1. Jaarstukken Spaarnwoude 2024
Tekst van het document
Pagina 34 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
Paragrafen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
Ad 1. Vrije deel reserves en voorzieningen Bij het bepalen van het vrije deel van de reserves en voorzieningen is voorzichtigheid betracht. Criterium is of het Algemeen Bestuur de betreffende reserve in geval van een calamiteit kan vrijmaken zonder dat hierdoor een exploitatietekort ontstaat. Daarbij komt dat bij gebruik van een reserve, de rente die dit financieringsmiddel genereert tevens structureel gedekt moet worden. Reserve
Stand per 01-01-2025
Stand per 31-12-2023
Deel direct beschikbaar voor weerstandscapaciteit
Algemene reserve SPW
-
59.064
-
Bestemmingreserve beheer SPW
-
-
-
Bestemmingsreserve investeringen SPW
-
7.861
-
Bestemmingsreserve egalisatie SPW
-
2.016.615
-
Algemene reserve SGP
-
3.779.964
-
Best.reserve verv.investeringen SGP
768.690
2.473.099
-
-
-
-
Algemene reserve SPW/SGP
2.147.613
-
950.000
Bestemmingreserve UP SPW park
1.592.093
-
-
Bestemmingsreserve egalisatie SGP
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Overige gegevens en bijlagen
E. Grondbeleid
F. Participanten
Best.reserve ecologisch beheer en landschapsherstel
595.836
-
-
Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP
3.841.138
-
-
Bestemmingsreserve SMG
4.069.940
4.348.586
100.000
Best. reserve SMG beh. monument MH17
571.255
608.429
-
Bestemmingsreserve SMG investering
390.088
384.420
-
Bestemmingsreserve egalisatie SMG
57.179
50.000
-
14.033.832
13.728.038
1.050.000
Totaal
Van de reserves (het eigen vermogen) is € 1.050.000 aangemerkt als direct beschikbare incidentele weerstandscapaciteit. Het vrije deel uit de overige reserves is niet direct beschikbaar. Het Algemeen Bestuur moet hiervoor eerst de bestemming van de reserve wijzigen, hetgeen tot de mogelijkheden behoort. Voorzieningen worden niet meegenomen in de weerstandscapaciteit. In de paragraaf Weerstandsvermogen van de begroting wordt elk jaar de (specificatie van de) weerstandscapaciteit vermeld, in overeenstemming met artikel 11, lid 2a van het BBV. In het jaarverslag wordt op grond van artikel 26 BBV verantwoording afgelegd over de ontwikkelingen in de weerstandscapaciteit. De weerstandscapaciteit wordt elk jaar berekend bij de jaarrekening met als peildatum de balansdatum. De
Pagina 35 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
berekeningswijze en de uitgangspunten blijven hierbij ongewijzigd, tenzij het Algemeen Bestuur anders besluit.
Spaarnwoude Park. De bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen is vanaf 1 januari 2024 nu volledig bestemd t.b.v. vervanging fietsbrug Zwanenburg.
Peildatum van de weerstandscapaciteit, zoals die in de paragraaf Weerstandsvermogen van de begroting wordt vermeld, is de laatste balansdatum. Dit is 31 december van het jaar voorafgaand aan het jaar waarin de begroting wordt samengesteld.
Bestemmingsreserve UP SPW Park
Algemene reserve De algemene reserve dient als weerstandscapaciteit voor de financiële risico's die het recreatieschap loopt. Ook worden soms uit de algemene reserve extra incidentele inspanningen gefinancierd omdat de reserve investeringen beperkt is. De aanvullende, incidentele, opdrachten zijn ‘extra’ en afhankelijk van de mogelijkheden om ze te financieren. Er kunnen verschillende soorten incidentele projecten worden uitgevoerd, zoals op het gebied van groot onderhoud, gebiedsontwikkeling, inkomstenwerving of omvormingen. Voor deze projecten wordt dan een aanvullend budget uit de algemene reserve beschikbaar gesteld door het bestuur. Middelen uit de algemene reserve kunnen dus door het bestuur worden ingezet voor allerlei taken van het recreatieschap. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de algemene reserves van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd. Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen De bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen wordt ingezet voor het investeren in groot onderhoud en vervanging van voorzieningen in het recreatiegebied. Beheer van het gebied vereist een duurzame basis in de begroting, waarbij groot onderhoud en vervangingen van bijvoorbeeld paden en bruggen structureel wordt gedekt. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) is de bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen SGP gedeeltelijk opgeheven en is samengevoegd tot één bestemmingsreserve UP
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
De bestemmingsreserve UP SPW Park wordt voornamelijk ingezet om jaarlijks de netto uitgaven te onttrekken van de exploitatielasten van het uitvoeringsprogramma. Een deel van de renteopbrengst wordt toegevoegd aan deze reserve. Bestemmingsreserve ecologisch beheer en landschapsherstel Dit is een gelabelde reserve voor ontvangen gelden van derden, waarbij geld gereserveerd is voor meerjarig dagelijks onderhoud (04a Voorstel AB SPW najaarsnotitie 2024 2024/ABSPW12). Jaarlijks worden aan de bestemmingsreserve ecologisch beheer en landschapsherstel de netto uitgaven voor dagelijks onderhoud onttrokken Bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten De reserve is ter dekking van de kapitaallasten van geactiveerde kapitaaluitgaven en dient in stand te worden gehouden ter dekking van de kapitaallasten in de exploitatie. Daarnaast is er ook een begrenzing aan het vormen van de bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten voor zover er een (positieve) reserve is. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de bestemmingsreserve egalisatie van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd.
Pagina 36 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Kengetallen Conform het BBV worden de kengetallen in onderstaande tabel vermeld. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Wanneer de schuld lager is dan de jaaromzet (<100%) wordt dit als voldoende bestempeld en boven de 130% als onvoldoende. Het recreatieschap heeft geen leningen, vandaar de negatieve ratio. De solvabiliteitsratio geeft inzicht in de mate waarin aan de financiële verplichtingen kan worden voldaan. Een ratio >50% wordt in de regel als voldoende beschouwd. Het kengetal "structurele exploitatieruimte" geeft aan hoe groot de structurele vrije ruimte in de begroting is om tegenvallers op te vangen. De commissie BBV geeft aan dat een ratio > 0,6% acceptabel is.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
Netto schuldquote
-108%
-102%
-112%
Idem gecorrigeerd voor verstrekte leningen
-108%
-102%
-112%
Solvabiliteitsratio
71%
75%
74%
Structurele exploitatieruimte
2%
0%
3%
Grondexploitatie
n.v.t.
Belastingcapaciteit
n.v.t.
Pagina 37 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
B. Kapitaalgoederen Dagelijks / jaarlijks onderhoud Hieronder wordt een overzicht gegeven van het onderhoud van de kapitaalgoederen, onderscheiden naar de volgende categorieën: •
Verhardingen
•
Civiele kunstwerken
•
Groen
•
Water, oevers en stranden
•
Pontjes
•
Terreinmeubilair
•
Hygiënische maatregelen / nutsvoorzieningen, riolering en reiniging
•
Gebouwen en materieel
Op 13 december 2018 is het beheerplan in het bestuur gepresenteerd en is het gewenste beeldkwaliteitsniveau vastgesteld op basis van de CROW "kwaliteitscatalogus openbare ruimte 2018". De CROW-systematiek heeft kwaliteitsnormen van A+ (top)-A-B-C-D. Als voorbeeld geldt Verhardingen – Onkruid in goten en randstroken: A betekent “weinig onkruid” en B “in beperkte mate onkruid”. Recreatieschap Spaarnwoude weet de beeldkwaliteit momenteel te handhaven op kwaliteitsniveau B op basis van het beschikbare beheerbudget. Alleen monument MH17 wordt conform afspraak beheerd op niveau A+. Bij de instandhouding wordt onderscheid gemaakt tussen dagelijks onderhoud (DO), groot onderhoud (GO) en vervangingen (VV).
