B2 Evaluatie 1.3e regeling 5 jaar rapportage.pdf
Tekst van het document
Resultaten Subsidieregeling Verenigingsaccommodaties Buitensport (1/3e-regeling) 2020-2024
Inhoudsopgave Inleidend Aanleiding Uitleg over de huidige regeling
3 3
Resultaten Resultaten samengevat Conclusies subsidieregeling
4 5
Projecten in Beeld Kadoelen Athena TPC Gaasperpark Nereus Ulysses De Doordrijvers
8 9 10 11 12 13
Voetbalvereniging SC Buitenveldert (1974) maakte in 2021 gebruik van de regeling voor renovatie van kleedkamers en clubgebouw. De vereniging heeft 1.350 leden. 70% van de leden is jeugd en de club heeft één van de grootste dames/meisjes afdelingen van het land. Foto op titelblad: Voetbalvereniging OSV, Amsterdam Noord (1919)
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
2
Inleidend Aanleiding De wethouder Sport en Bewegen heeft gevraagd om de Subsidieregeling Verenigingsaccommodaties Buitensport te actualiseren. Hiervoor is eerst dit overzicht van de realisatie over 2020-2024 opgesteld. Het betreft een uitleg over de regeling en geeft verder een overzicht van de projecten die zijn gerealiseerd in de afgelopen vijf jaren.
De regeling wordt ook wel de 1/3e regeling genoemd omdat maximaal 1/3 deel van de totale investering uit een gemeentelijke subsidie bestaat. Daarnaast kan er onder de regeling, indien de vereniging een bancaire lening aangaat ter financiering van het eigen deel, ook een borgstelling worden aangevraagd bij de gemeente in samenwerking met de Stichting Waarborgfonds Sport (SWS).
De wens tot actualisering van de regeling heeft te maken met ontwikkelingen in de markt, type aanvragen, behoefte van verenigingen, veranderend sportbeleid en de ambities uit het coalitieakkoord 2022 – 2026. De regeling is meest recent geactualiseerd in 2021.
Subsidie (1/3e deel) De subsidie bedraagt maximaal 1/3e deel van de totale investering, tot een plafond van €325.000,-.
Uitleg over de huidige regeling De regeling bestaat meer dan 60 jaar en is voor buiten-/ en watersportverenigingen. Amsterdam kent circa 160 buitensportverenigingen. Doel van de regeling is het bevorderen van een goede kwaliteit van verenigingsaccommodaties, velden, verlichting en toebehoren. Verenigingen kunnen een subsidie en/of een borgstelling aanvragen voor investeringen in accommodaties die zij in eigendom hebben, zoals kleedvoorzieningen, kantines, steigers en het vervangen van toplagen van velden of veldverlichting. De aanvragen worden toegekend op volgorde van binnenkomst van een compleet dossier. Aanvragen kunnen gedurende het hele jaar worden ingediend. Toekenning na beoordeling is afhankelijk van de dan nog beschikbare financiële middelen in het subsidiebudgetplafond.
Eigen inbreng (2/3e deel) De vereniging dient zelf minimaal 2/3e deel van de totale investering in te brengen. Dat kan bestaan uit spaarmiddelen, leningen of (rijks)subsidies. Gemeentelijke borgstelling De sportvereniging kan daarnaast een borgstelling verkrijgen van maximaal €500.000,-- wanneer zij een bancaire lening afsluit om de investering in de verenigingsaccommodatie te financieren. De SWS en de gemeente staan beide voor 50% borg voor de lening (ieder maximaal €250.000,--). Het gaat bij deze regeling niet om investeringen in gemeentelijke sportinfrastructuur (kunstgrasvelden, sporthallen etc.), maar om accommodaties, velden of verlichting die in (juridisch) eigendom zijn van de vereniging zelf.
