiek Amsterdam (2017), waarin voor het goederenvervoer in Amsterdam een aantal maatregelen staat om leefbaarheid, doorstroming en efficiëntere bevoorrading voor en door vervoerders en verladers te bevorderen. 55
H 3.2.1
• Actieprogramma Smart Mobility 2016-2018 (2016), waarmee inzicht wordt gegeven in de belangrijkste Smart Mobility ontwikkelingen en Amsterdamse projecten die daarop inspelen. • 1Stad1Opgave (maatregel Koopmanschap: 7 Puccini en 8 Inkoop Grond, Weg en Waterbouw). • Het “Handboek Inrichting Openbare Ruimte Amsterdam” zorgt voor de digitale en integrale ontsluiting van al het beleid dat van toepassing is op de inrichting van de openbare ruimte. Het betreft onder meer de volgende belangrijke beleids producten: Visie Openbare Ruimte 2025 (2017) heeft vijf ambities geformuleerd en principes uitgewerkt om meer regie te voeren op ontwikkeling, inrichting, beheer van de openbare ruimte, afgestemd op het gebruik; • In het Beleidskader “1Amsterdam Heel & Schoon” (2017) staan de principes voor onderhoud, reiniging en assetmanagement; • De Standaard voor het Amsterdamse Straatbeeld (Beleidskader Puccinimethode, 2018) bevat standaard inrichtingsprincipes en materiaalkeuzes voor het ontwerpen en aanleggen van de openbare ruimte, gekoppeld aan de centrale inkoop van materiaal; • Het Beleidskader Verlichting (2017) definieert de rol van verlichting in Amsterdam en stelt de kaders waarbinnen de gemeente haar taken voor de verlichting uitvoert, waaronder de transitie naar 100 procent LED verlichting; • Het Stedelijk Kader Buitenreclame (2016, actualisatie 2019/2021) bepaalt de randvoorwaarden
voor het toestaan van reclame in de openbare ruimte.
• Uitvoeringsagenda Mobiliteit (2015) – maatregelen voor het verbeteren van de bereikbaarheid en leefbaarheid in de stad. Daarbij ligt de nadruk op scherpe keuzes (in het centrumgebied bijvoorbeeld voor voetgangers en fietsers). • Nota Parkeernormen Auto (2017). Deze nota stelt parkeernormen vast voor nieuwbouwen transformatieprojecten in de stad. Hiermee wordt voorkomen dat nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen leidt tot extra parkeerdruk en op omliggende straten wordt afgewenteld. • Visie Openbare Ruimte 2025 (2017) heeft vijf ambities geformuleerd en principes uitgewerkt voor meer regie op ontwikkelen, inrichten, beheren en gebruiken van de openbare ruimte op stadsniveau. • Verordening op het Stedelijk Mobiliteitsfonds Amsterdam (2020), een fonds vanuit inkomsten van het straatparkeren om de openbare ruimte en het verkeer- en vervoersysteem te verbeteren.
Parkeren • Meerjarenprogramma Fiets 2017-2022 (2017) en Kader Fietsparkeren (2015). • Nota Parkeernormen fiets en scooter (2018). Geeft normen en richtlijnen voor fietsen scooterparkeren bij nieuwbouw en functiewijziging. • Parkeerplan 2012 – Inzet van onbenutte parkeercapaciteit in parkeergarages voor vergunninghouders om meer ruimte op straat te creëren. • Plan Vernieuwing P+R – nieuw P+R-concept, waarbij we slim parkeerplaatsen inkopen en uitbreiding van P+R de ‘vraag’ volgt. • De (jaarlijkse) gemeentelijke parkeerverordening – regelgevingskader parkeer beleid, waarin geboden en verboden rondom parkeren staan, en de typen parkeervergunningen. • De (jaarlijkse) verordening Parkeerbelastingen, met daarin tarieven voor kort parkeren en parkeervergunningen.
Jaarverslag 2022
56
H 3.2.2
3.2.2 Water Een evenwichtig, veilig en duurzaam beheer en gebruik van water en wal door het onderhouden van waterassets, het beheersen van drukte en het tegengaan van overlast waardoor het Amsterdamse watersysteem functioneert en veilig is en een vlotte en veilige doorvaart wordt gegarandeerd
Belangrijke ontwikkelingen
Varen In 2022 hebben we gewerkt aan de verdere uitvoering van de Nota’s Varen Deel 1 en 2.
Water Het assetmanagement van water hebben we is in 2022 verder doorontwikkeld en uitgerold. Hierdoor komt er meer inzicht en meer gecoördineerde sturing op het onderhoud en beheer van de Amsterdamse water assets. Net als in 2021 is hebben we ook in 2022 in het uitvoeringsprogramma geïntensiveerd waardoor we een belangrijke bijdrage leveren aan een veilige en klimaatbestendige stad.