DO omvat de reguliere, jaarlijks terugkerende kosten voor de instandhouding. Het DO betaalt het recreatieschap uit de exploitatiebegroting. Groot onderhoud en kleine vervangingen GO omvat de kosten voor instandhouding die niet ieder jaar terugkeren en niet levensduur verlengend zijn. Deze maatregelen worden uitgevoerd op basis van de meerjarenplanning en inspecties. Het GO en kleine VV (vervangingen tot € 100.000) betaalt het recreatieschap uit de voorziening GO. Die voorziening wordt gevoed met een jaarlijkse dotatie vanuit de exploitatiebegroting. De jaarlijkse dotatie is berekend op basis van het werkelijk geplande groot onderhoud en de kleine vervangingen in de komende 10 jaren, zoals dat vastligt in een door het bestuur vastgesteld beheerplan (zie de meerjarenbegroting). De kosten voor GO en kleine VV worden geboekt via de exploitatie, met daar tegenover een even grote onttrekking uit de voorziening. Op deze manier worden de betreffende lasten goed gemonitord. Grote vervangingen Grote VV (maatschappelijke vervangingen boven tot € 100.000 en economische vervangingen van bijvoorbeeld gebouwen en evenemententerreinen) dekt het recreatieschap uit de bestemmingsreserve. Het BBV schrijft voor dat alle investeringen als bezit (materiële vaste activa) op de balans moeten staan. Op de balans is rekening gehouden met een realistische jaarlijkse waardedaling.
Die waardedaling leidt tot de jaarlijkse afschrijvingslasten, die in de
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 38 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
jaarlijkse exploitatie verwerkt zijn. Omdat de investeringen uit de reserves worden betaald, kunnen deze jaarlijkse afschrijvingslasten worden afgedekt. Op het moment dat een grote vervanging gedaan wordt, wordt de som van die investering vanuit de bestemmingsreserve overgezet naar de bestemmingsreserve egalisatie en vervolgens jaarlijks afgeschreven op de balans. Door het afschrijven veroorzaakt de investering geen hoge piek in de winst- en verliesrekening, maar worden jaarlijkse kapitaallasten opgenomen tijdens de levensduur van het object. Wanneer het recreatieschap een investering niet (geheel) uit de bestemmingsreserve kan dekken, is het (met instemming van het bestuur) mogelijk om het benodigde bedrag voor de bestemmingsreserve egalisatie te dekken, bijvoorbeeld uit eenmalige extra bijdragen van de participanten. Een andere optie is in theorie om een investering te betalen uit een lening, maar dat is tegen de uitgangspunten die het recreatieschap zichzelf heeft opgelegd. Bij een lening moet het recreatieschap de jaarlijkse kapitaallasten dekken uit de exploitatie en/of hogere participantenbijdragen, in plaats van dekking uit de reserves. Van de optie om geld te lenen voor een investering wordt nu geen gebruik gemaakt.
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Totale lasten DO, GO en VV Totale lasten kapitaalgoederen (in programma 2)
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
Dagelijks onderhoud
3.182.504
3.131.730
3.190.612
Groot onderhoud en kleine vervangingen
1.862.586
2.712.600
1.423.681
110.865
113.010
106.842
5.155.955
5.957.340
4.721.135
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
Maatschappelijke vervangingen >100.000
103.248
-
158.038
Economische vervangingen
81.244
-
46.108
Kapitaallasten Totaal
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
Hieronder worden de kapitaalgoederen per taakveld en categorie verder uitgewerkt.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 39 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen Taakveld 2.1
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
Verkeer en vervoer
Totale lasten 2.1 VERKEER EN VERVOER
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
1.233.922
1.245.680
833.381
Civiele kunstwerken
566.185
812.138
496.558
Inzet RNH
53.864
77.860
31.520
Overige bedrijfskosten
6.983
17.206
6.893
En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO
80.471
-209.700
405.649
1.941.426
1.943.184
1.774.001
Totaal
D. Bedrijfsvoering VERHARDINGEN
Jaarrekening 2024
Verhardingen
Overige gegevens en bijlagen
E. Grondbeleid
F. Participanten
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
Dagelijks onderhoud
183.149
205.580
146.872
Groot onderhoud en kleine vervangingen
1.050.773
1.040.100
686.509
-
-
-
1.233.922
1.245.680
833.381
Kapitaallasten Totaal
Categorie civiele kunstwerken Categorie verhardingen Recreatieschap Spaarnwoude beheert in totaal 94 hectare aan verhardingen in de vorm van gesloten verharding (asfalt) voor rijbanen, parkeerterreinen, fiets- en wandelpaden en half verharding voor de overige wandelpaden. Ook de ruiterpaden zijn in deze categorie opgenomen. De wegen en paden worden periodiek geïnspecteerd om vast te stellen waar onderhoud noodzakelijk is. Omdat de beeldkwaliteit voor verhardingen is vastgesteld op niveau B wordt bij gladheid de verharding niet gestrooid.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Het recreatieschap heeft totaal 486 stuks kunstwerken waarvan 187 bruggen en 299 waterstaatkundige voorzieningen zoals stuwen en duikers. CIVIELE KUNSTWERKEN
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
Dagelijks onderhoud
178.310
183.038
178.212
Groot onderhoud en kleine vervangingen
314.256
555.700
248.328
Kapitaallasten
73.619
73.400
70.018
Totaal
566.185
812.138
496.558
Pagina 40 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
Paragrafen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
Maatschappelijke vervangingen >100.000
-
-
108.038
Economische vervangingen
-
-
-
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
D. Bedrijfsvoering
Taakveld 5.7.2 Openbaar groen en (openlucht) recreatie Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
1.727.994
1.662.293
1.886.516
236.965
416.110
353.512
-
2.787
9.286
Terreinmeubilair
478.113
726.936
343.534
Hygiënische maatregelen / nuts, riolering en reiniging
608.203
644.548
550.600
Gebouwen en materieel
304.573
446.848
247.747
Overige bedrijfskosten
897.721
1.066.680
1.125.347
1.578.274
1.521.010
1.514.705
333.443
-150.800
58.756
6.165.285
6.336.412
6.090.004
Groen Water, oevers en stranden Pontjes
Inzet RNH En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO Totaal
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
E. Grondbeleid
F. Participanten
Categorie groen Recreatieschap Spaarnwoude bevat in totaal 635 hectare aan grasvegetatie in de vorm van intensieve- en extensieve grasvegetatie, moeras en rietlanden. Verder heeft het recreatieschap in totaal 398 ha beplanting bestaande uit cultuurlijke en natuurlijke beplanting. GROEN
Totale lasten 5.7.2 OPENBAAR GROEN EN (OPENLUCHT) RECREATIE
Overige gegevens en bijlagen
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
Dagelijks onderhoud
1.642.894
1.461.093
1.768.756
Groot onderhoud en kleine vervangingen
85.100
201.200
117.760
-
-
-
1.727.994
1.662.293
1.886.516
Kapitaallasten Totaal
Pagina 41 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
Paragrafen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering PONTJES
Categorie water, oevers en stranden Het recreatiegebied heeft in totaal 277 hectare water en in totaal circa 14 hectare aan oevers en stranden. De inrichting van de zwemplekken moeten middels waarschuwingsborden aan de wettelijke eisen voldoen. Ook het zwemwater voldoet aan de minimale wettelijke eisen.
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten
WATER, OEVERS EN STRANDEN Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
172.751
187.610
164.596
64.215
228.500
188.915
-
-
-
236.965
416.110
353.512
Totaal
Categorie pontjes Het recreatieschap heeft in de verschillende gebieden geen pontjes. In 2024 waren enkel de afwikkelingen van de verkoop van het enige pontje, De opstapper.