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
3
Resultaten Resultaten samengevat 2020-2024 Met de subsidie bijdrage aan de Amsterdamse sportverenigingen in de afgelopen 5 jaar zijn meer dan 30 sportverenigingen en meer dan 30.000 sporters geholpen met vernieuwing van hun verenigingsaccommodatie. Totaal 2020 tot en met 2024: Subsidiebudget (over 5 jaren): € 3.502.525,00 Totaal beschikte subsidie: € 3.457.205,42 Aantal beschikkingen: 37 Subsidie activiteit: clubgebouw (26), veld (8), veldverlichting (5) Gemiddelde beschikking: € 93.437,98 Laagste beschikking: € 5.748,19 Hoogste beschikking: € 325.000,00 Bankleningen 14 SWS borgstellingen bij lening 13 (waarvan 5 een 50/50 borgstelling) Totaal van gemeentelijke sportleningen (SFBSA) en gemeentelijke borgstellingen (met SWS) bedraagt in 2024: €1.672.216,Investeringssom door verenigingen in eigen sportaccommodaties over de afgelopen 5 jaar bedraagt €11.474.350,81.
Jaartal
Buitensport vereniging
Sport
Stadsdeel
Wat
Totaal investering
1/3e subsidie
Leden
2021
Vlug en Vaardig
Voetbal
NieuwWest
clubgebouw
€
49.368,87
€
16.456,00
150
2021
Blauw-wit
Korfbal
West
clubgebouw
€
159.052,30
€
39.889,00
218
2021
TV De Meer
Tennis
Oost
verlichting
€
74.429,47
€
24.325,00
942
2021
Nereus
Roeien
Zuid
clubgebouw
€
420.573,07
€
102.056,00
974
2021
SC Buitenveldert
Voetbal
Zuid
clubgebouw
€
121.311,00
€
40.344,00
1300
2021
THC Hurley
Hockey
Zuid
verlichting
€
29.947,50
€
9.983,00
2000
2021
AH&BC
Hockey
Zuid
veld
€
257.609,00
€
85.870,00
2261
2022
WSV De Doordrijvers
Watersport
Noord
clubgebouw
€
114.630,00
€
37.573,00
108
2022
ARC Ulysses
Wielrennen
Noord
clubgebouw
€
67.161,72
€
22.625,00
122
2022
FC Ankaraspor
Voetbal
Oost
clubgebouw
€
515.000,00
€
170.258,00
160
2022
LTC Strandvliet / TV Gaasperpark
Tennis
Zuidoost
veld
€
881.606,00
€
290.000,00
257
2022
Atos (borgstelling)
Atletiek
Noord
clubgebouw
2022
Weesper Tennis Club
Tennis
Weesp
veld
€
533.114,06
€
160.466,00
849
2022
Swift/PST (Parkschouwburg)
Korfbal/ Tennis
Centrum
clubgebouw
€ 1.175.507,00
€
325.000,00
1016
2022
Xenios (borgstelling)
Hockey
NieuwWest
clubgebouw
2023
ATC Kadoelen
Tennis
Noord
veld
€
160.400,75
€
48.257,22
955
2023
TV Geinburgia
Tennis
Zuidoost
veld + verlichting
€
226.784,18
€
75.594,73
245
2023
LTC Strandvliet / TV Gaasperpark
Tennis
Zuidoost
clubgebouw
€
463.800,00
€
120.162,39
257
2023
ATC Sloterplas
Tennis
NieuwWest
clubgebouw
€
75.000,00
€
24.588,00
400
2023
TV De meer
Tennis
Oost
clubgebouw
€
91.986,59
€
29.739,74
942
2023
ASV Swift
Voetbal
Zuid
clubgebouw
€
127.016,12
€
42.338,71
1425
2023
LTC Festina
Tennis
Zuid
veld + club toebehoren
€
688.360,00
€
220.326,00
2046
2023
AH&BC
Hockey
Zuid
veld
€
381.957,50
€
127.319,17
2261
2024
WSV het Die
Watersport
Noord
clubgebouw
€
17.244,57
€
5.748,19
35
2024
AAC atletiek
Atletiek
NieuwWest
verlichting
€
33.366,96
€
11.122,32
115
2024
WSV Amsterdam
Watersport
Zuid
clubgebouw
€
139.502,92
€
46.500,97
243
385
1340
Jaartal
Buitensport vereniging
Sport
Stadsdeel
Wat
Totaal investering
1/3e subsidie
Leden
2020
RZ ver Poseidon
Roeien
Oost
clubgebouw
€
51.231,00
€
17.077,00
178
2020
V.R.A.