We hebben een begin gemaakt met de omzetting van exploitatievergunningen voor passagiersvaart van onbepaalde naar bepaalde tijd. Het gaat om maximaal 550 vergunningen ter bestrijding van drukte op het binnenwater. De rechtbank oordeelde in 60 beroepszaken dat het nieuwe vaarbeleid een eerlijke balans is tussen algemeen belang en belangen van reders.
Onderwerp
Realisatie 2022
Opmerking
Baggeren
55.000 m
Totaal aan baggeractiviteiten inclusief baggeren van vaarwegen door Waternet. Totale aanwas is groter dan huidige realisatie
Na vaststelling van de Selectieleidraad voor de verdeling van semi-exclusieve op- en afstapplekken passagiersvaart is de selectieprocedure gestart. Dit met het openen van de inschrijving voor reders.
Natuurvriendelijke oevers
738 kilometer geïnspecteerd
Eerste groot onderhoud wordt uitgevoerd aan Zwarte Pad
Aantal hectares maaien waterplanten Markermeer
711 hectare
Jaarlijks mag maximaal 10% van waterplaten mag worden gemaaid
3
Opgeloste gebreken Brandkranen 456
Door aanvang droge schouw is aantal opgeloste gebreken significant toegenomen
Woonbootligplaatsen
Er loopt een pilotproject in zijkanaal I om de juiste onderhoudsaanpak in Amsterdam te kunnen ontwikkelen
Zijkanaal I
Een goede grondwaterstand in onze parken is nodig voor de groenvoorziening en om prettig te kunnen recreëren. In vier parken van Amsterdam brengen we het areaal en de onderhoudstoestand van de aanwezige drainage in kaart. Daarnaast zijn 3 speel tuinen in Weesp onderzocht. Met de verkregen informatie maken we een plan van aanpak om de drainages van alle parken van Amsterdam in kaart te brengen en maken we een beheerplan. Jaarverslag 2022
We hebben een begin gemaakt met de uitvoering van het nieuwe ligplaatsenbeleid voor passagiersvaartuigen. Voldoende ligplaatsen, scenario’s voor behoud en verdelen van ligplaatsen en een efficiënt gebruik van schaarse plekken op het binnenwater zijn belangrijk. We hebben het doorvaartvignet ingevoerd. Het is verplicht voor pleziervaartuigen op het binnenwater die niet beschikken over een binnenhavengeld-vignet. Zo heeft de gemeente een beter beeld van de verkeersaantallen op het water. Er zijn ruim 10.000 vignetten verkocht. Tussen november 2021 en februari 2022 golden ook op het water de Covid-maat regelen. Daarna was herstel zichtbaar. Het aantal verkeersbewegingen (passagiers- en pleziervaart) was in de zomer bijna drie keer zo hoog als in 2021. Daarmee was het zo goed als terug op het oude niveau (90 procent).
57
H 3.2.2
Specifieke beleidsdoelen
2.2.1.2
Doel 2.2.1 Het openbare water is begaanbaar, aantrekkelijk, schoon en veilig voor alle gebruikers. Indicatoren doel
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021
1
7,8 (2017)
Schoonheidsgraad van de grachten (010)
8,1
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
>7
>7
Na het ontstaan van de problemen met de camerabeelden op de bediencentrale (COB) in 2021 is er in het voorjaar van 2022 besloten om de centrale uit te schakelen. Vanaf half mei worden alle objecten die centraal werden bediend dus weer lokaal bediend. De gemeente Amsterdam en Waternet zijn in gesprek over mogelijke varianten van bediening in de toekomst. Deze varianten lopen uiteen van totale lokale bediening tot volledige centrale bediening en alle tussenliggende hybride vormen. Er wordt rekening gehouden met zeker nog twee vaarseizoenen met lokale bediening
2.2.1
Activiteit 2.2.1.3
Drijfvuil verwijderen gebeurt volgens de afgesproken KPI. (Schoonheidsgraad hoger dan 7) Bureau O & S monitort de resultaten en brengt per kwartaal een rapportage uit per wijk over de behaalde resultaten.
We beheren en onderhouden onze assets (water). Indicatoren activiteit
Activiteit 2.2.1.1 We baggeren en verwijderen drijfen grofvuil uit openbaar water. Indicatoren activiteit
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021
1
592 (2017)
Aantal ton verwijderd drijfen grofvuil
385
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
600
310
2.2.1.1
2
Versnellen van de vervanging van kademuren (strekkende meters per jaar)
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021
1
97% (2014)
95%
Jaarverslag 2022
(2020)
Doel 2.2.2
1
We bedienen bruggen en sluizen.
Jaarverslag 2022
Het aantal gebieden (deelgebieden) dat op vastgesteld niveau Sober wordt onderhouden
Indicatoren doel
Activiteit 2.2.1.2
Percentage passages door beroepsvaarders dat plaatsvindt binnen de gestelde termijn
1
Begroting 2022
We beheersen drukte op het water en de wal, geen overlast tegen en garanderen een vlotte en veilige doorvaart.