E. Grondbeleid
F. Participanten
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
-
2.787
728
-
-
-
-
-
8.559
-
2.787
9.286
Categorie terreinmeubilair Het recreatieschap heeft totaal 5172 stuks terreinmeubilair, waarvan 97 speeltoestellen en 5075 overig terreinmeubilair zoals picknicksets, banken, antiautopalen, verkeersborden, enzovoorts. TERREINMEUBILAIR Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Overige gegevens en bijlagen
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
241.755
226.676
216.159
215.001
478.900
106.018
21.358
21.360
21.358
478.113
726.936
343.534
Pagina 42 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
Paragrafen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
Maatschappelijke vervangingen >100.000
HYGIËNISCHE MAATR. / NUTS, RIOLERING EN REINIGING
-
-
-
Economische vervangingen
-
Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
Overige gegevens en bijlagen
-
-
Categorie hygiënische maatregelen / nutsvoorzieningen, riolering en reiniging Recreatieschap Spaarnwoude heeft in totaal 16 pompen voor de riolering en het doorspoelen van zwemwater, 23 electrakasten, 11.350 meter elektra leidingen en 28.500 meter persriolering. Daarnaast verschillende waterputten, water tappunten en 8425 meter waterleiding.
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
E. Grondbeleid
F. Participanten
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
608.203
644.548
550.600
-
-
-
-
-
-
608.203
644.548
550.600
Het recreatieschap heeft totaal 10 toiletgebouwen, die in het seizoen dagelijks schoongemaakt moeten worden. In de verschillende terreinen staan geen ondergrondse afvalcontainers die periodiek leeggezogen worden. Op intensief gebruikte gazons staan geen "hete kolen bakken" voor het barbecueën. Ook kosten voor het periodiek prikken van zwerfvuil en het verwijderen van illegaal gestort afval op de parkeerterreinen behoort tot deze categorie.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 43 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
Dit omvat het onderhoud aan de openbare gebouwen, verhuurde gebouwen en materieel zoals voertuigen en grote machines. Het recreatieschap heeft diverse gebouwen in eigen beheer. Niet al deze gebouwen zijn openbaar toegankelijk. Denk aan boerderij Borneohoeve in de Houtrak of de boerderij aan de Lage Dijk 5 bij de Mooie Nel. Beide genoemde gebouwen maken onderdeel uit van het uitvoeringsprogramma Spaarnwoude Park 2020 -2025 waarvoor een nieuwe bestemming gezocht zal worden.
Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en kleine vervangingen Kapitaallasten Totaal
D. Bedrijfsvoering Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)
Categorie gebouwen en materieel
GEBOUWEN EN MATERIEEL)
Overige gegevens en bijlagen
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
155.443
220.398
164.689
133.242
208.200
76.151
15.888
18.250
6.908
304.573
446.848
247.747
E. Grondbeleid
F. Participanten
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Jaarrekening 2023
Maatschappelijke vervangingen >100.000
103.248
-
50.000
Economische vervangingen
81.244
-
46.108
Borneohoeve, Houtrak
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 44 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
C. Financiering Wet Financiering decentrale overheden
Kasgeldlimiet
De Wet Financiering decentrale overheden (Wet Fido) heeft als uitgangspunt het beheersen van risico's. De belangrijkste kenmerken in dat kader is een tweetal randvoorwaarden voor het treasurybeleid. De eerste is dat het aangaan en verstrekken van geldleningen alsmede het verlenen van garanties allen zijn toegestaan voor de uitoefening van de publieke taak. De tweede houdt in dat uitzettingen een prudent karakter (=met beleid en inzicht bezien) moeten hebben en niet gericht zijn op het genereren van inkomen door het lopen van onnodige risico's. Op 9 december 2022 het Algemeen Bestuur haar verordening financieel beheer vastgesteld in gevolge artikel 59 Wet Gemeenschappelijke Regelingen en de Wet Financiering Decentrale Overheden over de kaders voor de inrichting en uitvoering van de financieringsfunctie. Ook is in deze openbare vergadering de controleverordening vastgesteld in gevolge artikel 59 Wet Gemeenschappelijke Regelingen en de artikelen 190 tot en met 2019 van de Provinciewet.
De kasgeldlimiet is het bedrag ter grootte van 8,2% van het totaal van de jaarbegroting bij aanvang van het jaar. Het doel van de limiet is de vlottende schuld (kortlopende leningen) te beperken. In de onderstaande tabel is de kasgeldlimiet voor het begrotingsjaar bepaald.
Risicobeheer Binnen de Wet Fido zijn 2 normen vermeld waaraan dient te worden voldaan. De normen bestaan uit de kasgeldlimiet en de rente-risiconorm. De kasgeldlimiet heeft betrekking op leningen met een looptijd van maximaal 1 jaar en de renterisiconorm op leningen met een looptijd vanaf 1 jaar. Het doel van deze normen is te voorkomen dat bij herfinanciering van leningen bij (aanzienlijk) hogere rente grote schokken optreden in de hoogte van de rente die het recreatieschap moet betalen. De normen beperken de budgettaire risico’s. Recreatieschap Spaarnwoude is volgens het huidige liquiditeits- en financieringsbeleid binnen de kasgeldlimiet en rente-risiconorm gebleven.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Berekening van de kasgeldlimiet Begrotingstotaal (lasten) Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage Kasgeldlimiet
12.349.670 8,20% 1.012.700
Rente-risico-norm De rente-risico-norm stelt een limiet aan het renterisico voor de lange termijn financiering. Het rente-risico is het totaal van aflossingen en mogelijke renteherzieningen. De rente-risico-norm is voor gemeenschappelijke regelingen 20% van het begrotingstotaal bij aanvang van het jaar, waarbij een minimumbedrag van € 2.500.000 geldt. Het doel van deze norm is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rentelasten van de organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van het begrotingstotaal, met een minimum van € 2.500.000, in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening. Uit onderstaande tabel blijkt dat de rente-risico-norm voor het begrotingsjaar € 2.500.000 is.
Pagina 45 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Berekening van de renterisiconorm Begrotingstotaal (lasten) Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage
12.349.670 20%
Berekende rente-risico-norm
2.469.934
Minimumbedrag rente-risico-norm
2.500.000
Landje van Gruijters
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 46 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
Wet Fido Modelstaat A (x € 1.000)
D. Bedrijfsvoering Kwartaal Maand
E. Grondbeleid
F. Participanten
1e
2e
1 jan
1 feb
1 mrt
1 apr
1 mei
1 jun
Vlottende schuld
0
0
0
0
0
0
Vlottende middelen
0
0
0
0
0
0
Netto vl. schuld
0
0
0
0
0
0
Netto vl. overschot
0
0
0
0
0
0
1.013
1.013
Registratie nr.
Toelichting op modelstaat A De Kasgeldlimiet voor het recreatieschap bedraagt op basis van de begroting 2024 € 1.013.000,-. Het recreatieschap blijft het gehele jaar binnen de limiet.
Datum ontvangst
Gem. schuld
0
0
Gem. overschot
0
0
Kasgeldlimiet
1.013
Ruimte onder limiet Overschrijding
Kwartaal Maand
1.013
1.013
1.013
1.013
1.013
0
0
3e
4e
1 jul
1 aug
1 sep
1 okt
1 nov
1 dec
Vlottende schuld
0
0
0
0
0
0
Vlottende middelen
0
0
0
0
0
0
Netto vl. schuld
0
0
0
0
0
0
Netto vl. overschot
0
0
0
0
0
0
1.013
1.013
Registratie nr. Datum ontvangst
Gem. schuld
0
0
Gem. overschot
0
0
Kasgeldlimiet Ruimte onder limiet Overschrijding
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
1.013
1.013
1.013
1.013
1.013
1.013
0
0
Pagina 47 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
Wet Fido Modelstaat B (x € 1.000)
Modelstaat B
Toelichting op modelstaat B
Renteherziening op vaste schuld O/G Renteherziening op vaste schuld U/G
Bij het recreatieschap hebben zich geen renteherzieningen op vaste schulden plaatsgevonden en er zijn geen nieuwe leningen uitgezet of aangetrokken. De rente risiconorm is derhalve nihil.