Cricket
Zuid
clubgebouw
€
179.676,00
€
59.892,00
225
2020
Watersportver De Schinkel
Watersport
Zuid
clubgebouw
€ 260.000,00
€
57.218,00
234
2020
Roeivereeniging Willem III
Roeien
Oost
clubgebouw
€
€
52.726,55
859
2020
THC Hurley
Hockey
Zuid
veld
€
318.000,00
€
106.000,00
1944
2024
Zeilvereniging Het Y
Watersport
Noord
clubgebouw
€
142.932,00
€
47.644,00
530
2020
AH&BC
Hockey
Zuid
verlichting
€
103.954,50
€
34.651,50
2261
2024
RZ ver. De Amstel
Roeien
Zuid
clubgebouw
€
265.329,00
€
82.281,00
597
2020
St Acropolis (HC Athena)
Hockey
Oost
clubgebouw
€
392.571,00
€
96.672,00
2100
2024
Weesper tennisclub
Tennis
Weesp
clubgebouw
€
379.200,00
€
102.650,00
965
ATC Kadoelen
Tennis
2024
A.A.S.R Skøll
Roeien
Oost
clubgebouw
€
451.274,08
€
127.000,00
1083
2024
TV Tiebreakers
Tennis
Oost
clubgebouw
€ 1.146.274,00
€
325.000,00
1400
Totaal
€ 11.474.350,81
€ 3.457.205,42
2020
Noord
clubgebouw
€
158.179,65
821.000,00
€
271.850,93
461
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
4
Resultaten Conclusies subsidieregeling 2020-2024
1.
Bereikte impact
In de afgelopen vijf jaar heeft de subsidieregeling meer dan dertig sportverenigingen en 30.000 Amsterdamse sporters ondersteund bij de vernieuwing, verbouwing en uitbreiding van hun sportverenigingsaccommodatie (kleed- en clubhuisgebouw), velden en verlichting. Deze investeringen hebben de kwaliteit van de sportvoorzieningen aanzienlijk verbeterd, wat bijdraagt aan veiliger en plezieriger sporten voor duizenden Amsterdammers. 2.
Uitgevoerde investeringen
Amsterdamse sportverenigingen hebben de afgelopen vijf jaar met steun vanuit de gemeente 37 accommodatieprojecten gerealiseerd. Dat omvatte 26 investeringen in clubgebouwen, waarvan vier nieuwbouwprojecten en 22 kwaliteitsverbeteringen van bestaande accommodaties, inclusief voorzieningen zoals steigers en roeivlotten. Daarnaast zijn er acht investeringen gedaan in sportvelden, waaronder de aanleg of vervanging van drie hockeyvelden, 34 tennisbanen en vier padelbanen, en op vijf locaties werd nieuwe veldverlichting geïnstalleerd. 3.
Doelmatig en doelgericht
Jaartal
Beschikkingen
Totaal
2020
8
€ 2.284.612,15
2021
7
€ 1.112.291,21
2022
6
€ 3.287.018,78
2023
8
€ 2.215.305,14
2024
8
€ 2.575.123,53
37
€ 11.474.350,81
4.