Het aantal ton drijf- en grofvuil is lager doordat voorheen de tonnages van de verwijderde wrakken en bootjes in de tonnages hierin werd meegenomen. Deze hoeveelheden worden nu elders gerapporteerd.
Indicatoren activiteit
Peilwaarde Jaarverslag (peiljaar) 2021
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
95%
95%
Voortgang invoering nieuw vergunningen systeem passagiersvaart met een maximum aantal exploitatie vergunningen
Peilwaarde (peiljaar) n.v.t.
Jaarverslag 2021
Begroting 2022 Jaarverslag 2022
Start omzetting Afronding alle exploitatie afwikkeling vergunningen omzetting, naar bepaalde tijd verwerken 712 en start aanvragen. uitgifteronde Uitgifte 1e tranche van 155 exploitatie vergunningen
58
H 3.2.2
Activiteit 2.2.2.2
2.2.2 Bij de 1e uitgifteronde zijn alle 155 beschikbare exploitatievergunningen passagiers vaart verleend. Tegen de besluiten is beroep ingesteld. De rechtbank behandelt de beroepsprocedures medio 2023. Alle ligplaatsvergunningen passagiersvaart zijn omgezet van onbepaalde naar bepaalde looptijd. Daarbij is aangesloten bij de looptijd exploitatievergunning. Tegen de besluiten zijn bezwaarschriften ingediend. Hierop wordt in Q1 2023 een beslissing genomen.
We stimuleren het transport over water
Indicatoren activiteit
Peilwaarde (peiljaar)
Jaarverslag 2021
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
1
32 (2020)
32
Afronding onderzoek naar het voor transport geschikt maken van laad-/ losplekken. Realisatie uitbreiding naar 46
42.
Uitbreiding laad-loslocaties
Activiteit 2.2.2.1 We hebben steeds beter zicht op het gebruik van het binnenwater door middel van de Digitale Gracht.
2.2.2.2 Indicatoren activiteit 1
Het verder uitrollen en operationaliseren van de Digitale Gracht: Percentage sensoren van de basisdekking die operationeel is.
2
Geautomatiseerde detectie van potentiele illegale passagiersvaart: reductie aantal illegale schepen.
Peilwaarde (peiljaar)
Jaarverslag 2021
Begroting 2022
Jaarverslag 2022
PM
90% van de basisdekking; 100% van de in-/uitgangen
95%
> 90% van de basisdekking; 100% van de in-/uitgangen.
Geautomati 20% reductie van Zie toelichting seerd detectie illegale systeem vaarbewegingen gereed t.o.v. 2021
2.2.2.1 Sinds 2021 monitoren we zowel passagiers- als pleziervaart met de Digitale Gracht. In 2022 is het sensorsysteem aangepast voor betrouwbaardere gegevens en is het doorvaartvignet voor pleziervaart ingevoerd. Dit maakt het gebruik van - en de druk op - het binnenwater zichtbaar. We zijn gestart met het automatisch detecteren van potentiële illegale passagiersvaart. In 2021 hebben we door coronamaatregelen beperkt gevaren, waardoor de detectie niet goed kon worden getest. In 2022 is gebleken dat verder onderzoek en ontwikkeling nodig is om potentiële illegale verkeersbewegingen te kwantificeren met automatische detectie.
Jaarverslag 2022
In 2022 zijn tien extra laad- en loslocaties in het centrumgebied toegevoegd door openbare op- en afstapplekken een dubbelbestemming te geven. De huidige locaties sluiten nog niet goed aan op de logistieke behoefte en structureel transport over water is nog in ontwikkeling. Verdere uitbreiding gebeurt op basis van de behoefte van de markt. Hiervoor is verder onderzoek nodig naar logistieke stromen.
Activiteit 2.2.2.3 We stimuleren duurzaam gebruik van het binnenwater. Indicatoren activiteit
Peilwaarde (peiljaar)
Jaarverslag Begroting 2022 2021
Jaarverslag 2022
1
Passagiersvaart: laadinfrastructuur
Aanbesteding en start uitrol
Overdracht
2
Pleziervaart: laadinfrastructuur
Start uitrol van laadpunten
Overdracht
2.2.2.3 Aan de ambitie uitstootvrij varen voor passagiers-, plezier- en transportvaart om schonere lucht in de stad te krijgen en duurzaamheid te stimuleren is in 2022 als volgt uitvoering gegeven: • Voor passagiersvaart is (als pilot) laadinfra in gebruik genomen bij een (semi)exclusieve locatie. Inzichten worden meegenomen in de laadstrategie passagiersvaart. • Voor de vernieuwde middenkom zijn voorbereidingen getroffen voor aanleg van laadinfra passagiersvaart. Naar verwachting gereed in Q1 2024. 59