Renteherziening op vaste schuld
E. Grondbeleid
(1a-1b)
nieuw aangetrokken vaste schuld nieuw uitgezette lange leningen netto nieuw aangetrokken vaste schuld
F. Participanten
-
(3a-3b)
Betaalde aflossingen
-
herfinanciering
(laagste van 4 en 5)
-
Renterisico op de vaste schuld
(2+6)
-
Renterisiconorm ruimte onder Overschrijding
-
Renterisiconorm Stand van de vaste schuld Vastgestelde percentage Renterisiconorm
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
(10x11)
-
Pagina 48 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
D. Bedrijfsvoering/ WOO
E. Grondbeleid
F. Participanten
D. Bedrijfsvoering en Openbaarheid WOO Recreatie Noord-Holland NV (RNH) is de uitvoeringsorganisatie voor de recreatieschappen Spaarnwoude, Twiske-Waterland, Alkmaarder- en Uitgeestermeer, Geestmerambacht en Groengebied Amstelland. De provincie Noord-Holland is enig aandeelhouder van RNH. De samenwerkingsrelatie is beschreven in een raamcontract. Vanaf 2009 waren dat vijfjarige contracten. In 2017 is de dienstverlening van RNH geëvalueerd. Daarna heeft RNH een verbeterplan uitgevoerd naar tevredenheid van zowel ambtelijke als bestuurlijke vertegenwoordigers van (de participanten van) de vijf recreatieschappen waar RNH de uitvoeringsorganisatie voor is. Op initiatief van de provincie is in 2020 onderzoek uitgevoerd naar de uitvoeringstaken van RNH in combinatie met de governance structuur van de recreatieschappen. Daarom hebben de recreatieschappen voor 2021 een contractverlenging van één jaar afgesproken. In 2021 is besloten om met ingang van 1 januari 2022 een bestuursbureau op te richten met medewerkers die rechtstreeks in dienst staan van de recreatieschappen, zodat een betere scheiding van opdrachtgeverschap en opdrachtnemersrol ontstaat.
In 2022 is besloten een werkgroep in te stellen om samen met de andere recreatieschappen te werken aan vernieuwing van de meerjarige overeenkomsten met Recreatie NoordHolland, mede tegen de achtergrond dat de provincie haar aandelen van Recreatie Noord-Holland zou gaan verkopen aan Staatsbosbeheer. In september 2024 besloot de provincie de aandelenverkoop te stoppen. Ook de contractvernieuwing is toen gestopt. In de laatste vergadering van 2024 heeft het algemeen bestuur besloten tot verlenging van de bestaande overeenkomst, die nu tot wederopzegging stilzwijgende wordt verlengd met een opzegtermijn van één heel kalenderjaar. De dienstverlening wordt afgerekend op basis van werkelijk gemaakte kosten en uren. De inzet van RNH voor het recreatieschap behoort tot de kostencategorie ingeleend
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
personeel. Deze categorie bestaat zowel uit medewerkers met een vast of tijdelijk contract als inhuurkrachten van RNH. In 2024 was het bedrag voor de inzet RNH € 4.861.295. Dit is € 45.467 hoger dan was begroot (€ 4.815.828), zoals per programma is verantwoord. Daarnaast is voor investeringsprojecten in 2024 het bedrag voor de inzet RNH € 55.248. Op basis van door het bestuur vastgestelde investeringskredieten lopen deze kosten via de balans, waardoor deze inzet RNH niet expliciet zichtbaar is in de begroting. Om transparant te zijn, wordt deze categorie van de jaaropdracht aan RNH in het vervolg wel expliciet vermeld in de paragraaf bedrijfsvoering, ook in de begrotingen. Voor de werkzaamheden die het Routebureau van RNH in opdracht van het recreatieschap verricht, zijn vaste bedragen in de begroting opgenomen. Deze bedragen dekken de inzet van RNH en de bedrijfskosten die gemiddeld worden gemaakt voor de beschreven werkzaamheden aan routebeheer en -ontwikkeling. In 2024 waren de kosten € 59.300 en dat is € 16.643 lager dan begroot (€ 75.943) omdat een deel van de ontwikkelingsprojecten doorschuiven naar 2025. Het recreatieschap ontving voor de werkzaamheden van het Routebureau € 21.800 aan bijdragen van gemeenten, overeenkomstig de begroting. Overkoepelend voor alle recreatieschappen werkt RNH aan de volgende prestaties: •
HR management
•
Training en opleiding van het personeel
•
Professioneel contractbeheer vastgoed en evenementen
•
Modern ingerichte ICT voor projectadministratie, financiële administratie en factuurafhandeling
•
Archivering
•
Natuurinclusief kennisnetwerk
•
Omgevingsmanagement
Pagina 49 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen •
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Meldingen- en klachtenregistratie
Planning en control
Flexibele schil / inhuur Bij de uitvoering van onderhoudswerk huurt Recreatieschap Spaarnwoude de inzet van het werkvoorzieningsschap in.
Percentage overhead
Het recreatieschap biedt op de website de mogelijkheid om een informatieverzoek, melding of klacht in te dienen. In 2024 zijn in totaal 651 meldingen via telefoon, meldformulier of mail gedaan. Hierbij zijn geen klachten ontvangen over het handelen of functioneren van medewerkers die namens het recreatieschap optreden.
Maatregelen bij begrotingsafwijkingen
Deze overhead bestaat uit de volgende posten: Opbouw van de overhead
D. Bedrijfsvoering/ WOO
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Bestuursadvisering en programmasturing
528.587
446.300
Secretariaat
73.852
66.143
Financiële controle en administratie
363.966
361.629
Aansturing beheerteam en toezichthouders
123.570
134.868
Kantoor- en bedrijfskosten
28.065
37.044
1.118.039
1.045.984
Totaal
Materiële afwijkingen (beleidsmatig en/of financieel) ten opzichte van de begroting moeten door het bestuur worden geautoriseerd. Als een wijziging niet in het jaar zelf is voorgelegd, dan zijn bestedingen boven het begrotingsbedrag strikt genomen mogelijk onrechtmatig. Daarom worden de afwijkingen tijdig, en in elk geval in het begrotingsjaar zelf, aan het bestuur voorgelegd. Dit gebeurde in de vorm van: •
de begrotingswijziging 2024;
•
separate bestuursvoorstellen;
•
de najaarsnotitie 2024.
Het recreatieschap streeft ernaar om begrotingsafwijkingen boven de grens van 3% van de totale lasten (inclusief toevoegingen aan de reserves) te voorkomen. Dit geldt in sterkere mate voor rechtmatigheidsafwijkingen zoals beschreven in de kadernotarechtmatigheid-2024.
Rechtmatigheidsverantwoording Totale lasten Percentage overhead
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
12.002.874
12.349.670
9,00%
8,00%
In de jaarrekening is de rechtmatigheidsverantwoording van het dagelijks bestuur opgenomen. Zoals daar weergegeven is het dagelijks bestuur van mening dat de verantwoorde baten en lasten alsmede de balansmutaties rechtmatig tot stand zijn gekomen. De materialiteitsgrens is 3% van de totale lasten inclusief toevoegingen aan reserves volgens de begroting na wijziging (voor 2024 een bedrag van € 686.906).
Pagina 50 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering/ WOO
Interne controle Het dagelijks bestuur komt tot haar mening omdat ze jaarlijks, op basis van het interne controleplan, expliciet onderzoek laat doen naar de rechtmatigheid van haar beheerhandelingen. Ook dit jaar zijn deze controlewerkzaamheden uitgevoerd en gedocumenteerd vastgelegd. Over detailbevindingen is intern op managementniveau gerapporteerd. Waar nodig zijn of worden corrigerende maatregelen genomen. Zoals afgesproken in de financiële verordening wordt in deze paragraaf gerapporteerd over de belangrijkste bevindingen.
2.