Vitale sportverenigingen
Bijna alle verenigingen die de afgelopen vijf jaar subsidie ontvingen, hebben nu een vitale status, wat hun bestaansrecht en toekomstbestendigheid bevestigt. Dit sluit aan bij de ambitie van het college om sportverenigingen te versterken1. Vitale verenigingen zijn essentieel voor een divers sportaanbod en het behalen van maatschappelijke doelen. Ze bevorderen niet alleen de fysieke activiteit, maar spelen ook een belangrijke rol in het versterken van sociale banden in de buurt. 5.
Beschikbare financiële middelen volledig benut
De afgelopen jaren was het mogelijk om met de beschikbare gestelde financiële middelen 37 projecten te realiseren. In 2024 is het subsidieplafond al voor de zomer bereikt door een grotere hoeveelheid aanvragen. Latere aanvragen zijn afgewezen, omdat er geen geld meer beschikbaar was om deze toe te kennen.
De verenigingen investeerden minimaal €11,5 miljoen in deze projecten, inclusief €3,5 miljoen gemeentelijke subsidie. Basisvoorwaarde van de regeling is dat de sportvereniging (de subsidieaanvrager) zelf ten minste 2/3e deel van de investering moet inbrengen. De eigen inbreng van de vereniging is een zekere garantie dat de gemeentelijke en eigen middelen doeltreffend en doelmatig worden ingezet. De inbreng van de sportvereniging, tot stand gekomen met een grote inzet van de leden van de sportvereniging en haar vrijwilligers, is een unieke en specifieke karaktereigenschap van de regeling.
1
Visiebrief Sport- en Beweegbeleid 2023-2027
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
5
Resultaten 6.
Spreiding over de sporten en stad
In lijn met de investeringen door verenigingen in de rest van het land en de Amsterdamse historie werd veel geïnvesteerd in het tennis, hockey, roeien, watersporten en voetbal. Tennis is veruit de grootste afnemer. Het voetbal bleef, gezien zijn grote aantal verenigingen, relatief gezien achter met slechts 4 projecten op bijvoorbeeld tennis (13 beschikkingen op 25 verenigingen). Dat geldt verhoudingsgewijs ook voor het hockey met 12 verenigingen en roeien met 9 verenigingen. Dat valt voor een gedeelte te verklaren doordat deze sporten veelal meer opstallen in eigendom en beheer hebben. De meeste investeringen werden gedaan door sportverenigingen in Oost en Zuid, waar veel verenigingen met eigen accommodaties zitten. Nieuwkomer Weesp deed gelijk mee. Slechts 1 project betrof samenwerking tussen twee verenigingen (tennis en korfbal).
Fig 1 Subsidieverdeling naar soort sport
Fig 2 Subsidieverdeling naar aantal verenigingsleden
8.
In de afgelopen 5 jaar werd door 14 verenigingen een lening afgesloten bij een bank naar eigen keuze, waarvan 13 met een borgstelling van SWS. Gemeente Amsterdam participeerde bij vijf van deze borgstellingen 50/50 met SWS (sinds start samenwerking in 2022). De borgstelling biedt de benodigde zekerheid voor de bank om de lening te kunnen verstrekken aan een sportvereniging. De hoofdsommen van de vijf borgstellingen aan gemeentezijde zijn in 2024 opgeteld totaal €847.597,- en worden volgens afspraak afgelost. De financiële status van de 14 verenigingen wordt door SWS beoordeeld als redelijk tot uitstekend. 9.
7.
Subsidieverdeling naar grootte (ledental)
De meeste subsidies gaan naar grote verenigingen (250-2250 leden), met gemiddeld >€100.000 per project. Middelgrote clubs (101-250 leden) ontvangen gemiddeld €50.000 voor kleinere projecten. Kleine clubs (<100 leden) vragen zelden deze subsidie aan. Grote clubs zijn beter georganiseerd en kunnen complexere projecten aanpakken, maar door o.a. stijgende kosten en rente stellen ze grote investeringen nu wel vaker uit.