E. Grondbeleid
F. Participanten
wordt over- of onderschreden met meer dan € 10.000 (of een ander door het bestuur te bepalen bedrag). De eindafrekening van evenementen voortaan binnen één maand na afloop van een evenement te maken, zodat de werkelijke opbrengsten eerder in beeld komen.
Vervolg bevindingen 2023 Bij de jaarrekening over het vorig boekjaar is gerapporteerd over een aantal bevindingen en de ondernomen acties. Onderstaand een korte terugkoppeling van het vervolg van deze acties.
Materiële bevindingen Bevindingen die zouden leiden hebben tot de conclusie dat mutaties in 2024 niet rechtmatig tot stand gekomen zijn, worden specifiek benoemd. In 2024 zijn geen materiële bevindingen ten aanzien van de rechtmatigheid naar voren gekomen. Dit komt vooral doordat de verantwoordingsgrens voor 2024 hoger ligt ten opzichte van 2023 als gevolg van het samenvoegen van reserves. Het doel van deze verantwoording is, naast het geven van inzicht, te komen tot eenduidige afspraken tussen dagelijks bestuur en algemeen bestuur op welke wijze in de toekomst met afwijkingen moet worden omgegaan. Deze afspraken kunnen vervolgens worden vastgelegd in de financiële verordening. Voorgesteld wordt om de volgende afspraken te maken: 1. In november een actuele controle uitvoeren op de prognose die in augustus is gemaakt voor de najaarsnotitie, zodat bij de behandeling van de najaarsnotitie in het algemeen bestuur (in november of december) een aanvullende toelichting kan worden gegeven op de onderdelen waarvan het dagelijks bestuur verwacht dat de prognose mogelijk, waarschijnlijk of zeker
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Verwerken inkoopfacturen De externe accountant adviseert om de huidige werkwijze voor factuurafhandeling en het vastleggen van prestatiebewijzen door te zetten en de naleving te controleren. Als uitvoeringsorganisatie neemt Recreatie Noord-Holland het advies over en ook bij de verbijzonderde interne controle wordt de naleving gecontroleerd. Betalingen De accountant adviseert over te stappen op een ander betaalpakket van de ING bank. Dit is met ingang van september 2024 gedaan en met ingang van januari 2025 zijn de transactielimieten in het eerder gebruikte betaalpakket verlaagd. Aanbestedingen De accountant adviseert om meer gebruik te maken van raamovereenkomsten bij het aanbesteden van jaarlijkse opdrachten voor bijvoorbeeld maai- en snoeiwerkzaamheden. Ook dit advies is overgenomen.
Pagina 51 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering/ WOO
E. Grondbeleid
F. Participanten
Misbruik en oneigenlijk gebruik Vast onderdeel van de gehele interne controle op zowel de processen als balansposten is het onderkennen van misbruik en oneigenlijk gebruik van (financiële) middelen (fraude). Uit de controle is dit verslagjaar niet gebleken dat misbruik of oneigenlijk gebruik heeft plaatsgevonden.
Omdat er nog geen format beschikbaar is, zal de uitwerking van deze paragraaf werkenderwijs plaatsvinden. Deze eerste openbaarheidsparagraaf zal ook tegen deze achtergrond moeten worden bezien.
Uit de interne controle bleken verder geen bijzondere zaken.
Eind 2022 is het Woo-proces geëvalueerd. Op basis daarvan is opnieuw gekeken naar het proces-schema met de verschillende rollen en verantwoordelijkheden. Het nieuwe processchema Woo is in het voorjaar van 2023 vastgesteld. De AB-stukken van de recreatieschappen worden actief openbaar gemaakt via de website (iBabs).
Openbaarheidsparagraaf Wet open overheid (Woo)
Informatie over Woo-verzoeken 2024
Dit is een nieuwe paragraaf in de jaarstukken. Met ingang van verslagjaar 2022 dient jaarlijks aandacht te worden besteed aan de uitvoering van de Woo, mede in relatie tot de beleidsvoornemens. De Wet open overheid (Woo) heeft als doel een transparante en actief openbaar makende overheid. De Woo is de opvolger van de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) en is op 1 mei 2022 in werking getreden. De drie hoofddoelen van de Woo zijn:
In 2024 zijn geen Woo-verzoeken bij recreatieschap Spaarnwoude ingediend.
Overige bevindingen
•
Actieve openbaarmaking;
•
Passieve openbaarmaking;
•
Verbetering van de informatiehuishouding.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Archiveren In 2024 heeft RNH een Handboek Vervanging opgesteld. Door het dagelijks bestuur van de schappen is vervolgens een vervangingsbesluit genomen om over te gaan tot vervanging door digitale reproducties van de papieren archiefbescheiden, waarna deze papieren archiefbescheiden worden vernietigd. Hiermee voldoen de schappen aan de bepalingen van de Archiefwet voor vervanging en wordt dubbele archivering voorkomen.
Pagina 52 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
B. Kapitaalgoederen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
E. Grondbeleid Het recreatieschap is van mening dat gebieden die binnen de grenzen van de Gemeenschappelijke Regeling vallen, onder het beheer van het recreatieschap thuishoren. Indien het recreatieschap een zakelijk of persoonlijk recht verwerft op gronden grenzend aan het gebied, dan worden deze gronden toegevoegd aan de gemeenschappelijke regeling. Oppervlaktes en hoeveelheden Gronden Beleidsgebied gemeenschappelijke regeling
2500
Hectare
Oppervlakte in eigendom
2123
Hectare
in eigen beheer
1361
Hectare
contractueel uitgegeven
1216
Hectare
waarvan:
Aantal contracten gronden Gebouwen Aantal gebouwen* waarvan:
41 in eigen beheer
25
contractueel uitgegeven
17
potentieel af te stoten
12
*Betreft opstallen waar het recreatieschap onderhoudsverplichtingen heeft
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Gronden in eigendom en uitgegeven Spaarnwoude voert een transparant, doelmatig en gestructureerd uitgiftebeleid van onroerend goed. Alle gronduitgiftes zijn digitaal op kaart verwerkt in het beheersysteem GeoVisia en van alle contracten is een digitaal archief. De meeste gronden van het recreatieschap zijn in bloot eigendom van Staatsbosbeheer, waarbij het recreatieschap het economisch eigendom heeft. Hier lopen meerdere verschillende erfpachtcontracten mee, die allemaal op verschillende data-expireren. Voor de uitvoering van effectief vastgoedbeleid en het mogelijk maken van ontwikkelingen waarbij externe financiering nodig is, is vernieuwing van de contracten en het terugbrengen naar één contract voor heel Spaarnwoude wenselijk. Namens het recreatieschap Spaarnwoude en Staatsbosbeheer, zijn het gewenste erfpachtcontract- en de bijbehorende samenwerkingsafspraken voorbereid. Binnen de bestuurlijk afgesproken kaders is overeenstemming is bereikt over onder andere; een langdurige looptijd, het tijdig kunnen inroepen van een verlengingsrecht, concrete privaatrechtelijke uitgiftekaders voor de instandhouding en ontwikkeling van de recreatiegebieden, efficiënte samenwerking- en uitvoeringsafspraken en tenslotte transparante financiële kaders welke voldoen aan de Europese staatsteunwetgeving.