Borgstelling samenwerking met SWS is gestart
Sportleningen zijn overgenomen en worden afgelost
In 2021 heeft de Stichting Financiering Bouw Sport Accommodaties (SFBSA) in overleg met Gemeente Amsterdam besloten om na zestig jaar te stoppen met de werkzaamheden voor de uitvoering van de zogenaamde 1/3e regeling. In aansluiting op het gemeentelijk beleid werken we in vervolg met het landelijk opererende SWS samen. Deze voert de beoordeling van subsidieaanvragen uit, alsmede de verstrekking van leningen met borgstelling aan verenigingen. Op 1 april 2023 is het raadsbesluit geëffectueerd en heeft de gemeente de portefeuille met 17 sportleningen van de SFBSA ad €1 miljoen overgenomen. De betreffende verenigingen lossen hun lening sindsdien af bij de gemeente. In 2024 bedraagt de totale som van leningen nog €824.619,- De laatste lening moet uiterlijk 2039 zijn afgelost.
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
6
Resultaten 10.
We zijn (nog net) binnen het borgstellingsplafond gebleven.
De gemeenteraad heeft in 2021 het borgstellingsplafond vastgesteld op 2 miljoen euro. De som van sportleningen (SFBSA) en de borgstellingen bedraagt in 2024 €1.672.216,-. In de laatste drie jaar werd gemiddeld €310.000,-- per jaar aan gemeentelijke borgstellingen afgegeven. Als deze lijn zich voortzet, dan komt het plafond al snel in zicht en raken we het plafond al in 2027 (ondanks de aflossingen). 11.
op door hogere bouw- en loonkosten, gemeentelijke lasten, rente, energieprijzen, grondkosten. Maar ook de wens tot verduurzaming en vergroting van de fysieke en sociale toegankelijkheid van de accommodatie. Uitstel van investeringen draagt op een aantal plekken bij aan verdere groei van de kloof in kwaliteit en uitstraling van accommodaties en sportdeelname tussen verschillende sporten en gebieden. Er is dus in toenemende mate behoefte aan betere investering- en exploitatiemodellen met hogere opbrengsten en/of lagere lasten, om de betaalbaarheid en kwaliteit van de verenigingsaccommodaties in de toekomst niet in gevaar te brengen.
Meer clubs hebben het eigendom van opstal vastgelegd 14.
Om deel te kunnen nemen aan de regeling moet aangetoond worden dat de vereniging over een opstalrecht, erfpachtrecht of volledig eigendom beschikt. In lijn met het sportbeleid maken steeds meer verenigingen afspraken met de gemeente over dit juridisch eigendom van de accommodatie. Bij 12 projecten is een opstalrecht overeenkomst gesloten. Een groot deel van de buitensportverenigingen heeft nog geen opstalrecht of andere overeenkomst en kan dus geen gebruik maken van de regeling, voordat dit door hen geregeld wordt. 12.
Eén project in grote problemen.
Eén project is in grote problemen gekomen na een subsidie toekenning. Door kostenoverschrijdingen en financiële tekorten dreigt het project te mislukken. De situatie is ernstig en vereist bijzondere aandacht om verdere schade te voorkomen. De bouw van het clubgebouw is gestaakt. Deze situatie is ongekend in de lange historie van deze regeling en landelijk uniek. 13.