Daarnaast is overeenstemming bereikt over de uitgifte van de ‘beheer zonder titel’ gebieden, die wel door Spaarnwoude werden beheerd, maar waar geen formele overeenkomst aan ten grondslag lag. Naar verwachting zal het bestuur van Spaarnwoude in april van 2025 instemmen met het nieuwe erfpachtcontract- en de bijbehorende samenwerkingsovereenkomst. Daarna kunnen deze worden doorgeleid naar de notaris. Het betreft een omvangrijke en complexe erfpachtuitgifte waardoor het voorbereiden en laten passeren van de
Pagina 53 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
nieuwe erfpachtacte een langer dan gebruikelijke doorlooptijd zal vragen. Naar verwachting zal het nieuwe erfpachtcontract in de loop van 2026 van kracht zijn. Het recreatieschap beheert ook aantal gebieden van Staatsbosbeheer in de Haarlemmermeer, waar het recreatieschap nog geen formele titel heeft. De Staatsbosbeheer heeft de intentie uitgesproken om deze gebieden bij het aangaan van het vernieuwde erfpachtcontract in erfpacht over te dragen aan het recreatieschap. Hiertoe worden momenteel de voorbereidingen getroffen
Gebouwen in eigendom Soort object
Aantal
Voorkeur (uitgifte in erfpacht
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
Eindtotaal
F. Participanten
41
12
Commerciële activiteiten Om voldoende baten te halen uit de gronden zijn sommige percelen voor commerciële activiteiten of bewoning uitgegeven. Hierbij wordt gewerkt met standaardcontracten en voorwaarden. Bij Recreatieschap Spaarnwoude is nog geen sprake van een vastgesteld grondprijzenbeleid. Wel wordt aangesloten bij de prijzen in de regio daarvoor. Er is sprake van actief accountmanagement waardoor contracten regelmatig worden herzien of gecontroleerd op oneigenlijk gebruik.
Big Spotters Hill
1
Fort
2
1
Baten uit commerciële activiteiten
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Gebouwen van een dubbelwoonhuis en schuur.
1
1
Baten uit (erf)pachten
2.199.533
2.168.000
Baten uit verhuren
465.246
449.245
Horeca / recreatieobject
3
3
Kantoor
2
Kiosk - toiletgebouw
1
Molen
1
Munitiecomplex
1
1
Schuur / Stal / Opslag
5
3
Toiletgebouw
13
Vacuumstation
1
Woonhuis
7
Zorgvrij
3
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
1
2
Natuur Netwerk Nederland (NNN) Bijna alle gronden van het recreatieschap maken deel uit van het NatuurNetwerk Nederland (NNN).Dit stelt natuurdoelen veilig, maar niet op alle gronden zijn wezenlijke natuurwaarden terwijl andere gronden met meer natuurwaarden niet de beschermingsstatus van NNN genieten. Door uitwisseling met ontgrenzing en begrenzing kan de NNN geoptimaliseerd worden ten gunste van de natuur. Dit voorkomt ook knelpunten tussen de natuurwaarden en recreatief gebruik.
Kavelpaspoorten Voor nieuwe ontwikkelingen worden kavelpaspoorten opgesteld, waarop marktpartijen kunnen inchrijven.
Pagina 54 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
Pagina 55 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
F. Participanten Deeloverzichten Vanwege de bestuurlijke, beleidsmatige en financiële belangen voor elke participant is inzicht in en actieve deelname aan de gemeenschappelijke regeling noodzakelijk. Door effectief te sturen op de doelstellingen en prestaties kunnen participanten de gemeenschappelijke regeling maximaal laten bijdragen aan eigen bestuurlijke ambities. Ook de ambtelijke organisaties en het bestuursbureau hebben in 2024 samengewerkt met de uitvoeringsorganisatie Recreatie Noord-Holland.
Participantenbijdragen Zoals afgesproken in de gemeenschappelijke regeling wordt de participantenbijdrage jaarlijks geïndexeerd.
Participant SPW
Bijdragenverdeling
Bijdrage in 2023
Bijdrage in 2024
Provincie Noord Holland
53,10%
2.198.283
2.378.542
Gemeente Amsterdam
22,10%
914.916
989.939
Gemeente Haarlem
12,80%
529.906
573.358
Gemeente Haarlemmermeer
4,40%
182.157
197.094
Gemeente Velsen
7,60%
314.632
340.432
100,00%
4.139.894
4.479.365
Bijdragenverdeling
Bijdrage in 2023
Bijdrage in 2024
Totaal
Totaaloverzicht Bijdragenverdeling
Bijdrage in 2023
Bijdrage in 2024
Participant SGP
Provincie Noord Holland
52,20%
3.027.122
3.275.346
Provincie Noord Holland
50,00%
828.839
896.804
Gemeente Amsterdam
18,70%
1.080.683
1.169.299
Gemeente Amsterdam
10,00%
165.767
179.360
Gemeente Haarlem
13,40%
778.557
842.398
Gemeente Haarlem
15,00%
248.651
269.040
Gemeente Haarlemmermeer
10,30%
596.580
645.500
Gemeente Haarlemmermeer
25,00%
414.423
448.406
Gemeente Velsen
5,40%
314.632
340.432
Totaal
100,00%
1.657.680
1.793.610
100,00%
5.797.574
6.272.975
Participant
Totaal
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 56 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Paragrafen C. Financiering
Informeren van participanten De informatievoorziening van de gemeenschappelijke regeling aan of namens de participanten (de gemeenteraden en provinciale staten) is belangrijk. Daarvoor sluit het recreatieschap ook aan bij regionale samenwerkingsverbanden zoals de Metropool Regio Amsterdam.
D. Bedrijfsvoering
Deze paragraaf geeft de informatie weer, die elke participant volgens het BBV moet opnemen in haar paragraaf ‘Verbonden partijen’. Deze gegevens hebben betrekking op de geconsolideerde begroting. Naam verbonden partij
Recreatieschap Spaarnwoude
Vestigingsplaats
Velsen-Zuid
Rechtsvorm
Gemeenschappelijke regeling
Deelnemende partijen
Provincie Noord-Holland en de gemeenten Amsterdam, Haarlem, Haarlemmermeer en Velsen.
Bestuurlijke vertegenwoordiging
E.A.S. Rommel Provincie Noord-Holland A. den Boer Provincie Noord-Holland B. Diepstraten gemeente Velsen R. van Dantzig gemeente Amsterdam (vertegenwoordigt door de heer N. Türkkol) R. Berkhout gemeente Haarlem M. Sedee-Schuitemaker gemeente Haarlemmermeer
E. Grondbeleid
F. Participanten
Doelstelling en openbaar belang (BBV 15, 2a en 2b)
Het besturen en beheren van het recreatiegebied. Gezien de ligging en het gebruik van het gebied door de inwoners heeft de provincie/gemeente een direct maatschappelijk belang bij het realiseren van de doelen en neemt daarom deel aan de gemeenschappelijke regeling.
Activiteiten
Het recreatieschap voert de ontwikkeling en het beheer van het recreatiegebied uit, conform de kaders van de gemeenschappelijke regeling.
Visie op de verbonden partij (BBV 15, 1a)
Spaarnwoude is ingericht als recreatiegebied om steden en natuurgebieden te ontlasten en aantrekkelijke recreatiemogelijkheid te bieden aan recreanten uit omliggende gemeenten en de regio. Het recreatieschap heeft drie hoofdactiviteiten:
Informatie over verbonden partijen
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Overige gegevens en bijlagen
a.
b.
c.
Beheren en in stand houden van de ingerichte gebieden en voorzieningen. Actueel houden en vernieuwen van het aanbod om aan te sluiten bij wensen en behoeften van de recreant. Uitvoeren van het inrichtingsplan en investeringsprogramma.
Pagina 57 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Beleidsvoornemens 2021-2024 (BBV 15, 1a)
•
•
•
• •
•
•
•
•
Paragrafen C. Financiering
Schone, hele, veilige en bruikbare recreatieve gebieden die tevens aantrekkelijk zijn door de ligging in de natuur Voorzien in de groeiende behoefte aan openluchtrecreatie en natuur en daarmee versterken van het woonen werkklimaat in de groeiende omliggende steden Een evenwichtige balans openluchtrecreatie en commerciële vormen van recreatie Het ontwikkelen van een duurzaam stad - land netwerk met: goed bereikbare, herkenbare en vindbare ontvangstgebieden aan de stedelijke randen én in het gebied waar voorzien wordt in alle behoeften van de recreant rustieke gebieden waar het landschap, de natuur en de cultuurhistorie prevaleren die onderling (vooral voor langzaam verkeer) verbonden zijn Ontwikkelen en aanhelen van natuurgebieden, vergroten van de biodiversiteit en de belevingswaarde ervan voor de recreant Ontwikkelen en behoud van waardevolle en aantrekkelijke agrarische landschappen en erfgoed Inzet op sociaal-maatschappelijke meerwaarden
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Overige gegevens en bijlagen
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
•
F. Participanten
Spaarnwoude profileren en positioneren aan de hand van bovengenoemde doelstellingen
(Wijziging) financieel belang (BBV 15, 2b-d)
Voor financiering van het jaarlijkse exploitatietekort zijn de participanten verantwoordelijk. Provincie Noord-Holland 52,20% Gemeente Amsterdam 18,70% Gemeente Haarlem 13,40% Gemeente Haarlemmermeer 10,30% Gemeente Velsen 5,40%
Bestuurlijk belang
Het doel van de GR is de belangen te behartigen bij: • het bevorderen van een evenwichtige ontwikkeling van de openluchtrecreatie; • het tot stand brengen en bewaren van een evenwichtig natuurlijk milieu; • het tot stand brengen en onderhouden van een landschap, dat is afgestemd op het onder sub a en b geformuleerde alsmede;
Bestuurlijke invloed
Jaarlijks kan Provinciale Staten / de raad haar gevoelens uitspreken over de begroting en kennisnemen van de jaarrekening en eventuele beleidsdocumenten.
Pagina 58 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen
B. Kapitaalgoederen
Overige gegevens en bijlagen Paragrafen
C. Financiering
D. Bedrijfsvoering
E. Grondbeleid
F. Participanten
In de gemeenschappelijke regeling zijn de bevoegdheden vastgelegd. Voor aanpassing van de regeling is de instemming van alle participanten vereist. Eigen vermogen
31-12-2021 31-12-2022 31-12-2023 31-12-2024
€ 15.095.472 € 14.528.570 € 13.728.038 € 14.033.832
Vreemd vermogen
31-12-2021 31-12-2022 31-12-2023 31-12-2024
€ 3.538.270 € 3.860.853 € 4.829.403 € 5.660.194
Financieel resultaat voor bestemming
31-12-2021 31-12-2022 31-12-2023 31-12-2024
€ -1.093.430 € -566.901 € -800.533 € 305.794
Website
https://www.spaarnwoudepark.nl/
Risicoprofiel
Hoog/middel/laag
Risico’s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen (BBV 15, 2e) Beleidsverslag / Ontwikkelingen De belangrijkste ontwikkelingen van 2024 zijn op de eerste pagina’s van deze jaarrekening benoemd.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Bloeiende berm
Pagina 59 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Jaarrekening Resultaat totaal 2024
Overzicht van baten en lasten
Het saldo van de baten en lasten ligt in totaal € 907.528 hoger dan begroot, zoals in onderstaande tabel is weergegeven.
Resultaat reguliere werkzaamheden Het saldo van de reguliere baten en lasten ligt € 209.337 hoger dan begroot, zoals in onderstaande tabel is weergegeven. REGULIER
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Verschil
Lasten
11.097.401
11.143.044
-45.643
Baten
11.351.580
11.187.886
163.694
Saldo
254.179
44.842
209.337
Resultaat incidentele werkzaamheden Het saldo van de incidentele baten en lasten ligt € 698.191 hoger dan begroot, zoals in onderstaande tabel is weergegeven. INCIDENTEEL
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Verschil
Lasten
905.474
1.206.626
-301.152
Baten
957.089
560.050
397.039
Saldo
51.615
-646.576
698.191
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
TOTAAL
Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Verschil
Lasten
12.002.874
12.349.670
-346.796
Baten
12.308.668
11.747.936
560.732
Saldo
305.794
-601.734
907.528
Bovenstaande drie tabellen worden op de volgende pagina’s in uitgebreide vorm weergegeven, met specificatie van de incidentele baten en lasten per programma, waarbij per programma de belangrijkste posten afzonderlijk worden gespecificeerd, en een specificatie van de structurele / reguliere en incidentele toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves. Gebeurtenissen na balansdatum Tussen het boekjaar waar de jaarstukken betrekking op hebben en het moment van de accountantscontrole, kunnen gebeurtenissen plaatsvinden die relevant zijn om een verantwoord oordeel te kunnen vormen over de financiële positie en over de baten en de lasten. Zie bijlage III voor een verdere uitwerking van de gebeurtenissen na balansdatum. Het overzicht van baten en lasten en de balans worden vastgesteld met inachtneming van deze gebeurtenissen.
Pagina 60 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Overzicht van baten en lasten over het begrotingsjaar 2024 Jaarrekening 2024
Begroting na wijziging 2024
Begroting voor wijziging 2024
Programma
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
1. Ontwikkeling en inrichting
596.165
108.629
-487.536
857.626
260.000
-597.626
139.381
-
-139.381
2. Beheer en onderhoud
9.289.352
5.260.876
-4.028.476
9.471.164
4.664.961
-4.806.203
8.657.172
4.660.900
-3.996.272
3. Veiligheid en toezicht
770.783
-
-770.783
722.468
-
-722.468
767.907
-
-767.907
4. Bestuur en ondersteuning exclusief overhead
226.037
-
-226.037
250.903
-
-250.903
235.633
-
-235.633
5. Algemene dekkingsmiddelen exclusief mutaties reserves en heffing vennootschapsbelasting
2.499
6.939.163
6.936.665
1.525
6.822.975
6.821.450
1.525
6.342.975
6.341.450
1.118.039
-
-1.118.039
1.045.984
-
-1.045.984
933.046
-
-933.046
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten
12.002.874
12.308.668
305.794
12.349.670
11.747.936
-601.734
10.734.664
11.003.875
269.211
Resultaatbestemming (mutaties reserves)
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Toevoeging
Onttrekking
Saldo
Algemene reserve SPW
-
59.064
-59.064
-
59.064
-59.064
1.000
-
1.000
Bestemmingreserve beheer SPW
-
-
-
-
-
-
233.604
-
233.604
Bestemmingsreserve investeringen SPW
-
7.861
-7.861
-
7.861
-7.861
15.300
56.376
-41.076
Bestemmingsreserve egalisatie SPW
-
2.016.615
-2.016.615
-
2.016.615
-2.016.615
405.800
82.640
323.160
Algemene reserve SGP
-
3.779.964
-3.779.964
-
3.779.964
-3.779.964
30.599
84.950
-54.351
105.690
1.810.099
-1.704.409
100.300
1.810.099
-1.709.799
358.000
-
358.000
Overhead Heffing vennootschapsbelasting
Best.reserve verv.investeringen SGP
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 61 van 98
Samenvatting
Bestemmingsreserve egalisatie SGP
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Algemene reserve SPW/SGP
4.579.414
2.431.801
2.147.613
4.319.670
2.314.384
2.005.286
-
-
-
Bestemmingreserve UP SPW park
1.918.565
326.472
1.592.093
1.903.660
426.500
1.477.160
-
-
-
Best.reserve ecologisch beheer en landschapsherstel
595.836
-
595.836
-
-
-
-
-
-
Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP
3.921.665
80.527
3.841.138
3.921.665
82.640
3.839.025
-
-
-
Bestemmingsreserve SMG
240.649
519.295
-278.646
205.100
489.519
-284.419
16.200
514.342
-498.142
Best. reserve SMG beh. monument MH17
33.670
70.844
-37.174
28.700
85.484
-56.784
2.400
56.784
-54.384
Bestemmingsreserve SMG investering
21.274
15.606
5.668
18.100
76.800
-58.700
1.400
50.000
-48.600
Bestemmingsreserve egalisatie SMG
7.179
-
7.179
50.000
-
50.000
50.000
-
50.000
Totaal mutaties reserves
11.423.941
11.118.147
305.794
10.547.195
11.148.929
-601.734
1.114.303
845.092
269.211
Gerealiseerd resultaat
23.426.816
23.426.816
-
22.896.865
22.896.865
-
11.848.967
11.848.967
-
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 62 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Voor verdere toelichting bij de cijfers van de jaarrekening 2024: zie de programmaverantwoording in het jaarverslag. • De kosten van de overhead zijn opgenomen in programma 4. • Het bedrag van de heffing voor de vennootschapsbelasting is opgenomen in programma 5. De cijfers van de begroting na wijziging 2024 zijn verantwoord in het besluit van het algemeen bestuur op 11 juli 2024. De cijfers van de begroting voor wijziging 2024 zijn vastgelegd in het besluit van het algemeen bestuur op 13 juli 2023. Onvoorzien Het recreatieschap had geen kosten ‘onvoorzien’ begroot. WNT verantwoording De informatie van de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector is opgenomen in bijlage V .