Toenemende kosten en uitdagingen bij investeringen
De komende jaren zullen veel inspanningen moeten worden geleverd om de bestaande accommodaties en voorzieningen, waarvan er veel uit de jaren zestig tot en met tachtig van de vorige eeuw stammen, grondig te renoveren, verduurzamen of te vervangen. De kwaliteit van de accommodatie op peil houden is voorwaar geen eenvoudige opgave. Vind maar eens vrijwilligers om de kar te trekken, een bank en een aannemer en steun bij de leden. Daarbij lopen de kosten almaar verder
Reacties op de regeling vanuit de verengingen
Door de jaren heen hebben we in contact met de verenigingen regelmatig opmerkingen en suggesties ontvangen. Een losse samenvatting daarvan komt op het volgende neer: zonder de bijdrage en borgstelling van de gemeente is voor veel clubs de investering niet mogelijk. Over de financiële steun bij de projecten vanuit de gemeente zijn bestuurders van de vereniging erg tevreden. Ook lang niet alle gemeenten hebben een dergelijke regeling. De subsidieaanvraag trekt echter een zware wissel op de vrijwilligers. Verenigingen kunnen een behoorlijke bijdrage ontvangen, maar moeten daar wel iets voor doen en aantonen dat het project daarvoor in aanmerking komt. De regeling op zich zelf is niet altijd duidelijk in wat kan, mag en moet. De regeling sluit niet altijd aan op de behoefte van verenigingen. Sportverenigingen investeren bijvoorbeeld steeds vaker in verduurzaming, ook vanwege de stijgende energiekosten. De huidige regeling en het budget sluiten daar nog niet op aan. De regeling is niet bedoeld voor duurzaamheidsmaatregelen, het budget is niet toereikend om deze te financieren. Het subsidieproces duurt tevens lang en er is altijd enige onzekerheid (bij de vereniging en bij S&B) over de uitputting van het subsidiebudget. Dat geeft onrust. Verenigingen ervaren ook bureaucratie.
De vereniging wordt geacht naast de subsidieaanvraag ook nog een opstalovereenkomst aan te gaan met de gemeente en moeten een omgevingsvergunning aanvragen. Ze doorlopen gelijktijdig andere subsidietrajecten voor hetzelfde project, zoals de rijkssubsidie BOSA, en soms volgt een borgstelling met SWS en de gemeente. Na realisatie volgt nog de eindverantwoording door de vereniging over de subsidie. Aan veel van die stappen zijn extra kosten verbonden en je hebt te maken met verschillende loketten. Waar we kunnen, zal de gemeente vereenvoudigen, verduidelijken en versnellen.
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
7
Projecten in Beeld
ATC Kadoelen (2023) Tennisvereniging ATC Kadoelen (1982) in Noord bouwde in 2020 een nieuw clubgebouw en renoveerde in 2023 drie tennisbanen en de oefenkooi met behulp van de subsidieregeling. De vereniging groeide van 200 leden in 2016 naar 960 in 2023.
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
8
Projecten in Beeld
HC AThena (2020) Hockeyvereniging HC Athena (2004) begon in een leegstaand rugbyclubhuis op sportpark Middenmeer-Voorland in Oost. In 2013 werd een nieuw clubhuis gebouwd en in 2020, met subsidie, een multifunctionele materiaalruimte. De vereniging telt inmiddels 2100 leden.
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
9
Projecten in Beeld
TPC Gaasperpark (2023) Tennis en Padel Club Gaasperpark (voorheen LTC Strandvliet, 1974) verhuisde door gebiedsontwikkeling in 2022 naar een nieuw sportpark bij Gaasperplas in Zuidoost, met 6 tennis- en 4 padelbanen. In 2023 volgde een nieuw clubhuis. De club groeide het eerste jaar van 280 naar 600 leden.
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
10
Projecten in Beeld Marktaanbod Nereus (2022
Amsterdamse studentenroeivereniging Nereus (1885) startte in 2022 met de uitbreiding en renovatie van het monumentale pand aan de Amstel vanwege de groei naar bijna 1000 leden
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
11
Projecten in Beeld Ulysses (2023) Amsterdamse Renners Club Ulysses (1921) in Noord vernieuwde na lekkage het dak en verrichte schilderwerk van hun clubgebouw in 2023, waardoor het gebouw van de wielervereniging weer toekomstbestendig is
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
12
Projecten in Beeld
De Doordrijvers (2022) Watersportvereniging De Doordrijvers (1937) renoveerde in 2022 de haven, boothelling en steigers aan het Kinselmeer in Noord. Dankzij veel vrijwilligers is het terrein weer klaar voor wekelijkse watersportwedstrijden.
Resultaten 1/3e Regeling 2020-2024
13