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 63 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Balans Onderstaand volgt de balans per 31 december 2024, een overzicht van de waarderingsgrondslagen en de toelichting op de balans.
PASSIVA
ACTIVA
VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN
31-12-2024
31-12-2023
Materiële vaste activa
Investeringen met een economisch nut Subtotaal materiële vaste activa
31-12-2023
Algemene reserve SPW
-
59.064
Bestemmingreserve beheer SPW
-
-
Bestemmingsreserve investeringen SPW
-
7.861
Bestemmingsreserve egalisatie SPW
-
2.016.615
Algemene reserve SGP
-
3.779.964
Eigen vermogen
VASTE ACTIVA
Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut
31-12-2024
2.041.613
2.033.343
187.452
129.096
2.229.065
2.162.439
Financiële vaste activa Effecten
32.689
32.689
Best.reserve verv.investeringen SGP
768.690
2.473.099
Hypothecaire leningen u/g
425.612
438.381
Bestemmingsreserve egalisatie SGP
-
-
Subtotaal financiële vaste activa
458.302
471.070
Algemene reserve SPW/SGP
2.147.613
-
2.687.367
2.633.508
Bestemmingreserve UP SPW park
1.592.093
-
595.836
-
Bestemmingsreserve egalisatie SPW/SGP
3.841.138
-
Bestemmingsreserve SMG
4.069.940
4.348.586
Best. reserve SMG beh. monument MH17
571.255
608.429
Bestemmingsreserve SMG investering
390.088
384.420
57.179
50.000
-
-
14.033.832
13.728.038
Voorziening groot onderhoud SPW
950.418
619.911
Voorziening groot onderhoud SGP
429.656
427.434
Voorziening groot onderhoud SMG
586.616
505.431
1.966.690
1.552.776
-
-
16.000.521
15.280.814
875.517
1.049.748
875.517
1.049.748
75.712
64.905
2.025.113
1.412.466
Investeringssubsidies
2.201
2.201
Investeringsbijdragen
714.962
747.308
Subtotaal overlopende passiva
2.817.988
2.226.880
TOTAAL VLOTTENDE PASSIVA
3.693.504
3.276.628
Totaal
19.694.026
18.557.441
TOTAAL VASTE ACTIVA
Best.reserve ecologisch beheer en landschapsherstel
VLOTTENDE ACTIVA Vorderingen en overlopende activa Vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
6.308
4.085
Overige nog te ontvangen bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
178.312
236.714
Overige vorderingen
243.171
483.345
Bestemmingsreserve egalisatie SMG
427.791
724.144
Gerealiseerd resultaat
16.526.931
15.154.050
16.526.931
15.154.050
Subtotaal vorderingen en overlopende activa Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan een jaar Subtotaal uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar
Subtotaal eigen vermogen
Liquide middelen
Voorzieningen
ING bank
50.397
44.979
Kas
1.539
759
Subtotaal voorzieningen
51.936
45.738
Schulden op lange termijn
TOTAAL VLOTTENDE ACTIVA
17.006.659
15.923.933
TOTAAL-GENERAAL ACTIVA
19.694.026
18.557.441
Subtotaal liquide middelen
Subtotaal schulden op lange termijn TOTAAL VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN VLOTTENDE PASSIVA Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar Overige schulden Subtotaal netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar Overlopende passiva Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend boekjaar tot betaling komen Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van het volgende begrotingsjaar kozmen
Jaarstukken 2023Recreatieschap Spaarnwoude
Pagina 64 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Jaarrekening
Overige gegevens en bijlagen
Waarderingsgrondslagen voor de balans en de resultaatbepaling Materiële vaste activa Activa worden gewaardeerd tegen de oorspronkelijke verkrijgingsprijs (de inkoopprijs en de bijkomende kosten) of vervaardigingsprijs. Subsidies en bijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht. Voor maatschappelijke investeringen zijn bijdragen van reserves aan activeerbare investeringen niet toegestaan. De materiële activa worden onderverdeeld in:
Vaste activa
Afschrijvingsperiode in jaren
Immateriële vast activa
Looptijd van de geldlening
Materiële vaste activa Gronden / terreinen
n.v.t.
Gebouwen / werkplaats
40
Verbouwingen
10
•
Activa met een economisch nut en
Vervoermiddelen
5
•
Activa in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut
Machines
5
Werktuigen
10
Voorwaarde voor het activeren van materiële vaste activa is een minimale gebruiksduur van drie jaar, waarvoor een ondergrens geldt van: € 10.000 voor activa met economisch nut
Elektrische motor
20
•
€ 100.000 voor activa met maatschappelijk nut
Reguliere motor
15
Overige vaartuigen
10
Zonnepanelen
15
Kunstwerken Bruggen van beton en/of staal
40
Bruggen van hout
30
Tunnels
60
Beschoeiing
30
Gemalen
40
Vlottende activa
Gebiedsontwikkelingen
10-30
De vlottende activa worden gewaardeerd tegen de nominale waarde en - waar nodig – verminderd met een voorziening voor oninbaarheid.
Openbaar toiletgebouw
30
Terreinmeubilair
5
Rioleringspompen
20
Financiële vaste activa Financiële vaste activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs of de nominale waarde.
Jaarstukken 2024 Recreatieschap Spaarnwoude
Geen afschrijving
Ponten
•
Investeringen worden geactiveerd en over de verwachte toekomstige gebruiksduur wordt afgeschreven. De afschrijvingen vinden plaats volgens het lineaire systeem, dus in gelijke jaarlijkse termijnen en startend op 1 januari van het jaar volgend op het jaar van ingebruikname. De tabel met afschrijvingstermijnen is hiernaast weergegeven.
Toelichting
afhankelijk van investering
Pagina 65 van 98
Samenvatting
Jaarverslag
Reserves en voorzieningen Algemene reserve Spaarnwoude Aan de algemene reserve wordt naast rente opbrengsten m.i.v. 2005 jaarlijks een deel van het exploitatieoverschot toegevoegd. Bij een negatief resultaat kan een beroep worden gedaan op deze reserve. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) zijn de algemene reserves van de deelgebieden SPW en SGP samengevoegd. Bestemmingsreserve beheer Spaarnwoude Jaarlijks wordt aan de bestemmingsreserve beheer een bedrag onttrokken ter dekking van de exploitatielasten. Dit bedrag wordt bepaald bij de vaststelling van de begroting van het desbetreffende jaar. Een deel van de renteopbrengst wordt toegevoegd aan deze reserve. Bij een negatief resultaat kan een beroep worden gedaan op deze reserve. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) is de bestemmingsreserve beheer Spaarnwoude opgeheven en is samengevoegd tot één bestemmingsreserve UP Spaarnwoude Park. Bestemmingsreserve investeringen Spaarnwoude Jaarlijks worden aan de bestemmingsreserve investeringen de netto uitgaven onttrokken van de investeringen. Een deel van de renteopbrengst, alsmede de opbrengst door verkoop van onroerende zaken wordt toegevoegd aan deze reserve. Vanaf 1 januari 2024 (2023/ABSPW27) is de bestemmingsreserve investeringen Spaarnwoude opgeheven en is samengevoegd tot één bestemmingsreserve UP Spaarnwoude Park.